Handelsregister en Kapitaal. FOTOGRAFIE A. KUNKERT Karkljsien Handal en ëfiarkt ALKMAAR Atelier dagelijks geopend. Foto in elke afwerking, ZONDACliSI vam 114 uur. Spoorstraat 36 (Ingezonden.) Het Te nd van Art. 19 der' Handels registerwet luidt als volgt: „Voor de inschrijving van eene lian- .delszaak is voor de eerste maal een „keor.ag verschuldigd cn voor élke m- geschreven handelszaak is na het jaai 'van inschrijving jaarlijks een bedrag „verschuldigd aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken waar de "ïüscürij ving behoort te geschieden, be prekend naar bet m de bandekzaak gestoken kapitaal. Nu is de vraag, welke velen, die ver plicht zijn zie'1 voor inschrijving in het Handelsregister aan te melden, ge steld hebben: Wat wordt bedoeld met het in de handelszaak gestoken ka pitaal'' 'i De toelichting, voorkomende op dc m te vuil en formulieren, brengt „eenige" opheldering. Daarin 'toch lezen wij: „Onder het in de Handelszaak geslo ken kapitaal" wordt verstaan: het op het oogenblik der aangifte (eventueel vcigens de balans van het laatste boek jaar) werkelijk aanwezig eigen kapitaal der Handelszaak; derhalve, het gestorte kapitaal eventueel vermeerderd met reserven, ol verminderd met verliezen cn verhoogd niet het geleende kapitaal, voorzoover dit laatste deelt in Winst en Verlies. Deze definitie is misschien duidelijk voor liet bepalen van het op te geven kapitaal van een naamlooze vennoot schap, een middenstander zal ze alles behalve duidelijk zijn. Vooral de laat ste zinsnede „verhoogd met het ge leende kapitaal, voorzooverre dit laat ste deelt in Winst cn Verlies", maakt het er niet duidelijker op. Aangezien in de' middenstaaidsveree- nigingen over dit onderwerp reeds ge- rtiscnssccrd is, acht ik het van be lang hel hier aan de orde te brengen cn wil ik trachten duidelijk te maken, wat 'naar mijn meening pis kapitaal moet worden aangemerkt en voor het Handelsregister dient te worden opge geven Wanneer het betreft een handels vennootschap onder eene firma, zal in het credit der balans wel aangegeven slaan het kapitaal, dat ieder der ven- nootcn in de zaak heeft gestoken. Hier zal het dus niet veel moeite kos ten „het in de handelszaak gestoken kapitaal" te bepalen; "evenmin bij een commanditaire vennootschap. Moeilij ker is het dat kapitaal 'te bepalen, wanneer de handelszaak behoort aan één koopman. In het algemeen kan men bet ver schil tusschen activa (bezittingen) cn passjva (schulden) kapitaal noemen en, wanneer jaarlijks een balans wordt op gemaakt, wordt in het credit der ba lans dat kapitaal van den koopman, den eigenaar der zaak „het aansprakelijk hoofd" aangegeven. Kenter komt Het zeer dikwijls voor, dat onder activa en passiva posten voorkomen, die niet de handelszaak betreffen, maa.r daar feitelijk ouiten slaan. B.v. een koopman lieert buiten zijn winkelhuis verschillende andere huizen in eigendom, die hij verhuurd en waarop hij b.v. een hypotheek ge sloten heeft. Onder de activa komen dan voor „Huizen" en onder de pas siva „Hypotheek O/G", die uitgescha keld moeten worden, omdat ze feitelijk huiten de zaak staan, daar in zekeren zin niets mede te maken hebben. Het zelfde geldt b.v. voor effecten, hypo- iheken u/g c. d., deze dienen dikwijls alleen tot geldbelegging en staan bui ten de zaak als zoodanig. Wil een koopman dus het" in zijn zaak gestokeft kapitaal bepalen, dan is het dienstig na te gaan, of op zijn balans bezittingen en schulden voor komen, aie niet tot zijn handelszaak behoor en. Hij dient dus zijn balans in tweeën te splitsen: een die betreft ziju zaak en een die zijn vermogen aangeeft. Laten wij met een voorbeeld t!it trachten duidelijk te maken. "Gesteld de laatste balans van een koopman ziet er aldus uit-, L,i BALANS PER 31 DEC. T92U Kas Inventaris Goederen voorraa d Debiteuren Winkelhuis (hierop is een liypohteek gesloten) Huizen Effecten Hypotheken u/g r 100.— Bank (rekening-courant) 300.redCiteuren lö.OOO.Hypotheek O/G 3.000.— Nog te betalen inkomsten- belasting 12.000.— 15.000.— 5.000.— 3.0C0.— f 2.000.- '6.000.- 7.000.- '400.— Kapitaar f 15.400.— „33.000.— T 48.400.- F Dan zou "bij de balans aldus f48.400.— dienen fe splitsen! ZAAK-BALANS. Kas lavenlarir Goederenvoorraact Debiteuren "Winkelhuis f 100.Bank (rekening-courant) 300.Crediteuren „10.009.— Hypotheek O/G 3.000.- r' f 2.000.— 6.000.- 7.000.- 12.000.- Handelskapitaal fim.OOO.- 10.000.- T25.4ÖD.— VERMO GENS -BALANS. li 2"25.400.— Kapitaal in de zaak Huizen Effecten Hypotheken u/g f 10.400.— Nog te betalen inkomsteu- 15.000.—i belasting 5.000.Ycnnoeen 3.000.— r 400.- 33.000.- "f 33.400.— V *33.400.— Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat fie koopman een kapitaal van f 10.100.— in zijn zaak heeft f gestoken. En nat het kapitaal, dat hij voor de iusc ij- Viisg in het Handelsregister moet op geven, dus niet Is f 33.0GO,maar slechts f 10.460.— Wie de gewoonte heeft, aldus zijn Lalans te splitsen, zal er een groot gemak van hebben. Het komt wel-is-w-aar voor, zo-oals in bovenstaande definitie is te lezen, dat iemand, die geld leent, ook profiteert "San de winst of deelt in het verlies dus een deel der winst bekomt, doch dat is eene uilzondering. Ik oegrijp dan ook niet, dat dit geval in de de finitie genoemd is; het geeft m. i. meer verwarring dan verduidelijking. Ook die „vermeerdering met reserven" kan ver warring brengen: een reserve voor au- feieuse debiteuren b.v. verhoogt in gee- nendeele het kapitaal. IBUWS BERGEN. BERGEN. Uitbreiding. Toen een paar maanden geleden bekend werd dat de oude smederij aan de Kerkstraat in eigendom was overgegaan aan den heer P. Hopman, alhier, en dat plan nen bestonden dit bouwvallige gebouw te sloopen, is van meer dan eene zijde •te wenschelijkheid naar voren gebracht dit gebouw met zijn typisch oud gevel tje te behouden." De Voörslanders van behoud van dit gebouw zullen zeker mei Welgevallen hebben opgemerkt, dat tiet perceel, in plaats van te worden gesloopt, onaer leiding van den archi tect J. Leijen alhier, aan eene gron dige inestaura'Je js onderworpen. Tiet voorgeveltjc met zijn helder witte muren en groen geschilderd voorschot doet prettig iu de omgeving aan, terwij inwendig eene zoodanige verandering heeft plaats gehad, dat men Zich niet lam voorstelten in hetzelfde gebouw te zijn, waarin voorheen een smederij gedreven werd. In dit perceel nu is gisteravond 7 uur ooor den heer Hopman, die reeds sedert een paar jaar een zaak drijft in manufacturen, dames- en heeréh-modc- toükelen enz. in de Dorpsstraat, een Doch dit onderwerp ligt verder Pui ten mijn bestek. Ik hoop, dat bovenstaande eenig licht mag brengen op dit duistere punt, want 't is niet van belang ontbloot of men r 15.of f50.dan wel flOO. betaalt bij eerste inschrijving in het Handelsregister. Maar bovendien „de jaairlijksche bij drage" keert terug. Ik hoop, Mijnheer de Redacteur, dat ik niet te veel van U verlangd heb en eindig met U mijn dank te brengen voor de gastvrijheid ju zoo ruime mate van U genoten. Met de meeste hoogachting, S. J. A. KEESOM, Adm. van het Centraal Bureau van Advies v. d. Middenstand. tweede zaak geopend en wel voor de afdeelingen galanteriën, speelgoederen, luxe-artikelen, lederwaren enz. enz. Of schoon de heer Hopman ons mededeel de teleurgesteld te zijn, aangezien vele in bestelling zijnde goederen nog niet zijn aangekomen, kunnen wij toch ge tuigen, dat de verschillende étalages er keurig en smaakvol uitzien cn de lust tol koopen ten zeerste prikkelen. Dc voorraden en sorleeringen in alle af deelingen zijn belangrijk uitgebreid. Hiermede heeft de lieer Hopman zijne clientèle zeker een dienst gedaan cn waar ons bekend is, dat steeds prima waar tegen lagen prijs wordt g-werd, is het zeker niet meer noodig, dat men maar elders gaat om zijn inkoopen te noen. Wij hopen gaarne, dat de onderne mingsgeest van den heer Hopman, wiens zaak zoowel bij inwoners als had gasten een zeer goeden naam lieert, moes worden beloond met een steeds inenemenn debiet. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de school der Berger Schoolvcr- ceniging alhier, is, met ingang ran 1 Mei ,a_s., benoemd Mei J. D. van Hou ten te Dordecht. HEEMSKERK HEEMSKERK. Stille Omgang. Evenals naar Amsterdam zal cr een groep bedevaartgangers a.s. Zondag deelnemen aan den Stillen Omgang lii Alkmaar. Om 12 uur 's nachts zullen de wandelaars vertrekken. ftitvr ia, v er e e nigi n g. In de dezer dagen gehouden vergadering van bovengen, vereen, werd als bestuurslid gekozen Mej. M. Hennenian en verdei voor de K. S. A. afgevaardigd de da mes G. Schouws en WelborenKluft. Eenige bioscoopnummers maakten 'de vergadering heel gezellig. ZIJPE. ZIJPE. Burg. S tand van 23—29 April. Geboren: Anna Adriana, d. v. TT. M Bosman e.n J. Th. Verstee/b Ariën, z. v. J, Blokker cn L. Bobeldijk; Maart je, d. v. K. Francis en G. Dalen- berg. Ondertrouwd: Jb. Scholvanger, 26 jaar, arbeider en M. Dekker, 22 jaar, beiden alhier. Getrouwd: K. "Wonder, 23 ja,ar en M. Bos, 23 jaar; P. Garretsen, 24 jaar en C. Koster, 26 jaar; C. Bos, 23 jaar en Gr. "de Graaf, 20 jaajrC. Marees, 28 jaar en G. C. Schuijt, 21 jaar; A. Zijdewind, 23 jaar cn S. W. H. de Beurs, 19 jaiar. Overleden: Grietje Noorden, 75 jaar, weduwe van P. de Leeuw; Antje, oud 7 jaar, d. v. B. van Heeringen en A. Visser, wonende te Vreeswijk. HOORN. HOORN. Raadsverg? ade- ringi De Raad dezer gemeente vergaderde op Donderdag: 28 Apr. 's avonds om 8 uur. Aanwezig? de Edelachtbare heer Burgemeester de Jongh, en alle le den, behalve de hoeren Behaas, (met kennisgeving) en Haverbusch De Voorzitter, die reeds langen tijd wegtens ongesteldheid niet aan. wezigi kon zijn, spreekt als volgt Dames en Hoeren. Het is mii een groot genoegen, na een langdurige afwezigheid we gens ziekte, voor het eerst weer jn Uw midden te zijn en hoewel nog niet ovlledig hersteld, mijn dage- lifksehe bezigheden te hebben kun nen hervatten. Spr. stelde er prijs op, bij deze gelegenheid zijn har telijke dank uit te spreken voor de belangstelling die spr. in de laatste maanden heeft mogen ondervin- oen, zoowel in en uit de Raad als voor de zijde der ingezetenen, en evenzeer voor de vriendelijke wen- schen tijdens zijn ziekte en bij zijn herstel geuit in de organen der plaatselijke pers. Dat alles doet eein zieke goed. Vooral was het spr. aangenaam den heer Spaander te kunnen ont lasten van die zware taak om bii zijn drukke particuliere werkzaam heden geruiimen tijd te fungeeren als loco-Biurgemieester. Namens den gemeenteraad zegt spr. zijn handig rondigen dank aan den oudsten .Wethouder voor de verdienstelijke wijze, waarop hijt ii- dielijk zijn plaats heeft vervuld. Daarna richtte spr. zich tot den Wethouders de Jong en Veldhui zen die met alle toewijding den loco Burgemeester hebben ge steund. Dat het College in de beste har monie heeft samengewerkt, ver meldt spr. met dankbaarheid. Spr. had zich ook verheugt, dat het College met een lid werd ver sterkt, omdat de ziekte langdurig was. Intusschen zou dit verblijdende verschijnsel niet zijn bereikt indien niet de Raad aan B. en W. zijn on- rnisbaren steun had verleend. Hiervoor bracht spr. oprechten dank. Daarom zegt spr.. twijfel ik er niet aan, of de Raad en het dage- lijksch bestuur zullen met mij een parig van oordeel zijn, dat deze goede en geregelde gang van za ken grooténdeels mede te danken is aan de krachtige hulp en zaak kundige voorlichting van mijn ver dienstelijken gem. Secretaris en dat de heer Room daarvoor aanspraak heeft op ons aller groote waar deering. Ten slotte, zegt spr., heb ik aan den Raad nog een miededeieting te doen, voor mii van minder aange name» aard, namelijk deze dat ik, in en door mijn ziekte tot bet besluit ben gekomen om over eeni ge maanden ontslag te verzoeken uit mijn ambt en tevens Hoorn ga verlaten. Zeer ontroerd gaat spr. vervol gens verder. Was mijn gezond heid goed gebleven, dan z:ou ik nog gaarne" enkele jaren hebben doorgediend, omdat ik hier steeds met "het grootste genoegen heb gewerkt en gewoond en ik aan Hoorn ben gehecht geraakt Maar het gure Zuiderzee klimaat schijnt op mijn leeftijd vooir mii minder gewenscht te zijn en ik wil noch de gemeente noch den oudsten Wethouder bloot stellen aan de kans, dat ik in den winter mijn werk opnieuw voor geruimen tiid uit handen zou moeten geven. Daarom heb ik gemeend officieel den Raad kennis te moeten geven van mijn voornemen om nog in den loop van dit jaar af te treden.1 Daarom zegt spr. stel ik U voor. Dames en Hoeren, deze mededee- ling voorloopig voor kennisgeving te willen aannemen. Aldus besloten. Hierna sprak Wethouder Spaan der het volgende. Dank breng ik U Edelachtbare Heer Burgemeester voor de vrien delijke woorden, tot mij gericht IJ sprak zooeven van zware taak naast het particuliere teven, doch zwaar is deze niet geweest, omdat ik daarbij had den ondubbeizinni- 'gen steun van Wieth. de longe. daarna van den Heer Veldhuizen en niet minder van alle Raadsle den en die van onzen Secretaris den heer Room daardoor is mii de taak niet zwaar gevallen de verantwoording" die op mii rustte, achtte ik mij als een plichtde zaken zijn geloopen naar ,Uwe goedkeuring. Het laatste wat ik' van U ge hoord heb, kwam1 het gevoel naar voren, hoe nauw het U ter harte gaat- om afscheid te nemen. Van den anderen kant moet dit een blijdschap zijn, want het betreft hier alleen Uwe gezondheid, de leeftijd is gekomen na den arbeid. Wij zijn allen overtuigd, dat U geen rust kon hebben, doch het voorteeken is zeer verstandig, om den veelomvatteiiden arbeid vaar wel te zeggen. Gelukkige gedach te kunnen we de zenoemen. Het voorbeeld ligt nog voor ons, van een groot man die te laat zijn rust nam. Daarom Burgemeester filiciteer ik U met dit Herstel en dat Uwe gezondheid U in staat stelt nog lang het beleid van Hoorn te vol gen. (Applaus). (Wordt vervolgd). CASTRICUM. CASTRICUM. Duinbrand. Woensdagmiddag' meik'te de Rijks veldwachter A. dat er brand was in de duinen van Jhr. Gevers. Terstond begaf hij zich terplaatse en door zijn krachtdadig optreden i'S voorkomen, dat de brand uitge breid werd. Thans is slechts een hon derd meter helm verbrand. Buiten g e w a o n G emeente- vei'dwacfóer. .ot buitengewoon ge meenteveldwachter alhier, is aange steld door den Commissaris der Ko ningin H. van Amersfoort, monteur- meteropnemer aan de gasfabriek de zer gemeente. Benoeming. Tot administra tief beambte aan het provinciaal Zie kenhuis „Duin en Bosch" is benoemd A. Kuperus tot op 15 Februari me- teropnemer-sdhrijver aan de gemeen telijke lichtbedrijven alhier. A. R. K. A, Donderdagavond werd op uitnoodiging van het Hoofd bestuur van de Algemeene Roomsdi Katholieken Ambtenaars-vereeniging een vergadering' gehouden van de leden van A. R. K. A. behoorende tot de afdeeling Beverwijk. Na uiteenzetting van den voorzitter van het Hoofdbestuur en na enkele andere besprekingen, waarbij te pas kwam de redenen, waarom de Afdëe- ïing Beverwijk in de put was geraakt, werd besloten tot hernieuwde op richting der afdeeling! over te gaan er werden tot bestuursleden geko- jen: de lieeren N. A. van Lunen, voorzatter, C, Bregman, secretaris, beiden te Castrieum, B. H. Bóerse- ma, Penningmeester te Santpoort, J. M. Frik te Velseroord en H. L. van Marken te IJmuiden. Het is te hopen, dat alle ambte naren die in A, R. K. A. thuis be- hooren, als lid toetreden, om zoo doende een sterke afdeeling te kunnen vormen. DE CENTRALE STIERENKEURING. Aan de Centrale Stierenkeuring, welke gisteren in den Bergerhout werd gehouden, werd door zeer ve len deelgenomen Door B. en W. en de w.n. secre taris, werd aan deze keuring een be zoek gebracht. De indruk was, dat dit jaar een zeer goede collectie vierjarige en ou dere stieren bijeen was. Ook onder de twee- en eenjarige stieren waren zeer goede exempla ren. Prentten werden toegekend aan de volgende stieren: Noi. 1 „Meine", geb. 20 Dec. 1915, eig, Folvereenigiijig te Beemsfer. Fok ker T. P. Hoekstra te Loenga. No. 2. „Jan 4", geb, 1917. Eig. Siierenvereenigingi te Andijk. Fokker G. Blokker te Opperdoes. Driejarige Stieren. No. 1. „Con- stantijn 5", geb. 10 Maart 1918. Eig. Jim. Blaauboer Kz., te Barsingerhorn. Fokker K. Slik te Barsingerhorn. No. 2. (Zoon van „Jonge Max"),, N.H. 509, N.R. 3166 S. Tweejarige Stieren. No. 1. „Hans 8", (zoon van „Jonge Max"), geb. 2 April 1919. Eig. Js. Ruijter te Ooster- Blokker. Fokker C. R. Blaauboer te Wi ering erw aard. No. 2. „Wodan 4", geb. 15 Maart 1919. Eig. Fokvereenigtng Beemster. Fokker P. Noome te Beemster. No. 3. „Constantijn 19", (zoon van „Constantijn" N.H. 521, N.R. 3212S., geb. 2 Maart 1919. Eig'. Jb'. Immink Hz. te Barsingerhorn. Fokker Eig. No. 4. „Constantijn 23", (zoon van „Constantijn" N.H. 52!, N.R. 3212 S), geb, 8 Mrt. 1919. Figi. R. Kiste maker te Bob e 1 d ijk-Be rkho ut. Fok ker K. Slik te Barsingerhorn. No. 5. „Constantijn 25", (zoon van „Constantijn" N.H. 521, N.R. 3212 S.), geb, 10 Mrt. 1919. Eigi. Fokver- eeniging1 te Assendelft, kokker D. Blaauboer te Barsingerhorn. No. 6. „Jonge Frans 24", (zoon van „Jonge Max" N.H. 560, N.R. 3166 S.), geb. 25 Febntarii 1919. Eig:. jb. Kaan Kz. Sr. G>., te Wieringer- waard. Fokkers Eigenaars. No. 7. „Constantijn 28", (zoon van „Constantijn" N.H. 521, N.R. 3212 S.), geb. 14 Mrt. 1919. Eig. P. Zwart te Boekelermeer, Heiloo. Fokker K. Slik te Barsingerhorn. i No. 8. „Gliidk Auf 5" eeS. 7 "Juni 1919. Eig. P. Jonges Dz. te Noord- Beemster. Fokster Wed. Jb. Beets te Beemster, No. 9. „Adolf 2", geb'. 13 Febr. 1919. Eig. G. de Boer te Petten. Fok ker J. Rampen te §chagerbrug'. No. ,10. „Jonker", geb. 22 Febr, 1919. Ëig. Jb. jimmink Dz. te Sdlia- gerbrug'. Fokker Eigenaar. Er waren totaal 40 een-jarige stie ren. Op de voerkeuringen werden aan de volgende personen gieleidersprijzen toegekend: G. Coeverl, Oostwoud, F. A. F. Grónemann, Wieringerwaard, C. Schoen, Nieuwe Niedorp, C. Stapel Pz„ Den Hout, J. Jimmink Jbz., Seha- gerbrugi, J. A. Stihocne, Assendelft, L. Kreuger, Zuid-Beemster. Premiën voor de best opgefokte stieren werden toegekend aan: C. Donker te Twisk voor „Jan 4", Jn. Schenk Kz., te Wieringerwaard, voor „Frans 38" en „Frans 39'", 0. Stapel Pz., te Den Hout voor „Pel Blok 4", „Pel Blok 5", „Pel Blok 6" en „Ceres Blok'", jb. Jitaminnk Dz. te Schagcrbrug voor „Robert"', K. Schoon e Mz. te Assendelft, voor .Willem 21". Het is gebleken, dat de Bergcriöin voor de Stieren-keuringen zeer ge schikt is. Zoowel de Prov. Commis sie ter Bevordering van de Rundvee- fokkerij in Noord-Holland, als de in zenders waren vol lot over dal ter rein. Wij meenen, dat B. en W. in deze een goede daad hebben gedaan en er toe hebben medegewerkt, dat de keuringen te Alkmaar zullen blijven geschieden. HANDELSAVONDSCHOOL. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. G. van Diepenbeek, Lies de Groot, Marie Hermes, Th. v. d. Idsert, H. de Jager, Catha. Koel, Neisje Landman, W. List, Kunnie Loclew'ijk's, G. v. d. Meer, KI. v. d. Molen, Joh. Mulders, Martiuus Na- rold, Rika Schram, Agatha Sijperda, Corn. Tuijnman, C. F. Anderson, KL Bakker, H. W. Blok, Trien Bcon, Geertje Brak, Jo Breek, Chr. Dekker, Maria Emmer, Annie de Gier, Vol- kert Kater, A. Nïloolai, Geertruida Nie- ropv J. Nol, C. Schermer, Gr. Schok ker, Aagje Overeem, N. Somb r"ek, J. v. Til, W. L. Tromp, Neliy Va der, K. Wijker, J. M. Polak. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: W. Bosman, C. Jongebloed, J. Kos ter, Jo Lugwater, L. Prins, Marie Schuurman, D. Lougé, P. v. Zon, J. v. Zonneveld, j. Flokstra, B. Beste- rnan, Aagje Blom, Anna M. C. Broers, J. Brouwer, P. Emmer, Marie Fcld- mann, Neeltje Gelder, J. Jongkind, Joh. Jonker, D. Mus, A. Rike, Catha- raia Rivière, W. K. Sweerts. Bevorderd van de 3de naar de 4e klasse: Aafje Bos, Nico Dekker (v.w.), Cor nelia Geuzebroek, A.driana v. Oiezen (v.w.), Elisabeth de Groot (v.w.), Greta Hemmelder, W. v. d. Post (v.w.), P. de Ruiter, Mien Se ver ij n, jeannette Stuart, H. Tamis, Grietje de Vries, Rika Werksma, Truus Weij- hng. V.W. is voorwaardelijk', KAASHANDEJj. Men ineldt ons, de vercenig-ing van kaashandelaren in Noord-Hol land hield gisteren een algemeene vergadering. De .'^gemecne toestand in den kaashandel vormde een punt van bespreking. Do kaasmarkt wordt in zijn voort bestaan van verschillende zijden be dreigt. Diegenen onder de producen ten die hun heil zien in coöperatief uitvoeren sluiten zich aan bij ver- eenigingen daartoe, anderen treden toe tot afzetco-mbinaties. liet is oen belang der kaashan delaren doch zeker ook der produ centen dat onze kaasmarkt bestaan blijft. Op de eerste plaats wordt den prijs daar door vrijen handel be paald en ontvangt man contant geld voor zijn produet. Niets is mooier clan zijn produkt in den vrijen handel te verkoopen. Van den anderen kant wordt naar voren gebracht dat indien de kaas markt verdwijnt of weinig meer te beteekenen heeft de vergelijking vo-or producenten die hun kaas op andere wijze verkoopen verdwenen i3. Met alle kracht moeten dus han delaars cn producenten samenwer ken om de 'kaasmarkt te fce'aoudeu collecte voor de St. Josephsehoos) te half 1 en 1 uur Cat., te 3 uur Bijbel en Liturgie (ingang in de kerk) te 2 uu? is de ker open, 6 uur plechtig Lof met Processie en feestpredikatie Onder het Lof col lecte met open schaal. Ma. 7 uur Ciongr. der meisjes. Di. half 8 Goagr. dor mannen. 'Wo. half 8 Gongr. der vrouwen. Gedurende de Meimaand zijn de Congregaties voor iedereen toegan kelijk. Vr. en iZa. half 8 Meimaanctosfe- ningen. Vr. te 4 uur moeten de jongens tomen biechten die leeren voor de plechtigs H. Communie. Za. 4 uur moeten de jongens ko men biechten van de 2e Naleering Van 4—6 en van half 79 uur biechthooren. Di. 9 uur gez. II. Mis voor een Zilveren Huwolij ksfeest, Wo. half 10 Vcni Creator en gea Huwelijksmis. Van 6—half 8 uur gel. om te biechten. Do. Hoogfeest vau 'sHeeren He melvaart- te vieren als Zondag. De H.H. Missen als om Zondag, te-C urn Meim aandoofen i n ge o Alle leden van de 3e Orde v. d. II Franciscus worden verzocht zich ntx de Iloogmis aan de Pastorie Verdr. Oord tusschen 12 uur en half 1 or te geven. ST. DO-MINICUS. Hedenmorgen te 5 uur H. Mis met toespraak voor de deelnemers van de ïtij wiel club aan den Stiller Omgang, 6 uur do gewone Dienst voor de Par., en vervolgens de H.H Missen te half 8, 9 en half 11 uur. Dien dag de collecte voor de kerk na den middag 3 uur Vespers 6 uur Congr. voor de beide aid. der H. Kami lie. Ma. 8 uur LI. Mis voor do leden der St. Catharinarvcreeniging des 's avonds Lof en vergadering dei Derde Orde. Di.. half 8 uitv. voor Cornelia Bijl nis lid der H. Familie, te 8 uur uitvaart voor Maria IJpma- Kruijer, als lid der II. Fam., 9 uur gez. Maandstond voor mevr. Berth. llander-Prox, 's avonds 7 uur Lof. Wo. Vigilie van Hemelvaart, 8 uur II. Mis voor B-ertlia Tander-Prox als lid der H. Fam., 9 uur gez Maandst. voor mevr. Maria IJpma- Kruijer, 's avonds 7 uur Gongr. Do. feest van Hemelvaart, gebo den Heiligendag te half 11 de 8o<- lemneele Hoogdienst 's namiddags 3 uur Vespers, 7 uur I.of mét predika tie. Vr. le der maancl, 9 uur gez. Dienst, 's avonds 7 uur Lof Zu. avond 7 uur Lof. ST. JOS'EFKKEK. ZO. le Zondag der maand, volle aflaat, de Kuch. dag in onze kerk den gahee'eu dag uitstelling van het Allerheiligste, collecte voor de kerk, half 8 on 9 uur stille II.H. Missen, half 11 Hoogmis tot intentie der leden van den Kuch. Bond, half eèn eezamelijke aanbidding £i gez. der kinderen, half 7 Lof en processie ter eere der Koningin van de AI- lerh. Bozenkrans. Ma., Di. ©n Wo. zijn de Kruisda gen, vóór de H. Mis van 9 uur wordt de Litanie van alle Heiligen geboden voor de vruchten der aarde. Ma. lmif 5 gel. om te biechten voor de kinderen. Di. le Dinsdag der maand bijzon der toegewijd aan den H. Vader Diominicus, volle aflaat, onder de H. Mis van half 8 algemeene H. Communie voor de kinderen der lee ring van P. Rector en P. Meijer Wo. van 5—7 uur gel. om te biechtem Do. feestdag van 's Heeren Hemel vaart geboden te vieren als Zondag, voile aflaat, half 8 en 9 uur stille H.H. Missen, half 11 Hoogmis met feestpredikatie. Vr. le Vrijdag dor maancl, bijzon der toegewijd aan bet Goddelijk Hart van Jezus1, half 8 gez. II. Mis met uitstelling van het Aller heiligste. Vr. begint de Noveen ter voor bereiding voor het Hoogfeest van Pinksteren. In de Meimaand eiken avond in de week 'te 7 uur Lof, Koz. en gez. ALKMAAR, it. LAUEENTXUSL Heden herdenking van het Mira kel van het H. Bloed te Allernaar. Alleen mannen en jongelingen mo gen aan den Stillen Omgang deel nemen, alleen dezen zullen te 5 u. in de kerken worden toegelaten. Te uur ia St. Doniinioua on St. Laur-ontiuskerk H. Mis met predikatie Na de H, Ills .-yeresring van de relikwie van liet H. Bloed. De H.H. Missen te half 7, kwart vaar 8. 9. en half 11 uur.. Heden Handel vlug. ALKMAAR, 29 April. Alton. Export veiling. Wortelen f23—26, rabarber f3.20—9.40 per 100 bos; uien 18.10—45 per 100 K.G.; asperges wit 37—35 et. idem blauw 22—52 ct. per bos; kropsla f6.20—11.90 per 100 stuks; picterselto f2.30-5.60 per 100 bos; prei fS.90— f 16.30 pel 100 bos; postelein fl.49— fL64 per bcKi; radijs f3.106.30 pet 100 bos; raapstelen f0.80—1.90 per 10C bos; spinazie f7.6016.50 p. 100 K.G.j selderie f.6.3011.90 per 100 bos. PUP, MEREND, 29 April. Af slag ver. „Beemster, Pnrmercnd en Omstreken". Spinazie f5.2012.80 per 100 K.G.si? fiï— per 100 krop; peterselie 13.20 selderij f X0.30—11.10, rabarbec f3.80— f9—, prei f3—8.60. alles per 100 bos

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 3