binnenland. n.v.);dè tijdgeés l| Binnenlandss!? Üëiwsi I BELASTING EN VOORUIT» GANG. r (fp-M R.K. DISTILLATEURS. 'TH Verkeer en Pesterijen. Gemengd Nieuws. Korte Berichten Kerk ©n School. Kunst ers Kennis. In Economische Statistische Be richten" waarschuwt prof. mr. H. W. C Bordewijk tegen het opdrijven van oude en invoeren van nieuwe belastingen zon der bezuiniging ter bewaring van het ïinancieele evenwicht. Het heeft er veel van schrijft hij dat het economisch herstel, hetwelk zich zeer geleidelijk in het lichaam der maatschappij voltrekt door het fiscaal aftappingsstelsel, d. i. van overheidswege zal worden onmoge lijk gemaakt. Naar zijn meening is de grens voor de stijging der directe be lastingen naar draagkracht overschre den. ,Dat de inkomstenbelasting er eene ij die staat en valt met het begrip draag kracht, is geen beletsel, om, wanneer de totale draagkracht is verminderd den belastingdruk te verzwaren, inte gendeel men vindt juist in dien achter uitgang een motief voor zulk een poli tiek. Het geld moet er wezen 1 Daarvoor zwicht alles. Wanneer de beter gesi tueerden en de middenstanders, die daar toe gelegenheid hebben, den fiscalen greep ontvluchten door de gemeente te verlaten voor een andere, die beter te huishouden weet en minder vexatoir optreedt, dan ontstaat de bekende wed loop tusschen afnemend belastbaar in komen en toenemenden belastingdruk, dan toont zich de beweging als een spi raal, die nauwer wordt bij het stijgen en uitloopt in een put, fiscaal geïnter preteerd een nul 1 Nu is één ding duidelijk. Wanneer al len armer geworden ,<6n, dan is ook de gemeenschap verarmd. Wie verarmd is, geeft minder uit. Dit is, naast krachtsin- panning, hèt middel om er boven op te komen. Maar de gemeenschap zegt, bij monde van haar organen, welker zakelijk oordeel steeds meer door politiek en jacht naar kiezersgunst vertroebeld wordthet geld moet er komen 1 Men is op den verkeerden weg en be wijst aan het volk den heilloozen dienst een bedelaarsstemming, die alle verant woordelijkheid op de gemeenschap schuift, aan te kweeken, meent prof. Bordewijk. Millioenen en millioenen wor den aan werkloozen uitgekeerd. De wij ze, waarop dit geschiedt, bevordert de arbeidsschuwheid. Zal men voor dat kleine verschil tusschen uitkeering en loon gaan werken? Het gevolg is kapi taalverlies en demoralisatie in de breed ste lagen der bevolking. De eenige ra- tioneele werkloosheidsondersteuning is werkverschaffing, waar zeker geld bij moet, maar waarvan toch gezegd kan worden, dat niet alle geld, zooals veelal nu, weggeworpen is, vermits er iets pro ductiefs tegenover staatrationeel bo venal hierom, omdat zij de menschen niet naar omlaag haalt en niet van den arbeid vervreemdt. En men behoeft waarlijk niet bang te zijn, dat de malaise dan wordt vergroot, want op het gebied van wegen- en stratenaanleg, kanali seering, ontginning'e. d. valt nog ontzag lijk veel te doen en te verbeteren." Men kan het, zoo teekent de „Tijd" hierbij aan, met prof. Bordewijk eens zijn, dat de directe belastingen de grens der draagkracht zooal niet overschreden, dan toch ze er zeker hebben bereikt. Maar het l*lmineeren tegen wat onvermijde lijk is, heeft geen practisch nut. Welke oplossing doet prof. Bordewijk aan de hand Het verschaffen van productief werk aan de thans ondersteunde werk loozen. Een uitstekend idee. Maar nu moet prof. Bordewijk ons nog eens duide lijk maken, hoe men de werklooze dia mantbewerkers, sigarenmakers enz. kan dwingen tot arbeid bij strate n-aanleg kanaliseering, ontginning e. d. Het aan tal werklooze grondwerkers en bouwvak arbeiders is zeer beperkt. Moet men nu de andere arbeiders, die voor dat v/erk liet geschikt zijn of er niet aan willen, van honger laten omkomen De critiek is gemakkelijk, maar de kunst zooveel moeilijker. Wij lezen in het „TUK. Patroonsblad": I Met goedvinden cn instemming van Z. ID. H. den Bisschop van Haarlem kunnen Iwij mededeelen, dat thans een duidelijke gedragslijn is aangegeven, waarnaar de R.K. Distillateurs, en vooral zij, die lid ziin van den neutralen Di-tillatcursbond, fcich hebben te gedragen. De toestand in het clistillnteurshadrijf is aldus, dat ongeveer de helft der loden van den neutralen bond, U.K. zijn. In verband met vroegere uitspraken Van het D.E. omtrent het lidmaatschap van neutrale werkaeversvereenigingen, hebben eenige R.K. Distillateurs een be slissing van Z.D.H. gevraagd. Z.D.H. wonsöhte geen beslissing te geven, omtrent hot verbieden van het lidmaatschap van den Bond, alvorens aan 'den heer S. Maas, voorzitter van den Distillateursbond in verhand met han gende reorgnni atieplaunen van dien bond gelegenheid te hebben gegeven, zijn (standpunt uiteen te zetten. Nadat zulks geschied is, heeft Z.D.H. (thans bepaald, ofschoon niet geheel voldaan niet te willen verbieden, dat de Katholieken lid blijven van een Bond van Distillateurs en Likeurstokers, ten- 'einde te zien, op welke wijze deze or- i: atie zich in de toekomst ontwikkelt,, waaraan evenwel Monseigneur do uit- tiruklzelfflic voorwaarde verbindt, dat de Kath. distillateurs zich ook op Katholie ken grondslag organiseeren. Op'5 Mei 1.1.. heeft Z.D.H. doze laatste .uitdrukkelijke voorwaarde nogmaals in herinnering doen brengen, door aan den Geestelijken Adviseur van het E.K. Ver bond van Werkgeververeenigingen te doen (weten, dat het zaak is, „da laatste voor waarde sterk te urgeeren, dat de Distil lateurs zich ook op Katholieken grondslag organi3©eren". Tot goed begrip van deze beslissing dient men te weten, dat de Bond van Ideai hoer Maas uitsluitend wil behartigen AANWENDING VAN ELECTRISCH AR BEIDSVERMOGEN Bij do Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tol aanpassing van het Wet boek van Strafrecht aan huidige toesLan- den op hel gebied dor aanwending van elotri cb arbeidsvermogen. In de Memorie van toelichting schrijft dc Minister dat de strekking van dit wets ontwerp door zijn titel wordt uitgedrukt. Het Wetboek van Strafrecht van 1881 houdt met huidige toestanden op hel ge- bi.ed der aanwending van eleclriscJh ar beidsvermogen niet voldoende rekening. De electrobchniek lieeft sedert de tot standkoming van da! Wetboek oen hooge v]suilt genomen en erlangt in haar on derscheidene toepassingen met den dag grooter beteekenis voor het industrieel en huishoudelijk leven des vollks. De toe nemende aanleg en uitbreiding van elec tric:'etis werk en getuigt daarvan. Alleereerst dient aan deze werken en aan belangen, bij 'hun ongestoorde functie betrokken, eenige meerdere strafrechte lijke bescherming te worden verzekerd dan de stafwet daaraan thans verleent. Vervolgens dient het spoorwegverkeer door olcctrisch vermogen op denzelfden voet als het verkeer door sloom-vermogen tegen aanrandingen le worden beveiligd. Dan dient, te dezer gelegenheid, de strafrechtelijke bescherming der telefoon- werken en der telefonie, voortvloeiende uit artikel 10 der Telegraaf- en Telefoon- wel 1004. naar het Welhoek van Slraf- reolil. waar zij thuis behoort, te worden overgebracht v En ten slotte is de noodzakelijkheid ge bleken eener strafbepaling, strekkende om den verzenders van radio-telegrafi sche of -telefonische gegevens in zekere mate het uitsluitend recht daarop te waarborgen. Een voorziening met betrekking tot diefstal van elec-tricileüt behoeft in dit wetsontwerp niet te worden voorgesteld, nu naar het oordeel var ons hoogste rechtscollege (arrest van 23 Mei 1921) electrieitei't als een voor wegneming vat baar goed in den zin van artikel 810 van het Wetboek van Strafrecht moet wor den aangemerkt. De Provinciale Staten en de gemeenteraden blijven, naar het in zicht van den Minister, bevoegd om op baldadigheden tegen electriciUritswerken, op of aan den openharen weg of o,p oenig voor het publiek toegankelijke plaats gepleegd, straf te stollen. Wellicht zal dat na do totstandkoming der voor gestelde wettelijke regeling niet zoo noo- dig meer wezen. WIJZIGING DER OUDERDOMSWET 1919. Ook na 05 jaar lot verzekering los gelaten. Personen, die reeds den leeftijd van G5 jaar hadden bereikt, doch op 3 December 1919 den datum van in werkingtreding der Ouderdomswet 1919 nog geen 65 jaar waren, wer den tot nu toe door het bestuur der Rijksverzekeringsbank wel tot de ver zekering toegelaten. Bij uitspraak van 27 Januari 1921 besliste de Centrale Raad van Ber.oep evenwel in anderen zin. De regeering acht het gewenscht door- het aanbrengen van eene aan vulling in bedoeld artikel 24 der Ouderdomswet 1919 de tot nu toe door het Bankbesluur gevolgde praktijk te wettigen. Dc voorgestelde aanvulling van arL 24 der Ouderdomswet 1919 stelt thans buiten twijfel, dat de bevoegdheid tot het sluiten eener vrijwillige verzeke ring ook nog na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd bestaat. Een aanvulling van de artikelen 25 en 20 der Ouderdomswet stelt verder uitdrukkelijk vast. dat een rente krach tens artikel 373 der Invaliditeitswet niet naast een ouderdomsrente als be doeld in artikel 24 j°. artikel 26 der Ouderdomswet 1919 genoten kan wor den. GEEN STRAFPORT. De „N. Crt." schrijft: Dezer dagen vonden we vermeld1, dat de aanmaningen en waarschuwingen in zake de Rijksbelastingen, niet langer vrij van port mochten verzonden worden en bijgevolg vanwege do Posterijen met strafport worden belast. De directeur-generaal, om inlichtingen gevraagd, heeft geantwoord, dat genoem de vrijstellingen van port nog bestaan. Het verkeer tusschen België cn Neder land. Dank zij de medewerking van de douanen cn pa-ss-eii-controle is het mogelijk, dat thans Belgen, die voor een •dagje met pleizicrboot-en naar Walche ren willen komen, dit zonder lastige for maliteiten kunnen doen. Zondag worden dan ook twee zulke booten te V'lissingen verwacht. Ten gerieve van reizigers. Do direc tie der NederlandSdhe Spoorwegen heeft liet volgende bepaald: Teneinde te voorkomen, dat bij trei nen, samengesteld uit deelcn met ver schillende bestemmingen, de reizigers in een verkeerd gedeelte plaatsnemen, zullen in de eerste plaats de reizigers hiertoe zooveel mogelijk reeds bij het instappen worden gecontroleerd of, ipdien daarioe tegenheid is, moet bij het instappen wor den gevraagd waarheen gereisd wordt, zoodat steeds tijdig gewaarschuwd kan worden, indien in een verkeerd treindeel gestapt wordt. Op d« stations van splitsing moet ver der in elke rijtuigafdeeling duidelijk wor den afgeroepen, welke reizigers kunnen blijven zitten en welke dienen over le stappen. Op gelijke wijze zal gewaarschuwd wor den op d estalions waar ry'lujgen worden afgehaakt. U da technLch-oonomische belana'en dor Ie- V door bijzonder? ohislandiglhc'den gSên ge- den (gelijk ook het Verbond van ï'a- brikanten-Vereenigingen wonscht te deen waarvan do hoor Maas voorzitter is) en zich dus ni -t mot de sociale kwestie, wil bezighouden. In de pra' tijk is echter wel gebleken dat hot on» o.clijk is-deze twee zaken gescheiden te houden, immers ook aan de lconltwo tic en werkeloo3heidskwestis zit oen zeer l-.-rko economische zijde. Monseigneur heeft echter den neutra len Bon:, r.a zijn reorganisatio ccn kans willen geven, om aan te toonen, dat die beide terreinen gescheiden zijn ge houden. Z..D.H. wil daarom afwachten hoe r.' h de Bond in de toekomst ont wikkelen zal, vóór, al dan niet oen de finitief ve-hvl zal worden uitgesproken. In elk geval is do zeer uitdrukkelijke eisch gesteld, dat naast den neutralen Bond een E.K. moet worden opgericht. Deze voorwaar le is zoo uitdrukkelijk, dat het don E.K. distillateurs, dio niet medewerken aan de oprichting van een E.K. Bond verboden is, lid te blijven van den neutralen Bond. U-l HET ONGELUK OB DE ZUIDERZEE. Uit Enkhuizen worden nog de volgen de bijzonderheden gemeld over het on geluk op de Zuiderzee met het jacht van den Commissaris der Koningin in Friesland. De redding van de zeven opvarenden van het bij Enkhuizen omgeslagen zeil jacht van mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten ging wegens de on stuimige zoe mot groote moeilijkheden ge paard. Toen de sloep van do veerboot „Van Hasselt" het jacht was genaderd bleek dat een der dames reeds een heel eind in de richting van de sloep was gezwommen. Men deed pogingen haar te redden, doch de drenkeling wees de hulp af zeggende dat zij 't nog wel kon uit houden, maar dat de anderen, dio aan het jacht hingen eerst gered moesten worden. Een der andere dames moet bijna niet in staat geweest zijn de haar toegewor pen lijn vast te houden. Zij werd be wusteloos aan boord gebracht. De red ding heeft ongovoer een half uur geduurd. Bij aankomst te Stavoren was de toe stand van allo geredden gelukkig weer vrij gunstig, zoodat zij dadelijk met auto's naar hun woonplaatsen konden vervoerd worden. Het jacht is door Enkhuizer visschers opgepikt, later door de sleepboot „Gfu- no" overgenomen en wordt thans de Enk huizer haven binnengebracht. Aan boord van het jacht waren geweest, behalve de Commissaris der Koningin, vier dames, de schipper en diens knecht. Eon op de reddingsboot aanwezige ver pleegster belastte zich vervolgens met de verpleging der schipbreukelingen, daarbij bereidwillig terzijde gestaan door enkele dames passagiers. Zoo mogelijk werden allen vam droge kleeren voorzien, terwijl eenige ververschingen werden verstrekt, teneinde de uitgeputte krachten een weinig tc versterken. Een woord van hulde voor de kra nige redders. Aam hen is het voorzeker voor een groot gedeelte te danken dat geen dooden vielen te betreuren. Ware hun optreden niet zoo vlug geweest als thans het geval was, zeer zeker zouden de krachten van enkele opvarenden niet toereikend zijn geweest de elementen het hoofd te bieden. Hun menschlievend op treden heeft ernstige gevolge» voor komen. j. GEEN CAFÉ-BEZOEK BIJ /j DOOPPLECHTIGHEDEN. Do gemeenteraad van Kerk rade be paalde in een verordening, dat het voortaan aan dooi- de gemeente aan gestelde vroedvrouwen of haar plaats ver vangers verboden zal zijn om bij doopplechtigheden, in de uitoefening harer functie, drankgeleg-enheden te bezoeken op den tocht naar of v-an de plaats, waar deze plechtigheid ge schiedt. Dit verzoek was gedaan door de R. IC. Yereeniging „De Centrale Limburgsche Drankweer". Een besluit, dat den Kerkraadschen raad in liooge male eert. En het vond bij alle partijen verdediging. Slechts twee leden van de vrijzinnige partij stemden tegen. Een hunner, de mijn werker Essers, verkondigde den pyra- midalen onzin, dat den Bisschop van Roermond o' moest verzocht wor den door dv Drankbestrijding om het doopen thuis te doen geschiedenI Dan was de instructie ook niet noo- dig. De burgemeester, de heer Ha- bets, diende het raadslid, dat blijk geeft niets, of zeer weinig te weten of te beseffen van den Katholieken godsdienst, een afstraffing toe. Dat een dergelijke bepaling broodnoodig was. moge hieruit blijken, dat het dik wijls voorkwam, dat vóór en nh den doop, met den znigeling(e) café's wer den bezocht Peter, meier en vroed vrouw, de laatste dikwijls tegen haar zin, kwamen vaak half of heel „on der den invloed" na uren weer thuis. En de nieuwe burger(es) kreeg soms ook al eens wat uit het glaasje! Moe der lag inhisschen met groote on rust de komst van allen af te wach ten. Het moet vroeger al eens ge beurd zijn, dat peter en meter zonder doopeling thuis kwamen. De kleine was gewoonweg.vergeten en moest later gehaald worden. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Uit het politie-onderzoek te Am sterdam ingesteld, naai- het neerschie ten vain een man in een portiek op de Weesperzijdc no. 8, te Amster dam, welk huis bewoond wordt dooi den arbeider B. Molenaar, is meer en meer gebleken, dat er van een po ging lot inbraak, waarbij drie man nen betrokken waren, geen sprake is geweest. Molenaar lieeft zeker veel te vlug naar zijn geweer gegrepen, waar mee hij liet noodlottige schot heeft af gegeven, en de kans is groot, dat hij zich voor den rechter te verant woorden zal hebben. De getroffene, de 53-jarige L. Ivoot. uit Diemen was, zooals reeds gemeld, een zwerver, die echter bij de Water- graafsmeersclie politie goed bekend stond, en aan wien men zelfs zijn beurs kon toevertrouwen, naar de meening der politiebeambten. Hij heeft vermoedelijk in het bewuste portiek willen slapen en heeft daarbij tegen de huisdeur lawaai gemaakt. De be woner heeft toen hoogst roekeloos van dichthji schot hagel uit zijn geweer 'gelost,. Waardoor de wegloopcuds zwerver zoo getroffen werd. dat hij c wel dra overleed. Zijn lichaam zal vol met hagelkorrels. Molenaar beweert, dat de twee andere „inbrekers" op de fiets wegreden in de richting van Duivendrecht. De politie heeft deze mannen ge hoord cn het is gebleken, dat zij, zooals eiken nacht, naar hun werk gingen en toevallig juist bij het huis op de Weesperzijdc waren, toen hel schot gelost werd. Zij begonnen op dit oogenblik, zooals vanzelf spreekt, liard-er te rijden. Him fietsen hadden helder brandende lantaarns. Op den getroffene zijn ook geen in- brekerswerktuigeu gevonden en niets verdachts was er aan de huisdeur te bespeuren. Voor Molenaar, die lhans in het huls van bewaring zit, kan het los sen van dit noodlottige schot nog on aangename gevolgen hebben. DE ELLENDE VAN HET DRANIC-: MISBRUIK. Op de le Utrecht gehouden sociale ont- wikkelingsweek, deelde pater Ildefonsus uit Helmond, in zijn rede over: Drankbe strijding als factor in de bestrijding der armoede, mede, dat in Helmond, een plaats van 17000 inwoners, van 200 bedeeldrtF van het burgerlijk armbestuur, CO gezinnen van drinkers waren. Bij 100 gezinnen, on dersteund door de St. Elisabothsvereeni- ging waren 58 drinkersgezinnen. Van hen, die in een week het overgeschoten eten uit het klooster van spreker ophaalden, (41 personen) waren slechts 7 geen drin kers. EEN ONVOORZICHTIGE. To Eotranokemont (Zeeland) had de werkman A. van Horen de onvoorzichtig heid een slaghoedje van een Duitsehe gra naat, dat hij vond, met oen vijl te willen openen. Het gevaarlijke voorwerp sprong uit elkaar, waardoor v. II. ernstig aan de knie werd verwond, zwaar aan het linker oog werd gekwetst en waarschijnlijk 3 vingers ten deele zal moeten missen. De vijl was in twee stukken een heel eind verder gevlogen. De gewonde werd ter verpleging naar Vlissingen overgebracht. Twee andere werklieden, die hun kame raad raadgevingen gaven, kwamen jnet den schrik vrij. EEN BAGGERMOLEN GEZONKEN. Vrijdagmorgen te kwart over elven is in de binnenhaven te Scheveningen de bag germolen gezonken van de firma Kraaije- veld en Noordenne te Sliedreckt in de binnenhaven van Schevingen. Mot de baggermachine was in de tus- shcentijd gebaggerd en daarna werd de molen-door een sleepboot naar do binnen haven getrokken. Do sterke wind stond op de haven en aangezien de baggermolen nogal een vrij hooge machine is, kreeg hij hij het komen in de binnenhaven hevige windstooten, tengevolge waarvan hij bij het zwenken uit zijn haan liep en onder water op een der dukdalven stootte, waardoor een gat ontstond en vrij snel zooveel water werd gemaakt dat de molen, na nog 40 h 50 Meter verder to zijn ge sleept, omsloeg en zonk. ALUMINIUM TRAMWAGENS. De Gelderscke Stroomtram zal wagens met aluminium bovenbouw bij wijze van proef laten rijden. Dit zullen motor wagens zijn, welke door één persoon be diend worden. Op de GelderscheWest- faalsche lijn (LichtenvoordeZeddam) zullen ze eenigen tijd beproefd worden en kan tevens het personeeel ervaring opdoen. Deze wagens zullen tusschen de andere treinen ingelegd worden, zoodat om het half uur een tram af en aan rijdt op het traject DierenVelp. Wordt do lijn doorgetrokken van Velp naar Arn hem, dan zullen deze wagens ook op dit haanvak goede diensten doen en zul len er ook late trams rijden van Arn hem af. EEJFMÜÜR INGESTORT TE MAAS TRICHT. Te Maastricht is Zaterdagnamiddag bij het afbreken van een school in den Ca- pucijnengang een muur ingestort waardoor een werkman van 44 jaar onder het puin werd bedolven en later levenloos daar onder werd uitgehaald. Achter den muur waren twee klassen, waar Zaterdagmorgen nog les werd gegeven. De vloer met banken hing naar beneden. Ware het ongoluk 's morgens gebeurd, dan ware de ramp niet te overzien geweest. KNOEIERIJEN MET ASPIRINE-TA BLETTEN. De knoeiers bewegen zich in de laatste tijden op het gebied der aspirine, een ar tikel, dat in bijna geen huishouding ont breekt. Gedurende den oorlogstijd werden in Duitschland groote hoeveelheden aspirine in papier wegens gebrek aan glas werk verpakt, en daar na den oorlog de glazen verpakking weder in Duitsch land gecischt werd, wisten de knoeiers spoedig een voordeeligo zaak te be denken, door deze in Duitschland gewei gerde en door het lange liggen slechter en soms schadelijk geworden waar, ons land binnen te smokkelen, zo in gla zen huisjes te verpakken, waarhij de tabletten door allerlei handen gingen, en als origineele Bayer-aspirine-tahletten in den handel te brengen. Dat de ver- valsohing hierbij ook een belangrijke rol speelt is ten duidelijkste gebleken, zegt het „Maandbl. tegen Yervalschingen". Het publiek ontvangt daardoor niet de ori gineele zuivere waar, doch een slechten namaak, respectievelijk en vervalscht product. Daarbij wordt gebruik gemaakt van etiketten, en doosjes, nauwkeurig nage maakt, zoodat het publiek in den waan gebracht werd het echte en onveranderde artikel te koopen. De firma Bayer is tegen deze praktij ken in rechten opgetreden, doch het komt ons voor, zegt het blad, dat zij ook be streden kunnen worden door do noodige publiciteit. Anders loopt men gevaar een ondeugdelijk en bedorven geneesmiddel te koopen ten nadeele van beurs. VERGIFTIGE KWAKZALVERS-i MIDDELEN. Ja Charitas te Roosendaal is overleden Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris A.'G. MU Vrijdag 10 Juni 192L/ Premie bij 14317 I 3000.— Prijzen van 100.— 3232 - 4115 Prijzen vuo 832 2889 5148 1869 3585 6450 2C58 4182 8188 90.- 9500 11619 11898 telgen gekft 12432 14731 13531 15330 SI 17663 19292 19644 19808 later aflosbaar. 6179 9573 12051 14645 16729 20216; 7265 9645 12490 14805 81 2030! 7524 10070 12648 72 170451^20505 7615 10327 12723 14977 1-720 f 97; 76 10441 55 15125 17408 20858' 8781 55 12863 15^08 25 20974' 9184 10917 13640 15589 18280 9294 11047 97 15631 18660 -2 9322 11394 13850 16230 18742 v:,* 95 11747 14594 41 19134 Vorige lijstond 338 met f 90.— m.z. 336 met f 90. 547 7S4 942 1017 1117 1716 2979 3140 3899 3516 4069 4611 97 4844 49 4D03 28 5143 5414 5729 oen 17-jarig meisje P., ten gevolge" TOfe bloedvergiftiging. In bijzijn van het parket uit Breda is een seclieonderzoek verricht, daar men ver-. nioedde het gebruik van vergiftige kwak zalversmiddelen. Dit onderzoek wees als vermoedelijke oorzaak aan kwikvergifti- ging door het gebruik van kwikhouclende zalf. In verband hiermede zijn potten zalf enz. in beslag genomen bij het oude vrouwtje, bekend als „tante Piet je" van de Wouwsche baan, die de zalf heeft geleverd. De broodprijs. Te Rotterdam wordt met ingang van heden, 13 Juni, wegens sterke stijging van den m-eelprijs, het brood met één cent per 800 gram verhoogd. Vlasfabriek verbrand. Te Koewacht (Zeeland) is Woensdag de Vlasfabriek van den beer R. de Weels, die verleden jaar pas gebouwd is, door het vuur ver- nield. Met de fabriek ging de dichtbij- m.2. 862S: 9833 ontbrsckt; 20793 ontbreekt: 821 m.i.> staande schuur in vlammen op. Slechts m-. iw07 mïowu met groote moeite mocht liet gelukken de ?36t t-2so en lows stonden onduidelijk. eveneens nieuwe woning van den be drijfsleider le behouden. Een zeer groole hoeveelheid bewerkt en onbewerkt vlas en klodden ging verloren. De fabriek en de schuur waren verzekerd op beurspolis. Bijzonder vroeg. Te Ter Apelkanaal (Grou.) is bij d-eu bijenhouder S. een naluurzwerm komen aanvliegen, lic-igeen als bijzonder vroeg in den tijd beschouwd wordt. Door de tram gedood. Donderdagavond heeft te Elburg de uit Zwolle komende tram, die op de markt stopt en dan ach teruit naar de remise rijdt, een vrouwelijke passagier, mej. D. W., aangereden, zoodat zij zwaar werd gewond. Spoedige hulp kon niet meer baten, want even later heeft de ongelukkige den geest gegeven. Door een paard gedood. Te Lange- zwaag (Fr.) is de 16-jarige dochter van den heer L. door een slag van oen paard gedood. Doodelijk ongeluk. Te Erp is het 8- jarig dochtertje van den landbouwer J. W. -door een van een kar vallend val ge dood. Een broertje bekwam een hoofd wonde. Verbrand. Het driejarig zoontje van den veekoopman van R., te Barwoudswaar- den, bij Woerden, [rok het tafelkleed mei een daarop staand brandend comfoorlje naar zich toe. Het kleed geraakte in brand en spoedig vatten ook de kleertjes van den kleine vuur. Op het hulpgeschrei ijlde de moeder toe. Zij greep den jongen beet, vloog er mee naar huiten en dom pelde hem eenige malen onder water. De kleine bleek «-liter reeds zeer ernstige brandwonden aan armen en beenen te hebben bekomen. Oude kogels. Te Breedevoort zijn bij het omspitten in de Walvoorder Koppel twee kanonskogels gevonden van 36 en 37 pond. Beide voorwerpen moeten afkomstig zijn uit den tijd van Prins Maurits. Verbrand. Te Dwingelo is het 2- jarig dochtertje van den beer Grevelink met het vuur in aanraking gekomen en zoo lievig gebrand, dat 't aan de gevolgen is overleden. Verdronken. Bij Nieuwesclians, Gro ningen, zijn twee zoons van de familie Bosman, bij bet baden verdronken. De jongste was in zinkenden toestand, toen de andere liem de hand wilde toesteken om te helpen. Beiden zonken naar de diepte, en eerst na uren, zijn de lijken, hand in hand gevonden. Opgravingen. In de nabijheid van het dorp Stiens, Friesl., zijn bij het af graven van een stuk terpgrond niet min der dan 25 geraamten gevonden. Van som mige schedels waren de gebitten nog gaaf. Ook werd een oude degen gevonden, welke naar bet Museum te Leeuwarden is opge zonden. Gehangene gevonden. In Maarn is op ongeveer -100 M. ten Zuiden der spoor baan het in verren staat van ontbinding verkceren-de lijk van oen man aan een boom hangende gevonden. Hel bleek een Duitscher. Men vermoedt, dat het lijk daar al 1 of 2 weken gehangen lieeft. I\foordaanslag te Stratum. De 28- jarigc sigarenmaker H. A. vam D. heeft Znndaigmlid'd'ag hij een twieit een scihot gelost op den 27-jarigen siigaren-malker A. v. W. uit Stratum. Van W. werd ern stig in het dijbeen cn onderlijf getroffen. D-e da'der is vam zijn bed gelidht, HET EERSTE NEDERLANDSCHE MISSIE-CONGRES EN HET R. K. ONDERWIJS. Na de officieels ontvangst op Woensdag 13 Juli a. s. des namiddags te 2 uur ten Raadhüize door het dagelijksch bestuur der gemeente Maastricht, zal een verga dering worden gehouden, welke in 't bij zonder zeer belangwekkend zal zijn voor alle R.K.leeraren en onderwijzers,dames zoowel als heeren. Pater Desiderius Cox S. S. C. C. zal spreken over „de Peadagogische waarde der Missie-idée," waarbij hij de volgende stellingen zal uitwerken 1. Besohoüwd uit religieus-zedelijk oog punt, doet de opvoedkundige invloed der Missie-idée zich vooral gelden bij het aan- kweeken en ontwikkelen van godsdienst zin en geloofsbegeestering bij de vorming van een degelijk Roomsche persoonlijk heid. 2. Beschouwd uit paedagosche-didac- tisch oogpunt, werkt zij intellectueel ont wikkelend, omdat zij bij onze jeugd eene alzijde belangstelling wekt en daardoor een zeer geschikt middel bl jkt om de verschillende leervakken te beleven, aan schouwelijk te maken en aan te vullen. 3. Daarom moeten de opvoeders onzer jeugd, buiten hun algemeenen Missie plicht, het zich tot een beroepsplicht rekenen, de Missie in hun onderwijs die plaats in te ruimen, die haar rechtens toekomt. Rector C. J. Zwijsen zal spreken over „Het machtige middel der school in dienst van het Missiewerk." 1. Reeds in de eerste eeuwen van het Christendom was de school een machtig middel ter verbreiding van de Christelijke Leer. (Dit blijkt o. a. uit de maatregelen van Juliaan den afvallige om die school te onderdukken.) 2. Ook heden ten dage is zij voor den Missionaris oen onmisbaar middel ter verbreiding der Christelijke Leer. EERSTE NEDERLANPSCH MISSIE-i CONGRES. bin Tijdens bovenbedoeld congres zal op Woensdag 13 Juli eene feestvergadering worden gehouden, waarbij enkele dames en hoeren hunne welwillende medewer king hebben toegezegd. Ook het Dubbel- mannenkwartet van de Kon.Zangvereeni- ging „Maastreechter Staar" heeft zich bereid verklaard eenige nummers ten beste te geven. Als redenaars zullen optreden directeur A. v. de Deyssel G. S. Jos en dr. Ger. Brom. De eerste beeft tot onderwerp gekozen: „Pessimisme en optimisme bij de Ma- hornedanen Missie." 1. De moeilijkheid, welke de Katholie ke Mfssie bij het bekeeringswerk onder de Mahomedanen ondervindt, spruit, hoofdzakelijk voort a. uit de leer van Mahomed, die zich zeiven en zijne volgelingen beschouwt als Gods uitverkoren volkje en de Christenen als voorbestemd voor de straffen der hel. b. uit de zedenleer welke de neigingen der rnenschelijke natuur tegemoet komt en bevredigt. 2. De hoopvolle verwachtingen steu nen. a. op den invloed der Missiezuster b. en bet resultaat der weeshuizen en scholen. Dr. Ger. Brom zal spreken over: 1. Het kleine van ons volk bevestigd onze roeping van een internationale taak. 2. Verkwisting van krachten is bij 't apostolaat ondenkbaar, omdat het altijd meer geeft dan het kost. 3. Er is geen wezenlijk onderschied maar een onmisbare wisselwerking tus schen binnen en buitenlandsche missie. 4. Zielzorg in onroomsche landen van Europa bevordert het Gods rijk ook in andere werelddeelen. 5. In Scandinavië, op den Balkan en in Engeland is Nederlandsche Missie niets nieuws, in Rusland niets vreemds. Salarissen der gehuwde hulpactebezit-' ters enz. In een onderhoud, dat twee' hoofdbestuursleden van de Federatie va» R.-K. Bijzondere Onderwijzers had-den md, den minister van Onderwijs deelde deze aldus het „Centrum" mede, wel iets te voelen voor de wegneming van bet er-i 'schil -tusschen de salarissen der gehuwde, hulpakle-bezittere en der ioekomslige on derwijzeressen. Hij wees evenwel op den zorg wek leenden toestand der schatkist, doch wilde de kos ten van oen wijziging der salarisregeling en de mogelijkheid ervan doen onderzoe ken. De uilbetaling der salarissen voor lessen na schooltijd, gedurende 1919, zal spoedig volgen. Wat d-e bezoldiging van handwerklessen na schooltijd betreft, verklaarde de Minis ter, op het standpunt te slaan, lal nuttige, handwerken onder schooltijd gegeven moe ten worden. Is de school gemengd, dan zouden de jongens slojd kunnen krijgen, Van aparle helooning van lessen na school tijd verklaarde de Minister zich tegen stander. Vervolgens werd gewezen op de eenzij dige samenstelling der examencommissies; voor de hulpakte, waarin liet aantal des kundigen behoorende lot hel Katholiek bij zonder onderwijs buiten verhouding laag is. De Minister verklaarde zich voorstander, van evenredige vertegenwoordiging der verschillende schakeeringen van het lager, on-derwijs ook in de examencommissies en zou zijn aandacht aan deze zaak schen ken. Middelbare bevoegdheid opvoedkunde., Minister De Visser heeft aan vertegen woordigers der R.-K. Onderwijzers-Federa tie overweging van het instellen eener middelbare bevoegdheid voor opvoedkun de toegezegd. Hgz. <5^ 200STE PROCESSIE NAAR KEVELAAR. A Op 19, 20 en 21 Juli a.s. wordt de 200ste' Amslerd-amsche processie naar Kevelaar, gehouden, voor welke gelegenheid, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, een extra trein loopen zal. De omstandigheid, dat dit jaar het 2el eeuwfeest wordt gevierd, zal aan de pro cessie ditmaal hijzonderen luister bijzetten, EEN ALPHONS DIEPENBROCK-. i FONDS. Er heeft zich een comité gevormd, dal ten doel heeft, de muzikale werken van Alphons Diepenbrock, waarvan lot heden nog bijna niets gedrukt is, voor de toe komst te redden, door het le doen drukken, te vrespreiden en meer algemeen bekend te maken. Een bedrag van circa f 59.000 zal zeker noodig zijn om dit doel te be reiken. - Eere-voorziller van het Comité is Jhr, Mr. Dr. Roëll.. Voorzitter Mr. R. van Rees; Penningmeester Mr. F. E. Posthumus Moyjes, Dir. der Kasvcreeniging te Am sterdam; Secretaris Balthazar Verhagen, Vnleriusstraat 177, Amsterdam. Technische leden van het Comité zijn; Prof. Dr. A. J. Derkinderen, Sem. Dresden, Richard Heuckeroth en Willem Mengel berg. Voorts is de circulaire onderleekend door Mej. D. C. Ament, Ch. E. H. Bossevain Ed. Brom, Dr. J. Cnsparie, J. Dudok van Heel, IJ. Freyer, Mr. A. de Graaf, Mevr, A. Noorderwier-Reddingius, A D. van Begieren Altena, Monseigneur S. van Schaick, Mej. Anke Schierbeek, Aug, Strater, Prol, Mr, B, Taverne, en Ale* Voormolen,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2