ONS BLAD No. 201 X DONDERDAG 9 JUNI 1921 Ue JAARGANC 14e JAARGANC 99 Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433 BflBven uit Frankrijk. BUITENLAND. FEUILLETON Ooder VaiscSie Vlacs BSstnenlsndsch fCiouws. HOORD-HOLLANDSQH DAGBLAD 39 Abonnementsprijs Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met Geïllustreerd Zondagsblad f2— f 2 85 0.10 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor- uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan aiie abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot eer; bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100—, f SO—f 35,—, f 15,- Waar Ier wereld men tegenwoordig ook komt, liet woningvraagstuk is aan de orde van den dag. Vangt men in treinen onwillekeurig eenigo woorden van een gesprek op, tien tegen één, dat de con versatie loopt over een huis waar men tót moet, de moeilijkheid, zelfs de on mogelijkheid, een arjdér te vinden, of de ontzaggelijk hooge prijzen, die men d-urit ie vragen. In Holland oir.gt men dat be kende liedje, in Fsarakrijk niet minder en vooral in de hoofdstad Harijs is de toestand al heel erg. En als men zelf zoo gelukkig is een behoorlijk dak boven zijn hoofd te hebben, begrijpt men maar al Je goed de jaloersohe blikken van hen •die minder gelukkig waren iets ie vin den. Wonen in een pension of hotel mag voor een tijdje misschien een zetkere bekoring hebben, op den langen duur bevalt het niet meer en is bovendien zeer liostbaar. Het „zoekt en gij zult vinden" is blijk baar niet toepasselijk op de vele woning- loozen, die niets anders doen dan de stad doorkruisen om een eigen „home" te vin den.Sleutelgelcten cn overname van niets waardige meubelen, tegen de meest dwaze prijzen, zijn ook hier de dagelijks voorkomende uitvloeisels van den nijpen den woningnood, doch veel ergere prak tijk-en liebben ziöh de laatste weken voor gedaan. De woningbureaus „les agents de location" gelijk men ze hier noemi, die overstroomd worden met aanvragen, hebben misbruik gemaakt van het ver flouwen dat in hen gesteld wordt. Zij we ten door middel van advertenties en re clame beloften te doen, die achteraf blij ken op niels uit ie draaien en slechts de "penningen kloppen uit de zakken der slachtoffers. Het gaat meest aldus in zijn werk. Vol 3ioop is men ingegaan op de verlokkende advertentie en meldt zich op het verhuur kantoor aan. Alvorens echter inlichtingen te krijgen is men verplicht een zeker be drag te storten, in verhouding toi de even- fueele huursom, 50 francs voor 3500 frs., 75 voor 2000 en zoo verder. Sommigen durven zelfs hoogere bedragen te vragen. Als men tens geofferd heeft, krijgt men een aantal adressen, waarvan spoedig blijkt dat de huizen niet te huur zijn, of juist reeds aan anderen zijn verhuurd. Men stuurt ze naar de verst afgelegen wijken, do hoop, dat zij na een vergcefschen' tocht niet zullen terugkomen om hun rechtmatige klacht in te diénen. In één van de verst afgelegen arrondissementen staat een aantal huizen, waarvan de bouw vóór den oorlog is begonnen, doch die niet geheel zijn afgewerkt. Bezocht men nu opraad der verhuurkantoren de eige naars van deze peroeelen, dan zijn deze genegen, hel werk op kosten dor huurders fe voltooien, terwijl men nog bovendien verplicht is 't dubbele van den huursom Ie voldoen. Talrijke personen zijn reeds de dupe geworden, eu nog steeds wordt op deze wijze voortgegaan, al heeft ook de justitie zich er mee bemoeid. De eeni- ge manier om een einde te maken aan al deze misère is de aanbouw op groolen Schaal van nieuwe woningen. Wat dit zeggen wil voor een stad als Parijs kan eenieder begrijpen, die reeds weet wat Amsterdam op dat gebied bin nen de eerstvolgende jaren noodig heeft. De materiaalprijzen dalen wel eenigszins, maar de loonen zijn zoo hoog, dot aan bouw-van zelfs bescheiden woningen haast niet te denken valt. Een ander soort dakloozen zijn de vele zwervers, die elke groote stad kent en die deels omdat zij niet anders willen, deels uit gebrek een onderkomen zoeken in de nach lelijke uren in de portieken der hui zen of zomers op de banken in de plant soenen. Liever dan voor enkele stuivers in een toevlucht voor onbehuisden, onderdak te vinden, geven zij er de voorkeur aan in de buitenlucht te kampeeTen en hun bezit aan koning alcohol ats accijns te betalen. De ondergrondsche spoor biedt ook een welkome toevlucht aan dde paria's der maatschappij, en nn moge het vrij deftig klinken te kunnen zeggen: ik overnacht op de boulevard St. Germain of in dc Rue St. Honori. Wanneer liet practisch slechts is in de orfder-grond-stntionnetjes van dien naam is het een meer dan droe vig verblijf. De nieuw benoemde prefect van politie, wil behalve" aan dc groclere veiligheid van verkeer, in het biijondcr'voor de voetgangers, ook_ ziin aandacht aan die nachtelijke zwervers schenken. Persoonlijk wil hij zich bij nacht en ontij incognito op het pad begeven, om verschillende toestanden te onderzoe ken. Juist onder deze openlucht-bewoners treft men de elementen aan die de groote stad onveilig maken, er niet legen op Zien te plunderen en te rooven, zelfs iemand hel leven te benemen. Zelfs het Bols de" Boulogne, de zoo geliefde wandelplaats van Parijzenaars en vreemdelingen, waar tot nu toe aanrandingen, overdag althans, niet voorkwamen, is gebleken niet zoo veilig te zijn, als men dacht.... op Klaar lichten dag hebben misdadigers zich niet ontzien, een rustigeu wandelaar aan te grijpen en aan den kan.t van een bosch- weg te berooven en te vermoorden. Dit voorval is aanleiding geweest om aan te dringen op een boter politietoezicht in het uitgestrekte bosch en reeds zijn meerdere agenten aargenomen om per rijwiel voor een groolere veiligheid zorg te dragen. Men moet echter door een dergelijke ge beurtenis zich niet laten verleiden de vrees voor de onveiligheid te overdrijven. In iedere groote stad komen dergelijke dingen voor eu procentsgewijze is het aantal vrij gering, al doet ieder feit op zichzelf den vredigen stedeling ernstig verschrikken. Pas als iedereen het „heb uw naasten lief gelijk u zeiven" in praktijk zal bren gen, zal hieraan een einde komen. Maar het schijnt wel of wij verder dan ooit Raar van verwijderd zijn, het „chacun pour sod", ieder voor zich is nooit zoo sterk geweest dan in dezen lijd; en hot „Dieu pour nous ious" (God voor ons allen) wordt er in de meeste gevallen, nog niet eens aan toegevoegd. Mr. P. v. S. Opper-Süezië. De actie der Engelschen. Volgens de berichten in de Berlijnsche blad-en is de actie van de Engelschen 0111 in Opper-Silezië de orde te herstellen op den goeden weg. Drie Engelsche compag- niën zijn reeds te Gleiwitz aangekomen en een gedeelte dezer troepen is onmid dellijk verder gestuurd. Het is heugelijk dat de Engelschen blijkbaar op energieke wijze naar het hart van het industriege bied oprukken, want daar dreigen de grootste gevaren, ingeval het den Polen mocht gelukken nog meer gehouwen en -strategische punten van waarde le bezet—- ten. Een verklaring van dr, Wirth. Dr. Wirth, de rijkskanselier, heeft in een onderhoud met den Berlijnschen cor respondent van dc „Mü,tin" gezegd, dat de laatste berichten nit O.-S. onrustbarend zijn. De Opper-Siieziërs betwijfelen of hun recht zal worden gedaan, daar het „he- melsche geduld", d'at zij hebben geoefend, hun niets heeft gebaat. De en ten le-comm i ss-ie moet onverwijld de rechten en het leven van de Duit- scliers beschermen, anders is een burger oorlog onvermijdelijk. De rijkskanselier beloofde naar beste krachten te zullen meewerken aan een ver gelijk tusschen de entente-commissie en generaal lïöfer. VRIJ NAAR HET DUITSCH. 14. „Hoe gezelig zit men hier!" zeide juf frouw Constance nadat men nog een poosje over de ligging van het huis, den gezond heidstoestand van mevrouw Wallhagen en dergelijke dingen had gesproken. „Deze beukeboom was de lievebngsboom mijner overleden tante en al me rozeboompjes hier rondom zijn op haar uitdrukkelijken wensch geplant. Over eenige weken zal deze tuin op een zee van rozen gelijken. Zij was over 't al gemeen eene groote vriendin van bloemen." „Deze voorliefde deel ik met haar," zeide mevrouw Wallhagen, „alleen heb ik mij tot nu toe de weelde van een luin niet kunnen veroorloven." „Wanneer men iii de stad woon, moet men zeer zeker veel missen." „Naar ik van uw tuinier heb gehoord, heeft u zoo tamelijk het opperste toezicht o-er de plantsoentjes rondom uwe villa," merkte Max aan. Constance lachte. „Mertcns bewijst mij de eer mij soms oiu raad te vrageumaar Volgens officietóe Fransche berichten hebben de Duitsche afdeelingen reeds se dert Zondagmiddag liun acLie gestaakt. De opstandeling Warwat heeft Doliwa als opperbevelhebber van de opstandelin gen vervangen. Nieuwe gevechten. Blijkens de laatste berichten hebben Duitsche afdeelingen oen vruchteloozen aanval gedaan op de Poolsche opstande-. lijigen bij Alt Kosel en Rosenberg. Voorts hebben Duitsche afdeelingen het Fransche garnizoen te Tarnowitz aange vallen. De Poolsclie opstandelingen hebben Dinsdag weer op tal van punten een le vendige gevechtsaclie ontwikkeld. Zij rich ten sterke stellingen in tot verdediging van het nijverheidsgebied. Volgens Fransche bladen heeft gene raal Lerond besloten de Fransche garni zoenen te Pies®, Rybnik en Tarnowitz te laten. „Bolsjewisme". Een „volkomen betrouwbaar zegsman" schrijft onder het hoofd „Bolsjewisme in Opper-Süezië" uit Kattowitz aan den Lokal Anzeiger dat de anarchie in het nijverheidsgeibied nog voortdurend om zich grijpt. Hij beweert dat links-radicale kringen van O.-S. uit door de boisjewisee- fing van dat gewest de „wereldrevolutie" trachten door te drijven. Zij hopen ook in de bruinkoo'bekkens van Middcn- Duilsehlartd den arbeid weldra le kunnen slilzc-lien om dan door stakingen of pro vocatie tot oen bezetting door de Entente het Roergebied te kunnen uitschakelen. De links-radicalen, diie thans nog met Korfanty onder een hoedje spelen, zouden hem dan op zij schuiven om zichzelf dc uitsluitende macht in O.-S. te verzekeren. Fransche persstemmen. De „Figaro" acht den Briiscben slap tc Beiffijn wel te schuchter en niet in staat cite herinnering aan Lloyd George's aan moediging tot Duiseliiand, zicli zoo noodig in het betwiste gebied zelf recht te ver schaffen, uit te wisselen. Maar in 't alge meen is men daarover, evenals over lie.t optreden van den nieuwen BfitsèBSü' com missaris Stuart voldaan. Aanstonds na zijn komst schijnen de Duitsche troepen van leer gelrokken te zijn. Men verwacht dus dat Stuart's opvatting met de Fran sche zal kloppen. Het aantal Engetsche troepen bedraagt nu 6000. naast 12000 Fransche en 3 tot i duizend Italiaanschc., De houding van de Duitsche overheid wordt algemeen afgekeurd. De Lanterne wijst op de overeenstemming tusschen nola's van de Duitsche regeering aan de Engeïschc en van generaal Höfer aan de geallieerde commissie te Oppeln. Dc laat ste acht men onbeschaamd, evenals den stap door den Duilschen gezant aan de Quai d'Orsay gedaan. Vooral in het pro test tegen de mogelijkheid van ontruiming der Opper-Sifezische sleden door de ge allieerde detachementen, die daar de Duit- schers moet beschermen, ziet men de er kenning van de noodzakelijkheid dier troepen, Tegen den correspondent van de Maltin heeft Wirth herhaald tegenover de Duitschsche troepen in 't slemmingsgehied machteloos te slaan. Höfer echter is Op- per-Sileziër. H'j verdedigt zijn landge- nooten, Wirth kent hem als inschikkelijk en heeft de vaste hoap, dat de commissie te Oppeln dezer dagen een accoórd met hem zal sluiten. De laatste berichten ver ontrusten den kanselier ernstig, DE BR1TSCHË RIJKSCONFERENTIE. De rijiksconfcrentie van de eersle-mi- nisters van het Britsche rijüc zal vermoe delijk den 15den of lOden dezer geopend worden Hughes uit Australië en Massy uit Nieuw-Zeeland zijn al aangekomen. Generaal Smuts uit Zuid-Afrika en Mei- g.hsn uit Canada worden elk oogenblik verwadh t. De beraadslagingen zullen waarschijn- lijk loopen over het Engelsch-Japansoh bondgenootschap, de rijksvefdediging, het rijksbeleid in buileniandsclie aangelegen- beid en het plan voor een luelïlschee-p- vaartmaatschapipij. De mijiiwerkersstaking in Engeland. M«en aöht de Bijeenroeping van liet •mjjnwerkerscongres Ier beraadslaging ©ver de nieuwe voorstellen van de eige naars een grooten stap in de richting van een regeling. Tot uusver bad bet congres geweigerd te besluiten tot hel houden van een stemming onder de mijnwerkers maar wegens de aanbeveling van bet be stuur, zal het waarschijnlijk het mitlioen leden niet langer de gelegenheid daartoe onthouden Offïïcieeie bijzonderheden over hel nieu we aanbod van de eigenaars zijn niet be kend, maar naar verluidt, hebben zij een flinke veibooging van het eenheidsloon aangeboden Het percentage van de ver hooging zon op zijn minst twaalf maan den verzekerd en misschien zal het daar na nog gehandhaafd worden, maar de eigenaars stellen voor om het over twaalf maanden te herzien. In de districten zou een loonfonds gevormd worden, waaruit de verzoeningsraad ondersteuning zou toekennen aan slcöht betaalde delvers. Met de kosten van het leven en andere factoren zou. naar men zegt, rekening ge houden worden. De eigenaars hebben, vol gons e-en lid van bun bestuur, huil bcreid- wilT.g'hei-d tc verstaan gegeven, 'om drie maanden lang al hun winsten stan- daardwinst en overwinst af le slaan. Het gevolg van het afstaan van de win sten in welvarender districten zal zijn, dat er niet zulke groote eisohen aan liet regoeriingssubsidie gesteld behoeven le worden om de loonsverlaging in de ar mere districten te verlicihten cn zoodoen de zal men met de 10 mallioen pd. st. langer toe komen, dan aanvankelijk het plan was geweest. Misschien zal het fonds nu wel zes maanden toereikend zijn. De schaal van de loonsverlagingen moet nog geregeld worden. Scrland. Het nieuwe kabinet. Sir James Craig, de cerste-minister van Noord-Ierland, heeft bekend gemaakt, dat zijn kabinet als volgt is samengesteld: binnenlandsdhe zaken Sir Dawson Bates, financiën H. M. Pollock, onderwijs de markgraaf van Londonderry, anbeid J. M. Andrews, landbouw E. A. Arch dale. Executies. Edward Foley en Patrick Mattier zijn gisterochtend te Dublin ter dood ge bracht wegens den moord op den politie agent Wallace te Knocklong, in het graaf schap Limerick, twee jaar geleden. De moord was gepleegd toen Wallace een gevangene met den trein naar Cork bracht. De gevangene werd bevrijd1 en de agent doodgeschoten. Verder werd ter dood gebracht de po litic-agent William Mitchell wegens den moord op Ddxon, een magistraal in Dim- tavin, bij e?n inbraak ten huize van Dixon Een groote menigte had zich builen dc gevangenis van Mountj-oy verzameld, om voor Maker en Foley te bidden. Een gepantserde auto stond voor de poort van öe gevangenis. Om kwart over achten werd de kennis geving aangeplakt, dat het recflit voor Foley, Mattier en Mitchell zijn loop had gehad. De familie van de twee eersten had den vorigen avond afscheid van hen ge nomen. Zij gaven de volgende boodschap mee: „Vecht voort! Strijdt voort voor de eer, roem en vrijheid van het dierbare, oude Ierland Onze harten gaan uit naar onze goede oude vrienden. Ons bloed zal niet vergeefs voor Ierland vergoten zijn en wij hebben, naar onzen God gaande, een slenk voorgevoel, dat Ierland spoedig vrij zal zijn." DE DUITSCHE REGEERING. Daar het kabinet Wirth ndet op een meerdeiheid in den Rijksdag kan rekenen, is het belangwekkend ie vernemen welke plannen de rijkskanselier Wartlh heeft voor het geval dat hij bij de een of an dere belangrijke sttaminaing in den Rijks dag geen meerderheid krijgt. In een pers- gesp reik met den correspondent van de Argentijnsohe Niaetton heeft nu de rijks- kanselier verklaard dat indien de tegen woordige po&itiek van een of andere zijde zou worden gesaboteerd 't vanzelf spreekt dat dan tiet Duiiilschc voik over zijn lot zelf zal moeten beschikken. Dit beleelkent datt de kanselier in zulk een geval van plan is den Rijksdag le ontbinden. D U ITS C H LA NDS ONTWAPENING. De Entente heeft de overgelegde lijst van Duitsche weerbaaifheidsorganisaties, •die ontbonden moeien worden, onvolledig genoemd, ofschoon ze naar het oordeel der Duitsche regeerürug ai Ie in aanmerking komende organisaties omval. Nie'-temin heeft de rijksregeering de re-geeringen der bondsstaten verzocht haar te willen op geven of er misschien een of meer orga nisaties zijn vergeten. De berichten uil Beieren gewagen van een snelle voortschrijding der ontwape ning. GEMENGDE RUSTENL. BE RICHTEN. SCHANDELIJKE MOORD. Een schandelijke moord is er Zondag te Parijs gepleegd. Teissier, een voerman, was met eenige vrienden, hun vrouwen en hun kinderen ann hc! uitrusten tegen een helling van tic fortifieaiies. Ploterilng daalde er eenregen van stesnen on het geselschap neer, waardoor een klein meisje en haar moeder gekwetst werden. De vrienden van Teissier zetten dc daders na, maar hij self, die vast in slaap was gevallen legen de grazige heffing, had niels gemerkt van het gebeurde cn sliep door. Daar naderde een man, die, zooider dat er iets was voorgevallen, zich plotse ling op dc-n slaper wierp cn hem een mes in het hart stootte. Teissier was terstond dood. De moordenaar vludhtte en ont kwam. De Fransdhe munt is druk bezig aluminium muntstokken van één, twee en van oen ha-Iven frank le slaan. Per dag wordt er voor ongeveer 350,000 frank ge slagen en de Baric van Frankrijk heeft reeds voor ongeveer 15 mitiéoen frank aluminium geld liggen. Wanneer de basik over 50 lot 60 milüioen frank aluiminium- stukken hesdhikit, zal zij beginnen het geld in circulatie ie brengen. Daar waar er het grootste gebrek aan pasmunt ■hccrscht, zal de bank het nieuwe gold het eerst heen Benden; Parijs komt niét h.el eerst aan do beurt om het le ont vangen. Het ministerie van financiën rekent per jaar voor 150 mSUioen frank van het nieuwe geld te kunnen laten ma ken. Eerst zullen da stukiken van één en twee frank kernen, daarna die van 50 centiem. - Tengevolge van den finaneieeien toe stand heeft ds regeering besloten, de co-n- Uois op don landbouw op te heffen. Het gevolg' van dit bcdïuót is, dat de gegaran deerde mklimumjrrijzen voor boeren voor tarwe en haver vervallen, wanneer de oogst binnen is. Do Joonraad zal ver dwijnen en dc maatregelen tail intensieve verbouwing zeilen vervallen. In de actie van de Haagsche firma ICuihne en Zonen tegen de executeurs van het testament van Piall heeft de rechten ten gunste van de gedaagden beslist. De tegeneisdh van de gedaagde .pari ij tot terugbetaling van reeds betaald geld werd echter niet toegewezen. Aan eisdlieresse is gelegenheid gegeven tot beroep. Aan een maaltijd van het Brifedhe verbond van (kaïloeniplainters te Manchester heeft Ghurdhfll verklaard, dat 1 miilioen .pd.st. beschikbaar gesteld zal worden ter bevordering van de ka'loenteeit in hel rijft. De Japnnsche kroonprins in ons land. Het „HM." verneemt, dat dc Japansdhc kroonprins, die 15 dezet te Amsterdam door de Koningin ontvangen vvordt, den 16en Den Haag en 17 dezer een officiéél bezoek aan Rotterdam zal brengen, waar Z. K. H. op het stadhuis zal worden ont vangen, terwijl hem ook een toaht op de rivier zal worden nangeboden. Naar het „U. D." verneemt, zal de Japansche kroonprins bij zijn bezoek iiler le lande ook enkele dagen op het landgoed O ud-Wassenaar ver' oeven NATIONAAL DERDE-ORDE CONGRES. Op het congres, dat 29 Juni in Den Bosch gehouden wordt, worden door de volgende sprekers de volgende onderwor pen behandeld. Bij de H. Mis vn half twaalf Predikatie door den zeereerw. zeergel. heer dr. Jos. Krijn-uit Vakenburg over De Derde Orde en de vrede. Thema „De Tertiarissen zullen won derlijk veel bijdragen tot herstel van de eendracht der gemoederen, als zij èn in ge tal èn in ijver overal toenemen." Bened. XV „Sacra Propedism." In de parellelvergadevingcn 's middags om drie uur In Casino Rede door mr. dr. j. van Best uit Eind hoven over De Derde Orde door O. H. Vader Paus Benedietus XV in zijn jub. Encycliek „Sacra" Fropediem" ten strijde geroepen tegen de geldzucht. Conclusies: De Derde Orde streeft er naar om door den Christus terug te voeren in de harten der menschen rnensch en maatschappij te hervormen en bestrijdt daarom de geldzucht. 1. door haar leden den Franciscaanschen geest van armoede en onthechting te lee- ren 2 door haar leden tevens te leeren de cenige waarde van den rijkdom. In de R. K. Militairen-Vereeniging Rede door jhr. mr. Fr. van Nispen tot Sevenaer uit 'sGravenhage over De Derde Orde door O. PI. Vader Paus Benedietus XV in de. Encycliek „Sacra Propedism" ten strijde geroepen tegen den onleschba- ran dorst r.aar genietingen. Conlusies: De Derde Orde, die in den loop der zeven eeuwen van haar bestaan een oefenschool was van christelijke vcl- rnaaktheid voor menschen te midden dei- wereld, neemt weg een der grootste hin derpalen der christelijke volmaaktheid de zucht naar zinnelijke genietingen 1. door krachtige voorschriften van den Regel. 2. door haar leven te bezielen met St. Franciscus' geest van Versterving. In de Kerk van Sint Lconardus Rede door den zeereerw. pater Dalrna- tius van der Geest, O. P. uit Nijmegen, over de Derde Orde cn de vrouw. Thema „De Derde-Ordelingén moeten door een ongeschonden geloof, en zuiver leven en een vurigen ijver verre verbrei den den goeden geur van Christus". Benedietus XV. Ene. „Sacra Propediem" De Vrouwen-Tertiarissen zullen dien plicht vervullen 1door haar geloof te toonen in de gods vrucht naar 't voorbeeld van vele heilige Vrouwen-Tertiarissen der zeven verleden eeuwen 2.door met zorg te vluchten de gevaren van dans, tooneel en bioscoop, volgens het voorschrift van den Regel der Derde Orde. 's Avonds in de Kathedraal onder het Lof: Predikatie door den zeereerw. pater A. Vermeulen, S. J. Pastoor te 's-Gravenhage over De Derde Orde en de Mariavereering met hulde en toewijding aan de Zoete Moeder. Het Congres wordt ook bijgewoond door Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. EEN NIEUWE STAATSLEENING. Naar de „Residentiebode" verneemt, wacht ons voor het najaar een nieuwe slaatsleéning. hij is zelfstandig genoeg naar dien raad Slechts in zoo verre te luisteren als het hem goeddunkt, Louise.... u weet, dat mijn zuster, mevrouw Ulmach, sedert den dood van haar echtgenoot, met haar zoontje bij ons inwoont, niet waar? Louise was van plan mij le vergezellen maar Fritsje klaagde over hoofdpijn, en toen waagde zij het niet, het verwende jongetje alleen le laten, maar verzocht mij haar bij u te verontschuldigen. Louise dan heeft het voorrecht, de teekeningen voor de enkele perkjes le mogen ontwerpen. Overigens is Meriens een zeer bekwaam man in zijn vak. en kan men het hem niet kwalijk nemen, dat hij er zich van bewust is. Ik hoop, mevrouw Wallhagen, u ral spoedig zoc ver hersteld zijn, dat u ons de eer van een bezoek kan aandoen. Het park en vooral de broeikassen zuüen u bevallen. Papa heeft verleden jaar een menigte zeldzame gewassen laten komen, die zich groolendeels heerlijk ontwikkelen. En nu heb ik nog een wensch, dien u zonder par don moet vervullen, juffrouw Helena, dezen keer is het namelijk om u ie doen. „lk sta met genoegen tot uw dienst." „Mooi, ik houd u aan uw woord. Over morgen vier ik mijn verjaardag, en nu heb ik gisteren een ritje in dc ronde gedaan en al mijn vriendinnen, dat wil zeggen, al degenen, die in de nabijheid wonen, voor morgen namiddag uilgenoodigd; de mees ten hebben de uitnoodiging aangenomen, en nu reken ik er vast op, dat ook u mij het genoegen zal doen van le komen." Helena aarzelde. „U moet mij niet voor ondankbaar houden, mejuffrouw Weher.' zeide zij eindelijk, terwijl een zachte blos hare wangen kleurde, „ik weet uwe goed heid volkomen te waardeeren, maar...." „Geen „maar, als je blieft." riep Con stance haastig uit. „Ik neem volstrekt geen weigering aan. Om u de geheele waarkesil te zeggen: mijn verjaardag wordt eigenlijk later gevierd, wanneer papa van die ellendige rheumatiek gene zen zal zijn, en ik heb dit feestje voor namelijk op touw gezet, om u voorloopig met mijn vriendinnon in kennis te bren- gen. Er zijn zeer lieve meisjes onder, die ook u zeker wel zullen bevallen." „Daaraan twijfel ik volstrekt niet, u vergeet in de goedheid uws harten slechts één omstandigheid, namelijk, dat deze jonge dames misschien niet genegen zul len zijn, mij als haar gelijke in haar kring op to nemen." Een donkerrood bedekte bij deze laat ste woorden de wangen van Constance. „U schijnt een zeer ongunstige meening van ons te hebben," zeide zij na een klein© zijn om u, tot behoud uwer zelfstandig pauze op ietwat verwijtenden toon. „Houdt u mijn vriendinnen voor zoo kleingeestig P" „O, volstrekt niet, verdedigie zich He lena. „Maar mijn broer bekleedt bij mijn heer uw vader een ondergeschikte be trekking, ik zelf wil zien of ik hier, evenals vroeger te Erzenbaeh, door les te geven iets tot het onderhoud mijner familie kan bijdragen, en daarom zou het zeer natuurlijk zijn, indien de jonge dames, waarvan sprak, mij zouden aan zien als iemand, die niet tot haar kring behoort." „In zekeren zin, moet ik u gelijk ge ven, Helena," viel nu Max in. „Maar, wat uw laatste reden betreft, zoo meen ik, u reeds herhaalde malen te hebben ver klaard, dat mijn salaris meer dan vol doende is, en het mij dus volstrekt over bodig schijnt, dat gij naar een gelegen heid uitziet, om er nog iets bij te ver dienen." „Ik ben nu eenmaal aan ernstig werk gewoon geraakt, en ik weet, gij noomt het hoogmoed maar een zekere zelf standigheid is mij behoefte." „Dat is toch nog geen reden, om mijn uitnoodiging niet aan te nemen, juffrouw Helena. U zal took wol niet van plan heid, als een kluizonares van iederen om gang met Hieisjc3 van uw leeftijd te onthouden." „Ik zou immers zeer gaarne komen, zeide Helena half overwonnen, „indien... indien mijn ongelukkige trots er niet tegen opkwam. Het stoot mij tegen de borst de rol te vervullen van iemand, die slechts geduld wordt." „U zal niet slechts geduld, maar mei hijzonder genoegen ontvangen worden!" riep Constance. „De geheele moeilijkheid bestaat alleen in uw verbeelding. Dus, wij mogen op u rekenen, niet waar?" Dralend gaf Helena haar toestemming. „Zal het gezelschap talrijk zijn?" Me vrouw Walhagen dacht met eenige be zorgdheid aan de kleeding barer dochter. ,jNeen, integendeel, Henriette en Con- radine Stimhoff; Henriette is een beetje doof, maar anders een allerliefst meisje dat uw hart stormenderhand zal verove ren, juffrouw Helena. Dan Wanda van Brenner een origineel dametje; ik hen nieuwsgierig, hoe zij u zal bevallen Caroline Kocheck eu eindelijk Marion Guthbridge. Deze laatste is onze naaste buurvrouw, u zal gisterenavond in 't voor bijrijden wel het kasteel Guruguh bemerkt hebben. Daar woont zij met haar vader, die vroeger veel afwezig was, maar in den laatsten tijd nog al dikwijls hier ver toeft" „Dat groote gebouw met dien reusach- tigen koepel, dien men van hier boven de hoornen uit ziet steken?" riep Greta vol belangstelling uit. „Hedwig en ik hebben al overlegd, of het niet mogelijk zou zijn het kastoel eens in de nabijheid te zien." „Ik vrees, dat dit zeer moeilijk zal zijn," meende Constance glimlachend. „Mijnheer Guthbridge is een eigenaardig man. Toen zijn vrouw nog' leefde, leefde hij op grooten voet, gaf schitterende fees ten en spoelde hier in de streek oen dor eerste rollen. Met don dood der ziekelijke dame veranderde dat echter. Hij ver kocht zijn paarden, gat het grootste ge deelte zijner bedienden hun ontslag, zond Marion in een opvoedingsgesticht, waar zij zelfs de vaoanties moest doorbrengen, en ging op reis. Van tijd tot tijd vertoefde hij eenige maanden hier; maar den om gang met zijn vroegere vrienden heelt hij bijna gohcel afgebroken, en zijn be dienden hebben het streng bevel, niemand tot bezichtiging van het slot of van hét park toe te laten." fWordt vervolgd) t r T

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5