„ONS BLAD" f 2.- BUITENLAND. 1 DINSDAG 14 JUNI 1921 t.iiiAta.aasg.-'! het Processieverbod. Ga eens kijken. •"'-1 'H i KTON Unfler Valsctie Vlag Orde en Arbeid No. 205 14e JAARGANG Abonnementsprijs: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar A et Geïllustreerd Zondagsblad ÜH f 285 f hooger. Bureau: HOF ALKIV1AAR. - Telefoon: redacIierno!~s33 433 Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames I per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor- uitbetaling per plaatsing f 0.60 Aan aile abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot eert bedrag van f 500,—, f 400,—, f 2QÜ,—f 100,—,f 6Qf 35,—, f 15, sie Da; Hei is aan onzen tijd en ons geslacht voorbehouden merkwaardige resultaten i .an van den onverbiddelijkcn loop der hi'uorie. Wat vroegere jaren aan reohts- ver.taobting hadden gebracht en lalere 1 iaii bestendigd, zagen wij geleidelijk v.-vall.-n. Noemen wij slechts de gelijk- -«? van het bijzonder met het open- oaderwijs als een sprekend feit, ter- v „e machtige ontplooiing van hel openhaar Katholiek leven gedurende de h ,i<!e kwart eeuw door het nageslacht a s een nog veel sterker voorbeeld van <ie overw.nning vuil recht op inrecht zal v. orden aangehaald. in heet dien ontwikkelingsgang neeml <k opheffing v.an het processieverbod v-.chts een kleine plaats in Zóó .sicrk is elsch van gelijkheid voor allen, niel enkel volgens de letter der wet, maar ook de practijk, gaan spreken, dal libe- - organen, waaronder zeifh de ieawe Courant," die nooit van groole welwillendheid voor de Roomsche bevol king van Nederland heeft overgeloop-en, <ie vorige week schreef, dat de opheffing van het processieverbod de meest na tuurlijke zaak van de wereld is en dat ooa en juist de liberalen, die altijd op het slandpunl der verdraagzaamheid heb- ben geslaan ('t is de Nieuwe Courant die aan 't woord is!) verplicht zijn lot hel wegnemen uit de Grondwet van een belemmering der Roomsolie vrijheid, mee te werken, zelfs met de weienschap, dat oe politieke kracht der linksche partijïii daardoor verzwakt wordt. 11 is dan ook eigenlijk alleen de zaak, w irom het hier gaal: het wegnemen van oen onrecht, de opheffing van een uitzonderingsbepaling, welke voor de Katholieken alleen bestaat. Want ieder mensah, die vreemd is aan fanatisme, zal wel begrijpen, dat de verandering in de betreffende wetsbepa ling, zoo maar niet de Katholieke eere- dienst uil de kerken de straat zal op-drij- ren In den bestaanden toestand zal voorhhanrïs wei niet veel veranderen; •naar hei gaat om ons recht en om weg- neming van een onrecht. 't Is daarom jammer, dat een deel van onze proteslantsche Iandgenoolen dit voorstel der Regeering. een voorstel, dat al lang vroeger door een liberale Regee ring moest zijn ingediend, aangrijpt voor een anti-papistische beweging. Er worden moties aangenomen, er worden rekwesten naar de Statén-Generaal ge stuurd, alsof Nederland bp het punt slaat aan paapsche stoutigheden te worden overgeleverd. Dezulken vallen moeilijk le hekeeren. N r ons, naar onzen minister van bi.11- m-niandsohe zaken, luisteren zij zeker ine! Ofschoon het hier alleen gaat om e rechtskwestie, praat men hun toch mei uit het hoofd, dat wij bevooroor deeld zijn Maar laten zij dan eens luisteren naar scrsoisen van eigen gezindte, HetMeinum- mer van „Die Hocbkirchc", maandblad van de hoogkerkelijke vereeniging in U 'land schrijft: Alles demonstreert tegenwoordig, v "om zou het protestantisme niet kerk gebouw, huis- en studeerkamer verlaten ■en ook op de straten, openlijk, van zijn teloor getu'gen, aldus gebruik makend van groole propagandisüsche kracht, de in zulk openbaar getuigenis ligt? Al zou de processie oorspronkelijk een hei- dcuseh gebruik zijn, dal de oude chris- ,f" 'o van de heiden-wereld overnamen, v rom zou men niet vau de schoone s niholen van het heidendom gebruik kunnen maken, hen vullend met nieuwen inhoud? Schr wijst er op, dat ook de Israëlieten hun feestelijke godsvereering in het openbaar hadden evenals de oude Germanen. Meer dan goedbedoelde pre- oMnï-os, die maar door weinigen gehoord worden, baat „een moedig, gemeenschap pelijk uilgaan van de gemeente op de straten tot een luiden lof van de god heid. Daar moet men naar luisteren. Zooals wij van de katholieke kerii kun nen lecren de deuren van onze kerken voor de geloovigen open te zelen lot een een dagelijksohe aanbidding, zoo moeten voor de geloovigen open te zetten tot een godsvereering buiten de kerkmuren.. Zullen wij ons niet bij een optocht aan sluiten, wier wapperende vanen, spreu ken en beelden uit liet N. Testament dra gen die verzoening en liefde tot God verkondigen en die manend ons toeroe pen; Komt mede, wij willen te zamen bidden onder den blauwen hemel?" De Duitsche geloofsgcncolen van de Nederlandsche processie-bestrijders zijn blijkbaar al een heel stapje verder Niel alleen denken zij er niet aan den Kaliio- thoiïeken het houden van processies le verbieden, maar zij zinnon zelfs op na volging van dit Roomsch gebruik. Bij een dergelijke voortschrijding dor ideeën is een processieverbod niet tegen te houden. Onze Nederlandsche confes- sioneclen moesten dat eens begrijpen gaan! Onder bovenstaand opschrift schrijft „Me4itor" in de „Residentiebode"; „Dicht bij de Balaafsche Pclroleum- Maa'schappij, aan de Oosiduinlaan, is eenige jaren geleden een Reuz-cngeb-ouw gesticht, gewijd aan Sint Statisticus. De houw van dit kasteel werd van Rijkswege verzorgd en, aangezien liet Rijk 'och geen raad weet met zijn kasgelden, werd de zaak flink aangepakt. Hecht en sterk werd het paleis na 3-jarigcn bouw verklaard gereed te zijn en na nog een half jaartje peinzens werd hel gebouw werkelijk ook in gebruik genomen, d.w.z. allerlei colleges en deputation werden uil- genoodigd om het gebouw le bekijken en aangezien het werk voor de Statistiek in den regel nogal saai is, ging dit met tal van feestelijke bijeenkomsten gepaard en werd er zelfs een glaasje wijn hij geschon ken. Nu, dat was geen kwaad idée. Vooraf was de voorgevel door den op persten Rijksbouwer nog eens nagekeken en deze vond de naamplaat niet doel matig. Drie letlers in grilligen vorm: C. 13. S. Dat moest veranderd worden, want telkens werd er aangebeld door allerlei mensahen, die vroegen wat die letters be- leekenden. Men had al een paar concier ges meer aangenomen om die menscihen te woord te staan en dat kou toöh zoo niet blijven, want do Statistiek wees al aan, dat er 11 Nederland 3 maal hon derd duizend Rijks-concierges waren en daar wilde men niet boven gaan. Geluk kig dat de Statistiek zoo in dienst van de hezuining kwam. Een nieuwe naamplaat werd besteld en (kijk de Statistiek maar na) voor oen simpele duizend gulden kreeg men toen [e lezen: Centraal Bureau voor de Statistiek. Maar to-en was ook alies keurig in erde en kon men aan 't werk gaan. Met een ijver, evenredig aan het doel. ging een legioen nul:ige Staats burgers, Stalen en Staatjes invullen en l'appetit vient en mangeant, bijna elke week werd er een nieuwe statistiek uitge vonden, zoo'n werklust kwam er opeens, d.w.z. lust tot werkverschaffing voor nieuwe ambtenaren. D:e menschcn vulden spoedig de ongeveer 40 lokalen die bij den aanvang nog zoo ongezellig leegston den en dat was vooral hierom zoo te be treuren, dat het niet economisch was. Toen hel kasteel lot in den nok gevuld was en do kelders zoo vol met Statistiek waren, dat men er niet meer in of uit kon als er een enkelen keer eens een cijfcr- vreter wat wilde nasnuffelen, toen, en dal is nu weer zoo'n gemak van een behoor lijke Statistiek, toen had men uitgerekend, dat volgens de Stalistisohe gegeven per 100.0 inwoners minstens 150 kilo karton ingevuld en opgeborgen moest worden en daar was men nog lang niet aan toe. En daarom gaat het Rijk weer bouwen. Naast liet gebouw wordt toevallig de Towniey-Hall afgebroken cn komt een flink stuk grond vrij. Daar gaat gebouwd worden een eerste dépendance van het Centraal Hoofdbureau. De mooie tuin en dat is nu wel wat jammer, wordt ook ge deeltelijk in beslag genomen,, maar de grond is te duur voor een blommetje en bovendien, de statistiek vraagt dringend om uitbreiding. Het nieuwe gebouw moet dienen voor een knoopen-statisliek. Een der vleugels moet dienen om ten spoedigste nu eens met absolute juistheid te weten te komen, hoeveel knoopen er in Nederland worden gebruikt, per jaar, per maand, per dag. Daarna hoeveel knoopen er verwerkt wor den aan mans- en vrouwencostuums, hoe veel aan bovenklecrcn, hoeveel aan on dergoed. Een andere vleugel zal onmiddellijk na de bijcenzameling der gegevens een sta tistiek in elkaar zetten om te weten te ko-- men hoeveel knoopen er per Provincie gebruikt worden, en per Stad en per Dorp en per inwoner. Het nut van oen dergelijke statistiek is ontwijfelbaar en een glorie voor ons land is het zeker, dat in geen enkel land ter wereld nog zoo'n statistiek bestaat, zelfs in China niet. En ook zal het dan eens uit zijn met dat plagerige liedje: „geen h.... meer aan je lijf, geen knoop meer aan je brhet zal niet lang meer duren." Met de stuk-ken in de Iiand zal men u overtui gen, dat het tegenwoordig anders is. Wel zal het misschien lang duren eer de statistiek aanwijst, dat wij te weinig belasting betalen, maar dat is niet zoo erg. Voor een nuttige zaak heeft ieder rechtgeaard Nederlander wel wat over. En bovendien, een „hervorragend"-amhte- naar heeft oen statistiek gedacht die zelfs zou kunnen bewijzen, langs zuiver statis- tischen weg, dat er tal van burgers zijn die hunne tevredenheid willen kenbaar maken over de practisedc: wijze waarop hun cijnspenningeu besleed worden. Daar wórdt bij den nieuwen bouw reeds op ge-, rekend, alhoewel in bescheidener vorm dan de man van het statistiek-vak oor spronkelijk had gedacht Die wilde er nog een vleugel bijbouwen voor dit doei, maag- de Minister van Financiën vond, dat een klein kamertje voorloopig wel voldoende zoïi zijn." Ecu belangrijke samenkomst. Loucheur en Ratlienau, de ministers van herbouw in Frankrijk en Duitscliland, zijn Zaterdag te Wiesbaden bijeengekomen ter bespreking der technische, Xmancieèle en economische bizonderheden van den we deropbouw van bet verwoeste gebied in Frankrijk. Loucheur heeft verklaard, dat zijn be sprekingen met Raliienan enkel een ge- dach'tenwisselin-g zijn. Het kwam hem voor, dat Ratbenau met goede bedoelingen bezield was en bij voegde er aan toe, dat de huidige besprekingen er toe kunnen strekken om de groote lijnen voor de be sprekingen der deskundigen vast te stel len. Nader wordt uit Parijs gemeld: De ontmoeting tusscben Ratbenau en Loucheur is Zondagochtend te Wiesbaden begonnen en oen wederzijdscbe uiteen zetting der algemeene opvattingen over de oplossing, die zou kunnen worden gege ven aan bet vraagstuk van den wederop bouw in de verwoeste gebieden. In den loop van dit eerste onderhoud gaf Ra tbenau uiting aan zijn wenscb, om de verplichtingen, die Duitsehland bij gele genheid van het ultimatum bad aanvaard le vervullen. Hij deed in bet bijzonder het voorstel om een aanzienlijk aantal Duit- schc arbeiders ter beschikking van de Fransclie rcgecring te stellen. 's-Middags vond een nieuwe gedachten- wisseling plaats tusscben de beide minis ters. De beide ministers hebben vooral de kwestie van het herstel nauwkeurig on derzocht, en daarbij in bel bijzonder hun aandacht gewijd aan den bouw van bou ten huizen, de levering van de materialen en de verstrekking van arbeidskrachten. Ratbenau legde inlichtingen over be treffende de Duitsche invoeren en uit voeren. Hij critiseerde de belasting van 26 pet. op de uitvoeren. Toen men bij Loucheur informeerde naar den uilslag van zijn onderhoud met Ratbenau, verklaarde Loucheur, dat Ratbenau den nadruk bad VRIJ NAAR HET DUITSTH. 18. J Hij zette als altijd, zijn wil door, tenmin ste 11 zooverre, dat uw vader besloot niet eerder dan dnavond voor zijn vrtrk naar lui dalberg met zijn oom te spreken. .Gedurende al dien tijd was Guhbridge in een andere richting niet werkloos gewcesl. Uw vaer merkte wel, dat zijn oom tegen over No'ï scherp en onaangenaam begon te worden; maar een vermoeden der val- sche rol, die zijn neef speelde, kwam geen öügenblik bij hem op. De oude man kon si delijk z.-r gramschap niel langer on derdrukken en overlaadde op zekeren dag Ju do .ogenwoordiglieid van Gulhbridge zijn niets kwaads vermoedenden neef met de bitterste verwijten en onrecht vaardigste JScóciuildigingen. wuthbridge gat zich het voorkomen «V.f hij ais middelaar wilde optreden, maar in werkelijkheid wist bij de woede «fins ooms ten tjppnnt le brengen. Uw va- d"'. de nu te aal het S|K?J van zijn verra derlijken vriend begreep, verzocht hem fca-oh voislrkl niet met de zaak to be moeien. Nu verloor Braunsberg plotseling het laalsle overblijfsel zijner zelfbehoer- sching. Hij liep naar zijn schrijftafel, greepliel daarmliggende testament, scheur de het in duizend stukken en wierp deze zijn neef in 't aamgezcht, terwijl hij zwoer, dat geen vo-et breed zijner landerijen, geen penning van zijn geld ooit in 't bezit van zijn (Maarden eeef zou komeD. Ook in de aderen u-ws vaderes vloeide heet bloed. Van dit ((Ogenblik af deed hij geen moei te meer, om zich le zuiveren van de be- schuldgingen, waarmede men hem overla den had. Een dur later bad hij het huis, dat hein zoo lang tot verblijf gediend had, voor altijd verlaten. Den volgenden avond reeds liet de lieer Braunsberg een notaris ontbieden cn dioteeröe hem oen nieuw testament, -waarin hij Wiiliam Gulhbridge tot eenigen erfgenaam be noemde." Mevrouw VVaiWhagen zweeg en lag uit geput in haar leuningstoel. De oogen van Helena waren vochtig, ge worden. „O mania", fluisterde zij, „hoe hitter hard moet de gedachte voor u zijn, dat juist de verloving met u aamleiding was geweest, dal mijnheer Braunsberg zijn Jiief onterfde", I „Ik wist dat destijds niet; ik vernam de geheele waarheid eers-t veel later. Gulh bridge had namelijk, om den slag met vol le zekerheid te kunu-en uitvoeren, op slu we wijze ook andere gebeurtenissen opge spoord en die zoo weten te draaien, dat zij een schaduw op het karakter en de eer van uw vader wierpen. Korten tijd na dat deze meerjarig geworden was, had hij een betrekkelijk groot gedeelte van zijn vermogen uit de bank gehaald, waaT liet geplaatst was, om daarmede een zijner vrienden uit een zeer moeilijke positie te redden. Omdat deze beloofde de som mis schien binnen hel jaar en zeer zeker na twee jaren terug te betalen en dringend strenge geheimhouding gevraagd had, was mijnheer Braunsberg van de geheele zaak onkundig gebleven. Guthbridg: had nu van deze wel is waar zeer onvoorzichtige handelwijze uws vaders gebruik weten le maken, en den ouden oom aan een gren- zenlooze verkvising van zijn neef doen gelooven. Toen ik naar de aanleiding van het ge schil vroeg, vertelde uw vader mij van de ze o-ngelukikige geldgeschiodenis, terwijl iiij, om mij verdriet ie sparen, de hoofd zaak verzweeg". „En papa heeft later nooit getracht zijn oom over den waren staat der zaken in te, Kchtenl" gelegd op den oprechten wenscli van de Duitsche regeering om alle voorwaarden te vervullen van het ultimatum. De mi nisters hadden de vraagstukken behandeld, zonder ze evenwel nog te hebben opgelost. De „Petit Parisien" is van oordeel, dat hoewel men geen sensalioneele beslui ten moet verwachten van deze gedachten- wisseling -toch dit resultaat reeds be langrijk is, dat een nieuwe methode schijnt te zijn ontworpen. De Fransche minister van de vernielde gebieden heeft er zich van kunnen vergewissen, dat Bathe- nau van zins is, een oplossing te helpen vinden. Rathenau heeft van zijn kani de praeli- schc moeilijkheden leeren kennen, die hij nog niet wist. Te beginnen met lieden is een 'betrekking ontstaan tusschen dc heide ministers. De heer Wolff, vertegenwoordiger te Parijs van den lieer Ratlienau, zal voor laatstgenoemde de onderhandelingen voort zetten. Ook kunnen Loucheur en Rathenau elkaar nogmaals ontmoeten. „Misschien" zoo eindigt de „Pelit Parisien" „staan wij aan den vooravond van een doeltref fende Fransch-Duitsche samenwerking." Opper-Silezië. De correspondent van den „Lokal An- zeiger" meldt uit Oppeln, dal de bekende commissie van 12 de volgende besluiten heeft genomen: De Duitsche zeifweerbaar- hei-d mag eerst dan worden teruggetrok ken indien d-e Poolsohe opstandelingen werkelijk zijn ontwapend, als affle uit Po len gekomen bende, 1 uit Oppar-Sitezië zijn verwijderd, als de Pool-sche grows volko men is gesloten, als allen die aan den op stand schuldig zijn in staat van beschul diging worden gesteld, waarbij geen am nestie mag worden verleend, als alle dooi de opstandelingen aangestelde autoriteiten zijn afgetreden en de gemeenten of plaat selijke burgerwachten den waarborg heb ben dat de voortzetting van de bewape ning der Polen onmogelijk wordt ge maakt De zuiveringsactie De correspondent te Oppeln van de „Lokal Anztiger" heeft met vooraanstaan de persoonlijkheden en vluchtelingen ge sproken en is op grond van bun mede- deplhigen tot de overtuiging gekomen dal de z.g. „zuiveringsactie van de Entente troepen" slechts een Fransche sehijrema- noeitV-e is. JQe Engeische bevelhebber ihSnpjMsr is feitelijk aan generaal Gratier oiHleigesahikl cn kan zonder diens toe stemming niets uitrichten. „Lei-oud, die Henneker heolemaal heeft ingepakt en diens troepen door verbrok keling in kleine afdeolingen e'tke actie van beleekeris onmogelijk maakt, wil de Pool- sche opstandelingen aan een zoet lijntje over de Poolsclie grens brengen, nrot be houd van alle wapens en -hun ge-heelen buit, om zoodoende een basis voor een nieuwen aanslag te houden. „Korfanty is in zijn hoofdkwartier te Schoppeni'lz voort-durend in contact met WaTsohau. Hij heeft oen goneralcn slaf, die uit twintig Fransche officieren inbur- gerklee-ding bestaat. Generaal Lerond heeft den Oppersten Raad voorgesteld, Korfanty hot herstel van de rust in O.-S. toe te vertrouwen. Korfanty moet zich daartoe bereid hebben verklaard en ge neigd zijn een uit Polen en Duitschers be slaand bestuur in le stellen". Hoe gegromd het wantrouwen van de Duitsche zelfwe-erbaarhei-d tegen de belof ten van Lerond is, blijkt uit bet feit, dal de Poolsohe benden Zondag achter liet front groote bedrijvigheid ontwikkelden, d-ie geenszins op een staking van den strijd duiden en dat de Polen ds plaatsen die de zelfweerbaarheid op bevel van dc Enjleniecommissie hadden ontruimd, op nieuw hebben -bezet. De mijnwerkersstaking in Engeland. De Dafly Telegraph verwacht veel van de oprichting van den nalionalen I0011- raad met oen onafhankelijk voorzitter met beslissende stem over alle geschil punten. Jaren lang heeft zulk een insti tuut, de verzoenir.gsraad, in Walles en Engeland zegenrijk gewerkt. De-ze voor zitter za! de eerste gewichtige beslissin gen nemen over het bedrag van het stan- daardloon op een rainimram-leeftijd, ver houding tusscthen loo-nen en willisten en het minimum-loon voor do slechtst be taalde mijnwerkers, indien dezen van meening zijn dat het standaardloon be neden het peil van het noodzakelijk le vensonderhoud! daalt, j A Ierland Het noordelijk parlement. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van den Sonaat van liet noordelijke par lement zijn 24 unionisten gekozen; onder de nieuwe senatoren zijn o.a. Lord Pir- rce, de bekende reeder cn eenige beken de groote iiimri11 i te Belfast. De se naat zal op 22 Juni bijeenkomen, wan neer de koning het parlement zal openen. Tegenspraak. De Russische h-andeiisdr-legatic spreekt uit naam van de Russische Sowjel-regec- ring uitdrukkelijk tegen, dat er een ver drag zou zijn geteekend tusschen Rus land en Ierland. Er is geen enket verdrag geen enkele overeenkomst r.odh met Simn Fein, noch met een andere partij in Ier land door Sowjet-Rus-Iand of een zijner bijzondere instellingen aangegaan. Misdaden van Sinn Fein. Sitnn Fein heeft in de afgelooipen week eenige vreeselijke misdaden gepleegd. De koelbliocdiigste schan-cldaad was de moord op den ouden deken van Heigh-lku in hel graafschap Cava-n. Een bende gewapende kerels drong in den vroegen ochtend zijn huis binnen, voerde hem naar buiten en schoot hem dood-. Daarna legden zij zijn huis in a-seh. De eerwaardige geestelijke liad sedert 1913 onder ziin eigen familie teruggetrokken geleefd. Hij was tachtig jaar. Te Dublin zijn Zondagavond' twee mammen, genaamd Brennan en Smith, die, naar men gelooft, gewezen soldaten wa ren, door rebellen doodgeschoten Gisteren is in het graafschap Kilhóg- gan gescholen op den konstabel Me chili terwijl hij naar de kerk ging. Hij is later aa-n zijn wonden bezweken. Een ander werd te lascaroll uit zijn huis gehaald en doodgeschoten. Aan zijn lijlk vond men een briefje dat hij een spion was en het verdere opschrift: Dit lijk mag niet weggehaald worden." Hel lijk b-eef tot den volgenden ochtend bij den weg liggen. De man was weduwnaar met vijf jonge kinderen. De nieuwe gewelddaden worden onge- IwijfeSd gepleegd cm de onderhandelin gen, die de gematigden wenschcn, te sa- boleeren. DE MOORD OP GAREIS. Over den toestand in Beieren kan na der nog worden gemeld, dat de hoofd commissaris van po-Klie Poeluer den op tocht die men van plan was gisterenmid dag te houden heeft verboden Het schijnt dat de arbeiders niet bijzonder veel ani mo voor de voortzetting van de algemee ne staking hebben, want nie.t alleen de rechtss taande Lokal Anze'ger, dodh ook dc Maandag-uitgave van de Vossiscthe Zeiltuig deeit mede, d-at in de kleine be drijven de arbeiders bevreesd zijn dat de stakingsdagen niet zullen worden betaald. Zondag hebben de trams gereden, ook de treinen, en was het beeld van de statd München volkomen normaal. Over den moord zelf wordt nog be kend, dat gescholen is met een browning van 6 m.m. kaliber en dat twee personen de daad hebben uitgevoerd. De mededee- iingen van burg-TS over hetgeen zij aan de personen hebben waargenomen met wie de oppervlakkige beschrijving van de daders overeenkomt, zijn zeer schaarsch. Men heeft beproefd met een politiehond liet snoor te volgen, maar blijkbaar ge schiedde .dit te laat, want er was zeer vcei regen gevallen. GEMENGDE RUITENL. BE RICHTEN. EEN VEEREN-WET. Het Engelsichc Lagerhuis heeft Vrijdag eenige, niel van de regeering uitgegane wetsontwerpen in derde lezing afgedaan. In derde lezing werd dc vcêren-wet (Plumage Bill) aangenomen, die den in voer in het Vereenigde Koninkrijk ver biedt van vederen, met uitzondering van struisveeren en eiderdons. Zij beoogt de bescherming van fraaie vogels ais koli- bri's, zilverreigers en pardijsvcgels tegen „Neen, bij vreesde te zeer, dat men hem van eigenbaat zou beschuldigen, en bui tendien dacht hij ook aan den invloed van zijn neef. Het was immers te zeer in diens belang, dan dal hij, bij zijn ruim geweien, daartoe niet middelen en wegen gevonden zon hebben". „Maar wie was dan eigenlijk die vriend, vrien papa het geld geleend heeft?" vroeg May. na eenige oogen!(likken. „Die vriend? Ik meendal ik u dien reeds genoemd heb. Het was de beer Ber- ling te Erzenbach. Kijkt mij maar niet zoo verwonderd aan", ging zij met een halven glim Etch voort: deze beer was toen nog niet zoo schatrijk als nu, maar eenvoudig een der beddenden in de. zaak zijn vaders. Deze was ook zoo ten naaste bij met niets begonnen, en was, gelijk de meeste menschen, die hun fortuin mot moeite door lang en aanhoudend werken verworven hebben, angstig er op bedacht, alles zuinig bij elkander te houden. De jongste zoon studeerde voor dokter. Hij was de verirouwdste vriend uws vaderen door hem maakte Iiij ook kennis met den oudsten zoon, den tegenwoordigen eige naar der fabriek, dien hij later eens bij ge legenheid vaE cvn tochtje in een boolje met levensgevaar uit het water redde, ge lijk u -bekend is. Nu, die jonge man bad in, 't geheim een tamelijk groole som mei kwelling en uitroeiing. Zij treedt pas over negen maanden in werking. liet wetsvoorstel, dat nu eindelijk aan genomen is, is hot gevolg van een veertien jaar iangen veldtocht in bet 'parlement legen liet uitroeien door wreede en stui tende metbede van mooie vogels, die hoogst nuttig zijn bij de bestrijding van insecten. In vele gevallen worden de verren voor opsmuk in den broedtijd bij de levende vogels uitgetrokken. In 1907 werd Lord Aveb-ury's veèrenwet in liet Hoogeriiuis ingediend. Na dien tijd zijn een reeks van welvoorstellen gevolgd volgens dezelfde beginselen, maar totnog toe hadden zij schipbreuk geleden. Het is een verdienste van de coalitie, dat zij eindelijk, met ovcmi-innuig van liet verzet van de belanghebbenden, een inaatrege. tot wet heeft v. 1 keven, dien alle welgezin- den moeten loejuiclieu. Dc bond van voormalige krijgsgevan genen heeft Zondag le Berlijn een groo'e belooging gehouden voor de vrijlating van de Duitschers die thans nog in Frankrijk gevangen zitlen. Het beet dat zij gewone misdrijven hebben begaan, dodh de woordvoerders van de oudgedienden ver zekerden gisteren dat de meesten slechts hebben getracht te vluchten en zidh tegen wecergevangenneming hébben verzet. Een ten slotte aangenomen motie doet een beroep op de rijksregeeri-ng om voor de vrijlating van deze mannen aites in het werk le stellen. De rijksburgerraad heeft In zijn le Müncfien gehouden jaarvergadering zich uitgesproken voor het herstel van de zwai-t-wit-roo'de rijkskleuren en voor eer wettelijke bepaling dat ook de Duitsolie ha<ndelsvlag zwart-wif-rood zal zijn. De doctoren hebben Lloyd George voor et-n week verboden om aan openSjare werkzaamheden deel te nemen. (Daarom o.Tn. is de rijksconferenlie uitgesteld, ver der ook omdat de Canadeezen nog op zich hebben laten wachten). -Met de stemmen der socialisten legen heeft h pt Zvveedsohe parlement besloten, de wet op den aebtuursohen werkdag in dien zin te herzien, dat bij de toepassing meer rekening kan worden gehouden met ■de behangen der nijverheid. Het „nationaal Russisch eo-ngres" te Parijs beeft een motie aangenomen, waar in gezegd wordt, dat alle Russen zidh moeten ver.oeraigen ter bestrijding vain hel bolsjewisme er. ter verwezenlijking van de democratie op grondweti-gen grondslag. Met 256 van de 291 stemmen heeft de Ilaliaansèhp senaat besloten aan den ko-njng voor le stellen Tittoni tot presi dent van den senaat te benoemen. - De vroegere Duitsche duikbooten U 135 en U 161 die n-u le Devonport liggen, jullen in liet Kanaal in diep water tot zinken gebracht worden. Dreigend conflict. Men meldt van georganiseerde arbeiderszijde Reeds maakten de bladen melding van het plan der N. V. Kon. Ned. Papierfa brieken van Gelder en Zn o»i den ar beidstijd te verlengen en de- ioonén te verlagen. Deze voorstellen der directie, dae zeer onverwacht kwamen, hebben onder het ongeveer 2000 man sterke personeel der firma heftige beroering gewekt. Niet alleen heeft het den arbeiders in sterke mate bevreemd, dat deze firma, plots met een loonsverlaging komt, maar vooral de verlenging van dên arbeidstijd heeft verontwaardiging opgewekt. De oorzaak hiervan is, dat deze ver lenging „Zondagsarbeid" beteekent. De Directie wil met ingang van 18 Juni voor het continuebedrijf een Zaterdagsavond ploeg instellen, die oin 10 uur 's avonds opkomt, en dan met inbegrip van het schoonmaken der machines tot Zondags morgens 10 uur in de fabriek zitten. Het staat te vreezen, dat, wanneer de Directie bij haar voorstel blijft volharden, hier een zeer ernstig conflict voor de deur staat. Op de inmiddels- gehouden per- soneelvergaderingen, welke zeer druk be zocht waren, werd den Hoofdbesturen op gedragen, zich tegen de voorstellen der rpectie, desnoods met de scherpste mid delen, te verzetten. speculeeiren of bij 't spel verloren en kwam ten gevolge daarvan in oen zeer moeilijke positie. Hij moest het geld op oen bepaalden dag betalen cn zag geen mogelijkheid een zoo groote som bijeen le brengen zonder voorkennis zijns vaders. Waarschijnlijk meer om zijn hart te ver lichten, dan in de hoop hulp te vinden, nam hij zijn broer in 't vertrouwen. Deze sprak mot uw vader, en eenige dagen later was de lichtzinnige jonge man in 't bezit der vereisehte middelen om aan zijn ver plichtingen te voldoen". „De heer Beding heeft zijn dankbaar heid voor deze hulp in den nood op een merkwaardige wijze getoond", zcide Hele na met een minachtende trek 0:11 haar mond, „Dat begrijpt gij niet", zeide Max spot tend. „Mijnheer Berling is van top tot teen een man van zaken. Hij heeft immers h.r geleende kapitaal terugbetaald; wat zou men meer van hem kunnen verlangen of verwachten?" Mevrouw Wnlihageu schudde liet hoofd. „Hij beeft het, helaas, niet terugbetaald, maar het, natuurlijk met toestemming uws vaders, tot een nieuwe, veelbelovende beursspeculatie gebruikt. Deze mislukte en al het geld was verloren. Dit gebeurde kort na den dood van den ouden heer Eerlang, weinig weken, voor het geschil 'l uws vaders mei den heer Braunsberg". „Abt" zeide Helena. „En tot vergoeding van het, door zijn schuld verloren for- luin, hieitp hij hem to-t een betrekking bij het stedelijk bestuur, Hoe edelmoedig-" „Mtjn lief kind, wij hadden alle re-den den heer Berling voor zijn bemiddeling dankbaar te zij-n", hernam de moeder op afkeurenden toon. „Het weinige, dat u-v va-der nog bezat, was niel voldoende tot voltooiing zijner studie. Daarom gingen wij na d-e voltrekking van ons huwelijk naar Erzeitbaob. Dat wij ons juist daar metterwoon gingen ves'igon, was hoofdza kelijk op aanra-dan van den jongeren Ber- iing, die op het punt stond zich daar als dokter tc vestigen. Hij stierf, helaas, reeds na weinige maanden". „En papa heeft dus zijn oom nooit weer gezien?" vroeg Helena. „Si-ecnts ais lijk. Omlrera! drie jaren na ons huwelijk ontvingen wij het bericht van zijn overlijden. Uw va-der reisde er heen om dc begrafenis bij te wonen; hij had den ouden inau steeds een dar-kba-re genegenheid bewaard. Met Gulhbridge, hielden wij, gelijk gij wel kunt denken, vo,strék! gr-en ken-rais aan; ik wist niet eens of hij nog leefde of nfe. (Tared vetvojad)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5