BSNMEMLAND 5 TWEEDE KAMER. 'Blnsienlandsoh NseuwsT .Het nieuwe artikel 7 van de wet y op de Grondbelasting. De oud-minister Pieyte over de DJamhi-exploitatie. Verkeer ien Posterijen. Luchtverkeer. Gemengd Nieuws Korte Berichten "Orde en Arbeid H&üdel en Nijverheid 4 f Bande! en Nijverheid Uitgifte eener 7 pCt Ob!igaüe!ee-j ining door de N. V. „Drukkerij dei Spaaraesiad." r' Vergadering van Vrijdag 10 Juni. Voortgegaan wordt met de behandeling 'jan de nieuwe regeling van den dienstplicht. MINISTER POP zet zijn rede voort. Dok hij zou willen dat ontwapening mo gelijk was. De naakte werkelijkheid verzet zieli echter er legen. Bij het ontwerpen (van haar stelsel heeft de regeering ge- (streefd naar beperking van persoonlijke |en financieele lasten zonder dat we een [onbruikbaar leger zouden krijgen. Ophef- ting van het verschil tusschen kerntroepen ien reservelroepen zou de kosten zeer aan- üaenilijk verhoogen, zoowel om de exploi tatie als om de noodzakelijkheid der uit rusting van reservelroepen. Zes maanden oefening voor het veldleger is bovendien een minimum. Uit korter oefening zou een idébacle kunnen voortvloeien waarvoor Ispr. zich niet verantwoord zou ach'en. Het plan-Van de Laar kan dus niet lot ihel doel leiden. Kostenberekeningen zijn niet te geven. Voor de vooroefeningen zal worden ge bruik gemaakt van den vrijwilligen land storm en zoo noodig van andere lichamen. [De lotng is niet door iels minder leelijks ite vervangen. Het vestingstelsel wenseht tmen slechts te onderhouden, niet uit te breiden. Ten aanzien van de kustverdeli- ging neemt de minister een afwachtende bonding aan. Een Vlootwet voor de in stelling van een vloo'fonds is naar Indië j>m advies. De heer DRION, V. B., trekt zijn motie *11. Hij is tegen hel stelsel-Van Veen. De heer VAN VEEN, C. H., blijft het (Veldleger van den Minister onvoldoende lachten. Hij zal zijn verantwoordelijkheid ijvolen le dragen. I De heer DUIJMAER VAN TWIST, A.R., tneemt dal men beter geen veldleger kan Iiebben dan een zooals de Minister voor stelt. De heer K. TER LAAN, S. D, A, P., Biemt een motie in voor uitstel van behan deling, op grond van gebrekkige fijian- fcieete vooji;chting en om inmiddels ook (dit jaar het contingent te beperken tot (13.000 man. Over de motie zal Dinsdag worden ge- Pc bezitters van minder dan 5 II.A. kunnen terugbetaling krijgen. y Minister de Vries heeft irn de nota van wijziging, welke zijn brief aan den Voor zitter der Tweede Kamer, waarin hijver- feocJit te willen bevorderen, dat het ont- jwerp van wet tot regeling der grondbe lasting ter verdere beihandeiing door de fTweode Kamer weder op de agenda [wordt geplaatst, vergezelt, een nieuw ar' tik el 7 opgenomen t De Rcgeerimg blijft bezwaar koesteren ïegen het brengen van een persoonlijk jflement in den aanslag in de grondbe lasting en kan evenmin een wijziging van fcrt. 7 voorstellen of aanvaarden, waar- Boor de opbrengst der belasting eenigs- zins belangrijk dalen zou beneden de Ssohalting van 20 milKoen De toevoeging aan de oude redactie is In hoofdzaak ontleend aan artikel 65 j8, der Wet op de personeele belasting, j Het nieuwe artikel 7 luidt: De belasting bedraagt 2 per duizend per jaar van de belastbare waarde der eigendommen, j Aan dengene, die wegens door hem Ivoor landbouw, tuinbouw of veeteelt ge- Ibezigd eigendom, dat geen grootar opper vlakte heeft dan in totaal 5 H.A., kradh- jtens deze wel in hoofdsom meer aan grondbelasting verschuldigd is dan hij 'daarvoor over het belastingjaar 1922 ver- jsohuldligd was, kan, indien de betaling (daarvan voor hem buitengewoon bezwa rend zou zijn, op zijn verzoek geheel of gedeeltelijk ontheffing worden verleend (van dat meer verschuldigde. Het ver- Zoek om onliheffing moet worden inge diend bij den direcleur der directe be lastingen. Deze zendt aan den verzoeker (afschrift van zijin uitspraak, aangeteekend per post of tegen gedagteekend ontvang- lbewijs. Hij, die bezwaar beeft tegen de uit spraak van den directeur, kan binnen een maand, nadat het afschrift ingevolge het [vorige lid ter post bezorgd of tegen ontvangbewijs is uilgereiiki, in beroep komen bij onzen Minister van Financiën. HET BEZOEK VAN DEN JAPANSGHEN KROONPRINS. Naar wij vernemen, zal de kroonprins >an Japan bij aankomst op Woensdag 15 'dezer ie Amsterdam, aan het Centraal Sta dion worden ontvangen en verwelkomd 'ïoor Z.K.H. den Prins der Nederlanden, (terwijl verschillende autoriteiten daar aanwezig zullen zijn. De militaire eerbewijzen zullen op het perron gegeven worden door een eere- twacht van de landmacht met vaandel en imuziek. Hot muziekkorps zal den Prins tract het Japansche volkslied begroeten. In oen luisterrijken stoet, met eere-es- ieoTles van cavalerie en waarin de kroon prins in een met zes paarden bespannen gala rijtuig en de hem vergezellende prins 'Kan-In een galarijtuig, getrokken door 4 paarden, zullen rijden, zal naar het ko ninklijk paleis op den Dam worden ge leder., waar de kroonprins door H.M. de Koningin wordt ontvangen, waarna ten 8 Srur het groole gala-diner aanvangt. Voor het paleis op den Dam zal hij aan komst van de Japansche gasten een eere- »'ac.M van de Marine, met de marinemu- •iel;, de militaire eer bewijzen. Ha hot bezoek den volgenden Donderdag- luchtend aan de diamantslijperij-Asscher, heeft ten half een 's middags een intiem Bejeuner ten Paiaxze plaats van de Ko ninklijke Familie met dg Japansche Prin sen, Benevens oen MaarscBaifedejeunëf voor het gevolg. Op den rijtoer van de Beide Japansche Prinsen door Amsterdam, welke daarna volgt en die eindigt met de ontvangst door het gemeentebestuur, vergezelt Z.K.H. Prins Hendrik de hooge gasten. Bij het vertrek dien middag ongeveer 5 uur natfr 's-Gravenhage, zal weder een ©erewacht in het station staan opgesteld. BUITEN- EN BINNENLANDSOH VLEESGH. Het hoofdbestuur van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw heeft blij kens mededeeling in het Alg. Ned. Land bouwblad, den minister van Landbouw verzocht te bevorderen, dat een regeling wordt getroffen, waardoor van ingevoerd vleeseb een gelijk reebt worde geheven als van bet inlandscho. Van een Nederlandscb rund wordt 10 pOt. van de waarde als accijns geheven. 'i waarde van een rund van 300 K.G. -ijehtgewiobt is te bepalen op f 600, wordt dus een accijns van f 60 voor een zelfde rund geslacht uit bet buitenland bier ingevoerd, bedraagt bet invoerrecht slechts f 27. Dit komt bet hoofdbestuur onbillijk en ongerechtvaardigd voor. In den tegenwoordigen tijd worden uit Denemarken slachtrunderen in levenden staat naar Antwerpen gezonden. Deze dieren worden geslacht naar hier inge voerd en dan wordt bovengenoemd be drag (nu f 18) aan invoerrecht voldaan. Wanneer een rund dus slechts enkele kilometers buiten de Nederlandsche gren zen wordt geslacht, betaalt men beden 6 cent per K.g. invoerrecht, terwijl van zulk een rund bier te lande geslacht 20 cent per E.g. accijns moet worden vol daan. Dat is, zegt bet hoofdbestuur, een pre mie geven aan den buitenlandschen pro ducent, hetwelk nimmer de bedoeling der regeering kan zijn. HET BEZOEK VAN DEN JAPANSGHEN KROONPRINS. Door de Koningin zijn tijdens het ver blijf in ons land van den kroonprins van Japan en van den hem vergezellenden Prins Kan-In, aan de hooge gasten toe gevoegd: aan kroonprins Hiro-Hilo: vice- admiraal II. W. J. v. Bleijswijk Ris, voor malig commandant van het Nederl. eska der in Nederl.-Indiè; kapilein ter zee R. F. Stelijs, marine-attadhé bij de Neder landsche legatie te Londen en de le luitenant jhr. J. P. de Savoinin Lobman, ordonnans-officier van H. M. de Konin gin. Aan pris Ka-In: de kolonel-comman dant van het 3e regiment huzaren te 's-Grawenlhage G. J. A, A. baron van Heemstra. De dezen eeredienst uitmakende hoog geplaatste officieren van zee- en land macht zullen zidh le Roosendaal, bij aan komst van den Nederlandsdhen koninklij ken train, waarin de prinsen reizen zul len, ter beschikking stellen van de gasten van Hare Majesteit. Naar Rusland vertrokken. Naar de „Tel." verneemt, is de bekende Commu niste, mevT. Henriëtte" Roland Holst-v. d. Schalk, kort geleden naar Rus'land ver trokken. Inkrimping grenspcrsoncei. Met ingang van 15 Juni zullen de meeste ongehuwde dagcommiezen aan de Oostelijke grenzen werkzaam 's Rijks dienst verlaten daar men ze niet meer noodig heeft. Ook kregen verschuilende gehuwde dagcom- miezen reeds aanschrijving tot ontslag. DE VROUW EN HET KIESRECHT. Op het soc.-dem. congres te Amsterdam hoeft ook den heer Schaper het woord gevoerd. Hij zeïde daar deze enormiteit: „Men heeft haar (de vrouwen) het kiesrecht Igegeven, opdat zij door haar politieke ongeschooldheid de reactie zullen steunen". Wie hebben het hardst geroepen om het vrouwenkiesrecht en wie wilden al tijd, dat man het haar zou geven? Do sociaal-democraten. Niet de katholieken en christelijken. Toen het er komen moest, deed men tenslotte mee. Daarmee uit. Natuurlijk zal men er nu partij van trekken. In het „Dagbl. van Noordbr. lezen we daarover: „Als Schaper zegt, dat men partij trekt van politieke ongeschooldheid, dan is hij er vlak weg naast. Nergens is men zóó in do weer dan juist onder de Katholieken, om de vrou wen voor te lichten. Vanzelfsprekend niet in sooialistisohem geest. Maar Sohaper moest over ongeschoold heid der vrouwen en ongeschoold laten van de vrouwen toch zijn mond hou-, den. Indertijd hebben de heeren in „Het Volk" gettwist over de manier, waarop de vrouwen, de arbeidersvrouwen, de vrouwen uit bot volk, het beste zouden kunnen worden gewonnen. Misleiding was daar 'troef. Men luistere: In Januari 1915 Echrefif Schaper in „Het Volk": Wees zoo geëmancipeerd als ge wilt op het gebied van godsdienst en zedelijk heid, zoo vooruitstrevend mogelijk in eco nomisch opzicht als ge maar wilt, maar houdt daarover den mond tegenover de vrouwen, indien ge de zaak niet in den grond wilt bederven. De gemiddelde vrouw, zoo schreef hij, moet vau vrij denkerij, van vrije liefde ,van ontheffing van gezinszorg en al dergelijke nieuwig heden niets hebben, en indien baar di rect al die zaken als socialistische be ginselen worden voorgehouden, keert zij deze en daarmee de socialistische candi- daten den rug toe. Dat schreef Soha per. En dat wjl nu praten over de onge schooldheid der recht3che vrouwen." Op zoo'n vuurwerk-meeting tegen de „reactie" slikt men aUoa, Maar 'ffiöol Is andewh M En dan is de heer Schapet1 ïfog Veil een „gematigd" socialist. Als het groen lijkend hout aldus is, hoe is dan wed het dorre? "r" DE VISITATIE. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Van Dijk betreffende het onderzoek van «de handbagage bjj hel veriaten van het land in de douanelood sen, hebben de sinisters van Financiën en Justitie o.m. geantwoord dat het in de bedoeling ligt, te beginnen met den a.s. zomerdienst der spoorwegen, de visi tatie van uitgaande bagage en de pascon trole op uitgaande reizigers te doen plaats hebben in den trein, voor zoover betreft de groole internationale ver bindingen. Wellicht zuilen dezelfde maat regelen in overleg met de spoorwegmaat schappijen ook uitvoerbaar blijken te zijn ten aanzien van enkele, gewone interna tionale reizigerstreinen. Wat de visitatie van enkele binnenko mende reizigers betreft, wordt opge merkt dat dezen met het oog op een be hoorlijke controle der passen, lodh de vi sitatiezaal moeten passeeren. Van die omstandigheid wordt partij getrokken voor het visite eren in de visitatiezaal van alle inkomende reizigersbagage. Een nieuw Tweede Kamer-Gebouw. De plannen voor het nieuwe Tweede Ka mergebouw zullen voorzien van behdhrij- vrngen, in een boek vereenigd worden en aan de Kamerleden en verdere autoritei ten worden aangeboden. Inmiddels zijn de ontwerpen biervoor bij den drukker om echter zeer spoedig in de kelders van de Ridderzaal tentoongesteld te worden, waarbij het publiek in de gelegenheid zal zijn ze le bezichtigen. Naar aanleiding van het adres der Ned. Kol. Petroleum-Mij. aan de Eer ste Kamer is de oud-minister van Koloniën mr. Th. B. Pieyte in een schrijven aan de N. Rott. Ct. opgeko men tegen de bewering, dat reeds kort na de behandeling van de Djambi- zaak in 1915 de regeering van zins was aan de Bataafsche de concessie in een of anderen vorm toe te staan. De Regeering heeft schrijft' de heer Pieyte zoolang het koloniaal beleid aan mijne handen was toever trouwd tot September 1918 noch met de Bataafsche, noch met eenige andere maatschappij over de ontgin ning dier terreinen onderhandeld en in dien tijd is noch door de Bataafsche noch door personen van harentwege, noch door een andere maatschappij of vertrouwensmannen van eenige- maatschappij met het departement van Koloniën aanraking gezocht met het doel, om met de ontginning te worden belast, of daarin deel te nemen.r Tijdens het ministerie Cort van de' Linden zijn geen andere onderhande, lingen met de Bataafsche gevoerd- rakende de ontginning der Djambi-olie' velden, dan die over het contract dat de Tweede Kamer in 1918 heeft verworpen. ONEENIGHEID ONDER DE ROODEN. Het „N. v. d. D." meldt, dat Wet houder Binnendijk (Soc.-dem..) te Wor- merveer, beeft besloten zijn mandaat ter beschikking te stellen ter zake van ern stig gerezen meeningsverSehillen tusschen heen en den ex-wethouder De Boer (soc.- dem.). Dinsdag zal het partijbestuur van da S.D.A.P. ben conferentie hebben met de betrokkenen. Tot zoo lang zou de wethouder zijn beslissing nog aanhouden, doch eo: denkelijk niet meer op terug komen. 1 DE JAPANS0HE KROONPRINS. Zaterdag 18 dezer zal de Japansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Schichi- ta Tatsuke, in het Palace Hotol te Sche- veningen een diner geven ter esre van den Kroonprins van Japan en Prins Kan-In. Tot de genoodigden behoort de Prins der Nederlanden, terwijl voorts zullen aanzitten de leden der Japansche legatie, onderscheidene leden van het korps di plomatique, de Minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. mr.. dr. van Karne- boek, bet gevolg van den kroonprins en vele andere autoriteiten. Na het diner zal de kroonprins in hetteelfde hotel een. ontvangst houden. Naar bericht wordt, zal de Kroon prins van Japan op 20 dezer per extra- trein van 8.3# v.m. van Den Haag via Rotterdam-Eindhoven naar Luik vertrek ken. DE NIEUWE SUCCESSIERECHTEN. Na de wijziging der successiewet luidt de tabel, voorkomende in artikel 65, thans als volgt: Indien geëerfd of verkregen wordt: 1. door kinderen of door do(n )echt- genoot, is het percentage 3.50 'Wanneer het gedeelte der verkrijging f 1000 of minder bedraagt; 4 bij f 1000 tot f2000; (4.50 bij f2000 tot f5000; 5 bij f5000 tot f 10.000 5.50 bij' f 10.000 tot f25.000; 6 bijf 25.000 tot f50.000; 6.50 bij f50.000 tot f 100.000; Mj f 100.000 tot f 200.000 7..50 bij' f 200.000 tot f ö'OO.OOO eii 8 bij meer dan f 500.000. 2. door afstammelingen in tweeden en verderen graad, bedraagt het percentage jin de bij' 1 genoemde tien gevallen res pectievelijk: 15.25; 6; 6.75j 7.50; S.25; 9; 19.75; 10.50; 11.25 en 12. 3. .door bloedverwanten in de rechte opgaande lijn: 14.90 15; 15-50; 16; 16.50; 17; il7.0O; 18; 18.5 en 19. 4. door broeders en zusters: 18'; 19; 20; 21; 22; 23; 24; 25, 26 eu 2T. 5. door kinderen van broeders en zus ters: i27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, (35 ten 36. 6. In tulle andere niet voorziene ge vallen: (38, 39, 40, 41, ,42, 43a 4L J43 46 ien >7, i $?teöSeie'idB ïn^oniteSsï 'ioï legataris vfett (af meer kinderen in leven heeïi ttgdema Ihet openvallen der nalatenschap worden |de rechten verminderd met 10 pek voor ieder kind boven 't derde met dien verstande, dat de vermindering een bedrag van f 1000 of 80 pot. van het geen volgens bovenstaande tabel zou zijn verschuldigd, piet mag overtreffen. Wagons voor rijwielen. Naar 'Vaz Diaz verneemt, zullen gedurende het tijd perk van 1 Juli tot 15 September door dB Nederlandsche Spoorwegen 100 geslo ten goederenwagens worden ingericht voor hei vervoer van rijwielen. Deze wagens zullen dienst doen iu de extra-rijwiel en gewone treinen. Voor begeleiding der sinen zullen seciale treinbeambten wor sen aangewezen. Die dienstregeling op de spoorwegen. Naar verluidt, bestaat het voorne men, de tegenwoordige dienstregeling op de Nederlandsche spoorwegen te doen voortduren tot 1 Juni 1922. R.-K. VAN CENTRALE RAAD BEDRIJVEN. Naar de „Maasb." ter oore kwam, is Rrof. mr. J. A. Veraart, voornemens eer lang ontslag te nemen als voorzitter van den R.-K. Centraten Raad van Bedrijven. HONDEN BIJ DEN LUCHTPOSTDIENST. Voor den luchtpostdienst in de Ver- eenigde Staten worden, naar de „Daily Chronicle" verneemt, honden geoe fend. Het eerst is een fox-terrier af gericht. Hij is gewoon, aan een kleine parachute bevestigd te werden, waar na men hem van een hoogle van 1500 voet laat val'en. Nauwelijks is fox met ziju pooten op den grond, of hij maakt zich los van de para chute en spoedt zich met een kleinen mailzak van het vliegterrein weg. De genomen proeven hebben zoo veel succes, dat een aantal honden vast bij den luchtpostdienst zullen worden ingedeeld. HET ENGELTJE. Het „Vad." vertelt „Met een paar van haar intiemste vriendinnen had mevrouw er over ge fluisterd Want zij wist, dat de an deren, de kennissen, haar het gelukje misgunden. 't Whs een reuzenbof. Eerst had mevrouw gedacht, dat zij ietwat onvoorzichtig deed door het meisje in huis te nemen, voor de functie, zwevend tusschen kamenier en huis houdster, zonder dat zij eigenlijk an dere gegevens ter beoordeeling had dan het testimonium van de zeer aris tocratische dames, bij wie de juffrouw, die zich bij haar had aangemeld, ander half jaar in betrekking was geweest. Dat getuigschrift was treffend van in houd, van warmte waarmee sollicitante werd aangeprezen. Maar mevrouw had zich op gelaats kennis toegelegd, was overtuigd, dat zij een diepen, scherpen blik bezat. En daarop had zij vertrouwd. Haar man, wat sceptisch aangelegd had eindelijk moeten toegeven, dat., ja, dat de nieuwe juf blijkbaar een uit de duizenden was. Zóó bescheiden, zóó beleefd, zóó eenvoudig, zich on verwijld schikkend naar allerlei om standigheden Grif een vrijen avond opofferend, wanneer mevrouw haar noodig had.... Op het vriendelijke, kinderlijke gelaat met de zachte, eer lijke oogen las men slechts offervaar digheid. Geruischloos zweefde juf door het huis. De wijze, waarop zij aantikte teekende haar reeds. Het rustige, zach te geluid van haar beschaafde stem had op den hevigst neurasthenisch aange legde een prettig kalmeerenden invloed. 't Was zooals mevrouw aan de enkele vriendinnen, van wie zij dacht, dat ze haar het gelukje niet al te zeer ztmden misgunnen, herhaaldelijk had verzekerd een engeltje. Zooals reeds gezegd, meneer, die aanvankelijk wan trouwend gestemd was, had zich ge wonnen gegeven Toen gebeurde 't op 'n zeer laten avond. Meneer zat op zijn kamer nog te werken. Mevrouw was al ter ruste, t Was stil, donker, nachtelijk-vreed- zaam in het groote heerenhuis. Meneer keek van z'n papieren op. Wat was dat toch.. Iets van ritselen of fluisteren. Iets vreemds. Verbeeldde hij 't zich Meneer nam de pen weer op. Poogde zich te suggereeren-, dat 't verbeelding was. Toch niet. Nu whs er dat geheim zinnig gefluister weer. Op z'n muilen, behoedzaam elk ge luid dempend, schreed hij voort in de gang. Hij vergiste zich niet, 't was beneden, in de vestibule. Hij sloop er heen. Zag in het vage schemerlicht iets van een schaduw bij de straatdeur. Weifelde een oogenblik. Maar sloop verder.. Tot bij 't knopje van het electrisch licht. Plots was de vestibule verlicht. Hij was nu vlak bij de straatdeur. (Een der raampjes werd dichtgeklapt.) En daar stond vaalbleek, met ver schrikte, felle oogen, met den rug naar de groote deur toe, het engeltje, de modeljuf, sprakeloos, de armen wijd uitgespreid. De tanden opeengeklemd. Zóó stonden zij daar, in de vestibule, tegenover elkander, de sceptische, aan vankelijk om z'n wantrouwen genegen heer des huizes en de modeljuf, van wie mevrouw, met haar scherp mensch- fcundlgen bRk had beseft, dat zij een*"«>- uit de duizenden was.... Met wien had zij nachtelijk discours gehouden door het halfgeopende raam pje van de straatdeur Zij wist 't niet op te helderen. Ze ver koos er zich niet over uit te laten. En toen zij gesteld was voor de keuze van onverwijld vertrekken of ophelde ring verschaffen, gaf zij de voorkeur aan het eerste. Mevrouw was verslagen. Diep be droefd. Klampte zich, ondanks alles, nog vast aan haar onwankelbare over tuiging, dat.. Maar meneer heeft het zaakje nader uitgeplozen. En toen kwamen er, S omtrent de antecedenten van engeltje,* dingen aan 't licht.. 't Was een droef geval voor arm mevrouwtje. En wanneer zij achteraf tot de ontdekking is gekomen, of dat te missen, zal zij 't stellig 't liefst maar verzwegen hebben 'duüix tetoeslag, verleden jaar door de mijm directie toegestaan. De directies liad-' den aan. de contact-Commissie hef voornemen te kennen gegeven, die toe lage aan het einde van deze maand niet meer te verstrekken. Ze bedraagt f2.50 per maand voor eiken arbeider en eventueele gezinsleden. UIT HET RAAM GEVALLEN. Donderdagavond is een 5-jarig jongentje, een zoontje vau de familie Mulder, in de Tuuorstraat te Leiden, die op de bovenverdieping in zijn bed je lag, er uitgegaan, toen hij andere kinderen nog op straat hoorde spelen, 't Knaapje boog le ver uit hel open staand raam en viel op de stram. Met gebroken schedel werd hij door de buren opgenomen. De moeder, die in de kamer zat, rroraakte bewuste loos van schrik. het ziekenhuis werd hersens chu-.iu en schedel breuk geconstateerd en de toestand van den kleine hopeloos geacht. De vader was niet thuis. INBREKER AANGESCHOTEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een drietal inbrekers ge poogd binnen te dringen in een per ceel Wecsperzijde, le Amsterdam. Toen de bewoner onraad bemerkte, snelde hij naar buiten, waarop de 3 mannen de vlucht namen. De bewoner richtte daarop zijn jachtgeweer op de vluch tenden en trof een hunner, die neer viel en in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis werd getransporteerd. De bewoner heeft van deze nachtelijke gebeurtenis aangifte bij de politie ge daan. JAOHT OP DE ZUIDERZEE OMGE SLAGEN. 'Aan boord de Commissaris der Koningin van Friesland. Uit Enkhuizon wordt het volgende ge- mejld: Vrijdagmorgen omstreeks half 11 be richtte de vuurtorenwachter van de Ven, dat tusschen Seinpost en Enkhuizen door een rukwind een jacht wa3 fcgealagen. Alhier was bekend, dat de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. P.. A. V. baron van Harinxma thoa Slooten, met vier dames en twee heeren wass uitgevaren, in weerwil van het ongun stige weer. Men heeft lang in angstige spanning verkeerd omtrent het lot van de opvarenden van het jacht „De Eri- sia" geheeten. Thans bereikt ons het be richt, dat da veerboot van Hasselt, te kwart voor tien vertrokken, de drenke lingen opgepikt en naar Stavoren over gebracht heeft. Nader wordt gemeld: De Commissaris van de Koningin in Friesland en diens gezelschap zijn gered door oen van de booten van den veer dienst EnkhuizenStavoren. Het omge slagen jacht drijft nog op zee. Bij de redding van het jacht geraak te een van de stokers van de «fcerhootl met zijn hand tusschen het jacht en een reddingssloep. De man werd zoodanig ge wond, dat hij naar Sneek moeat worden vervoerd om te worden verbonden. De stoompont uit Enkhuizen en eeni ge visschersschuiten hebben getracht het jacht, dat eenmaal zelfs met mast en al onder de pont doorging, op te visschen en naar de haven te brengen, maar tot nóg toa zonder veel resultaat. Verdronken. Toen het 10-jarig zoon tje van den smid B. te 2e Exloërmond Dinsdagavond niet op tijd thuis kwam, ging men zoeken en vond zijn pet drij vende in de Wijk. Nadat een uur ge dregd was, werd zijn lijk opgehaald. Veenbrand.Men meldt uit Hengelo (O.): Een veenbrand op Duitsoh grond gebied is overgeslagen op Nederlandsch gebied. In de gemeente Ambt Harden- berg zijn honderden menschen aan weers zijden der grens bezig met blusschen Nieuwe haring. Donderdag is aan H.M.. de Koningin op het Doo do eer ste nieuwe haring aangeboden, gekeurd door den opperkeurme9ster, en aange bracht door den stoomiogger „Vooruit" van de Doggermaatschappij te Vlaardni- gen (schipper J. Goedknogt). Weer gepakt. Zekere W. die voor eenige weken met een ander uit Bus- sum inbrak en dL .al pleegde van zil verwerken, lrij een villabewoner in de Breedelaaa aldaar, werd den volgenden dag 'gearresteerd. Hij wist echter uit zijn cel te ontkomen. Nu hoeft hij zich vrijwillig bij de Justitie te Amsterdam aangemeld. 1 De loorwn in het mijnbedrijf. De Algem. Bond van Christelijk® Mijn werkers verklaart zich tegen de iii- Turfprijzen. Scheen het ni den' grooten turfbrand in de Oostelijke ve nen, dat de turfprijzen wel omhoog zouden gaan de stijging is maar van korten duur geweest; en thans dalen de prijzen tot 50 a 55 gld. por slobbe baggel, nadat ze weer op 70 gld. waren geweest Zelfs voor een partijtje geheel nieu we baggel is thans geen vraag. Inn de venen van Eimemaborgh, waar nogal vrij wat verkocht is, liep de goedkoopste baggel tot 30 gld. per stobbe terug. Opleving klympegwak. In den Gel- derschen Achterhoek is in den laatslen tijd weer meer drukte iu het klompen- vak merkbaar door de meerdere be stellingen, die uit Holland binnenko men. Ook worden hoogere prijzen be steed. en wel f 70 per 100 paar. Men. neemt aan dat de groote partijen,waar mede de handelaren opgescheept za ten. ziin opgeruimd. De N.V. „Drukkerij De SpaarnestacK bericht de uitgifte eener 7 pet. Obligatie? leerling, groot f 300.000, verdeeld in stuk-r ken van f 500, luidende aan toonder, met coupons per 1 Juli en 1 Januari 1922,/ Aflossing minstens f 10.000 per jaar, te} beginnen 1 Januari 1927. Het maatschappelijk kapitaal der N. Vj is f 750.000, waarvan geplaatst en volge stort f 285.000. -I Aan de vocrwaarÖenoJet Jcening onfj leenen wij hervolgendd^ De leening is groot f .300.000 en Verdceldl in zeshonderd ohligatiën, elk groot f 500' en genummerd van 1500, luidende auiy toonder, rentende 7 pet per jaar. De ohligatiën zijn voorzien van halfjaar-r iijksclie ,-^.ipons, elk groot 17.50 per 1 Januari en 1 Juli van elk jaar. De eerste? I coupon vervalt 1 Januari 1922. Geen aflossing zal plaats hebben vóöï 1 Juli 1920.0e beginnen in 1926 wordt ieder jaar in de maand Mei een bedrag van f 1CC0O.nominaal obligation uitgeloot ler aflossing 5 pari per 1 Januari d.a.v, tiet rentegenot der ohligatiën eindigt cp den dag, waarop zij aflosbaar zijn. De coupons en aflosbaar gestelde cbii- gatiën zullen betaalbaar zijn te Haarlem bij dc Spaarne-Bank. De nummers der af losbaar gestelde ohligatiën zullen in da Nieuwe Haarlemsehe Courant en in de aa- „cre dagbladen der vennootschap worden bekend gemaakt, terwijl op gelijke wJka eenmaal per jaar een restantenlijst van da .rummers der bij vroegere uill-otingen 1st aflossing aangewezen, doch nog niet tec (betaling aangeboden ohligatiën, zal worden gepubliceerd. Dc N. V. Drukkerij De Spaamestad werd opgericht 23 October 1S0G. Zij is do Uiigeefster van drie Katholieke dagbladen, van -S')o Katholieke Illustratie" en van een reeks andere Katholieke Week bladen, alle met aanzienlijke oplagen. Vooral door de exploitatie van het belang rijke dagblad de Nieuwe Ilaarlemschö Courant en van de Katholieke Illustratie, ook door hare filialen te Alkmaar, Bos koop en Gouda, mag zij een der allereerste drukkers-uitgevers-onderaemingea de.» lands genoemd worden. Drie groote rotatiepersen, niet minder dan zestien zel-machincs en een groot aan tal snelpersen en andere machines werken dagelijks aan het groote aantal eigen uit gaven der vennootschap en om dc vele or-, ders voor derden te verzorgen. De Drukkerij De Spaarnestad heeft bo vendien groote belangen bij een kort ge leden opgerichte zuster-onderneming te Brussel, die van denzelfden omvang be looft te worden ais het hoofdbedrijf ta Haarlem. In de laatste acht jaren beeft <!e ven nootschap regelmatig een dividend van ongeveer 7 pCt uitgekeerd (laatste jaar 9 pCt.). Het provenu der leening is voor bet grootste deel lot aflossing van opgeno men gelden, voor de snelle uitbreiding van iet bedrijf gebruikt, bestemd. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mo- j gelijk na de op.lauden zijnde wijziging der Statute? tot uitgifte der nog in portefeuille zijnde a^ndeelen over te gaan. Van do winst 1920, groot f 84.856.1254' is bijna 30.000.voor buitengewone af schrijvingen gebezigd. De netto exploitatie winst over 1920 heeft 165.669.9554 be dragen, waarvan f 39.325.— voor gewone afschrijvingen, f 4.771.5254 voor afschrij ving op debiteuren en f 36.707.3054 voor rente van geleende kapijalen bestemd was. De inschrijving wordt opengesteld bij de kantoren van de Spaarne-Bank le Haarlem, Hiüogom en Beverwijk vanaf Donderdag 9 Juni tot Vrijdag 17 Juni 1921 des namid dags te 4 uur, tot den koers van 100 pCt. De toewijzing zal zoo spoedig mogelijk plaats vindenen in geval van overteeke- ning zooveel mogelijk pondspondsgewijze geschieden. "*55 Het recht wordt voorbehouden, bij de toewijzing inschrijvingen zonder opgave van redenen niet in aanmerking te nemen. Dc storting tegen ontvangst van de defi nitieve obligatiën moet plaats hebben op Vrijdag 1 Juli 1921, (ten kantore van in schrijving.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2