""Smiir, «GANDER Co. ""AUÜÏAAKr"" Nog eens: het gevaar van 't spiritisms. Recfiisiaken De president vraagt of bekl. aan den rechter-commissaris verklaard heeft, dat hii het huis gelegen aan de Zuidstraat te Helder n.et ver huurd had aan H. Hoek. Bekl. ont kent aldus verklaard te hebben. Hii heeft zich daarover niet uitgelaten, hoord H. Hoek, De president legt oÖSTUlVLS. LANGESTRAAT. ümsteipdsnische Üeua«s ^rmrinciaa! Msaywii Staatsloterij Burgerlijke Stand Laalste berichten Handel m Markt No. 2Ö0 Parlementaire "fïkuTli F? iinasr Valsclu AGENDA. R. K. VEREENIGINGSGEBOUW „ST. WIl.LIBRORD". Donderdag 9 Juni: half S Bestuur R. K. Volksbond. Vrijdag 10 Juni, 8 uur Jaarverg. R. K. Bond van Groole Gezinnen. Zaterdag 11 Juni: 2 uur Kinderkoor R. li. Volksbond. 56 uur contribuliebetaling Bouw vakarbeidersbond. 5—6 uur eontributiebetaling Metaal- bewerkersbond. 56 uur zitting Spaarbank. 67 uur afdracht van gelden nan 'do' Feestcommissie. „GOED WONEN." Spreekuur iederen Vrijdag van 7—8 uur bii M. Kempen, Raansingel 25. R. K. VROUWENBOND. Afd. Ziekte- en Geboortekas. Donderdagmiddag 9 Juni contribu tie-afdracht voor de propagandisten over de maand Mei, bij Mej. M. de Nijs- Moes, St. Annastraat 6. R. K. KORFBALCLUB T. O. P Al gemeene vergadering op Woensdag 3 Juni a.s., des' avonds te half 9, in tiet lokaal van den heer Hekkert, in gang Kapelsteeg. Te kwart voor 8 in hetzelfde lo kaal eontributiebetaling. H.-, K.- EN W.-BEDIEKDEN. "Woensdag 8 Juni, des avonds 8 uur precies, ledenvergadering van de Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, in hel lokaal Hazes, Lutlik Oudorp. AgendaVerslag Bondsvergadering. Jaarverslagen Secretaris en Penning meester. Diversen. Op deze vergadering zal het Bands- bestuur vertegenwoordigd zijn, waarom trouwe opkomst verwacht wordt. „MEISJES-DUINFEEST." Vergadering der dames-assistenten op Vrijdag, des middags half vijf, bij de Eerw. Zusters, Oudegracht. Komt s.v.p. allen op en stuurt bij verhindering bericht. In aansluiting op ons artikeltje van gisteren „Tegen de dwaasheid en het gevaar van 't spiritisme" is het niet van belang ontbloot, hieronder alsnog eeni- ge zeer belangrijke mededeelingen te doen betreffende de verbreidheid, de „gewildheid" en de nog steeds niet ge noeg gekende en niet genoeg gevrees de gevaren van het spiritisme. Wij vonden een en ander bijeenge gaard in „Het Zoeklicht", een blaadje, waarmede wij om zijn protestantsche, hatelijke anti-Itoomschlieid nu juist niet sympathiseereu kunnen, doch waar uit we niettemin wel eens iets putten wiiien, wanneer wij er een goed ge bruik van maken kunnen. Wat betreft de verbreidheid en de „gewildheid" van het geheimzinnige spiritisme in onze dagen is van belang de mededeeling vim het hoofd van een der eerste warenhuizen der wereldstad Londen. Het hoofd van bedoeld warenhuis ;elireef in do „Daily Chronicle": „Wij hebben geen handen genoeg om te voldoen aan de vraag naar planehet- tes", en hij voegde er bij, dat spellen, Jio met het geheimzinnige in verband staan, blijkbaar de hartstocht van het seizoen zullen z:'n. In een weekblad ileelt Dr. Powell mede, dat spiritisti sche séances tegenwoordig bij duizen den gehouden worden in particuliere gezinnen. Het blijkt, dat achter de groote, al- gemeene vraag naar de planehette een hunkeren naar het geheimzinnige, in ?asu, het spiritisme verbolgen zit. Rev. W. Talbot Hindle deelt in .The Christian" de volgende persoon lijke ervaring met de planehette mede: De planehette is geen eenvoud!"1 3pel zonder meer. Op het oog is het een onschuldig, hartvormig plankje, met twee beenen, waaraan kleine wielt jes bevestigd zijn. Het derde been worut gevormd door fcen potlood', aan de punt van het hart, waardoor fle me dedeelingen worden opgeteekend. De deelnemers plaatsen hun handen op het plankje, en het potlood begint tc schri:- 7611. Toen ik voor het eerst naar Cambrid ge ging, kocht een vriend van mij, thans zendeling in Indië, een planchet- te, en vertelde van de amusante avon den, die hij er mee had doorgebracht. Jn de meening, dat het een onschuldig ling zonder beteekenis was, begonnen we liet to gebruiken, en waren beiden verwonderd over de vele antwoorden, lie we kregen. Maar die verwondering veranderde spoedig in vrees en afkeer toen liet ding op den derden avond een geheele bladzijde vulde met aller lei godslastering en vuiligheid. Mijn vriend was een kloek Christen; hij noch ik hadden in den eigenlijken zin van het woord met het Uank'e „gewerkt", waarom een en ander dus moest worden toegeschreven aan een ilemonischen geest. Onmiddellijk sme ten we. het ding in bet vuur en dank ten' God voor de tijdige waarschuwing tegen wat ik zonder twiifel geloof een list van Satan te zijn geweest om ons in het Spiritisme te lokken. Dit kwaad, dat, ofschoon zoo oud lis de Hof van Eeden, tot voor ruim *34 jaren weinig bekend was in de mo derne beschaafde wereld, heeft tegen woordig meer dan zestig millioen aan hangers in Europa, met 200 tijdschrif ten, uitsluitend bestemd tot propagan da voor dit vreeselijk systeem, en ver raderplaatsen in elke groote stad. „Jonge menschen", aldus richt Rev. T. zich tot zijn jeugdige landgenooten, „vermaak u niet met het voldoen aan uw zucht naar het geheimzinnige, het- zïj in den vorm van de planehette, van waarzeggerij of van gedachtenlezen." Wil men eens een nabije getuigenis over de gevaren voor ziel en lichaam van het spiritisme vernemen, zoo lezen men. wat mej. Beth te Den Haag schriftelijk verklaard kreeg van een slachtoffer van het spiritisme. Het slachtoffer dan schrijft aan mej. Beth: „Tot mijn spijt heb ik mij met het Spiritisme ingelaten en daar de vreese- lijke gevolgen van ondervonden. Reeds biina 5 maanden lijd ik aan de vreese- lijkste sarringen van 4 ellendige dui vels, die mij dag noch nacht rust laten. Nog geen gelukkig uur heb ik met elkaar gehad. Ik lijd de ontzettend- ste martelingen, die er maar zijn. De helsebe smarten kunnen biina niet er ger zijn. Physiek en moreel ga ik ach teruit, niet wetende waar ik het van ellende zoeken moet. God heb ik bijna dag en nacht aangeroepen, doch nog geen uitkomst gevonden. Slechts 3 sé ances heb ik bijgewoond. Ik hoor maar- steeds stemmen, die de vreeselijkste Godslasteringen en de "emeenste taal er uitbraken, om en in mjj. Ik kan ze niet verwijderen; ze gillen je compleet gek. Gisteren nog was ik aan een woede ten prooi, zin hebbende alles kapot te gooien. Man en 5 kinderen lijden er ook onder, daar alles niet zoo goed gaat als het wezen moet. Ik was z.g. schrijvend medium. Het vreemdste is, dat ik door een onver- klaarbaren angst wörd aangegrepen, die mij de haren ten berge doet rijzen. Het is een ellendige toestand. Ten einde raad heb ik mij tot u gewend, hopende of gij mij soms raad zoudt bunnen geven. Vloek over liet Spiritisme! Doe het ellendige Spiritisme afbreuk zooveel ge wilt! Bidt voor mij, zoo ge wilt." Ons dunkt, dat we 't hij deze waar schuwende mededeelingen en getuige nissen (hans wel laten kunnen. De waarschuwing moge heilzaam werken! JUBILEUM. Heden hei denkt de heer M. MM, machinist der H. IJ. S. M. den dag waarop hij vóór 25 jaar bij voormelde maatschappij in dienst trad. Ie 11 uur werd de jubilaris per auto van zijn woning naar de re mise gebracht, waar het personeel vereentgd was. De remise en de ma chinisten-kamer waren feestelijk ver sierd. Allereerst sprak de heer J. Heine den jubileerenden machinist toe. Hij memoreerde de prettige Samenwer king, welke er steeds tusscben hen heslaan had en hoopte, dat dit co'k n de toekomst zoo- mocht blijven. Vervolgens feliciteerde §pr. den heer Mol, namens de directie en overhan digde hem een couvert met inho-ud rg een oorkonde. T)e heer J. F Hagmeister felici teerde den jubilaris namens het per soneel, Ook deze spreker wees op dg prettige samenwerking. Steeds hebt en wij kameraadschappelijk met elkaar gewerkt. Dau bood spr. den heer Mol 6 eikenhouten stoelen met leeren zitting en een oorkonde aan. Deze oorkonde is op zeer verdien stelijke en loffelijke wijze vervaar dig a door den leerling-machinist M. Zahradnik. De zoon van den heer Mol dankte namens zijn vader en sprak den wensen uit, hem nog lang in dezelfde gezondheid te mogen behouden. De jubilaris zelf dankte zeer ont roerd v-oor de vele blijken van waardeering;. Verder werd het feest in huiselijken 'kring gevierd. Talrijk waren de be zoekers, die den heer Mol kwamen gelukwenschen. Ook vele schriftelijke blijken van belangstelling; en opmer kelijk veel "bloemen mocht de jubilaris ontvangen.. CIRCUS CARRE. In tegenstelling met de adverten- tie"s, voorkomende in de plaatselijke bladen, volgens dewelke hef Circus Carré hedenavond nog een voorstel ling geven zou, kunnen wij onzefe- zers mededeelen, dat men gisteren avond onmiddellijk na de voorstelling begonnen is met afbraak van het circus; omstreeks 2 uur in den nacht bevonden zich alle paarden reeds op het stations-emplacement. ATTENTIE. Ingevolge een verkeerde opgave is re-edj herhaalde malen in de „Agen da" vermeld geworden, dat de ver gadering van den „Bond van Groote Gezinnen" zal gehouden worden Don derdag a.s,; dit moet evenwel zijn: VRIJDAG a.s. OPROEPING. Burg. cn Weth. roepen sollicitanten op naar de ingestelde betrekking van Dirccleur van het grondbedrijf, het sporlparkbedrijf en het marktwezen, aan welke functie een nader door den Raad te bepalen jaarwedde verbanden zal zijn. Voorgesteld is deze te bepalen op f 50COf 6500 (zes periodieke ver- hoogingen van f250. Gegadigden gelieven zich bij gezegeld adres onder overlegging van stukken aan te melden bij het Gemeenteoe- stuur vóór 20 Juni a.s. "ARR.-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 7 Juni NIEUWE ZAKEN MEINEED IN EEN CI- ff VIELE PROCEDURE. P. J. Bu, opzichter en huuroptia- ler van huurwoningen te Helder, staat terecht terzake meineed in een civiele procedure. In dezie zaak worden e'en drietal getuigen a charge en een zestal getuigen décharge gehoord. Verdediger is Mr. van Gich. Belk. werd 4 Maart j.l. gehoord als getuige in een zaak van J. P. Neels contra H. Hoek, beiden te Helder, Bekl. had destijds een winkel huis gelegen in de Zuidstraat Hel der, verhuurd of althans het ver huren van een winkelhuis bespro ken, met get H. Hoek, sigaren maker te Helder, die tengevolge van deze besprekingen er toe over secaan was zich in het huis te vestigen zonder behoorlijke af- na enkele dagen reeds aangezegd spraak, met het gevolg, dat hem werd een andere woning op te zoeken. Hierover ontstond een ci viele procedure, waarin bekl. on der eede verklaarde aan den rech- ter-commissnris, dat hij de woning aan H. Hoek niet verhuurd had. deze laatste had de sleutels van hem ontvangen om hét huis te be- bezichtigen en er zich vervolgens maar ingenesteld zonder zijn toe- toestemmirig in de hoop dat men hem niet weer zou doen verhui zen, wanneer hii er eenmaal goed in was. Uit de verdere getuigen verklaringen en uit het onderzoek der rechtbank is evenwel gebleken dat deze verklaringen onjuist wa ren, en dus meineedig, waarom bek', zich thans te verantwoorden heeft Deze zaak werd behandeld op een alles behalve zeer duidelijke wijze, wij hebben de getuigenver klaringen achtereenvolgens opge nomen, en hopen dat de lezer voor zooveel als mogelijk is, daardoor een juist beeld "van de zaak ver krijgt. Als eerste geinige wordt ge hoord H. Hoek, de president legt get. op het hart objectief te zijn in zijn verklaringen, daar deze get. in de zaak Neels-Hoek de ge dagvaarde partij was. Get. Hoek had zich naar aanlei ding van een advertentie gewend tot bekl. ten einde een winkelhuis aan de Zuidstraat te Helder te hu ren. Get. beloofde „een sigaartje" aan bekl. ingeval hij door diens toedoen het huis kon huren, zulks daar het huis niet geheel vrij was. Get. kan zich evenwel niet meer herinneren waarin het jiiet-vrij-zijn van dit huis bestond. Bekl. is na derhand ten huize van bekl. ge weest en bood het huis te hum aan tegen een huurprijs van f7.00 met borg. Get. wilde daar echter niet op ingaan, later kwam bekl. nogmaals terug en bood toen aan het huis aan get. te verhuren te gen f5.50 zonder borg. Van dit matste aanbod was een zekere mijnheer Kars en getuigde. Het ge schiedde ten huize van dezen laat ste. De vrouw van Get. Hoek was het akkoord met den huurprijs van f5.50, een zekere juffrouw Bos man zou een gedeelte der huur overnemen. De president merkt op, dat de vrouw van get. volgens vroegere verklaringen oorspronke lijk tegen den huurprijs van f5.50 wèl bezwaar had, toen heeft bekl, aangeboden een gedeelte aan Mej. Bosman te huren. Get. Licht de zaak nader toe, hii heeit zich door dit voordeelige aanbod laten over halen het winkelhuis te huren. Bekl. ontving tot belooning" een kistje sigaren van 25 stuks. Bekl. veranderde toen echter van tac tiek en eischte een borgstelling van f25. Met juffrouw Bosman werd het Op een accoordje gegooid,ten- fevolge waarvan zij f 2.25 op voor and betaalde, zijnde het bedrag van één week huur. Bekl. heeft heel wat bemerkingen te maken. Den eersten avond is er niet over borg gesproken. Na opgave van den waarschijnlijken huurprijs, werd >er slechts over sigaren ge sproken. Later bekwam bekl. nadere gegevens en toen kon hij verkla ren dat de prijs niet f7 maar wei f5.50 was, get. H. Hoek is zoo maar dn dit huis gaan wonen zon der huurcontract en ook zonder te spreken over de garantie. Bekl. zegt, dat er alleen kwestie was over het stellen van een borg voor wat de betaling van den huurprijs betreft. Het is ook niet waar, dat hii een kistje sigaren ten geschen ke zou ontvangen hebben, hij heelt integendeel van hem een kistje inhoudende 100 sigaren voor f4 willen koopen, hij kon het echter niet onmidde lijk m_denemen, om dat hii nog te veel boodschappen moest verrichten, toen beloofde hii den volgenden dag terug te ko men. Get. heeft hem den volgen den dag in plaats van het bestelde kistje sigaren van 100 stuks, een kistje inhoudende 25 stuks over handigd en wilde daarvoor geen betaling aanvaarden. Get kon met den eigenaar Neels geen overeenkomst treffen en werd naderhand verplicht het huis te verlaten, get verzette zich hierte gen walk verzet aanleiding gaf tot allerlei onaangenaamheden, be moeiing van de politie, enz. Get. wilde alleen het huis verla ten onder voorwaarde dat hem door den eigenaar of door bekl. 'n ander huis beaorad werd, eens bood men hem geid aan (flöO) zoo hij zijn huis goedschiks verlaten wilde. Bekl. ontkent, wel heeft hij na mens iemand anders (dus niet de eigenaar) die graag het huisje van get. bewonen wou aan get. aange boden, een ander huisje plus f150 toegift, zoo hij terstond vertrok. Get. Oh. M. Smit z.b., echtgenoote van get. H. Koek, legt precies de zelfde verklaringen als haar man af. Bekl. zegt, dat hij volstrekt niet aan deze menschen verhuurd had, zij zijn zoo maar in het huisje gaan wonen-, toen heeft hij borg geeischt, bekl. heeft het huis aan Lochten- berg voor de tweede maal verhuurd nadat hem de sleutels terug Ier hand gesteld waren. Get. M. A. Mantel, (juff. Bosman) werkster, Bussum, heeft zich tot bekl. gewend, ten einde het winkelhuis ts huren, zulks omdat zij zieh zonder woning bevond. Bekl. heeft haar, nadat zij ook met den eigenaar Neels gesproken had. een gedeelte der woning onderverhuurd in afspraak met get. II. Koek', die hij „huur der" noemde, terwijl hij tegen juff. Bosman zegde, dat zij „onderhuur ster" was. Get. P. Neels verklaart, dat eerst het huis zou verhuurd worden tegen f7 per week, Toen echter b'eak dat tegen dien prijs geen Liefhebbers to vinden waren verminderde hij den prijs tot f5. Toen bekl. het huis voor de tweede maal verhuurde aan Loohtenberg, ontving hij van dezen een be.'ooning. Bekl. bekent f 40 als fooi voor zijn bemoeiingen van Lochtenberg gekregen te hebben. Bekl. zegt, dat hij steeds de huur ders in zijn huisje liet komen, daarna vo'gden pas de voorwaarden tot borg stelling. Herhaalde malen hebben huurders het huisje na enkele dagen verlaten, het was een zoogenaamd „krot". Bekl. verstond onder „borgstelling een bedrag van f25, bestemd als waarborgfonds voor eventueele scha de clooi' den huurder aangericht in het huis. Get. Koek heeft, volgens get. P. Neels, verklaard geen hum-der te zijn. Get. A. Bergwerf, kantoorbediende, zegt, dat bekl. haar opgedragen heeft de sleutels van het huis aan de Zuidstraat aan H. Kook te over handigen, zij weet evenwel niet te verklaren of dit enkel was om het huis te bezichtigen, of omdat hij liet gehuurd had. Get. E. F. Lochtenberg, rijwielhan delaar, 'verklaart dat hij zich gewend heeft tot bekl. teneinde het huis aan de Zuidstraat t© huren, toen werd hem echter geantwoord: onmogelijk, er zit reeds iemand in, get. kreeg uit clio woorden echter niet den indruk dat het huis verhuurd was. Get. zegde, dat het hem wèl wat waard zou zijn als bekl.. hem een huis kon bezorgen, bekl. zegde zijn uiterste best te zullen doen. Naderhand kwam bekl. naar get, en zegde, dat hij het zaakje in orde gebracht had, hij overhandigde hem meteen ook de sleutels en ontving een hoiooning van f 40. Get. is toen het huis gaan bezichtigen, maar vondt alles gesloten en geraakte er ook niet binnen, dan door langs achteren om to gaan. Binnen vond hij eenige meubels op huisraad in wanorde. Toen eenmaal vaststond, dat get. hot huis niet hebben zou heeft bekl. hem de f 40 terugbetaald. Get. Karssen heeft de afspraak geho' rd, en zegt dat get. II Koek ten sotte vroeg: wanneer kan ik de sleutel krijgen? Get. E. J. Steeman (huisvrouw van beid.) was er bij tegenwoordig toen Igiat. Hk Koek de sleutels terug bracht en zeide: „hier heb je de sleutels terug ik zie er van af", zij weet niet of daar voorwaar den, als b.v. het bezorgen van een ander huis aan verbonden, waren. Get. H. Koek vraagt zich af, hoe hij dit zou hebben kunnen zeg gen ik kon toch niet op straat ritten. Get. A. B„ z.b., (dochter van bekl.) legt dezelfde verklaringen af als haar moeder. Het O. M. meent te mogen con- cludeeren uit de verschillende ver klaringen dat bekl. het huis wel aan get-. II. Ko k verhuurd heeft, terwijl vast slaat dat zijn verklaringen ger heel tegenovergesteld luiden. Spr. geeft vervolgens een opsomming van at de aanwijzingen, die voor hem de schuld van bekl. doen vaststaan, en eischt 5 maanden gov. straf. Do verdediger, Mi', van Gich, be strijdt de rechtsgeldigheid der ver volging die tegen bekl. ingespannen ia wegens meineed, betwist vervol gens de door het O. M. aangevoerde aanwijzingen voor de schuld van bokL en concludeert tot vrijspraak SNEL RECHT. Naar aanleiding van liet door ons geplaatste artikel „Snel Rechf' meldt men ons nog, dat de inhoud van het vonnis niet geheel volledig is weerge geven. Immers naimens eischer wa.s gevraagd om onmiddellijk de werkzaamheden te doen staken. Karren, sporen etc. op le doen ruimen en gedaagde te ver- oordeelen 'in de kosten. Slechts over het eerste punt heeft de President der Rechtbank zich be voegd verklaard te vonnissen; zijn von nis luidde dan ook, dat de werkzaam heden moesten worden gestaakt, ter wijl eischer werd opgelegd binnen 14 dagen zijn hoofd vordering, om het ge- plaatste te doen opruimen, bij de Ar- van 8 Juni 1921. Opgave van MULDER QUAX, Kassiers. tOntvanpen por dna lloozc teletoonn Vorige koers Koers van aeden te STAATSLEENINGEN plm. 1.30 plm. 1.45 plm. 2.- plm. 2.15 p'-n. °/n Nederland 19 04s/- 94 V' 0 94 5/i# B ANK-INST^LLïNGEN. Kol. Banl< 160 164-5 0 164 0 0 Indische Bank 160'/, 0 156 O 0 Handel Mpij I71»'4 171 0 171 0 0 INDUSTR. OND. BINNENLAND. Insulinde Oliefabrieken 441/' 44 41J4 41H2 0 42 INDUSTR. OND. BUITENLAND Q47'<- Steel 94 0 0 O D CULTUUR MAATSCHAPPIJEN. l60 Bodjong Compania MO*/4 138 0 0 O O Cultuur Vorstenlanden 143^1 143 0 *43 142 T421/- Dito ictions 131 *34 134 *3* *3* 131 H. V. A 4C41/* 401 4°3 A 403 403 4^ 31/? .304 300 300 3 DO p> 297 Poerworedjo 13O 128 0 128 129 128 Vo MIJNEN. 68 Redjang PETROLEUM. Dordtsche Petroleum - 45* 457 456 457 456 456 Gec. Hóli. olie 219 219 0 21954 220 220 Oudr Kon. Petroleum 50454 5" 0 51 5°9H 5o9i/s Orion S3 53 0 O O O RUBBERS. 97 97 0 0 0 O Deli Bat. Rubber 77 V< 0 O O O Koloniale Rubber 5® 0 0 0 O Nederl. Rubber. 4754 47 0 0 0 O Serbadjadi l6l -- O 0 0 Intercontin. Rubber II1// 0 SCHEEPVAARTEN. Holi. Amer. Lijn 2*5 215 214 O 0 O 1 oil. Stoomboot 94 O 71 70 0 0 73 Kon. Boot 119 116 O O 0 Paketvaart 123H 120 120 i2c-r 0 0 Scheepvaart Unie x5* *47 14? 0 0 0 SCHEEPVAART BUITENLAND, is8/' 159" Marine pret.. TABAKKEN. 58 H ZIE O 0 0 Deli Batavia 3?9 395 0 0 0 0 457 0 447 447 444 Medan 363 363 0 0 0 Senembah 643H 640 0 0 0 AMERIKA. Southern Rails 23ó'4 O 0 0 0 i38*/4 *39 0 O 0 0 bet. Teen Koers onveranderd i'kOLONGATIU vorige Koers 31/ lieden 31/, WISSKLKOD KSIsiM Vorige VóotD urs- koers oers Dato teden Berlijn 4-5054 4-5=—4.531/' Parijs 23.85 24.1 24.15 Brussel 23.82 24.10— 24-15 Weenen 0.66 0.6^; - Z.67X Londen 11.30 11.33—11.34 N^*w-York 3 2.9-— VREEMD BANKPAPIER. Duitscb Bankpapier (rood! 4-55 I 4» ^8— Oosti-rn- Bank-wiuei 0. o.?o ronuissements-Recinba.il k in le dienen daar Z.E.A. zich onbevoegd verklaarde merovr te beslissen. Deed eischer dit met, dan verviel het verbod tol hel sla Ken der werkzaamheden. In verïvind hiermede werden de kosten dan ook gecompenseerd en beide partijen in eigen kosten veroordeeld. Bij onderzoek op heden (middag) i9 ons gebleken, dat men de werk zaamheden niet s.op gezet heeft; ondanks het vonnis in sine! recht werden heden nog evengoed ds zand wagentjes vervoerd. a«gl«l1 MUI—win "I.!-*-" INT*c* Tmt RERGEN. BERGEN. Vol kszangdag. Hel Comité voor den Volkszangdag, alhier, ocefi aan het Gemeentebestuur bericht, dat gebleken is dat in deze gemeente voldoende belangstelling beslaat vooi den op 7 Juli a.s. le honden Volks- zangdag. Het Comité heeft echter zijn werk- zaamneden moeten staken, in verband met eene mededeeling van den Voorzit ter oer Commissie voor den Volkszang dag van den Nederlandschen v'olks- zangbond, dal met hel cog op den veel tc korten tijd, die thans nog ter voor opleiding bljjjt, in overleg met hel CènLrasu Bureau van genoemden Bond, is besloten om in 1921 geen Vo-lks- zaugdag le houden. Doch de bedjes, welke voor den Volkszangdag 1922 bestemd zijn, zullen senoolkinderen na de groole vacantie aangeleerd worden. Goedgekeurd. Bij Konink lijk besluit van 4 Mei j.l., No. 17, is goedgekeurd de door den Raad dezer Gemeente vastgestelde verordening tot aanvulling van eenen hoofdelijken om slag, waarbij is bepaald, dat volgens de van kracht zijnde verordening de hoofd, omslag voor het laatst zal wor den geheven over het belastingjaar 1921 en voor de toepassing der verordening onder dit laatste belastingjaar wordt verslaan, het tijdvak van 1 Januari 1921 tot 1 Mei 1922, terwijl de aan slagen worden berekend over 16 maan den. BERGEN AAN ZEE. BERGEN AAN ZEE. Afwijzend beschikt. Door den Minister van Arbeid is afwijzend beschikt op een verzoek van C. N. G., om toekenning van een premie voor den bouw van eene woning te Bergen aan Zee, wijl de inhoud buitenwerks gemeten boven den beganen grond, meer bedraagt dan 450 M3. Eveneens is afwijzend beschikt op een verzoek van M. J. M. W., om toe kenning van een premie uit 's Rijks kas voor den bouw van eene woning aan de Doorntjes, wegens onvoldoende inrichting der woning, terwijl boven dien met den bouw reeds was be gonnen vóór dat premie werd aange- 1 vraaigd. HOOGE PRIJZEN. Trekking van Woensdag 8 Juni. Nos. 2858 9626 f1000. Nas. 3847 7918 8074 11927 16222 1668? 17455 f400. Nos. 451 21232 f 200. Nos. 2947 3408 8242 8785 13503 14154 14262 14358 15632 15623 16708 1727? 17950 19002 f100 GETROUWD: 8 Juni. Kla.as Bakker en Wilhel- mina Jeannette Bruijn. Hubertus Graat en Margaretha Koopman. GEBOREN 6 Juni. Johannes Jacobus Henricus, z. v. Petrus Antonius de Boer en Pe- tronella- Maria de Winter. OVERLEDEN: 7 Juni. Theodoras de Winter, 68 j. 8 Juni. Adrian»* Einwachter, 73 j. BRAND. GRONINGEN, 8 Juni. De stroopfak briek va,n 'de N. V. W. A. Scholten te Groningen is hedenmorgen grooten- deels door brand verwoest. De oor» zaak is zelfontbranding van ontklen- ringskool. GEDERAILLEERD. AMSTERDAM. Hedenmorgen ono streaks 12 uur is van den vanuit Maastricht komenden trein no. 84, de locomotief 773 even voor het Wees- perpoort- station, bij de afsluitboom men van de le Oosterparkstraat, gederailleerd, vermoedelijk door hatl uitzetten va-n de rails door de hitta De locomotief, de tender en de eerste personenwagen derailleerden. De groote Jumbo-machine ligt schuin over den weg. Geen per soonlijke ongelukken. De machinist kon van de locomotief afspringen, BOSOHBRAND. Be „Tel." meldt d.d. heden ui'1 Schalk: Gisteren heeft een hevige bo.'ohbrand gewoed tusschen Schaik cn Nistelrode Meer dan 100 H.A. bosch, eigendom der gemeente en van particulieren, werden vernield. AMSTERDAM, 8 Juni. Vee. 216 vetle kalveren le~"kw. f 2.20, 2e Uw. f 1.90, 3e kw. f 1.60 per K.G.; 120 nuch tere kalveren f2035 per stuk; 565 vette varkens le kw. f 1.30, 2c kw. 11.25, 3e lew. f 1.20 per K.G. scli. gewicht WOERDEN, 8 Juni. Aangevoerd 107 kaaspartijen. le kw. f7074, 2e kw 1636S, Ryltsmerk f7077. Handt' matig. AbO! Per kwartaal voor Al Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zo Aan alle abonné's De overeenkon spoorwcgmaatscl Zondagswet. latie-Schapcr. Vrijdag heeft ons Lagei goheelen middag onledig gei wetsontwerp, dat inderdaa rijk dient genoemd le wore Hei betrof namelijk de van nadere overoenkomstei schappij tot exploitatie van gen en de Holiandsclic IJz< Maatschappij. Tot goed begrip van het Kamer over deze aangeleg delde en de belangrijkheii komsten, ga hier een uitee; De spoorwegen hebben ke jaren doorgemaakt en dat men thans zonder tekorl de kans op een dividend ieekenis is voorshands gerin de Regeering als een vo dreiging boven het hoof-d schappijen gebruik zouden g nar bevoegdheid om kr: Jer overeenkomsten van eenkomslcn op te zeggen taasting te dwingen. Indie ver 1920 en '21 slechts 3 zal zijn, kunnen de Maatscl reclit gebruik maken. De inderdaad in tegenstellii gelijke gelegenheid in vroeg hun recht zouden gebruik zoo veel grooter dan destiji rentevoet niet hooger was terwijl thans de aandeelho ,%i11g het dubbele voordee -o„fVn kunnen trekken. nieuwe regeling, voorgelegd, komt •qffnnitna! der Maalsch Mill, ...auoen) wordt uitgel v^7 yi millioen, welke bedi 'Zal nemen, waardoor de Sk beid der aandcelen zal meerderheid van de zetels ("Commissarissen zal bezette Hét wan la voordeel va springt direct Lu 't oog: dq houders zien hierdoor af om den Staat na twee jai stige bedrijfsresultaten nopen en de Staat wordt indien dit te eeniger mocht blijken den vem le verruilen in een rechtstrc drijt'. Tegenovei het afzien "«E-zoo belangrijk recht, t voorgesteld om den een" dividend van 5 pCt. (tot dusver hadden zij slech van 4 pCt.), zoodat bij een dividend de Staat het ontbi Vrij algemeen was de deze nieuwe vorm van li drijf vond. De heer Lely, oud-minis dige, bracht hulde aan de de eenvoudige wijze, waaro] digende oplossing gevonder niet zeer gemakkelijke vra: schouwde dit voorstel feit< exploitatie en trok zijn oud< daarop werd aangedrongei rechts werd met het regeer stemming betuigd, door d. deskundige, den beer Bongc heer Kuiper was er namens arbeiders zeer goed over le de socialistische lieer Van soil er wel eenigo liclitpuntei o.a. de sterke positie die de innemen, wat intusschen kit socialisatie z.i. de ecnige lossing zou zijn. Natuurlijk gaan de roode lieeren naar ze mee op. Echter, de heer Van der met hem de heer Van Bcre ook bezwaren. Zoo sprak li; VRIJ NAAR HET D! 13. De trein had het station „Brcsiau! Uitstappen!'! Het portier ging open, en men te midden eener woeli. jncnigle op het perron. „Waar zou f.fax toch blij „Daar komt bijlMU j Ilaaslig baande deze zich nel gedrang. „Welkom in huis!" Stormachtige begroeting v moeder en zusters. „Hoe ga is u vermoeid?" Max nam handkoffer van Helena. „II neer bagage? Neen? Nu da het rijtuig wacht. Neen mijn „Anna heeft wonderen g jisleren", vertelde hij, nadat ravaan zieh in bewoging had tel is waar, nog veel te doe het algemeen ziet het er i; woning ai heel gezellig uil

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6