Korte Berichten. SPORT EN SPEL, Luchtverkeer. Orde en Arbeid Gemengd Nieuws. ÉHMtta rïka S62 millioen p.sf. bedroeg behalve in terest. Engeland had aan de geallieerden 897 millioen p.st. voorgeslholen, zoodat het zonder die voorschotten niet nooig ge- lia zou hebben, bij Amerika ie leenen. De buitengewone rechtbank te Essen heeft vijf communisten uit de voorstad Borbeok, die een samenzwering hadden gesmeed, om de veiligheidspolitie te ontwa penen cn Essen te bezetten, wegens hoog verraad tol tuchthuisstraffen van vijf tot zeven jaar veroordeeld. Vier andere be schuldigden kregen elk drie jaar ves tingstraf. De Popocatepetl is tot uitbarsting ge komen naar uit Mexico (stad) aan de Times wordt geseind. Er valt veel asch. De bewoners uil naburige plaatsen nemen, de [wijk. De werkloosheid in Frankrijk is de laatste weken eenigszins verminderd, ook te Parijs. In enkele grooto provinciale een tra is zij echter iets toegenomen. Zeer langzaam aan komt er wat opleving in de zaken, in het bijzonder in de leer- en hui denindustrie, die een der ergst geteisterde industrieën is. Uit verschillende plaatsen in Italië wordt gewag gemaakt van nieuwe botsin gen tusschen fascisten en communisten, [waarbij ook slachtoffers zijn gevallen. Gisterochtend zijn de schachten 6 en 7 van de mijn Konstantin der Grosse te Boclium door een zware mijngasontplof- fing geteisterd. Tot dusver zijn 15 dooden ien 6 zwaar gewonden geborgen. Naar het mijnbestuur meedeelt zijn er miel meer slachtoffers, daar alle verdere leden van de ploeg thans boven zijn. WIE TE VEEL PRATEN, De Haagsche medewerker van de >Tel." schrijft in verband met de Grondwetsherziening over de lengte der debatten in de Tweede Kamer Blijkens de in „Parlement en Kiezer 10e jaargang, blz, 183, gepubliceerde cijfers, hebben in het vorige zitting jaar de sociaal-democraten 1055 ko lommen verpraat. Rekent men dit gemiddeld per lid, dan komt men tot 48 kolom. De Katholieken echter, ster ker in aantal, veroverden slechts 514 kolommen, of per lid 17. Daarentegen hadden de vrijzinnig-democraten 421 kolommen noodig, of per lid 84. De vrij-Iiberalen smulden aan bijna 60 koiom per lid. Ondanks alle straffere bepalingen tegen spreekzucht vertoonen alle par tijen te zamen nog niet veel neiging tot Inperking, zoonis blijkt uit de cijfers der bladzijden van de „Handelingen" der Tweede Kamer ter vergelijking #ver eenige zittingjaren. Ziehier 3 1850/51 938 1874/75 1513 1908/09 2381 1913/14 „L. 2579 1919/20 3046 We zijn dus in de stijgende lijn. En ^et mooie is, dat de ziekte besmette lijk werkt op de geachte „overzijde van het Binnenhof" die er ook reeds be denkelijke teekenen van begint te ver toonen. i DE BRAND IN DE VENEN. r Uit Emmer-Compascum wordt gemeld, 3at de brand in de venen bijna gebluscht is, hoofdzakelijk door de windstilte. Ook He brandspuiten van de verschillende ge meenten hebben veel tot het dooven van Ihet vuur bijgedragen. De grootste schade is aangericht in de Weerdingervenen. Het totaal der schade is nog niet te schatten. Een vertegenwoordiger van de „Tel." heeft een onderhoud gehad met den heer G. Kooistra, burgemeester van Etnmen. Deze zeide dat de branden Zaterdagmiddag tusschen 2 en 4 uur in alle felheid uitbra ken. Uit het feit, dat zij nagenoeg terzelfder tijd ontstonden te Bargercompascuum, Em- imer-Erfscheiderveen, Roswinkelerveen, iNieuw-Weerdinge, Siepelveen, Noordveen 'en Valthermond, leid ik af, zeide de burge meester, dat al deze branden van de laat ste dagen, die buiten het groote aantal Stobbe barger, ruim duizend dagwerk turf vernielden, een gevolg zijn van kwaadwil ligheid en dat ze zijn aangestoken vol gens een te voren genomen gemeenschappe lijk besluit. Nadat de branden mij waren gemeld eoo ging de heer Kooistra voort heb 4k mij onmiddellijk in verbinding gesteld anet den commissaris der Koningin om de gaak met hem in oogenschouw te nemen. iWij zijn toen samen 's nachts in Roswinkel fen Eminercompascuum geweest en zijn toen beiden tot de slotsom gekomen, dat wij tegenover het vuur machteloos ston den. Met eigen oogen. hebben wij gezien, dat ■men turf. jopen probeerde aan te steken, zoodat ik er absoluut zeker van ben, dat er kwaadwilligheid in hel spel is. Er is door de politie een keer op de brandstich ters geschoten, maar zonder resultaat. Een vervener is onlangs gearresteerd op v-ien vermoedens rustten, dat hij zelf turf aan- 5estoken had. De kwaadwilligen bij de [branden zoekt men echter elders. De burgemeester schrijft de brandstich ting toe gedec.ieüjk aan wraakneming en gedeeltelijk aan de hoop van sommige ar beiders, dat, ais op deze wijze de turf is opgeruimd, er weer gegraven zal moeten worden en zij dan weer aan het werk kun nen gaan. In dit verband deelde hij mede, dat hij een conferentie had gehad met een commissie uit de verveners, om te trach ten tot overeenstemming te geraken tus schen verveners en arbeiders in zake het arbeidersvraagstuk. De burgemeester heeft zijn bemiddeling aangeboden aan verveners en arbeiders, welke bemiddeling door beide partijen is aangenomen. Woensdag hoopt de burgemeester met He verveners een uitvoerige conferentie te kunnen houden, en Vrijdag met de arbei ders. M-cht het hem inderdaad gelukken Om de verveningen weer aan den gang te krijgen, dan zullen er echter, dat kon hij reeds thans verklaren, hoogstens de helft der vverkloozcn het aantal bedraagt in de gemeente Emmen zes zeven duizend weer aan den arbeid gaan. Voor de anderen zal dus ander productief werk moeten worden gezocht. DE NADEELIGE SALDI DER CRISIS INSTELLINGEN. Scherpe criliek der Tweede Kamer. Naar aanleiding van het Voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot verhooging der dekking van de nadeelige saldi der crisis-instellingen, verklaarden zich ver scheidene leden met de wijze, waarop in dit vvetsontwerp de afwikkeling van de crisisaangeiegenheden wordt voorgesteld, weinig ingenomen. Zij achtten de in de Memorie van Toelichting gegeven mede- deeiingen onvoldoende. Men achtte het gewenscht, dat de volle dige winst- en verliesrekening aan de Ka mer worden overgelegd. In afwachting van de overlegging van deze bescheiden zou men gaarne vernemen, of er thans nog crisisinstellingen bestaan. Naar aanleiding van de gestie van den Minister omtrent de kolenvoorziening wcnschte. men volledige inlichtingen te ontvangen omtrent de contracten tot aan koop van steenkolen in het buitenland. Het Rijkskantoor voor Kleedingvoor- ziening, waarvan het financieel resultaat nog niet in dti wetsontwerp is opgenomen, gaf desniettemin aanleiding tot een uitvoe rige bespreking. Uit het verslag van de Algemeene Re kenkamer over 1919 is gebleken, dat de heer Herzberger, destijds directeur van het Rijksbureau voor Kleedingvoorziening, bij den verkoop van den voorraad kleeding- stukken aan de republiek Polen 3 pet. van de waarde daarvan heeft genoten, tot een bedrag van 558.176.34. Voorts werd opgemerkt, dat de heer Herzberger nog andere voordeelen had genoten, n.l. xoo.ooo wegens huur en af schrijving van de aan het Rijk in gebruik afgestane gebouwen, machinerieën, toe stellen enz. en een bedrag van 106.170.70 wegens vergoeding ad 2% pet. van het totale bedrag der aangemaakte bovenklce- ding voor het mannelijk geslacht. Sommi ge leden meenden bovendien te weten, dat door de firma Herzberger grondstoffen waren geleverd bij welke levering de direc teur was geïnteresseerd. OPGEHEVEN VERPLICHTING. Ingaande heden, zijn vischvorzendingen vrijgesteld ven de verplichting lot bijvoe ging van certificaten van oorsprong. Geen certificaten van oorsprong boter en kaas. Het „Hbld." deelt mee, dat voorlaan voor vervoer naar Engeland van boter en kaas geen certificaten meer zul len worden gevorderd. DE EX-KEIZERIN VAN DU1TSCHLAND f Naar de „Maasb." uit Doorn verneemt, zijn reeds kransen gezonden door prof. Verrijn Sluart, de familie de Beaufort, den lijfarts dr. Hamer en gravin Keiler. Ds. Wijs uit Haarlem vertoefde tot Maandagavond op het kasteel. Omtrent de laatste oogenblikken van de overledene wordt nog vernomen, dat Zondagaveal om 11 rnir de lijfarts nog eenige hoop had en den toestand nog niet zoo heel ernstig inzag. Maandagmorgen tegen 5 uur werd de ademhaling minder en te ruim zes uur gaf de ex-keizerin den geest. De laatste dagen moet de keizer bijna voortdurend aan bet ziekbed van zijn echtgenoote hebben vertoefd. Onmiddellijk werden de familieleden en de Nederlandsche autoriteiten met het overlijden in kennis gesteld. Op uitdrukkelijk verzoek van den ex- keizer is iedereen op het kasteel in diepen rouw. HET BURGEMEESTER VAN AM STERDAM. De „Tel." verneemt, dat in verschillen de kringen de mogelijkheid van een a.s. aftreden van burgemeester Teilegen zoo goed als zeker geacht wordt. Mocht inderdaad de heer Teilegen ais zoodanig aftreden, dan moet, naar het blad verneemt, mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, de tegenwoordige burgemees ter van Groningen, zeer ernstig voor een benoeming tot burgemeester der hoofdstad in aanmerking komen. H. AL de Koningin te Amsterdam. Gisteren, Maandag, precies op tijd, reed de trein met de salonwagens bet Cen traal Station binnen. Op het gereserveer de gedeelte vóór de Koninklijke wacht kamer, bevonden zich ter begroeting van de vorstelijke familie de waarnemende 'burgemeester, wethouder Den Hertog, de stellmgcommauidant generaal-majoor KoHewijn, Jhr. Van Kreisohmar van Veen, directeur der Nederlandsche Spoor wegen en de hoofdcommissaris, de beer Marcusse. Voorts 'waren aanwezig de heeren Van Soest, commissaris van po litie cn Krapels, stationschef. De Koningin droeg een pauw-blauw •costuum met een bruin-bonte pelerine cn een grijzen bood; de Prins was jn burger, de Prinses, die er zeer welvarend uitzag, bad een grijs-bonten manteltje aan. De vorstin onderhield zich eerst enkele oogenblikken met dien waarnemen- den burt'enKester en daarna begroette zij den stelllngcomanan.dan't en den heer Van ICretsohmar van Veen. Over het Damrak werd naar .liet Paleis gereden. Op liet Stationsplein, dat oveT een groot gedeelte afgezet was. en langs het Damrak, was het ruim Hen uur zeer vol. Er woeien daar ook vele vlaggen uit do huizen en kantoren. De aandacht trokken eenige Urkers en „Urkerinnetjes' bij het Victoria-hotel opgesteld, van wie een een bouquet aanbood. Ook een vier- honderdtal kinderen van den „Nationalen Oranjebond" stonden daar mot vele ■oranje en rood-wit-blanwe vlaggen. Zij juichten de vorstelijke familie hartelijk loe. Bij de aankomst ier koninklijke fami- die ten paleize .presenteerHeWe eWëwatht de geweren, de tamboers sloegen den eeremarsch, daarin ssdh-en klonk gejuich van het publiek. H. M. en de Prinoösl dankten buigend en wuivend, de Prins lichtte dien hoed. Kont daarop werden He vleugeldeuren van het balkon geopend. Weldra traden 'de Koningin, de Prins en .de Prinses naar buiten, thans met slenk gejuich begroet De Koning in en de Prinses hadlden bloe men in de hand. Enkele minuten lang. namen de vorstelijke personen op hef balkon de volkshulde in ontvangst, daar na trokken! zij zidh terug. In den morgen verleende de Koningin audiëntie aan civiele autoriteiten. Op de ze audiëntie kwamen o.a. eenige gemeen teraadsleden, een groot aantal leden van de rechterlijke mocht, loden van het corps consulaire en stedelijke autoriteiten Luchtverkeer RotterdamDortmund. Volgens een telegram uit Dortmund zal de luchtlijn RotterdamDorlmund, die aan sluiting vindt op de Duitsche Luchtrcederij te Boblijn, op 17 Ma geopend worden. Het werk In de Confectiebedrijven hervat. In de confeclie-bedrijven is men tus schen de werkgevers en de werknemers tot oveveenslenunlng gekomen. Maandagmorgen is daarom in het en- gros-confectiebedrijf het werk hervat. De Arbeidswet en de Landbouw. Naar aanleiding van het tot den minister van Arbeid gericht verzoek om te willen bevorderen, dat de Arbeidswet 1919 gewij zigd wordt, in dien zin, dat voor de plat- teiandsbedrijven de gelegenheid word te ge opend o.m bij de wet toegelaten ar beidstijd le overschrijden, heeft de Zeeuw- sche Landb. Mij., naar het Zeeuwsch Land.bl. meldt, van den minister de me- dedeeling ontvangen, dat bij den Hoogen Raad van Arbeid in onderzoek is de vraag, in hoeverre een wetswijziging gewenscht is, welke zoodanige overschrijding mogelijk zou maken. Ten aanzien van plattelands-smederijen is reeds een regeling getroffen, krachtens welke de districtshoofden der arbeids-in- spectïe op voldoende gemotiveerde verzoe ken vergunning kunnen verleenen, gedu rende de maanden Maart lot en met Octo ber, den 8-urigen arbeidsdag en de 45-uri- ge werkweek le doen overschrijden. DE STAKING IN DE VENEN. Uit Ter Apel (Gron.) wordt geschreven dat in den toestand van werkweigering voor het aangeboden loon nog weinig ver andering te bespeuren is. Alle werk staat in de meeste venen stil. De turfbranden gaan geregeld voort zelfs overdag. Men zou waarlijk den indruk fctrfKHKl inrijgen dal deze bijna openlijke brandstichtingen „aangenomen werk" is. De verveners van Hoogevecn en omstre ken hebben nu de aangeboden 50 pc!, loon van 1.1. jaar tot 05 pet. verhoogd en moch ten nu de arbeiders iets va n hunne eischen laten vallen, dan ware wellicht toenadering te verkrijgen. Daar het veenwerk, ook al wordt het hervat, lang niet voldoende zal zijn voor de duizenden arbeiders, gaan de gemeen ten voort met haar plannen voor landont- gitHiing met rijkssteim. Zoo kocht o.a. de gemeente Odoorn een complex van 83 H.A. heide, deels tot land- oniginning, deels lot boschbouw bestemd. •ssraseeaa&Hi' FELLE BRAND TE APELDOORN. Zaterdagmiddag omtrent vijf uur werd ontdekt, dat in een houten loods, deel uit makende van de zeep- en sneeuwwilcliloor: fabriek der firma De Haas en Van Brero te Apeldoorn een felle brand heerselite, vermoedelijk ontstaan door onvoorzichtig heid van sigarettenrookende jongens De loods, waarin alles voor de recla me-campagne in Amsterdam gereed lag, zooals 700 kislen ieder van 100 pakjes cdclweispoeder, 4.000.000 viaggestokjes en even zooveel vlaggetjes, een millioen eii- quetten, kislen vol met cadeautjes, bakken cn een ontelbaar aantal pakjes sneeuwwil cliloor, kartonnen doozen, rollen karton en parafine, geleek in korten tijd een vuur zee en brandde geheel af, een schade ver oorzakende van 50.000, welke echter d-oor bcurspolis wordt gedekt. Aan het krachtdadig optreden van de Eendrachtsche brandweer, later gesteund door de Apeldoornsche motorspuit, welke haar slang op de juist twee dagen te voren ia de nabijheid der fabriek geplaatste brandkraan aan kon zetten, is het te dan ken, dat de fabriek behouden bleef, SPOORWEGONGEVAL. Uit Deventer wordt gemeld, dat van goederentrein no. 4842, die 's avonds Bath- men passeerde, Zondag nabij die plaats een met kunstmest geladen wagen warm geloopen en in brand geraakt is. Hoewel de remmer direct het noodsein gaf, werd dit niet opgemerkt, zoodat de wagen ont spoorde en de spoorlijn daardoor over een groote lengte enklaar geworden is en niet kan worden bereden. Alle treinen uit Twente moeten daarom te Bathmen stop pen en de passagiers den afstand te voet afleggen. De remmer P. Kroon was bijtijds uit den remsloel gesprongen, doch kreeg een hoofdwonde en moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. HET ONGELUK MET DE REDDINGBOOT VAN SCHIERMONNIKOOG. Omtrent dit ongeluk vernemen wij nog hot volgende: Tien van de twaalf man bemanning der omgeslagen reddingboot zijn door een Zoutkamper treiler gered. Van Schiermon nikoog uit kon geen hulp geboden worden. Ruim vier uren hebben deze menschen .op de omgeslagen Koot in de branding Hoor- gebracht De toestand van angst onder d« bewoner» wan in dien tijd niet om te be schrijven. De schipper A A. Dubblinga em de roeier Douwe Visser zijn verdronken. De reddingboot was, zooals we reeds meldden, uitgevaren tot redding van de bemanning van de Duitsche aak „Juliana", komende van Hamburg, welke noodseinen gegeven bad, HEIDEBRAND IN GELDERLAND. Zaterdagmiddag omstreeks 3' uur ont stond aan den Arnhemsdhen weg in een stuk heideveld halfweg ApeldoornBeek bergen, aan de Oostzijde van dien weg, een brand, naar nannooden veroorzaakt door kwaadwilligheid. Door het slaan met stokken en het werpen van zand, wist men de vlammen, door den feHen Oosten wind, voortdurend aangewakkerd, te be perken. Toch werden niog bijna 2 H.A. ver nield. Was dit niet gelukt en waren ongelukkig de vlammen over den weg in de aan West zijd? liggende bossdhen geslagen, de ramp ware niet te overzien geweest. De brand in de Drentsche venen. Aan het „Hbld." wordt gemeld, dat de groote massa der veenarbeiders over de brandstichtingen, welke het werk schijnen te zijn van een klein groepje agitators, niet te spreken is; reeds hebben Christelijk en modern georganiseerde arbeiders een communistisch voorman afgeranseld. Het doel van de misdrijven schijnt voor een deel een uiting van wraak te zijn tegen werkgevers, die zich niet aan bet arbeids contract hebben gehouden, maar ook schijnt er een poging in te moeten worden gezien om door vermindering van de voor raden turf, de werkgelegenheid grooter te maken, „HAD-JE-ME-MAAR" IN VRIJHEID GESTELD. Naar „Het Volk" verneemt heeft de Of ficier van Justitie geen termen gevonden den zwerven De Gelder wegens landloope- rij te vervolgen. Hij is Zaterdag weeT in vrijheid gesteld. HET ONGELUK BIJ SCHIERMON NIKOOG. Over het verongelukken der reddings boot bij Schiermonnikoog wordt nog tiet volgende beridht: Een allertreurigst ongeluk is hier ge beurd.. De uitkijk rapporteerde een schip met noodvlag voor de kust. Vlug werd de reddingboot in zee gebracht en men zeilde zeer snel bij den wind naar het schip, dat hulp vroeg. Na de opvarenden gepraaid tc hebben, keerde men terug naar het eiland. Dicli een verraderlijke golf sloeg de red dingboot om en de bemanning, 12 man, dreef in zee. Wel kon m,pn van den uit kijktoren af zien, dat eenigen zich aan de boot vastklampten, maar hoeveel, wist men niet. Er werd overal heen geseind im hulp, o.a. naar Oostmahorn, Moddergat, Ameland, Rottum, Borkum en Nieuwcdiep want men kon van het eiland geen hulp bieden. Wel ging men met een onzeewaar dige sloep nog pogingen doen, doch hier mede kon men de drenkelingen niet berei ken. Onbeschrijfelijk was de angst. Daar lagen twaalf van onze beste mannen in zee, kloeke zeelieden, onder wie de onver schrokken en algemeen beminde schipper A. A. Duibünga, en men kon ze niet hel pen. Om i uur ongeveer was de boot om geslagen en om 2K uur was niets meer te zien. Toen dacht ieder: „allen zijn ver loren." Twee stoomtreilers van Zoutkam pen kwamen uit zee, een had de hulpred dingboot opgepikt, doch de tweede bleef nog buitengaats. Steeds werd de hoop kleiner en de vrees grooter. Nog geen reddingboot. En de avond viel. Daar komt de tweede treiler 'binnen, hijscht de vlag en seint 10 gered den Bij het naar binnen varen bad men de omgeslagen boot in de branding gezien, vlak voor het Friesche Gat, en wel door een wonder. Een der drenkelingen, met name Rink Dobbinga, had een riem ge grepen en aan zijn oliejas weten te be vestigen, en deze riem in een uitlaatklep in den 'bodem der boot geplaatst, met groot gevaar voor zijn eigen leven, daar hij zich niet vasthouden kon. Dit sein, dat boven water uit stak', werd door den treiler ge zien en spoedig had men de drenkelingen aan boord. Reeds waren er bij, die men met touw aan de omgeslgaen 'boot bad vastge maakt, imdat de krachten hun hadden be geven. Het bericht „ïo gered," wekte in het dorp groote opwinding. De geredden voe ren met de Postboot naar het Hotel van der Werff, waar het zwart van menschen- stond. Doch twee keerden niet terug. De alom zoo békende oud pot-schipper, thans schipper van de reddingboot, A, A. Dub blinga, en een onzer jeugdige gezagvoer ders Douwe Visser, beiden gehuwd, zijn omgekomen. Dubblinga bad nog iemand mede op de boot geholpen, doch een golf sloeg hem weg en hij verdronk evenals Douwe Vis ser voor de oogen van zijn kameraden. Lang heeft men hun roepen nog gehoord. Dat is nu de tweede maal, dat onze red dingboot omslaat en dat mensclienlevens verloren gaan. Waarom geeft men aan onze kloeke zeelui die bij de stoomvaart maatschappijen 200 gunstig bekend staan, geen motor-reddingboot, zooals op Ter schelling en het kleine eilandje Rottum? Hadden wij een 2e reddingboot gehad, de drenkelingen waren misschien allen ge red. Tegen donker kwamen de opgeroepen sioomreddingsibooten en zochten met zoek lichten het terrein der ramp af. Ook deze bemanningen hebben hun uiterste best gedaan. Zoo is o.a. de Amelander redding boot ongeveer om 2 uur vertrokken, den volgenden dag omstreeks 11K uur terug gekeerd. Dat vereischt zeer veel van de bemanning. Het lijk van schipper DubbUnga Is op Terschelling aangespoeld en naar Sobier- monikoog gevoerd. DE DROOGTE IN DE BETUWE. In de Betuwe wondt de toestand, ver oorzaakt door gebrek aan water, nijpend. Vele pompen zijn leeg en alle slooten zijn droog. De koeien die buiten zijn gebracht, loopen van de eetie weide in de andere, alsof er geen slooten waren. Die dieren: vinden; nergens drinkwater en moeten voorzoover dit mogelijk is, met welwater gedrenkt worden. Alles emacht naar regen. Stoomboot gezonken. De stoomboot De Vereeniging van de Mij. Volharding, is tengevolge van ovetibelading in de haven te Leiden gezonken. Motorongeluk. Te Hengelo is Zon dagmorgen de vrouw van Lutje Schipholt van een motorfiets gevallen, met het hoefd op een steen. Na eenige oogenblikken overleed ze. De motor, door haar schoon broeder bestuurd, had zeer matige gang. Brand met matige verzekering. Te Waaire is het winkelhuis van den heer W. L. door brand in de asch gelegd. Alles ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Een en ander was slechts matig verzekerd. Molest door stakers. De stakende arbeiders aan de gemeentelijke werkver schaffing in Wcstsleflingwerf zijn woelig geworden cn hebben een raadslid gemo lesteerd. De burgemeester beeft nu in drie dorpen samenscholingen verboden en de politie is verslerkb Zeldzaam. Op 21 April herdenkt de •weduwe Anna NiesleT haar 75-jarige loop baan als groentenvericoopster op de markt te Maastricht. Ofschoon 85 jaar, komt zij nog alle dagen haar waren op de markt aanbieden. Verduistering bij de spoorwegen. In hot goederensiation Fcijenoord (Rotter dam) is een ontvreemding geconstateerd van een groote hoeveelheid vrijbitjelten voor liet personeel bestemd. De daders zijn onbekend. Annie Pascal. Mej. van der M., meer bekend onder den naam Annie Pascal, die, als verdacht van oplichting in het Iiuis van bewaring te Arnhem werd opgesloten en van daar naar het rijkskrunkzinnigen- gesticht te Grave werd overgebracht, is, naar de „N. R. Crt." meldt, thans weer uil dat gesticht ontslagen en op vrije voe ten gesteld. Verduisteringen. De justitie heeft een instructie geopend tegen J. IJ., boekhou der aan het brandstoffenbureau in de ge meente Sraaliingcriand, besoïiuldigd van verduistering van gelden. In drift. Te UJft gem. Gendringen (Geld.) heeft de arbeider B. op de ijzer gieterij van Diepenbrock en Reigers, zijn kameraad A., met wien hij ruzie kreeg, ■met een ijzeren stamper drie slagen op het ■hoof/ toegebracht. De. toestand van, den verwonde is zorgwekkend. Treurig ongeval. Te Meppel zijn Zondagmorgen door het schrikken van een paard, gespannen voor een sjees, T. Smid, uit Ruinerwold en E. de Wit, uit Stap horst, bruid en bruidegom bij de Bijle- brug in de Smildervaart geraakt De bruid T. Smid, verdronk. Brand te Almelo. Omstreeks 4 uur is Maandag een hevige brand uitgebroken in den rial, bc-hoorende bij het R.-K. ge sticht „De Goede Herder", aan den grint weg van Almelo naar Vriezenvceu buiten de bebouwde kom. Een lek aan den schoorsteen jvas de oor zaak van den brand, die tot het groote stalgebouw beperkt bleef. Het hooi op den zolder werd mede een prooi der vlammen. De levende have werd gered. Verzekering dekt de schade. TWEEDE KAMER. (Zitting vein 12 April.) INTERPELLATIE-SANNES OVER DEN TOESTAND IN DE VEENSTREKEN. De lieer SANNES, S. D. A. P., vraagt of de regeering wil bevorderen, dat de orga nisaties van verveners en ai'beides een ge- mcenschapplijkcn gondslag aanvaarden, voor de loonntebitrage; of de regeering de wenkloozen op sneller wijze aan produc tief werk wil helpen niet behulp van de oganisatie van verveners en arbeiders en mot handhaving van een mixiimum-Ioon, voorts of de regeering een billijke steunre geling in leven wil roepen overeenkomstig die voor de uitgetrokken tabak- en dia mantwerkers en met steun ook aan de ongeorganiseerden; ten slotte of de regee- ring maatregelen wil nemen om het on verwijld en geregeld ontvangen van den steun te waarborgen. Spreker waarschuwt de arbeiders geen gehoor te geven aan ophitsing van com munistische zijde. MINISTRR AALBERSE verklaart, dat de regeertog in geen geval een toeslag wil ge ven op loonen. Hij hoopt dat de werkge vers en wrk nemers het eens zullen worden door onderhandeling, betwijfelt of een fei telijke gondslag voer arbitrage aanwezig is en acht bemiddeling beier. De heer WEITKAMP, G H„ betoogt dat ook rekening moet worden gehouden met de belangen van de kleine boeren. D heer ZIJLSTRA, A.R., dringt aan op kradhtige handhaving van het gezag in de veenstreiken. De heer VAN RIJZEWIJK, R. K., raadt ten minister aan bij de verveners aan te dringen op een wachtgeldregeling. Hij vraagt bescherming van het bedrijf cn de arbeidess tegen communistische lerrorisa- Ue. De heer SCHAPER, S. D. A. P., bomt op tegen de mecnïng van den hoer Wcikkarop dat loonsverlaging het gevolg zon kunnen rijn van de levensmlddehsnpoKtiek waaf- toe de Sb'ri. ApP, aitospèordet' 1 BQ de Kamer is een telegram ingekomen van het „uitvoerend comltf- van "de groot» openbare bijeenkomst van veenarbeider» te Enrnncn Coropascum op Maandag 11 April" inzake tewerkstelling van alle veen arbeider* bij kanalen, ontginning, beslra- tine enz. AJAX-NA.O. 1-3 De Ajaxieden spclon met den wind mee. Het begin is vrij kalm, nu een3 zwerft He l)al op de Ajax-, dan weer op de N. A. O.-helft, zonder dat echter de tloel- verdedigers lastig werk krijgen te ver richten. Ben gevaarlijke situatie voor hof Brodasche doel wordt door Oomen juist beoordeeld, hij loopt tijdig uit en werkt don bal weg. Langzamerhand begint er meer strijd te komen. De Zuiderlingen pakken stevig aan. Hun middonlinie, die uitstekend speelt, zet telkens de voorhoede aan het werk. Petit en Sillekens op de vleugels ondernemen telkens fraaie rennen, doch vorder dan tot eenige corners weet N. A. C. het niet te brengen. Met rust is do stand nog 00. Kort na het begin der tweede helft laat Brokman oen goede kans om te scoren, ontstaan door mictrappen van Pkilipse, ongebruikt. De Ajaxieden pakken vrij wat beter aan dan in de eerste helft, doch hun aan vallen stranden alle op de solide ver dediging van N. A. C., waarin vooral v. Roessel opvalt. Hoe langer hoe moer komen beido pan tijen in actie, voordurend zien wo razend snelle aanvallen van de Zuidelijken. Ee» kwartier na de rust komt het eerato doel punt. Petit lost vanaf den vleugel een scherp schot, de bal stuit van den paal terug in hot veld waar Schot klaar staat om den Bal voorbij de Boer ta kloppen N. A. O. heeft de leiding (01) Ajax valt aan, do Amsterdammers zet ten er alles op om gelijk te maken. Elf minuten zijn er nog te spelen, als Pons Pelser den bal heelemaal naar voren opbrengt cn de Natris den bal na eenig heen on weer getrap in het doel loopt (11). Zonder dat er wat bijzonders ge beurt, verstrijken de minuten en we deD- ken al den wedstrijd in oen gelijk spel te zien eindigen als Petit plotseling don GO AHEAD—BE QUICK 4—1 De Crt schrijft OAj Reeds na enkele seconden maakt Co Ahead een fraai doelpunt, dat wegens buitenspel niet wordt toegekend. Go Ahead blijft nog eenigen tijd aanvallen, waarna Be Quick eenige tegenbezoeken brengt. Na oen hoekschop tegen Go Ahead ontstaat oen -worsteling voor het doel, waaruit ten slotte De Haas Be Quick de leiding geeft. Go Ahead blijft dan. langeren tijd in den aanval. H. Tetz- nor verdedigd uitstekend en De Ruiter Zijlker stopt op solide wijze enkele Bcboten. PvOetert onderbreekt vervolgens eenige Groningsche aanvallen, doch houdt den bal soms wat gevaarlijk lang bij zich. Na 21 minuten geeft Prinsen na flink doorzetten een goeden voorzot, waar uit Van Putten na een korte worsteling gelijk maakt (11). Drie minuten la ter wordt Groen handig door fijpenbroek gepasseerd en uit diens voorzet geeft Haes Jr. zijn club de leiding (21). De druk op bet Be Qurck-doel houdt aan en wordt slechts afgewisseld door eenige snelle rennen der Groningsche vleugel spelers, dio op de roodgele verdediging stranden. Na de hervatting heeft bet Groning sche doel het in do eerste minuten zwaar te verantwoorden, doch de verdediging houdt zich staande. Een strafschop wegens een twijfel achtig geval van hands werd door Roeters benut (01) Direct daarop passeert Van Putten da geheole Be Quick verdediging, den doel man cncluis, doch rijn schot springt vaa de bal terug, Be Quick blijft verder n ge slagen elftal. Na mooi driehoekspel schiet Haes Sr. op fraaie Wijze nnmraor 4 in bet het Be Quick-net. Go Ahead krijgt nog meerdere, Be Quick nog enkele kansen, doch gedoelpunt wordt er niet meep. Kort voor het einde kroeg De Ruytetr Zijlker een waarschuwing wegens oen geweld dadige handeling. Scheidsrechter v. Dnngen was dit was trouwens de algemeene indruk b:j rijn beslissingen en vooral bij tal van gevallen, waarin b§ niot besliste, verre van gelukkig. JAARVERGADERING NED. KEGEL BOND. Onder voorzitterschap van den heer B. Groenewegen uit Haarlem, had Zendag te Utrecht de jaarvergadering plaats van den Nederlandschen Kegelbond. Meegedeeld werd, dat de Amersfoortschx Kegelbond opgehouden heeft te bestaan In verband met de oprichting van det Heerlenschen Kegelbond, die om toelating verzocht, zullen er besprekingen volgen met de besturen van den N. K. B en van den Zuid-Limburgscben Kegelbond. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren: J. Wirtjes, Zaandam, secretaris-penning meester, C. Zeilinga, Groningen, onder voorzitter en H. Kieinschmit, Zwolle, commissaris, werden met algemeene stem men als zoodanig herkozen. De bondenwedslrijden zullen dit iaar te Rotterdam verkegeld worden, evenals de club- en persoonlijke kampioenschappen. Een bestuursvoorstel tot verhooging der contributie werd, na bestrijding door Am sterdam, ten slotte toch aangenomen. De verhooging zal echter eerst in 1922 ingaan. De volgende jaarvergadering zal weder om te Utrecht worden gehouden. Bij de rondvraag bracht de lieer N. C, de Ruijtcr hulde en dank voor diens keu ripe leiding aan den heer Groenewegen. Hie pp dezen dag niet alleen als voorzitter, maar tevens als secretaris bad moeten fun- geeren. Hierna werd de vergadering geslote». t BERGEI tr onaat. S& feest 'jpRatronaa •poor eeuig Uee! stukjes Vioerd. De Oud:c trie en wan te konten ,-st- (getuigt da Velen won De jonp zich 'Uitmu allen werd (goed gest rol in de v, vullen, di inaatsjongie (Zijn voor I< En dit 1 dn Ze patro Iti de p leerw. Hec dank bren patronaats Verdienste' lijk werk vri'e jeugd Hii verz< Ze Commi: wii! de groote nu toonde. W vereischt, op de pik oök ge ldel jeugd hee: Door dil had ine er d aan het wi is zeker de tierd. Moge de Bleven heb kinderen fe den, moge dieren steu dan is zei wensch vi tour, den en voor d BERGEN Bij bescl van Binnei Maart IJ. is deze ge zing van c' Kamer der in drie sten Stemdistn bureau Ra dezer geme lijn getrofcl de grens kimaaldijk door het m sloot, van Baataneerdi deu Russen at den Rus straat, van Schoolstraat de Studler Sluislaan, v naar Bgmo de grens d nen en verc raeenle Egi Stemdistr bureau in lagere sdw gemeente, getrokken Russenweg den Baakm je, van de Kanaaldijk tot aan den den van den terweg, var de Karei dt re! de Gro* straat tot aa Na Lew eg v laan tot aan Kruisweg, de Raadhui van de Bre sen weg. Stemdistri stembureau li rsulasdioo omvat het grensd dooi het midden mond, vana] Egmondbim de Voert, v Studler van weg, van de Dorpstra telaan, van Vanaf den Slt'raat, van Karei de Gi gerweg', var Kogendijk, de.11 Kogend meente Alkr gemeente A gemeente E Gelijke v Staten dezf voor de ver Provinciale danige ,verd van-de led* eerder tot s Bouw Ged. Staten IJ., goedgek vastgestelde ling der Bou bepaald dat lijk tot won danig in ge gelegen is lü Meter v; waarin een drijf toe'beh

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2