ONS BLAD BUITENLAND. DINSDAG 14 JUNI 1921 Boreay: HOF 6, ALKMAAR, - Telefoon: REDACT1ERNo.!E633 433 Het Processieverbod. Ga eens kijken. •*H 'li KTQN Ouder Valsche Vlag Opper-Silezië. Orde en Arbeid No. 205 14e JAARGANG OOKD-HOLLANDSCH Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaari f 2.— Voor buiten Alkmaar t t 2 85 h'et Geïllustreerd Zondagsblad O.M) f hooger. SS SS Advertentieprijs: Van 1 5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,--, f 400,—, f 2QÜ,—f 100,—, f 6Q,—f 35,—, f 15,—- Het is aan onzen tijd en ons geslacht voorbehouden, merkwaardige resultaten ie zien van den on verbid d elijken loop der historie. Wal vroegere jaren aan rechts verkrachting hadden gebracht en latere tijden bestendigd} zagen wij geleidelijk ■wegvallen. Noemen wij slechts de gelijk stelling van het bijzonder .met het open- naar onderwijs als een sprekend feit, ler- v ij! de machtige ontplooiing van hei openbaar Katholiek leven gedurende de laatste kwart eeuw door het nageslacht a<s een nog veel sterker voorbeeld van tie overwinning yan recht o-p in recht zal orden aangehaald. tn heel dien ontwikkelingsgang neemt a-e opheffing van het processieverbod Siechls een kleine plaats in Zóó sterk is de eisch van gelijkheid voor allen, niet enkel volgens de letter der wet. maar ook xn de practijk, gaan spreken, dat libe rale organen, waaronder zelfh de Nieuwe Courant," die nooit van groote weiwilleiidheid voo-r de Roomsche bevol king van Nederland heeft overgeloopen, de vorige week schreef, dat de opheffing van het processieverbod de meest na tuurlijke zaak van de wereld is en dat ook en juist de liberalen, die altijd op het standpunt der verdraagzaamheid heb ben gestaan ('t is de Nieuwe Courant die aan 'l woord is!) verplicht zijn tol het wegnemen uit de Grondwet van een belemmering der Roomsche vrijheid, mee te werken, zelfs met de wetenschap, dal de politieke kracht der linksche parlij>n daardoor verzwakt wordt. Dat is dan ook eigenlijk alleen de zaak, waarom het hier gaal: het wegnemen van een onrecht, dc opheffing van een uitzonderingsbepaling, welke voor de Katholieken alleen bestaal. Want ieder mensch, die vreemd is aan fanatisme, zal wel begrijpen, dal de verandering in de betreffende wetsbepa ling, zoo maar niet de Katholieke eere- dienst uit de kerken de straat zal opdrij- ren In den beslaanden toestand zal ^'oorhhnnds wel niet veel veranderen; maar hel gaat om ons recht cn om weg neming van een onrecht. 't Is daarom jammer, dat een deel van onze proteslantsche landgenoolen dit voorslei der Regeering, een voorstel, dal al lang vroeger door een liberale Regee ring moest zijn ingediend, aangrijpt voor een anli-papistische beweging. Er worden molies aangenomen, er worden rekwesten naar de Staten-Generaal ge stuurd, alsof Nederland op het punt staat aan paapsche stoutigheden te worden overgeleverd. Dezulken vallen moeilijk te bekceren. Naar ons, naar onzen minister van bin- nenlandsehe zaken, luisteren zij zeker niet Ofschoon het hier alleen gaat om een rechtskwestie, praat men hum toch niet uit het hoofd, dat wij bevooroor deeld zijn Maar laten zij dan eens luisteren naar Personen van eigen gezindte. HetMeinuni- v.ier van „Die Hoehkirchc", maandblad van de hoogkerkelijke vereeniging in D li r-liland schrijf ..Alles demonstreert tegenwoordig, waarom zou het protestantisme niet kerk gebouw, huis- en studeerkamer verlaten en ook op de stralen, openlijk, van zijn geloof gelu.gen, aldus gebruik makend van de groote propagandistische kracht, die in zulk openbaar getuigenis ligt? Al zou de processie oorspronkelijk een hei- densch gebruik zijn, dat de oude chris tenen van de heidenwereld overnamen, waarom zou men niet van de sehoone symbolen van het heidendom gebruik kunnen maken, hen vullend met nieuwen inhoud? Schr. wijst er op, dat ook de Israëlieten hun feestelijke godsvereering in het openbaar hadden evenais de oude Germanen. Meer dan goedbedoelde pre dikaties, die maar door weinigen gehoord worden, baai „een moedig, gemeenschap pelijk uitgaan van de gemeente op de stralen tot een luiden lof van de god heid. Daar moet men naar luisteren. Zooals wij van de katholieke kerk kun nen leeren de deuren van onze kerken voor de geloovigen open te zelen tot een een dagelijksche aanbidding, zoo moeten voor de geloovigen open te zetten tot een godsvereering buiten de kerkmuren Zullen wij ons nied bij een optocht aan sluiten, wier wapperende vanen, spreu ken en beelden uit hel N. Tesiament dra gen die verzoening en liefde tot God verkondigen en die manend ons toeroe pen: Komt mede, wij willen te zamen bidden onder den blauwen hemel?" De Duitsche geloofsgenooten van de Nederlandschc processie-bestrijders zijn blijkbaar al een heel stapje verder. Niet alleen denken zij er niet aan den Kalho- thoiieken het houden van processies te verbieden, maar zij zinnen zelfs op na volging van dit Roomsoli gebruiik> Bij een dergelijke voortschrijding der ideecn is een processieverbod niet legen te houden. Onze Nederlandsche cönfes- sioneelen moesten dat eens begrijpen gaan Onder bovenstaand opschrift schrijft „Meditor" in de „Residentiebode": „Dicht bij de Balaafsche Petroleum- Maa'.schappij, aan de Oostduinlaan, is eenige jaren geleden een Reuzengsbouw geslicht, gewijd aan Sint Statisticus. De bouw van dit kasteel werd van Rijkswege verzorgd en, aangezien hel Rijk toch geen raad weet met zijn kasgelden, werd de zaak flink aangepakt. Hecht en sterk werd het paleis na 3-jarigen bouw verklaard gereed te zijn en na nog een half jaartje peinzens werd het gebouw werkelijk ook in gebruik genomen, d.w.z. allerlei" colleges en ceputatiën werden uit-- genoodigd om het gebouw ie bekijken en aangezien het werk voor de Statistiek in den regel nogal saai is, ging dit met tal van feestelijke bijeenkomsten gepaard en werd er zelfs een glaasje wijn bij geschon ken. Nu, dat was geen kwaad idée. Vooraf was de voorgevel door den op persten Rijksbouwer nog eens nagekeken en deze vond de naamplaat niet doel matig, Drie letters in grilligen vorm: C. B. S. Dat moest veranderd worden, want telkens werd er aangebeld door allerlei mensöhen, die vroegen wat die letters be- teekenden. Men had al een paar concier ges meer aangenomen om die menschen te woord te staan en dat kon toch zoo niet blijven, want de Statistiek wees al aan, dat er n Nederland 3 maal hon derd duizend Rijks-concierges waren en daar wilde men niet boven gaan. Geluk kig dat de Statistiek zoo in dienst van de bezuining kwam. Een nieuwe naamplaat werd besteld en (kijk de Statistiek maar na) voor een simpele duizend gulden kreeg men toen [e lezen: Centraal Bureau voor de Statistiek. Maar toen was ook alle.s keurig in orde en kon men aan 't werk gaan. Met een ijver, evenredig aan het doei, ging een legioen iiut'.ige Staats burgers, Stalen en Staatjes invullen en Tappedt vient en ïnangeant, bijna elke week werd er oen nieuwe statistiek uitge vonden, zoo'n werklust kwam er opeens, d.w.z. lust, !ot werkverschaffing voor nieuwe ambtenaren. Die menschen vulden spoedig de ongeveer 40 lokalen die bij den aanvang nog zoo ongezellig leegston den en dat was vooral hierom zoo te be treuren, dat het niet economisch was. Toen het kasteel tot in den nok gevuld was en de kelders zoo vol met Statistiek waren, dat men er niet meer in of uit kon als er een enkelen keer eens een cijfer- worden een eerste dépendance van liet Centraal Hoofdbureau. De mooie tuin en dat is nu wel wat jammer, wordt ook ge deeltelijk in beslag genomen, maar de grond is te duur voor een blommetje en bovendien, de statistiek vraagt dringend om uitbreiding. Het nieuwe gebouw moet dienen voor een knoopen-stalistiek. Een der vleugels moet dienen om ten spoedigste nu eens met absolute juistheid te weten te komen, hoeveel knoopen er in Nederland worden gebruikt, per jaar, per maand, per dag. Daarna hoeveel knoopen er verwerkt wor den aan mans- en vrouwencostunms, hoe veel aan bovenkleeren, hoeveel aan on dergoed. Een andere vleugel zal onmiddellijk na de bijeenzameling der gegevens een sta tistiek in elkaar zetten om te weten te ko men hoeveel knoopen er per Provincie gebruikt worden, en per Stad en per Dorp en per inwoner. Het nut van een dergelijke statistiek is ontwijfelbaar en een glorie voor ons land is het zeker, dat in geen enkel land ter wereld nog zoo'n statistiek beslaat, zelfs in China niet. En ook zal het dan eens uit zijn met dat plagerige liedje: „geen li. meer aan je lijf, geen knoop meer aan je br.... het zal nret lang meer duren." Met de stukken in de hand zal men u overtui gen, dat het tegenwoordig anders is. Wel zal het misschien lang duren eer de statistiek aanwijst, dat wij te weinig belasting betalen, maar dat is niet zoo erg. Voor een nuttige zaak heeft ieder rechtgeaard Ne T?rlander wel wal over. En bovendien, een „hervorragend"-amfole- naar heeft een statistiek gedacht die zelfs zou kunnen bewijzen, langs zuiver statis- tischen weg, dat er tal van burgers zijn die hunne tevredenheid willen kenbaar maken over de praetische wijze waarop hun cijnspeimingen. besteed worden. Daar wordt bij den nieuwen bouw reeds op ge rekend, alhoewel in bescheidener voran dan de man van het stalisüek-vak oor spronkelijk had gedacht Die wildé er nog een vleugel bijbouwen voor dit doel, maar de Minister van Financiën vond, dat een klein kamertje voorloopig wel voldoende zou zijn." Eer. belangrijke samenkomst. Louclieur en Rathenau, de ministers van herbouw in Frankrijk en Duitschland, zijn Zaterdag te Wiesbaden bijeengekomen ter bespreking der technische, financieele en economische bizonderheden van den we deropbouw van liet verwoeste gebied in Frankrijk. Loucheur heeft verklaard, dat zijn be sprekingen met Rathenau enkel een ge- dachtenwisseling zijn. Het kwam hem voor, dat Rathenau met goede bedoelingen bezield was en hij voegde er aan toe, dat de huidige besprekingen er toe kunnen strekken om de groote lijnen voor de be sprekingen der deskundigen vast te stel len. Nader wordt uit Parijs gemeld: De ontmoeting lusschen Rathenau en LoucheUr is Zondagochtend te Wiesbaden begonnen en een wederzijdsche uiteen zetting der algenieene opvattingen over de oplossing, die zou kunnen worden» gege ven aan het vraagstuk van den wederop bouw in de verwoeste gebieden. In den loop van dit eerste onderhoud gaf Ra thenau uiting aan zijn \vensch,„ om de verplichtingen, die Duitschland bij gele genheid van bet ultimatum had aanvaard te vervullen. Hij deed in het bijzonder liet voorstel om een aanzienlijk aantal Duit sche arbeiders ter beschikking van de Fransche regeering te stellen. 's-Middags vond een nieuwe gedachten- wisseling plaats tnsschen de beide minis ters. De beide ministers hebben vooral de kwestie van het herstel nauwkeurig on vreter wat wilde nasnuffelen, toen, en" dat derzochi, en daarbij in het bijzonder liun is nu weer zoo'n gemak van een behoor lijke Statistiek, toen had men uitgerekend, dat volgens de Statistische gegeven per 1000 inwoners minstens 150 kilo karton ingevuld en opgeborgen moest worden en daar was men r.og lang niet aan toe. En daarom gaat het Rijk weer bouwen. Naast het gebouw wordt toevallig de Townley-Hall afgebroken en komt een flink stuk grond vrij. Daar gaat gebouwd aandacht gewijd aan den bouw van hou ten huizen, de levering van dc materialen en de verstrekking van arbeidskrachten. Rathenau legde inlichtingen over be treffende de Duitsche invoeren en uit voeren. Hij critiseerde de belasting van ^6 pet. op de uitvoeren. Toen men bij Loucheur informeerde naar den uitslag van zijn onderhoud met Rathenau, verklaarde Loucheur, dat Rathenau den nadruk had VRIJ NAAR HET DUITSTH. 18.) Hij .-telle als altijd, zijn wil door, tenmin ste in zooverre, dat uw vader besloot niet terder dan dnavond voor zijn vrtrk naar Heidelberg met zijn oom te spreken. .Gedurende al dien tijd was Guhbridge in een andere richting iiie* werkloos geweest. Uw vaer merkte wel, dat zijn oom tegen over !>e-t scherp en onaangenaam begon te worden; maar een vermoeden der val sche rol, die zijn neef speelde, kwam geen oagenblik bij hem op. De oude man kon eindelijk zite, gramschap niet langer- on derdrukken en overlaadde op zekeren dag -n de .egemvoordigheid van Guthbridge zijn ni-eLs kwaads vermoedenden neef met «Je bitterste verwijten en onrechtvaardigste iwrehiildiginge». fiulhbridge gaf zic.lt liet voorkomen hij ais middelaar wilde optreden, maar in werkelijkheid wist bij de woede rijns oonts ten tippunl te brengen. Uw va- «h*f, de nu te aat tiet sped van zijn verra- «leri ijken vriend begreep, verzocht hein »3>sh voislrki niet met de zaak te be moeien. Nu verloor Braunsberg plotseling het laatste overblijfsel zijner zelfbeheer- sching. Hij liep naar zijn schrijftafel, greepbet daarmÜggende testament, scheur de het in duizend stukken en wierp deze zijn neef in 't aangezcht, terwijl hij zwoer, dat geen voet breed zijner landerijen, geen penning van zijn geld ooit in 't bezit van zijn olaardcn eeef zou komen. Ook in de aderen uws vaderes vloeide beet bloed. Van dit oogenblik af deed hij geen moei te meer, om zioh te zuiveren van de be- schuldgingen, waarmede men hem overla den had. Een dur later bad hij het buis, dat hem 7x10 tang tot verblijf gediend had, voor altijd verlaten. Den volgenden avoiwt reeds liet de lieer Braunsberg een notaris ontbieden er. dicteerde liem een nieuw testament, waarin hij William Gulhbridge tot eenigen erfgenaam be noemde.-" Mevrouw YVaJlhagen zweeg en lag uit geput in haar leuningstoel. De oogen van Helena waren vochtig ge worden. „O mama", fluisterde zij, „hoe bitter hard moet de gedachte voor u zijn, dat juist de verloving met u aanleiding was geweest, dat mijnheer Braunsberg zijn •■xet onterfde", „Ik w-ist dat destijds niet; ik vernam de geheele waarheid eerst veel later. Guth bridge had namelijk, om den slag met vol le zekerheid te kunnen uitvoeren, op slu we wijze ook andere gebeurtenissen opge spoord en die zop weten te draaien, dat zij een schaduw op hei karakter en de eer van uw vader wierpen. Korten tijd na dat deze meerjarig geworden was, had hij een betrekkelijk groot gedeelte van zijn vermogen uit de bank gehaald, waar het geplaatst was, om daarmede een zijner vrienden uit een zeer moeilijke positie Ie redden. Omdat deze beloofde de son: mis schien binnen het jaar en zeer zeker na frwe-e jaren terug te betalen en dringend strenge geheimhouding gevraagd had, was mijnheer Braunsberg van de geheele zaak onkundig gebleven. Guthbridg: had nu van deze wel is waar zeer onvoorzichtige handelwijze uws vaders gebruik weten te maken, en den ouden oom aan een gren- zenlooze verkwising van zijn neef doen gelooven. Toen ik naar de aanleiding van het ge schil vroeg, vertelde uw vader mij van de ze ongelukkige geldgeschiedenis, terwijl hij, om mij verdriet te sparen, de hoofd zaak verzweeg". „En papa heeft later n-ooit getracht zijn oom over den waren staat der zaken in te lichten!" gelegd op den oprechten wensch van de Duitsche regeering om alle voorwaarden te vervullen van het ultimatum. De mi nisters hadden de vraagstukken behandeld, zonder ze evenwel nog te hebben opgelost. De „Petit Parisien" is van oordeel, dat hoewel men geen sensationeele beslui ten moet verwachten van deze gedachten- wisseling toch dit resultaat reeds be langrijk is, dat een nieuwe methode schijnt te zijn ontworpen. De Fransche minister van de vernielde gebieden heeft er -zich van kunnen vergewissen, dat Rathe nau van zins is, een oplossing tc helpen vinden. Rathenau heeft van zijn kant de praeti sche moeilijkheden leeren kennen, die hij nog niet wist. Te beginnen met lieden is een betrekking ontstaan tussclien de beide ministers. De heer Wolff, vertegenwoordiger te Parijs van den heer Rathenau, zal voor laatstgenoemde de onderhandelingen voort zetten, Ook kunnen Loucheur en Rathenau elkaar nogmaals ontmoeten. „Misschien" zoo eindigt de „Pétirt Parisien" „slaan wij "aan den vooravond van een doeltref fende Fransch-Duitsche samenwerking." Dc corrcsponden-l van den „Lokal An- zeiger' meldt uit Oppeln, dat de bekende oommissie van 12 de volgende hesluiten heef' genomen: De Duitsche zelfweerbaar- tieid mag eerst dan worden teruggetrok ken in-dten de Poolsehe opstandelingen werkelijk zijn ontwapend, al-s alle uit Po len gekomen benden uit Opper-Silezië zijn verwijderd, als de Poolsehe grens volko men is gesloten, als allen die aan den op stand; schuldig zijn in staat van beschul diging worden gesteld, waarbij geen am nestie mag worden verleend, als alle dooi de opstandelingen aangestelde autoriteiten zijn afgetreden en de gemeenten of plaat selijke burgerwachten den waarborg heb ben dat dc voortzetting van de bewape ning der Polen onmogelijk wordt ge maal.-. De zuiveringsactie De correspondent te Oppeln van de „Lok..! Anzejger" heeft met vooraanstaan de p reooniijk héden cn vluchtelingen ge sproken en is op grond van hun mede deel! (gen tot de overtuiging gekomen dat de g. „zuiveringsactie van de Entente troepju" slechts een Fransche schijnma- noè- (t is. „{tg Engel scha bevelhebber Il-ciiavwer is feitelijk aan geseraal Gratier ondergeschikt en kan zonder diens toe stemming niets uitrichten. gerond, die Hcnnekcr heek-maal heeft ingepakt en diens troepen door verbrok keling in kleine afdeelingen elke actie van beteekenis onmogelijk maakt, wil de Pool sehe opstandelingen aan een zoet lijntje over de Poolsehe grens brengen, niet be houd van alle wajieiis cn hun gebeden buit, om zoodoende een basis voor een nieuwen aanslag te houden. „Korfanty is in zijn hoofdkwartier te .Schop praiitz voortdurend in contact met Warschau. Hij heeft een gcmeralen staf, die uit twintig Fransche officieren in bur- gerkleeding bestaat. Generaal Lerpn-d heeft den Oppersten Raad voorgesteld, Korfanty het herstel van de rust in O.-S. toe 1e vertrouwen. Korfantymoet zich daartoe 'bereid heblbcn verklaard en ge neigd zijn een uit Polen en Dui-tschers be staand bestuur in te stellen". Hoe gegrond het wantrouwen van de Duitsche z-elfweerbaarhei-d tegen de belof ten vain Lerend is, blijkt uit het feit, dat de Poolsehe benden Zondag achter het front groote bedrijvigheid ontwikkelden, tlie geenszins op een staking van den strijd duiden en dat de Polen de plaatsen die de zel-fweerbaa-nhedd op bevel van dc Ententecommissie hadden ontruimd, op nieuw hebben bezet. Be öiijnwerkei'sstakiKg in Engeland. D-e Da-i'Iy Telegraph verwacht veel van de oprichting van den nafionalen loou- raad met een onafhankelijk voorzitter met beslissende stem over alle geschil punten. Jaren lang heeft zulk een insti tuut, de verzoeningsraad, in Wales en Engeland zegenrijk gewerkt. Deze voor zitter zal de eerste gewichtige beslissin gen nemen over liet bedrag van het stan- daardloon op een miniamim-leeftijd, ver houding tussclien looncn en winsten en het maniüimm-loon voor de slechtst be taalde mijnwerkers, indien dezen van me-enidig zijn dat het standaardloon be neden het peil van het noodzakelijk le vensonderhoud daalt, j Bij Ierland lïct noordelijk parlement. Zaterdag gehouden verkiezing van den Senaat van liet noordelijke par lement zijn 24 unionisten gekozen; onder de nieuwe senatoren zijn o.a. Lord Pir- rec, de bekende reeder en eenige beken de groote handrE.lui te Belfast. De se naat zal op 22 Juni bijeenkomen, wan neer de koning het parlement zat openen. Tegenspraak. De Russische handel-tsdeiegatie spreekt uit naam van de Russische Sowjet-regee- ring uitdrukkelijk legen, dat er een ver drag zo-u zijn geteekend iu-ssohen Rus land cn Ierland. Er is geen enkel verdrag geen enkele overeenkomst nooh met Sinn Fein, noch met een andere partij in Ier land door Sowjet-Rusland of oen zijner bijzondere instellingen aangegaan. Misdaden van Stnn Fein. Siirtn Fein heeft in de afgelcopen week eenige vrecselijke misdaden gepleegd. De koelbloedigsle schanddaad wa,s de moord op den ouden deken van Heig8iliim in het graafschap Cavan. Een bende gewapende kerel-s drong in den vroegen ochtend zijn huis binnen, voerde hem naar huilen en schoot hem dood'. Daarna legden zij zijn huis in aseh. De eerwaardige gcesleHijke had sedert 1913 onider zijn eigen familie teruggetrokken geleefd. Hij was tachtig jaar. Te Dublin zijn Zondagavond' twee mannen, genaamd Bren.nan en Smith, die, naar men gelooft, gewezen soldaten wa ren, door rebellen doodgeschoten Gisteren is im het graafschap Kil'b-og- gan geschoten op den konstabel Medhjll terwijl hij naar de kerk ging. Hij is later aan zijn wonden bezweken. Eien aindeT" wend tc Llscaroll uil zijn huis gehaald en doodgeschoten. Aan zijn lijk vond men een briefje dat hij een anion was en het verdere opschrift: Dit lijk mag met weggehaald w-orden." Het lijk Neef lot den volgenden ochtend hij den weg liggen. De man was weduwnaar met vijf jonge kinderen. De nieuwe gewelddaden worden onge twijfeld gepleegd oni de o-ndeThaudelin gen, die de gematigden wenscthen, te sa- boleeren. DE MOORD OP GABELS. Over den toestand1 in Beteren kan na der nog worden gemeld, dat de hoofd commissaris van politie Poet-ner den on to oh! die. men van plan was gisterenmid dag te houden beeft verboden Het sch'int dat d-a arbeiders niet bijzonder veel ani mo voor de voortzetting van de algemiee- iic staking hebben, want niet alleen de rechtss taande Lok-al Anzc:ger, doch ook dc Maandag-uitgave van de Vossische Zeitumg deelt mede. dat in de kleine be drijven de arbeiders bevreesd zijn dal de stekingsdsgen niet zuilen w-orden betaald. Zondag hebben de trams gereden, o-ok de treinen, en vas bet beeld van de sia:d MOachen volkomen normaal. Over den mooT-d zelf wordt nog be kend, dat gescholen is met een browning van 6 rn.m. kaliber en dat twee persoden de- daad bobben uitgevoerd. D-e mededee-. lingen van burgers over hetgeen zij aan de personen hebben waargenomen met wie de oppervlakkige beschrij-ving van de daders overeenkomt, zijn zeer sahaarscih. Mien heeft beproefd met een politiehond het s,noor le volgen, maar blijkbaar ge- schied'de dit to taai, want er was zeer ve-e-1 regen gevallen. GEMENGDE BUÏTENL. BE- RICHTEN. EE.N VEERiEiN-WET. Het Entgelsche Lagerhuis heeft Vrijdag eenige, niet van de regeering uitgegane wetsontwerpen in derde lezing afgedaan. In derde lezing werd de veêren-wet (Pluimage Bill) aangenomen, die den in voer in (het Vereenigde Koninkrijk ver biedt van vederen, met uitzondering van s'.ruisveeren en eiderdons. Zij beoogt de heseherining van fraaie vogels als koTi- bri's, zilverreigers en pardijsvogels tegen kwelling en uitroeiing. Zij treedt pas over negen maanden- in werking. Het wetsvoorstel, dat nu eindelijk aan genomen ds, is het gevolg van een ve-eriien jaar langen veMlochl in het parlement tegen het uilroeien door wroede en stui- lende methode van mooie vogels, die hoogst nuttig zijn bij de bestrijding van insecten In vele gevallen worden de veeren voor opsmuk in den broedtijd bij ■de levende vogels uitgetrokken. In 1907 werd Lord Avcbury's veêren-wet in het Hoogerhuis ingediend. Na dien tijd zijn een reeks van we Ivo ors tellen gevo'Igd volgens dezelfde beginselen, maar totnog toe hadden zij schipbreuk geleden. Hel is een verdienste van coalitie, dat zij eindelijk, met overwinning van liet verzet van de bdanghaWbendeneen maalrege* tot wet heeft vcifheven, dien alle welgezin- den moeten toejuichen. De hond van voormalige krijgsgevan genen heeft Zondag te Berlijn een groo'e belooging gehouden voor de vrijlating Van de Duit sobers die thans nog in Frankrijk gevangen zitten. Het heet dat zij gewone misdrijven hebben begaan, docih de woordvoerders van de oudgedienden ver zekerden gisteren dat de mees ten sleehls hebben getracht le vluchten en zich legen wedergevangenneming hébben verzet. Een ten slotte aangenomen motie doet een beroep op de rijksregeering om voor de vrijlating van deze mannen alles in het werk te stellen. De rijksburgerraad heeft in zijn te Muiufien gehouden jaarvergadering zich uitgesproken voor het herstel van de zwart-veit-roode rijkskieuren en voor eer wettelijke bepaling dat ook de Dui-tsclne handels-vlag zwart-wit-rood zal zijn. De doctoren hebben Lloyd George voor etn week verboden om aan openbar* werkzaamheden deel te nemen. (Daarom o.m. is de rijksconferentie ui'ges-teld, ver der ooik omdat de Ganadeezen nog op zóch •hebben laten wachten). Met de stemmen der socialisten tegen heeft hrt Zweedsche parlement besloten, de wet op den achtuursóhen werkdag in dien zin te herzien, dat bij de toepassing meer rekening kan worden gehouden met de belangen der nijverheid. Het „nationaal Russisch congres" te Parijs hééft een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat alle Russen zidh moeten vereencgen ter bestrijding van het bolsjewisme en ter verwezenlijking van de democratie op grondwettigen grondslag. Met 266 van de 291 stemmen heeft d-e Italiannsche senaat besloten aan den koning voor te stellen Tiltoni tot presi dent van den senaat ie benoemen. De vroegere Duitsche duikboot en U 135 cn U 161 die nu te Devonporl ligg-en, zullen in het Kanaal in diep waiter lot zinken gebracht werden. Dreigend conflict. Men meldt van georganiseerde arbeiderszijde Reeds maakten de bladen melding van het plan der N. V. Kon. Ned, Papierfa brieken van Gelder en Zn o.».i den ar beidstijd, te verlengen en df loonbn te verlagen. Deze voorstellen der directie, dis zeer onverwacht kwamen, hebben onder het ongeveer 2000 man sterke personeel der firma heftige beroering gewekt. Niet alleen heeft het den arbeiders in sterke mate bevreemd, dat deze firma, plots met een loonsverlaging komt, maar vooral de verlenging van dên arbeidstijd heeft verontwaardiging opgewekt. De oorzaak hiervan is, dat deze ver lenging „Zondagsarbeid" beteekent. De Directie wil met ingang van 18 Juni voor het continuebedrijf een Zaterdagsavond ploeg instellen, die om 10 uur 's avonds opkomt, en dan met inbegrip van het schoonmaken der machines tot Zondags morgens 10 uur in de fabriek zitten. Het staat te vreezen, dat, wanneer de Directie bij haar voorstel blijft volharden, hier een zeer ernstig conflict voor de deur staat. Op de inmiddels gehouden per- soneelvergaderingen, welke zeer druk be zocht v/aren, werd den Hoofdbesturen op- gedragen, zich tegen de voorstellen der i eotie, desnoods met de scherpste mid delen, te verzetten. „Neen, hij vreesde te zeer, dat noen hem van eigenbaat zou beschuldigen, en bui tendien dacht hij oo-k aan den invloed van zijn neef. Het was immers te zeer in diens belang, dan dat hij, bij zijn ruim geweten, daartoe niet middelen en wegen gevonden zon hebben" „Maar wie was dan eigenlijk die vriend, \vien papa het geld geleend heeft?" vroeg May. na conige oogenbli-kken. „Die vriend? tk meen, dat ik u dien reeds genoemd heb. Het was de beer Rer- 1-ing te Erzenbach. Kijkt mij maar niet zoo verwonderd aan", ging zij met een halven glimlach voort: deze licei was toen nog niet zoo schatrijk als nu, maar eenvoudig een der bedienden in dé zaak zijn vaders. Deze was ook zoo ten naaste bij met niets begonnen, en was, gelijk do meeste menschen, die liun fortuin met moeite d-oor lang en aanhoudend werken verworven hebben, angstig er op bedacht, alles zuinig -bij elkander te houden. D-e jongste zoon studeerde voor dokter. Hij was de vertrouwdste vriend uws vaderen (foor licm maakte hij ook kennis met den oudsten zoon, d-en tegenwoordigen eige naar dor fabriek, dien hij later eens bij ge legenheid van eau tochtje in een booije met levensgevaar uit bet water redde, ge lijk u bekend is. Nu, die jonge man had in 't geheim een tamelijk grooie som mei speculecren of bij 't spel verloren cn kwam ten gevolge daarvan in een zeer moeilijke positie. Hij moest hei geld op een bepaalden dag betalen en zag geen mogelijkheid een zoo groo'c som bijeen te brengen zonder voorkennis zijns vaders. Waarschijnlijk meer om zijn hart te ver lichten, dan in de hoop hulp te vinden, nam hij zijn bro-er in 't vertrouwen. Deze sprak mol uw vader, en eenige dagen later was d-e lichtzinnige jonge man in 't bezit d-cr vereiselite middelen om aan zij-n ver plichtingen te voldoen' „De lieer Berling liceft zijn dankbaar heid voor deze hulp in den nood op een merkwaardige wijze getoond", zeide Hele na met een minachtende trek om haar mond, „Dat begrijpt gij niet", zei-de Max spot tend. „Mij-uhoer Berling is van I-op lot h en oen mau van zaken. Hij heeft immers h i geleende kapitaal terugbetaald; wat zou men mc-er van hem kunnen verlangen of verwachten?" Mevrouw Walihag-er schudde het hoofd. „Hij lieeft hot, helaas, niet terugbetaald, maar het, natuurlijk me! loc-stemming uws vaders, tol een nieuwe, veelbelovende beursspeculatie gebruikt. Deze mislukte en al het geld wa-s verloren. Dit gebeurde kort na den dood van den ouden heer Berling, weinig weken voor het geschil 'l uws vaders met d<?n heer Braunsberg". „Ah!" zeide Helena. „En tot vergoeding van het, door zijn schuld verloren for tuin, hielp hij hem tot een betrekking bij het stedelijk bestuur. Hoe edelmoedig-" „'-•'li lief kind, wij had-den alle reden den lieer Berling voor zijn bemiddeling dankbaar te zij-n", hernam d-e moeder oo afkeurenden toon. „Hel weinige, dat n-v va-der nog bezat, was niet vo-idoend-e tot voltooiing zijner studie. Daarom gingen wij na de voltrekking van ons huwelijk naar Erzenbach. Dat wij ons juist daar metterwoon gingen ves'.i-gen, was hoofdza kelijk op aanraden van den jongeren Ber ling, die op het punt stond zich daar als dokter te vestigen. Hij stierf, helaas, rced-s na w-cinige maanden". „En papa hoeft dus zijn oom nooit weer gezien?" vroeg Helena. „Sï-cchts als lijfk. Omtrent drie jaren na ons huwelijk ontving :n wij hel bericht van zijn overlijden. Uw vader reisde er heen om de begrafenis bij te won-en; hij had den ouden man steeds een dankbare genegenheid bewaard. Met Guthbridge, huilden wijj. gelijk gij wel kunt denken, volstrekt geen kennis aan; ik wist niet eens of hij nog I-ocf-tle of iii-e,-'. 'Vvrcll virvolad

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1