BUITENLAND. 2INNENLAND. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: S™ WOENSDAG 1 JUNI 1921 14e JAARGANG f 2.— f 2 85 0.50 f hooger. &inn3!?!aridsch Nieuws. FEUILLETON Otuier Valsche Vlag. No. 194 DAGBLAD Abonnementsprijs: ,Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar iMet Geïllustreerd Zondagsblad ADMINISTRATIE No. 433 No. 633 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor- uilbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot eert bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 10O,—, f 60,—t 35,—, f 15,- De Geallieerden en Opper-Silezië. De benoeming der commissie van deskundigen. De Fransche diplomatieke kringen zijn voldaan over het besluit van de Britsche regecring, waarbij het Fransche voorstel wordt aanvaard een commissie van des kundigen op te dragen een onderzoek in te stellen over den loop van de O. S. grens. In dezelfde kringen is men van oordeel, dat een voorafgaande vergadering van den Oppersten Raad niet noodig is om de com missie aan te wijzen, hetgeen kan geschie den door kanselarijen. Waarschijnlijk zal het Fransche antwoord, hetwelk heden zal worden verzonden, in dezen geest zijn ge- sleld; levens zal de Fransche regeering voorstellen het Italiaansche plan over O. S. aan deze commissie ter hesludecrmg toe te zenden. Uit Londen wordt inmiddels gemeld, dat men zich in gezaghebbende Brilsolie krin gen op het standpunt stelt, dat het jongste voorstel voor de instelling van een com missie van deskundigen Ier behandeling van de eersle phasen der Silezische kwes tie niet het wezen der zaak raakt. Waar- het om gaat is te heslissen, w«v hel econo mische gebied in het midden zal hebben. De Britsche regeering handhaaft haar standpunt, dat de Opperste Raad zoo spoe dig mogelijk dient bijeen te komen. De Pooische opstand in Opper- Silezië. Kattowitz zonder water. Dc Berlijnsche bladen melden, dat Kat towitz weer zonder water is. De Polen hebben Maandagavond den watertoevoer weer stopgezet. De Polen vallen nog steeds aan. Niettegenstaande de teru g to cihtsb ev el en van Korfanty, hernieuwen de Polen, zooate uit Breslau wordt gemeld, hun aanvallen eiken dag. Zij willen blijkbaar hun slag slaan, voor de Engelschen ingrijpen, die op zijn laatst aan liet eind van deze week verwacht worden. Zoo trachtten de Polen bij Janusch'kowilz (ICosel) tevergeefs den Oder over te trekken. Bij Rosenberg vie len de Polen na een heftig mijnenvuur aan, konden eenig terrein winnen, hetwelk hun echter na een aanval van de D&tsche burgerwacht weer werd afgenomen. Bij Lklane bereidden de Polen hun aanvallen eveneens met mijnenvuur voor; zij wer den echter ook hier teruggedreven. In den sector van Krappitz heerschle het gewone sterke geweervuur. Bij Radau gebruikten de Polen de 30 en 10.5 c.M. granaten. De opstandelingen krijgen versterkingen door omvangrijke gedwongen rcerutecringen uit de burgerij, speciaal in de kreitsen Kosel en Lublinitz. De toestrooming van vrijwilli gers en de ondersteuning door zware ar tillerie houden aan. De Polen prijzen zelf in hun laatste legerbericht het succes van twee pantsertrcinen. De taak van de Duit- sclie „Selbstschulz", die zich steeds tot de verdediging beperkt, wordt eiken dag om vangrijker. De toestand in Ierland. De nieuwe regecringsmaatregelen tegen Ierland. De „PaH Mali and Globe'' verneemt, dat de afkondiging van den slaal van beleg voor geheel Ierland aanslaande is. Reeds werd vermeld, dal er troepenver sterkingen zullen gezonden worden. De marine zal medewerken om <len invoer van wapens en munitie, te beletten. Dc rebellie, zegl hel blad. heeft thans een stadium bereikt, dat maatregelen van groote militaire gestrengheid 'zullen worden ingevoerd. Tot dusver hebben de pogingen der regeering om <]e campagne van moord en brandstichting te onder drukken, naar erkend wordt, gefaald en er is geen aanwijzing voor een verbete ring van den toestand. Er zal een ge streng onderzoek worden ingesteld naar wapens en munitie, auto's, benzine enz. en er zal worden getracht de rebellen, die „aan den haal" zijn in lieL heuvel land in het Zuiden en Weslen, op te spo ren. Met dil doel zulten meer dan tol dusver vliegtuigen worden gebezigd. De sleun der V. S. voor Ierland. Volgens den correspondent te Was hington van de „New York Herald" zul len de fondsen, welke in de V. S. worden bijeengebracht voor Ierland, het onder werp vormen van diplomatieke onder handelingen. Grool-Britlannië heeft n'el- officieel verloogen ingediend, maar zoo scherp, dat de zaak behoorlijk door de regeering moet worden onderzocht. Tegen de schenkers heeft men geen achterdocht, maar men vreest, dat de fondsen eerder voor politieke dan voor meiischlievcndé doeleinden zulten worden gebezigd. Boycol van Britsche goederen. In een circulaire, uitgaande van tiet handelsdepartement van het „Dail Ere- ann" worden de invoer en de verkoop van Ihee, koffie, suiker, autobanden en rubberarliketen uit Giool-Britlannië ver boden. In de circulaire wordt gezegd: Wij zijn in oorlog mei Engeland, en door van dit land le koopen. verschaffen wij het de middelen om zijn campagne van agres sie tegen ons le voeren. Het is de plicht van alle burgers om zooveel mogelijk le vermijden in Britlannië vervaardigde goe deren te koopen. De burgers moeien de gewapende mach! helpen door Engeland economisch le treffen De crisis in de EngeJsche mijn industrie. De houding van het spoorwegpersoneel. De bond van machinisten en stokers heeft zijn leden, die geschorst zijn, opge dragen het werk dadelijk te hervatten, ten einde iedere moeilijkheid op spoorweg gebied uit den weg te ruimen, die de mijnwerkers zou verhinderen lot een schikking le komen hij de thans loopen- de onderhandelingen. De bond heeft van de Tegeering de vciv zekering gekregen, dat de steenkool, die in Britsche havens aankomt, alleen zal gebruikt worden voor vitale diensten en niet voor induslriecle winslmakende on dernemingen. Heden zouden de besluren der trans- portarbeidersfederalie en van den natio naien bond van spoorwegpersoneel (de N. U. R.) bijeenkomen, om den toestand geschapen door het besluit van den ma chinisten- en stokershond, te bespreken. De voorstellen van Lloyd George. Enkele EngeLsche bladen herinneren er aan, dat de voorstellen van LIoyd George op hetzelfde neerkomen als hetgeen As- quith in 1912 heeft gedaan. De mijnwer kers slem den toen tegen de wet lot vast stelling van minimumloonen, doch gingen op advies hunner leiders weer aan den arbeid. EXr ",AXD CONRTA DE REGEERING IN ANGORA. Reuter verneemt, dat de Britsche regec ring een streng optreden overweegt tegen de regeering van Angora wegens grove sobering door die regeering van de over eenkomst, te Londen geteekend. Niet slechts komt de regeering van Angora hare verplichtingen niet na len aanzien van <le vrijlating van gevangenen, maar ook wor den Britsche schepen geboycot door daar aan toegang lot de Anailolisclie havens te weigeren. De „Daily Mail" meent Le weten, dait de BnilscJhc regeering hare neutrale houding len aanzien der vijandelijkheden tusschen Grieken en Kemalislen in Klein-Azië zal opgeven. Deze wijziging van houding is, zegt het blad, liet gevolg van een reeks vijandelijke daden der regeering van An gora Lege?, Britsche onderdanen en eigen dommen. liet strenge ve^od van wapen levering aan de Grieken door de geallieer de volken zal worden opgeheven. Het blad acht het mogelijk, dat de Grie lken gemachtigd zullen worden, Konstanitd- nopel als militaire basis le gebruiken. iDE DUITSGHE OORLOGSMISDADIGERS. Gillerenochtewd begon v-oor het Reich s- gericht te Leipzig biet derde proces tegen de oorlogsmisdadigers. Beklaagde is thans de arbeider Neumann, beschuldigd van mishandeling van gevangenen. Er zijn dil- maal meer getuigen gedagvaard dan bij de beide vorige processen, n.l. 15 Duit sche en 25 Engelsolie. Na opening der zitting begint de presi dent, dr. Schmidt, met het verhoor van den beklaagde, die mededeelt, dat hij be hoorde lot een commando van zeven man, •die toezicht moesten houdien op ongeveer 200" krijgsgevangenen. (Engelschen, Ser viërs en Framschien)'Beklaagde is len lasibe gelegd, in veertien op zichzelf staande ge vallen Engelsdhe gevangenen gestompt en geslagen te hebben, en wei onder mistbruik- making van wapens. Verder wordt hij be schuldigd EngeLsche krijgsgevangenen door scheldwoorden (Sohweinliunde) be- leedigd te hebben. DE ONTWAPENING IN BEIEREN. In de zitting van de huishoudelijke com missie van den Beierscihen Landdag legde de minister-president von Kaihr gisteren de volgende verklaring af over de burger- wadhten: De Beiersdhe regecring heeft in overeenstemming met de rijksregeening be sloten alles te doen wat mogelijk is tol het vervullen van hel ultimatum in zake •de ontAvapenaing dei burgerwachten, waar bij zooveel mogelijk ook de termijnen in acht genomen zullen worden. Daarentegen heeft zij niet kunnen be sluiten haar tot nu toe ingenomen stand punt prijis le geven, dat de burgerwachten niet onder de artikels 177 en 178 van hel vredesverdrag vallen. De rijksregeening is verzoch t deze opval ting mee te deelen aan de geallieerde mogendheden en hiervoor zooveel mogelijk op te komen. Deze heeft zich hiertoe bereid verklaard. Van het standpunt, waarop de Entente zich plaatst, zal de rijk'sregeering haar verdere beslis singen to'fhaïikeljjk makes-; ces •loyale houding van de Beiersche regeering vanzelfsprekend is. WEER 50 MILLIOEN GOUDMARKEN BETAALD. D e Duit sche rijksmini ster van financiën deelt mee: Heden zal aan de commissie van herstel 50 miliioen goudmarken in devisen als tweede afbetaling op het eerste milliard -goudmarken worden aangeboden, zoodal. thans in 'het geheel 200 mililiioen goudmarken afbetaald zijn. (Diit bericht is in strijd met een vorig, hetwelk een veel grooter bedrag als reed's betaald opgaf.) S2J8EJS8DE BUITEHL. SERiggni& ACHTERUITGANG VAN DB DUÏTSCHE INDUSTRIE. De Duitsche ijzer- en metaalindustrie vertoont teekenen van economischen ach teruitgang. De landelijke arbeiders- bureaux in de Rijnprovincie, Westfalen en Lippe melden steeds minder werk in de ijzerindustrie. In bet district Soest (Westfalen) wordt nog maar vier dagen per week gewerkt. De ondernemers moe ten tegen hun zin arbeiders ontslaan, do fabrieken stopzetten wegens gebrek aan afzet. De aanvoerders der socialisten en de toonaangevende arbcidersbladen schrijven dezen achteruitgang toe aan de onzekerheid in bet economischeleven van Duitschland gebracht door maatregelen van buiten, b.v. de sancties. Sedert den oorlog is in Oostenrijk de belangstelling voor do grotten in den Karst zeer toegenomen. In dit bergplateau aan de Italiaansche grens werden vele grotten ontdekt, die gebruikt werden voor een onderkomen van manschappen, bet bergen van ammunitie. Men besloot tot bet .systematisch opsporen van deze grot ten en ontdekte er zelfs, met een opper vlakte van 18000 tot 2000 vierkanten meter. Op den bodem van deze holen ligt, soms metersdik, de vleermuizen guano, een uitnemende mest met 18 tot 20 procen zuiver pbosphorzuur. Het Oostenrijk sche ministerie van land bouw heeft nu last gegeven tot een stel selmatige ontginning van deze schatten. De „Drachenhöhle" bij Mixnitz in Stier marken, om een enkel voorbeeld te noe men, kan per -dag 10 wagons van dezen mest leveren, die in het buitenland per kilo 30 kronen kan kosten. Uit deze eene grot alleen is voor 225 miUioen kronein te halen. Het Tsje ho-Slow. persbureau meldt, dat blijkens het voorloopig resultaat van de volkstelling Tsjecho-Slowakije op 15 Eebruari 13:595.730 inwoners telde. Onder groote belangstelling van technische en industrieele zijde werd gis terenmiddag te Essen de tentoonstelling op electriseb gebied geopend, die tot 19 Juni zal duren- Om een einde te maken aan stakin gen in het bouwbedrijf, in strijd met de contracten, die sedert eenige weken in verschillende plaatsen der provincie en op het oogenblik in Helle voorkomen, hebben de werkgevers in het bouwbe drijf 12.000 arbeiders in de regeerings- districtcn Anhalt en Merseburg uitgeslo ten. Daarbij zijn 8000 arbeiders van de Luna-fabrieken. 1 De Engelscbe admiraliteit beeft met een firma te Sheffield een contract ge sloten Betreffende den verkoop van niet minder dan 113 oorlogsschepen voor een bedrag van 600.000 p.st. Er zijn vijf slagschepen bij, waaronder di-eadnoughts, die niet zoo heel veel jaren geleden de trots der vloot uitmaakten. In het contract is de bepaling opgeno men, dat de firma zooveel mogelijk oud-soldaten of oud-werfarbeiders moet te werk stellen. De schepen zijn verouderd of niet meer noodig voor de vloot. VOORLICHTINGEN VAN „DE TELEGRAAF". Het „neutrale" blad, welks inhoud he laas nog bij zooveel katholieken gewilde lectuur is, schampert natuurlijk met de roode pers mede, over het jongste schrij ven van ons Episcopaat betreffende de in onze gelederen gerezen vraag, of een poli tiek akkoord met de sociaal-democraten gewenscht is te achten. Wij lichten uit zijn beschouwingen een enkel zinnetje, ten bewijze, hoe juist zich de liberale schrijver oriënteerde in de Ka tholieke politiek: „Zij, die aansturen op een andere par- tijfornvatie. althans op een andere samen werking, zij, die vooral door middel van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een democratisch ideaal trachten le bena deren, zijn nog dc zwarte schapen in de kudde." Aldus vormen volgens de Telegraaf man de zwartste schapen in dc Room- srhe kudde de voorstanders van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Wie nu bedenkt, zegt de „Maasb." dat zoo pas dc politieke organisatie der Ka tholieken met algemeene stemmen zich ver- eenigde op een motie, welke diezelfde pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot een programpunt wil gemaakt zien, krijgt toch wel een zonderlingen indruk van de infor maties waarover deze voorlichter der „neu trale" publieke opinie beschikt. Inderdaad is in het opzicht van het „trachten le benaderen" van een „democra tisch ideaal" „door middel van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie" de „kudde" egaal zwari. En wij kunnen dail ook „de Telegraaf", die deze ülta-clericale kleur zoo gaarne bij ons schijnt te zien, gerust stellen. Terecht schreef haar politieke medewer ker: De katholieken vormen in onze parte; menlaire historie, wat partijformatie be treft, een unicum. Aiie groote -partijen, die in het midden der vorige eeuw bestonden, zijn in den loop der jaren verdeeld, ge splitst, gescheiden. De conservatieve par tij verdween ais zoodanig. De anta-revolu- itionnairen zagen eerst de vrij-arïti-revolu- tionnairen (christelijk-historischen)later de christen-democraten van zich wegloo- pen. De liberalen splitsten zich zóóveel en zoo dikwijls, dai we er den tel bij kwijt zijn geraakt. Alleen de katholieken bleven onverdeeld. Dc eenige poging, die gewaagd werd om ook hier aan een bepaalde stroo ming een afzonderlijke gestalte tc geven, de stichting van de Katholiek-Democrali- sche Volkspartij (1899) bleek al spoedig een mislukking. De „Telegraaf" behoeft zich niet be zorgd te maken, dat voorshands eenige aanval op deze eenheid der Katholieke partij eenig succes hebben zal. NIEUWE REGELING VAN DEN DIENSTPLICHT. Aan de memorie van antwoord betref fende dit wetsontwerp, wordt het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek bleef ander maal de vraag niet buiten bespreking of in standhouding eener weermacht voor ons land gewenscht mag hcelen. Sommige leden meenden le moeien aandringen op algehec- le afschaffing zoo spoedig mogelijk van le ger en vloot. De Regeering staat in beginsel geenszins onwelwillend tegenover den wensch naar ontwapening: zij zou zich zelfs reeds ver heugen, zoo -rasteerst alvast een belangrij ke inkrimping der krijgstoerustingen be reikbaar zou blijken. Het Iaat zich ech ter niet aanzien, dat ook de wenscli, voor gedeeltelijke ontwapening binnen afzienba- ren tijd in vervulling zal kunnen gaan. Alle heil wordt door sommigen ver wacht van de z.g. moderne arbeidersbe weging. Evenwel noch het beeld, dat de hierbedoelde arbeiderspartij te aanschou wen gaf bij het uitbreken van den jong- sten wereldoorlog, noch het optreden van deze partij sindsdien in en buiten de ver tegenwoordigende lichamen in andere rij ken, rechtvaardigen de verwachting, dat bij nieuwe dreiging van een gewapend conflict de arbeiders de nationale gedachte zullen loslaten en alsdan de gezindheid en de macht zullen Loonen om het uilbreken van den oorlog: te bezweren. De punten, waarin bet wetsvoorstel af wijkt van liet stelsel, dat - geschetst v.-erd in de memorie van toelichting en in dc overige stukken, betrekking hebbende op bet wetsontwerp betreffende tijdelijkeaf wijkingen van de Militiewei, raken niet de hoofdlijnen van liet stelsel. Zoowel nu als toen is uitgegaan van een contingent van pl.m. 23.000 man, waarvan het grootste deel bestemd is voor kernlroe- pen en liet overige voor de reservé-troepen. Aan deze kaatsten zou oefenplieht worden opgelegd, welke gericht was op een opiei- dingstijd van 200 uren, verdeeld over 2 jaren, gevolgd door een verblijf in oefe- ningscentra gedurende één of twee perio den van een week. Zij, die wegens onwil den vereischten graad van geoefendheid niet verwierven, -ouden bij een leger-on- derdeel gedetacheerd kunnen worden. Hiervoor is in de plaats getreden de ge legenheid om vrijwillig de geschiktheid te verwerven van individueel geoefend man, waarvoor ook gedacht is een oefentijd, verdeeld over 2 jaren, terwijl zij, die deze geschiktheid niet vrijwillig verwenen, ge durende 4 maanden geoefend zullen wor den in bel leger. Aan het beginsel is vast gehouden, doch de uitvoering is, zooals te recht is opgemerkt, verbeterd. Daar ook in het aanvankelijk onhvikkcld plan pl.m. 23.000 man voor oefening in vredestijd moesten worden aangewezen, is het ten eenenmule onbegrijpelijk, hoe de maatregel, neergelegd in ark 16 van het wetsontwerp (in beginsel beperking tot één zoon per gezin) in dit verband tot kritiek aanleiding heeft kunnen geven. Ook alle verdere beginselen, welke gol den ten tijde van de indiening van het wetsontwerp betreffende tijdelijke afwijkin gen van de Mililiewet, zijn ongewijzigd ge handhaafd. De wijze, waaróp met de be schikbare kern- en reservetroepen de oor- logsorganisatie wordt opgebouwd, heeft wijzigingen van ondergeschikt belang on dergaan, welke wijzigingen, naar hel voor komt, alle verbeteringen zijn. Deze wijzi gingen raken ecliter het wetsontwerp niet. Overigens stelt de regeering er prijs op te erkennen, dat gebruik is gemaakt van de kritiek, welke in de Volksvertegenwoor diging werd gegeven, indien de juistheid daarvan kon worden beaamd, en dat even zoo is gehandeld ten aanzien van kritiek, welke van elders tot haar kwam. Het nadeel, dat dus het over veel lich tingen heengrijpen van de voor verschil lende categorieën benoodigde manschappen een mobilisatie van het veldleger niet voor alie wapens lot de jongste 7 lichtingen kan worden beperkt, wordt niet van groote be- teekenis geacht en tegen dit nadeel weegt in ieder geval ruimschoots op het voordeel, dat op die wijze van de beschikbare per- soneele krachten lief meest economisch ge bruik is gemaakt en de jaarlijksche lich ting niet grooter genomen wordt dan noo dig is. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag volgen hieronder nog enkele .cijfers omtrent de legersterkle bij het tol stand i-komen van dc reorganisatie: Veldleger 65.000 man, zes regimenten voor het veldleger 32.400 man, samen 97.400 man; depótlroepen veldleger 54.200, bezettings-, tërrüoriale- en élappentroepen 99.400, depóts van bovenbedoelde Iroe- pen 35.300, totaal 436.300, aanvullings-re- serve 87.300, totaal 373.600 man. Plechtige Bisschopswijding. Zondag j.l. is te Rome, in -de Kerk van St. Agnes, Mgr. Rodolfe Vicenüni, do nieu we apostolischo internuntius voor Ne derland, plechtig tot bisschop gewijd. Toeslag voor D-treinen. Met ingang van 1 Juni bedraagt de toeslag voor D- treinen f 1 voor de le en 2e klasse en 0.50 voor de 3e klasse, indien de toeslag in den Irein en onderscheidelijk f 0.90 en f 0.48 indien iiij vóór liet instappen aan het plaatskaartenbureau op het station be taald wordt. De Iionigin naar Den Helder. Naar het „Vad." verneemt, zal de Koningin 25 Juni a.s. een bezoek aan Den Helder meer bepaald aan de mariliemeinstcllin- gen aldaar brengen. NAAMSVERANDERING STATIONS. Ingaande 1 Juni worden dc namen der volgende slatten-s gewijz'gd Den 1 iolder wondt Helder; Zandvoord wordt Zan-rl-voort Bad, Eicrenuilvoer naar Engeland. Geduren de de a-fgelooipeu weelk zijn van Nederland naar Engeland verscheept 544 kisten, 652.800 stuks eieren. Twee Staatslieden gehuldigd. Mr. S. van Ho-uien en jh-r. mr. A. F. d-e S-avomte Lobman zijn door dien Senaat der Gron-te-g- sehe Universiteit benoemd tot doctor honoris causa te de Staatswetenschappen. Amerika en Djambi Naar -de „Tel." uit New York verneemt, heeft (Se regeeri-ng der Ver. Staten een nieuwe no-la in zake de ontginning der Djambi--olievelden lot de Nederteradscihe règeering gericht. Bewaring van rijwielen, bagage enz. Door de directie der Ne-derlandsche VRIJ NAAR HET DUITSCII. 7. III. Helder straalde de zon van den woiken- looz-en hemel op de menigte, die in Zon dagskleed ing uitgedost, zich naar het Gods huis spoedde. Langzamerhand verstomde bet klokkengelui, de menigte der kerkgan gers werd geringer en ten laatste zag men nog slechts een enkelen achterblijver. Nu opende zicii de deur van een smal huis. Een statige, zeer modern gekleede dame verscheen en liet haar blik onder zoekend links en rechts ronddwalen. „Augusta schijnt gelijk te hebben," pre velde zij verdrietig. „Erg is hei niet, dc hoogmis duurt toch altijd nog lang ge noeg." Zij knikte nog eens hare aan 't raam •illende dochter toe, en sloeg dan langzaam fa deftig, gelijk hel een dame zooals zij be- Samnde, den weg naar de kerk in. Augusta had haar moeder nagekeken, 'oldat deze om den hoek der straat ver- dweilen was. Geeuwende haalde zij nu uit een hoekkastje een trommeltje met koekjes, nam een boek van de tafel en vleide zich, nog eens geeuwende, in een Amerikaan- schen schommelstoel, dien zij eerst voor het raam geschoven had, om later de man tels en hoeden dergenen, die uit de kerk kwamen, beter te kunnen bekijken. Op deze wijze had zij voor een aangename be zigheid gezorgd en de tijd ging spoedig voorbij. Daar kwam al iemand aanl Was dat Liesje Berg? Ja, wat een vogelversclirik- sterl Dien mantel droeg zij reeds den der den winter. Hoe was het tooh mogelijk zoo gekleed te gaan, wanneer men geld genoeg had om zijn toiletlen van Parijs of Londen te laten komen? „Had ik maar geld, veel geld!" zuchte Augusta. „Voor den rijke is hel leven nog eens de moeite waard; hij kan reizen, ge nieten, schitteren! En ik? O, hoe haat ik die alledaagsche zorgen, dit eeuwig over leggen, deze gedwongen zuinigheid! En geen vooruitzicht, dat het ooit anders zal worden; Max zal later wel veel verdienen, maar wat kan dat helpen? Ja, als hij geen familie had! Maar zijn moeder kan nog lang leven, niettegenstaande zij altijd suk kelende is. Dan heeft hij ook nog zijn zusters. Hè, Louise Welliies heeft al een dun zomermanteltje om! En dieO jee, het briefje is nog niet geschreven! Ik zal maar gauw mijn schrijfcassette halen, dan ziet mama ten minste mijn goeden wil toch." Juist was Augusta niet hare voorberei dingen ten einde, toen haar moeder, me vrouw Wilhelmi, binnentrad. Haar gelaat, dat gewoonlijk zeer bleek was, toonde nil een donker rood, de rimpels op het voor hoofd waren dieper geworden, en om hare dunne saamgeperste lippen lag een harde, besliste uitdrukking. Augusta was opge sprongen en keek haar moeder half. ver schrikt, half verwonderd aan. „Is er iets gebeurd, mama?" Mevrouw Wilhelmi antwoordde niet, maar ontdeed zich zwijgend van liaar kost baren fluweelen mantel, en wierp dit klee- dingstuk, hetwelk anders met de grootste voorzichtigheid behandeld werd, achteloos over een stoel. „Maar, mama!" Nog altijd zwijgende nam deze tegenover haar dochter plaats. „Augusta, ik moet met u spreken. Hebt gij sedert gisterenavond een brief of andere tijding van de familie Wallhagen ontvangen?" „Sedert gisteren? Neen, mama. Waarom vraagt u dat?" „Omdat uw .verloving, die van den be ginne af een dwaasheid was, te niet gedaan moet worden, omdat mijnheer Berling zich genoodzaakt heeft gezien den jongen man plotseling te ontslaanhem uit het huis te jagenom het ding bij den rechten naam te noemen. Zijn vooruitzichten zijn vernietigd, hij is een bedelaar en van een verbintenis met u kan geen sprake meer zijn." Verbleekend staarde Augusta haar moe der aan. Een oogenblik scheen zij buiten staat te zijn, een woord te uiten. Dan keer de de kleur langzamerhand op haar wan gen terug, en een ongeloovig glimlachje speelde om hare volle, roode lippen. „Wat u daar zegt, mama, is letterlijk on mogelijk. Max kan niets gedaan- hebben, w: t den heer Berling het recht kon geven hem zoo te behandelen. Dit dwaze gerucht moet of op kwaadsprekerij of op een mis verstand berusten." „Het is geen misverstand; de zaak heeft zich juist zoo toegedragen, als ik u zeg. Maar Goddank! het is nog niet te Iaat!" „Maar, mama, wie „Wie mij deze, voor den heer Wallhagen zoo eervolle geschiedenis heeft medege deeld, meent gij? Juffrouw Reigers, de zus ter van den boekhouder. Gelooft gij mij nu?". Augusta antwoordde niet „Er moeten in ieder geval gewichtige redenen geweest zijn, die den fabrikant tot dezen stap bewogen hebben," ging de moe der na een pauze voort. „Juffrouw Reigers kon of wilde mij daarover niets zeggen. Nu, mijnheer Beding was met den vader van het jonge mensch min of meer be vriend; hij zal edelmoedig genoeg zijn om te zwijgen." „Max kan onmogelijk iets gedaan heb ben, dat liem tot oneer strekt," herhaalde Augusta op doffen loon. De moeder haalde ongeduldig haar breede schouders op. Het schijnt toch wel het geval te zijn, kind. Maar laten wij aannemen, dat hem ongelijk geschied is, wat dan? Wordt de zaak daardoor een haarbreed beter? Zeker i I. Wallhagen heeft zich en zijn familie, met of zonder schuld, in 't ongeluk gestort. Hij kan blij zijn, als het hem gehikt een betrekking als kantoorbediende te vinden, die hem Len minste voor den hongerdood bewaart. Iioe zou hij een vrouw kunnen onderhouden?" Augusta zweeg. Een gevoel van bitterheid overviel haar. Zij zag de nieuwsgierig verwonderde ge zichten, zij hoorde liet fluisteren der zooge naamde vriendinnen, en de gedachte, dat Max .daarvan de oorzaak was, vervulde haar voor een oogenblik met een gevoel, dat aan haat grensde. Maar misschien zou alles nog anders uitkomen, misschien zou hij de kwaadsprekers tot zwijgen brengen. Het was immers ongeloofelijk, wat hare moeder had vernomen. „Gij moet hem vandaag nog schrijven en hem zeggen, dat lusschen 11 beiden alles uil is, niet waar kind," zeide mevrouw Wilhelmi. „Hoe kan ik dat, mama, hoe kan ik dat? En indien het eens allemaal praatjes vraren! O. mijn God, neen, ik kan hem niet ver laten." „Ik had u voor verstandiger gehouden, Augusta", hernam de moeder verdrietig. „Wilt gij wachten, jaren en jaren lang. totdat uw jeugd en schoonheid verslenst zijn, totdat gij Le laat inziet, dat gij uw levensgeluk aan eene romam ske luim hebt opgeofferd?" Augusta snikte. „U ziel alles zoo zwart,, mama. Max zal toch wel een andere betrek king kunnen vinden." 'Wordt vervohju

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5