Gemengd Nieuws* Djambi. Korte Berichten. TWEEDE KAMER. dag It! oen Cor suite tunc-n van het i'ois de Boalognc een -wandelaar vermoord, een bejaard man, wiens lijk door twee jonge lui o-p fietsen gevonden is. B-lijkbaar is roof de drijfveer lot de misdaad geweest. Naast bel lijk lag de portefeuille van den vermoorde, temidden van daaruit gerukte, waarctelooze papicien. Uit Melbourne wordt gemeld, dat na 1 October ongeveer alle scliepen dor kust vaart, die meer dan twaalf passagiers ver Voeren, ycrplaiü zullen zijn een installa tie vuur d-raudtooze telegrafie aan boord te nebben. Volgens Scotland Yard was een aan tel der daders van de Zaterdagavond door Si"ti Faners 1c Londen gepleegde aanval len jonge vrouwen, als mannen vermomd. De Encycliek „Renim Novantm" en atidersdetikeitde.il. Nu hot dertig jaar goleden is, dat do Encycliek „Rorum Novarum'' verscheen, wordt do vruchtbaarheid van haar zen ding mot slechts door do katholieken goeierd, maar ook door andersdenkenden ckenJ. Z jo ech rij ft le Chr'ot.-IIist. „Nc- dez lander" in een zijner jongste num mers: Tegelijk wordt ecu nieuwe tijd ge opend. Romo doorziet don tijd. Hot weet de feekencn dor tijdon te duiden. Het ont dekt, Uoo bet socialo vraagstuk oprijst mot macht en straks do bcheerschendo positie zal bekleeden. Ilot spreekt zijn Woord en is geroed. Sinds Leo XIH jpralc, zijn de socialo organisaties mach tig uitgebouwd, is do socialo studio ver diept en alzijdig aangevangen. Na der tig jaar.blijkt een rijke oogst te velde te staan. De betookenis van hot verkregene ligt op algemoen gebied. Er is socialo helong- rtelling gewekt; er zijn sociale vragen doorzochter is sociale lectuur versche den. Do encycliek heeft algemeen g(o- ïrei'kt. Zij wil socialo belangsf lüng wekken. En dan in greote lijnen verworpen, wat ^ls oplossing der sociale vraag verkw-d Jrordt aangeprezen; in groote lijnen zeg den, w»oar de oplossing kan worden ont moet. Dat zijn de grooto gedachten, voor dertig jaar gezaaid en die alom nu Vrucht voortbrengen. Zo hebben tevens akkers bereid, waarop het onmiddellijke en speciale werk kan gedijen, waarom hot in later jaren moest te doen zijn. Nieuw (Werk, soms ietwat klein en altijd wis selend. Maar dat alleen kan waarde hou den, als de bodem is bereid. I Hopeloos verdeeld. In do Christelijke „Amsterdammer" Iwordt onder de „Kroniek der Jongeren" ton on ander verteld over den inhoud ïer „Kerkboden", waarin te weinig, te teel en vast niet veel goeds moet staan, -Waarin de broederlijkheid on hartelijkheid ben heel eind ver te zoeken is. Het yereischt heel wat geduld om ze te lezen Vanwege de Spaansche hanengevechten en het onderling gehafgswar. Verder zegt ie schrijver: 1 „Mij dunityjj £at het Protestantisme er iecht voor staat. „Men praat over propaganda tegen Ro me. Maas Dffevo menschen, hervormt dan Joch ezat eens u zelf. Begint eens van Jeruzalem. En heelt de breuken van Sion Vaak nn toch eens dat er één belijdenis- kerk komt in Nederland, één kerk, waar do Ncderl. Geloofsbelijdenis in eere is. T)at kan bo=t. Het moet niet zijn, dat ïtuggon uitgezift worden, 'terwijl men den kemel doorzwelgt. Maakt nw korken toch eens één, op grond van een solioden grondslag. En hervormt dan uw „Kerk boden." En stolt ze op dien écnon grond slag, onder de leiding van beproefde Schrijvers, die daar in „bouwen" kunnen, fecht bouwon. „Ja, dan dan hebt ge een goede propaganda tegen Rome. Maar ach looals nu! We tobben nu al 4C0 jaren Binds Luther ons de Prot. Kerk in elkaar Bette, en we zijn verder van 't doel af dan ooit. Tegenover Rome's eenheid hebben wij niets anders te stellen dan iopeloozo verdeeldheid. ,,'t Is droef, maar waar". Hopolooze verdeeldheid, de klacht is droevig en juist. Wat verdeeld is kan niet do waarheid zijn. Waarom dan niet de waarheid gezocht-, om ».:ct haai de eenheid te vinden? II8HWS. •DE NEDERLANDSCHE WEEK TE MADRID. Aan oen correspondentie in do „N. R. Crt." ontloenen wij do volgende be- langiijke bijzonderheden over de Nedor- landsche tentoonstelling ia do Spaansche hoofdstad Over het algemeen krijgt men Wol don inlruk, dat hot comité Nederland in den weamde hot juiste oogenhlilc ge troffen heeft, om in Spaujo belangstel ling voor do Hollandsche producten te vinden. Zoo schijnt het, dat b.v. do in zending van do zuivolafdeeling van het dppar'eme-nt van landbouw genoeg belang heeft, om blijvende relaties in het leven te kunnen roepen. Waar do landbouw in Spanjo op zoo geheel andere, producten gericht is, dan de onze, kan do handel ©p dit gebied van groote betookenis wor den, le moor, waar de inzendingen van boter, melk en kaas van dozo afdeeiing er wol op berekend zijn, den Spanjaard Mï indruk te geven van het iiooge peil, ur.arop bij ons deze industrie staat. Do zieke plantkundige dienst van de Land bouw hoogoEt-hool te Wapeningen zond een tnlorossauto verzameling en voorwerpen betreffende de ziekten der planten en ook dc Rijksseruminrïehting te Rotterdam zond preparaten van zieke dierlijke weef sels CO, SpIJL. 26 prachtige Kooien, die zich at hoele maal in de Spaansche stallen thuis voe len, ja, wior aantal zich hier zelfs met 3 aardige kalfjes vermeerderd heeft, go ven oen good beeld van wat de voetoolt bij ons bereikt heeft. Bij onzen rondgang in het Palaeio do crista! vallen ons vorder op, onmiddellijk bij don ingang, twoo grooto maquette; van do havens van Rotterdam en Amster dam. Verder vindon we er de Jloornsehe me taalwaren fabriek G. Scholt-en mot oud- Hcllandsek koperwerk. Gcbr. Mcrens te Haarlem met gummi-, rubber-, caout chouc- en aboniet-artikolon; G. Andriesso en Zn. te Rotterdam mot spreien en gor- clijnon; Glasfabrieken Leerdam; Bensdorp) mot bonbons; Wijnand Pocking te Am sterdam; de Zuid-Holl. Bierbrouwerij Den Haag; biscuitfabriek do Lindeboom te AmsterdamAV. Gussinklo met wandol- stokken, enz.; Van Gcider en Zonon to Amsterdam met papier; S. Duits on öo. te Dorure ht met reclame-arlikolon; Moli- nefabriek te Rotterdam met verfwaren; St. Lucas aardewerk to Utrecht; Philips' Gloeilampen; Van Berkei's Patent, Rot terdam, met snijmachines en weegschalen, Polak en Szhwarz te Zaandam, essence- fabrieken, en do Gouda Kaarsen fabriek to Gouda. In hot midden van de zaal staat een groote maquette van het s.s. Limburgia van den Kon. Holl. Lloyd, dat buitengewoon do belangstelling van het publiek trekt. Door een harmonische indeeling van do ruime zaal van het Palaeio di Oristal heeft de energieke architect der tentoon stelling, do heer Koning uit Bilthoven, al deze heterogene artikelen weten to vorecnigen tot een smakelijk en aantrek kelijk geheel." De redacteur van de „Maash." te Ma drid schrijft nog: „De tentoonstelling wordt sinds Dins dag zcor druk bezocht. Ten zeerste moet het echter betreurd worden dat slechts hij zeer enkele stands in het Palaeio di Oristal, vertegenwoordigers der exposee- rende firma's aanwezig zijn. Wanneer er geen maatregelen worden genomen, om de bezoekers voor te lichten omtrent het geen zij in de economische afdeeiing zien, valt voor dit deel der expositie een fiasco te verwachten." De Nederlandsche tentoonstelling te Ma drid werd Vrijdagmorgen bezocht door de zoons van den koning, den prins van Asturas en Don Jaime, vergezeld van eeni- go heeren der hofhouding. Rondgeleid door den heer Menton, at taché honorair van het Ned. Gezantschap, en den heeir J. R. Koning, architect der tentoonstelling, bezochten de prinsen ach tereenvolgens de zalen met moderne en antieke schilderijen, de inzendingen van het Koloniaal Instituut, waar dr. L. P. de Bussy hen op verschillende interessante bijzonderheden opmerkzaam maakte en bezichtigden vervolgens de inzendingen der Ned. uitgevers, waar liun een kunst- kalender werd aangeboden, om zich ver der geruimen tijd op le houden bij de oude kaarten en boeken, handelende over Spaansche historie en literatuur. De prins van Astruas tiande meermalen zijn groote ingenomenheid met het tentoongestelde en onderhield zich op innemende en levendi ge wijze mot het gezelschap op zijn rond gang begeleidende dames en heeren. Ook de a'fdeeüng Kinder-Hgiëne en opvoeding en vooral de Hindelooper- en Olanda-kinderkamer trokken hun belang stelling. Sier werden den Prinsen 2 minia- tuursleedijes aangeboden. Op weg naar het Palaeio de Cristal in teresseerden de hooge gaslen zich bijzon der voor de klompenmakerij; den Prins van Asluras werd daar op zijn verzoek een paar klompen aangemeten, waarin zijn voorletter zal worden gesneden. Overal op den verderen rondgang langs de slands wisten de beide Prinsen door hun vriendelijk en eenvoudig optreden zich de sympathie van inzenders en be zoekers te verwerven. Zij bewogen zich ongedwongen tusscihen het publiek, namen met vriendelijken dank de hun aangebo den souvenirs o.t. der firma's Bensdorp, Wijnand Fookink. Van Gelder Zonen (postpapier), Schollen (miniatuur koperen pijpxstandaard), Polak Schwarz (essen ces), der afdeeiing Zuivel (beschuitje met kaas), Zuid-Holl. Bierbrouwerijen enz., in ontvangst en spraken herhaaldelijk hun bewondering voor het geziene uit. Ook Amsterdams maquette van de ha ven, zeer begrijpelijk en duidelijk in vloei end Spaanseh uitgelegd door mej. A. Kruis, commies ter gemeente-secretarie te AnVlerdam, werd met veel belangstelling bezichtigd. Na een bezoek aan dc koeien verlieten de hooge gasten onder dankbetuiging en na hartelijk afscheid genomen te hebben van allen, die gedurende den rondgang in lichtingen hadden gegeven, de tentoonstel ling. 911 In liet zoo juist verschenen Oranjcboek doet onze Minister van Builenlandsche Zaken, betreffende de pelroleumwinning en exploitatie dor petroleumvelden in Djambi uitkomen, dat de Amerikaansche Oil Land Leasing Bill van 25 Febr. 1920 ten doel heeft mijnconcessics te beperken ten behoeve van Amerikanen en Ameri kaansche maatschappijen. Overigens staat deze wet geheel in het leeken van wedcr- keerigheid. Dc Minister geeft een uiteen zetting van deze wet, welke hij kenschetst als zeer scherp en welke een absoluut verbod inhoudt om deel le zemen in ecnige Amerikaansche mijnconcessie voor onderdanen van een buitenlandschen rtaat, welks wetgeving beperkende be palingen [e dien aanzien bevat. Nu houdt onze koloniale mijnwetgeving een beperking in len aanzien van vreem delingen, die van belang is met het oog op de houding in Amerika krachtens de nieuwe mijnwet aan te nemen tegenover Nederlandsche belangen in petroleum in de Ver. Staten. Immers, terwijl er in In- dië geen beperkende bepalingen bcsir.au rnet betrekking lot de aandeelhouders, zou het onmogelijk zijn voor Nederland sche onderdanen op grond van de Ame rikaansche wet in dat land aandeelen te bezitten in mijnbouwkundige vennoot schappen. De Amerikaansche Regeering heeft bij onze Regeering met het oog op voormelde wet inlichtingen gevraagd be treffende het karakter van de mijnwet geving in de Nederlandsche koloniën. Als gevolg van het antwoord onzer Rcgcc- riiig van 30 Juni 1920 op een desbetref fende brief van den Amcrikaanschen ge zant van 5 Juni, heeft een verdere cor respondentie tusschcn beide Regeeringen plnats gehad. In Januari 1921 heeft de Amerikaan sche gezant in aansluiting bij deze corres pondentie, gesprekken gehad met onze ministers van buitenlandschc zaken en koloniën, waarin hij de exploitatie der Djamhi-lerreincn ter spreke bracht. Het Nederlandsche standpunt te dier zake blijkt uit brieven van den gezant van 19, 22, 25, 25 en 27 April en een brief van minister van KarneLeek "an 10 Mei. In laatstgenoemd schrijven brengt de minis ter in herinnering, dat in den loop der gesprekken met den gezant in Januari, hij den nadruk heeft gelegd op een punt, reeds in de voorafgaande corresponden tie uiteengezet, te weten, dat de Nederl. Indische wetgeving geenerlei onderscheid- maakt tusschen vreemd en Nederiandsdh kapitaal, wanneer het maatschappijen be treft, welke wenschen deel te nemen in de exploitatie van petroleum-terreinen in Indië en dat hij heeft d-oen uitkomen, dat de Nederlandsche Regeering met voldoe ning de deelneming zon zien van Amcri- kaansch kapitaal in de ontginning van den pelroleumrijikdom van Indië, evenals in elke andere onderneming, welke ten doel had, de economische ontwikkeling van de kolonie te begunstigen. Intus- schen, toen de Amerikaansche gezant ge sproken heeft over de Djambivelden, heeft minister van Karn-eheek slechts kunnen bevestigen wat dc minister van koloniën hem reeds had medegedeeld, al., dat be treffende deze terreinen, onze Regeering reeds een definitieve beslissing had ge nomen en aan de goedkeuring der Sta- ten-Generaai een wets-ontwerp had on derworpen, houdende stichting eener Ned. Inlische Aardoli-amjarschappij, waaraan <i« ontginning der Djambi-velden zou worden toevertrouwd. Derhalve was in Januari en met nog meer reden op den datum van de verzending der nota van 19 April door den Ameiikaanschen gezant deze exploitatie een iu beginsel vastge stelde zaai, behoudens medewerking der Sta ten-Genera al. Uit den aard der zaak kon er onder deze omstandigheden voor de Regeering geen sprake van zijn reke ning ie houden met nieuwe oplossingen op het laatste o-ogenhlik door belangheb bende groepen voorgesteld. Nog herinnert de minister eraan, dat de minister van koloniën in deze ge sprekken in Januari onder de aandacht van den gezant gebracht heeft, dat voor meld wetsontwerp aan de Bataafsohe Petr. maatschappij toestond de aandeelen B. van de Ned.-Ind. Aardolie-maatschappij over te dragon aan particuliere vreem delingen of vreemde maatschappijen welke zich hiertoe met de Bataafsohe zouden moeten verstaan, doch dat de Regeering zich volledige vrijheid moest voorbehou den in elk bijzonder geval, deze over dracht van aandeelen B goed te keuren. Anderzijds heeft do minister van koloniën zoowel in deze gesprekken als hij de beraadslagingen in de Tweede Kamer doen uitkomen dat meerbodoeld wetsont werp geenszins ten doel heeft aan de Bataafsche een monopolie te verleenon voor geheel Nod.-Indië maar dat hij in tegendeel zulk een monopolie ten bate van wolke maatschappij ook in strijd zou achton met de belangen der koloniën. Hij heeft er do aandacht op gevestigd dat behalve Djambi nog andere terreinen van groote beteekenis voor de petroleum industrie beschikbaar waren, welke het onderwerp kondon uitmaken van een ge lijksoortig contract met andere maatschap pijen. In zijn rede van 29 April deed de minister uitkomen dat de ontginning dezer andere terreinen waarschijnlijk bin nenkort kon worden tegemoet gezien en zinspeelde hij op do mogelijkheid dat andere instellingen dan de Bataafsohe alsdan aan deze exploitatie zouden kunnen, deelnemen. Eindelijk heeft de minister zich herhaaldelijk gekant tegen uitsluiting van vreemdelingen en van vreem<T~kapi taal van de exploitatie der Indische pe- troleumrijkdommcn. Ten slotte weerlegt minister Van Kar- nebeek de opmerking van don Ameri- kaansc'nen gezant in diens schrijven van 22 April dat Djambi het laatste rijke petroleumlerrein van Indië zou zijn. De minister van koloniën heeft hem gemeld, dat de gezant te dien aanzien verkeerd moet zijn ingelicht. Immers de onderzoo- kingen en exploraties van den officieelen mijndienst hebben voldoende aangetoond dat-, zoowel op Sumatra als Borneo en in andore gedeelten van Ned.-Indië er nog terreinon bevinden, rijk aan belof ten voor petroleumproduc tie. Prof il/r. J. VeraartIn de „R.K. Vakbeweging" van 12 Mei j.l. wordt me degedeeld, dal het R.K. Vakbureau op de tl Jaarvergadering op 30 Mei a.s, een bestuursvoorstel zal behandelen, om in haar Bestuur een nothlskundige econo mist op Ie nemen. Naar liet „Gcnlriun" verneemt, ligt het in de bedoeling hij aanneming van dit voorstel, prof. int. J. A. Veraart als zoo danig [e benoemen. Dc Bisschopswijding van Mgr. Vinccn- tini. De wijding van den nieuwen Nun tius Mgr. Vincenlini zal 29 Mei door Kardinaal Gasrparri geschieden in de kerk van de H. Agnes le Rome, (Centrum^ fearecie oesclnkking Kapverbocf gelegd op het bekende (js/ketaerrtboscth van dien ei-KI W Kr Tl IRPPCCT' keizer, dat 25 Mei a.s. iu publieke vei-»i I Id UOtltlO I Hag komt. Gelijk reed, gemeld is, heeft Trekking yan 70Q numm#r8 ton 436' .Vijfde Klasse. Dekde Lijst. {Trekking van 19 Mei. 1000, No. .11405, 15198, 21698, 22615.\ r •LamerICdCL,^^ Titaan Nottrl. A. Q. MULIE f 4001 No'. 3262, 1488!, 21908, 21939* de Regcenng een schriftelijke vraag be. A 1fi9_ treffende een dergèlijik verbod gesleM. Woensdag 18 Mei 192L f 1 193ö7 2lQftS> WEIGERING OM TE PLAKKEN* Be Haagsclie Bestuurd er sbond heeft zich met het volgende telegram tot den Minister van Arbeid gewend: „Dringend verzoek spoedig tot wijziging van loon grens over te gaan inzake Invaliditeits wet. Patroons weigeren verder te plak ken, o.a. Matters, Wamars en Neerlan- dia, totaal rnim 300 man personeel. Meerdere patroons volgen." In de Venen. Naar het „Hbld." verneemt, is mot ingang van Dinsdag de steunregeling der werkloozo veenarbeiders ingetrokken. i vau 100» 1978 5603 IC081 400 2203 12520 18172 200 1526 10304 12120 100 5693 7862 88C0 10786 17883 19238 1944* Pr!J«a van 1 90,— (eigen geld) 189 318 506 16 00 75 618 71 768 78 855 902 12 1169 1241 1512 93 1868 97 1919 37 38 2107 46 193 205 31 37 311 31 37 431 56 585 647 786 804 7 942 88 95 42 53 78 1865 1911 32 39 43 68 2064 3030 55 65 VOOR PLEIZIER UIT EN VER DRONKEN. Te Cuthsmfcorg waren Zondag per fiets voor pleister van Amslcrd&sn (fo'ie jonge lingen aangekomen. Tegen den avond cir ca half zeven gingen zij in de rivier Lok zwemmen. Een van hen, de 20-jarige George Noubauor, werd vermoedelijk door kramp bevangen en verdween plot seling in de diepte. Zijn lijk is Maandag met de reg-en opgevischt. De ongeluk kige, wiens ouders te Nlirhberg wonen, was te Amsterdam in betrekking als kan toorbediende. DOOD GEVONDEN. Bij de familie te Roosendaal (N.-B.) jcS kwam Woensdagmorgen bericht, dat tus- Bchen Rotterdam en Dordroeht het lijk 94 govonden was van den 40-jarigen 0. de 13^ II. te Roosendaal, die sedert eenigen tijd, 1521 daar hij werkloos was, zich elders op- 16^ hield, om werk te zoeken. Omtrent do 73 oorzaak of men Mer met een ongeval 17|g of met misdaad te doen heeft ver keert men in het onzekere. MISLUKTE DIEFSTAL. Te Sohellingwoude (N.-H.) vervoegde zich bij de echtgenoote van den lieer van V. een als beer gekleed persoon, die voor gaf, in een café met haar man (die niet 2150 thuis was) te hebben afgesproken, diens 23e! nieuwe fiets 4e zullen ruilen tegen des be- 73 zoekers motorfiets en f 350 toe te geven. 2420 Hij kwam daarom de fiets even zien en 25 drong meteen de gang binnen. De juffrouw zei, dat de fiets op zolder stond en niet 2539 te bezichtigen was, en het kostte haar zeer 2603 veel inoeito, den man kwijt le raken. Toen haar echtgenoot thuis kwam, bleek dat hij 01 niet in oen café geweest was en het gehcele verhaal verzonnen was. Inmiddels was de 2625 vreemdeling verdwenen. 32 HET RAADHUIS TE ROTTERDAM. 2950 Het bestuur van den Katholieken Kring te Rotterdam, heeft ter versiering van het Rollerdamsche Raadhuis een decoratief parmeau aangeboden, uit te voeren door clen kunstschilder Anton Molkenbocr en te plaatsen op den hoofdcorridor. De schil derij zal voorstellen dc samenwerking van de factoren, welke een groote stad bou wen; het intellect, de arbeid en het geld. EEN OPLICHTERSSTREEK. Een gehuwde juffrouw te Utrecht, die wegens den woningnood genoodzaakt was met haar echtgenoot een ouderdak le zoe ken bij haar ouders, ontving in de afgc- kïopeu week bezoek van een man, die de verheugende tijding bracht, dat hij haar man aan een woning kon helpen. De gele genheid, die geboden werd, werd natuur lijk met beide handen aangegrepen, omdat de eigen baard toch nog het meeste waard is. De onfcekende weldoener beloofde nu alles in het werk te stellen, dat de woning door de juffrouw en haar eehlgenoot be trokken kon worden en vroeg slechts de som van 1, die hij wilde lresleden, zoo verleide hij, om oen requestje aan het ge meentebestuur le zenden. Den dag daarop bracht de man weer 'n be zoek en gaf de mededeeliug, dat de zaak in orde was; het uis kon binnen een paar dagen betrokken worden. De echtgenoot Yan de jufrouw gaf den man uit pure dankbaarheid f 10 beloohing, die minzaam aanvaard werd. De belofte werd gedaan, dal den volgenden morgen de sleutel van het huis, dat moest staan aan den Krom men Rijn bezorgd zou worden. Inderdaad bracht de man den volgenden dag den sleutel, waaraan een etiquet met de slraat en hel huisnummer bevestigd was Bescheiden vroeg hij f 5 sleutelgeld, dat graag gegeven werd. Wie besch 'jft echter de teleurstelling van het gelukkige paar, toen liet op het stadhuis bij de afdeeiing Woningbouw moest hooren, dat het de dupe was gewor den van een oplichter. De politie werd met liet geval in ken nis gesteld en net mocht de recherche ge lukken den oplichter aan te houden. TAARTEN h LA MINUTE. Onder buitengewoon groote belangstel ling van het publiek, dat haast even tal rijk was als bij de snelheidswedstrijden in het Stadion, werd Woensdagmiddag op de I.B.A.T.A. te Amsterdam de kwestie opgolost: „Wio kan het vlugst en het best een taart versieren?" De deelnemers aan den wedstrijd tra den alle in witte ambt-;kleeding binnen en schaarden zich met hun ingrediënten aan lange tafels. Voor hen lag als een onbeschreven blad, de platte ronde taart, die zij moesten garneeren. Toen hot een-twee-drie van den wed strijdleider klonk, togen allen, met vlug gen ijver aan den arbeid en zag men versieringen, de een al mooier en kun stiger dan de andore, ontstaan. Een der deelnemers had inzonderheid veel bekijks. Het was een vijf tien-jarig banketbakker- tje uit Bnssum, een op zijn gebied stel lig veolbelovend jongmensch, v.ant nog eer de acht minuten-wedstrijdt(id om was had !iij, met een triomf&n-elijk goziclit, reeds zijn taartversiering geieed. Zal het saelheids-reoord op zajn naam komen tv staan? v. 19 2220 23! 2672 2705 3050 84 3220 3339 3492 3550 3612 3755 3827 3902 25 33 4080 4129 4209 4383 4162 4G77 87 319ö 3209 23 26 73 3332 98 3422 23 30 82 3525 83 87 3601 55 64 79 94 3728 3839 51 59 68 3801 23 27 4031 4! 46 97 4103 5 14 50 4216 30 43 43s6 4502 69 4602 4740 98 4851 54 93 4901 38 69 74 5001 23 33 58 96 5153 70 81 95 5271 5378 5420 4700 4802 58 5203 7 r 43 87, 6652 6718 6871 6970 7017 71c3 61 78 1622a 193S7, 21982. f 100, No. 8u34, 20643. PRIJZEN VAN f7ft 93 30S6 6383 8119 10326 15286 17-179 20592 212 3160 6681 8204 10421 15449 17673 20977 34.7 3542 6726 8269 10818 15496 17792 21239 415 3655 5727 8517 11020 15577 18226 21378 1022! !£S 15107 18£2 670 3815 5787 8543 11722 15597 18278 21390 7857 103S 840 3820 5833 8746 11779 15031 18476 21829 62 S3 13386 *40 85 913 3992 5837 8910 12447 15712 18706 21917, 7995 10491 13408 15803 188291216 4003 6011 9202 12469 16967 18711 22004 g ,951471 4027 6241 9314 12611 36261 18871 22030 8340 10704 Ü67 15069 Si 1696 4031 GS19 9330 12845 18325 18886 22333' Dl 10007 13752 ièo54 19104 1745 4034 6476 9554 1216408 19039 22380 fgl 3| 69 16162 19242 2070 4207 6732 9556 12960 16670 19126 22407 8709 S0 IOIS?2084 4273 7256 9575 13660 3 6783 1943 9 22492 8937 Ü2 13951 8 19523 2878 4457 7356 9595 13721 36867 19540 22533 9050 10043 58 10736 19718 2397 4743 7684 9681 13922 1 6953 1 9543 22623 91i£ 1192 IfiS !SS? 40 2471 4915 7863 9822 14178 37107 19731 22658 9292 240 146QS ram 2537 5173 7925 10105 14246 17240 20133 22730 9643 11330 14813 45 20208 2053 5219 7930 30175 14402 17342 20336 22971 99 11434 25 17544 20382 2777 5359 8033 10221 152x59 17454 20555 22979 9717 11600 14913 17675 91 9913 11700 15135 17737 20686 7415 10057 84 94 17814 20870 7726 00 11993 15325 70 84 30 10128 12335 j.- 46 1T0C9 20S95 Later aflosbaar. 41 5581 95 5617 37 42 62 5708 15 45 91 5801 ec3o 38 6207 46 51 6334 35 61 72 6519 23 34 71 97 0720 81 63-18 23 10746 13129 99 88 33 48 13550 16880 19548 49 57 89 1gs53 49 84 91 13644 170-16 62 88 1cs42 13810 47 76 8456 10953 13980 66 85 02 11003 14006 75 19604 8519 62 4417152 2ü 34 97 61 17203 19733 8683 11215 14172 81 11942 8714 23 74 17375 59 34 m 14299 17411 20002 41 83 11315- 21 6 43 93 31 74 19 65 11303 51 77 70 8849 21409 - 67 87 85 53 40 14140 17553 20113 NIETEN'. 10 3122 5641 9553 12137 15218 17739 20142, 19 3134 5698 9632 '12150 15254 17777 20161. 25 3136 5845 9724 12173 15294 1795Ö 20178, 103 3149 6006 9728 12310 15351 17989 20203 136 3152 0014 9752 12362 15434 18010 20216 188 3252 6123 9767 12368 15447 18103 20358 210 3270 6180 9S57 12415 15475 18113 20373 211 3405 0203 9862 12120 15513 18129 20396 325 3192 6232 9369 12577 15568 18248 20412 311 3537 6344 10063 12634 15596 1 3324 20-152 431 3517 0347 10080 12879 15659 13337 20554 461 3599 6356 10088 12709 15663 18357 20675' 639 3611 6367 10180 12"83 15730 13387 20589 554. 3615 6371 10197 12776 15741 13124 20672- 593 3649 0144 10229 12785 15857 18447 20707 598 3733 6608 10280 12810 15932 18489 20733' 696 3777 66-58 10.320 128-18 15945 18522 20803J 703 3886 6713 10327 12870 15061 18539 20323; 791 3876 6765 10414 12919 15985 18549 20870 89?s 82 63 85 20215 820 3910 £809 ']0429 12971 15S93 18571 21037! 7045 60 93 71s7 67 72J6 52 99 7434 48 62 w 05 I 20300 &31 3940 6894 10437 18M?S 16005 18597 21125) 88 39 14606 49 43 949 4013 7007 1 0469 13188 1 6007 18688 2114-1, 9192 42 is 17753 70 962 4067 7157 10478 13177 15037 18779 21177: 09S? ,,,u ,,Ji Wil 4082 7215 10530 JS207 16075 18814 21209 ^3 944 S 20i'4 1041 4115 7345 10557 13224 16094 18846 21251) 930 53 l«07 17955 36 1050 4201 7362 K>558 13245 16109 18927 21295 13 70 15026 1S029 42 1181 4203 7868 BtóSl 13258 16186 18941 21313) 39 70 15121 13152 62 H87 4220 7392 $1603 13331 16257 18979 21463. Ö.-B2 I20SB 53 B? 1206 4-223 7414 10646 13339 36298 19006 21471 sis ^2 15221 1821 20507 1 271 4248 7598 10647 13359 16311 19119 21493 42 88 64 ió 2Cj53 1303 4361 7628 1 0770 13399 16849 19135 21512 92 12195 73 47 63 1342 4401 7644 1 0845 18475 16863 19171 21570, 98" 12253 15319 18313 89 1355 4408 7C88 10909 13564 16410 1 9195 21590 9723 74 15157 oo 1371 4436 7719 1092(5 15598 16502 19202 21608' 1 85 62 18424 20735 1402 4517 7897 10938 136(54 16635 19211 21668- 9823 12310 15506 40 73 1406 4523 7943 10952 1 3678 16684 19250 21/07, 66 33 55 48 20841 1427 4544 8052 10906 13692 16787 19232 21770 io-n7 Ir K S 1520 4579 8057 10970 13769 16791 19293 21892 91 10056 74 15542 20 1 4522 4(513 8083 11025 13848 16813 19297 21900 7510 63 81 13774 70 95 1534 4758 8183 11033 13940 16838 19323 219/5 99 80 12904 15837 18794 20969 1004 4788 8185 11075 13955 16922 193-10 219/3) 79S8 10106 5 S) 18808 76 1862 4789 S231 11128 11033 1Ö933 19343 22039) 01 1673 4817 8405 11156 14076 16950 19345 22048 1685 4325 8495 11206 14221 16978 19110 220631 1729 4835 8584 11358 14230 17002 19412 220G9, ,17.58 4889 8598 11557 11241 17044 19441 22193, '1761 4903 8605 11577 11318 17080 19515 22208 1S62 4904 8679 11590 14398 17139 19525 22234 1899 4932 8722 11616 14437 17142 19638 22254 2018 4947 8790 11017 "14140 17225 19559 22263 2C54 4979 8903 11053 14454 17263 19385 22203- 2106 4988 8915 11672 1-1187 17286 19696 22323 2123 5003 8900 11678 14522 17292 19783 22382 2176 501-1 9013 11679 14550 17438 19822 22476 2315 5016 9112 11631 14551 17452 19834 22493 2374 5051 9121 11694 145S4 I74C7 19879 22513 2400 5063 9206 11696 14585 17-178 '19907 22622 7729 10221 12706 81 7829 70 14 83 83 98 17 98 7909 10388 89 13941 42 10409 95 c2 13 56 69 73 97 8025 30 12813 76 !Sg07 37 42 31 I6C11 18 40 51 -:S 27 34 S2 10505 84 16133 36 8104 6 12952 41 38 26 10 63 65 49 42 58 86 97 78 67 ïocoi 13040 16208 19977 81 32 73 16530 19130 8203 69 13138 10654 19213 37 74 13231 86 65 39 77 13315 16752 19400 83 79 21 79 4 8319 99 85 87 22 16C57 met f 90 ontbreekt 1C312 inet f iQC ontbreekt Niet minder dan de kleinste deelnomer werd ook hij bewonderd, die een sierlijk rozsnbouquet van crëmedeeg op zijn taart neerlei. Na den wedstrijd in crcmowerk traden andere bakkers het strijdpo.k binnen. In vijftien minuten decoreerden zij hun taar ten mot de schoonste vruchten. Sneller dan de meest vermaarde snelteekonaars, vormden zij hun vruohten-sohilderijcn. Een jujy zal beslissen wio in elk der series van dezen jongsten I.B.A.T.A.- wedstrijd de moeste lauweren heeft ver diend. Zij die het weten konden vertolden dat in vroegere tijden de banketbakker halve dagen noodig had om zijn taarten te sieren. Thans schildert hij er veertig per uur. Hieruit blijkt dat do geest des tijds voor het atelier van den taart- schilder geen halt heeft gehouden. Afgebrand. Maandagavond is het woonhuis van den heer Piening, te Stadskanaal, door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand Huis ou inboedel waren gedeeltelijk verzekerd. In voor-arrest. In verband mot den brand in do fabriek van verduurzaamde levensmiddelen der firma Buys to Kwintaheul, zijn, ter nader onderzoek, in voor-axrest genomen de eigenaar en een mede-venncot. I Varkenspest. In de gemeente Hou ten (U.) doen zi h verschillende gevallen van pestziekte bij de varkens voor. Do ziekte draagt een besmettelijk en kwaad aardig karakter. Dc lage stand van den Rijn. Tenge volge van den lagen waterstand in den Rijn is bet niet mogelijk om do gemeente lijke bad- en zveminrickiing te Arnhem op haar plaats in de rivier te brengen. Er bevindt zich daar een groote zand plaat. Wanneer er niet moor water in den Rijn komt, zal men het te Arnhem voorloopig zonder zwembad moeten stel len. De ex-kroonprins. Maandag j.l. is de ex-kroonprins, vergezeld van burge meester Kolff, per auto van Wieringen naar Doorn vertrokken, om zijn vader, due ex-keizer, een bezoek te brengen, dat 5 dagen zal duren. 2527 5150 92111845 14772 17480-19979 22646 ■2571 5178 9317 11861 14812 1 7495 19981 92G6-Ï 2597 5371 9399 11367 14077 17497 20005 22696 2739 5373 9405 11880 15014 1749-? 20010 22791i 2891 540-1 9433 11965 15011 1 20022 22855 3013 5455 9437 11971 15042 17565 20071 22883 3058 5464 9478 11993 15052 17573 20116 32963 3085 5543 9504 12019 15075 17614 20123 22973 3103 5625 9514 12029 15151 17648 20131 22SSI) 3117 5627 9627 12130 15170 In de vorige ifjst stond8282, m. z. 8292^ Vergadering van Donderdag 19 Mei, 's nam. 3 uur. De VOORZITTER deelt mede dat de centrale sectie geen aanleiding heeft ge vonden om voor te stellen het „Had-je- me-maar"~ontwerp nu reeds te behande len. Hij laat de beslissing aan de Kamer. De heer SCHAPER, S. D. A. P., dringt aan op spoedige behandeling. De heer VAN RAVESTEIJN, O. P., acht een spoedigs eervolle begrafenis van het ontwerp gewenscht. De heer BEU MER, A. E., zegt dat de Oommissie van Rapporteurs de zaak uit een algemeen oogpunt beschouwt en over-''» haasting niet gewenscht acht. De boer KLEBRBKOPER, S. D. A. P., meent dat het ontwerp niet geheel is los te maken van de verkiezing te Amster dam en stelt voor het ontwerp morgen te behandelen. Het voorstel-Kleerekoper. wordt verworpen met 34 tegen 30 stem men. f REGELING DER WERKZAAM HEDEN. De heer ALBARDA, S.D.A.P., vraagt verlof tot een interpellatie aan den Mi nister van Koloniën ovor de briefwisse ling met de Amerikaansche regeering over de Djambicoecessies. De heer VAN KAVESTEYN, vraagt verlof, den Minister van Buitenlandscho Zaken te intcrpelleeren over het juist verschenen Oranj/fboak. Over deze ver zoeken zal morgen, worden beslist. Voortgegaan wordt met do behandeling van den steun der Holland—Zuid-Afrika lijn. De 3veer T1REUB V. B. is in, hel- alge-i meen n-iot voor dergelijke subsidies, do-ch Icier heeft men te doen met oen uitzondert ringsgeval. Van pr-o'ecüe is liicr ook geen. sprake. De heer VAN DER WAERDiEN S.D.A.P. besH-rjjd't niader het voorstel. De MINISTER VAN LANDBOUW ont kent dat tiot ontwerp protectie in enge- ren zin zou beoogen en wijst er op <lat de ualionale en Nederlandsche handels- ibclangen door steuniverlecnirg zullen wor kien gediend. Na re- en dupliek worélt hel ontwerp aangenomen mat 51 tegen- 25 Stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp lot vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken. De lieer KLEEREKOPER, S.D.A.P., be pleit invoering van de leckenrcchtspraalk. De hoer DÜESSELllUYS, V B., staat aarzelend tegenover den politierechter. Hij kondigt amendementen aan teneinde het nieuwe instituut aanzienlijk in te perken. Dc heer REIJMER, R. K„ is het met den lieer Dresselhuys eens. De heer HUGENKOLTZ, S.D.A.P., vraagt zich af, of de waarboTgen van 't gronddi- ge onderzoek wel aanwezig zijn bij invoert ren van den politiarco'nler. De heer VAN SASSE VAN ÏJSSELT, R.K., komt op tegen de beweringen van de iieeren Kleercioper en Hugenhollz tent aanzien van onze rechterlijke macht. Minister HEEMSKERK betoogt dat liet zoo spoedig mogelijk volgen van de straf op het kwaad meer indruk maakt op da veroordeelden. Leek en rechtspraak acht spreker gevaaM lijk ook voor de belangen der jusliciabort len. •Jf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2