BUITENLAND. BINNENLAND, „ons BLAD" I Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SSctTST*.»4" Bmnesilandsch Nieuws. FRUII.LF.TON Onder Valsche Vlag. WOENSDAG 1 JUNI 19 21 14e JAARGANG No. 194 j li ."1 1 Abonnementsprijs: v Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.10 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f025; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. - &^r*sÏÏs*^bonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot eert bedrag van f 500,—f 400,—, f 200,—, f 100—, f 60,—, f 35,—, f IS,- De Geallieerden en Opper-Silezië. De benoeming der commissie van deskundigen. De Frausohe diplomatieke kringen zijn voldaan over het besluit van dc Britsche regeering, waarbij het Fransehe voorstel wordt aanvaard een commissie van des kundigen op le dragen een onderzoek in te stellen over den loop van de O. S. grens. In dezelfde kringen is men van oordeel, dat een voorafgaande vergadering van den Oppersten Raad niet uoodig is om de com missie aan te wijzen, hetgeen kan geschie den door kanselarijen. Waarschijnlijk zal het Fransehe antwoord, hetwelk heden zal worden verzonden, in dezen geest zxjn ge steld; tevens zal de Fransehe regeering voorstellen het Italiaansche pian over O. S. aan deze commissie ter besludeering toe te zenden. Uit Londen wordt inmiddels gemeld, dat men zich in gezaghebbende Brilsohe krin gen op het standpunt stelt, dat het jongste voorstel voor de instelling van een com missie van deskundigen ter behandeling van de eerste phasen der Silezische kwes tie niet het wezen der zaak raakt. Waar het om gaat is te beslissen, whet econo mische gebied in het midden zal hebben. De Britsche regeering handhaaft haar standpunt, dat de Opperste Raad zoo spoe dig mogelijk dient bijeen te komen. D<j Poolsche opstand in Opper- Sliezië. Kaltöwitz zonder water. De Berlijnsche bladen melden, dat Kat- towitz weer zonder water is. De Polen hebben Maandagavond den watertoevoer weer stopgezet. De Polen vallen nog steeds aan. Niettegenstaande de terugtochtsbevelen van Korfaniy, hernieuwen de Polen, zooals uit Breslau wordt gemeld, him aanvallen eiken dag. Zij willen blijkbaar hun slag ?>laan, voor de Engelschen ingrijpen, die op zijn laatst aan liet eind van deze week verwacht worden. Zoo trachtten de Polen bij Januscïrkowitz (Kosel) tevergeefs den Oder over te trekken. Bij Rosenberg vie len de Polen na een heftig inijnenyuur aan, konden eenig terrein winnen, hetwelk hun echter na een aanval van de D&tsche burgerwacht weer werd afgenomen. Bij Lidane bereidden de Polen hun aanvallen eveneens met mijnenvuur voor; zij wer den echter ook hier teruggedreven. In den sector van Krappitz lieersclite het gewone sterke geweervuur. Bij Radau gebruikten de Polen de 30 en 10.5 c.M. granaten. De opstandelingen krijgen versterkingen door omvangrijke gedwongen recruteeringen uil de burgerij, speciaal in de kreitsen Kosel en Lublinitz. De toestrooming van vrijwilli gers en de ondersteuning door zware ar tillerie houden aan. De Polen prijzen zelf in hun laatste legerbericht het succes van twee pantsertreinen. De-taak van de Duit- sche „Selbstscliutz", die zich steeds tot de verdediging beperkt, wordt eiken dag om vangrijker. De toestand in letland. De nieuwe rcgccringsmaatregelen tegen Ierland. Dc „PaH Mall and Globe" verneemt, dat dc afkondiging van den slaat van beleg voor geheel Ierland .aanstaande is. Reeds werd vermeld, dat er troepenver sterkingen zuilen gezonden worden. De marine zal medewerken om den invoer van wapens en munitie le beletten. Dc rebellie, zegt het blad, heeft thans oen stadium bereikt, dat maatregelen van groote militaire gestrengheid zullen worden ingevoerd. Tot dusver- hebben de pogingen der regeering om de campagne van moord en brandstichting te onder drukken, naar erkend wordt, gefadld en er is geen aanwijzing voor een verbete ring van den toestand. Er zal een ge streng onderzoek worden ingesteld naar wapens en munitie, auto's, benzine enz. en er zal worden getracht de rebellen, die „aan den haal" zijn in het heuvel land in het Zuiden en Westen, op te spo ren. Met dit doel zullen meer dan tot dusver vliegtuigen worden gebezigd. De steun der V. S. voor Ierland. Volgens den correspondent te Was hington van de „New Yoric Herald" zul len de fondsen, welke in de V. S. worden bijeengebracht voor Ierland, het onder werp vormen van diplomatieke onder handelingen. Groot-Brittannic heeft niet- officieel vertoogen ingediend, maar zoo scherp, dat de zaak behoorlijk door de regeering moet worden onderzocht. Tegen de schenkers heeft men geen achterdocht, maar men vreest, dat de fondsen eerder voor politieke dan voor mcnschlievcnde doeleinden zullen worden gebezigd. Boycot itan Britsche goederen. In een circulaire, uitgaande van het handelsdeparlement van het „Dail Ere- ann" worden de invoer en de verkoop van thee, koffie, suiker, autobanden en rubberartikelen uit Groot-Brittannië ver boden. In dc circulaire wordt gezegd: Wij zijn in oorlog met Engeland, en door van dit land le koopen. verschaffen wij het de middelen om zijn campagne van agres sie tegen ons te voeren. Het is de plicht van alle burgers om zooveel mogelijk le vermijden in Britlannië vervaardigde goe deren te koopen. De burgers moeten de gewapende macht helpen door Engeland economisch le treffen De crisis in de Engelsche mijn industrie. De houding van het spoorwegpersoneel. De bond van machinist-en en stokers heeft zijn leden, die geschorst zijn, opge dragen het werk dadelijk te hervatten, ten einde' iedere moeilijkheid op spoorweg gebied uit den weg te ruimen, die de mijnwerkers zou verhinderen tot een schikking te komen bij de thans loopen- de onderhandelingen. De bond heeft van de regeering de ver zekering gekregen, da! d-e steenkool, die in Britsche havens aankomt, aldeen zal gebruikt worden voor vitale diensten en niet voor ïnduslrieele winsimakende on dernemingen. Heden zouden de besturen der trans portarbeidersfederatie en van den natio- nalen bond van spoorwegpersoneel (de N. U. R.) bijeenkomen, om den toestand geschapen door het besluit van den ma chinisten- en stokershond, te bespreken. De voorstellen van Lloyd George. Enkele Engelsche bladen herinneren er aan, dat de voorstellen van Lloyd George op hetzelfde neerkomen als hetgeen As- quifh in 1912 heeft gedaan. De mijnwer kers slemden toen tegen de wet lot vast stelling van minimumloonen, doch gingen op advies hunner leiders weer aan den arbeid. EN'—LAND CONRTA DE REGEERING IN ANGORA. Reuter verneemt, dat de Britsche regee ring een streng opireden overweegt tegen de regeering van Angora wegens grove schering cloor die regeerimg van de over eenkomst, le Londen geteekend. Niet slechts komt de regeering van Angora hare verplichtingen ndet na ten aanzien van de vrijlating van gevangenen, maar ook wot- d'en Britsche schepen geboycot door daar aan toéigaalg tot de Ana/lolische havens ie weigeren. De „Daily Mail" meent te weten, daifc die BrilscJhe regeering hare neutrale houding ten aanzien der vijandelijkheden bmsschen Grieken en Kemalisten in Klein-Azië zal opgeven. Deze wijziging van houding is, zegt het blad, liet gevolg van een reeks vijandelijke daden der regeering van An gora tegeu Britsche olTderdanen en eigen dommen. Het strenge vejfcod van wapen- levering aan de Grieken door de geallieer de volken zal worden opgeheven. Het blad acht liet mogelijk, dat de Grie ken gemachtigd zullen worden, Konshmta- nojpel alLs militaire basis te gebruaiken. DE DUITS CHiE OORLOGSMISDADIGERS. Gisflerenochteiwl begon voor het Reichs- gerich-t ie Leipzig het derde proces tegen de oorlogsmisdadigers. Beklaagde is "thans de arbeider Neumann, beschuldigd van mishandeling van gevangenen. Er zijn dit maal meer getuigen gedagvaard dan bij de beide vorige processen, n:l. 15 Duitscfoe en 25 Engelsohe. Na opening der zitting begint de presi dent, dir. Schmidt, met het verhoor van den beklaagde, die mededeelt, dat hij be hoorde tot een comimainidio van zeven man, die toezicht moesten houden op ongeveer 200 krijgsgevangenen. (Ehgolsdben, Ser viërs en Framschen)Beklaagde is ten laste gelegd, in veertien op zichzelf staande ge vallen Engelsche gevangenen gestompt en geslagen te hebben, en wei onder misbruik- inaking vain wapens. Verder wordt hij be schuldigd Engelsche krijgsgevangenen door scheldwoorden (Sohwekihnnde) be- ieedigd le hebben. DE ONTWAPENING IN BEIEREN. Tm de zitting van de huishoudelijke com missie van den Beiersdhen Landdag legde de minister-president von Baihr gisteren de volgende verklaring af over de burger wachten: De Beiers che regeering heeft in overeenstemming met de rij'ksregeering be sloten alles te doen wat mogelijk is toit bet vervullen van hel ultimatum in zake de ontwapening der burgerwachten, waar bij zooveel mogelijk ooik de termijnen in acht genomen zuilen worden. Daarentegen heeft zij niet kunnen be sluiten haar tot nu toe ingenomen Stand punt prijs te geven, dat de burgerwachten •niet onder de artikels 177 en 178 van het vredesverdrag vallen. De rijksregeering is verzocht deze opvatting mee te deelen aan de geallieerde mogendheden en hiervoor zooveel mogelijk o.p te komen. Deze 'heeft zicih hiertoe bereid verklaard. Van het Standpunt, waarop de Entente zich plaatst, zal de rijksregeering haar verdere beslis singen afhankelijk maken, waarbij, een loyale houding van de Betersche regeering vanzelfsprekend is. WEER 50 MILLIOEN GOUDMARKEN BETAALD. De Duit sohe rijksminister van financiën deelt mee: Heden zal aan de commissie van herstel 50 miLlioen goxidimarken in devlsen als tweede afbetaling op het eerste milliard go u dm arken worden aangeboden, zooda.t thans in 'het geheel 200 milkoen goud-marken afbetaald zijn. (Diit bericht- is in strijd met een vorig, hetwelk een veel grooter bedrag als reeds betaald opgaf.) SOSEBISE BU1TENL. BERIMTEfc ACHTERUITGANG VAN HE DUITSOHE INDUSTRIE. De Duitsehe ijzer- en metaalindustrie vertoont teekenen van economischen ach teruitgang. De landelijke arbeiders- bureaux in de Rijnprovincie. Westfalen en Lippe melden steeds minder werk in de ijzerindustrie. In het district Soest (Westfalen) wordt nog maar vier dagen per weck gewerkt. De ondernemers moe ten tegen hun zin arbeiders ontslaan, de fabrieken stopzetten wegens gebrek aan afzet. Do aanvoerders dor socialisten en de toonaangevende arbeidersbladen schrijven dezen achteruitgang toe aan de onzekerheid in het economische leven van Duitschland gcbra"ht door maatregelen van buiten, b.v. de sancties. Sedert den oorlog is in Oostenrijk de belangstelling voor de grotten in den Karst zeer toegenomen. In dit bergplateau aan de Italiaansche grens werden vele grotten ontdekt, die gebruikt werden voor een onderkomen van manschappen, het bergen van ammunitie. Men besloot tot bet systematisch opsporen van deze grot ten en ontdekte er zelfs met een opper vlakte van 18000 tot 2000 vierkanten meter. Op den bodem van deze holen ligt, soms metersdik, de vleermuizenguano, een uitnemende mest met 18 tot 20 procen zuiver phospborzuur. Eet Oostenrijks:he ministerie van land bouw heeft nu last gegeven tot een stel selmatige ontginning van deze schatten. De „Drachenhöhle" bij Mixnitz in Stier marken, om een enkel voorbeeld te noe men, kan per dag 10 wagons van dezen mest leveren, die in het buitenland per kilo 30 kronen kan kosten. Uit deze eene grot alleen is voor 225 millioen kronein te halen. Hot Tsje-ho-Slow. persbureau meldt, dat blijkens het voorloopig resultaat van de volkstelling Tsjecho-Slowakije op 15 Eebruari 13.595.730 inwoners telde. Onder groote belangstelling van technische en industrieele zijde werd gis terenmiddag te Essen de tentoonstelling op éléetriseh gebied geopend, die tot 19 Juni zal duren- Om een einde te maken aan stakin gen in het bouwbedrijf, in strijd met do contracten, die sedert eenige weken in verschillende plaatsen der provincie en op het oagenblik in Halle voorkomen, hebben de werkgevers in het bouwbe drijf 12.000 arbeiders in de regeerings- districten Anhalt en Merseburg uitgeslo ten. Daarbij 'zijn 8000 arbeiders van dc Luna-fabrieken. De Engelsche admiraliteit beeft met een firma te Sheffield een contract ge sloten betreffende den verkoop van niet minder dan 113 oorlogsschepen voor een bedrag van 600.000 p.st. Er zijn vijf slagschepen bij, waaronder dreadnoughts, die niet zoo heel veel jaren geleden de trots der vloot uitmaakten. In het oontract is de bepaling opgeno men, dat de firma zooveel mogelijk oud-soldaten of oud-werf arbeiders moet te werk stellen. De schepen zijn verouderd of niet meer noodig voor de vloot. VOORLICHTINGEN VAN „DE TELEGRAAF". Het „neutrale" blad, welks inhoud he laas nog bij zooveel katholieken gewikte lectuur is, schampert natuurlijk met de roode pers mede, over het jongste schrij ven van ons Episcopaat betreffende de in onze gelederen gerezen vraag, of een poli- tiak akkoord met de sociaal-democraten gewenscht is te achten. Wij lichten uit zijn beschouwingen een enkel zinnetje, ten bewijze, hoe juist zich de liberale schrijver oriënteerde in de Ka tholieke politiek: „Zij, die aansturen op een andere par- tijformatie, althans op een andere samen werking, zij, die vooral door middel van dc publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een democratisch ideaal trachten te bena deren, zijn nog dc zwarte schapen in de kudde." Aldus vormen volgens de Telegraaf man de zwartste schapen in de Room- sche kudde de voorstanders van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Wie nu bedenkt, zegt de „Maasb." dat zoo pas de politieke organisatie der Ka tholieken met aigemeene stemmen zich ver- eenigde op een motie, welke diezelfde pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot oen programpunt wil gemaakt zien, krijgt toch wel een zonderlingen indruk van de infor maties waarover deze voorlichter der „neu trale" publieke opinie beschikt. Inderdaad is in het opzicht van liet „trachten te benaderen" van een „democra tisch ideaal" „door middel van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie'.' de „kudde" egaal zwart. En wij kunnen dan ook „de Telegraaf", die deze ulta-clericale kleur zoo gaarne bij ons schijut te zien, gerust stellen. Terecht schreef haar politieke medewer ker: De katholieken vormen !n onze parle mentaire historie, wat partijformatie be treft, een unicum. Alle groote partijen, die in het midden der vorige eeuw bestonden, zijn in den loop der jaren verdeeld, ge splitst, gescheiden. De conservatieve par tij verdween als zoodanig. De antd-revolu- itionnairen zagen eerst de vrij-anti-revolu- tionnairen (christelijk-historischen), later de christen-democraten van zicli wegloo- pen. De liberalen splitsten zich zóóveel en zoo dikwijls, dat we er den tel bij kwiit zijn geraakt. Alleen de katholieken bleven onverdeeld. De eenige poging, die gewaagd werd om ook hier aan een bepaalde stroo- ming een afzonderlijke gestalte te geven, de stichting van de Katholiek-Democrati sche Volkspartij (1899) bleek al spoedig een mislukking. De „Telegraaf" behoeft zich niet be zorgd te maken, dat voorshands eenige aanval op deze eenheid der Katholieke partij eenig succes hebben zal. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT. Aan de memorie van antwoord betref fende dit wetsontwerp, wordt liet volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek bleef ander maal de vraag niet buiten bespreking of in standhouding eener weermacht voor ons land gewenscht mag heeten. Sommige leden meenden te moeten aandringen op algehee- le afschaffing zoo spoedig mogelijk van le ger en vloot. De Regeering staat in beginsel geenszins onwelwillend tegenover den wensch naar ontwapening: zij zou zich zelfs reeds ver heugen, zoo vooreerst alvast een belangrij ke inkrimping der krijgstoerustingen be reikbaar zou blijken. Het Iaat zich ech ter niet aanzien, dat ook de wensch, voor gedeeltelijke ontwapening binnen afzienba- ren tijd in verruiling zal kunnen gaan. Alle heil wordt door sommigen ver wacht van de z.g. moderne arbeidersbe weging. Evenwel noch het beeld, dat de liierbedoelde arbeiderspartij te aanschou wen gaf bij het uitbreken van den jong- sten wereldoorlog, noch het optreden van deze partij sindsdien in en buiten de ver tegenwoordigende lichamen in andere rij ken, rechtvaardigen de verwachting, dat bij nieuwe dreiging van een gewapend conflict de arbeiders de nationale gedachte zullen loslaten en alsdan de gezindheid en dc macht zullen toonen om het uitbreken van den oorlog le bezweren. De punten, waarin het wetsvoorstel af wijkt van het stelsel, dat geschetst werd in de memorie van toelichting en in de overige stukken, betrekking hebbende op het wetsontwerp betreffende tijdelijke af wijkingen van de Militiewet, raken niet de hoofdlijnen van bet stelsel. Zoowel nu als toen is uitgegaan van een contingent van pl.m. 23.000 man, waarvan het grootste deel bestemd is voor kerntroe pen en het overige voor de reserve-troepen. Aan deze Iaatsten zou oefenplicht worden opgelegd, welke gericht was op een oplei- dingstijd van 200 uren, verdeeld over 2 jaren, gevolgd door een verblijf in oefe ningscentra gedurende één of twee perio den van een week. Zij, die wegens onwil den vereischlen graad van geoefendheid niet verwierven, zouden bij een leger-on- derdeel gedetacheerd kunnen worden. Hiervoor is in de plaats gelreden de ge legenheid om vrijwillig de geschiktheid le verwerven van individueel geoefend man, waarvoor ook gedacht is een oefentijd, verdeeld over 2 jaren, terwijl zij, die dezg geschiktheid niet vrijwillig verwerven, ge durende 4 maanden geoefend zullen wor den in hel leger. Aan het beginsel is vast gehouden, doch de uitvoering is, zooals te recht is opgemerkt, verbeterd. Daar ook in liet aanvankelijk ontwikkeld plan pl.m. 23.000 man voor oefening in vredestijd moesten worden aangewezen, is het ten eenenmaic onbegrijpelijk, hoe de maatregel, neergelegd in art. 16 van het wetsontwerp (in beginsel beperking tot één zoon per gezin) in dit verband tot kritiek aanleiding heeft kunnen geven. Ook alle verdere beginselen, welke gol den ten tijde van de indiening van het wetsontwerp betreffende lijdelijke afwijkin gen van de Militiewet, zijn ongewijzigd ge handhaafd. De wijze, waarop mot de be schikbare kern- en reservetroepen de oor logsorganisatie wordt opgebouwd, heeft wijzigingen van ondergeschikt belang on dergaan, welke wijzigingen, naar het voor komt, alle verbeteringen zijn. Deze wijzi gingen raken echter het wetsontwerp niet. Overigens stelt de regeering er prijs op le erkennen, dat gebruik is gemaakt van de kritiek, welke in de Volksvertegenwoor diging werd gegeven, indien de juistheid daarvan kon worden beaamd, en dat even zoo is gehandeld ten aanzien van kritiek, welke van elders tot haar kwam. Het nadeel, dat dus het over veel lich tingen heengrijpen van de voor verschil lende categorieën benoodigde manschappen een mobilisatie van het veldleger niet voor alle wapens tot de jongste 7 lichtingen kan worden beperkt, wordt niet van groote be- teekenis geacht en tegen dit nadeel weegt in ieder geval ruimschoots op het voordeel, dat op die wijze van de beschikbare per- soneele krachten het meest economisch ge bruik is gemaakt en de jaarlijksche lich ting niet grooter genomen wordt dan noo dig is. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag volgen hieronder nog enkele cijfers omtrent de legersterkle bij het tot stand komen van de reorganisatie: Veldleger 65.000 man, zes regimenten voor het veldleger 32.400 man, samen 97.400 man; depóttroepen veldleger 54.200, bezetlings-, territoriale- en étappentroepen 99.400, depóts van bovenbedoelde- troe pen 35.300, totaal 136.300, aanvullings-re- serve 87.300, totaal 373.600 man. Plechtige Bisscliopsvryiing. Zondag- j.l. is te Rome, in de Kerk van St. Agnes, Mgr. Rodolfe Yieentini, do nieu we apostolische internuntius voor Ne derland, plechtig tot bisschop gewijd. Toeslag voor D-treinen. Met ingang van 1 Juni bedraagt de toeslag voor D- treinen f 1 voor de le en 2e klasse en 0.50 voor de 3e klasse, indien de toeslag in den trein en onderscheidelijk f 0.90 en f 0.48 indien hij vóór het instappen aan het plaatskaartenbureau op het station be taald wordt. De Iionigin naar Den Helder. Naar het „Vad." verneemt, zal dc Koningin 25 Juni a s. een bezoek aan Den Helder meer bepaald aan de marilienieinslellin- gen aldaar brengen. NAAMSVERANDERING STATIONS. Ingaande 1 Juni worden de namen der volgende stations gewijzigd: Den Helder wordt Helder; Zon-airooTt wordt Za-mlvoorl Bad. Eierenuitvocr naar Engeland. Geduren de dc afgeloopcn wecli zijn van Nederland naar Engeland verscheept 544 kisten', 652.800 stuks eieren. Twee Staatslieden gehuldigd. Mr. S. van Houten en jhr. mr. A. F. de Savonnin Lobman zijn door den Senaat der Groniimg- sehe Universiteit benoemd lot doctor honoris causa in de Staatswetenscihappen. Amerika en Djambi Naar de „Tel." uit New York verneemt, heeft de regeering der Ver. Stalen een nieuwe nota in zaike de onlgimnamg der Djanrbi-olievolden tot de Nederlandisohe regeering gericht. Bewaring van rijwielen, bagage enz. Door de directie dor Ned'erlanidsche VRIJ NAAR HET DU1TSCH. 7. III. Helder straalde de zon van den wolken- loozcn hemel op de menigte, die in Zon- dagskleeding uitgedost, zich naar het Gods huis spoedde. Langzamerhand verstomde het klokkengelui, de menigte der kerkgan gers werd geringer en ten laatste zag men nog slechts een enkelen achterblijver. Nu opende zich de deur van een smal huis. Een statige, zeer modern gekleede dame verscheen en liet haar blik onder zoekend links en rechts ronddwalen. „Augusta schijnt gelijk te hebben," pre velde zij verdrietig. „Erg is hel niet, de hoogmis duurt toch altijd nog lang ge noeg." Zij knikte nog eens hare aan 't raam Billende dochter toe, en sloeg dan langzaam eu deftig, gelijk het een d.ame zooals zij be taamde, den weg naar de kerk in. Augusta had haar moeder nagekeken, totdat deze om den hoek der straat ver dwenen was. Geeuwende haalde zij nu uit een hoekkastje een trommeltje met koekjes nam een boek van de tafel en vleide zich nog eens geeuwende, in een Amerikaan- schen schommelstoel, dien zij eerst voor het raam geschoven had, om later de man tels cn hoeden dergenen, die uit de kerk kwamen, beter te kunnen bekijken. Op deze wijze had zij voor een aangename be zigheid gezorgd en de tijd ging spoedig voorbij. Daar kwam al iemand aanl Was dat Liesje Berg? Ja, wat een vogelverschrik- sterl Dien mantel droeg zij reeds den der den winter. Hoe was het toch mogelijk zoo gekleed le gaan, wanneer men geld genoeg had om zijn toiletten van Parijs of Londen te laten komen? „Had ik maar geld, veel geldl" zuchte Augusta. „Voor den rijke is Tiet leven nog eens de moeite waard; hij kan reizen, ge nieten, schitteren! En ik? O, hoe haat ik die alledaagsche zorgen, dit eeuwig over leggen, deze gedwongen zuinigheid! En geen vooruitzicht, dat het ooit anders zal worden; Max zal later wel vee! verdienen, maar wat kan dat helpen? Ja, als hij geen familie hadl Maar zijn moeder kan nog lang leven, niettegenstaande zij altijd suk kelende is. Dan heeft hij ook nog zijn zusters. Hè, Louise Wellner heeft al een dun zomermanteltje oml En dieO jee, het briefje is nog niet geschreven! Ik zal maar gauw mijn schrijfcassette halen, dan ziet mama ten minste mijn goeden wil toch." Juist was Augusta met hare voorberei dingen ten einde, toen haar moeder, me vrouw Wilhelmi, binnentrad. Haar gelaat, dat gewoonlijk zeer bleek was, toonde nu een donker rood, de rimpels op het voor hoofd waren dieper geworden, en om hare dunne saamgeperste lippen lag een harde, besliste uitdrukking. Augusta was opge sprongen en keek haar moeder half ver schrikt, half verwonderd aan. „Is er iets gebeurd, mama?" Mevrouw Wilhelmi antwoordde niet, maar ontdeed zich zwijgend van liaar kost bare» fluweelen mantel, en wierp dit klec- dingstuk, hetwelk anders met dc grootste voorzichtigheid behandeld werd, achteloos over een stoel. „Maar, mama!" Nog altijd zwijgende nam deze tegenover haar dochter plaats. „Augusta, ik moet met u spreken. Hebt gij sedert gisterenavond een brief of andere tijding van de familie Wallhagen ontvangen?" „Sedert gisteren? Neen, mama. Waarom vraagt u dat?" „Omdat uw. verloving, die, .van den be ginne af een dwaasheid was, Ie niet gedaan moet worden, omdat mijnheer Beriing zich genoodzaakt heeft gezien den jongen man plotseling te ontslaanhem uit het huis te jagen.... om het ding bij den rechten naam te noemen. Zijn vooruitzichten zijn vernietigd, hij is een bedelaar en van een verbintenis met u kan geen sprake meer zijn." Verbieekend staarde Augusta haar moe der aan. Een oogenblik scheen zij buiten staat te zijn, een woord te uiten. Dan keer de de kleur langzamerhand op haar wan gen terug, en een ongeloovig glimlachje speelde om hare volle, roode lippen. „Wat u daar zegt, mama, is letterlijk on mogelijk, Max kan niets gedaan hebben, w; t den heer Beriing het recht koïi geven hem zoo te behandelen. Dit dwaze gerucht moet of op kwaadsprekerij of op een mis verstand berusten." „Het is geen misverstand; de zaak heeft zicli juist zoo toegedragen, als ik u zeg. Maar Goddank! het is nog niet le laai!" „Maar, mama, wie „Wie mij deze, voor den heer Wallhagen zoo eervolle geschiedenis heeft medege deeld, meent gij? Juffrouw Reigers, de zus ter van den boekhouder. Gelooft gij mij nu?" Augusla antwoordde niet. „Er moeten in ieder geval gewichtige redenen geweest zijn, die den fabrikant tol dezen stap bewogen hebben," ging dc moe der na een pauze voort. „Juffrouw Reigers kon of wilde mij daarover niets zeggen. Nu, mijnheer Beriing was met den vader van liet jonge mensch min of meer be vriend; hij zal edelmoedig genoeg zijn om te zwijgen." „Max kan onmogelijk iets gedaan heb ben, dut liem tot oneer strekt," herhaalde Augusta op doffen toon. De moeder haalde ongeduldig haar breede schouders op. He! schijnt toch wel het geval te zijn, kind. Maar laten wij aannemen, dat hem ongelijk geschied is, wat dan? Wordt de zaak daardoor een haarbreed beter? Zeker i 't. Wallhagen heefl zich en zijn familie, mei of zonder schuld, in 't ongeluk gestort. Hij kan-blij zijn, als bet hem gelukt een betrekking als kanloorbediende te vinden, die hem ten minste voor den hongerdood bewaart. Hoe zou hij een vrouw kunnen onderhonden?" Augusta zweeg. Een gevoel van bitterheid overviel haar. Zij zag de nieuwsgierig verwonderde ge zichten, zij hoorde liet fluisteren der zooge naamde vriendinnen, en de gedachte, dat Max daarvan de oorzaak was, vervulde liaar voor een oogenblik met een gevoel, dat aan haat grensde. Maar misschien zon alles nog anders uitkomen, misschien zou hij de kwaadsprekers tol zwijgen brengen. Het was immers ongeloofelijk, wat hare moeder had vernomen. „Gij moet hem vandaag nog schrijven en hein zeggen, dat tusscben u beiden alles uit is, niet waar kind," zeide mevrouw Wilhelmi. „Hoe kan ik dat, mama, hoe kan ik dat? En indien het eens allemaal praatjes waren! O, mijn God, neen, ik kan hem niet ver laten." ,,lk had u voor verstandiger gehouden, Augusla". hernam dé moeder verdrietig. „Wilt gij wachten, jaren en jaren lang, totdat uw jeugd en schoonheid verslens! zijn, totdat gij le iaat inziet, dat gij uw levensgeluk aan ecne romaneske luim hebt opgeofferd?" Augusta snikte. ,,U ziet alles zoo zwart, mama. Max zal toch wel een andere betrek king kunnen vinden." 'Wvrdl ueivohju.j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1