Kerk en School ORDE EN ARBEID. Harsde? en Nijverheid, Gemengd Nieuws De toestand in de Drentsche Venen. DE LEIDERS DER AGITATIE IN DE VEENSTREKEN. Korte Berichten. Verkeer en Posterijen. ""ItSÏ GEZOND EN? tnofp cim mok- va a Oyeri, was In aUt-erijl naar Den Haag ontboden. Men was reeds bezig op den parallelweg Wj hot station Maarn van af den tweeden grintweg electrische verlichting aan te leg gen, zoodat hieruit kon worden opge maakt, dat de uilvaart in elk gevad des avonds zou plaals vinden. Het gelukte ons eindelijk iniliohtingen in te winnen bij liet Hofmaarschalk-Ambt aan het kasteel te Doorn Wij kregen de schriftelijke mededeeling, dat de rouw- pleohtigheid in het Huis Doorn, waar schijnlijk op den 17en April zal plaats vinden. Dit bericht ging ais oen loopenü vuurtje door het dorp. Nog vernomen wij, dat een aantai maréchaussees weer naar hunne standplaatsen zijn teruggekeerd. Aan de „Tel." wordt nog gemeld, dat Woensdagmiddag omstreeks 5 uur een Duitsche tweedekker over hel huis Doorn dreef. De vliegmachine, die aan weerszij den een zwarten wimpel voerde, bleef rus tig in wijde kringen boven liet landgoed zweven. Plotseling zag men iels uit het vliegtuig naar beneden vallen, juist boven het terrein van het kasteel. Dit bleek een krans te zijn, door den Duitschen voeger geworpen lot rouwbetoon aan de gestor ven ex-keizerin. Nog even bleef het vlieg tuig ronddrijven en verwijderde zich daar na in Oostelijke richting. De speciale trein voor het vervoer van het lijk der ex-keizerin is te Maara aange komen en direct op een zijspoor geran geerd. Tot heden werden niet minder dan 1G00 telegrammen op 't Huis Doorn ontvangen. Over de bijzetting van hel lijk der ex- keirerin wordt nog het volgende uil Ber lijn bericht: In den nacht van Maandag op Dinsdag zal de trein met het lijk aan het station Wildpark aankomen. Alleen de naaste ver wanten zullen hel lijk in ontvangst nemen. Op Dinsdag 2.30 za de rouwstoet zich in beweging zetten. Aan de beide zijden van den weg zullen Vereenigingen worden op gesteld. Aan de plechtigheid in den antie ken tempel zullen met het oog op de zeer beperkte ruimte alleen de verwanten en gasten deelnemen. BEZUINIGING AAN DE DEPARTE MENTEN. De Algemecne R.K. Amblcnaren-vereeni- ging hoeft aan den Minister van Financiën een adres gezonden naar aanleiding van de instelling eener Staatscommissie lot on derzoek van de bezetting en de werkwijze van de Departementen van Algemeen Be stuur en daaronder ressorleerende instel lingen. Daarin wordt spijt uitgedrukt, dat bij de instelling dier commissie geen rekening is gehouden met" de algemeene organisaties, want bijv. ook de A. R. K. A. zou zich jaame bereid hebben verklaard, hare me dewerking te verleenen. Dan geeft het adres eenige wijzigingen in de administraties aan, waardoor naar het oordeel van de A. R. K. A. belangrijke bezuiniging kan worden verkregen. -l De Imrgifmecstcr van Rotterdam. Naar de „N.Crt." verneemt, is het bericht van het „Dagblad van Rotterdam" als zou nir. A. R. Zimmerman terugkomen op zijn ver doek om ontslag ais burgemeester van Rot terdam, niet juist. Ncderlandsche gezant te Washington. Vit den Haag wordt aan de „Msb." ge hield, dat Mr. J. II. van Royen, Ncder- landsch gezant bij '1 Ilaliaansche hof, ern- Itig in aanmerking komt om te worden benoemd tot gezant te Washington. De burgemeester van Amsterdam. 'Woensdagavond is de heer Tellegen uit Parijs weer in de Hoofdstad aangeko men. Hij zal zich voor zijn verder herstel onder behandeling stellen van professor Ruiiinga en voorloopig nog niet zijn werk zaamheden ten sladhuize hervatten. DE NIEUWE INTERNUNTUS. Tot Internuntius in Nederland is be n-oeind Mgr Rob. Vdneeniini, thans aan het Kerkelijk Gerechtshof der Roineinsclie Vota verhonden. (Tijd.) MGR. KLöNNE. De Hoogeerw. Heer Mgr. Klönne, oud- rector van het Begijnhof te Amsterdam, is, naar wij vernemen, van de H. Sacra menten der Stervendui voorzien. ALTAARWIJDING EN PONTIFICALE H. MIS TE BR1ELLE OP 28 APRIL A.S. In aansluiting aan het bericht van het vorig nummer kan worden medegedeeld, dat de extra trein der Warmondsdhe stu denten zai stoppen op de heen- en terug reis te Leiden, Den Haag, Delft en Schie dam. De dienstregeling is als volgt.' Heenreis: Warmond 6,06 v.m. Leiden ...6,12 Den Haag 6,33 Delft 6,47 Schiedam 7,01 Vlaardingen 7,24 Terugreis: Vlaardingen 6,54 -n.m. Schiedam 7,15 Delft .T7,29 Den Haag 7,43 Leiden -8,03' Warmond 8,09 De extra-boot s.s. Haringvliet (die plaats biedt voor 250 personen) vertrekt 's mor gens uit Vlaardingen 7.30 en 's middags uit Brieiie 5.45. De genoodigden (dat zijn de directeuren der Broederschappen met eenige broeder- meesiers), die op de tussehenstations in stappen, moeien zich van gewone plaats bewijzen 2e klas voorzien aan de loketten der respectieve stations. In verband met de samenstelling van den trein heeft de administratie der spoorwegen verzocht, tijdig te berichten, hoeveel personen op de tussehenstations zuilen instappen. Zij, die plan hebben aan do plechtigheid te Bnelle <ïcet te nemen en van "deze reis gelegenheid gebruik willen maken, worden verzocht, daarvan bericht te zenden aan den ZeerEcnv. Hooggel. Heer N. Appel man, professor aan het Seminarie te War mond. (St. Bavo.) Een staking van meubelmakers. Bij de firma Garsöhagen, te Amsterdam, Sdo- terstraatweg, is. onder leiding van het be stuur van den Atg. Nod. MenbeJanrikens- borni, hei personeel, bestaande uit 12 per sonen in staking gegaan. Aanleiding daar toe was, de mododeeling van den heer Garsöhagen aan zijn personeel, dat het uurloon van de volslagen gezellen van 91 op 85 oent zou worden teruggebracht. Op advios van het bestuur hoeft het personeel geweigerd eenige loonsverlaging te aan vaarden. UIT DE MIJNINDUSTRIE. ,De Aligeun. Bond van Christelijke Mijn werkers hield Zondag te Heerlen oen buitengewone algemeene vergadering, op welke veertig plaatselijke afdeelingen uit Zuid- en Midden-Lintburg vertegen woordigd waren. De besprekingen, welke door den bondsvoorzitter, den heer Stins werden ingeleid, l'ie.pen hoofdzakelijk over den gevoerden loonstrijd. De ver kregen oplossing werd volkomen door de afgevaard'gdcn gebillijkt. In een door de vergadering aangenomen motie werd danlk gebracht aan allen,, die op eenigerlei wijlze lot bet weMogen der loonaotie hebben medegewerkt. Bij de mededeelipjjen gaf de voorzitter te kennen, dat ooik het bondsbestuur het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp betreffende de fabricage van buskruit en andere springstoffen, in het nadeel der mijnnijverheid acht. Het hoofdbestuur zal van dit gevoelen aan de regeeriug do,en bl ijlken. Gepoogd zal ook worden om te gera- tot het instellen van een orisisfonds voor de Liirab. mijnindustrie. Transportarbeiders. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft Dins dag, naar „Voorw." meldt, aan de trans portarbeiders en zeelieden een manifest uitgerookt, waarin medegedeeld wordt, dat de Loonraad weer bijeen geweest is, tor bespreking van de eisdhen, door de organisaties gesteld. De werkgevers heb ben aangeboden de tegenwoordige ar beidsvoorwaarden van maand lotmaand' te continueeren. De Nederiandsche tentoonstelling te Ma drid. De opening van de Nedierland- scho Tentoonstelling te Madrid is thans vastgesteld op 9 Mei. In de beide tentoon stellingsgebouwen in het Parque del Re tire, waar nu reeds de HoRandsohe tui. pen en hyaeinthen in vollen hloed staan en algemeen de aandacht trekken, wordt naarstig gekerkt aan de vele exposities, waarmede de Hollaivdsche nijverheid, land bouw en kunst, benevens de Nederiand sche koloniën aandacht zullen vragen voor heigeen Nederland op versdhillenid gebied vermag. Gedurende deze tentoon stelling, welke 3 weken zal duren, zullen prof. Vogelsang, pref. Diepenhorst, pref. Quanjer en dr. Moresco versdhiliemde con ferenties houden en zal Willem Mengel berg te Madrid een tweetal concerten ko men dirigeeren. Verder zal er een schim menspel worden gegeven; zal de nieuwe film Nederland er worden vertoond, ter wijl de voorzitster der Spaansche commis sie van de Vereeniging „Nederland in den Vreemde" voor 12 Mei een luisterrijk cos- tuumfeost heeft georganiseerd. DE OUDE TRUC HERHAALD. Een goudsmidfirma in de Lange Brug steeg te Amsterdam, is weer eens op de bekende manier opgelicht voor een vijftal gouden horlogekettingen, ter waarde van 400 gulden. Deze kettingen werden door een 24-jarig jongmensch gekocht en moes ten op diens verzoek aan zijn woning in de Amstelstraat, waar hij inderdaad een slaap kamertje ter zijner beschikking had, be zorgd worden. Toen de bediende der goud smidsfirma de kettingen kwam afleveren, verzocht het jongmensch hem den volgen den dag terug te komen om het geld te komen halen. De bediende liep er in, want den volgenden dag was de kooper met de vijf kettingen verdwenen. De oplichter is daarna door de politie gearresteerd. SLUWE OPLICHTER GEARRES TEERD. Een firma in ijzer D. IC. op het Singel te Amsterdam, is door haar reiziger voor een bedrag van omstreeks 14.000 volgens de boeking, waarin de gemaakte winst is be grepen, zelfs voor omstreeks 35.000 opgelicht. Naar wij in 't „N. v. d. D." lezen, heeft zich deze zaak als volgt toegedragen: De reiziger, die in Den Haag woonde, was eenige jaren geleden, met de firma D. IC. in relatie getreden. Hij stelde zijn pa troon voor hem eenige duizenden guldens beschikbaar te stellen, teneinde voor diens rekening zaken te doen. De heer K. ging op dit aanbod in en stortte herhaaldelijk belangrijke bedragen. De reiziger stuurde nu regelmatig den patroon dc rekeningen van de gedane transacties en droeg ook eenige malen winst af. De zaken gingen goed. De reiziger kocht zoogenaamd en deed de goederen steeds met winst van de hand. Inmiddels had de heer IC. circa 14.000 aan den reiziger voorgeschoten en het kapitaal dat deze van de firma in bezit moest hebben, bedroeg, nu genoemd kapitaal met de in den loop der jaren ge maakte gefingeerde winst was vermeerderd omstreeks 35,000. Het bleek evenwel, dat de reiziger nim mer zaken had gedaan met het gestorte geld en dat het slechts allerlei machinaties wa ren, om aan geld te komen. De reiziger was een jongmensch van 2d jaren, die bij de firma K. één ïracfeméat gënöof van 5000 's jaars. Iiij leefde echter boven zijn stand en kon er met zijn salaris niet komen. Zelfs pleegde hij ook in Den Haag groote oplichtingen. Voor de firma D. K„ die juist dezer dagen failleerde, was deze op lichting een gevoelige aderlating. De reiziger werd Dinsdag in Den Haag gearresteerd en naar Amsterdam overge bracht. Hij werd door den commissaris van politie verhoord en bekende de op lichting te hebben gepleegd. De sluwe oplichter zal ter beschikking worden gesteld van de Justitie, DE ZOMERTIJD. v De strijd tusschen ouden en nieuwen tijd is te Stellendam (Z.-H.) thans beslist door de schooljongens, vertelt de „N. R. Crt." Veel was er reeds over gekibbeld en van beide kanten moesten de dorpelingen wel wat toegegeven. De boer, die schimpte op die nieuwlichters, die het zonnetje wel zouden willen verzetten, hoorde bij zijn aankomst aan het station, dat de tram on geveer een uur tevoren vertrokken was. En de dominee, die nieuwen tijd hield, zag een der diakenen een uur over tijd de kerk binnenstappen, enkelen geheel wegblijven, en liet den dienst tenslotte een uur later beginnen. En heeren kerkvoogden, die de klok, een uur achteruitzetten, moesten op last van het wereldsche gezag, tot nako ming van hun contract met de gemeente, spoedig terugkrabbelen. Maar de school hield nog steeds vol en volgde den tijd van de torenklok, totdat de vorige week de leerlingen der bijzondere school een uur thuisbleven. De meester ging toen over tot den ouden tijd, echter met het gevolg, dat een vader zijn kinde ren een uur vroeger liet halen, om op „nieuwen tijd" te kunnen eten. Het voor beeld van de bijzondere school werkte aan stekelijk op de leerlingen der „groote school"; een paar klassen der openbare school bleven een uurtje aan den dijk. En de ouders, die tegen het gedoe met den zo mertijd waren, lieten hun kinderen de vac cinatiebewijzen opvragen. Om de concur rentie is toen ook op de openbare school de oude tijd maar weer ingevoerd. En alle ambachtslieden en fabrieken houden nu „ouden tijd" en in vele gezinnen is de vre de teruggekeerd door de staking yan de schooljongens. In de Tielerwaard wit men van den Zomertijd niets meer weten. Het eerste jaar dat de nieuwe tijd werd ingevoerd, ging men algemeen mee; het volgende jaar het grootste depl, doch schoorvoetend. Vorig jaar werd door de fabrieken het verschil gedeeld en werd de fabrieksklok een half uur vooruitgezet Thans is de reactie volkomen en men spot met den „Nijen Tijd", EEN PETEKIND VAN H. H. DE KONINGIN. Woensdag in den lalen middag gingen een Marker-v&sschersvrouw en haar kind je, in de eigenaardige ktoedeiviradht Eet paleis bannen, aan de zijde ran den,!»1-?. Voorburgwal. Hot bleek, dat dit de moede* was van een kindje, dat tijdens den watersnood in 1916 op Marken geboren werd en toen door H.M. de Koningin als petekind werd aangenomen. Woensdag-middag is door den opste- kenden sterken win^ het vnur in de venen rondom Weeerdingeveen en Roswinkelar veen aanwakkerd, zoodat de venen over al daar in de buurt weer in brand slaan. Vele huizen worden opnieuw bedreigd en ontruimd, vooral nabij Weerddmgcr- Noordveen. Volgens de laatste berichten, woekerde dc brand Woensdagavond 11 uur nog steeds voort. In het Weerdingerveen (Nienwweerdingen) is een ware nood ont staan. De huizen zijn tot over een lengte van 3 K. M. ontruimd. Tal van woningen rondom Weerdingeveen en Roswinkeler veen en Noordveen zijn reeds in vlammen opgegaan. Zoo juist begint het te regenen. Houdt de regen aan dan is het grootste gevaar geweken. 1 De Commissaris der Koningin is met den burgemeester van Emmen naar Weer dingerveen vertrokken. De „Prov. Aisser en Dr, Ct." meldit nog het volgende: „Er zijn een paar nieuwe brandstich tingen gesignaleerd, oon. bij Bmmer-Erf- sdheidenveen, waar vijftien en bij Nieuw- Wecrdinge, waar vijf-en-derlig dagwerken turf zijn verbrand. Een dagwerk telt on geveer 9000 turven. Huizen zijn echter niet meer verbrand. Dat de communisten het plan tot brand stichting hadden, is niet door den burge meester van Emmen verklaard. Deze stelde slechts vast, dat er afgerond plan voor de brandstichting moet hebben bestaan, zonder aanduiding van personen. Nadat verschillende zijner pogingen, om bemiddelend op te treden, zijn mislukt, heeft de burgemeester van Emmen zich thans van alle bemiddeling teruggetrok ken. y Er is in het veen een paar maal met een revolver in huizen geschoten; wie dit deed, heeft men niet kunnen vaststellen. De uit Assen vertrokken militairen zijn te Nieuw-Weerdinge aangekomen. Te Erica is een groote arbeiders/verga dering gehouden. De eommiinistenJeider Brommert s/prak daar. Een enkele commirmstenvergaldering in de openlucht is in het veen door politie verhinderd. De vergadering werd daarna in een café gehouden. Het revolutionnair comité riep dc arbeiders tot verschillende nieuwe vergaderingen op. Men meldt verder, dat in hotel Griimme te Emmen de verveners en de arbeiders vergaderden. De voorzitter van den ver- venersbond, de lieer Jwast Bnz., deeJde na afloop mede, dot het resultaat dezer conferentie is, dat de afdeelingen van den. vervenershond dezer dagen vergaderingen zullen uitschrijven, om te bespreken, hoe ver dc verveners kunnen gaan. Nemen de arbeiders de voorstellen niet aan en „wordt da kesstas das Biet tót: een oplossing gebracht, dan zal van de zijde der verveners de bemiddeling der Regec- ring worden ingeroepen. In Exloo en andere boerendorpen wor den door de ingezetenen vrijwillige wach ten gevormd, daar allerlei verdachte indi- vkkion rondzwerven, j Uit de gesprekken, welikc de redacteur van „Het Vofflt", die in de Venen ver toeft, met veenarbeiders heeft gevoerd, is gebleken, dal de communistische agitato ren er steeds in felle bewoordingen toe hebben opgewekt, dat de veenarbeiders tot „de daad" zouden overgaan. De geweldige veenbrand echter, die een rilling door de garische streek deed gaan, heeft teven» den arbeiders, waarvan het leek, dat zij in den val van de communis ten waren geloopen, de oogen plotseling wijd doen opengaan. Immers de arbeiders zijn de dupe van deze ernstige branden. Het zijn uitsluitend adbeiderswioninikjes, die in de asoh gelegd zijn en waarvan de inventaris slechts in enkele gevallen ver zekerd is. Deze slachtoffers, waarvan dc meeslen van alles beroofd zijn, uiten thans de hef tigste verwenschingen jegens de commu nistische opruiers, aan wie zij de nieuwe ellende, die over hen gekomen is, wijten. Die verbittering is des te heviger bij hen die thans weten wie de agitatoren, die de veenarbeiders op zoo demagogische wijze hebben opgehitst, eigenlijk zijn. Alle manifesten en oproepen tot verga deringen, demonstraties enz. droegen de onderteekemng: „Het Hevolntioiiair Konii- tee der Veenstreken". Eenigen naam. ver meldden de pamfletten nooit. De veenar- lbeaclers althans de gFöote massa van hen, "wisten dus absoluut niet door wie zij tot yde daad" werden opgewekt en wie het waren, die als „leiders" van de demon straties en de vergaderingen optradem De vraag, waarom men met de namen van die heeren zoo geheimzinnig is, wordt In „Het Volk" beantwoord. Het blad schrijft: ,jDe ooitcaafc, dat men de namen van do leiders raai 't „Revolutionair Komitee •der Veenstreken" zoo angstvallig verzwijgt, Iiierin, dat deze leiders" iin werke lijkheid met de veenarbeiders niets te maken 'nebben. Het zijn menschen die vol komen buiten het veenbedrijf staan en dus zeiven in geen enkel opzicht de dupe kun nen worden van de gevolgen van de door hen opgewekte noodlottige agitatie. Wie en wat deze „leiders" dan zijn? Daar ie in de eerste plaats een zich noemende „Benes" uit Stadskanaal. Vóór veten uit onzen kring is dit individu geen onjbekende. Hij is een geroyeerd lid van onze partij. Vroeger was hij Mieerder van onze Koöperatie te Stadskanaal, voorts agent van „Het Volk" en vertegen woordiger van de Centrale Arbeiders- Venzcfcerings- en Depositohanik uit Den Hiaag. In al deze drie functies heeft dit heerschop het verschil tussdhen „mijn en dijn" niet ia het oog kunnen houden. Zoo heeft hij verschillende instellingen van dc aiheiderëlbeiweguig voor belangrijke geld bedragen geslachtofferd. Aan zijn bedrijf ia een einde gemaakt, doordat hij èn uit zijn functies èn uit onze partij is gezet. Thans is hij communist. Met bem vervullen een leidende rol in het „Revolutionair Kamilee uit de Veen- streken". al blijven zij evenals „Benes" zeW, meest achter de schermen de ■volgende pseudo-veenorbeiders: H. van «ter Weide, reizend handelaar in ^ftauu- factureu en agent in Naaimachines te E01- mer-Compa?cuuan; B. Herder, timmerman te Emmer-Compascuum; Blaak, vrucht- boomkweeker te Weerdinge en Marrink, schoenmaker te Nieuw-Weerdinge. Deze vrienden noemden zich vroeger .prixidpieele anarchisten". De ali? „veenarbeider" aangekondigde .kameraad uit do Veenstreek" die op vergaderingen te Amsterdam en elders, van comimunSstisohe en syndicalistische zijde belegd, geestdriftige verhalen deed omtrent het revolutionair élan van zijn „vakgenooten", maar wiens naam ook al weer overal werd verzwegen, was. de hierboven reeds genoemde timmerman Herder." GROOTE BRAND TE D LESS EN. Te Diessen (.N.-Br.) zijn de gebouwen van de N.V, „De Toekomst", omvattende schuren, stal, kantoor en arbeiderswoning, tot den grond toe afgebrand. Het vee was gelukkig in de weide, doch 10 paarden, waaronder de te Breda niet goud be kroonde hengst Souvenir, kwamen in de vlammen oon. Ook een groote voorraad landbouwproducten en een aantal fietsen der arbeiders gingen verloren. De schade bedraagt ongeveer 150,000, Alles was verzekerd. hebben opgehitst, eigen zijn. BEVROREN VLEESGH. Te Amsterdam gaat men nu eindelijk ook over tot den verkoop van bevroren vleesoh. In 63 winkels zal het verkrijg baar zijn, en deze zullen, ten einde be drog te voorkomen, geen versoh vteesch voorhanden mogen hebben. De gemeente zorgt voor aankoop en distributie. HUWELIJK VAN DEN IIEER M. VAN VOLLENHOVEN. Naar het „Centr." verneemt, is Woens dag te Madrid in het huwelijk gelreden de heer M. van Volienlhoven, laatstelijk Nederiandseh gezant bij het Spaansche hof met Maria Christine de Bourbon, dochter van den hertog de DurcaJ, achternicht van den keizer van Brazilië en van de Infante Isabel, nicht van den koning van Spanje. Het huwelijk werd voltrokken in de kapel van zijn zwager, den hertog van Durcal, te Madrid. VERLAGING VAN POSTTARIEF' Aan hel Postkantoor te Haaksbergen worden voor den prijs van 7% cent brief kaarten verkocht, waarop gedrukt een postzegel van 5 oent en bijgeplakt een zegel van 7 Va cent. Men haalt den zegel van oent er af en plakt in de plaats daarvan een zegel van 2i/2 oent, zoodat een briefkaart daar thans sïechts 21/2 cent kost, re (Msb-> VERDERE BESMETTING? 1 Naar de „N. Crt." meldt, is te Haaks bergen (O.) waarschijnlijk tengevolge van kwaadwilligheid een turfschuur met pijn. 30.000 lurven van den landbouwer Riet man afgebrand. Het ongeluk bij Schiermonnikoog. Het lijk van Douwe Visser, een der om gekomene bij het omslaan der redding boot is te Sexhderum bij Harlingcn aan gespoeld. Onder een meubelmagen. Do knecht Woerdman, die te Otst voor de firma Sonneriberg uit Deventer meubelen zou laden is onder een ledigen meubelwagen geraakt, zoo dat de wielen hem over de borst gingen. H. werd naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd, maar was bij aan komst aldaar reeds overleden. Slaapziekte. Te Delft is een 53-jarig werk'man lijdende aan slaapziekte. De pa tiënt slaapt reeds acht dagen. Brandstichting in een bijenstal. - Tc EIp (Dr.), hebben kwaadwilligen den bijenstal van den heer J. Pronk in braad gestoken. Een 77-ital bijenvolken werd totaal vernield. De schade bedraagt 1000. Kerkdiefstal. Des nachts ia ingebro ken in de parochiekerk te Vaal* (Limb.). Tevergeefs werd gepoogd het tabernakel te foroeeren. De dieven ledigden de offer blokken, nainen de heiligenbeelden van hun voetstukken en zeilen ze op den grond. Van de dieven is geen spoor te ont dekken. Branden. Dinsdagavond is te Ter- borg de woning van het hoofd der R. K. bijremdere schooi grenzend aan de R. K. kierk, totaal afgebrand. Het kerkgebouw kreeg geen schade. A-lles is verzekerd. Te Zesgehudhtien (Biel) brandden gisterenavoind af twee boerderijen met schuur, toebehooren/de aan de iandhon- wers Van Heumen en Van Happen. De motorbrandspuit uit Eindhoven was aan wezig. Dijkverzakking. De Bemmelische dijk tegenover Nijmegen nabij de Kolk is over een lengte van 40 meter en een breedte van 10 meter ongeveer 1 meter diep gezakt. De dijk-auloriteiten zijn gewaarschuwd. Men vermoedt, dat de verzakiking is ontslaan door de zware vrachtauto's wel ke daar passeeren. De omgeslagen reddingsboot. H. M. de Koningin heeft telegrafisch hare deelne ming betuigd aan de familie der slachtof fers bij de ramp op Schiermonnikoog. Kind overredenWoensdagmiddag is op het station te Best (N.B.) een 12-jarig meisje, dat reizigers naar het 2de perron had gebracht en de lijn overstak gegrepen door een passeerenden sneltrein en over reden. Goedkoope cokes. Te Groningen is in ruim I week 44.000 H.L. goedkoope co kes ad 1 per II.L. verkocht. De prijs is nu verhoogd tot i-5°- Gesnapt. Te Groningen is gevanke lijk binnengebracht als verdacht van het in brand steken van de koremnijten, die door onbekende oorzaak een prooi der vlammen zijn geworden, de beruchte rij- wieldief Klaas H„ uit Delfzijl. Slachtoffer der zonsverduistering. De dienstbode van de Gebrs. Achterstraat te Benm-ekom is, doordat ze met een onbe schermd oog naar de zonsverduistering keek, totaal blind geworden. Geld. Zeldzaam. Door een visscher te Veenwouden (Friesland) is een nest met drie jonge vischotters gevonden. Men wil probeeren de jonge dieren op te fokken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 15 April. De Successiewet wordt aangenomen met 57 tegen 18 stemmen. Hierna is aan dc orde de motie-Wijnkoop, betreffende de voorziening in den nood der veenstreken. De motie tot uitkecring van 30 per week aan de werkloozen, wordt verworpen met 73 tegen 4 stemmen; de motie tot terugroeping der miitaire 'roepen wordt verwopen met 74 tegen 3 st. De motie-De Jonge betreffende de re geling in T algemeene mijnreglement van het medezeggiugschap, de rechtspositie en de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers wordt verworpen met 45 tegen 32 stemmen. Leerplichtwet. Na sluiting der algemeene beschouwin gen is de motie-Van der Molen (intrekking der Leerplichtwet) verworpen met 53 tegen 6 stemmen. De replieken over de wet tot herziening der Leerplichtwet werden voortgezet. Daaraan namen de heeren De Kanter en K. ter Laan deel. Laatstgenoemde hand haafde zijn amendement over het 8e leer jaar. Ook de heer v. d. MOLEN, A.-R., re pliceerde. Hij handhaafde zijn motie om de Leerplichtwet in te trekken. Zijn par tijgenoot de heer SMEENK, A.R., ver klaarde namens den beer SCHREURER, A.-R., dat zij tegen deze motie zouden stemmen. Bij art. III verdedigde de heer OSSEN- DORP, S. D. A. P., een amendement om ook den leerplicht toepasselijk te verkla ren voor scholen van buitengewoon lager onderwijs, zooals blinden, doofstommen enz. De heer KETELAAR, V. D., verdedigde dit amendement hetwelk oen g,-ooien wan toestand zou opheffen. De heer VAN DER MOLEN, R. K., be streed het amendement als practisch on uitvoerbaar en veel te kostbaar. De heer BULTEN, R. K., onderschreef deze bezwaren en betoogde, dat men blin den en zwakzinnigen beter hielp door scholen voor hen te bouwen zooals de Katholieken hebben gedaan. Met leerplicht alleen helpt men hen niet. De heer DE KANTER, U. L., zou medo kunnen gaan, wanneer het alleen gold voor blinden en doofstommen, maar nu de zwakzinnigen er ook onder vallen, is het amendement practisch onuitvoerbaar. DE MINISTER wees het amendement af. wijf het practisch' en financieel bnu'lVoffc baar was. Het amendement werd hierna verworg pen met 38 tegen 20 stemmen. De heer GERHARD, S.DJL.P., verdedig* de een amendement om den leerplicht uit te breiden tot liet 8sle leerjaar en boven dien een amendement om voor een kind benoden de 8 jaren de mogelijkheid ie ope. nen een school of groep scholen, niet val* lende onder de wet, gelijk te stellen met d« lagere schooi. De MINISTER verwijst wal de uilbret* ding van leerplicht beireft naar zijn rede bij de algemeene beschouwingen. Wal het tweede amendement betreft vreest de Mi* nister dat men ook de bewaarscholen in do leerplichtwet ontwricht en daarom moet hij het ontraden. Hervatting van het brief postverkeer met Rusland. De <üred"eur-geiieTaal d-er P« en T. maakt bekend, dat met ingam-g van 18 April a-s. fliel briefpost-verkeer met Rus kind, met inbegrip van de Oekraïne, Az>er-< beads jan, Aziatisch Rusland met de repu-i hflaek van het Verre Oosten cn Wlaidiiwos-* lock wordt hervat. Ter verzending zijn toegelaten gewone» correspondentie en aangefceekende stukx ken zonder aangegeven geldswaarde. De verzending der aangeleekentde stuit-' ken geschiedt voorloopig uitsluitend voor risico van den afzender. Voer den Inhoud dszer rubriek sleS Redaotio zleh niet aansprakelijk. EEN NOODKREET UIT SOEDAN. Ahveer om geldNeen, lezer tem minste niet op de eerste plaats. Maar oen een weinig belangstelling, een kleia gebedje en in een naschrift vraag ik oon een_ aalmoes. Ons niissicgebad>, in opper* vlakte en inwoners, het grootste vaas Afrika bevat 27 verrehiMerri" 1 - men, waarvan elke slum epa van geheel Nedecbw1 TV4toi 1, ■««:- vertrouwd aan uer Zonen van het 4'" .ugst fleurt. Het Moeder huis is ^-vesiigd le venona (ItaffiA) en tot den wereldoorlog ontvingen wij on* zen steun in hoofdzaak uit ItaËë, Oo^ talrijk en Duilschlaud. V.'m 1882 tol 1897 werd ons Missiegebied verweest door den Maidlhi, maar sindis 1900 begon een nieuw bloeitijdpertk. Toen ik dan ook in Sopt 1919 het missiegebied moest ver laten, waar sinds 1888 werkzaam was om in Europa mijn geknakte gezondheid te komen herstellen, verliet ik inderdaad eeno bloeiende, veelbelovende missie. Nooit hadden wij zoovee! le lijdon en le ontberen gehad als in den oorlogstijd, maar nooit ook was ons missiewerk met zoo'n troostend succes beScroond gewor den. In onze jongste missie, ill 1913 be gonnen, telden wij 3000 doopsels en 10.000 doopleerlingen, en zoo talrijk zijn de aanvragen der dorpshoofden om mis sionarissen, dat er bij voldoenden steun in één jaar nog minstens 10.000 ruiten bijkomen. Go-de zij dank, is de oogst groot, maar helaas de arbeiders en de hulpmiddelen zijn te weinig. De drang naar christelijke beschaving is daar zoo groot, dat, als alle teekenou niet bedrie gen, dc Soedan binnen 40 jaar geheel be keerd zai zijn, d.w.z. katholiek of pro testant. Want de zendelingen beschikken niet ail'een over kapitalen, maar ook over den steun der regeering. Maar toch is de groote massa den missionaris goed ge zind. Wie zaken wil maken, zeggen de negers en een goede post bij de regeering wil krijgen, wordt protestant, maar wie zijne ziel wil red den, wordt katholiek. Maar nn hangt het bekeeringswerk groctendeels af van den steun der missievriondon. De treu rige toestand der landen, die ons tot voor den oorlog steunden, maakt verderen steun zoo goed als onmogelijk. Te meer verdient onze arme missie uwen steun omdat onze christenen in de vervolging zich mannen van geloof en sterkts ge toond hebben. Arm ja moet onze missie genoemd worden, wij hebben doopleer lingen moeten wegzenden, hot Doopsel moeien uitstellen, wij zagon het kerk bezoek en het ontvangen dor H. Com munie verminderen: alles door gebrek aan de allernoodzakelijkste kleeding: een dun katoenen broek je en hemdje. De regeringsambtenaren hebben on3 onze annoedigo levenswijze verweten: „het is voor Europeanen eene schande zoo arm te verschijnen voor de inboor lingen." Maar wat kan het ijverig mis- sionarishart anders doen dan zich opof feren voor do zielen Overigens valt de armoede ons licht, waar wij de groote armoede zien onzer missiekerkon ma» het armoedig tabernakel. Maar waar dio ar moede een hinderpaal wordt voor do be- keoring oh, daar valt zij hard. In onze missiehuizen in Italië en Oostenrijk is de toestand niet voel heter: slechts edn weinig droog brood. Wie zal ons veelbe lovend missiewerk onderhouden? Met die vraag kwam ik ook bij Z.Ein. ICard. van Rossum, en vol vertrouwen wees hij, dt Hollandsche Kardinaal, mij naar zijn va derland. Ook mijn vaderland, dat ik voor 37 jaar had verlaten. En hij sprak mij van de daar zoo heerlijk opbloeiende missie-actie, van do alles omvattendo er alle goede werken steunende liefdo der Katholieken, en zoo kom ik als Neder lander van geboorte (Weert 1) tot U, mijne landgenootcn met de bode op de lippen om een gebed en een aalmoesje voor de schoone, maar arme missie van den Soedan. Pater E- HEYMANS, E.S.0. De kleinste gift wordt door mij in dank aangenomen. Adres liefdegesticht Eellenoord bij liindhovoa

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2