Binnenlandse!! Nieuw& Gemengd Nieuws. N.V. „DE TIJDGEEST Uit onze Oost. Luchtverkeer, j TWEEDE KAMER.' NIEUWS UIT DE VENEN. Korte Berichten Kunst en Kennis.. 426' staatslotektx.^ „,n. fc h* ™w }gg gg £g Bg I ooneel. Slapte ia Handel en Bedriif. Kerk en School van de bedrijfsratlenkwes'.ie en de katfio- lielce pers. Na vooropgezet te hebben, dat zulke kwesties wat al te gemakkelijk plaats krijgen in -de pers, zegt hij terecht, dat het zoo jammer is, dat werkelijk bevoegden zoo weinig medewerking aan onze pers verleenen. We lezen o.a. „Voor niet te langen tijd werd in dien we ons wel herinneren op een vergadering van den Centralen Raad van Bedrijven er over geklaagd, dat het be- drijfsradenstelsel nog zoo weinig populair was geworden, en dat de propaganda voor het stelsel tot nu toe ten eencnmale on voldoende was geweest. Besloten werd maar weer ereissies een brochure uit te geven, 't Scheen den heeren nog gezamen lijk onbekend te zijn, dat er zooiets als een pers en zelfs een Katholieke pers be staak 't Schijnt niet overbodig, er in den jare 1921 aan te herinneren, dat de Katho lieke pers het beste en meest geëigende middel is, om met de waarlijk Katholieke bevolking in contact te komen, 't Schijnt met overbodig. Want de voormannen on zer sociale beweging hebben er blijkbaar niet aan gedacht, om natuurlijk onder ■leiding der redactie en met de mogelijkheid van critick geopend door de Katholieke pers het Katholieke volk omtrent de be- drijfsraden voor te lichten. En een verwijt zou bepaald tot hen moeten worden ge richt, wanneer zij in weerwil van het verzoek en de dringende uitnoodiging der Katholieke pers toch zouden hebben geweigerd, om voor voorlichting op dit terrein in de Katholieke pers te zorgen. 2n ieder geval moeten wij de verwaarlo zing der Katholieke pers door onze voor mannen zqo veelvuldig gadeslaan, dat de hierboven uiteengezette practische fouten wel voor een groot deel aan hunne onthou ding te wijten zijn. De Katholieke pers ■blijkt, als middel van voorlichting en pro paganda, nog altoos niet organisch te zijn ingeschakeld in heel het Katholieke leven/' STAATSCOMMISSIE KERKGENOOT SCHAPPEN. Onder presidium van prof. mr. Anoma, üiG-ogleeraar aan de Vrije universiteit le Amsterdam, is oen Staatscommissie inge steld lot onderzoek van -de noodzakelijk- beid en wensehelijlkiheiid van wettelijke regeling van het rectht der kerkgenoot schappen o-m als zoodanig op te treden en ivan regeling der civielrechtelijke gevolgen [van d'c kerkelijke reglementen enz. Socialistische raadsleden gedisqualifi- ceerd en geroyeerd. De afdeeling Finster- WO luie (Gron.) der S. D. A. P., heeft de tlwoe leden dei bestaande socialistische raadsfractie, als lid dor afdeeling ge royeerd, omdat zij bij voortduring een gemeentepolitiek volg-en, in strijd te achten piet de soc. dom. beginselen. - Burgemeester Teilegen in den Amsler- Hamschen Raad herdacht. De w.n. burge meester van Amsterdam, de heer Wilbaut Caf Woensdag na opening van de gemeen teraadszitting het woord aan den secreta ris ter voorlezing van het bericht van Y-evr. Tcilegen van het overlijden van bur gemeester Tol legen. Aille leden -verhieven yicb daarbij van hun zetels. De waarnemende burgemeester her dacht daarop den heer Tettegien. Daarna las de secretaris een brief van rouwbeklag U'oor aan mevr. Tellegien-Fock. De heer Nolting, als oudste raadslid Bp rail; daarop nog «enige woonden. Daarna werd zonder discussie of hoofde lijke stemming een voorstel aangenomen om mevr. de wed. A. J. J. Teilegen, gob. F-ook, een jaariijksehe uiPkcering te geven [van vijf duizend gulden en aan haar thans il5-jarige d-och lor een niïkeaiing van 2500. Bij de aanneming van dit voorstel Bvaren de communisten afwezig. Jhr. De Gijselaar. De toestand van jhr. De Gijselaar, lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Leiden, blijft na de on dergane operaties reden lot tevredenheid geven. .CHRISTELIJKE INTERNATIONALE VAN P.-, T. en T.-PERSONEEL. Stichtingsvergadering te Luzern. Op 0 en 7 April had te Luzern, tegelij kertijd met het eerste congres der Christe lijke Spoorwegorganisaties tussc-lien ver schillende afgevaardigden en gemachtigden van Christelijke P. T. T.-bonden bespre kingen plaats over hel oprichten oener Christelijke Imtlernational-e van P. T. T.- perso-neel. Vertegenwoordigd waren Duitschlatid, Oostenrijk, Zwitserland, België en de beide 'Christelijk Prot. en R. K. Nederiandscihe ^organisaties. Staande de besprekingen werd besloten Iele Christelijke Internationale van P. T. T.- bonden op te richten, waarbij alle ver tegenwoordigde organisaties zich aanste len. Een vooiksopïg bureau werd samenge steld waarin zitting kregen de afgevaardig den der beide Nederlandsch-c organisaties, Jde heeren J. Mennes te Groningen, voor- Bitter van den Ned. B-ond van Christelijk ten Prol. P. T. T.-personcel „Door plicht tot rotih'L", M. van den Eroek en A. M. ®Moonen, resp. voorzitter en secretaris van 'iden Ned. R-K. Bond van P. T. T.-pereo- tneel „St. Petrus." Ilct voorberealdend bu- teau kreeg de opdracht 0111 in saimienwer- Jring snot den heer Serrarens, secretaris van het Internationaal bureau te Utrecht, sta- jtuten te ontwerpen en het eerste congres ivoor te bereiden, dat gehouden zal worden te Mü nollen in September of October van Let loopende jaar. sclienlaavdingen In Amsterdam en Bremen, reeds om 12 uur 40 ia Hamburg aaugeko- men. Een nieuwe vliegluigenmotof. Een interessante uitvinding wordt in het nieuwste nummer van de „Batenwelt" aangekondigd. Het betreft een nieuwe vlicgmotor van den ingenieur Julius Her mann Klemt te Dresden-Langebrück. De motor is geconstrueerd volgens 't nieuwe cellenbeginsel van -den ingenieur prof. Batz Wurtzburg. De nieuwe motor is een turbine met cylindervormig cellenlooprad en levert al naar de grootte 0.5 tot 2 HP. per kg. mo torgewicht. Het aantal omwentelingen hangt af van den diameter vati het loop- rad en bedraagt bij een motor van 200 H.P. ongeveer 18.000 per minuut. De uitvinder schrijft over zijn nieuwe motor dat deze geen afkoeling noodig heeft daar hij door middel van geperste lucht wordt gedreven. Desgeperste lucht wordt geleverd door een bijzonder apparaat, waar in vloeibare lucht door een benzine vlam- straal in gas wordt omgezet. Een nieuw soort maximum-druk-ventil regelt auto matisch de productie van geperste lucht. Voor den nieuwen motor is een volko men nieuw vliegtuig noodig. Niet als de huidige vliegtuigen met breed uitgespreide vleugels en lcwaadbrommende motoren, maar gelijk een vogel met naar achter ge richte vleugels en bijna zonder geluid zal het nieuwe vliegtuig in de lucht schieten. IJlvliegtuigen met een snelheid van 500 K.M. per uur en reuzen verkeersvlieg tuigen met een enkelen motor van meer dan 10.000 H.P, en een werkingsspheer van duizenden kilometers, zijn blijkbaar gemakkelijk mogelijk. De nieuwe vleugelvorm in verband met het zeer diep liggen van het zwaartepunt, heeft bovendien lot gevolg, dat bij een mo torpanne en een breken van het stuur het vliegtuig niet over den kop slaat, maar ook stuurloos steeds er toe neigt de schuine glijvlucht-positie in te nemen, vinding practisch blijkt toe te passen te zijn. Een onbegraven generaal. Uit Ban doeng wordt gemeld: Gebleken is, dat het stoffelijk overschot van den in November 1919 overleden ge neraal Sprayt, onbegraven is gebleven. De vierdubbele lijkkist staat nog steeds in bet lijkenhuisje op het kerkhof alhier. Inder tijd bestand het voornemen, het overschot naar Nederland over te brengen. VLIEGDIENST ROTTERDAM—HAMBURG. De Hollandsche Fokker-vliegtuigen, die sinds 14 April tusschen Rotterdam en Hamburg verkeeren, komen te Hamburg met groote nauwkeurigheid aan. Dinsdag had een vliegtuig ondanks hevige regen- en hagelbuien Rotterdam om 8 uur 40 in doe jnprgen vertelen en was na twee tus- Vergadering van Donderdag SI April. Plaatselijke Keuze. In de zitting van hedenmiddag zet de heer RUTGERS, A. R., zijn rede over het wetsontwerp inzake Plaatselijke Keuze voort. Hij betoogt, dat het ontwerp zich aansluit bij de hoofdbeginselen van de bestaande Drankwet, die het plaatselijk verbod reeds kent. Spreker ontkent dat plaatselijke keuze zou voeren tol een zelfde systeem ten aan zien van andere punten. Dat strijd zal ont branden juiclht spreker toe. Het volk mag niet onverschillig zijn ten aanzien van een zijner ergste vijanden. De Kroon zal volko men vrij blijven om de adviezen niet op te volgen. De bezwaren tegen hot plaatselijk verbod zijn schromelijk overdreven. De heer GERHARD, S. D. A. P., verde digt nader het voorstel Rutgers c.s. in het belang maartschappij en individu. Hij be toogt dat geheel-onthouding noodzakelijk is, vooral in het belang der jeugd. Regeling van werkzaamheden. De beer DE JONGE S.D.A.P. vraagt vierlof tot het houden van een inlerpeJ- lalie over de interneering van vreemde lingen en de bevoegdheden van het Rrjks- passenbutreaiu. Op dit verzoek zal motgen worden bfi- slast. De heer DUYS S.DjV.P. vraagt verlof tot een interpellatie over de weigering van den burgemeester van Haariem tot liet houden van een optocht op 1 Mei Op dit verzoek zail morgen worden be dfast. Plaatselijke keuze. De heer SOHAiPlER S.D.AJP. zal voor het ontwerp stemmen omdat het gema tigd is en strookt met zijn democratische gevoelens, ofschoon hij er niet veel van verwacht De heer STULEMEIJER R.K. Js ais drankbestrijder tegen het ontwerp. Hij is tegen dwang en verwacht alleen heil van vrijwillige drankbestrijding. Artikel 1 van het ontwerp wordt aan genomen inet 39 legen 29 stemmen. Het amendement-Ahr. Staalman om ©en meerderheid van driekwart der meerder jarige bevolking en niet van sitenameniden te vorderen, wordt verworpen met 49 te gen 20 stemmen. Het aanienKtement-Albr. Staalman om ook schadelooss telling te verïeonen voor ver gunningen verleend na 1 Mei 1904, wordt verworpen met 44 tegen 24 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen met 39 tegen 29 stemimien. Wetsontwerp tot aflossing in Crisisschuld. Aan de orde is liet txiU werp-Mar chant c.s. terzake een buitengewone heffing tot ■sneller aflossing van criisissclniM. De heer DE MONT1E VER LOtREN A.R. zal legen stemmen, omdat het voorstel kapitaalvernietiging beteekJent. De boer VAN DER TEMPEL beveelt het ontwerp aam, ook al wordt siteclhts de helft von die orisissciruH gedekt door de te heffen 690 mailmen. j lii i, WILDE RENDIEREN IN AMSTERDAM. Uit het hooge Noorden heeft Artes een drielal jonge wilde rendieren gekregen, een zeer welkom geschenk van den heer J, M. P. Glerum. De drie jonge rendieren zijn mooie uit het wild gevangen exemplaren. Zij hebben Ihun eigenaardig glad en vertakt gewei nog lang niet op volle grootte ontwikkeld en laten zich', niet legensfaaiüfe fiuh zacht moedige vertrouwdheid, met oppassers en publick, als echte „wildlinge" kennen, die nog absoluut niels anders abt het echte rendiermos willen eten. EEN VREEMDE KWESTIE. Er doet zich naar uit Bergen-op-Zoom aan het „Hbld." geschreven wordt, daar een vreemde kwestie voor, die hopelijk, in 't belang van vele arbeidersgezinnen, spoedig zal worden opgelost. Reeds eenige maanden geleden heeft het Ministerie van Oorlog aan de bouwver- eeniging St. Jozef te Bergen op Zoom een gedeelte van den over Plein XIII ge legen grond afgestaan om daarop een groot aantal arbeiderswoningen te bouwen. Ge noemde vereeniging kreeg dien grond in erfpacht en, naar ze beweert, zonder eeni ge beperkende bepaling. Ternauwernood is ze nu echter begonnen met het gelijkma ken van het terrein en het afgraven van de heuvels, die zidh daarop bevinden, of de kapitein der genie heeft den verderen arbeid verboden; naar men zegt, omdat het vrijkomende zand niet naar het daar over gelegen sportpark, zooals afgespro ken was, gebracht werd, maar elder^, j;een vervoerd en tot andere doeleinden 'werd gebruikt. Nu schijnt die afspraak omtrent dat zand echter een mondelinge geweest te zijn en dienaangaande in de acte van erf pacht niets te zijn bepaald. Maar dan mag dat zand of die grond ook overal heen gebracht worden en is alleen maar aan den erfpachter verboden iets te verrichten, waardoor de waarde van het hem in erf pacht afgestaan terrein verminderen zou. Daarvan is in dit geval nu echter geen sprak'e. Immers het vervoeren van dien grond naar een andere plaats was eenmaal toegestaan en het bezwaar, dat men thans van regeeringswege maakt, zit alleen .bier- in, dat die grond tot particuliere doelein den is gebruikt geworden. Nu zijn er die in dit opzicht de regeering gelijk geven om dat er met het vervoeren van dien grond naar elders vreemd is gehandeld. Maar anderen beweren, dat de St. Jozefveree- niging met dien grond doen kon wat ze wilde en das de reg-eering geen recht heeft den voortgang van het gelijkmaken te ver bieden. Doch hoe dit zij, er wordl op dit oogenblik niet gewerkt en die zoo drin gend noodige woningen komen er niet. AVERECHTSCHE GEVOLGEN. Verteden week stond voor dB Recht bank te Heerenveen in hooger beroep wegens overtreding iemand terecht, wiens naam, op verzoek van den be klaagde, niet door een verslaggever in de courant vermeld werd, doch waarin van X. gesproken werd. De nieuwsgierige gemeente ging nn naar den naam visschen; deze is be kend geworden en gaat nu druk over dsn tong. En anders was waarschijnlijk van het gehcele zaakje weinig notitie ge nomen HELDHAFTIGE REDDING/1 ,u De Engelsche bladen maken mel ding van een heldhaftige redding door oen moeder van haar kind. De vrouw van een farmer te White Plains nabij New-York vermiste haar kind van 15 maanden. Bij het zoe ken, bemerkte zij, dat eenige planken die over een onbruik geraakte put waren gelegd, van haar plaats waren. Naar de put ijlend, hoorde zij haar kind roepen, dat werkelijk in de 40 voet diepen put, welke half vol wa ter stond, was gevallen. Zonder zich een oogenblik le be denken, daaldt zij, zich vastklemmend aan de halken langs de kanten, in den put af, Juist op tijd wist zij haar kind te bereiken, legde het op haar schouders en begon toen den gevaar lijken terugtocht. Zij kon niemand om hulp roepen, terwij zij bij het minste uitglijden mei haar kind in de diepte zou zijn ge stori. Na ontzettende inspanning slaagde zij er tenslotte in veilig uit den put te komen. DE ROTTERDAMSGHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Door W. H. Broekhuijs is aan. de Eerste Kamer der Arrondissements-Rechtbamk te Roltardam eea adres gericht waarin hij verzoekt de zaak der Rollcrdamscbe Han dels- tan LaiKiJ)ouwbaak waarvan het on derzoek nu bijna een half jaar duurt, Af te verwijzen naar de openbare terechtzitting, 6f het bevel tot gevangen neming, dat vol gens zijn meaning door mr. Bombach is gegeven, op te heffen, 6f hem buiten ver volgmg te stellen. EEN ACHTERVOLGING OP LEVEN EN DOOD Vervalsching van girobcwijzen. Na veel moeite is de Berlijnsche politie er eindelijk in geslaagd, een misdadiger te arresteeren, die door oplichterijen bij de post liet rijk voor honderdduizenden schade heeft berokkend. ïn het afgeloopen jaar werd op groote schaal een postgiro-zwendelarij op touw gezet, zonder dat het aanvankelijk gelukte, een spoor van den dader te vinden. Op verschillende postkantoren werden op valsche girobewijzen bedragen van 900 tot 1000 mark uitbetaald. De uitbetalings- bev.'ijzen waren schijnbaar geheel in orde ■en aan handelszaken, meestal sigarenfabri kanten, gericht. Eerst nadat de uitbetaling was geschied, bleek bij de boeking, dat de nummers niet met elkander klopten. De Berlijnsche politie ontdekte, dat de oplichter juist die firma's had uitgekozen, die dagelijks in de bladen adverteerden. Qp de giropapieren stond dan geschreven, dat de sigaren den volgenden dag gehaald .zouden worden. Zoo kreeg één sigarenhan delaar reeds meer dan twintig van derge lijke bestellingen, ieder van duizend mark. Nasporingen brachten aan het licht, dat bij dezen handelaar alle verschiHende bestellingen, betaald met vervalschtie giro- bewijzen, steeds door één gn denzelfden man werden lfgéhaaW^ Een politieagent wérd op. 3e loer gezet en toen de man weer verscheen, begon de vervolging, die zich al spoedig tot een sensationele jacht ontwikkelde. De achtervolgde klom met zijn pak sigaren onder den arm, in een tram, waar in even later ook de politieagent sprong. In de Rosenthaler Strasse sprong de achtervolgde in volle vaart weer van de ■tram af en rende naar de tramhalte „Börse". Doch ook hier achtervolgde hem de politie-beambte. Op het perron wachtte de vervolgde, tot de trein zich in beweging zette en sprong op het laatste oogenblik er nog in. Toch gelukte het den politieman hem na te springen en zoodoende mee te rijden. Aan het volgende station verliet; de vluchteling den nog in beweging zijnd en trein, en pakte een trein, die in tegenge stelde richting passeerde. Het hielp hem echter niets; ook de achtervolger wist met uiterste krachtsinspanning over te springen. A Maar thans ontstond op de treeplank van den wagon een gevecht op leven en dood. De achtervolgde wierp zich op den politieagent en trachtte hem van de tree plank te gooien. Het gelukte hem evenwel niet en tenslotte kon de beambte zijn wapen grijpen en den vluchteling in zijn macht krijgen. Thans kon hij sem arresteeren. Later bleek, dat de gearresteerde tevens de man was, die met zijn zwager, de giro- bewijzen had vervalscht. ENtSTIG AUTO-ONGELUK. In de van Reigcrstoengenstraat te Am sterdam is een 5-jarige knaap door een auto van de Gemeente-telef-oon overreden cn onmiddellijk gedood. Hot jongetje speelde met een hond en stak de straat over juist toen do auto aan kwam. De bestuurder trachtte nog naar rechte uit te wijken, maar kon mi-at meer voorkomen, dat het achterwiel van den zwaren auto over het hoofd van den fcnaap reed. Men kan zddh den toestand van de moeder denken, die voor de deur van haar woning staande, geinige was van dit treurig ongeval van haar kind. Naar getuigen aan de politie mededeelden,, treft den bestuurder geen blaam. DE BEHANDELING DER PERS TE MAARN. De correspondent te Parijs van het „Hbld." meldt het volgende: „Nadat eerst de correspondent van de „Matin" zich reeds over het optreden der Hollandsohe autoriteiten bij do begrafenis der Duitsche keizerin beklaagd had, bevat „Excelsior" thans ook een ernstige klacht over de wijze, waarop de Nederlandsche marechaussee tegen zijn correspondent op getreden ia. De plaats aan de journalisten aangewezen was zoo, dat nagenoeg niets was te zien. Er was verboden te fotogra feeren. Toen men dit toch deed en toen het scheen, dat de autoriteiten op het werken van de HoHandscihe fotografen niet rea geerden, gingen allen hun gang. Plotseling doken nu echter de mare chaussees op en kapitein Van Houten ont rukte den correspondent zijn toestel. Na vele démarches werd het toestel ein delijk teruggegeven. Den volgenden ochtend den kapitein te rugziende, vraagt de correspondent of men het toestel geopend heeft. De kapitein ver zekert, naar de correspondent mededeelt, op zijn eerewoord, dat het toestel niet ge opend is, zoodat de belichte platen, die erin zijn, niet beschadigd zijn. Later blijkt evenwel, dat deze verzekering onwaar is, en dat de platen alle bedorven zijn, doordat het magazijn geopend is geweest. Gevolg is natuurlijk, dat „Excelsior", ons anders goed gezind, nu vol is van de Hollandsche politie, die „aux ordes l'ex- Kaiser" is en voorts van het eerewoord van een Hollandsche officier, dat een „parole de papier" genoemd wordt. Men mag dit verhaal natuurlijk niet maar dadelijk als waar aannemen, maar het is toch wel betreurenswaardig, dat er altijd incidenten met Fransche corres pondenten schijnen te moeten zijn als ze eens in ons land komen. (Men denke aan het eigenaardig optreden van den heer Hordijk bij het bezoek van Faillières in 1911) en dat onze militairen en politie mannen daarbij zoo weinig blijk geven van het hier anders spreekwoordelijke Holland sche flegma.... Het „Handelsblad" teekent hierbij aan: Als men in plaats van kapitein van Hou ten, leest: kapitein der Maréohaussée A. P. H. Boellaard, kunnen wij, uitgezonderd wat het medegedeelde over de platen be treft het relaas van „Excelsior" ten volle onderschrijven. Uit Emmen verneemt „Het Volk": Nadat Dinsdag door de Vereeniging van Verveners to Emm er- Compose u m was be sloten de arbeiders 65 pet. van het loon van 1920 aan te bieden, is door den ver- vener Dik een overeenkomst met zijn ar beiders aangegaan voor 70 pcL van dat loon, tengevolge waarvan hedenmorgen 149 arbeiders aan het turfgraven zijn ge gaan. Voor het verladen van het product van 1920 wordt den arbeiders het volle loon van 1920 uitbetaald. Er zijn twee jeugdige veenarbeiders uit Nieuw-Weerdinge gearresteerd als vermoe delijke hrnndsüchters, waarvan een reeds heeft bekend. Een der gearresteerden is een broer van den communist Heilkcns van Nicuw-Weer- Tr«kklng van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. MULIP Woensdag 20 April 1921, ft* van 7000 7769 1000 6484 10344 18958 19649 400 13066 15450 17731 200 6C06 100 5411 5814 6433 10365 I9J81 Prijzen van 9CX— (eigen geld 16334 0f 19312 1940S 77 19529 52 19610 25 90 95 19722 70 19348. 5$ 77 1991T 24 5$ 81 87 53 20044 89 20132 20228 68 74 20318 49 78 20571 34 20652 20762 20804 13 14 28 20926 44 keiwRnir en wierp haar mislukt proef stuk aan. 't zwemmeud gevogelte toe» Een half uur later werd er gebeld. Mevrouw deed zelf open. Er stonden twee straatjongens, „Juffrau! Juffiraul" krijscliten ze verheugd. „Je mot 's gaan kijkel Je eendjes bemue gezonke TaalverJcnoeing. Een motie van. de afd. Zeeland van den Ned. P. en T.-bond gewaagt van „onberadicaal- de" en „enkelberadicaalde" adjunct commiezen. De „dubbelbcradicaalde" worden zeker voor een volgende motie be waard. Doodgevallen. Te Blericum viel de heer M. S., van een kleine hoogte op een steenen vloer. Zonder tot bewustzijn le zijn gekomen, is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Doodgedrukt. De schilder M., die werkzaaim was bij de Noderlamlsche Spoorwegen, is te Gennep bij het overste ken der rails, tussdhen de buffers van een raingeerendten trein gekomen en doodge drukt. Inbraak te Rotterdam. Te Rotterdam is ingebroken bij mej. B. in de Harddra verstraat. Bestolen zijn ƒ449, eenige zil veren lepels en vorken en depositobewijzen tot oen bedrag van 16.000. Ilenri Bordeaux. Woensdag is in Hotel Pauiez te 's-Gravenhage de Fransche letterkundige Henri Bordeaux aangeko men, die bier te lande lezingen komt hou den. Opgespoord. De marechaussee le Apeldoorn heeft de 15-jarige M. v. d. E., die eenige dagen haar ouderlijk huis had verlaten, daarin teruggebracht. Zij was met een woonwagenfamilie afgereisd en te Drachten opgespoord. Een doode'ijke val. Te Winschoten is een 72-jarige timmerman van het dak eener school gevallen. Hij was onmiddel lijk dood. Brand te Emmen. Te Emjnen is het modemagazijn van mej. G. Luurs aan de Markt geheel afgebrand. Niets werd gered. Alles was verzekerd. -Vorige lijst gesa fouten. De restauratie van den Dom te Utrecht. Debjoe Klasse. Vierde LijsT. Uit Utrecht wordt gemeld, dat er plan- Trekking van 21 Aprü, men beslaan, om de restauratie van de ƒ1000, No. 8265. Domkerk in dier voege uit te breiden, cat f IÜ0, No, 22713. J wederom een verbinding zal worden tot PRIJZEN van f 45. stand gebracht tussdhen Domkerk en Doen- 3723 Qg2ö 9540 11464 14075 IbUtW f80Ji teren, een gang, gebouwd op poortbogen, 970 3050 0745 0741 II527 11156 16476 lboctf zoodat het verkeer er onder door kan 1519 392b 6944 9696 12602 14248 16538 18X77 eensteraming kunnen worden gebracht mal 16u3 4Ï46 7326 104(J6 12789 14e58 16031 'f den toestand van vóór 1674. Om dit l>e-2784 4297 7408 10626 12030 14682 17011 langrijke bouwwerf; ter uitvoering te be- 2781 5165 8122 10810 13008 14786 17255 f vorderen is een commissie boncomd ran |42S St^J )627y 17717 invloedrijke personen, weïfee Vrijdag a.s. ö22& 6387 9006 11042 13528 15899 17939 door minister De Visser zal worden ge- 3293 6430 9128 11882 136-46 16710 18006 ïmsiJalleerd- Deze comiimiss-ie die pogen zal 84-50 6624 or dit doel gelden bijeen te brengen, In de vorige lijst stond; 12*30 m. z. 121 ihpopt binnen neet te tangen tijd voldoende •kapitaal ontvangen te hebben. Wanneer een zekere som uit particuliere bijdragen bijeen is gebra-dht, zal de regeering met •subsidie te hulp komen. 1 85 5531 8614 10387 13258 189 2674 74 31 10904 76 269 2738 96 80 65 87 54 2838 99 8818 11023 13358 314 2927 5601 41 51 61 38 3044 6 42 74 13504 67 66 55 47 95 16 ,401 3181 77 8903 11119 55 r 4 3270 5723 5 39 74 10 3320 93 42 42 13664 62 3402 5876 90 61 13777 72 0 5904 9063 77 13834 80 21 13 97 11241 77 643 62 3514 36 9107 11339 13923 72 67 20 75 34 78 16 6000 77 11405 64 66 ©8 700 31 13 9213 12 68 32 30 28 14001 JS 3616 35 41 62 80 ©7 49 42 89 88 14121 57 66 6103 9336 11509 41 632 83 §217 9421 18 42 44 92 86 52 55 52 55 3721 6322 67 92 65 63 44 41 69 11622 75 76 56 6471 9505 92 14246 1003 S826 87 37 11722 74 41 72 6525 9630 43 14333 68 4127 6685 37 76 14407 1225 97 6794 59 11817 36 56 4231 6851 9708 22 86 88 8? 85 29 29 87 1331 94 86 55 40 14765 59 4385 91 58 66 14810 90 90 6919 01 11948 40 91 4456 45 78 66 94 1484 4501 7020 98 72 14914 1508 12 47 9825 120S2 03 27 34 7111 56 12115 15020 38 50 36 86 18 42 54 80 50 9909 25 78 1GQG 87 S3 10033 12200 15128 45 94 7226 50 19 15203 48 4649 47 93 32 43 53 68 92 10115 12300 52 1730 89 7329 18 4S 91 65 4708 83 54 74 15303 1818 11 7431 78 98 9 25 67 91 98 12487 15412 56 4825 7576 10219 12565 15653 85 28 98 10393 73 83 1913 81 7709 10416 74 15711 2003 4S07 56 27 12672 45 63 98 7927 35 12703 15801 71 5077 36 10529 73 15917 2141 5139 43 56 93 46 2200 51 8047 80 12832 08 43 62 6121 10612 81 16029 99 79 8317 40 12911 16115 2303 90 68 42 13 16231 61 5279 79 46 93 57 2423 99 8405 95 13017 62 72 5452 8573 10703 27 75 2573 93 56 69 53 82 16406 16500 8 56 75 66 16631 78 92 16671 16914 79 84 97 17050 98 17102 61 17216 17303 €6 77 98 17451 78 17515 33 69 94 17631 27 51 76 89 17717 33 17372 77 17207 53 18039 18145 18239 54 67 74 18514 18ói6 13 42 18770 18867 77 18917 24 81 19115 26 89 19221 36 37 DE TAART, De jonggetrouwde vrouw liad gas ten, en omdat je die moderne meiden niets kunt overlaten, besloot ze om zelf eea taart te bakken. Natuurlijk kon ze het zelf ook niet, en het resul taat was alleen uiterlijk eea succes. Als voedsel was 't zoo zwaar en on verteerbaar, dat zoowel de jonggehuw de echtgenoot als de hoffelijke logé's erkennen moesten, dat ze er niet tegen opgewassen waren, Gelukkige was er een sloot achiter het huis, en m-eii-orn- trent die sloot bewogen zich eenden, Joage vrouwtje ifoaid do kou- Openluchtspelen. Evenals bet vorig zomerseizoen zal Anion Veiiheyen met zijn gezelschap dezen zomer openlucht- verlooningen geven op alle buitenplaat sen van ons land. 1 Juni beginnen de voorstellingen, waarvan er 24 worden gegeven op „Mar lot" bij Den Haag Opgevoerd worden: „Elckerfick". m3rs- teriespel: ,„Nu noch" sotternie en Von ders „Adam in ballingschap". De stopzetting aan verschillende stroo- carlonfabrieken wordt voortgezet. Aan de Coop. Stroocartonfabrieken; „Ons Belang" te Stadskanaal zijn de laatste arbeiders ontslagen. Aan de Coöperatieve te Soheemda is aan 66 caxtoribewerters ontslag aange zegd. Hiermede is nagenoeg de geüieele slroocaxton- en papierindustrie (ook de coöperatieve fabrieken) stopgezet. De strooprijzen zijn hierdoor tot die van voor den oorlog teruggebracht en het ziet cr yoor dit landbouwarlikel sloclit uit. MISSIE-AVOND Z. D. II. MGR. DR. A. A. GRAAF SZEPTYCKI TE AMSTERDAM. Dinsdagavond was de groote zaal van de St. Joseph-gezellen-vereeniging te Am sterdam propvol belangstellenden, die kwa men luisteren naar bet geestdriftige woord van Mgr. de Szeptycki. Na een korte, vriendelijke inleiding in ietwat gebroken, maar toch zeer goed ver staanbaar Nederlandsch, schetste Mgr., verder in het Duitsch sprekende, de ver volging, waaraan de Gricksch-katholieke kerk in Rusland Moot stond. Het volk ver loor zijn priesters en kerken en hoewel de onderdrukking en achtervolging eeuwen lang duurde, het katholicisme is niet ver nietigd kunnen worden. Spr. zou slechts spreken van de inwoners van het voorma lig czarenrijk, in het bijzonder van de Oekrainers en de WIt-Russen, De missie-actie was tot dusver niet mo gelijk, omdat de overheid haar verbood. Thans echter is zij wél mogelijk, ook naar de meening van intellectueeic kringen in Petrograd, waar men meent, dat de Oos- tersche Kerk zich weldra zal vereenigen met Rome. Mgr. deelde hieromtrent ge tuigenissen mee van zeer invloedrijke per sonen, geestelijken zoowel als leeken. Priestervereenigingen bereiden reeds het volk op de Unie met Rome voor. Deze verwachtingen zijn ook zeer gegrond. Vooreerst hebben reeds duizenden missio narissen onder de allergrootste moeilijk, heden gearbeid. In het Slavische Oosten, bestaat reeds een kuituur, waardoor d« resultaten veel spoediger dan bijv. in Afrika kunnen bereikt worden. De offii cieele Russische kerk is uiterst verzwakt tengevolge van den val van het czaristne. Toch gevoelt het volk, d-at het een pries-t Ier noodig heeft. Uit Zuid-LitKauert haalde Mgr. daaromtrent een sprekend voorbeeld aan, waar in twee dagen een geheel dorp overging tot het katholi* eisme, toen een katholiek priester daar1 aankwam en op aandrang van het volk daar blijven moest. Wanneer er duizend missionarissen komen, zullen er honderdduizenden katholiek worden. Het volk staat den katholieken godsdienst ■nader dan de officieels Staatskerk, dia het welzijn van den staat beoogde tep koste van het welzijn der ziel, wat spr, nader aantoonde. Buitengewoon opmer* •kelijk is, hoe in het gcloovige volk dal katholieke waarheden nog leven, hoewel de officiecle staatskerk ze verloochent, Ook dit maakt de bekeering zoo gcmalw kelijk; immers voor den orthodox is dal overgang slechts een vervollediging van zijn geloofsovertuiging. Maar het werk is ontzaglijk groot. Het volk lijdt nog vreeselijlc. In een maand stierven 20.000 jonge mannen. Daarom moeten de katholieken van West-Europa te hulp komen. In de pauze, welk nu volgde, werd cetf collecte gehouden voor de Roomsche Missie. Nadat een vierstemmig gemengd koor het „Jesu Rex" ten gehoore had ge< bracht, vervolgde Mgr. de Szeptycki zijn rede. De moeilijkheden, waarmede de missio* naris te kampen heeft, zijn o.a., dat dn priester, en dat is absoluut noodzakelijk, de eigen ritus van het volk volgt; hij moet dus niet alleen de liturgische taal, doch! ook de volkstaal kennen. De Belgische redemptoristen hebben deze moeilijkheid! reeds schitterend overwonnen. Ock uit het volk zelf kati een clerus gevormd! worden, die voortreffelijk werk doet in de scholen. Ook het Protestantisme is werkzaam. Verscheidene z.g. orthodoxe geestelijken zijn protestant, vooral in dei Oekraine, waar een groote proteslantschej sekte bestaat. En met zijn machtige mid* delen breidt het Protestant-isme zich zeeC uit. Ten slotte spoorde Mgr. de aanwezigen, aan, om de Apostolische school, die hij zal oprichten, te steunen. Generaal Kapittel der Minderbroeders Op 2 Mei zal het Algemeen Kapittel der eerw. paters Minderbroeders te Assi* sië een aanvang nemen. De Iioogecrw. pa* ter Provinciaal der Nederlandsche Provin* cie, pater Simon Benncnbroek, zal zich! a.s. Zaterdag 23 April derwaarts l>egeven. Tijdens zijn afwezigheid tot einde Mei treedt als zijn plaatsvervanger op de hoog* •eerjv. pater Paulus Stein, Cuslos en oud* provinciaal, MinderbroederskloostcT, Bleij* erhetde (L.)aam wien alle correspondente! mofct gezonden orden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2