Dagblad TWEEDE BLAD 'JNST EN KENNIS ALKMAAR. Donderdag 21 April 1921. finnril -Hn ann^nn «wdi beewje. a1 IR ÉG «1 j.( Gczeile was een primitief, piiddel- 1 ïwUI I lUIIUIlUuUll Als Schaepmau's figuur versteend zal zijn, dan zal Gezelle nog ïuéér leven. Schaepman met zijn sloeren strijders- kop is vreedzaam gestorven in een Franciscaansclie pij, Gezelle is in zijn leven de volle waarachtigheid van liet Fraiiciscaansche leven. Hoe heerlijk gelijken St. Franciscus en Gezelle elkander, in hun omgang met de natuur,'in hun levendmakin van de doóde dingen, zooals Gezelle de dingen voor ons levend maken kan: „O 't ruischen van het ranke riet" Gezelle preekt niet, doch overtuigt des te sterker: Gezelle wordt 0111 strijd geroemd, ook- door niet- Katholieken; kon SchaepntaH meesterlijk debatlee ren, Gezelle bekeerde de menschen, door de bezieling, welke er van hem uitgaat, om'liet heilige, het heer lijke, dat hij in zich omdraagt. Schaepmlan kon echter óók Gezelle zijn, en Gezelle óók Schaepmau. Dat Schaepman ook feeder kon we zen als Gezelle, dat bewees de spr. door voordracht van Schaepman's ge dichtje „Allerheiligen". Na de pauze zetle de spreker de vergelijking-in-analys© der beide groo te geesten voert, mot geestige ora torische speelschheid hiér wijzend op een verschil, daar op een overeen komst. 't zij toevallig, 't zij natuur lijk, 'fc zij "verwonderingwekkend. Heeft Gezelle geen deel genomen in de Vlaamsche beweging? Volgens den spr. stond hij er mid den in alsde meester van alle Flaminganten. Schaepman toonde - zielr in gezel schap bespraakt, galant, Gezelle was de stille .peinzer; was Schaep- man het Zondagskind, Gezelle was (gelukkig voor ons) ongelukkig; Ge zelle had nu eenmaal zooveel fijns dat het wel vaak bezeerd moest worden, cn zich toevouwen moest-. Gezelle's kunst is er een van apostolische zending. Een soc.-dem. (Adema van Schel- tema) zeide van een goo.-dem. (Her man Hcijcrmans), dat deze door zijn kunst alle mensehenliefde doodde; Van Gezelle zeide hij, dat deze aan "do liefde de zuiverste uiting wist to geven. Aan de verdrukte Katholieken van Holland gaf God een reus: Schaep man! Aan de schreeuwerige, ruzie-maken de Vlamingen schonk God een stil len Gezel.'©. Schaepman en Gezelle, ae waren verschillend in alles, behalve in 'het eenfg-noodig©in wezen, ïn hoofd zaak zijn zij één geweest 'en één gebleven. Schaepman en Gezelle, 't ware persoonlijk vrienden, als broeders van een gezin. Dat is alleen mogelijk" 'iii de ICatb. Kerk. Om tenslotte Schaepman, den le- vensvoljen dichter, Ie typeeren, droeg Gerard Brom Schaepman's gedicht op Frans Hals voor, welke mees terlijke voordracht onder ademlooze stilte werd aangehoord. De voorzitter sprak tot afscheid een hartelijk woord van dank, allen aanwezigen voorzeker uit het hart gegrepen. 't Was een fijne, een hoog© „Kring"-avond! „SCl-lAJLPMAN EN GEZELLE." Gisterenavond vergaderde de Katho lieke Kring ten huize van den heer C. Proof. De voorzitter, de heer D. van Dijk, opende met den Chr. groet, heette de aanwezigen en inzonderheid den spreker van hedenavond, den heer Dr. Gerard Brom welkom, en verklaarde zich er reeds bij voorbaat van ver zekerd, dat het aan belangstelling der aanwezige leden dezen avond, nu een Gerard Brom het woord zou voeren, niet ontbreken zou. De overtuiging van den Voo-rzitter is juist gebleken; werkte het in den aanvang ietwat teleurstellend, dat liet aangekondigde, gezellige „Strijkje" ontbrak, dat ons reeds zoo menigen crelligen avond bezorgde, Gerard brom heeft zijn gehoor niet zijn fijne on fjjngeestige rede zóó weten te „pak- iien", dat men er niet meer aan dacht, te mopperen over de afwezigheid van liet „Strijkje", wat niet wegneemt, dat wij voortaan weer geregeld op de medewerking van het „Strijkje" ho pen! Gerard Brom dan heeft zijn gehoor voetstoots weten in te paftnen, zóó radi- kaal en zóó finitief. dat liet uren lang doodstil was in de zaal, en dat zegt wol walf Vooral nu het een niet-alledaagsch, een niet „gemakkelijk" onderwerp bc- trol, als een vergelijking van de heide groote priester-dichtergeesten: Schaep man en Gezelle. Schaapman en Gezelle, lioe geheel verschillend van natuur en aanleg, zijn beide, ieder op eigen wijze, groote mannen geweest; Schaepman heeft eens gezegd, dat het eenigst-werkelijke in de kunst is: de onsterflijkheid, in tegenstelling met een Dr. Kuijpcr, die tijdens zijn leven bij velen gehaat was, was Schaep man geliefd, joviaal en royaal: een Katholiek priester, die het oor had van heel het land Gezelle daarentegen was de stille zan ger, de miskende leider, hij schreef in stilte, wat er omging ïn zijn ziel; hij werd welhaast veracht om zijn dia lect, zijn naam drong niet dóór tot in Holland; Gezelle was niet po pulair, doch voor hem was wegge- 'egd: de onsterflijkheid. Geze.le was de man van de diepte, van cle innigheid, ziet na- jaren maakt iedere nieuwe dag hem nog méér nieuw; Gezelle is voor ons de dagelijksche zon, die nooit alledaagsch kan zijn, volgens Schaepman's egien woorden, ïoèn enkele tientallen jaren ge leden 'heeft Gezelle plotseling ons tand veroverd, evenals een Pascal (.méér dan ecu geweldige Bossuet) met werk n van uit de stilte zijn land ver overde; 't zijn de gebroken snikken, de enkele losse gedaemeu, welke door dringen tot in liet diepst van de ziel. Schaepman was een man van de daad, maar dat vergdat, in liet dadelijke; Schaepman was een tij delijke figuur, had in zekeren zin hij, liet Zondagskind zijn loon hier op aarde reeds genoten. Hem viel ten deel het groote succes van den haanbreker! Vergelijken we hierbij den smartelijk miskenden Gezelle, met zijn lijdende tobbende ziel; de Amerikaansche psy choloog, die doceerde, dat van der gelijke zielen méér invloed voor de eeuwen uitgaat dan van kern-gezonde zielen (als Schaepman er een had), die psycholoog biijkt in Gezelle gelijk te hebben: in stille stonden zijn het déze liguren, welke ons staande houden. Volgens St. Augtislinus moeten we zoeken alléén: God en de ziel! en ets wc voor het sterven staan, dan is bet de muziek van enkele simpele woorden, welke in die stilte ons scheu ken het ecnig-noodigc. Wie. helpt ons richten op het diep ste miduelpunt van het heelal? Schaepman, de agitator, of Gezelle, de stille? Luidde Schaepman's devjes: Credo pugno: Gezelle's devies mocht lui den: Credo.... Arno! ik geloof.... daarom omvat ik allen en allgs in \le hoogste liefde! Schaepman was niet de man om zich te verdiepen in beschouwingen der natuur, Schaepman had oog voor de geschiedenis, waarin hij een rol vervulde, welke hij mede „maakte", cu grootsch is zijn werk geweest: nóg volgen wij zijn spoor; Schaep man was grootsch, hij stond boven de dingen. Gezelle had cu ga,f geen rol te ver een boekje", doch was hij minder de man van de werklijkheid? van de praktijk Hel komt er maar op aan, hoe men deza woorden opvat. Was Schaepman strijdbaar, man van ijzer en staal (in een soort verwant schap met den sterken Bismarck) .Gezelle was het heelemaal niet: was Schaepman een zwaai; barok pemi DRESDENEft. -TRIO. Op de 8e Kannermitziekavond van de Egmondsche Kunstkring. 22 April half 8 uur in „Da Unie", zal het Dresdener Trio werken (Trio's) van Braluus Schubert en Arenky uitvoeren. Na afloop tramverbinding: naar Eg mond. Bergen, Schoorl, enz. PROVINCIALEN BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOORD-HOLLAND. (Vervolg Iloofdblad.) Na de pauze heropent de Voorzitter de vergadering en dringt aan op zake lijke behandeling der voorstellen. In behandeling worden gebracht de volgende voorsteilen van het Hoofd bestuur: Het salaris van den secretaris vast te stellen op 3 cent per jaar cn per lid. Met het oog pp de oppositie, die gevoerd wordt over de vergoeding van 5.per vereeniging aan den secretaris en onbillijkheden, die zouden ontstaan Dij samensmelting der kassen, meende het Hoofdbestuur met dit voorstel te moeten komen. Voorstel tot goedkeuring contributie N. V. Z. te brengen op 2 cent per jaar en per lid. De hooge kosten van propaganda maakten het noodzakelijk dat ae contributie N. V. Z. verhoogd moest worden. Voorstel om de contributie te ver- hoogen tot 15 cent per jaar en per lid. Met het oog op het naideelig saldo, de verhooging contributie N. V. Z. en de verandering satarieering secretaris is een verhooging tot 15 cent noodzia- ke.ijk, De heer Westering, lid van het H.B., licht het standpunt der afdeeling Amsterdam ten aanzien van deze voor- vullen; hij wilde- „in een hoekje piel steilen toe. Spr. wil de verhouding van PPIl linrjUw'' rloob 1,:: 11 M Vr r» - het N. V. Z. tot de Prov. Bonden in grijpend wijzigen. Ook het salaris van den secretaris mag aan geen schomme ling blootgesteld zijn, gezien het vele werk aan deze functie verbonden, om die rede stelt spr. voor, dat het Prov. Bestuur zijn voorstel zoo wijzigen zal, dat steeds ook als het ledenaantal daalt de secretaris een vaste en billijke vergoeding ontvangt. De heer Hi^stre, voorzitten van het N. .V. Z., zet de verhouding uiteen van het N. V. Z. tot de Prov. Bonden; spr. concludeert, dat het gesprokene van den heer Westering geen zin heeft. De Secretaris zegt, dat wat de .heer Westering aangevoerd heeft, op dit 00- genblik voor cle vergadering van be lang ontbloot is; spr. gaat punt voor punt de ontwikkeling van den heer Westering na en ontzenuwt ze; als wij doen wat de heer Westering in liet standpunt zijner afdeeling gelegd heeft, dan kan het niet meer volstaan met 1 secretaris, maar dan zijn cr wel 11 1100 dig. Om de discussie te verkorten ziet dc heer Westering voorlaopig van zijn repliek -af. Een afgevaardigde van Westzaan meent, dat de werkzaamheden van den secretaris lot het minimum terug ge bracht zijn, waarom liij meent de. tolk van vele vereenigingen te zijn als hij zich tegen verhooging verklaart. De heer Berg drukt er zijn spijt over uit, dal stemmen als deze van den afgevaardigde van Westzaan, uit de ver- gaaering zijn opgegaan, waarom' spr, met de overtuiging, dat het bestuur niets te ceel voor den secretaris be stemd beeft, voorstelt het voorstel van liet bestuur bij acclamatie aan te ne men. Een afgevaardigde van Helder meent, dat een goede secretaris zijn gratificatie in elk geval waard is. De Voorzitter zegt, dat het niet gaat over dc vraag: wat zulten wij hem „geven"? Wij mogen integendeel ons gelukkig lachten, dat hij het er voor doen wil. De heer Smit (Amsterdam)' zegt, dat het een moeilijke kwestie is vóór of légen tc stemmen. Een afgevaardigde van Wonnervcer betoogt, dat het voor zijn vereeniging een vcrho-oging tot f3G wordt; daar moet men terdege mede rekening hou den. Een afgevaardigde van Landsmeer, sprekend namens zic'hzelve, betoogt het goed rectit 0111 verhooging aan den secretaris (oe te kennen. De Secretaris zegt, dal het stellen van 3 cent per lid per jaar niet in zijn belang is, maar een eerlijker en billijker regeling daarstclt. Op voorstel van den Voorzitter wordt een persoonlijke proefsleinming gehouden over het voorstel van het bestuur inzake het salaris van den secretaris. Tegen samenwerking: „Westzaan", „t-Iélpt Elkander" „Wees Getrouw", „Trompenburg" en „Buiksloot", be schikkende over 16 stemmen. - Alle anderen vóór. Bij acclamatie wordt vervolgens het bestuursvoorstel aangenomen. Goedgekeurd wordt bij acclamatie het bestuursvoorstel om1 de contributie N. V. Z. te brengen op 2 cent. Dc heer Kuijer betoogt, dat nieri niet zoo krenterig moet zijn op '11 pa-ar cen ten, waar op dit o ogenblik voor het! cenlraliseerend beheer, tegen ons, dui zenden giddens in de schaal gegooid worden. (Applaus.) De afgevaardigde van Helder zegt, dat krachtige propaganda moet gevoerd worden legen centraal beheer, laat ons daarom niet tot duiten-klieven over gaan, maar het Hoofdbestuur krach tig "steunen. Dc .afgevaardigde van Heemskerk constateert, dal men tegenwoordig geld voor alles heeft, zélfs v*or verbeestende sport, maar o wee,! als het 0111 een hooger en beter doeleinde gaiat! Het vooreiel van het Hoofdbestuur wordt bij acclamatie aangenomen. Tegen pen burg". Voorstel om over te gaan tot vor ming van een reserve-fonds en daar voor een contributie te heipalen van 5 cent per jaar en per lid. Daar de Bond zich garant -moet stellen bij in werking .treding de ziektewet en de Minister het vormen van een weer- stands'kas of reserve-fonds zeer ge- wcivscht acht, meent het Hoofdbe stuur reeds nu daartoe te moeten overgaan. De Heer Kuizer betoogt de nood zakelijkheid der .vorming van een re serve-fonds, dit geld blijft onaange roerd het .eigendom der vereeniging en is onmisbaar, alleen N.-H. heeft nog dit .voorstel aan te nemen, ver der is beslissing reeds gevallenspi'. hoopt dan pok, dat alle leden daartoe bereid zullen gijn. (Applaus). Het voorstel .van Het Hoofdbestuur wordt aangenomen, .tegen samenwer king en Edam. Voorstel om liet aantal districten uit te breiden van 9 tot 11 en wel door te .vermen een distriet „Groot Amsterdam" en een district „Haarlem en omstreken": De toeneming der Ziekenkassen die zich bij den Bond aansluiten te Am sterdam en je Haarlem, wettigen een dergelijk voorstel. De secretaris licht de billijkheid van dit voorstel toe (acclamatie). De heer .Westering wil het woioi'd over een persoonlijke kwestie. He voorzitter roept de Heer Weste ring tot .de orde. Het voorstel van Bet Hoofdbestuur wordt bij acclamatie aangenomen. Voorstel tot .aanvaarding van ge lijkluidende statuten, huishoudelijk reglement en boekhouding!; Bij de in werking .tredingi der Ziektewet ,s het noodzakelijk, dat wij hebben goe de statuten, jvaarin aan. het Hoofdbe- bestu'ur" bepaalde redfiten toegekend worden en dat die statuten voor alle fondsen gelijkluidend rijn wat be treft contributiebetaling, (gitkee rings - bedrag en nitkeeringsduur. Verder moeten de J^uishoudelijke reglemen ten ook' gelijkluidend rijm, doch1 mo gen tevens bepalingen bevatten in y.erhand met plaatselijke omstandig- „Samenwerking" en „Tram- heden. Be boekhouding nioet mét Bet oog óp goede controle pok' gelijk zijn voor alle fondsen. Voorstel tot benoeming van een commissie voor .het pasklaar maken van statuten en Buisïï'. reglement. In ziende de onmogelijkheid op deze ver gadering reeds jnet goede statuten en huisfi. reglement :te kómen, daar de ziektewet nog verschillende wijzingen kan ondergaan, stelt liet Hoofdbe stuur voor" een Commissie te benoe men, die daarvoor heeft te zorgen. De secretaris licht dit voorstel toe, hob is hot hoofdbestuur niet te doen om dwang uit te oefenen. Een afgevaardigde meent dat, door dit voorstel de Personeele Fondsen in liet gedrang] zullen komen. De secretaris meent, dat dit niet het geval ,is, men moet de zaak' niet al te zwaar opvatten. Een afgevaardigde van Trompen burg zegt, dat de directie het met dit voorstel niet eens was, en licht dit meeningsverschil toe. De heer Kuijer zegt, dat men de verantwoordelijkheid bij de plaatse lijke bestuurders wil houden, in over eensteimming met de plaatselijke en algemeen e belangen. Mr. Elink Schuurman zegt, dat herziening noodzakelijk is niet al leen, omdat de tegenwoordige reeds te oud zijn, maar ook' omdat zij niet meer aan de eisahen vo'doen. D© redactie van het voorstel moet ook' esnigzins gewijzigd woeden n.l. niet: „gelijkluidende" maar „gelijkvormig" dit is juister; spr. stolt ook voor de vergadering voor enkele oogen- blikken te echorscben ten einde de personeel-fondsen die daarvoor z. i. wel in aanmerking komen, gelegen heid te geven, oiok een paar namen voor te dragen voor de straks te benoemen commissie ter samenstel ling der gewijzigde statuten en huis houdelijk reglement. Een afgevaardigde van Amsterdam stelt voor, de commissie te voor zien van do verschillende reglemen ten der fabrieken ten einde de sta tuten daarmede iu overeenstemming te brengen. Do heer Kuijer zegt, dat men hot doel slechts bereikten kan door voor oogen te houden dat de sta tuten moeten klaar zijn wanneer de wet er komt. Voorgesteld wordt vcor do com missie to benoemen Trompenburg- Haarlem cn Wormerveer. Gekozen worden bij acclamatie Trompenburg Wormerveer en Aals meer. Voorstel „Onderling Hulpbetoon" O-verveen, a. De Algemeens verga dering spreekt de wenschelijkheid uit om voor afgevaardigde naar de alge meen© vergadering to benoemen de voorzitter van het fonds. b. „Onderling Hulpbetoon" stelt voor om de Al gem. Verg. ook te doen plaats vinden in Haarlem. „OOnderling Hulpbetoon" acht den voorzitter van het fonds de man die liet bee to op de hoogte is met den toestand van het fonds en daarom de meest geschikte man voor de Algem. Verg. Het Hoofdbestuur meent, dat aan iedere vereeniging het recht moet blijven om afgevaardigden te benoo men,, In ieder geval geeft het de Algem. Verg. in overweging om het woord voorzitter te vervangen in bestuurslid. Wat punt e. betreft, het Hoofdbestuur gevoelt daar niet veel voor omdat dan ook stellig an dere plaatsen genoemd zullen wor den. Een afgevaardigde ste-lt voor, om da drie jaar te Haarlem te verga deren. Een afgevaardigde van Heemstede wil' het voorstel O ver vee 11 van de agenda voeren. Tien afgevaardigde va.n Me'der zegt dat men het in zijn afdeeling ook wel eens vlak' bij" huis zou willen hebben, als men zoo telkens gaat veranderen komen de kleineren ook in aanmerking. Aangenomen wordt als gewoon de vergaderingen om de beurt in Alk maar en Amsterdam te laten plaats vinden. Voorstel van „Helpt Elkander", te Broek op Langedijk. Bij aanneming van het Hoofdbo- stuursvoorstel „het vormen van een reserve-fonds" stelt „Helpt Elkan der" voio-r het steunfonds op te hef fen. Het hoofdbestuur kan hiermee aceoord gaan en stelt voor de re 11 te- loio-ze voorschotten terug te betalen en het gevormde bedrag te storten in het reserve-fonds. Do secretaris noemt dit voorstel zeer aannemelijk. Aangenomen wordt het voorstel „Helpt Elkander". Het steunfonds zal opgeheven en de ka®, houdend een 'bedrag van f 389.17V2 in het reserve-fonds ge stort worden. Een afgevaardigde van Zuid-Schar woude protesteert tegen dit besluit en stelt voor deze gelden uit te keeren aan hen die ao destijds ge stort hebben, het gaat niet op dat menschen die daartoe .niet eens het recht bezitten zoo maar over de gelden van anderen te beschikken. De secretaris van het steunfonds zegt, dat als dit bedrag moet ver deeld worden tusschen de 27 fond sen die het gestart hebben ieders aandeel bespottelijk klein zou we zen, waarom hij tegen dit besluit niet geprotesteerd heeft, men zou kunnen besluiten, dat wie zijn geld toch wil hebben, kan het-, mits zij daartoe een schrijven inzenden, te rug bekomen, men- zal dan uitre kenen wat hun toekomt.' De afgevaardigde van Zuid-Scliar- W»ude betoogt, (dat ftls ei' .sen reser- v'efönda gesticht wiordt alle afdee lingen dan maar motetten bijdragen en niet deze 27 vereenigiingien, waar otnder er zijn die dit geld best ge hruiken kunnen. Het voorstel van den secretaris van het steunfonds (terughetalin. aan wie liet verlangt) wordt aan genomen. 1 Door ©enige „gasten" worden vra gen gesteld in betrekking met een eventueel toetreden van liun fonds welkte vragen door den heer Kuijer naar gor.oegen beantwoord worden Bpndvraag. iVersoliillende leden maken nog Van de gelegenheid gebruik om enkele vragen aan het hoofdbestuur te stellen. Hierna sluiting. ORANJE-FEESTEN OP JULIANA DAG. Voorzeker tor yèler genoegden, zijn vv'ij thans in staat eenige nadere me- dcdeelingen te d-oen betreffende de Oianje-feesten, welke naar reeds bericht werd georganiseerd zul len worden op den komenden Julia- na-dag, Sv April a.s. De Kqest-ComSmissie, welke zich voor deze Oranje-feesten sameustel- de. bestaat uit: Mr. W. Ci Wendelaar, eere-Voor- zi-tter; Dagelijksch' Bestuur; Mr. A. M. Ledeboer, voorzitter, Wouter Bruin, secretaris, B. Kuiper, penning meester, Mej. N. Kuiper, Mevr. A. H Servatius, Mr. A. Leesberg, Ds. H. P. de Pree, F. H. Ringers ent Broeder Theodorus, Leden: Jhr. Mr. Asclf vanWijck, Mej. Beumer, Mej. Boom, H. E. Bos man, Wm. Bruin, Mevr. van Hou- weningen, O. Knaap, M, I. Lewijt, Jhr. W. F. O. van Lidt de Jeude, N. Masee, Mej. Paleari, J. Peereboom, P. Schipper, Mp. D. Sluis, W. Stroin'k', Mej. Tak' en H. Wolzak. Deze commissie nu zal er zorg voor dragen, dat er op 30 April a.s., op het terrein van Bet Gemeentelijk Sportpark', groote kinderfeesten geor ganiseerd worden; waarschijnlijk niet minder dan 3003 en 3500 kinderen zul len aan deze feesten deelnemen, althans is de volledige medewerking1 toegezegd van alle Roomscfi-Kath'o- lieke, Protest, -en Chr. Openbare scho len Verder zal men ziclï verzekeren van de medewerking van de verschillende muziekkorpsen; Broeder Theodo-rus heeft zich reeds aanstonds bereid ver klaard, met zijn korps „S.t Louis", de feestelijkheden op te luisteren. Verleden Zaterdag, is er vergaderd met schoolhoofden en vertegenwoor digers van scJho-olpersoneel; op die vergadering! werden als leden welke in de commissie zitting zouden heb ben namens de onderwijzers, aange wezen de eerw. Broeder Theodorus en de heer P. Schipper; de Commissie blijkt de zaak met energie pn doorzicht aan te pakken; dezer dagen zal men in sectie's verga deren (afzonderlijke afdeeliingen voor de finantiën, voor tractatie, voor orde, voor inrichting veld, enz,,) en in een Zaterdag te hóuden vergadering zullen de verschillende sectie's rapport uitbrengen, welke gezamenlijke rap porten (wij twijfelen daaraan niet) zullen leiden tot de vorming van een grootsch' feestplan. Dat de onderneming de sympathie zal hebben van verreweg het groot ste deel der Alkmaarsche Burgerij, daarvan zijn we overtuigd en we twijfelen dan oo'k niet, of Bet plan zal prachtig slagen. ST. RAPHAEL. Dinsdagavond werd alhier in het lo kaal St. Willibrord een algemeene ver gadering gehouden van de afd. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael." De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet, waarna de notulen gelezen en ongewijzigd vastge steld worden. Onder de ingekomen stukken ver melden wij: verschillende brieven hou dende onderrichtingen betreffende de op 29 Mei a.s. te Utrecht te houden „demonstratie" tegen alle pogingen om het levenspeil omlaag te brengen. De Secretaris wijst op het groote be lang dezer demonstratie. Waarschijnlijk zullen een 20 a 25 tal leden te Utrecht aan de demonstratie deelnemen. Als afgevaardigde voor Za terdag wordt verkozen de heer Van Stralen. Van de afdeeling Zutphen is een steunlijst ingekomen voor de weduwe van een afgestorven makker, daar het bestuur onlangs aan deze afd. ook een dergelijke lijst zond, eveneens ten voor deele der weduwe van een onzer afge storven leden, en tot op heden toe nog geen antwoord op dit schrijven mocht ontvangen, heeft het bestuur gemeend te moeten adviseeren tot het aannemen eener zelfde houding tegenover deze vraag om steun. Een lid zegt dat men de personen steeds van de zaak scheiden moet: door een dergelijke handelwijze treft men niet de afdeeling Zutphen, maar de we duwe van een makker, en dat mag niet waarom spr. voorstelt de steunlijst tóch ingevuld terug te zenden, en liever te laten vergezeld gaan van een schrijven waarbij men de aandacht der afdeeling vestigt op do door ons ingezonden steunlijst. Aldus wordt besloten. Op deze steun lijst zal voor een bedrag van f 2.50 m- geteekend worden. Een ingekomen steunlijst voor de uit geslotenen in het kleermakersbediïjf wordt terzijde gelegd, omdat deze zaak intusschen reeds haar beslag gekregen heeft. Schrijven van den Bondssecretaris betreffende een medelid, dat op. onge- lukkigé wijze 111 cle hauden van woo< keraars gevallen is, waardoor beslag gelegd werd op zijn salaris, zoodat hjj| het leven rekken moet voor zich zelf voor zijn vrouw en kinderen, met 'n be-' spottelijk restant van zijn weekloon. Zoodra liet verschuldigde bedrag af betaald is, verkrijgt hij weder het nor male weekloon. In dit schrijven wordt voorgesteld deze makker door middel van een renteloos voorschot tot een on bepaalden tijd uit don nood te helpen terugbetaling van minstens de helft v, het voorschot wordt gegarandeerd. De heer Hoogervorst wil f 5 toestaan De Voorzitter zegt, dat het bestuur er ook over gedacht had dit bedrag toe te kennen. Aldus besloten. Het bestuursld B. Smelting geeft thans een zeer uitgebreid verslag van de vergadering der vakafdeeling VII (Weg en Werken) te Utrecht, en zet in dit verslag de leden in warme bewoor dingen aan tot een getrouw bezoek der vergaderingen. De Secretaris brengt thans het jaar verslag over 1920 uit. In dit jaarver slag wordt voornamelijk de aandacht gevestigd op de standsorganisatie, om tot een betere politieke ontwikkeling der leden te komen; de leden worden ook opgewekt om, inplaats van de li berale kranten waar ze niets aan heb ben als b.v. „Alkmaarsche Courant" do- gelijke katholieke bladen te lezen, ieder R. K. moet geabonneerd zijn op het Noord Hollandscli Dagblad, dat heusch in geen enkel opzicht voor welk ander orgaan uit cle plaatselijke pers moet onderdoen, en bovendien nog gezonde Roomsche kost ter tafel brengt. Uit het jaarverslag vernemen wij eveneens, dat het ledenaantal vermeer derd is van 87 op 101. Het afgeloopen jaar is rijk aan actie geweest en de godsdienstige zoowel als do zedelijke en stoffelijke belangen der leden wer den naar belmoren behartigd. De Voorzitter dankt de secretaris voor zijn mooi verslag. De penningmeester vestigt er dc aan dacht op, en zegt dat het hem leed doet dat sedert 21/. jaar geen der leden die benoemd werden in de commissie van nazicht ten zijnent geweest is ten ein de kas en boeken te controleere. Do ontvangsten hebben bedragen 1514.50 gulden en de uitgaven f 1299. 88. Ba tig saldo f 215.22. Aan waarde bezit de vereeniging nog f 79.40, zoodat het go- zamenlijke bezit bedraagt f 294.62. De Voorzitter brengt zijn dank aan den penningmeester voor diens accu raat beheer. Verkiezing van 5 bestuursleden, we gens het periodiek aftreden der heeren H. Kriele, II. Poppe, C. Gerver, G. J, Kaptein en C. J. Nimrad. De heer O. Gerver stelt zich met- meer herkiesbaar. De heer Hoogervorst stelt voor in diens plaats te benoemen de heer P. van den Bosch. Een lid stelt voor den lieer Buis om aldus ook de rangeerders in het bestuur vertegenwoordigd te hebben. De heer van Stralen geeft in overwe ging niet aan standenvertegenwoordi ging te doen, het gaat niet om do func tie, maar om degelijke bestuursleden. De candidatuur van den heer Buis wordt ingetrokken. Daar er geen andere tegencandida- ten gesteld worden zijn cle aftredenden herkozen en de lieer P. van den Bosch gekozen. De Voorzitter vestigt de aandacht der leden op de H. Mis, die Zondag a.s. te 9 uur in de St. Jozefkerk gehouden wordt voor de overledene en levende leden van den Bond; spr. zet de leden aan zooveel mogelijk vóór de H. Mis ter H. Tafel te naderen. Mededeelingen omtrent den feest avond. Medegedeeld wordt dat de feöst avond te half acht aangevangen wordt en dat nachtpermissie tot 3 uur aan gevraagd is. Voor de kinderen is geen leeftijdsgrens bepaald, een tombola zon der nieten zal gehouden worden. In de Rondvraag geeft de heer van Stralen de stichting van een retraite fonds in overweging, en bespreekt het vele goede der geestelijke afzondering. De Secretaris meent dat het biina on- noodig is een fonds te vormen: de le den hebben toch vrij reizen en de ove rige kosten bedragen slechts f 5. Het bestuur zal het voorstel van den heer van Stralen in overweging nemen' en het op een volgende vergadering in' bespreking brengen. De heer Velzeboer spreekt er zijn bo) vreemding over uit dat de commissie, van nazicht de boeken en bescheiden, van den penningmeester niet nagezien heeft. De Voorzitter zegt, dat het euvel niet zoo verschrikkelijk is, want zon der dat daaraan een officieel tintje ge geven is, heeft toch om de drie maan den een soort controle door het bestuur plaats. In de commissie van nazicht voor het jaar 1918 worden benoemd do heeren Damen cn Denneman, zoodra' men met 1918 klaar is zal een volgend' jaar aangepakt worden. Enkele leden stellen nog vragen van. huishoudelijken aard. Hierna sluiting met den Christelijken groet. DE DEMONSTRATIE MET; BLUSCH-APP ARATEN. I» aansluiting met ons beridit van, gisteren over de demonstratie met b'iuscM-apparaten zij nog vermeld, dat1 een houtstapel door de „Minimax") ondanks den feilen brand geblusditj werd met 2 apparaten een van- 8V2 cm een van 6; een plaf-onclbrand werd ge-^J blu^dht door „Hollandia" met 2 ap-l paraten; een teerkuil eveneens door, Hollandia met 1 apiparaat, wat zeer; zek'er een Bewijsl is van de deugdelijk heid der .apparaten. Toch kan de, proefneming nog. niet geBeel geluk-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5