BINNENLAND. ÉSiïmenlandsch Mieuws. Gemengd Nieuws. Korte Berichten Jrtka o-et nodrijf der UagMad ungevers met lamheid slaan. Dcensohe en Noorsdhe ingenieurs over-wagen den aanleg van een rech 1- -strecksdhe telefoonverbinding lussclien Deiiuioiatlken en Noorwegen (lUians gaat Se over Zweden). De kabel is ontworpen van Sklagen naar de Zuidpunt van Noor- Wegen. Het Internationaal Vakverbond inaakt een briefwis-sefliing openbaar tus- KOlien den Russischen volkscommissaris Zimovief en bat bestuur van bot verbond. Het is de gewone uitwisseling van on vriendelijkheden, waaraan wij van socia- lislen en syndicalisten eenerzijd-s en com munisten anderzijds gewend zijn. Zino- vief noemt de bestuurders -van liet vak verbond „een handjevol vakverecnigings- bureaucraten, wier belangrijkste taafk liet is de bourgeoisie tegen de arbeiders te steunen", en hij noemt het vakverbond een „verraders-organisatie". Het bestuur van liet verbond antwoordt, dat Zimovief leugens verkoopt en dat zijn „scheldwoor d-er. schat overvloedig is, maar even een tonig nils de honger, als de berichten over de moordpartijen in uw land", en deel deze finanoieele mede'de-eling, dat op het congres van hot vakverbond 24 millioen leden ver! egcnwoordiig-d waren en dat voor al deze leden de contributie betaald Was. Hoeiz, liet bendehoofd, die bij de on lusten in Mi-dden-Duitscliland een rol boort gespeeld, h-oudt zioli na zijn geva-n- genn-aming van den domme. Hij weigemt elke inlichting en beweert slechts dal hij Hook bij den Maarl-op I noch bij de Aanslagen te Berlijn betrokken is geweest. JD-c werkelijke schuldigen hebben zijn naam gebruikt oen zelf buiten schot te blijven. [He misd*jve» die hij verleden jaar in het Vog iaji-d h-eeft gepleegd vallen z.i. onder de amnestie, welke de rijksregeering na de Kapp-dagen heeft afgekondigd. De campagne tot liet vernielen van ruiten in .Londen .gaat onverminderd voort Zaterdagoc'»tend kreeg Scotland Yard be- vioirien, dat er in den vorigen nacht weer meer dan tweehonderd ruiten beschadigd waren, o.a. veertig ruiten iai Bat-tcrsea Park-road, vers-cJiei-diene winkelruiten in Charing Crr-ss, vijf spiegelruiten in Crisp- stroet, PoplaT, vijf en veertig ruiken in High-street en Uipper Richmond- road, twaalf winkelruiten in Londen-road, Mirchaan, adh'l-cn-dcrlig ruiten in Rom ford road, Manor Park enz. Sommige rui ten werden enkel bekrast, andere bij-na doorgesneden. In eniireie gevallen waren er Pen aantal cirkels opgetrokken. Degenen die de wandaden plegen, sctiij- fren profijt te hebben getrokken van de ^ermind-oring van de straatverlichting ten- {ev-alge van de anijuwcricersstalking. ïiikusscöien begint de vemieflbigsveld- ilocl-. t ook in andere steden. Te Bimning- tiarn zijn Doiiid-endagnacJrf voor hot eerst pen aantal ruiten bosdhadfigd. Men denkt Ban kwajongens, die door de belichten #'i-l Londen tot navolging geprikkeld zijn. Een infectie-ziekte, die van mensch ï»p mensch overgaat, verspreidt zicli vol gens de waarneming van oudsher mot de zelfde snelheid als die van hot snelste ver- IVoermididel. Tegenwoordig dus met de Snelheid van een vliegtuig. Dat heeft den Engelschen minister van volksgezondheid Aanleiding gegeven om maatregelen te ne- ïien tot geneeskundig onderzoek van (vreemdelingen, die per vliegtuig op 't vlieg veld van Croydon aankomen. Daar komen jtlke week ongeveer honderd buitenland- polte passagiers aan, en na 'n maand ver- frvaclit m-en, dat er wel 700 ,in de week Zullen zijn. Volgens berichten uit Ilelsingfors zijn Öe leidende burgerlijke en militaire autori teiten van de Sowjat-jregeerin-g naar Mos kou ontboden voor een conferentie. Er Werd beraadslaagd over een voorjaars offensief. Het vierde, vijfde, negende, tiende en ellfde leger, alsmede oon-ta-ngeiitan uit liet Oosten zouden er voor uilgekozen rijn. Z. D. H. Mgr. van de Wetering en de Katholieke Pers. In het zoo juist verschonen eerste num- Jnor van „Do Katholieke Pers*', orgaan van de Nod. R.K. Journalistenvereeni- ging, 'komt een verslag voor van «en onderhoud met Z.D.H. Mgr. v. d. We tering. We lezen: ,1 1 „Op Dinsdag 12 April hadden voorz. Jan soor. onzer vereeniging een audiëntie Terwijl Fla-vienne zich naar het ko- tóuklijk paleis begaf, had een gewon de, das op het punt van sterven scheen, teen gehoor bij hem verzocht, wat hem, -gezien zijn toestand, zonder moeite ge- gevc n werd. „Gij zijl zwaar gewond," reide mijn heer d'Argenson tot dien man, „en hebl, ZeS! SU. mij ernstige bekentenissen te 'do: Wis zijt gij en wat wilt gij „...ijti geweten van een ondragelijken 2a--» bevrijden en de straf van een zeer schuldig man verkrijgen. Mijn naam is op öe roi der Bastille ingeschreven ander No. 103. Tien jaren heb ik den noordertcren bewoond. Ik ban Paul lAvcne." „Betrekken in een samenzwering -tegen den regent, herinnor ik mij dia Baai;." „Ik w-as onschuldig, mijnheer. Graaf Oanék-s, die rnjja ia haebtenieneming [uitlekte, had cr een zeer groot belang bij Eiij te doen verdwijnen. Glimlach niet, mijnheer. Gij nebt wachten in de •naburige kamer. Mijn naam bevindt zich nog steeds op de lijst en gij kunt ïnij naar mijn cel in den -uoordertcrou doen tci-agrecreu, als tk tan minste «et rosr dien tijd' baar het kerkhof goarsyiit wordIk herhaalt manheer - - ■- i'.-. - bij Z.D.EL Mgr. Van de Wetering, ten einde -Monseigneur do statuten der ver eeniging aan te -biodon en daarop de goedkeuring van hot doorluchtig Episco paat te vrageu. De boide afgevaardigden werden door Monseigneur mot zeer groote welwillondhoid en hartelijkheid ontvan gen. Ter sprake werden oador meer ge bracht hot adviseurschap over de vereoni- ging en onzo plannon omtrent een pers- congres. Herhaaldelijk betuigde Monsei gneur Zijn groote waardeoring voor de Katholieke pers on Monseigneur gaf zeer nadrukkelijk den wonsoh to kennen, dat de algeme ne waardeering voor diepors, we'ko onde- he' Kat o'ioke volk gelukkig groeiende is, no; heel veel zou toene men, want „hot. ia do j>ors, welke de leiding geeft aan het volk". Do co :enb!ikUen, gedurende welke de beido bestuursleden do belangen onzer Vereanioi ig met den Dcorluohtigen Kerk vorst op zuik een ongedwongen wijze mociiten bespreken, hebben bjj bon een onvergeteiijken indruk achtergelaten. Graag op baantjes. De anti-revolutionnaire ,;N. Pr. Gr. Ort." vestigt de -aandacht op 't vol gende merkwaardige gebeuren in Bot terdam: benoemd moet oen directeur der wa terleiding. Nummer één op de voordracht stond een directeur van publieke werken uit Delf eon man die, volgons de „Msb." nooit iets met de waterleiding uitslaan de hoeft gehad en nu in eens zou wor den uïtverkoron om aan het hoofd van dit bedrijf te komen. Nummer twee stond de huidige ad junct-directeur, van wion bekend was, dat hij de positie van directeur niet ambieerde. Nummer drie was een ingenieur bij de B-ott. Waterleiding, een man, reeds twee-en-twintig jaar bij dezen tak van dienst, een hoogst bekwaam ambtenaar en jdaar zijn collega's bij de Waterlei ding gaarne gis chef gezien. Volgons het beginsel der soc.-dom. moot de laatste worden benoemd. Maar ze stommen hom niet Want hij is Katholiek. Saloti-Socsaüsme. Op de galavoorstelling van de Belgische Dagbladpers in den Muntschouwburg te Brussel, eenige dagen geleden, waar o.a. ook de Koning, de Koningin en de ver schillend© ministers tegenwoordig waren, was het meest opvallende toilet, dat van mevrouw Vamdervelde, de vrouw van den socdaal-democratïsohon minister, die een purperen mantel droeg, bezaaid met gou den bijen. De Koningin was voel eenvou diger gekleed. Mevrouw Destróe, oveneens de vrouw van een sodnal-demoorfltisclhen minister, droeg een witcaoliemdren japon. Meivrouw Varadervel-de is een Engefedhe. Aldus een bericht in de „N. R. Ct." De Belgische socialisten 'houden er an dere manieren op na dan de Noderkund- sche leiders van het roo.de proletariaat. Met nieuwjaar komen zij aan het Hof, Koning Albert hun beste wenschcn bieden; de uitaoodigingen van den Hofmaar schalk, om het ball ten Pa-leize of de Gar den Party in de vorstelijke tuinen van Lactam bij te wonen, worden gretig aan vaard, niet alléén door den millionair Era. van dier Velde, dodh ook door den oud- typogranf Bd. Anseole met hunne dames. De roode regeerders te Brussel zullen hot naituuriijk nooit in hun hoofd krijgen om, zooals do oud-waarnemende burge meester Wi-baut, bij een bezoek aan Hare Majesteit de Koningin aan die hoofd stadnaar Parijs uit te knijpen, len einde de „oomproHiiilecrende" ontmoeting te ontgaan In tea! an .'-col. Onlangs is Zijne roode Excellentie minister Wauiters in het gezelschap van H. M. Koningin EBsa beth in een Waail-sche gemeente als rede naar opgetreden. •In beginsel valt hiertegen niets iu te brengen, zegt de „Tijd." Van iemand, die een fun-olie in staa-ts- of gemeentebestuur wil bekleed-en, mag men tenminste vergen, dat hij de elemen tal-re beginselen van gewone beleefdheid heeft geleerd. Niet dat hot onze S.D.A.P.- ers aan goede opvoeding zou ontbroken. Mr. Troelstra heeft zich wel eens voor seen conferentie in een Hof-equipage naar het Loo laten voeren cn, op uita-oodiging van Hare Majesteit, ten paletze de lunch ge bruikt. Ook de heer Wibaut weet zich soms als een gentleman voor te doen. Maar de vrees voor de concurrentie van Wijnkoop en zijn kornuiten, is voor de S.D.A.P.-ers het begin van de politieke dwaasheid. Een sociaal-democraat behoeft niet uit. boginsel onbeschoft te zijn of met een kale jas 'te loopen. Maar het andere uiterste, Canélos had er belang bij mij te doen serdwijnen om een lastigen getuige uit den weg te ruimenik kon aan ieder een de vroegere lotgevallen van Lau rent Ga-barou bekend maken." „De naam?" „Ls werkelijk die van graaf Canélos." „Maar die reden is belachelijk, die man kon, dank zij zijn onmetelijk for tuin, een vorstendom in Spanje ko.o- „Ik weet ook w-sar die fortuin van daan komt," „Vooreerst van Póru en later van de bank van Law." „Mijnheer," antwoordde Paul Avène, „Gabarou en ik hebben onze fortuin op denzelfden dag uit dezelfde bron geput.... Ik heb mijn deel verkwist,- hij liet zijne verticndubbeld." De oud gevangene van de Bastille plaatste voor den 'luitenant van poli tie een sandelhouten kistje, dat hij tot dat oogenblik verborgen had. „Dit kistje," zeide hij, „is het wet tig eigendom san mevrouw de gravi. de Flessjgny en hare dochter Dolores. Bij de schipbreuk van de Terrible, waarbij zij zich bevonden, werd dit kistje tegelijk met 'het kind toever trouwd #,ao Caban»u-Later doelden wjj de diamante* {ie het iahislji,, Waarin de roode he eren vervatten, wan neer zij, zooals 1e Brussel, eenmaal in den zadel zitlen een geen communislisdhe con currentie hebben te vroezen, is .weerzin wekkend. Van der Velden is niet iemand, die met handen- of geestesa-rlbeiid fortuin heeft ge maakt. De goud-beurs, waarmede het pa leis wend gebouwddait hij thans bewoont, h-eef-t liij in dien wieg gevonden en hij heeft heel zijn rijkdom te danken aan het kapitalistisch regime. Dat is geen mis daad. Doch het is een staaltje van weerzin wekkende demagogie, wanneer hjj en zijne dame o.p een v-olksveigadering te Brussel vertellen, dat bij hun thuis als voorbeeld tot bezuiniging margarine en bevroren vleesch wordt gegeten, om enkele weken later in purper met goud bestikt gewaad to verschijnen, als de heersclieres, die door haar geld de Landsvrouwe in /do schaduw stelt. Zoo zijn. de marnieren ,van de salon socialisten. EEN INTERESSANTE EXPEDITIE. Naar „De West" verneemt, is er alle kans, dat over ecnigen tijd dr. Gerold Sia- hel, thans benoemd tot professor aan de Landbouw-Hoogescliool te VVageniiigcu, zal terugkeeren in Suriname om deel le nemen aan een interessante expeditie. Het doel van de expeditie zal zijn een verkenning van het Wilhelminagebergte. De expedilic zal den weg volgen van de expeditie-Eilert-s de Haan lot de Lucieri- vier. Zij lrekt dus het graf voorhij van den koenen ontdekkingsreiziger, hetwelk zich bevindt aan den oever der Suriname, iets voorbij den zoogenaamden Steenen Poort. Van de Lucierivier zal een zijtak worden opgevaren, die de expeditie brengt .midden in het gebergte. Daar denkt men dan een kamp op te slaan voor een verblijf van eenige maanden. Door een grondig onderzoek van den Wilhelmina-keten, hoopt men de noodige gegevens te verzamelen over het nog on bekend gedeoile der flora van Suriname. Ook op zoölogisch, en misschien ook op mijnbouwkundig gebied zal een onderzoek worden ingesteld. Van particuliere zijde is reeds vijftien duizend gulden toegezegd voor de expedi tie. Aan de regeering is subsidie gevraagd, waar zij in beginsel geen bezwaar legen heeft. De minister was echter van oordeel, dat wegens den ongunstigen financieelCn toestand deze zaak tot een volgend jaar moest worden uitgesleld. LEVENSVERZEKERINGS-MAAT- SCHAPPIJEN.. Spoedig zal volgens de „Msb." aan de StaLen-Gen oraal worden aangeboden een aigemeene wet tot regeling van het levens- verzekeringsbedrijf. Hierbij zal een Verze keringskamer in het leven worden geroe pen, die met het doorloopcnd toezicht op do verzekeringsmaatschappijen wordl be last. Tevens zal kunnen worden bepaald dat de Verzekeringskamer de taak zal ver vullen, welke de thans aanhangige Nood wet den rechter-oommissaris en de com missie toevertrouwt. Verder zal worden voorgeschreven dat in het jaarverslag der maatschappijen bepaalde slaten moeten worden opgenomen cn dat dit verslag, in clusief staten, ter beschikking van belang hebbenden moet worden gesteld. DE HOOGE PRIJZEN. De hoefijzer-redacteur van het „Han delsblad" betoogl, dat tal van liooge iprij- zen niet het gevolg zijn van hooge_ loonen, maar de „formeele of stille trustvorming van den tusschenhandcl" en stelt dan de volgende vragen. „Waarom zijn de bananen nog zoo duur? Waarom moet men in de meeste Haagsöhe winkels nog 12 cent voor een kwattareep betalen die, blijkens de aanbieding van een- enkele zaak, maar 7 cent hoeft te kosten? Waarom kon de prijs van -de Hollandsche boter .opeens zakken, toen de Deeusche op de markt kwam? Waarom kost de bo ter in Brabant en kosten de eieren in Bar- neveld maar de helft van wat men erin de groote steden voor moet .betalen? Waar om vraagt dezelfde apotheker die ons vóór den oorlog, 75 cent in rekening bracht voor een flcschje Duitsche medicijn, thans, voor dezelfde hoeveelheid (maar in min derwaardige verpakkingl) /3.75..^„ ter wijl de mark nog geen 5 cent waard is in plaats van .vroeger 60? Waarom kan een Haag scire uiigever het durven bestaan, een boek dat hij voor 65 van de Regeering kocht, voor ƒ400 aan zijn klanten te ver- koopen?" De hooge prijzen, zoo constateert de schrijver, worden vaak gevormd door ex- Lrawinstmargcs van soms 200 en 300 pro cent. wat het 'kind aangaat, gisteren noemde men het nog het wilde meisje;" „Gij wilt u wreken op graaf Canélos, maar dia fabel. „Ik sta op het punt van sterven, mijnheer," zeide Paul Avène, „en ik zoek ïn deze ure herstelling te geven meer nan mij te -wreken. Sedert twee maanden zocht ik een middel Dm mij van dit kistje meester te makenNa mij met drankzuchtige en speelzieke' kamerdienaars bevriend te hebben, kon ik iu de kamer van Laurent Oabarou. doordringen en dezen naeht heb ik mij van het kistje, dal in een ijzeren brand kast gesloten was, meester gemaakt." „Dat kistje is gesloten „Nooit hebben C-aba-rou noeli ik den sleutel in ons bezit gehadMiaar de stift kan gemakkelijk uit 'de schar nieren gehaald worden en Uwe Edel heid kan schatten wat er in het kistje gewéést is." Mijfiheer d'Argenson trok de "Stift er ujt, liet kistje viel open en liet handen vol pesu-len en groote edelsloenen zicht baar worden." „Ais ik niet door een heilig üoel tot u gevoerd was, mijnheer," zeide naul Avène, „dan ziet gij welk een iwrtujH ik in Awaden had;" 'Geen versefi vcfrïëïutiïtescK naai Zwit serland. --4 De Zwitserscke Regeering heeft een tijdelijk verbod uitgevaardigd van invoer van versch varkenisvleesch. Het zatvettantoor opgeheven. Met ingang van 1 Mei ja wordt het zuivel- ksurtoor te 'S Hage opgeheven. DE OOGST VAN NIEUWE AARD APPELEN. Door liet Kamerlid Schaper zijn aan den Minister van L. N. en H. de vol gende vragen gesteld: 1. Zou de minister ten aanzien van de nieuwe aardappeloogst willen overwegen, voor de eerstvolgende kampagne opnieuw toe te passen het ond-er den mohilisalie- toestand heersdhende stelsel van overvei- len, zoodat naar gelang van de behoefte in hel binnenland aardappelen worden binnengehouden en voor het overige tot uitvoer worden toegelaten? 2. Meent de minister niet, dat onder' behoorlijke dagelijiksclhe controle dit stel sel doelmatig zal werken voor verbruiker en voortbrenger? Het Kamerlid Braat en de zomertijd. Het Tweede Kamerlid Braat verzoekt me de te (1 velendat ten gevolge van een drukfout de tweede van de door hem tot den minister gerichte vragen met he.lTelk- king lot den zomertijd ten onrechte aldus is venmeid: Is de minister bereid, om te bevorderen, dat de plaatselijke aulorilei- ten de publieke klokken op zomertijd kunnen doen loopen? In plaats van zomertijd leze men hier zonnetijd. Tienrittenboekjes. Door de Nod. Spoor wegen is bepaald, dat voortaan voor de fsenrittenboekj-es dezelfde bepalingen van, toepassing zullen zijn .als voor d-e enkele reis kaarten. Met een coupon mag de reis dus één maal onderweg afgebroken worden, ter wijl van één coupon twee te zanicn rei zende kinderen gebruik kunnen maken. Een en ander gel-d-t niet voor de lienril- ■tenboekjes -UtrechtBaarn, Utrecht- BiLfhoven, Utrecht-Den Dokter eh Utrecht Zeist. Met deze boekjes mag de reis niet onderbroken worden, terwijl evenmin twee kinderen van één coupon gebruik mogen maken. Goederenverkeer met DuiUcIdand. Van af hoden moéten alle zendingen weïke door bezet gebied in Duitschland inge voerd worden, vergezeld zijn van douane «declaraties opgemaakt als voor zendingen naar België en Frankrijk. Goederenverkeer met Engeland. De stoomvaartlijnen naar Engeland via iVtis séngen en via Hoek van Holland versche pen wederom al-te soorten goed-cren, uitge zonderd die wölke van Duitschland af komstig zijn. DE „HEFFING IN EENS" TERUG GENOMEN. Do Tweede Kamer heeft Vrijdag arti- tol 1 van het wetsvoorstel van den' heer Marohant betreffende de heffing in eens" met 41 "tegen 19 stemmen ver worpen, waarna 'nét wetsontwerp door deu voorsteller werd teruggenomen. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in de eerste drie maanden van 1921 ruim 8 millioen meer opgebracht dan in dien tijd van 1920. Beperking van 'het verbod van hertrou wen. Ingediend is een wetsontwerp tot be perking van het verbod van hertrouwen (vergunning tot het aangaan van -een nieuw huwelijk) van gescheiden eehtge noolen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 22 April. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp-Marclianl c.s. in zake een lief fing-in-cens De heer DRIQN, V. B., zal tegenstem men, omdat kapitaalvernietiging ernstige economische gevolgen zou hebben. De heer OUD, V. D., verdedigt hel ont-, werp; lig betwijfelt of ,de aflossing uit de beslaande betastingen zal kunnen .voort- gnan, als de stijging der middelen niet aanhoud.De bezwaren tegen liet ontwerp ah.ct hij sterk overdreven. Artikel 1 wordt verworpen met 41 te gen 19 stemmen, waarna helt -ontwerp wordt -ingetrokken. Aan de orde is hel o-ntwerp tot liet ge ven van RENTEDRAGENDE VOORSCHOTTEN. (252 millïoen) voor de levering aan de slaten van Midden- en Oost-Europa. De heer TROELSTRA, S.D.A.P., betoogl dat de grond-slag moet zijn de economische nood der volkeren, niet de gevoelens der regeeringen. Daarom wil hij Hongarije niet uitgesloten zien. De vraag is echter o-f aan Georgië ook hulp moet worden verleend. Nu het door Rusland is overweldigd, heeft, het feitelijk .geen regcerisg. De luitenant van poljtie liet zich tot in de kleinste -bijzonderheden het vertrek van Cabarou uit Panama, den overtocht op de Terrible, de 'schip breuk op de kusten van Penmarck en de komst der twee schuldigen in Parijs verhalen." „Vertel my thans de geschiedenis van uwe verwonding." Paul Avène begon het verbaal van zijn ontsnapping en sprak toen over ;de ontmoeting met mevrouw de Flessigny. „Van af dat oogenblik," boo zeide hij, „voelde ik mij veranderd en zwoer aan de moeder van Dolores terug te geven, wat van haar fortuin nog over was. Ik werd in irdjn .plan geholpen door een braven matroos, die onder de bevelen van den burggraaf de Launoy diende. Zijn officier gaf hem geld ge noeg om alle bedienden van graaf Ca nélos om te koopen, Door da vertoon- welijke mededeebngen van een koetefcr en een kamerdienaar, iisb ik de ge- wocm'ten van den gradf leeren keanon. Op zekeren dag "hebben Grand-Hunier en ik zijne woning bezocht, onder voor wendsel dat wij «te schatten ervan wil den bewonderen. Ik nam een afdruksel van den sleutel wan de brawdhest, waar in hot kistio stond en hst teï 'dsar- Bc heer MAN RAVESTEÏJN, C. P., is tegen het ontwerp omdat wel Hongarije en Roemenië dooh niet Bulgarije, Grieken land en Angora warden geholpen, omdat Nederland zich laat beïnvloeden door de overwinnaars in den wereldoorlog cn om dat het eigenlijke doel is hulp aan den Nederlandsdhen handel. MINISTER DE VRIES ontkent dit laat ste. De rente der voorschotten komt aan de Nederlandsche schatkist MINISTER VAN KARNEBEEK zegt <lat humanitaire beginselen de grondslag zijn van het ontwerp. Hij wijst ear op, dat besteding van het geld wordt geregeld door het internationale bureau voor huip- verieening te Parijs. Het ontwerp wordt aangenomen met aantcekening dat do heeren Van Rave- steijn en Kruyt er legen zijn. Aan de orde is de suppletoire bcgrooling vas Builenlandsche Zaken betreffende aandeel van Nederland in de kosten van HET SECRETARIAAT VAN DEN VOLKENBOND. De lieer TROELSTRA, S.D.A.P., dient 'n motie in, om het Regeeringsvcrslag be treffende de eerste zitling van den Volken bond ter voorbereiding van nadere behan deling te stelten in handen van de Com missie, doch hij trekt deze motie weer in in afwachling, dat het verslag, hetwelk nog alleen aan de leden is rondgezonden, officieel bij de Kamer zal inkomeD. De heer VAN RAVESTEÏJN, C. P., be toogt, dat de Volkenbond een lolale mis lukking is. De MINISTER zal het verslag officieel aan de Kamer doen toekomen. Het ontwerp wordt nangenomen met aantcekening van het tegenstemmen van den heer Van Ruvesleijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen het ontwerp inzake terugwerken de kracht van den duurlesioeslag voor Rijksambtenaren. Regeling der werkzaamheden. De inlerpéllaties-Dc Jonge over de in- terneering van vreemdelingen en -Duys over de weigering van den Mei-optocht te Haarlem, worden loegestaan en zullen Dinsdagavond worden gehouden. De heer WEITKAMP, C. H„ vraagt ver lof tot een interpellatie over vervoer van vleesch naar Engeland. HET INCIDENT TE DOORN. De voorzitter van den Ned. Journaiis- tenkriug, de heer D. Hans, heeft Vrij dagmorgen opnieuw een langdurig onder houd gehad met den secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. I. B. Kan, naar aanleiding van de regeling voor de pers getroffen bij d-e plechtigheid te Doorn. Inzonderheid heeft de heer Hans gepro testeerd tegen de wijze, waarop de kapi tein der maTeehaussees, Boellaard, is op getreden tegèiï een bui-tertkmdsch persfo tograaf, wiens toestel is afgenomen en wiens .platen zijn vernield. De Kringvoorzitter gaf toe, da-t men van meerling kan verschillen over de vraag, of het gewenscht w*s in de gegeven omstan digheden van de .plechtigheid fotografische opnamen te doen, maar hij meende dat de wijze waarop bedoelde Eransche pers fotograaf is behandeld, sterk diende te worden afgekeurd. De heer Kan .legde er den nadruk op, dat hij ziéh voor de regeling verantwoordelijk heeft gesteld, zonder natuurlijk verant- -woordelijkheid te dragen voor alles, wat er gebeurd is. Wel wees hij er op, d-at volgens den bi'rgernees! van Doorn aan de persfo tografen een toegangskaart tot het empla cement is verstrekt onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat zij tijdens de plechtigheid ge-.-n opnamen zouden doen. Wie dat toch deed, handcide tegen de afspraak in. I-ritussdren-wordt naar het optreden van den kapitein Bocl'aard een officieel onder zoek ingesteld, en inzonderheid raar de vraag of er platen zijn vernietigd en zoo ja, door wien. Dc resultaten van dit onder zoek zullen worden gepubliceerd. 75 JAAR GROENTENVERKOOP- STER. Het diamanten jubilé van -Anneke Niesten", die 75 jaar lang het beroep van groenten.verkoopster te Maastricht heeft uitgeoefend, is gisteren op feestelijke wij ze herdacht. Tegen ,io uur werd het .oudje per twee span jn open landauer afgehaald aan hare woning om in tegenwoordigheid van dui zenden belaugste.lenden, die zich op het groote Marktplein hadden verzameld, o,p hare oude, voor -die gelegenheid -feestelijk - versierde standplaats te worden gehuldigd. Plaats genomen tusschen de koopwaren bijeengebracht door hare collega's van de naar een tweeden -sleutel maken. Ik hoopie echter nog steeds Laurent Caba-, rou lot een vrijwillige herstelling te bewegen, maar daar kwam niets van. De tijding, dat mevrouw de Flessigny nog leefde, de zekerheid dat ik deze voor hem vrceselijke partij niet zou op geven, brachten liem. er toe een laat ste misdaad te bedrijven cn bij de laat ste samenkomst, die ik met hem had ia de vlakte van Geunevilliers, gaf hij Iwe.e doll is tooien, waarvan ik niet ge nezen zak Het ko-n mij weinig schelen te sterven, als ik mijn doel maar be reikte. Ik zou niet zijn laatste slacht offer zijn en gij zult zeker, voor dezen nacht om is, 'hooren aan welke -nieu we misdaad Canélos zich heeft schul dig gemaakt. Een. opwekkende drank van den dokter beeft mij voor .eenige- uren c.en schijnbare bracht gegeven; mijne zorgvuldig verbonden en uitge- bloede wonden lieten mij eenige bewe ging toe en ik ben uitgegaan. Geluk-, "kig woon ik dicht bij zijn hotel. He' portier had dikwijls -genoeg met rriij geklonken om mij den toegaqg vrjf "te laten. Ik sloop zijn vertrekken binnen 'Een oogenblik vreesde Jk de taak, .dtei ik mij "had opgelegd, niet te kunnen vervullenMjfce wonden gingen open. Markt wérd 3e juhilaresse gehuldigd door. het feestcomité. Bloemen werden aangebcx den. Ook 't gemeentebestuur deed van zijn belangstelling blijken. Wethouder Hardy bood als loco-burge meester de jubilaresse een enveloppe met inhoud aan en een gratis-staanplaats voor den nog komenden tijd. Namens de conn missie voor het marktwezen compliincn-, teerde weth. Schaepkens van Riempsl. Namens de sociëteit Momius werd Am neke door den heer v. Kemmerling eert zilveren gedenkpenning met inscriptie ca een enveloppe aangeboden. Daarna had de 85-jarige jubilaresse dé felicitaties tc ontvangen van een groote' menigte bekende en onbekende Maas trichtenaren, om daarna weer per rijtuig, gesierd met bloemen, naar hare woning te worden teruggebracl»t alwaar de feestvie ring werd voo (gezet. EEN INGEWIKKELDE GESCHIEDENIS. Een bewoner van de Jupiterstraat van de hoofdstad van 't Sticht, vertelt het „U. D.", kreeg Donderdagmiddag be zoek van een jongen man die hem met een mes dreigde, veel kabaal maakte, ens per slot van rekening een paneel van de deur in trapte. Dc aanleiding -van deze geschiedenis was een lvond. De historie zou hiermee kunnen ein digen, wanneer niet een ©enigszins inge wikkelde familieverhouding die mis schien nog ingewikkelder kan worden - er mee in vedbaiul slaat: de hond was oorspronkelijk van een schoondochter van den bewoner van de Jupiterstraat, maar om onbekende redenen is liij op een goeden dag hij den schoonvader van zijn bazin z'n intrek komen nemen. De opvliegende jongeling echter meen de ook aanspraak te kunnen maken op den eigendom van het dier; hij verklaar de namelijk, dat zijn zwager de haas van den hond was, waarop de schoonva der van de eigenares van het dier ant woordde, dat de politie 't dan maar verder uit moest zoeken. Dat onderzoek -karn nog interressanit worden. Wie weet hoeveel familibctrekkingen lussclien den bewoner van de Jupiter straat en den zwager van den dnifligen jongeling er nog ont-delol worden! Dat de schoondochter van den eersten dezelfde persoon is ais de zwager van den twee den zal moeilijk gaan. Maar zou het niet kunnen, dat de bewoner van de Jupiter straat blijkt de vader te zijn van de jon- gelings zwager'? Zoek 't maar eens uitl EEN BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Herhaaldelijk hébben m dén laatsten tijd bosch- en heidebranden gewoed o-p de oiin-n :k>niriK'ii van Baron van Tuylï van Serooskcrken te Geldorp. Men vermoedde, dait -hier kwaadiwilligheSld in hot spel was. Thans is de gemeentepolitie er in geslaagd als braradsLkhiter d-en 20-jarigen zwerver B. Verstappen te arresteeren. Hij bekende verscheidene bo-ssohen in brand te hebben gestoken. SNEEUWVAL IN APRIL. Naar aanleiding van den bui- engewoon groolen sneeuwval in Zweden, schrijft de bekondo Archivaris van Brielle, de heer Joh. H. Boen aan de „N. Cr tl. de volgondo notitie gevonden to hebbon in hot Brielsche Aroldef: Op den 19 on 20 April 1849 is or in den Briel zooveel sneeuw gevallen, dat da dalken der huizon nauwelijks dat gewicht konden dragon en sommige onder de sneeuwmassa zeker zonden zijn bezweken, ware het niet, dat haar schuinsohe lig ging die massa naar beneden had doei storten. Booil gevonden. Te Spekholzerhei.de is ia do mijn „Willem-Sophie", het lijk van den stuiter -M. gevonden, op da plaats waar hij arbeidde. Een onderzoek naar do oorzaak van den dood ia inge steld. Valschhcid in geschrifte. Te Assen is in arrest gesteld B. S. caféhouder ta Drou-wenerveen verdacht van valsclihoid in geschrifte, door valschelijk een koop akte op te maken en te onderteokonon ten nadeele van H. Schutrups te Borger. Boordery afgebrand. Te Blaarthem is do boerderij van S. -afgebrand. Sleohts een en ander van den inboedel kon go- red worden. Do Eindhovenscho brand weer verleende hulp. Nabij gelegen pan den konden behouden worden. Een Engclsche Ireiler gestrand. Op den Hinder bij den Hoek van Hol land is eon Engelsche stoomtreiler ge strand, sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Brand te Uithuizen. net koffiehuis van den heer It. Sleumer te Uiilmi- zon (Gron.) is totaal afgebrand. Weinig van den inboodel gered. De schade wordt slechts gedeeltelijk door assurantie ge en ik liet een bloedig spoor op de ta pijten aehier... Eindelijk heb ik met inspanning van mijn laatste krachten de brandkast geopend, het kistje weg genomen en wankelend hst huis kun nen verlaten... Niet ver van daar be vond zich een apotheek, daar heb ik mij, onder voorwendsel van een twist mot een makker, opnieuw laten „ver binden. Men heeft mij met een rijtuig hier heen gebracht... Thans ben ik in handen van het gerecht en zal rustiger sterven, omdat ik bogonnen ben te -boeten. „God zal rekening houden met uw berouw en zelfs de mcnschon zullen er mede rekenen." De luitenant van politie drukte op een schel eu een secretaris kwam bin nen. „Houd dien taan ter mijner be schikking cn laat de groo-tste zorg aan hem wijden." Toen Paiil Avène, steunend op twee ondergeschikte beambten. ,zioh verwij derd .had, verzonk -mijnheer d'Argen son In -diepc gedachten. 'fWsirdt yervolgjl} ■I I i^^üÉÊai

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2