Nulder Quax, BUITENLAND. Na de Londeusche Conferentie. De opstand in Opper-Silezië. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. Kunst en Kennss. Kassiers Purmerend Gemengd Nieuws ianriöouw en Visscherij. t k 1 M i £- Dc Duitsche schuld. De Opperste Read heeft met algemeene (temmen een. protocol aangenomen, waar bij het gedeelte van het Vredesverdrag be o-effende het herstel, gewijzigd wordt, en o overeenstemming gebracht met het ver- Irag waarbij de betalingswijze wordt vasl- Jestcld, die aan Duitscliland zal worden scleekend. Aan de commissie van herstel zal de aoodige macht gegeven worden om de werkwijze van liet comité van garantie en de inachtneming der data der betaling door Duitscliland te doen, te controleeren. De Duitsche regeering zal het bedrag flit de volgende inkomsten moeten ver krijgen te. De douane-ontvangsten en de op brengst van allo gerechten op den in voer; 2e. de opbrengst der heffing van 25 pet. op den geheelen Duitsclien uitvoer; Se. de opbrengst van alle directe en indi recte belastingen of elke andere wijze .van betaling, die de Duitsche rcgecring zou kunnen voorstellen en die de com missie van garantie die zich niet in de Duitsche administratie mag mengen, zou aannemen, om de twee vorige belalings- twijzen aan te vullen. Duitscliland zal alle materieel en ar beidskrachten, die elk der geallieerden kan eischen voor het herstel van zijn ver- Svocst gebied, leveren. De memorie, waarbij de wijze van beta ling wordt bepaald, is aan de krieglaslen- commissie hekend gemaakt. Briand over zijn arbeid. Briand is dan uit Londen teruggekeerd en in welke rustige, verstandige bewoor dingen hij zelf ook in een onderhoud met de journalisten de resultaten der Londen- actie conferentie heeft verdedigd en toe gelicht, erg tevreden met hetgeen hij mee brengt, is eigenlijk niemand seint de Parijsclie correspondent van liet „I-Ibld." De mobilisatie van de lichting 1919 heeft de uiterste linksche elementen van hem Vervreemd en de socialistische bladen spre ken verontwaardigd over de „brute kracht", die men in de buurt van de Ruhr blijft houden om van Duitscliland af te dwingen hetgeen men naar hun oordeel best ook door onderhandelen hal kunnen bereiken. Daarentegen geeft men rechts uiting aan zijn verontwaardiging, dat Briand zich liet bepraten de bezetting van het Ruhrgebied toch nog weer uit te stel len. Wat is er nu eigenlijk veranderd? zoo redeneert men in de rechtsche pers. We nemen opnieuw genoegen met beloften en handteekeningen van Duitscliland. Men ïal daar allicht weer een kabinet kunnen {ormen, dat alles belooft wat men maar il om den „deurwaarder" buiten te hou- Sen. „Figaro", „Démocratie Nouvelle", ^Action Francaise" mopperen even hard *ls de Temps" en het „Journal des Dé- - -- - - oiuuai 1:11 miiü lenenjK nu totSh „CS!" konder waarborgen terugkomt. Wel ver- Waarde de eerste-minister, dat althans dit is bereikt, dat zonder verdere ingebreke stelling de Ruhrbezetling thans zou volgen, indien Duitscliland zijn woord niet houdt; maar daaraan wordt hier nog al getwijfeld en er wordt gezegd, dat, als het zoo ver is, het toch wel weer blijken zal, dal er eerst Vog weer eens met de alliés over beraad slaagd moet worden. Omdat men dat niet Juist acht en overtuigd is, dat het zwaard van Damocles der Ruhrbezctting automa tisch neervallen zal als Duitscliland op- lietnv uitvluchten zoekt, is men echter in officieele kringen hier zeer optimistisch, fil ontveinst men zich niet, dat Briand niet heelemaal gekregen heeft, wat hij wensch- te. Men voorziet dientengevolge hevige aanvallen op zijn houding bij gelegenheid van de interpellatie die 19 dezer bij den terugkeer der Kamer zullen gehouden wor den. Toch verwacht men, dat hij daarover gemakkelijk zal zegevieren en zal aanloo- nen, dat hij den verstandigsten weg ge volgd heeft door het ten slotte toch niet tot een breuk te laten komen en alleen hel Ruhrgebied te bezetten. De groote vraag is nu; Wat zal Duitscli land doen? In strijd met de opinie van cenige dagen geleden verwacht men thans algemeen, dat de nieuwe Duitsche regee ring de condities aanvaarden zal. Als de nieuwe Duitsche kanselier of al thans minister van buitenlandsclie zaken geeft men hier nog altijd de beste kans aan Stresemann, van wien men verwacht dat hij, zij het wellicht niet zonder bijgedach ten en met zekere reservatio mentalis, de Londensche voorwaarden onderteekenen zal. Dan blijft echter de lichting 1919 aan den ingang van het Ruhrgebied gereed Jtaan om onmiddellijk te kunnen ingrij pen, zoolang, lot de lichting 1921 genoeg geoefend is om die taak over te nemen. Degenen, die Briand's houding goedkeu ren, verheugen zich vooral, dat thans be paald is, dat de sancties ook voor de ont wapening zullen gelden en zij spreken de Verwachting uit, dat die thans krachtdadi zal worden doorgevoerd en dat vooral ook de militaire vliegtuigen, die Duitscliland nog heeft, zullen worden vernietigd. Duitsche persstemmen over het ultimatum. De redblsche bladen in DuitsOhland Verklaren het ultimatum voor onaanne melijk, De „Vorwiirts" overweegt daaren tegen, wat voor DuilscMa-nd het beste is. Het blad acht de hoop, dat ontruiming ivan het Ruhrgebied op een later tijdstip iteg-eu meer billijke voorwaarden als thans te hereiken zcu zijn, zeer gering. De nieuwe regeering staat voor de ont stellende beslissing, of zij bij het begin van haar werken een belangrijk gebied Voor onafzienbaren tijd aa-n het militaire geweld van buitenlandscilie mogendheden Zal afstaan, of dat zij voorwaarden zal iaanvaarden, die slechts met Hercules- Jtrnohten zijn te vervullen. Zou hel voor leen latere mildere stemming niet beter zijn, om eerst eerlijk te probceren aan de Voorwaarden te voldoen, als deze thans botweg te weigeren? Voorbereiding fn het ftuhrgcbtèdO Do Fransclie troepenconcentratie in verband met een sterkere bezetting van het Ruhrgebied heeft sinds Donderdag een grooteren omvang aangen-omen. Hiermee houdt ook verhand de inbe slagneming van talrijke transportmidde len. Er zijn tot op heden weinig nieuwe Engel-sclio en Belgische bezettingstroepen. GEEN ZWABTE TROEPEN EN GEEN TYPHUS. Een Havas-hericht uit Parijs -spreekt legen, het bericht door buitenfla-ndscbe bladen verspreid, dat gekleurde troepen tiaar het Ruhrgebied worden gebracht. Bij een bezetting van het Ruhrgebied zul len evenals bij de bezetting van Ruhrort, Duisburg en Dusseldorf geschiedde, slechts blanke rtoepen gebruikt worden. Ook wordt ontkend, .dat er zich geval len van vlektyphus onder de troepen, voor de bezetting bestemd, zouden hebben voorgedaan. De gezondheidstoestand onder het be zettingsleger is uitstekend. MEDEWERKING VAN DE VEREENIG- DE STATEN GEVRAAGD. Reuter verneemt, dat de Opperste Raad aan de regeering der Vereenigde Staten telegrafisch het formeeJe verzoek richtte om vertegenwoordigers te zenden naar den Opperst enRaad, den Raad van am bassadeurs en de Commissie van Herstel. In de meeste plaatsen van Opper-Sile zië zij-n de Duilschgezinde burgemeesters en stedelijke ambtenaren ontsagen en door opstandelingen vervangen. In Rad- ziankar is door de opstandelingen, een concentratiekamp ingericht. Er bestaat groot gevaar, dat binnenkort het allernoodzakelijkste werk in de mij nen niet meer gedaan zal Worden. bal 'Act Aeöïöfctófèii In *i}a nufo wiïdfe stappen, trachtte een onbekende jonge man hem met revolverschoten te wonden. De minister wiist hem de revolver uit de hand te slaan. De ombekende verdween. Men vronderstelt dat hij tot de commu nistische kringen behoort. In Duibsehiand zal voortaan voor de telefoon per jaar betaald moeten worden 350 tot 760 mark, al naar gelang van hot aantal aansluitingen in de gemeente. En bovendien 200 mark voor de installatie. Maar dam nog moet voor elk gesprek 25 Pfennig worden betaald. Een Berlijner, die por dag twintig maal spreekt werkelijk niet zoo voel heeft dus per jaar onge veer 3000 mark te betalen! Het overlijden wondt gemeld van Sir Henry Howard, laalsedijk Britsch gezant bij dien Heilagen Stoel. Hij wais geboren in 1843 en was o.-a. eeniigen lijd- gezant ie Den Haag. De nieuwe Duilsdhe Joolonnes zullen onder het bevel van geallieerde officieren staan en er zijn speciale voorschriften voor hen uitgevaardigd. Aan het recht van de intergeallieerde commissie om van Duitsche hulpkrachten gebruik te maken, kan niet worden getwijfeld, want volgens het vredesverdrag berust de be scherming van de bevolking van Opper- Silezië bij deze Commissie, en zij alleen heeft er over te beslissen, van welke hulp middelen zij zioh bedienen wil. De intergeallietrde cammissie heeft door bemiddeling van een -Engelschen majoor onderhandelingen aangeknoopt met Korfanty in diens boofdikwartieT Schopplnilz, lot nu toe echter zonder re sultaat. Korfanty pocht op zijn macht en (reedt zonder pardion ook egen de ge allieerden op. Do terugtocht van de be zettingstroepen heeft hein mioed gegeven, een ultimatum te zenden aan do inter geallieerde commissie, waarin hij do Vol gende vier eischen stelt: -te - 1 ding ten opzichte vp.I-lïw/fïüUijraSe iiou- „opheff.ioffi. w tan den opstand; 2e. xstoa-f K-tor -Ze verwgaenng van de politiebescherming te Kattowite; 4e verbod van de Duitsche pers. Aan overgroole bescheidenheid lij den deze eischen niet, en men dient af wachten, hoe de intergeallieerde com missie daarop -reagceren zal. De Duitsche zaakgelastigde te War schau heeft naaT aanleiding van den staatsgreep van Korfanty bij de Poolsche regeering een klacht ingediend. Generaal Lerond is op verzoek vam LHoyd George en Briand naar Oppeln terlggekeerd. In Warschau laadt de nationale harts tocht hoog op; duizenden trekiken met wapperende vlaggen en reusachtige trans paranten door de straten. Zij oveflhamidig- den de inlergealMcerde missie een memo randum, waarin de onmiddellijke over gave vam de kreitsen rochts van de O-der aam Polen en een nieuwe volksstemming in het overige Sffl-ezië wond geëischt. Voor het Engolsche, en vooral Voor het Ita- liaamsche gezantschap werden vijandige demonstraties gohou-den. Ooik in de Pool sche pers valt minder een vijandige houding tegenover Duitischlamd dam tegen over Engeland en Ita-lië op te merken. Bijzon-der zwaar hebben, zooais uit Br-es- lau word-l gemeld, de Italdaansche troepen gel-eden, die bij een gevecht -bij Nicofcï 2 officieren en 35 man aan diooden en 49 gewonden verloren. Ook aan Fransche zijde zijn verliezen geleden. Om 11 uur Dcm-derda-ga voiwl was de -toestand in Opper-.S-ilezië n-og steedis troos teloos. De Polen zijn mees-ter van den toe stand van d-e O-der tot de linie Ratobor- Rosenberg. Daarmede hebben ze de door na het begin van den reg-en de thermo meter lot 5 graden en zoo laag bleef zij lot laat in den avond staan. Een zoo Korfanty voorgestelde grensllnie bereikt. In Ratiihor, dat volk-omen doop de op sta-ndeliingen is ingesloten, eischic de Ita liaansoho districlscointroleur van den Duilschen plebiscdet-coinmis-sarls 500 mam als plebiscie't-polilie, wa-t onmiddellijk ge beurde. De Duilschers en Italianen vech ten te samen tegen de Polen. De rechter oever van den Od-er is dioor de Pol-en be zet; de linkeroever is nog in -het bezit der Duilschers. KOU EN SNEEUW. De Hemelvaartsdag heeft te Berlijn veler verwachtingen en plannen voor uitstapjes in de war gestuurd. Den -heelen dag door viel er een koude, landizi-akige regen. *s Morgens heeft het te Berlijn cenige uren gesneeuwd. Terwijl het in de vroege ochtenduren 6 graden Celcius was, daalde koude Hemelvaartsdag is sedert tiental len jaren te Berlijn niet voorgekomen; het was kouder dam op Nieuwjaarsdag en d-e Kerstdagen. Ook in de overige d-eelen van het rijk is veelal s-noeuw gevallen. Donderdag heeft het s-odert den vroegen ochtend in ge heel Noord-Thiiringen en Noord-Franken gesneeuwd. In het Thiiringer Wo-tt'c^ ligt dc sneeuw reeds 20 c.M. dik. Toen de minister van binn-eniamdsche zaken te Belgrado Dnachkowi'tz, na het VOORZORGEN TE NEMEN BdiJ HET MONTEEREN VAN EEN VLIEGTUIG MOTOR. Rowiedge schrijft hierover in „Techni cal Review", dat het monteewn van een vliegtuigmotor o-p een aeroplane veel zor gen vereischt, bij gebreke waarvan het op stellen tot gevaren en o-ng-e-lnkken aanlei ding kam geven, zelfs in het geval dat men met oen eerste klas-motor te doen heeft D-e principieele fouten o-f gevaren waar tegen men zich moet wapenen, gel-den voornamelijk: de branidlstoftoevoer, de ontsteking, de buitensporige verhitting, "brand en slechte bevesligiimg. A-l deze punten worden door schrijver uitvoerig behandeld] (en nuttige wenken ten boste gegeven. Tegien het gevaar van brand raadit hij aan de toevoerleidingen naar den carburator buit-en de machine aan ,te brengen; de uitlaatleAdingen te koe len en zóó aan te brengen, dat ze om- Eggende ideeüien van het vliegtuig niet kun nen schroeien; de benzine- en oliereser voirs door 'n onbrandbaar schot van den motor te scheiden. Hg beveelt aan de shiuriniicb lang niet door kabels, maar door stangen te -laten fumcliommeeren. VLOEI- EN WEL-IJZER BIJ LAGE TEMPERATUUR. Kaiser publioeert in „Stahl ünd Eisen" proefnemingen door hem genomen, aan gaande de eigensohappen van vloei- en wei-ijzer bij lage temperatuur. Het on derzoek liep voornamelijk over den weer stand tegen schokkende belastingen. Men traohtto feitenmateriaal te verzamelen, om het grootere aantal breuken in den winter te verklaren. Verschillende sta ven vloei- en wolijzer werden Wj tem peratuur tot - 20 gr. 0. aan de kerf- slagproef onderworpen. Hot bleek, dat "—'"""Gaar een afkoeling van veel groo- .rw. .I--' welijaer. ^Vloai- viuoijja-- ter invloed wa3 uan-._. - ~,a- hAO-fè b'i ,<r 20 gr. Ll - U4.5, procent van het weerstandsvermo gen dat het bij normalp temperatuur he it. Voor weiijzer is dit bedrag &7.7 pOt. als uitgegaan wordt van jneterladl met dezelfde vastheidseigensohappen. Duidelijk blijkt,^ dat tg lagere tempera- Inur cle rek sterk afneemt. Een Wj 16> gr. gebroken staaf toont nog een dui delijke insnoering, welke niet moer aan wezig is bij een staaf van hetzelfde materiaal, welke bij - 20 gr. 0. ge broken werd. Deze gegevens wijzen op de wensche- lijkheid om die onderdeelen, welke bij lage temperaturen aan plotselinge be lastingen worden blootgesteld van wei ijzer te vervaardigen. Vooral bij ket tingen en epoorwegkoppelingen zal hier mede rekening gehouden moeten worden. dranken', Welker Samenstelling buitendien 1 veel gemakkelijker gecontroleerd kan-wor den dan die van wijnen, gefabriceerd met behulp van allerlei schadelijke essencen I fólMSHSSP en ethers. I Zoowel uit een hygiënisch als econo-1 BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN. miseh oogpunt behoort deze wetswijziging o. i. verworpen te worden. I Een machine daalt; is ruim 1% uur ge- DE „VRIJZINNIGE SOCIALIST" CONTRA I [eden uit Brussel vertrokken. „Pilote, u DE „TRIBUNE" I j,enl een kwarL;cr (e k,at Volgenden keer Een redactioneel bericht in „De Vrije „p tij1(li hè> 0ld> MoTlskur.„ Socialist" luidfc „Passagiers voor Amsterdam, (tic twee „Wij moeten nu eens ophouden met hel toesbedlen rechts, vijf in hel groote, twee plaatsen van in „De Tribune" geweigerde j,el kleine." strikken. We kunnen wel aan den gang I Kaartjes afstempelen bagage inladen, blyven. En waarvoor? Het is nu genoeg- Portier dicht. zaam -bekend dat dit „revolutionnaire" blad I Het eerste toestel van den Parijs-Amster- het domperigst aller dagbladen is. Wie d-am-dienst en vi-ce-versa gaat vertrekken, zich er aan ergert, bedankt er eenvoudig Half één, een fluitje. De motor slaat drcu- vloor' I n-end en knetterend aan. Alles trekt goed. GEVAARLIJK SPEELGOED. I Een armzwaai van den pilote. Vijf minuten In den laatsten tijd is een miew speeltuig I later zijn we hoog boven het vliegveld, onder de Haagsche jeugd zeer in trek, ni. Dan gaat het pal het Noorden in: Senlis, een metalen knalkurk-pistooltje. I Compiègne, St. Quentón, Mous (Bergen), Bij het overhalen van den trekker komt I Brussel, een slagpen met kracht tegen een houten Het toestiel ligt rustig, uitkijken door de cylindertje dat met een beetje kruit is ge- raampjes der cabine is een genot. Doordat vnid. Het cylindertje springt daardoor met dichtbij geen punten van vergelijking voor- kracht uit den loop. Het pistool is voor hanid-en zijn, geen snelheids-sensatie. Als den cyvieien prijs van zes stuivers te koop I een gefilmde legkaart glijdt Iieneden liet hij verschillende winkeliers, ook in spoep- mooie Fransche land voorbij. Akker naast winkels. akker met hier en daar een rechte witte Ongevaarlijk is dit speelgoed niet. De vo- we8 er tusscben, een kronkelende beek, schoonzoon, die ais vermoedelijke dadel wend aangehouden. Spoorwegongeval. Vermoedelijk dooi het breken vain een bout van den wissel slang derailleerden. Woensdagmorgen li« Apeldoorn bij hel rangeeren een paar wa gons zonider persoonlijke ongelukken, wel werd cenige matenieele schade veroor zaakt. Het verkeer kon geregeld doorgaan Aüeen was gedurende ongeveer 20 minu ten de overweg over den Arnhemschett -opaS 'doarg siccpl [gajooa jccav 'Soav ten. rige week schreef het „Vad.", dat een 8- jorig knaapje zijn speelmakker op de Turf markt in den hals trof, waardoor opn-e oen paar boschjes groen. Iu de buurt van St. Qnenl-iu als een breede strook gepokkcld. omgewroet land, ming in het militair hospitaal noodig werd. a:m weerszijden van onzen vaarkoers, liet Ook is een 14-jarige jongen vóór de voormalige front, „les pays dévastés, „la schooi in de van Swindenstraat dioor zulk Pauvre France mutilée, d-e etterende wond een schot in hel gelaat getroffen. Dr. Ha- Frankrijks, in Europa's bodem. Huisjes, zcwirikeJ heeft verklaard, dat het kind het waar 111611 van boven in kijkt; dichtge- oog bijna heeft moeten missen. gooide loopgraven, die zich nog scherp ZONSVHRDUISTERINGiSElE-REN. I «fteeken-en door het witte van den kalle- Uit Engeland worden allerlei berichten acll,iSen ondergrond, granaattirechters gemeld omtrent abnormaal gevormde en waar men Z16'- Maar OTeral reeds weer, geleurde eieren, welke zouden veroorzaakt bisschcn de groote gaiten en d-e brokkelige zijn door de zonsverduistering. De ware stukjes bebouwd-en grond met toedracht zal wel zijn, dat onder de milli- I rechle vollen door niivcre handen gelrok oenen en in.illio.-m-n eieren, wol.ke dagelijks gelegd worden, steeds afwijkingen voorko men, doch dat deze grootendeels onver meld blijven en alleen dan, wanneer ze in verband gebracht worden met een belang rijke gebeurtenis, zooals een zonsverduis tering, worden vermeld. Waar echter in Engeland de vesduiste- ring nog grooler was dan hier, is het mo gelijk, -dat de hennen door de ongewoon vroeg invallende duisternis op dien dag van streek gebracht zijn „Avic." EEN BRIEFJE AAN PRINSES JULIANA. De in Dordrecht logeerende Hongaar- sche kinderen hebben Zaterdag liet vol gend briefje gezonden aan Prinses Juliana. Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Laat Uwe Hoogheid onze harten dank baar zijn en neemt Uwe Hoogheid onze gelukwensohen 'aan met Uw verjaardag. I scillcPen- ken. De Borfmage. Hoopen sintels, rockende seho-orsteenen, groote draaiende wielen boven de mijnschachten. De motor trekt zonder een slag te mis sen. De wind loeit eentonig om het toe stel dat zonder een stoot, af en toe even schommelend, vo-ortschuift door d-e einde- looze ruimte van zonnelicht en lucht. Brussel. De motor krijgt benzine, de rei zigers een lunch. Een half uur na aaD- komts weer weg. Antwerpen, Brabant en dan het Hol- landsche waterland. Zware wolken in het Westen, waartussdhen zonnestralen neer schieten, en bij plekken het landschap in goudgroene verlichting zetten, de rest donkergrijs latende. Het HoUaudsch Diep, grijs-Mauw lus- schen de groene grasoevers. Glijdende Tie"*vliéger zoekt het Botterdamsche vliegterrein. Kort oponlhoui. Hollan-ische cotlega^s vertellen den Fri ïechirirui op de kaart welken koe-ra te nemen.links van den spoorweg RotterdamGouda. Hij TEGEN HET GEBRUIK VAN AL0Q- HOLISGHE IvNOELPRODUOTEN Dr. van Hamel Roos schrijft in het „Maandblad togen Vervalschingen"; Naar aanleiding van de voorgestelde wijziging der Dranlcwot, achten wij hot wenschelijk het volgende te dier zake in het midden te brengen, in verband met do bestrijding der vervalschingen. Zooals bekend is, wenscht de regeering het perconttage voor in verlofzaken toe laatbaren dranken niet te verhoogen tot 22 pet. een percentage hetwelk als maximum gesteld wordt voor vele buiten- landsche wijnen (o.a. portwijn, sherry, enz.). Men is bier blijkbaar uitgegaan van do meening, dat wijn etm een dergelijk hoog alcoholgehalte minder schadelijk óf bedwelemd zoude werken dan andere al coholische inheemsche dranken, zooals ad vocaat, boerenjongens, bessenjenever, enz., terwijl buitendien hier gelet zal zijn op de protesten ven verschillende landen, dio wijnen met een hoog alcoholgehalte hier te lande invoeren. Het komt ons voor, dat, behalve^ de vaderlandscho industrie, ook de hygiëne dyoor dezen maatregel in het gedrang komt, terwijl de vervalschingen er door bevorderd zullen worden. Indien overal werkelijk, zuivere portwijnen, madeira, sherry, vermouth, enz. verstrekt werden, zoude er alleen sprake van kunnen zijn, dat de binnenlandsche industrie biei' an der zoude lijden, doch waar het vast staat dat dikwijls allerlei afschuwelijke „wijn brouwsels" aan den man gebracht worden, moet beslist aangenomen worden, dat onze voornoemde Hollandscke artikelen zeker minder schadelijk voor de gezondheid go- acht moeten worden, dau allerlei slechte namaaksels van buitenlandsche dranken met een gelijk alcoholgehalte van c.a. 22 pet., waarmede de marktt overstroomd zoude worden bij het vaststellen van een zeer laag alcoholgehalte, voor verschillende nationale dranken, en. waardoor deze ge weerd zon worden. Het behoeftt nauwe lijks betoog, dat ook uit het oogpunt der dranbestrijding de voorgestelde wijziging niet zal baten, claa^ de hoeveelheid alco hol in den vorm van vervalachte of na gemaakte wijnen gebruikt, dezelfde zoude zijn als die van de verboden Holland#he Laat to gezonaiieid'én nog veel meer verjaar dag vieren. Wij hebben zooveel te danken aan Uwe Hoogheid en aan 't lieve Hollandsche volk, dat deze gelegenheid kunnen wij niet laten TCag'lst rich. slulirt 16 Wesleüjtc langs den zonder dat wij bedanken de liefde van 'Ü11 naar 1)611 HaaS- Ver beneden kiuipt Uwe Hoogheid en lieve volk. een eüeclrisdhe trein voort, af en toe Met deze bedanken en gelukwenschen 111,1611 afslaand langs d-e gelei-draden, blijven de dankbare I Den Haag, dam Leiden. Tusohen de Hongaarsche kinderen uit Dordrecht. I zwarewotken-tmasse in het Westen vai- OPLICHTING TE ROTTERDAM. I lcn zonnestralen op het bewegende water- Te Rotterdam is in bewaring gesteld, de vlak van de Noordzee. De golven blinken boekhouder J. J. R. De man heeft ver- I als vonkjes in een phosphoriceerende leden jaar uit een chèqueboek van de fir- 1 zee. De pilote wijst er naar. Dan zwaait ma W. en Co., in verlichtingsartikelen, aan I het toestel oostwaarts. De Haarlemmer- de Goudschestraat, een veertigtal chèques I meen-eiind-elooize akkers, boerderijen gestolen en deze van een valsche handtee- I als eilanden. kening voorzien. Zoodoende heeft hij bij I SohdphoL Een half uur later, te Amster- een bankiersfirma in den loop van den tijd I dam, laat het dinorzich smalken, schrijft f 5300 in ontvangst genomen en het geld j een medewerker in het ,fN. v. d. D." ten eigen bate aangewend. Ilij heeft be kend. DIE ELLENDIGE DRANK. Te Driebergen (U.) heeft v. R., onder den invloed van sterken drank, zijn vrouw een steek met een mes in den rug loe- VERSCIIIL VAN OPVATTING. Het vorig jaar had de gemeenteraad te Barn-eveid een manufaeturler aldaar in den Hoofd. Omslag aangeslagen naar een inkomen van f 14.000. Hiertegen recla- gebracht De vrouw werd hevig bloedend I meen ie de betrokkene bij den Raad, doch naar de Ziekenverpleging te Zeist overge bracht. De man was zoo woest, dat vier personen noodig waren om hem te arres teeren. Later is hij voorloopig in vrijheid gesteld. INBREKERS AANGEHOUDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken in de villa Rijnzicht on der Jutfaas. Er werd o.m. tafelzilver ge stolen ter waarde van ongeveer f 5000. De Utrechtsche recherche nam vingeraf drukken op verschillende voorwerpen. Ver ondersteld werd al aanstonds, dat de die ven gebruik hadden gemaakt van een mo torboot. Het „U. D." verneemt, dat de in- teveigeefs. Daarop wendde hij zidh tot Ged. Staten van Gelderland en deze heb ben tfhans zij-n inkomsten geschat op 1180. POGING TOT ONTVOERING. In de Doornstraat te Schevcningen werd Dinsdagmiddag het meisje v. E. naar school gebracht. Een heer stapte uit een langsrijdende auto, greep het meisje en trachtte het te ontvoeren. Door het publiek werd hem dit onmogelijk gemaakt, waarna de man in zijn auto stapte en wegreed. Men vermoedt, dat deze poging tot brekers thans zijn aangehouden, varende Roering 13 "%6gaan van de moeder, in hun motorboot. Zij werden aangetroffen 010 ult de ouderlijke macht is ontzet, in de buurt van Renkum en wilden, toen VERLOST VAN EEN GEVAAJtLIJKE zij op de rivier werden aangeroepen te I VANGST, stoppen, dat bevel niet opvolgen, waarom Uit Wilhelmshaven wordt d.d. 4 Mei toen op de boot is gescholen. De twee in-1 geseind, dat de Nederl. treiler IJ. 41, zittenden werden gearresteerd. eenige dagen geleden hulp vroeg van HOOIBROEI EN HOOIBRAND. Het is niet van belang ontbloot, mede te deelen, wat de hr. G. Laupper te Zurich het Zwitsersche Landbouwkundig Jaar boek van 1920 hieromtrent mededeelt. Na een korte historische uiteenzetting wordt een uitgebreid overzicht gegeven van al de geschriften over dit onderwerp en ten slot te 'n bruikbare bibliographic. Iu het licht der nieuwe feiten als resultaat van recente onderzoekingen, noemt hij in het volgende overzicht de waarschijnlijke oorzaken van hooibrand. Hij onderscheidt daarbij vier perioden. Iu de eerste periode: Het hooi broeit, d temperatuur slijgt tot 50 gr. C. (122 F.) meestal binnen 2 dagen. In de tweede periode neemt het broeien toe, bij ontwik keling van waterdamp, wal een aromati scher! geur verspreidt en waardoor het hooi een lichtbruine kleur aanneemt. Ge woonlijk wordt binnen een week een tem peratuur van 70 gr. C. (158 F.) bereikt. Deze toestand wordt beschouwd als ge- wenscht voor het verkrijgen van goed horv De verwarming in de eerste periode 13 een gevolg van de ademhalingswerkzaam heden der plantencellen; de verwarming daarna wordt verschillend toegeschreven aan bacteriën, fermentatie, cn de cataliti- sche werking der verbinding van ijzer en mangaan. De juiste oorzaak -dezer verwar ming is niet duidelijk, en verdere onder zoekingen schijnen noodzakelijk vooral met het oog op het groote belang van controle, teneinde den overgang naar de 3e en 4e periode te voorkomen. In de derde periode wordt de tempera tuur verhoogd tot 90 gr. C. (194 F.), het hooi wordt donkerbruin, bij afgifte van veel waterdamp en onder verspreiding van een doordringenden geur. De oorzaken der temperatuurs-verhooging zijn evenals in het volgend tijdperk uitsluitend van schei kundigen oorsprong. Veertien dagen a drie weken verkropen meestal in het begin tot het einde der dorde periode. -■* De vierde periode culmineert in verbran ding en is zeer gevaarlijk. De temperatuur van 90 graden tot het ontstekingspunt kan binnen twee uren wor-den bereikt. Deze periode kenmerkt zich door een damp, ge volgd door een droge distillatie. Gassen ontsnappen, een doordringende, eenigszinj branderige reuk wordt waargenomen en het hooi verkoolt snel. Zoo het niet ver brandt, heeft het een donkerbruine tot zwarte kleur en is voor de voeding zoo goed als wnardeloos geworden. Het is gebleken, dat jong gras, dal veel in water oplosbare stoffen bevat, zeer on derhevig is aan broeien. Daarom vcr- eischen de voedzame grassoorten en klaversoorten den meesten zorg bij de hooi winning. De in water oplosbare stoffen lijden door het broeien zeer. De landbou wer kan hieruit de volgende leering trek ken: 1. Hoe beier de kwaliteit en de voe dingswaarde der groene massa is, des te meer zorg vere-scht de hooiwinning en da berging, om het schadelijke broeien te voorkomen. 2. De verhitting van hooibergen is niet uitsluitend toe te schrijven aan de aan wezigheid van water, doch cle voornaamste rol in dit proces speelt de hoeveelheid in water oplosbare stof. Van twee hooiber gen onder gelijke omstandigheden gezet, de een van arm, de ander van voedzaam gras, zal de lasftte gemakkelijk broeien, en de eerste niet, ofschoon in beide even veel water voorkomt. Het zal daarom zel den voorkomen, lat door regen uitgeloogd gras, zelfs al is het onder ongunstige om standigheden geborgen, te veel zal gaan broeien. 3. Het voornaamste doel van den land bouwer zij, hooi te bergen bij dc laagst mogelijke temperatuur. Een hooge tempe ratuur in, den hooiberg zal een groot ver lies aan dc beste voedingsstoffen veroor zaken. 4. De temperatuur in den hooiberg kan als maatstaf aangenomen worden bij de marine-autoriteiten, omdat hot vaartuig beoordeeling van eventueel gevaar voor GEEN SCHOONE DROOM MAAR I bij het visschen een Engelsohe mijn in WERKELIJKHEID. I het net had gekregen. De Duitsche tor- Wat tot nu toe een schoone d-ro-om I pedoboot „T. 148" werd te bulp gezonden leek, i-s sinds j.L Maandag werkelijkheid: I en kon den Nederlandscben visscher bij- déjeunieeren o-p de Parijsöh-e boulevards, I tijds verlossen van zijn gevaarlijke vangst, ddneeren in Amsterdam of omgekeerd. I 1 t Wanneer ge in de buurt van Madeleine I Korte Benemen. of Opéra uw koffie en likeur genoten lieht, komit een portier van Cook u uilaoo-1 /n ;laar armen gestorven. Te Delft digen in een auto te slappen. Een half uur hield een moeder, die met haar man over later zij-t ge in het vliegkamp Le Bourget, I den Kanaalweg liep te wandelen, haar ten noorden van Parijs, Douanen, paspoort-1 kindje van 8 maanden dood in haar ar- contróle, nog altijd onvermijdelijk, maar men; de arme kiene was aan een stuip de ambtenaren toonen to begrijpen, dat bezweken. vliegen cn wachten twee 011 vereenigbare I Verbrand Door te dicht bij een bran dingen zijn. I dende Lamp te komen, geraakte de dienst Vijf minuten na aankomst zijl ge door I bod-e van den caféhouder R., le Terscbuur, alle controle-barrières heen en staat ge op die beur haar met petroleum liad gewas die wijde vlakte van het vliegveld, te rnid-l schen, in brand, waarbij zij aan hoofd cn den van tientallen van reis-toeslellien. Vlieg-1 handen zulke ernstige brandwonden be toestellen op den geganen grond, vliegtoe- J lavam, dat men voor haar leven vreest, stellen in de lucht. I Door den hond aangewezen. Te „Passagiers voor Londen, instappen, s'ü Hora (Liinb.) werd ingebroken ten huize voois plaiL Hoeveel tijd u nog licht? Kijk* 1 van den caféhouder A. cn een bedrag van u maar naar het bord met de vertrek-1 2000 gulden ontvreemd. Een speurhond tijden. Over 5 minuten gaat u weg, in U/g volgde liet spoor vam den inwon enden u in LoTVfJcrL oververhitting, cn kan dus dienen als weg wijzer voor het nemen van voorzorgsmaat regelen. Een temperatuur van 70 gr. C. (158 F.) kan beschouwd worden als een waarschu- wingssein, 90 graden (194 F.) wijst al op een critieken toestand en vereiclit onmid dellijk ingrijpen; 110 gr. C. (230 F.) is het ccrbrahdingspuut; iosmaken in dit stadion leidt vaak tot onmiddellijke verbranding.^ 5. Onvoldoende ventilatie van den hooi berg is eerder schadelijk dan nuttig. Hel voornaamste doel bij den opzet van hooi bergen zij het vastleggen en niet venlilee- ren, in gevallen dat liet hooi in goede con ditie is gewonnen. DIARRHEE BIJ KUIKENS. Waimcer diarrhee bij kuikens sterk aan wezig is en dc dieren er al eenigen tijd door zijn aangetast, valt er weinig meer aan le dokteren. Zoodra men dc eerste sporen er van ontdekt, vange men aan met een of tweemaal per dag voeren van hard gekookte rijst, heigeen bijna steeds zal hel pen. Houtskool door het weekvoer is ook een paleni middel,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2