Mulder Quax, Alkmaar Kassiers Purmerend BUITENLAND. Luchtverkeer. DRAIN K BESTRIJDING Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Landbouw en Vssscherlj. BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN. Kunst ©n Kennis. EEN U.K. BOND VAN FUNCTIONA- jRISSEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Naar de „Msb." meldt, hebben zich 200 Katholieken, in funclie bij het Nij verheidsonderwijs in ons land opge- (geveu, tot stichting van eon R. K. Bond. De oprichtingsvergadering moet reeds in 't zicht zijn, de geestelijke Sdviseur eventueel reeds aangewezen, terwijl de zalige Petrus Canisius als beschermpalroon zal worden uitgeko men. Beslaglegging op Nederlandsche marine Vaartuigen*/ Het Tweede Kamerlid de heer Van der Voort van Zijp heeft de [volgende vragen gesteld aan den Minister yan Marine a.i.: 1. Is het juist dat in Duitschc fabrie ken door of vanwege oen of meer Mo gendheden der Entente beslag is gelegd1 op materiaal en motoren door het Ne- ideriandsche Marinebesfuur aldaar besteld Voor aan te bouwen marinevaartuigen? 2. Zoo ja wil de Minister mededeelen in welke fabrieken en op wcik materiaal ide beslaglegging heeft plaats gehad; en Indien voor een deel reeds betaling van dit materiaal geschiedde, boe groot dit bedrag is? 8. Wordt de vraag onder 1 bevestigend beantwoord, is de Minister bereid mede te deelen of de Regeering do beslagleg ging als rechtmatig erkent; en indien «liet, welke pogingen zij heeft gedaan om «de beslaglegging alsnog opgeheven te krijgen? De Kon. Stearine-Kaarsenfabriek 'Gouda. Uit Gouda wordt aan de wN.Crt" gemeld, dat er groote kans be staat, dal binnen zeer korten tijd de Kon. (stearine Kaarsenfabriek Gouda, die sinds Hen avond van 23 Februari 1921 stop Staat, weder in bedrijf zal worden gesteld. De Eerste Iiamervacatiirc. In de (Donderdagmorgen te Arnhem gehouden Vergadering der Katholieke Slalen-fractie [werd besloten in de vacature-Jurgens Voor lid der Eerste Kamer candidaat te [Stelten de lieer J. Arntz, lid der Pro vinciale Stalen van Gelderland te Nijme- Ren. SALARISHERZIENING DER RIJKSAMB TENAREN. Naar de „Resb." verneemt is de Regee- thig niet voornemens, in te gaan op het [verzoek der samenwerkende organisaties Iran Rijksambtenaren, om thans reeds tot ilen algeheele herziening der salarissen to besluiten De Regeering acht het tijd stip daartoe nog niet gekomen. Wel is de Regeering bereid om tege moet te komen aan de wenschen van de Centrale Commissie voor Ambtenaren Baken, om het vraagstuk van de classi ficatie der gemeenten te herzien. Is het blad goed ingelicht, dan zal de Eegcerfflg hiertoe c sn speciale commissie fcenoemen, die haar zal voorlichten wel ke herzieningen in de classificatie wen- köhelijk zijn. Als lid en vooTzitter -dier Commissie kal optreden Jhr. Mr. de Jonge, secreta- jris-Gcnaraal van het Departement van Fi- banciën, terwijl verder, behalve de ver tegenwoordigers der organisatie, in deze Commissie zitting zullen nemen Mr. D. K. tl. Beijer, oud-secretaris der Maatschap pij tol Exploitatie van Staatsspoorwegen; Vr. v. Dam v. IJsselt, Administrateur van bet Centraal Bureau voor de Statistiek fcn de directeur van de Oenlrale Convmis- tie van Voorbereiding van Ambtenaars- taken. GEEN GUNSTIG ONTHAAL. (Blijkens het Voorloopig Verslag over hot wetsontwerp tot aanvulling van de Provinciale Wot en van de Gemeentewet '(het z.g. Had-je-me-maar ontwerpjo), hebben nagenoeg alle loden overwegend bezwaar tegen dit wetsontwerp gehad. Men acht het begrijpelijk, dat de' Ilo- geering door do bekende Amsterdamsche Verkiezing onaangenaam is verrast en zich heeft afgevraagd, of er geen middelen fijn aan de gevolgen daarvan te ont- iomen, maar uit het feit, dat het ver trouwen van dan wetgever is beschaamd, volgt nog niet, dat nu ook door den twetgever moet worden ingegrepen om de uiting van den volkswil, die in don «litslag van deze verkiezing is gelegen, te smoren. Verboden goederenvervoer. De Mi nister van Waterstaat brengt ter algemee ne kennis dat, tenzij daarvoor door den tainister van Waterstaat toestemming is gegeven, in de vliegtuigen geen goederen en bescheiden mogen worden medege voerd, waarvan de invoer hier le lande is verboden. In het bijzonder geldt deze bepaling ten aanzien van het medevoeren Ivan wapens, welke ook niet in de vlieg tuigen mogen zijn aangebracht. INZEGENING VAN HET NIEUWE SOBRIëTAS-BUREAU. Te 's-Hertogeribosck bad Woensdagmor gen de inzegening plaats van hot nieuwe Oentraal-Bureau van Sobrictas in de Ver verstraat te 's-Hertogenbosch. Do plechtigheid werd verricht door den HoogEerw. Heer Mgr. Dr. Ariëns, die vooraf in een korte toespraak de inhoud fler wijdingsgebeden verklaarde en wees tap de belangrijke heteekenis, niet slechts voor de nationale, maar ook voor de internationale kaiholioke drankbestrijders- beweging, verbonden aan de opening van dit nieuwe ruime centraal-hureau. De geheele benoden-verdieping is voor Bobriëtas gereserveerd, dia nu zoowei wat actie als boekhandel betreft, flink ruim ïüin gehuisvest. In do ruime bovenkamers is bet bureau der R. K. Roclasseeringsvereeniging ge- Na. de inzegeningsplechtigheïd, had de: [jaarlijkselio vergadering van het Federa- iiobestuur met de voorzitters en secreta- T rissen -der Diocesane k zoden plaats, welke vergadering, ais steeds, eeen huishoudelijk karakter droeg. EEN TREURIG DRAMA. In de Paul Krugcrlaan te s-Gravenhage heeft zich Woensdagmiddag een treurig drama afgespeeld. Zekere A. T., huis vrouw van B„ 33 jaar oud en wonende aldaar, heeft in een vlaag van plotseling opkomenden waanzin haar 1-jarig kind je vanaf hel balkon der lsle verdieping op straat geworpen. Vervolgens sprong de ongelukkige zelf van het balkon. Het kindje, dat ernstig gekneusd wera, is door een auto van den geneeskundigen dienst naar 't ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd. De moedor, die wonder bo ven wonder geen letsel bekwam is onmid dellijk per auto naar het krankzinnigen- geslicht „Oud-Rozenburg" gebracht. EEN WAARSCHUWING. In de November-aflevering van Boe kenschouw had een krachtige waarschu wing geslaan legen een walgelijk pervers beek, dat een uilgever hal laten vertalen uit Duitsch cn nu in een „populaire editie" deed verschijnen. Dat hoek is alleen al, blijkens de uitler- aard spaarzame mededeeliugeu die de re dactie van den inhoud gaf, zoo in-gemeen, dat er geen woorden voor te vinden zijn. Nu deelt de redactie in het laatste num mer mede, dat haar alleen zeven exem plaren van dit perverse boek waren opge zonden door dankbare ouders, die liun minderjarig kind (in al de zeven geval len!) in bel bezit hadden gevonden van het vuile ding. En als hel artikel van Boe kenschouw niet zoo ouverbiddellijk dui delijk op den aard van het boekwerk had gewezen, zouden sommigen nog (zij schrijven dit zelf) door de jeugdige delin* qucnlen om den tuin zijn geleid: „zij von den het heelemaal zoo erg niet". Öuders let toch op de lectuur uwer kinderent DE GEWAAGDE DAMESKLEEDER- DRACHT is niet van de jongste tijden. Een onzer lezers schrijft de „Resb." zendt ons het volgende rijmpje, voorkomende in den Roermondschen Almanak van het jaar 1741. SLUYT-REDE op d' bedendagsc werelt. T' is sekers dat tot ons GODT Komt sïjn straf te keeren, Om al die hoovardy in pracht Van ydel Klecrcn, Door 't swacke Vrouwen-Breyn. Meest voor den dagh gebracht, Om door sulck ydel tuygh, Te worden meer geacht. Wie sagh tot spyt van GODT, Oyt sulcko drachten keuren, Als al dat ydel tuygh van -* Moeye Jeuffers leuren, Ey laet die ydel dracht, En al dat poppen goet, Dat GODT soo seer misstaet, Dat hy ons straffen moet, Dan soo ghy U wilt moey, Voor al de Werelt thoonen, Bekleedt U met de deught, die sal U meest verschonen, Treckt aen de eerbaer schaemt. De luysler van de deught, Die is het recht cieraet, van alle Frissche Jeught. EEN VERZAKKEND STATION. Het voor weinige jaren gebouwde Sta tion-Zuid (Holl. Spoor) te Kampen ver toont sinds eenigen lijd ernstige sporen van verzakking. Eerst aan de vleugels, maar thans ook aan liet hoofdgebouw ko men scheuren voor, als gevolg van een steeds voortgaande werking. Er is beslo ten binnenkort over te gaan tot afbraak en tot het bouwen van een nieuw stati onsgebouw. Voor de maatschappij een groole schadepost. ERNSTIGE BRAND TE ROTTERDAM. Donderdagavond te 6 uur is door on gekende oorzaak brand ontstaan in de Eerste Electrische Papiervernietiging, ge vestigd in pand St. Laurensstraat 73B van de firma M. Ekstein cn Zoon te Rotter dam. Het was oen felle brand. Onder lei ding van den hoofdbrandmeester slaagde na een uur hard werken de vrijwillige brandweer er in het vuur met B spuiten en 9 stralen le blusschen. De fabriek is vrijwel geheel uitgebrand. Verzekering dekt de aanzienlijke brand- en waterscha de. EEN NAPOLEON-TENTOONSTELLING TE ARNHEM. Te Arnhem is Woensdag in de R. IC. Openbare Leeszaal een Napoleon-tentoon stelling geopend door inr. C. Prinzen uit Ooslierbeok, die zeer veel boeken, pren ten en tijschriften uil den tijd van Napo leon verzameld heeft en ter beschikking stelde. Volgens de „Tel." is deze tentoonstel ling de eenige Napoleon-tentoonstelling in ons land. HOLLANDSCHE MELK PER VLIEGTUIG NAAR ENGELAND, De vertegenwoordiger van de „Daily Chronicle" te Londen, aldus verneemt de „Msb.", maakt ct speciaal melding van, dat er nu dagelijks melk gezonden wbrdt uit Holland voor de invaliden in Engeland. Deze melk wordt overgebracht per vliegtuig, door de zorgen van de fir ma Van den Bergh. Deze krijgt de melk van speciale Ilollandsche koeien, waarna ze, voor het gebruik door de invaliden, eenigszins geslereüseerd wordt. In Rotter dam wordt de melk in gestempelde bus sen gesloten. In Croydon worden ze oogenblikelijk in ontvangst genomen, zoo- dat twee. uren na het melken in Holland, de melk reeds voor de zieken in Enge land op tafel slaat COLLECTIEF ONTSLAG VAN EEN •wu s GEMEENTERAAD. In de jongste raadsvergadering van Bergh (Geld.) heeft *t raadslid Dijkman, nadat de lieer Loefs als raadslid had be dankt, het voorstel aan zijn medeleden gedaan om gezamenlijk ontslag te nemen als raadslid, cm kans te bieden menschen met meer ontwikkeling in den Raad te krijgen, welk voorstel instemming heeft gevonden. Een kind vermist Te Onna bij Steen- wijk zijn twee groote boerenhuizen met hijgebouwen door brand vermeld. liet vee werd grootiendeels gered, de inboedel ge deeltelijk. Een kind wordt vermist. Musscheneieren. Tor bestrijding van de mussehenplaag neemt de Lonneker (O.) landbouwbank musscheneieren in ont vangst tegen twee cent per stuk. Een molenares. Tot molenares van den polder „Gecslener-Ambacht" (N.-H.) is een vrouw benoemd: mej. de wed. J. Mulder. Brand. Woensdagmiddag ongeveer half 4 brandde te Gaanderen (Gelid.) to taal af het huis bewoond door den heer Kok, waarin café, winkel, bakkerij en boerderij werd uitgeoefend. Ook van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Door den stroom gedood.De „N. R. Cirt." meldt dat Dinsdagmiddag e 15-jari- gc M. B. te Rijsoord, werkzaam bij het gemeentelijk electricitieitsbedirijf te Rid derkerk, door den electrischen stroom is gedood. Onweer. In den Woolderachterhoek bij Hengelo (O.) heelt een windhoos tij dens een onweer bij den landbouwer Grobbcn een paar honderd pannen van het dak geworpen en een appelboom in tweeën gespleten. De winddruk was zoo groot, dal in de woonkamer een tafel on geveer een meter van den grond werd ge licht. t Doodelijk ongeluk. Te Haaksbergen is de landbouwer W. met paard cn kar in botsing gekomen met een vrachtauto. De man werd van de kar geslingerd cn zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Het paard bleef ongedeerd, de kar werd geheel vr- niold. In brand geraakt. Een 20-jarige dienstbode te Zeist had het ongeluk met hare rokken in aanraking te komen met oen brandend gasstel,, terwijl zij op en stol slof afnam. De ongelukkige stond in een oogenblik in lichte laaie. Men vreest voor haar leven'. Een rariteit. Bij den landbouwer A. J. Jacobs te Achthuizen, gemeente Oolt- gensplaat (Zeeland), is een veulen ge boren met een koe^pooL Het dier is goed gezond. Vroege aardappelen. Als een bijzon derheid wordt medegedeeld, dat te Har derwijk reeds aardappelen zijn geoogst van den koudon grond. Ze werden ver kocht voor 34 cent per kilo. DIOCESANE LAND- EN TUINBÓUW- BOND. Donderdag hield de R.-K. Diocesane Land- en Tuinhouwbond in het Bisdom Haarlem in gebouw „St. Bavo" te Haarlem, een algemeene vergadering. Nadat des morgens half tien door den Bondsadviseur, rector J. II. W. Borsboom, in de St. Josephskerk een H. Mis was gelezen voor de levende en overleden leden van den Bond, kwam men om half elf in „St. Bavo" bijeen. De voorzitter, de heer N. Dekker, opende de vergadering met den Christelijken groet en een kort opwekkend woord, waarna de notulen onveranderd vastge steld werden. De secretaris, de heer A. H. J. Engels, bracht dan het jaarverslag uit. Hierin werd geconstateerd, dat de alge meene economische toestand nog steeds ongeregeld is. De invoer werkte prijsdruk- kend, de uitvoer was bijna onmogelijk. De malaise in het bedrijf heeft terugslag doen gevoelen op het organisalielevcn. De L. T. B. heeft zich echter kunnen hand haven. Spr. ging de toestand van den L. T. B. na en memoreerde, dat de Bond er financieel zwak voor stond. Verschillende commissies zijn in den vakbond opgericht om de bedrijfsbelangen te behartigen. Spr. herinnerde aan de tot stand koming van de samenwerking met de Katholieke ar beidersorganisatie en de reorganisatie van den Ilandelsraad, terwijl ook de L. T. B. export is hervormd. Spr. besloot zijn ver slag met een opwekkend woord tot de leden cn spoorde allen aan, steeds één te zijn, tot heil van den Bond. Onder applaus werd het verslag goedge keurd. De heer De Jong (Roelofarcndsveen) bracht rapport uit namens de financieelc commissie over 1920. Bij de balans-bespreking ontstonden uitgebreide discussies, o.m. over het feit, dat men vanuit de vergadering meende, dat de aandeelcn, Hanöelsraad niet pari als bezitting van den Bond konden gehoekt worden, doch de voorzitter gaf als zijn persoonlijke meening le kennen, dat de toekomst van een Ilandelsraad niet on gunstig is. Daarna werd gepauzeerd. Na de pauze werd de afd. Haarlem be noemd tot lid der Financieele Commissie over 1921. Dan werd de begroeting 1921 behandeld. Een der afd. maakte bemerking op het volgens haar hooge bedrag (f 15403.30), voor de salarissen uitgetrokken. Onder in stemming der vergadering bracht echter een andere afd. hulde aan het bestuur voor de volgens haar zuinige begrooting, welke f 25.000 minder bedroeg dan die over 1920. Dan werd de contributie-verhooging tol f 6 ter sprake gebracht. Die verhooging bedroeg f 2, terwijl het Hoofdbestuur me de voorstelde, dat deze contributie in zijn geheel voor den Bond is en er in het vervolg geen afdracht meer aan de afdee- lingen zal plaats hebben. De^afd. 't ZanjI en Haarlem, stelèfflfevoor, f 7.5Ó céntribulie te heffen, «net f 1.50 restitutie aan de afd. Wognum wilde res pectievelijk ft. en f. 1, Honselersdijk f 10 en f Berkel f 6 en f t. Schiplui den f G en f 1.50, terwijl Beverwijk een progressieve heTfing voorstelde. Bij de behandeling van deze voorstellen gingen er stemmen uit de vergadering op, die een contributie-verhooging bepleitten, mits er door 't best. ook iets voor den Bond gedaan werd. Men protesteerde tegen den 8-urigen werkdag cn tegen de op handen zijnde grondbelasting. Men sprak den wensoh uit, dat het bestuur tegen die be lasting zou ageeren en dat inzonderheid de heer Engels in de Tweede Kamer zich er tegen zou verzetten en alles zou doen, om die belasting, zoo mogelijk te voorko men. Dan kwam in stemming een voorstel, om de contributie op 7 per jaar en per lid te stellen, met afdracht van f 1 aan de afdeelingen. Dit voorstel werd verworpen met Ï18 tegen 246 stemmen. Dan kwam het oorspronkelijke voorstel van het bestuur in stemming. Dit werd aangenomen met 263 tegen 159 stemmen. De geheele begrooting werd daarna goed gekeurd. Dan werd er gestemd over de goedkeu ring van de rekening 1920, voor de pauze uitgesteld. Op voorstel van den heer Albregts, di recteur van de L. T. B. Bank, lag in de stemming tevens besloten, dat het punt „contributie, leden en instellingen" door een te benoemen commissie gecontroleerd zal worden. De rekening werd goedgekeurd met 205 tegen 35 stemmen en 62 onthoudingen. De afd. Haarlem had reorganisatie van den L. T. B. aanbevolen, doch het Hoofd bestuur zag er de noodzakelijkheid niet van in. Wel kon het goedkeuren, dat een commissie zal worden geformeerd, welke zal onderzoeken, of een reorganisatie wen- schelijk is en welke bij een bevestigende conclusie, voorstellen tot wijziging van den L. T. B. ontwerpt en voor October a.s. indient b(j het Hoofdbestuur. De afd. Haarlem kaïn zich hiermee vereenigen, waarna hot voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen werd. Elke der drie vakgroe pen zal een drietal commissie-leden be noemen. Naar aanleiding van ingekomen adressen werd met algemeene stemmen besloten, tot den Ned. Boerenbond het verzoek te rich ten, er bij de regeering op aan te dringen, met ingang van 1922 de wet op den Zo mertijd in te trekken. Met algemeene stemmen werd besloten, het bestaande L. T. B.-fonds over te dra gen aan het Waarborgfonds. Wegens het late uur werd de rede van Mr. van Haastert uitgesteld, waarna de vergadering met den Christelijken groet ge sloten werd. ECHTE NATUURLIJKE EN GEKWEEK TE PARETEN. In de bladen is in den laalstcn tijd - zoo lezen we in de „N. R. CL" veel te doen geweest over d« vraag, of er wer kelijk verschil is tusschen eefhte natuur lijke en gekweekte pareten. De laatste worden zoosls men weet verkregen door dat men onder de lever van een parel oester een stukje paarfmoergruis brengt en zich daarop de te kweeken parel in laagjes laat afzetten, op dezelfde wijze als ook de natuurlijke parels ontslaan. Dit procédé is nu zoover verbeterd dat er te Londen gekweekte parelen zijn aan geboden, die op het oog niet het minste verschil met echte vertoonen. Men is daarom begonnen de echte en de ge kweekte parels met X-slralen te onder zoeken, B(j wijze van controle onderwierp men tegelijk een aantal nagemaakte pa relen aan den toets. De eerste proeven hebben, volgens de „Daily Mail" geleerd dat nagemaakte parelen onder X-straen ondoorschijnend zijn. Daarentegen ver toonen de natuurlijke en de gekweekte parelen precies dezelfde dichtheid. De deskundigen zetten de proeven voort, maar als de voorloopige uitkomsten be vestigd worden «n er ook verder geen onderscheid gevonden wordt, voorspelt het blad, dat er alle kans is op een depreciatie van de waarde cn de popu lariteit van de ecihte kfeinoodiën. De tommerdhouders beginnen al ongerust tc worden ten aanzien van de tegenwoor dige marktwaarde van parelen waarop zij geld hebben voorgeschoten, en de juwe liers in het West End en in Halton Gar den wei-den Zaterdag belegerd door man nen en vrouwen die hun echte parelen ■ran de hand wilden doen of er de waar de van wilden weten. De „Daily Mail" verneemt' dat een groole juweHersfdrma in het onzekere is aangaande sommige parelen, die zij on langs als onderpand heeft aangenomen, en waarvan niet uit le maken zou zijn, of zij soms tot de geweekte soort be- hooren. Op de afgebeelde X-straal-foto's, die wij in het blad aantreffem is met den besten wil geen verschil tusschen de beelden van de echte en de gekweakte parelc" waar te nemen. De toestand in Ierland. De verkiezingscampagne in Ulster. De campagne voor de a.s. parlement- verkieziregen in Ulster is in vollen gang. De leider der Ulster-parlij, Sir James Craig, zeide in een rede te Belfast dat De Valera de Home Rule-wet diende te aan vaarden en die Te doen weiken in hel be lang des volks, niet ter wille eener partij. Ilij zou steeds bereid zijn hel vofk van Ulster te leiden, maar nooit te willen we ten van een Iersche republiek. Daartegenover zeide de katholieke lw- des JjjpU.ls^iTNscpUi' Devnm ïn'een' rtëie, gehouden te Rally castle, dat hij heftig protesteerde tegen de behandeling der katholieken in Ulster, die aangezien wer den als pariahs cn bijaldien de tegenpartij de overwinning behaalde zou die z.i. wet ten faken, welke zouden indruischen te- gengen de belangen der katholieken en vernietiging van allo religieus©- en onder- wijsbelangen, die de katholieken heilig zijn. Dt nieuwe Home Rule-wet zon niet verzoenend werken en was slechts een poging der Engelsetie regeering o^n de Ieren iels crp te dringen tegen hun wil. Telefonische verbinding gebroken. De telefonische verbinding tusschen Du blin en Belfast is gisteravond verbroken, daar de draden bezuiden Droghedu waren doorgesneden. De vredespogingen. De „Daily Chronicle" verneemt, dat men alle pogingen, die thans van verschib lende kanten gedaan worden om in Ier land tot oen vergelijk te komen nog niet al te ernstig moet nemen. De verkiezingen in Ierland moeten éérst achter den rug vóór er iets van heteekenis zal kunnen ge schieden. Wanneer daarna r.oord cn zuid mot elkander in aanraking ikomen is het mogelijk, dat zij samen een request tot Groot-Briltannië zuilen riohcii om meer geld le krijgen onder de Home Rule-wet. Het conflict in de Engcische mijn industrie. De houding der spoor- en transport arbeiders. De instructie, door de spoorwegarbei ders uitgevaardigd, dat steenkool, welke voor huishoudelijke doeleinden gebruikt wordt, niet valt onder het behandelings- verbod, heeft aanleiding gegeven tot ver schil van opval'mg. De instructie werd ge geven ten aanzien van steenkool, die zich bevond op de mot de mijnen in verbin ding staande zijsporen. Sedert nu steen kool van overzee© werd aangevoerd, rees de vraag, hoe men de instructie op deze steenkool had toe te passen. De corres pondent voor arbeidszaken van. de „Man chester Guardian" vernoemt nu, dat de spoorweg- en transportarbeiders, officieel de opvatting huldigen, dat ingevoerde steenkool, bet doet er niet too, waarvoor zij dien, niet onder de bovenbedoelde in structie valt, daar het resultaat van den Invoer hetzelfde is ais werd steenkool in do mijnen geproduceerd door niet-vakver- eenigingsleden. Zij vexmeerdert den be schikbaren vooraad en verhoogt daardoor het uithoudingsvermogen van de regee ring. Het meerendeel der leiders is van meeninig, dat het behandelen van deze steenkool ncskoint op „onderkruipen". De medewerker der „Daily Mail" voor aibeidskwesties zegt, dat de transport- Wnkers ten aanzien der vraag of zij met de spoorwegmannen zuilen samengaan met betrekking tot hot niet-vervoeren van steenkool uit het buitenland, in een las tig parket zijn. Een hunner afdeeEngen is die van de zeelieden- en stokersvereeni- ging, die loonsvermindering heeft aan vaard, waardoor de hofmeesters en koks op de schepen, die tegen de loonsver mindering waren, in staking gingen. De breuk is toen nog verwijd, doordat de voorzitter van den rediedenbond. Have- look Willson, besloten heeft, dat de leden van dien bond het werk moesten over nemen der onwillige hofmeesters en koks. Het gevolg is, dat het twijfelachtig zal zijn of de transiportwerkcra te vinden zonden zijn voor samenwerking met de spoorwegmannen, om ter wille der mijn werkers den arbeid neder le leggen. liet is nu reeds gebleken, dat met uitzonde ring van Glasgow, slechts -in hoogst en kele gevallen bezwaar is gemaakt tegen het lossen van steenkool, .uit den vreem de aangevoerd. iDe „Damsterdiep" is gisteren in Kings- ly binnengoloopen met 500 ton kolen uit Rotterdam. De havenarbeiders en spoor- wegülieden weigerden de lading te ver voeren, welke door de bemanning van de „Damsterdiep" werd' gelost, en op motor- lorries werd gedistribueerd. Onbruikbaar gemaakte mijnen. In de Swanwickmijneu in Derbyshire hebben de stakers de pompeus van het veiligheidspersoneel gedwongen de pulten t« verlaten, waardoor de mijnen voor vele maanden onbruikbaar zijn gemaakt. De Poolsche opstand in Opper- Sllezië. Italië zal niet zelfstandig handelen. Een of furieus c nota zegt, dat de Itali- aansche regeering in verband met de ge- gebeurtenissen in Opper-SHezië geen af zonderlijke houding zal aannemen, of schoon de groote meerderheid der slacht offers onder de Itaïiaansche troepen vie len. Dit besluit moet genomen zijn na langdurige besprekingen tusschen Sforza en Giolitti. De ministers waren het er over eens, dat men behoort te handelen in gemeenschappelijk overleg met de ge allieerden. De diplomatieke actie van Ita lië moet in hoofdzaak gevoerd worden in den hoezem van den raad van ambassa deurs. Fransche soldaten gevangen genomen. Volgens een bericht van den „Lokal- anz." uit Koscl werden hij de gevochten daar in de huurt elf Franschen in uni form gevangen genomen door de Duil- sche zelfbeschermingspolilie en daarna weggevoerd. Nog geen beslissing omtrent de vcrdeëling. Iin gezaghebbende kringen alhier wor den uitdrukkelijk die te Parijs gepubliceer de TOrklariisgen omlilienid. dat de tobergeal- liooridie commissie in Oppcj-Sileziê aan de Pollen de imsiiqisitpicjêJe.dliqlrietj# heeft [IpOri igowosen tot oen lijn, dlie zqer dicht tol de Korfainity-lijiu nadert. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat door den Oppersten Raad nog geien beslissing ais genomen aan gaande de verdoeling en1 dat zolfs oog geeit advies ran de inilienge-aiiISeerde ooopmissie bij dien Oppersten Raad [iis ingekomen. Telegram van Opper-Sileziërt in Nederland. Aam din regoerimgen tie Parijs, Loonden en Rome lis het volgende telegram veraotn den door het hulp-oomiitié voor vadteik^idt»« getrouwe Opper-7:jicziër.s sm Nodoriancb „De talrijke im Noderiamid wonende Oppor* Silcxi&rs zijn Idloor de laatste gebeurtenis* sen in hum raidcrlamid over het lot daarvan in liooge mate ongerust. De door Kor- fanty im het leven geroepen rebellie heeft reeds aam die .voornaamste gebieden van ons vaderland de zwaarste schade beroik-i kend. Totale oruclergamg vam de voor-i maamsto en meest bedulidienidie economische anrioh'tingien zweeft dreigend boven groote deefen vam Opper-Sólezdë. De geaMieerdla mogendheden, voornamedijik Frankrijk, hebben dos tijdis die bescherming ivan ons Opp er- Siderisch vaderland op zich geno men en i«eioof.:l voor een rechtvaardige oaiiievtiing en doorvoering vam het ver drag van Versailles over die volksstem ming cn( grensbepaling tiq zuilen zongen. Korfanty1» rebellie, die een „fait ac compli" poogt tic scheppen, dreigt inu een rechtvaardige grensbepaling, overeenkom stig ide vollcsslemmiiingsrcsulitaitien, te niet ie doen. Wij) Opper-Siileziërs, zijn tien zeerste omgarust te moeten waarnemen, dat dé in Oppcr-Sljlezië zich beviimidiendiq Enitenilelrocpen Mijikbaar mielt dm staat zijn voor wetieSijike toestanden en bescherming der vredkriSevende burgers te zorgen. Wij verzoeken dringenddat de herhaalde be loften idler Entente in de tegenwoordige kritieke oogenMiklken,, nu ook im duiden worden omgezet. Tot mm toe hebben wij alleen wooiidlen gehoord!" lEerbij wondt miog opgemerkt, dat im dia aam de Italiaamsdhe en Britoche regeerimg gerichte teüegramimcn dezen darik betuigd ia voor het feilt, dat die tnoepen dezer balde mogendlieidlen, trots zware vciriiezeni, logen die opstandelingen voor «1e bescher ming vaat redii't, ondie len wol zijm zijn op getreden. DB SANCTIES GEHANDHAAFD. In verbond met den twijfel, die naar aanleiding van de aanneming van het ultimatum is gerezen, maakt de intergeal- lieerde Rijnlandscommissie nadrukkelijk bekend, dat de wetgeving omtrent de douanerechten zoowel aD die omtrent den in- en uitvoer in het bezette gebied dezelfde is gebleven als op 8 April van kracht werd. DE CONFERENTIE NOG NIET VASTGESTELD. R. 13. D. meldt dat het aanvaarden van het geallieerde ultimatum door Duitsch- land een onverwijlde conferentie dor ge allieerde eerste ministers niet noodzake lijk maakt Een bespreking van bet vraagstuk der eciiaioverg eling ii on waarschijnlijk totdat is vastgesteld hoe Duiitschlaad zijn verplichtingen nakomt. De datum en de plaats van de volgen de vergadering van Oppersten Raad in nog niet bepaald. DE OPSTANDEN IN RUSLAND. Te Stockholm zijn berichten ingeko men dat do boeren-opstand in Oost- Siberië zich uitbreidt Het leger van Samenof en de rest van de troepen van Koltsjak worden door de Japanners ge steund, om de Oost-Siberische repu bliek die door Moskou wordt geleid, ten val te brengen. In West-Siberië is de toestand voor de bolsjewisten ongunstig. De boeren ver eenigen zich met de kozakken. Op meer dere plaatsen zijn de bolsjewisten naar da oproerlingen overgegaan. De oproerige be weging is veroorzaakt door de meedoogen- looze requisites, die de bolsjewisten in den herfst en het voorjaar in West-Siberië ge daan hebben. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. EEN SERGEANT GESTEEN3GD. Te Toulan zijn naar de „Matin" meld ongeregeldheden voorgevallen in de in» fantorie-kaaorne. Soldaten van de lick- ring 1919 jouwden een sergeant uit, die hun verbood gebruik te maken van da wasckfonteintjes wegens hot heerschen- de watergebrek. Aan het relletje namen spoedig eenige honderden soldaten deel, die vijandelijke kreten uiten en met stee- nen naar den sergeant wierpen, die aan hoofd en rag gewond werd. De komst van den officier van da week maakte een eind aan het opstootje. FOOIEN VOOR POSTBEAMBTEN. In de jaarvergadering van do veroeni- ging van postbeambten te Edingburgh is uitvoerig gedebateerd over de Kerst mis-fooien van postbeambten. Een der aanwezigen berekende dat iedere brie venbesteller elk jaar op gemiddeld 13 p.sh uan Kerstmis-fooien kan rekenen. Een motie werd aangenomen om do Labeur Partij te verzoeken een wetsont werp in te dienen, dat bet aannemen van Kerstmis-fooien onwettig zou maken. Een amendement om dan in de plaats dor fooien aan te dringen op schadeloosstel ling, werd verworpen- STEENKOOL IN HET EILAND MAN. Er is steenkool ontdekt in hot eiland Man, waar men tot dusver steenkool moest invoeren. Boringen worclen voortgezet door Amerikaansche en Schotsehe svndi- veaten onder leiding van ingenieurs, ia de nabijheid van Ramsey. De kroonprins van ,1 apan heeft Don derdag esn vergadering van het Hooger- Hoogerhuis bijgewoond, teen de konink lijke goedkeuring verleend word op hot wetsontwerp betreffende bet vrodestrao taat met Hongarije- Do prina on rijn ^flöteti'^ Tlak 'voor aen troon. Dit is oen eerbewijs zon der wedergade en wordt bescüiouvd tuf grooio liiüde vaa het payment aan de« gast.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2