r Trouw eJscht wedèrtrouw. FISCALE AFTAPPING. Binnenlandsch Miaows, TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. Korte Berichten Kunst en Kennis. Landbouw en Vssscherii Kerk en Schooi ORDE EN ARBEID^ De anti-revolutiow-aire „Rotterdam mer" schrijft: „Zooals in 1905 d»< handhaving van het Ministerio-Kuyper onze actie bezielde, zooals in 1913 voor het kabinet-Heems kerk de strijd met warme geestdrift werd gestreden, zoo zal ook straks het voort bestaan van het huidige Kabinet een ideaal zijn, dat tot energieke' krachtin spanning noopt. Trouw eischt wedertrouw dat was het parool, waarmee wij ons in 1905 en 1913 bij bandslag verbonden, om bet zittend kabinet te steunen. Welnu, waar het Ministerie-Ruys 'jij vorige kabinet ten niet heeft achtergestaan in de trouw, om ons volk in Ohristelijken geest te besturen, mag ook niet minder zijn de kracbt, waarmee onzerzijds de steun aan deze bewindslieden wo rdt geboden. De sympathie voor ons zittend Mini- Bterie zal een sterke prikkel voor de anti-revolutionnaire partij moeten zijn, om in nauwe aansluiting mot chrislelijk- histori-chen en Boomseh-Katholieken den verkiezingsstrijd tegemoit te gaan." Do hoogc belastingen vergrooten de malaise, ook door dat zij de arbeidsge legenheid verminderen. Het „Ov. Dgbl." geeft daarvan een typisch voorbeeld. „Een ingenieur van onze kennis, die een aardige villa bewoont met tame- lijken tuin, vonden wij bezig met het uit- planten van zaaibloemen op een paar perken. Op een belangstellende vraag ant- woorddo hij Wat wilt ge? Verleden jaar nog had ik op deze perken pelargoniums en be gonia's staan. Ik bestelde die hij den bloemist, en gaf in het geheel aan bloe men een kleine vijftig gulden uit. Thans heb ik, omdat ik door de hoogere belas tingen op alles bezuinigen moet, mijn toevlucht genomen tot zaaibloemen. Ik heb ze zelf verspeend en nu zullen hier goudbloemen, eu dóór zinnia's staan en ik bob nog violieren en afrikaanders uit te planten ook. Voor een paar kwartjes zaad en 't weekloon verdien ik zelf. Het was een heel eenvoudig geval van bezuiniging-, maar een zeer typisch ge val. Natuurlijk bezuinigt die ingenieur nog op andere dingen en zooals hij doen hon derden, neen duizenden, middenstanders vooral, die eenvoudig ondei' de hooge belastingen worden neergedrukt." I De wijze regeerders, vooral ook in de gemeenteraden waar de vermenigvuldi- gingscijfers maar worden verhoogd zeg gen: „het geld moet er wezen", en de fiscale aftapping gaat voort. J' HET AUTO-VERKEER. Het bestuur van do Kon. Nederland- ache Automobielclub heeft een adres aan geboden aan dé ministers van Water staat on van Justitie, waarin wordt op gemerkt, dat zich in de laatste jaren de neiging heeft geopenbaard om tegenover bestuurders van motorrijtuigen met meer ijver en scherpte op te treden dan tegen over andere weggebruikers Betoogd wordt, dat de handhaving en toepassing fler betreffende voorschriften, niet van eenzijdigheid en vooringenomenheid is vrij te pleiten, terwijl te veel uit het oog wordt verloren, dat het zich niet houden aan de voorschriften door de an dere weggebruikers ook een voortdurende bron van gevaar beteekent en tot on gevallen leidt en leiden moet, zelfs wan- aieer de bestuurders van motorrijtuigen zicb slipt overeenkomstig de voorschriften gedragen. Het bestuur maakt vooral bezwaar te- f-en de algemeen voorkomende ongewettig- e uitbreiding van bet begrip „bebouw de kom" eöner gemeente en verzoekt aan de Begeering in elk geval schrap ping van de gemeentelijke bevoegdheid ten aanzien der wegen voor doorgaand verkeer, en dringt met klem hierop aan, opdat aan den onhoudbaar geworden toe- stantl ten spoedigste een einde wordt ge- gemaakt. Oolc worden aan de regeering eenige noodzakelijke en urgente aanvullingen van het motor- en rijwielreglement in over weging gegeven. BURGEMEESTER NOLTING. Tusschen het oogenblik, waarop de oude Baad ophoudt te bestaan en de nieuwe Raad nog geen wethouders heeft benoemd, zou Amsterdam zonder burgemeester zijn, waarom gelijk wij reeds mededeelden de Commissaris der Koningin iu die moeilijkheid heeft voorzien, door don heer P. Noiting (het oudste raadslid) voor die tusschenperiode als (waarne mend) burgemeester aan te wijzen. Nu zijn er altijd courantenlezers, die over de dingen wat vluchtig heenglijden en zoo zijn er, ais wij „Het Volk" mogen galooven, die redeneeerden: een burge meester van Amsterdam zal wel niet op de Marnixkade blijven wonen, hij gaat natuurlijk verhuizen, zijn woning komt dus leeg, kom, laten wij er eens op af gaan. En zoo gebeurt het, dat de heer Noi ting wordt lastig gevallen door woning zoekenden, die h ai komen vragen of hij hun zijn huur niet zou willen over doen Tja, zoo'n hoog ambt heeft ook zijn schaduwzijden Passen voor Luxemburg. Volgens imededeeling van het consulaat-generaal (van Luxemburg te Amsterdam, is een nieuwe regeling getroffen van minstens tien personen, onder leiding van een gids het Groot-Hertogdom Luxemburg binnen komen. In dit geval is het voldoende, dat de 'gids aan het consulate As lijst in duplo (van alle deelnemers ter visiteering over legt. Behalve de alphabetisch gerang- isdhlkle namen, moeten op deze lijst ver meld worden, voornamen, leeftijd, be,- ï-CUffl,woonplaats, nationaliteit eu jium- I mer van het paspoort van lederen "deel nemer. met aan het hoofd van de lijst de per&onaliën van den gids, onder uit drukkelijke aanduiding van zijn functie als gids. De kosten van zoo'n collectief visum bedragen f 1,per persoon, voor één heen- en terugreis, en 2,50 voor meerdere heen- en terugreizen over een tijdvak van zes maanden. In herinnering wordt gebracht, dat voor een verblijf in LLuxemburg of voor een doortocht per fiets of automobiel een vi sum bepaald noodzakelijk is, terwijl voor doorreis per trein zonder uitstappen geen visum vereisclit wordt. Fieth in vrijheid gesteld. 1 „Het Volk" verneemt uit Iverkrade, dat de Oosten rijker Fieth thans in vrijheid is gesteld. Journalistiek. Men meldt uit Sittard aan de „Msb.": Er is een comité van de meest invloedrijke personen uit den om trek gevormd, om |e komen tot een de gelijk katholiek nieuwsblad in deze streek Aan den heer mr. dr. H. A. G van Groensndae! is een aanbod gedaan om de de courant „Het Zuiden," waarvan hij eigenaar is, over te namen. R.K. PATRONATEN'. Woensdag vergaderde te Utrecht het Centraal Comité tol bevordering van R.K. Patronaafsbelangen in Nederland. De voorzitter, tevens lid voor het Bis dom Haarlem, de Hoogeerw. heer Mgr. W. van Stee rector van St. Antoniusliove te Voorburg, trad als zoodanig af. In zén plaats werd tol voorzitter ge kozen de Zeereerw. heer B. II. v. d Ha gen, pastoor te Helmond, tepvijl als lid voor het Bisdom Haarlem zitting nam de Weleerw. heer ,J A. Rulie, kapelaan te 's GravenihaLge. De Burgemeester van Leiden. De toestand van jhr. De Gyselaar, burge meester van Leiden, is de laatste daigen eenigszins verergerd, waardoor een nieu we operatie noodig bleek, welke Woens dagmorgen heeft plaats gehad. De doktoren waren nogal tevreden over den afloop. FIJI Oofi. EEN ONDERWIJZER VAN HET GE ZAG UITGEZET. Aan de „Sumatra-Posl" wordt d.d. 18 Mei uit Seimarang gemeld: „Baars is hedenmorgen uitgezet en vertrok gistermiddag onder politiegeleide uit Semarang Hij arriveerde om 10 uur in de haven van Pri-ok, vergezeld van zijn 17-jarige inlandsche eohtgenoote. Baars stond een Aneta-verslaggever aan boord van de „Van der Hagen", met welk schip hij via Tandjong Pan dan en den Riouw-A^Iii-pel naar Singapore ver trekt. te woord, waarbij hij zeide, dat hij niet genegen was, inzage te verstrekken van den considerans van het externee- ringsbesthiit. Hij kon slechts .vertellen, dat het feit, dat hij sovjet-cursussen te Semarang op richtte en onderhield, de grootste oor zaak was van zijn externeering. Hij deelde voorts mede, te Singapore, Sneevliet le zullen ontmoeten. Baars is er van overtuigd, dat over 5 jaar het oogenblik van ziin terugkeer naar Indië zal zijn aangebroken. De sovjet-beginselen zouden alsdan voldoen de zijn doorgedrongen. Baars was oogen- scthijnliik welgemoed, hij toonde echter een zichtbare ontroering toen liet schip wegstoomde. „De Loc." bevat de considerans van Baars' externeeringsbesUiitwaarin de regeering vastlegde, dat Baars een over tuigd aanhanger is van het communisme, wiens gansche streven en werken sinds jaren gericht is op liet kunstmatig ver- wékken van de volkswoede tegen het ge zag, dat lot bescherming der zoogenaam de kapitalistische maatschappij dient. Baars propageerde in woord en ge schrift, dat hier een onhoudbare toestand bestaat, die leidt tot een revolutie. Dit streven is zeer gevaarlijk, waar dit ge richt is tegen de miliioenen analpliabeten, bij welke tegelijk godsdienst- en rassen haat wordt aangekweekt en bevorderd. Dit werd door middel van diverse citaten uit redevoeringen en schrifturen van Baars zeer breedvoerig gestaafd, terwijl als een poging tot het omzetten van het streven in daden kan worden beschouwd zijn optreden hij de vorming van den soldatenraad, de opleiding tot propagan disten en aansluiting bij de derde inter nationale." DE NIEUWE GOUVERNEUR. In een zitting van de Kcl. Staten op 23 Mei j.l. aanvaardde de nieuwe gouverneur baron Van Heemstra, het bestuur met een rede, waaraan het volgende is ont leend: „Hare Majesteit onze geëerbiedigde en geliefde vorstin die, in innig medeleven met haar volk, de zorgvolle omstandig heden betreurt waarin Suriname ver keert, heeft met nadruk verzocht in deze kolonie uiting te geven aan hare gevoe lens van warme en moederlijke sympa thie en mij de beste wenschen voor een betere toekomst van liet land cn zijn be woners toevertrouwd." Spr. zeide alle krachten in te zullen spannen, om de zedelijke, de sociale en de economische verheffing van de kolo nie en van hare inwoners middellijk en onmiddellijk le bevorderen. Mocht bij het streven naar het verwij deren van uitwassen strijd ontstaan, dan zal spr. niet aarzelen om krachtig op te treden naar waarheid en recht. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van „arbeiden" en „nog eens arbeiden" en op bet juiste begrip van recht en plicht als essentieele voorwaarde vooreen vrij en zelfstandig beslaan, hetwelk voor Surinaane, ook in financieelen zin, het einddoel is. Dat het bereiken daarvan niet alleen in Suriname wordt verlangd, en dit verlangen ook door opperbestuur en volksvertegenwoordiging in Nederland wordt gedeeld, werd verzekerd. Vervolgens betoogde s,pr„ dat hij, bij alle eerbied en bewondering voor betgeen verschillende zijner voorgangers deden voor de ontwikkeling der rijke hulpbron nen van Suriname, hel waag.de op te merken, dat bij dat alles geen systemati sche gedachte had voorgezeten. Spreker achtte het oogenbliik gekomen, waarop nu voor langeren lijd, vaste lij nen zouden kunnen worden aangegeven voor de economische evolutie der kolo nie. „Indien het ons mag gelukken, in wel overwogen opzet, een deugdelijk werkplan samen le stellen, hetwelk voor langere periode alles omvat waf voor den opbloei van d«n tjTulihouw-voor de vorming„yarn. de Industrie, aifsoufc voor 'dé onmisbare i exploitatie van binnenland en bodem noodzakelijk schijnt, dan zal zoodanig werkplan, ik ben er van verzekerd, de sanctie van het Parlement in ons moe derland verwerven en zullen van staats wege de gelden, hoe aanzienlijk ook, voor de geleidelijke uitvoering van dit plan worden beschikbaar gesteld." Ten slotte deed spreker een beroep op de medewerking van allen, die daartoe geroepen zijn, en op het onmisbaar ver trouwen van het geheele Surinaamsohe volk. ADMINISTRATEUR VERMOORD. De „Preangerbode" verneemt uit Garoef, dat in den nacht van 12 op 13 Med de administrateur van het rubberland Goe- noeng Gadja, de heer Liilh, vermoord is. Omstreeks middernacht werd op de deur geklopt en geroepen dat er een brief was. De administrateur opende de deur en werd aangevallen en vermoord door een vijftal inlanders. De juffrouw van de huishouding vluchtte. Het voorgevallene heeft groote opwin ding veroorzaakt. De beweegredenen zijn onbekend. Nader worden de volgende bijzonderhe den omtrent de misdaad gemeld: De heer Lith lag reeds te bed. Hij werd naar buiten gelokt door de mededeeüiig dat er een brief was. Buiten gekomen werd hij door een kerel aangevallen. De admi nistrateur werd als bot ware getjintjangt. Hij ontving zestien wonden, terwijl zijn oor werd afgeslagen. De moordenaar trad daarop binnen en eisclile van de huishoudster geld. Deze wist niet waar de plaats was waar het geld werd bewaard. De moordenaar be tastte de brandkast. De huishoudster is toen gevlucht met de twee kinderen van den vermooTde, om hulp te halen. De vermoorde was vijftig jaar. Hij was acht jaar administrateur. Hij was in In dië geboren. De moordenaar bleek niet op de on derneming thuis te hoaren. Iemand van gelijk signalement werd denzètfd'én nacht te Tjisompet aangehouden. De desapoliiie liet flen aangehoudene ontsnappen. Vergadering van Donderdag 16 Juni. De VOORZITTER doet mededeeling van een schrijven van den voorzitter van den Ministerraad met verzoek, in venbanid met het beraad van het kabinet over de ver werping van art. 27 der dienstplichtwet niet verder te behandelen, zaken, waarbij de tegenwoordigheid van een of meer Minis ters noodzakelijk is en stelt voor, dat de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteen zal gaan. De heer SCHAPER, S.D.A.P., deelt me de, dat een initiatief-ontwerp te wachten is om het 2de deel der lichting 1921 toch niet te doen opkomen en wil dat de Ka mer dit zoo spoedig (mogelijk zal behan delen. De VOORZITTER zegt, dat, als dit ont werp is ingekomen hij zal zien wat hij doen kan. De heer ROMANS, R.-K., dient een ont werp in als door den heer Schaper is be doeld. De heer VAN DE LAAR, C. S. P. stelt een motie voor om dit ontwerp zoo spoe dig mogelijk te behandelen, desnoods met onderbreking van het reces. De VOORZITTER meent, dat- de heele Kamer spoedige behandeling zal wen schen. De lieer VAN DE LAAR trekt zijn motie in. De Kamer wordt voor een kwartier ge schorst, teneinde de centrale sectie ge legenheid te geven tot vergaderen. Na her opening deelt de VOORZITTER mede, dat de centrale sectie besloot het ontwerp Romans Dinsdag in de afdeelingen te on derzoeken. De Kamer is daarna uiteengegaan tot nadere bijeenraeping. HIJ BLIJKT TOOH ZITTEN. In de Maandagavond gehouden zitting van den Bossehen gemeenteraad, werden de discussies geopend in zake het rap port uitgebracht door de commissie be noemd om te onderzoeken of de bewe ring van den heer Krijgsman B. K. wethouder, dat het raadslid Van Maas- trigt S.P. ten onrechte steun zon hebben genoten uit de werkloozenkas, waarheid bevatte. He commissie had als hare conclusie medegedeeld, dat de beschuldiging niet door feiten is kunnen bewezen worden. Hoch daarmee was de zaak, die reeds zooveel stof hoeft doen opwaaien, niet van de haan, want het betrof de ge meentekas, die door een raadslid zou be nadeeld zijn. Het lid Mr. Hengst betoogde, dat de commissie er geen rekening mee gehou den heeft, dat gegronde aanwijzingen evengoed gewicht in de schaal leggen als directe bewijzen en concludeerde uit het rapport, en de 20 bijlagen, dat van Maas- trigt werkelijk ton onrechte steun heeft genoten. De voorzitter der commissie, het lid Nivard B.K., betreurde het, dat in de commissie geen jurist zitting heeft gehad, die ter zake heter bevoegd is. Als zijn persoonlijk oordeel gaf hij te kennen over tuigd te zijn dat het ten laste gelegde op waarheid berustte. Ook de leden Hout man, Scheffers en Van Meerdijk betoog den overtuigd te zijn, dat wethou der Krijgsman gelijk had. Het lid Juinnink nam het op voor Van Maastrigt; drie volle uren werden aan de onverkwikkelijke zaak opnieuw gewijd. Na een heftig debat werd bij meerderheid van stemmen de motie aan genomen van het lid mr. Hengst B.K., waarbij de raad, gezien rapport en hij- lagen als hare eindconclusie uitspreekt, dat de beschuldiging door wethouder Krijgsman geuit, redelijke gronden had en deze als eerlijk man naar plicht en geweten handelde. ,,'t Kan me niet schelen," besloot Van Maastrigt, „wat er gezegd wordt, ik blijf op m'n stoeltje zitten," waarmede hij te kennen gaf het raadslidmaatschap niet neer te leggen. INBRAAK BIJ AMERSFOORT. In het boseh Birkhoven, nabij Amers foort werd in den laten avond bemerkt dat in een paviljoen inbraak werd ge pleegd. De politie^ en de, exploitant wer- r den telefonisch gewaarschuwd. De ex ploitant bemerkte al spoedig, dat men met behnlp van paard en wagen het paviljoen had leeggeruimd. De geheele inventaris, als kwatta, eieren, limonade enz. was verdwenen. Het gelukte de po litie de wagen in Soesterherg aan te hon den en de daders, welke uit Vreeswijk kwamen te arresteeren en®haax Amers foort over te brengen. DUBBELE MOORD. Uit Zeeuwsch-Olinge wordt d.d. 15 dezer geschreven: Vanmorgen werden in hun woning met afgesneden hals gevonden, de voorzitter van de landarbeidersvereeniging alhier, de 45-jarige Huigens en zijn ruim 60-jarige vrouw. Zooals begrijpelijk, verkeert de geheele streek in de grootste opwinding. Mare chaussee en politie waren aanstonds ter plaatse. Omtrent de(n) dader(s )tast men nog in het duister. Waarschijnlijk heeft men hier met een roofmoord te doen. Het echtpaar was kinderloos. EEN ZONDERLINGE HISTORIE. Dinsdagavond, vertelt de „Maasb.," kwam bij de politie aan de Groote Paau- wensteeg te Rotterdam, een persoon aan gifte doen, dat hij zijn portefeuille met f 200 en Belgische papieren verloren had. Het geld behoorde zijn patroon aan wien hij het moest afdragen. Vannacht bemerkte een agent van po litie, gestationneerd aan den post Galerij, een persoon, die zich in onderklceren over het Hofplein bewoog. Door den po litieman ondervraagd, zeide hij, niet te weten wat er met hem gebeurd, was, hij kon zich nog herinneren, ergens een ha ring gekocht te hebben. Men toog op on derzoek uit met het resultaat, dat spoe dig in een slop de hovenkleeren van het personage gevonden werden. In de pan talon bevonden zich nog het gouden hor loge en de portemannaie van den nachte lijken avonturier. Woensdagmorgen, toen de verliezer zich bij de politie aan de Groote Paauwen- steeg meldde, bemerkte men, dat deze en de nachtelijke zwerver één en dezelfde persoon waren. De post Galerij hoort aan het zooëven genoemde bureau, waar aUe rapporten aanlanden, vandaar het samen treffen. Men is nu bezig, in deze zaak licht te verschaffen. HET GEVAL' BROMMERT. Over dit geval wordt nader aan de „Tribune" iut Enschedé gemeld, dat Don derdag twee politie-soldaten zich aan de waning van den communist Brommert vervoegden, om hem te arresteeren en direct naar Haarlem over te brengen. Zij hadden een bewijs bij zich, dat Brom mert moest worden aangehouden als de serteur. De bedoeling zou zijn, dat voor zijn dienstweigering, waar Brommert reeds 10 maanden voor hoeft gezeten en waarop algeheele ontzegging van het recht van dienen bij do gewapende macht is gevolgd, denzelfde nu voor do tweede maal gevangen te zetten, nu voor-deser- tie. VLIEGONGEVALLEN EN HUN OORZAKEN. Aan de hand van een analyse van de in 1920 den vliegers van Soester herg en Schiphol overkomen onge vallen, geeft de vlieger-arts van Wulfften Pallhe in het ,,Ned. Tijd- schr. v. Geneesk." eenige beschouwin gen over bovenstaand onderwerp. Deze analyse der op een vliegveld voorkomende ongevallen heeft voorna melijk daarom ook van geneeskun dige zijde bezien groote waarde, omdat bij den tegenwoordigen stand der vliegtechniek materiaalf.outen slechts in een verdwijnende minder heid der gevallen oorzaak zijn dezer ongelukken, doch deze bijna steeds te wijten zijn aan besturingsfouten. dus aan 'n tekortschieten van den vlie ger, hetzij tengevolge eener onvoldoen de opleiding, hetzij doordat hij in geestelijk of lichamelijk opzicht op het oogenblik van het ongeval niet berekend was voor zijn taak. De heer v. Wulfften Paltlie onder scheidt ongevallen door: le. mate- riaalfoulen, 2e. motordefecten, 3e. be- sturhigsfouten. Van de 27 in 1920 voorgekomen ongevallen, ontstonden er 5 door maleriaalfoulen. In 7 ge vallen waren motordefecten de aan leiding tot onverwachte landingen of noodlandingen. Dat deze echter leid den tot ongevallen, was in al deze 7 gevallen te wijten aan besturings fouten. Zoodat deze ongevallen kun nen worden samengevat met die, welke direct aan besturingsfouten te wijten zijn. Van deze laatste soort kwamen er 15 voor. Onachtzaamheid en te veel riskeeren veroorzaakten 2 onge vallen. Twee ongevallen werden ver oorzaakt door een slechte aandachts-' verdeeling van den vlieger, die door iels zoo geheel in beslag werd ge nomen, dat hij met één slag al de hem ingeprenLe lessen vergat eii de grootste fouten maakte. Vooral bij jeugdige vliegers komt dit voor. Bij ervaren vliegers is het besturen van een vliegtuig langzamerhand geheel reflectorisch geworden; zij zorgen, ook wanneer tijdelijk hun aandacht elders is, bijv. steeds, dat het vliegtuig zijn minimum-snelheid blijft behouden; bij hen zijn de reflexbauen zo-o ingesle pen, dat zij nooit een fout op dit gebied maken. Twee ongevallen moesten hieraan worden geweten, dat de vlieger ten gevolge van de omstandigheden gegre pen werd door het schrikbeeld van aUe vliegers: het vastzitten van het! hoogteroer, ofschoon het toestel ge heel intact was. En ten slotte was gebrekkige af standschatting in 16 gevallen de oor zaak, dns in verreweg de meeste ge vallen. Bij die kerning dient er dan ook te worden nagegaan, in hoeverre de aspirant in staat is op deze wijze, met uitsluiting _van alle_anderehulp-. middelen, betrekkelijke afstanden te schatten. Moeilijker is het vaste regels te stel len voor de keuring wal betref! de aandachts verdeeling, de suggestibiliteit enz. Het is wel duidelijk, dat iemand met dwangdenkbeelden of een z.g.n, „draufganger" in het vliegervak niet thuis hoort, maar in laatste instan tie komt het in twijfelgevallen aan op de menschenkennis van den keurenden arts, die bovendien uit eigen vlieger ervaring moet weten, welke eischcn aan lichaam en geest van een vlie ger gesteld worden. VOOR ONZE LETTERKUNDIGEN. „Troef" in Uiltje heelt Tien Gebo den voor onze Letterkundigen. Hier vol gen de vijf eerste: Eerste Gebod. Sahrij/l Onvoorwaar delijk: schrijf! Heb je niets te schrij ven schrijf toch! Tweede Gebod. Ga naar een uitge ver. Ga eeuwig naar een uitgever! Ook als je niets geschreven hebt. Ga tóch naar een uitgever! Herde Gebod. Verkoop je manuscript. Verkoop het! Als ze er niets voor bie den, verkoop het tóch. Verkoop desnoods wat anders en geef dat manuscript op den koop toe! Maar: verkoop! Vierde Gebod. Corrigeer drukproeven. Sta óp met drukproeven en ga naar bed met drukproeven. Klets niet! Zog niét, dat je geen drukproeven te eor- rigeeren hèbt. Je hebt altijd drukproeven te corrigeeren. Verstil dat dan toch! Vijfde Gebod. Lees het werk van je zelf. AUéén dat van je zelf. Lees nóóit iets van een ander. Lee3 je zelf! INBRAAK TE AMSTERDAM. In den afgeloop-en nacht heeft in een perceel in het Sarphaüiparlt te Amster dam een inbraak plaats gehad. Vermist worden juweelen, tafelzilver, passagebil jetten en contanten, ter gezamenlijke waarde van pl.m. 12.000 In verband hiermede heeft een rechercheur een 33- jarigen artist, en een inspecteur een 31- jarige vrouw aangehouden. OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen circa 6 uur ontdekte het personeel van den goederentrein 's- BosehUtrecht ter hoogte der Maasbrug te Iledel een persoon langs de rails lig gend; er werd direct gestopt om een onderzoek in te stellen. Men ontdekte toen bet lijk vau een circa 60-jarige net gekleed heer, het hoofd van den romp gescheiden. De hotelhouder Siinneveld te Hedel, ter plaatse aangekomen, herkende in hem den heer, die van Maandag op Dinsdag bij hem had gelogeerd en in zijn register stond ingeschreven onder den naam G. W. K. Deze heer was Maandagmiddag in zijn hotel aangekomen, vertellend, dat hij te Orthen was geweest en daarom ge meend had wel eens te kunnen doorwan delen naar Hedel. Omdat hij aannemers bezocht, informeerde hij naar een en an der, had bedaard zitten praten en was op tijd naar bed gegaan. Den volgenden dag was hij weer op stap gegaan, was 's middags nog eens in het hotel ge weest, h^t was zijn plan, zooals hij zeide, te 2.06 naar zijn woonplaats den Bosch te sporen. (,,'s Hert. Crt.":)^ Mishandeling-Uilt Deventer wordt gemeld, dat naar Zuliphen zijn overge- ibradht zet ere W. uit Terwolde en de De W. en R. uit Epe, die Vrijdagavond den veldwachter Nijkamp a'klaar henben mis handeld, van zijn wapens beroofd, en eerst weer vrijgelaten hadden nadat hij hun schriftelijk straffeloosheid had be loofd. Goedkoop spek. In Westerwolde (Gron.) is de teelt van varkens zóó groot als nooit te voren. EPke week door het groote aanbod echter lagere no'teering. Spek kost ©r reeds weer 40 et per pond (l/9 K.G.). mengelberg ie Rome. Men. seint uil Rome aan de „N. R. Ct.": Het Augusteum. -was Donderdag avond stampvol voor de Negende Symphonic van Beethoven. Het con cert begon met de Ouverture Oberon en de Préludes van Liszt. De ovaties aan het eind van de Negende namen geen einde. DE MIJ. VAN NED. LETTERKUNDE. Frans Goenen, die bedankt voor het lidmaatschap der Mij. van Ned. Letter kunde, schrijft in verband daarmee in de „Tel.": „Het is jammer, dat de Maatschap pij van Nederlandsche Letterkunde zich niet verwaardigt, vóór zij iemands lidmaatschap zoo maar pardoes in de krant zet, eVen. te vragen, of de eer van dat aangeboden lidmaatschap ook welkom is. Want nu kan men deze eerzame, oude juffer, in wier salons eigenlijk alles en ieder meer thuis zijn, dan de Nederlandsche Let teren, de onvriendelijke bejegening niet besparen, die in de afwijzing van zoo welmeenend, en zoo onbe raden. eerbetoon gelegen is. Maar een uiensch heeft zijn fatsoen op te houden en het staat werkelijk te gek voor de buren.. Bovendien, sedert naar ik meen de necro logieën vervallen zijn, verdween ook de laatste schijn van reden zich het lidmaatschap dezer zonderlinge ver- eeniging te laten aanleunen. En de contributie (f 12.50 geloor 's ook een licele som om zoo abso.u... nutte loos uit te geven. KWEEKERSBON D. De heer J. Pijn acker, voorzitter van den Dioc. Kweekers!)oud, heeft ontslag geno men als voorzitter. MERKWAARDIGE GENEZING. In verband met een telegram uit Lourdes over genezingen, die daar hebben plaats gehadschrijft de ZeerJ5er\yL hj^er^GTir. G. 3. Verrfttf, pasfoor te Zeeuwscti-Clmge aa# de „Maasb.": „De Hollander, die in Lourdes op zoo'», wonderbare wijze genezen is van een reoh< terliesbreuk, is do heer Gh. Lefel van Bra da. Zooals hij zelf vc-L-ldc, was hij niet naar Lourdes gegaa ,1 genezing van die breuk te verkrijgen. Wel had hij vroegei om die genezing gebeden en had hij altijd 'n groot vertrouwen in cn veel devotie tof O. L. Vrouw van Lourdes, zoodat hij zelfs een grot had doen plaatsen in zijn slaap vertrek. In het jaar 1919 werd door dr. Gunst uit Breda bij hem een reelitzijdige liesbreuk geconstateerd. Op zijn vraag of deze breuk kon genezen, antwoordde de geneesheer, dat zulks niet kon zonder ope ratie en dat hij hem niet aanraadde zich te laten opereeren, wijl het voor den pa tient niet zonder gevaar was. Hij legde hem op een band te dragen, dag cn nacht, het geen de patiënt ook deed; enkele dagen voor zijn vertrek naar Lourdes, deed hij nog een nieuwen band vervaardigen. Op reis en ook in het begin, toen hij te Lourdes was, had hij veel last van dien band, zóó zelfs, dat hij hem af deed in het goed vertrouwen, dat O. L. Vrouw hem we! beschermen zou tegen eventueelc slecht-' gevolgen. Deze slechte gevolgen bleven dan ook uit en dat niet alleen maar hij voelde zich buitengewoon verlicht en genezen. Hij deelde me dit den tweeden dag in vertrou wen mede, waarop ik hem den raad gaf voorzichtig le zijn en den band weer aan te leggen. Hij deed zulks echter niet, maar vroeg aan den geneesheer, die onze bede vaart begeleidde, hem te willen onderzo» ken. Deze geneesheer, dokter Chr. Mol, uil Etten, deed zulks en constateerde op 3 Ju ni 1921, dat de beer Charles Lefel uit Bre da, niet lijdend was aan een rechter-lies breuk. Daarop is de heer Lefel naar Breda te ruggekeerd en heeft zich aangemeld bi; dr. Gunst,die op zijn vraag of hij zich nog herinnerde door hem behandeld tg' zijn Voor een rechlerliesbreuk, aanstonds bevestigend antwoordde, bovendien ver klaarde, dat de breuk absoluut niet kon ge nezen. Eerst toen deelde de heer Lefel hen» het voorgevallene mede, waarna de dokte! hem onderzooht en na onderzoek medes deelde dat hij den band kon aflaten. De attesten dezer twee geneesheeren lig gen ten mijnent ter inzage. Op het bureau des Constalalions te Lour des had zioh de heer Lefel niet aange meld. Het voorgevallene is eohter te merkwaar, dig om het niet wat omstandiger te ver-: halen. Wij persoonlijk voelen ons er lot verplicht als geestelijke leider der bede vaart „Roomsch Nederland" deze genezing in breederen kring bekend te maken ur dankbaarheid voor O. L. Vrouw van Loan des, die onzen pelgrimstocht op zulk eeflf zichtbare wijze heeft willen begunstigen." Examen Boekhouden. De uitslag da, Examens in Boekhouden voor de gralf lijk vanwege de Vereeniging van Leeraj, ren in het Boekhouden in Mei/Juni tS Amsterdam, 's Gravenliage, Rotterdam, Arnhem, 's Hertogenbosch, Mepipel, Gro-. ningen en Utrecht gehouden, is aldus: Totaal 2126 eandidaten. Niet opgeko men 25 eandidaten. Teruggetrokken 25' eandidaten. Geslaagd 883 eandidaten, ver deeld als volgt: Amsterdam 609, niet opgekomen 3, laf xuggetrotkken 12, geslaagd 243. 's Gravemli®ge 286, niet opgekomen lfl| teruggetrokken 8, geslaagd 93. Rotterdam 333, niet opgekomen 1, tck rugigetrokken 2, geslaagd 154. Arn-hem 242, niet opgekomen 4, gig slaagd 104. Den Bosch 225, geslaagd 122. Meppel 61, niet opgekomen 1, geslaag# 20. Groningen 139, niet opgekomen 5, ley ruggetrokken 1, geslaagd 54. Utrecht 231, niet opgekomen 1, terug getrokken 2, geslaagd 93. Slapte in t bed/rijf. Wegens slapte in bet bedrijf is aan 80 werklieden, aan de Scheepswerven N.V. _v.h. G. en Hl a.s. Zaterdag ontslag am^ezegd. Ook aan do N.V. Machinefabriek' Fulton aldaar worden tegen Zaterdag a.s. 20 arbeiders ontslagen. Staking opgeheven. De staking in de Steenbakkerijen te Woerden is Zater dagavond opgeheven. Met 64 tegen 27, stemmen en 3 blanco hebben de arbeiders, besloten, de na overleg met de hoofd besturen getroffen regeling te aanvaar den. Maandagmorgen is de arbeid hervat Do staking heeft 12 weken geduurd. blederl. R.-K. Bond van Ambtenaren in dienst van Van Cmid en Loos. Op Zon-c dag 12 dezer hield deze Bond een buiten-: gewone algemeene vergadering in Hotel Noord-Brabant te Utrecht. De. voorzitter, de heer J. Koene, openda de vergadering met den christelijken groet drukte zijn tevredenheid uit over de flinke; opkomst en heette allen, in hot bijzonder, de nieuw toegetreden leden van harte wel kom. Van den Eerw. adviseur, Pastoor v. d. Brekel was een schrijven ingekomen, dat zijn drukke werkzaamheden niet toeliet ten langer het adviseurschap waar te ne-: men. Als punt 1 der agenda werd behandeld het verslag over de gevoerde corresponden ties en conferentie met den heer Hoofd-L Inspecteur. Hierover ontspon zich een uitvoerig de bat, waarna een der leden de navolg ie motie indiende, welke met algemeene, stemmen werd aangenomen. „De vergadering, te Utrecht gehouden op 12 Juni 1921, gezien de correspondenties van 26 Maart cn 20 April, gehoord de mei ■dedeelingen van hst bestuur over de gei houden conferentie in zake het ingenomen standpunt door den heer lloofd-Inspecteur. gaat daarmede niet accoord; draagt hel bestuur op, do voorgestelde salarisregeling van 22 December 1920 nog-. mauls voor te dragen en te ver/cc-kou deze alsnog zoo spoedig mogelijk in -wer king te doen treden eu gaai over lot de orde vau den dag." Bij het volgende punt der agenda, werd het bestuursvoorstel lot het vormen van oen vrijwillig ondersteuningsfonds hij over lijden, ten bate van de weduwe of kinderen' beneden 20 jaar, met algemeene stemmen aangenomen en traden alie rjurwarigen ate lid ran dit fonds, ts*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2