Noord-Hollandsch Dinsdag 24 Mei 4924. PTOTEST-VERGADEFMNG. Gisterenavond te 8 uur had in de Harmonie" een protestvergadenng piaa<s waarop alk Alkmaarsche belas tingbetalende burgers, die met liet comité tegen liet dure gemeentebé- heer van meenjng zijn, dat de belas tingen hier te stede veel te zwaar drukken, waren uitgenoodjgd, Als spreker trad op de Wel Edl. Gestr. Heer Mr. A. J. F. M. N Dor- berk, oud-lid van den gemeenteraad, met het onderwerp: '„Meet de be sting nog1 hcógier worden?" De zaal was flink' bezet, Onder de aanwezigen bemerkten wij o.a; de raadsleden Keijspsr, Go- vers, Ringers, Sluis Cloeck, Aukes Timmers, Bak en Oskam. Den voorzitter,, den lieer Kater, is het een aangéname taak' allen har telijk welkom te heeten. Het doel is a len b k n Mar: o-m c ns doel meer bijval bij 'te zetten, heeft men Mr. Do rbeck u i tge n oo digd Spr. 4wopf, dat de raad voortaan de dubbeltjes omkeeren en nog eens om'keeren zal, alvorens ze uit te ge ven. Hierna geeft spr. het woo-rd aan den heer Diorbeck (applaus). De heer Dorbeck aanvaardde de uitnoodiging' tot item gericht door het voorloopjg Comité, hetwelk den stoot gaf tot deze bijeenkomst van Alkmaarsche burgers, om hier als woordvoerder op te treden. Spr. zal zich' strikt er van ont houden om bepaalde personen hier iu bet geding te brengen of derzelver gemeentelijk beleid aan eenige cri- ti.ek te ondei-werpen. Waar Liet thans om' gaat, is de vraag als zoodanig:-. „Is het algemeen finanoiëel beleid van den Xl'ktnaar- schen gemeenteraad, een zoodanig', dat.de vaak met groote opofferingen en moeite aan de gemeentelijke kas afgestane belastinggelden der burgers mogen geacht worden, iu veilige han den te zijn? of springt die raad met die gelden soms verder 444 zijW polstok lang is? Het overgroo-te deel der Alkmaar sche belastingbetalende burgiers be antwoordt die laatste vraag in meest beslist bevestigden zin! De naaste aanleiding,, welke geleid heeft tot het bijeenroepen dezer de monstratieve vergadering is'te vinden in hetgeen de laatste wekejni ut Item Alkmaarschen Raad is voorgevallen, net betrekking tot de tot eene bra- iante kwestie geworden vraagt no pens het uitbreidingsplan onzer ge meente. Spr. houdt eene korte beschouwing over deze kwestie. En nu dient thans eene zaak' bier voorop gezet te worden en dat is deze, dat deze vergadering niet alleen niet behoort te staan, maar ook' niet staat, in hetteeken van afzonderlijke belangen van personen tff groepen van personen, in het tee'kén van groepsbelangen van Langestraters en Zijs.traters aan den eenen kant en Laaters en Zijstraters aan de aandere zijde. Het verheugt spr. vooral, dat hier raadsleden aanwezig zijig. Hij hoopt, dat ze met de stemmen uit deze ver gadering in den Raad rekening zul- houden (applaus). Het lijkt spr. wel de allergrootste fout-, dat de Raad zich zoowel voor als bij elk te nemen besluit niet ge noegzaam rekenschap geeft van °de vraag, of wel de middelen tot dek king der daaruit voortvloeiende kos- teijrin voldoende mate aanwezig zul len -Sijn en zoo niet, dat dan het be sluit achterwege blijven zal totdat blijken zal, dat de dekkingsmiddelen vv el aanwezig zullen zijn. Het komt spr. voor een groote fout te zijn, dat aan de begrooting1, die jaarlijks moet wordden opgemaakt, niet-beter de hand wordt gehouden! Er worden zoowel b'ij' als buiten de jaarlijksche Begrooting om maar vaak besluiten genomen of voorstel len tot het nemen van besluiten ge daan, waarvan men zich de financiëele draagkracht voor de Gemeente- d.w.z. voor de belastingbetalende burgcrij'- ot in het geheel niet of slechts ten deele dan wel in algemeenheid van woorden voor oogen stelt. Wordt een besluit tijdens de be handeling van de jaarfijkscbé beg roo ting genomen, dan Wordt hét eenvou- ,®Jfs weg. zonder meer alsnog op de d'or het Dagelijlkseh' Bestuur dei- Gemeente ontworpen Begrooting on der.Inet lijstje der toch al meest overladen uitgaven gebraad; de in komsten blijven meestal dezelfde. Doch, geen nood alzoo wordt gere deneerd of niet geredeneerd; er is een hoofdelijke omslag; fluks wordt eene calculatie gemaakt en komt men tot den vaalt plotseling geconstateer- den, eenter niet eens uitgesproken tegenvaller, dat er een aanmerkelijke opislag van kosten over de burgerij! zal noodfg' blijken te zijp, 'zonder dat er ook maar met een enkel woord over wordt gerept of de reeds' vaak' overgeloopen'maat' van dien omslag thans niet alle perken is te buiten ge- UWk - Het is nu eenmaal niet anders, en1 de goede burgerij1 inc-et Ijet maar betalen, zoo niet goedschiks dan maar kwaadschiks! Ziet, dat is hetgeen ons tot onte vredenheid stemt en wat aanleiding is geworden dat wij Kier bijeen zijn gekomen, om tegen die inderdaad min of meer roekeloos gevolgde ge meentelijke financiëele politiek- zij het waardig dan toch niet" minder "ern stig te demonsteeren en te prote- steereii. Het mOge de moeite loonen eens even de cijfers der laatste zeven jaren van onzen H. O. onder de ocgen te zien, In bet jaar 1913 bedroeg de totaal som' aan Hbofdelijkëri Omslag, f 115.547; steeds stijgen, die bedra den in de opvolgende jaren totdat die zelfde H. O. over bet jaar 1920 be droeg.... f 868*000. (uitroepen!) Dus ongeveer ruim' zeven maal zooveel, voor een stad van ongeyeer 24000 zielen. En wannéér nu ieder bewo ner van Alkmaar maar zijn' aandeel betaalde daarin, och- dan ware bet zoo erg nog niet. Maar wat is' het geval? Onder die ongeveer 24000 zie len waren er b'ij den aanvang van hét jaar 1920 slechts 5260 belastingbe talers; onder dezen waren er 240 mensdien, door wie de lielft in de geheele belasting werd gedragen, ter wijl de andere helft'Werd bijgedragen .door 5020 menstben. Wat is daar van het gevolg? Wanneeer die on geveer 240 menst'hën onze stad met terwoon verlaten, zullen de gemeen telijke financiën, niet meer recht op te houden zijn. En wanneer men dah 'daarnaast1 bedenkt, dat Hier in cjeze gemeente in het jaar 1910 liet h'effingsperc'en- tage bedroeg-2.6 en men ziet dat over (iet jaar 1920 opgevoerd tot op 7'/2, terwijl bet jaar daarvoor 8 bedroeg, en ge gevoelt aan den lijVe, dat uwe verplichte bijdrage aan de gemeente, afgescheiden nog van het geen ge indirect daaraan bijdraagt aa$ opcenten op de Rijksbelasting, is vérdubbeid, vaak vervier- en vervijf voudigd is, is het dan te verwonderen, dat ge uw protest doet hooren en luide doet hooren tegenover het on zinnige accres dat dank zij' voorna melijk de vaak onbesuisde voorstellen, waarmede Raadsleden maar immer door aankomen, in den Hcofdelijken Omsalg in het leven wordt geroepen? Men rmoet wel bepaald geldhaterzijn -o'm in zoo iets té berusten (applaus). Onder de de laatste jaren door den Raad gevoteerde uitgaven kwa men er verschillende en verscheidene voor, waaraan tengevolge van de tijdsomstandigheden, welke wij tij dens de oorlogsjaren beleefden, niet tc ontkomen was. Werd met de daar voor he schikbaar gemeentegelden, wel oordeelkundig en 'tactisch'omgespron gen? Spr. aarzelt om' het anhvoord op die vraagzin bevestigden zin te doen luiden. Spr. behoeft slechts in de herinne ring terpg' t'e roepen hoe werd om gegaan, met de'gelden, die beschik baar werden gesteld voor de zooge naamde steunregeling! f 200.000 en t 50.000 werkverschaffing. Spr. herinnert o.a. aan de onnoo- dfge sommen uit de gemeentekas, welke zijn blijven zitten en vast kleven aan den bouw van het zooge naamde „Karenhuis" (applaus), 'aan de aanmerkelijke bedragen, welke tot tweemalen toe a fonds perdu wer den weggeschonken voor" den Mid denstands -.-woningbouw, voorheen en nog nu onlangs, niettegenstaande nog immer moet worden omgezien hoe aan het geld te komen zal zijn zelfs 'v o. het eesfe cadeurr, hetwelk uit eene afzonderlijke leening van gielden zal moeten gevonden worden, en wel ke leening nog' im'mer niet slaagt. Nog niét lang geleden besloot men zo.o maar raak weg tot bet dempen van den Kooltuin, zonder dat aan het besluit ook maar eenige kosten berekening gepaard is gegaan, zoodat men eenvoudig wel zal hebben af te v/achten, welke som daarmede ^al verslonden worden, terwijl liet geno men besluit dier demping zelve aan gerechtvaardigde crifiek' mag" blootge steld genoemd worden. Ook wijst spr. op de nieuwe wo ning v<vr den directeur der licht- bedrijVen (applaus). Bij' de behandeling van de Begroo ting, over het Icopende jaar 1921 werd met op een na algemeene p temmen en zonder hoofdelijke stemming in den Raad gen-omei! het besluit om ,-oofc aan opcenten op de hoiofdsoitn! der vermogingsbelasting voortaan te heffen, niet meer of minder dan de volle 100 pClt, (applaus), Spr, laat 'nu nog' buiten beschou wing, dat ook' wederom werden ver hoogd de indirecte belasting og de openbare vermakelijkheden en* de marktgeld-en. De aanbiedingsbrief Van' B. en W. leert ons het navolgende', en de leering is bij de behandeling' der Begroeting door geen der Raadsleden weersproken „Te genover de yerhooging van. inkom sten zoo luidt het., moesten al da delijk z'eer aanzienlijke en onont koombare verhoogingen van uit gaven gesteld worden zoo vor dert de rentebetaling ovier de ge meentelijke scli uklen een bedrag meer Van f26000.de aflossingi dier schulden tóen bedrag! van f 13000 meer. Tot dekking! Van het te kort op de exploitatie van wo ningbouw zal f 19000 meer 'noo dle zijn aan bijdragen in de net- tOKOsten van de huishoud- le'ti in dustrieschool f9000 mieter boven dien zijn djofic jde salarisherziening der gemeenteambtenaren de op het gemeentelijk pensioenfonds rusten de verpiichtingien dermate ver zwaard dat in afwachting van het resultaat der e.k. wetenschappelij ke balans eene -hoogtere uitkeering aan dit fonds van f8500 per jaar geboden is. Dan waren nog voor het eerst de gelden aan te wijzen voor de verhooging mét 40 pCt. van de pensioenen 'van oud-ge meenteambtenaren, een bedrag Vorderend van f7000. Naast deze verhoogingen van uitgaven staat dan nóg eene vermindering van de opbrengst van den hoofdelij- ken omslag tengevolge van het Raadsbesluit van 28 October 1920 no. 9 tot verhooging van den af trek voor noodzakelijk levenson derhoud deze vermindering kan geraamd worden op fl 6500Ö. Die- ze verschillende verheogingen van uitgaven gepaard aan de genoem de- derving van inkomsten bedra gen te zanten f148000". Zoolang althans in Alkmaar van geheel Noord-Holland het hoog ste percentage geheven wordt zul len B. en ,W. tegen verhooging hun uiterste krachten inspannen. Zoolang zulks het geval is zullen B. en W-. zich gedwongen achten om zich tegenover alle uitgaven te stellen welke zij niet bepaald on vermijdelijk voor het gemeentebe lang geboden achten". Spr. gelooft, dat de inkomsten van dén Alkmaarschen Midden stand dit jaar aanmerkelijk gie1- daald zulien zijn. (Applaus). Er is een snelle stijging van den dienst van rentebetaling! en aflos sing. In 1913 bedroeg de rente betaling; f 28777. In 1913 moest f68425 afgelost worden. .Voor 1921 is de rentebetaling op f217.617 geraamd (applaus). Voor 1921 is de aflossing geraamd op f 249.694. De totale schuld bedraagt f3.759.500, waarvan niet produc tief f 1.755.250. Er is de laatste dagten zooveel en door zoovel-en geschermd. Spr. magi dit wel eens zeggen, met het „Góuverner e'est Pre voir". Is deze uitspraak in hare algte- meenheid juist, welnu, dan Ver trouwen wij het stadsbestuur voor zooveel het Dagelijksch Bestuur aangaat in goede handen en bren gen' wij het voor het Góuverner, wat zij deed bij haar uitspraak als voeren gaarne hulde. En nu zoude men zoo zeggen, dat ook de Alkmaarsche Raad ons in die woorden, van hulde' ware Voorgegaan. Niets is minder juist dan dat. Leest men toch de algemeene be schouwingen, gehouden in onzen gemeenteraad naar aanleiding van de alleszins giemotivleerde gedocu menteerde en met cijfers gestaaf de mededeelingen van ons 'Dage lijksch Bestuur, dan kan men daar in niets anders ontdekken dan dat het genoemd wordt „Ontactvol" „Gevaarlijk" „Somber" en al dies meer om zulk een beeld van 'de gemeentelijke financiën van Alk maar op'te hangen. Het wordt ge noemd „Ontactvol" om zonder noodzaak te zeggen „in Alkmaar wordt van geheel Noord-Holland het hoogste percentage in den H. O. gieheven". het wordt genoemd „Gevaarlijk", evenals om te zeg gen „dat binnenkort geene leenin gen meer kunnen gesloten wor den" omdat dat niet de manier is om Alkmaar aan te prijzen als eene gemeente waar men moet blijven of waar men zich moet vestigen". Het wordt genoemd „Óntactvol" evenals de meening van B. en iWi. bij de aanbieding! een er vorige b e grooting, toen gezegd werd „dat Alkmaar tot de gemeenten behoort voor wie het uiterst moeilijk is financieel gezond te blijven". Spr. zou tegenóver die meening willen stellen de vraagt; moet ons. burgers van de gemeente Alkmaar dan zand in dte oogen gestrooid worden door het wekken van eene onware voorstelling van zaken dat het hier zoo een eldorado is Dat is toch zeker de bedoeling niet, waarmede wij onzie vroede vade ren naar den Raad afvaardigden, om ons om den tuin te laten leiden en voor ons verborgen te doen houden hoe nu eigenlijk onze ge meente er financieel wel voor staat .Wij kunnen thans begrijpen wat bedoeld werd met de opmer king van een onzer Raadsleden toen hij ziedde, dat „Bi. en W. op den Raad niet den juisten kijk had den". Wederom Van andere Zijde wordt 'er Van gewaagd, dat het standpunt door B. e;n W. ingeno men niet getuigt van „wijs be leid". Is het dan wel „wijs be leid" om den gemeentelijken finan- ciieielen toestand te verdoezelen en de koe niet bij dte horens, te pak ken De grondtoon van een en ander was, dat de Alkmaarsche Burgerij Van la'l die ellendige uiteenzettin- gien nopens den financieelen toe stand der Gemeente maar onkun dig behoorde te blijven, (applaus). Het ligt wel niet in uwe bedoe ling om U met dit groot gebaar te latien afschepen zonder meer. Gij hebt 'er het meest onweerleg baar recht op om te weten niet al leen wie daar achter de groene tafel op het Raadhuis regteeren maar ook hoe zij .regieeren en of misschien uwe ookiyukbare rechten 'soms niet worden miskend en va tl n gi i- m U worden gemaakt ledepoppen die maar zonder meer tot ia het oneindige toe voor niets anders goed zijn dan om maar belasting op belasting te betalen. (Applaus). De Alkmaarsche Raad blijft maar steeds door op een financieelen vulcaan voortleven ten wiegt men zich zeiven in slaap, en wordt maar steeds met nieuwe voorstellen aan gekomen, voortvloeiende uit den boezem van den .Raad en men stoort zich ten eenenmale niet aan de ernstige vermaningen van een college van B. en W„ aan de niet minder ernstige taal ook van on zen Wethouder van Financiën. Mag; dat aldus blijven. Eeri volmondig: neen kan daarop slechts het eenparig antwoord zijn van allen, wien Alkmaar inderdaad lief is en die het wel meenen met de belangen van Alkmaar's ingeze tenen. Spr. gaat nu nader de groot- scheepsche plannen bezien, welke ook al wederom uit den boezem van onzen Raad de laatste weken voortkwamen mét betrekking tot het zoogenaamde uitbreidingsplan onzer Gemeente. B. en W. moeten om de tien ja ren bij Gedeputeerde Staten aan komen met eene schets op Alk maar's plattegrond, waarop men, echter sans prejudice, d.w.z. zon der dat men zich aan een en ander gebonden wil achten, behoort aan te gtevten in welke richting men meent dat voor de innerlijke uit breiding' der Gemeente wel eens iets gedaan zoude kunnen worden. Zoo dan trokken B. ien W. (een lijntje op de kaart, daar waar de thans om een geijkte 'Alkmaarsche uitdrukking te bezigen, zich be vindt de Kneppeibru-g', welke: het Nassaukwartier verbindt met de oude stad via de Vrouwenstraat. (Een stem veel te duurHola. aldus redeneeren eenige raadsle den, dat lijkt nu naar niets neen er dient te komen over de Singel gracht van af daar waar zich onge veer het bruggetje over de Hoe- Vervaart bevindt een bretede brug naar de overzijde van het water, daar waar zich' ongeveer bevindt de Lamoraalsluis, en doorgaande in de richting van de Laat moet dan eventueel de Heul eene aan merkelijke verbreedingl ondergaan, zullen de huizen aan de zuidzijde van de Heul minstens een drie me ter achteruit moeten gaan in de toekomst, en om dat plan, dat ziet U pas misschien over .een vijf tig; jaren tot uitvoering zal komen niet thans onmogelijk te maken, moet het perceel Pesser aan het Ritsevoort worden aangekocht om aivast de Nederlandscfie Bank de gelegenheid te geven met het door War nieuw te bouwen bankge bouw een drietal meter alvast bin nenwaarts terug te1 gaan'. Het is nu zoo eene mooie gelegenheid want dat perceel Pesser kunnen wij thans voor een prikje' krijgen (gielach). Voor ongeveer fl. 24000. en daarvan krijgen wij1 dan onge veer fl. 8000 terugi "door verkoop van het overblijvend gedeelte van dat perceel-Pesser, zoodat ons dat op het oogienblik maar leen fl. 16000 zal kosten. Ziet ten noo- dig is het en strikt noodig ook, dat de Heul verbreed wordt, want die sis voor een behoorlijken nieuwen Verkeersweg, gelijk wij ons dien gedacht hadden, lang niet breed genoeg. Plots kreeg m'en de mededeeling dat van den voorsteller werd ver nomen, dat hij na inzage te heb ben gekomen van den door de Ne- derlandschte Bank gewilden bouw meent te moeten afzien van den aankoop van het perceel van den heer Piesser, aangezien de straat d.w.z. de Heul nu reeds 10. meter breed wordt". Hier is zeker van toepassing het „beter, spr. mag niet zeggen 'ten halve (gielach) maar laat ons zeg gen op zevten achste gekeerd dan Voor het geheel gedwaald". Doch is het niet verbijsterend, dat na al die zoogenaamde voor bereiding:, welke bet voorstel ge had heeft, dat men nu op eens op het onverwachtst voor den dag komt met de min of meer naïeve mededeeling, dat als men het had geweten, dat de Heul reeds 10 me ter breed wordt, men met het on derhavige voorstel niet voor den dag zoude zijn gekomen (gelach). Hierbij is het niet gebleven Reeas den opvolgenden dag moest de- Zelfde Alkmaarsche Pers ons in een ingezonden stuk van den voor steller wederom tot andere erva ring doen komen. Het heet daarin „Het is U bekend wat ik gisteren heb medegedeeld in zake den aan koop van het perceel Pesser en Ik zie in, dat het Gemeentebelang blijft vragen, dat ik te dien opzich te mijn standpunt behoor te hand haven. Zoo 'eischt dan ook dat be lang', dat ik openlijk herroep wat ik mededeelde toen ik gisteren reeds mijne dwaling jnzag, was het te laat die te herstellen. Ik ver trouw dat zoowel voor- als tegen stander in de hangende kwestie deze Verklaring zonder meer zal aanvaarden, en hetgeen ik giste ren aan dé pers mededeelde als niet gedaan zal beschouwen." De verklaring van den voorsteller aanvaarden, wij. Doeli wal is nu in 's hemels naam lo denken van de ernst, waarmede voor stellen, die veel en zeer veel geld kos- i lei), "in den Ra,acl worden, aanhangig ons, belastingbetalende burgers, niet sceptisch stemmen ook ten aanzien van bet verder plan van uitbreiding, zóoals dat door de voorstanders in den Raad „coute qui conto" wordt ge handhaafd'? Aan bet rechlriialig karakter van die vraag is dan tocli niet te ontkomen! Spr. ïeést in ecu der plaatselijke or ganen dat, nu de voorstellers dat ge deelte van hun voorstel hebben laten lallen, „het plan nog aantrekkelijker wordt". Het begint spr. waarachtig te duizelen Veren met spr. kunnen in deze toe geeflijkheid der voorstellers niei an ders zien dan dat het geheele plan, zcaals dat wordt voorgesteld, er nog te gevaarlijker op is geworden, en dat de fuik, 'zooals men het heeft geuoem'd!, thans nog |U uimer dreigde opengezet te worden, Wat zal men thans zien gebeuren? Dit, tiait ïn de eerstvolgende Raads zitting, welke a.s. Vrijdag gehouden zal worden, wel vermoedelijk het plan tot aankoop van het perceel-Pesser niet zal worden ingetrokken, doch dat met nog te meer enthousiasme ook het verder planstel iu de aanvankelijke garde van voorstemmers zijn verdedi ging zal vinden. Wel is waar is thans de beginselkwestie tot tiet 'plan van uitbreiding v. d. Boscii, zooals die aan vankelijk sleehls was belichaamd in het voorstel tot aankoop van het per ceel-Pesser weer niet van de baan, doch men zal (iet daarbij niet laten. De uitvoering van tiet plan van u'itbrei- ding-v. d. Bosch voor zoover die zoude betrefefii alles wat buiten den aankoop van het perceel-Pesser viel, zoo heette liet, zal pas misschien over een' veertig vijftig jaren ter sprake komen. Ai- hoewei' spr. zich ook ten aanzien 'dier belofte ook bij een niet döorgeganen aankoop van het 'perceel-Pesser zeer sceptisch gestemd gevoelde, zoo ge voelde hij zich nog veel meer beangst omdat builen de kwestie v,an aankoop van dat perceel de beginselkwestie tot het doen projecleeren van den vo,or- geslelden verkeersweg aan de orde van behandeling is gesteld geworden. Eu wee dan over hen nog jneer, die thans 1 wederom zonder eenige raming van kosten hun stem over dat beginsel en ten voordeele daarvan zouden doen opgaan. Want, H.H. Raadsleden, ge denkt het wel, dan zit ge aan de zaak vast en zult ge U niet wederom daaraan kunnen ontworstelen tenzij' ge eveneens toepast „Het beter voor zeven achtste gekeerd dan ten heele ge dwaald". Weet ge wat het beleekent, wanneer ge U, reeds thans uitspreekt in beginsel voor uitvoering van aan koop van perceel-Pesser en daardoor van het geheel onbegroote plan-v. d. Bosch. Dit, dat vaar thans reeds wordt gewezen op het zeer gevaarlijke van het kruispunt bij de Groote Kerk en op andere plaatsen der stad in ver band met het steeds toenemëiid druk ker verkeer, dat ge niet over vijftig jaren, maar wellicht reeds binnen zeer korten tijd voor de uitvoering van het plan zult gezet worden ten koste van ontzaggelijke offers, welke die uitvoe ring al wederom van de gemeentekas zal eischen. Eene gemeentelijke uitbreiding of eene uitbreiding van verkeerswegen binnen eene gemeente is een kwestie die maar zoo: niet in een vloek en een zucht is opgelost. Het gaat zo.o: eenvoudig niet. Spr. wenscht, dat Prof. v. d s'teur aan zijn le geven eindadvies wel zooi geod zal willen zjjn toe te voegen eene opgave van kosten, welke aan de uilvoering van het zoo fel bestreden plan van uitbreiding zjdleu vast komen te zitten. 'Daarover toch gaat het 'jn hoofdzaak. Zonder profeet te willen zijn mag reeds thans voor dat geval het ver moeden worden uitgesproken, dat men ten aanzien dier kostenberekening, al les bijeengenomen werkelijk niet ver van de f409.000 af zal komen. Spr. waagt het een raming te ma ken als volgt Moor aankoop peroeel-Pesser f 24COO f 8000 is f 16000.voor aankoop of onteigening perceel hulpgebouw Nederlandsche Bank waaraan verleden jaar voor f25000 is verbouwd f40000; voor idem een negental opvolgende huizen aan de Heul, geschat op ongeveer f 10000 elk' "f90.000; voor idem perceel Over toom, waarin winstgevende zaak' in begrepen de bedrijfsschade f20000; voor idem van twee pereeelen daar naast f 15000; voor de te bouwen brug met in aanmerkingneming dat de nieuwe Texelsohe brug op de bs- jgrooting voorkomt, voor f 48000 f 100000; voor aankoop of onteige ning van 2 peroee-len met grond aan de overzijde van de Singelgraoht, gelet op; !h.ët feit, dat een daarvan verleden jaar is verkocht v. f6000 f 15000; voor aankoop of onteige ning tuingrond in liet Nassaukwar tier 130 Meter lang bij 15 meter broed a flO per meter f19500; voor bestrating van dien tuingrond 2000 strekkende meter a fö per meter f ÏOOÖO (oen stemtekort) voor rioleering, gasleiding enz. stel f 3000. Een totaal bedrag van f328500. Spr. Lelt hierbij; uog niet eens de kos ten van het grondwerk. Gedoogt onze gemeentelijke l'inancieele toestand, dat opnieuw deze dépenses worden ge maakt? Wat meent men bij de uitvoe ring van het gewraakte uitbreidings- of liever verruimingsplan te kunnen bereiken Wanneer ^pr. zooi eens nagaat al het geen zooail^oor d^'Qarsfamdey-.jp» dat plan e f 'jongs t'!gc3ioflfd(;h UemeeiH ders vooropgesteld: „11c geloof in den vooruitgang van Alkmaar!" (Gelach.) Gelukkig, dat 'er ten minste nqc» een greintje geloof iu de wereld overblijft.' Spr. wil de vroede vaderen toch op IieL hart drukken: Doet niet, gelijk de Hans-kijk-in-de-lucht van de prenle- toekeu onzer jongelingsjaren en blijft altijd maar door in die nevelige toe komst staren zonder op het heden le zien Men denkt zich de grandiose verrui ming van Alkmaar door de gewilde verbinding van het Nassaukwartier met de oude s taid ten hoogste bevorderlijk te zuilen zijn aan den vooruitgaanaq hand ex 'en industrie, aan het vooruit gaand verkeer voor die handel en in dustrie en ook bevorderlijk te zullen zijn voor het kunnen passeeren van onze Gemeente van, den kant van Aker sloot naar wat in de toekomst achter het Nassaukwartier nog zal komen te liggen in de richting van Bergen. (Gelach.) Het zijn allen vreedzame burgers', die per pedes' apiostglorum',. dat is! p hunne voetjes hunne huishoude lijke inkoopen zullen komen doen fit de oude stad en voor dat doeleinde1 is althans vooralsnog, de verbïndin'g's- bruig welke reeds bestaat ov'er de Sinigeigracht ruimstliopts voldoende. (Daverend applaus). i nei was spr. er ih de verstën verte niet om te doen, om ookmaar eenigen afbreuk te doen aan de vele verdien sten, welke zeer zeker menig Raads- lid niet mag worden onthoudenspe ciaal was het verre van spr. om niet het eeresaluut te brengen aan hem', die in de Alkmaarsche Pers nog dezer dagen werd genoemd: „De geeste lijke vader" van het door ons ge- Wraakte verruMningspian. Voor den noesten ijver, waarmede hij zich vaak' voor een 'of andere de gemeente ra kende aangelegenheid op de b'res stelt. Het zal velen hebben gespeten,' dat wij' blijkens eene uitlating van dien geestelijken vader in een inge zonden stukje in de Pers van Vrij dagavond 1.1. tot de ervaring! zijn! gebracht moeten worden en hebben eeten vernemen., „dat de groote in spanning! die dat heeft gevorderd); welke h'ijl door bijzondere omstandig heden buiten de zaak' feitelijk had moeten vermijden? niet het minst de agitatie de tegën zijjn eerl.ijk' en onzelfzuchtig pogen is in het leven geroepen, ^waarbij hem nevenbedoe lingen) roekeloos geld verspillen, en- der het noemen van fantastische cij fers, werd toegeschreven, hem meer hebben aangegrepen, dan hij' had verwacht." Dat: deed en doet ons leed. En wijl wenschen dien geestelijken vader dan ook gaarne van harte toe, dat hij' Spoedig van den schrik zal zijn be- "tonjen (gelach). Maar wat ons1 wel leed 'doet eveneens-, js djt, dat de geheeie zaak 'van Hét verruimings- plan der gemeente, niet evenals zoo vele zaken die uit den boezem van; den Raad voortkwamen en die maar altijd door schatten van geld, verslon-t den. en verslinden zullen, beter onder de oogen wordsn gezien en meest nauwgezet vprdt rekening! gehouden met wat onze gemeentelijke finan ciën en de draagkracht der burgerij, vermogen. Tegen etfie dergelijke gestie onzer vroede vaderen meenen wij met den meesten klem en nadruk te .moeten opkomen in den vorm van een krach tig, zij het dan ook niet onwelwil lend op touw: gezet protest. Er zijn belangen, die zeer zeker dienen voor te gaan, Spr. memoreert' slechts een-ige zaken als daar zijn; „Eene cardinale verbetering en ver bouwing van ons stedelijk Ziekenhuis) (applaus). De afwerking, op welke wij zie dan o ok) van den in zulk een' ameniabelen toestand zich bevinden den Doorbraak' aan liet Waagpioin' (applaus). i .Verder tot het van gemeentewege in het leven roepen van een verbe terd badhuis' en zweminrichting; (ap plaus). Spr. leest nu hét protest voor,; zoo als dat verleden week' ten huize van den heer Proof, is aangenomen en dat Wij toen reeds plaatsten. Spr. verzoekt het tegenwoordig'Co- mB'.é van Actie wel te willen ma h i,gen! door luide bijvalsbetuigingen om m, een afzonderlijk aan den Gemeente raad'té richten schrijven te kennen te geven dat de tegenwoordige ver gadering; bestaande uit ongeveer een 400-tal Alkmaarsche'burgers met den inhoud dier motie medegaat en dién ondersteunt (Daverend en langdurig applaus). De heer Kater constateert uit he.l applaus)'" dat allen er mee accoöfd gaan en sluit de vergadering'. v; De heer Cloec'k' vraagt het woord, aan welk verzoek de voorzitter niei 'kan voldotn. De heer Cloeck' protesteert tegen deze uiting van publieke opinie (ap plaus). De heer Dorbeci'k' ^cht de „Harmo nie'" niet de gewensohte plaats, maar wel Ih-et Raadhui-s. Daar 'kunnen de raadsleden hun bezwaren naar vo ren brengen. Andere bürg'-ers kunnen ook een vergadering'beleggen. Tegen een protest kan men n-i-et redekavelen, (applaus). De vergadering! ging Hierna uiteen. Hef spijt ons (Redactie dat Comité eii spreker gemeend heb ben, in deze bijeenkomst van geen andere meening. te mo-gen laten gq- tuigen. I iWat baat is er. bij. hp.or. zonder, iwedor hoorï, 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5