TV /V „ONS B-L&P" pa"*" Reconstructie. BUITENLAND BINNENLAND. PRUILLRTON Onder Vatsche Vlag Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: No. 212 WOENSDAG 22 JUNI 1 !4e JAARGANG Abonnementsprijs Advertentieprijs: 'Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongc allen tót eert bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, f 35,—, f 15,—j De toestand in Ierland. HOORDHOLLAN hi i i Per kwartaal voor Alkmaar V:f 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.10 f hooger. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 Van I —5 regels f 1.25 elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor- uilbetaling per plaatsing f 0.60 r De invloed van den vorst in den moder nen constilutioneelen staat is doorgaans voor het groote publiek nauw merkbaar, wanneer het staatshoofd althans zijn posi tie goed begrijpt. Deze heeft naar het uiter lijk vóór alles een representief karaker en is er voorts op gericht door onpartijdige belangstelling in het openbare leven de nationale eenheid te bewaren, te verster ken en in zicli te syinboliseeren. Zóó heeft onze Vorstin van den aanvang af Kaar taak opgevat en moeilijk zou men een meer volmaakte vervulling Ilarer grondwettelijke verplichtingen kunnen be denken. Van tijd lot tijd echter wordt van den Vorst een meer daadwerkelijk ingrij pen in het staatkundig leven vcreischt, wanneer namelijk het volk zich bij alge- meene verkiezingen heeft uilgesproken en wanneer er tusschen volksvertegenwoordi ging en regeering een conflict is ontstaan .waarbij een van beiden wijken moet. In beide gevallen heeft Koningin Wilhel- mina eveneens steeds blijk gegeven van het juiste inzicht in wat het land op zulke eritieke oogenblikken vereischie. Het gaat er dan om de onverbiddelijke consequentie te trekken uit de feiten, zon der persoonlijke voorkeur of eigen voor liefde. De eerste daad in de nu ontstane regee- ringscrisis door II. M. de Koningin ge steld, wijst al weder op haar scherpen kijk en haar zuiver gevoel voor de eisclven van een goeden, conslitutioneelen regee- ringsvorm. In de 2de Kamer ontstond een conflict tusschen den Minister van Oorlog en een meerderheid der Volksvertegenwoordiging. Die meerderheid was echter in zich hel te gengestelde van een eenheid; zij ontstond door 't samengaan van twee minderheden: de mannen, die in hel geheel geen landsver dediging willen en zij, die een kostbaarder leger wenschen, dan de Minister noodig achtte. In zoo'n geval eiseht het gebruik, dat de Minister heengaat en een ander functiona ris met een ander stelsel komt. De Regeering schaarde zich echter ge heel achter Minister Pop, omdat zij te recht inzag, dat^ na de Ministers, welke dit kabinet reeds heeft versleten, geen nieuw échec meer geleden mocht worden. De crisis werd daardoor echter niet een voudiger. De Regeering ging heen om een votum, dat slechis een onderdeel van haar beleid gold; deze rechtschc regeering viel, door toedoen van een groot deel harer eigen vrienden, maar niet op een princi pieel punt van haar program. Daarbij komt, dat buiten de rechterzijde geen homogene £iieerderheid lc vinden is orn een regeering te vormen, zoodat het Staatshoofd, hetwelk thans de richting noest aangeven om de crisis op te lossen voor een niet gemakkelijke taak stond. H. M. de Koningin koos den juisten weg, door eerst de voorzitters der drie recht- "Vv'he fracties te raadplegen over de moge lijkheid van reconstructie van het demissio naire kabinet. Dat is in dc gegeven omstan digheden inderdaad de juiste oplossing, ge steld, dat Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck andermaal te vinden is om. het schip van slaat in deze hachelijke tijden verder te leiden. De juiste oplossing: immers, de val van Minister Pop was wel de onmiddellijke aan leiding tot deze crisis, niet echter de eigen lijke oorzaak van het heengaan der ge il eele regeering. liet Kabinet heeft hervorming noodig om nogmaals een jaar met gezag en prestige op te treden. Zijn aanzien heeft door het geharrewar over de defensie, door het zwakke optreden van den Minister van Ko loniën in de Djambi-zaak, maar bovenal door het zwakke beleid van den Minister van financiën, onmiskenbaar geleden, maar niet zooveel, dan dat het na een verjongingskuur niet zijn goede reputatie van „krachtige, heilzame regeering" zou be houden tot aan de volgende verkiezingen. De Minister-president heeft de achting en hel vertrouwen van het geheelc parlement en het volk, met uitzondering dan van de revolutionaire elementen. De Minister Aal- berse, Van Karnebeek en de Visser heb ben zich door hun tact en voortvarendheid nu reeds een naam van beteekenis in on ze parlementaire geschiedenis verworven. De Regeering heeft zich dus enkel te herzien in de bezetting van twee of drie plaatsen om rustig deze vierjarige periode af te wikkelen. Daarbij zij vooral aandacht gewijd aan de belangrijke portefeuille van financiën. Het defensie-vraagstuk behoeft geen moeilijkheden meer te geven. Na het initiatief-voorstel Bomans kan de zaak der landsverdediging veilig een jaar blijven rus ten. Die puzzle gunne men een volgend ka- binetl Maar het financieele probleem is nij pender dan ooit; hier is een landsbelang van de allereerste grootte. En Minister de Vries wij hebben het herhaaldelijk be toogd is de man niet om ons uit de impasse te redden. Wij hebben een man noodig, in wiens financieele capaciteiten en economisch inzicht parlement en volk vertrouwen stellen. Van zulk een zal men desnoods nog nieu we belastingen accepleeren; maar hem zal men vooral in de leus van den dag: „be zuiniging!" volgen. Dat noodzakelijk vertrouwen heeft Mi nister de Vries verloren. Blijkens bet zoo juist verschenen Voor- loxipig Verslag der 1ste Kamer op liet wets ontwerp ter verhooging van het tarief van invoerrechten hebben verscheiden leden die dit ontwerp verwierpen, de regeerkracht der Rechterzijde scherp gecritiseerd en verklaard, dat Minister De Vries niet in slaat is de hem toevertrouwde portefeuil le behoorlijk te beheeren. Werd nu die mecning alleen door de lin kerzijde verkondigd, men behoefde er niet meer dan politieke waarde aan te hechten. Maar die ineening steunt op feiten van zwak en wankel beleid en wordt dus door alien, die objectief oordeelen, gedeeld. Het zal er dus gesteld minister Ruys aanvaardt de opdracht tot reconstructie van het kabinet voornamelijk om gaan, oin voor de portefeuille van financiën een krachtig en bekwaam bewindsman te vin den. Slaagt de kabinetsformateur daarin, dan heeft de crisis, door den val van Mi nister Pop ontstaan, meer voor- dan nadeel gebracht. Wij behouden dan onze rechlsehe regee ringwelke verjongd en verfrischt op ze genrijke wijze een gelukkig bewind afsluit en ons met vertrouwen de nieuwe verkie zingen te gemoet doet gaan. Het conflict in de Engeische mijn-industrie. Bescherming van werkwilligen. In hot Lagerhuis antwoordend op een vraag gaf Lloyd George de verzekering, dat zoo noodig bescherming zou worden ver leend aan mijnwerkers, die den arbeid wenschten te hervatten. Het zou echter on mogelijk zijn dezen mannen een deel van het subsidie van tien millioen te geven, door de regeering aangeboden. De houding der metaalbewerkers. In de gemeenschappelijke vergadering van leden van metaalbewerkersvereenigiii- gen, Maandag fe Barrow gehouden, ver klaarde men zich te zullen verzetten tegen het voorstel tot loonsverlaging en werd aan de besturen der betrokken vakvereenigin- gen opgedragen, iedere actie te voeren, die noodig werd geacht om de mijnwerkers te steunen in hun strijd voor de handhaving van een behoorlijken levensstandaard. Geen algemeene hervatting van het werk. Er waren gisteren nog geen tceker.cn van een algemeene hervatting van het werk in de mijngebieden. De mijnwerkers scha ren zich in het algemeen aan de zijde van het bestuur der federatie inzake de voort zetting der staking. De posten der stakers toonden groote bedrijvigheid om eventueel mijnwerkers te beletten den arbeid te her vatten. Vele vrouwen hielpen bij het pos ten. Op verschillende plaatsen werd po- litiebulp ingeroepen hij botsingen tusschen arbeiders en stakers, doch er hadden geen ernstige conflicten plaats. De algemeene staking. De „Wcstm. Gaz." schrijft, dat de lei ders der arbeiders den toestand hopeloozer achten dan ooit en zij zien geen uitweg voor het «ogenblik. Zij meenen, dat de re geering, indien een spoedige oplossing mo gelijk ware, bereid zou wezen te overwe gen om het subsidie van tien millioen nog een paar dagen gestand te doen, docli dan dient de vrede spoedig te komen. Zij achten den tijd voor 'n algemeene staking voorbij, vooral omdat de daarbij betrokken vakvereenigingen zooveel door de mijn werkerscrisis hebben geleden cn geen nieuwe staking zouden kunnen steunen. Een oplossing. Maud Selborne schrijft aan de „Man chester Guardian", dat men door de vrou wen te raadplegen misschien zou kunnert komen tot een oplossing van de netelige Iersclie kwestie. „Laat het Ulster parlement vijftien vrouwen aanwijzen en laten de gekozenen voor het Zuid-Parlement hetzelfde doen", ;t zij. „Laten dan die 30 vrouwen een presidente kiezen buiten hun dertigen en dan zien of zij een voorstel zullen kunnen flOIÏDIltfPron> cUxi a ij oor» fl (x Ivo! A a TciSCHC partijen zouden kunnen voorleggen. Het raadplegen dier vrouwen zou al dadelijk hun veiligheid waarborgen, want de over- groote meerderheid van het Iersehe volk zou geen vrouw willen doodschieten louter om politiek verschil. Zij zouden dus kalm kunnen overwegen, zonder eenige angst te hebben voor gevaar van beur leven. Bo vendien wenschen de vrouwen zeker meer dan anderen oen einde te zien aan dien broedermoord. De parlementen zouden door niets gebonden zijn. Natuurlijk zou Engeland ten slotte de voorstellen kunnen afwijzen, maar als overeenstemming tus schen Noord- en Zuid-Ierland verkregen kon worden, zou men al een goed eind op den goeden weg zijn gekomen." Een belangrijke zending. Een geheimzinnige zending is aanvaard door den burgemeester van Limerick in hel belang der republikeinsche partij. In een brief aan den waarneniend burgemees ter is, volgens de „Daily Chr." door Dc Valera geschreden„Het is noodig den burgemeester van Limerick, Stephen O'Ma- re, aan het bestuur van de stad te onttrek ken, omdat de regeering der republiek hein noodig heeft voor een zending van natio naal belang. De heer O'Mare had gehoopt op zijn post te kunnen blijven in deze laatste periode van onzen strijd en met u te zijn gedurende liet lijden en de over winning, die daarop, zoo God wil, volgen zal." De toestand te Belfast. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Belfast meldt, dat de katho lieke bevolking van Belfast zich organi seert ter gemeenschappelijke verdediging. Bij de II. Mis in iedere parochie kondigde Zondagmorgen de dienstdoende geestelijke aan, dat deze maatregel genomen was. Later op den dag werden dadelijk commis sies gevormd. Drukkerij vernield. Zeven burgers zijn gisterenmorgen vroeg de drukkerij van de „Dundalk Examiner", een Sinn-Fein-blad, binnengedrongen en hebben er al de machines met voorhamers vermeld. Wandaden van Sinn Fein. .égens een officieele mededeeling van Dm iin Castle werd Zondagmiddag om vijf-uur een officier, die een auto bestuur de en vergezeld was van drie dames, Ie Ca; nckmiines in het graafschap Dublin do gewapende burgers aangehouden; hij we-. ii uit de auto gesleept en door schoten levensgevaarlijk gewond. Daarop werd hij wc in de auto geplaatst en een der da me werd gedwongen naar de bergen te rije n, waar de officier weer uit de aulo wei-i gesleepten vermoord. S m Fedners hebben bij Moydrum op een auto geschoten, die weigerde te stop per Daarbij werd een brigade-generaal getfröd. D« FooEsche opstand in Qpper- Siiezië. Besprekingen o ver de ontruiming. Onirent het van Duitsche zijde uitge- wct: ie plan tot ontruiming van Oppcr- SKes -c-, begonnen Maandag de besprekin gen tussclhen generaal Höfer en den En- gek: h-en generaal Hermilker cn tegelijker- lijd tusschen den voorzatter van de com missie van twaalf, Uïitzka en generaal De Mar-ni als vertegenwoordiger van de in- tergeaiHeerde commissie. De Italiaansche generaal moet daarbij enkele omderdeelen van het Duitsche voorstel hebben gecri tiseerd, maar het geheel een geschikten grondslag om te onderhandelen hebben genoemd. De besprekingen worden heden voortgezet. Volgens een officieel onderzoek beloopt de door den Poolschen opstand aange richte schade in Oppcr-Silezië tot nu toe tenminste 3 milliard mark. Speciaal in het industriegebied bereikt zij een hoogte van 20 i 30 millioen mark per dag. T oenadering1 Op oen bijeenkomst van grool-dnduslri- eeien in Opper-Sïlezië, samengekomen op verzoek der kaders van de PooJsche in burgerden ter bespreking van de moge lijkheden om het normale economische leven veer te herstellen, verklaarde men zich voor een onmiddellijke staking der vijandelijkheden tusschen de Duitsche de tachementen en de insnigentcn. HET FAILLIET VAN HET BOLSJE- WISM-E. °'5-'r's- telegrammen, die de „Mom. uit. v Hdruigfors ont vangt schijnt de macht der sovjei-regee- ring te verminderen en staan -belangrijke gebeurtenissen te wachten. Eiken dag wor den tegenstrijdige decreten uitgevaardigd en beambten aan fabrieken en verschillen de instellingen zonder opgaaf van redenen ontslagen. Lenin zelf zou bevel gegeven hebben krachtig op te treden tegen anar- cliisten. De sovjet voeding-commissaris Kr-estnisky en de financieete commissaris Tsurypa, kwamen onlangs door Beval op weg naar Duitsehland; de eerste had ver scheidene kistjes platina bij zich. Vijf an dere commissarissen hebben visa gekre gen voor het buitenland. Volgen berichten aan hetzelfde blad uit Reval hebben onder de leaders der com munistische partij te Moskou vergaderd Ier voorbereiding van het congres der Internationale heftige geschillen plaals gehad, waarbij Lenin wees op den onder gang van het economische leven in Rus land en zei de, dat Ru stand's eenige hoop iag bij dc Entente, maar dat de voorwaar de daarvan was een onmiddellijke bijeen roeping van een vrij gekozen constiluee- rende vergadering. Toen Lenin zijn rede had geëindigd, werd hij begroet met kre- len van: „Verrader! Weg met den verra- erl Weet ge wat ge verdient?", waarop Lenin antwoordde: „Gij bedoelt den ko gel? Ik vrees den dood niet, doch ik ben beslist overtuigd, dat wij onze communis tische idealen verwezenlijkt kunnen krij gen door de opofferingen ie doen, die ik voorstelde". Volgens dc sovjet-pers bereidt Trotsky een speciaal rapport voor over den toe stand, om voor te leggen aan het Inter nationaal Congres. Trotzky's medestanders spreken er reeds over hem president te maken van het derde congres, in de plaats van Zinovief, die verklaard heeft te zullen aftreden. ENTENTE OF BONDGENOOTSCHAP. Onder dezen titel voert dc Europe Nouvelle" een polemiek met den Brilsdhen publicist George Glasgow, die had be weerd dat Frankrijk zicih de gunsten van Britlannië onwaardig zou hebben be loond. Aan het antwoord, hetwelk bet blad op deze uitlating geeft, ontleent het „Hbl." het volgende: Er is geen dubbel zinnigheid mogelijk. Het gaat er niet om de Britsdhe politiek te dwingen de Fran- sehe politiek in Europ? te sleunen, weifte dwalingen zij ook moge begaan. Doch er is slechts een bondgenootschap mogelijk indien er overeenstemming over een pro gram bestaat. Laat Engeland vóór het lot stand komen dezer overeenstemming zijn standpunt verdedigen; niets is beter dan dat, en Frankrijk, dat het aocoord van Londen heeft aanvaard om het bondge nootschap te handhaven, zal dit begrij pen. Doch wat het niet zou begrijpen, is dat, eenmaal het verdrag gesloten, men d'lt bij elke nieuwe moeilijkheid opnieuw gaat bespreken. Al te veel Franschen verbeelden zich reeds dat een rccht- siceelkselhe entente met Du-ilschland voor Frankrijk minder nadeelig zou zijn dan de Britsche vriendschap. Men zou aan deze on-voorziciMige stelling ernstige ar- g"menlen verschaffen indien zou blijken dat bij elke crisis, de steun van Engeland met eenige nieuwe concessies moet wor den betaald. Niels is beter dan de Fransche cn Brit sche politiek bij elkaar aan te passen, op voorwaarde dat het wederzijdsche stand punt wordt aanvaard. Indien het evenwel een eenzijdig aanpassen van de Fransche aan de Britsdbe belangen zou—worden, zou het beter zijn aanstonds af le zien van een entente, waaruit slechts misver stand en rancune kan voorspruiten. Wij hebben het recht, zoo besluit het artikel, aan de Britsche vriendschap iets anders le vragen dan dat in geval van ge vaar het Britsche leger te onzer hulp zal komen, zoodra het een expeditie-corps zal ■hebben kunnen Samenstellen. GEMENGDE BUITENL. BE RICHTEN. DE RAMP IN DE „MONT CENIS." Omtrent het ongeiluik in dc mijn „M-omt Oenis" te Hernc bij Munster wordt nader gemeld: Tot nu toe zijn er 78 dooden cn 7,1 zwaar gewonden. De ontploffing was^ zoo horig, dat zij van de vierde naar de rijfde zóne oversloeg en een groot deel van de mijm in brand zette. De reddingsbrigade - l/vx» -nl.no fed* doch het reddingswerk vordert slechts langzaam, daar rook en hitte de mannen beletten binnen te dringen. Tot den eigen lijken brandhaard heeft men lot ntu toe nog niet kunnen doordringen. Er beslaat groot gevaar voor een tweede ontploffing. De meestal zeer zwaar gewonden hebben ook door de giftige gassen ernstig geleden. De in de mijn aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Van de omliggende mijnen, zelfs van tamelijk ver verwijderde, kwamen in den loop van den middag de redding&man- sohappen aan. Aan hun opofferend en imoed'ig optreden is hot te danken, dat een groot aantal mijnwerkers, die in ernstig gevaar verkeerden, nog zijn gered. Op één plaats werden op het laatste oogenblik, nadat reeds 7 man hel slachtoffer waren geworden van de giftige gassen, de ove rige 42 gered, die eveneens dreigden le stikken. Om 12 uur 's nachts koai het grootste gedeelte der reddingsimaatschap- pen inrukken. De verscüii)lende branden waren geblusdht en er waren nog sfeclvts 7 of 8 dooden, die op zeer moeilijk te be reiken plaatsen lagen ,in de mijn. Terwijl aan den eenen kamt het totaal der dooden op 78 wordt geschat, spreekt een ander bericht van 75 dooden; hel aantal gewon den, van wie velen naar huis zijn gegaan, wordt in totaal op 175 geschat. Het be drijf zal waarschijnlijk geen langdurige stagnatie ondervinden, maar reeds binnen enkele daigen kunnen worden hervat. EEN FAILLIETE GEMEENTE. De gemeente Poplar,.een deel van Lon den, heeft zich als failliet opgegeven, om dat zij niet dc gevorderde belastingen aan den London County Council betalen kan. De gemeente is een der armslen van Lon den cn heeft geweldig te lijden o-nder de heersclicn.de werkloosheid. Van de 160.000 bewoners zijn 15.600 werkloos cn de ge meente heeft wekelijks aan hen en andere armenzorg 4500 pd.st. nit le geven. De gemeente zal niu een beroep op de regee ring doen. HET RECHT DER CABIOATUUR'. Een Parijsch teekenaar had onlangs In het Salon des Humorisies een car'catuui geëxposeerd van Cécile Sorel, de bekende tooncekpcelstcr der Comédde Francaise. Een schandaaltje was daarvan het geve'": Cécile ontstak in woede, en beschadig,.-' haar geprofaneerde beeltenis. Veel ge schrijf in de couranten, daarna een proces. Dc Conférence des Avocats heeft rich met de zaak bezig gehouden, en de quaes- tie besproken „of een actrice zich mag verzetten tegen het tentoonstellen van haar caricatinir". Een actueel onderwerp dus, dat veel belaaigslcllenden had getrokken. Na een langdurige en niet altijd zeer ernstige discussie vertelaarde de meerder heid der advocaten dat tooneelspelers en tooneelspcelsters „publiek eigendom" zijn, dat de caricatour een recht van kritiek is als elk ander recht, en dat er dus geen '"oden bestaat omi dit ten gunste vatn actrices te beperken In vertjand1 met den Maandag door ons vermelden diefstal van juweelen lc Parijs, is een premie van 50.000 francs uitgeloofd, voor hen, die aanwijzingen, kunnen geven, welke tot de opsporing der gestolen juweelen mochten leiden. EEN ZONDERLINGE ONDER- WIJSINSPECTEUR. Dc socialistische „Voorwaarts" van Rot terdam en het dito „Volk" te Amsterdam zetten uiteen, dat „de regeering niet bijsier gelukkig blijkt te zijn geweest met haar keuze van een onderwijsanspecleur te Rot terdam." Deze Dh. de Noo, zendt circulaires aan de hoofden van scholen bij wie sollicitanten naar het hoofdschap in Rotterdam werk zaam zijn. „Klasseondorwijs" drukte die af en bovengenoemde bladen vallen er ah gieren op aan. Zoo lezen we: Vraag zes luidt: Waar ligt het zwaarte punt van zijn belangstelling? Vraag zeven: a. Hoe is de geesl zijner klasse? nofeten!/"fi is 'io fHm'-'ina met ziin arnbtae- c. Welke is zijn verhouding tot het hoofd van de school? Vraag acht: Toont hij in de practijk een zoodauigen eerbied voor de wet, verorde ning en instructie dat hij als schoolhoofd ook het zedelijk recht zou hebben dien Van de onderwijzers(ressen) te verlangen7 Vraag tien: Acht u hem ten volle be kwaam om aan liet hoofd eener openbare school U. L. O. of M. U. L. O. te Rotter dam te slaan, wat betreft:. a. Zijne beschaving? b. Zijne levenservaring? c. Zijn beleid en omgang met onderwij zers en leerlingen? d. Zijn houding tegenover autoriteiten? Vraag elf: Heeft hij eigenschappen, die hem als mensch (zeer) geschikt, ongeschikt maken om aan het hoofd eener school t® slaan? Wij kennen de politieke overtuiging van den heer De Noo niet. Maar dat deze cir culaire er op berekend is om sociaal-demo craten van de sollioitanlenlijst le weren, daarom durven we heel wal verwedden. Het lijkt ons meer dan noodig, dal dezen zonderlingen school-inspecteur eens van hoogerhand aan 't verstand wordt gebracht, dat de tijd van dit soort geheime en ver trouwelijke vragenlijsten voorbij is. Wat leven we toch onder een gelukkig gesternte. Vroeger, in den slechten ouden tijd achtte men benoemingen van eenige beteekenis van zooveel belang, dat men eerst terdege informeerde naar kennis en karakter, beschaving en ervaring van de sollicitanten. Maar dat hebben de geleerden van onzen tijd allemaal veranderd, spot de „Resb." Waartoe zijn die dingen ook noodig? t Gaat immers maar oin de openbare school. En als men daar voor een groot deel onderwijzers aanstelt als opkweekers van „christelijke en maatschappelijke deug den," die zelf liet christendom en de maat schappij op alle mogelijke manieren onder mijnen, waarom zou men dan ook niet evengoed mensehen zonder kennis enz. kunnen benoemen. Socialisten kunnen die f VRIJ NAAR HET DUITSCH. Brenner Schudde afkeurend het hoofd. „Daar komt niets van," zcide hij heslist. „Gelooft gij, dat ik u zou veroorloven in uw overmoed het leven of teil minste de gezonde ledematen uwer vriendin in gevaar te brengen? Indien.... indien zij het goedvindt en gij het wenschl, kunt gij de eerste oefeningen onder mijn ioe- sicht doen," voegde hij er langzaam bij. Wanda glimlachte vergenoegd. ..O, gij liinmerdGeloof! gij, dat gij mij iels kunt I rijs maken? Ik zal haar uw voorslel 'verbrengen. Leo, verstaat gij? En ik 'lenk, dat zij er niets tegen zal hebben." i Helena had inlusschen het boschjc be reikt en bleef daar diep ademhalend een «ogenblik slaan. De koelte in de schaduw der bladerrijke bnomen deed haar goed. Zij plukte eenige meibloempjes, maakte ze aan haar ceinture vrst envervolgde dan langzaam haar weg. Wajrê* was ontegen zeggelijk een merkwaardig schepsel, een Briginee], gelijk Constance haar noemde. Haar tante waegde het, raar het scheen, Wet, den strijd met de f "herpe tong harer nair) u' irwfoi on Fiijtenzbi- nig, ja en spotzuchlig, maar tegelijker tijd open cn goedhartig en vrij van allen trols- Zeker, het kon niet moeilijk zijn met haar om te gaan. En de barones? Nu, zij zou wel niet veel met die dame in aanraking komen, want, gelijk Leo zeide.... He, hoe kwam rij er toeden baron in gedachten bij zijn voor naam te noemen? Looi wat een mooie naam! Wanda scheen met hem veel ver trouwelijker om te gaan dan met rijn moeder, en liij Wel waarom ook niet? Die beiden pasten immers in ieder opzicht bij elkan der, en de verwantschap was een zeer ver wijderde. Alsof zij haar eigen gedachten wilde ontvluchten, stapte Helena vlugger voort, totdat het boschje achter haar lag. Aan den anderen kant viel haar oog plotseling op drie vrouwelijke gestalten, die op cenigen afsland voor haar uitgin gen. Waren dat niet haar beide jongere zusters? En wie zou de derde persoon zijn? Na eenige minuten was zij de drie wandelaarsters zoozeer genaderd, dat zij duidelijk de bruine japonnen harer rus- sters herkende. Maar wat scheelt Greta toch? Zij scheen zich met moeite voort te bewegen. En haar japon, haar schoe nen, ja, inderdaad alles was vol modder en slijk „Grta!" riep zij verwonderd en Ter- schrikt uit i Haar roepen weTd gehoord. „0 Helena, Greta is in het water gevallen." „Neen, niet in 't water, maar in een modderpoel" verbeterde deze. „Bah- wat zie ik er uitl" „Maar kinderen, wat hebt gij toch be gonnen?" riep Helena, nader komende. „De lak brak en Greta viel er midden in," was dc niet zeer duidelijke verkla ring van Hedwig. „Als juffrouw Elfriede haar niet geholpen had, dan zou zij er nog in ritten, want ik kon er haar niettegen staande alle moeite niet uithalen." Helena wierp nu een blak op het jonge meisje, dat met den naam Elfriede aange duid werd. De eenvoudige, meer of minder ver schoten japon, de grove, slechts met een smal zwart lint geboorde hoed vormden een zeker contrast met haar gèeslig ge zicht en de rustige, zelfbewuste houding. Hedwig scheen plotseling te begrijpen, dat zij een beleefdheidsplicht had ver zuimd. „Dat is mijn zuster Helena. Mejuffrouw Elfriede Rankhorst," zeide zij op zulk een plechtigen toon, dat de beide elkander voorgestelden slechts met moeite hun lachen konden bedwingen. „Mejuffrouw Elfriede kwam op ons roe pen om hulp toesnellen. Indien zij niet toevallig in 't bosch geweest was, had her er zeer slecht met ons uitgezien; hoe meer moeite Greta deed om er uit te komen, !baa djanon vxi ganiL 'I Helena dankte vriendelijk voor de spoe dig hulp aan haar zuster verleend. „Zoo erg gevaarlijk was het nu wel niet," meende Elfriede glimlachend; „maar het was toch goed, da! ik mij in de nabijheid bevond." „Juffrouw Elfriede z-ocht mos en nog andere planten, omdat zij juist bezig is een bloemenmandje te maken," verklaarde Greta. „Zij heeft beloofd het ons te leeren." „Juffrouw Elfriede zal nog wel eens wenschen, dat zij u in den modder had Ilalen zitten, als gij haar zoo lastig vail," zeide Helena -p afkeurenden toon. „Juffrouw Lifriede heeft mij nu een maal er uitgehaald", riep Grcta vroolij'k, „en ons veroorloofd haar op te zoeken. Als mijn laarsjes maar niet zoo vol mod der zalen!" voegde zij er ongeduldig bij. „Wij zuilen gauw te huis zijn" troostte Helena. „U heef! ons nog niet gezegd, waar u woont, juffrouw Elfriede" herinnerde Hedwig. „Dat is zoo. Misschien heeft u, niet ver van het slot Guruguh, die eenzame pacht hoeve gezien. Daar wocn ik met mijn moeder." Elfriede lachte. „Mama cn ik zijn, helaas, niet de eigenaressen der pacht hoeve, wij hebben daar slechts een paar kamers gehuurd. Ik ben in Berlijn ge boren en opgevoed, Mijne moeder koant echter uit deze streek; daarom zijn wij na den dood mijns vaders bier komen wonen." De jonge meisjes waren inlusschen de fabriek genaderd, waar de wegen uit el kander liepen. Elfriede drukte de beide meisjes de hand, die, ten gevolge van het gebeurde ongeluk, cr niet zeer zindelijk uitzagen, wisselde met Helena een tame lijk plechige buiging cn was spoedig daarna achter een hagodoornen heg ver dwenen. VII. 1 Geholpen door Max hadden de heide meisjes over Helena's bedenkingen geze gepraald cn aan dc nieuwe vriendin de beloofde visite mo-gc-n brengen. Laat in den avond keerden zij terug als de trotsche eigenaressen van een door hen zelf vervaardigd doosje, dat met mos en schelpen heel aardig versierd was. Dit werd tot groot genoegen der meisjes van alle kanten bekeken, naar waarde be wonderd, niet het minst door de begin nende kunstenaressen zelf, en ten slo'le plechtig aan moeder ten geschenke ge geven. „En morgen mogen wij weer terugko men, beeft juffirouw Rankhorst gezegd, Mama", vertelde Greta met veel ijver. „Juffrouw Elfriede wil ons wijzen, hoe men van halmen mandjes vlechll Denk eens. zi' ea haar mama maken zulke dingen om ze te verkoopen; zij zenden ze naar de slad en krijgen er veel geld voor. Ik zou willen, dat ik ook zulke mandjes kon maken, zij zijn allerliefst". „Morgen kant gij in geen geval gaan, omdat gij met mij bij de familie VVeber verzocht zijt. Mevrouw Ulmaoli was de zen middag bier. Fritsje is weer beter, naar het schijnt, zij had dus den tijd om hici' Ie komen". „Maar overmorgen, mogen wij er dan naar loe gaan, mam „Ik zou het u ga.,ri:o .A m'ooven, maar* gij kilnt onmdgclijk c 'i chou zoo dikwijls lastig vallen, zool. Hele na cn ik geen kennis met hen gemaakt hebben. Ik wil morgen bij mevrouw Ui- mach en Constance naar die dames rnfor- moeren, en dan zullen wij z:en, v,"at wij doen." Do .r der midden in een ui'geslrekt park gelegen vil'.a Weber stood uitnoo- dïgend open. 'oen mevrouw Wallhagen met haar bc'Je dochtertjes den volgen den middag de groote, breede stoep op ging. Een slaperig uitziende bediende kwam haar in hel portaal tegemoet en bracht de gusten door liet salon naar bet breede, aan den zuidkant van het huis gelegeï terras (Wordt vervolgd.)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 5