NEDERLAND EN BELOIE. BsnnenSandscSi Nieuws, De Kabinetscrisis. Uit 01123 Oost. Kerk en Schooi* Gemengd nieuws r Korte Berichten HEILIG-LAND-STICHTÏNG. Üngen; waar hij technischs kwesties be handelt, is hij zelfs door de dames raadsleden gemakkelijk te velgen, en zijn redevoeringen hebben die groote kwali teit, dat zij kort en bondig zijn". Dus zou men zoo zeggen, de Regeering heeft een prachtlceus gedaan. Het kon niet beter. Zacht wat! Ge vergeet, de heer De Tlugt is anti-revolutionnair en dus Lees de „Telegraaf' verder: „Den man van rechts dus toch Burge meester van Amsterdam! Kort geleden hrbben wij onze bezwaren tegen eon der gelijke benoeming uiteengezet en het feit, dat een vordienstelijk en sympathiek man a!s wethouder De Vlugt zich de benoe ming heeft laten welgevallen, neemt van onze bezwaren niets weg. Integendeel! Zooals wij ree's schreven, bevrediging kan een recht clie b urgemeos' or in Amsterdam in zijn werkkring moeilijk vinden, want voortdurend zullen zijn beginselen moeten botsen tegen die van do meerderheid dei- burgerij en de voortdurende strijd, dien een man als De Vlugt zal te voeren hebben, zal hem zijn toch reeds schier bovenmenschelijke taak nog moeilijker maken. Do ergernis over deze „politieke" be noeming enz. Eli de „N. Rolt. Crf." maakt het nog mooier. Dat blad heeft het over zelfoverschatting der rechtsche par tijen en vervolgt dan: „En de benoeming van den anli- revolutionnair De Vlugt tot burgemees ter van Amsterdam, welke benoeming aan de Regeering wellicht direct ge suggereerd is door de Amsterdamsche clericalen of indirect door de hou ding van dezen na de verkiezingen is de sluitsteen van dit gebouw van politieke zelfoverschatting en eigen waan." „Er was een traditie; de traditie flat Amsterdam, de oude Vrijliaudels- stad, de stad met hare talrijke ar beidersbevolking, geregeerd werd door liberale burgemeesters, althans man nen van links. En nu is het waar flat de bloeitijd van de liberale partij als zoodanig voorbij is, maar men zal toch niet willen beweren dat on ze bevolking zich naar reclils georiën teerd heeft. De ruim 84,000 stemmen, flie de sociaal-democraten op zich ver- ïenigden, om van de communisten enz. Iiu maar niet te spreken, bewijzen f.nders. Daarom was o.i. afwijking van fle traditie, d.w.z. afwijking naai- den kant van rechts, dan ook onbillijk en gevaarlijk; werd ze r'et door de omstandigheden geboden. En dit te toiinder nadat ook de tweede poging om overeenstemming te verkrijgen tus- schen de twee meerderheids-partijen^ tie clericalen en de sociaal-democra ten, mislukt was. Daarbij komt dat de heer De Vlugt ten zeer principieel anti-revolutionnair i5." Is dat nu niet schitterend! roept! tfle „Rcsb." uit Dat zijn nu de heeren, die steeds fels eisch voor het burgemeesterschap gesteld hebben: bekwaamheid en ge- \chiktheid En dan die stinkende verwaand heid, die over eigenwaan van ande ren oreert! Die nog steeds droomt rèan „liberale" burgemeesters, terwijl men zelf uit angst dat er geen li beralen meer zijn, tot zelfs in den partijnaam het woord „liberaal" heeft geschrapt De bevolking is niet in meerder heid rechts, „dus" mag er geen recht sche burgemeester benoemd worden, Ïaar moet er een „liberaal" gekozen orden! De bevolking is ook zoo li beraal „georiënteerd". Schitterende logica. De vee-kwestie. o=- dit Brussel wordt d.d. 16 dezer aan de i|Isb." geseind: De Kamer zette heden het debat voort lover de begrooting vaa landbouw. De lieer Pussemier, katholiek, klaagde er lover, dat de Hollandsche grens-gesloten iwas voor Belgische boeren, die 'land had den op Nederiandsch gebied en dat thans de douaneformaliteiten nog van z-oodani- gen aard zijn dal die boeren de grootste moeite hebben om hun land in Neder land te gaan bewerken. Spreker vroeg, dat stappen zouden worden gedaan om hel vooroor'ogsche regiem weer inge- tvorrd te krijgen. Betreffende het smokkelen van vee naar Nederland zeide de minister, dat de af schaffing der s'.albrieven, waaraan voor al de smokkelarij wordt toegeschreven, geschied is, nadat deze brieven geen vol doende resultaat gaven. De huidige clan destine uitvoer, aldus de minister, vindt izijn oorzaak in het feit, dat Holland ge brek heeft aan hoornvee en ook in den üioogen koers van den gulden. Nochtans iheb ik mijn departement getast, om in isamenwerking met 't ministerie van fi nanciën de kwestie van het opnieuw in stellen van de stalbrieven grondig te on derzoeken. Intusschen heb ik de gendar merie verzocht zoo scherp mogelijk te waken tegen 't smokkelen van Belgisch vee naar Nederland. Verder deelde de minister mede, dat de mogelijkheid wordt overwogen van het opmaken van een vol ledige inventarisatielijst van het vee aan de grensstreek. Naar de „Tel." uit Den Haag vernoemt, üieersolit aldaar in politieke en parlemcn- Itaire kringen de overtuiging, dat het kabi- met-Iiuys de Beerenbrouok in gewijzigde Samenstelling zal aanblijven tot .de ver- feekiingen, ten einde voornamelijk de .Grondwetsherziening af te doen. Een gwijzigd kabinet-Ruys, hetwelk teich iu hoofdzaak ten doel stelt de Grond [wetsherziening en de loopende zaken af te idoen, aan beide zijden van het parle ment instemming zou vinden. PRINS HIRO-HITO. De Kroon-rins van Japan vertrekt den 20en dezer te 7 uur 31 min. van hier naar Meche'en, (België.) (N.Ct.) Begroot'ng verworgen. Ged. Staten van Zuid-Io''and halden er meermalen bij den Raad van Katwijk op aange- drorg n, de saiari sen van Burgemeester, Secretaris en Gemeente-ontvanger te ver- ho-g--n. In de jo -g-'te Raadsvergadering was ten derdon male een schrijven van Ged. Staten ontvangen, om op verhooging aan te dring m, d:ar zij anders da begroo ting niet zouden goedkeuren. B. en W. voldeden hieraan en dienden eene ver hoogde begrooting in. Do Raad echter besloot, hoewel het slechts een bedrag van f 6500 gold, de begrooting niet goed te keuren op grond „dat anders de Raad g--en zeggingschap meer zou hebben over de gemeentegelden." Alleen de wethouders stemden voor de begroo ting. Het kamerlid Schock. Hr. dr. 0. E. Schoeh hooft in het Diaconessenhuis te Amsterdam een zeer ernstige operatie on dergaan, we'.' e bevredigend is afgeloopen. De patiënt bracht een rustigen nacht door. De toestand is boterend. („Ned.") Paspoorten. Het lid der Eerste Ka mer de heer Van Embden, heeft aan da minister van Buitenlandsche Zaken en van Justitie o.ra. gevraagd of er be zwaren bestaan om de bevoegdheid, die Nederland che consuls in het buitenland reeds bezitten, n.l. den geldigheidsduur onzer paspoorten ie verlengen door een voudige afstempeling, ook toe te ken nen aan Nederlandsche autoriteiten, in Nederland gevestigd. De Vleeschkenringswet. Het hoofd bestuur der N"derlnndsoho Vereeniging tot bescherming van dieren heeft tot den minister van Arbeid een schrijven ge richt, waarin het zegt met groot leed wezen te hebben vernomen, dat de in voering van de Vleesohkeuringwet nog geruimen tijd op zich zal kunnen laten wachten. Het hoofdbestuur verzoekt den minister te bevorderen, ook ter wille van de groote ethische belangen, om welke het gaat dat do inwerkingtreding van de wet thans zooveel mogolijk worde bespoedigd. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Snoeck Henkemans betreffende de toepassing der Invalidi teitswet en de r Ouderdomswet, heeft de minister van Arbeid o.m. verwezen naar de ingediende ontwerpen van wet, tot wijziging der Invaliditeitswet en tot wijziging der Ouderdomswet 1919. Naar de minister vertrouwt, zal spoedig de indiening van een meer uitgebreid wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet kunnen worden tegemoet gezien, waarin o.m. een voor stel zal voorkomen tot uitbreiding der Ioonklassen. Aangezien de voor die nieuwe Ioonklassen vast te stellen premiën naar alle waarschijnlijkheid niet onaanzienlijk hooger zullen zijn dan de tegenwoordige hoogste week- premie van 60 cent, zal het, gelet op de somtijds aanmerkelijke verschillen tusschen de loonen voor personen van denzelfden leeftijd in de onderscheidene bedrijven, naar het den minister aan vankelijk wil voorkomen, bezwaarlijk zijn bij de indeeling der verzekerings- plichtige arbeiders in een der Ioon klassen elke andere onderscheiding dan die naar den lefetijd te vermijden. Intusschen zal er naar worden gestreefd om de gevallen, waarin de indeeling in een der Ioonklassen niet afhankelijk zal zijn van den leeftijd der betrokken arbeiders, tot een minimum te beper ken. De Successiewet. De Successiewet van 10 Juni treedt heden 18 Juni in werking. Gence lc ndig Ambtenaressen-Onder zoek. De Alg. Nederl. Vrouwen organisatie heeft den Minister van Waterstaat verzocht, zoowel het ge neeskundig onderzoek van de vrou welijke sollicitanten naai- een betrek king bij de Rijkspost, Telegrafie en Telefonie, als de controle van de iu functie zijnde ambfenaressen niet aan mannelijke artsen, doch aan vrouwe lijke artsen op te dragen, hetgeen de directeur der P. en T. geweigerd heeft. Het tweede vrouwelijke Kamerlid. Mej. ,T. Westerman te 's Graven- hage is thans verkozen verklaard tot lid der Tweede Kamer. EEN OLIEANT GESCHOTEN. Men moldt aan de Sum.-Post: Zondag bobben de heoren Van Middel koop en Van Breukelen op Tandjong Slamat met levensgevaar, aangezien zij geheel ingesloten waren door een kudde van naar schatting 25 h 30 olifanten, eon rauzen-olifant neergelegd. Internationale van R. K. Onderwij zers. Het hoofdbestuur der Dioce sane vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in het Bisdom Haarlem heeft aan het Federatiebestuur voor gesteld, om ie trachten verbinding te krijgen met buitenlandsche R. K. On- derwijsvereenigingen, ten einde tot een Internationale organisatie te komen. CONGRES DER DERDE ORDE TE WOERDEN. Donderdag j.l. had te Woorden een congres plaats van Directeuren der Derde Orde en belangstellende priesters. Een flink getal seculiere en reguliere gees telijken was opgekomen, die met geest drift de belangen der Derde Orde van Sint Eranciscus bespraken en nieuwe plannen beraamden om haar tot steeds grooter bloei te brengen, vooral in dit jubeljaar. Wow Kuociaal word gehandeld oyer de propaganda onder do Jeugd, waartoe Z.» dat de berekening van de Wiskundige D. H. de Bisschop van Haarlem in het reeds gepubliceerde schrijven had aan gedrongen. Uit de verslagen van de ZeerEerw. Paters Visitatoren, Pater Pacificus Vriend O. E. M. en Pater Ignatius Smeets, O. E. M., bleek, hoe vooral het district Woerden als door een netwêrk van chari tatieve werken door de Tertiarissen ge sticht, bedekt is. De vergadering, welke door den Com missaris der Derde Orde werd geleid, had overigens eenzelfde verloop als IL Dinsdag te N. Niedorp. Ook in Woerden traden als sprekers op de ZeerEerw. heer G. Th. v. d. Meer en de ZeerEerw. Pater Ignatius Smeets O. E. M. Om vijf uur werd het goed geslaagde congres gesloten met de ge beden van het Ceremonieel der Derde Orde. Een hoogleeraar in de Friesche Taal en Letterkunde. Men meldt uit Groningen aan de „N. R. Crt.", dat onderhandelingen met dr. Theodor Siebs te Breslau gaande zijn over het bezetten van een leerstoel voor Friesche taal en letterkunde en voor het geven van een deel van het onderwijs in Germaansche talen aan de universiteit al daar. Dr. Siebs heeft in het Friesch veel geschreven over Friesche taal en letter kunde. INBREKERS GEVAT. Donderdagavond om aclit uur l»e- merkle de jachtopziener onder huize Wildcnbiorgh ie Vorden (Geld.) in het veld twee personen, ieder met een rijwiel, waarop goederen waren g- laden. Even daarna kwam hij tot de ontdekking, dat was ingebroken in een tijdelijk onbewoond landhuis al daar,waaruit hoogstwaarschijnlijk deze goederen waren ontvreemd. De politie te Locheui om negen uur gewaar schuwd, begaf zic.li dadelijk in ver schillende richtingen op weg om de daders op te sporen. Omstreeks één uur 's nachts zag de veldwachter A. van der Meer twee lieden met fielsen den Stationsweg naderen, wier uiterlijk overeenkwam met het ontvangen signalement. Hij traclille beiden te arrestecren, wat hem echter niet mocht gelukken. De verdachten namen de vlucht en toen aan de sommalie van den veldwach ter „blijf staan of ik schiet" geen gevolg werd gegeven, loste de veld wachter een paar scholen uit zijn revolver iu de lucht, waarop een der vluchtelingen neerviel en onmiddellijk gearresteerd werd. Ondanks zijn be weren, dat hij gewond was. bleek de man niet getroffen te zijn. Hij was van Duilsche nationaliteit en werd in bet bezit gevonden van een vlijm scherpe dolk. De andere dader wist te ontkomen. Een gedeelte der ge stolen goederen is gevonden in een bosclijc onder huize Boekhorst en in beslag genomen. INBRAAK TE HOOFDDORP. Hedennacht i3 ingebroken in Hotel de Beurs ts Hoofddorp. De dieven hebben zich door hot kelderraam toegang ver schaft. Vermist worden een som gelds, biljardballen, sigaren on sigaretten. Door de ssrro hebben zij zich weer verwijderd. De politie stolt een nauw keurig onderzoek in. d: EEN BEKENTENIS VAN BRANDSTICHTER. Donderdagmorgen heeft de commis- saris van politie Van Asperen, den 18- jarigen Izak Polak te Amsterdam, in verhoor genomen. De jongeman- her haalde zijn reeds gisteravond aan com missaris Tinholt gedane bekentenis dat hij den brand in het lompenpakhui: had aangestoken. „Ik heb zeide hij den brand ge sticht om mijn vader die in financieele moeilijkheden verkeerde „te redden". Hij deelde voorts mede, het pand door de voordeur te hebben willen verlaten, nadat hij den boel had aangestoken. Toen hij voor de deur stond hoorde hij evenwel praten. Hij keek door de brie venbus en zag toen een palitie-agent staan. Daarop is hij weer naar boven gevlucht. Door den hevigen rook zag hij geen kans meer over de belendende daken te vluchten. Hij bleef dus in een der goten liggen wachten op de dingen die zouden gebeuren. Had de brandweer hem daar niet vrij spoedig gevonden, de jongeman zou door den rook zeker zijn gestikt. Deze mededeelingen van den aange houdene kloppen met het rapport dat de twee surveilleerende agenten, die den brand het eerst ontdekten, heb ben uitgebracht. Juist toen zij zich wilden verwijde ren om de brandweer te alarmeeren hoorde een hunner gestommel in het perceel. Daarop bleef een der agenten voor de deur postvatten. Ook de firmant Polak, de vader van den gearresteerden jongeman, verbleef aan het politie-bureau, teneinde te worden gehoord. Het pakhuis „de Groote Pauw", waarin de brand werd gesticht, is goeddeels uitgebrand. De firma's die aldaar hun opslagplaatsen hadden, waren resp. verzekerd voor 25.000 en 1500. De handelaar S. Logger was niet verzekerd. De naast gelegen pan den hebben ernstige waterschade. DE FRAUDE BIJ DE VERZEKERING MIJ. „RAADSPENSIONARIS JOHAN DE WIT." Zooals gemeld is, is bij de „Raadspen sionaris Johan de Wit", Algmeene Maat schappij van verzekering op het leven en bij ziekte, te 's-Gravenhage, een fraude in de boeken ontdekt en is de voort vluchtige directeur, de heer J. P. de J., te Parijs gearresteerd. Zijn wij goed in gelicht, zegt de „N. R. Ort.", dan komt de fraude in de hoeken o.a. hioron neer, reserve, die, volgens het verslag over 1919, een bedrag aanwees van f 211.121, aanmerkelijk te laag is geweest. De con tante waarde der verplichtingen zou n.L in werkelijkheid veel hooger zijn. Reeds jaren achtereen schijnt de reserve te laag te zijn berekend. Het nadeelig verschil zon alleen zijn aan te zuiveren, doordat aandeelhouders op het geplaatste kapi taal, dat blijkens bovengenoemd verslag f 614.300 bedraagt, waarop slechts 10 pOt gestort, een bijstorting doen, die naar wij vernamen, 80 pOt. zou moeten bedragen. De te Amsterdam gevestigde Levens verzekering-Maatschappij de Nederlanden heeft een aanbieding gedaan om de porte feuille der maatschappij over te nemen, op voorwaarde dat de storting tot boven genoemd bedrag op de aandeelen plaats vindt, in welk goval voor elk aandeel „De Wit" een aandeel tot gelijk bedrag van de overnemende maatschappij zal worden uitgereikt met 10 pOt. storting. Volgens het jaarverslag bedroeg het verzekerde kapitaal op 31 Deo. 1919 f 4.111.344, waarvan f 2.721.909 groote posten en f 1.378.880 volksverzekering. DE JAPANSCHE KROONPRINS. Een redacteur van de „Tel", had een onderhoud met Japansche journalis ten, die den Kroonprins vergezellen. De Japansche collega's zijn de mee ning toegedaan, dat deze reis voor Ja pan, alsmede wat de betrekkingen tus schen Japan en de Westersche landen betreft van historische beteekenis zal blijken. Prins Hiro-Hito kwam 1,Jians in persoonlijke aanraking met verschil lende kringen in de leidende West- Europeesche landen, en hij leerde, tal van resultaten van de Westersche be schaving en van onze economische ontwikkeling kennen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat al het geziene op den Kroonprins een geweldigen indruk heeft gemaakt' en dat hij naar Japan zal terugkeere. als een vastbesloten voorstander van de moderne ontwikkeling van zijn groot Oostersch rijk. De Kroonprins is in het bijzonder in Engeland en Frankrijk met vooraanstaande mannen van ons poli tiek en cultureel leven in aanraking gekomen. Naar ik van de Japansche collega's vernam, is de Kroonprins met de Fransche taal tamelijk op de hoogte. Hij verstaat ook Engelsch, doch de Japansche journalisten konden het niet bevestigen, dat hij deze vloeiend spreekt. Zijn inteüectueele ont wikkeling is van nationalen aard, zijne professoren waren Japansche geiser- den, doch dat kon de uitwerking van den internationalen tijdgeest op den toekomstigen Keizer van Japan niet belemmeren. Nog verklaarden de journalisten dat de vredelievendheid' het voornaamste kenmerk is van de buitenlandsche poli tiek, die Japan thans voert en in de toekomst denkt te voeren. Het is interessant, hoe levendig men in Japan steeds in het oog houdt, dat het Nederlandsche het eerste Euro- peesche volk is, waarmede zij in aan raking kwamen. OOK EEN SNUGGERE. Het „Hsgez." vertelt als historisch: Een milicientje, pas te Den Bosch in garnizoen en nog zelden in de stad verzeild, had naast zijn twee paar si garenkistjes nog een schoeisel van fij ner en meer comfortabel maaksel. Edoch het geviel, dat op zelceren dag deze laarzen lijden gingen aan een ge brek, waaraan elk schoeisel lijden gaat en verdacht groote gapingen vertoonen gingen. Tot groote spijt van ons soldaatje kon echter deze gewonde overhuid niet met een rijkspleister geheeld worden en zoo besloot het recruutje den tocht stadwaarts te wagen om te trachten een heelmeester voor zijn kranke schoei sel te vinden. En hij ging door groote straten en passeerde drukke pleinen en hij zocht en zocht. Hij kwam in straten waar het wemelde en krioelde van menschen en in meer stille afgelegen stad buurten. En hij ontdekte schoone en fijne win kels en andere meer voor grover en zwaarder schoenwerk. Van de eene vreesde hij te dure prij zen en de anderen konden wellicht schade doen aan de elegante vormen van zijn goede schoeisel. Na lang zoeken meende hij toch ein delijk gevonden te hebben wat hij zocht en nog een weinig bedeesd waagde hij zich binnen, waar hij zijn zorgvuldig ingepakte schoenen aan de goede zor gen van een bekwaam vakman toever trouwde. En verheugd verliet hij het huis en ging weder door groote straten en druk ke pleinen, door stille buurten en ru moerige wijken en na lang zoeken ge raakte ons milicientje buiten den dool hof van straten en stegen en bereikte hij met verlicht gemoed weder de ka zerne. Eenige dagen nadien zou de brave jongen zijn schoenmakers-diligence te rug gaan halen en hij waagde zich weer in de straten en op de pleinen der stad, doch wat hij zocht, zijn winkel, ijn schoenmaker vond hij niet. Onze onnoozelaard had zelfs niet aan 't onthouden van namen gedacht. En zoo loopt thans de arme jongen straat in straat uit en stapt eiken schoenwinkel binnen om te informeeren waar hij zijn Zondag-schoeisel ter re paratie bracht. DE EX-KEIZER TE DOORN, Voor rekening van den ex-keizer is naar de „Tel." meldt, onderhands ge kocht de villa „Mathilde", aan den rijks straatweg naar Driebergen. Omtrent de bestemming is nog niets bekend. Herhaaldelijk brengen bekende Duit- »dhe personen bezoeken aan den ex-kei- zer. Verschillende generaals van het Duilsche leger hethben bij den ex-keizer hunne opwachting gemaakt. Een direc teur der vroegere Krupp-fabrieken bracht Zondag j.l. een bezoek. IN BEWARING GEVEN OP STATIONS Met machtiging van den Minister van Waterstaat is omtrent het in depot ge ven van bagage op de stations der Ne derlandsche Spoorwegen bepaald, flat al leen in bewaring worden genomen voor werpen, welke ten vervoer als bagage aangenomen iworden. De Maatschappijen zijn niet verantwoordelijk voor do scha de welke ontstaat uit het gevaar, verbon den aan het gemis van inpakking of aan voldoende inpakking. DE „MERKWAARDIGT" INBRAAK.' In verband met ide inbraak in een huis in het Sarphatipark te Amsterdam, waar van aanvankelijk een der medebewoners, een artist en zijn vtouw, verdacht wer den, verneemt het ,.N v. d. D." dat bei- den-nu weer op vrije voeten zijn gesteld. Op aanwijzing van den vader van den artist is echter thans laangehouden een broer van den artist, die alien schuld ontkent. SMOKKELHANDEL IN EIEREN EN SCHAPEN. De (Berlijnsehe correspondent van hei „HM." schrijft: Zooals van de Nederlandsche grens wordt gemeld, smokkelen de grensbewo ners aldaar op het oogenblik groote hoe veelheden eieren en vee uit Duifschlar.d naar Nederland, waarmede ze aardig' zaakjes maken. De eieren kosten in Duitschlar.d 60 Pfenning en worden in Nederland voor 10 5 12 cent verkocht. Evenzoo gaat het met 'Schapen, die in Duilschlanid aan de grens 2 5 300 mark kosten, terwijl ze in Nederland1 tusschen de 25 en 60 gulden opbrengen, "s Nachts brengen de smokkelaars kudclen schapen van 30 a 100 stuks over de grens. Een gezond oord. Te Hook van Holland, een plaats met bijna 3400 in woners, is van 21 Eabr. tot 14 Juni 1.1. niemand overleden. Nettendiefstal. Op het Pampus zijn, ten nadeele van de gebr. J. en. B. Por- zius, to Durgcrdam, voor een waarde van f 200 botnetten gestolen, die ia zeo waren uitgezet. Toenemend drankgebruik- - Te Groen- lo (Geld.) mot 3705 zielen werd over 1S20 36592 L. sterke drank ingeslagen, tegen 29935 in 1919. Vrouw in het waler gegooid. In den afgeloopen nacht heeft te Am sterdam een agent een 24-jarlge tim merman aan een der bureaux geleid, die opzettelijk een vrouw over de leu ning der brug op 'tMuntplein in 't water van den Singel had geworpen. Boschbrand. Vrijdagmorgen te half acht is ie Bergen (N.-H.l, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van ene brandende lucifer, sigaar of sigaret, brand ontslaan in het hout achter het V/ester- bosch. Een halve lieclaar bosch ging in vlammen op. Arbeiders van een bouw maatschappij hebben het vuur gebhischt. Om negen uur was men den brand mees ter. Ongeluk in een fabriea. Te Utrecht is Vrijdag op de machinefabriek „Jaffa" een 21-jarig bankwerker door een ijzeren staaf doodgeslagen. Het slachtoffer over leed binnen enkele tellen: (Ingezonden.) Als ik zie, wat in eenige jaren met godde lijke en mensohelijke hulp lot stand kwam, klopt mijn hart voor God en ons Neder iandsch volk. Den dag vooral, dat ik mcoht zeggen „een kwarteeuw ben ik priester geweest van den Allerhoogstekwam op de aller ondubbelzin-nigste wijze lot uiting, hoezeer Nederland liet werk der H. Land-Stichting op prijs stelt. Als ik alle jubelende gelukwenschen af zonderlijk moest beantwoorden, dan zou ik me weken daaraan moeten wijden en dat Iaat de drukte op de Stichting niet toe. Mijn dankbaarheid zal ik trachten te loonen, door harder te werken in dezelfde richting en door voor alle weldoeners en belangstellenden aan het altaar het hoogste Gode aan te bieden wat een priester bieden kan n.l. de Allerheiligste Offerande, des Ilceren vleesch en Bloed. Harder werken in dezelfde richting. 't Valt thans niet moeielijk meer. Zoo menigmaal licor ik de bezoekers na een rondgang hun besluit vast leggen: Hoomsch Nederland is thans aan ziel', zelf verplicht dit werk krachtig en flink tot volle ontwikkeling te brengen. Maar het geld? Wat geldil De geboorie en groei van dit werk lag in cersle begin niet aan 't geld. Hei ideaal, door Nederland eenmaal ten voile gekend, werd toegejuicht en.... 't regende geld! Als men van ons volk sieun wil hebben, dan moet' men niet beginnen met geld te vragen, maar breng hot op de hoogte van 't mooie en 't verhevene van het ideaal en 't overige wordt u toegeworpen. Ons volk houdt niet van gebedel of van eenigen dwang, het wil weten waar 't om gaat en dat wil het goed weten cn dan komt het spontaan zijn offer bijdragen. Zoo was het met de Heilig-Land-Stioh- ting, zoo is het met het Missie-werk, met de Kath. Universiteit enz. Men moet ons volk niet zeggen, omdat gij niet geeft, kan de Missie-arbeid niet door gaan gij moet dus bijdragen. Neen! Dat de Missionarissen belangeloos aan pakken, gratis hebben zij gekregen en gratis moeten zij geven, vol evangelisch vertrouwen op Gods Voorzicningheid, zon der goud of zilver in den reiszak, met slechts één pak kleeren, één paar sandalen, één staf d. i. vrij van aardsclie zorgen, en dat zij het volk dan volledig op de hoogte stellen met hun edel pogen, zooals ge schiedde b.v. door Missie-tentoonstellingen, en het Nederlandsche volk laat het niet onder zich. En hier past mij een oprecht woord van dank aan de pers, die zoo trouw mede- hielp het werk der H. Land-Stichting aan de wereld bekend te maken. In de moeilijke jaren van den oorlogstijd rees hier het eene monument op na het andere en bot eene al duurder dan het andere. En nu het volk meer cn meer vertouwd is met het groote idéé, en den grootschen opzet meer en meer tgerïjpf, nu ïtróomeit de stoffelijke middelen toe. Getuigen dj milde bijdragen uit alle hoeken en kanten van 't vaderland voor den gouden mon« strans, die Ons-Heer mag dragen in do Gedachtenis-kerk der zaal van 't Laatste- Avondmaal, een voorteeken en voorbode die ons zegt, hoe het later gaan zal ais hel groote werk der Basiliek mag beginnen. Duizend maal hoort men hier de vraag naar voren brengen. Maar waar komen d« financiën van daanI Nu zal ik niet beweren dat altoos uitcrsl streng werd vastgehouden aan een al l« zuinige opdraoht, dat was eenvoudig onmo gelijk, wilde het grootsche plan slagen. Maar het Bestuur was niet benepen en wist zich zelf loyaal en belangeloos aan het werk te wijden. Maar de financiën kwamen volstrekt niet van het Bestuur alleen dodh van geheel het Nederiandsch; volk. 't Was geen zeldzaamheid, dat een niet- Katholiek van 'n rondgang voor 't werk een briefje van honderd gulden ter hand stelde. Maar vooral toch Katholiek Nederland wist de telkens weer ledige schatkist op nieuw te vullen. Het scheen, dat het volk op prijs stelde, dat hier geen kwestie was van sparen of kapilaliseeren, al werd met gepaste nauwkeurigheid alles nagezien cn beheerd. Notarissen hebben begrepen, dat zij goed deden de meer vermogenden op ge paste manier er op te wijzen, dat zij niet mochten vergeten, bij hun dood dit ver heven werk te gedenken, dat anders Sint Pieter hierboven wel eens kon zoggen: Waarom hebt ge niet aan de Heilig Land- Stichting gedacht?" Bij 'n bezoek, bij 'n feast, bij 'n goed jaar bij een of andere meeval, of cm 'n groote gunst van den Hemel te verkrijgen, werd door arm en rijk steeds gedacht aan het grootsche werk der Heilige Landstich ting. Waar komen de financiën vandaan? Verscheidene flinke zaken beloofden een zeker percentage van de jaajiijksehe netto-winst en zij vaarden er niet siechl bij- In oen woord, wij arbeidden hier volop aan de bekendmaking van Gods Liefde daden en de rest werd van alle kaz 'en toegeworpen. En zijn wij van plan stil U gaan liggen, nu reeds zoo enorm veel tol stand kwam?Dat zou ondankbaai zijn tegenover ons volk. Ons volk dwingt ons door steeds meci giften en gaven voort te gaan, zóó gocn heeft het op dit oogenblik het werk be grepen. Zeker, elke flinke gift wordt onmiddel lijk omgezet in een monument en daarom is aanhoudend de kas ledig, maar aanhou dend zal het voile bijsturen, dat weet en gevoelt het aan zichzelf verplicht te zijn. Ons volk begrijpt, dat het ge-In hier best besteed wordt en wii de ontwikkeling van dit wereldwerk. Ik zeide zooeven, dat dit werk fot stand kwam dpor de hulp van geheel Nederland. Het is nieit de minste zijde van dit werk, dat niet-kalholicken hier zich zoo thuis gevoelen en met zoo'n eerbied deze gronden betreden. En 't doet goed te er varen, dat de boogere strevingen ook bij vete andersdenkenden nog de ecreplaatsii t leven innemen. En aan andersdenkenden doet het gooi te zien en te lioorcn, dat velen hunnei denkbeelden over 't Rooniscli-Kathotieii geloof totaal falen en dat zij vele dwaze opvattingen over ons gp-loof wijselijk ovei boord kunnen werpen, om de eenvoudige reden dat zij in strijd zijn niet de waar heid. 'I Is me doch gebeurd, dat na een rond gang met Uitsluitend nie-ka!iholieken op 'I allerlaatst een dweepziek personage ziel bij den kring aansloot en getuigde te moe' ten spreken d-oor den Ge. l-Gorhs. Dan kwamen allerlei dwaze denkbeelden aan gaande Roomsöhen over de lippen waar van ik onderweg tot aller voldoening de dwaasheid had aangetoond en eindelijk daar rolde de profetie uit den mond: „ik voorzie in de verre toekomst, dat de gan- sohe wereld door het Pausdom geregeerd zal worden, wat nog erger zou zijn dan door het bolsjewisme." En geen van alle anderekmkenden kon ialatcn eens smakelijk te lachen over zulk een onnoozeien kiinkklaren onzin. Men loert hier in aanraking met anders denkenden ook waard-eeren, en dooi waardeering van onze zijde voor zoovei het pas geeft, komen zij ons vee! gemak kelijker nader te staan. Men moet altoos wel gedenken, dal z\ van de wieg af geheel anders zijn opge voed. Verscheidene monumenten staan nu weer op het program cn worden aange pakt o.a. de Oostersche herberg met alia Ooslersche reisbenoodigdheclen, de Ooster sche tenten, de Oostersche dorschvloer en schaapstal, de Ooslersche bruiloftzaal, da wcrkwinkej van St. J-oseph en de werk tuigen uit zijn tijd, de tempel van Jeruza lem met geheel zijn inhoud enz. Ik ze.g dit, opdat Nederland zulks wot-e, ongeëvenaard groot sell en verheven om zijn geestelijk karakter, bij leven of sterven niet iu den steek. Zoo menigmaal hoor ik: „dit is een werk van Gods Liefderijke Voorzienig heid" of „hier ziet men hoe ondernemin gen het Goddelijk Hart ter cere, ge-zegent worden. En ik geloof liet. Dank dan aan God, Die oen zoo nie tig werktuig uitkoos voor een grootsch wereldwerk waarvoor men zich als pries ter zoo geheel kan opofferen. Als 'ik aan 's Heeren zegen op dit werk denk, dan komt mij Petrus voor den geest, toen hij gezegd had: „Heer op Uw woord zal ik mijne netten uitv/cr- pon" cn na de wonderbare vangst „ga weg van mij Heer, want ik ben een zondig mensch", of ik herinner mij Je zus' gelijkenis vaa den knecht, die van den arbeid kwam en hard had gezwoegd, welke knecht aan zijn Meester eigonlijk niets had to zeggen dan „ik ben eon on nutte dienstknecht, ik heb gedaan wat mijn plicht was, wat mij was opgelegd." Dank ook aan het Nederlandsche volk, dat op zijn forschen Behouder de H. Land-Stichting wil dragen met de we reld basiliek van 't Goddelijk Hart er bij. Moge het eigenhandig geschreven woord van onzen H. Vador den Paus Bene- dicust XV bewaarheid worden: „De Apostolische Zegen dien ik geef over U en het werk, i3 een voorieeksn van goddelijke gunsten." 't BL Land, Nijmegen, St. Antonis 1G2' i ARN. SUIJS, t, t Vicaris dar H. L. St.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 6