-•„ons BLAD" f®* BUITENLAND BINNENLAND. Bureau: HOF 8, ALKMAAR. - Telefoon: 433 Onder Valsciie Vlag Aan alle abonné's wordt op aanvrage gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot eer? bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—, f 60,—, t 35,—, f 15,—; Reconstructie. Hei conflict in de Eiigelsche mijn-industrie. De toestand ïn Ierland. De Poolsche opstand in Opper- Silezië. GEMENGDE BU1TENL. BE RICHTEN, EEN ZONDERLINGE ONBER- WIJSIN5PECTEUR. FEUILLETON No. 212 WOENSDAG 22 JUNI 142! 14e JAARGANG Abonnementsprijs: 'f Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 f hooger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; eikeregel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60 De invloed van den vorst in den moder nen conslitulioneelcn staat is doorgaans voor het groote publiek nauw merkbaar, wanneer bet staatshoofd althans zijn posi tie goed begrijpt. Deze heeft naar het uiter lijk vóór alles een representief karaker en is er voorts op gericht door onpartijdige belangstelling in het openbare leven de nationale eenheid te bewaren, te verster ken en in zich te symboliseeren. Zóó heeft onze Vorstin van den aanvang of Haar taak opgevat en moeilijk zou men een meer volmaakte vervulling Harer grondwettelijke verplichtingen kunnen be denken. Van tijd tot tijd echter wordt van den Vorst een meer daadwerkelijk ingrij pen in het staatkundig leven vereischt, wanneer namelijk liet volk zich bij alge- meene verkiezingen beeft uitgesproken en wanneer er tusschen volksvertegenwoordi ging en regeering een conflict is ontstaan^ waarbij een van beiden wijken moet. In beide gevallen beeft Koningin Wilhel- mina eveneens steeds blijk gegeven van het juiste inzicht in wat het land op zulke critieke cogenblikken ver eischic, Het gaat er dan om de onverbiddelijke consequentie te trekken uit de feiten, zon der persoonlijke voorkeur of eigen voor liefde. De eerste daad in de nu ontstane regce- ringscrisis door H. M. de Koningin ge steld, wijst al weder op haar scherpen kijk en haar zuiver gevoel voor dc eisclien van een goeden, constitutioncelen regee- ringsvorm. In de 2de Kamer ontstond een conflict tusschen den Minister van Oorlog en een meerderheid der Volksvertegenwoordiging. Die meerderheid was echter in zich het te gengestelde van een eenheid; zij ontstond door 't samengaan van twee minderheden: de mannen, dia m hei geheet geen ixr-dr 'i.v- dediging willen en zij, die een kostbaarder leger wenschen, dan de Minister noodig achtte. In zoo'n .geval eischt het gebruik, dat de Minister heengaat en een ander functiona ris met een ander stelsel komt. De Regeering schaarde zich echter ge heel achter Minister Pop, omdat zij te recht inzag, dat na de Ministers, welke dit kabinet reeds heeft versleten, geen nieuw échec meer geleden mocht worden. De crisis werd daardoor echter niet een voudiger. De Regeering ging heen om een votum, dat slechts een onderdeel van haar beleid gold; deze reehtsche regeering viel, door toedoen van een groot deel harer eigen vrienden, maar niet op een princi pieel punt van haar program. Daarbij komt, dat buiten de rechterzijde geen homogene jncerderheid le vinden is om een regeering te vormen, zoodat het Staatshoofd, hetwelk thans de richting moest aangeven om de crisis op te lossen voor een niet gemakkelijke taak stond. II. M. de Koningin koos den juisten weg, door eerst de voorzitters der drie rec'nt- -.chc fracties te raadplegen over de moge lijkheid van reconstructie van het demissio naire kabinet. Dat is in de gegeven omstan digheden inderdaad de juiste oplossing, ge steld, dat Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck andermaal le vinden is om het schip van slaat in deze hachelijke tijden verder te leiden. De juiste oplossing: immers, de val van .Cinisler Pop was wel de onmiddellijke aan leiding lot deze crisis, niet echter de eigen lijke oorzaak van het heengaan der ge- liocle regecring. Het Kabinet heeft hervorming noodig om nogmaals een jaar met gezag en prestige op te treden. Zijn aanzien heeft door het geharrewar over de defensie, door het zwakke optreden van den Minister van Ko loniën in de Djambi-zaak, maar bovenal door het zwakke beleid van den Minister van financiën, onmiskenbaar geleden, maar niet zoovee!, dan dat het na een verjongingskuur niet zijn goede reputatie van „krachtige, heilzame regeering" zou be houden tot aan de volgende verkiezingen. De Minister-president heeft de achting en het vertrouwen van het geheele parlement en het volk, met uitzondering dan van de revolutionaire elementen. De Minister Aal- berse, Van Karnebeek en de Visser heb ben zich door hun tact cn voortvarendheid nu reeds een naum van beteekenis in on ze parlementaire geschiedenis verworven. De Regeering heeft zich dus enkel te herzien in de bezetting van twee of drie plaatsen om rustig deze vierjarige periode af te wikkelen. Daarbij zij vooral aandacht gewijd aan de belangrijke portefeuille van financien. Het defensie-vraagstuk behoeft geen moeilijkheden meer te geven. Na het inilialief-voorstcl Bomans kan de zaak der landsverdediging veilig een jaar blijven rus ten. Die puzzle gunne men een volgend ka- hinetl Maar het financieele probleem is nij pender dun ooit; hier is een landsbelang van de allereerste grootte. En Minister de Vries wij hebben het herhaaldelijk be toogd is de man niet om ons uit de impasse le redden. Wij hebben een man noodig, in wiens financieele capaciteiten en economisch inzicht parlement en volk vertrouwen stellen. Van zulk een zal men desnoods nog nieu we belastingen acccpleeren; maar hem zal men vooral in de leus van den. dag: „be- zuinigingl" volgen. Dat noodzakelijk vertrouwen heeft Mi nister do Vries verioren. Blijkens hel zuo juist vet schenen Voor- iöópig Verslag der 1ste Kamer op het wets ontwerp ter verhooging van het tarief van invoerrechten hebben verscheiden leden die dit ontwerp verwierpen, de regeerkracht der Rechierzijde scherp gecritisecrd en verklaard, dat Minister De Vries niet in staat is de hem toevertrouwde portefeuil le behoorlijk te behecren. Werd nu die mecning alleen door de lin kerzijde verkondigd, men behoefde er niet meer dan politieke waarde aan te hechten. Maar die meening steunt op feiten van zwak en wankel beleid en wordt dus door allen, die objectief oordeelen, gedeeld. liet zal er dus gesteld minister Ruys aanvaardt de opdracht tot reconstructie van het kabinet voornamelijk om gaan, cm voor de portefeuille van financiën een krachtig en bekwaam bewindsman te vin den. Slaagt de kabinetsformateur daarin, dan heeft de crisis, door den val van Mi nister Pop ontstaan, meer voor- dan nadeel gc-hracht. Wij behouden dan onze reehtsche regee ring, welke verjongd en verfrischt op ze genrijke wijze een gelukkig bewind afsluit en ons met vertrouwen de nieuwe verkie zingen te gemoel duet gaan. Bescherming van werkwilligen. In het Lagerhuis antwoordend op een vraag gaf Lloyd George de verzekering, dat zoo noodig bescherming zou worden ver leend aan mijnwerkers, die den arbeid wenschten te hervatten. Het zou echter on mogelijk zijn dezen mannen een deel van het subsidie van tien millioen te geven, door de regeering aangeboden. De houding der metaalbewerkers. In de gemeenschappelijke vergadering van leden van metaalbewerkersvereenigin- gen, Maandag te Barrow gehouden, ver klaarde men zich te zullen verzeilen tegen het voorstel tol loonsverlaging en werd aan de besturen der betrokken vakvereenigin- gen opgedragen, iedere actie te voeren, die noodig werd geacht om de mijnwerkers te steunen in hun strijd voor de handhaving van een behoorlijken levensstandaard. Geen algemeene hervatting van het werk. Er waren gisteren nog geen lèejtenen van een algemeene hervatting van het werk in de mijngebieden. De mijnwerkers scha ren zich in het algemeen aan de zijde van het bestuur der federatie inzake de voort zetting der staking. De posten der stakers toonden groote bedrijvigheid om eventueel mijnwerkers te beletten den arbeid te her vatten. Vele vrouwen hielpen bij het pos ten. Op verschillende plaatsen werd po- litiehulp ingeroepen hij botsingen tusschen arbeiders en stakers, doel) er hadden geen ernstige conflicten plaats. De algemeene staking. De „Westm. Gaz." schrijft, dat de lei ders der arbeiders den toestand bopcloozer achten dan ooit en zij zien geen uitweg voor het «ogenblik. Zij mecnen, dat de re geering, indien een spoedige oplossing mo gelijk ware, bereid zou wezen te overwe gen om het subsidie van tien millioen nog een paar dagen gestand te doen, doch dan dient de vrede spoedig te komen. Zij achten den tijd voor 'n algemeene staking voorbij, vooral omdat de daarbij betrokken vakvereenigingen zooveel door de mijn werkerscrisis hebben geleden en geen nieuwe staking zouden kunnen steunen. Een oplossing. Maud Selborne schrijft aan de „Man chester Guardian", dat men door de vrou wen te raadplegen misschien zou kunnen komen tot een oplossing van de netelige lersehe kwestie. „Laat liet Ulster parlement vijftien vrouwen aanwijzen en laten de gekozenen voor het Zuid-Parlement hetzelfde doen", zegt zij. „Laten dan die 30 vrouwen een presidente kiezen buiten hun dertigen en J dan zien of zij een voorstel zullen, Vjgjpen.' formuleeren, dat zij aan de -beide lersehe partijen zouden kunnen voorleggen. Het raadplegen dier vrouwen zou al dodelijk hun veiligheid waarborgen, want de ovèr- groote meerderheid van het Iersche volk zou geen vrouw willen doodschieten louter om politiek verschil. Zij zouden dus kalm kunnen overwegen, zonder eenige angst te hebben voor gevaar van heur leven. Bo vendien wenschen de vrouwen zeker meer dan anderen een einde te zien aan dien broedermoord. Dc parlementen zouden door niets gebonden zijn. Natuurlijk zou Engeland ten slotte de voorstellen kunnen afwijzen, maar als overeenstemming tus schen Noord- en Zuid-Ierland verkregen kon worden, zou men al een goed eind op den goeden weg zijn gekomen." Een belangrijke zending. Een geheimzinnige zending is aanvaard door den burgemeester van Limerick in het belang der republikeinsche partij. In een brief aan den waarnemend burgemees ter is, volgens de „Daily Chr." door De Valera geschreven: „Het is noodig den burgemeester wan Limerick, Stephen O'Ma- re, aan het bestuur van de stad te onttrek ken, omdat dc regeering der republiek hen) noodig heeft voor een zending van natio naal belang. De heer O'Mare had gehoopt op zijn post te kunnen blijven in deze laatste periode van onzen strijd en met u te zijn gedurende het lijden en de over winning, die daarop, zoo God wil, volgen zal." De toestand te Belfast. De correspondent van dc „Manchester Guardian" te Belfast meldt, dat de katho lieke bevolking van Belfast zich organi seert ter gemeenschappelijke verdediging. Bij de H. Mis in iedere parochie kondigde Zondagmorgen de dienstdoende geestelijke aan, dal deze maatregel genomen was. Later op den dag werden dadelijk commis sies gevormd. Drukkerij vernield. Zeven burgers zijn gisterenmorgen vroeg de drukkerij van de „Dundalk Examiner", een Sinn-Fein-blad, binnengedrongen en hebben er al de machines met voorhamers vernield. Wandaden van Sinn Fein. Volgens een offieieele anededeeiing van DuWin Castte werd Zondagmiddag om vijf lir een officier, die een auto bestuur de 'li vergezeld was van drie dames, Ie Carrickmdnes in het graafschap Dublin door- gewapende burgers aangehouden; hij werd uit de auto gesleept en door scholen lev-n«gevaarlijk gewond. Daarop werd hij weer in de auto geplaatst en een der da mes werd gedwongen naar de bergen le rijden, waar de officier weer uit de auio werd gesleeptien vermoord. Sinn Feincrs hebben bij Mo-ydrum op een auto geschoten, die weigerde te stop pen. Daarbij werd een brigade-generaal gedood. Besprekingen over de ontruiming. Omtrent het van Duitsche zijde uitge werkte plan tot ontruiming van Opper- Siterië, begonnen Maandag de besprekin gen tusschen generaal Höfer en den En- gelschen generaal Hennilker en tegelijker- lijd tusschen den voorzitter van de com missie van twaalf, Ufitzka en generaal De Marini als vertegenwoordiger van de in- tergea'llieerde commissie. De Italiaanschc generaal moet daarbij enkele onderdeeien van het Duitsche voorstel hebben gecri- tiseerd, maar het geheel een geschikten grondslag om te onderhandelen hebben genoemd. De besprekingen worden lieden voortgezet. Volgens een officieel onderzoek beloopt de door den Poolschen otpstand aange richte schade in Opper-tSilerië tot nu toe tenminste 3 milliard mark. Speciaal in het industriegebied bereikt zij een hoogte van 20 4 30 millioen mark per dag. Toenadering1 Op een bijeenkomst van grcot-dnduslri- ocïan in Opper-Silezië, samengekomen op verzoek der leiders van de Poolsche in- surgenten ter bespreking van de moge lijkheden om het normale economische lev-n weer te hCTslcMen, verklaarde men zier voor een onmiddellijke staking der vi' ndelijkheden tusschen de Duitsche de tachementen en de insungenten. HET FAILLIET VAN HET BOLSJE WISME. j-Igens tefegrammeri, die de „Morn. Vost" hit Stockholm en Hel sing fors ont vangt schijnt de macht der sovjet-regee ring te verminderen en staan belangrijke gebeurtenissen te wachten. Eiken dag wor den tegenstrijdige decreten uitgevaardigd en beambten aan fabrieken en verschillen de instellingen zonder opgaaf van redenen ontslagen. Lenin zelf zou bevel gegeven hebben krachtig op te treden legen anar chisten. De sovjet voeding-commissaris Krestaisky en de financieele commissaris Tsurypa, kwamen onlangs door Reval op weg naar Dudtschland; de eerste had ver scheidene kistjes platina bij zich. Vijf an dere commissarissen hebben visa gekre gen voor het buitenland, Voigen berichten aan hetzelfde blad uit Reval hebben onder de leiders der com munistische partij te Moskou vergaderd Ier voorbereiding van het congres der Internationale heftige geschillen plaats gehad, waahbij Lenin wees op den onder gang van het economische leven in Rus land en zeide, dat 'Rusland-'s eenige hoop lag bij de Entente, maar dal de voorwaar de daarvan was een onmiddellijke bijeen roeping van een vrij gekozen consliluee- rende vergadering, Toen Lenin zijn rede had geëindigd, werd liij begroet met kre- len van: Verrader! Weg met den verra- erl Weet ge wat ge verdient?", waarop Lenin antwoordde: „Gij bedoelt den ko gel? Ik vrees den dood niet, doch ik ben beslist overtuigd, dat wij onze communis tische idealen verwezenlijkt kunnen krij gen door de opofferingen le doen, die ik voorstelde". Volgens de sovjet-pees bereidt Trotsky een speciaal rapport voor over den toe stand, om voor te leggen aan het Inter nationaal Congres. Trotzky's medestanders spreken er reeds over hem president te maken van het -derde congres, in de plaats van Zinovief, die verklaard heeft te zullen aftreden. ENTENTE OF BONDGENOOTSCHAP. Onder dezen tiled voert de „Europe Nouvelle" een polemiek met den Britschen publicist George Glasgow, die had be weerd dat Frankrijk zich de gunsten van Britlannië onwaardig zou hebben be toond. Aan het antwoord, hetwelk het blad op deze uitlating geeft, ontleent het „Hbl." hel volgende: Er is geen dubbel zinnigheid mogelijk. Het gaal er niet om de Britsdie politiek te dwingen de Fran- sclie politiek in Europa tc steunen, welke dwalingen zij ook moge begaan. Doch er is slechts een bondgenootschap mogelijk, indien er overeenstemming over een pro gram bestaat. Laat Engeland vóór het tot sland komen dezer overeenstemming zijn standpunt verdedigen; niets is heler dan dat, en Frankrijk, dat het actoord van Londen heeft aanvaard om hel bondge nootschap te handhaven, zal dit begrij pen. Doch wat het niet zou begrijpen, is dat, eenmaal het verdrag gesloten, men dit bij elke nieuwe moeilijkheid opnieuw gaat bespreken. Al te veel Fransdhen verbeelden zich reeds dat een recht- slreelksehe entente met Duitschland voor Frankrijk minder nadeelig zou zijn dan de Britsdhe vriendschap. Men zou aan deze onvoorzichtige stelling ernstige ar gumenten verschaffen indien zou blijken dal bij elke crisis, de steun van Engeland met eenige nieuwe concessies moet wor den betaald. Niets is beter dan de Franscihe en Bnt- sche politiek bij elkaar aan le passen, op voorwaarde dat het wederzijdsche stand punt wordt aanvaard. Indien het evenwel een eenzijdig aanpassen van de FranscEie aan de Britsdhe belangen zou worden, zou hel beier zijn aanstonds af te zien van een entente, waaruit sledhis misver stand cn rancune kan voortspruiten. Wij hebben het recht, zoo besluit het artikel, aan de BrHsehe vriendschap iels anders te vragen dan dat in geval van ge vaar het Britsche leger tc onzer hulp zal komen, zoodra het een expeditie-corps zat hebben kunnen samenstellen. DE RAMP IN DE „MONT CENÜS." Omtrent het ongeluk in de mijn „Ment Gemis" He mie bij Mumsler wordt nia'dcr gerooid Tot nu lo-e zijn er 78 do oden en io zwaar gewonden. De ontploffing was^zoo hevig, dat zij van dc vierde naar de vijfde zóne oversloeg cn een groot deel van de mijn in brarnl zette. De reddingsbrigade van de Bochumer mijnen is ter plaatse, doch het reddingswerk vordert slechts langzaam, daar rook en hitte de mannen beletten binnen te dringen. Tot den eigen lijken brandhaard lieeft men tot nu toe nog niet kunnen doordringen. Er bestaat groot gevaar voor een tweede ontploffing. Dc meestal zeer zwaar gewonden hebben ook door de giftige gassen ernstig geleden. De in de mijn aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Van de omliggende mijnen, zelfs van tamelijk ver verwijderde, kwamen in den loop van den middag de reddimgfiinan- sahappen aan. Aan hun opofferend en moedig optreden is het te danken, dat een groot aantail mijnwerkers, die in ernstig gevaar verkeerden, nog zijn gered. Op één plaais werden oip het laatste oogenHik, nadat reeds 7 man hel slachtoffer warm geworden van de giftige gassen, de ove rige 42 gered, die eveneens dreigden te stikken. Om 12 uur 's nachts kon liet grootste gedeelte der reddingsmaatschaip- pen inrukken. De verschillende branden waren gebluscht en er waren nog slechts 7 of 8 dooden, die op zeer moeilijk te be reiken plaatsen lagen ,in de mijn. Terwijl aan den eenen tkant het .totaal der dooden op 78 wordt geschat, spreekt een ander bericht van 75 dooden; het aantal gewon den, van wie velen naar huis zijn gegaan, wordt in totaal op 175 geschat. Het be drijf zal waarschijnlijk goen langdurige slagnatie ondervinden, maar reeds binnen enkele dagen kunnen worden horvat. EEN FAILLIETE GEMEENTE. Dc gemeente Poplar, een deel van Lon den, heeft zich als failliet opgegeven, om dat zij niet de gevorderde belastingen aan den London County Council betalen kan. De gemeente is een der aam sten van Lou- dien en heeft .geweldig te lijden onder dc hcerscliendie werkloosheid. Van de 160.000 bewoners zijn 15.600 werkloos en de ge meente heeft wekelijks aan hen en andere armenzorg 4500 pd.-sil. uit te geven. De gemeente zal au een beroep op de regee ring doen. HET RECHT DER CARIOATUUR'. Een Parijsch teekenaar had onlangs hl hét Salon des Humorisles een caricatuui geëxposeerd van Cécile Sorel, de bekende k) o nc el-speels Ie r der Comcdie Francaise. Een schandaaltje was daarvan het geve' Cécile ontstak in woede, cn beschadig .o haar geprofaneerde beeltenis. Veel ge schrijf in de couranten, daarna een proces. De Conférence des Avocats heeft rid) met de zaak bezig gehouden, en de quaes- tie besproken „of een actrice zich mag verzetten tegen het tentoonstellen vanhaair carioatuur". Een actueel onderwerp dus, dat veel belangstellenden had getrokken. Na een langdurige en niet altijd zeer ernstige discussie verklaarde de meerder heid der advocaten dat looneelspelers en tooneelspeelstens „publiek eigendom" zijn, dat de caricaituur een recht van kritiek is als elk ander irecht, en dat er dus geen reden beslaat oun dit ten gunste vaui actrices te beperken In verband met den Maandag door ons vermelden diefstal van jweel-en te Parijs, is een premie van 50.000 francs uitgeloofd, voor hen, die aanwijzingen kunnen geven, welke tot de opsporing der gestolen juwcelen mochten lei-den. Dc socialistische „Voorwaarts" van Rot terdam en het dito „Volk" te Amsterdam zetten uiteen, dat „de regeering niet hijsier gelukkig blijkt te zijn geweest met haar keuze van een onderwijsdnspecteur te Rot terdam." Deze Dl), de Noo, zendt circulaires aan de hoofden van scholen bij wie sollicitanten naar het hoofdschap in Rotterdam werk zaam zijn. „Klasseonderwijs" drukte die af en bovengenoemde bladen vallen er al.' gieren op aan. Zoo lezen we: Vraag zes luidt: Waar ligt het zwaarte punt van zijn belangstelling? Vraag zeven: a. IIoc is de geest zijner klasse? b. Hoe is de omgang met zijn ambbge- n ooien? c. Welke is zijn verhouding tot hel hoofd van de schooi? Vraag acht: Toont hij in de pi-aetijk een zoodanigen eerbied voor de wet, verorde ning en instructie dat hij als schoolhoofd ook het zedelijk recht zou hebben dien van de ondcrwijzers(rcssen) te verlangen? Vraag tien: Acht u hem ten volle be kwaam om aan het hoofd eener openbare school U. L. O. of M. U. L. O. te Rotter dam tc staan, wat betreft:, a. Zijne heschaving? b. Zijne levenservaring? c. Zijn beleid en omgang met onderwij zers en leerlingen? d. Zijn houding tegenover autoriteiten? Vraag elf: Heeft hij eigenschappen, die hem als mensch (zeer) geschikt, ongeschikt maken om aan het hoofd eener school t® staan? Wij kennen de politieke overtuiging van den heer De Noo niet. Maar dat doze cir culaire er op berekend is om sociaal-demo craten van de sollioilantenlyst te weren, daarom durven we heel wat verwedden. Het lijkt ons meer dan noodig, dat dezen zonderlingen school-inspeclcur eens vaa\ hoogerhand aan 't verstand wordt gébracht, dat de lijd van dit soort geheime en ver trouwelijke vragenlijsten voorbij is. Wat leven we toch onder een gelukkig gesternte. Vroeger, in den slechten ouden tijd achtte men benoemingen van eenige beteekenis van zooveel belang, dat men eerst terdege informeerde naar kennis en karakter, beschaving cn ervaring van de sollicitanten. Maar dut hebben dc geleerden van onzen tijd allemaal veranderd, spot de „Resb." „Waartoe zijn die dingen ook noodig? 't Gaat immers maar om de openbare school. En als men daar voor een groot deel onderwijzers aanstelt als opkweekers van „christelijke cn maatschappelijke deug den," die zelf het christendom en de maat schappij op alle mogelijke manieren onder mijnen, waarom zou men dan ook niet evengoed menschen zonder kennis enz. kunnen benoemen. Socialisten kunnen' die VRIJ NAAR HET DU ITS ril. 25. Brenner schudde afkeurend lie; hoofd. „Daar koml niets van," zeide hij beslist. „Gelooft gij, dat it u zou veroorloven in uw overmoed het leven of ten minsle de gezonde ledemateri uwer vriendin in gevaar te brengen? Indien.... indien zij hel goedvindt en gij het wenschl, kunt gij de eersle oefeningen onder mijn toe- ■ichl doen," voegde hij er langzaam bij. V» aiida glimlachte vergenoegd, „O, gij liranerd! Gelooft gij, dat gij mij iets kunt Dys maken? Ik zal haar uw voorstel I'verbrengen. Leo. verstaat gij? En ik Henk, dal zij er niets legen zal hebben." I Helena had inlussclien hel boschje be reikt en bleef daar diep ademhalend een «ogenblik slaan. De koelte in de schaduw «er bladerrijke boomen deed haar goed. Zij plukte eenige meibloempjes, maakte ze aan haar ceinture vest envervolgde dan langzaam haar weg. Wan-ja was Tmtegen- wggelijk een merkwaardig schepsel, een wugineel, gelijk Constaitee haar noemde. Haar tante waegde het, -aaar het scheen, get, dein strijd met de flherpe tong harer rtwiwtnmcre nvlt OB [kanum. Eiaenztn. mg, ja cn spotzuchlig, maar tegelijker tijd open cn goedhartig en vrij van allen trots- Zeker, het kon niet moeilijk zijn met haar ■om 1e gaan. En de barones? Nu, zij zou wel niet veel met die dame in aanraking komen, want, gelijk Leo zeide.... He, hoe kwam rij er loeden baron in gedachten bij zijn voor naam te noomen? Leol wat een mooie naam' Wanda scheen met hem veel ver trouwelijker om te gaan dan met zijn moeder, en hij. Wel waarom ook niet? Die beiden pasten immers in ieder opzicht bij elkan der, en de verwantschap was een zeer ver wijderde. Alsof zij haar eigen gedachten wilde ontvluchten, stapte Helena Vlugger voort, totdat het boschje achter haar lag. Aan den anderen kant viel haar oog plotseling op drie vrouwelijke gestalten, die op eenigen afsland voor haar uitgin gen. Waren dat niet haar beide jongere zusters? En wie zou de derde persoon zijn? Na eenige minuten was zij de drie wandclaarsters zoozeer genaderd, dat rij duidelijk de bruine japonnen harer zus- slers herkende. Maar wat scheelt Greta toch? Zij scheen rich met moeite voort te bewegen. En haar japon, haar schoe nen, .ja, inderdaad alles was vol modder en slijk! .Grtal" riep rij verwonderd en ver schrikt uit i Haar roepen werd gehoord. „O Helena, Grela is in het water gevallen." „Neen, niet in 't water, maar in een modderpoel" veihetcrde deze. „Bah- wat- zie ik er uit!" „Maar kinderen, wat hebt gij loch be gonnen?" riep Helena, nader komende. „De tak brak en Greta viel er midden in," was de niet zeer duidelijke verkla ring van Hedwig. „Ais juffrouw Elfriede haar niet geholpen had, dan zou zij er nog in zitten, want ik kon er haar niettegen staande alie moeite niet uithalen." Helena wierp nu een blik op het jonge meisje, dat met den naam Elfriede aange duid werd. Do eenvoudige, meer of minder ver schoten japon, de grove, slechls met een smal zwart lint gehoorde hoed vormden een zeker contrast met haar geestig ge richt en de rustige, zelfbewuste houding. Hedwig scheen plotseling te begrijpen, dat zij een beleefdheidsplicht had ver zuimd. „Dat is mijn zuster Helena Mejuffrouw' Elfriede Rankhorsl," zeide zij op zulk een plecbtigen toon, dat de beide elkander vooigestelden slechts met moeite hun lachen konden bedwingen. „Mejuffrouw Elfriede kwam op ons roe pen om hulp toesnellen. Indien rij niet toevallig in 't bosch geweest was, had her er zeer slecht met ons uitgezien; hoe meer moeite Greta deed om er uit te. komen, Hing Jlaitav 74) 'l Helena dankte vriendelijk voor de spoe dig hulp aan haar zuster verleend. „Zoo erg gevaarlijk was het nu wel niet," meende Elfriede grimlachend; „maar het was toch goed, dat ik mij in de nabijheid bevond." „Juffrouw Elfriede zocht mos en nog andere planten, omdat rij juist bezig is een bloemenmandje te maken," verklaarde Greta. „Zij heeft beloofd het ons le lecren." „Juffrouw Elfriede zal nog wel eens wenschen, dat zij li in den modder had toten ritten, als gij baar zoo lastig valt,"- zeide Helena afkeurenden loon. „Juffrouw Elfriede heef! mij nu een maal er uitgehaald", riep Greta vroolijk, „en ons veroorloofd haar op te zoeken. A.ls mijn laarsjes maar niet zoo vol mod der zalen 1" voegde zij er ongeduldig bij. „Wij zullen gauw te huis zijn" troostte Helena. „U heef! ons nog niet gezegd, waar n woont, juffrouw El'fiiiedc" herinnerde Hedwig. „Dat is zoo. Misschien heeft u, niet ver van het slot Guruguh, die eenzame pacht hoeve gezien. Daar woon ik met mijn moeder." Elfriede lachte. „Mama en ik zijn, heiaas, niet de eigenaressen der pacht hoeve, wij hébben daar él-echts een paar kamera gehuurd. Ik ben in Berlijn ge boren en opgevoed. Mijne moeder komt echter uit deze slreek; daarom zijn wij na den dood mijns vaders hier komen wonen." De jonge meisjes waren intusschtm de fabriek genaderd, waar de wegen uit el kander liepen. Elfriede drukte de beide meisjes de hand, die, ten gevolge van het gebeurde ongeluk, er niet zeer zindelijk uitzagen, wisselde met Helena een tame lijk plcchigc buiging en was spoedig daarna achter een hagedoorncn lieg ver dwenen. VII. Geholpen door Max hadden de beide meisjes over Helena's bedenkingen geze gepraald en aan de nieuwe vriendin de beloofde visite mogen brengen. Laat in den avond keerden zij terug als de trolsclic eigenaressen van een door hen zelf vervaardigd doosje, dat met mos en schelpen heel aardig versierd was. Dit werd lot groot genoegen der meisjes van aite kanten bekeken, naar waarde be wonderd, met het minst door de begin nende kunstenaressen zelf, en ten slo'.le plechtig aan moeder ten geschenke ge geven. „En morgen mogen wij weer terugko men, heeft juffkouw Rank horst .gezegd, Mama", vertelde Greta met veel ijver. „Juffrouw Elfriede wil ons wijzen, hoe men van hal-men mandjes vlecht! Denk «eus. zü e« har mama makc-n zuJkc dingen om ze te verkoopen; zij zenden ze naar de stad en krijgen er veel gold voor. Ik zou willen, dat ik cok zulke mandjes kon maken, zij zijn allerliefst". „Morgen kunt gij in geen geval gaan, omdat gij met mij bij de familie Weker verzocht zijl. Mevrouw Ulinach was de zen middag hier. Fritsje is weer heter, naar het schijnt, zij had dus den tijd om. hier te komen". „Maar overmorgen, mogen wij er dan naar loe gaan, mam „lk zou bet u gaarne .v oriooven, maar gij kun" onmogelijk d nsphcu zoo dikwijls lastig vallen, zooi Hele na cn ik geen kennis met hen gemaakt hebben. Ik wil morgen bij mevrouw Ul- mach en Constance naar die dames infor- meeren, en dan zullen wij zien, wat wij doen." De r der midden in een ui'geslrekt park gelegen villa Weker stond uilnoo- digend open, 'o-en mevrouw Wallhagen met haar kr'ie dochtertjes <len volgen den middag de firoole, hreedc stoep op ging. Een slaperig uitziende bediende kwam -haar in het portaal tegemoet en bracht dc gisten door het salon naar het brcedë.ifsan den zuidkant vnd het huis gelegctf terras '(Wordt vervolgd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 9