BINNENLAND. Bitinsnlandsch NieiiwsT Luchtverkeer. 426* STAATSLOTEItW. Gemengd Nieuws. Orde en Arbeid Korte Berichten Kerk ea School Landbouw en Visscherij om bij alle regeeringén aan te dringen om dc overeenkomst tc teekenen, waarbij het gebruik van vergiftige gassen bij het oor logvoeren verboden, vijandelijkheden van uit de lucht tot milit. doeleinden beperkt wordt en de burgerlijke bevolking wordt beschermd, alsmede om beperking van het recht om een blokkade op te leggen, in overweging te nemen. Het Grieksche communiqué meldt, dat de Grieken tengevolge van het slechte weer en de krachtige verdediging der Tur-~ ken zich hebben teruggetrokken tot ten zuiden van hun strategische stellingen. De vijand vermocht hen wegens zijn uit putting niet te vervolgen. Het college van Burgemeester en Schepenen van BrusseJ heeft besloten deel Je nemen aan de herdenking van den jhoad'-dsten verjaardag van den dood ivan I. Een les zal gegeven wor den In al de soho-en over de belrekkingen tusschen België en Napoleon; een der nieuwe stralen van de hoofdstad zal den naam van den ,Corsikaan met het sluike haar" dragen. Het stoomschip „Ludendorff", dat Voor de firma Hugo Stinnes gebouwd is, iiep, naar uit Bremen wordt gemeld, Woensdag na afloop van den werktijd zonder incidenten van stapel. Teneinde de arbeiders niet ie prikkelen werd daarbij geen groole plechtigheid op louw gezet. (Men herinnert zich, dat het bij het van Stapel loopen van de „Hindenburg" ook voor Stinnes gebouwd wel tot in cidenten met de werklieden is gekomen.) EEN VRAAG AAN DE HEER VAN DE LAAR. Onlangs bevatte de „N. Crt." een feuille ton met 'bijzonderheden os-er den beken den revolutionnair Marat, die door Char lotte Corday vermoord is. Hij was al dus de schrijver van dit feuilleton doc tor in de geneeskunde en buitengewoon knap. Een „eohte patriot"; niet „dierlijk Wreed", doch „met een temperament, dat eeuwig bereid is los te barsten." Zijn blad heette „l'Ami du Peuple", de eenige glo- rielitel dien hij zich zeiven toekende. Deze man had de merkwaardige eigenscha(> dat hij „als hoogste deugd beschouwde socia le gezindheid," en dat ieder die daartegen zondigt, imoet worden uit den weg ge ruimd „wegens incivisimc". Wie het niet met hem eens was moest, al was hij nog zoo fel revolutionnair, worden geguilloti neerd. „Hij noemde ten slotte als on-so- ciaal Robespierre, Couth on en Saint-Jusle, het Comité de Salut Puhttic, de rechtbank Üer Revolutie, heel de Conventie" enz. Zich zelven niet, misschien doordat hij onverwachts,onder het schrijven van von nissen, gedood werd en er dus niet aan toekwam. Dit lezende, philosofeert de christ.-hist. „Nederlander", dachten we: Mr. van de Laar, (bedoeld is hier het Kamerlid, die «.g. tot de Rechterzijde behoort, maar bij na altijd in de oppositie is en met de Linkerzijde stomt, een man die meent dat hij alleen het weet. Red. N. H. Crt.) kan •zij:; familienaam niet veranderen, maar aoax hij niet zijn -jieukelaar" kunnen om- *1 o op en in „l'Ami du Peuple" of de „Volksvriend". Dan. zou ieder dadalijk begrijpen wie hij is en wat hij wil. Natuurlijk zonder de guillotine, die bier te lande nooit gebruikelijk is geweest. Nederland en België. De socialisten en de Nederl. Belgische .s kwestie De correspondent te Brussel van de j.Msb." seint het volgende nieuws:. Op het jongste socialistenoongres te Utrecht werd, zooals men zioh zal herin neren, door Troelstra de wensch uitgespro ken, dat de socialistische groepen van het 'Belgische en van het Nederiandsche par lement zouden bijeenkomen met het doel om tusschen beide partijen het geschil be treffende de Wielingen te doen verdwijnen. Wij hebben aan een paar Belgische socia listen hun meening omtrent dit voorstel gevraagd. Het socialistische Kamerlid van Antwer pen, Eeekélers, verklaarde ons, dat hij natuurlijk voorstander was van een derge lijke bespreking, en dat hij gaarne zou zien, dat alle kwesties, waarover geschil bestaat, niet alleen tusschen de partijen, maar door de volkeren onderling zouden besproken worden^ Camiile Huysmans verklaarde ons, dat het initiatief van" dit voorstel eigenlijk genomen werd door de Belgische socialis. iten. De gevolgtrekking uit dit voorstel is, vervolgde Huysmans, dat wij-zullen trach ten wederom den weg te bereiden, om tot een goede oplossing te geraken. Laat mij er bijvoegen, besloot Huysmans, dat de Belgische katholieken deze actie zouden kunnen vervolledigen met ons voorbeeld na tc volgen. I DE MELK VOORZIEN ING. Verschenen is het aan den Miinister van L. N. H. uitgebrachte verslag van Van de Commissie voor de melkvoorzie- ning, aan welke bij beschikking van 10 Jan j.l. was opgedragen, den Minister yoor te lichten omtrent de vraag, in hoe verre in de toekomst de voorziening der groote steden met voldoende hoeveelhe den aan het particulier initiatief of van de gemeentebesturen kan worden over gelaten, en wel In hoeverre d'e stad hier bij regelend zal held)en op te treden. Y - TEGEN DEN BELASTINGDRUK. Een comité uit de Utrechtsche burgerij dal genoeg heeft van den lvoogen belas lingdruk in de hoofdstad van 't Sticht, heeft zich met een verzoek gewend tot de Kroon om niet to willen ingaan op het adres van den Utreohtschen gemeenteraad tegen het besluit van Gedep. Stalen van Utrecht, waarbij afgekeurd werd het Raadsbesluit om aan 't gemeentepersoneel Vaeanlieloeslag to verleenen. Hetzelfde comité wendde zich tot Gedep. Staten van Utrecht met het verzoek hunnè goedkeu ring tc onthouden aan Set Raadsbesluit, strekkende, om aan liet Utrechtsch Stede lijk Orkest een subsidie over 1921'22 te verleenen van f 58.000. De automobielen-tentoonstelling in Den Haag. De tentoonstelling werd den eersten dag door meer dan 1000 betalende be zoekers bezocht. Minister Rugs. De Minister van Binnen- landsche Zaken, die om gezondheidsrede nen builen de Residentie vertoefde, is her steld en heeft de werkzaamheden aan zijn Departement hervat. Intrekking Ontwerp ElecUicileUsvoor- ziening. De Kroon heeft, blijkens mode- deeling van den Minister van .Waterstaat aan de Tweede Kamer, het wetsontwerp betreffende de EleciricHeilsvoorzicning van het Land ingetrokken. Een creiliei aan Polen. Een wetsont werp tot het verstrekken van een crediet aan Polen op denzelfden voet als dat, hetwelk eenigen tijd geleden aan Oosten rijk is verschaft, is in voorbereiding. (Hbld.) Het Nederlandsch-Duitsch credictoer- drag. In dc Maandag j.L onder presidium van dr. C. J. K. van Aalst gebonden bij eenkomst van aanstaande leden der N«- derlandsoh-Duilsche commissie ingevolge het credietverdrag moet van Duilscihe zijde tc kennen zijn gegeven, dat de voor- loopige credietbehoeften zich waarschijn lijk zullen beperken tot een bedrag van omstreeks 20 millioen. (Hbld.) DR. ALPHONS DIEPENBROCK. Het stoffelijk overschot van Aüphonses Diepenbrook zal Zaterdag a.s. te 11 uur v.m. op de R.K. Begraafplaats „Buifen- veldcrt" bij Amsterdam worden ter aarde gesteld. De opvolger van jhr. mr. van Doorn. Het „Vad." wijst op het zonderlinge ge val, dat zich thans voordoet, dat de heer Van Doorn zal opgevolgd worden als Kamerlid door den heer M. I. W. J. Bijleveld, die-sinds lang de Liberale Unie heeft verlaten. Burgermeester Zimmerman. Uit Rotter dam wordt gemeld: In verband met het vroegere bericht, dat van hoogerhand op den burgemeester van Rotterdam, ernstigen aandrang is geoe fend om terug te komen op diens verzoek om on!slag, kon medegedeeld worden, dat de heer Zimmerman Do- derdagadhtend een langdurig onderhoud heeft gehad met den Minister van Binnenlandsche Zaken in diens departement. KONINKLIJK BEZOEK IN DE HOOFD STAD. Het bezoek, dat H.M. de Koningin voor nemens is de volgende week aan de Hoofd stad te hrengen, zal duren van Maandag 11 April tot Vrijdag 16 April. Met H.M. komen mede Prins Hendrik en prinses Juliana. Alle voormiddagen van deze dagep en de Donderdagnainiddag zijn bestemd voor audiënties, de overige namiddagen voor be zoeken en ritten. Het program voor die bezoeken is nog niet officieel vastgesteld, het Kgt echter in de bedoeling ojm. de Zuid-Afrikaansche Tentoonstelling te be zoeken en een nieuw stoomschip te be zichtigen. Ook is HJM. voornemens een voorstelling in den Stadsschouwburg bij te wonen. Zij zal zich niet, ais vroeger daar heen begeven in de gouden koets, maar in auto's. Overigens zullen de ritten worden gedaan in hofrij tuigen, maar in ,<dag«lijk sdhe tenue," d.w.z. niet in de koets met den rooden 'bok met den bepruikten koet sier. Ook blijft bij den intocht het escorte huzaren achterwege. Het Koninklijk gezin komt Maandag a.s. aan te 2 u. 7 min. aan bet Centraal Station en verlaat de hoofdstad Vrijdagnamiddag omstreeks 2 uur. I l 1 VLIEGONGEVAL. Uit Nijmegen wordt aan het „N. V. d. D." bericht, dat Woensdagmiddag, hiit.-vliege- nier Backer, toen hij met de mariae-vlicg- boot W 51 van de Waal te Nijmegen wilde opstijgen, dooy de schuld van bet publiek aan den wal en de bemanning van een zeiljaohtje in aanraking gekomen is met oen kabel van den aanlegsteiger van het veer, waardoor de staart van de vliegboot van den romp werd gsecheiden. Luitenant Backer bleef ongedeerd. WETENSCHAPPELIJKE WAARNE MINGEN. Voor het eerst sinds Juli 1914, is Woensdag te Zeist weer een luchtballon opgestegen tot het doen van wetenschap pelijke waarnemingen. Nadat dr. Canne- gieter, adjunet-direcleur van het Kon. Ned. Meteoroogisch-Institunt en de heer Delia- Mouten waren ingestegen, werd de nieuwe ballon door Jhr. van den Berg van Heem stede namens de Kon. Ned. Vereen, voor luchtvaart als „Neerandia" gedoopt en werden de beste wenschen uitgesproken voor deze en volgende tochten. Gevolgd door tal van vliegtuigen bij wij ze van eskorte steeg de ballon welke in 55 minuten met 1280 kuh. M. gas was ge vuld het luchtruim in om in zuidelijke richting weg te drijven, Uit onze Oost. MALARIA-BESTRIJD ING IN INDIë. De „Deli-Ct." schrijft: Wij hoorden dezer dagen, dat een vrij groote onderneming, die zoowel in haar eigen belang als dat der arbeiders vrij ge regeld flinke kimine-kuren gaf ter voorko ming en bestrijding van malaria, daarmee sloppen moest, daartoe gedwongen door de moeilijke tijden en de.... schandelijke dure kinine. We hebben toen eens'geïnformeerd wat hier in het land van de kinine dan wel de prijs is van dit kostbare geneesmiddel en we hoorden toen, dat die prijs, zonder eenige merkbare oorzaak, doch alleen door het monopolie der fabrikanten, in enkele maanden tijds gestegen is van 55 per ki lo tot 110 per kilo. Wij hoorden toen verder, dat bij die prijzen een onderneming van b.V. 600 koe lies bij een krachtige prophylaclisehe ma- taria-beslrijdlng eenvoudig ongehoorde sommen van honderden on honderden gul dens per maand heeft af tc dragen aan de kininc-monopolisten, sommen die in gee- ueriei verhouding staan tot de kostprijzen van het product". DE TIJGERPLAAG OP DE OOSTKUST. Uit Tandong Balei meldt men aan de „Deli-Ct.": Den 13den Februari jj. werd een jonge Batakker in het district Banuar Poeloe, af- deeling Asanan des avonds ten 7 ure door een koningstijger besprongen en gedood, i De ongelukkige wilde zich op dat uur met oen lampje naar zijn ladang begeven, ten einde deze tegen de wilde varkens te be waken. Het monster sloeg hem op de trap van het huis neer, sleepte hem mede en vrat hem op. Slechts het bovenste gedeelte van den schedel werd gevonden. Den 23 sten December jj. werd een vol wassen mannelijke koningstijger van 175 K.G. gewicht, engte 7 voet, hoogte 90 c.M., vlak bij het D. S. M.-statioh van Telok Ni- boeng door twee Europeanen gejaagd en geschoten. Heden loopt een dergelijk gedierte weder rond bij de kampong Periompongan, brult dag en nacht, steelt alle geiten en honden in het rond en doet de bewoners door zijn wandelingen schrikken. WATERSNOOD IN INDIë. Volgens een telegram van Aneta d.d. 4 April lieerscht in het residentschap Gheri- bon op 't aogenblik watersnood door den hoogen waterstand van de Tjimaloek en doorbraken aan den slaperdijk. De schade is nog niet le schatten. Weg geslagen zijn tien, zeer ernstig beschadigd 100 en onder water geloopen 450 huizen, benevens 800 bouws beplante rijstvelden. De heerendienstweg is over een halve paal ondergeloopen en aan den bovenloop groo- tendeels weggeslagen. Maatregelen zijn ge nomen tot verstrekking van gratis voedsel aan hen, die daaraan gebrek hebben en tot werkverschaffing aan anderen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 6 April.. Afdeelingen. De VOORZITTER deelt medé, dat de afdeelingen tot voorzitters gekozen heb ben, de heeren Arts, Nolens, de MonJé Verloren, Sohokking en Kolkman, en tot onder-voorzitters de heeren Rutgers, van der Molen, Fruytier, Bongaerts en Van der Voort van Zijp. De gisteren gedane inferplelafio-aan vragen zijn toegestaan, die van den heer Rutgers betreffende de uitvoering der L. O.-wet met 69 tegen 4 stemmen, nadat de heer Ossendorp bezwaar had gemaakt tegen de vage omschrijving der interpel latie. Voortgegaan werd met de behandeling ■van het Buskruit-Ontwcrp. -1 Het amendement Treub, om den invoer en verklop van buskruit en springstoffen vrij te laten, werd verworpen met 50 te gen 22 stemmen. Het amendement van de commissie van rapporteurs om ook de veranderingen in de overeenkomst met de vennootschap bij de wet te vragen wordt aangenomen met 56 tegen 18 stemmen. Het amend.- Haazevoet om alleen de fabricage van buskruit en andere springstoffen toe te staan, wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Het amendement der com- mi*yie van rapporteuts om de leden van de Staten-Generaal uit te sluiten van het commissarisschap met fractement en de regeeringscommissarissen te doen beta len door het rijk wordt z.h.s- aangeno men. De heer DE JONGE S.D.A.P. Echt een amendement toe om voor het personeel een scheidsgerecht in te stellen. Minister DE VRIES meent dat lief be doelde personeel stellig zal moeten wor den gebracht onder de werking van de wet op de rechtstoestand der ambtenaren Het amendement is daarop voorloopig ingetrokken. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs tot het instellen van een commissie van beroep voor geschil len tusschen vennootschap en afnemers, wordt overgenomen. De heer MARCHANT V. D. ontwikkelt bezwaren tegen de strafbepalingen in het ontwerp. De heer DE JONGE komt terug met het voorstel betreffende een scheidsge recht voor bet personeel. Het amendement wordt verworpen met 39 tegen 23 stemmen. Het voorstel-Teeristra om eindstem ming morgen te houden wordt verwor pen met 27 tegen 25. Het ontwerp wordt aangenomen met 34 tegen 28 stemmen. Aan de órde komt De wijziging der Successiewet. De heer DE WIJKERSLOOTH R.K. betoogt dat de voorgestelde heffing neer komt op heffing van kapitaal. Daarom is hij er tegen en zou hij aan heffing in eens den voorkeur geven. Vergadering van Donderdag 7 'April. Jhr. Mr. van Doorn herdacht. De VOORZITTER herdacht het over leden Jid Van Doorn als een man van on gewone scherpzinnigheid, uitgebreide ken nis en taaie vasthoudendheid, die een zeer Kooge opvatting van plicht had. Minister DE VRIES herinnert er aan, dat de heer Van Doorn het land in vele functiën, op uitnemende wijze heeft ge diend en altijd met groote onbevangen heid en objectiviteit. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat Dinsdag 3 Mei wordt begonnen met het afdceiingsonderzoek van de Grondwetsher ziening en fiet ontwerp betreffende het Hof van Internationale Justitie- Voortgegaan wordt vervolgens met de behandeling van het ontwerp, tot wijziging de ij Successiewet. 1 r Do Keer DE WIJKERSLOOTH, R.K., vervolgt zfjn rede. Hij kan ook met het ontwerp op zich zelf, afgezien van verband met andere beiastingvorm.cn, niet instem men. Het lioudt zi. geen rekening met de draagkracht en verstoort de progressie in de rechte Mfa. De heer VAN RAP PARI)U. L., wil niet medewerken tot verhooging der heffing in de rechte lijn. Spreker meent, dat de re geering het geld wei vinden kan door bezuiniging. Do heer J. TER LAAN, S. D. A. P., geeft den voorkeur aan 't staatserfrecht en ook aan de heffing van nalatenschappen. Hij evenwel zal vóór stemmen, ook al verstoort het ontwerp de heffingaverhou- dingen. De heer KOLKMAN, R. K., zal vóór stemmen, niet omdat hij enthousiast is voor bet ontwerp, maar omdat hij de ver- h-oogrng dragen wH, wijl het geld er zijn moet. De MINISTER, de beer DE VRiIES zegt, dat het stand put der regeexing hetzelfde is als dat van den heer Kolkman. Spr. ontkent, dat de heffing in de rechte lijn hier hooger zou zijn dan in alle ons om ringende landen. De heer DE WIJKERSLOOTH licht een amendement toe om bij meer dan drie kinderen de rechten, voor ieder kind bo ven het derde, te verminderen met 10 pet. tot een maximum van 1000 of 50 pot. van heffing. De heer DiE GEER C. H. licht een amendement toe om de heffing te tempe ren ais het gezinshoofd sterft met Achter lating van minderjarige kinderen. De MINISTER ontraadt beide amende menten. De heer OUD V. D. dient een amende ment in om een echtgenoot zonder kinde ren gelijk te stellen met een schoondoch ter. De 'MINISTER ontraadt ook dit amen dement. Bij stemming over het amendement-Oud wordt onvofltalligheid geconstateerd. De beraadslagingen worden daarom verdaagd tot morgen 1 uur. Na een kwartiertje begon hij bij zfchi zelven tó mopperen, dat de treinen ook f, nooit op tijd rijden en wilde juist een») Tweede Klasse* Vjebde Lijst. 14Wil. iyu 1 yucil CU WJIMC J\U5>1 CCU» I fWJrl 7 naar buiten kijken, toen een rangeerder' ƒ400 jj0 zijn hoofd door het portierraam stak. VI fin' N„ moa 10010 ,Was u het niet, die vertelde, dat dit/ .„„L ö912. rijtuig niet meegaat?.... Ik dacht dat u de directeur was en heb daarom dit laatste rijtuig afgemaaakt. De trein is al lang weg." FAARDEN-SUGGESTIE. Een rammelende oude omnibus bracht de passagiers van de 12.15-trein van het dorpsstationnetje naar het hotel. Hl de vorige lijst stond22138, m. z. 221C8> BRAND TE HELMOND. Door tot nog toe onbekende oorzaak, is het pakhuis, toebehoorende aan P. Hoefnagels aan de Zuiderstraat te Hel mond en waarin zich een geheele stoom- caroussel, een hoeveelheid wagens, alsmede een paard, enz. bevonden, en dc 2 daar naast gelegen buizen, toebeboorende aan zekeren B. uit Eindhoven, geheel uitge brand. De schade bedraagt plm. 50.000, hetwelk slechts gedeeltelijk door verzeke ring wondt gedekt. EEN DURE APRILGRAP. Op den eersten April reden op een be paald uur verschillende auto's naar het gemeentehuis van Heerlen. Ze waren tele fonisch besteld en 'gestemd voor een der weihouders. Deze wist echter van den prins geen kwaad en de chauffeurs keer den Onverrichterzake terug naar de garage. Thans is beleend geworden, wie de auto's besteld heeft cn de eigenaars der auto's stellen' den grappenmaker Financieel aansprakelijk, De Aprilgrap zal een 200 gulden kosten. „DANK U WEL, MIJNHEER." Een jongmensch vond Maandag te Apel doorn op straat een pakje liggen, -dat bij onderzoek eenige effecten bleek te bevat ten en wel twee stukken van 1000 dollars, een stuk van 100 pond sterling en een van 1000 francs. De naam van dm eigenaar, een -zeer welgestelde familie, stond erop. Toen de vinder het pakje terugbracht, ontving hij als belooning: „Dank u wel, mijnheer." En even later gaf Mevrouw hem een doosje sigaretten, ter waarde van enkele dubbeltjes. DE VERRADERLIJKE KNOOP. De domineesvrouw zat 's middags met een berg verstelgoed voor zich, toen een van haar kennissen even kwam inwippen zoo tegen 5 uur, om een kopje thee en een koekje en een praatje. Toen na enkele op merkingen 't gesprek niet meer zoo heel levendig was en de dormneesdhe weer aan'het verstelgoed ging, liet de bezoekster in verlegenheid van „ja", waar-zal-ik-nou_ nog-us-over-beginnen" haar hand woelen in het knoopenmandje op de tafel en nam er 'n handje vol uit en deed die tusschen haar vingers door weer in het mandje vallen. Gossie, riep ze op eens, daar heb -je net zoo'n knoop als mijn man het vorige jaar aan zijn demi-saisonnetje had. Werkelijk? vroeg de gastvrouw lachend. Al die knoopen zijn in de col_ lecteerzakjes gevonden en ik vond het zonde', dat ze weggegooid zouden worden, ik kan ze best gebrujken. Och, moet je heusch al weer? Nu, adieu dan. Kom me 'es weer opzoeken. Groeten aan je man! DIE KEEK OP ZIJN NEUS. De treinen zijn tegenwoordig zoo vol, dat het geen pretje meer is in den trein te zitten. De meeste keeren toch moet je staan, een uur of wat achter elkaar. Het is niet prettig. En vooral tegen de feest dagen, als t'aschen, behoef je heusoh niet voor je plezier te gaan reizen. Men zou zoo denken, dat er niets aan te doen is, zoolang de spoorwegdirectie geen orders geeft om wagens aan te haken. Een zekere mijnheer Dobber dacht er anders over. Hij moest naar Amsterdam en toen hij in Zwolle den trein wilde bin nenstappen, zag hij dat alle coupe's vol waren. Voor hem was goede raad goed koop en hij wandelde naar de laatste coupé, stak zijn hoofd door het open portier en riep: „Uitstappen, dames en heeren, dit apoorrijtuig gaat niet mee!" Natuurlijk stapte iedereen uit om zich ergeps anders in een volle coupé, nog gauw lusschèn tc dringen. Mijnheer Dobber lachte om de onnoozelheid van de men- schén en maakte bet zich in de leege coupé yeniakkeljjto Beslag gelegd. 1 De gemeente-deur waarder te Katwijk, heeft beslag gelegd op de poerende goederen van het raadslid N. P., omdat deze weigert zijn gemeente lijke belasting te betalen. Hun ontslag ingediend. Gisteren, Don derdag, hebben de socialisten Wibaut en De Miranda hun ontslagaanvragen als wet houders bij den Raad van Amsterdam in gediend. Zij gronden hun besluit op de verwerping van hun motie in zake de be straffing der 8-Juni stakers. Et zal nu 20 April een raadsvergadering worden gehouden tot verkiezing van twee nieuwe weth ouders. Boerderijen verbrand. De boerderij van den landbouwer Br., onder de gei meenet Bergbem (N.Br.), is geheel uilgei brand. Inboedel en vee gingen verloren. Een en ander was slechts laag verzekerd.: De oorzaak van den brand is niet bekends, Te Udienlioul" {N.Br.) is de door H, B. bewoonde boerderij afgebrand. Een be< lendende woning van VV. v. d. L., werd; eveneens door het vuur aangetast en ging in vlammen op. Het vee kon men in vei ligheid brengen, doch van den inboedel kon niets worden gered. Watergebrek. Te Eist (Utr heerscht een zoodanig watergebrek idat de pólbpcnl gedurende het grootste gedeelte van deri dag gesloten zijn. Het water voor het zet ten der tabakskisten wordt per as van den Rijn gebaald. Brandschade in de venenDe waarde van hoogstwaarschijnlijk door k'waadwili ligheid in de venen van Groningen eö Drenthe opgebrande bagger en turf wordt op 150.000 geschat. DE UITSLUITING IN DE KLEEDING-' INDUSTRIE. Omtrent den omvang der uitsluiting tj Rotterdam verneemt de „Msb." van werk, geverszijde: Bij de leden van de Palroonsverceuiguw gen, alsmede bij eenige ongeorganiseerde patroons, bedraagt het aantal sta-kenda en uilgesloten mannelijke en vrouwelijke arbeiders 1567. Hierbij moeien nog gevoegd worden de hulpen van de thuiswerkers, wier aantal echter niet controleerbaar is. Behoudens enkele minder belangrijke zaken hebben alle speciaal maatzaken, zoo vel als confectie-annex maatzaken, aan de uitsluiting deelgenomen. Van werknenierszijde worden de vol- gende cijfers opgegeven: Moderne bond 110 stakers, 97 uiigesloi lenen, totaal 207. R. K. Bond, 66 stakers, 68 uitgestotenen, totaal 134. Christ. Bond, 47 stakers, 39 uilgeslole-i nen, totaal 86. Fed. Bond 22 stakers, 18 uitgeslotenen, totaal 40. Totaal ingeschreven bij het staknigsbui reau 467, waarbij nog komen 20 ongeor ganiseerde stakers, is 487. Te Middelburg is thans bij de firma Kreymborg Co. ook de uitsluiting dep kleermakers - ingegaan, bij de' andere" firma's wordt voortgewerkt. CONFLICT IN DE MIJN-INDUSTRIE. De vertegenwoordigers der mijnwer- kersvakbonden hebben Woensdagmiddag nieuwe voorsfellen van de- niijndirecfics aanvaard, waardoor de loonen en loei slagen voorloopig tot 1 Juni a.s. besten digd blijven. Hot conflict kan hiermede als bijgelegd wórden beschouwd. FillJZEN VAN 30. 78 2842 7960 10808 14826 16865 19926 2187li 23? 3996 8077 11437 14729 18834 19997 2iü8Z 269 4063 8258 11464 16636 16971 20002 21635 611 4222 8384 12266 16628 17472 20066 21582 «70 4601 8412 12667 15842 17804 20205 2I72Ö ol? 8708 126*0 16027 18303 20350 21886 }f92° 16043 18733 2036Ö 21995! t071 f°61 9418 13403 16087 .8913 20430 2201^ !446 6614 9792 13756 16097 18967 20457 22135; Het. was ia Engeland, in de buurt van 1494 6722 9937 13832 16304 19010 20940 22465 Londen, en dus stond dit hotel boven op 6®74 10427 14086 16167 19070 21126 22479 den plaatselijken heuvel. Toen de omnibus 9^ 7102 10606 14216 16432 18184 81245 2258$ j de helling bereikte en 't stramme oude paard moeizaam het voertuig omhoog, zeuide, gaf de voerman den conducteur een wenk_ Deze begreep, opende de deur achteraan den wagen en sloot 'm weer. Dit herhaalde Zich meermalen en irriteerde de passagiers. Eén zei er iets over tegen den. koetsier. „Ssstl", ïttwoordde deze heer (hij was een Ier, natuurlijk). „Ssst! Hij zou ons kunnen hooren!" „Wie?" vroeg de verbaasde reiziger. „Het paard!.... begrijpt u dat niet? Spreek zachtjes. Eiken keer als-ie de deur hoort sluiten denkt-ie dat één van jullie uitstapt om verder den heuvel op te wan delen. Nou.... dat geeft 'm natuurlijk nieuwen moed!" EEN TEGENHANGER Er is in den laatsten tijd geschreven over de stichting vae dure postkantoren in ons land. Dat de directie van de post en telegrafie soms ook heel zuinig bijna krenterig op [reedt, blijkt in het Friesche dorp K., schrijft het „Ilbkl. De houder van het hulppostkanloor aldaar, houdl zijn kantoor in zijn eigen woning. Sedert een paar jaar is bet in den maak dat dorp aam bet telefoonnet aan te sluiten. Van het hoofdbestuur der P. cn T. werd een onderzoek ingesteld den telefoondienst in het diorp te verbin den met dien van de post. Het hulpkantoor bleek voor een cel te ikllein te zijn; het moest dus vergroot worden. De houder van het kantoor kreeg opdracht teekening en begroo-ting te laten maken van tic- verbouwing en deze aan do directie op tc zenden. Dit gesdhieddtf, de begrooiing ijedroeg ƒ1500 en het plan werd goedgekeurd. De inspecteur deelde daarop op een desbetreffende vraag aan den kantoor houder mede, dat die 1500 moesten betaald worden door den.,., kantoor houder. Deze bedankte daarvoor hartelijk; z.L moesten de kosten door het Rijk betaald worden. In langen tijd werd van deze zaak niets meer gehoord, totdat de kantoorhouder thans een schrijven van de directie ont vangen heeft, waarhij het Rijk in de kos ten een tegemoetkoming aanbiedt van.... f 25. Of dit ineens, per jaar, of per maand is, meldt het schrijven niet. De kantoorhouder heeft dienaangaande nadere informaties akngevraagd. EEN REKENWONDER. De .American Scientific" verhaalt een merkwaardig geval van buitengewone be kwaamheid; in het oplossen van reken kundige vraagstukken bij iemanddie geestelijk was verstompt en bijna krank zinnig. De persoon was lolaai blind en kon rekeningen uitvoeren als den vier kantswortel van ieder getal met 4 cijfers in vier seconden en den derdemachts- wortel van een getal van 6 cijfers in -6 seconden; hij gaf den derdemachtswortel van 465.484.375 die 775 is in 13 secon den. Men vroeg hem verder, hoev »4 graankorrels er in 64 donzen gedaan moesten worden als men er 1 in de eer- ■Ate, 2 in d'e tweede, vier in de derde; 8 in de vierde enz. deed. Voor de 14de doos gaf hij het antwoord 8192 voor de 18de, 131.072 voor de 24ste, 8.388.608 aanstonds, voor de 48s!e doos zijnde 140.737.488.355.328 gaf hij het antwoord in 6 seconden. Toen men hem vroeg d'e som van alle korrels uit te rekenen gaf hij na 45 seconden het antwoord 18.446.744.073.709,551.615. Zulk een on begrijpelijk kunnen is des te meer onver klaarbaar, daar de patiënt vanaf zijn ge boorte blind was. Dezelfde persoon kon den datum van Paschen in ieder wille keurig jaar uitrekenen en wel aanstonds wist hij het antwoord mede te deden, zoowel voor de Gregoriaansche als voor de Juliaaiisebe tijdrekening. Wie het niet gelooft, kan aan de re dactie der „American Scientific" het adres van dit bijna krankzinnig reken genie vragen. Theaterdieven. 't Schijnt dat zak kenrollers er in den laatsten tijd te Am sterdam hun werk van maken om hun slachtoffers le zoeken onder het schouw burgpubliek. In een theater in de Am- sfeLslraat weTd dezer dagen aan iemand een' portefeuille met pijn. f 1600 ont rold, terwijl dien dag in hetzelfde" theater iemand een gouden horloge met ketting ia ontrold. In een bioscoop-theater in de Kalver- straat is aan een der bezoekers een por- temonnaie met 150 ontrold. Auto te water. Op den Kloveniers burgwal in de Hoofdstad reed Woensdag een atax te water. De chauffeur sprong er bij tijds af, doch een passagier ge- Taakte mede te water, maar wist zich te redden door een portierraampje. De passagier kreeg een wond aan hel hoofd en werd in het Binnengasthuis verbon den. De auto werd door het gemeenlclijk reddingsloestel op hel droge gebracht. Treinongeluk. Dinsdagmiddag is le Enschedé de 38-jarige gehuwde rangeer der H. van Essen bij het rangeerén van den trein gevallen en er onder geraakt, Hij werd aan het hoofd verwond, zijn linkerarm is verbrijzeld, Slapte in Handei en Bedriiï. Het wi'l in Twente met de werkzaam heden op de texticl-fabrieken nog niet vlot ten, schrijft de „N. Crt." Op een enkele fabriek' bespeurt men af en toe een klein» opleving, doch op andere wordt de werk tijd weer iqgekrompen. Na de witwever-': ,n kwamen de bontweverijen aan de b Te Hengelo (D_) werken de bontweverijen gedeeltelijk vier dagen per week; tc Win_ terswijk heerscht bij de firma Willink en; Co. nog voortdurend slapte, terwijl ook de werkzaamheden op de BalAvier aldaar verminderen. De arbeiders der firma Ten Floopen le Neede werken wel de geheele' week', doch op minder machines, wat een belangrijke loonderving Jjeteekent. Té Goor en Almelo is de toestand ook alles behalve gunstig, evenmin als te. Enschedé, Nederlandsch college te Rome. De Ro meins chc correspondent van „Het Gen trum" schrijft, dal, naar mgr. NasaMi Rocco bom mededeelde, er ernstig spraka is van de oprichting van een Ilollandsch bisschoppelijk college in Rï>me. Suikerbieten. Naaf wij vernemen, wor den in de Tieler- en Bommderwaard veel minder contracten door de suikerfabri- k'anten afgesloten dan vorige jaren. De lage prijs der bieten in verhouding lol de hooge arbejdsloonen, maakt hel velen landbouwers onmogelijk dit jaf suikerbieten te verbouwen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2