ïMnnerHancfsch Nieuws. DRANKBESTRIJDING Plaatselijke Keuze. Luchtverkeer. Kerk en School Gemengd Nieuws. Korfe Berichfen SPORT EN SPEL. toepns'c'ijk zal zijn op „Hadt-je-me- maar", wiens zonden wel zoo vast staan ais een muur, maar toch da teeren van vóór de inwerkingtreding van de wet. M a.w.kan aan een wet, die, als men wil, „verkregen rechten" ontneemt, terugwerkende kracht wor den toegekend? EEN KATHOLIEK INLICHTINGS BUREAU OVER INDIë Sinds enkele jaren bestaat hier de ..Vpreenigiiig van Oost- en West-Indische Kn holleken in Nederland." Deze stelt zich ten doel om, volgens de katholieke beginselen: le. mede te werken aan de ontwikke ling en bloei van onze koloniën, 2e. den band tusschen deze en hel Moederland hechter te maken. Zij tracht dit doel te bereiken langs wettigen weg a.m. door: le. het in studie nemen van en het adviseeren in sociale, economische cn politieke aocvolegeniheden, welke onze ko'oniën bekriten, 2e, met woord en geschrift belang stelling voor onze koloniën te wekken, 3c. hen, die tilt de koloniën in Neder land komen of derwaarts gaan, desge- wenseht mot raad en daad hij te staan. Om een intensieve en extensieve werk zaamheid in die richtingen mogelijk le maken besloot het bestuur een bijzon der secretariaat te slichten, dat gesteld is onder leiding van den heer J. A. Mo rtod de Froidevi'lie, een der voormannen in het kathc'ieke vereenigingstevcn in Inddë, en gevestigd wordt te 's-Graven- Hiatfe, van Braketstraal 111. Voor mondelinge en schriftelijke in- Tehtingen kan men zich voortaan te allen tijde aan dit adres vervoegen. Vooral aan de katholieken, die voor nemens zijn naar Indië te vertrekken, wordt dringend de raad gegeven, zich tot dit nieuwe secretariaat te wenden, dat hen in vele zal:en van diens kan ziin. DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD. De daling der kosten van het levens onderhoud voor Amslerdamsche arbei dersgezinnen (de belasting niet meege rekend), welke zich in December voor deed, zette zich over Maart 1921 voort. De tevenskosten zijn thans zelfs lager hoewel niet veel dan in Maart 1920, welke maand als de grondslag dient voor de berekening. De daling bedroeg n.l. sedert die maand 1.8 pet., terwijl er in December 1920 nog een stijging van 3.7 pet. viel waar te ne men, De daling sedert laatstgenoemde maand bedroeg dan ook 5.3 pet. In Seplemher 1920 werd met een stijging Van 6.8 pet. het hoogste punt bereikt, Waarna een geleidelijke daling intrad. Wat de voeding afzonderlijk betreft, hoewel hier insgelijks sedert Decem ber 1920 een algemeene vermindering is aan te wijzen, blijft het cijfer toch nog een stijging vertoonen sedert Maart 1920 en wel van 4.8 pet, legen 10.5 pet. in December 1920. Ook hier is niettemin een progressieve daling waar te nemen, n.l. 11.4 pet. in September, 10.5 pet. in. December en 4.8 pet. in Maart. Vrijwel de meeste artikelen, welke de groep grutterswaren samenstellen, waren in de daling dezer groep be trokken, het meest echter rijst. De groepen suiker en andere kruideniers waren hebben insgelijks een, hoewel veel geringere daling ondergaan. Een viertal andere groepen zijn nu insgelijks gedaald tot beneden het peil van Maart 1920: brood, eieren, visch en vetten. Gestegen in prijs zijn daarentegen vleesch (vooral rimdvleesch), groenten fruit en aardappelen. De toenmaals geconstateerde daling Dp kleedmg, schoeisel, wascli- en pcets- artilcclen en instandhouding van huis raad, heeft sedert dien nog grootere afmetingen aangenomen. Ook de post brandstof vertoont een daling. Daar tegenover staat een lichte verhooging van de huishuur, alsmede van de post diversen, als gevolg van het verhoogde briefport en het verhoogde tarief der badhuizen, i I; DE NOOD DER GEMEENTEN. Verschenen is het Voorloopig Verslag (Tweede Kamer) over het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksuilkeering aan de gemeenten. Zeer vele leden verklaarden hot te be treuren, dat de Regeering zich bij dit (wetsontwerp tot het voorstellen van een nood-regeling heeft bepaald en niet een principieele herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten aan de orde heeft gesleld. Verscheidene leden betwijfelden, of de totstandkoming dezer noodregcling zelfs in de naaste toekomst bevrediging zal Êcheivktn, Andere leden voerden aan, dat, hoe iwcnscheüjk een spoedige definitieve her ziening van het stelsel der Rijksuïlkeerin- gen aan da gemeenten moge zijn, de tot standkoming daarvan zeker wel eenige ja ren zal vorderen. De nood der geaneenten maakt evenwel onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk. Weer andere leden zouden het juister hebben gevonden, indien de Regeering dit wetsontwerp niet had ingediend. Zij be toogden, dat de gemeenten zich zooveel mogelijk zelf moeten bedruipen en zich yooral in dezen lijd bij het doen van uit gaven tot net strikt noodzakelihe moe ten j>eperken Dit wordt door sommige ge meentebesturen al le zeer uit het oog ver loren Men verzocht de Regeering, aan de Ka mer een gedetailleerd overzicht ie willen verstrekken van den gemeentelijken be lastingdruk pver de laatste drie jaren in b.v. een 50-tal geaneenten van verschil lend type. Hadden zeer vele leden aan een defini tieve regeling verre den voorkeur gegeven zoo verklaarde men zich toch in het al gemeen bereid, in de gegeven omstandig heden te bevorderen, dat een nopdrege- ting tot stand komt. Vele leden wenschten echter uitdrukkelijk in het wetsontwerp b< laid te zien, dat deze noodiregeling niet langer dan voor de jaren 1921 en 1922 zou geiden, Andere leden verklaar den, aan de opneming van zoodanigen termijn, welke, naar de ervaring leert, im den regel verlengd wordt, slechts ge ringe waarde te hechten. Tegen het stelsel van hot wetsontwerp bestond bij vele led ernstig bezwaar. Dat de Regeering het maximum tier veihooging van uil keering op loó pGt. heeft gesteld, waardoor de totale kosten van liet wetsontwerp 10 i 12 mi' n gulden zullen beloonen, had verschillende leden in hooge mate bevreemd. Reeds de waardedaling van het geld zou er toe moeten leiden, aan alle gemeenten een miiiiinum-veriiooging der tegenwoordige uitkeering mot 100 pet. te garandceren. Op de opneming van een daarloe strek kende bepaling in het wetsontwerp dron gen sommige dezr leden aan. Deze be den verklaarden boven het Rcgeeringsomt- werp verre den voorkeur te geven aan liet tegelijk daarmede in de afdeeldngcn onderzochte wetsvoorstel-De Geer c.s., dat een totale uitkeering van 35 5 40 millioen gulden aan de gemeenten in uit zicht stelt. Sommige leden stelden de vraag, hoe hoog de kosten van het wetsontwerp zouden bcloopen, indien het maximum der toe le kennen uitkeeringen onder scheidenlijk o,p 150 en 200 pot. der te genwoordige uitkeeringen gesteld wordt. Tevens is verschenen het Voort. Ver slag over het wetsontwerp-De Geer c-s. tot het nemen van maatregelen tegen te zwaren gemeentelijken belastingdruk. In 't algemeen wjwdt verwezen naar hef Voorloopig Vverslag over het door de Regeering ingediende, hierboven vermel de, wetsontwerp. Zeer vele leden hadden legen de voor gestelde regeling bezwaar. Een verhoo ging dor Rijksuitkecringen aan de ge meenten met een totaal bedrag, door de voorstellers op 35 a 40 millioen geraamd, door den minister van Financiën nog veel liooger geschat, achtten zii bij den tegenwoordigen toestand der schatkist onaannemelijk. Vele anere leden betuigden hun in stemming met het voorstel. De samenvoeging der Zaansche gemeen ten. Na eene lange discussie heeft de Raad van Koog aan de Zaan zich thans tegen samenvoeging van alle Zaansche gemeenten verklaard alleen de 4 soc.-dem. stemden met de communisten vóór combi natie met Zaandam, Wel voelde men alge meen voor een samenvoeging met de na burige gem. Zaandijk, doch voorshands wenscht men den toestand te laten zooals hij is. Men is aan de Zaan thans vrij alge meen van meening, dat er van één Groot- Zaandam zeker niet vee] zal komen, als dc diverse gemeenten wie het allereerst aan gaat er weinig voorvoelen. Koog en Krom menie zijn beslist tegen Wormerveer nam nog geen besluit en te Zaandijk is het om en om, ofschoon B. en W. er daar wel voor zijn te vinden. Herziening OngevallenwetDe Eerste Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp lot herziening der Ongevallenwet 1901 z.h.s. aangenomen. Een Oranje-boek. Naar verluidt, is eerlang weder de verschijning van een Oranjeboek te verwachten. De nieuwe partij in den Ams/erdamschen Raad. De partij de Geitder zal nu een naam moeten hebben, schrijft de „Neder lander." En het blad stelt dan de vraag, wat dunkt u van dezen titel, de repaille- partijt UITSLUITING- VAN VERKIESBAAR HEID. De centrale sectie der Tweede Kamer heeft besloten het wetsontwerp tot aan vulling van provinciale wet en gemeente wet met die bepaling om te verhoeden dat in de staten of de gemeenteraden personen zittting nemen die uit hoofde van hun gedrag van het actieve kies recht zijn uitgesloten, Dinsdag 3 Mei in de afdeelingen te onderzoeken. DE MOTIE-VAN STAPELE AANGE NOMEN. In de Vrijdag gehouden zitting dor Tweede Kamer is de motie van-Stapele: „De Kamer van oordeel, dat verlenging van don arbeidstijd van het P. T T.- personeel niet gewenscht is en dat ook overigens geen verslechteringen in de ar beidsvoorwaarden van dit personeel be- hooren te worden aangebracht," aangeno men met 45 tegen 33 stemmen. De groo- te meerderheid der Katholieke leden stemde voor. DE RAPAILLE-PARTIJ. De heeren Anthon Bak els, voorzitter der club Dada, Erich Wichman, secretaris van het kunslenaarsgenootschap De An deren, en Henk Eikeboom, penningmees ter van een groep anarchisten uit de so- ciaal-anarchistisdhe actie te Amsterdam, deeleit aan het Hhi. mede, dal is opge richt een anti-sterapiichtparlijgenaamd De Rn.paillepartij, waarvan zij het bestuur vormen. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van den verjaardag vau Prinses Juliana woei Zaterdag van de Haagsche torens en openbare ge bouwen, zoowel van Rijk, Provincie als Gemeente, en van de gezantschapswo ningen do nationale driekleur. Ook vele particulieren hadden de vlag ontplooid, terwijl de trams weer met gepavoisoorde beugels reden. In de volksbuurten was hier en daar een aardige straatversiering aangebracht Den geheelen dag had de straatjeugd vrijaf. Door de departementsgebouwon waren de gebruikelijke deooratieven aan gebracht, die 's avonds in feestlicht prijk ten. Het Voorhout was fraai met vlag gen versierd. In do paleizen werd gelegenheid gege ven om in de felicitatie-registers te tee kenen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Er heerschte vooral in den namiddag een vroolijke stemming in de Residentie. Voor het Paleis van do Koningin-Moo- d«r had zich een groote schare opge steld, en toen 1I.M. de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses zich even voor het raam vertoonden, werden zij op hartelijke wijze begroet. Tijdens het voorbijtrekken van don Jan gen kinderoplocht speelde de muziek het Wilhelmus. Do Koninklijke Pamilie sloeg uit een kamer van het Paleis den stoet gade. Om 10 minuten over drie vertrok het Vorstelijk Gezin per auto door het Voor hout naar hot Paleis in het Noordeinde luid en langdurig toegejuicht door de talrijke belangstellenden, die zich in een dubbele haag langs de route hadden had den opgesteld. Omstreeks 3Va uur in den namiddag, werd aan de Prinses een fraaie bloe menhulde gebracht. Het aardige denkbeeld was van de ver- eeniging „Oranjebond in de Residentie", omg de bloemenhulde te laten brengen door kinderen uit Den Haag, Scheve- ningen en Delft die tegelijk mot den Prinses jarig waren. Acht kinderen, jongens en meisjes, ver banden door een breed lint in de oranje klem-, beklommen de stoeptreden en zij torsckten een groot bloemkussen, ver vaardigd van blauwe viooltjes, waarop in het midden een kroon van bloemen, geflankeerd door bouquetten van oranje rozen met orchideeën, verbonden met een lint waarop met gouden letters de data 1909-30 April 1921. Daarbij werd de Prinses een in Nassau blauw kalfsleder gebonden boek aangeboden, met de namen der verschillende vereenigingen en ver sierd met een gouden J. met kroon. Elink en handig kweten de kleinen zich van hun taak en zij overhandigden de beide geschenken aan Koningin en Prinses, onder het luid gejubel der geheele kinderschare. Het Prinsesje gaf elk der acht kinderen de hand, tepvijl de Koningin hen hartelijk dankte en tevens gelukwenschte met hun verjaar dag. De voorzitter van den Oranjebond, de heer Toonen hield een toespraak tot de Koningin. 1 I Ook in Amsterdam werd ter eere der Prinses druk gevlagd. Hier en daar speelden muziekcorpsen. Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat de eenheid onder de Katho lieken de laatste jaren op de meest ge lukkige wijze gehandhaafd en bestendigd wordt. Maar, schrijft de ,.Maasb.", zou gtraküZ ontijdig de plaatselijke keuze aan de orde worden gesteld, dan behoeft men geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de harmonie ook onder de geloofsgenooten op een hopelooze wijze zal verstoord wor den. Het blad vervolgt dan: „Laat men nu niet op Amerika wij zen en zeggen, dat daar een drooglegging zelfs zich zonder al te bitteren strijd heeft kunnen voltrekken, elk land en elke natie hebben hun eigen karakter, en evenmin als een Hollander in een Pruisisch corset wil geperst worden, even min verkiest hij in Amerikaansche beu gels te loopen, vooral als hij rechte1 beenen heeft. De drankbestrijding ten onzent wordt gerespecteerd, laat zij tevreden zijn met de resultaten, welke zij vooral in den laatsten tijd heeft bereikt. Een beginsel dat in zich zelf gelooft, zal ook zegevieren zonder dwang. Dwang lokt altijd onwil en verzet uit. Trouwens hebben wij al mogen con- stateeren, dat bij de verstandige drank bestrijders er absoluut geen streven be staat om van de beweging een soort fanatieke Kwakers-secte te maken. Want op de algemeene vergadering der R.K. Reclasseering op 19 April LI. werd de motie van P. Qtten om adhaesie te betuigen aan het wetsvoorstel-Rutgers met algemeene stemmen verworpen. Ook hier mag dus gelden: un hom- me averti en vaut deux". De „Maasb." herinnert er aan, dat het Doorluchtig Episcopaat ons al voor jaren voorhield, het beginsel der plaat selijke keuze voorzichtig te haateeren. Dagelijksche vliegdienst. Maandag 2 Mei opent de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij vanuit Amsterdam en Rotterdam een dagelijkschen vliegdienst voor reizi gers, goederen en luchtpost op Brussel en Parijs. Veertien dagen later zal nog bovendien een anderdaagsche dienst op en van Parijs worden ingelegd, die onderweg alleen Rot terdam aandoet, maar niet Brussel, De Bond van Ned. Onderwijzers en het N.V.V. Men meldt uit Zaandam. Nu bij referendum het voorstel tot aan sluiting van den Bond van Ned. Onder wijzers bij het N.V.V., door do algemee ne vergadering aangenomen, is verwor pen, stelde het bestuur der afdeeling „Zaandam" voor de afdeeling te doen aansluiten bij den Zaanschen Besturen Bond. Dit voorstel werd met slechts 2 stem men tegen aangenomen. Wat landelijk niet gelukt is, wordt dus thans in het rcole Zaandam plaatselijk beproefd. PLECHTIGE ALTAARWIJDING TE BRIELLE. Donderdag heeft te Bridle de plechtige consecratie plaats gehad van het altaar der H.H. Martelaren van Garcum. Z. D. H. Mgr. Callier verrichtte de wijding, daarbij geassisteerd als diaken door den Hoogeerw. lieer H. A. "Mi. van Daan, de ken van 's Gravenhage, als subdiaken door den ZearEerw. heer A. J. C. Schraag pastoor van Schiedam, ceremoniarius was de secretaris van het bisdom Haarlem, de ZeerEerw. heer J. M. v. d. Tuyn, terwijl de overige functies werden vervuld door de theologanten. Na de plechtigheid der altaarwijding ving de pontificale H Mis aan. Met de reeds vermelde assistenten fungeerden hierbij de HoogEerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Seminarie War mond als presbyter assislens en de Hoog Eerw. heeren J. J. de Graaf, deken van Delft en A. Verhoeven, deken van Schie dam, als diaconi ad thronum. Na liet Ite missa est kondigde Mor- Taskin af, dat de bisschop van Haarlem een afiaat van 100 dagen verleende aan allien, die bij de pleoh tiglhedd tegenwoor dig waren geweesrt, en een aflaat van 100 dagen aan allen, die op den verjaardag der consecratie het altaar zuilen bezoe ken. Na de II. Mis hield Mgr. onder aan dachtige stilte een predikatie. VREEMDE BERGPLAATS VOOR ONTVREEMD GELD. Eenige dagen geleden, vertelt het „U. D.", deed een Rottordamgcke firma bij de Utrechtsehe politie aangifte van het niet aankomen van een aan haar geadressearden aangeteekenden brief. Po- ze brief, houdende een waarde van f 6C90, zou op 4 April reeds tegelijk met een anderen aangeteekenden brief afgezon den zijn van het filiaal te dezer stede der firma te Rotterdam, maar in Rotter dam ontviüg men alleen de andere brief, inhoudende een rentekaart en een rente boekje. De brief met geld bleef uit, on de firma zond haar kassier naar Utrecht om de politie in den arm te nemen. Allereest werd toen in verhoor genomen de jongste bediende, die steeds de post verzendt en haait. Hij verklaarde eerst, dat hij de aangeteekende zending wel licht per ongeluk in de brievenbus had gegooid, maar meende zich later te her inneren, dat hij met zijn geheelo post eerst naar do afdeeling voor de aan geteekende brieven was gegaan; de brief met het renteboekje lag bovenop, en daaronder vermoedde bij den brief met het geld. Hij kwam toen echter tot de conclusie, dat de laatste zending er niet bij was; hij vond alleen de enveloppe met het renteboekje, en dacht toen dat hij die was verloren. Zijn chef vroeg hem niet om de regu's, waarom hij ze maar niet afleverde. Nader ondervraagd verklaarde de jongeman, die een zeer geloofwaardigen indruk maakte, dat hij des middags om half vier reeds de aangeteekende brieven had ontvangen, en dat een andere be diende later de post voor hem had klaar gemaakt, die hij om 5 uur naar het postkantoor bracht. Natuurlijk viel toen het vermoeden van de verduistering op den anderen be diende. Hij werd door de recherche ver hoord, maar ontkende eerst pertinent. Het feit echter, dat hij veel geld in zijn bezit had, gaf de politie aanleiding hem voorloopig in bewaring to houden. Totdat hij vanmorgen aan de recherche bekende den brief met geld bij den jongsten bediende ta hebben weggenomen, en den geheelen inhoud zich te hebben toegeëigend. Het geld word teruggevon den onder zijn voeten in zijn kousen. De oneerlijke bediende is thans in bewaring gesteld ter beschikking van den officier van justitie. ENGELS0HE TRAWLERS OM TE JONKEREN. Tientallen Bxitsehe stoomtrawlers ko men in de laatste dagen de haven van IJmuiden binnen om aldaar de noodige bunkerkolen in te nemen, aangezien in &s Britsche havens, tengevolge van de mijnwerkersstaking geen voldoend kwan tum voor de uitoefening van het vischers- bedrijf te bekomen is. OUDE MUURSCHILDERINGEN ONTDEKT. Bij het restauratiewerk van het inwen dige der Kathedraal van St. Jan te 's Hextogenbosch is op een der kolom men rechts van het hoogkoor een oude muurschildering ontdekt. Van het recht streeks op den natuursteen aangebrachte schilderii zijn twee heiligen-figuren bloot gelegd, benevens eenig decoratiewerk. De kiemen zijn onder een ruwe laag gele verf goed geconserveerd gebleven. Het werk aan die zijde dor kerk wordt niet voortgezet, aleer deskundigen een onder zoek hebben ingesteld naar de herkomst der schilderijen. DE VEENBRANDEN, Uit de venen wordt gemeld, dat te Weer- dingerveen het nog altijd diep onder de oppervlakte van het veen voort smeulende vuur door felle zon en wind weer opwak- 1 Eert. Reeds Branden weer ftéri aantal turï- hoopen en enkelen beginnen al vast hun zaken bijeen te pakken om op een mogelijk noodzakelijke vlucht voorbereid te zijn. Een tijdperk van droogte en wind blijft een groot gevaar voor de streek. AUTO TE WATER. In den Haag ia Zaterdagmiddag eon auto, toebehoorende aan en bestuurd door den heer A. S. Basselie, uit Rotterdam, in de Prinsessegracht gereden. De heer B. deed zoo, omdat hij, in volle vaart rij dende, een botsing moest vermijden, toen een tram en een auto tegelijk in zijn richting kwamen. Een voorbijganger sprong direct te wa ter en redde de inzittenden twee heeren en twa» dames. De auto werd door een kraanwagean van de brandweer opgehaald. DE „TRIBUNE" WEET HET EIJNE VAN DE ZAAK. Naar aanleiding van de verkiezingen te Amsterdam schrijft de theologische speci aliteit van ds „Tribune": „De Roomschen hadden een heel leger vrouwen waaronder naar luid der ge ruchten verkleeio nonnen op de heen gebracht. Deze week is er in de Room- sche kerken een speciale verltiezings-hei- lige-Oommune-dienst gehouden.) VOGELNESTEN IN KONIJNEN HOLEN. Als een bijzonderheid meldt men ons uit Bathmen, dat op het laudgoel „Oos- termaat" aldaar een groot aantal kau wen, of torenkraaien, haar nesten heeft gebouwd in.onbewoonde konijnenho- lon. 't Ontbreken van eikenbosschen in de omgeving zal daarvan waarschijnlijk de oorzaak zijn. EIGENAARDIG INBREKERSGEVAL. In den nacht 'van Vrijdag op Zatterdag hebben dieven in een viertal villa's, dichtt bij elkaar gelogen aan den Prins-Bis- sciiopsingel in het Villaoark te Maas tricht, een onwelkom bezoek go'oraeht. Het eigenaardigste van hot geval is, dat zij overal het tafelzilver en ander zil verwerk, dat voor het grijpen lag en ook gouden sieraden, onaangeroerd hebben la ten liggen; wol is alles overhoop gehaald. In een villa werd niets vermist en kreeg men den indruk dat de dieven overhaast de vlucht genomen hadden. In een andore villa werd een bedrag van f 9.60 ver mist en in de villa van den heer B. een portemonnaie met f 1.90, die in do keu ken lag. EEN BELGISCH KIND VERMIST. Al gerurmen tijd is men onbolcend met hot adres van een Belgisch meisje, ge naamd Germaie Manant, 8V3 jaar oud uit Ougree bij Luik. Allo opsporingen langs vele zijden gedaan zijn tot heden vruchte loos geblevean. De ouders van het kind zien met smartelijk verlangen naar het adres van hun kind uit. Den pleegouders, of degenen, die eenige inlichtingen omtrent het tegenwoordig verblijf van het kind kunnen geven, wordt verzocht dit op te geven aan den heer A. A. Post, Oostsingel 37, Delft. Brand. Donderdagnamiddag is te Ilewine, gem. Aalten, de boerderij be woond door en eigendom van J. H. Smecs door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Behalve het vee te van den inboedel weinig gored. Het verbrande was laag verzekerd. Conflict opgelost. Veehouders uit Wormer Jisp en Wijde Wormer haddon verschil gekregen over do prijzen der melk met de fabriek te Zaandam en wenschten niet meer te leveren. Ze had den plannen om zelf eene fabriek met annex kaasmakerij te stichten. Thans is dat conflict opgelost dat zij voor een half jaar contracteerden met do melk fabriek „Zaanstreek" te Wormer voer, die nu al hun melk afneemt. Het wetsontwerp Zondagswet. Uit de Memirie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de Zondagswet blijkt, dat in het wetsont werp verschillende wijzigingen zijn aan gebracht. De Minister zegt in zijn Memorie, dat bij de bestrijding van dit voorstel de te genstanders zich kennelijk op het stand punt stelten dat thans getracht zou wor den een ansch nieuw beginsel onzer bevol king op te dringen. Zij verliezen uit het oog, dat reeds in 1815" een Zondagswet tot stand kwam, welke beoogt de Zondagshei liging krachtdadig te bevorderen. Die wet te nochtans begrijpelijkerwijze verouderd, met haar bepalingen wordt getransigeerd en reeds de eerbied voor de wet gebiedt aan zulk een halfslaclitigen toestand een einde te maken. Daartoe deze wet kort weg af te schaffen, ware een maatregel, tot welken dit Kabinet zeer stellig niet zou kunnen medewerken. In een Chris telijke samenleving moet de dag des Hee ren wijding vinden en dienen andersden kenden zich te onthouden van daden, welke die wijding kunnen versloren. Zoo min mogelijk behoort voorts het verrich ten van werkzaamheden op den Zondag te worden genoopt. De Overheid dient bij een en ander het goede voorbeeld te geven. Van deze beginselen gaat het wetsont werp uit, dat wel verre van iemand te dwingen tot handelingen met zijne over tuiging in strijd, ieder vrij laat zich te ge dragen als hij passend acht; alleen hem belet datgene te doen, wat tegen het ge stelde postulaat zou kunnen indruischen. Het feit, dat Jit ontwerp aanhangig is gemaakt door een regeering, welke in haar daden getoond heeft de lichamelijke op voeding op alle wijzen te willen bevorde ren, had er toe moeten leiden haar ver wijten te besparen, als zij heeft moeten le zen. Geheel onjuist is dan ook al aan stonds de opmerking, dat alle wedstrijden op Zondag onmogelijk gemaakt zouden worden. Reeds in zijn oorspronkelijke re dactie opendë ar!, ft gelegenheid om In aBg gemeenten waar daartoe aanleiding bestaal vrijwel alle wedstrijden te doen plaats vim den. Thans is het artikel aldus geformuleerd, dat elk reeel bezwaar uit dezen hoofde aan het wetsontwerp te ontlcenen, ook waaï dit is gericht tegen andere openbare ver. makelijkheden, de pas wordt afgesneden. De beperking van den Zondagsdienst voor de openbare middelen van vervoer is noodzakelijk 0111 een zoo breed mogelijken groep van ambtenaren en beambten in het genot van den vrijen Zondag te stellen. Voor optochten zal onder zekere om. standigheden ontheffing van het verbod door den gemeenteraad mogelijk zijn. Van welk karakter de moeilijkheden zou. den zijn die uit dit wetsontwerp kunnen voortvloeien voor hen die op andere da gen dan den Zondag hunnen wekelijkschen rustdag hebben, wordt niet nader aange duid.. De Regeering gelooft niet, dat zij van ernstiger aard zijn dan de kleine in- concenienten tot welke ook voor anderen een maatregel als deze moet leiden. Dat de considerans van het wetsont werp onjuist zou zijn, kan de Regeering niet toegeven. Daar wordt gesproken van „regelen in het belang der heiliging van den ondag" en, de heiliging van den Zon. dag staat op den voorgrond. Bevordering van de Zondagsrust is taak dor social? wetgeving, zij liet ook dat eene Zondags wet zijdelings die rust in de hand werkt. Overigens bedenke men dat een conside rans niet alles kan omvatten. Andersden kenden worden tot zekere hoogte verplicht datgene na le laten wat tot ontheiliging zou kunnen strekken. Natuurlijk moet vooropstaan, het goede voorbeeld door de Overheid te geven en bet beleiten van al datgene wat den kerkdienst zou kunnen storen. Een en ander geldt echter zoowel voor den vóór- als voor den namiddag. Werden de overige bepalingen beperkt tot hanadelingen in de ochtenduren, dan zou dit toch geen bcvredigiging scienken aan degenen die volledige vrijheid begeeren, terwijl het doel dengenen die het schriftuurwoord gestreng willen naleven, den steun der Overheid te bicden nie/ zou bereikt worden. Eenige van de gewijzigde artikelen lui den thans: Artikel 3. Bij openbare middelen van vervoer wordt de dienst op Zondag zoo veel mogelijk beperkt. De Zondagsdienst wordt op zoodanige wijze geregeld, dat aan het bedienend per soneel zooveel mogelijk gelegenheid wordt geboden de openbare godsdienstoefeningen bij 1e wonen of de godsdienstplichten te vervullen. Onder openbare middelen van vervoer verstaat deze wet alle voer-, vaar- en vliegtuigen, die geregeld personen of goe deren vervoeren op aanmelding of aan gifte. Artikel 4. Het is verboden op Zondag in de nabijheid van kerken of andere ge bouwen voor den openbaren eeredienst be stemd, gedurende de godsdienstoefening, geraas le veroorzaken, waardoor dc gods dienstoefeningen kan worden gehinderd. Dit verbod is niet van toepassing op ge. raas, voor zooveel onvermijdelijk, veroor zaakt door bestuurders of geleiders van middelen van vervoer. Artikel 9. Het is verboden op Zondag in den voormiddag eenige openbare ver makelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daarvoor gelegenheid te ver schaffen. Onder openbare vermakelijkheden be grijpt deze wet mede alle tentoonstellingen, vertooningen, opvoeringen, uitvoeringen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers worden toege laten. Spelen in de open lucht, die niet het karakter dragen van wedstrijd, waarvoor de deelnemers geene betaling ontvangen, noch van de toeschouwers betaling wordl gevorderd, zijn geen openbare vermakelijk heden in den zin der wet. Voor de openbare vermakelijkheden, bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen, kan de gemeenteraad op het ver bod van het eerste lid uitzonderingen toe staan. De gemeenteraad kan bij verorde ning ook voor de uren na den middag voor met name aan te wijzen openbare vermakelijkheden eenzelfde verbod treffen als in het eerste lid bedoeld. VOETBAL. De uitslagen. Rottcrd.: Nederl. 11-tal-Oostel. 11 -tal 59 A'dam: Amster. XIBrusselsch XI 30' Westelijke afdeeling. lste kiasse. Pui-merend: Purmersteyu-Z. V. V, 2 Utrecht: D. O. O.Hilversum 02 Noordelijke Afdeeling, 1ste klasse. Winschoten: W. V. Vè—G. V. V. 21 Beslissing promotie le klasse. Assen: FrieslandUpright 0I Om den N. V. B.-Beker, Rotterdam: R. F. C.Gouda 50 Hoorn: HollandiaZeeburg 10 Schoten: SchotenN. E. G. 2—0 Vriendschappelijk Utrecht: U. V. V.Go Ahead 61 Groningen: Noord. XIDe Zwaluwen 10 Zeist: Zeist—V. U. C. 0—2 Rotterdam: Sparta j.-Feyenoord j. 11' Rotterdam: 1I.B.S. vet-Feycnoord vet. 02 Rotterdam: West FrisiaAhrends 31 Om den Begeer-krans. Rotterdam: R.V.B. XI—U.P.V.B. XI 1—3 Om den Lugdunumbeker. Leiden: Leidscli XI—V. O. C. 2—1 Om den Industrie-beker, Rotterdam: S. V. V.—A. D. O. 0—2 Rotterdam: 't GooiD. E. C. 20 Rotterdam H. B. S.Feycnoord 22 (Fcyenoord wint bij loting.) Rotterdam: Willem IISparta 00 (Willem II wint bij loting.) Om den Stuurmanbeker. Zaandam: aand. ElftalW. F. C. 60) Om den N. H. V. B.-Beker. Zaandam: Z. F. C. IIAlcm. Vilrix 2

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2