BlnnenSsndsüh Nieisws. Gemengd Nieuws. Korte Berichten ORDE EN ARBEID. Parlementaire kroniek olievelden. Beier Is. net dat wij ons niet' scharen niyi de zijde1 van een der twee groole petroleummaehlen. Daarom wil spr. aan de Bataafscho slechts de helft van Djamhi geven, met de bedoeling dat de Standard Oil de andere helft zal kunnen bekomen. De heer DE MONTE VERLOREN, A.-R.. acht staatsexploitatie niet in het belang van Indië. Hij gevoelt iets voor de redeneering In het adres van de Standard Oil Com pany, doch de toon in het adres maakte het moeilijk om met de maatschappij za ken te doen. Bovendien vond hij dat split sing van het terrein schade zou doen aan de uitkomsten der exploitatie. Daarom wil 1 als de opbrengst voldoende blijkt, ook c.. Standard Oil opnemen onder de af nemers. De heer VAN RIJCKEVORSEL, R.-K., ac t staatsexploitatie verkeerd in dit ge val. In het tegenwoordige stadium kan tiiet worden voldaan aan het verzoek van de Standard Oil. Het zou den schijn heb ben alsof we handelen onder de pressie van die maatschappij. Wel wil spr. aan de Standard Oil andere Indische terreinen ge ven. Hij gaat met liet voorstel mee. De heer VAN RAVESTEYN, C. P., noemt het voorstel onvaderlandslievend cn strijdig met het belang van Indië, omdat het Nederland en«Indië weerloos werpt in den belangenstrijd tusschen twee groot machten van het kapitalisme. Spr. dient een motie in, waarin wordt uitgesproken dat Djainbi onontgonnen moet worden ge lalen totdat Indië zelfbestuur zal hebben erlangd. De MINISTER VAN KOLONIËN meent, 'dat het debat weinig nieuws opleverde. Spr. betoogt dat bij Staatsexploitatie het bedrijf niet zou kunnen coneurreeren op de wereldmarkt. Detaii-verkoop in Indië zou slechts ten deele oplossing brengen en is bovendien niet goed mogelijk, omdat de Indische regeering commercieel daarvoor niet voldoende is ingericht. Een overeen komst met de Bataafschc heeft de voor deden, dat de Bataafsche ook Palembang exploiteert, zoodat gebruik kan worden ge maakt van inrichtingen en leidingen al daar; dat de Bataafsche een krachtig li chaam is in hoofdzaak Nederlandsch, waarin de Staat zonder politieke moeilijk heden overwicht kan doen gelden. Andere terreinen blijven beschikbaar voor gelijke of dergelijke overeenkom sten met anderen. Een monopolie wordt niet bedoeld. Spr. betoogt, dat de Koninklijke een uitgesproken Nederlandsch karakter heeft. Het aanbod van Kerkhoven kwam te laat om nog ernstig in aanmerking te kunnen komen, doch was toch niet te aanvaarden, om de buitensporige winstbedingen en om- iat het langdurig uitstel van ontginning zon beteekenen. Staatsexploitatie zou meer gevaar ople veren voor internationale verwikkelingen omdat bij den voorgestelden vorm het product het productieland verlaat onder h ,ede van derden. Beschikbaarstelling van stookolie voor het Indische gouvernement is van de ex- pljilatic niet te wachten; dit is voor het eigen bedrijf noodig. De Bataafsche kan die voorwaarde onmogelijk aanvaarden. Spr. beveelt het ontwerp aan als een ïniddel voor Indië om uit de financieele moeilijkheden te komen. Ten 6 uur 10 min. wordt de vergade ring gesloten. k. f EEN RIJKSKINDEREONDS. 1 Het Tweede Kamerlid de heer Haaze- voet heeft het oordeel van den minister van Arbeid gevraagd over vertraging in de totstandkoming van een Rijkskinder- ïonds, indien met het ontwerpen van een wettelijke regeling gewacht moet wor den op het gercod zijn van de wijzigingen der Invaliditeitswet en van de Ziekte wet, zooals de minister op 30 Maart in de Eerste Kamer heeft medegedeeld. Hij verzoekt den minister, met 't oog op de uiteenloopende meeningen nopens den modus quo van een kindertoeslag regeling, een commissie te benoemen, die bij wijze van compromis de grondslagen heeft aan te geven voor een wetsontwerp, waarvoor een meerderheid zou te ver krijgen zijn. DE VERJAARDAG VAN PRINSES I JULIANA. I De acht kinderen die op denzelfdon datum en in het zelfde jaar als prinses Juliana geboren zijn 30 April 1009, en die bij de -huldebetuiging aan de verjarende «prinses, uitgaande van de vereeniging Oranjebond te 's-Gravenhage, aanstaan den Zaterdagmiddag 'n bloemenhulde met album aan de prinses zullen aanbieden zijn: Mario Daniels (den Haag); Sophia Marianne Wilhelmina Domelinne (Sche- veningon)Johannes v. d. Berg (den Haag); Dirk Knoester (Scheveningen), Jan Léendert van Dalen (Delft); Hon- flricus Philippus Eranclscus Kooy (Delft), Hendrik Aarts (Dolft) on Philippus v. d. Gaad (den Haagt. I NEDERLAND EN TTAT,Të. 1 Den 20sten April is to Rome een hij- eenkomst gehouden van eenige loden van den Italiaansehen Bond tot behartiging van nationale belangen, liet doel der bespreking was, na te gaan op welke wijze de goedo betrekkingen tusschen Ne derland en Italië op verschillend gebied kunnen worden bevorderd on hoe de lan den over en weer elkander het best kun nen leeren kennen. De vergadering, word gepresideerd door Prins Scipio Borghese, voorzitter der Lega Italians. Dr. Hoogewerff, de zeer ijverige ver tegen woordiger van Nederland in den Vreemde, gaf een beknopte uiteenzetting van het programma, dat het comité zich voorstelt te ontwikkelen. Do opstelling van een ontwerp statuut word aan een commissie van drie- leden opgedragen. Aandacht werd geschonken o.a. aan de mogelijkheid om oerlang. een Italiaansche Kunsttentoonstelling in Nederland te or- ganiseaeem, terwijl in overleg met de da- gelijL-ïüSi» bestoren van Leara en Neder land in den Vreemde deskundigen zullen' worden uitgenoodigd, om over ons land en zijn koloniën in Italië conferenties te houden. De deelneming aan de jaarbeurzen te Utrecht en te Milaan zal over en weer worden aangemoedigd. DE ARBEIDSWET. De Hooge Raad' van Arbeid- zal in een op 13 Mei a.s. to houden vergadering zijn advies vaststellen betreffende de wetsontwerpen inzake de ratificatie van de op de Internationale Arbeidsconferen- tie te Washington gesloten verdragon. In dezelfde vergadering zal do Raad een ad vies vaststellen over de wenscbelijkheid in de Arbeidswet 1919 een bepaling op te nemen, waardoor de mogelijkheid zou wor den geopend in door den minister van Arbeid goedgekeurde collectieve contrac ten van enkoio voorschriften van die wet af te wijken. DE ZIEKTEWET. De minister van Arhoid heeft aan den Hoogon Raad van Arbeid advies gevraagd over een ziektewet volgens de denkbeelden der heeren Posthuma on Kupers. De brand in de venen. Op verzoek der af deeling Emrnon van het Nederland- seho Roode Kruis heeft het hoofdbestuur dezer vereeniging wederom drie kisten mot kindergoed daarheen verzonden. Huldiging Prof. Noyons. Zondag is te Brussel prof. dr. A. K. M. Noyons, consul der Nederlanden te Leuven, door Nederlandsche onderdanen uit het res sort Leuven gehuldigd in hot hotl du Suède et du Metropole. Consul Noyons werd bij zijn binnen komst op bet Wilhelmus onthaald en ver volgens toegesproken door den heer Rut gers uit naam van het feestcomité, die hem eon schilderij, voorstellend oen ge zicht op do Maas, door Hallet en een al bum overhandigde. Ridder Huyson van Kattendijke, gezantsohaps-seor., voerdo 't woord namen3 den gezant, die verhin derd was. In zijn antwoord op deze toespraken zeide consul Noyons o.m. dat hij hoop te de vriendschapsbanden tusschen Ne derland en België steeds nauwer te zien toehalen. De huldiging word besloten met de uitvoering van het Nederlandsche volks lied en een gezellig samenzijn. BEELDEN UIT KATHOLIEK NEDERLAND. Do Pers-Commissie van het R.K. Huis- vestings-Comitó schrijft ons Twee Duitsche Katholieke leeraren, welke op het oogenblik liefdadigheids- lezingen met lichtbeelden ia ons land houden, zijn zoo getroffen door het intens Katholieke leven in Nederland, dat zij daarvan thans een ernstige studie maken en voornemens zijn bij hun terugkeer in Duitsehland over dit onderwerp daar in Katholieke kringen lezingen te houden. Ter illustratie daarvan behoeven zij lichtbeelden van Katholieke kerken, en instellingen (ziekenhuizen, patronaten, enz. enz.), terwijl zij tevens gaarne die collectie zouden aanvullen met lichtbeel den uit verschillende streken van ons land van: natuurschoon, groote werken, belangrijke gebouwen, kLederdrackien enz. Wie beschikt er over dergolijke licht beelden, en wil ze voor eenigen tijd voor bovengemeld doel afstaan of wie kan adressen opgeven, tot welke men zich vervoegen kan? Met het oog op het vertrek der heeren is spoedig bericht gewensoht. Voor inlichtingen houdt zich aanbevolen de Perscommissia van het R.K. Huisvestings-Oomité, Postbus 5, 's-Hertogenbosch. DE REORGANISATIE DER K. S. A. Het Plaatselijk Gomté voor de K. S. A. te Leiden heeft gemeend, nu de nieuwe Al- gemeene Statuien voor de Diocesane en Plaatselijke Comitc's in „Katholiek Neder land" verschenen zijn, niet langer te mo gen dralen met de voortzelting der reor ganisatie. Woensdag 20 April werd een „afscheids- vergadering" gehouden, waarin eerstens de Secretaris, de lieer A. J, Oostdam, een chronologlsrli overzielht gaf van hetgeen sinds de oprichting van het Leidische Co mité op 13 Februari 1905 was verricht, 't Bleek hieruit, d-at niet alleen meerdere, thans bloeiende organisaties aan het initia tief van het Comité haar ontstaan te dan ken hadden, maar dat ook de bouwveree- niging „De Goede Woning", die thans aan haar tweede complex huizen bezig is, in den boezem van het comité ontstond, ja, dat ook het Katholiek onderwijs veel aan het Comité te danken heeft en dat tol het stichten van „De Leidsche Courant" de eerste stoot gegeven is door de perscom missie, in 't Comité tot stand gekomen. Voorts werden aan meerdere belangen, zoowel van de aangesloten vereenigingen, als van algemeenen aard, gestadig zorg gewijd, vaak met goeden uitslag. Nadat aldus bewezen was, dat het Leid sche Comité op een waardig vei'teden mocht wijzen, werd het beslaande Dage- lijkscli Bestuur gemachtigd, de oprichting ter hand te nemen van het nieuwe comité op den gercorganiseerden grondslag. De voorzitter, de heer Arnold Smits, ont bond nu bel beslaande Comité, dankbaar herinnerend aan hetgeen was verricht cn toezeggend, dat onverwijld in samen werking met het Centraal Bureau met de bijeenroeping van het nieuwe zou wor den begonnen. Aldus werd een goede schakel gevormd tusschen verleden en toekomst. Wij mee- nen dan ook dit Leidsche voorbeeld ter spoedige navolging te inogen aanbevelen, opdat vóór bet nieuwe vverkseizoen aan vangt de gereorganiseerde K. S. A. over de gansche linie gereed sta. Verkeer en Posterijen. Een vreemde order. Naar de „Stand." verneemt, mogen de bestellers der Poste rijen ten plattelands in de wijken, die vol gens dienstorder te voet moeten woi'den besteld, hun fiets niet meer gebruiken, wat vroeger oogluikend werd toegestaan. Zoodoende weid vroeger de S-urendag voor de bestellers soms tot 5 uren terug gebracht, omdat ze n.I. per rijwiel gingen. Wil men de fiets blijven gebruiken, dan wordt dit goed gevonden en zelfs een nader te bepalen bedrag vergoeding daar voor gegeven, naar dan moet men ook langer dan 8 uren per dag dienst doen. De Vrjjheidslond. De Tweede Ka merleden van de bij den Vrijheidsbond aangesloten partijen, hebben zictr als Ka merclub geconstitueerd. Tot voorzitter weid gekozen: Mr. P. Rink, tot p laats verva n gend voorzitter Mr. M. W. E. Treub en tot secretaris de heer L. de Groot, tot plaatsvervangend secre taris de heer Henri ter Hall en tot penningmeester de heer P. J. de Kantor. DE ZOMERTIJD. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Braat betreffonde den zo mertijd, heeft de Minister van Binnen- lundsehe Zaken geantwoord dat de vast stelling van het tijdperk, voor hetwelk ter invoering van de wet van 2? Maart 1918 in 1921 do „zomertijd" geldt, is ge schied, na overleg met de Ministers van Landbouw en van Waterstaat. Tot inkrimping von den zomertijd is niet besloten, omdat het economisch be lang der tijdsvervroeging, ook in verband met den dienst op de spoorwegen, den doorslag moest geven. Een maatregel om te bevorderen dat de plaatselijke autoriteiten de publieke klokken op zonnetijd doen loopen, zou niet in overeenstemming zijn met be doelde wet. Lecning Nederl. Indië. Ingediend is een wetsontwerp tot het aangaan eencr leening van ten hoogste f 250 millioen ten laste van Ned.-Indië; rente hoogstens 7 pet. EEN ROOMSCH MIILIOEN? Op de agenda der algemeene vergadering van den Alg. Bond van R.-IC. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland, te houden op Zaterdag 28 Mei te Utrecht, komt o.m. ook voor een voorstel van den R.-K. Kies kring Dordrecht, om een propagandafonds te creëeren, in navolging van hetgeen de Anli-Revolutioimaii-e Staatspartij tracht te doen. Dordr. Crt. Verstekelingen. Het stoomschip Ori on bracht te IJmuiden twee Esthlanders aan, die niet de vereischto papieren be zaten. Zij zullen naar het vreemdelingen- kamp te Harderwijk worden overge bracht. Uit onze Oost. Treedt de Gouverneur van Curacao af? Gemeld wordt, dat de heer O. L. Ilel- frieh, Gouverneur van Curagao, zijn ont slag ais zoodanig heeft aangevraagd. Dit aftreden zou overwacht komen en een einde maken aan een kortstondig be stuur van nog geen 2 jaar. NIEUWE VEENBRANDEN. Men seiint uiit Exlo (Drente) dat "daar Woensdagmiddag weer nieuwe veenbran den zijn uitgebroken nabij de gemeente Odoorn. Er staat een volle westen wind. De omvang is niet te overzien. KERKDIEVEN GEPAKT. De gemeente-politic te Bemmel (Geld.) is er in geslaagd de daders te pakken, wel ke daar en in Angeren de offerblokken in de R, K. Kerk hebben gelicht Kort na de arrestatie zijn zij naar Arnhem vervoerd. EEN MOORDAANSLAG. Zondagmiddag ontstond te Buitenpost (Friesl.) ruzie tusschen L. B. en R. de Br., uit minnenijd. De eerste stak R. de Br. met een mes iin de linkerwang. De verwonde ging naar huis en haalde een z.g. schapen- spit en ontmoette zijn vijand, waarop hij hom oen diepe steek gaf even beneden het linkeroor. Niettegenstaande de gevaarlijke verwonding ging de patiënt, na eerst ver bonden te zijn, per fiets naar huis. De da der is nog niet gevat. De toestand van den patiënt is zeer zorgwekkend. OPLICHTING. Een ingezetene van Rotterdam, vertelt de „Msb.", schreef voor eenigen tijd op een advertentie in een der plaatselijke bladen, waarin in liet Westen een woning te huur werd aangeboden. Hij kwam met den stel ler der advertentie overeen, dat hij drie maanden vooruit zou betalen. Tevens maakte deze het beding, dat de huurder eenige meubilair, tezamen nog geen 15 waard, voor 150 zou overnemen. Toen de huurder de woning echter betrokken had, maakte de eigenlijke eigenaar van het pand bezwaren, daar hij in het huurcon tract had bepaald, dat de woning niet on derverhuurd mocht worden. De steiler van de advertentie, die hiervan op de hoogte was, leeft met den eigenaar in onmin en de laatste was bovendien met de huur- commissie in onderhandeling om de wo ning te mogen doen ontruimen. Maandag moeat ml de gedeputeerde huurder zijn pas verworven tehuis weder verlaten zon der dat hij z'n penningen had terugont vangen. EEN WERKLOOZENOPTOCHT. Dinsdagmorgen trok een schare werk- looze arbeiders uit Jubbega naar het ge meentehuis te Heerenveen om werkver schaffing, waarvoor de gemeenteraad in zijn jongste vergadering 10.000 gulden heeft uitgetrokken. Twee afgevaardigden werden tot B. en W. toegelaten. Het re sultaat der bespreking was een toezegging van B. en W. zoo spoedig mogelijk een On derzoek in te stellen, op welke wijze te Jubbega werk verschaft zal kunnen wor den. Daarna trok de schare weer huis waarts. VERMINDERING VAN DEN GEMEENTE LIJKEN BELASTINGDRUK. Te Utrecht 13 opgericht een vereeniging tot bevordering van de vermindering van den gemeentelijken belastingdruk. In een ommezien tijds was het aantal leden tot over de honderd gestegen. Getracht zal worden vermindering van den gemeentelijken belastingdruk te ver krijgen door wettige middelen, waaronder zijn Kei Beleggen Van VÉrga3erIn"gên, Eet' richten van rekwesten tot den gemeente raad en het eventueel dienen van advies in die zaken, welke tot vermindering der uitgaven in de gemeente-huishouding kun nen leiden, zonder dat daardoor intusschen grootere belangen worden geschaad. VOOR RfUNTLIEFHEBBERS. Naar de „N. Crt." verneemt, zijn bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis reeds 90 stellen der Saksi sche porceleinen noodmunten aange vraagd. Daar er in Dresden 100 besteld zijn, waarvan de toezending echter door de daarvoor vcreischte uitvoervergun ning op zich Iaat wachten, zijn thans nog 10 stellen bij gemeld hoofdbestuur bestel baar. EEN VERZONNEN VERHAAL. In den nacht van Zondag op Maan dag meldde zich aan het politie-post- huis Zeebad, te Scheveningen, de 35- jarige Rotterdammer P. G., die mede deelde dat hij zich van het leven had willen berooven. Hij was in zee geloo- pen, doch had vooraf zijn hoed en jas op liet strand neergelegd en daarop een briefje met „s.v.p. aan de politic". Hij zou in zee bewusteloos zijn geworden. Later tot het bewustzijn teruggekeerd, zag hij oen man naast hem staan, zijn hoed en jas waren verdwenen. De politie onderzocht dea man, en toen bleek dat alleen zijn hovenkleeren nat waren. Eenigen tijd later verscheen aan het bureau een tweede persoon, die een jas en een bood op hot strand gevonden had en deze nu aan de po litie kwam overhandigen. P. G. onder zocht zijn zakken en zeide uit zijn por tefeuille te missen f 4, een bedrag aan Engelsch geld en een dasspeld. B$ onderzoek is de politie echter ge bleken, dat het geheele verhaal van P. G. gefingeerd is geweest. Hij had een reis voor zijn patroon naar Londen ge maakt en daar geld van zijn patroon verteerd. Nu trachtte hij op deze ma nier het verdwijnen van hot geld te verklaren. Gouden sieraden. Tc Smilde (Dr.) heeft men in het veen van den heer Jans- sens op een meter diepte 2 ongeschonden massief gouden sieraden gevonden, liet meest gelijkend op armbanden. Staatscommissie voor de electriciteits- vorziening. Naar wij vernemen, is thans in voorbereiding de instelling van een Staatscommissie voor de etecfaieiteits- voorziening, ten uitvosr van de door de Tweede Kamer aangenomen motie-van Beresteijn-Marcliant. Hondsdolheid. Wegens liet te Assen voorkomen van een geval van hondsdol heid moeten gedurende 4 maanden altc los- loopenda honden een muilkorf dragen. Brand. Te Ecmster (Dr.) is de wo ning bewoond door den heer A. Baas lot den grond toe afgebrand. Doodelijk ongeluk. Te Blerick bij Ven!o had de metselaar P. liet ongeluk van een betrekkelijk geringe hoogte van een in aanbouw zijnd huis te vallen, met het noodlottig gevolg, dat bij eenige oogen- bti'kken later overleed. Doodgevallen. Te Wijk bij Duurstede had een boerenknecht het ongeluk van een in beweging zijnde wagen te vallen met liet noodlottig gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Overreden. Dinsdagmiddag wilde de 14-jarige v. E. alhier op de in voile vaart zijnde tram van den Maasbuurlspoorweg springen. De jongen viel en geraakte onder de wagens met 't noodlottig gevolg 'tlat hij vreeselijke verwondingen opliep, zoodat de ongelukkige knaap weldra overleed. DIOC. TUINDERSBOND. Donderdag werd in St. Bavo de alge meene vergadering van den Dioc. Tuin dersband gehouden. De Geestelijk Advis. Rector Borsboom was mede aanwezig. Na opening door den voorzitter, den lieer Jac. Groen Az., werden dc notulen der vorige vergadering gelezen en goedge keurd. Onder dankzegging aan den secretaris, den lieer P. J. M. Hoeks, werd het jaar verslag goedgekeurd. Na een korte bespre king werd besloten te bevorderen, dat men zoo spoedig mogelijk kome tot oprichting van een R.-K. Tuindersboad in den Ne- dciiandschen Boerenbond. Van het bestuur waren aftredend de heeren C. de Wit Pz., M. van 't Westeinde Jz. en G. Duyves, waarvan de laatste zich r.iet meer herkiesbaar stelde. Gekozen werden de heeren C. de Wit Pz., M. van 't Westeinde Jz. en W. T. Hartman uit Loosduinen. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd behandeld hel be stuursvoorstel, betreffende een Kringen- systeem. Het bestuur stelde zicli voor, thierdoor een federatieve sainentbimdiig te verkrijgen, ter bespreking Van de belangen in de veTBctallieradie cultures. De vakgroe pen uit de versdhillerade afdeedingen zui len, met macthknemiiiig van do zelfstandig heid der afdeeiingen daaruit Kringen vor men, die met elkander de centrale belan gen bespreken en de betlvartiging 'Iminuer belangen zooveel mogelijk bij hef hoofd bestuur van den Diocesanen Tuimdorsiborad bevorderen en het contact mol den Bond zoo nauw mogelïjik maken. Na oen. korte bespreking werd het bestuursvoorstel aan genomen. Dan leidde de heer A. II. Mank, sccre taris der zaaizadentkeuriug van der L. T. B., het onderwerp „Zaaiizadenkeuringin. In een nrooi voorgedragen rede zette sipr. het nut en de noodzakelijkheid van de verbetering van de techniek stoor den land en tuinbouw uiteen. Spr. concludeerde, dat verspreiding van de bouwkundige kennis sen verbetering van de t uiubo mvtechr-ick een voithoogang van de tuinbouw opbreng s t ten gevolge zou hebben. Spr. meende, dat op "V Wjvto nuttig wit rerridb» zou TcuntnJcn Worden 'doof ïnïnS>ouW<vtei®en5gïn-' gen. Dan gaf spr. eenige middelen aan, om een welvarende plaftelaiidsbcvolikiiig te stichten, rooaès het veredelen van luin- bouwgevrassen en het bestrijden van ptan- temziekten. Spr. zette uiteen, hoe hot kweek en van zaaizaad mo et geschieden onder vakkundige en onpartijdige keuring en controle en constateerde, hoe tfcoT al de aangegeven middelen materieel voor dcel voor de loden zou verkregen worden. Spr. stelde ten slotte voor: DM de vakgroep tuinders van den L. T. B. zdclh tot laak zou stellen, om op inten sieve wijze de tuinbouw-tedlmische belan gen van de loden te behartigen door; 1. Het veredelen van tuinhouwgewnssen. 2. Het keuren van gewassen te velde op monster en partij. 3. Het OTganiseeren ran oen geregolden dienst voor bes!rijding van plantenziekten. 4. Hot geven van doelmatige adviezen omtrent bemesting, grondverbetering, kas senbouw, verwarmingstoestellen, tuin- bouwmachines, enz. De vergadering kon zich met deze in leiding vereenigen en sprak den wensch uit, dat de hoer Mank voor de afdeeliin- gen lezingen over dit onderwerp zou hou den. Uit de vergadering gingen stemmen op tegen een wettelijke regeling van deu ar beidsduur in het landbouwbedrijf, daar men deze niet gunstig oordeelde voorliet bedrijf. De voorzitter meende, dat het beter was, mode te werken aan de tot staTMikoming der wet, daar men dan wellicht betere regeling voor het bedrijf zou verkrijgen, dan wanneer men er zich tegen zon Mijven verzetten en niet mee- wei-ken. De wet immers zaï toclh tol stand kooien. De vergadering bleek het niet ge heel eens te zijn, met deze idee. Eenige discussie ontspon, welke ten slotte door den voorzitter gestoten werd, zonder dat men tot een bepaald besluit gekomen was. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. EEN NIEUWE LOONRAAD IN HET TRANSPORTBEDRIJF. Naar de „Amst." mekit, is een nieuwe loonraad gevormd in het transportbedrijf, waarin van de zijde der werkgevers en werknemers ieder 12 leden zitting hebben. Van de werknemers-vertegenwoordigers zijn er 4 van den Ccntralen Bond, 4 van de Federatie, 2 van den Chr. Bond en 2 van den R. K. Bond. De toestand is thans zoo, dat er van toonsvorhooging niets zal komen. Ook niet van omzeiling van den bestaanden toeslag in loon. Eveneens staal vast, dat de leiding der Seheepraartvereemgdiig van een loonsverlaging afkeerig is, maar dat ze heel wat tegenstand heeft te overwinnen tegenover reactionnadre werkgevers. De te genwoordige loon- en arbeidsvoorwaarden zullen wordlen gehandhaafd, met weder- zijdsche opzegging van een maand. Wan neer dus b.v het contract wordt opgezegd op 20 Juni, dan gaan de nieuwe voorwaar den im op 1 Augustus. In Mei komt de nieuwe Loonraad voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bij een, Bepaalde punten zullen dan worden besproken. Het Djambt-voorstel. Inter- pellaties-Dugs en De Jonge. De behandeling der Djambi-concessies- in de Tweede Kamer, strekte het vrijizin- nig-democratisch Kamerlid, den heer "iirchant, tot gereede aanleiding, om met zijn békende scherpfflimniigheid te pron ken. Vooraf een korte toelichting. Op 31 Maart1915 diende die toen malige Minister van Koloniën, de heer Pleyle, zijn Djambi-oirtwcrp in. Op 15 Nov. d.a.v. verwierp de Tweede Kamer het oniliwerp en werd een motie-ALbarda voor Staatsexploitatie aangenomen. Twee jaar later versoheen een nieuw regeerings- ontiwerp, op zijn beurt weer vervangen door het ontwerp dat thans in behande ling is gekomen. Hel is bekend, dat de Regeering een be langengemeenschap mot de Bataafschc Pe troleum Maatschappij voorstelt. Haar ge- daoh'tengang is ongeveer deze: de Staat is niet bij machte zelf het bedrijf te voe ren, dus is hij aangewezen op een belan gengemeenschap mot een der grootere lichamen, die hiertoe wél in staat zijn. Maar tegen dit webontwerp trad dc heer Mairohant in 't krijt met een ontdek king, die hij zelf betitelde als het „me&t sciLSatiotooeJe" tot op heden in den parle mentairen bioscoop vertoond. In de con cept-akte van oprichting nl. der nieuwe vennootschap, de Ned. Ind. Aardolie- maatschappij, aan welke de Regeering de ontginning van Djsmbi's aardolie-velden wil toevertrouwen, komt ccn bepaling voor waarvan de strekking aldus blijkt te kunnen worden saamigevat, dal het ge heele wetsontwerp in den grond neer komt op een blanco-volmacht aan het gouvernement, om op instigatie van de „Bataafsche', die ten dezen heeft te be slissen, olie-houdende terreinen in onzen Archipel door de vennootschap in ont ginning te doen nemen. Waarom, zoo vroeg de heer Marcbant niet ten onrech te, werd dit concept niiet bij de stukken gevoegd, doch ter griffie der Kamer gede poneerd. Tot overmaat van ramp had mi. Marolxant er een artikel (26) in ontdekt, waarin niet meer of minder stond, dan dat aan de N. V. de exploitatie van alle andere terreinen in Indië kan worden aangeboden cn dat alleen de Bataafsche hierover beslist! Deze mededeeling maak te groolvn indruk; bet kiouk vrij onge looflijk. En de Minister vroeg terstond na de rede van tnr. Marcbant het woord era te verklaren, dat dit art. 26 doot cêfi Vëhglssfaij; iff ïn' WSs fcïifvefi Staan, De vinnige tegenstander van MinisteC De Graaff merkte na deze medederiinj op, dat de Kamer dus onjuiste stukke» ter beoordeeling heeft ontvangen. H(J wensch te niet verder te beraadslagen ea stelde voor da beraadslagingen te schor» sen' lotdal de juiste stukken zijn overge legd. Bij de stemming werden er 42 stem, men vóór en 8 stemmen legen dit voorstel uitgebracht, zoodat er slechts 50 ledien aanwezig bleken en de vergadering du» geschorst moest worden. De zaak zou echter den volgenden dag Woensdag, opgelost worden. Na do- ope ning dor vergadering las die voorzitter ee» brief van den iminisifer voor, waarin Z. Exc. nog eens mededeelde, dat het bo wuste artikel in do concept-acte abusie velijk was opgenomen, en een brief van het bestuur der „Koninklijke", waarin het zich bij dit schrijven gaheol aanstoot Het motief voor hot voorstel-Marchant tot schorsing der beraadslagingen was daarmede vervallen, zoodat deze aam stands hervat konden worden. Naar aanleiding van een amendemenb- Treuh, om aan de Bataafsche slechts de helft der Djaimhi-veMen te geveu en de andere helft voor anderen te reserveei-en, verklaarde de Minister, dat hij zich over dit amendiemenil nog niet wilde uitlaten; hij zou het in ernstige overweging nemen. Maar Z.Exc. gaf er vooralsnog blijkbaar de voorkeur aan, andere terreinen aan dertien te geven dan Djamhi aan twee ondernemingen te gunnen. Van een mo nopolie wilde de Minister niet weten cn op zijn aandrang was dan cok het giste ren beroemd geworden art. 26 uit een vóór-ontwerp geschrapt. Intusschen sloot die lieer De Graaff zich evenals de Ka tholieke spreker, mr. Van Rijokevcrsel, bij mr. Treub aan, die betoogd had, dat dit art. 26 toch geen doel kon treffen, aangezien de Mijnwet (art. 5) ccn wet eischt voor nieuwe ontginningen. Mr. Marehanit wilde zijn vondst echter iet los laten. Minister De Graaff verklaarde „de eerste' te zijn orn tegen oen monopolie „hi te gaan". Vermelden wij over de 'DjambJ-histori» nog, dat de communistische afgevaardig de Van Ravesleyn in een lange, vervelen de ï-ede bo toog de, dat dit omhyenx in de hoogste mate cnvaderlandlievend is, om dat het z.i. Indië overlevert aan het Rrit- schc imperium en ons dus „onvermijde lijk" in een conflict mot de Ver. Staten moet storten. Conclusie: niet ontginning, dus ook geen Staatsexploitatie. Eerst. zelitbesluur voor de Indische volkoren cn dan ontginning. Een motie, die dat uit spreekt, zal Vrijdag wei worden verwor pen Wellicht was een der redenen van den heer Duys, dat hij het noodg oordeelde om een interpellatie tot den Minister var Binnenlandsche Zaken te richten over d weigering van den Burgemeester van Haarlem om aan die S. D. A. P. vergun ning te verleen en cm op Zondag I Mei een optocht met muziek te houden, ge legen in zijn weinig vriendischaippelijke gezindheid jegens dien burgemeester. Het hoofddoel der interpellatie was den Minister van Binnenlandsche Zaken te be wegen den burgemeester nog lot anderen gedachten te brengen, daar met zoo'n op tocht de Zondagswet niet zou worden overtreden en er geen kans bestond op verstoring van de openbare orde. Boven dien wilde de socialistische afgevaardig de, dat de Minister bij circulaire de bur gemeesters zou vermanen om voor derge lijke demonstralies ook op Zondag vei> gunning te verteenen. Minister Ruys gevoelde echter voor een handelend optreden in dezen al heel wei nig. In de eerste plaats waren hem de mo tieven voor de weigering van de vergun ning niet bekend. Dat de burgemeester daarmede zou gemeend hebben de Zon dagswet te handhaven, ontkende hij; ook dat het hoofd der gemeente voor ordever storing zou gevreesd hebben, was niet k-t motief. Wrik wettelijk motief er dan wel voor de weigering was geweest, was den Minister onbekend. Hij wilde er nog wel eens met den burgemeester over in verbinding treden, maar van hel denkbeeld door den heer Duvs ten slotte geopperd, dal de burgemeesters bij circulaire ver maand zouden worden om aanvragen van vergunning voor optochten en demonstra ties met banieren en muziek op Zondag toe fe staan, wilde hij niets weten. Dc lieer Duys gaf geen kamp en diende lm slotte een motie in, waarin hij de Ka mer wilde laten verklaren, dat zij het ge- wenscht acht, dat als regel demonstraties met muziek en banieren op Zondag zullen worden toegestaan. Deze motie is gisteren, Donderdag, met 46 tegen 29 stemmen aangenomen. In hel houden van interpellaties zijn de socialisten specialiteiten. De heer De Jonge kwam er met een aandragen over de internecring van den Oostenrijker Fieth en in liet algemeen ten aanzien van de toelating, de aanhouding cn de internecring van vreenv'-'ingcn in ons land en omtrent de bevo -n van het Rijkspaspoortenkantoor. Op aandrang van den Cc"- n Ravesleyn werd daaraan gclian;. tie-Kruyt, als overblijfsel van de r.: ling der begroeting van Justitie, v: j geklaagd werd over de weigering der Re geering om burtcnlandsche passen aan Ne derlanders te verstrekken. Minister Heemskerk haalde zijn schou ders op over deze allerzonderlingste sa menkoppeling van niet Lij elkaar beboe rende dingen, doeli benisttc er in. Over dien z.g. verongelijkten vreemdeling Fieth, was Z.Exc. terecht niet te spreken. De man ruide op tot gewelddadige omver werping der p ■-Tring en tot revolutie. Daarom is I erncerd. Dat vond de Minister en o nden wij ook, heel be grijpelijk en logisch.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2