i 1 BInneniandsch Nieuws, Luchtverkeer. K©rk ©n School. maken. De pauselijke goedkeuringen van den Begel der Derde Orde, het groot getal van heiligen en zaligen door haar voortgebracht, het verleien en het heden leveren daarvoor do bewijzen. Toegerust voor den strijd tegen do helsche mach ten, kunnen de Derde-Ordelingen voor Ohristus de overwinning behalen en op de Samenleving door hun goed voorbeeld en hun medewerking voor de goede zaak oen onberekenbaar gunstigen invloed uitoefe nen. Met olie recht verwachten 'Wij dit van haai- voor de toekomst en houden Ons overtuigd, dat do Franciscaansche geest den waren vroie brengen zal, waaraan allen zooveel bohcefto hebben. Van ganseber harte spreken Wij daar om Onze beste wenseken uit voor het welslagen van het Nationaal Congres. Vol- gaarne schenken Wij bet Onzen bisschop- pelijken Zegen en hechten er Onze volle goedkeuring aan. Moge het een heilig enthousiasme wek ken, den geest van den II. Franciscus bij de Tertiarissen meer en meer verleven digen en velen aansporen om tot deze Instelling toe to treden. Z. H. Paus Bene- dictus XV uitte in Zijn Jubileumencycliek den wensch, dat er geen stad zij, zelfs geen dorp of gehucht, waar zich niet in genoegzaam aantal leden der Derde Orde bevinden en dat dezen dan niet werke loos blijven of mot den naam van Ter tiaris reeds genoegen nomen, maar werk zaam zouden zijn en voor hun éigen heil en dat van anderen zouden ijveren. Mogo dezen wensch van Onzen H. Vader Bpocdig werkelijkheid zijn. Gegeven te Utrecht den 12 April 1821. t H. VAN DB WETERING, Aarts bisschop van Utrecht. f A. J. CALLIEB, Bisschop van Haar lem. 1 L. J. A. H. S CXI RIJN AN, Bisschop van Roermond. P. HOPMANS, Bisschop van Breda. j" A. P. DIEPEN, Bisschop van 's-Her- togenbosch. De Ainsterdamsehe strop. Onder dezen titel schrijft de „Nieu we Arnhemsche Courant" o.a. het vol gende over de opheffing der gemeente lijke winkels in do hoofdstad: „Het is toch meer dan pijnlijk, wan neer men, als nu weer, constateert dat een deel dor bevolking hot algemeen be lang ondergeschikt maakt aan allerhande proefnemingen met het doel om eens te onderzoeken of bepaalde theorieën ook vatbaar zijn voor practische verwezenlij king. Nu blijk tbijna steenvast, dat die bepaaldo theorieën niet vatbaar zijn voor praotische verwezenlijking. De proefne mers zijn daardoor niet ontmoodigd, zij Zeggen „es war' so schön gewesen", en lasten opnieuw in den buidelvan anderen, om weer nieuwe hersenschim mige plannen uit te broeden. Moge ein delijk het schandelijk bedrijf van Am- Bterdam, nu duidelijk blijkt waartoe het streven der socialisatie experimentisten voert: tot jammerlijke mislukking en nog jammerlijker verlies van honderdduizen den guldens, het gevaar doen beseffen, bok door lien die tot nu toe ten onrech te, meendenhet zal zoo'n vaart niet loopen. Dan komen tenminste deze strop pen om de halzen waarom zij hooren: om de halzen van hen, die, partij-voor oordoelen stellend hoven het algemeen belaag, aan hun medeburgers deze groo ts sommen zonder nut of noodzaak uit don zak geklopt hebben." Russische Petroleumkoningen, Naar het „Vad." meldt, hebben zich eenigen tijd geleden te 's-Gravenhage acht der meest bekende eigenaars van Russi sche petrolcumbronnen vertoefd, onder meer Leon Mantacheff, David en Stephan Laar.osof, die pogingen hebben gedaan om het Nederlandsche kapitaal over te halen deel te nemen aan de exploitatie van de Russische pelroleumbronnen, in het bij zonder te Bakoe. Ook met de directie der Kon. Ned. Petroleum-Maatschappij hebben zij onderhandeld. In hoeverre hun pogin gen met succes zijn bekroond, daarover wilde men zich op het oogenblik niet uit laten. NIET NAAB RUSH AND. Naar de „Msb." verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam in een Dinsdag gehouden vergadering besloten tegen de uitspraak van den Raad in het verzoek van don communistischen onderwijzer Ce- ton om vrijaf voor een bezoek van drie maanden aan sovjet-Rusland, niet in to willigen. Di'. Nolens. De commissie, in wier handen is gestold het verslag van de eer ste zitting van de vergadering van den Volkenbond te Genève, 15 Nov.18 Dec. 1S20, heeft tot haren voorzitter benoemd den heer Nolens. De wei-klooze binnenschippers. Op de vragen van den heer Wijnkoop, betref- fendo de werkloosheid onder de binnen schippers, beeft Minister van IJsselsteyn geantwoord, dat het intrekken van do zoo genaamde vrije lijst en het instellen van de beurllijstbevraehting of eenige andere bevrachtingswijze niet een vermeerdering van de ie vervoeren vrachten ten gevolge kan hebben. De schipperij is echter niet onbelangrijk geholpen, doordat do Minis ter in don laatsten tijd maatregelen heeft genomen, waardoor de gelijkmatige ver- deelLng der aangeboden vrachten op de beurzen zooveel mogelijk bevorderd wordt. Daai'door wordt langdurige werkloos heid tamelijk wel voorkomen. OVERVEILEN AARDAPPELEN. Op de vragen van het Kamerlid Schaper, betreffende toepassing van het stelsel van i,overveilen" ten opzichte van den nieuwen aardappeloogst, antwoordde de Minister yau Landbouw: Nu de uitvoer van bijna alle artikelen, piet inbegrip van de belangrijkste, voedings middelen, weder geheel vrij is «r de voor ziening van de bevolking met levensmid delen wxder ><;ui Jp v;p"klr.x' den vrije krachten in de maatschappij is toever trouwd, ligt bet niet in het voornemen van di - Minister, tenzij dit inderdaad uit een oogpunt van volksvoeding dringend noo- dig zou blijken, om den uitvoer van een artikel als vroege aardappelen weder aan banden te ieg^n. In het onverKw-.tpte geval, datd Minister verplicht zou zijn genoemd standpunt te verlaten, is hij bereid liet stelsel van „overveilen" te over agen. De Minister is van oordeel, dat, indien tot een regeling van den uitvoer van Over heidswege bepaald moet worden overge gaan, het stelsel van „overveilen," wel be vredigende resultaten kan opleveren, hoe wel ook daaraan groote bezwaren kleven, VRIJDOM VAN GEDISTILLEERD-ACCIJNS. Het Tweede Kamerlid J. tor Laan heeft den Minister van Pinanciën eenige vragen gesteld betreffende het besluit van 30 Nov. 1908 inzake vrijdom van accijns voor fabrikanten van reuk- en toiletwaters. Is vraagt hij o.m. naar het oor deel van den Minister de getroffen maat regel om voor de weeldeartikelen als reuk- en toiletwaters de helft der be lasting kwijt te schelden, niet in lijn rechte strijd met de bij herhaling door hem uitgesproken zienswijze, dat weelde artikelen wel allereerst in aanmerking dienen te komen om door belasting te worden getroffen? DE OPENING VAN DE NEDERLAND- MADRID. Maandag j.l. is in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Spanje, de Nederlandsche tentoonstelling te Madrid geopend. Nadat de voorzitter van de vereeniging „Nederland in den Vreemde," de heer De Kanier het doel van de tentoonstelling had uiteengezet, wees hij op de redenen die de twee lan den, op wier goede betrekkingen nooit een schaduw viel, zelfs niet tijdens den grooten wereldbrand, er toe brachten, de banden van vriendschap nauwer aan te halen. Graaf Gimcno, voorzitter van het Spaansch-Nederlandsche comité, prees op welsprekende wijze liet initiatief van de vereeniging „Nederland in den Vreemde". Tevens sprak hij den wensch uit, dat deze tentoonstelling haar aanvulling moge vin den in een andere, georganiseerd in Ne derland, waar men de kunst en de voort brengselen van Spanje zal leeren kennen. De koning bezichtigde hierop met veel belangstelling de tentoonstelling, terwijl hij zich met ieder der organisatoren op innemende wijze onderhield. Zijn bezoek dnurrde bijna twee uur. Morgen zullen die leden van het parlement en der Kamers van Koophandel en Nijverheid ontvangen worden. De Nederlandsche gezant jlir. P. R. A. Melvill van Carabee, vergezeld van den le gatie-secretaris Menten, bood den Madri- leenschen journalisten een thee aan in de salons der tentoonstelling om hun inlich tingen te geven en daardoor hun taak te vergemakkelijken. KON. GOEDKEURING OP HET HEF FINGSPERCENTAGE PLAATSELIJKE INKOMSTENBELASTING. In de heffingsvarardeningen op de plaatselijke inkomstenbelasting wordt al gemeen bepaald, dat de gemeenteraad jaarlijks het heffingspercentage of het verhoudingscijfer der belasting vaststelt (heffingspercentage bij niet-progressieve heffing). Deze vaststelling geschiedde tot nog toe zonder koninklijke goedkeuring. Thans wordt, zooals blijkt uit een aan schrijving aan Gedeputeerde Staten der onderscheiden provinciën gezonden, zoo danig raadsbesluit door den Minister van Binnenlandsche Zaken aangemerkt als een besluit tot heffing van plaatselijke be lasting, zoodat daarop elk jaar koninklijke goedkeuring gevraagd moet worden. Dit heeft do vérstrekkende beteekenis, dat de kroon voortaan voorgelicht door Ged. Staten, elk jaar in alle gemeenten mede zeggenschap zal hebben bij de bepaling van het heffingsperoentage of verhou dingscijfer der plaatselijke inkomstenbe lasting. Ned. Week te Madrid. Het Haagsche Strijkkwartet (Swaap-Poth-Levert-van Is- terdael) is uitgenoodigd tijdens zijn tour- née door Spanje op 13 Mei a.s. mede te werken op een concert te Madrid, waar ook de Koning en Koningin van Spanje, de Infante Isabella tegenwoordig zullen zijn. Uitgevoerd zuilen worden o.a. het kwartet op. 96 van Doorak en 't quintet van dr. P. van Anrooy, met den pianist C. D. Oherstadt. CONGRES R.-K. VAKBEWEGING. Uit de thans ingekomen berichten valt af te leiden, dat de deelname aan de be tooging van 29 Mei op minstens twintig duizend personen is te stellen. Ook veie vrouwen blijken hare mannen te vergezellen. Zij willen mede getuigen van haar groot vertrouwen in de R.-K. Vakbeweging en door hare aanwezigheid blijk geven met het werk dier Vakbeweging in te stemmen. Het aantal afdcelingen, dat met een vaandel aanwezig is, waaronder verschil lende vaandels van R.-K. Werkliedenver- eenigingen, benadert de 200, zoodat de stoet, mede door verschillende doeken met opschriften, een kleurigen aanblik zal bie den. Het aantal muziekkorpsen dat den stoet zal begeleiden is thans 10, doch moet nog worden vermeerderd. De muziekkorpsen, die in de gelegenheid zijn op 29 Mei den stoet op te luisteren, worden uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk mede te doelen, of zij bereid zijn naar Utrecht te komen en tevens te vermelden, welke vergoeding verlangd wordt. Alles wijst er op, dat de betooging een grootscli karakter zal dragen en de decK name in overeenstemming zal zijn met de hoog gespannen verwachtingen. Nederland zal op 29 Mei kennis kunnen nemen van een Roomsche betooging, zoo als tot nu toe niet heeft plaats gevonden. VAN HET HOP. Hef vertrek van Koningin ai Prinses naar het Loo a.s. Vrijdag, voor het jaar- lijksche zomerverblijf, is bepaald op 12 uur 55 m. 's namiddags, per Staatsspoor. Van Amersfoort af wordt per automobiel verder naar het Loo gereden. EEN DANKLIED VAN DUITSGHE EN DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Dinsdagmiddag te 3 uur heeft H.M. de Koningin ten Koninklijken Paleize, 's-Ha- ge, den heer G. L. Brandt, een te 's-Gra- venhage gevestigde Zuiid-Duitscher, in de gelegenheid gesteld door een 9-lal Duit- schc en Duitsch-Oostenrijksche kinderen voor de Koningin ten gelioore te doen brengen een door hem ter gelegenheid van den 12den verjaardag van Prinses Ju liana gedicht en getoonzet danklietf van de 50.000 Duitsche en Duitsch-Oostenrijk sche kinderen. Het is getiteld: „Hei liedje van de Nederlanden". De bedoeling van den lieer Brandt is, om dat lied te doen drukken en de op brengst van den verkoop te doen "strek ken voor. een liefdadig doel in Nederland. De opheffing der Amsterdamsche gc- meentewinkels. Bij een onderhoud, dat de „Tel." heeft gehad met den wethouder Abrahams omtrent de opheffing van de gemeente-winkels, deelde de wethouder mede, dat het verlies in 1920 (te zamen met Nov. en Dec. 1919) bedroeg: op de exploitatie f 2301, op inventarisatie f 13.359 en op noodzakelijk gebleken af schrijvingen 64,000, in totaal dus 80,000. Het verlies op inventaris wil geenszins zeggen, dat er fraude gepleegd is, maar moet gezocht worden in den grooten goederenvoorraad, welke thans rond f 660,000 beloopt. Onder deze omstandigheden meenden B. en W. dat opheffing gebiedend noodzake lijk was. Het „N. v. d. D." verneemt nog, dat reeds eenigen tijd geleden de directeur van het gemeentelijk levensmiddelenbedrijf, de heer Rootlieb, bij wethouder De Miranda het voorstel heeft ingediend, twee van de drie gemeentewinkels op te heffen. Wethouder De Miranda heeft op dit voorstel toen nog niet willen ingaan, om dat.... de raadsverkiezingen aanstaande waren en hij niet wenschte, dat de ophef fing van twee van de drie gemeentewinkels tegen de S. D. A. P. zou kunnen worden uitgespeeld als een verkiezingstruc. RotterdamAmsterdamHamburg. Naar het „Hbld." verneemt, wordt er van den luchtvaartdienst Rotterdam AmsterdamHamburg zoo weinig ge bruik gemaakt, dat de directie van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij er over denkt, deze lijn te laten vervallen. In dat gevai zal op de AmsterdamLon- den-lijn, die zeer druk is, tweemaal per dag een vliegtuig heen en weer gaan. Een vliegtuig verongelukt. Het groot ste Amerikaansche reizigersvliegtuig is op zijn eersten proeftocht van Milwaukee naar New-York verongelukt. De ontwer per van het vliegtuig, de heer Alfred Law- son, en drie passagiers ontkwamen daar bij ternauwernood aan den dood. Het vliegtuig viel van een hoogte van 100 voet naar beneden. TWEEDE KAMER. Avondvergadering van Dinsdag 10 Mei- INTERPELLATIE-RUTGERS. Aan de orde is de interpeliatie-Rutgers over de uitvoering der lager onderwijs wet. De hear RUTGERS, A.R., betoogt, dat zijn interpellatie geen agressief karakter draagt en verklaart dat het hem leed zou doen indien zijn interpellatie zou worden beschouwd ais de inzet van een nieuwen schoolstrijd. De schoolstrijd is beëindigd en de strijd tussclien het confessioneel en neutraal onlerwijs kan thans door ons volk zelf worden uitgestreden. Spreker deelt de vragen, die hij wensert te stel len in. vier rubrieken in, t.w. de konink lijke besluiten tot uitvoering dier wet tot stand gekomen, de verdere uitvoering der wet voor zoover heb departement van den minister daarbij betrokken is, de onder wijsinspectie en de bemoeiingen der ge meentebesturen bij de uitvoering der in spectie. Spreker wijsb er op, dat in het bouw besluit eenige bepalingen zijn opgenomen waaraan de wettelijke basis ontbreekt, o.a. dat schoonmaakreglementen moeien worden vastgesteld, die door den inspec teur moeten worden goedgekeurd. Voorts vraagt spreker of art. 1, waarin wordt bepaald wat r>oet worden overlegd aan den inspecteur vóór met den bouw kan worden begonnen, wel strookt met artikel 77 der web en of het bouwbesluit bezui niging in de bouwkosten medebrengt In de tweede plaats behandelt spreker het K.B. van 31 December 1920, betref fende de aanvragen aan den gemeente raad van schoolbesturen om subsidie voor lokaliteiten. Het schoolbestuur is daarbij verplicht alle inlichtingen te ver strekken, doch welke is de sanctie van dit voorschrift? Door dit voorschrift zon de gemeenteraad kunnen gaan denken dat zijn bevoegdheid grooter is dan de wet hom in werkelijkheid toekent Voorts heeft spreker bezwaar tegen het voorge schreven model voor de aanvraag om subsidie voor de exploitatiekosten. Acht de Minister, dat, wanneer gemeen tebesturen in 1921 scholen bouwen, welke voor het openbaar onderwijs bestemd heeton te zijn, maar in werkelijkheid v»or het bijzonder onderwijs bestemd zijn, die gemeentebesturen alsnog aanspraak heb ben op de Rijksvergoeding Voor school- bouw? Voorts stelt spr. o.m. vragen omtrent aftrek van onderwijzerssalarissen wegens ambtswoning en vraagt hij of de Minister bereid is de aandacht der inspectie er op te vestigen dat zij rich geen bevoegdhe den moet ^aanmaÜgeuL die zij niet bezit. Ten slotfë vraagt spr. nog of de Regtee- raing bereid is de gemeentebesturen tege moet te komen bij het vinden van voor den verdenen bouw van bijzondere scho len benoodigde gelden en aan de gemeen- tabesuren een cdronlaire te zenden, waarin de bepalingen betreffende den bouw van bijzondere scholen op duide lijke wijze worden uiteengezet De MINISTER VAN ONDERWIJS, de heer DE VISSER, betoogt, dat de bepa lingen van het bouwbesluit wel degelijk op wetlelijken grondsag berusten en dat bij ddt besuit zich de bezuiniging over de geheele linie uitstrekt De bepaling om trent het verstrekken van alle inichlin- gen bij subsidie-aanvragen heeft ten doel de procedure zoo v!»t mogelijk te Joen verioopen en oponlloud te voorkomen. Wat de exploitatiekosten aangaat is in model M een jaarlijkscke berekening ge vraagd, instede van een driejaarlijksdhe, eenvoudig om de administratie te vereen voudigen. Vervolgens verklaart spr. er scherp op te zullen toezien, dat geen subsidie wordt verleend aan scholen die in naam open baar heeten te zijn, doch die men in wer kelijkheid in bijzondere schoien wil con- verteeren. Wat aangaat de salarisaftrek voor ambtswoning hierbij heeft spr. den voor de onderwijzers meest voordeeligen weg gekozen, n.l. door hen de keus te laten tusschen de oude en nieuwe rege ling. Echter kan spr., onmogelijk tot de inspecties een algemeene aanschrijving richten, zooals door den inierpellant ge- wenscht wordt. Dat zou ontstemming wekken bij hen op wie de aanschrijving niet slaat. Ten aanzien van hen, die hun bevoegd heid wei te buiten zijn gegaan heeft de Minister echter reeds de noodige waak zaamheid betracht. De vraag betreffende tegemoetkoming aan de gemeenten, zal spr. aan zijn amblgenoot van financiën overleggen. En wat de laatste vraag in zake het zenden van een circulaire aan de gemeentebesturen betreffende den bouw der scholen, aangaat, verzocht spr. den interpellant zijn bedoeling nader te preciseeren. Dan zal spr. gaarne dezen wensch overwegen. De heer RUTGERS, A. R„ repliceert. Hij verklaart zich in menig opzicht vol daan over het antwoord des Ministers. De heer KETELAAR, V. D„ meent, dat de meeste vragen schriftelijk haddon kunnen worden gesteld en dat interpella ties als die van den heer Rutgers niet aanbevelenswaardig zijn, wegens het uit gebreide veld, dat zij bestrijken. De heer OSSENDORP, S. D. A. P„ waarschuwt tegen het streven der in spectie, dat hij meent waar te nemen, om zich te veel te mengen in de interne lei ding der school. De heer WIJNBERGEN, R. K„ con stateert, dat den Minister het ongerept hooghouden der vrijheid der bijzondere school voor oogen staat. Hij meent ooik, dat te ver wordt gegaan met de bevoegd heid der gemeentebesturen om inlichtin gen te vragen aan de schoolbesturen in s»ke sehoolbouw. De heer BULTEN, R. K., vraagt maat regelen om de onderwijzers die in 1921 nog geen salaris ontvingen, tengevolge van nalatigheid der gemeentebesturen, hun salaris te doen uitbetalen. De heer v. d. LAAR, Chr. Soc., vestigt de aandacht op de uitsluiting van aan nemers van bepaalde richtingen bij aan bestedingen van scholen. Hij dient een motie in, vragende, dat het Rijk minstens 60 pet. der bouwkosten van de gemeente zal overnemen. De motie zal op nader te bepalen dag •worden behandeld. De heer SNOECK HENKEMANS, 0. H., dringt aan op de grootst mogelijke zuinigheid bij de uitvoering der wet en vraagt meer vrijheid in zake het onder wijs in het Pransch. De heer VAN DER MOLEN, A. R„ sluit zich bij den heer Van Wijnbergen aan in zake de bevoegdheden der ge meentebesturen omtrent het inwinnen van inlichtingen over bouwplannen. Hij meent ook dat de inspectie hier en daar haar bevoegdheid te buiten is gegaan. MINISTER DE VISSER deelt mede, dat hij een voorschot laat geven voor de onderwijzorssalarisscn aan de gemeente besturen, die niet aan de formaliteiten voldeden. Te 12 uur wordt do interpellatie ge sloten. Vergadering van Woensdag 11 Mei. DE MAILTREINEN. Aan den boer VAN BERESTEYN V. D wordt verlof verleend tot het houden van de mtarpetotie over den spoorwegdienst vam de maütreinen in Zeeland. Voortgegaan wordt met de I GRONDBELASTING. De hoer VAN DE LAAR C. S. P., keurt het ontwerp af, omdat dit diruk't op bet inkomen en kapitaal, speciaal van kleine grondeigeuairen. Slechts een deel van de bevolking zal diezen zwaren last te dragen hebben. De heer VAN R4.VESTEYN, C. P. wemschit een gron»''belas'#ng,idae zal leiden tot geleidelijke ontegmihig. Daartegen verzetten zich de kapitalistenbelangen. Het ontwerp is een schijnbare heffing op den grond. De heer Von RAVESTEYN C.P., meent da,t die belasting niet drukt op de oorlogswinst dier grookbeziit'ters, doch slechts op \iit0e eigenaren. Hij zal tegen hot ontwerp stem men. De heer DECKERS, R.K. zal voor licit orrtwera stemming al vindt hij het ont werp mot fraai. De heer DE VUKERSLOOTII, R. K. acht vermindering van liet percentage meer dan schijn. Hij beveelt sommige amendementen aan. De molie-Van Rap pard grijpte diep in. Spr. raadit aan oen amendenuezlt in te dienen. De Loer BAKKER, C. II. betoogt dat deze lxlaV-Sng -venial zal dru'kken op hot sdhijn beait, dat zwaar vcrl ypotliokeerd is. Hij verwerpt de ptoliie-Vaft Rappand, waitrin hij tten pogfag tiét <ym Kei ohï- wnrp-Treub om hals te brengen. Do hoer T1REUB, V. B. acht dit ontwerp niet principieel verachSBemd vwn hot be staande. Men komt hiermede alleen boter tot een werkelijke belasting, evenredig aan de "waarde van dfen grond. De egalisaLie is in beginsel bfflijk, het nieuwe systeem is boter. Spr. bestrijdt eenige wijzingen die Öe mi nister aanbracht en <fie geen verbeteringen zijn. De hoer TREUB betreurt vorder vele wijzigingen door den Minister in hot ontwerp aangebracht. Hij zal trachten die te herstellen en daarvan zal zijn stem over het ontwerp afhangen. De heer J. TBR LA AH (S.D.A.P.) betreurt nog nteeds dat de heffing-in eens niet is aanvaard. Deze had al do kleine belasting-ontwerpen overbodig go- maakt. KJ acht de motie-van Rappard goed en vraagt den Minister die te aan vaarden. Het voordeel van het ontwerp acht hij de eenvoudigheid der heffing. Spr. vraagt*''verzachting voor de kleine bezitters. De heer COLIJN (A.-R.) vindt de critiek op het wetsontwerp zeer eenzij dig, daar dit veel goeds bevat. De VOORZITTER deelt mede, dat de motie-Van Rappard is ingetrokken in ver band met de indiening van bet amende- ment-Treub. Do heer TEENSTRA (V.D.) acht de indiening van dit ontwerp niet in over eenstemming met de liefde, door de rech terzijde in de verkiezingsdagen voor den boerenstand betuigd. De grondbelasting ia een zuivere boerenbelasting en zal, volgens den Minister, door dit ontwerp van 20 tot 46 mülioen stijgen, ongere kend de opcenten. De schatting van do eigendommen is in dit ontwerp absoluut onvoldoende geregeld. De heer VAN VUUREN R.K. deelt mode, dat hij voor het ontwerp zal stem men, nu het percentage van de heffing van 3.3 op 2 per mille is verlaagd. Hij bestrijdt do bewering van den heer De Wijker3looth, dat deze belasting in strijd met het program der R.K. partij zou we zen. MINISTER DE VRIES wil geen be toog houden over de rechts-fiIo3ofisc£ie grondslagen van deze belasting. Hij zal zijn rede Donderdag voortzetten. DE NIEUWE INTERNUNTIUS. Het „Geuir." meldt, dat op het einde van deze of begin der volgende maand de bisschopswijding van mgr. Vincentini zal plaats hebben. CONGRES DERDE ORDE TE BEVERWIJK. Redevoeringen van Mr. 1Dr. Jan van Best en Pater Borromaeus de Grceve. Maandagavond hielden de afdeelingen dor Derde Orde van Beverwijk en Om streken, congres in de SA Agathakerk to Beverwijk. De groote zaal van het K.S.A.-gebouw was zeer terecht te klein geacht om den stroom van toehoorders te bevatten, die af zouden komen op de namen van Mr. Dr. Jan v. Best on Pater Borromaeus de Grceve. Nalat het vaandellied wax gezongen en Pater No'ancus van Vliet O.PM. Gar diaan van Nienwe Nïedorp en district:- visitator dor Derde Orde den avond ha/1 geopend, hield Mrr Dr. Jan van Best zijne feestrede met het onderwerp: Fran- eiscus en het Sociale Leven." Als spr. gaat zeggen wat men te doen heeft om een goed mensch te zijn dan beoogt hij daarmede niet zelf oen voor beeld te willen zijn. Als wij weergeven wat er diep ligt in ons hart, dan wil dat niet zeggen dat. wij zeiven volmaak zijn. Als wij een oplossing willen vinden voor do sociale kwalen van dezen tijd, dan beginnen wij met ons zeiven te bestrijden. Van alle zijden zocht men een op lossing der sociale vraagstukken. En tel kens opnieuw ziet men dat het niet gaat. Het liberalisme bracht de leuze Vrij heid, Gelijkheid on Broederschap en meende het Paradijs gebracht te hebben. Maar de veel belovende zon van het Li beralisme bleek alles om zich heen te verschroeien. De theorie van Marx beloofde rijk dom, genot en eer. Miilioenen gaven aan zijn roepstem gehoor. Wat ze kregen was hot paradijs Rusland. En vraagt men na aan het Libera lisme en het Socialisme waar de ver vulling der beloften blijft, dan roepen ze: Geduld hebben. In waarheid kunnen zij niet geven en zijn hun beloften leu gens. Toch hunkert de mensch naar geluk. En niemand, die 't hem geeft. Want het is een leugen, dat er genoeg ïs voor allen. Er is zelfs niet genoeg voor één. Wat de wereld geeft, kan ons xdet bevredigen. Ons aart is te groot voor het stoffelijke. God alleen kan het vul len. Als dat gebeurt, hebben wij wat we zoeken: vrede en rust. Idealisten bouwden met Wilson eon nieuwen toren van Babel on vergaten den oppersten bouwheer on zijn verte genwoordiger op aarde. En God om hen te straffen verstrooide de bouwers ovor de aarde en deed Wilson vreemde talen spreken, zoodanig dat thans de vrede verder af lijkt dan ooit to voren. Wij moeten God dus terugbrengen in de maatsobappij, in het gezin, als broo ders on zusters worden tusschen wie geen plaats is voor de Kaïns. Wij moeten het tweede gebód naleven: Bemint uw evonnaaste gelijk n zalven. Dat doed Franciscus. Hij beminde den evennaaste naar het voorbeeld van Chris tus en wierp zich zeiven weg om voor God alleen te leven. Daar moeten wij heen. Alleen wanneer men zioh zelf uitgeworpen heeft vindt men bevrediging. Niemand heeft het echte geluk anders gevonden. En dart denkt spr. aan Amsterdam, Jlpllandsche .Riviera, vanwaar hij te rriffl naar Beverwijk maakt*. Ra danste! hij in de vlakten weer in landgoed area sa bezittingen van de rijken, die at da genietingen! van de wereld kennen en naast riek hebben het krankrimiigon- gesticht van Santpoort en Weeterveld, begraafplaat» en oremaloriura. Daar ia het oinde: de wanhoop. Buiten God dus slechts leugen en dood. Wij moeten dan de voetsporen van Fran- cieeus drukken en strijden niet voor rijk dom, eer en gonol, maar voor God alleen Als we dat doen, als wo één worden in de groote broederschap, dan zal de groote dag opgaan, waarop wij met ge heel Nederland neerknielen om God ta danken, dat we Christus mochten terug voeren in het maatschappelijk leven en de kracht vonden om ons zelf te geven, opdat Christus' naam in eeuwigheid heel Nederland tot zogen moge blijven. Na deze geestdriftig toegejuichte redi en eenige zangnummertjes van het koor betrad pater Borromaeus de Greevs hot podium. Het is niot onze taak als dichters en schrijvers Pranciscus' glorie te roemen. Wij willen do lichten uit het verleden voor ons uitwerpen en hernieuwde pro paganda maken. De zonen der eerste Orde zulten niet tevreden zijn vooraleer zij 10.090 nieuwe leden der Derde Orda gewonnen hebben. Spr! herinnert zich met genoegen dat hij voor jaren te Be verwijk de klceding van 8r0 nieuwe Orde leden mocht bijwonen. Daarmee is bet water niet afgevi c'.it, maar blijft do hoop op een overvloedige vischvangst. De vorige spreker beeft in de harten der aanwezigen gloeiend leven van geost- drift gewekt. Pater de Greeve acht dit niet voldoende, maar wil hen alten over halen tot het lidmaat'ckap van de Derde Orde. Moeilijk is uit, omdat er zooveel vooroordeelen zijn. Spr. noemt de verschillende verplich tingen, die een Tertiaris op zioh neemt cn vraagt dan of wij waarlijk op ons pro gram zuilen zetten: Eerst mijn ziel! Zco neen, dan moet men zich eerst bekee- ren. Zoo ja, dan is er reden te over om lid te worden der Derde Orde om dat men en geruster leeft en sterft, een korter vagevuur hoeft en een grooterv belooning. Als wij, nederige Katholieken, tegen over den Pans zouden slaan en we vroegen hem, wat te doen voor de eeuwige zaligheid, zou Hij ons ant woorden: Wordt lid der Derde Orde Leo XIII heelt eens gezegd: elke ziel gewonnen voor de Derde Orde, is een ziel gewonnen voor den He mel. Dat is voor spreker de mag neet, waarmede hij de zielen tot zich. trekt. Christus heelt Pranciscus be loofd, dat wie in dit kleed sterft, de Hel niet zal zien. En dan denkt spr, aan den II. Lodewijk, soldaat en zoon. van St. Pranciscus, aan dr. Schaep- man, die op zijn sterfbed het kleed van boete en versterving vroeg om1 geruster te sterven. Korter vagevuur, omdat geen instel ling door de Pausen zoo verrijkt is met verdiensten als de Derde Orde, omdat er ook is gekomen de geeste lijke gemeenschap van verdiensten: voor de drie orden van Franciscus De grootste belooniug. Want bij! hel vertalen van het leven hebben we slechts twee koffers mede te ne men, dat zijn de gebeden van die ons lielhebhen en de verdiensten der eigen goede werken. Spr. haalt eenige vooroordeelen. aan cn verklaart dan dat niet alleen de vrouwen maar ook de mannen, niet alleen de arbeiders maar ook de rijken en vooraanstaanden noodig zijn in de Derde Orde. Voor spot en hoon vreeze men niet. Twee onzer ministers zijn lid der Derde Orde. En weet men dan niet dat zoo vele groote mannen Katholiek en Der- deordelingen waren? De Orde telt in zeven eeuwen 140 gekroonde hoofden, 390 van den lioogstcn adel Christof- fcl Columbus, Michael Angclo en zoo vele anderen. Spr. waarschuwt niet uit te stellen lot men oud is. Levensernst staat te genover lichtzinnigheid, maar sluit geen joligheid uit. De jeugd juist 13 het meest noodig. De schoonste jaren hooren ook aan God. Spr. beweert niet, dat er geen an dere weg naar den Hemel is. Maar als men den beslcn, gemakkelijkslen en rijksten weg wil, neemt men dezen en wordt lid der Derde Orde. In den feesltoou wil spr. eindigen. Voor honderd jaren stierf Napoleon, die eens daar stond met zijn kind in de armen en uitriep: L'Avenir est A moi. Daarnaast ziet spr. Franciscus, den nederige, die de eenzaamheid zocht en God alleen wilde. Van Napo leon den wereIdbedwinger bleef alleen een enge tombe,. jjdelheid. cn verganke lijkheid over. Vuil Franciscus slaat daar de Derde Orde. ea telt na zeven eeuwen drie miiliocn leden. En dan zou spr. me! Victor Hugo Napoleon en olie kinitereu der men sch cn willen toeroepen: Neen, Sire, de toekomst is aan niemand. De toe komst is aan God, cu God alleen! Onder daverend geklap eindigde de gewijde redenaar. Paler Nolascus dankte hem en sprak in een hartelijk slotwoord den wensch uit, dat alle aanwezigen zich. zeiven es hunne bekenden zouden oaderbreugei» in de tent des Lïeeren, de Derde Orde, waarin rij zouden bevinden dat het goed is er te vertoeven. Spr. slnit met den groet van St Franciscus: Dominus det tibi Dacem. De Heer R. K-Yfc,h ST. (Vrijdag 13 I werklieden. Zalerdag 14 II. K. Vol! 8 uur Repel chri Sludii 56 uur c vakarbeider b—G uur c 67 uut a de fees leem G—7 uur Zj boekjes inle 6—7 uur Zi halen van 0—8 uur fonds. Zjllin man. 7—8 uur B 6—9 uur Op R. K. Ctnlra R. K. Coöp. 8—9 uur co „GOI Spreekuur if uur bij M. K< LI< Van 10 op II Van 11 op 12 Van 12 op 13 Van 13 op li Van 14 op 15 Van 15 op 16 Van 16 op 17 Van 17 op 18 Op na; Op den fee kng van den .tie Apostelen rijn, dat Paus over den toe; de Rerum Nov In datzelfde gingen 15000 van den groot tholieke social bert de Mun n in naam van reld dank te gen als den Ook nu, bij v.erschjjntng d Katholieke voll telijke wijze fenis te lierdr lande worden en vakorganis ganiseerd, gro< houden, waar e kers, geestelijk te beteekenis v uiteen zetten. De afdeelin Volksbond te plaatsen wilde blijven, Een grootse! den worden Mr. P. v. Foi program is al Noord-Hollands het volledige pir zonden aan de deelingen. iWe vermeld om half 1 op tocht wordt op en Banieren e Om halt drie geopend. De meeting drukwekkende is noodig, dat met groote aan woordigd zijn ren een krachtig andere veree ming. Dan wo Ondertrouwc JAN TRUCE Si Hilversum, Utrechtschestraah Alkmaar, Verdronkenoord 1 Huwelijksvoltre! in de Parochieker rentius (Verdronk gens ten 10 uur. Ontvangdag 31 Verdronkenoord 1 Tot onze di overleed zacht voorzien te ziji Sacramenten di mijn geliefde Vader, de Heer NicoSaas in den ouderdo; Wed. N. Al en f Bergen, 12 Mei Voor de zeer v deelneming, ontvai lijden van onze ge Groolmoeder Mei. MORSVerdwaalc haar oprechten da Alkmaar, 12 Mei 1 TE KC Een Boerenwagen een IJzer Ledikant Uitgeest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2