BINNENLAND. Blnnanlandsoh Hieaws. Kort© Berichten. Gemengd Nieuws Kunst en kennis. Kerk en School. Handel en Hijverheid Sport en Spel Landbouw en Vissciierij. De stad der 14900 dwazen. Dal is voor dr. Frederik van Eeden, Amsterdam, waar De Gelder in den Ge- uieenleraad is verkozen. Dat is het werk, (schrijft hij in de Amsterdammer, van „veertien duizend volwassen menschen, mannen en vrouwen, ongeveer twee pro- vent van de volwassen bevolking veer tien duizend menschen zonder gomeen- schaps-zin, zonder begrip van waardig- beid, zonder het flauwste besef van ver antwoordelijkheid. En niet enkel rapaille, niet enkel inbre kers, zuiplappen en ligtckooyen. O neenl er zijn ook riet te dwazen onder, dames, offcieren, kunstenaars. Zij vinden bet wijs en goed, zij zijn fier op hun dwaasheid. Zij ■willen den schendnaam: Rapaillepartij tot een eerenaam maken, op de wijze der Geu len. Maar daarom is deze naam ook veel te mooi. Hel moet kleuriger worden ge- zegd. Niet rapaille-partij, maar Luizen- groep en Jeneverpartij is de rechte titel. Hun banier zij een vieze vaatdoek, hun yrijheidsmuts zij een zotskap. Want zij misbruiken het schoone woord vrijheid om hun dwaasheid te vergoelij ken. Zij willen geen stemdwang. Het zijn vrije Nederlanders, boven alle dwang ver heven. Ze willen niet gedwongen worden om waardige burgers van een groote ge meenschap te zijn. Ze eischen de vrijheid om zich aan alle verplichtingen tegenover htm mcdemensclien te onttrekken. Ze be danken er voor verantwoordelijkheid te dragen. Ze eischen de rechten voor iede- fen zuiplap, iederen zwabberaar, lederen Schooier op een vrij, liederlijk, tuchteloos leven. Ze eischen de vrijheid om tot last te zijn van de hoele gemeenschap. ■Nu zou men verwachten dat zulk een tuchtelooze en onverantwoordelijke bende, finaar heter deed de plaat te poetsen en Zich ergens op de heide te vestigen, door een flink hoog hek van prikkeldraad om geven. Maar neenl de voordeden van een grooie gemeenschap, die mogen hun niet ontgaan. Ze willen wel bewaakt worden door een uitnemend politiekorps, ze willen wel gebruik maken, van prachtige zieken huizen, wandelen in schoone parken, genie ten in museums, bioscopen, volksvoorstel lingen, concerten. Ze willen een goed gere- gelden post-en telegraaf- en telefoondienst. Ze willen waterleiding, gas en eleclrisch licht. Ze willen bedeeling voor de armen, bescherming voor de zwakken. En dat alles liefst zonder kosten. En hoe dat gaan inoet, daar vragen ze niet naar. Dat moeten yideivn maar opknappen. Maar als 't niet goed gaat, dan schreeuwen ze en schelden bp het stadsbestuur. Maar om dat bestuur )n waardige handen te krijgen, daarvoor Villen ze geen hand uisteken. Dan verzin ken ze de lafste en wreedste baldadigheid ■•die een lid der menschengemeenschap maar bedenken kan. Ze kiezen een onge lukkig, verdorven individu en laten hem ïlen last der verantwoordelijkheid dragen, Vaarioe ze zelf Ie laf zijn. Dan lachen ze San idiote pret." TEGEN HET VLOEKEN. Het bestuur van den Bond tegen het (Schenden <ioor het vloeken van Gods heiligen Naam, zendt aan de verschillende gemeentebesturen een adres, waarin h-al Verzoekt: 1. In navolging o.a. van de gemeenten tede, Huizen, Siiedreoht, IJsaeJstein, Zwijn- drecht, in de politieverordening 'n bepa ling op to nemen waar strafbaar wordt gesteld: den Naam Gods vloekende in het openbaar te gebruiken; 2. Vast te stollen een verordening van meer intern karakter, rakende dierhalve meer den inwendigen dienst, zich lichten de lot liet personeel in dienst van de ge meente, of door haar gesubsidieerde in stellingen en de kinderen, die haar scholen bezoeken, tot bestrijding van bedoeld fcwaad. DE ST. RAPHAEL-MANNEN BIJ Z. II. DEN PAUS. f Uit het verslag uit Rome aan de „Msb." Van de audiëntie der 220 leden van „St. Raphael" bij Z. H. den Paus, orrtlcenen jwij, dat de R.K spoor- en tramwegman nen in de consistorie-kamer ontvangen .werden, waar de roode zetels der diplo maten gereed stonden. Dicht bij den Pau selijken troon stonden de prelaten, de bestuursleden van St. Raphael, benevens de hecren Paulussen, Nieuwenhuisen, Limdh-orst, Galesloot e.a. Van de Neder- landsclie pers waren aanwezig de corres pondenten van de Maasbode, de Tijd en hel Centrum. Tegen half één verscheen Z. II. geheel in het wit. omgeven van ziin hofhouding en gaf den eerbiedig neerknielenden pel grims Zijn zegen, waarna dezen vol blijd schap in de handen klapten. Dan nam de Stedehouder van Christus, nadat Hij de Hollaudsche diplomaten had gegroet, plaats op den troon. De edelgarde stond ine! getrokken zwaard rond den troon. Mgr. Mutsaerls las vervolgens de toe spraak voor, waarop Z. LI. zichtbaar diep bewogen eveneens in het Franseh ant woordde en de spoorwegmannen, die als vertegenwoordigers van hun 14,000 me deleden gekomen waren voor hun komst dankte. Wijzend op Zijn voortdurende zorg voor de arbeidende klassen, herin nerde Z. H. aan de onsterfelijke encycliek Rerum Novarum van Zijn Voorganger Leo XIII en drukte herhaaldelijk zijn te vredenheid uit over St. Raphael. Ten slotte verhief zich de Paus en zegende alle aanwezigen, hun huisgenooten en alle Nederlandsche Katholieken. Den geestelij ken, die de bedevaart hadden, meege maakt, stond Z. H. toe, om bij hun terug keer eenmaal plechtig den Pauselijken ze gen le schenken, Nu begaf zicih de Heilige Vader met den' opperkamerheer en Mgr. Eras; die de pel grims voorstelde, onder de spoormanncn, liet hen tot den handkus toe en zegende ieder nog eens liefdevol. Verschillenden van hen kwamen nog met Dersoonlijke aangelegenheden tot den II. Vader, die ze minzaam aanhoorde en zooveel moge lijk hunne wenschen trachtte te vervul len. Vervolgens nam Z. II. de Paus af scheid terwijl de mannen van St. Raphael zongen: ,,Aan U, o Koning der Ecuwen." De audiëntie droeg een zeer eenvoudig en hartelijk karakter; de pelgrims waren opgetogen. Na afloop had' in den Damasushof een filmopname plaats, waarmee ook do le den van het gezantschap werden vereeu wigd. MISLUKTE DUURTE-BESTRIJIDING. Nu de omzet van de gemeentelijke win kels urn schoenen en mhnufacturen is te- ruggeloopen lot een cijfer, dat niet wijst op doorgaande behoefte bij het publiek aan dii't middel van duurtobos'trijdiimg, heb ben B en VV. van Amsterdam besloten tot de geleide!ijk-e opheffing van idteze win kels. De „Tol.' verneemt, dat deze winkels over 1020 een tekort hebben opgeleverd van meer dan 70.000, terwijl aan voor raad het tekort eenige tonnen zal zijn. DE STAKING VAN 8 JUNI IN DE HOOFDSTAD. Terwijl de Bond van Werklieden in Overheidsdienst al gedurende een week be zig is de stakers van 8 Juni uit te keeren, komt thans de directeur van de Gemeen telijke Wasch-, Schoonmaak- en Bad- en Zweminrichting, die aanvankelijk geen stralvoorstellen heeft gedaan, met het voorstel aan B. en W. om ook de werk lieden van dezen dienst le straffen. „Het Volk" verneemt, dat de Bond van Werklieden in Overheidsdienst den leden geadviseerd heeft beroep op het scheids gerecht aan te vragen. Opnieuw zal dus de zaak van de 8 Juni-stakers in het open baar behandeld worden. DE TOESTAND IN HET BOUWBEDRIJF Verschenen is het eerste deel van het verslag van de Commissie van Onderzoek naar den toestand in het bouwbedrijf, wel ke commissie het vorig jaar door den Mi nister van Arbeid werd ingesteld. Verkiezing lid der Eerste Kamer. Naar de „Tel." verneemt, zal de R.-K. Statenclub van Gelderland, voor de ver vulling der Eerste Kamer-vacature-Jur- gens, candidaat stellen den heer J. Arntz te Nijmegen, lid van de Prov. Staten van Gelderland. Mgr. Nicotra. II. M. de Koningin heeft Zaterdagavond ten Koninklijke Paleize in 't Noordednde te 's Hage in afscheid-ge- hoor ontvangen den Pauselijken Internun tius, mgr. Nicotra. Na ontvangst nam de aftredende Inter nuntius deel aan den maaltijd van H. AL de Koningin. De Koningin heeft mgr. Nicotra het Grootkruis van de Oranje-Nassau-orde ver leend. Sanatorium voor longlijders. Zaterdag had do offioieele opening plaats van bet sanatorium voor longlijders to Horn (L.) De minister-president jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en minister mr. P. J. M. Aalberse voerden het woord. Minister Aalberse deelde o. m. mede, dot bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend voor een suppletoir® begrooting voor het departement van Ar beid, waarop uien 'n post zal vinden voor de bestrijding der tuberculose. De minister wil komen tot een organisatie der luber- ouilose-besfcrijding in ons land. Verkeer en Posterijen. Rijwieloerooer. De Direclla der Neder- landsche Spoorwegen zal gedurende de drukke zomermaanden en in den vacamtie- tijd extra wagens in do treinen laten loopen voor het vervoer van rijwielen en bij te verwachten bijzonder druk vervoer op Zaterdag, Zon- en feestdagen enz., zal dit aantal wagens zoo noodig vermeerderd worden. Het inleggen van extra rijwielwagons zal voorloopig ndet plaats (hebben. tweeden persoon belet, zijn bootjo aan {"horizontaal de groote Klokken dor frilii- liet jacht io bevestigen. Al worstelende vielen de agent De B. en de stuurman in de kajuit. Toen wist ook agent IC op het jacht te springen. Met de revolver in de hand trachtte hij Da B. te hulp te komen en schoot door de ruiten in de kajuit, waarin zicih de beide dieven mot De B. bevonden. Een der dieven wist daar een revolver te grijpen en schoot op agent De B. zonder hem te treffen. Ten tweede male wilde hij schieten dooh werd. door K. daarin ver hinderd. Ton slotte wisten beide agenten de dieven te overmeesteren en stuurden het jacht naar de wal, waar de dorde agent L. to hulp kwam en hen in be dwang hield terwijl het jacht onderzocht werd. Hierin bleken zich te bevinden ver schillende voorwerpen van diefstal af komstig, een geladen dubbelloops jacht geweer, een Browning-revolver, twee dolkmessen, f AO scherpe patronen cen traal vuur no. 16, 2 scheermessen, 25 scherpe Browning-patronen, een compleet stel inbrekerswerktuigen, alsmede gummi- handschoenen en touwschoenen. De beide dieven werden in verzekerde bewaring gesteld. Vervolgens is men gaan dreggen naar het pak, dat over boord werd geworpen. De schippers v. Vliet wisten het op ,te halen. Het bevatte zilveren voorwerpen vermoedelijk afkom stig van de inbraak in een villa onder Jutfaas. Ook eenige kistjes sigaren aldaar ontvreemd, werden op. het jacht in be slag genomen. Schadelijke nachtvorsten. In Twen te zijn in de laatste nachten bijna alle aardappels boven den grond afgevroren. De laie vruch-tboomen, voor zoover ze nog bloeiden, hebben heel wat geleden. Heele bedden aardbeien bevroren in den knop. Ontsporing. Zaterdagmorgen ont spoorde bij de Haarlemmerpoort, waar de weg verlegd wordt, een wagon van een goederentrein. De dienst naar Zaan dam ondervond daardoor vertraging, o.a. de weririieden-trein naax de Hembrug. In dfen loop van den. morgen was reeds het verkeer weer normaal. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Bij het voetballenEen 10-jarige iknaap uit Lobith heeft niet voetballen een schop gekregen in de maagstreek, die zoo hard aankwam, dat hij in het zieken huis le Zevenaar gisteren is bezweken. Verbrand. Het zesjarig dochtertje van de echtelieden C. to Spetkholzedlieide viel in een ketel kokend! wa'ter en is aan de gevolgen der brandwonden overleden. Nachtvorst. In de buurt van Houten (Utrecht) heeft het weer zoo hard ge vroren, dat de aardappels, welke pas uit den grond kwamen, zwart gevroren z-ijn. Ook de bloeiende appeiboomen leden zeer. De inbraak fe 'Jutfaas. In zaké de aanhouding van twee personen to Ren- hum, vercPaeht van inbraak to Jutfaas, in het kasteel van ba-ronesse van Hai- denbroek, meldt men ons, «ïat Vrijdag door de schippers Van Vliet uit den Rijn is apgevisdht het pak door de verdach ten voor hunne aanhouding weggewor pen. Het bevatte in totaal 208 stuks tafel zilver. laria's treffen en men kijkt dan over het weiland in de richting der ondergaande zon, dan is het alsof daar duizenden roodbruine lampions te schommelen han gen waarin geheimzinnige lichtjes gloeien Dan is hot in het bloemonland één ge zoem van dikke hommels, die rondzwe ven van bloem tot bloem, zich vastgrij pen aan de zes meeldraden en do stam per on zich ophijschon in de hangende klokken, die speciaal voor de dikke hom mellijven schijnen gebouwd te zijn. Dat gaat zoo door, dat nijvere leven tot de duisternis valt en tot da kieviten, die allerlei gewaagde vliegtoeren boven ons hoofd hebben uitgevoerd, de rustplaats voor den nacht opzoeken en de kop pels wilde eenden, die wij opgejaagd hebben bun wijde kringen weer nau wer en nauwer toehalen, om eindelijk neer te dalen in de buurt van bet nest. Een jaarboek van Rolduc. Eind Juli zal het eerste Jaarboek van Rolduc ver schijnen, als een soort voortzetting in modernen vorm van de „Annales Roden- ses," die reeds in de Middeleeuwen do lotgevallen der abdij verhaalden. Meer direct zal het aansluiten aan het groote werk van Mgr. Dr. Gorten „Rolduc in Woord en Beeld", dat in 1902 het licht zag en aan het kleinere „Schotsen en „Herinneringen" door II. van Rode in 1916. Het boek zal vooral bestemd zijn voor oud-leerlingen, die kortoren of lan- geren tijd in de aloude abdij hebben doorgebracht en wellicht dankbaar terug denken aan hun Rolducsche jaren. Naast het voortzetten van de geschie denis van Rolduc, beoogt 't Jaarboek vooral den hand te versterken tusschen de xrad-lecrlingen en de school hunner jeugd. Do inhoud zal hoofdzakelijk bestaan uit bijdragen van oud-leerlingen. Aan dit eerste Jaarboek zullen o.a. meewerken: Mgr. Laar. Schrijnen, Mgr. Prof. Dn Nolens, Prof. Dr. Joe. Schrijnen, Prof. Dr. van Rooy, Pater J. Alberdingk Thijm S.J., Ir. Josopli Guypers, Dr. Felix Rut ten e.a. DE iUTRiECHTSCHE DOMKERK. De Bouwraad, ingesteld door liet Uilroeclitsdh Kiunstiverbond, heeft zich lot uien minister vam Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewand met (een adres, waarin «ten Minister wordt verzocht het daarheen te willen teidien, doit do begla zing vun «ten kloostergang, behoorendte bi] kto Domkerk te Uitrecht, Sn dein jare 1890 uitgevoerd, die in geen enkel opzicht aam het doei kam hebben beantwoord en tot nog toe niet ojutens dun ergernis heeft gewelkt, worde weggenomen, en dat die gamsolie gong met dn daarbimien Eggemdle bof dagelijks op bepaalde uren voot hel publiek sal worden opengesteld met d® bedoeling; 1. Om kfe volle schoonheid van bet ge heel© monument met «te «Linraiau greinr mcii'ito zijden der kerk voor ieder tol haar recht te Idöen 'komien, en 2e. om voor «te bungerij in het druk ke gewoel vam het moderne stadatovem pen geSegenheid te scheppen 'lot een «ogenblik van rust en sch«>onliieid'Sge3m<s- fing en zoodoende «fit kostbare moiniu- mient ook nog in onzen, tijd tot verretning en verheffing van bet teren le do«ai wer ken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS GEVEN GEEN VERLOF. In zijn zitting van Woensdag j.l., heeft de Raad van Amsterdam een motie-Wijn koop aangenomen met 17 tegen 16 stem men, om B. en W. uit te noodigen aan zijn partijgenoot den communist J. C. Ce- ton, onderwijzer aan een openbare school, een verlof te verleenen van 3 maanden, ten einde een onderzoek in te stellen naar de Russische arbeidseenheidsscbool. Naar de „Tel." verneemt, zouden B. en W. voornemens zijn aan deze uitnoodiging van den Raad geen gevolg te geven en den heer Celon het door hem gevraagde verlof niet toe te staan. DE ARRESTATIE OP DEN RIJN. Over do arrestatie van tweo inbrekers in een motorboot op den Rijn, wel ke we bereids meldden, komen interes sante bijzonderheden los. In den namid dag van 4 Mei vernam de politie te Ren- kum telefonisch uit Rhenen, dat in aan tocht was oen motorjacht „Mascotte", dat vermoedelijk gestolen was en waarop zich inbrekers konden bevinden. Terstond be gaven de politieagenten De Boer, ICooy- mans en'Lamers zich in burgerkleeding naar do rivier. De agenten De Boer en Kooymans gingen in een roeibootje de rivier op. Toen het jacht aankwam, sprong De B. op hot motorjacht, dat in vol len gang was. Hij gelastte den stuur man op den wal aan te houdon. Deze weigordo en zeide door te varen naar Arnhem. De agent greep zelf het stuur rad, waarbij oen worsteling ontstond. De tweode persoon, die aan boord was, wierp onderwijl een pak over boord. De stuurman had den agent bij den keel gegrepen, waarop deze zijn revol ver trok en een tweetal schoten loste. De agent K. in de roeiboot hield zieh aan het jacht vast en werd door den DE KIEVITSBLOEM. M. schrijft in „De Lev. Natuur" over de kievitsbloem en vertelt, dat nu 40 jaar geleden over die bloem, 't eerst geschreven werd. door F. W. van Eeden, in het toenmaals populaire tijd schrift „Album da- Natuur". Zij kwam toen op slechts vijf plaatsen in het wild voor, n.l. bij Zwolle, Baambrugge, Oegstgeest, Zwijndrecht en Hoogevean. Toen Iledmans jaren later er in „De Lev. Natuur" over schreef, waren er meer vindplaatsen bekend, o. a. ook in Den Haag, waar ze aan den Be- noordenboutschen weg in de weilan den worden gevonden. De bloemen zijn meestal gevlekt, maar er komen ook witte onder voor. Zelden vindt men echter twee of drie witte bij elkaar en nooit zal men een „eilandje" van witten tusschen de bruine aantreffen. Of men de bloem al afpluist, deert haar niet, integendeel de bladeren be hoeven dan geen voedsel meer af te slaan voor de bloem- en zaadvorming en alles kan ten goede komen aan, de bol. We hebben hier dus het niet alle- daagsche geval, dat het voordeelig} ivoor de plant is, dat men haari bloemen plukt. Daarbij komt, dat het zaad hier bij de voortplanting geen gewichtige rol schijnt te spelen, wat al blijkt uit de niet sterke verbreiding van de plant. Het zal dus met de kie vitsbloem wel zijn aLs met de meeste bolgewassen, dat zij voor haar instand houding minder is aangewezen op het gemakkelijk transportabele zaad dan op haar onderaardsche deelen. Dit ver klaart het taai vasthouden aan dezelfde groei plant en het feit dat in 'het groolste deel van ons aan moerassige weilanden locli zoo rijke land geen kievitsbloem le vinden is. Dat de kievitsbloem niet algemeener is in ons land, valt zeker te bejammeren, want zij behoort tot onze mooiste wil de bloemen. Op den omgebogen sten gel hangen de bloemen, die ons aan tulpen doen denken, neergebogen naar den grond en daarbij zijn gewoonlijk! allo bloemen, onder den invloed der zon nestralen, naar één richting gekeerd. Als Jan 's avonds de roode zonneschijf daalt, lager en lager. ,tot haar stralen bijna den yoorldureuuen steun uwer gaven en do blijvende hulp uwer gebeden zijn wij niet in staat de Missie slaande te houden en veel minder nog cfczelve tot bloei te brengen! Onzerzijds beloven wij U opnieuw, dat ook wij met u in den geest vereenigd blij ven en zegen en geluk voor U afsmecken eiken dag. 75-jarig klooslerjubilé der Achelsche Kluis. Dinsdag 10 Mei zal in de be kende Abdij Aclicl het 75-jarig bestaan van het klooster feestelijk worden herdacht, alsmede het halve eeuwfeest dat het kloos ter tot Abdij is verheven. OPEN KERKEN. Vrijdagavond had do .sects voor opon kerken van do Studentencongregatio te Amsterdam een vergadering belegd om te komen tot drukker bezoek aan do open korten. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den HoogEerw. Heer Mgr. J. Th. A. Bosman en den ZeorEerw. Pater Prof. Dr. J. Y- de Groot O.P. die achter de groene tafel hadden plaats genomen. Een groot getal dames was aanwe zig. Als spreker trad op de ZeerEerw. Pater J. B. H. Gielen S.J. directeur der Studentencongregatio, die in een opwek kende en geestdriftige rede uiteenzette, dat duizenden en duizenden Gcids tem pels voorbij gaan, vol behoefte naar oen oogenhlik van hartsuitstorting, daar aan Okristus' voeten, en velen moeten daar langs gaan zonder aan hun verlangen; to kunnen voldoen. Op elk uur van den dag moeten wij in smart en leed bij Christus kunnen uitklagen, in blijdschap Hem kunnen dankzeggen, na oen ne derlaag de handen tot Hem kunnen uit strekken. De gewijde redenaar zeide, dat er ook vele bezwaren verbonden zijn aan een openstelling der keriren gedurende den dag en waren deze er niet, do geeste lijkheid zou reeds lang uit eigen bewe ging tol openstelling zijn overgegaan. Echter, do vijanden van onzen God rus ten niet eu zonder meer zouden de open gestelde kerken niet veilig zijn tegen hun baldadigheid. Toch mag God niet alleen blijven in zijn gesloten paleis, zonder getrouwen voor zijn troon, zon der vrienden, zondor armen en be droefden. De heer Drost nam daarop het woord om de praetische zijde van de open- stelliix gder kerken te bezien. Hij ont vouwde een plan, strekkende tot oprich ting van een fonds, waaruit de- gelden benaodigd voor de betaling der aange stelde wachters, zullen kunnen worden geput. Het fonds wordt bijeengebracht door contribufiën. van. Amsterdam's ka tholieken, on zal worden beheerd dooi de R.K.studenten, die tolken jaro een vergadering voor do «xmtribuanten zul len uitschrijven, waarop rekening en ver antwoording zal worden gedaan. Do con tribuanten zullen zich ook beijveren een bezoek ta brengen aau do opengestelde kerken. Cursus voor Tt. K. Boerendochters. Na aifgenam en examen komen bij die slniliing vam den ïmishoud-wintercursus voior li-ooiieudoi'.lilers lo Roosendaal aan 11 l-oeu-lingen diploma's woirdlen uitgereikt AAN DE MISSIEVRIENDEN. Z. D. H. Mgr. Pacificus Bos, Apost. Vi caris van. Nederlanlsdh Borneo, met wien. •wij zooals onze lozers zich zullen herin neren gedurende zijn verblijf hier te lande, het voorrecht hadden, in Februari van 't vorig jaar, een vraaggesprek te heb ben heeft d.d. 9 Maart j.l. uit Pontianak een schrijven tot alle missievrienden in 't vaderland gericht waarvan men met be langstelling zal kennis nemen: In den morgen van den lsten Maart bracht het s.s. „de Eerens" ons behouden en gezond te Pontianak. Vijf weken had den we gedobberd op groote zeeën toen wc Batavia, de hoofdstad van ons Insulin- de bereikten. Een geheele week moesten we hier wadi ten vooraleer wij de gelegen heid vonden om onze reis voort te zetten en genoten intusschen de hartelijke gast vrijheid van de Zeereerw. PateTs Jzuilen, eerw. broeders van Oudenbosch en der eerw. rasters Ursulinen te Weltevreden. 26 Februari nam „de Eerens" ons mee en, gelijk gezegd, den 'lsten Maart landden wij te Pontianak, den hoofdzetel onzer Missie. Geestdriftig verwelkomd door onze Con fraters, Zusters, kinderen en geheel de Chrislenhdd van Pontianak ging H in een stoet naar de kerk, waar door eene plech tige H. Mis Gode dank werd gebracht voor den ontvangen zegen; zegen op de reis naar het vaderland, zegens tijdens 9ns ver blijf aldaar, zegen op oize terugreis en ge lukkige thuiskomst. Het betaamt echter dat wij naast den dank aan God, ook dank brengen aan onze vrienden en weldoeners m het vaderland, die ons in den geest zijn gevolgd en door hun dagelijksch gebed voor ons zoo'n gelukkige reis hebben afge smeekt. Want gelukkig was zij in alle op zichten, kalme zee, weinig hitte, prettig ge- zeischap en wat men op zulke reis al ver langen kan. Hoe blijde klopten onze harten hij het wederzien of voor het eerst aanschouwen van onze dierbare missie en hoezeer zijn wij door alles, wat wij liet laatste jaar vooral ondervonden, bemoedigd en ge sterkt om met opoffering van ons zeiven ons heerlijk werk te hervatten en voort te zeiten, hoe groot de moeilijkheden ook mogen wezen, welke ons wachten, moei lijkheden nog op alle gebied. Ons vertrou wen rust op Hem, Wiens werk wij hier verrichten, op Haar ook onder Wier be scherming wij liet ware licht willen bren gen aan hen die nog blind zijn naar den geest. Doch naast dit vertrouwen op God blijven wij onze blikken ook smeekend gericht houden, op U. allen, want zonder gen vnn t op 1.50; vfleesch: van alle «oorten, nfiet afzonderlijk belast en worst: versdh of geoDontcn van 6 op f 9, gerookt of gedroogd van 8 op 12; schapenvfcesch, varkeusvIccscSi en spek: gezouten van 0.75 op f 1.10; ge bokt of gedroogd vau 1 op 1.50, al les per 100 E.G.; vruchten: gezouten ol ingemaakt van 10 op 14 pc.; ingemaakt in stroop of suiker van f 18 op 20; zeep: geparfumeerde zeep en traesparent- zeèp van 4 op f G; andere harde van 2 op 3; andere zadhte van 1 op f 1.50; zout van 4 op 4.50, alles per 100 K.G. De minister betoogt dat het met het oog op de belangrijke toeneming der Rijksuitgaven, noodzakelijk is dat midde- fcn worden aangewezen, welke op korten termijn 's Rijks schatkist zulen versterken. Dan wordt becijferd dat liet reeds aa.11- slonds ie dekken bcdirag stijgt lot f 55.510.106.73. Voor deze dekking is slechts beschik baar de bate uil de veriiooigiaua van den gedistilfecrl-accijins. Stelt men die bale op f 15.000.000, dan blijft le voorzien in 40.510.106.73. Een onverwijlde en he- langrijke versterking van 's Rijles inkom sten is mitsdien onvermijdelijk. DU klemt te meer waar, binnen korten likl, een voorstel tot wijziging van de Invaliditeits wet aanlianjgig zal .gemaakt worden, het welk beoogt de jaarlijksche lasten voor den staat bedoeld bij art. 20, ee.rsie lid, dier wet, niet een aanzienlijk bedrag te vorhoogen. Onder de middelen tot dekking wil de regeeri-ng rangschikken de verhooging van bet tarief van invoerrechten. De inkom sten art de verlvooging worden nieit Iioo- ger gcraaimd -dan oip 15.000.000, Het l:gt nog steeds in het voornemen om zoo spoedig doenlijk de indiening van een ontwerp tot algeheele herziening van het tarief van invocirrodhlen te bevorderen VERHOOGING TARIEF VAN INVOER RECHTEN. Ingediend is een wetsonl-wero tot ver hooging van liet tarief van invoerrechten. Voorgesteld wordit, voor alle met «ten invoerrecht van 5 percent naar «ie waar de belaste goederen, dit recht te verhoo- gen tot 7 net. Voorts wordt verhooging voorgesteld: Aardappelmee 1 fabrLkalienniet afzonder lijk belaist, van 2 op f 3; amandelen van 4 op 6; ajmmmiiie, geschut, me talen van f 7.50 op 11; id. ijzeren van 1.25 op ƒ2; kanonkogels van f 0.76 op f 1.10; alles per 100 K.G.; appei-, peren- en. meedrauk: meedrank van 3 op 4.50; bier Van 7 op 9, «Mes per H.L.; bron- en mineraalwater, alsmede eau gaizeuse, op flesschea (van minder dan 7 L. inhoud), 100 fl. van f 0.50 op 0.70; op kruiken, 100 kr. van 0.25 op f 0.35; op flessclien wan 7 L. inhoud en meer (volgens de bijzon dere bepaling) 1 fl. van f 0.04 op 0.06; buskruit van 5 op 7; chocolade, met suiker bereid van 25 op 30, alles per 100 K.G.; garens van 3 op 4 pet.; gedis tilleerd 1 HL. (ad 50 pet.) van 3.50 op f 5; houtgeest, 1 L„ van f 6.67 op 6.70; alles vaste sloffen, die boutgeest bevat ten, 1 K.G. van 8.40 op f 8.44; goud en zilvenverik, van 3 op 4 pot.; honig van f 2.50 op 3.50; kaarsen, smeer- van 3 op 4.50, alles per 100 K.G.; kaarten boven de speelkaartenbelasCing, voor elk spel van niet meer dan 32 kaarten, 1 spel van 0.12op f 0.17J4; voor elk ander spel van f 0.25 op f 0.35; kaas van 5 op 7; koek-, banket-, suiker en pasleSbalckerswerk, e.a. van f 25 op 30; krenten van 1-50 op f 2.50; kurk van 10 op 15, alles per 100 K.G.; limoen- en citroensap 1 ILL. van 3 op 4.50; macaroni van 2 op 3; olie van f 0.55 op 0.80; peper van 1.50- op f 2.50; piment en magelpopec van 1 op f 1.50, alles per 100 K.G.: platina 1 K.G. van f 010 op 0.15; pruimen, met uil-zondering van vcrscihe, van f 1.50 op 2.50; revalenla arabica van 0.40 op f 0.6Q; rozijnen, niet afzonderlijk belast van 1 op 1.50; korenl of zwarlrozijn, Samoa- en Deniarozijnen van f 0.25 op 0.35, alles per 100 K.G.; sclicpen, schui len en vaartuigen, met bestemming om binnenslands le blijven van l op 1-5 pc.!.; suiker van 6 op 7; tabak, in rollen of bladen en oiigcplelie stelen, van 0.70 op 1; gepleite stelen van f 1.50 op f 2.50; gekorven, karotten, snuif cu alle andere gdatorkeerde van f 12 op f 13j sigar en van 40 op 60; thee vau f 25 op 35; vermicelli yan 2 op 3j vij FINALE INTERDIOOESADE MIS-SIE- WEDSTRIJDEN1 T.E BREDA 29 MEI 1921 Voor bovengen oermLe wiedis irij'dten heeft zich een uügcbrei'd Eere-couuiiLé gevormd, Biekscheranheercn zijn: Z. D. IL Mgr. P„ HopnicUiis, bisschop vuu Breda. Zijme Exc. jhr. mr. Ch. J. M. Ruys dte Bccnenbrouek, omd-ro o-rzi fber der coim- misste van op richting der K«tih*>ftefoe Fe deratie van Bosidim voor Lichamelijke Opvoedliing '(Mm/ïster van BinneuCuiudscilie Zaiken.) Zijne Exe. A. A. H. W. Köniig, MHmsller van Waterstaat. In het Eere-comilé Ii-ebben o.Tti. zit- fikig: s - ZijneEr. Mr. A. E. J. baron (van Voorsi •bot Voorst, CommiisearÉs der Koningin din do Provïncfie 'Noord-B rabaint. Mr. IDr. 'W; G. A. van Son'sboeok, bur gemeester van Breda. Mgr. J. M. vast Oem, Vicaris-G eneraal vaai het Bisdom. Breda. SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR. Aan het jaarverslag dezer nuttige in stelling ontleenen wij, dat .het getal leden-aandeelhouders vermeerderd is met 250 en nu geklommen tol 1106. De stortingen in het aandeclen-kapitaal met f 69.506.39% tot f 14i.44I.48Va. De totaal ingekomen gelden bedra gen dus f 966.728.161/s, de netto ver meerdering I 515.191.08%. De totale be zittingen vermeerderden van f 742.468.66% tot f 1.392 015.37. De dek king der opgenomen spaar- en depo sito-gelden bedroeg per 31 December j.l. 113.78 pCt. tegen 112.12 pCt. per 31 Decembre vorig jaar. Er werd in bet verslagjaar geen grond verkocht, zoodat de post grond bezit in totaal op de balans voorkomf met f 137.822.36%, betrekking hebbend op 163.23.55 H.A., waarop 5 wonin gen, bewoond door 31 personen. Onze tuingronden in Zuid-Holland bleven goed verpacht; de pachters voldeden aan al bun verplichtingen. De post uitstaande credieten ver meerderde van f 232082.10 tot f 912.154.05. De effec'en-porlefeuillc verminder de van f317.561.75 tot f 199.002.,50.' Miltouurziekle. Onder hel vee, w«S- cbenide op de HHvorsumsche Omclenmeent, waar ruim 1060 stuks koeten «Iter Erf- gooiers geselhaa-rd worden, is ©en ernstige millvuurziok'te uitgebroken; een, vijftal (koeien van Erfgooders uit Huizen en Laren is reeds bezweken en ©en 2a-tal vertoont zieklevcrsdhijinseleii. Het bestuur is bijeen gekomen om inet den «ifislricls-veearls maatregelen te beramen. Dc vrijwillige ouderdomsverzekcring en de Rijksambtenaren. Het Ilaagsclio Conespo.n<Ieniliebui-eau verneemt van be voogd© zijde dat Je bepalingen cm het ontwerp der nieuwe pensioenwet, waarbij samenloop van renten krachtens de inva liditeitswet of do Ouderdomswet 1919 met pensioen wordt uitgesloten, door «teil mi nister van financiën cn 'eten zin zuil-en worden gewijzigd, dia-t de uitsluiting van samenloop ai-teen zal betreffen de remteig waarvoor door «te .beirokkenen geen bij dragen. ziju 3»©!aai-d («teriralv® de koste- loozo ouderdomsrenten). Do Rijksambtenaar, die een vrijwillige oüdierdomsverzekering siuiit, zal dus, in dien hij later ia het genot vam pensioen wordt gesteld, daarnaast de volle verze kerde rente genieten, zoodait bel iu «te kringen der «ksumbteuuren gevocklc be zwaar tegen hel instituut dcx yrijwóBagfl oiid»u-Jiomir,erzeke,"u«g, door de-ze wijrir ging van bot vorenbedoeld yrgtspaitSte1!! zfü ziju ondcryangeai

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2