Het Vaderland en het Processie verbod. 1 NEDERLAND EN BELGIE. Binnenlandsch NieiTwi DE KABINETSCRISIS. Uit onze Oost. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Kerk en Schoof ORDE EN ARBEID. zaakjes toch wel onderwijzen. 1 En nu komt zoo'n „zonderlinge" inspec teur met die ouwerwetsche vragen De socialisten voelen waar 'm de schoen wringt: als men naar ervaring, beschaving, fatsoenlijke houding jegens autoriteiten in formeert, dan gaat liet.... tegen de Sociaal-democraten!.. Zoo'n zonderlinge., iuspecleur. Zonderling zijn de Socialisten nooit. Anders zou iemand allicht vragen, hoe het bij deze zonderlinge schrijverij toch zit met de socialistische actie tegen het hoofd- schapl De heeren schijnen er nu op ver lekkerd. Zonderling! Naar aanleiding der protestvergaderin gen van Proteslantsche zijde legen de op- neffing van het processieverbod, schrijft hel liberale „Vanerland" o.m. het volgende: Voor ons liberalen rijst nu de vraag: Wat moet onze houding zijn? Voor een ■waarachtig liberaal is liet natuurlijk onmo gelijk zijne slem aan de opheffing van hel processieverbod te onthouden. Maar het moet ons hier toch even van het hart, dat wij Nederlanders in dit opzicht zonderlinge anenschen zijn; dat wij in de zaken des ge- loofs voel concilianler zijn, als wij in het buitenland vertoeven, dan binnen de gren zen. liet beeft ons tocli buitengewoon ge troffen, dat wij bij processies in het buiten land, meer dan eens een beslist protestant met de grootste belangstelling naar den godsdienstigen optocht hebben zien slaan kijken, en hem zelfs zijn hoed zagen afne men op het moment dat die allen afgeno men werden. Wij nemen gaarne aan, dal hierbij het loffelijke doel voorzat de om geving niet te kwetsen, maar zouden zoo gaarne zien, dat die loffelijke gezindheid niet enkel export-artikel ware. Hoe weinig wij nog weten, wat volledi ge vrijheid van godsdienst eisclit in deze ge mengde bevolking, blijkt wel uit het feit, dat liet (liberale) „Uir. Prov. Dagbl." du haut de sa grandeur, decreteert: Processies is voor een zoo breed mogelijke urtleving van het godsdienstige leven onzer Katho lieke landgenooten niet noodzakelijk. Net, alsof dat uitgemaakt moet worden Öoor dat dagblad, en niet door de Katholie ken zeiven, zooals iedere gezindte voor zich zelve zal hebben te bepalen, wat zij voor de zoo breed mogelijke uittering van haar godsdienstig leven noodzakelijk acht." S [Do kabinetscrisis en onze Zuider- i buren. Uit Brussel wordt aan de „N. R„ Ct." gemeld: „De Nederlandsche kabinetscrisis veroorzaakt hiër in parlementaire kringen zekere emotie. Men verwacht onet groole nieuwsgierigheid de be noeming van een opvolger van minis ter van ICarnebeek, in aanmerking ge nomen de toekomstige betrekkingen itussclien Nederland en België." I Het „Vad." teekent hierbij aan: „Ja, we kunnen ons die belang stelling wel denken. Met een Neder- landschen jninister van builenland- Sche zaken van kleiner formaat en toindgL s teyigfti Belgische kwestie allicht een anderen loop nemen. Maar men spanne in België de verwachting niet le hoog. Hij blijft wel." lichamelijke ontwikkeling der I JEUGD. 1 De Interdiocesane Jeugdcommissie heeft aan de R.K. Kamerfractie de vol de bezwaren geuit legen het wetsontwerp Over de lichamelijke ontwikkeling: a. Het karakter van hel ontwerp. Het ontwerp lijkt moer te brengen een licha melijke oefening dan een lichamelijke op voeding. De harmonische ontwikkeling ,van ziel en lichaam in nauwen samen hang, dreigt gevaar te loopen, daar dit ontwerp bovenal de oefening van het lichaam on het oog heeft in verband met de weerkracht van het volk. b. De leiding. Te veel wordt in het 'ontwerp gemist de noodzakelijkheid van leiding van paedagogisch onderlegde, ze delijk hoogstaande en deskundige pers-o- toen, aan wie ook de zorg van de licha melijke opvoeding der jeugd dient te wor den toevertrouwd om een harmonische .ontwikkeling, een opvoeding in den wa len zin te zien gewaarborgd. c. De gelegenheid' voor oefening. Aller minst lijkt het gewensclit jongelieden ver schillend van rang en stand, verschillend ook van leeftijd, lol groepen samen te voegen, waardoor geregelde, dikwijls min der gewenscihte omgang wordt in de hand gewerkt. Dit geldt ook vooral, wanneer kleinere gemeenten voor oefeningen bij elkaar worden gevoegd. d. Begrenzing van het ontwerp. Be zwaar wordt ook gemaakt tegen de ver plichting, zooals ze in het ontwerp is opgenomen en daarnaast tegen de uit sluiting van de mannelijke jeugd van 12 15 jaar' en van de geheële vrouwelijke jeugd. De Interdiocesane Jeugdcommissie toeefl mei het oog op deze bezwaren, .voorgesteld aan de R.K. Kamerfractie het daarheen le leiden, dat het Kon. Besluit van 25 Juli 1916 blijf! gehandhaafd, doch in zooverre worde gewijzigd, dat aan de opleiding voor leerkrachten meeT facili teiten wordt verleend, dal voor de stich ting van oefengeie.genheden en voor dc aanschaffing van oefenmateriaal op ge lijken steun als in het nieuwe wetsont werp genoemd kan worden gerekend en .voor de leiding een hoogere belooning .wordt toegekend. de uitvoering der ziektewet Tegen het pian-Posthuma. Te Utrecht had een vergadering plaats (Tan reeds beslaande onderlinge zielrte- tverzokeringsorganisalies. Waar het pian-Posthuma de vernieti ging beoogt van elke andere oTganisalie, meende de vergadering verre de voor keur te moeten geven aan de Zieiktewet- fTakna, zooais deze door Miniser Author ise werd gewijzigd. Teneinde met de meest mogelijke kracht stelling le nemen tegenover het monopolistisch ontwerp Poslhmna, werd samengesteld een Comité .Uilvoering Ziektewet. De Nederlandsche Kolonie te Antwer- Blijkens een statistiek in de rr y r r w t -«*- -*r- «vr Volksgazet woonden er einde Mei te Anf- werpen 25.991 vreemdelingen voorzien van een identiteitskaart, waarvan 12.018 Noord-Nederlanders. De „Residentiebode" schrijft: „Van meer dan één zijde, die goed op de hoogte kunnen zijn, werd ons medege deeld, dat de oplossing der crisis al ge vonden is in een reconstructie van het ka binet. Volgens deze zegslieden zou minis ter Aalberse overgaan naar Financiën, ter wijl Ruys Oorlog ad interim zon beheeren; Dr. Rutgers zou minister van Arbeid wor den. We hebben getracht meer zekerheid hier omtrent te krijgen, maar, uit den aard der zaak overigens, het lukte ons vooralsnog niet." Naar de „Tel." uit parlemenlaire krin gen verneemt, i.s het zoo goed als zeker, dat het kabdnel-Ruys in geen geval als zakenkabinet het bewind zal blijven voe ren. Indien hel aanblijft, (waar alle kans op is) zal het zonder meer zijn taak als ka binet van de rechterzijde voortzetten, zij het dan ook, dat enkele ministers zullen worden vervangen. Hel militaire vraagstuk zal dan op nieuw aan de orde worden gesteld, en men koester! de hoop op een bevredigend compromis. Mei de oplossing van de cri sis wordt spoed befracht. Van verschillende zijden werd het ge rucht verbreid, dat enkele ministers on derling van portefeuille zo- 'm verwisse len en het Kamerlid Mr. H. Rutgers als nieuwe minister in het kabinet zon worden opgenomen, terwijl de ministers Pop en de Vries hun ontslag zouiden ne men. Dit gerucht vindt lot heden echter geen bevestiging. Door de leidende staatslieden van rechts zou een reconstructie van het ka binet worden voorgestaan in dezen zin, dat de minister van Arbeid, Aalberse, zal overgaan naaT Financiën, terwijl dan voor d« portefeuille van Arbeid genoemd worden de heeren J. R. Snoek Henke- mans C. II en Mr V. H Rutgers A. R. Een spoedige beëindiging van de crisis wordt verwacht, tenzij de bezetting van het departement van Oorlog (Marine) onverwachte moeilijkheden geeft. BEN EIGENAARDIG RECORD. De heeT De Vluigt is de vierde burge meester, welke Amsterdam in vijf dagen tijde gehad heefL Donderdag wa; de heer Den Hertog als waarnemend burgemeester in functie, Vrijdag was de heer Nolting burgemees ter, Zaterdag en Zondag de heer Wibaut. Amsterdam mag dus wel op een eigen aardig record bogenl JAPANSCHE EN NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN. Het plan van 't bestuur van de Haag- solie Jouraalislen-Vereeniging om den Ja- pansdben vaikgenoolen. die de reis van hun kroonprins med'amaken, een kame raadschappelijke ontvangst te bereiden, is Zaterdagmiddag en -avond tot uitvoering gekomen en uitstekend geslaagd. De ontvangst was in twee deelen ge splitst; een rijtoer des namiddags, met in begrip van bezichtiging van enkele sfads- merkwaardigheden en daarna een maal tijd in het Kurhaus te Scheveningen. -.Re.... I'lOP,1!h'h'CioTd.1" "tiii/o'iüterè verslaj;- gever van het blad Jiji Shhnpo te Tokio; K. Narasaki, vertegenwoordiger van de Osaka Mainuni: B. Naguira, verslaggever van de Osaka Tokija Asahi en T. Milaral, vertegenwoordigde de Hochi te Tokio. Zij werden door Mr. van Bcdhuis in het Ho tel den Ouden Doelen, waar zij logeer den, voorgesteld aan degenen, die aan den rijtoer (en later het diner) zouden deelnomen. Nadat den Japanschen heeren een exean plaar was verstrekt van het bekende, door het gemeentebestuur uitgegeven, ge ïllustreerde werkje met bijzonderheden over den Haag en Scheveningen, ving in drie auto's de rijtoer aan. In het Restaurant de Kievit, waar eenige varverschingen werden gebruikt, wachtte den buitenlandschen gasten door het aldaar aanwezige strijkje het Japan- sche volkslied. Omstreeks half zes werd weder naar hot Kurhaus gereden, waar de verdere genoodigden aan den maaltijd bijeenkwa men, waaronder de eere-voorzi tier van den Nederl. Journalistenkring, Mr. Plemp van Duivelend. In een afzonderlijk serre-zaaltje had hierna, nadat alle aanwezigen in groep waren gefotografeerd, een allergezel'igst diner plaats, waaraan, reeds van den be ginne af. alle stijfheid vreemd was en waarop menige toespraak is gehouden. HET VERTREK VAN DEN JAPAN SCHEN KROONPRINS. Maandagochtend hebben Kroonprins Hiro-hito van Japan en Prins Kan-In, de residentie verlaten. Zij nageven zich per extratrein van de II, IJ. S. M. naar Leu ven. De trein was voor het grootste ge deelte samengesteld uit saJonrijtuigeu van H.M. de Koningin. Het vertrek had plaat-s te 7.30 vanaf het Koninklijk Paviljoen in het Stationsgebouw der H IJ. S. M. Op liet perron waren verschillende auto riteiten samengekomen om de Prinsen uitgeleid® te doen. Mede vertrokken met Z. K. H. teneinde dezen lot de Rijksgrens uitgeleide te doen de leden van den aan de Prinsen toegevoegd geweest zij-nden eeredienst. Van alle op het perron aanwezige au toriteiten namen de Kroonprins en Prins Kan-In hartelijk afscheid. Precies op lijd verliet de trein, waar van de locomotief de Japa-nsche Vlaggen voerde, het station. R.-K. INT. VER. TOT BESCHERMING VAN MEISJES. Onder voorzitterschap van mevr. Droog Deckers, werd te Rotterdam op 1-1 Juni de jaarlijksohe algemeene vergadering ge houden van de Centr. Vcreeniging in hel bisdom Haarlem, voorafgegaan door een bestuursvergadering. De presidente heette allen welkom, in 't bijzonder den weleerw. heer Dr. E. M. M. Hamer, den nieuwen adviseur der vereeni- g'ng. De waarn. secretaresse memoreerde in het verslag over 1920 dat de vereeniging een groot verlies leed door het- aftreden van mej. Kleijn. Wegens ontstentenis eener candidate nam mevr. Otsv. d. Schans het tijdelijk secretariaat waar. Dit jaar kon de Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten verkregen worden. De afd. Stadsonderzoek had, vooral in de groole plaatsen het leeuwenaandeel der werkzaamheden Bp-ten„vpTi,| js Jul ^er- i - schijnsel, "dat zooveel H.K. meisjes Kif niet- Katholieken in betrekking zijn, de ouders werken hierin lang niet genoeg mede. De afd. Stationswerk hadden hand-en vol werk. Niet genoeg kan gewezen op het nut van dit instituut. De Vakschool te Leiden breidlt zich hoe langer hoe meer uit. Ze werd dit jaar be zocht door 481 leerlingen. De Ziita-veree- nk?ing aldaar vierde op schutterende wijze haar 12i£-jarig beslaan, waarbij de direc teur d-e Eerw. Pa ter Bouters, om zijn vele verdiensten werd geridderd in de orde van Oranje-Nassau, terwijl de dames Schmier, Elshof en GriindemanHofman het gou den kruis Pro Ecclesia et Pontifice moch ten ontvangen. Mej. Elshof, penningmeesteresse, bracht het financieel verslag uit. Be inkomst-en bedroegen 11.495,61, de uitgaven ƒ11.116.05, zoodat de kas sluit met een batig saldo van 289.56. De presidente bedankte mej. Elshof, waarop deze gedechargeerd werd. De presidente deed vervolgens eenige mededeelingen. In dc eerste plaats werd ter kennis gebracht, dat in de ochtend vergadering mevr. Ots—v. d. Schans, tot nu toe waarnemend secretaresse, definitief als zoodanig gekozen was. Op de di-oc. bestuursvergadering van 28 October 1920 was besloten een schrijven van protest te zenden aan de Fransche regeering naar aanleiding van het verblijf der zwarte troepen in de Rijnprovincie, met als ge volg daarvan het molesteeren eter vrou wen en meisjes in die streek. Dit schrij ven is waarschijnlijk voor kennisgeving aangenomen. Op de laatst gehouden Fe deraties eigadering was besloten in navol ging van den R.K. Vrouwenbond niet te protesieercn, met het oog op de neutrali teit. Ais lid der Internationale vereeniging tot bescherming der meisjes kunnen wij in deze niet zwijgen en op dringend verzoek van mevr. Droog zal nu een request wor den gezonden, bij gelegenheid van de con ferentie op 30 Juni door den volkenhond te Genève te houden. In beginsel was besloten toe te treden tot den Nat. Vrouwenraad. Men meende bij aansluiting indirect veel goeds tot stand te brengen, daar in genoemden raad geen voorst wordt aangenomen, tenzij met algemeene stemmen, zoodat één stem tegen een voorstel kan doen vallen. Het Doorluchtig Episcopaat achtte het noodzakelijk, dat men zioh eerst in ver binding stelde met de federatie van den R. K. Vrouwen-bond. Staande de vergadering las mej. Elsh-of het antwoord voor, waarbij geen toe stemming verleend wordt tot aanslui ting. Mevrouw Droog deelde verder mede, dat hef getal afdeelingen met één ver meerderd is. Damk zij de activiteit van kapelaan Hubers uit Castricum, kon daar ter plaatse een nieuwe afd-ee'ing gesticht worden. Mevrouw Neijssen uit Castricum ver klaarde zich bereid zitting 1e nemen in de oommissie voor het oprichten van een landelijken bond, welke zioh het lot der woonwagen- en schipperskinderen aan trekt Hierna kwamen verschillende voorstel len aan de orde. Hehand-eld werd de behartiging van de blijkt dat in alle afdeelingen reeds groote aandacht hieraan geschonken is. De nieuw-aangekomenen worden steeds be zocht door de dames van de afdeeling Stadsonderzoek en uitgenoodigd tot het bijwonen der Deutsche T0chteraheu.de. In de meeste plaatsen komen zij tweemaal per week bijeen, meest onder leiding eener Duitsehe dame. De berniddelingsbureaux vroegen ver der de aandacht Algemeen was men ter vergadering van oordeel dat het ge- wensoht is deze op te lossen in een R.K. Arbeidsbeurs. Te Amsterdam bereikt men daarmede uitstekende resultaten. Mevr. Bartel-Vernes deelde mede, hoe men al daar de zaak heeft aangepakt Ook 1e Haarlem was men reeds van plan een der gelijke organisatie op touw te zetten. Pater Bouters uit Leiden stelde voor, teneinde alle correspondenten in de ge legenheid te stellen het orgaan te lezen, haar alle twee maanden een exemplaar te zenden, terwijl bij eventueele niet-tittaling van den abonnementsprijs, de afdeelingen deze kosten zu'.len overnemen; dit werd aangehouden. Leiden stelde voor van de meisjesavon den meer praclisch nut te laten uitgaan, door haar meer ontwikkeling bij te bren gen. Mej. Léfèbre protesteerde ertegen dat men bij het congres der Jeugdorganisatie de mei-sjeshescherming heeft gebracht on- den de rubriek „Misdadige en verwaar loosde Jeugd". Bij de rondvraag doelde pa-ter Bouters mede, dat zich te Noordwijk het treurige verschijnsel voordoet, dat men aldaar bij na niets op godsdienstig gebied kan doen voor d-e Duitsehe meisjes, welke in de hotels en pensions werkzaam zijn. Het getal bedraagt ongeveer 100. De meisjes ■hooTcn geen opwekkend godsdienstig woord meer, aangezien haar de tijd ont breekt naar een avondbijeenkomst, vaak zelfs naar de kerk te gaan. Er bestaat al daar voor haar groo-t gevaar voor ge loof en zeden. Mevrouw Bartel pleitte nog voor de oprichting van een passantenhuis, waar d-e Duitsehe meisjes, welke vaak op good geluk naar Holland komen, tijdelijk kun nen verblijven. Daar d-e agenda was afgehandeld, ver zocht de presidente d-en Eerw. adviseur de vergadering te sluiten. Deze dankte voor de woorden van wel kom door de presidente gespro-ken, en het vertrouwen in hem gesteld en hoopte op aangename wijze met het bestuur te zul len samenwerken. Nadat hij nog een opwekkend woord had gesproken, dankte d-e presidente den Eerw. spreker en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en deelde nog mode, dat d-e volgende algemeene vergadering te Delft zal gehouden worden. BURGEMEESTER DE VLUGT, Maandagmiddag heeft onder het voor zitterschap van den waarnemenden Bur gemeester den heer Wibaut, in den Raad de installatie plaats gehad van den heer De Vlugt hls burgemeester der Hoofd stad. ROODE KRUIS. De Vereeniging het Nederlandsche Roo- de Kruis beeft Maandag onder voorzitter schap van den Prins der Nederlanden, een .-rtgcnteeiic vergadering gehouden ïri de zaal van den Dierentuin te 's-Hage. y DE DURE AARDAPPELEN. Mevrouw Polhuis-Smit heeft den Minis ter van Landbouw gevraagd om regeerings- maatregelen, ten einde de buitensporig h-oo- ge aardappelprijzen weer binnen de norma le grens te brengen. LUSTRUMFEESTEN. Te Utrecht worden met veel animo de lustrumfeesten gevierd ter eere van het 285-jarig bestaan der Universiteit. Voor reizigers naar Tirol. Men ver zoekt mede to deelen, dat het besluit der Tiroolsche regeering, krachtens hetwelk voor vreemdelingen speciaal reis-chèqucs zouden worden uitgegeven, die een toe slag inhielden ten behoeve van den Staat, is opgeheven, zoodat deze bemoeilijking van het vreemdelingenverkeer niet door gaat. De Russische zaakgelastigde. Het Kamerlid Van Ravesteyn heeft den mi nister van Buitenlandsohe Zaken ge vraagd of tot de voor den gala-maaltijd ter eere van den kroonprins van Japan Woensdag j.I. in hef paleis te Amster dam, uitgenoodigd® zaakgelastigden van vreemde mogendheden heeft behoord de h-eer P. Pousticlikine; van wien deze zaakgelastigde is en welke door d® Ne derlandsche Regeering erkende regeering hij vertegenwoordigt. EEN JAOHTONGELUK IN ONZE OOST. Blijkens een telegram van den» Gouver neur van Atjeh is op 13 dezer de ka pitein H. W. Verharen van het wapen der infanterie tijdens de jacht op oli fanten door een patrouille in het Sa- malangscho door een ongelukkig schot in den buik getroffen en aan de hekomen verwonding overleden. De heer Verharen was afkomstig van het leger hier te lande, waar hij, na in 1902 als vrijwilliger bij het 6e reg. inf. te Breda, zijn geboorteplaats, te heb ben dienst genomen, den hoofdcursus volgde. De laatste twee jaren diende hij als luitenant bij dè troepenmacht op Atjeh en onderhoorigheden, en nog maar enkele weken geleden was hij tot den kapiteinsrang bevorderd. EEN JEUGDIGE VLIEGER. Dezer dagen deed zich op het terrein Pasar Toeri (O.-I.) het volgende aar- 'dige incident voor, meldt het „Soerab. Hld.": Een klein jongetje van zes jaar wend de zich tot Poulet en zei: „Monsieur Poulet, ik zou graag met u vliegen. Ik heb mijn spaarpot opengebroken en hier heeft u den inhoud." Tegelijkertijd reik te het kind den beroemden aviateur een enveloppe over. Daar Poulet er wat verbaasd uitzag, door deze toespraak van den kleine, voeg de deze laatste er nog aan toe; „Is het wel genoeg, monsieur Poulet? Het is alles wat ik heb." De populaire piloot gaf de enveloppe aan den knaap terug, bedankte hem en VLUCg UOUl Oi Aiaj wei' Xi-ilUJlT v. c*->. Anders zou mijn spaarpot toch leeg zijn geweestt," antwoordde het kind. „Bewaar je spaarduiten dan maar en vlieg maar mee," zeide Poulet. De adspirant-aviateur was dolblij, werd in het toestel gehescben en eenige secon den later verhief de blauwe vogel zich gracieus in het luohtruim, waarbij de jeugdige passagier van vreugde in de handen klapte. Zoo heeft de jonge Sander Noordhoek Heg den luchtdoop ontvangen. EEN MISLUKTE VOORSTELLING. Zaterdagavond zou 't „Amsterdam sch-e Cabaretgezelschap" in d-e concertzaal „Oost-Indië" te Watergraafsmeer een uil voering geven. Al-les schoen in orde; voor de zaal was ook geld gegeven en het programma zag er aantrekkelijk uit. Er -kwamen echter bil-ler weinig toeschou wers. Een der ondernemers, had het beter geacht te vertrekken mot de Noor derzon. De andere ondernemer, de heer Visdh jager, kon de voorstelling niet laten doorgaan, omdat de artisten gage eisohten. Toen om half tien nog niet begonnen was, eïschte ook het publiek zijn geld terug en ging men gezamenlijk tegen den heer Visohjager 1-e keer. De heer Van Bennekom, eigenaar van de zaak, impro viseerde oen bal. Degenen, die niet geko men waren om te dansen, waarschuwden evenwel de politie, die tegen den heer Vi-schjager proces-verba ai opmaakt®. Ar tisten en publiek kregen geen cent uitge keerd. DE LEVENSVERZBKING-MAAT- SCHAPPIJ „KOSMOS". Het „U-tr. Dbl." kan aan hot bericht omtrent de aanvraag voor het onder be heer stellen van den rechter-commissaris der Verzekeringsbank Kosmos te Zeist nog toevoegen ,da-t de moeilijkheid zit in oen tekort op d-e reserve van de niet- Duitsoli verzekerden. Volgens het rapport der accountants bedraagt dit tekort on geveer 14 pCt., maar misschien ook niet meer dan 8 pCt.; dit is op het moment nog niet met zekerheid te zeggen, aange zien dit nog afhangt van d-e Duitsehe goud-marken. In ieder gevat schommelt het tekort in de reserve d-er niet-Duilsch verzekerden tus-schen de 8 en 14 pCt. Commissarissen d-er Bank vonden onder -doze omstandigheden termen om het be heer van hel bedrijf te stellen onder toe zicht van d-en rechter-oamraissaris. Op de aanvrage van -de Kosmos is reeds Zater dagmiddag een toewijziging gekomen. De geruchten als zou aan hot personeel van de Hollandsohe afdeel in-g van de Ver zekeringsbank „Kosmos" ontslag in uit zicht zijn gesteld, zijn naar het blad ver neemt, onwaar. Wol is aan het personeel de toestand va-n het bedrijf uiteengezet, waardoor sommigen de kans op eventueel ontslag meenden te voorzien. Het onder zoek door een door d-en rechtercommis saris aan te wijzen commissie van deskun digen zal echter moeten worden afgewacht alvorens de mogelijkheden voor liet per soneel vasten vorm krijgen. Vernomen wordt nog, dat tot rechter commissaris voor de zaken der Verzet:e: rïngsKaïfflc „Kosmos" Is benoemd mr. <Tf. van Brake! te Utrecht en lot leden van de oommissie, die den reohter-oommissaris bij de uitoefening van zijn taak van advies zal dienen de heeren dr. Turksma, (ou-d- wiskundig adviseur der Gemeente Amster dam), E. Th. Geesink, (lid van de hoofd directie der Nationale Bankvereeniging), mr. Hoi stijn. BRUTALE INBRAAK TE UTRECHT. Zondag heeft een zeer brutale in braak plaats gcliad in de slagerij van de heeren Hoogland, Biltslraat, te Utrecht. Hst „U. D." vertelt als volgt: De familie Hoogland was Zondag morgen ongeveer half tien uitgegaan ter kerke en had daarna den dag el ders in de stad doorgebracht, waarna de familie 's avonds omstreeks tien uur thuis kwam. Toen dc heer Hoog land het slot van de winkeldeur wil de opensluitcn, dat hij des morgeus secuur had omgedraaid, bemerkte hij, dat de winkeldeur gewoon met de knop was open te maken; dit be vreemdde hem direct in hooge mate en nóg zonderlinger werd hem de situatie toen liij. den winkel betre dende, zag dat de twee trekhonden, die in een hok waren opgesloten ge weest, door het huis liepen. Het werd in een ommezien duidelijk, dat er die ven moesten zijn geweest, tijdens de afwezigheid van de bewoners. In den winkel had men gepoogd de kassa open le breken, maar die poging is den daders niet gelukt; het in de kassa aanwezige geld werd geheel in de lade teruggevonden. De inbrekers hebben de geldlade in het achter den winkel gelegen kantoortje openge maakt (deze lade was niet afgestoten) en het daarin aanwezige bedrag van circa tien gulden weggenomen. Ver volgens hebben zij zoow.it alle kamers doorzocht, de huiskamer der familie Hoogland, de slaapkamer, eenige kas ten in de gang en enkele kasten in de vertrekken. Uit een schrijfbureau in de huiskamer is veertig gulden meegenomen; met die buit niet te vreden, hebben de daders gezocht naar méér en zij hebben dat gedaan op de gebruikelijke manier, door te snuffelen in een buffet, dat in de huiskamer staat, in een linnenkast in de slaapkamer enz. enz., waarbij al les overhoop is gehaald en door elkaar geworpen. Het beddego-ed in een ledi kant is er uitgetrokken, de inhoud van een kast naar buiten gegooid, de bekende gewoonten van dieven die" niet veel vinden en nu zoeken, zoe ken, in de hoop nog ergens wat te kunnen ontdekken. Een brandkast hebben de dieven maar onaangeroerd gelaten; zij hebben zich tevreden ge steld met de vijftig gulden aan con tanten uit kanloorlade en schrijfbu reau en met wat kleine sieraden, die zij in een slaapvertrek vonden, maar voor lien van geen noemenswaardige beleekenis kunnen worden geacht. Tafelzilver in een buffet is gelaten op rlö nlnof^ wa nr. JlAt oxr-nrrzn-n kistje met sigaren, en evenmin heeft de étalage in den winkel, waar nogal wat worstsoorten lagen uitgestald, voor de inbrekers eenige aantrekke lijkheid gehad. Onbekendheid met de deur in de gang, heeft de dieven klaarblijkelijk liet lokaal doen ont sluiten, waar de honden verblijf hiel den en deze hebben hun vrijen Zon dag toen benut met het uitzoeken van een voor hen comfortabele lig plaats. De recherche werd dadelijk gewaar schuwd; deze heeft evenwel geen en kele aanwijzing kunnen vinden en tast dan ook volmaakt in het duister.Ver moedelijk zijn hier insluipers van el ders aan het werk geweest en is men na het plegen van het misdrijf met de simpele 50 gulden en onbctceke- nende sieraden de stad weer uitgegaan. EEN „KWAJE" AAP. Arlis le Amsterdam is Maandagmiddag in opschudding gebracht, door 'n nog jon ge nap, die nog slechts korten tijd gast vrijheid in de diergaarde genoten had en reeds spoedig op de vlucht ging Bij het uitdeden van voedsel zag de be- iri-kkelijk nog wilde gast kans, hel spie gelruit van de apenkooi le verbrijzelen en zoo te ontsnappen, nadat hij eerst den oppasser, die hem voederde nog een heel in den arm had toegebracht. Over de daken van hel Arlisgebomv wis! de vluchteling de Doklaan te bereiken, waar talrijke personen op bet gerucht kwamen aanioopen, en den aap achterna gingen. Deze werd door liet gegil der mensehen steeds wilder, en vloog een fielsenkeider aan de Nieuwe Heerengracht binnen, waar inmiddels twee beambten uit Arlis eveneens waren aangekomen en dep, tol razernij gebrachlen aap neerschoten. Gelukkig heeft dit incident, dat naar wij mcenen, eenig is in de geschiedenis van Arlis, geen persoonlijke ongelukken le weeg gebracht. DE TENTOONSTELLING VOOR WONINGINRICHTING. De tentoonstelling voor woninginrichting in het Stedelijk Museum le Amsterdam on dervindt zooveel belangstelling, ook in het buitenland, dat er een aanvraag is ingeko men van de „Société des Applications el Logements a bon marché" te Brussel, om de gelieele tentoonstelling voor haar reke ning naar Brussel over te brengen. OPLICHTING TE GRONINGEN. Te Groningen is aangehouden zekerp J. V., verdacht van oplichting van zijn broor voor oen bedrag van f 20.000 en van oen boer voor oen bedrag van 10,000. Hij gaf zich uit voor multi-millionnair en verkocht aandeelen van de „Virginia Pro ductie Co.". Hij liicld een weelderig inge richt kantoor. Van het vgeld is niet veel over. Dc politic stelt een onderzoek in. DE INBRAAK TE HEERENVEEN. Dc vier Amsterdamsche keteltikkers, die als verdachten aangehouden werden, zijn na een verhoor door den officier van justitie weer op vrije voeten gesteld, om dat hun onschuld bleek. Door een deskundige zijn de heide opengebroken brandkasten onderzocht, die eerst door de dieven van het kantoor naar het verder gelegen pakhuis vervoerd zijn, om vrijer Je zijn bij dc forceering. Met openbreken h fcij "daglicht, ïfus nk) 's morgens 3 uur geschied; de kasteni waren met de deuT naar een raam ge plaatst. Vrij zeker is men dus met het werk bij hel eerste daglicht begonnen. De inbrekers schijnen goede vaknicnM schen te zijn geweest. Waarschijnlijk hetw ■ben de inbrekers handschoenen gedragen. De politie zoekt nu naar een persoon; die zeide chauffeur te zijn en Vrij dag- avond in oen holel logies bestelde, doch' niet daarvan gebruik maakte. Voor eenigen tijd werd in de coöperai tieve zuivelfabriek le Wolvaga ingebroken, waar men 's morgens ook de brandkasten verplaatst vond. Ook van dezen inbraak zijn dader of daders nog niet gevonden. Beide gevallen lijken op elkaar. Van een wagen gevallen. In de buurt schap Hoogeenk, bij Doornspijk, is liet Zoontje van v. L. dat op een hooiwagen zat, daar afgevallen. Het rad ging over hom heen en binnen enkele oogenblikke' stierf hij. Slapte te Delfzijl. Te Delfzijl heersdhit groote slapte. Drie sohecpswerven zijn stopgezet en in de haven is niets te doen. In vele jaren is niet zoo'n werkloosheid geweest. Het armbestuur, dat in 1920 if 46,216,59 vroeg, heeft het bard te verantwoorden. De stand der turfvaart. De turfvaart neemt weer toe. De laatste 14 dagen pas seerden de schutsluizen 1e Ter Apel 135 geladen turfschepen, komende uit de Dremlsohe Oostelijke venen. De bevrachting over de sc-hippersheur.- zen verminderen, terwijl de vrije handel-: drijvende turfschipperij als vóór denoor-, log weer toeneemt. Boekhouder gearresteerd. Te Leider* is gearresteerd de boekhouder eenc-r siga» renfabriek aldaar, wegens valsohheid ip* geschrifte, waardoor de firma voor ruim 590 schade lijdt. Diefstal op een station. Te Amers foort is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit liet station der II. IJ. S. M. assistentie gevraagd aan de politie, in verband met esn diefstal van linnen goederen op het emplacement. Als ver dacht is aangehouden een scliaalkneeht aan het station. Een trouwehaan. Een hoer le Witveen, Fr., kW-.ht te Rotlevallen eer haan. Beide dorpen liggen op ruim oei uur afstand. Het dier werd in een kori vervoerd. Den volgenden morgen was de haan weer bij zijn eersten meester. Ongeluk in een fabriek. Men meldt uit Tilburg: Te Goirie is gisteren (Maan- dagjmiddag in de fabriek van de firma Van Besouw oen 25-jarige werkman fus- schen een machine doodgedrukt. Hij was eenige zoon cn een oppassend werkman. De vermiste jongen gevonden. Hel lijk van het 10-jarig zoontje van der stoomboolkapiteiu W. S. uit Lith, dat se dert 9 Juni j.I. 1e Grave vermist werd, is te Neerloon uit de Maas opgehaald. Ongeluk. Door op hol slaan van hel paard raake de geleider onder een wagen der gemcentereiniging te Kampen. Zwaai gewond werd hij naar het ziekenhuis ver voerd. Een onmiddellijke operatie koj geen redding brengen. De man is aan df gevolgen bezweken. Een handelaar in vrouwen. De re chorgc le Amsterdam heeft aldaar oen 35- jarigen man aangehouden, verdacht van .vrouwenhandel Verdronken. Het 8-jarig zoontje van' ■clen werkman De L. te Hansweert is hot spelen in het kanaal bij d® middel- sluis te water geraakt en kordronken. He. tijk is opgehaald. Een duur konijn. Bij den verkoop op Ainerikaansche wijze van en konijn in hol Paviljoen Central te Scheveningen, werd de opbrengst, grooL 259, bestemd vooiv hel comité dor Haagsche Gozondheidsko. ionics. Verlonken. Te Arnemuiden is Maar dag oen 14-jarige jongen, die mot kamt raadjes aan den dijk hij hol Sloe was gaan spelen, toen zij door den vlood werden overvallen, weggedreven en verdronken, de. andere wisten zich zwemmend te red den. Schip gezonken. Dinsdagmorgen is op d-en IJsel bij Deventer oen mot zand Ijoladen schip gezonken van schipper J, „van den Berg te Genemuiden. De opvar renden k-onden zich redden. Het vaartuig is verzekerd, de lading niet. Z. D. II. <le Bisschop van Haarlem, heeft benoemd lot Pastoor 1-e Pthjjndijk, den Weleerwaarden Heer Pastoor J. J. Mes en lot pasl-oor té Hiliegom (H. Joseph) den Weleerwaarden Heer B. vam Leeuwen, kapelaan van het Begijnhof te Amsterdam. NATIONAAL DERDE-ORDE-CONGRES, dp het congres zal Z.D.H. de Aarlsbiru schop van Utrecht vertegenwoordigd wor den door den vicaris-generaal van het aarts-diocees Mgr. B. de Wit. EERSTE NEDERLANDSCH MISSIECON-: GRES TE MAASTRICHT. Zooals bekend mag worden geacht, wordt dit congres van 1214 Juli a.s. gehouden gedurende de Zuid-Limburgsche Missie week. Alle R.K. sludeerendc en gegradueerde leeken, alsmede alle R.K. Geestelijken kunnen gratis toegangskaarten, onder ver melding van hunne kwaliteit, vóór 3 Juli a.s. aanvragen aan het secretariaat van het Congres-comité Missie-centrale Leo-; stichting, P^^ostraat, Maastricht. Hoofde ^olen, onderwijzers en onderwijze» die de Woensdagniid-- dagvergaclcriiig wen schen bij te wonen, gelieven eveneens daarvoor kaarten aan ts vragen, fS.' s i ï-rJtr*prK* Werkliedenverbond opgeheven. In oen buitengewoon congres van het Al gemeen Nelerlandsch werkliedenverbond is na uitvoerige besprekingen mot op 3 na algemeene stemmen besloten hel werkliedenverbond met ingang van ge noemden datum op ie boffen. De leden zullen worden overgebracht bij de aan gesloten organisaties van bot Algemeen Nederlandsch Vakverbond. Het archief zal ook aan dit verbond worden afge dragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2