BUITENLAND. 1 S BLAD" Bureau: HOF 6, ALKÜMAR. - Telefoon: Parlementaire kroniek. FHim.l.KTON Oftder ïalscfie Vlag No. 200 WOENSDAG 8 JUNr 1921 14e JAARGANG Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.j Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 f hooger. Advertentieprijs: administratie No. 433 1 Van 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames REDACTIE Nc. g33 S per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor- uilbetaling per plaatsing f 0.60. _I - r~ r\i-\ Ar>r\ f OAtTi inn CA OC 4 EZ. Aan aüe abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongeval Sen tot eer? bedrag van f 500, De overeenkomsten met de spoorwegmaatschappijen. De Zondagswet. Een interpel latie-Schaper. Vrijdag heeft ons Lagerhuis zich den goheelen middag onledig gehouden met een wetsontwerp, dat inderdaad zeer belang rijk dient genoemd te worden. Het betrof namelijk de bekrachtiging van nadere overeenkomsten met de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij. Tot goed begrip van het in de Tweede Kamer over deze aangelegenheid verhan delde en de belangrijkheid der overeen komsten, ga hier een uiteenzetling vooraf: De spoorwegen hebben uiterst moeilij ke jaren doorgemaakt en al is er hoop, dat men thans zonder tekorten kan werken, de kans op een dividend van eenige be- 'eeker.is is voorshands gering. Daarom hing de Regeering als een voortdurende be dreiging boven het hoofd, dat de Maat schappijen gebruik zouden gaan maken van iaar bevoegdheid om krachtens art. 29 Jer overeenkomsten van 1890 deze over eenkomsten op te zeggen en den Staat tot aasting te dwingen. Indien het dividend ver 1920 en '21 slechts 3Y> pCt. of lager zal zijn, kunnen de Maatschappijen van dit recht gebruik maken. De kans, dat deze inderdaad in tegenstelling met een der gelijke gelegenheid in vroeger jaren van hun recht zouden gebruik maken, is thans zoo veel grooter dan destijds, wijl toen de rentevoet niet hooger was dan 3'A pCt, terwijl thans de aandeelhouders bij naas- $ng het dubbele voordeel van hun geld trnrin kunnen trekken. nieuwe regeling, aan de Staten- aSl voorgelegd, komt nu hierop neer: -sSrioitnal der Maatschappijen (18 SÏïL ....uioen) wordt uitgebreid met 22 -j- iflpyi millioen, welke bedragen de Slaat -■zal nemen, waardoor de Staat de meerder heid der aandeeien zal bezitten en de meerderheid van de zetels in den Raad van ('Commissarissen zal bezette? artmte voordeel van deze regeling springt ilnvct 't oog: de oude aandeel houders zien hierdoor af van hun recht om den Staat na twee jaren van ongun stige bedrijfsresuliaten tot naasting te nopen en de Staat wordt dus nu vrij om indien dit te eeniger tijd gewenscht mocht blijken den vennootschapsvorm Ie verruilen in een rechtstreeksch Staatsbe- drijS- Tegenovej het afzien van een voor "dRzoo belangrijk recht, heeft de Regee- o voorgesteld om den aandeelhouders een" dividend van 5 pCt. te waarborgen (tot dusver hadden zij slechts een voorrang van 4 pCt.), zoodat bij een eventueel lager dividend de Staat het ontbrekende bijpast. Vry algemeen was de instemming die deze nieuwe vorm van het spoorwegbe drijf vond. De heer Lely, oud-minister en deskun dige, bracht hulde aan de Regeering voor de eenvoudige wijze, waarop zij een bevre digende oplossing gevonden had voor het niet zeer gemakkelijke vraagstuk. Hij be schouwde dit voorstel feitelijk als staats exploitatie en trok zijn oude motie, waarin daarop werd aangedrongen terug. Van rechls werd met het regeeringvoorslel in stemming betuigd, door den katholieken deskundige, den heer Bongaerts en ook de heer Kuiper was er namens de katholieke arbeiders zeer goed over te spreken. Zeifs de socialistische lieer Van der Waerden kon er wel eenige lichtpunten in ontdekken, o.a. de sterke positie die de Staat zou gaan innemen, wat intusschen niet wegnam Jat socialisatie z.i. de eenige definitieve op- lossing zou zijn. Natuurlijk, niet socialisatie gaan de roode heeren naar bed en slaan ze mee op. Echter, de heer Van der Waerden, en met hem de heer Van Beresteijn, hadden ook bezwaren. Zoo sprak hij over de toe komstige positie der oude aandeelhouders. Aan hen zal in ruil voor den afstand, dien ze doen van hun recht, om den Staat tot naasting te nopen, een dividend van 5 pCt. gegarandeerd worden, hetgeen deze beide sprekers een te ongunstige bepaling voor den Staat achtten, waar tegenover de heer Bongaerts den aandeelhouders juist hulde bracht voor hun coulante houding in deze. Een niet onbelangrijk deel der discus sie werd ingenomen door de kwestie der medezeggingsscliap. Minister König wensch- te den Raad van Commissarissen te laten bestaan uit 11 leden; 6 door de Regeering en 5 door de aandeelhouders te laten be noemen. Hiertegen rees tweeërlei bezwaar. Vooreerst achtle men deze vertegenwoor diging der aandeelhouders in den Raad ge heel misplaatst, nu deze een gegarandeerd dividend van 5 pet. zullen ontvangen en dus feitelijk obligatiehouders zullen wor den, die bij de bedrijfsuitkomsten nauwe lijks nog eenig belang zullen hebben. De motie, door den heer Van der Waerden voorgesteld, om deze bepaling te schrappen, vond vrij algemeene instemming, ook bij den heer Lely, die geen reden zag om de ze bepaling te handhaven, nu de aandeel houders van elg risico ontheven zijn. Vervolgens bepleilten de arbeidersafge vaardigden van de Rechterzijde, de heeren Henri Hermans, Smeenk en Kuiper, verte genwoordiging in den Raad van Commis sarissen, door het personeel. Zij waren ech ter gematigder in hun wenschen dienaan gaande dan de heet gebakerde heer Kleere- koper, die deze medezeggingschap eisch- le, onmiddellijk en zoo verregaand moge lijk. De heeren van de Rechterzijde achtten medezeggingschap in beginsel eveneens wensclielijk, doch maakten eenig practisch voorbehoud. De heer Henri Hermans wees er op, dat alle arbeidersorganisaties dan vertegenwoordigd zouden moeten zijn, hetgeen het aantal commissarissen veel te uitgebreid zou maken. Nog achtte deze spreker het een eisch van volledige mede zeggingsscliap dat dan ook de consumenten vertegenwoordigd zouden zijn. en ten slotte betwijfelde hij, of reeds thans het oogen- blik gekomen is, waarop al geheele mede zeggingsscliap kan worden ingevoerd. Dit laatste betwijfelde ook de anti-revolution- naire heer Smeenk, die de vraag stelde, of de vakorganisaties en door middel van deze zal praclische medezeggingschap toch alleen mogelijk zijn daartoe reeds voldoende ontwikkeld zijn. Ook de heer Kuiper erkende,, dat invoering van de al gemeen e medezeggingsscliap van het per soneel bij openbare bedrijven thans vele praclische moeilijkheden zou medebrengen, vooral in verband met het feit, dat het ri sico van het openbare bedrijf wordt gedra gen door de publieke kassen. Niettemin wenschte deze spr, naast de, door de Re geering in uitzicht gestelde personeelraad bij de spoorwegen, toch nog een instelling, waarin de medezeggingsscliap beter tot haar recht zal komen. Een bijzonder moeilijke taak bij de ver dediging der reorganisatie van de spoor- wegovereenkomslen, had Minister König niet. De Minister verklaarde zich bereid tot opneming van vertegenwoordigers van de vijf personeelsorganisaties in den Spoor- wegraad, waarin ook vertegenwoordigers van industrie, handelsreizigers, enz. zullen zitting krijgen. Hij wilde in den Raad van Commissarissen personen benoemen, die goed bekend zijn met sociale en personeels aangelegenheden. Voorloopig zal men te vreden moeten zijn met den nieuwen toe stand, die G regeeringscommissarissen en 5 commissarissen uit de oude aandeelhou ders in den Raad van commissarissen zal brengen. Hierop is de nieuwe overeen komst gebaseerd. En deze is later zeker voor verandering vatbaar. Hiermede waren de algemeene beschou wingen over de spoorwegovereenkomsten beëindigd. Het ontwerp-Zondagswet der Regeering, is en blijft voor de liberale en socialistische heeren, een scherpe doorn in ?t anii-chris- telijk oog. Ze vonden dit ontwerp volstrekt niet spoedeiscbend. Hun toeleg was natuur lijk het voorloopig van de baan te krijgen in de stille hoop, het voor goed fe zien verdwijnen. De heer Rink, die de parlementaire lei der van den Vrijheidsbond is, bond de kat de bel aan. Hij stelde voor hel ontwerp van de agenda af te voeren. De lieer Mar- chant trachtte langs een omweg het zelfde snoode doel te bereiken. Hij kwam met het voorstel op de proppen om in geen geval na 1 Juli meer te vergaderen, zóó ver langt die goede man naar vacantie. Maar de Rechterzijde was op haar hoede. Het voorstel Marchant werd met 34 legen 30 stemmen, vrijwel rechts legen links, verworpen, en het radicale voorstei-Rink met 34 tegen 27 stemmen. De heer Schaper vroeg nog verlof, om den Minister van Arbeid te inlerpelleeren, naar aanleiding van diens laatste woning circulaire. Opper-Silezië. Ultimatum aan generaal Höfer. Naar Reuter uit Duitsche bron verneemt heeft de Duitsche gezant op het ministe rie van buitenlandsche zaken te Londen een nola overhandigd in verband met de waar schuwing, die de Entente-commissie te Oppeln eergisteren aan generaal Höfer heeft gezonden. Daarin dreigde de commissie de Ententetroepen uit de steden van het Nijverheidsgebied te zullen terugtrekken, tenzij de Duitsche zelfweerbaarheid bin nen twaalf uur op de linie DolnaLesch- nitz begon terug tc trekken. De nota der Duitsche regeering zegt dat het weerloos prijs geven van de Duitsche bevolking aan de Poolsche opslandelin- gen een ernstige inbreuk op hel vredesver drag zou zijn. De wijze waarop de Polen tot dusver zijn opgetreden maakt het voor de Duitsche bevolking onmogelijk zich weerloos aan de opstandelingen over te leveren. Uitvoering van de maatregelen, waarmee de commissie dreigt, zou dus tol ontketening van een burgeroorlog leiden, met vérstrekkende gevolgen. Het is de Duitsche regeering onmogelijk de zelf weerbaarheid te dwingen, de Duitsche be volking onverdedigd aan de Poolsehe ben den bloot te stellen. In een onderhoud met generaal Höfer, heeft de Engelsehe bevelhebber Henniker het gerucht, dat hij eigen volmachten zou hebben, tegengesproken en verklaard, dat hij slechts de opdrachten der entente-com missie heeft uit te voeren. Hij deelde voorts mede, dat zoowel aan de Duitsche zelfweerbaarheid als aan de Poolsche op standelingen elke verdere actie zal worden verboden. Vandaag hebben de opstandelingen nieu- van zins zijn htm aanvallen le staken, doch er integendeel steeds meer kracht achter zetten, verwacht men aan Duitschen kant, dat er ondanks de ultimatieve nota der entente-commissie een overeenkomst tus- schen haar en de Duitsche zelfweerbaar heid lot stand zal komen. Nieuwe gevechten. Uit Duitsche bron wordt dato 6 Juni gemeld: Vandaag hebben de opstandelingen nieu we aanvallen op verscheidene plaatsen ge daan en zich daarbij bediend van drie ge pantserde treinen, bi het district Ratibor hebben de opstandelingen een brug over den Oder zwaar bescliadigd.De toestand van de nijverheid is troosteloos. Bij gebrek aan grondstoffen is binnenkort de stopzetting van de grootste melaalfabrieken te wach ten. De Duitsche troepen hebben hun offen sief in de richting van Gleiwitz voortge zet tot ten zuiden van Ujest. fengevolge daarvan zijn de Polen op de linie Kosel Hoiumes teruggetrokken. De entcute-com- missie „heeft besloten Pilckowilz en Kie- ferstad'.ci door eeu Franscii-Etigeische af- deeling te laten bezetten, ten einde ten Westen van Gleiwitz de demarcatielijn uit te breiden, die reeds beslaat tusscllen Ujest en Grtjss-Slrehlitz. Uit den Pruisischen Landdag. In d- Pruisischen Landdag heeft Stc- gerwalri, de minister-president, vandaag verkies, d, dat het in de eerste plaats noo- dig zal hjn, nauwgezet na te gaar, boe de gebeur nissen in O. S. rich hebben afge speeld! Reeds is vastgesteld, dat de En- lente Laar plicht niet heeft gedaan. Het ware haar taak geweest de opstandelingen in bed -aiig te houden, óf den Duitschers de vrij- hand le laten om zelf den Duit schen grond te verdedigen. Over hetgeen thans moet gebeuren zal spr. vanavond met den rijkskanselier overleg plegen. Uit het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Chamberlain op een vraag van Wedgwood, of de regeering eenig bericht had van overeenstemming tusschcn de geallieerden of van het tegen deel 1) i de actie van de Fransche en En gelsehe troepen in Opper-Silezië, geant woord. Chamberlain zeide, dat alle geallieerde troepen in Silezië onder bevel van den Fransehen opperbevelhebber staan, die zijn bevelen van de geallieerde commissie krijgt. Daarom neemt men aan, dat de ac tie van de geallieerde troepen in overeen stemming zal zijn niet de bevelen van die commissie. Aangeboden diensten Lord' d'Abernon, de Engelsehe gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering verwittigd dat de Entenletroepau in O.S. weldra voldoende sterk zullen zijn om de tegenwoordige onlusten te bedwingen en dat de Duil®cbe aanbiedingen om den En- galsehen troepen hulp te verleemen, mits dien misplaatst zijn en den toestand slechts kunnen verergeren. De gezant heeft de regeering te Berlijn opnieuw gewezen op de noodzakelijkheid ■dat de Duitschers in O, S. zich schikken naar de bevelen van de Entente-commis sie. VOLKSSTEMMING IN BOHEMEN? Hel blad „Tiribuma" verneemt, dat een groep van Duitsch-nationaHstisch afge vaardigden in Tsjeclio-Slowakije er naar streeft om in Bohemen een volksstem ming te oiganiseeren over een aanslui ting bij Duitschland. De leiding van deze beweging zou berusten bij den afgevaar digde Lodgmaim, die van plan is binnen kort aan de Weensche mogendheden machtiging te verzoeken om zulk een volksstemming in Bohemen te doen plaats hebben. Volgens liet blad zou bet plan bestaan in geval van weigering dier mach tiging de volksstemming toch te houden. -CaSECT De mijnwerkersstaking in Enge land. De conferentie. De eigenaars cn de mijnwerkers hebben na bijna drie uur gesproken to hebben, hun conferentie verdaagd. Hel bestuur van de mijnwerkers kwam gisterenavond bijeen. Maandag is ©en tweedaagsche beraad slaging geopend over het wetsontwerp tot bescherming van sommige lakken van nijverheid. De onafhankelijke literaten en de ar beiderspartij spraken er tegen, omdat de wet de prijzen zou opjagen en den han del op het buitenland belemmeren, Baldwin, minister van koophandel, leg de nadruk op liet gestadig wisselend ka rakter van den cconomisohen toestand. Het was, zoo kort .no den oorlog, niet uit te maken of vrijhandel dan wel bescher ming het beste beleid was, maar onder- tusschen was de vraag, of men de dingen op hun beloop moest laten dan wel moest trachten om le handelen. Hij stelde zicli voor om voor sleutel-industrieën die on danks de bescherming van deze wet na cenigen lijd niet tierden, de bescherming op te heffen. Er zou daarom een bijzon dere commissie benoemd worden, om de .ontwikkeling van de beschermde indus trieën gade te slaan. Ierland. De opening van het parlement. Naar verluidt, hebben de koning 211 de koningin voorloopig de uitnoodiging van Sir James Craig, den toekoinstigen eerste- minisl&r, aanvaard dm het Noordelijk parlement op 22 Juni plechtig te openen. Zij zulten maar Belfast vertrekken in het koninklijk jacht, dat door een smaldeel begeleid wordt. Het koninklijk geleide aan land zal uit Household Cavalry be staan. Het kan zijn dat Lloyd George de uitnoodiging om tegenwoordig te ziju, ook aanneemt. Greenwood heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat sedert 1 Januari 1920 in Ier land 127 soldaten gedood en 280 gewond zijn. DE KATHOLIEKE VLAMINGEN. De Katholieke V'aamsdhe Landsbond, waarhij aangesloten zijn al de katholieke Vlaamsche organismen van het land als ook de meeste leden van ti»» Katholieke Vlaamsche Kamerfractie, heeft le Brussel een algemeene vergadering van afgevaar digden gehouden. VlTsdheidene Kamer leden en ook minister van slaat Poullct waren aanwezig. Mr. Frans van Cauwe- laert, Kamerlid voor Antwerpen, zat voor. De toestand, in het leven geroepen door de houding van den Senaat ten opzichte van de wet op het gebruik der talen in bestuurszaken, gaf aanleiding tot een uitvoerige tespreikkig, welke besloten werd met de goedkeuring van de volgen de motie: De afgevaardigden der vereeni- gingen, aangesloten bij den Katholieken Vlaamsc.hen Landsbond, vergaderd te Brussel, teekenen krachtdadig protest aan tegen de verminking van de bestuurlijke gelijlMieidswet door den Senaat en veiikla- ren, dat de wettekst geen voldoening kan geven aan do Vlamingen; vertrouwen in do Katholieke Vlaamsche Kamergroep, dat deze niets zal verwaarloozen 0311 ons •bestuurlijk taaiprogram onverminkt le doen zegevieren; stellen vast, dat de regee ring tot nog toe op geen enkel terrein de koninklijke belofte der gelijkheid in rechte cn in feite heeft ingelost; drukken den wen.se!) uit, dat de Vlaamschgezinde volksvertegenwoordigers eensgezind hun ne krachten zullen inspannen om zonder verder verwijl aan de Vlamingen hun vol ledig taalrecht te verzekeren en wenschen, dat de Katholieke Vlaamsche Kamer- groep in deze richting arheide; verzoe ken de Katholieke Vlaamsche gekozenen tegenover de regeering en tegenover de wetgevende kamers het ordewoord van onafhankelijkheid, door den lieer Poullet te Hasselt gegeven, met beslistheid le volgen. msEmss BÜITEÜL. nmmTZh, HET CONFLICT IN DiE ENGELSGHE KATOENNIJVERHEID. Do Miamohestersche correspoaidient van de Times meldt: Eenige kaloenspóniuerijen te Manchester met niet aangesloten ar beiders hervatten het wenk, verscheidene andere die in gelijke positie verte eren, zullen lieden, Woensdag hel werk hervat ten. De vertegenwoordigers van de spanners, ontmoeten lieden Maehaihara. De eige naars zijn verhinderd. EEN LONsDE'NS-GH PROCES. Een Haagsöhe fiinma heeft voor ©en Loindensdh hof een actie ingeslekl tegen de ecteurs van liet testament van wijlen Cedric Maurice Plait, een Britedh officier, om betaling te erlangen van een retenEng van 6323 pd.st. voor goederen, geleverd ten behoeve vain cene mevrouw V., een Hollandische. Platl had als geïnterl neerd officier met deze dame kennis ge maakt en in twee jaar tijds moet hij vooï haar kleercn 14,900 pd.st. uitgegeven heb ber; onder de kteediaigstukken waren 25i bonten, 85 japonnen en 41 hoeden. De zaak is ireg aan den gang. EXPLOITATIE VAN RUSLAND'S RIJKDOM. Volgens een telegram uit E-eriijn aan te' blad Neptune zou ©en machtige en belang rijke groep Duitsche en Engelsehe indus- triealen en financiers ex economische overeenkomst gesloten hebben met het oog op de herleving en reorganisatie van' den Ru'ssisclhen handel en de gezamenlijke exploitatie van Rusland's natuurlijke rijlk- domsnen. De Engelsehe regeering zou ver der Lenin gemachtigd hebben naar Enge land tc komen om over leveranties en; transport tc ondetthaaidelen. Als voorwaarden zou Engeland gesteld hebben erkenning door de sowjet-regee- rir.g van de Russische schuld, verbintenis tot betaling er van door uitgespreide con cessies of door het verpanden van natuur lijke rijkdommen en vrijheid voor de Rus sische uitgewekenen om in hun land terug te keeren. De Belgische minister-president heeft aan de andere ministers de memorie van •toelichting toegezonden bij het wetsont werp strekkende tol annexatie van een gedeelte van den linker Schelde-oever bij Antwerpen in verband met de plannen tot uitbreiding van de haven van Antwerpen. Volgens een draadloos Duiksch be richt is er te Angora een Perzische dele gatie aar, gok omen oan een verbond tu-s- schen de Keimolisten en P-erzië te sluiten. Volgens een Exchange-telegram uit Pa.rijs, aan een Londenscih blad, zou de Russische Sow jet-regeering bij Engelsehe firma's een bestelling gedaan hebben van 600 vliegtuigen, welke bestemd zijn voos de bofojewieksche militaire autoriteiten. De tijden veranderen en daarmee oolk de toestanden, waaronder de Chinee- sclhe meisjes en vrouwen door liet leven gaan. Dit bleek, treffend bij de onlangs le Sjanghai gehouden Olympische Spelen voor hei Verre Oosten. Aan de®e spelen werd deelgenomen door een 400-tal gym nasten en sporlslui uit Ghi.ua, Japan en de Filippijnen'. Ter opluistering voerde een groep van 1000 Ghineesche schoob meisjes standen- en ordeoefeningen uit. De meisjes hadden in die oefeningen les gekregen van de gymnastiekleeraren der Christelijke Jorgemeisjes Vereenlgingen. Natuurlijk is dit oen generatie waarbij van verminkte voetjes geen sprake meer is. Het moderne Chincesche meisje is dol op zwemmen, tennis, gymnastiek, worste len en.... boksen. Al deze takken van sport worden met groot succes beoefend. Deze emancipatie der vroeger zoo kort gehouden Ghineesche meisjes en jonge vrouwen is niet beptrkt tot de verdrags havens, maar voltrekt zich in de scho len over geheel China. -Het huwelijk van prinses Margrethc van Denemarken cn - prins René van Bourbon zal Donderdag in de katholieke ■kerk van het Heilige Hart te Kopenha gen worden ingezegend door bisschop Johannes von Euc-h. Behalve de konink lijke familie- zullen bij de plechtigheid te genwoordig zijn de keizerin-moeder Dag- mar van Rusland en haar dochters de prinsessen Xenia en Olga, de hertogin van Parma, de moeder van de bruidegom en diens broeders, de prinsen Sixtus en Felix, de groothertogin van Luxemburg, prins George van Griekenland en prins cn prinses Karei van Zweden. De prinses en ■prinsessen van lilt Deenelie koninklijke huis zullen als bruidsmeisjes en pages fungeeren. De Duitsche Rijksdagcommissie van Landbouw heeft gisteren de beraadsla ging over het ontwerp inzake de nieuwe broodregeling voortgezet. De rijksminister van volksvoeding verzekerde, dat de VRIJ NAAR MKT DUITSCH. 13. De trein had het station bereikt. „Breslau! UitstappenI'l Het portier ging open, en spoedig stond men te midden eener woelige, dringende menigte op het perron. „Waar zou Max toch blijven?" „Daar komt hij!Mil 1" Haastig baande deze zich een weg door net gedrang. „Welkom in uw nieuw te huis!" Stormachtige begroeiing volgde nu van moeder en zusters. „Hoe gaat hét mama? Is u vermoeid?" Max nam den zwaren handkoffer van Helena. „Hebt gij nog neer bagage? Neen? Nu dan komt mee, het rijtuig wacht. Neen mijn arm, mama!" „Anna heeft wonderen gedaan sedert jisteren", vertelde hij, nadat de kleine ka ravaan zich in beweging had gezet. „Er is ♦vel is waar, nog veel te doen, maar over hel algemeen ziet het er in onze nieuwe woning al hooi gezellig uit". „Onze meubelen zijn dus alle onbescha digd aangekomen?" „Op een paar gebroken borden en kop jes na, mama." „Is de tuin groot," vroeg Greta. „Dat ligt er aan, wat ge groot noemt. Voor ons is hij in ieder geval groot ge noeg. Voorzichtig, mama!" „Koe ver is het nog, Max?" vroeg Hed- wig, terwijl zij de andere in het rijtuis volgde. „In een groot half uur zijn wij er." Max nam bij den koetsier op den bok plaats. Het portier sloeg dicht en onmid dellijk daarna ging het ratelend vooruit, de stad uit. „Mama,zeide Hcdwig na een poosje, terwijl zij op het vroegere onderwerp van hun gesprek terugkwam, „indien u hier wezenlijk geen vrienden heeft, kunnen wij tenminste toch nog kennissen van papa aantreffen. Ik heb mij vast voorgenomen op verkenning uit le gaan. Er zal toch nog wel een lanle of nicht le vinden zijn, of ten minste mensehen, die hem vroeger ge kend hebben." Haar moeder schudde het hoofd. „Gij vergeet, „dat de duur van een mensohenle- van zijn vroegere vrienden zullen er ver scheiden dood zijn en de overigen hebben hem zonder twijfel lang vergeten." „Maar.... o, mama, welk een prachtig kasteel!.... En dat park!.... hoe heer lijk!" „Daar zou ik wel willen wonen," meen de Greta, toen het uitgestrekte gebouw met zijn torens en torentjes een oogenblik dui delijk in zijn geheele grootte voor hen lag. „Rijke menschen zijn toch te benijden; zij kunnen alles naar hun smaak en welge vallen laten maken." „Wie weet, of de eigenaar dezer be zitting zoo gelukkig is, als gij u verbeeldt," hernam Helena glimlachend. „Misschien zou hij gaarne met ons ruilen." „Ik zou wenschen, dat hij het mij aan bood," lacht 3 Hedwig. „Wat denkt gij er van» Greta?O mama, wat scheelt u? Is u ongesteld?" „Neen," hernam deze zacht, terwijl zij hel gelaat afwendde, „ik ben slechts ver moeid." „Ik hoop, dat wij spoedig aan 't einde van onzen tocht zijn," zeide Helena troos tend. „Wij zijn zeker meer dan een half uur onderweg." „Dat gebouw daar is in ieder geval dc fabriek." „En daar staat Anna reeds aan dc tuin deur. Dadelijk zijn wij er! O mama, o Helena, wat een mooi huis! Zou dat wezen lijk het onze zijn?" Onder het luid gejubel der beide meisjes hield het rijtuig stil. Zij sprongen er uit en stormden Anna voorbij ever het goed onderhouden pad om dadelijk iedere ruim te der nieuwe woning, ieder hoekje van den tuin te doorsnuffelen. Met gloeiende wangen en loshangende haren zochten zij eindelijk het kleine kamertje op, dat Anna voorloopig tot huiskamer had bestemd, en vonden daar een met zorg toebereid maal gereed, hetgeen zich allen, moeder uitge zonderd, heerlijk lieten smaken. De conversatie aan tafel was buitenge woon levendig, ofschoon mevrouw Wall- hagen soms cenigon lijd mei hare gedach ten afdwaalde en, tot onuitsprekelijk genoe gen van dc vroolijke Greta, geheel verkeer de antwoorden gaf. „Hoe jammer, dal u zoo vermoeid is, mama! Maar morgen moet u met ons de ronde doen en alles bekijken.' „Als wij morgen eens in het prieeltje ont beten," stelde Hedwig voor. „Dat zou heer lijk zijnl" - „Neen, niet in het prieeltje, maar op dien kleinen heuvel onder den beukenboom. Daar heeft men een bekoorlijk vergezicht: aan den linkerkant het liuis, recht voor zich den tuin en daarachter de fabriek van den heer Weber. Nog verder op den achtergrond ziet men het groote park van het kasteel, en heel in de verte de stad juist als op een schilderij. Niet waar, wij ontbijten daar? Ik zal er de koffie wel naar toe brengen, dan heeft Anna er geen moeite mee." In de schaduw van den groolc-n beukq^ boom zal rondom de ontbijttafel een heel gezelschap in levendige conversatie. „Ik begrijp inderdaau niet, hoe Anna het huis zoo spoedig in orde heeft gebracht," merkte mevrouw Wallhagen op. „En alles zoo doelmatig ingericht! Helena meende, wij zouden hier nog een groote verwarring vinden." „Dai wonder zal ik u verklaren," zeide Max glimlachend. „Ten eerste vonden wij hel geheele huis grondig schoongemaakt. Zoodra het bepaald was, dat wij er in zouden gaan wonen, heeft mijnheer Weber of liever juffrouw Constance alles in orde laten brengen. Toen daarna onze meubels aangekomen waren, zond men ons een paar flinke men- schen, die in een ommezien alles naar bin nen brachten, en volgens aanwijzing in dc verschillende kamers verdeelden. Later kwam juffrouw Constance zelf nog een paar maal hier," ging Max voort, „om Anna mei goeden raad ter zijde te staan." „Dat was zeer lief van haar," hernam Helena. „Zij is mij reeds bij de eerste ont moeting zeer goed bevallen." „Ja," knikte, Max, „zij heeft zoo niets gemaakts aan zich." „Maar wie komt daar?" riep nu Hedwig. Een lichte japon werd door de struiken zichtbaar, en in Jt volgende oogenblik ver scheen aan den voet der hoogte een jonge dame. „Mejuffrouw Weber!" riep Helena, ter wijl zij hi.ur gemoet snelde. Greta sprong op om een stoel 1e haten, terwijl mejuffrouw Weber de familieleden begroette, en mevrouw Watlhagen het lieve meisje op de vriendelijkste wijze dankte voor de beminnenswaardige voor* komendheid, waarmede alles tot bare oi.U vangst gereed was geweest. (VJot'Jl vcrvoUjd)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 7