ORDE EN ARBEID. Binnenlandsch Nieuws, Gemengd Nieuws. Kori© Berichten. Kerk en Schoof zaakjes toch wel onderwijzen. En nu komt zoo'n „zonderlinge" inspec teur met die ouwerwetsche vragen De socialisten voelen waar 'm de schoen wringt: als men naaarervaring, beschaving, fatsoenlijke houding jegens autoriteiten in formeert, dan gaat hettegen de Sociaal-democratenlZoo'n zonderlinge., inspecteur Zonderling zijn dc Socialisten nooit. 'Anders zou iemand allicht vragen, hoe het bij deze zonderlinge schrijverij toch zit met de socialistische actie tegen het hoofd schap! De heeren schijnen er nu op ver lekkerd ZonderlingI fïet Vaderland en het Processie verbod. Naar aanleiding der protestvergaderin gen van Protestantsche zijde tegen de op- neffing van het processieverbod, schrijft het liberale „Vauerland" o.m. het volgende: Voor ons liberalen rijst nu de vraag: Wat moet onze houding zijn? Voor een waarachtig liberaal is het natuurlijk onmo gelijk zijne slem aan de opheffing van het processieverbod te onthouden. Maar -het moet ons hier toch even van het hart, dat wij Nederlanders in dit opzicht zonderlinge menschen zijn; dat wij in de zaken des ge- loofs veel conciliantcr zijn, als wij in het buitenland vertoeven, dan binnen de gren zen. Het heeft ons toch buitengewoon ge troffen, dat wij bij processies in het buiten land, meer dan eens een beslist protestant met de grootste belangstelling naar den godsdienstigen optocht hebben zien staan kijken, en hem zelfs zijn hoed zagen afne men op het moment dat die allen afgeno men worden. Wij nemen gaarne aan, dat hierbij het loffelijke doel voorzat de om geving niet te kwetsen, maar zouden zoo gaanne zien, dat die loffelijke gezindheid niet enkel export-artikel ware. Hoe weinig wij nog weten, wat volledi ge vrijheid van godsdienst eischt in deze ge mengde bevolking, blijkt wel uit het feit, dat het (liberale) „Utr. Prov. Dagbl." du haut de sa grandeur, decreteert: Processies is voor een zoo breed mogelijke uitleving van het godsdienstige leven onzer Katho lieke landigenooten niet noodzakelijk. Net, alsof dat uitgemaakt moet worden door dat dagblad, en niet door de Katholie ken zeiven, zooals iedere gezindte voor zich zelve zal hebben te bepalen, wat zij voor de zoo breed mogelijke uitleving van haar godsdienstig leven noodzakelijk acht." NEDERLAND EN BELGÏE. Da kabinetscrisis en onze Zuider buren. Uit Brussel wordt aan de „N. R. ■Et" gemeld: „De Nederlandsclie kabinetscrisis veroorzaakt hiér in parlementaire kringen zekere emotie. Men verwacht met groote nieuwsgierigheid de be noeming van een opvolger van minis ter van Karnebeek, in aanmerking ge nomen de toekomstige betrekkingen itusschen Nederland en België." j Het „Vad." teekent hierbij aan: „Ja, we kunnen ons die belang stelling wel denken. Met een Neder landsdien /liinisier van huitenland- Bche zaken van kleiner formaat en ïninder stevige ruggegraat als de lieer >an Karnebeek, zou de Nederlandsch- Belgisehe kwestie allicht een anderen loop nemen. Maar men spanne in België de verwachting niet te hoog. SHij blijft wek" (LICHAMELIJKE ONTWIKKELING DER JEUGD. De Interdiocesane Jeugdcommissie heeft aan de R.K. Kamerfractie de vol de bezwaren geuit tegen het wetsontwerp .over de üchaimelijik© ontwikkeling: a. Het karakter van het ontwerp. Het Sonilwerp lijkt meer te brengen een licfha- Anelijke oefening dan een lichamelijke op voeding. De harmonische ontwikkeling ,van ziel en lichaam in nauwen samen hang, dreigt gevaar te loopen, daar dit ontwerp bovenal de oefening van het Edhaam on het oog heeft in verband met de weerkracht van het volk. b. De leiding. Te veel wordt in het 'ontwerp gemist de noodzakelijiklheid van leiding van paedagogisch onderlegde, ze delijk hoogstaande en deskundige perso- Jien, aan wie ook de zorg van de licha melijke opvoeding der jeugd dient te wor den toevertrouwd om een harmonische .ontwikkeling, een opvoeding in den wa ren zin te zien gewaarborgd. c. De gelegenheid voor oefening. Aller minst lijkt het gewenscht jongelieden ver schillend van rang en stand, verschillend 'ook van leeftijd, tot groepen samen te voegen, waardoor geregelde, dikwijls min 'der gewenschte omgang wordt in de hand gewerkt. Dit geldt ook vooral, wanneer kleinere gemeenten voor oefeningen bij lelkaar worden gevoegd. d. Begrenzing van het ontwerp. Be zwaar woidt ook gemaakt tegen de ver plichting, zooals ze in hot ontwerp is 'opgenomen en daarnaast tegen de uit sluiting Van de mannelijke jeugd van 12 15 jaar en van de geheele vrouwelijke jeugd. De Interdiocesane Jeugdcommissie heeft met het oog op deze bezwaren, voorgesteld aan de R.K. Kamerfractie het 'daarheen te leiden, dat het Kon. Besluit fvan 25 Juli 1916 blijft gehandhaafd, doch in zooverre worde gewijzigd, dat aan de opleiding voor leerkrachten meer facili teiten wordt verleend, dat voor de stich ting van oefengelegcrheden en voor de aanschaffing van oefenmateriaal op ge lijken steun als in het nieuwe wetsont werp genoemd kan worden gerekend en voor de leiding een hoogere belooning .wordt toegekend. i DE UITVOERING DER ZIEKTEWET Tegen het plan-Posthuma. t Te Utrecht had een vergadering plaats Van reeds bestaande onderlinge ziekte- tyerzekeringsorganisalies. Waar het plan-Posthuma de vernieti ging beoogt van elke andere organisatie, meende de vergadering verre de voor keur te moeten geven aan de Ziektewet- Ta tma, zooals deze door Miniser Aalber- Se werd gewijzigd. Teneinde met de meest mogelijke kracht stelling te nemen tegenover liet monopolistisch ontwerp Posthuma, werd samengesteld een Comité ■Uitvoering Ziektewet. Da Nederlandsclie Kolonie te Antwer pen. BUjlkens een. statistiek in,, de Volksgazet woonden er einde Mei Je A'nï- werpen 25.991 vreemdelingen voorzien van een identiteitskaart, waarvan 12.018 Noord-Nederlanders. DE KABINETSCRISIS. De „Residentiebode" schrijft: „Van meer dan één zijde, die goed op de hoogte kunnen zijn, werd ons medege deeld, dat de oplossing der crisis al ge vonden is in een reconstructie van het ka binet. Volgens deze zegslieden zou minis ter Aalberse overgaan naar Financiën, ter wijl Ruys Oorlog ad interim zou beheeren; Dr. Rutgers zou minister van Arbeid wor den. We hebben getracht meer zekerheid hier omtrent te krijgen, maar, uit den aard der zaak overigens, het lukte ons vooralsnog niet." Naar de „Tel."' uit parlementaire krin gen verneemt, is het zoo goed als zeker, dat het kabinet-Ruys in geen geval als zakenkabinet het bewind zal blijven voe ren. Indien het aanblijft, (waar alle kans op is) zal hel zonder meer zijn taak als ka binet van de rechterzijde voortzetten, zij het dan ook. dat enkele ministers zullen worden vervangen. Hel militaire vraagstuk zal dan op nieuw aan dt orde worden gesteld, en men koestert de hoop op een bevredigend compromis. Mot de oplossing van de cri sis wordt spoed betracht. Van verschillende zijden wend het ge rucht verbreid, dat enkele ministers on derling van portefeuille zo' -n verwisse len en het Kamerlid Mr. 1H. Rutgers als nieuwe minister in het kabinet zou worden opgenomen, terwijl de ministers Pop en de Vries hun ontslag zouiden ne men. Dit gerucht vindt lot heden echter geen bevestiging. Door de leidende staatslieden van rechts zou een reconstructie van het ka binet worden voorgestaan in dezen zin, dat de minister var. Arbeid, Aalberse, zal overgaan naar Financiën, terwijl dan voor de portefeuille van Arbeid genoemd worden de heeren J. R. Snoek Henke- mans C. H en Mr V H Rutgers A. R. Een spoedige beëindiging van de crisis wordt verwacht, tenzij de bezetting van het departement van Oorlog (Marine) onverwachte moeilijkheden geeft. EEN EIGENAARDIG RECORD. De heer De Vlugt is de vierde burge meester, welke Amsterdam in vijf dagen tijds gehad heeft. Donderdag wat de heer Den Hertog als waarnemend burgemeester in functie, Vrijdag was de heer Nolting burgemees ter. Zaterdag en Zondag de heer Wibaui. Amsterdam mag dus w<i op een. eigen aardig record bogent JAPANSCHE EN NEDERLANDSGHÊ JOURNALISTEN. Het plan van 't bestuur van de Haag- sdhe Journalisten-Vereeniging om den Ja- panschen vakgenooten. die de reis van hun kroonprins med'emalken, een kaïme- raadschappélifke ontvangst te bereiden, is Zaterdagmiddag en -avond tot uitvoering gekomen en uitstekend geslaagd. De ontvangst was in twee deelen ge splitst: een rijtoer des namiddags, met in begrip van bezichtiging van enkele stads- meritwaardigheden en daarna een maai tijd1 in het Kurhaus te Schoveiringen. De Janansche vakgenooten waren de heeren: Takeo Goto, bijzondere verslag gever van het blad Jiji Shimpo te Tokio; K Nagasaki, vertegenwoordiger van de Osaka Matnnni; B. Nagura, verslaggever van de Osaka Tokija Asalhi en T. Mitaral, vertegenwoordigde de Hodhi te Tokio. Zij werden door Mr. van Bolhuis in het Ho tel den Ouden Doelen, waar zij logeer den, voorgesteld aan degenen, die aan den rijtoer (en later het diner) zouden deelnemen. Nadat den Japansehen heeren een exem plaar was verstrekt van bet bekende, door het gemeentebestuur uitgegeven, ge- illustreerde werkje met bijzonderheden over den Haag en Scheveningen, ving in drie auto's de rijtoer aan. In het Restaurant de Kievit, waaT eenige vesrverschingen werden gebruikt, wachtte den buitenlandschen gasten door het aldaar aanwezige strijkje het Japan- scihe volkslied. Omstreeks half zes werd weder naar het Kurhaus gereden, waar de verdere genoodigden aan den maaltijd bijeenkwa men, waaronder de eere-voorzitter van den Nederl. Journalistenkring, Mr. Plemp van Duiveland. In een afzonderlijk serre-zaaltje bad hierna, nadat alle aanwezigen in groep waren gefotografeerd, een aülergezol'igst diner plaats, waaraan, reeds van den be ginne af. alle stijfheid vreemd was en waarop menige toespraak is gehouden. IIET VERTREK VAN DEN JAPAN- SCHEN KROONPRINS. Maandagochtend hebben Kroonprins Hiro-hito van Japan en Prins Kan-In, de residentie verlaten. Zij begeven zich per extratrein van de H. IJ. S, M. naar Leu ven. De trein was voor het grootste ge deelte samengesteld uit salonrijtuigen van II.M. de Koningin. Het vertrek had plaats te 7.30 vanaf het Koninklijk Paviljoen in het Stationsgebouw der H IJ. S. M. Op het perron waren verschillende auto riteiten samengekomen om de Prinsen uitgeleide te doen. Mede vertrokken met Z. K. II. teneinde dezen tot de Rijksgrens uitgeleide te doen de leden van den aan de Prinsen toegevoegd geweest zijnden eeredienst. Van alle op het perron aanwezige au toriteiten namen de Kroonprins en Prins Kan-In hartelijk afscheid. Precies op tijd verliet de frein^ waar van de locomotief de Japanische vlaggen voerde, het station. R.-K. INT. VER. TOT BESCHERMING VAN MEISJES. Onder voorzitterschap van mevr. Droog Deckers, werd te Rotterdam op 14 Juni de jaarlijksohe algemeens vergadering ge houden van de Centr. Vereeniging in het bisdom Haarlem, voorafgegaan door een bestuursvergadering. De presidente heette allen welkom, in 't bijzonder den weleerw. heer Dr. E. M. M. Hamer, den nieuwen adviseur der vereeui- gine. De waarn. secretaresse memoreerde in het verslag over 1920 dat de vereeniging een groot verlies leed door het aftreden van mej. Kleijn. Wegens ontstentenis eener candidate nam mevr. Otsv. d. Schans het lijdelijk secretariaat waar. Dit jaar kon de Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten verkregen worden. De afd. Sladsonderzoek had, vooral in de groote plaatsen het leeuwenaandeel der werkzaamheden- Bedwwsvend js het ver- -\ schijnsel, <1 at zooveel R IC. meisjes hij Tiïet- Katholieken in betrekking zijn, dp ouders werken hierin lang niet genoeg mede. De afd. S'tationsfwenk hadden handen vol werk. Niet genoeg kan gewezen op het nut van dit instituut. De Vakschool te Leaden breidt zich hoe langer hoe meer uit. Ze werd da» jaar be zocht door 481 leerlingen. De Zita-venee- niging aldaar vierde op schitterende wijze haar 12%-jarig bestaan, waarbij de direc teur de Eerw. Pater Bouters, om zijn vele verdiensten werd geridderd in de orde van Oranje-Nassau, terwijl de dames Schmier, Elshof en GründemanHofman bet gou den kruis Pro Ecclesia et Pontifice moch ten ontvangen. Mej. Elshof, penningmeesteresse, bracht het financieel verslag uit. De inkomsten bedroegen 11.405,61, de uitgaven ƒ11.116.05, zoodat de kas sluit met een batig saldo van 289.56. De presidente bedankte mej. Elshof, waarop deze gedechargeerd werd. De presidente deed vervolgens eenige mediedeelingen. In de eerste plaats werd Ier kennis gebracht, dat in de ochtend vergadering mevr. Ots—v. d. Schans, tot nu toe waarnemend secretaresse, definitief als zoodanig gekozen was. Op de dioe. bestuursvergadering van 26 October 1920 was besloten een schrijven van protest te zenden aan de Fransche regeering naar aanleiding van het verblijf der zwarte troepen in de Rijnprovincie, met als ge volg daarvan het molesteeren der vrou wen en meisjes in die streek. Dit schrij ven is waarschijnlijk vcor kennisgeving aangenomen. Op de laatst gehouden Fe- deratievergadering was besloten in navol ging van den R.K. Vrouwenbond niet te protesteeren, met het oog op de neutrali teit Als lid der Internationale vereeniging tot be-' herming der meisjes kunnen wij in deze niet zwijgen en op dringend verzoek van mevr. Droog zal nu een request wor den gezonden, bij gelegenheid van de con ferentie op 36 Juni door den volkenbond te Genève te houden. In beginsel was besloten toe te treden tot den Nat. Vrouwenraad. Men meende bij aansluiting indirect veel goeds tot stand te brengen, daar in genoemden raad geen voorstel wordt aangenomen, tenzij met algemeen» stemmen, zoodat één stem tegen een voorstel kan doen vallen. Het Doorluchtig Episcopaat achtte het noodzakelijk, dat men ach eerst in ver binding stelde met de federatie van den R. K. Vrouwenhond. Staande de vergadering las mqj. Elshof hel antwoord voor, waarbij geen toe stemming verleend wondt tot aamslui ting. Mevrouw Droog deelde verder mede, dat het getal afdeelingen met één ver meerderd is. Dank zij de activiteit van kapelaan Hubers uit Castricum, kon daar ter plaatse een nieuwe afdeeling geslicht worden. Mevrouw Neij&sen uit Castrictim ver klaarde zich bereid zitting te nemen in de commissie voor het oprichten vim een landelijken bond, welke zich het lot der woonwagen- en schipperskinderen aan trekt Hierna kwamen verschillende voorstel len aan de orde. Hehandeld werd de behartiging't" 'te Duiitsche meisjes naar aanleiding van de missive van Z. D. H. den Bisschop. Het blijkt dat in alle afdeelingen reeds groote aandacht hieraan geschonken is. De nieuw-aangekomenien worden steeds be zocht door de dames van de afdeeling Stad .-.onderzoek en uitgenoodigd tot het bijwonen der Deutsche Töcbterabende. In de meeste plaatsen komen zij tweemaal per week bijeen, meest onder leiding eener Duitsche dame. De bemiddelingsbureaus vroegen ver der de aandacht. Algemeen was men ter vergadering van oordeel dat het ge wenscht is deze op te lossen in een R.K. Arbeidsbeurs. Te Amsterdam bereikt men daarmede uitstekende resultaten. Mevr. Bartel-Vemes doelde mede, hoe men al daar de zaak heeft aangepakt Ook te Haarlem was men reeds van plan een der gelijke organisatie op touw te zetten. Pater Bouters uit Leiden stelde voor, teneinde alle correspondenten in de ge legenheid te stellen het orgaan te lezen, haar alle twee maanden een exemplaar te zenden, terwijl bij eventuede niet-bVtaling van den abonnementsprijs, de afdeelingen deze kosten zullen overnemen; dit werd aangehouden. Leiden stelde voor van de meisjesavon den meer practisch nut te laten uitgaan, door haar meer ontwikkeling bij te bren gen. Mej. Léfèbre protesteerde ertegen dat men bij het congres der Jeugdorganisatie de meisjesbescherming heeft gebracht on- den de rubriek „Misdadige en verwaar loosde Jeugd". Bij de rondvraag deelde pater Bouters mede, dat zich te Noordwijk het treurige verschijnsel voordoet, dat men aldaar bij na niets op godsdienstig gebied kan doen voor de Duitsche meisjes, welke in de hotels en pensions werkzaam zijn. Het getal bedraagt ongeveer 100. De meisjes hooren geen opwekkend godsdienstig woord meer, aangezien haar de tijd ont breekt naar een avondbijeenkomst, vaak zelfs naar de kerk te gaan. Er bestaat al daar voor haar groot gevaar voor ge loof en zeden. Mevrouw Bartel pleitte nog voor de oprichting van een passantenhuis, waar de Duitsche meisjes, welke vaak op goed geluk naar Holland komen, tijdelijk kun nen verblijven. Daar de agenda was afgehandeld, ver zocht de presidente den Eerw. adviseur de vergadering te sluiten. Deze dankte voor de woorden van wel kom door de presidente gesproken, en het vertrouwen in hem gesteld en hoopte op aangename wijze met het bestuur te zul len samenwerken. Nadat hij nog een opwekkend woord had gesproken, dankte de presidente den Eerw. spreker en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en deelde nog mede, dat de volgende algemeene vergadering te Delft zal gehouden worden. BURGEMEESTER DE VLUGT. Maandagmiddag beeft onder het voor zitterschap van den waarnemendien Bur gemeester den heer Wibaut, in den Raad de installatie plaats gehad van den heer De Vlugt ais burgemeester der Hoofd stad. ROODE KRUIS. De Vereeniging het Nederlandsclie Roo- de Kruis heeft Maandag onder voorzitter- sfilia» Yancjen Prins der Nederlanden, een algeiuëeiie vergadering gerfou3en ïn zaai van den Dierentuin te 's-Hage. DE DURE AARDAPPELEN. Mevrouw Polhuis-Smit heeft den Minis ter van Landbonw gevraagd om regeerings- maatregelen, ten einde de buitensporig hoo- ge aardappelprijzen weer binnen de norma le grens te brengen. LUSTRUMFEESTEN. Te Utrecht worden met veel animo de lustrumfeesten gevierd ter eere van het 285-jarig bestaan der Universiteit. Voor reizigers naar Tirol. Men ver zoekt mode te deelen, dat het besluit der Tiroolsohe regeering, krachtens hetwelk voor vreemdelingen speciaal reis-clièques zouden worden uitgegeven, die een toe slag inhielden ten behoeve van den Staat, is opgeheven, zoodat deze bemoeilijking van hot vreemdelingenverkeer niet door gaat De Russische zaakgelastigde. Het Kamerlid Van Ravesteyn heeft den mi nister van Buitenlandsohe Zaken ge vraagd of tot de voor den gala-maaltijd ter eere van den kroonprins van Japan Woensdag ]J. in het paleis te Amster dam, uitgenoodigde zaakgelastigden van vreemde mogendheden heeft behoord de beer P. Poustichkine; van wien deze zaakgelastigde is en welke door de Ne- dcriandsche Regeering erkende regeering bij vertegenwoordigt. Uit onze Oost. EEN JAOHTONGELUK IN ONZE OOST. Blijkens een telegram van dsn Gouver neur van Atjeh is op 13 dezer de ka pitein H. W. Verharen van het wapen der infanterie tijdens de jacht op oli fanten door een patrouille in het Sa- malangsche door een ongelukkig schot in dein buik getroffen en aan de bekomen verwonding overleden. De heer Verharen was afkomstig van het leger hier te lande, waar hij, na in 1902 als vrijwilliger bij het 6o reg. inf. te Breda, zijn geboorteplaats, te heb ben dienst genomen, den hoofdcursus volgde. Do laatste twee jaren diende hij als luitenant bij de troepenmacht op Atjeh en onderhoorigheden, en nog maar enkele weken geleden was hij tot den kapiteinarang bevorderd. EEN JEUGDIGE VLIEGER. De-zer dagen deed zich op het terrein Pasar Tosri (O.-I.) het volgends aar dige incident voor, meldt het „Soerab. Hld.": Een klein jongetje van zes jaar wend de zich tot Pouiet en zei: Monsieur Poulet, ik zou graag met u voegen. Ik heb mijn spaarpot opengebroken en hier heeft n den inhoud." Tegelijkertijd reik te hot kind den beroemden aviateur een enveloppe over. Daar Poulet er wat verbaasd uitzag, door deze toespraak van den kleine, voeg de deze laatste er nog aan toe: „Is het wel genoeg, monsieur Poulet? Het is alles wat ik heb." De populaire piloot gaf de enveloppe- nnn Cen knaap terug, bedankte hem en vroeg hem of hij wel knap genoeg was. Anders zon mijn spaarpot toch leeg rijn gsweestt," antwoordde het kind. ,3ewaar je spaarduiten dan maar en vlieg maar mee," zeide Poulet. De adspirant-aviateur was dolblij, werd in het toestel geheschen en eenige secon den later verhief de blauwe vogel zich gracieus in het luchtruim, waarbij de jeugdige passagier van vreugde in de handen klapte. Zoo heeft de jonge Sander Noordhoek Heg den luchtdoop ontvangen. EEN MISLUKTE VOORSTELLING. Zaterdagavond zou 't „Amsterdamische Cabaretgezelschap" in de conccitzaal „Oost-Inrtië" te Watergraafsmeer een uit voering geven. Alles scheen m orde; \oor de was ook geld gegeven en het programma zag er aantrekkelijk uit. Er kwamen echter bitter weinig toeschou wers. Een der ondernemers, had het heter geacht te vertrekken met de Noor derzon. Do andere ondernemer, de heer Visdh.jager, ken de voorstelling niet laten doorgaan, omdat de ariisten gage eischten. Toen culi half tien nog niet begonnen was, eischte ook het publiek zijn geld terug en ging men gezamenlijk tegen den heer Visbhjager te keer. De heer Van BeninCkom, eigenaar van de zaak, impro viseerde een bal. Degenen, die niet geko men waren om te dansen, waarschuwden evenwol de politie, die legen den lieer Visehjager prooes-verbaal opmaakte. Ar- tisten en publiek kregen geen cent uitge keerd. DE LEVENSVF.RZEKING-MAAT-. SCHAPPIJ „KOSMOS". Het „Utr. Dbl." kan aan het bericht omtrent de aanvraag vcor het onder be heer stellen van den rechter-commissaris der Verzekeringsbank Kosmos te Zeist nog toevoegen ,dait de moeilijkheid zit in •een tekort op de reserve van de niet- Duitsch verzekerden. Volgens het rapport der accountants bedraagt dit tekort on geveer 14 pGt, maar misschien ook niet meer dan 8 pCt.; dit is o-p het moment nog niet met zekerheid te zeggen, aange zien dit nog afhangt van de Duitsche goud-marken. In ieder geval schommelt het tekort in de reserve der niet-Duitsch verzekerden tussahen de 8 en 14 pCt. Commissarissen der Bank vonden onder deee omstandigheden termen om liet be heer van 'hot bedrijf te stellen onder toe zicht van den refter-commissaris. Op dc aanvrage van de Kosmos is reeds Zater dagmiddag een toe wijziging gekomen. De geruchten als zou aan hot personeel van de Hollandsclie afdeeling van de Ver zekeringsbank „Kosmos" ontslag in uit zicht zijn gesteld, zijn naar liet blad ver neemt, onwaar. Wel is aan bet personeel de toestand van liet bedrijf uiteengezet, waardoor sommigen de kans op eventueel ontslag meenden te voorzien. Het ondier- zoek door een door den rechtercommis saris aan te wijzen commissie van deskun digen zal echter moeten worden afgewacht alvorens de mogelijkheden voor het per soneel vasten vorm krijgen. Vernoemen wordt nog, dat tot rechter- ppnimissajis voor de zaken der Verzeke- ringsbanik „Kosmos" Is beroemd' mr. <3r.' van Brakel te Utrecht en lot leden van de commissie, die den refter-commissaris bij de uitoefening van zijn taak van advies zal dienen de heeren dr. Turksina, (oud wiskundig adviseur der Gemeente Amster dam), E. Th. Geesink, (lid van de hoofd directie der Nationale Bankvereeniging) mr. Holstijn. BRUTALE INBRAAK TE UTRECHT. Zondag heeft een zeer brutale in braak plaats gehad in de slagerij van de heeren Hoogland, Biltstraat, te Utrecht Het „U. D." vertelt als volgt: De familie Hoogland was Zondag morgen ongeveer half tien uitgegaan ter kerke en had daarna den dag el ders in de stad doorgebracht, waarna de familie 'savonds omstreeks tien uur thuis kwam. Toen de lieer Hoog land liet slot van dc winkeldeur wil de .opensluiten, dat hij des morgens secuur had omgedraaid, bemerkte hij, dat de winkeldeur gewoon met de knop was open te maken; dit be vreemdde hem direct in hooge mate en nog zonderlinger werd hem de situatie toen hij, den winkel betre dende, zag dat de twee trekhonden, die in een hok waren opgesloten ge weest, door het huis liepen. Het werd in een ommezien duidelijk, dat cr die ven moesten zijn geweest, tijdens de afwezigheid van de bewoners. In den winkel had men gepoogd de kassa open te breken, maar die poging is den daders niet gelukt; het in de kassa aanwezige geld werd geheel in do lade teruggevonden. De inbrekers hebben de geldiade in het achter den winkel gelegen kantoortje openge maakt (deze lade was niet afgesloten) en het daarin aanwezige bedrag van circa tien gulden weggenomen. Ver volgens hebben zij zoowat alle kamers doorzocht, de huiskamer der familie Hoogland., de slaapkamer, eenige kas ten in de gang en enkele kasten in de vertrekken. Uit een schrijfbureau in de huiskamer is veertig gulden meegenomen; met die buit niet te vreden, hebben de daders gezocht naar méér en zij hebben dat gedaan op de gebruikelijke manier, door te snuffelen in een buffet, dat in de huiskamer staat, in een linnenkast in de slaapkamer enz. enz., waarbij al les overhoop is gehaald en door elkaar geworpen. liet beddegoed in ©cn ledi kant is er uitgetrokken, de inhoud van een kast naar buiten gegooid, de bekende gewoonten van dieven die niet veel vinden en nu zoeken, zoe ken, in de hoop nog ergens wat te kunnen ontdekken. Een brandkast hebben de dieven maar onaangeroerd gelalen; zij hebben zich tevreden ge steld met de vijftig gulden aan con tanten uit kantoorlade cn schrijfbu reau en met wat kleine sieraden, die zij in een slaapvertrek vonden, maar voor hen van geen noemenswaardige 'heteekenis kunnen worden geacht. Tafelzilver in een buffet is gelaten op dc plaats waar het lag, evenzoo een kistje met sigaren, en evenmin heeft de étalage in den winkel, waar nogal wat worstsoorten lagen uitgestald, voor de inbrekers eenige aantrekke lijkheid gehad. Onbekendheid met de deur in de gang, heeft de dieven klaarblijkelijk het lokaal doen ont sluiten, waar de honden verblijf hiel den en deze hebben hun vrijen Zon dag toen benut met het uitzoeken van een voor hen comfortabele lig; plaats. De recherche werd dadelijk gewaax-- schuwd; deze heeft evenwel geen en kele aanwijzing kunnen vinden en tasl dan ook volmaakt in het duister.Yer- moedelijk zijn hier insluipers van el ders aan het werk geweest en is men na het plegen van het misdrijf met de simpele 50 gulden en ohbclecke- nende sieraden de stad weer uitgegaan. EEN „KWAJE" AAP. Artis te Amsterdam is Maandagmiddag in opschudding gebracht, door 'n nog jon ge aap, die nog slechts korten lijd gast vrijheid in de diergaarde genoten had en reeds spoedig op de vlucht ging. Bij het uitdeden van voedsel zag de be trekkelijk nog wilde gast kans, het spie- gelruiL van de apenkooi te verbrijzelen en zoo te ontsnappen, nadat hij eerst den oppasser, die hem voederde nog een beet in den asm had toegebracht. Over de daken van hei Arlisgobouw wist de vluchteling de Doklaan te bereiken, waar talrijke personen op het gerucht 'kwamen aanloopem, en den aap achterna gingen. Deze werd door het gegi! der menschen steeds wilder, cn vloog een fietsenkdder aan de Nieuwe Heereugraclit binnen, waar inmiddels twee beambten uit Artis eveneens waren aangekomen en den tot razernij gebrachlen aap neerschoten. Gelukkig heeft dit incident, dat naar wij meenen, eenig is in de geschiedenis van Artis, geen persoonlijke ongelukken te weeg gebracht. DE TENTOONSTELLING VOOR WONINGINRICHTING. De tentoonstelling voor woninginrichting in het Stedelijk Museum te Amsterdam on dervindt zooveel belangstelling, ook in het buitenland, dat er een aanvraag is ingeko men van de „Soeiété des Applications el Logements 5 bon marché" te Brussel, om de geheele tentoonstelling voor haar reke ning naar Brussel ovea* te brengen. OPLICHTING TE GRONINGEN. Te Groningen is aangehouden zekere J. V., verdacht van oplichting van zijn broer voor een bedrag van 20,080 en van een boer voor een bedrag van 10,000. llij gaf zich uit voor mulli-millkmnair en verkocht aandeelen van de „Virginia Pro ductie Co.". Hij hield een weelderig inge richt kantoor. 'Van het geld is niet veel over. De politie stelt een onderzoek in. DE INBRAAK TE HEERENVEEN. De vier Amslerdamsclie keteltiikkers, die als verdachten aangehouden verden, zijn na een veriroor door den officier van justitie weer op vrije voeten gesteld, om dat hun onschuld bleek. Door een deskundige zijn de heide opengebroken brandkasten onderzocht, die eerst door de dieven van het kantoor naar liet verder gelegen pakhuis vervoerd zijuj om vrijer te zijn bij, de fprceering.. Hef «pöJSreffiea fe Rj dngRcH, ïtas m 'a mmgena 3 uur geschied; da kasten ■waren met de denr naar een raam g»« plaatst. Vrij zeker b men dus met hc( werk bij he* eerste dagüchrt begonnen. De inbrekers schijnen goede vakmeBt teken te rijn geweest. Waarschijnlijk hdx ben de inbrekers handschoenen gedragen. De politie zoek# on naar een persoos^ die zeide chauffoor te zijn cn Vrijdag avond in een hotei logies bestelde, dccti niet daarvan gebruik maakte. Voor «enigen tijd werd in de coöperai tieve zuivelfabriek te Wolvega ingebroken, waar men 's morgens ook de bramdkastesl verplaatst wond. Ook van dezen inbraak zijn dader of daders nog niet gevonden. Beide gevallen lijken op elkaar. Van een wagen gevallen. In de buurt schap Hoogoenik, bij Doornspijk, is liet Zoontje van v. L. dat op een hooiwagen zat, daar afgevallen. Het rad ging ovef] hem heen en binnen enkele oogenblikker stierf hij. Slapte te Delfzijl. Te Delfzijl heersdhft groote slapte. Drie scheepswerven zija stopgezet en in de haven is niets te doem In vete jaren is niet zoo'n werkloosheid geweest. Het armbestuur, dat in 1920 if 46,216,59 vroeg, heeft het hard ts verantwoorden. De stand der turfvaart. De turfvaart neemt weer toe. De laatste 14 dagen pas seerden de schutsluizen te Ter Apel 135 geladen turfschepen, komende uit d# Drenitsche Oostelijke venen. De bevrachting over de schippersbcuiv zen verminderen, terwijl de vrije handete drijvende tnrfsoliipporij als vóór den oor- log weer toeneemt. Boekhouder gearresteerd. Te Leidei' is gearresteerd de boekhouder eener siga* renfabriek aldaar, wegenis valschheid >v> geschrifte, waardoor de firma voor ruim 580 schade lijdt. Diefstal op een station. Te Amers foort is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit hot station dor EL IJ. St. M. assistentie gevraagd aan de politie^ in verband met een diefstal van linnen goederen op het emplacement. Als ver dacht i3 aangehouden een schaalknechl aan het station. Ben trouwehaan. Een boer taf Witveen, Fr., kocht te Roltevalien eer haan. Beide dorpen liggen op ruim eev uur afstand. Het dier werd in een kori vervoerd. Den volgenden morgen was da haan weer bij zijn eersten meester. Ongeluk in een fabriek. Men meldt uit Tilburg: Te Goirie is gisteren (Maan- dag)middag in de fabriek van de firms Van liesouw een 25-jarige werkman tus- scben een machine doodgedrukt. Hij waa eenige zoon en een oppassend werkman. De vermiste jongen gevonden. Hef lijk van het 10-jarig zoontje van de* stoomhoO'lkapilein 'W. S. uil Lith, dat se dert 9 Juni j.l. te Grave vermist werd, ik te Neerloon uit de Maas opgehaald. Ongeluk. Door op 'hol slaan van lie( paard raake de geleider onder een wagen der gemeentereiniging te Kampen. Zwaai gewond werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. Een onmiddellijke operatie koi geen redding brengen. De man is aan d« gevolgen bezweken. Een handelaar in vrouwen. De re oherge te Amsterdam heeft aldaar een 35- jarigen man aangehouden, verdacht va® „wróuwiecihainidiel". Verdronken. Het 8-jarig zoontje vaa ■den werkman De L. te II airs weert is b<j hel speten in het kanaal bij de middelF sluis te water geraakt en kerdronken. HA lijk is opgehaald. Een duur konijn. Bij den verkoop op Annerikaansdhe wijze van en konijn in hel Paviljoen Central te Scheveningen, werd de opbrengst, groot 259, bestemd voo* het comité der Haagsche Gezondheidsko» Ionics. Verronken. Te Arnemuiclen is Maar dag een 14-jarige jongen, die met kam* raadjes aan tien dijk bij het Stee was gaart spelen, toen zij door den vlood werdea overvallen, weggedreven cn verdronken, da andere wisten zich zwemmend te red den. Schip gezonken. Dinsdagmorgen is op den IJsel bij Deventer een met zand beladen schip gezonken van schipper J, van den Berg le Genemuiden. De opvai renden konden zich redden. Hel vaartuig is verzekerd, de lading niet. Z. D. H. de Bisschop van HaarLcm; heeft benoemd tot Pastoor le llhijiidijk, den Weleerwaarden Heer Pastoor J. J« Mes en tot pastoor te Ilülegom (H* Joseph) den Weleerwaarden Heer B. vaat Leeuwen, kapelaan van het Begijnhof te Amsterdam. NATIONAAL DERDE-ORDE-CONGRES, dp het congres zal Z.D.I1. de Aartsbhü schop van Utrechl vertegenwoordigd wor-t den door den vicaris-generaal van het aaris-d'iocecs Mgr. B. de Wit. EERSTE NEDERLANDSCH MISSIECONs GRES TE MAASTRICHT. Zooals bekend mag worden geacht, wordt dit congres van 1214 Juli a.s. gehouden -gedurende de Zuid-LLmburgschei Mis sic week. Alle R.K. siudeerende cn gegradueerde leeken, alsmede alle R.K. Geestelijken kunnen gratis toegangskaarten, onder ver melding van hunne kwaliteit, vóór 3 Juli a.s. aanvragen aan het secretariaat van het Congres-comité Missiie-centrale Leo< stichting, Pïtefv^estraat, Maastricht. Hoofde f- mlen, onderwijzers en onderwijzt rcsseiï. die de Woeusdagniid-* dagvergadering wenschen bij te wonen, gelieven eveneens daarvoor knar ten aan la. vragen. Werkliedenverbond opgeheven. Id een buitengewoon congres van hot Al gemeen NeJorlantlsch werkliedenverbond» is na uitvoerige besprekingen met op 3 na algemeene stommen besloten het werkliedenverbond mot ingang van ge noemden datum op te heffen. Do leden -zullen worden overgebracht bij do aan gesloten organisaties van het Algemeen Noderlandsch Vakvorboad. liet archief zal ook aan dit verbond worden alge- draden,,^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 10