Het gemengde huwelijk en de Dinsdag 3 Mei 1921. 28 verkiezingen. De Haagsche briefschrijver van de iTijd" zegt over de Amstordainsohe raads verkiezing o.m. het vegende, dat onze aan lacht ten volle verdient: „De overwinning der Katholieken had den wij grooter verwacht. Men had ons zelfs vanuit - Amsterdam verzekerd, dat kiissohien wel 12 zetels werden gehaald, ys gevolg van het vrouwenkiesrecht tfoesten zij natuurlijk tweemaal meer «lemm_n uitbrengen. Wij rekenden ouarb op de verandering der bevolking en op de tuinexalie van de plattelandsbevolking, die tzoo oordeelden wij uit de verle eer zwart dan rood zou zijn. Vooral echter hadden wij zeer hooge verwachtingen van den invloed van het vrouwenkiesrecht, Amsterdam is bekeml om het groot getal gemengde huwelijken, dat er gesloten Wordt. Wij hadden beier moeten welen maar wij hebben zoo'n beetje gehoopt, dat Öe vrouwen uit die huwelijken, ais zij daar tdlleen waren in het stemhokje, zioh nog eens hadden herinnerd Roomseh le zijn, Hel is met cijfers niet le bewijzen, maar toch, de uitslag geeft nieuwe kracht aan hetgeen o-us zoo dikwijls is voorgehouden; tegen de gevaren van hel gemengd huwe- tijk is geen geloofsoverluiging opgewas sen." FFRSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 4 Mei. TABAKSACCIJNS. Hei wetsontwerp tot heffing van den tabaksaccijns wordt met 22 tegen 8 stem- lnen aangenomen. Tegen stemden de keeren Wittert van Hoogland, Slingenberg, de Boer, v. Kol Polak, Mondeis, Vliegen en mevr. Pot huis-Smit. Van links stemden voor do lieeren Decrtsoma, Borgsma, v. d. Eeltz on van Embden. VERHOOGING INVOERRECHT TABAK EN PAPIER. nierna wordt behandeld het wetsont werp tot herziening van het invoerrecht op tabak en papier. Do heer VAN EMBDEN, V.D., heeft bezwaren en zal tegenstemmen, omdat do invoerrechten-verhooging verder gaat dan iu verband met den tabaksaccijns noodig is, en er een protectionistische tendenz in zit. Sproker noemt het onjuist, dat de voor gestelde verhooging alleen zal drulcken op de dure importsigaren. Ook de Neder- landsche fabrikanten kunnen hun prij zen opvoeren tot die van de buitenland- Bcho concurrentie. Zoodoende worden de consumenten het kind der rekening. Noe menswaardig voordeel voor de schatkist kerwacht spreker niet. Resumeerende acht spreker hot wetsont werp gebrekkig, oiincodig, verderfelijk »a voor de schatkist van geen belang. Hij zal dan ook tegen het ontwerp ►lememn. De heer IDE^sURGr, A.R., deelt in antwoord op de, opmerkingen van den fieor Van Einbden mede, dat in Enge land aan invoerrechten wordt geheven f74 toer hoofd, terwijl wij slechts f 28 per hoofd ontvangen. In alle lanien heeft men een tijdelijke verhooging van invoerrechten aanvaard. Onze invoer stijgt de laatste jaren met groote sprongen. Ook zullen wij door 't feit, dat de meeste landen hun handels- Verdragen opzeggen, voor de vraag wor den gesteld, of we in deze nog langer Weerloos moeten blijven. Spr. beveelt het wetsontwerp dan ook aan. De heer VLIEGEN, S.D.A.P., criti- Bf-ert het optrekken van protectionistische muren tusschen de landen, en verdedigt den vrijhandel. De MINISTER VAN PIN ANCIEN zegt, dat het wetsontwerp met protectio nisme niets te maken heeft, Het is vol komen redelijk, dat de buitenlandsehe im porteur meer moet betalen dan de bin- jienlandsche accijns bedraagt. Het standpunt van den beer Van Emb den, dat het invoerre'ht aequivalent moet zijn met den binnenlandseben accijns, acht de minister onjuist. Ook de oud-minister Jt'reub, huldigde de opvatting dat de im porteurs meer moesten betalen. Wanneer men aan de grens Manilla- Bn Havanna-sigaren belast, dan noemt de minister dit geen bevoorrechting1 van de bin nenlandsehe industrie, omdat deze si- baren hier te lande niet worden gefabri- teerd. Verder is de minister van meening, flat bij een hoog invoerrecht de binnen- Jan Isahe industrie haai* prijzen alleen dan zal verhoogen, wanneer zij gelegenheid heeft, haar vleugels wijd uit te slaan. De vele concurrentie welke hier te lande bestaat, maakt dat de sigaren ver kocht worden tegen den kostprijs met een matige winst. Nu de tabaksaccijns is aangenomen^ acht minister de Vries verhooging van het invoerrecht nootzakelijk. Spreker dringt hij de Kamer dan ook dan op aanneming van het ontwerp. De heer VAN EMBDEN repliceerend, Sluit zich aan bij den heer Vliegen. De hear VAN DER FELTZ, V.B., ver klaart eerst van plan te zijn geweest voor Ret ontwerp te st.'mmcn, in verhand met den tabaksaccijns en de weeldebelasting. In de rode van den heer Idenhurg zag hij evenwel protectionisme en daarom zal hij tegen het ontwerp stemmen. Do lieer IDENBURG licht nader toe, dat z'jn betoog slechts een weerslag was op de rede van den heer Van Embden, die het ontwerp in een principiëel lijstje ze'.te. I Do MINISTER dupliceert. Het wetsontwerp wor.lt hierna aange nomen met 1G tegen 14 stemmen. Tegen: de sociaal-democraten, de vrij- tinnig-democraten en de vrijheidsbonders. ■- MILITAIRE BEWAKING KAMERGEBOUW. i Aan de or,lo is de motie van den keer .Vliegen, om de militaire bewaking van het gebouw van do Eerste Kamer op te heffen. p Do keer BERGSMA, V. D., kan zich met met de motie vereenigon. Het Is niet onmogelijk, dat een aantal perso nen herrie zullen komen maken. In ver band hiermede wijst spr. op de mentali teit van de 14.000 Amsterdammers, die bun stem hebben uitgebracht op „Had- je-me-F*nar." De VuORZITTER zet het standpunt van de commissie voor huishoudelijke aan gelegenheden uiteen. Hot is noodzakelijk, dat de leden zekerheid hebben, dat zij rustig kunnen vergaderen. De commissie ontraadt aanneming van de motie. De r VLIEGEN, S.D.A.P., licht nader zijn motie toe cn wijst op de be- belaehelijkheid van de onderstelling, dat do Eerste Kamer iederen dag bloot staat aan een aanval. Spr. wenscht zijn motie te handhaven. De heer BERGSMA repliceerend, wijst er op, dat hij behoud van de wacht niot verdedigt om de Kamor te bewaken, maar om haar te behoeden voor relletjes. De motie wordt verworpen met 24 te gen 5 stemmen, dia van de sociaal-de mocraten. HET KAMERLID KRUYT. De „Tribune" meldl, dat Ds. Kruyt toe getreden is tot de Communistische Partij. De coniniunislische kamerfractie beslaat thans uit 3 leden. LICHAMELIJKE ONTWIKKELING. Hel wetsontwerp tot regeling van de li chamelijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd en de daarop gegeven toelichting hadden blijkens het voorloopig verslag van het afdeeüngsonderzoek, op liet meerendcel der leden een weinig gun- sligen indruk gemaakt. Hel ontwerp zelfs is. naar deze leden opmerkten, op vele punlen vaag en weinig zeggend; en wdar het voorschriften bevat, welke volkomen duidelijk zijn en welke geen twijfel om trent de bedoeling der Regeering laten, wekken deze allerminst de overtuiging dat de Regeering bij de samenstelling van het ontwerp door wijs beleid en juist inzicht geleid is geworden. Was men algemeen overluigd van de groole beteekenis der lichamelijke omwik keling en achtte men het in verband daarmede in beginsel toe fe juichen, dat deze meer en beer de belangstelling der Re geering krijgl, >or de wijze, waarop dit in dit wetsontwerp tot uiting komt, ver klaarden sleohls weinig leden iets te ge voelen. Zeer "vele leden daarentegen konden zich om meer dan één reden met den inhoud van dit ontwerp niet vereenigen. In liet overwegend militair karakter van het ontwerp lag voor vele leden een zóó enstig bezwaar, dat zij alleen daarom reeds hunne stem daaraan niet zouden kunnen geven. De ervaring heefl geleerd zoo voerden sommige dezer leden aan dat do Regeering zich bet algemeen inet de lichamelijke opvofeding der schoolvrije jeugd alleen dan bemoeit, wanneer zij dit in het belang van bet leger noodig acht, Tegen deze houding der Regeering wensehlen deze leden een ernstig protest te doen hooren. Zij betreurden het zeer dat zij ook thans weer genoodzaakt wer den zich tegen een regeling te verklaren, welke zij in zich zelf zeer gewenscht acht ten, doch welke zoodanig is doortrokken van den militairislisohen geest, waartegen zij sedert lang den meest feilen strijd had den gevoerd, dat zij geen kans zagen door amendecring van het wetsontwerp, waarin deze regeling is vervat, daarin de door hen gewenschle verbetering te bengen. Andere van deze leden, die niet gekant waren tegen ai wat militair is, doch inte gendeel van oordeel waren, dat de in standhouding van een leger voor ons land als een noodzakelijkheid maeb worden be scliouwd, waren intusschen met de even bedoelde leden van meening dat het zeer le betreuren is, dat de bevordering der li chamelijke ontwikkeling welke de Regee- ring zich met dit ontwerp voorstelt te be reiken, in de voornaamste plaats ten doel heef het vormen van goede soldaten. Ook deze leden voelden veel voor de bevorde ring der lichamelijke onlwikkeling van Staatswege. En zij waren niet blind voor de voordeelen, welke hieruit ook voor de landsverdediging kunnen voortvloeien Doch lielgeen thans wordt voorgesteld, is een zuivere voorbereiding voor den mili tairen dienst. In de lichamelijke oefening zal op deze wijze een militair element ko men, dat niet anders dan tot nadeel van die oefening zal kunnen strekken. Aan een regeling der lichamelijke ontwikkeling, welke zulk een karakter draagt, verklaar den ook zij hunne slem. niet te kunnen geven. Verschillende leden konden het niet af keuren, dat bij de wettelijke regeling der lichamelijke onlwikkeling vooral met de belangen der landsverdediging wordt reke ning gehouden, ook in verband mei den aandrang op vermindering van persoonlij ke cn financieele lasten. Van andere zijde werd opgemerkt, dat zij, die steeds inkrimping der militaire las ten hebben bepleit, toch zonder twijfel geenszins de bedoeling hebben geliad, deze door een regeling als de thans voorgestel de zou worden gecompenseerd. Vele leden hadden ernslig bezwaar er tegen dat, waar de met de uilvoering dezer wel belaste minister het recht zou hebben hem die de in arlikel 1 opgelegde ver plichting niet of niet behoorlijk nakomt, ter beschikking van de Regeering te stel len, wordt volslaan met de verklaring dal de nalatige van Rijkswege zal worden ge oefend. De vraag, hoe en waar deze oefe ning zal plaals hebben, wat buiten den oefentijd met den ter beschikking gestelde zal geschieden, en zoovele andere belang rijke vragen, vinden in het ontwerp hare beantwoording niet. Het wordt der Re- gcering geheel vrij gelalen, niet de jongens te doen wat zij wil. Aan het verleenen' van esne zoodanige discrelionaire macht aan de Regeering. verklaarden de hier bedoelde leden onder geen beding te kurmen méJe- werken. DE DJAMBI-OLIEVELDEN. De correspondentie met Amerika beëindigd In verhand met de telegrammen uit Amerika over het zenden van een nota aan onze regeering betreffende de Djambi- kwestie, kan de „Tel." mededeelcn dat 'n schrijven van de Amerikaansche regeering inderdaad in de tweede helft van de vori ge maand ons ministerie van Buitenland sehe Zaken heeft bereikt. Er is tusschen Amerika en Nederland inzake Djainbi een correspondentie gevoerd waarom Irent men waarschijnlijk binnenkort wel meer zal hooren. De opvatting in sommige'buiten landsehe bladen, als zou men liier te doen hebben met een nola naar aanleiding van de beslissing in de Tweede Kamer is on juist. De correspondentie werd als geëin digd beschouwd, reeds vóór de Tweede Kamer haar beslissing had geuonien. MOBILISATIE VAN DBN ROOMSCHEN MIDDENSTAND. Maandagavond had, ais begin der cam pagne, welke de R.-K. Middenstand in de hoofdstad gedurende de maand Mei gaat voeren, een goed bezochte vergadering plaats in het Hanzegcbouw aa-n den Nieu- wendijk, welke vergadering de Hoogeerw. heer Mgr. J. Th. A. Bosman, deken der stad, met zijn tegenwoordigheid opluis terde. Als sprekers traden op de heer Chris. Jansen, die tot onderwerp zijner rede ge kozen had: de strijd van den Middenstand, en de heer P. A. Lebens, die sprak over: de juisle wapens ia den strijd. Beide sprekers oogsten een welverdiend applaus in. Alleen plaatselijke actie. Naar aaüleidixig van verzoeken van plaatselijke msdden- siandsveroemigingen aan het dage.tijk.sch bestuur van den Nederiandschen Midden standsbond om een landelijk aclie te voe ren tegen de invoering van een zakelijke belasting op het bedrijf in verschillende gemeenten, heeft Két bestuur besto-len aan deze verzoeken geen gevolg te geven. Naar zijn meening is hier alleen aanleiding voor plaatselijke aclie. DRANKBESTRIJDING. Het hoofdbestuur van het Diocesaan Kmisveihond in het bisdom Haarlem houdt den 2den Pinksterdag ar. in sa menwerking mei zijn propaganda-cotmanis- sie in Noord-Holland en die van den Ha-ar- lemsohen Mariabond te Volendarn, een groolen drankbeslrijdersd-ag. Van verschil lende richtingen zullen naar Vo-lend-am cx tra-1nuns loopen. Van Ed-am uit wordt in optocht met muziek naar Vdendam getrokken, waar te 10 uur de hoogmis wordt opgedragen tot intentie van den „dag". Des namiddags te half twee vindt in het Vereenigiiigsgelxmw St. Jozef een groote propaganda-meeting plaats? Daar op zullen het woord voeren mej. F. Haid uit Amsterdam en de heer G. P. Bon, 's-Gravenihage, alsmede de ZoerEerw. pa ter Pancratiüs van het klooster -y-»"U.H. Harten te Ginneken. Deze groole verga dering zal door het Volenckunsche fan farekorps worden opgeluisterd, DE ZIEKTE-VERZEKERING. Uit het overleg tusschen de georgani seerde patroons on. arbeiders is een „Proe ve van een ontwerp-Ziektewel" ontstaan, dat aan de regeering ter overweging zal worden aangeboden. HET TREINONGELUK BIJ WEESP. De commissie voor het onderzoek in za ke het treinongeluk bij Weesp op 13 Sept 1918 heeft het derde en laatste gedeelte van haar verslag gepubliceerd. Dit ge deelte bevat dc uitkomsten der voortge zette waarnemingen in de geplaatste peil buizen in den spoordijk en de maatregelen die op aanwijzing der commissie zijn ge nomen. De commissie komt daarbij tot de vol gende conclnsie: „In aanmerking nemende, dat de hoogte der bermen (parallelwegen) over 't alge meen ongeveer 0.60 M.N. A. P. bedraagt mag uit evengenoemde bijlagen worden afgeleid, dat de thans voorkomende hoog ste waterstanden in dc peilbuizen voldoen de beneden die hoogte blijven, zoodat de toestand van den spoorwegdijft thans gun stig is te noemen cn voorshands geen ver dere maatregelen noodig zijn. Voortzetting van de waarneming der waterstanden komt de commissie intus schen noodzakelijk voor." Jhr. De Oyselaar. In den toestand van jhr. De Gijselaar, lid van de Eer- Kamer en burgemeester van Lei den, is sedert eenige dagen een gun stige wending gekomen, welke uitzicht geeft op volledig herstel. „ST. RAPHAEL" BIJ DEN PAUS. Z. H. de Paus beeft de leden vau St. Raphael, die een reis maken naar Rome, in audiëntie ontvangen en tot den hand kus toegelaten. Mgr. A. J. M. Mutsaers las hierbij een betuiging van aanhankelijkheid en liefde voor, waarop Z. H. de Paus met een korte toespraak antwoordde. Bij deze audiëntie waren ook aanwezig de Nederlandsche gezant bij den H. Stoel, Z.Exc. Jhr. Mr. O. F. A. van Nispen tot Sevenaer, Graaf d'Ansembourg en Mgr. Eras. Uit onze Oost. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO TREEDT AF. Het orgaan der Vcreeniging „Oost en West" schrijft: Op 26 Maart 1.1. heeft de Gouverneur den Raad van Bestuur en den Kolonialen Raad mcdedeeling gedaan van zijn ont slagaanvrage. Dit bericht zal velen niet al leen verrassen en bevreemden, maar ook teleurstellen. Wij althans zien met leedwe zen Gouverneur Helfrich na nauwelijks tweejarigen ambtstijd heengaan. Gouverneur Helfrich leek de rechte man op den Wiilemsiadschen troon reeds vóór en ook gedurende den tijd, waarin hij dien bezette. Den goeden roep, die aanstonds na zijn benoeming van hem uitging krach tens aijn Oost-lndischen loopbaan, heeft bij nooit beschaamd.Met de beste voorne mens, mei enthousiasme reeds .dit yporibe- refdfag lol rijn Eesïtmrsfaat op fiet Mini sterie van Koloniën ter hand genomen heb bende, heeft deze landvoogd met woord en daad getoond, in alles het welzijn der kolonie te bedoelen, strikt rechtvaardig op te treden en zijn bestuursbeleid vestigde ook in economisch opzicht den indruk, on danks der tijden ongunst, de kolonie ln den goeden weg te doem gaan. Over de redenen van dit onverwachte heengaan spreken Wij niet, zoolang wij die niet kennen en de Gouverneur zelf heeft die niet meegedeeld. De omstandigheden, waaronder dit aftreden plaats heeft, zullen het der Regeering niet gemakkelijker ma ken een opvolger te vinden, zooals de ko lonie noodig heeft en waarop zij recht heeft. La Cruz is het eenige blad, dat na de offioicele mededeeling van dit ontslag ons reeds bereikt heeft. Het blad betreurt het heengaan van den Gouverneur en wijst op zijn program van actie, neergelegd in de bekende „wenscnelijkheidsbegrooting", op zijn werkijver en belangstelling. Gebrek aan samenwerking tusschen Gouverneur en Minister, gebrek aan steun van het opper bestuur is, meent La Cruz, de voornaam ste reden van leze ontslagaanvraag. Het schijnt, dat men vanwege het Departement des Gouverneurs brieven en telegrammen niet met de vereischte voortvarendheid be antwoord heeft; ook dc salarisverbetering der ambtenaren zou vanuit den Haag niet bevorderd zijn en ten slotte moet ontmoe digend gewerkt hebben de halvecring door de Regeering der door den Gouverneur aangevraagde en door den Kolonialen Raad toegestane gelden voor de economi sche opheffidg der kolonie. moest storten, 'óp dat Bedrag kwam hij momenteel f 600 te kort, die de neef hem leende. Vrijdag, 22 April, toen de nota- rieele acte gepasseerd zou worden, ver scheen v. D. niet Donderdag 28 April, toen de heer v. R. zich naar Den Haag be gaf om nader de zaak met den hoofdver tegenwoordiger te bespreken, bleek bet, dat deze van niets afwist. Informaties bij de familie brachten aan het licht, dat v. D. geen cent bezat Het lekte uit, dat hij te Nijmegen iets dergelijks op touw had gezel, daar was de aanvaarding 1 Mei a.s. Van Zwolle ver trok de heer v. D. naar Groningeu, maar het is nog niet gelukt hem le arresteeren. Luchtverkeer. Luchtvaart Parijs-Brussel-Rotterdam-Am sterdam. Met ingang van 2 Mei is de luchtdienst Parijs-Brussel verlengd met de route naar Rotterdam-Amsterdam. De vliegtuigen nemen correspondentie mee voor alle plaatsen in Nederland. Het vertrek uit liet vliegkamp Bourget bij Parijs heeft plaats om 2.3 uur, aan komst te Rotterdam 4 uur, aankomst te Amsterdam 4.45. Gemengd Nieuws. OP HOL GESLAGEN. Door het schrikken voor een auto zijn de paarden van den landbouwer C. van der V., te Nieuwe-Tonge (Battenoord) op hol geslagen en van den havenkant geval len. Een der dieren kwam terecht op de motorboot van den schipper P. van den Doel, terwijl het andere dier bekneld raakte tussohen wal en motorboot. Het eer ste dier was al spoedig op den wal, doch daar bleek, dat het een poot had gebro ken en inwendig zoo was gekneusd, dat het spoedig stierf. Het tweede beest werd na vijf uren tusschen wal cn schip gele gen te hebben, ook eindelijk verlost, doch ook dit paard heeft het met den dood mrteten bekoopen. Voor den eigenaar, die niet verzekerd was, wordt deze schade op f 2400 geschat. DE TOESTAND IN DE VEENSTBEEK Te Emmorcompascuum werden Maan dag door baldadige handen op de land- ontginning van landbouwer H. 20 krui wagens vernield. De daders bleven onbe kend. Door den invallenden regen is het gevaar voor uitbreiding der veen brand voorloopig geweken. MAAR ALTIJD DCOR BOSCHBRANDEN. Het „mooiste plekje van Noord-Bra bant", zooali het in de reclame-plakkaten heet, n.I. het groote complex bosschen te Heeze, toebehoorend aan Baron van Tuyl van Serooskerken, is dezer dagen bijna geheel als zooveel andere prooi dei- vlammen geworden. Meerdere H. A. mooie bosschen gingen in de vlammen om cn slechts met de grootste krachtsinspanning heeft men het bekende Mastbosch en den Engelscben tuin kunnen sparen. Menig maal besloegen de huizenhooge vlammen afstanden van 200 M. tegelijk en loeide de brand, alsof een groote orkaan in aan tocht was. Een paar boerderijen in de bosschen gelegen hebben do blusschers weten te vrijwaren voor het vuur. Naar verluidt zou alles verzekerd zijn. Onder Acht en Oirscliot heeft Maan dag wederom een hevig heide- en bosch- brand gewoed. EEN ZWENDELAAR IN OPTIMA FORMA. Eigen tijd geleden plaatste de vertegen woordiger voor Nederland van een beken de Amerikaansche automobielmaalschappij een advertentie, waarin een kracht ge vraagd werd, om als vertegenwoordiger voor Overijsel, Gelderland cn Limburg op te treden. Hierop refereerde zekere v. D., ingenieur. Hij studeerde te Mitweide, was in het bezit van uitstekende referenties van zijn zwager, directeur van een maatschappij te Rotterdam. Hij zeide met twee millioen, op zijn borst verborgen, uit Roemenië ge komen te zijn, en wel als vertegenwoor diger van de maatschappij te willen op treden, maar voor eigen rekening zaken te willen doen. Met gegevens in Den Haag verkregen, begaf hij ach 16 April naar Zwolle, waar hij zich vervoegde bij den plaatselijken vertegenwoordiger, aan wien hij mededeelde, dat deze de vertegenwoor diging zou mogen blijven voeren. Hij stelde zich voor als vertegenwoordiger voor de drie bovengenoemde provinciën, en zijn optreden was van dien aard, dat hem de deur gewezen werd. Bij den heer v. R., grossier te Zwolle, en eigenaar van twee groote perccelen, van wien hij een neef was, gaf v. D. voor, dat de maat schappij daar ter stede een auto-garage wilde vestigen. Hij kocht van dien neef, die bedrijfsleider zou worden, de percee- len; aanvaarding en betaling op 15 Mei. Hij stelde zich met neef in verbinding met een makelaar, en kocht een aangrenzend perceel voor 25,000. De vertegenwoor diger in Den Haag zou hem vijf auto's levereiij waarvoor lijj 14.000 auctie HONDSDOLHEID. Dr. D. J. Hulshoff Pol schrijft in het Ned, Tijidscthr. v. Geneesk. een artikel, waarin beschouwingen voorkomen naar aanleiding van de gevallen van hondsdol- beid, d!ie sinds ihet najaar van 1919 in ons land voorkwamen. Het eerste geval deed zich 16 Aug. voor te Borger (Drenthe) bij een zwervenden hond, vermoedelijk uit Duitsöhland af komstig. Hij deed zóó vreemd, dat men goed meende te doen hem dood te schie ten. Iritussdhen was er al een rasgenoot gebeten zonder dat aangifte gedaan werd* is de zwerver begrajven. Eerst eenige da gen later heeft de districtsveearts, die bij toeval hoorde, wat er had plaats gehad, het lijk doen opgraven cn opzenden naar de veeartsenijkund'ige Hoogesahool te Utrecht. Daar viel het microscopisch on derzoek van de hersenen door prof, de Blieck negatief uit. Er werden dan ook goen maatregelen getroffen. Drie weken later bleken echter de entproeven positief uit tc vallen. Bovendien vertoonde toen de te Borger door den zwerver gebeten hond verschijnselen van dolheid. Na deze twee gevallen deed zich honds dolheid in chronologische volgorde voor in Aduard (Groningen), Musscttkanaal, (Groningen), Nurispeet, Gasselte, Ulrum, Dcnekam.p. Waar zich bij de gevallen te Musselkanaai, Gasseite en Ulnion 'n be smettingsbron in de nabijihei d bevondgaat de schr. daarop niet nader in. Aduard, Nun spoot en Denekamp liggen echter resp. 40, 100 en 60 K.M. van Borger. Het ge val te Denekamp kan eclier zijn omstaan danken aan een nieuwe besmetting uit Duitsöhland en blijft daarom ook buiten bespreking. De vraag bffijft dan, hoe te verklaren, dat op afstanden van 40 en 100 K. M. nieuwe haarden van de ziekte ontslaan. Het ligt voor de hand, aan te neanen, dat tusschen de genoemde plaatsen wel degelijk nog andere honden zijn gebeten, dodh dat hiefyun geen mededeeling is gedaan. De schi. stelt daar echter tegen over, dat tot nu toe geen enkel geval van dolheid bij mensehen voorgekomen is, wel bij runderen en dan altijd in gemeen- ten, waar ook dolle honden gesigna leerd waren. J Dat er 3 maanden verliepen tusschen het gevat te Borger en dat te Nirnspeet is geen bezwaar, aangezien gevallen van nog langer tussöhentijd beschreven zijn. Het feit, dat door dolle honden zeer groole afstanden konden worden afgelegd was bekend uit een Engelsch rapport. Ales bijeengenomen meent dr. H. P. te mogen veronderstellen, dat de hond', te Nunspeet d)ol geworden, besmet was te Bonger en den langen afstand aflegde, zonder andere dieren gebeten te hebben. Evenzoo verklaart hij den gang van za ken, wat het geval te AduaTd betreft waar trouwens de afstand maar 40 K. M. bedraagt. Wat de maatregelen aangaat, die ge nomen mooten worden, om een uitbrei ding, als die in ons land hooft plaals ge had, te voorkomen, wijst schr. op de schilferende resultaten in de gemeente Borger bereikt. Men liecfl daar alle hon den, die los liepen en niet op 1e rangen waren, eenvoudig dood geschoten. Van de muilkorfbepaling (wel op dc honds dolheid) verwacht dr. II. P. niet veel: le zijn de muilkorven gewoonlijk niet in een voldoende hoeveelheid dadelijk beschik baar cn 2c zijn deze in vele gevallen zoo groot, dat de snoet van den hond er ter zijde uitsteekt De ondervinding heeft geleerd, zegt solir. dat dc volgende maatregelen mo gelijk moeten zijn: le gedurende vier maanden mag geen enkele hond buitens huis komen, tenzij gemuilkorfd cn bo vendien aan een ketting of koord gehou den door den eigenaar; 2e is het wen- sohelijk, dat imperatief wordt voorge schreven, dat do muilkorfbepaling dade lijk over de geheele provincie wordt af gekondigd (bij grensgemeenten ook in dc aangrenzende provincie); 3e vervoer van honden zou verboden moeten worden, vanuit elke besmette provincie voor den ijtd van 4 maanden; 4e dient bepaald 1e worden, dat ale honden, die binnen be doelde provinciën los rondloopen, dood geschoten moeten worden. DE TIJDGEEST* Trakklng van 750 nummer» ten overstaan van Notaris A. G. MULIS.j Ptjiyjo 1500 1SJ55 1000 2973 TIM 796} 1317i >«0 10765 19WS ,1 '200 2652 100 405 2540 3020 3248 383C 59301 6944 8616 -43jten van i 90.— (elgca geld Korte Berichten Bouwen met de Rijkspremie. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zijn lot j.l. 1 Mei voor den bouw (mol de Rijkspre- mie) van circa twintigduizend woningen aanvragen ingediend. Een zeer groot gedeelte der aanvra gen betreft 'den bouw van een enkele woning voor eigen gebruik. Het groote spoorweggebouw te Utrecht. Maandag is te Utrecht het nieuwe a dminitslraiieg eh ouw van de Nederland- schc spoorwegen aan den Callierijnesinge op feestelijke wijze geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door den heer König, Minister van Waterstaat. Motorongeluk. Door het springen van oen band is in de Middadli ter-alucc een ernstig motor-ongeluk gebeurd. Het rijwiel geraakte onklaar en een daanc, <lift ach lex op reed yrerd yan het rijwiel 39 65 78 80 93 115 16 206 18 61 91 312 19 63 91 416 25 513 37 40 63 95 «04 57 741 63 70 73 98 ©06 600 6 41 66 1058 1100 7 34 CO 64 1234 1302 5 8 42 62 81 1439 87 94 98 1502 14 38 70 1620 29 32 S4 1719 67 77 1835 49 64 78 91 1905 54 64 2038 53 95 2104 26 72 2247 59 2316 40 59 2467 69 2531 37 45 57 60 88 91 98 005 23 61 2723 95 2945 73 83 94 99 3005 17 27 3102 53 74 75 3300 4 50 74 3403 10 36 88 3515 36 70 99 3602 19 35 46 43 65 73 3710 20 53 97 3809 10 15 35 38 52 3921 40 59 62 63 64 4110 23 54 66 4201 67 76 4300 9 35 62 74 4406 8 17 19 60 76- 97 4530 35 44 4608 98 4714 19 59 61 76 4812 38 90 4929 45 5043 66 5129 67 5225 35 5371 5418 5503 15 54 60 81 5C00 2 9 13 36 79 5702 71 82 95 41 8109 39 58 10881 11050 11230 33 43 8270 96 97 11312 8322 17 14114 32 14002 39 50 67 79 70 11400 8 55 45 47 57 76 8 <03 65 '4 84 ilTj 8561 13 81 49 84 96 8624 1162S 71 95 74 11702 77 33 93 95 97 11827 53 56 14233 43 56 77 14329 14402 10 20 30 56 14523 8702 21 23 93 8843 33 36 53 11919 96 43 12029 95 70 8917 75 21 12122 46 50 76 9113 35 42 50 12260 59 87 9223 12404 42 50 51 67 78 97 9301 12517 40 12608 43 31 14609 16 17 20 23 27 44 14714 62 14803 65 73 5977 84 99 G030 98 Cl 20 43 62 82 6248 81 6321 50 80 84 93 6405 24 55 6517 45 83 87 96 6622 45 96 6714 54 76 87 6940 42 53 59 73 7007 15 23 36 39 73 95 7109 48 77 7258 71 84 95 7302 10 16 23 10008 48 38 32 15549 54 51 13415 15634 59 10108 24 63 18019 97 67 68 35 15724 23 20723. 69 71 48 25 31 20815 7465 90 83 40 45 19 7523 10252 13507 52 63 20957 68 9 34 52 59 61 71 68 11919 28 65 76 99 9409 12726 19 34 25 12860 55 92 61 12931 74 og 9511 13001 40 48 9609 50 55 68 57 13100 96 7 9733 13 37 42 54 13227 32 15013 19 52 66 15102 8 14 38 42 15236 17501 38 91 74 17612 16129 41 59 62 66 68 91 69 1622! 74 58 18612 60 47 61 57 66 9T 86 18703 16330 31 40 55 43 62 61 18604 77 5 16431 14 54 75- 16503 S3 33 16919 34 63' 35 74 36 19018 16600 24 42 30 53 51 59 56 62 19106 95 24 16707 58 20 19233 41 79 16812 19309 89 31 16907 58 17 64 45 75 91 1S451 17020 57 23 60 43 63 17100 68 5 90 53 19513 56 19606 90 13 S6 71 17222 19728 78 19822 17329 37 38 38 67 00 78 19900 90 52 17446 20038, 56 81' 98 82; 67 9803 41 58 9907 65 50 74 90 72 13311 16 78 15300 39 42 57 15413 58 68 72 77 94 20162 20276 203021 48 17700 1 60) 13 96' 15 20410 62 32] 84 7^ 95 20541) 96 50, 17803 Sï 40 2065a 17913 85c 70 87 33 10332 €9 42 7605 84 22 10431 34 53 40 65 42 10507 26 53 83 37 72 18164 68 81 65 70 15823 85 U 56 64 7742 46 780-1 6 7929 47 8019 50 80 95 S8 30 98 31 18209 60 56 85 71 99 30 18308 31 71 71 74 52 13618 64 77 10644 78 53 13744 63 86 16016 10711 13835 48 18411 61 96 60 18518 64 9B 68 21 67 13924 99 26 Vorige lijst stond 6286 met 2C0 m.z> 6386 200 12715 met f IOC m.z. 19715 met f 100; 12795 m.z. l~ 14629 m.z. 14639; 14698 m.z. 14693. geslingerd. Zij bekwam hersenschudding en werd per auto naar Dieren vervoerd. De gevolgen van den woningnood. i De familie v.M., wenende op flen Nieuwe weg in het vroegere Watergraafsmeer, heeft Maandagavond aan de familie S,, die bij hun inwoonde, dien toegang tot 't huis geweigerd. De logé's beantwoordden deze weigering met het ingooien van 2 groote spiegelruiten. Opzettelijke brandstichting. Bij de Mispellioevc onder Acht (N. Br.) woedde een hevige brand, die voor 2000 gulden schade aanrichtte. De brand was aange stoken door den arbeider bij de ontgin ningen C., uit Eindhoven, die gevanke lijk naar 's-Herlogenbosoh is overge bracht. Een driebeenig Tiermelijntje. De heer Elbertsen, te Eerbeek (GeW), heeft een volwassen hormslijntje bemachtigd, dat zijn levensweg op slechts drie pon ten heeft bewandeld; het roofdiertje mis te namelijk zijn rcchtorvoorpoot. Kunst en Kennis. Standbeeld voor wijlen president Steyn. Men meldt uil Deventer, dat voor hel al daar op le richten standbeeld van wijlen president Steyn, de beeldhouwer Toon Dupuis zijn arbeid reeds geheel voltooid heeft. De president wordt voorgesteld, staande op en tegen rotsblokken geleund, mei de handen achterwaarts op de rotsen rustend, in dc houding waarin liij da „burghers" in het veld placht toe te spre ken. Het standbeeld zal behoudens on voorziene omstandigheden, verrijzen vóór het station, met het front in de richting van de Keizerstraat. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: Platen: Z. D. II. Mgr. Dr. Graaf do Szeptycki. Napoleon (10 foto's en 2 platen). Het huwelijk van den heer Van Vollenhoven. II. M. de Koningin op de Boskoopsche bloemententoonstel ling. Een droevig transport (2 foto's). i De wijding van het altaar der H.H. Marte laren van Gorcum, le Brille (2 foto's.) Van de get%enteraadsverkiezingen in d& Hoofdstad (4 foto's). Sport in een krank zinnigengesticht )2 foto's). Bij het jubilé van Walsberghe. De mijnwerkersstakiag in Engeland. H. K. H. Prinses Juliana op haar twaalfden verjaardag (2 foto's), „Het straatje van Vermeer". Tien reis om de wereld in 52 dagen (2 foto's). Tekst: Moederlje-Twee, door H. B. V, d. Sande. Ode aan een pil, door Maks, Napoleon herdacht. Oud Moedertje door Sabina Maria. Illusie-spiegelingen, door Louis V. d. Linden. Speelhoek. Ecu reis om de wereld in 52 dagen, dool Martin Berden, voor doorl op DINÏ Kaarten Een wp{ .VOOR DE „I OORi] Dl Directie „Noord-Hollj erin fifeslaagl R. K. geniel ging „Albel overeenkom^ het haar mc zers van hd Dagblad" tq plaaAen be voor een f* „Toekomst" j ben op Dir (precies ir Werd he^ blijspel van eenmaar opgl den Roomscl vervolgens nl rige kunstliq langstellende tree-prijzen, niet het mir lach-succcs, het door werd) beide voorts ook gandistische stuk, hebben ren, dat nóg van toeschc monie" kond ■omdat men avonden verf ■dat de entrei te hoog was. Zij, die eeif gen bijgewof wat de af we, ieder tol propagandist; worden te z| toch na de wij van wensch uiten! eens zou wc dan liefst tec prijs, dat IE'i kunnen profi Wij hebbe hegrijpelijker moeten komj van het „Nc blad" vinder tegen inlevel ons bureau, wijzen voorj van a.s. Dir tegen den cent, (-(- Ste] ten hoogste bon. n.ins kant iecier uToel| ttoch niettemin Van den heer Mogen de tie's voo rail R. K. Volkstuf tutgd laten; fciegenheid ijkje te krijgJ nrsten zoozeer! sche rijk Rusl Tevens kun] dat menigeen .voor de tweec ook voor henl hetd opengestl Om niet tel k'ine men sp heid profiteera ons bureau va zien. Het kanboorf gens St/2 tot 'j «ags lot 1 u,! NADERE Vb] BON U !W,ie dus di dag a.s. wil bil uit en verv'oej het bureau hndsi h Dagbl veel kaarten 1 wenscht, dochl cp één bon. I Een kaart'k] grepen f levens kan] plaals bespre» per plaats net oog op der Wèl aan te bd Zij, die buil took van deze ïiteeren, kunr Zenden, o'nc

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2