Verkeer en Posterijen. Gemengd Nieuws. De brand in de venen woedt fel. Korte Berichten Konst en Kennis. Handel en Nijverheid. Kerk en School Blnnenlandsch Mleïïws. PROTEST DER AMERIKAANSCHE RE- GEEIRING. V, D. meldt uit Washington: De ragee- ïing heelt bij ito Nederlandsdlre Tcgeering geprotesteerd F de uitdailing van Amerikaanscb kapitaal i i Djamhi. Naar de ,,N. R. Ct." bij infor a is gebleken, zijn er sedert jaren tusschèn Vlo Nederland sche en de Amerikaansclie r-<i eringen ver- «chiljende nota's gewisseld m venband met het vraagstuk van de ontginning van pe troleum velden. De aanleiding tot deze reeks van vertoogcn schijnt gezocht te nnoelcn worden in do Amerikaansche wet, iwelke deelneming van niet-Amerikanen aan de pelroleuanontgimiing uitsluit, tenzij er wocleiikeerigheid wordt betracht. De dis cussie is later verlegd van Amerikaanscb naar Oostindiscb terrein. HET PERS-INCIDENT TE MAARN. Uit 's Ilage wordt gemold: Bij den voorzitter van den Nederl. Jour nalistenkring is thans bericht ingekomen, dat, blijkens hel ingestelde onderzoek uaar de incidenten bij de plechtigheid te Doorn, de kapitein der maréchaussee, Roetlaard, niet alleen 't foto-toestel van een Fransch persfotograaf in beslag heeft genomen, omdat deze legen hot verbod in, opnamen deed, maar ook de daarin aan- twezige platen onbruikbaar heeft gemaakt, door ze te belichten. Hierbij werden ook acht andere opnamen vernietigd, die met de plechtigheid niets te maken hadden, doch de kapitein wist niet, dat deze zidh in hot toesteel bevonden. Alvorens de platen te vernietigen, had de kapitein aan den Fransclien persman gevraagd, of -deze het zelf wilde doen, hetgeen bij weigerde. De opdracht door den burgemeester van Maam aan den kapitein gegeven, luidde ke beletten: le. dat door onbevoegden het particuliere terrein van het emplacement te Maam werd betreden; 2e. dat aldaar, door wie dan ook foto's werden gemaakt; 3e. dat op eenigerlei wijae de plechtigheid Werd gestoord. Door verschillende journalisten is ge constateerd en aan don Kringvoorzitter uiitdnukikeKjik -medegedeeld dat de ka pitein Boeïlaard beeft toegelaten dat er 3 Of i opnamen met magnesium-licht wer den gedaan en dat hij eerst daarna, toen met fotografe-eren werd voortgegaan, in- gretp. De kapitein ontleent dit. Aan het bovenstaande wordt los van het ingestelde onderzoek door den Xringvoorzitlcr toegevoegd, dat vele jour nalisten zich bij hem hebben beklaagd over de hoogst onwellevende wijze, waar op door den kapitein Boeïlaard en zijn maréchaussees tegenover ben allen werd opgetreden. Do journalisten begrepen heel goed, dat de militaire autoriteiten! huil instructies hadden en niet op eigen gezag handelden en zij waren volkomen bereid, d&e instructies te eerbiedigen. Wanneer een en ander den persvertegenwoordigers op gepaste wijze onder het oog ware ge bracht, zouden zy zich dan ook naar de Jamstandigh-edon hebben geschikt. De irioï- flenlen ontstonden echter door de wijze, waarop zij werden behandeld'. EEN „VREEMDE" POSTALE ORDER. Men meldt aan „De Maasbode": Op vele kantoren werd de besteldienst in de buitenwijken, die als loondienst was voorgeschreven en welke veelal een loop- dienst van eenige uren was, door vele be stellers per eigen rijwiel uitgevoerd. Het ligt voor de band, dat deze daardoor hun dienstduur beduidend verkortten, aan gezien de dienst als loopdienst op de dienstregeling voorkwam. Waren de bestel lers hiermede gebaat, ook het publiek had hiervan profijt, dooTdat de poststukken be langrijk vroeger in banden van bet publiek kwamen. Het streven naar meer economische be- drijfsexploitatie bracht de centrale posldi- rectie ertoe om die loopdiensten, waarvan ■proefondervindelijk gebleken was, dat de uitvoering per rijwiel mogelijk was, ook als (rijwieldienst aan te merken, waardoor de diensturen, uitgetrokken voor de uitvoe ring van die diensten, belangrijk werden .verminderd. Op verschillende plaatsen nu bad het personeel bezwaar tegen de omzetting van den loopdienst in een rijwieldienst, om dat bet verklaarde, dat de dienst niet door loopend, dus niet bij alle weersgesteldheid en niet in elk jaargetijde, per rijwiel uit gevoerd kon worden. De directeur-generaal deelde in verband hiermede per circulaire aan de directeuren mede: „Bestellers, die tot dusver als regel tijdens hunne dienstuitvoering van hun eigen rijwiel gebruik maken waarmede dus is bewezen, dat de dienst per rijwiel -uitvoerbaar is laden uiteraard den schijn op zich, het dienstbelang uit het oog te ver liezen, -wanneer zij er bezwaar tegen maken dat zulk een dienst in een rijwieldienst wordt omgezet. De diensten, welke als loopdiensten zijn voorgeschreven, zullen dan ook voortaan steeds te voet moeten \vorden uitgevoerd." DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Dc stand der werken. De maandclijksehe mededeélingen be treffende de werkzaamheden voor de af sluiting en droogmaking 'dhr Zuidercee be vatten o.a..de volgende wetenswaardighe den over den sland der werken: Met die terreinopnemingen voor de op Wferingen te maken werken werd voortgegaan. Met de opneming der Friesche zeedijken, welke, in verband mol de afsluiting der Zuiderzee, voor een verhooging in aanmer- ging kunnen kennen, werd in het laatst van Alaart weder begonnen. Omtrent de voorbereiding van den bouw van oen werkhaven aan de oostzijde van Wteringen, nabij Den Oever, kan bet vol gende worden medegedeeld: Op de havcn- damnien zullen, ook met het oog op de voor den afsluitdijk toe te passen beklee- dingswijrcen, als proef verschillende beklee dingen worden aangebracht en wél, be halve gewone glooiingen van aanwezige, aan den Oeverdifz en nét QeverhooflJ te ontkenen, basaltzuilen en van gesorteerde zetsteen op puin- en vlijlagem. een glooi ing van betonblokken, in den vorm van zes-kantige zuilen, op een onderlaag van wier, oen dito glooiing op een onderlaag van grint en vlijlagen, eten glooiing van 3 tot G meter lange betonibalk-en op onder laag, achtereenvolgens van wier en van hoogovenslakken, met vlijlagen; een glooi ing van aanwezige bazaltzuilen op onder laag, achtereenvolgens van grint, hoog ovenslakken en slakken van de Amster- damschc vuilverbranding, mot vlijlagen, éen glooiing van Belgische zetsteen op on derlaag, achtereenvolgens van grint, puin en hoogovenslakken met wier. De hierboven bedoelde zuilen van bel'on- zullen vooraf van Rijkswege worden ver vaardigd, opdat zij gereed en behoorlijk verhard kunnen zijn zoodra de aannemer daaraan bij de uilvoering van het werk be hoefte zal hebben. In verband hiermede werd in de onmiddellijke nabijheid van de bestaande haven het v-oor het maken der zuilen benoodigde terrein, zoomede een voor opslag van cement en tras en voor schaftlokaal geschikte loods, gehuurd, waarna werd aangevangen met eenige wer ken tot egaiiscering van het terrein. Met hel heemraadschap Wioringen wTerd overeenstemming verkregen omtrent de eigendomsoverdracht van den Oever- en Slonlcledijk, waarlegen de le maken ha venwerken zullen aansluiten. Uitvoering Invaliditeitswet. De opbrengst van den verkoop van Invaliditeitszegels in Maart 1921 bedroeg f 2,722,599.47y,. De Hydra gelicht. Naar gemeld wordt, is de Nieuwe Bei-girags-Maateohap- pij er in geslaagd de Hydra te lichten, die iai de Wielingen gezonken is. Hel sdhjjj is thans bij Vlissicgen tegen over den Zeeiboutevaod bij vallend wa'ler weer aan dien grond gezet. Heden wordt het scho-p opgesleept naar 't Sloe, waar het opnieuw aan dien grond zal worden gezet, om dan le worden gelicht. Heit zit nu nog geheel onder waler. Zondagswet. Naar wij vernemen, kan binnen enkele .dagen de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake d'e Zondagswet worden verwacht. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Van tien Iloogen Raad van Arbeid heeft de Mi'diclens'tamdsraad om advies ontvangen het voor-ontwerp van een a'lgemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld ten aan zien van het werktijdenbesluit voor win kels. De i'ddienstandsraad heeft ten aan zien van een werktijdenbesluit-in-het-algc- meen, hot volgend standpunt ingenomen: 1. De Arbeidswet 1919 kent in het alge meen een 8-urendag voor arbeid in fabrie ken en een 1 O-urendag voor arbeid in win kels. Aan dezen 10-urendag voor winkels behoort niet te worlen getornd, zoodat hel werktijdenbesluit voor arbeid In winkels geen korter arbeidsduur dan 10 uur zou hébben voor te schrijven. Het is ondoenlijk voor winkels onder scheid te maken lusschen mannen en vrouwen: 3. Er mag geen sprake zijn van invoe ring van eenlg werktijdenbesluit voor win kels, tenzij dit gepaard gaat met gelijktij dige invoering van een wet op de winkel sluiting. In verband met een en ander besloot de Raad bij den Minister van L. N. en H. aan te dringen op zoo spoedig mogelijke indie ning van een wetsontwerp op de winkel sluiting, dat reeds in de Troonrede 1919 in uitzicht is gesteld. Tevens verzocht de Raad genoemden minister zijn invloed bij zijn ambtgeaiool van Arbeid te willen aan vaarden, teneinde le verkrijgen, dat geen werktijdenbesluit werd ingevoerd vóór de wet op de winkelsluiting tot stanid was ge komen. Een gelijksoortig schrijven besloot de Raad' le zenden aan den minister van Ar beid. Verkeer met België en Frankrijk. In verband met de invoering eenier nieuwe dienstregeling in België en Frankrijk op 1 Mei, is met ingang van Zondag de dienstregeling der och tend- en avond treinen naar Parijs ge wijzigd als volgt: Trein 7, Amsterdam C.S., vertrek voorm. 7.08 Den Haag, vertrek 8.29 Rotterdam D.P., vhertrek 9.02. Brussel midi aankomst 12.30. Pa rijs Nord aankomst 6.05 namiddags, vertrek 8.29 Rotterdam D.P., vertrek nam. 6.15, Den Haag vertrek 7.23, Rotterdam D.P. 8.02. Brussel midi aankomst 11.20 nam. Parijs Nord aan komst 6.05 voormiddag. DE SCHANDE VAN AMSTERDAM. Het nieuw gekozen lid van den Amster- damschen Gemeenteraad, de heer De Gel der, of-te-wel „Had-je-me-maar", heeft Zondag, vermoedelijk omdat zijn „Ra- paille"-partij er niets voor scheen te ge voelen in zijn het eentje het le Mei- dagfeest gevierd. Men kon hem den geheelen dag in een open rijtuig triomphantelijk door de stad zien rijden met een roode tulp in het knoopsgat van zijn viezig jasje. BRAND MET ERNSTIG ONGELUK. Door onbekende oorzaak brandde Woensdag de boerderij van G. J. Tim- mormaii le Gielllimen bij Ommen toit den grond toe af. 't Vuur breidde zich zoo snel uit, da't 2 paarden, 2 koeien, 2 kalveren en 1 zeug met biggen in de vlammen om kwamen. Bijna de geheele invenaris en voortvaring ging verloren. De vrouw, die nog iets uit het bran dende perceel trachtte te redden, zag zich den terugweg door het neervallende rie ten diaik versperd, kwaim te yallen en be kwam zulke lievige brandwonden, <fazij aan de gevolgen is overleden. Huis en inboedel wanen laag verzekerd. v -- J* J J -> Z W -. In een onderhoud, dat een oorrespon- dent van de „Tel." met burgemeester Kooistra van Bmmen Zondagmorgen j.l, had, werd hem meegedeeld, dat het vuur 'thans in het Wecrdinger- en Noorderveen woedt, in een stuk veen van 1 uur lengte en 1 uur breedte, dat is dus op een op pervlakte van ongeveer 3000 H.A. De stoomspuit uit Meppel is door het aanhoudend in gebruik zijn warm ge- loopen en geheel defect geraakt, en naar Apeldoorn ter reparatie verzonden. B. en W. hebben besloten om niet meer te spuiten, aangezien hun is gebleken, dat al h et wekenlange spuiten hoegenaamd niets heeft uitgewerkt. De burgemeester vestigde er de aan dacht op, dat zoowel van vervenors- als van arbeiderszijde vrijwel geen medewer king bij de blusschingspogingen is onder vonden. Zeker wel Vijf en zeventig pro cent van de verveners weigerde, cvenalB de arbeiders, hun medewerking en hielden zich aan de leuze: „Laat branden, wat brandt." Zoo'n toestand, a's hieT thans heersaht, aldus de burgemeester, hebben wij hier nog nooit gekend. Wat den toestand op 't oogenblik be treft, het volgende: Hot geheele Noord veen siaat in brand, benevens nog een deel van het Weerdingerveen en een stuk veen bij Valthe. Tal van kleine verve ners zijn door den loop der gebeurtenis sen financieel totaal geruïneerd. Deze kleine verveners hebben n.l.. de laatste jaren tegen buitensporig hooge prijzen veengronden gebuurd, welke door ben worden afgegraven. De verveners zullen als de arbeiders binnen 14 dagen niet bereid zijn aan bet werk te gaan, geen turf meer lafen graven en de burgemeester verwacht, hier van de grootste onheilen. Een algemeens en algeheele verarming van Nieuwweer- dinge met zijn 4500 inwoners wordt -door hem tegemoet .gezien, indien de toestand zoo blijft als deze thans is. In het Oos ten en Zuiden der gemeente Emmen is de toestand iets beter; in bot Westen en Noordwesten ernstiger dan ooit. Waar bet tenslotte beon moet, de bur gemeester wist bet niet. Echter meende hij, er nadrukkelijk op te moeten wij zen, dat het slechtste wat de regeering zou kunnen doen en waar toch van zekere zijde op aangedrongen wordt, zou zijn, een staat van beleg af te kondigen. Wanneer dat inderdaad gebeurde, dan zouden onmiddellijk alle verzekeringen van de turf in bet Oosten en Zuiden der gemeente worden opgezegd en onge twijfeld zouden de gebeurtenissen dan niet te overzien zijn. De gevolgen van het delirium. DU-om geving van de Dijkstraat te Amsterdam werd Zondagmiddag in opschudding ge bracht doordat een 50-jarige bakkers knecht, die aan delirium leed, in een vlaag van vervolgingswaanzin uit het raam van de bovenste verdieping zijner woning in de Dijkstraat was gesprongen. De man was onmiddellijk dood. Sigarenfabriek verband. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, is te Tiel door nog onbekende oorzaak, de Sigarenfabriek Alvana afgebrand. Een groote voorraad, vooral van sigaretten, is verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. DE ROTTERDAMSOHE HANDELS- EN LANDBOÜWBANK. De Haagsche recherche beeft Vrijdag ten buizie van kir. Z.; Kettingstraat 14 te 's-lïago, weder een groot aantal obli gaties, correspondentie en andere beschei den van de Botterdamsche Handels- en Landbouwbank, door welke bank in jMeï a.s. eeü nieuwe trekking zou worden gehouden, in beslag genomen. EEN WILDE JACHT. Zaterdagavond, vertelt de „Tel.", toen een verpleegster aan de lialte Rijnvis Feitbstraat te Amsterdam op de tram stond te wachten, werd zij eensklaps aangereden door een motorfiets met zijspanwagen, ten gevolge waarvan zij tegen den grond sloeg. De bestuurder stoorde zich hieraan blijkbaar niet en vervolgde zijn tocht. De importeur der Sizaire et Naudin automo bielen, de heer Metelerkamp Cappenberg, die dit zag en hoogst verontwaardigd was, door deze onsportieve handeling, sprong in zijn wagen, die voor zijn woning stond, startte den motor en zette den vluchteling achterna. Er ontspon zich een woedende race tusschen den 4 cylinder motorfiets en de auto. In razende vaart suisden beide motorvoertuigen over den Overtoom. Bij de Overtoomsche Schutsluis riep de heer Cappenberg een politieagent aan, die zich niet bedacht en in de auto sprong. In pijl snelle vaart ging het weer voorwaarts. Eindelijk hij het Stadion kreeg men den vluchteling weer in het gezicht en spoe dig was de afstand verkleind. Door den wagen een zig-zag-beweging te geven, waar door het felle licht der lampen heen en weer over deen rijweg schoot, wist de be stuurder den motorrijder in de war tg brengen, waarop deze vaart minderde. Spoedig voelde hij den arm van den agent in zijn kraag. Op den Overtoom was inmiddels veel publiek samengestroomd, dat den Sizai re et Naudinwagen met gejuich begroette, maar dat zich minder geestdriftig betoon de jegens den motorrijder. Op 't politiebureau verklaarde hij, niet te weten iemand aangereden te hebben. Hij meende, dat de schok afkomstig was van het in aanraking komen van de tram. het geen hij echter niet de moeite waard achtte, om te stoppen, of zijn schade na te gaan. Ook het schreeuwen van het publiek had hij niet gehoord. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werd hij op vrije voeten gesteld. De verpleegster werd per autobrancard 'naar 1 gasthuis vervoerd. Haar Seen was gebroken. Inbraak te- Nijmegen. In den nacht van. Zaterdag op Zondag is ingebroken in het kantoor der Nymeegsch® Con federatie jjStoomzuivelf-abriek". Beide 'brandkasten zijn geforceerd en .3500 gulden gestolen. Uit de verkeerde flesch gedronken. De veehouder B. te Korte Zwaag (Friesl.) dronk, om zyn dorst te lesschen, uit een ge vulde flesch. Deze bevatte evenwel medi cijnen voor zijn paard; na hevig lijden is de man aan de gevolgen overleden. Belasting-ontduiking op groote schaal. Te Hengelo (Geld..) waar 111 per sonen waren aangeslagen voor de honden belasting, haddon 300 inwoners vergeten voor deze belasting aangifte te doen. Een goed afgerichte politiehond. Me vrouw v. B. te 's-Hago, deelde een agent van politie mede in het park Zorgvliet een gouden vingerhoed verloren te heb ben. De agent liet daarop den politie hond „Frija" naar het verloren voor werp zoeken, dat weldra weergevonden en aan de eigenares teruggegeven werd. Branden. Te Zutphen is door onbe kende oorzaak do bakkerij, winkel en woonhuis van den bakker v. d. Linde op de Nieuwstad uitgebrand. In Emmer Compascuum is gisteren nacht een schip met stroo verbrand. Men denkt aan kwaadwilligheid. De moordaanslag te 's-IIage. Inzake den onlangs plaats gehad hebbenden moordaanslag aan de Stille Veerkade te 's-Hage, vernemen wij, dat do dader S., die na een aanslag op zijn vrouw ge- pleogd te hebben, zichzelf verwondde, Donderdag het ziekenhuis aan den Zuid- wal heeft veriaion, waarna hij onmiddel lijk ter beschikking van de justitie is gesteld. Zijn vrouw verliet reeds eenigen tijd geleden hersteld het ziekenhuis. Een spreeuwennest. Als een zeld zaamheid kan gemeld worden dat een spreeuwen-paar een nest heeft gebouwd in de wieken van een molen te Goede reede (Zeel.) De dieren storen zich niet aan het draaien der wieken. De „Kampioen" van deze weck veir- meldit onder de nieuwe leden van den A. N. W. B. Z It II. Prins Wilhelm van HoSienzoiHern. „De Waterreus". Het „Deventer Dagblad" spreekt met groeten lof ovier de uitvoering van „De Waterreus", ballade voor soli, koor en orkest, van Jz, A. Ilo-uck, op woorden van J. II. Schelte-ma. Het is bet 56e werk van dea componist - rj DEEPENBROCK'S Mil IN DEN ST. JAN. Het plan bestaat om op 25 Juni ter gelegenheid van de algemeene vergade ring der Maatschappij tot bevordering dor Toonkunst in de Kathedraal van St. J an te VBosch, tijdens de hoogmis de Missa •van wylon Dr. Alph. Diepenbrock door 80 zangers met tenor-solist on organist onder directie van den heer p. Kallen- baeh te doen uitvoeren. Twee dagen voor zyn dood heeft Diepenbrock omtrent deze uitvoering nog aanwijzingen gegeven. Hij sehiep dit toonwerk, geïnspireerd door de prachtige SI. JanskathedTaal en ver langde dat het werk alleen tijdens den ■eeredienst zou worden uitgevoerd. Dit was tijdens zijn leven niet mogelijk door plaatsgebrek op het koor hij het orgel, en omdat het speel-apparaat nog niet in modernen zin was omgebouwd. Z.D.H. Mgr. Diepeu en de Burge meester van Den Bosch hebben hun madewerking toegezegd. ddijk stellen. Daarom is het, brooduoodig, er met klem en nadruk op te wijzen, dat: le. geen enkele landonbeiriersorganisa- tie den risch heeftt gesteld den aéht-uren- dag in den land- en tuinbouw in te Vlpenen en faiajïe fa, wéfce Tfoor 9* Regeëring bij <f« aart moTAffawteïx''- wet zal worden ingewilligd, komt onge- BfAATSMfTSBIJ. twijfeld d» sociale vrede in gevaar. De üsede Alassb. Eebstï Ijjbx, boeren toch zullen dilt en zeer teredht - '^re'i'n,I12 Van 2 Mei. beschouwen als een aanslag op hot {- f)°' 17^35. bestaan van hun bedrijf en ze zullen er 4(|ji' m°' de arbeidersorganisaties voor verantwoor- otni' iu*" deliilt «.hen»,. oü' tl°' fa 1Ö1), No. 6860, 7687, 10?Ö8, 1723?> 18783. PKIJZEN VAN ƒ65. 17 2899 6108 9633 12771 1535Ö 17994"202671 36 29ti4 6118 9893 12797 15366 17623 20289 65 3005 6128 9926 12798 15360 17683 2U31E 90 3015 6152 9951 12854 15393 17705 20315' 2e. dot de Regeerrag er blijkens liare 91 3048 6171 9967 12874 15427 17749 20351 uitlatingen geen oogenbli'k aan denkt 160 3095 6193 10031 12878 15435 17778 20365 zulk een ImdemWedwi196 3101 6202 10033 12886 15450 17801 20425» zulk een bodenuooze diwaashecd want 222 m4 6247 lu036 p292t 15453 17806 20456) dat zou het tenslotte toch zijml ie be- 942 3121 6280 10149 12932 15620 17885 20474 gaan. 279 3155 6330 10177 12997 15536 17919 204791 Wat zal er dan wel cebeunen? 321 8101 6854 lu259 13003 15542 17033 20403' wat zau er ciae wet geöei.rau ayi 3175 6433 10286 13012 15547 17941 20498; kr bestaat gegronde reden, om aan te 393 3192 6447 10338 13014 15553 17954 20535 nemen, dat" 1 worden ingevoerd een ge- 469 8220 6520 10349 13028 15622 17978 20569,' middelde wetteli'ke aibeiflsiiid he'zii nr-r 490 3282 6524 10435 13174 15675 18007 20579,* middelde wettelijke asbe dslyd, hecuj per 3305 1()M7 18260 15737 18(J25 2065U dog (ib.v. 8, 9 of 10 uren), hetzij per week <373 3334 6574 p0451 13262 15740 180-54 20ö57i (48, 54 of 60 uren) met de mogelijkheid 702 3398 6575 10459 1S314 15743 18108 20665* om overwerk te doen verrichten in druk- 716 3399 6670 10475 13319 15810 18128 20676, ke liiden Darf dit e*„ «,jj 762 8498 6747 10516 13329 15815 18101 20695, ke lijdien. Dat dit een kardinaal verschil m 3504 eQ38 10542 13347 158G6 lalB9 20713 maakt met een absolutien arbeidstijd, he- 333 3517 6901 10545 13374 15871 18195 20766: hoeft wel niet nader te worden verklaard. 846 3530 6920 10573 13385 15S82 18223 20794) De komende wettelijke regeling zal der- 920 3538 6940 10o40 13390 15896 18273 20804) halve «öheel en al rekent Ponden .net 921 3576 6065 10070 1 3394 15915 18310 2082T' nöheel en al rekening houden met ;.i582 7123 1C685 ls428 15922 18320 20836 den aard van den arbeid in land- en tui-n- 969 3686 7126 10730 1344S 15940 1S439 20857Ï houw en het dus mogelijk maken, dat 991 3706 7156 10790 13468 15980 18482 208581 er in kool- en tuinbouw en het dus mo-1027 3712 7174 10821 13517 16040 18563 20888? eelihk tnnken rUt 10-12 3817 7192 10831 13529 16047 18570 20909; gelijk maken, dat er in hooi- en oogst1]jdl078 382g 7273 10892 13-534 16049 18627 20912J h.v. 12 uren, m den wintertijd daaren-1157 3S55 7283 10947 13-535 16120 18679 20914' legen h.v. 7 of 8 uren kan gewerkt wor-1174 3871 7328 10959 13558 16154 18757 20922 den 1185 3880 7355 10967 13628 16162 18769 20965» AW d„ 1209 3904 7384 10931 13663 16172 18813 21010 Alwie op de hoogte is van de eischcn12U 3947 7448 11007 73666 16176 18817 2101S en wenschen der londaibeidersorganisa-1237 3954 7624 11013 13676 16180 18834 21104, ties, weet, dat ook deze geen absoluten12-?-! 3968 7648 11039 13698 1C204 18938 21113 anbeiirlstiul vertnieen 1256 4011 7696 11049 13699 16210 18940 21114> j r, verlangen, maar een geinid--^ 4Q2g 7604 11109 137gg 1622(, 18g43 21]8Ji del-den. Door de verantwoorde]ijlie he-j304 4041 7715 11111 1S308 16242 189-50 21212 stuurders van de 3 Nederlandsche iandar-1308 4066 7781 11114 13837 16267 18951 21320, beidersorgaatisaiLi-es: de Katholieke de1335 4071 7863 11242 13840 16270 1:8968 21351 n.rirteütkn d^ m u j 1338 4096 7987 11261 13844 16275 18975 21393- Uinsielyie en d- „moderne is dit nog134g 4133 g013 11262 13906 1-6332 18880 21474 onlangs duidelijk verklaard in de door 1356 4192 8041 11326 13933 16396 18991 21497, hen uitgebrachte Prae-advi-ezen, omtrent 1364 4197 8075 11409 13936 16463 19061 21521 deze materie voor de Ned Vereentome1365 4237 8086 11438 14012 16473 19073 2155tf materie soor cue Wed. VereemgingW83 42g3 n4S3 14045 16485 19203 215eg voor wettelijke bescherming der arbeiders. 1490 4374 8108 11550 14072 16507 19251 2180S Omtrent het beginsel van den gemiddel-15C2 4389 8113 11575 14097 10511 19287 21873 TOik*mcn «a* tv»11311141041059919327 sa eens-emmimg. crscM van meemng he- ]gg9 4479 8169 11687 14207 16627 79328 21948 slaat m hoofdzaak slechts over de groo- 1615 4483 8207 31739 14209 16647 19424 22017 te van dat gemiddelde (of het 8, 9 of zelfs 1617 4504 8266 11758 14211 16643 19434 2204' 10 uur moet ziinl en over de monter 1659 4531 8297 11776 14226 10665 19454 220S' Z17n' °'er de manier, 1671 4fi3- g309 U8S4 14300 16675 j94y3 2209- waarop het moot wo-rden toegepast. 7682 4669 8446 11S51 14384 16711 19539 2220? Men zal dus goed doen niet langer te 1724 4721 8514 11956 14399 16754 19536 222031 spreken of 1e sribrimm over deó m-hl 1740 4804 8510 11968 14455 16782 19571 22°36 spreken ot le schrijven over „den acht- 176g 4g2g ggg8 n9g0 144g7 wm) 19g76 292,<4' urendag voor den landbouw" maar rui- 7790 4887 8572 11938 14459 16821 196.54 222-57! mer en juister over „de wettelijke rege- Ï797 4938 8577 11992 14461 16828 19661 22299; Eng van den arbcidstiid in het land en 1829 4941 8579 11995 14510 10838 19874 223QS v den uroeiastijd in het land- en lgol 4g7i 8g5g 12004 14g28 ]6912 lg703 22310 tuinbouwbedrijf". 1911 497g gg5g 12044 7455,5 X6914 9784 22320 1923 4989 8672 12047 14-556 1G925 19794 22322 TENTOONSTET T TNO- TTRT -Knmw 39Ö5 6021 8718 12074 14602 17024 19800 20341 lrimuUNrilELLlNG HET NEDER- 2077 6071 8767 1.2097 14630 17026 19801 22361 LANDSUHE TREKPAARD. 2774 5057 8808 12168 14841 17051 19810 22372 Do vermmto- Qt" i i it 2122 5265 8821 12172 14652 17077 19803 22439 Do vereemgmg „Stamboek voor het 273g g2g7 _gg92 72316 14C54 17124 1 9924 22440, Nederlandsche trekpaard" houdt 6 en 2138 5273 8995 12230 14701 17137 1993 1 22498 7 Juli a.s. haar eerste nationale tentoon- 2158 5306 9014 12246 14721 17140 19958 22599 Stelling te "fc-Gravenhage on het terrain 2159 ös2§ 9013 12324 14754 17105 19961 225!i 1 ceriein 2217 a405 go23 123S9 14802 17165 19983 22SS» 7-? ,-" 2271 E545 9059 12330 148-19 17168 19987 225«ë Daaromtrent schrijft men o.m.: 2295 6554 90S0 12335 14894 17172 19994 22603 Wanneer men denkt aan de groote 2321 5558 9097 12426 14974 17191 20009 226075 kosten, verhouden aan het vervoer van 2325 5603 9101 12428 14983 17192 20012 22C23 -nn r~ vervoei van 23gl 91G6 124„7 15028 17ig6 2Q023 226?ï ongeveer 500 paarden, grootendeels van 2360 5347 9234 12476 1 5153 17217 20051 22663 uit do meest veraf gelegen doelen <les 2457 5655 9297 12510 1-5202 17250 20060 22PSlt lands (b.v. Limburg, Zeeuwseh-Vlaande- 2512 5746 9367 125S0 15241 17280 20085 22C88 ren, Noordetiik Gronine-enl en verder 2637 5784 9434 12598 15252 17285 20126 22749 dit L <m verder 26gg gg43 g50g 1260g lg2g6 72py 201g7 W5 weet, dat het btaniboek voor het bouwen 277g gg.jg 9507 72630 15261 173R8 20192 22s0 van stallen voor twee dagen ongeveer" 2812 5892 9542 12640 15265 17418 20196 2281 i 50.000 zal moeten uitgeven, dan be- 2815 5957 BC70 1 2657 1 5273 1 7458 20199 22831 o-rijpt men tevens welke enorme waarde 2856 5979 9731 12719 15349 17509 20202 22'°6' grijpt men tevens, welke enoime waaide 2Sg7 ggS8 97^5 12747 jS352 j7SU 29954 2291 do vereemgde Nederlandsche koudbloeli- 2892 6003 9821 fokker3 hechten aan het slagen van de- all-e katholieke instellingen. Nergens Landbouw en Visscherij. EEN AGHTURENDAG VOOR DEN LANDBOUW? In de organen der Katholieke Boeren bonden komt de volgende waarschuwing voor van mr. H, van Haasier!, adjunct- secretaris van den Algem. R.K. Landbouw Bedrijfsraad. De Algemeene R.K. Landbouw-Bodrijfs- raad, d'ie dezer dagen in vergadering bij een was, wijdde o.m. een korte bespre king aan eene op komst zijn-de wettelijke regeling van den arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. Er werd toen door meer dan een Bd o,p gewezen, dat er ten op zichte van deze aangelegenheid schrome lijke misverstanden bestaan of bezig zijn te ontstaan. Zoo hoort men telkens spreken van en ziel men in de bladien herhaaldelijk schrijven over ,-den acht-urendag voor den landbouw". Men stelt het voor op grond waarvan, is mij -een raadsel! alsof de acht-urendag, die in de indu- s tri eel e en handelsbedrijven is ingevoerd, en zooals hij daar is ingevoerd, binnen kort ook voor het land- en tuinbouwbe drijf wettelijk verplichtend zal worden gesteld. Een dergelijke voorstelling van zaken zet kwaad Woed en vestigt reeds van le voren een scherp vooroordeel tegen iedere wettelijke regeling van den land arbeid. De Algemeene r.k. Landbouw-Bedrijfs- raad, wiens doel h-et is op alle mogelijke manieren en met alle mogelijke middel-en „den s-oóalen vrede in het lanid- en tuin bouwbedrijf" le bevonden, meent dat het anode tot haar taak behoort, om de hier boven aanged-duide scheeve voorstelling van zaken recht te zetten. Immers, door het do-en voorkomen, als of de boeren het binnenkort met een voor hun arbeiders wettelijk vastgestel den arbeidsdag van slechts 8 uren zul len moeten dioen en erger nog als of dilt een e&sch yan de aibeid-ersorgani ae tentoonstelling'. De bedoeling is, om aan binnen- en buitenland te toonen wat do Nederland sche kondbloedfokkerij than3 beteekent. Reeds is da fokkerij van het koudbloed- paard Ln den Nederlandschen landbouw een onderdeel van zeer groote econo mische beteekenis, en tevens een onder deel, dat geen behoefte heeft aan invoer van verseh bloed uit het buitenland, maar dat integendeel reeds massa's fok- paar-den leverde aan Duitschland, Belgie Zweden, Denemarken en aan het tegen woordige Tsiecho-Slowakije. Do Tegeering steunt de tentoonstelling met een subsidie van f 10,000, doch -het Stamboekbesiuur hoopt dat het bij dien steun niet zal blijven. Het verwacht n.l. steun voor het organisoeren van een spoorwogdienstregeling, waardoor de fok kers uit alle provinciën met behulp van extra-treinen in óén dag uit en thuis, de tentoonstelling zullen kunnen bezoe ken. werk. HERVAT. Na ruim 3 maanden le hebben stil gelegen, zullen de werkzaamheden aan de fabrieken der N.V. Vereenigde Glas fabrieken (Under Glasworks) te Ylaar- dingen worden hervat. Het werk der intronisatie van 't H. Hart. Den 2den Mei begint het eerste internationale directeuren-congres van het Werk der Intronisatie in hot Moederhuis van de Congregatie der H. H. Harten te 's-Gravenbrakel in België, waarbij Neder land, België, Frankrijk, Spanje, Duitsch land en mo-gelijk nog andere landen zullen vertegenwoordigd zijn. Pater Joachim uit Ginneken zal Nederland vertegenwoordi gen. Ook Pater Mateo, terug van zij-n uiterst vruchtbare Spaanséhe reis, zal aan het belangrijke Congres deelnemen. MGR. SZEPTYCKI. De Brusselsche redacteur van de „Msb." bad een onderhoud met Mgr. Szeptycki, Aartsbisschop van Lemberg. Monseigneur verklaarde zich bijzon der opgetogen over de geestdriftige cn hartelijke ontvangst, die hem in Neder land was te beurt gevallen. In uw land, aldus Mgr. Szeptycki, heeft mij vooral getroffen de eens gezindheid van de katholieken en van zag ik op dat gebied oen steviger band dan in Nederland. Vooral de kranigheid van den bisschoppelijken maatregel, waarbij aan Katholieken verboden wordt lid le zijn van so cialistische, neutrale en andere met- cliristclijke vakvereenigingen, heeft op mij grooten indruk gemaakt. Ik hen, zoo vervolgde Mgr., ten volle geslaagd in mijn doel om de Neder landsche katholieken te interesseer-en voor mijn missie-arbeid in Rusland, li-et gemoedelijk, maar altijd doorzet tend karakter van den Hollander, is mij bijzonder sympathiek. Dank zij de medewerking van hei Nederlandsche Episcopaal hoop ik, dat mij uit Holland niet alleen materieele, doch vooral ook geestelijke hulp zal bekomen, doordat Nederlandsche pries ters zich tot het missiewerk in Rusland zuilen geroepen voelen. Nog sprak Mgr. over de organisatie, van de Nederlandsche Roomsciic pers, die hij de besle van Europa noemde. Bij het afscheid nemen, deelde Mgr. Szeptycki nog mede, dat hij, 11a zijn conferenties in België, zich over enkele wek en opnieuw naai- Nederland zal begeven voor een verblijf van pl.mu aehl dagen. Diploma's Sociale Economie en Sociolo gie. In het tijdvak van 16 tot 29 April slaagden op liet Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden voor het diploma! „Sociale Economie": de heer L. J. Lintjens te Amsterdam, mej. M. Th. J. Bakker te 's-Gravenliage, de beeren F. X. Maane lei Amsterdam, VV. J. Kooning le Amsterdam, F. Keesen te Haarlem, G. J. S. van der Linden te Lei-den, P. J. Sebel te Voorburg, A. J. Bol te Hoeven (N.-B.), J. M. Rade- maker te Wccsp, F. N. Donkers te 's-Gra- v-enhage cn J. R. Leenders te Oss. Afgewezen 2 candidalcn. Voor hel diploma „Sociologie" dS Iieeren: G. W. J. van Koeverden te Buren (Geld.), P. iff. Verb roggen le 's-Graven- hagc, M. P. J. M. Corhcy te Sitlard. .1. Th. Groeneveld te Velsen, 'H. J. van MR te Zoelerwoude en Joh. Bijncn te Ilocns- broek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2