Noord-Hollandsch Dagblad DERDE BLAD. Zaterdag 22 April 1921. Brieven uit Brazilië Onbekende misdaden. HOR MEN HIER STEMT. Misschien interesseert het den le zers van het „Noord-Hollandsch Dag blad" te weten, „hoe" men, d.w.a. g mannen lvicr stemt, de Braziliaan se do.-hteren van Eva hebben, he laas, het stemrecht nog niet kun nen vcioveren, omdat de luaconnioke ko Ho'of ernes even bang is voor de Judith van vrouwenkiesrecht als Troelstra en Wijnkoop voor de Room ."icliö boerinnen van Noord-Holland) 't Is gauw uitgelegd, en kan die nen als bladvulling. Iedere staat van Brazilië ia in verschillende kies districten verdeeld, welke ieder één Senador naar den Senaat of „Eerste Kamer" en vier afgevaardigden naar do „Camara" of „Tweede Kamer" mogen sturen, lóoo11 kiesdistrict is geweldig groot, en omvat^soms meer dan twintig steden met bijhoorende dorpen. Eén maand vóór de verkiezing biedt de „vegeering", welke echter bij verkiezingen zich aandient als „partij", hare „chapa" of „offioieeie' lijst van afgevaardigden, welke vriendjes van de regeering zijn" den verschillende kiesdistricten aan. Boor ondervinding wijs geworden, weet het volk al, dat deze „regee- ringsvriendjes", zo mogen bij de stembus de meerderheid halen of uiet, toch door de regeering, welke over do geldigheid der stemmen en verkiezingen laat beslissen door an dere „regeeringsvriendjes", a's ge kozenen" zullen worden „erkend" en dat do „leader" der Kamers in Rjoi de Janeiro geen volkscandidaten 111 de Kamers toelaat, die in oppositie zijp. met de meerderheid der Kamer leden. niet willende stemmen op die ,jphapa", omdat geen der ca.11- didaten hun bevalt, en „deputation extra eliapa" o" „candidaten van het vrije volk" als verloren beschouwen do onthouden zich duizenden en dui zenden van stemmen, wat hier niet strafbaar is voor de wet. Zoo staan 111 Rio de Janeiro mer. meer dan 1 millioan inwoners slechts GJ.OQJ k"ea:rs o> de lijst, waarvan er gisteren nog 20.000 wegbleven Anderen echter, meer moed too nond, stellen een .hunner vrienden candidaat, buiten de „chapa" om, en brachten voor dezen uitverkore ne een overweldigende meerderheid bij do stembus te verkrijgen. Nu zijn er werkelijk gevallen aan te wijzen, waarin de regeering', den „volkswil" ziende van vele belang rijke en dus goed aan de schatkist offerende steden, die één district vor men. één .van z'n „offioieeie candi dal 1 -allen, en daarvoor den .„or- jn de plaats zet. Bit vo'iii nrou „turar a chapa" let- erlij'J. „een gat boren in de offici- uelo candidatenlijst". Erkent nu de regeering dezen volksman als gekozen en is hij niet van de oppositiepartij in de Ka mers, dan gaat hij werkelijk zetelen en heeft het volk dus gewonnen, hij is dan werkelijk „volteafgevaardig de" en niet „afgevaardigd" door do regeering Waagt zich echter 'n tweede- of derderangsdistrict met steden, welke in het krijt staan bij do rege-ering-, aan zulk een avontuur dan mag de volkseandidaat met groo- 10 meerderheid „gekozen" worden, bij do „apuraQao" of „onderzoek naar geldigheid van stemmen en v erkiezingen", welke, zooals ik reeds zcide, geschiedt voor „reg-eerings- vrfndjes", wórden de stembiljetten van. i-Oo'n volkseandidaat óf eenvou dig verscheurd, ot verbrand", óf op wenK 'Crer Vegeering voor ongeldig- veéKiaarff, öf men neemt zijn '*oe- viueflt tot leugen, dab op pf&a'csen, waar de volkseandidaat vele stemmen haalde, bij de verkiezing bedrog aan liet licht gekomen is, de wettelijke voorschriften niet onderhouden zijn, enz. enz., dusdo behaalde stem men niet meetellen, en dan druipt de^ volkseandidaat. Men zegt, dat er tegenwoordig nog hooger beroep mogelijk' is ,op len President der republiek. Om een wissewasje kan eene verkiezing ongeldig zijn. Zoo zegt men, dat de verkiezing in mijne parochie van Ro das Mortes, waarbij een volks eandidaat twéémaal meer stemmen naaide dan de vier officieele candi- iaten te zaïr.en, ondanks het feit, Jat van ie voren aan ietleren bur ger, die op de officieele candidaten zou stemmen, een splinternieuw pak was aangeboden, hetgeen goddank pleit voor de onafhankelijkheid en onomkoopbaarheid van mijne pappen- hein ers, door de regeering voor nietig en van gocner waarde zal verklaard marden, omdat een acht tal candidaten, die zich pas do laat- ste maanden als kiezers hadden la- jteu inschrijven, per ongeluk hunne v_twoe stembiljetten (voor senador en afgevaardigde), niet in eene afzon derlijk voor die acht bestemde bus geworpen hadden, zooals de wet voor- schrijft, naar men zegt. Per onge luk waren nu hunne zestien stem- biljetten bij dfe ,van de oudere kie zers terecht gekomen en is dus... do stemming ongeldig. Ook beweert men, dat er méér stembiljetten uit do bus waren te voorschijn gekomen dan ovcreenstemd met het aantal kie zers. Wederom reden, om de verkie zing ongeldig te verklaren. Het volk denkt, 'dat- de regeermgsvertrot.r.ve ling, die maar twéé stembiljetten aan do chapa"-kiezers moelid af geven, en met opzet door ecnigen drie in do bus liet werpen, om. zoodoende do verkiezing, waarbij de regcering ecno schandelijke neder laag ging lijden, in de war te sturen en den volfeiifgevaardigde zijne bijna 400 stemmen te doen verliezen. Als men een hond wil slaan, vindt men licht een stok! AI de uitge brachte stemmen, kiezersboekeu en door de „meosa" op'geimaakte akten gaan na de verkiezing verzegeld naai de regeering, om onderzocht to wor den, en zóó talrijk zijn de formalitei ten, welke hier bij eene verkiezing moeten onderhouden worden, dat het niet de geringste moeite kost zelfs met een schijn van billij'kheid, eenen volksafgevaardigde al zijne stemme tjes afhandig te maken. Zooals reeds gezegd, krijgt men de namen van den senader en de vier regeerings-candidaten netjes op een klein papiertje gedrukt iri een open enveloppe, van den regeerimg's ver trouweling. Wie alléén pp den volks eandidaat wil stemmen, krijgt Van) diens propagandisten een dito brief je met vier malen den naam van diens candidaat er op gedrukt. Dit noemt ■men cumulatief stemmen of stemmen bij opkooping. Heeft de volkseandi daat vooral door die opkooping van telkens vier malen stemmen kans de meerderheid te halen, dan laten de regeeringsboden in een of andere stad, waar een der officiëek candi daten meer kans van slagen heeft, gauw briefjes drukken met óok' vier inalen dien regeerings-candidaat er op. Op andere plaatsen van dib'rieuse stemming ziet men ook wel den zwak sten der officiéél© candidaten van het lijstje wegvallen, om diens stem te geven aan een der overig© öh'apacan- didaten. Zoo deed de regeering giste ren in mijne parochie. Naar de strijd heet zou zijn, een officiëelen candi daat eenvoudig] wegvallen, reikte briefjes, waarop een andere candi daat telkens twee stemmen haalde, ja, ze kwamen er ook met briefjes aan van vier stemmen, alle uitge bracht pp den meest sytapathieken regeeringscandidaat. 't Modit echter niet baten. Ug volkseandidaat kreeg. 388 stem men, zonder dat er belooningen in uit zicht waren gesteld, (hij was dus vol strekt geen pak-candidaat, voor Lim burg zouden ze zeggen bier-candi- daat), terwijl de regeeringscandida- ten ieder maar een 40 stemmen haal den, ondanks de nieuwe pakkenbe- tooverijDie op de „regeeringfstem den, waren enkele staats-ambtenaren: de onderwijzer, de ontvanger, en de postbode, die uit vrees, met hunne familie broodeloos te worden, op de regeeringslijst stemden, wat hun zelfs was aangeraden door den humanen- volksagfevaardiigde. '11 Paar arme stumperds stemden daarop om wille van het beloofde pak, terwijl eenige anderen het deden uit 'n soort wanhoop, omdat de volkseandidaat toch' niet zou „erkend" worden. Ik zei, dat men gedrukte briefjes krijgt dn open enveloppe, welke men maar eenvoudig heeft dicht te plak ken en voor een groot deel der kie zers is dit 'n ware uitkomst, daar ze dikwijls slechts bun „eigen" naam kunnen schrijven. Dit laatste is hier al voldoende, om kiezer te kunnen zijn. Toch mag men desgewenscht ook zelf z'n vier candidatenbriefjes schrijven, ze in een enveloppe doen, dichtplakken en in de bus werpen, en spotvogels maken soms gebruik van deze gelegenheid om zichzelf of hunne kameraden in de bus te wer pen 't Hollandsdie „Kokjes invullen" is hier onbekend. Sommige stomme lingen nemen van beide partijen bil jetten aan, om niet in den kijker te te loopen ep stoppen die niet gehaalde biljetten in hun vestjezak' en de an dere in de bus. Alvorens de stembil jetten in de bus te werpen, moet men geduldig zijne beurt afwachten. De kiezers worden alphabetisch' volgens voornaam opgeroepen en zijn ze niet present, dan moeten ze wachten tot het appèl afgeloopen its. Dr. Epitacio Pesisioa, de President, der republiek, moest gisteren wel 40 minuten in hét stemlokaal blijven wachten, voor dat zijn naam aan de beurt kwam. Om klokslag drie uur in den middag is het appèl afgeloopen en de kiezers, die dan nog niet aan de beurt geko men zijn, kunnen Kunne stembiljet ten in Öe bus werpen, na eerst hét bewijs geleverd te" hebben, dat zij stemgerechtigd zijn. Dit bewijs bestaat in een geschre ven s tuk, onderteekend door de civile autoriteiten en mede door den kiezer. Deze stukken moeten om de 5 jaren vernieuwd worden, daar zij slechts 5 jaar geldigl zijn. Is hun bewijs van stemrecht van ouderen datum, dan worden zij niet tot de stemming toe gelaten. De geldigheid van die bewij zen wordt onderzocht door een der drie leden van de „mesa" of .„tafel", welke bij de verkiezing voorzit. Na gestemd te hebben, móet men eigen handig zijn naam zetten in een groot verkiezingsregister. Frei Constancio van gijkjofm. 1 Door „JoK." Ze zaten met hun drieën aan tafel, mijnheer Blink, diens vrouw en mevr. Evans, die reeds eenige jaren bij de familie inwoonde. Ze was even in de vijftig, had zilver-grijs golvend haar en haar lief, zacht, bleek gezicht had iets droefs. Dit kwam .voornamelijk door de melancholieke uitdrukking, die in haar donkere oogen lag. Doch op dit oogenblik was er meer verbazing dan droefheid in die oogen, nu mijnheer Blink den naam had genoemd van den man, dien hun dien avond zou komen bezoeken. „En heet hij waarlijk Leo Colson?" vroeg zij met een lichte trillingj in haar stem. „Zekér mevrouw, zoo Keet hij. Hij is de compagnon van mijn vriend van Galen. Zijn vader was een Belg, en zijn moeder een Zwilserschë. Hijzelf heeft lang in Zwitserland gewoond, heeft er geloof ik zelfs zijn vrouw1 verloren. Maar dat is al héél lang geleden Nog meer scheen de heer des hui zes te willen vertellen, doch juist diende het meisje „mijnheer Leo Col son" aan Statig en 'correct trad een elegant gekleed Weer, een zestiger, Het ver- trék binnen. Hij was lang en mager, zijn gladgeschoren gezicht had iets listigs en dezelfde uitdrukking las men in zijn oogen, toen hij even zijnpincC- nez afzette. Nauwelijks Had mevrouw, Evans hem gezien, of zij werd doodsbleek, haar vingers trilden zenuwachtig en haar aandoening Werd nog heviger, toen de vreemdeling zich op een der stoelen, juist tegenover Kaar, neerzet te. Gelukkig bemerkte Wet niemand, zelfs de gast niet, die al Weel spoe dig' een ongedwongen gesprek' niet haar begon over het reizen in den tegenwoordig'en tijd, „Ja, reizen gaat tegenwoordig Veel gemakkelijker dan toen we nogt jong waren" begon Uu mevrouw Evans, zich beheerscWende. 7kr Weet nog, dat, toen Wij in het Berner Oberland woonden, het een, heele reis was naar „Wel, hebt u da;ir gewoond?" vroeg mijnheer Colson eeraiglszins ver- I3 aasd „'k Bracht daar mijn jeugd door, antwoordde de dame, „vanaf mijn twaalfde tot mijn zestiende jaar woon de ik' daar met mijn moeder. En.... nede Gemtnii ken ik door en door; alle paden en paadjes en.... en... de gevaarlijke punten, d&ór.... e... waar het edelweiss groeit..Strak' keek Zij den vreemdeling aan togn zij dit ver telde. Heel even had hij met een uitdruk king van schrik de oogen afgewend, doch hij' herstelde zidh! spoedig en vroeg toen glimlachend: „Er is na tuurlijk daar sinds dien tijd zeer veel veranderd?" „O neen, bijna niets", was het ant woord. Men heeft alleen den weg op sómmige plaatsen verbeterd en ver breed en hier en daar hekken' ge plaatst. Zeker om meer ongelukken te voorkomen „Ongelukken?"' vroegi mijnheer Blink. „Gebeurden er dan toen zoo veel ongelukken." „Neen, gelukkig! zoo héél veel niet. En ik geloof, dat er geen enkel meer heeft plaats gehad na dat vreesehjke dat ilk eens zag...." „Maar dat hebt U ons nooit ver teld" riep nu mevrouw Blink'. „Als de heeren het goedvinden?" vroeg mevrouw Evans. „O, natuurlijk, we willen het graag hooren-" riepen beiden. „Welnu dan", begon mevrouw Evans, „iik woonde in dien tijd met mijn moeder te Lovidhe. Moederwas ziekelijk, kón niet veel uit, daarom zwierf ik altijd alleen rond overal, liefst over de bergen. En zoo kende ilk weldra alle mooie plekjes en ook' de plaatsen, waar het gevaarlijk is. Zoo had ik' weldra een lievelingsplekje uit gezocht." En dan tot mijnheer Col sjan„U zult het misschien ook wel kennen. Het is een bergspleet, dicht bij een kromming van den weg. In 't begin van den zomer groeit daar edel weiss. En in dien tijd stond er ookl een klein verschrompeld denne- boonjpje. Die smalle bergspleet ver borg mij voor de oogen der voorbij gangers en zoo zag en hoorde ik veel, zonder zelf gezien té worden. Op zekeren dag, toen ik weer daar zat, 'had het den voriigen nacht gere gend. De weg was glad en drassig en dilt maakte dat er dien dag geen vreemdelingen voorbij' kwamen. Doch toen ik een poosje gezeten had, zag ik een heer en een dame met ver moeide stappen naderen. Zij spraken Fransch. Toen zij' het verstrompelde denneboompje waren genaderd, ble ven ze staan. Ze waren nu vlak bij mij en tocfi konden zij mij niet zien. Daar riep opeens de dame: O, een Edelweisz!" Nu, die had ik al vroe ger gezien en ik wist', dat het de laat ste was, die daar groeide en dat ze dicht b'ij den afgrond stond, „ik wil hem gaan plukkenl" zei weer de da me. Maar de heer sprak': „Wees voor zichtig, 't is daar gevaarlijk." „Houd me dan vast" zei de dame, waarop de heer haar zijn hand reikte. Ze knielde nu neer op den grond, boog zich meer en meer over den rana, grijpende naar hét bloempje. Doch terwijl ze alle aandacht aan haar gevaarlijk' werk wijdde, trok plotse ling de heer zijh nana uit de hare, stiet haar tegen den schouder.....,y «jto-rtte haar in de diepte, Ikr zag haar vallen, de oogen wijd geopend van ontzetting. Geen gil hoorde ik, geen geluid zelfs van haar val. Wellicht werd dit overstemd door het geruisch van den bergstroom daarbeneden. „En wat deed de man daarna, die moordenaar?" vroeg' mevrouw Blink, die huiverde bij het vreeselijké ver haal. „Wel," antwoordde mevrouw Evans, terwijl ze weer haar oogen op Col son vestigde, „wel, nadat hij zijn afschuwelijke aaad had volbracht,.» sprong hij ontzet terug. Aschgrauw en pijnlijk verwrongen was Zijn gezicht, hij stond en bleef staan bij het denneboompje, alsof hij met van plek vermocht weg te komen, Eersit toen er een poosje later een jager liet pad afkwam, liep hij han denwringend op hem af en vroeg met bevende stem: „Ach, help me, toch, mijn vrouw is! zooeven in den afgrond gestort." „Volg me", zei de jager, „we zul len zien wat er van 'haar geworden is|" en hij daalde met den moordenaar liet bergpad af. Nauwelijks waren zij heengegaan, of ik verliet mijn schuilplaats en pinkte zelf het bloempje, dat onbe wust van zooveel treurigs oorzaak was;. Dadelijk daarna zocht ook ik' de diepte. 1 Toen ik beneden aankwam vond ik iedereen bezig met het bespreken: van het ongeluk en men was reeds op weg naar den afgrond om dien te doorzoeken. Eindelijk keerden te gen middernacht', de gidsen met het verminkte lijk der vrouw terug, ter wijl achter dien droeven stoet de echtgenoot liep, schreiend en handen wringend, een toonbeeld van smart en ellende. Nog dienzelfden nacht ver trok hij, het lijk zijner vrouw met zich voerend. „En hebt U daarna niet verteld, va. U hebt bijgewoond?" vroeg1 o ij 1- lieer Blink'. „Zeker", maar niemand wilde mij gelcoven. De staart van den echtge noot was' zoo héél groot geweest," zei men. „En ik was' nog zoo jong gn kinderen fantaseeren wel eens. met die dingen Maar het bloempje heb ik al die jaren zorgvuldig .bewaard.... Wacht, ik zal het even halen, 't ligt sinds dien tijd tusschen de bladen van mijn kerkboek'....". Dit zeggende verliet mevrouw Evans de kamer. „Wat een mensch toch al niet be leven kan", zuchtte mevrouw Blink zich' fot haar gast wendende. En toen opegns: „Acli lieve help, wat man keert u, mijnheer Oolson? O, man k'ijk toch' eens, Jjoe bleek' mijnheer is, hóei J'itjj' heeft.. „Voelt ge u niet goed, .mijnheer Colson?" vroeg nu aoik de gastheer. „Wacht ik' Zal u even een glas water water halen „O, 'k voel me opeens zoo ellen dig", stamelde de gast met flauwe stem. ,,IK heb diit wel eens meer. Neen, h aalt u Kever geen water. De JuclhJ zal me wel wie.er op orde bren gen. O, 'k Moet hëuscJh Tiaar buiten. U vergeeft me wel, nietwaar? En... en... u wilt me wel bij mevrouw Evans: verontschuldigen over mijn) plotseling heengiaan. Maar heuseh ik... ke... h!m.,„!to;t later dut} „Is 'lïij weg" zoo begon mevrouw Evans, 'toen zij even later met het bloempje in haar hand weer de kamer binnentrad. „Jullie hebt zeker al begrepen, dat hij de moordenaar is„O, 'k herkende hem dadelijk zelfs' al zijn 'er bijna veertig jaren over heengegaan. En ik geloot nu pok', dat in deze wereld heel wat ongestrafte misdadigers ranfiloopen, die rustig op een praat- bed sterven, door iedereen geacht en geëerd en wier graf is gedekt met een steen vol lofuitingen op een deugdzaam en opofferend leven hier beneden." GENEESKUNDIGE BEHANDE LING VOORTVLOEIENDE UIT DE INVALIDITEITSWET. De Voorzitter van den Raad van Arbeid deelt ons mede Meer en meer dringt het door dat het bezit van een rentekaart een waardevol bezit is. Velen zijn nog steeds van mee- ning dat het zegeltjes plakken, al leen recht geeft op een ouder domsrente na het bereiken van dien 65-jariigien leeftijd ondanks de vele voorlichting door de ambtenaren, in de plaatselijke bladen en op ver gaderingen. Ieder gieef ik daarom in overwe ging nog eens na te lezen hetgeen achter in het renteboekje voor komt, onder „Voornaamste rech ten en verplichtingen van den ver zekerde." Daaruit zal hein blijken, dat er naast rente na het 65ste jaar, ren te wanneer men door de een of andere oorzaak invalide is gewor den, rente voor de weduwe en weezen of voor de weezen alleen, nog zoo iets bestaat als genees kundige behandeling voor reke ning van het Invaliditeitsfonds. Het komt voor dat de genees kundige behandeling gevraagd wordt door personen, die niet in het bezit zijn van een rentekaart. Dieze moeten dan natuurlijk wor den afgewezen. Vaker komt er ech ter voor dat vergoeding van ge maakte kosten voor operaties of Verpleging mjonef worden gewei gerei, omdat de behandeling reeds heeft plaats gehad. Daarom zii in dit a rtikel nog eens speciaal op de geneeskundige behandeling voort vloeiende uit de Invaliditeitswet de aandacht gevestigd. Wellicht kan dit voorkomen, dat enkelen hun aanvrage zouden zien afgewezen, alleen omdat zij te laat kwamen. Wie komen nu voor kostelooz'e geneeskundige behandeling in aan merking dat zijn in ,t algemeen zij die gevaar loopend dat zij blij vend invalide zullen worden, dat. wil zeggen, dat hun arbeidskracht vermoedelijk zoodanig zal achter uitgaan, dat zii mintler dan een derde kunnen Verdienen van het inkomen van soortgelijke arbei ders. Uit doktersrapporten moet daarbij blijken, dat van doelmatige behandeling is te verwachten dat zii hun arbeidsgeschiktheid kunnen behouden of terugkrijgen. Om een indruk te vormen van het soort patiënten, diene, dat to>t dusver, longlijders werden opge nomen in sanatoriums, maaglijders geopereerd, lijders aan ontstekin gen met röntgenstralen behandeld of we Igeopereerd, zenuwlijders in observatie genomen, enz. Die hier genoemde behandelin- pën zijn in üsn regel zeer kostbaar. Vele a rbeiders zouden ier dan ook van moeten afzien, indien ze deze zieif moesten bekostigen. Waarmede moet men bii het in dienen van een aanvrage om ge neeskundige behandeling Verder voornamelijk rekening houden. In de eerste plaats dat de aan vrage zooi tijdig mogeelijk moet worden ingediend. Die m'eeste aanvragen toch van hen. die op eigen initiatief met de behandeling reeds waren begon nen. voordat de beslissing van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank was gevraagd, werden rod: in be handeling genomen. V. Jer ver dient het aanbeveling de medewer king van dien huisarts iii te roepen. Diez'e toch kan beter be oordeel en of hét een geval is waarvoor m'et succes de hulp van den Raad van Arbejd kan worden gevraagd. Ziekten van tijdelijken aard die gieen ernstige gevolgen v,an blii- veneten aard na zich slepen, konten bijvoorbeeld niet in aanmerking. Daarin zal hopelijk later een in te voeren Ziektewet voorzien. Overigens doet het niet terzake wie1 de aanvrage doet. In vele ge vallen is het de huisdokter, doch huisgenoot en, armbesturen, kerk genootschappen en kennissen kun nen het evengoed ziin. Wel ver dient het steeds aanbeveling1, uit voerig te vermelden waaraan pa tient lijdende is, wie hem behan delt en of hii bereid is behandeld te worden. Het to toch voorgekomen dat een verzekerde zich niet vvenschte te onderwerpen aan de behande ling, welke verschillende doktoren voor hemi noodig achtten, zoodat alle moeite en kosten aan dat ge val besteed, noodeloos gemaakt werden. Wanneer we dus de bovenge noemde geneeskundige behande ling in het kort samenvatten, dan heeft zii tot doel oni te voorkomen dat ©en arbeider blijvend invalide wordt, of anders gezegd, om te be reiken dat zijn arbeidsgeschiktheid behouden blijft. Dat is niet alleen in het belang van samenleving en verzekering, maar niet het minst in dat van verzekerde zelf en zijn gezin. Om er voor in aanmerking te komen doet men goed, de aanvra- g.e zoo tijdig mogelijk in te dienen, liefst in overleg met den huisarts daar deize hef best kan beoordeelen of geneeskundige behandeling, blijvende invaliditeit kan voorfro nten of opheffen. DEEMSTER. 1 DEEMSTER. |R. K. ICiosver- eeriiging'. Dinsdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging- eon vergade ring, waarin als spr. optrad do Z.- Eerw. heer Pastoor van Schermer- horn. Do voorzitter opende de vorgade ring mot gebed en heette allen wel kom, vooral den eer tv. spreker van dezen avond. Hierna begon de eeriv. spr. zijn lezing. De grondwet heeft gegeven algemeen kiesrecht. Niet alleen heb ben de vrouwen k'ien*Céht gekregen maar ook stemplicht. Wanneer wij opgeroepen worden olm te stemmen, zal men g-ebeele nieuwe regimenten van kiezers' zien optrekken, n.m. de vrouwen. Het is thans niet meer wenischelijk, dat men spreekt in vergaderingen of het ncodig en wensdheftik' is, dat de vrouwen stemplicMig zijn. Die tijd is voorb'ij'. De vrouwen zijn iharas' stemgerechtigd, zoodat zij thans deel nemen aan den strijd, n.m. in Christe- lijken zin. „Het gaat voor of tegen den Christus". De vrouwen hebben gewerkt voor Christus in het huisge zin, verder in de Christelijke veree- nigingen', qp het terrein van drank bestrijding. Maar zullen nu in de toe komst openlijk en op groeier veld werken met het stembiljet. Begrijpt goed de ontzettende verantwoording', die wij hebben, U heeft jhet in handen wat c'ffc toekomst wezen zal, óf in de tor- komst een Christelijke regeering, ct niet. Christelijke wetten óf een- bote- jewieken overheersching. ;Maar zegt men, dat is tzo,o ver van onze gren zen. Groote omwentelingen komen onverwachte. Zie naar Duitschland. Wie had het durven danken, dat dte keizer, aangebeden als het ware door, zijn volk, naar onze grenzen zou vluchten. Wie Kad het durven den ken, dat zoovele koningskronen ston den te wankelen. Het stembiljet is ons strijdmiddel. Hierna behandelde spr. de geva ren die ons; omgeven, n.m. den nieu- Iwen oipgeriphten -Vrijheidsbond. Da Vrijheidsbond opgericht door Treubi is voor pns ontegenzeglijk een ge vaarlijke bond. Plaats biedt hij voor iedereen, zelfs jyoor de Godsdienst; een artikel zegt b.v.: „de Godsdienst moet worden erkend". Naar bij hét oude regiem hebben wij beleefd, dat wanneer het er o-p aan kwam men ging doen: Liever Turksüi dan Paap." De vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn streken. Zij hébben hét nog niet afgeleerd. Dat heeft den laatsten tijd de ondervinding geleerd. Denk Kier maar aan, de verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer. Prof. Diepenhorst, een man van rechits, liet men varen en jjven koos Mevr. PothuisjSmit, S. D. A. P. Hierna behandelde spr. de socialisme pairtlf. Deze is geen ontevreden partij1, maar een partij van algemeen bezit, geen privaat-bezit. Hel socialisme wil d,a.l alles gezamen lijk bezit wordt of zoogenaamd gesoci aliseerd. Dc resultaten in het buitenland zijn zóó treurig, dat men daar reeds van de socialisatie lerug gekeerd is. Thans wa t onze plichten zullen zijn. Wanneer men de S. D. A. Partij hoort dan leven zij voor dc arbeiders, maai; mei duidelijke staaltjes toonde de ecnv spr. aan, dat zij juist leven van de ar- Ijcidcr. Zij bezitten geen verantwoorde lijkheidsgevoel, dat blijkt wel uit waf men in Amsterdam ziet gebeuren. De Soc. partij is een anti-Katholieke partij. Nu zullen de vrouwen begrijpen waarom ze moeten strijden. Ons program luidt: dc gehuwde vrouw behoort niet in de fabriek. De socialisten zijn voor den arbeid der gehuwde vrouw. Zij zeggen, dc gehuw de vrouw moet een zelfstandige posi tie in de maatschappij bezitten. Hoe denkeu ze over het huwelijk? De vrouw moet ecu positie bezitten, zoodat ze, wanneer dc huwelijksband; te knellend wordt, deze kan verbreken. Wijs mij, zegt spr., een Katholiek! ,a.au, die tevens socialist is, want hij is, wanneer hij socialist is, geen Katho liek meer. Onze Godsdienst ,daar leven, dlaör sterven wij voor. Dat moet ons ook beiieersclien in liet politieke leven. Een gewichtige laiak rust daarom op de vrouwen, wij zullen pal staan tegen over socialisme en communisme. De afgevaardigden, die wij gestemd: hebben, laten wij die steunen ook door ons gebed. Laten wij ons bekwamen in de poli tiek; wij hebben ons program, het ia, noodig, dat wij dat kennen. Ue vrouw moet medewerken, ook in. openbare liehemen. Spr. vindt het zoo jammer, dat cr geen Katholieke vrouw in de Tweede Kamer zit, om MeVr. Groeneweg te weerleggen. Deze zeide kinderen op te voeden door het taats- propagandawerk, om duidelijk te ma ken wat communisten en socialisten willen. Snr. wekte alien ou te strijden voor ons heilig beginsel. (Applaus.) De heer Droog weuschte hierop even het woord. Spr. voelde duidelijk, dat do lezing ook op liem 'bedioeld waa naar aanleiding van hetgeen spr. gezegd heeft op de jaarvergadering. Spr. licht 'hans nog een geval toe, waar een moe der te veel deed aan politiek. Re Eerw. spr. weerlegde op overtui gende wijze liet gezegde van den heer Drooog. Hierna sluit de Voorzitter de vergade ring met ccn har totok dankwoord aan den Eerw.spreker. v\ HEILOO. - J HEILOO. Getuigschrift van verdienste. Op dc j.l. Maandag gehouden keuring is door de Commis sie van Nomenclatuur een getuigschrift van verdiensten uitgereikt iaan de En kelvoudige Tulp „SumfLomer", inzender o.e heer G. J. ICieft, alhier. LIMMEN. LIMMEN. Gekozen. I11 het be stuur der Groot-Limmerpolder zijn ge kozen dc heeren J. Meijne en IC. Blok ker. 1 SCHERMERHORN. SGIIERMERHORN. Benoem d. Tol onderwijzer is alhier benoemd de heer D. J. Mulder te Beverwijk. SINT PANCRAS. SINT PANCRAS. Raadsvergadering. Woensdag a.s., te 0 uur, wordt alhiert een vergadering van den Gemeenteraad gehouden. Op de agenda, komt o. n. voor: Installatie van den heer II. Huurling. Afschrijving onvoorz. uitgaven 1920. 5-j.aarlijksche herziening der straf- verordeningen. Verzoek verhooging van salaris voor de vroedvrouw. Instructie vroedvrouw. Kohier hondenbei "-.ting 1921. Premievrij pensioen voor ambtenaren en werklieden der gasfabriek. Aanstelling van een correspondent voor fle Arbeidsbemiddeling cn werk loosheidsverzekering. EDAM - EDAM. Beëedigd. In den loop dezer week is de heer C. P. J. Pel vóór den inspecteur te Hoorn beëe digd geworden, zcodat hij thans ge machtigd is de stukken op het rijks- helastingkauLpor voorkomende. Je tee kenen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9