mrnrnmimmmmmm* SSnnersSatidsch Nieuws. tweede kamer. Gemengd Nieuws. Korte Berichten,.. v5é ervaring moge inderdaad lécren, claf Ben zittend Kabinet moeilijk een stem 's, /A bons ovcrieeft en dat elke regcering een 1 o i, aan lal ontevredenen maakt, daar staan, ijvat liet tegenwoordig ministerie lietreft en de politieke gesteltenis, waaronder wij fhans leven, andere overwegingen tegen over. Kan, om slechts dit cene te noeanen, Iemand antwoord geven op de vraag, wie Bal moeten rcgecrcn. indien Rcdhts niet (neer aan oppositie is?" 3Jet Klad komt tot het besluit, dat de üknvkere voorspelling van den Haagschen briefschrijver voldoenden ondergrond Bnist. i Zij houdt geen rekening met de huidi ge omstandigheden. En ze schokt geheel noodeüoos het ver- Irouwen, dat men met reden mag koes teren op een rechlsche overwinning in bel volgend jaar. DE WOLF CONTRA DR. BEiERENS. Tusscthen den heer B. Th. de Wolf het bekende Katholieke gemeenteraadslid van iAjmsierdam en bekend propagandist en Dr. J. F. Beerens uit Utrecht, had Maan dagavond in een slamipvolle zaal van „.Saïvatori" a, d. Am-stel te Amsterdam, tiet aangekondigd openbaar debat plaats. Zooals bekend is had de onvervaarde Katholieke propagandist de sprekers op Ide protestantsche samenikomsten in de N. G. Ivapel, waar door een vierial predi kanten een heftige en dikwijls minder loirhare middelen niet schuwende cam pagne tegen de Katholieke kerk is ge- ivocrd, uilgedaagd lot een openbaar de bat, waarop alleen dr. J. F. Beerens van [Utrecht, inging. De tijd voor beide sprekers was op 'n Sialf uur gesteldwaarna nog gelegenheid £ou zijn tot een kort wederwoord. Tegenover de door Dr. Beerens ont- Iwik'kelde 7 stellingen ter bestrijding van het Pausdom, stelde de heer De Wolf SQe volgende tegenovergestelde stellingen: 1. Het Pausdom der Katholieke Kerk /wortelt in het Evangelie, maar dat Lu- Hher als de eerste Protp-'antsche Paus .optreedt gelijk thans nog iedere Protes tant uit het Evangelie de waarheid haalt. Idie hem goeddunkt, moet beschouwd /worden als een „Fremdikörper", dat in'hot lichaam van Christus is binnengedrongen. 2. Het is waar, dat Christus den Apos- itel Petrus als opperhoofd der Kerk heeft hangesleld en verheven. Luther kreeg Ivan Christus geen aanstelling, om ais hervormer der door Christus gestichte j 'Kerk op te treden. v 3. Petrus was d</ eerste bisschop van jRome en het is een stellige waarheid, dat ide Pausen van Rome zijn opvolgers zijn Luther is echter niemands opvolger, zoo dat het Protestantisme niet van Christus (dateert, maar van het jaar, waarin Luther Ivoor het eerst.... protesteerde tegen de Jeer van de door Christus gestichte Kerk. 4. Het feit, dat de bisschop van Rome, (van den beginne af boven de andere pa triarchen stond, vloeit voort uit zijn aan stelling door Christus. Daarentegen staat ïde verwording -van het hedendaagsche protestantisme in verhand met het feit, dat het zich van Christus en het door (Herai aangesteld gezag losscheurde. 5. De Paus streeft niet naar werel-d1- Jijke macht, gelijk het protestantisme ivaak heeft gedaan, maar wel naar onaf hankelijkheid, om in vrijheid de Kerk te besturen en het geloof op aarde uit te breiden. 6. Het leerstuk der Pauselijke onfeil baarheid heeft grond in openbaring, ge schiedenis en rede, maar niet aldus het Prolestantsche vrij onderzoek, dat aan lederen aanhanger een zekere onfeilbaar heid toekent, met het gevolg, dat duizen- (den onfeilbaarheden eikander tegenspre ken. 7. Christus is het hoofd' der Katholie ke kerk en de Stedehouder van Christus iaanbidt als zichtbaar Opperhoofd van de Eiohtbare Kerk, die Christus met de on- fcicihlbaTe heeft gesticht, den Godniensch lals den Heer van hemel en aarde. Op heldere en uitvoerige wijze lichtte ■dc heer de Wolf zijn stellingen toe. De animo voor bijwoning van het de bat was zoo groot, dat voor achten reeds 'de zaal geheel was gevuld en de politie moest post vatten, om de velen, d'ie nog ben plaats begeerden, terug te wijzen, i Het debat verliep in de grootste orde. Het bezoek van den Japanschen Kroonprins. Naar wij vernemen, zullen aan den 'grooten gala-maaltijd ten koninklijken pa- Oeize op den Dam te Amsterdam, welke des avonds ten 8 ure na de ontvangst door de Koningin van den kroonprins van Japan ter eere der Japansche prinsen plaats heeft, met Koningin en Prins, prins Hiro-Hito en prins Kan-In, ruim honderd genoodigden deelnemen, o.a. de voorzit ters van de Eerste en van de Tweede Kamer, de ministers hoofden der departe menten van Algemeen Bestuur, de vice- president van den Raad van State, de president en de procureur-generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden, de president van de Algemsene Rekenkamer, de commissaris der Koningin in Noord- Holland, de Japansche gezant bij Ilr. Ms. 'Hof cn de leden der Japansche legatie, de hoofden der verschillende bij het Neder- Hand-sche Hof geaccrediteerde gezantschap pen, de liofdignitarissen van heide landen, /{•••e Japaiiscilie consul te Amsterdam. Wat de aankomst te 's-Gravenhage be treft Donderdag 16 dezer tegen dien avond', /vernemen wij nog enkele bijzonderheden, /waaruit blijkt dat het juiste tijdstip van aankomst per Staatsspoor thans is vastge steld op 6 uur 24 minuten 's namiddags. Waar de ontvangst te Amsterdam een geheel officieel karakter draagt, zal die te 's-Gravenhage uiteraard het karakter van kléin-gala dragen, zoo dat o.m. de stoet, Waarmede naar het Koninklijk Paleis in het Noordeinde zal worden gereden, fcenlgszin-s anders samengesteld zal zijn. In de residentie zal grim eere-escorte cavalerie in den stoet rijden, en zal de (kroonprins in een galarijtuig mot vier paarden hespannen .plaats nemen, terwijl Je Amsterdam er voor de gala-caleohe zes paarden zullen gespannen zijn. Prins Kan- Jn rijdt ook in Den Haag in een met vier paarden hespannen gala-rijtuig. In hot rijtuig van den kroonprins, dat voor afgegaan wordt door een rijtuig met den kamerheer-ceremoniemeester, baron van HardenbroOk van Lookhorst, neemt ook Z. K. H. de Prins deT Nederlanden plaats, /die. niet den kroonprins uit Amsterdam Zal mértekomcrr, KéfteWri'S graaf Snift?-"- miohinda, lid van den Japanschen Bijzon deren Raad, een der hoogste autoriteiten die tot het Japansche gevolg bobooien. Ter rechter- en linkerzijde van hot rijtuig van den kroonprins rijden onderscheiden lijk de o rdonn an ce officie ren der Koningin te luitenants jhr. D. W. Siekinghe en jtir. II. von Hoyden. In een aantal Hof-landauers sluiten zich dan de leden van het gevolg aan de rijtui gen der Prinsen aati. Op het perron zal de Kroonprins be groet worden door den Gouverneur der Residentie luit.-generaal Burger en den waarnemenden burgemeester, terwijl in de Koninklijke wachtzaal nog eenige andere autoriteiten bij den Kroonprins hum op wachting zullen maken na aan hen te zijn voorgesteld zooals de commissaris der Koningin in Z.-Holland, baron Sweerls de Lamdas Wyborgh, de wethouders van Den Haag, de gemeente-secretaris mr. Ter Pelckwijk, de waarnemende procureur- generaal bij het gerechtshof te 's-Graven hage, advcaat-generaal mr. Mazel, de kolonel Laatman, plaatselijk comman dant te 's-Gravenhage; de kamerheer- ceremoniemeester der Koningin, baron van Harderbroek van Lookhorst enz. ,Naar wij vernemen zal Zaterdag 18 dezer door den Japanschen gezant te 's-Gravcn- hage, den heer Sbichita Takuikc, in ho.' Palace Hotel te Scheveningen oen dine: worden gegeven ter eere van den kroon prins van Japan en prins Kan-In. Tot de genoodigden behoort de Prins der Neder landen, terwijl voorts zullen aanzitten de leden der Japansche legatie, onderschei dene leden van het corps diplomatique, de minister van buileiilandsclie zaken, hel gevolg van den kroonprins, zoomede vele andere autoriteiten. Na het diner zal de kroonprins in het zelfde hotel een ontvangst houden. Nader vernemen wij nog het volgende: Ofschoon wethouder van Vuuren, we gens ziekte van den burgemeester als waar nemend burgemeester optreedt, verhindert een klein lichamelijk ongemak hem in die hoedanigheid Donderdagmiddag den Ja panschen kroonprins bij diens aankomst alhier te ontvangen op het perron. Dit zal nu geschieden door. den wethouder mr. Droogleever Fortuijn. De eerewacht in het Staalsspoorstation te 's-Gravenhage zal worden gevormd door een compagnie uit de brigade Grenadiers en Jagers, onder bevel van den kapitein van het Reg. Jagers, P. E. Hajenius. Bij deze eerewacht zal worden medegevoerd het vaandel van het Reg. Jagers, terwijl de Jagerkapel, onder den kapelmeester Jouve- naar, bij de eerewacht is ingedeeld. De eerewacht voor het Koninklijk Paleis in het Noordeinde beslaat eveneens uit een compagnie uit Brigade Grenadiers en Ja gers, met regimentsvaandel en de Konink lijke Militaire Kapel, onder leiding van den reserve te luitenant Boer, directeur dier Kapel. Deze eerewacht staat onder bevel van den kapitein van het Reg. Grenadiers, M. Tydeman. R.K. OENTR. RAAD VAiN BEDRIJVEN. Naar aanleiding van bet bericht om trent het voornomen van prof. mr. J. A. Veraart, om eerlang ontslag te nemen als voorzitter van den R.K. Gentralen Raad van Bedrijven, heeft de „Msb." zkth in verbinding gesteld met prof. Veraart, die mededeelde, dat dit bericht van allen grond ontbloot is en dat een dergelijk voornemen thans niet bij hein bestaat. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID HOLLAND. De eerste vergadering van de zomer- zitting zal gehouden worden 5 JuB a-s„ des voormiddags te 11 ure, in de verga derzaal van de Eerste Kamer. Overgelegd is de rekening wegens pro vinciale inkomsten en uitgaven over 1919, aanwijzende een nadeelig saldo van ƒ36.308.98 (ontvangst 5.157.110.72^, uitgaaf 5.193,414,70%). Volgens de ontwerpbeg rooting voor 1922 wordt ter bestrijding dor uitgaven voor gemeld jaar gevorderd de heffing van 23 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting (gebouwde en ongebouwde eigendommen), van 20 opcenten op die der personeele belasting, van 2 opcenten en van 2 opoeuten op de hoofdsom der Rijk sink om Sten-bel as ting VISUM VOOR DUITSCHLAND. Naar de „Deutsche Woohenzedt f. <d. Niederiande" meldt, is er bij den Duit- sdhen Rijksdag een wetsontwerp inge diend, dat de kosten voor een pasvisum naar Duitschland in ons land stelt op: 6 voot écn reis naar of door DuitschJamd. 9 voor één reis naar of door Duitsoh- lamd en terug. 15 voor jjieer dan één reis en terug gedurende 3 maanden. 24 gedurende 6 maanden'. f 36 gedurende een jaar. Voor Duitschers zijn de kosten de "helft, aangezien zij voor een reis naar Duitsch land geen visum noodig hebben. Men lette er op, dat de Rijksdag liet wetsontwerp nog moet behandelen. Nu is het visum vof één reis en terug nog 18 (niet verhoogd tot 27, gelijk een gerucht wil). Verkeer en Posterijen. De dure porto-tarieven. In de „Tel." kwam een paar dagen geleden het volgende bericht voor: „De verhoogde tarieven der posteijen hebben bet postverkeer zoodanig doen verminderen, dat op verschillende kan toren bestellers overcompleet komen en daarom kulpbestellers worden ontslagen met 4 weken opzegging. Hieronder zijn er met 1 Oen meer dienstjaren in lossen dienst". Op navraag verklaarde de directeur- generaal dat het bericht „in dezen vorm" niiet juist is, doch het feit van ver mindering van postpersoneel werd niet ontkend. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VROU WELIJKE AMBTENAREN. Bij geneeskundig onderzoek van vrou welijke ambtenaren of candidaat-aaiblc- naren voor de Posterijen kan, indien de betrokkenen dit wenschen, bij het onder zoek tegenwoordig zijn een familielid, een vriendin of een verpleegster. Indien aan de tegenwoordigheid van een verpleegster de voorkeur gegeven wordt, moeten de candidaten zelf zorg dragen dat deze aanwezig is. De kosten, hieruit voortvloeiend, komen, tot een maximum van f 2.50, voor rekening van de postadministratie. I13t oirae Oost. Uitvoerverbod van rijst. Uit Buiten zorg wordt d.d. 7 dezer gemeld, dat het uitvoerverbod van rijst naar het buiten land is ingetrokken. LOÖDSBRANDËN, „Maïaram" meldt, dat het in brand ste ken van tabaksloodsen in DjokjanpMust- harende afmetingen aanneemt. Te Demang verbrandden 2 loodsen be nevens 7 dessahuizen. In Sorogad-oog en Wanadijoj-o alleen brandden reeds 15 loodsen af. De totale schade door de loodsbrandcn veroorzaakt bedraagt 200,000. De controle en liet toezicht van het bestuur en de politie zijn klaarblijkelijk onvoldoende verbetering van de beveiliging is dringend noodzake lijk. De directies loven 500,000 uit voor een procédé dat de loodsen onbrandbaar ïuaaikt. ALLEEN FLINKE EN BONA FIDE WONINGBOUWVEREENIGINGEN WORDEN ERKEND. Op de vragen van den heer Bongaerts betreffende ie bepalingen in liet Woning- besluit, omtrent weigering of intrekking van de toelating van vercenigingep enz., werkzaam in het belang van verbetering der volkshuisvesting, heeft Minister Aal- berse geantwoord, dat de bewuste bepa lingen in het Woningbesluit zijn opgeno men, om een einde te kunnen maken aan den ongezonden toestand, die zich geleide lijk heeft ontwikkeld. Er zijn n.l. in den loop der laatste jaren talrijke vereentgingen Jericlit, welke volgens de toenmaals aende voorschriften moesten worden toegelaten ais vereenigingen, werkzaam uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting, omdat haar statuten aan de voorschriften voldeden, maar waarvan bij voorbaat, hetzij blijkens de ervaring, niets voor de verbetering der volkshuisves ting viel te verwachten. Er zijn vele kleine vereenigingen, welker kunnen en willen nauwelijks toereikend is om enkele wonin gen te slichten voor den kleinen kring ha- rer leden en welke, is dat bereikt, zich bepalen tot het verhuren aan haar leden tegen zoo laag mogelijken huurprijs. Zoo doet het zich voor, dat in kleine gemeen ten eenige kleine vereenigingejjes naast el kaar voortsukkelen. De ervaring heeft bo vendien geleerd, dat er vereenigingen zijn, welke in kunnen of willen ten aanzien van het beheer bij matige eischen verre ten achter blijven. Deze woekering van vereenigingen zon der kracht is een toestand welke de wet gever niet heeft gewild en welke voor het algemeen belang en het belang van Rijks- en Gemeentekas niet kan worden toegela ten. Tot dusver ontbrak een bepaling, die de bevoegdheid gaf om dat alles tegen te gaan. Weigering en intrekking van toelating moet met redenen omkleed en in de Staatscourant openbaar gemaakt worden, en over intrekking van toelating moeten Gedeputeerde Staten en het Gemeentebe stuur gehoord worden. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. In het 17de jaarverslag der Ned. centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose wondt medegedeeld, dat de daling van de tuberculosesterf- te, dier eeds in 1919 aanzienlijk was, ook gedurende 1920 bleef voortdu ren. Terwijl bet aantal sterfgevallen aan tuberculose voor Nederland in 1918 was gestegen tot 20.24 per 10.000 levenden, bedroeg dit aantal over 1920 ongeveer 14.64. Het to taal aantal in 1920 in Nederland aan tuberculose overleden personen be droeg 10.027. Ten aanzien van den cursus voor opleiding van huisbezoeksters werd besloten, dat voortaan de rijksinspec tie toegang zou hebben, tot de lessen en bij de examens zou kunnen aan wezig zijn, waarbij zij mede het recht zou hebben te beslissen over de toe lating van de candidaten. Aan de Regeering werd 325 keeren advies uitgebracht over de aanvragen voor subsidie. Als afgevaardigde voor de Tuber- culoseconferentie te Parijs werd dr. M. W. Pijnappel aangewezen. Van de opbrengst der Emmabloeui- collecte kwam aan sanatoria en N. C. V. f 12.000 ten goede. CONGRES OVERHEIDSPERSONEEL'. De Bond de Rechtstoestand, de Cen trale van Hoogere Rijksambtenaren, de Centrale yan Hoogere Gemeente ambtenaren, de Centrale van Vereeni gingen van Personeel in 's Rijksdienst en het Comité van Neutraal Over heidspersoneel, hebben. Zaterdag te Gr a ven hage een congres gehouden, ter bespreking van de wenschen der betrokken organisaties ten aanzien van de wetsontwerpen op de Rechtspositie en de Pensiomieering van Burgerlijke Rijksambtenaren. In zake de Rechtstoestandwet werd aangenomen een resolutie, die con stateert, dat een spoedige totstand koming dier wet zéér noodzakelijk is en levens, dat, mocht het wetsont werp ongewijzigd worden aangenomen, nog vele gerechtvaardigde wenschen der ambtenaren onbevredigd zullen blijven; dat dit zeer speciaal het ge val is met het proces-recht en de overige, in het bijzonder op de ver gadering besproken punten. Verder wordt er in de medewerking der Tweede Kamer ingeroepen, teneinde verschillende opgenoemde wijzigingen in het ontwerp te willen bevorderen. Nog werd een resolutie aangenomen in zake bet wetsontwerp tot rege ling van de pensioenen der ambte naren. Het congres is n.l. van oor deel, dat de weinig tegemoet komen de bonding der Regeering, aangeno men tegenover de in het Vcorl. Ver slag door de Tweede Kamer geuite wenschen hun rechtmatige verwach tingen. heeft teleurgesteld: dat zij zich daarom genoodzaakt zien alsnog te blijven aandringen op door verschil lende Kamerleden als billijk en nood zakelijk erkende verbeteringen. Het congres is van oordeel, dat het ouder domspensioen van 70 pCt. in vele ge vallen blijft beneden, in andere geval len weinig uitgaat boven de bedragen volgens de oude bepalingen, zoodat met klem verhooging, minstens tot 80 pCt., wordt bepleit: dat de leeftijd, waarop recht op pensioen is toege kend op 65 jaren, te hoog is gesteld en den ambtenaar op 60-jarigen leef tijd dat recht dient te worden gegeven: dat het stellen van een maximum-grondslag zoowel voor de mmim wteduwén 'als vftöT 3e ambTeïufren leidt tot groole onbillijkheden en in ieder geval die maxima te laag zijn gesteld enz. DE TUBERCULOSE-BESTRIJD ING. De Eimmabloem-colleole heeft dit jaar 100.000 opgebracht. VAN HET HOF. Naar wij vernemen, heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden het voornemen rich in de maand Juli wederom naar Zwitserland te begeven tolt het onderne men van verschillende bergtochten.. GEEN iNVINSTUITKEERING AAN DEN STAAT. l Naar de „Tel." verneemt, Zal in de begrooting der Staatsmijnen voor bet volgende jaar gewag worden ge maakt van de moeilijke tijden en groote onzekerheid betreffende de kolenindustrie. De uiterste zuinigheid moet betracht worden om tot ceu sluitende exploitatie te komen. Op de begrooting voor 1922 zal dan ook bwaarschijnlijk geen. winstüiikeerjng «an den Staal der Nederlanden wor den geplaatst. De voornaamste nieuwe werken, waarvoor gelden uilgetrokken worden, zijn de bouw van twee nieuwe oven batterijen voor de cokesfabriek, ter wijl het volgende jaar ook begonnen zal worden met het bouwen van ccne Electr. centrale op de mijn Haurits. i ZONDAGSRUST IN DE i JOURNALISTIEK. De .ministerraad heeft zich "bezig ge houden ,met de kwestie van de Zon dagsrust in het krantenbedrijf. Het wets ontwerp, dat in de maak is, zal arbeid in de krantenbedrijven verbieden van Zondagochtend .,6 uur tot Maandagoch tend zes uur. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN Naar de Romeinsche correspondent van de ,„Tijd" bericht, bevat de jongste af- leveriing der „Acta Apostolicae Sedis o.a. do officieele mededeebng, dat door Z.H. den Paus aan den oud-voorzitter van den ministerraad nrr. P. W. Cort van dor Linden het Grootkruis is ver leend van de Pius-orie en aan oud- minister ,Jhr. J. Loudon het Grootkruis in de orde van den H. Gregorius den Grooten. i Vergadering van Dinsdag li Juni. REGELING DER WERKZAAMHEDEN. De heer K'RUYT C. P. vraagt verlof tol een interpellatie over de afschaffing van ■de pasvisa. Op dit verzoek zal morgen worfen beslist De VOORZITTER doet het voorstel dc grondbelasting en andere ontwerp en w e er op de agenda le plaatsen na de Zondags wet De heer MLMRGHANT V. D. stelt voor de andere ontwerpen te plaatsen voor de Zondagswet Verworpen met 46 tegen 36 stemmen. Een voorstel Merchant om de grond belasting met het nieuwe ark-kol 7 naar de afdeelimg te zenden wordt verworpen met 54 legen 28 stemmen. Een voorstel-Wijik om de militaire cn burgerlijke pensioenwetten te plaatsen voor de Zondagswet w-ord't verworpen inet 44 legen 38 stemmen. Een voorstel-,T. Ter Laan om ook de regeling der rechtspositie van ambtenaren vóór de Zondagswet te behandelen wordt verworpen met 45 tegen 36 >i ommen. Voortgegaan wordt met de behandeling van de i DIENSTPLICHTWET. De motie-Ter Laan (schorsing der be raadslagingen wegens de onvoldoende fknaecieele voorbereiding en: niet opko men van de 2de groep lotelingen 1921) wordt verworpen met 53 tegen 29 stem men. De motie-Kruyi (schorsing der beraad slagingen wegens onvoldoende fi-nancieele voorbereiding) wordt verworpen met 78 'tegen 6 stemmen. Een amendement-D-uymaer van Twist om de vooroefeningen te stellen oii-dcr leiding van den vrijwill'igen landstorm, wordt aangenomen met 55 tegen 25 stem men. Nadat de MINISTER heeft verklaard, tegen de strekking geen bezwaaT te heb ben, wo-rdit het amendem-ent-Drion om niet over ie gaan tot instelling van een com missie voor vrijstellingen, waaromtrent de minister de beslissing aan de Kamer laat, aangenomen met 5S tegen 24 stemmen. Het amendement-Ter Laan om op grond van gemoedsbezwaren vrijstelling te ver kenen naar bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen regelen, wordt verwor pen met 65 tegen 23 stemmen. De mölie-Drion vragende om nadere wettelijke regeling van de vrijstelling we gens gemoedsbezwaren, wordt aangeno men z. h. st. Het amendement-Wijk tot de invoering van de aanwijzing voor economische dien-sten van vrijgeloten en vrijgestelden, wordt ingetrokken, nadat de MINISTER heeft verklaard, dat de regcering zich met de zaak zal bezighouden. De heer WIJK, B. D. W„ licht een amendement toe om het contingent te ver- hoogen van 23.000 tot 28.000 taan. De heer DE MONTé-VERLOREN, A.-R., verdedigt een amendement om het verschil tnsschen reserve-troepen en kerntroepen op te heffen. Hij verklaart dat de voor stellers desnoods het eenheidsleger 6 in plaats van 5 maanden willen laten oefenen. De lieer DRION, V. B., is nog tegen liet denkbeeld, belichaamd in het amendement. De heer DUUMAER VAN TWIST, A.R. betoogt, dat het amendement g-cc-n verzwa ring van persoonlijke en financieele lasten bet eekent, als men let op de groole som men welke voor de voorgestelde wet zou den noodig zijn. Be heer VAN VEEN, C.-H., verdedigt na der het amendement. De Leer IER LAAN S. D. A. P., bestrijdt de opheffing van hel verschil tnsschen kerntroepen en reserve- troepen, doch juicht vermindering van oefentijd tot 5 maanden toe. Dc heer OUD, V.D., meent dat voorstel len van den Minister en die van den heer Van Veen geen verschil maken wat be treft persoonlijke en financieele lasten. Sympathiek vindt de gedachte van een eenlieidsteger. De heer VAN DER LAAR, C, S. P. is tegen de amendementen. MINISTER POP verklaart, dat hij het amendement-Wijk niet kan aanvaarden. De amendementen-De Monlé-VerloTen zijn voor de regeering onaannemelijk om de teïzwaring tan pfrsoönlijke" 'eti 'finStïcïeële lasten en het onvoldoende van een oefe- ningstyd van 5 maanden. EEN MOORDAANSLAG. Te Leiden heeft Zaterdagavónd de sohildorsknecht Brand een aanslag ge pleegd op het leven van den advocaat mmr. P. E. Briöt, seoretaris van den Voogdijraad. Br. was door de rechtbank uit de ouderlijke macht ontzet cn nu had mr. B. als secretaris van den Voog dijraad beslag laten leggen op een ge deelte van dien3 loon ton behoeve van de kinderen. Hierover ontsticht, heeft Zaterdagavond Brand, na r.ioh oerst da nig aan sterken drank te goed te hebben gedaan, het bureau in het Noordeinde weten binnen te komen cn wilde daar onder het uiten van versehi Hondo be dreigingen mr. Br. met een groot scherp mes te lijf; deze wist echter den aanval te ontgaan door ijlings het vertrek le verlaten. Met den huisbewaarder kwam hij toen terug en samen hebben zij Brand aangegrepen en op straat gezet. Brand trachtte toen met geweld door de deur het gebouw binnen te komen. Eenige artilleristen hebben hem evenwel over mand waarbij zijn mes op den grond viel, dat door een verpleegster werd op geraapt en aan de politie werd overge geven. Brand is door de politie gearresteerd on Maandag naar het Huis van Bewa ring te 's-Gravenhage overgebracht. FABRIEKSBRAND TE ROTTERDAM. Maandagmorgen ontstond hrancl in de chemische fabriek voorheen dr. Haagens ie Rotterdam. De geheele nieuwe fabriek, alsmede do daarnaast gelegen houten loodsen en magazijnen gingen in do vlan- men op. Dank zij den gunstigen vind bleef de oude fabriek met de daarbij gelegen kantoorgebouwen gespaard. De schade loopt in de duizenden, doch woi'dt door verzekering gedekt. De oor zaak is onbekend. VONKEN EN VLAMMEN. Naar gemeld wordt, zijn de voorberei dende werkzaamheden aan do tentoonstel ling op Eleotro-technisch en Gasgebied, die van 16 Juli16 Augustus a.s. te 's-Hertogenboseh zal worden gehouden, in vollen gang. De aanleg van het nieuwe park langs het plantsoen vordert dagelijks en aan den houw der groote hal op dat ter rein, waarin zal worden ondergebracht de afdeeling Electriciteit en wellicht ook de afdeeling Nijverheid, zijn vele han den aan het werk. De afdeeling gas zal oen plaats vin den in de militaire rijbaan in het plant soen, die daarvoor praetisch zal worden ingericht. Wanneer alles gereed is, zal vooral het nieuwe park met zijn electrische ver lichting een schitterenden aanblik geven De inschrijving tot deelname vooral in de hoofdafdeeling, de electriciteit, heeft tot heden alle succes en het laat zich aanzien, dat de tentoonstelling, die in hoofdzaak demonstratief zal zijn, zoowel op eleetrisch als gasgebied, belooft te voldoen aan den opzet. Groote firma's uit binnen- en buiten land komen met hun nieuwste vindingen, toepassingen en producten op de tentoon stelling en daardoor zullen industrieelen uit het geheele land, vooral die uit de fabriekssteden van het Zuiden, van 16 Juli tot 16 Augustus te 's-Hertogenbqseh een belangrijke en uiterst leerrijke ex positie kunnen bezoeken. Het voornemen is, tijdens de tentoon stelling demonstraties en lezingen te hou den tot voorlichting bij haf' gebruik van electriciteit en gas, terwijl ook andere attracties aan de tentoonstelling zullen worden verbonden. AFWENTELEN. 1 De heer L. H.van 't Sant, Direc teur der Ned.-Indische Levensverzeke ring en Lijfrente-Maatschappij, te Haar lem, verzoekt aan de „Verzekeringsbode" bekend te willen maken, dat hij ten gevolge van zijne benoeming tot lid dei- Commissie van Bijstand bedoeld in art. 16 der Wet van 29 April -1921, opge houden heeft deel uit te maken van de Oommissie van Advies, welke de Directie der „Algemeene" ter zijde staat. Het is nu het juiste oogenblik, zoo schrijft het vakblad verder, om een lans- te breken voor de lijf renteniers, voor zoover zij kunnen aannemelijk maken, dat hunne lijfrenten voor hun levens onderhoud onmisbaar zijn. Op hen of haar zouden wij geen verliezen willen zien drukken en geen kortingen willen zien toegepast. Daarbij zal strenge controle onmisbaar zijn. Vrouwen b.v„ die ge nieten van een veduwenpensioen, dat lan gen tijd geleden is gesloten, maar die nu in goede financieele omstandigheden verlceeren door erfenis, later huwelijk, enz., komen daarvoor niet in aanmerking. „Maar wie zouden moeten verhongeren of armoede lijden onder de bestaande levensomstandigheden, die toch al zoo on gunstig zijn, hevelen wij met warmte aan in de clementie van de polishouders van kapitaalverzekeringen, die door hun ver lies althans niet noodlijdend zouden wor den. I „Een voorstel in dion zin van de ver tegenwoordigers der vereenigingen van polishouders in do Commissie zouden wij, als een edele daad, warm toejuichen. Dat zou inderdaad een schoon gebaar zijn in onze wereld, die nu wemelt van onedele handelingen. „Wij kunnen hierover kort zijn, want niemand zal onze bedoeling misverstaan. „Voor alle overigen moonen wij, dat de eenige weg is, dat hun hoofd voor hoofd, individueel een voorstel worde ge daan betreffende eene keus tussersn ver schillende verzekeringswijzen, al of niet premiovrij, die uit hunne gekortwiekte premiereserve kunnen worden bestreden, aangevuld met het netto bodrag van oven- L tueel to botalon premin." SMÖKlSffiKN". tHt Ketrisrade word! gesneld, 3a| Bel smokkelen yan koloniale waren, boten meel enz. wodero-m sterk toeneemt De govoügen hiervan rijn reeds wodel bemciikbaar. Alle winkels en verteoopkee ten notecnen hun prijzen in marken. Dok het «mokkelen van ritvergeW af chemicaliën van DiütscSiiand naar llok land neemt weder in omvang toe. Vorige week werd te Alken een 17-ja rig meisje uit Kerkrade aangehouden, cfie ondor haar kleercn verborgen voor .10.001 mark clhemicaBiën vervoerde. Naar aanleiding hiervan heeft cle Duif sdhe justitie een uitgebreid onderzoek itve gesteld. AANKLACHT WEGENS SMAAD SCHRIFT. De heer O., te Monnikcnd-aan, heeft éeH aanklacht ingediend tegen een ambtenaar' ter secretarie en tegen den m-anufaclurier W. De eerste wordt beschuldigd van liet typen van een smaadschrift op een -schrijfmachine van -de gemeente; dc luaN ste van hel verspreiden daarvan, om den naam van O. aan te randen. EEN RECHERCHEUR. Te Volcndam is een „lieer" auiigehou den door de politie. Hij kwam bij de vrouw van een ingezetene, en zich uitge ven-de voor rechercheur van politie, eisch ic hij 25 omdat haar man bekeurd was. De vróuw haalde den veldwachter en de „rechercheur" lie.p in de val. Hij is ter beschikking van de Jus-Iitiet gesteld en naar Haarlem overgebracht. DE BRAND IN DEN WIJNHUISTOREN, We lezen in de „Zutph. Ct.": Ons was al lang bekend dat de broei der van v. K. in het puin aan het zoe ken was geweest en ook dat hij deze voorwerpen gevonden heeft. Wij hebben' daaraan echter niet de minste beteekenis gehecht, omdat naar onze meening liet vinden van deze voorwerpen in een per ceel dat maandenlang open en bloot' heeft gelegen, geen motief lot revisie zal 'kunnen opleveren. Bovendien heeft de verdediger juist betoogd, dal het lampje" wel verbrand kon wezen, waarvoor hij als bewijs aanhaalde dat zelfs het tele foontoestel niet teruggevonden was. CHOLERA NOSTRAS IN FRIESLAND. Te Seksbierum (Fr. overleed de vori ge week plotseling de arbeider S„ on der verschijnsel van cholera nostras. Thans is de vrouw aan dezelfde ziekte lijdende en ter verpleging naar een barak overgebracht. Men vermoedt d-at de nien- sdhen bedolven water uit -een stilstaan- den vijver hebben gedronken. HAASTIGE SPOED...... „Men schrijft aan 't „Vad.": j. „De Staatscourant van jl. Donderdag avond bevatte o.m. een Koninik-lijk Be sluit van 6 Juni 1921, waarbij werd in getrokken de aanwijzing van een aantal geneeskundigen voor liet onderzoeken van op pensioen aanspraak makende ge meente-ambtenaren e.d. Daaronder worden genoemd- twee ge neeskundigen in de gemeente Helder. Van deze twee weten wij toevallig, dat de eerslgenoemde ongeveer vier of vijf jaar geleden naar Ind-ië is vertrokken ei? dal de tweede-c-.'igeveor drie jaar geleden Zijn praclijk beeft neergelegd en twee jaar geleden is overleden. Het is toch wel opmerkelijk, 'dal vaö -deze feilen bij de autoriteiten Welke deze twee geneeskundigen aanwezen, die na tuurlijk voor hun bemoeiingen werden' gehonoreerd, niets bekend is geworden voor6 Juni 1921." INBRAAK TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen vroeg bemerkte een nachtwaker, die in de Vondclslraat le Amsterdam surveilleerde, dat er in gebroken was in perceel 69, dat be woond wordt door de familie II. De heer II. vertoeft momenteel in liet buitenland, terwijl de andere huisge noot en zich in Utrecht bevinden. Hel bleek, dat de inbrekers zich aan de achterzijde toegang hadden verschaft door het indrukken van eetl ruit. Ze hebben zoodoende het sous- terrein weten te bereiken, vanwaar; ze hun zwerftocht door het huis aan vingen. Ze gingen allesbehalve voor zichtig te werk. Geen kast of ze werd opengebroken. In alle kamers heerscht wanorde en hel huisraad ligt over den vloer verspreid. Er kan nog niet worden opgegeven wat vermist v.-rui. De nachlelijke bezoekers heb- en een pak Russische papieren la< Zeldzaam verschijnsel. De Echo vai hel Zuiden meldt, Jat te Hcusden 30 wo ningen leeg staan. Overreden. Een 5-ja-rig knaapje kwam Zondag te .Helmond onder een' fiets. Aan -de daarbij bekomen verwon ding-en is 'l overleden. Schedelbreuk. Te De-venter is Zater dag de metselaar N. bij het -leggen vaU dakpannen op de straat gestort, waar bij hij schedelbreuk kreeg, zoodal hij Maandagmorgen ia het St. JosepSigeslichf overleed. Ta/werbod. Gedurende de kormi-S', week te Deventer, waarvoor ditmaal geen/ lapverbod gold, zijn totaal 17 processen- verbaal wegens openbare dronkenschap opgemaakt, tegen verte-den jaar toen er wel ta.pveribod was, 27. Tnsschen de ham en het perron. Zondagavond is N. J. van R., letterzetter te Amsterdam op het station der Gooi- sche sl'Own tram te Hilversum lusschen! een binnenkomende tram en het perron gevallen en met het g-evo-lg dat hij is over leden, Hij was ongehuwd cn 40 jaar. Inbraak te Rotterdam. Zondagavond! heeft men itj-d-ens de afwezigheid van de bewoners zidh met een valschen sleulefli toegang verschaft tot de woning van den koopman H. N„ aan -het Afrilkaand-er- plein te Rotterdam. De dieven hebben zich een geldkistje toegeëigend, dat in een alcoof stond en 27.74 en 3000 kro nen bevatte en uit een kast in -een aoM- terkamer eenig geld. Brandstichting. Tc Aarle-Rixel (Ni B.) is Zondagnacht de groote boerderij van Tit. van G. tol den grond afgebrand^ Verdacht van brandstichting is gearres teerd zekere V.. die uit wraak schijnt gehandeld te licb-ben. Moordaanslag ie Gcldrov. Zondag nacht heeft de beruchte Th, v. d. L., uit Stratum een doodelijk schot gelost op' den rijksveldwachter, den jachtopziener van jhr. de Ku'jper uit Zesgeh/iobleiu Hét signa'can.cnt van den dader, dt* rootrlvludhlig is, wordt rondgezonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2