TWEEDE BLAD ALKMAAR Noord-Hoilandsch Dagblad. Dinsdag 12 April 1921. Toediening H. Vormsel. Navolgenswaardig 0 Zondag 17 April te lialf 3, zullen alle nog niet gevormde volwassenen van, het Dekenaat Alkmaar, gevormd worden in de Kerk van den H. Lau- rrntius, Verdronkenoord. -Geweldig wordt er door de Alk- muaWcha burgerij gemopperd en geklaagd wanneer de belasting-, de aanslagbiljetten van den H. O. wer ken er dan allerwegen, min ot' meer den rondgezonden, en protesten klin- afficieel, min of meer krachtig. Dweil dan is het steeds te laat! Dan zijn de geld-kostende beslui ten reeds lang genomen, dan is het geld veelal reeds besteed, en dan moet het geld er voor de ge meente zijn, koste wat 't koste. Verstandiger zou 't wezen indien de burgerij nu en dan eens meer preventief kon en wilde protesteo ren, indien de burgerij liet den vrosden vaderen eens goed duidelijk maakte, dat men de grootst moge lijke zuinigheid in het gemecntebe- hoer eischt. De R. K. Kicsvereeniging te Eind hoven heeft ons ten deze een goed voorbeeld gegeven; zij heeft eene motie aangenomen, die bij den Raad van Eindhoven zal ingediend wor den, en waarbij kennis wordt ge geven dat de voornoemde kiesver- oenigmg verontrust door de snelle stijging der plaatselijke belastingen, den gemeenteraad verzoekt, met de belastingpenningen der gemoentena- ren zoo zuinig mogelijk om te sprin gen, Coor o.a. de uitgaven te be perken, subsidie-aanvragen zooveel doenlijk te keeren, geen overdadige of weelde-uitgaven te 'doen, en voor- loopig geene nieuwe werken, die niet gebiedend" noodzakelijk zijn, te ondernemen. Ons dunkt: het Eindhovensehe voorbeeld is ons, Alkmaarders, na volgenswaardig. En als de vroede vaderen naar een eventueele dergelijke motié van oinns dan misschien ook nog eens een beetje wilden luisteren! Wie weet! Misschien gaan de aan slagbiljetten. langzamerhand dan ook wat minder aanleiding tot protesten geven! ALGEMEENE VERGADERING VAN DE R. K. RIJKSKIE&KRING- ORGANISATOE HELDER. (Vervolg.) Do HoogEesw. D en Stroomer lieeft bij zijn afsclieici-nemen in de afd. Ned. IX <8" Volksbond te Am sterdam de -onde veelzegggendo »-' „Onze mensohen ~L''srawf$C£ A de Maatschappij ziooals zij etioor het Katholicisme in beeld gebracht ia, cloodt dat geloof niet door introkking eener belofte, oolc al lijkt de tijd daar tijdelijk toe geschikt, want de gevolgen zouden vreeselijk zijn'*. Wij weten wat 1919 beieekend reeft: toen wij de handen in elk'an- ter sloegen moest het uit zijn met liet sociaal individualisme door ten spoedigste te kómen tot de publiek rechtelijke regeling van het bedrijfs- radensteMel, en thans moet men zich niet laten terugdringen door pas- «erthcoriën: wij zijn in die twee jaar niet veranderd, veranderd zijn siechts eenige enkelingen, en wij moeten blijven de Partij die door eensgezindheid sterker is dan 'alle andere partijen, met een programma dat het beste der anderen in scha duw stelt, en daardoor de massa onweerstaanbaar medesleept naar het verheven einddoel van het Katho liek solidariteitsgevoelen. (Daverend applaus.) De voorzitter betoogt, dat toeti bet bestuur er toe overging punt S op te agenda te plaatsen, gaarne Prof. Mr. A. J. Veraart uitgenoodigd werd ofschoon men wist, dat hij op een uitgesproken standpunt staat, dit was geen bezwaar want daar men zoo objectief mogelijk wilde inge licht zijn, wenschto men ook alle meeningen ie hooren. Spr. dankt de heer Prof. Mr. A. J. Veraart voor zijn geestdriftige en krachtige uit eenzetting. Aan de orde zijn thans drie mo tie's inzake do publiekrechtelijke re geling van het Bedrijfsradenstelsel ®i do Socialisatie, n.l. de motie Den ■Haag, waarin naar don wensck van 10'. Mr. A. J. Veraart, wordt voor- gestold van de publiekrechtelijke re geling, enz. een programmapunt der 1 .Partij to maken, en eventueel Owf dit punt in het staatsprogram Op te nemen, In de tweede motie, n.l. de motie Den PtfO-sch, wil men de za^ikf van de baan schuiven, en wordt alleen toe gezegd dat men er de aandacht aan wijden zal; terwijl iii do derde motie n.t. de motie Hoorn voorgesteld v. ordt beide andere mo tie's van de agenda af te vpierea. I>Q heer VaD Opirsolwd' (Hoorn) Hoht, de motie Hoorn toe, bedoeld is' aan Utrecht de beslissing over 'te laten, en het preadvies van den Al gemenen Pond af te wachten. De voorzitter meent, dat dit laat ste moeilijk gaan zal daar men mis schien niet in de gelegenheid zal zijn vóór dien tijd nog 'n algemeene vergadering te beleggen, het was hem aangenamer indien de be slissing thans kon vallen. Buiten deze drie mode's om is er ook nog een voorstel van het bestuur welk voorstel omvat een motie van den volgenden inhoud: De Pond van R. K. Kieskring- organisaties in den Rijkskies kring Helder N.-H. in algemeene vergadering op 12 Maart 1921 bijeen: overwegende dat sinds geruimen tijd gezocht wordt naar oen doelmatige vorm van voorbrenging en verdeeling der stoffelijke goederen, ten einde deze meer dienstbaar te maken aan het algemeen belang dan thans geschiedt; overwegende dat door de R. IC. sociale orga- nisatie's van werkgevers, boeren, middenstanders en werklieden op ver schillende congressen, mede om tot dit doel te geraken in beginsel be sloten is tot het samenstellen van ©en bepaalde vorm van bedrijfsor ganisatie die steunen moet op een grondslag van het privaat bezit- en heb Christelijk solidarisme en tevens de belangen der consumenten niet uit het oog mag verliezen: overwegende dat geroemde vorm van bedrijfs organisatie nog niet do noodige in stemming heeft gevonden bij andere sociaal georganiseerde groepen in ons land. welke eveneens op grond slag van privaat bezit en Christelijk ro'idairisme streven naar een beter stelsel van voortbrenging en verdee ling der stoffelijke goederen; Besluit. Nu er een strevén is om dit punt te plaatsen op het program van de R. K. Staatspartij, aan den Alge- me enen Bond van R. K. Centrale Rilkskieskringorganisatie's in Ne derland te verzoeken, dat het Bondsbestuur overleg zal plegen het bestuur van den R. K. Centra- len Raad van Bedrijven in hoever re het gewenscht is of de Publiek rechtelijke regeling, van de be drijfsorganisatie al of niet op het R. K. Staatsprogram moet worden geplaatst en daarna overleg zal plegen toet andere politieke par tijen." De heer Prof. Mr. A. J. Veraart, zegt niet te mogen ontkennen, dat het standpunt door het bestuur te genover hem ingenomen heel vriendschappelijk is. maar zuiniger had men toch gehandeld door hem volstrekt niet op een spreekbeurt uit te noodigen wat de motie van het bestuur betreft, kan spr. nog zeggen, dat reeds anderhalve maand geleden in dien zin geschre ven werd aan de Centrale Kies kring organisatie en, dat er tot op heden nog geen antwoord ont vangen werd ook die motie is niet erg practisch. De Voorzitter stelt voor, of schoon slechts als gast aanwezig, eenige oogenblikken het woord te verleenen aan den heer Mr. J. B. Bomans, welk voorstel met applaus begroet werd. De heer Prof. Mr. A. J. Veraart verlaat de vergadering (ovatie). De heer Mr. J. B. Bomans dankt de vergadering voor de hem ver leende gunst, hii wil hier als „vreemde mogendheid" nog eeni ge woorden aan !het gesproken toevoegen omdat samengaan der verschillende R. K. Rijkskieskring- vereenigingen noodzakelijk is. wenscht hij vooraleer een besluit in een of andere richting valt nog even zijn meening te uiten. Men moet zich ingevolge de rede van Prof. A. J. Veraart niet gaan in beelden, dat er tweespalt in de R. K. rangen heerscht, er is gespro ken van verschillende „groepen", cok de woorden van Mr. Leesberg zouden kunnen laten .vermoeden dat er een diepgaand meenings- verschil is, waardoor men zou kun nen spreken van „groepen", dit is echter niet hst geval men is het volkomen eens omtrent de juist heid van het denkbeeld en de noodwendigheid van den opbouw der publiekrechtelijke regeling van het Bedrijfsradenstelsel. Prof. Mr. A. J. Veraart is te scherp opgetre den, zijn rede was er op gericht de indruk te vestigen, alsof er een geniepige reactie gevoerd werd. aan spr. is niets bekend van em teruggaan op het Paasch-manifest. Mceningsverschil is natuurlijk altijd mogelijk, maar hier gaat het er alleen om of men de zaak zal moeten be werkstelligen door motie's; misschien wouden die motie's wel meer kwaad dan goed berokkenen; spr. erkent vol mondig ue verdiensten van Prof. Mr. A. J. Veraart op sociaal gebied, daar is bij thuis en hebben wij zijn gezag te '■"erbiedigen, maar zoodra hij zich op polities gebied begeeft, wordt het héél anders; men hoede zich al te licht vaardig verwachtingen op te wekken, want als het verkeerd uitvalt is de ontgoocheling des te grooter. Zeker heb ben wij niet aan de anti-revolutionai ren te vragen, wat wij wel of niet op ons program zetten mogen, maar wij Ihebben ons terdege af te vragen of wat wij willen mogelijk is en de gevol gen wel degelijk onder de oogen te zienspr. acht elke motie uit den booze voor de zaak van Prof. Mr. A. J. Ver aart zelf en dringt 'derhalve aan pm geeu motie aan te nemen; a&nsporig' is overbodig en als men tóch 'n motie wil, neem dan die van het bestuur; spr. herhaalt echter nog eens, dajt bij liefst geen motie zag stemmen. De heer Middelhof heeft opdracht gekregen zich buiten stemming te hou den en wenscht dat daarvan notitie genomen wordt. De heer Veltmau verklaart zich voor stander van de motie Den Haag en verzoekt die eerst in stemming te bren gen. De heer de Wolf breekt een lans voor het bestuursvoorstel, dat volgens hem het vrëstrekkendste is. De motie van het bestuur wordt bij opstaan en zitten met groote meerder heid aangenomen. De verkiezing van afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Utrecht zal hij loting geschieden, de vereeni- gingen, die echter op deze vergadering niet aanwezig zijn, loten niet idee. De Voorzitter doet enkele mededee- iingen aangaande de verkiezing van hoofdingelanden voor het Hoogheem raadschap, hoewel deze kwestie niet binnen den werkkring der Kiesverceni- gingen valt zal getracht worden door een minnelijke schikking ook ac ft.K. partij naar evenredigheid verte gonwoordigd te krijgen gaat het zoo niet, dan moet men ei' maar om strijden. Aan het bestuur is een deskundig comité toegevoegd bestaan de uit de heeren Burger, de Jong. Baltus en Duin. Een campagne-plan zal ontworpen worden, da afdeelin- gen hebben zich te gedragen naai de beslissingen van het. comité. Rondvraag. Een afgevaardigde van Lutjebroek vraagt, of. het niet mogelijk is dat bij de verkiezingen voor de ïlwoecje Ka mer 't volgend jaar, do lijst aange vuld wordt met. een tuinbouwkundi ge specialiteit, die in staat is de belangen der toeren zaakfcund'g te behandelen. De voorzitter meent, dat dit geen voorstel is voor d- rondvraag, men had er een agendapunt van moeten maken, overigens geeft spr. in over weging niet aan standen-vertegen woordiging te doen. Do afdeeling Hoorn wordt aange duid om 't volgend jaar du rekening na te kijken. Daar de rondvraag verder niets vermeldenswaardigs meer oplevert wordt hierna de vergadering met den Christelijken giort ge'to en. BOïEBCONTROI.ESTATION „NOORD-HOLLAND." Hedenmorgen vergaderde het Boter- contrólestation „Noord-Holland" te 10 uur in het Café „Central" alhier. De opkomst was slecht. De voorzitter, de heer If. IC Koster, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom, 't Spijt spr., dat zoo weinigen aanwezig zijn. Waar zoo wei nig algemeene vergaderingen gehouden worden, zou het bestuur het op prijs stclion, clat de leden op deze vergade ring tegenwoordig zouden zijn. Oe Secretaris leest hierna de no- tulen, dje ongewijzigd worden goed gekeurd. De heer Flink was verhinderd deze vergadering bij te wonen. liet ledental bedraagt tlians 70. Er ziju 8 noeten opgelegd wegens te hoog watergehalte, terwijl er twee leden voor een maand geschorscht zijn. Dc exploitatierekening sluit met een lasten en baten van i' 7518.93i/2. Do balans sluit met een activa en pas siva- van f 5508.888. De commissie tot nazien heeft de rekening en balans aceoord bevonden. Ook de accounlant J. G. Ooslerneek heelt de ooeken en bescheiden aceoord bevonden. Beiden advisceren de ba lans en exploitatierekening goed ie keu ren. Aldus wordt besloten. De Voorzitter zegt den lieer de Want dank voor liet beheer. De begrooting sluit met een ont vangsten en uitgaven van f15.000.— De ontvangsten bestaan uit contribu ties der leden. De begrooting wordt goedgekeurd. Behandeling wijziging van art. 4 en 14 van het huishoudelijk reglement. De klassc-indeeling wordt gewijzigd en tevens bepaald hoe dc verhouding van de contributie in de verschillends klassen zijn zal. Ten slotte is in art 4 nog een regeling getroffen voor die inrichtingen, die filialen of verkoop- lokalen bezilLeu, waar boter wordt uit gespit. Art. 14 regelt dc verkiezing naar de indeeling in' klassen. Beide artikelen worden goedgekeurd. Vaststelling van de gemiddelde bij dragen der leden per, 101) K.G. boter voer 1921. (Wij drukten deze regeling reeds eerder af.) De heer Weisman vestigt er de aan dacht op, dat de verplichte bijdrage hier enorm veel hooger is dan in andere provincies. Zou het niet mogelijk zijn hierin meer eenheid te krijgen? De Voorzitter merkt op, dat dit een zeer moeilijke kwestie is. De stations ziju alle particuliere inrichtingen. Wa ren het Rijksinstellingen, dan was het niet zoo moeilijk. De heer de Wijs zou alle kosten willen omslaan over het geheele land. De Voorzitter deelt mede, dat de Ned. Zuivel-Verkoop-Centrale met een omzet van 7 millioen K.G. boter zich wil aansluiten bij het staition. Spreker vraagt voor het bestuur de machtiging om voor de N, C. Z. een apart tarief te doen gelden. Het bestuur kan in de kwestie van verschil in bijdragen geen bepaalde toe zegging doen. Wel zal getracht worden alle stations nog eens bdj elkaar te krijgen om! deze zaak te bespreken. Spr. raadt alle handelaren aari een brief hierover te zenden aan dc directie van Landbouw 5e afdeeling. De heer Wcisman dankt voor deze toezegging en zegt in correspondentie te zullen treden met de handealrcn. Besloten wordt verder het bestuur te machtigen wa,nneer de N. C. Z. wil toetreden, hiervoor, een apart tarief te doen gelden. Behandeling contract met het Kaas- contrölestalion „Noord-Holland' te sluiten. (Hét contract is reeds door, pns af gedrukt.) Het contract wordt zonder discus sies goedgekeurd. Het reeds aan de leden toegezonden jaarverslag wordt goedgekeurd. De be langrijkste zaken stipten wij reeds eer der aan. Rondvraag De heer de Wijs vraagt of niet meer6 propaganda gemaakt kan worden voor liet knopen van boter met Rijksmerk. De Secretaris vestigt er de aandacht pp, dat liet merk geen kwaliteit aan geeft, docii alleen garandeert dat men onvervaisciite Nederlandsche boter met een bepaald watergehalte koopt Dr. Scheij merkt op, dat het ver- koopen onder Rijkscontrole het meeste kwaad doet aan een goede bolercon- li'óle. -Een ieder staat onder Rijlcstoe- zieht, maar alleen zij, die aangeslo ten zijn hij een conlrölestalion mogen hel Rijksmerk voeren. Do Voorzitter zeul na eenige dis cussie toe deze zaak nog eens te zul len bespreken met tiet bestuur om te zien hoe men liet beste propaganda- lean maken. Daar niemand meer iets voor de rondvraag heeft, brengt de Voorzitter den heer -de Waal, den secretaris, een hartelijk woord van dank voor het geen hij in het eerste moeilijke jaar heeft gedaan en sluit de vergadering. NED R. K. BOND VAN HANDELS- KANTOOR- EN WIN KELBEDIENDEN. Gaarne vestigen wij de aandacht van de H.-K. en W.-bedienden op de aankondiging van de vergadering op a.s. Woensdag, voorkomende ouder dc agenda. Dat is de laatste o-ntvvikkelings- avond van dit seizoen. De heer Diercks zal de volgende verzen declameereu: 1. De werkstaking Francois Cop- pée. 2. Van een moeder Prosa. 3. 't Breistertje Nic. Beets. 4. 't Ruisdteu van liet ranke riet G. Gezeile. 5. Exelstor Gezeile. 6. De Ooievaar komt M. E. 7. Paardegang Dr, Laurillard. S. Jantjes brief Ellen. 9. De Roepstem Ds. de jonge. 10. Intermezzo. -Het bestuur van de H.-K.- en W.- bedienden is thans' als volgt samen gesteld: D. J. Woldendorp, voor/., Nieuw- -jxortslaan 136; F. Eggcrs, Secr., Nieuwlandersinge! 10; F. Beerends, Pcnniingm., Verdro-nkcnc-ord; R. G. v. Mastri-gt, Vice-voorz., Baansing-el; A. C. v. d. Steele, 2e Secr., v. d. W-oudestraat; Brouwer, 2e Penningm. Stationsweg; Mej. Knuppel, Comm., Bfeedstraat. VRIJSTELLING. Bij Kon. Besluit, is aan den dienst- piichiigc, A. Nierop, van het 21e reg. inf, uit de gemeente Alkmaar, v-oi r den tijd van één jaar vrijstelling van dea dienst verleend, wegens persoon lijke onmisbaarheid. „DE HANZE". 7riet Sf-aatscrt. No. 63, worden o.a. verzonden, de statuten betreffende de R. K. Middensiandsvereenigingi „De Hanze", alhier. DE UITSLUITING IN HET KLEER- MAKERSBEDRIJF. Had men verwacht en gehoo.p-t, dat tengevolge van een gisterenmiddag te Amsterdam gehouden vergadering van 'de werkgevers, de uitsluiting in het kleermakersbedrijf heden reeds zou zijn (opgeheven, men zal nog even geduid moeten oefenen. Nadai men gisterenmiddag niet tot een besluit was kunnen komen, is gisterenavond op verzo-ek van al le werknemerssianden- door werk gevers en werknemers opnieuw ver gaderd; besloten is thans, dat de voorstellen der werkgevers mor gen (Woensdag) i-n een vergadering van de werknemersbonden zullen wor den besproken. De werkgevers zullen Donderdag morgen het definitief bericht der werknemers ontvangen, zoodat (als de kwestie thans tot een oplossing) komt, wat wel verwacht mag wor den) het werk misschien nog deze week weder opgevat zal kunnen wor den, MILITIE. JAARLDKSCH ONDERZOEK. De Minister van Oorlog heeft den Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies machtiging ver leend om, behalve in de gevallen be doeld in het achtste lid van 17 der Militie-Beschikking 1909, ook aan ver lofgangers, voor wie deelneming aan het onderzoek in Juni bezwarend zou zijn wegens de uitoefening van hun beroep of bedrijf, dan wel wegens andere bij zondere omstandigheden, desgevraagd ie vergunnen het onderzoek in de maand November of December van het jaar te ondergaan. JACHT- EN VISSCHERIJ, De Burg, brengt ter algemeene ken nis., dat ter gemeente-secretarie ver krijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter verkrijging: van Jadht- en Visch- akten en buitengewone machtigingen tot hét schieten yan schadelijk gedicr- van 12 April 1921. Opgave van MULDER Q U A X, Kassiers.' (Ontvangen per draa lloozc telefoon.) Vorig STAATSLEENINGEN Nederland '19 2 l l BANK-ÏNSTELLINGEN. Kol, Banlc Indische Bank Handel Mpij INDUSTR. OND. BINNENLAND. Insulinde Olielabrieken INDUSTR. OND. BUITENLAND. Steel comm CULTUUR MAATSCHAPPIJEN. Bodjong Compania Cultuur Vorstenlanden Dito actions V. A. Java Cultuur Poerworedjo MIJNEN. Redjang i i i i i PETROLEUM. Dordtsche Petroleum. l Gcc. Holl. olie. Oude Kon. Petroleum Orion .....b**** RUBBERS. Amsterd. Rubber i i Deli Bat. Rubber i Koloniale Rubber Nederl. Rubber. Serbadjadi Intercontin. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amer. Lijn Holl. Stoomboot Holl. Lloyd Kon. Poot Palcet vaart Scheepvaart Unie SCHEEPVAART BUITENLAND, Marine comm, Marine pref TABAKKEN. Besoeki Deli Batavia Oude Deli. Medan Senembah AMERIKA. Southern Rails i Union Pacific I bet. geen koers, o - onveranderd. koers S2°/]( 187 186 173 47 93 l60 123 191V, 201j 44O 3°9'/s SS 463 i8S»/l 3193// 46 S61/4 65 5° 46 J54j/s 1c3,]0 236 88l/j 73 icó 1218/4 141 15-/? 57s/e 80 4=3 454 3161/? 545 23 132V2 Koora v.in cc en U p'm r.30 plm. 1.15 plm. 2.' p'm. a.Tï plm. 2.«o 92 O 0 0 0 l82 lS2l/< 184 185 I8IVS 383 lS3 183 *33Vt O 0 0 0 47 46 A7 O 46V2 92 O 0 0 0 0 0 0 0 160 228 128 0 0 126b 192 189 V. 191 *93 194 194 205 213 219 220 424 423 427 427 437 295 0 298 0 0 129 131 132 132 1346 0 0 0 0 0 47C-5 465 465 465 463 ■- 182 182 lS3'/l 1841/© fla'/j 5*7 5ï6 C20 5T9J/? 52 E 47 0 O O - IOD 99 98 98 98 0 0 O 0 73 0 0 O 0 53 5= 0 O 0 5° 0 0 O 0 159V2 -v O 0 O 0 1 IC'/lO> 245 0 245 0 0 0 0 90 0 0 74 73 Vs 74 0 0 c O 107 0 0 121 O I2E 0 0 J45 O 143 O 0 0 o\ 1 1 00 O O 0 410 O O 410 0 450 O O 461 0 320 O O 318 0 540 O O 550 0 24 O O 0 23» 132V1 O O 0 0 PROLONGATIE vorige koers 3If9 heden 3V2 WISSELKOERSEN Vorige BerlijnI Parijs i Brussel Weenen s Londen N^w-York VREEMD BANKPAPIER. Puitsch Bankpapier (rood) I 4.70 I Oostenr. Bankpapier I 0.70 koers 4. o QO.Ki 21-35 0.83 11.3c'/, 2.881/2 Vóórbc :irs- Loers Dato heden 4.66I/;4.69 20.5520.65 21.35-21.45 0.84 0.86 II.31I/0 ït.jz'/j 2.882.88 4.67 °-73 ■i i te. De aanvragen ter bekoming van jacht- en vi'sehakten behooren zoo veel mogelijk vóór 15 juni a.s., ter Secretarie te worden gedaan. Vreem delingen die alhier geen vaste woon plaats hebben, kunnen slechts dan jachtakten bekomen, wanneer bij onderieekend verzoekschrift wordt overgelegd liet fotografisch' portret van den aanvrager. AANSTELLING MAKELAAR. Burg. en Weth. hebb.n tot makelaar in manufacturen benoemd den heerB. W. H. Kleinschmidt, alhier, REPARATIE1NRICT1NG VAN SCflRl JrMAClNES. L. FRANKENBERG. ALKMAAR. TC. VAN 'T VEER f Op" zeer tragische wijze is giste renmiddag de heer IC. Van 't Veer, toe.-dem. lid. van den Alkniaarsohen gemeenteraad, overleden in den ou derdom van 51 jaar. .Naar Schagen gereisd om aldaar geneeskundig adv.es in te winnen van Dr. Aidershof (do heer Van 't Veer was reeds sinds lang sukke lend, al was hij ook niet zoozeer ziek) bevond hij zich in de wacht kamer van Dr. Aldershof; juist was hij aan de beurt en- sto.nd hij op om zich in do spreekkamer te be geven, toen hij plotseling zeer onwel werd; in de spreekkamer zakte hij ineen, nog juist opgevangen dooi den dokter. Dr. Aklershof zag den toestand aan stonds zeer ernstig in en ontbood een ziek en-auto uit Alkmaar; deze arriveerde spoedig en begeleid door een verp'eégster werd de heel' Van 't Veer naar zijn woning te Alkmaar overgebracht, alwaar hij te onge veer 4 uur gisterenmiddag alreeds overleed. Gok aan "den heer Van 't Veer is aizoo wederom bewaarheid: Media in vita in marte sumus, midclon in het leven zijn wij in den ctood De hr Van 't Veer was vóór het jaar 1903 als wanneer hij slachtoffer werd van de gioote spoorwegstaking doordat hem om zijn actie ontslag gegeven werd spoorwegbeambte o,.a. te I-Iei.oo on Amersfoort. Na zijn ontslag vestigde bij zich te Utrecht, alwaar hij voor eigen rekening een vereenigingsgelouw voor Soc.-Dem. onder den naam „Voorwaarts" ging exptoiteeren hij raakte overspannen, moeit rust nemen, en kwam na eeuigen tijd eveneens voor eigen rekening het vereenigingsgebouw op de Oude Gracht alhier (thans „St. Willibrord") onder den naam „Voorwaarts" exptoi teeren. Zulks slaagde niet naar wensch, en de heer Van 't Veer aanvaardde het administrateurschap over Dr. Ere derik van Eeden's bekende koonie „Walden"; daarna heeft hij zich in het verzekeringsvak begeven, vestig de zich ais agent te Alkmaar. Meerdere malen was de heer Van 't Veer candidaat voor den Raad alhier, tot hij in 1919 gekozen werd tot raadslid; hij was tevens lid en secretaris van de hrandstoffeaoom- missie.; Do lieer Van 't Veer was ook yoor- zitter yan de .Vereeniging van efts.- dem. gemeenteraads eden, afd. boord* Holland Noord, waarvan hij IX Zondag nog een vergadering presi deerde, I Hij was ook voorzitter van da woning! ouwvereeniging „Rochda'e". NIEUW RAADSLID. Ter vervulling van de vacature» ontstaan door het overlijden van, den iieer IC. Van 't Veer zal tot raadslid gekozen verklaard worden de heer D. Plevier, houder der coö peratieve slagerij in de Hekelstraafi, MAN DOODGEREDEN Toen gisterenavond te .ongeveer 9' uur de chauffeur van Kapitein I.oef- l'en alhier, directeur van fort Spij kerboor met de auto van Amsterdam! naar Alkmaar terugkeerde, reed kcrni tusschen Amsterdam en Purmerend een fietser, ronder licht en links van don weg, tegemoet. Op 't laatste moment wilde dei fietser r.og naar rechts oversteken, met het r.oodtottig gevolg, dat da man hoewel do auto een tamelijk kalmen gang had onder de auto geraakte en op slag vermorzeld en gedood werd. De Amsterdamsche politie en ju stitie hebben de zaak nauwkeurig on derzocht; uitgemaakt is, dat den' chauffeur niet de mins:e schuld treft' Wèl een leerzame les: dat men steeds de verkeersverordeningen moef opvo'gen: rechts houden en niet rij den ronder licht. V ER PACHTING GRASGEWAS. Hedenmiddag te 2 uur werd ten Stadhuize verpacht het grasgewas in den Bergerhout en van de buitensin- aels. Perceel I, zijnde de Zuidzijde van den Schermen,veg, van de Stadsgracht af tot de brug bij den Omval, werd verpacht aan den heer P. Smit, f 15.—, Perceel II, zijnde het grasgewas langs den Singel, van dc Spoorstraat af tot het hotel „De Nachtegaal", met uit zondering van een gedeelte rondom liet bloemperk bij „De Nachtegaal", aan den heer G. Henning, f 1. Perceel III, zijnde idem, van hel hotel „Do Nachtegaal" al' tot den Straat weg naar Ilejloo, met uitzondering van het aan te plempen gedeelte, aan deu lieer B. Veer, f 11. Perceei IV, zijnde idem, van den Straatweg naar heiloo tot de Kabel straat, aan den heer Sloop, f 1. Perceel V, zijnde de donkere Hout, met uitzondering van een gedeelte bij het rozenperk achter de Builensocië- leit, aan den heer H. v. Kamer, f6.50. Perceel VI, zijnde het grasgewas bij de Begraafplaats, ten zuiden van de Veriengde Kruisweg, tusschen den Wes lerwcg en den Hertenkamp, aan den heer P. Jonker, t'l. Perceei VII, zijnde de westzijde van den Hout, van de poort van de Begraaf plaats al' tot de bocht in den Wes- terweg, aan den lieer Jupiju, f4.—. Pereeei VIII, zijnde het grasgewas in den Westerhout, noordwaarts van de Begraafplaats af tot den kastanje boom, niet 5 blokken, aan den heer P. Jonker, fll.— Perceel IX, zijnde idem, van den kastanjeboom at tot den tuin van Kabel, aan den heer S. Jonker, flO.— Perceel X, zijnde liet grasgewas langs dc Zandcrslo'jt tot de-Langelaan, aau den heer P. de Jong, f 12. Perceei XI, zijnde de bennen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5