ornve© en Spek. Rijtuigen; JAARDEPOSITO'S BINNENLAND. men en Trouwen. FJBIJJEST, IAUWERT. Alkmaar. Fa. W. APPEL Jr. pOTE KEUZE iaat 59 - Alkmaar >ie Afslag van ir. BISKANTER, iris KOERMAN stuks puik best Advertentieprijs: f 200,-, f 10O,—f 60,—, f 35,—, f 15,—. No. 2 Zandblad IQCts. VAN DER PUIT DE VLAM EINDHOVEN. NOORDERBANK, met Halfj, rentebetalng 4'/a 0 o verse Tuigen: lig HUISRAAD tsinnenlandsch Nieuws. Mr. VAN DOORN'S OPVOLGER. FEUILLETON Oe wedergevonden dochter Luchtverkeer. Gemengd Nieuws. I VOOR HET liLIJKE PRIJZEN. Dokt Spek per 5 ons 1 0,80 5 pond f 0.75 10 pond f 0.70 |iiver gesm. Ossenvet ons f 0.45 5 pond f 0.40 gesmolten Reuzel 10.70 5 popd f 0 60 farkensvleesch. en Lappen f 0.85 appen en Gedr. Spek f 0.80 Lappen en Garbonade f 1.10 Issenlappen f 1,10 anbevelend, it over de Kapelkerk. baatD no.HOb.d. R.K.Kerk HOOGKARSPEL huize van Mej. de Wed. (FTENBURGt, op Yrij- April 1921, des mor- uur (zomertijd) om geld üliek verkoopen: kalfkoeien, gekalfd heb- of op kalven staande, relingen kuikalveren, 8 i, met en zonder lamme- mak bruin merriepaard, |n (merrie), 2 drachtige (half dracht) en 16 tien. l-agen, 1 tilbury collings- Issen, 1 bak wagen met n, 1 boerenwagen met poren met schutten en schamel, 1 driewielige |t schutten en gierbak, 1 "ie hooihark, 1 Ceres mddev, zoo goed als nieuw, t wagen. Aan all© abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500, f Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. Een stelletje interpellaties. Bus kruit en springslof/en. Successie recht, Schijn t in onzen Senaat de gewoonte in te burgeren, dat over alles en nog wat, ellenlange redevoeringen werden gehou den, m.a.w., dat veel tijd met gepraat wordt zoek gemaakt, zoodat ook daar avondvergaderingen moeten dienst doen om de zaken ai te werken, onze Tweede Kamer kan niet buiten interpellaties na een reces. Dat is een liefhebberij gewor den van meerdere Kamerleden, waar door de aandacht op ben gevestigd wordt Zoo ziet nu de hecle Veenstreek vol verwachting uit naar den heer Sannes, die de Ministers v. Arbeid en Landbouw aan den tand zal voelen over den toe stand aldaar en natuurlijk de noodige criitiek in petto heeft op het door deze bewindslieden gevoerde beleid. In de Mijnstreek wordt verlangend uitgezien naar den heer Henri Hermans, of liever naar zijn interpellatie,, over de arbeids voorwaarden aldaar. De heer Duys, die nattuurlijk niet achter wiil blijven, zal als kampioen optreden voor hel berooide Zaandam en de heer Winternfans wensoht een woordje met Minister van IJssselsteijn te wisselen over hel uitblij ven van liet lang aangekondigde wetsont werp tot herziening der Landarbeiders- wet. En eindelijk zal de heer Rutgers Minister Pop begreep niet, dat men niet het groote belang inzag van een eigen buskruilfabrick voor het leger. De heele zaak draaide ten slotte uit na een vruchtelooze poging van den heer Teen- slra om liaar te verschuiven op aan neming van het wetsontwerp met 34 tegen '28 stemmen. De heele linkerzijde stemde legen, mitsgaders de heeren A. P. Staalman,, de christen-democraat, en de heer v. Groenendael. Woensdagmiddag kwam nogi heel laat aan de orde het wetsontwerp tot wijzi ging der Successiewet. Daarover voerde de Katholieke afgevaardigde De Wijoker- s/looUi de Wecrdesteyu het woord. Bo ven het ontwerp der Regeering gaf liij de voorkeur aan een heffing in eens. Waarom? Omdat genoemd ontwerp z.i. een appeltje met de Regeering schillen tot kapitaalsvernietiging leidt. lide uit2 ronde kaastob- voor 14 en 1 voor 8 3 zoutkisten, pekelbalie, fen, karn, 2 melkbussen, ende 100 en 50 L., vvei- bmvaten, botermout met j melkemmers, kaastafel, u, kaasweeker-, kaasldee- aaspers, kaasstanders, ma- si zetters voor kleine- en psiekazen, kaasborden, leg- enz. enz. tuigen, werkhaam, leidsels, enz. 3N- en BOUWERSGE- Jreedschappen lersenploeg, zaadzakken, jvortelmacliine, vorken, j, spatsekutten, gierpomp, anken, kruiwagen, sljp- wagenwip, yarkensboet, |en, voerbakken, takke- palen, veen verder ten verkoop |rden aangeboden, uitspanning. iluit op Zondag. over de uitvoering dei Lager-Onderwijs- wct. Stof genoeg dus voor het fabri- ceeren van voel spreekwater in de eerst komende dagen Na de aankondiging van dit stelletje interpellaties, kwam Dinsdag als eerste punt der lange agenda aan de orde, een ontwerp, waarover al veel geschreven en gewreven is. De Rcgecring met den Mi nister van Lawdboihv- aan het hoofd, stelde voor een vennoptschap te vormen, die, zal exploiteeren .dtf beslaande bus- kruitfabrieken 'te Miiïttén ,-,,V ,\.nn,\v<:r- teèwu* Amstel. De heer Haazevoet had liever gezien, dat met dezen stap der Regee ring, de staats-exploitalie der buskruit- fabricage een voldongen feit ware ge weest. Nu stelt zich de Regeering tevre den met een z.g „gemengd bedrijf", door Zich voor één milliocn te gaan interes- sceren in de vennootschap, die feitelijk in ons land het monopolie der „spring- Sloffen"-vervaardiging bezit, maar haar bedrijf wenschte te likwidceren. De heeren De Jonge. Treub en van Beresleyn zeiden onomwonden, dat zij in het heele regeeringsplan een militair zaakje zagen. In hoofdzaak richtte zich liet verzet tegen (hel monopolistisch ka rakter door het ontwerp aan het bedrijf gegeven, doordien niet alleen de vervaar diging van buskruit' en andere ontplofba re stoffen aan de céne Staatsbuskruilfa- briek wordt gereserveerd daartegen bad de heer Treub niet het min ste bezwaar maar ook de verkoop cn de invoer uitsluitend in handen van het Rijk wordt gehouden. Eenzelfde verhouding als de heer Van Be resleyn bij het staatsmonopolie der cleetricilcitsopwekking signaleerde, is van deze regeling ook hier het gevolg, dat nJ. ,de Staat tegelijk als koopman en als rechtsprekende overheid op treedt. Er traden drie Ministers in 't' krijt, om hot ontwerp te verdedigen. De Mi nister van Landbouw stelldc er prijs op te verklaren, dat hij de lioofdaanlcgger van 't ontwerp is. Minister De Vries sprak er zijn verwondering over uit, dal de socialisten niet meer steun aan 't ont werp verleenden, omdat het nagenoeg in den vorm van socialisatie is gegoten, en Bij heffing ineens is daar minder kans op. Daarbij wordt niet van de nalaten schap, maar van de levenden gelieven, die den prikkel ondergaan om hun vermogen weer op het oude bedrag te brengen. Ook achtte spreker bij successie-recht de kans op ontduiking grooler dan bij de heffing Trouwens, wie is er nog wel lid der Unie" Heeft men die of zal die niet zeer binnenkort worden opgedoekt,, om plaats te maken voor den beroemden Vrijheids bond? De „Resb." meent, dat de heer Bijleveld die het „baantje" blijkens zijn actie voor voorkeurstemmen bij de jongste ver kiezing wel ambieert, als die over wegingen wel aan zijn laars zal lappen en kalm zitting nemen. Oud-Minister Godin de Beaufort, f Oud-minister van Financiën in liet kabinet Mackay, Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort is Donderdag te Maarsbergen vrij plotse ling overleden in len ouderdom van 71 jaar. DE WONINGVOORZIENING. Het dagelijksch bestuur van het Nederlanclsch Instituut voor Volks huisvesting heeft ,ich met een schrijven tot den minister van Arbeid gewend, waarin het de bezwaren ter kennis van den Minister brengt, welke op een vergadering door genoemd Instituut belegd op 26 Februari j.l. tot uiting kwamen tegen ten aanzien van de bouwvereenigingen in den laatsten tijd van Regeeringswege gevolgde politiek. Als eerste der genoemde bezwaren wordt naar voren gebracht de onzeker beid die er ten aanzien van de Rcgee- Alle drukwerken zonder uitzondering. VRAAGT PRIJS. in eens. Verhooging van de percentages ringsmaatregelen bestaat. De verschil der successiebelasting (in dit ontwerp in lende circulaires zijn op zich zelf fliet bepaalde gevallen tot 47 pet. klimmende) maakt volgens mr. De Wijkcrsloolh die kans op ontduiking nog grooter. Sommige 1 agtc dat bij hun overlijden niet meer zoo'n heel groot vermogen aanwezig is, en zullen ter bereiking van dit doel en misleiding van den fiscus geen middel onbeproefd laten. Speciaal had de heer De Wijkersloolh grie ven tegen hel zware (voor eigen kinderen tot 8 pet. stijgend) successierecht voor de rechte lijn. dat heel wat meer zal drukken dan bijv. de Belgische successiebelasting. De Katholieke afgevaardigde is niet de eenige, die hierover onvoldaan is. Bij een andere regeling echter meent de Minister van financiën niet aan de 20 millioen te kunnen komen, die hij als hoogere op brengst uit deze wetswijziging hoopt te ha len. Juist in de rechte lijn, meent de afge vaardigde, moet men bijzonder voorzichtig zijn; juist voor zijn kinderen immers heeft de overledene gespaard. De heer De Wijkersloolh is over dit onderwerp nog niet uiigesproken en zijn rede zal nog wel door meerdere andere worden gevolgd. wenschelijkheid om de maximum- bijdrage in de huur voor den bouw van woningen met twee woonvertrekken vrijwel uit te sluiten. Op de groote caltureele beteekenis van het tweede woonvertrek werd gewezen, terwijl er tezelfder tijd de klemtoon op wderd gelegd, dai gezinnen met meerdere cultureele behoeften volstrekt niet altijd behooren tot de beter gesitueer den. Met het oog daarop werd het noodig geoordeeld den inhoud van een woning, voor welker bouw de maxi mum-bijdrage kan worden verleend, van 225 M tot 250 ft 260 M te ver- hoogen. Het dagelijksch bestuur van het Instituut brengt de hierboven, op de bedoelde vergadering ter sprake ge komen punten onder de aandacht van den minister van Arbeid, opdat deze quacsties op zoodanige wijze tot oplossing kunnen worden gebracht, als noodig is in bet belang van een behoorlijke woningvoorziening. DE GEZONDHEIDSTOESTAND IN ONS LAND. Daling van het sterftecijfer; stijging van het geboortecijfer. Uit de door het Centraal bureau voor de Statistiek gepubliceerde opgave om trent de geboorten en de sterfte in 1020 blijkt, dat de nalaKteit in dal jaar, in vergelijking met de beide voorafgaande jaren, niet onbelangrijk was geslegen; ze bedroeg 28.06 per 1000 van de ge middelde bevolking, tegen 24.17 jn 1919 en 24.38 in 1918. De sterile was niet onbelangrijk lager dan in 1918 cn 1919, namelijk 11.89 per 1000 (in 1919 was de sterfte 13.17 geweest en in 1918 liet griep- jaar 17.09). De zuigelingensleafte was i,n 1920 Tot opvolger van wijlen jhr. mr. W. Th. C. van Doorn als lid van de Tweede Kamer zal zoo meldden "we worden aangewezen de heer M. I. W. J. Bijleveld. Deze heer is industrieel te 's-Hage, Er wordt nu onder de vrijzinnigen over getwist, of de heer Bijleveld, die geeii lid der Liberale Unie meer is, wel redelijk het recht heeft om Mr. v. Doom op te volgen. Er zou dan sprake komen van den oud-voorzitter der Unie, prof. Heeres. Maarook deze is geen lid der Unie meer. Zijn Op geheel duidelijk en dekken elkaar bovendien niet. Naast deze circulai res bestaïii half en geheel g^cir^snu per lOOC van hot- aantal Vüw^rrrcst^ir'^ aangegeyenenj in 1919 en 1918 'Wad die sterfte resp. 64.13 en 92.82 be dragen. INVOER VAN BU1TENLANDSCH VEESCH. Vragen van liet Kamerlid den heer Wehkarnp aan de Ministers van L., N. en H. en vam Financiën: a. Heeft het roeds de aandacht getrok ken van de Ministers, dat door dezen loenemenden invoer van buitenJandsol) vfeesdh, waarvan een invoerrecht gehe ven wordt van 6 per 100 K.G., de vleesdhverkoop van hier le lande ge slacht vee wordt gedruktaangezien het inlandsdh vleescli belast wordt met een accijns van 10 pet. der waarde, dus on geveer 20 per 100 K.G.? b. Achten de Ministers zoodanige re geling niet strijdig met de belangen van de Nederlandsohc veeteelt? c. Is de Minister van Financiën he md, he te ij door verhooging van bedoeld invoerrecht, hetzij dooT verlaging van den vleesohaccijns, le bevorderen dal dit dreigend nadeel voor den Nederiand- sdhen landbouw worde weggenomen? ARSENICUM-VERBINDINGEN OP BEHANGSELPAPIER. Vragen van het Kamerlid, den heer - Schaper aan den Minister van Arbeid: lo. Is de aandadit van den Minister gevestigd op de berichten omtrent arse- uicumvei'hindingor, die op behangselpa pieren schijnen voor te komen P 2o. Welke maatregolen denkt do Mi nister, indien de bekend gemaakte waar nemingen door den dienst der Volksge zondheid worden bevestigd, to treffen om aan dit euvel zooveel mogelijk een eind te maken P Naar hel Fransch .van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door L M. VAN PINXTEREN, R. K. Pr. De graaf stond op, verscheurde den brief in kleine stukken, verbrandde ze san een kaars en herbaalde zachtjes; He weenende put te Geunevilliers." Daarna ging liij naar de vertrekken zijner echlgenoote en vroeg haar; „Ont- rangt gij dezen avond?" „Ja, mijnheer," antwoordde Olympiai, „of liever wij ontvangenGij kent mijn smaak, ik houd van eenzaamheid en stilte, en als het niet was oirr aan uw verlangen te voldoen, dan zou ik mijne salons sluiten; maar gij houdt van gezelschap." „En gij offert u op," zeide Canélos ironisch. „Ik tracht op alle mogelijke wijze u mijne dankbaarheid voor uw edel moedigheid te betoonen; ik had geen btuidschat en mijn vader was arm ge worden; gij hebt mij tot uwe echt- üenoote gekozen met een belangefoos- bouwvereenigingen bekend zijn, welke onbekendheid veelal leidt tot een op zet der plannen, die in een later sta dium moet worden verlaten en tot geheele omwerking der plannen nood zaakt, terwijl ook de onzekerheid aangaande de bepaling der huren moeilijkheden oplevert. Op de verga dering werd erop gewezen, dat de al- gemeene onzekerheid een zeer ongun- stigen invloed uitoefent op de bedrij vigheid der bouwvereenigingen en op den lust om zich aan de verbetering der volkshuisvesting met volle toe wijding te geven, terwijl een groeiende ontstemming valt waar te nemen. Van de bestaande onzekerheid worden in het schrijven van het Instituut verschillende voorbeelden gegeven. Duidelijkheid en openbaarheid wor den bepleit. In de vergadering werd protest aangeteekend tegen de te kleine af metingen van vertrekken, welke in het vanwege het departement van Arbeid uitgegeven Album zijn opge nomen, omdat dit album, wat daarvan ook de bedoeling zij, als voorbeeld ter navolging zal worden opgevat. Een woonvertrek van minder dan 15 M oppervlak werd ontoelaatbaar geacht. Voorts werd er in de vergadering op aangedrongen den bouw van wo ningen met minder slaapvertrekken dan drie in ruimer mate toe te laten dan thans het geval is. Veel nieuwe woningen worden door nieuw gevorm de gezinnen betrokken, die aan een groote en duurder woning geen be hoefte hebben en daarin vaak een an der gezin opnemen. Ten slotte werd getwijfeld aan de DE WERKLOOS VENEN. De Ministers van IJsselsteijn en Aalberse hebben op vragen van den heer Sannes betreffende de maatrege len tot bestrijding der werkloosheid in de veenstreken en betreffende de inkrimping der turfproductie geant woord,dat het aantal werkloozen op26 Maart bedroeg in Emmen 2000 Sleen 200, Westerberk 30, Hoogeveen 200, Onstwedde 350, Odoorn 1300, Sntilde 120, Schoonebeek 200, Vlagtwedde 800 Van dit aantal werkten in totaal onge veer 2700 op van Rijkswege gesubsi dieerde werkverschaffingen (in Em men bijvoorbeeld 50 p.Ct. der werk loozen.) Werkloosheid lieerscht vooral on der de veenarbeiders, doch bovendien onder landarbeiders en fabrieksar beiders. In zake de maatregelen, die tot be strijding der werkloosheid in de Noordelijke provincies zijn genome n, kan worden medegedeeld, dat tal van gemeenten in Drente, Friesland, Over- ijsel en Groningen reeds door Rijks- steun in staat zijn gesteld, hetzij zelf werkgelegenheid te openen, hetzij wa terschappen of particulieren aan te moedigen, werken te doen uitvoeren Deze werken bestaan vooral in ont ginningen, verbetering van wegen, schoonmaken van slooten, ophoogen van terreinen, enz. Voortdurend worden nog door ge meentebesturen, waterschappen of commissies voor wegen plannen inge diend, waarop Rijkssteun wordt ge vraagd. Er bestaat ten opzichte van de maatregelen geregeld overleg cn sa menwerking van het Rijk met de be trokken .gemeentebesturen. Tot nu toe is niet gebleken, dat het Rijk moest ingrijpen, omdat een gemeentebestuur in gebreke was gebleven. Omtrent het in cultuur brengen van dalgronden kan worden medegedeeld, dat in vele gemeenten particuliere ontginners, met Rijkssteun, zulke gronden in cultuur laten brengen door werklooze land en veenarbeiders. De vooruitzichten zijn voor het veen derijbedrijf, dat zich tijdens de oorlogsO aren belangrijk heeft uitgebreid, niet gunstig, mede ten gevolge van d&n overvloed en de thans geldende pul- zen der steenkolen. Inkrimping van het turfbedrijf is een onafwijsbare eisch. Een op peil houden van dit bedrijf „zonder verlies voor de verveners" zou in vele geval len alleen kunnen plaats hebben door het verkenen van een belangrijken bij slag op liet product. Zeer groote uit gaven zouden daaruit voortvloeien, terwijl de Regeering, indien zij een maal voor één bedrijf tot een dergelij ke» maatregel besloten had, noodzake lijkerwijze tal van andere bedrijfstak ken, die in soortgelijke omstandighe den verkeeren, op overeenkomstige wijze zou moeten steunen. Nederland en de Luchtvaart. De Amster dam Film Cie. te Amsterdam, directeur de lieer Theo Frenkel Sr., heeft in op dracht een film te vervaardigen voor de Koninklijke Luchlvaart Maatschappij. Het onderwerp zal zijn: „Nederland als centrum voor het Europeesch luchtver keer," een nationale film, speciaal ver vaardigd Ier gelegenheid van de herope ning van het Internationaal Luchtpost- Verkeer te Amsterdam, op 15 April 1921. NOG VOORTDUREND BRAND- STICHTINGEN. Uit Winschoten wordt d.d. 6 April ge schreven: heid die velen ja'.oersch op mij dieed worden." „Gij zijt even goed en zachtmoedig als gij schoon zijl," antwoordde Cané los, een weinig verteederd. Ik heb dik wijls gedacht dat ik, toen ik uw geluk meende te verzekeren, uwe jeugdige verwachtingen vernietigd heb." „Gij zijt niet bedorven," zeide Olym'- pia; „ik zou alleen zeggen, dat gij veel geleden hebt ea dat de herinnering aan uwe rgmpen u vervolgt." „Gij 'hebt gelijk, mijn strijd om het bestaan, was hard in. den beginne." „Maar later lachte alles u toe, Ca nélos." „Dat schijnt ten minste zoo." „Zoudt gij moeilijkheden hebben, die mij onbekend zijn „Als dat zoo was, dan heb ik u toch te veel buiten mijn leven gehou den om' u daar thans door te be droeven." „Gij vergist u. Ik kan mij' op den afstand houden, waarop uwe onver schilligheid mij plaatst, maar zodra gij mij noodig hebt zult gij' mij vin den." „Ik bedank u voor dat woordi." Op dat oogenblilï dacht iiij, er; 'vptor het eerst aan, dat hij door die vrouw zijn leven had kunnen veranderen en opnieuw beginnen. -aq a; reef i jiooa snarpa) .rajqoyzdo „Dus gij ontvangt vanavond?" her haalde hij. „Ik zal pas Laat komen. Een gewichtige zaak, die geen uitstel kan lijden, zal mij lang 'ophouden." Hij kuste de hand zijner vrouw en ging langzaam heen. Hij at weinig, deed een paard zadelen, wikkelde zich in een donkeren mantel en verhel tegen acht uur des avonds zijne woning. Terwijl hij zich naar de vlakte van Geunevilliers begaf, gingen twee plan nen te voet in dezelfde richting. „Zijt gij wel zeker dat hij kosten zal f' vroeg 'de eene. ij „Zeer geker." f;trj „Dan kent gij hem! 'nog beter dan ik. Al "wat ik kan zeggen is dalt ik, onder zijn vermomming als deftig heer, hem zeer goed herkend heb als Lau rent Cabarou, den naam! die hij aan boord van de Terrible droeg; maar hij kan zijn titel gekocht hebben." „Gij hebt gelijk, Grand-Hunier, ik ken hem beter dan |pj. Ik kan bewij zen, dat hij het kistje miet diamanten van mevrouw de Flesslgny gestolen heeft en dat hjj hare 'dochter. Dplores heeft doen verdwijnen." „Eh gaan wij dau niet op hem aan vallen, hem neerslaan en aan het ge recht overlevèren „Neen, vanavond niet." „Hebt gij dan moed om kalm met dien ellendeling te spreken?" „Ik zal het ten 'minste beproeven." „Zijn wij er haast, mijnheer Avène.?" „Aanstonds, Daar, bij dat boschje, is een put van honderd voet diep." „Ha, ik raad het, wij zullen er den schurk inwerpen." „Ons zei ven recht verscliaffen Zijt f#f dwaas? Canëlos zlal ongedeerd in Parijs terugkomen." „Dan begrjjp ik él niets Van," ant woordde .Grand-Hunièr. «Het is voor vandaag alleen otm' een gesprek te doen." „Dan zal het toch wel nuttig zijn en wait opleveren. Kent gij deze plaats reeds lang?" „Ja, zeer lang. Er bestaat een le gende omtrent den weenenden put, die verhaalt, dat een arm! meisje er door ellendelingen ingeworpen werd; Zij stierf er van honger en sinds dien weent de kleine ongelukkige op dien bodem?" „Gelooft gij daarajap? Kjotm'cn doioden Beroemde „SEftëCI&aSi" Fornuizen Holl. IJzermagazijn v/h. ft). BE WILD, Alkmaar, Laat over de Boterstraat „Gisteravond ton men in de venen te N.-Wcerdinge e.o. 53 vuren tellen. In liet Siepelveen was het één vuurzee Ook in hel Noordveen en Vallerveen brandt heb Honderden menschcn waren tot na mid dernacht op de been, .terwijl in het veld de arbeiders socialistische liedoren schreeuwden. Nu de demonstraties, ^erhoden zijn, nemen de branden toe. Men schat de hoeveelheid verloren ge- gane brandstof op 300 dagwerken turl cn een paar honderd stobben bagger. HET HEMD IS NADER DAN DE ROIL Onder dit opschrift lezen wij in het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne": Naar aanleiding van de benoeming, van inspecteurs volgens de Vleeselvkeu- ringswel schrijft de gezondilieidscom-i missie le Ranwerd: „Overigens zoo zegt men buiten, valt het met de qualileit van het gebruikte vleescli wel wat mee; wat wij hier niet wiMen hebben, vindt op de een of an* dcre wijze zijn weg wel naar de staid." O zool j TE GOED VERTROUWEN. Een familie uit SLedreeht, vertelt hel ,,Hbld.", vertoefde Woensdag to Rotter dam met de bedoeling zich voor de roiï naar Amerika in te schepen op hot tot vertrek gereed liggende schip der Hol landAmerikalijn. Aan een 14-jarigen zoon was de zorg opgedragen voor een' koffertje, waarin zich de bezittingen der familie bevonden, een horgstellingshewijs ten bedrage van f 11000 en zos stuitjes staatsleening Paraguay. Het jongmensch ging op de Blaak een sigarenwinkel bin nen en zette in landelijk vertrou wen op de eerlijkheid der voorbijgan gers terwijl hij zijn inkoopen deed, zijn koffertje op straat neer. Tot zijn 'terwondering was, toen hij dampende dea winkel uitkwam, het kostbare valies- ver dwenen. Do nasporingen der politie, tot wio de toekomstigo burgers van hot nieu- wo werelddeel zich in hun wanhoop wend den, hebben nog niet tot de weder- opsporing hunner bezittingen geleid. BALDADIGHEID EN HAAR GEVOLGEN,- In een advertentie in liet „Gron. Dgbl." is aangekondigd dat het grootste gedeelte van hel aardige Drcnlsche dorpje Zeegse, tot nu toe een geliefkoosde plek voor pic-nics, gesloten wordt voor het publiek, De baldadigheid werd daar ten leste zóó tergend, dat de eigenaren en gebruikers dier gronden tot dezen uitersten maatre gel lum toevlucht namen. De Zondagsbezoekers lieten overal zoo veel rommel achter in den vorm van pa pier, eierdoppen, sinaasappelschillen, enz., dat de hosschen er onoo. ijk van werden. Van de jonge aanplantingen werd zooveel vernield, dal er lelkenjare van voren af moest worden begonnen. Heele boomen werden soms uitgerukt, afsluitingen ver broken, landhuisjes zelfs niet ongeschon den gelaten. Het is jammer, schrijft de „Kampioen", dat het zoover moest komen. Zij die den. noordelijken Bondswandelweg kiezen voor, hun genieten zullen het zeer betreuren, dal door baldadigheid van anderen hun verboden is een groot deel der omgeving van Zeegse te betreden. VERDACHT BEZOEK'. I Toen Woensdagmiddag, vertelt liet „Vad." de bewoonsters van een huis in de Ten Hovestraat in de Residentie waren uitgegaan, belden 'n paar man nen aan. „Wij komen het huis bekij ken", zeide een hunner tot het meis je, dat zc open deed. „Ga jij maar. dan terug? Ik geloof alleen aan het spookschip." „Hebt gij het touw met luioopen „Ja, om mijn lichaam gewonden." Tien minuten later waren de ont snapte uil de Bastille en Grand-unier hij een groep jonge esschen, die over de opening van een diepen put ston den. Avène stak een dievenlantaarn aan, onderzocht den omtrek van den put, vond een spleet en wierp er den Iiaak in, die aan 'het eind van het touw met knoopeu van den zeeman zat. „Het heeft zooeven acht uur gesla gen; daal in den put en houd u op een hoogte vanwaar gij al mijn woor den kunt hooren en mij zoo noodig te hulp komen." „Begrepen," zeide Grand-Hunier, „ik daal af" Een oogenblik later verdween de matroos in de diepte van den put Paul Avène, op den «rand gezeten, onderzocht den omtrek. Weldra zag hij een dubbele gedaanteschemering naderen; een kind en een man; hei kind diende tot gids. Zonder twijfel was de man nu voldoende ingelicht, want hij gaf het kind een geldstuk en kwam alleen nadör. „Daar is hij," fluisterde Paul Avène zich huigend over de diepte. Canélos kwam voorzichtig nader, liet hoschje esschenboomen verontrustte hein. Hij draaide er om heen en toen hij zeker was, dat hij die hein wachtte alleen was, liep hij sneller. „Gij zijt op tijd, Laurent Caharau,' zeide de ontsnapte van de Bastille,, „dat is een goed voortceken voor het gesprek dat wij gaan houden." „Laten wij er spoedig een einde, aan maken," antwoordde Canélos. „Gij vcr- Lingl geld, goed; ik zal het .u geven als gij er in toestaat om te verdwij nen." „Ik ben reeds tien ajar verdwenen," zeide Avène op somberen toon. „Ja, door een vergissing." „Op uwe aanklacht, ik lieb de be schuldiging gelezen, zij was door uwe hand geschreven." „Zoudt gij naar Engeland willen gaan -niam Canélos. „Misschien; maar wat u zal ver wonderen, ik ben hier niet gekomen om' over inij zeiven te spreken, maar, om u te zeggen: gij woet de twee mil- lioen aan edelgesteenten in het kistje teruggeven." Wordt vervolgd. „JI

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1