Binnenlandsch Nieuws, Kerk en School. Gemengd Nieuws Korte Berichten. SPORT EN -SPEL *b£- 0e Rocmecnsche gezant en do Fran- Schc zaakgelastigdehebben opnieuw lot So Oostem-ijikscho regecring vcrioogen ge richt tegen de bewering tot aansluiting bij Duitsohiand. De overheid 1 Weenen heef I op nieuw groole knoeierijen bij den uitvoer ■ontdekt en vijf aanzienlijke Weensche kooplieden in hechtenis genomen, wier namen voorioopig nog geheim worden ge houden. Vrijdagmiddag omstreek één Honderden mijnen in de lucht gevlogen geweldige ontploffing plaats. Er moesten honderdtn mijnen in de lucht gevlogen zijn. Daar de ontpoffingen voortduren, kon men de plaats des onheils aanvanke lijk niet bereiken. Er zijn tot dusver zeven gewonden in veiligheid gebracht. Te Neurenberg is een anli-zefmoord- bureau opgericht. Levensmoeden kunnen zich tot dit bureau wenden, waar men zal trachten hen van zelfmoord tegen ie hou den. In den Berlijnscihen gemeenteraad Bullen de onafhankelijken voorstellen een crediet van 15 mil'lioen te verieenen ten éinde de zwakke kinderen der hoofdstad naar buiten te sluren. DE TOESTAND TEN AANZIEN DER ■WIELINGEN. Aan de uiteenzetting in de Memorie Van Antwoord van den Minister van Marine a. i. inzake de veel oinschreven én besproken zaak der Wielingen, ont- leenen wij de volgende bijzonderheden: In Februari 1919 staiionneerde Neder land aldaar een zeilschoener, België daar entegen een stoomloo'dsvaarluig. De re den waarom Nederland toen ter tijde meende, hiermede te kunnen volstaan, moet gezocht worden in de omstandig heid, dat bij de te Parijs gevoerde on derhandelingen tot herziening van het tractaat van 1839 reeds was overeenge komen, dat naar België bestemde sche pen, die de Wielingen binnenkwamen, uitsultend door Belgische loodsen, daarentegen de schepen, die het Oostgat binnenkwamenuiitsluiterid door Neder- iandscthe loodsen, zouden worden be diend. I Op het tijdstip dal de posten wéder bezet werden, werd verwacht, 'dat het nieuwe -tractaat, waarhij deze regeling "zou worden ingevoerd, binnen betrekke lijk korten tijd zou worden gesloten. Dan zou Nederland voortaan slechts die door Se Wielingen binnenkomende schepen loodsen, wielke naar Nederlandsche ha vens zijn bestem'd. Het geringe aantal (dezer schepen de booten van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland vaTen met vaste loodsen zou de Ihooge uit gaven, aan stoomloodsdienst verbonden, iiiet wettigen. Inlusschen werden de onderhandelingen t herziening van hel tractaat van 1839 Mei 1920 geschorst. Wat hiervan ten aanzien van de herziening van de trac- talten van 1839 liet gevolg zoude zijn, Het zich niet voorspellen en slaat ook thans nog niet vast. Toen evenwel bleek, dat dé sohorsing niet van korten duur zou de zijn, besloot de Minisler tot het ne men van maalregelen, om den achter stand van onzen loodsddenst in de Wie lingen zooveel mogelijk te verminderen. Hij had daarbij evenwel rekening te Wou den met de mogelijkheid, dat de ontwor pen herziening alsnog tot stand kwam en moest daarom-te groote uitgaven voor dólt doel vermijden. Hij besloot daarom zioli aanvankelijk t-e beperken tot hel sta- lionneeren van een lwoéden zeilschoener o-p een vooruil geschoven post, waartoe de tijden-s d-en oorlog opgelegde zeilsohoe- ners wer,den nagezien en voor den dienst gereed gemaakt. l)en 9den Februari j.l. werd deze post betrokken en wel te Dungeness. Vijf dagen later staiionneerde België Aen tweede stoomloodsvaarluig voor de Wielingen. Ne/Ierland wordt daardoor voor een moeilijke beslissing geplaatst. ï)e kosten, aan een sloomioodsdd-enst verbonden, zijn hoog. Er zijn toch voor 'eiken post 3 .stoomvaartuigen noodig. die élk een half miilii-oen laan aanschaffing ^.os-ten, terwijl de jaarijksohe exploitatie kosten, afschrijving niet inbegrepen, van st-oomloods per kruispost f 200.000 hoo- ger zij-n dan van een zeiiiloodsdienst. De minister meent daaro-m voorioopig met hot oog ook op het onzekere van den toestand, bezwaar te moeten maken tot Volledige invoering van d-en sl-oomloods- 'di-enst op 'de Wielingen over te gaan. Hel ligt evenwel in zijn voornemen den voor- malig-en visscherii-kmiser Dolfijn' voor dén Ioodsdd-en-st in dc Wielingen a-an l-e Wijzen om daardoor meer gelijkheid in 'de bezetting na te streven er. hij be houdt zich zoo noodig liet overwegen van nadere maatregelen voor. De minister meent dat u-iit het voor gaande blijkt, dat Nederland er ni-Ct aan .dénkt 't beginsel van gelijlkgerecihtiighei.d neergelegd ij? 't tractaat van 1839, prijs ie geven. Ï)E NOODLIJDENDE PRIESTERS IN 'T BISDOM GRAZ. Het Priester-comité tot hulpverleening ban de noodlijdende Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije schrijft ons: 'i Eenige Hollandsche bladen gaven vcor benige weken eene correspondentie weer fan de hand van Dr. Jos. Metzger,,' Friester van hot Bisdom Graz (Oosten rijk) In die correspondentie werd de tandacht van de Katholieken van Hol land gevestigd op den nood der Pries- tens in het Bisdom Graz als werden dezen door ons vergeten. 1 Naar aanleiding hiervan werd ons de vraag gesteld, of het Hollandscho Priestejcgmité zich niet den nood dier Priesters aantrekt. Wij kunnen daarop antwoorden: natuurlijk; het Bisdom Graz wordt even goed op dezelfde wijze be dacht als de Oostenrijksclio Bisdommen Door ons immers is te Weenen een Oos tenrijk'ch Pu'estereomité opge i kt, waar in teder Bi dom is vertegenwoordigd, ook Graz bijgevolg. Alle giften en gaven worden aan dat Comi-té gezonden en dat Comité verdeelt alles over de verschillende Bisdommen van Oostenrijk. Zendt dus aan or.s adres en alle nood lijdende Priesters krijgen hun deel. Do minder gelukkige uitdrukking van Dr. Jos. Met-zger in dat bewuste ar tikel hopen wij hiermede te hebben recht gezet. P.S. Giften in natura zende men bij voorkeur aan Kapelaan Er. Werners, Ge rard Noodtstraat 13, Nijmegen; giften in geld aan den Secretaris, Zwijsenstraat 5, Tilburg, fPostoheque Girodienst No. Uit onze Oost. TROUW! Er was eens een resident, die een. uit gesproken hekel had aan den Sarekat Islam, vooral nadat het bestaan der af- deeling B. aan het licht was gekomen, schrijft de „Pr. Bode". Op een kwaden dag trof hij in z'n brievenbus een soerat aan, bestemd voor één zijner bedienden, welk schrijven naar het bleek afkomstig was van een S. l.-in- stelling. De man, reeds jaren bij den resident in dienst, werd geoepen en hem werd do vraag gesteld, op lang niet malschen toon. of hij lid van den Sarekat IsJam was? Neen, kandi-eng, ik zweer hit u, nooit geweest ook! Wat die brief dan te beteekenen had. O, dat was van een soort begrafenis fonds, daaraan contribueerde hij een kwartje per maand, maar dat fonds had maar weinig met den S.I. te maken, ook niet-leden konden or deelhebber van zijn. Bovendien, z'n familie plukte na zijni dood de vruchten van het maandolijk- sche kwartje. Of hij dan eens het reglement van het fonds kon laten zien. Zeker, kandj-eng. En de getrouwe, die het gewestelijk bestuurshoofd ook al ge diend had toen deze nog ass.-res. was op tal van plaatsen, haalde het regle ment uit zijn kamer op het erf. Even later kwam hij terug met een envelop die per ongeluk óók het be wijs van lidmaatschap van den S.I. be vatte en bovendien een aantal papiertjes inhi ld, welke naar bleek, bestemd warén geweest om als brief te zenden naar de agenten der afdeelingsbank van de vorige standplaats buiten de stad en als volgt luidde; „Pas op! Morgen komt de baas op inspectie. Zorg dat je kas in orde is!" Hoeveel de residents!)©diende indertijd heeft getoucheerd voor het uitzenden- de zer waarschuwingen, i3 me niet bekend geworden, wèl wat hij gekregen heeft voor het bed.van zijn beer en mees? ter, toen die 't ontdekt had. NATIONAAL DERDE-ORDE-OONGRES. Op dit Oongres, dat 29 J urn te 's Bosch wordt gehouden, zullen de vol gende sprekers het woord voeren; bij de opening 's morgens in de kathedraal bij de H. Mis van half twaalf de zeereerw. beer Dr. J. Krijn, kapelaan te Valkenburg, 's avonds bij de sluiting in de kathedraal de Z.Eerw pater A. Vermeulen S. J., pastoor te 's-Gravenhagein do parallelvergaderin gen 's middags in de zaal van Casino mr. dr. J. van Best uit Eindhoven, in de zaal der R. K. Militairenvereeniging jhr. mr. E. van Nispen tot Sevenaer uit 's-Gravenhage, en in de kerk van St. Leonardus voor de vrouwelijke Tertia rissen de zeereerw. pater Dalmatius van der Geest O.P. uit Nijmegen. Door den bekenden sierkunstenaar den beer G. v. d. Werf, is voor bet congres der Derde Orde een affiche ge- teekend, dat een nieuw bewijs is van de zeldzame vaardigheid van dezen knap pen teekenaar. De teekening van de plaat geeft een zeer goed geslaagden decoratieven in druk. De doornige t-eeekening van rand en 't woord Oongres symboliseeren doel, enz. van de orde: lijden geduldig verdu ren, onthechting, versterving, vluchten van slechte gezelschappen enz. Details zijn zooveel mogelijk vermeden, 't Geheel als silhouet. In groote lijnen is weergegeven de ver schijning van Jezus Christus, de lijdende menschheid, aan den H. Eranciscus. Lucht en Serafijnsche vleugelen zijn zeer sober en licht gesneden, waardoor de Christus-figuur en Eranciscus prach tig uitkomen. Eranciscus schijnt uit den hemel gedaald en uit de St. Jan opstij gende, om namens zijne volgelingen de krachtige uitwerking te vragen van het oongres. Dit woord Oongres is buitenge woon gelukkig gevonden door 't oen ge heel te laten vormen mat de kruiaarmen van Okristus. Jezus omvat 't Oongres met Zijne liefde voor Eranciscus. Bovenaan is „7e eeuwfeest" en de jaar tallen 1221 en 1921 orgineel symmetrisch behandeld. Onderaan in de St. Jan eveneens de uitbeelding wanneer 't Congres gehouden wordt: in de maand van bet Allerheiligste Hart op 29 Juni, den Eeestdag van de H.H. Apostelen Pelrus en Paulus. Uit 't H. Hart van Jezus vlamt 't woord Juni, waarhoven 29. Onder 't H. Hart ie sleutel van den H. Pelrus en het zwaard van den H. Paulus. Tlr weerszijden in 't midden de initialen L. en E., do patroon en patrones der Derde Orde: Koning Lodewijk en Konin gin Elisabeth. Kleuren zijn geel en zwart, de kleuren van de stad 's-Hertogenbosch, waar het Congres gehouden wordt. NAAR LOURDES. Van Vrijdag 1 tot Vrijdag 8 Juli en van Donderdag 11 tot Donderdag 18 Au- gustus vertrekt vanuit Brussel en ver blijft te Lourdes een Bedevaart van Ne derlandsche en Belgische deelnemers, met een specialen, doorgaanden trein. Do kaarten kosten 300 frs. 2e erf 200 frs. 3e klas. Voor maaltijden en nacht verblijf zorgt het Comité zelf niet, maar overhandigt de aanvragen aan het reis- kantoor „Le Globe", hetwelk dit alles verschaft aan: 90, 110, 120, 140, 190 frs., volgens den rang van het verlangde hotel. De preekon zijn in 't Hollandsch en in 't Eransch. Deze bedevaart gaal uit van het kerkel. goedgekeurde „Werk der Belgische Bede vaarten naar den Vreemde", secretaris de Heer A. de Straecke, Brussel, Wolstr. 130. Op verzoek van dit Comité is Kape laan AVillem Smulders te Boxtel bereid, om aan de Hollandsche deelnemers in lichtingen en .prospectussen to sturen. R.-K.. LEERGANGEN Ter beoorciecling van de beteekenis der R.K. Leergangen en ter bevordering van de juiste appreciatie van hetgeen door deze stichting in het afg-eloopen jaar wederom is bereikt, laten wij hieronder volgen een vergelijkenden staat tusschen de uitslagen der examens, afgelegd in 1920 door stu denten der R. K. Leergangen en de totaal uitslagen derzelfdc examens: Geëxami- Geslaag- neeidej? den Nederlandsch M. O. Totaal 39 16 Leergangen 9 5 66% Geschiedenis M. O. Totaal 31 14" 45% Leergangen 2 2 100% Wiskunde K. I. Totaal 68 34 50% Leergangen 2 1 60% Fransch A. T otaal 203 73 36% Leergangen 3 2 67% Fransch B. Totaal 46 21 46% Leergangen 3 1 83% Duitsch A. Totaal 128 52 41% Leergangen 4 3 75% Engeisch A. To laai 196 63 32% Leergangen 2 1 50% Boekhouden K XII Totaal 678 "154 23% Leergangen 3 1 33% Bouwkunde M.O., Mid. Totaal 129 8Ï 24% Leergangen 4 2 50% B-ouwkunde Me. Totaal 22 I 32% Leergangen 1 ;i 100% Engeisch L. O. Totaal 534 ?78 52% Leergangen 1 .1 100% Gemeente-administratie Totaal 297 119 '40% Leergangen 27 20 75% Hot gemiddelde percentage van alle ge slaagden in bovenstaande vakken, te zamen genomen, is: totaal 38%, Leergangen 66%. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat bij de opleiding aan de R.-K. Leergangen, ook met het oog op het afleggen der examens, de juiste methoden worden gevolgd. ECHO UIT CELEBES. Gaarne verieenen wij een plaatsje aan onderstaand schrijven: Menado, 24 Maart 1921. We zijn in de Goede Week en veel tijd tot schrijven is er niet. Vandaag, Witte Donderdag, bij de 500 H. Communies ge had, wat even zooveel biechten op gisteren veronderstelt. Maar toch moeb ik met een enkel woord openlijk mijn dank brengen aan de duizen den missievrienden die tot het schiterend succes der Poppententooustelling hebben bijgedragen, heel bijzonder natuurlijk, aan hot actieve Celebes-Comité, dat zulk een origineel liefdewerk heeft aangedurfd, op gezet en uitgevoerd met bewonderenswaar dig organisatie-talent en echt vrouwelijk volhardingsvermogen. Haar zij hulde en dank gebrachtl Dank ook aan onze Roomsclie pers, die weer zoo belangeloos heeft medegewerkt, niet het minst het wakkere Nijmeegsche blad „De Gelderlander" Ik ben eigenlijk besohaam-d ook thans weer zelfzuchtig be slag te leggen op haar redaetioneele ruim te en ik zou het begrijpelijk vinden indien een of ander dagblad dit geïnteresseerde stukje naar de snippermand verwees Doch, een advertentie lijkt me na zooveel echt Roomsche onbaatzuchtige offervaar digheid voor een arme missie toch wel wat te koopmansaclitig en te koel. Met het geëerde comité zal ik overleggen hoe het bedrag besteed zal worden, hoogst waarschijnlijk voor twee van de vele klei nere kerkjes die hier al sinds lang wachten op eene beurt en waarmede het zeer lang zaam gaat vanwege de enorme prijzen van materialen en werkloon. Wie wil er nog m-cer de voldoening smaken in de nieuwe Prefek-tuur van Ce lebes een kerkje toegewijd te zien aan een gc-liefkoosden heilige, patroon of patrones en aldaar een klein heiligdom te weten, waar dagelijks ter intentie eter edelmoedige weldoeners gebeden wordt? Hij kent mijn adres le Tilburg of te Menado I Dr. G. J. VESTERS, m.S.C. Apostolisch Prefect. DE MISSIE VAN JAVA. Gedurende het jaar 1920 werden in 'de missie van Java 2366 Doopsels toegediend, waarvan 363 aan volwassenen, 555.979 Heilige Communiën uitgereikt, en 413 christelijke huwelijken gesloten. 1170 deden hun eerste H. Communie, 146 ontvingen het II. Vormsel, 278 stier ven voorzien van de laatsle II. H. Sacra menten. 72 Protestanten en 310 niet-christ-encn werden in den schoot der Kerk opgenomen' zoodal het totale aantal bekeeringen Ui ons H. Geloof 382'bedraagt. Het aantal leerlingen der missie-scholen is aanmerkelijk toegenomen. Het Xaverius- College te Moentilan mot brjbehoprende scholen telle einde vorig' jaar 1630, de normaalschool te Ambarawa 51 leerlingen. De Broeders der Onbevlekte Ontvangenis i. si* hebben te Djokja 800 leerlingen, 3e Fra ters van St. Louis te Batavia, Semarang en Socrabaia resp. 231, 168 en 220; de SI. Vincenlius-scholen te Batavia, Buitenzorg en Soerahaia resp. 188, 168 en 01; de scho len der Zusiers Franciscanessen te Sema rang, Djokja, Magelang en Mendoet resp. '015, 528, 428 en 233; de zusters Ursuüncn te Weltevreden, Noordwijk, Bandoeng, Bui tenzorg, Madioen, Malang en Soerahaia, resp. 1415, 667, 369, 351, 37, 470 en 852 (St. Claverbond.) VALSCHE MUNTERS. Te Helmond, Nuenen en Eindhoven zijn valsche rijksdaalders in omloop gebracht. In verband daarmee zijn zekere T„ uit Mierlo en zekere V., uit Eindhoven gear resteerd. T. heeft bekend het valsche geld te heb ben uitgegeven, dat door V. zou vervaar digd zijn. Beiden zijn ter beschikking van den Of ficier van Justitie te Roermond gesteld. Ook in het buitenland schijnt een dezer twee zich aan dergelijke misdaden te heb ben schuldig gemaakt. ZOO VERGAAT DE ROEM DER WERELD. Bij een theater onderneming in ons iar-d, kwam dezer dagen het volgend verleidelijk schrijven in: Om een nieuwe en indrukwekkende pro paganda op de groote massa's van het pu bliek te kunnen uitoefenen, kooht ik on langs van de vorstelijke paardenstallen al hier, galawagen en galapaardentuig van den vroegeren Duitsohen keizer Wilhelm II, met het doel om de in mijn gebouw op tredende eerste acteurs er mede naar mijn etablissement te rijden. Deze gedachte in de practijk omgezet, bleek buitengewoon veel aantrekkingskracht uit te oefenen en overtrof verreweg mijn verwachtingen. De keizerlijke galakoets baarde in alle stra ten en overal, waar ze in het publiek te zien was, kolossaal opzien en bracht zulke reclame teweeg, dat de ontvangsten aan de kas steeds toenamen. Volgens bijgaande afbeelding liepen honderden van voetgan gers dagelijks den keizerlijken wagen na en wel tot binnen in mijn etablissement, ze betaalden entree en verteerden er veel geld. Dit was reclame, waarvan de uitwerking dagelijks door getallen vast te stellen was, zooals bij geen andere reclame, kranten- of aanplakbiljet-reclame mogelijk is. De hierdoor verkregen hoogere ontvangsten van het publiek overtroffen al weldra de tamelijk lage kosten van onderhoud. Er bestaat dus geen twijfel, dat elke gewich tige onderneming, die zulk een wagen koopt, dezelfde uitwerking en hetzelfde succes zal bereiken. De hiervoor gebruikte galawagen en het galapaardentuig verkeeren in besten staat en u ziet aan bijgaande afbeelding, dat het een prachtige, degelijke en deftige zaak is, waaraan onder alle omstandigheden een groote historische waarde toe te kennen is. Ik ben zoo vrij uw aandacht op deze niet alledaagsche gelegenheid te vestigen en verzoek u mijn aanbieding nauwkeurig te onderzoeken en te overwegen of u door aankoop van dezen wagen een nieuwe en werkzame soort van reclame wilt aan schaffen, waarvan u het succes zelf wel kunt beoordeelen. Indien u belang in mijn voorstel stelt, dan zou ik u gaarne verdere details en prijsopgaaf verstrekken. Uitvoerconsent heb ik reeds in handen. DRIE OUDE HUISJES VERBRAND. Te Meir in Gastel (N. B.) brak, naar de „Tel," meldt, brand ni't in de woning van C. K„ te midden van eenige oude huisjes, die omstreelks 1500 gebouwd zijn. De drie huisjes stonden in een oogwenk in lichter laaie en brandden geheel uit. Oimis-trcek'S 11 uur draaide de wind en $ioeg de vlam over naar de aan den o-ver- liggenden kamt d-er straat staande groote schuur van A. M. De schuur met rieten dak stond direct in viatn; wonder hoven Wonder bleef het huis gespaard. Een viertal Wondng-en met schuren werden een prooi der vlammen. Van den inboedel kon weinig gered worden. Het vee was in de weide, terwijl die varkens bijlij-d-s uit het brandende gedeelte kond-en wor den verwijderd. Het middelste huisje van het eerste drietal was bewoond door de wediuwe v. Z„ die in Ga-s-tel aan het be detien was. Zij was weg, toen de brand uitibrak; bij haar thuiskomst was van haar woning niets meer over dan een paar muren. Dit huisje was niet verze kerd. De andere zijn wei verzekerd, maar laag. De oude huisjes haddén geen historische waarde. EEN OUD GEBRUIK GEFILMD. Zooals sedert het verdeden d-er „Mar- kegronden" in de gemeente Hengelo (O.) en het aangrenzende Zei-helm gebruike lijk is, brachten op Hamellvaartsdag de schatpli-chtigen dier grond-en hun jaar- lijtkscih offer voor de 5 armbesturen dier gemeenten. Deze z.g. tiend moeten wor den opgebracht in brood. Elk brood moet minstens 20 pond wegen en wie 't zwaar ste brood levert ontvangt als prijs fles- söhen wijn: de beide daarop volgenden elk één flesch. De hoofdprijs werd d-it jaar gewonnen door een mejuffrouw II. met een brood van 76 po-nd. In het ge heel werd er geleverd 2289 pond brood. Na afloop i-s het voor de omwonenden der „Mulders Fluite", d.i. de herberg, waar jaarlijks dit middeleeuws-oh gebruik plaatis vindt, kennis. Dit jaar werd aan d-eze feestelijkheden wat nveer zorg besteed en was voor het uitvoeren d-er boerendansen een gezel schap in Goldersoh costuum aanwezig, omdat de algemeene leider van het Va- derlandsoh Historisch Volksfeest, dit alIe-s op de-film zou vereeuwigen. (Cenlr.) KAMERAADSCHAP. Pinkster-elfstedentocht in Friesland. De motoren puffen. Rrrl, Rr-rt, Rrrt. On afgebroken gaat het door. Om half elf zoowat bij Oldc-boorn, gebeurt-er een on geluk. De motor komt -deerliik g-ehavend, - j i t i terecht in-één haif d'rogé sloot. De be rijder, weggeslingerd, blijft liggen op den weg. Dc verongelukte, als mede-tochtge noot herkenbaar, blijft liggen op den weg. j Zag de eerste hem niet? Zag de twee de hem fflal? Zag dé derde hem niet? Zag Eindelijk vindt een voorbijganger den ma-n, die er treurig aan toe lijkt. En deze plaatst zich nu voor den eerst-voIgenden motorrijder, dat is de tiende, de twaalfde, de vijftiende? en heft de handen om hoog, zoodal die wel sloppen moet. Nu wordt de verongelukte geholpen. Sportgoest? Allround sportsmen? (L. Crl.) BEN VERSTANDIGE VADER. Den Haag wordt overstelpt met pro paganda voor het werk ten behoeve van de Haagsche bleekneusjes. Hoezeer de ouders de zorgen, door vriendelijke sladgcnooten aan de bleek neuzen besteed, op prijs stellen, bi eek de zer dagen bij het terugkomen van een ■kotende. Zooals gewoonlijk werden de knapen en meisje-s door de ouders van den trein gehaald, en San de hartelijke omhelzingen kwam geen ei-nde. Een der vaders was praclisoher, hij' bood zijn net uit den trein gestaplen ex-bleekneus on- middéïlijk een sigaret en samen dampen de gingen zij op huis aan. Zeker bang dat de neus het volgend jaar niet bleek genoeg zou zijn!.... OVERDREVEN VOORGESTELD. Ge-meld word, dat de passagiers en de bestuurder van bet vliegtoestel H. N. A. B. K. van de Koin. Luchtvaart Mij. Woens dag te Hamburg aam een groot gevaar zouden ontsnapt zijn. Bij hot opstijgen voor den tocht naar Rotterdam kon hot 'toestel wegens het slecht trekken van den motor g-een hoogte (krijgen, zoo heette het, waardoor het een zeer geformeerde nood landing op een ongunstig -terrein moest maken, waarbij het toestel zwaar be schadigd wierd en de inzitten'eten gewond werden. Hierbij werd nog meegedeeld dat de bes leurder reeds eerder in Amsterdam een Macht over dien motor had geuit-, waarop hem geantwoord was, dat hot 'toestel nog niet voldoende vlieguren had en dierhalve de reis best kon maken. Uit d'e beste bron verneemt de „Maasb." nu, dat d-aze g-ebeurtienfiis zeer was over dreven en im een ander Mad onjuist was voorgesteld. Van een noodlanding is geen sprake. Te Hamburg was hot vtlegveiLd door de droogte zeer mul, waardoqr een dier wielen verstikte en -hot onderstel be- sobadigd raakte. Van kwetsuren vain in zittenden is geen sprake. De vliegtuigen worden door de zorg der Kon. Luchtvaart Mij. steeds nauwkeurig getnispecteer-d en alle voorzongen 'ter beveiliging vam de pas sagiers zorgvuldig genomen. AUTOBUS TE WATER. Donderdagavond is, naar gemeld wordt, de auto-omnibus van den heer Thorenaar, die van Vreeswijk op Utrecht rijdt, na aan gereden te zijn, naar men beweert door den auto van den heer S. uit Utrecht, in de Keulsohe vaart gereden. In de Autobus za ten 10 passagiers, die door personeel van de scheepswerf aan de Liesbosoh door mid del van een roeiboot door de raampjes van den auto werden gehaald en op die wijze gered werden. Met een particuliere auto zijn zij vervolgens naar Utrecht vervoerd. De chauffeur van de autobus ggtCt de schuld van de aanrijding aan den heer S„ terwijl de heer S. beweert, dat zijn auto door de autobus werd aangereden. De zaak is thans in onderzoek bij de Utrechtsche politie. DE AANVARING VAN DE „HYDRA". 1 Uit het officieel onderzoek is gebleken, dat de aanvaring van den mijnenlegger „Hydra' een gevolg is geweest van het on juist oordeel van den 2-den officier aan boord van Hr. Ms. „Z. 3", die in tegen woordigheid van den commandant de ma noeuvre commandeerde, omtrent de positie van Hr. Ms. „Hydra" in den donkeren naoht. Het schip zal le Hellevoetsluis op 's-Rijks werf weder voor den dienst gereed worden gemaakt. Het draadlooze slation te Vlissingen is tij dens de oefeningen gesloten geweest. DE BLINDE, DIE DEN LAMME HELPT. De „Maasb." vsrtel/t: Hij is gieen gewone bedelaar, al belt hij inu en dom aan de idisffcige huizen van Rotterdam, om mijnheer te sproken om als hem dit luikt, doop een treurig verhaal wat geld los te krijgen. Neen hij is artist, die met en door de kranst zijn brood of •beter zijn borrels verdient. In d'e eertijds zwarte, maar nn groene gekfeede jais trekt hij er met zijn vi-ool op uit om de treinreis RotterdamDen Haag watt op te vrcolijken of in de stilte straten dit instrument te laten Icrassen, steodis kijkend of niet hier en Idaar een politieagent hem -dit beletten wil. Modht im de .vierle een heini zichtbaar worden, dan verdwijnt de viool omder de jas en de voor ordé en rust wakende politieman wordt im het voorbijgaan eer biedig door hem gegroet. De gevoeligheid voor zijn spet groeit in gelijke mate met zijn id-ag-edij'kis-ahie offers aan Bacchus. Vandaar d'a-t zijn snarenspel 's avonds -voor de café's het haplmoerendist is. Hed'en was zijn d'ag zeker goed geweest, wamt in het begin van den avond wandelde hij reeds met den gelen silro-ohoed op het hoof-d, een paar vuile manchetten ove-r de h-aniden en een stok tot staf voor zijn Mch- 'teilijk .wankelen gong door de drukke straat. Moeizaam klimt hij de brug op en reeds is hij die over toen zijn oog een echten bedelaar ontdekt, die tegen dé leuning staat in sjovelé kleediing en ieder voor bijganger zijn hand toesteekt voor een aal moes. De hand is ook in zijn richting gestrekt. Op zijn eertijds a-r-liistiek uiterlijk kan men lezen hoe hij begaan is mot hot lot van ■dien stakkerd, die zoo laat nog bedelen moet en voor wiens werk geen weittelijken acht-uren-'dag bestaat. V De stoft vemdwijnff onder 3en Him £4 na eenige mistasten wordt de slip van dtf' gdkl-eöde jos opgeheven en uit «ten bxocftV zak oen groote knóplxuirs te voorschijn! gehaald. Papieren guldens en mogelijk! rijkvl-naMers worden wal o,p zijde gescho? ven en het kleine geld opgevischt. Doa' gaat liet op den echten bedelaar af cn nxef een onverschillig gebaar, hot hoofd afgW wend, wordt hol godepon oord in «ie ui#« gcslrektio hand. ji Van damk wij hij niet weten, hij Uijkï niet eens, «naar res passen vorder wuiflf hij nog steeds sierlijk mm de redder!.-aud, ziooats hij dat zet-f ook wel eeiw riet. eeui bewoging. van, teat dat maar, IvJ dat maar. jj Op het voükstoooieell, waar men eik ander zoo een milliocn, of een beurs mei ducatent cadeau geeft zou die geste onbetaalbaar zijn geweest, zoo echt was ze. Kalm, alsof hij een dagelijiksche weldoe? ner der armen was, gaat hij steunend op zijn slak vendor. Zijn linkerhand behoefde immers niet te weten, dat zijn groot en goed hart de rechter had aangezet om het in dien d'ag' bij ceniten o-nlvamg-eno nu weder o-p gelijke wijze weg te geven. HENRY BORDEAUX BIJ H. M. DE - KONINGIN. Henry Bordeaux doet in „Monde 11? lustré" uitvoerig en in zeer sympathieke termen gesteld, verslag van zijn ontvangst in audiëntie door Koningin Wilhelmina. De Koningin sprak allereerst over Savoye, dat zij zich Zoo goed herinnerde uit haap kinderjaren, vroeg vervolgens naar de» oud-president Fall-ières, wiens attentie tij? dens haar bezoek in 1912 een aailal artis? tien en dichters op een soiree aan het Ely? sée te vereenigen, haar zoo getroffen had, en verleide daarna van prinses Juliana en' van het onderwijs dat deze kreeg. De prinses heeft groot verlangen naar ken nis. Zij leert thans Latijn en zou oak Grieksch willen Ieeren. DE ZONNEVLEKKEN. Dr. J. Stein S.J. schrijft: De fameuze zonnevlek, die sinds een paar dagen niet meer mot het hicole oog zichtbaar is, is nu op het punt aan den rccIi-'-rra-nd der zon te verdwijnen. Aan den Oostexrand heeft zich thans een niéuwe kleine zonnevlek met tal van fak? kels gevormd. Door onachtzaamheid. Een kostbaar antiek gobelin in de leeskamer van het raadhuis te Leiden is door onachtzaam-; heid van een tijdelijk ambtenaar op 't bu? reau van gemeentewerken ernstig bescha. digd. Het stelt een tafereel uit de Romein sche geschiedenis voor. Contributiege'd verbrand. Bij 'n brand te Stadskanaal (Gr.) is 'f 2000 coDtribuliegeld van den Alg. Ned. Tinfc mepliedenhond opgebrand. Gasontploffing. In een perceel aani den Van Stoikweg te 's Hage onsfond! Vrijdagochtend door onbekende oorzaak een gasontploffing, waardoor in twee ka!* mers plafonds en muren beschadigd wer? den en belangrijke schade aan meubilair werd toegebracht. Persoonlijke ongeluk' ken kwamen niet voor. Plotselinge dood. Door een auto van den Geneeskundigen Dienst is op het Bu? reau van Politie te 's Hage aangebracht de 74-jarige H. J. M. T., wonende op dé Hoefkade, die aldaar plotseling achter? overgeslagen was en bewusteloos bleef? Een ontboden geneesheer van d-en Ge? nDeskundigen Réi-'1 'ateerde den dood. Een Fransche luch:bei Te Oud dorp is Donderdag een Fra-nsehe lucht? ballon gedaald en door den vin-der terug? gezonden. De ballon was le Rijssel op? gelaten tijdens de festiviteiten aldaar. Jeugdige moordenaar. Nader blijkt, dat Klaas W. uit Oude-Peköla, die doop Eppo M. uit Bovenburen (Gr.) op d« kermis te Winschoten is dood gestoken; slechts ruim 16 jaar is, evenals de dader? De ex-keizer in de belasting aangesla gen. De ex-keizer moet, naar dé „Tel." meldt, t-e Doorn aan gemeentebe lasting over 1920 (dus acht maanden) vijf duizend gulden betalen. De verschil lende leden (der hofhouding en van lie® personeel hebben 'n evenredigen ..aanslag ontvangen. Diefstal. Bij d-en caféhouder J. Ruij,s aan dc Sla'or.sslraai te Apeldoorn' is uit diens slaapkamer een bedrag va-n" ruim 2800 ontvreemd. Vermoedelijk is deze diefstal door hekenden gepleegd. Door 't schrikken van liet paard. 1 De 52-jarige landbouwer B. G. stond met paard cn wagen bij de halte Lintelo, gem. Aal'tcn, toen het paard voor een trein schrok en op hol sloeg. G. werd zoodanig gewond, dat hij dienzelfcten avond, omstreeks 10 uur, is overleden. Overreden en gedood. Te Den Dut? gen is Woensdagnamiddag een bejaard man, de doov-e II. de Laat, door do stoomtram Den BoschEindhoven over? reden en gedood. De machinist heeft aan' 'dit ongeluk geen schuld. VOETBAL. De uitslagen. De uitslagen van de gisteren gespeeld^ wedstrijden luiden: Breda: N.A.C.—Ajax ^—0 Groningen: Be QuickGo Ahead 11 Overgangscompetitie. Roilerdam: 'R.F.C.H.F.C. 4 Kampioenscompclitie Zuid. 2e klasse. - Heerlen: O.'N.S.Philips 31 Buiten de Competitie. Munchen: BayernBI. Wit 0 7 Zaandam: Z.F.CHolland-ia 0 Roilerdam: SpartaFcijenoord 24 Om den Alcmaria-bekcr. Alkmaar: V.S.V.Cadetten F.C. 20 Alcmaria VictrixE.D.O. 3-—i Politie-competilie. Haarlem: Haarlem—Den Haag 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2