letiws. Drankbestrijding. Uit onze Oost Gemengd nieuws Korte Berichten H Voor het Heilig iT. M. V -'"er het H. Hait v, woc Gesteld, d.if onze staaTsinrïchtin» het mo gelijk maakte, dan ware het niet uilge sloten geweest, dat de Raad u eens tot zijn voorzitter had kunnen kiezen. Maar tot Burgemeester, gesteld al we der dat onze staatsinrichting het moge lijk maakte, zo- deze Raad u niet heb ben gekozen. V 't gij zijt de uitgespro ken en sterk pi.ncipieete vertegenwoor diger van een geestesrichting, die er zeer ver van verwijderd is in Amsterdam de befhecrsohende te zijn. Gij moet, vóór uwe bereidverklaring, want gij zijt geen lichtzinnig man, u re kenschap hebben gegeven van <le niet gewone eischen, die vervulling van het ambt, dus in het bijzonder aan u zal stellenl Eischen van diepgaand begrijpen, van veel wat u niet eigen is, eischen van door wijsheid ingegeven aanpassen aan veel wat u vreemd is. Uwe aanvaarding van het ambt' moet beteeken en hij u die Amsterdam kent cn die eenige jaren aandeel hebt gehad in een groot deel van het bestuursbeleid, uw vaste voor nemen om ten opzichte van n 1 de eischen, die de nieuwe ontwikkeling der maat schappelijke verhoudingen aan het hoofd onzer gemeente stelt, de goede tradities te volgen in het biizonder van uw laat- sl.en ambtsvoorganger. Waar wij dit mogen vooropstellen, liee- ten wij u welkom!" Men kan, dunikt ons, moeilijk een meer geraffineerde politieke onbeschaamdheid, die uit den aard der zaak eene persoon lijke is geworden aan den dag leggen, schrijft het „Ov. Dgbld." „En als men weet, dat daarbij de edht- genocte. een paar kinderen, en een aan tal vrienden en parliigenooten tegenwoor dig waren, dan wordt de grofheid nog bovendien een opzettelijke pijniging van intieme gevoelens. De „Nieuwe Rotterdamscihe Courant." die ook bij deze gelegenheid den vrij zinnigen superioriteitswaan heeft laten uitwaaien, noemt de woorden van den rijken socinbst „een openhartigheid welke hen die den nieuwen burgemeester na staan wellicht (sic!) pijnlijk heeft ge troffen." Openhartigheid! wel 'n eufemisti sche uitdrukking voor .zooveel on-christe- lifke onbeschoftheid. Daargelaten dat de spijtige woorden over de keuze van den benoemde aan de regeering gericht moes ten worden en niet aan den persoon die benoemd werd, -er ligt geer, enkele ver dienste in, iemand zonder absolute nood zaak zulke grofheden te zeggen. Chris telijk is het en een plicht van naasten liefde. ook in den politieken omgang, de vormen en de beleefdheid in acht te ne men. Zonder dat wordt het leven roet die ""oogenaamde openhartigheid, die op stuk van zaken mets dan hoogmoed is, on dragelijk." Maar de geloovige Protesianten kunnen kv uit zien, waar hun vrienden zitten, en hoe heel verkeerd degenen doen, die zich hrelegigen op hef onnoodig loswi&lkelen ^an liarLsioehton waardoor ten slotte slechts verwildering kan ontstaan lus- sobcn de geloovige Protestanten en de Katholieken Die blijkbaar eikaars hulp bij hel verdedigen van hun recihten te gen den gezomerdiiken linkschen eigen waan en even gezamenlijke politieke zelfzucht, niet kunnen missen. B! DE WIJZIGING DER ZEGELWET. Naar de „N. Crt." verneemt, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij van Nij verheid te Haarlem tot de Tweede Kamer Ken adres gericht, waarin er op wordt langedrongen liet thans aanhangige wels- liitwerp tot wijziging en aanvulling der Zegelwet 1917, althans voor wat betreft de zegelpüchtigheid van pakhuisceelen, volg briefjes, cognossementen, vrachtbrieven "ïnz„ niet aan te nemen. In het adres w-ordt er op gewezen, dat Act zegelplichtig maken van al deze, tot dusverre niet met zegelrecht belaste stuk ken voor handel en vervoer nieuwe kosten zal medebrengen, die op zichzelf wellicht niet zoo belangrijk genoemd kunnen wor den, maar toch steeds de vervulling van zekere formaliteiten zal eischen, waarmede tijd gemoeid is. Aangezien de baten, die de uitbreiding vair liet zegelrecht zal opleveren, waar schijnlijk niet van overwegend belang zul len zijn, terwijl de last voor handel en transportwezen onmiskenbaar is, wordt op verwerping van het voorstel aangedrongen. Verhooging oorlogsbegrooting. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van de Oorlogsbegrooting voor 1921 met f 1.470.580. De kosten der Duitsche pasoisa. Vol gens de „Tel." zullen met ingang van 1 Juli de kosten van het Duitsche pasvisum waarschijnlijk teruggebracht worden op f 6.—. DE VEREEN, v. d. H. VINCENTIU5 A PAULO. Het 75-jarig beslaan der Vêreeniging van den H. Vincentius van Paulo in Neder land is te 's-Hage o.a. gevierd met een feestvergadering in het gebouw „De Ver eeniging". Deze vergadering werd o.a. bij gewoond door den w.n. burgemeester, den heer v. Vuuren, den gemeente-secretaris, mr. Ter Pelkwijk, het Tweede Kamerlid Snoeek Henkemans en eenige gemeente raadsleden. De heer Jos. M. Roozenburg, president van tien Bijzonderen Raad, sprak een wel komstwoord. Er is bijna geen land ter we reld, waar de St. Yincentius-vereeniging niet is gevestigd en niet bloeit, zeide spr. Hij hoopte, dal de vereeniging te 's-Hage steeds het voorbeeld mocht blijven voor de zustervereenig-ingen in Nederland en bracht dank aan al degenen, die met de vereeni ging hebben samengewerkt of die hebben gesteund. De secretaris, de heer B. Drabbe, bracht sen kort verslag uit van de geschiedenis ran het bestaan der vereeniging. De heer Drabbe deelde mede, dat er a.m. schriftelijke gelukwenschen waren in gekomen van den minister-president, jhr. mr. Ruys de Beerenbroück, den minister van Waterstaat, den heer König, den Com missaris der Koningin, baron Svveerts de Landas Wyborgh, den voorzitter der Eer ste Kaïner, baron v. Voorst tot Voorst, den voorzitter der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien. De president van den Hoofdraad, jhr. mr. L. v. Fisenne, zette uiteen, hoe de ver eeniging in Nederland is uitgebreid en noemde eenige cijfers. Volgens de laatste statistieken waren er in 1919 4853 wer kende leden. De bezittingen bedroegen dat jaar ruim 2 millioen gulden. Heï aantal verpleegde kinderen bedroeg 3845. Pastoor L. H. Perquin O.P. uit-Amster dam, sprak een feestrede uit. Hij noemde Den Haag een model voor alle conferen ties in het land. DE KINDERRECHTER. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot invoering van den kinderrechter en van de onder toezicJilsteiling van minderjari gen werd dit voorstel vrij algemeen met instemmng ontvangen, niet het minst, nu het, naar men meende, door amendeering is verbeterd. Men verzocht de Regeering met nadruk te waken legen een op den duur te veel ingrijpen in liet gezinsleven. Onderscheidene leden betreurden de verwerping van het amendement-Dressel- huys, dat de benoeming van de vrouw als kinderrechter zou hebben toegelaten. Vele leden meenden dat, als niet met groote zorg buitengewoon hoogstaande, tactvolle en menschkundige personen voor het ambt van kinderrechter worden uitgezocht, van dit instituut niet veel zal terecht komen. Verschillende leden achtten den leeftijd van 18 jaren te hoog gesteld en zouden 16 jaren voldoende hebben gevonden. Eenigen betreurden, dat tengevolge van de aanneming van wijzigingen, afkomstig van de Commissie van Rapporteurs, zoo wel de Ontheffingen van, als de ontzettin gen uit de ouderlijke macht aan den kin derrechter zijn onttrokken en bij de meer voudige kamer der rechtbank zijn onder gebracht. De Zuiderzecraad. In het rapport van den Zuiderzecraad wordt o.a. ge zegd, dat de beschouwingen van prof. van Gijn geen aanleiding geven, lot het wijzi gen der Droogleggingswet. MILITAIR STRAFRECHT. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp betref fende de invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht juichte men het algemeen toe, dat nu eindelijk zal worden overgegaan tot invoering dezer wellen. Sommige leden waren van meening, dat deze wetten, tengevolge van het zeer lange tijdsverloop tusseben hun vaststelling en de behandeling van dit wetsontwerp, weder verouderd zijn. Men drong er op aan, dat de Regeering, indien het eventueel moest komen tot wij ziging van het militaire procesrecht, de krijgsraden in hun tegenwoordige samen stelling zou handhaven. Het werd evenwel noodig geacht, dat het secretariaat bij de krijgsraden werd opgedragen aan een meester in de rechten. En wat aangaat de officieren met rechts kundige opleiding, deze zullen in de ver schillende garnizoenen als officier-commis- saris of als hulp van dezen zeer goede diensten kunnen verrichten. RECHTSPLEGING IN LICHTE STRAF ZAKEN. Het wetsontwerp tot vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken werd, blijkens het Voorloopig Verslag, door de meeste leden der "Eerste Kamer met in genomenheid begroet. Speciaal hetgeen dienaangaande wordt voorgesteld voor de kantongerecht-procedure vond algemeen bijval. Verschillende leden wezen er op, dat tot nu toe alleen in sommige gevallen te gen betaling der maximum-boete overtre dingen konden worden afgedaan. Voortaan echter zal de ambtenaar van het openbaar ministerie een zaaik kunnen afdoen voor het bedrag, dat hij wil, zonder eenige be perking. Dit is een taak, die eigenlijk rechtspraak is en dus niet behoort te wor den gedaan door een ambtenaar van het openbaar ministerie, maar door den rech ter. De instelling van den politierechter vond bij vele leden instemming. Onderscheidene andere leden echter konden hun weinige '-"'•nomenheid met dit instituut niet ver helen. Ook was men van gevoelen, dat het odium van het publiek legen één rechter, die iemand tot 6 maanden gevangenisstraf kan opleggen, veel grooler zal wezen dan wanneer dergelijke straf door een collega is uitgesproken. DIENSTWEIGERAARS. In verband met de hongerstaking van den dienstweigeraar H. Groenendaal, heeft het dagelijksch bestuur van het InL Anti- mil. Bureau een bijzondere audiëntie aan gevraagd bij den Minister van Oorlog, die haar onmiddellijk werd verleend. Zij stelde den Minister van de zaak uitvoerig op de hoogte en vestigde zijn aandacht op het feit, dat thans nog verscheidene andere piincipieele dienstweigeraars gevangen zit ten. Zij drongen er bij hem op aan met het oog op de te verwachten speciale maatrege len te hunnen gunste, dat de dienstweige raars onmiddellijk in vrijheid zouden wor den gesteld, in het bijzonder Groenendaal, wiens bestaan dit onmiddellijk vereischt. De Minister antwoordde, dat hij evenals ieder ambtenaar niet anders mocht doen dan de wet uitvoeren, wat hem zou ver hinderen aan het verzoek der delegatie te voldoen. De delegatie voerde als hare meening aan dat de Minister als uitvoerder van de wet, ook in verband met de motie-Drion, waar bij de Tweede Kamer, de officieele verte genwoordigster van -het Nederlandsche Volk, met algemeene stemmen de wensche- lijkheid uitsprak, dat met gemoedsbezwa ren tegen den krijgsdienst rekening zou worden gehouden, wel degelijk de vrijheid bezat, in afwachting van de uitvoering der motie-Drion de dienstweigeraars althans voorloopig in vrijheid te stellen en zeker Herman Groenendaal, met wien het im mers een bijzond%~ geval betrof. De Minister bleek hiertoe echter niet be reid en gaf de delegatie in overweging een adres te zenden. NEDERLAND EN JAPAN. Het biad „Yor-odzu" te Tokio, bevat een allerhartelijkst artikel over Nederland waarin het den wensch uitspreekt, dat de Japansche universiteiten de gelegenheid zuilen aangrijpen voor het openen van betrekkingen rnet Nederland op opvoed kundig gebied. Het blad hoopt tevens, dat de Jnpansthe kooplieden zullen voldoen aan hel verlangen van den Amsterdam sehen burgemeester, dat nauwere handels betrekkingen tussehen Japan en Neder land zullen worden aangeknoopt. Een Lubinietski ontdekt. In de R.-K. pastorie te Mijdrecht is een fraai schil derstuk ontdekt, daieerende uit 1700 en voorstellende een priester, gezeten op een ■stoel. Het buitengewoon mooie dook, dat naar 's-Gravenhage is overgebracht voor een ver der onderzoek, is afkomstig gebleken van den Poolschen meester Christoffel Lubi nietski, In 1659 te Stetlin geboren. In 1675 kwam deze schilder naar Amsterdam, om zijn in Hamburg begonnen studiën voort te zetten en bezocht tot dit einde de leer scholen van Adriaan Backer en Gerard Lai- resse. Hij bleef daarna in Amsterdam wo nen en schilderde tal van portretten, w.o. verschillende meeslerwerken. De pastoor van Mijdrecht heeft thans den Haagschen restaurateur v. Bohemen opdracht gegeven het doek te restaureeren. „Rsb." Een niet vermoede schat. In de raads vergadering te Sint Maartensdijk op Tho- len heeft de voorzitter medegedeeld, dat de ter secretarie aanwezige schilderijen be zichtigd zijn door dr. Hofstede de Groot, die ze kunstwerken van groote waarde acht. Op zijn advies heeft het college van B. en W. zich in verbinding gesteld met den kunstschilder van Wijngaarden, uit den Haag. Onder de schilderijen zijn er twee van Paul Moreelse, voorstellende Amalia van Solms, en Sophia Hedwig de echtgenoote van Ernst Casimir. Verder zijn er 4 schil derijen van van Ravesteijn. De totale waarde der 15 aanwezige schil derstukken kan worden geraamd op onge veer 90.000. V. Rott. Crt. Geen strafbrieven meer. De directeur van de Arbeidsbeurs te Amsterdam, had on geveer 300 werklieden der arbeidsreserve, die op 8 Juni 1920 aan de staking hadden deelgenomen, voor straf voorgedragen. Naar „Het Volk" verneemt, zal aan deze 300 man geen strafbrief meer worden ge zonden, zoodat deze ongestraft blijven. DE NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE WASHINGTON. Mr. J. C. A. Everwijn, wiens benoe ming tot onzen gezant te Washington binnen kort verwacht wordt, werd in 1873 te Noordiwijk-Bimiien geboren. In 1897 promoveerde hij tot doctor in de Rechtswetenschap. Na korten tijd de ad- vocaten-practijk te hebben beoefend, doorliep Mr. Everwijn de verschillende rangen aan het departement van Water staat, Handel en Nijverheid, waar vooral de afdeeling Handel voordeel trok uit zijn groote bekwaamheden en werkkracht. In de tai van hooge functies die de toe komstige gezant bekleedde, deed hij zich als een man van buitengewone gaven ken nen. Eerste Kamer. De loden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn in verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag, 28 Juni des avonds te 8% uur. Verzorging Hongaarsdie kinderen. Het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie be sloot om, gedijik mot 150 Oostenrijksche, ook 50 Hongaarsche arbeiderskinderen voor 3 maanden te do-en verzorgen in een herstellingsoord. De verzorging dezer kin-deren geschiedt ■in eigen land. De Amsterdamsche Wethoudsrszetels. ~- Een drukbezochte vergadering der Ee deratie Amsterdam der S.D.AJP. heeft na langdurige debatten besloten de wet- kouderszetels te aanvaarden zonder be paalde voorwaarden in zake de bestraf fing van de stakers op 8 Juni. Dioc. Kruisverbond in het bisdom Haarlem. In de Woensdag* gethouden ver gadering van liet hoofdibestuur van het Diocesaan KmisveriboaEd in het bisdom Haaüem, is benoemd tot bezoldigd secre taris de heer G. P. Bon te s-Gravenhage. EEN DIEVENBENDE. De recherche te Soerabaja arresteerde ©en bende van 20 personen, allen werk lieden van de lederfabriek der firma Van Nierop Go., te WonoejeJo, die door in sluiting geregeld vellen stalen. Ook een Chin-eesche opkooper werd gearresteerd. Op een restant van 200 vellen, ter waarde van 3000 werd beslag gelegd. BRAZELIAANSOH VLEESOH. In de „Slagerscourant" waarschuwt d heer Quadekker, directeur van het slacht huis te Nijmegen, zeer ernstig tegen den invoer en het gebruik van Braziliaansch vleesch, dat zijn weg reeds naar land moet hebben gevonden. Ee heer Q., die in opdracht der re geering een inspectiereis naar Brazilië en Argentinië heeft gemaakt, grondt zijn waarschuwing ten eerste op de slechte kwaliteit van het Braziliaansche vee; dai op de absoluut onbetrouwbare keuring ei eindelijk op de runderpest, die sedert 9. maanden in Brazilië heerscht. AANSLAG- OP ZIJN VROEGER, MEISJE. Te Doomenhurg heeft de varensgezel S. uit Pannerden een moordaanslag ge- pleegt op zijn vroeger meisje R. Uit een geweer heeft hij een schot door het raam barer slaapkamer gelost en daar na de ruiten der woonkamer verbrijzeld Niemand werd getroffen. Minnenijd i3 de oorzaak. Ee politie heeft den dader in ver zekerde bewaring genomen. HET GEVANGENISWEZEN VOOR HEEN EN THANS. Mr. H. Verkouteren schrijft in het „WikM. van het Recht": Op 22 Maart 1.1. hebben wij hier het feit herdacht, dat Hugo de Groot, vóór 300 jaar, uit zijn gevangenis ontsnapte. Het is dus niet ongepast eens na te gaan, hoe thij het daar had. Wij zijn natuurlijk hei-lig overtuigd, dat alles op het gebied van het strafrecht nu veel beter is geregeld dan vroeger. Op onze vaderen zien wij, met een zedcere minachting neer. Die waren achterlijk en bekrompen, maar wie denkt er nu aan, dat een gevangene zijn vrouw, zijn kinde ren en zelfs zijn dienstboden in de ge vangenis bij zich zou mogen hebben en dat alles op kosten van den Staal? Ziehier de instructie, die de Stalen-Ge- neraal maakte, voor den gouverneur van Loev-estein: „De huisvrouwen zullen mogen koken in de keuken, haec bij den Komman-deur aan te wijzen." .Ee maegt zal de sbrjee moge boven brengen cn de schotelen wederom afha len, mits ze door den Kommandeur uit en ingelaten worde." „De huisvrouwen zullen mogen tot Workum of Gorlcum reizen, om alle n-ooddrift lot de huishouding te kopen, en wederom gekomen zijnde, zal de Kom mandeur die vrouwen wederom bij haere mans laten komen, mits sluitende de deu ren ach ter haer loc. mant anders toegelaten worden als voor geschreven is. Aen elk van de voorsz. ge vangenis is voor dezen voor haar tracte- ment toegeleit, des daags vierentwintig stuivers." Waar dus de Staat de goederen van "De Groot had verbeurd verklaard, achtte hij zioh ook zedelijk verplicht voor hem cn zijn gezin te zorgen, maar tegenwoordig vraagt de Staat nooit meer wat er van het gezin wordt, als de kostwinner wordt opgesloten. De Groot heeft ook in de gevangenis tal van beroemde boeken geschreven. Hij kreeg daarvoor van buiten zooveel hoe ken als hij zelf verkoos en ook dat zou tegenwoordig onmogelijk zijn. Geen Pau- lus zou nu meer van uit de gevangenis brieven kunnen schrijven aan zijn ge-l meenteleden. Geen Bunyan zou nu meer in de ge vangenis een boek kunnen samenstellen, dat nog steeds een wereldvermaardheid bezit en geen De Groot zou nu meer een kist met boeken kunnen ontvangen, zoo groot, dat hij er zelf in -kon kruipen. N-u zegge men niet, dat Hugo de Groot een politieke misdadiger was, want zulk een misdadiger heeft eigenlijk niets an ders op zijn kerfstok dan zijn politieke richting. De Groot daarentegen was even als Oldenbarnevelt en Hoogerbeets, ver oordeeld wegens inbreuken op. het ge- meene recht en strafbare handelingen. Vooral zijn geschriften over de Remon stranten waren hem ten laste gelegd. Later ook zaten op Loeveslein tal van Remonslrantsche predikanten, die onmo gelijk als politieke gevangenen kunnen worden aangemerkt. Een hunner trouw de zelfs op Loevesfein en na zijn huwelijk bleef zijn vrouw bij hem inwonen. Ook Oldenbarnevelt heeft in zijn ge vangenis het gezelschap gehad van zijn kamerdienaar en hij zat niet in een som bere cel, maar in een niet ongeriefelijk vertrek in het paleis van Prins Maurits, dat oo/k vroeger den admiraal van Arra- gon had gehuisvest. Wij zijn dus volstrekt niet in alle op zichten vooruitgegaan. Veel goeds en moois uit vroeger dagen is nu verdwenen en zij die nu ons gevan geniswezen willen hervormen, mogen ook nog wel eens leering trekken nil het verleden. ZEDENMISDRIJF. Ongoveer een jaar geleden, lezen we in de „Tel.", beklaagde een gevangene van de strafgevangenis aan den Amstel veenschenweg te Amsterdam zich bij den directeur over de handelingen van eei der onderwijzers. Daar men dacht, dat de gevangene een wrok tegen den man had, werd slechts een oppervlakkig on derzoek ingesteld, dat natuurlijk geen re sultaat had. Kort geleden nu kwamer er meer van die klachten over den on derwijzer. Verschillende gevangenen deel deal mede, dat de bewuste leeraar hun in de cellen oneerbare voorstellen deed en hen ook tot niet nader te omschrijven handelingen dwong. De justitie nam den onderwijzer een verhoor af. Hij was 'zeer van streek en bezwoer in den aanvang dat alles laster was. Het onderzoek, dat de Centrale recherche op last van hooger hand heeft ingesteld, heeft de juistheid van die klachten evenwel aan het licht gebracht. Een der inspecteurs heeft den onder wijzer daarop gearresteerd en hem een bekentenis ontlokt. De arrestant had reeds 12 13 jaren de functie van gevan- genisonderwijzer vervuld. Er is een onderzoek ingesteld onder de ontslagen gevangenen, met dit resul taat, dat een massa getuigenissen tegen dear onderwijzer zijn bijeen gegaard. SMOKKELEN VAN SPIRITUS. De koopman M. uit Susterzeel en de brander W. benevens diens zoon-uit Her ford, hadden per auto's 5000 L. spiri tus uit Holland ingevoerd. Een der au to's werd bij Geilenkirchen aangehouden. M., die tegen 'n borgstelling van 1 mil lioen mark op vrije voeten was gesteld, werd door de strafkamer te Aken ver oordeeld tot ze3 maanden gevangenis straf on ll/s millioen mark boete; de beide andere beklaagden kregen 600 mark boete Waar de spiritus vandaan kwam, bleef een raadsel. VERMOEDELIJK EEN GOEDE VANGST. Te Baarn is zekere A. J. E. H., wiens opsporing en aanhouding door den offi cier van Justitie te Utrecht word ver zocht ter zake van valschheid in ge schriften en het gebruik maken daar van. Hij is vermoedelijk dezelfde per soon, die naar hooge bedragen inschree op gemeentelijke obligatie-leeningen on der allerlei gefingeerde namen en niet van. zich deed hooren, indien er geen agio te verdienen was. Door verschillen de politie-auteriteiten werd de aandach op dezen persoon gevestigd. Hij is voo" den officier van Justitie geleid. NAAR 'N RIJKSWERKINRICHTING. „Had. je me maar", die op 8 Juni voor het kantongerecht te Amsterdam terecht stond wegens openbare dron kenschap, gepleegd bij derde herha ling, is door den kantonrechter ver oordeeld tot hèchtenisstraf voor 3 we ken en opzending naar een rijkswerk inrichting voor den tijd van 1 jaar. HET ONGELUK TE GOIRLE. In zake het ongeluk in de fabriek dor N.V. Stoomververijen v. h. v. Be- sonw te Goirle (N. B.), vernemen wij het volgende: terwijl de werkman A. K., met eenige anderen bezig was den ke tel te hikken, wilde hij de eleotrisohe lamp verzetten. Nauwelijks had hij deze vast of hij viel met een gil neer en was terstond dood. De politie heeft de lamp in beslag genomen cn stelt een onderzoek in. EEN WERELDVOETREIZIGER. In 1910 vatte de heer W. v. d. Hoever uit 's-Gravenhage het plan op om te voet een reis om do wereld te maken, linea recta zoowat oen tocht van 40.00) K.M. Hij ging door midden-Europa cn was in Mei 1915 in een Italiaansch 1 plaatsje aan de Adriatisehe Zee toen d oorlog tussehen Italië en Oostenrijk uit- Bij deze gevangene personen zal nic-Irak en het plan moest worden opge geven. Hij had toen 17000 K.M. afgelegd Gedurende den oorlog fungeerde de hee v. d. Hoeven in Italië als tolk tussehen het gouvernement en de Duitsch-Oosten# rijkseho krijgsgevangenen. Na den vrod keerde hij naar huis terug en thans gaa hij naar hetzelfde Italiaansche plaatsj terug om van daar uit zijn afgebrokei wandeling te vervolgen en de ontbreken de kilometers af te leggen. De eerste plaats, welke hij zal aandoen is Aleppo Dan gaat 't langs do kust van Klein Azië, door Voor- en Achter-Indië, Chin, en Japan, alwaar de wandelaar zioh tf Yokohama inscheept voor San Erancisco Na een tocht dwars door Amerika keer hij van New-York naar Europa terug De hoer v. d. Hoeven is thans 41 jaren. Hij liet op het redactie-bureau van het „N. v. d. D." in drie dikke bundels de gewaarmerkte sternpels zien der auto riteiten van alle plaatsen welke hij op zijn vorige reis was doorgetrokkon, en voorziet, al wandelende, in zijn onder houd, door den verkoop van foto's op zijn reis betrekking hebbende. PASPOORTEN TEE BEVORDERING DER GEZELLIGHEID. Men schrijft van de Oostgrens aan het ,(Hhld.': Verschillende festiviteiten zijn in de Duitsche grensplaatsen weer in opkomst. Ten einde het bezoek uit Nederlandsche grensgemeenten aan die feesten te be vorderen, worden er thans aan Nedcr- I landera op vertoon hunner identiteitskaart dagpaspoorten verstrekt aan de Duitsche grensposten tegen betaling van 60 cent. EEN BEROOVINGSGESCHIEDENIS. Dinsdagnacht werd te Rotterdam een man beroofd van f 1300 cn een dia manten dasspeld. Nadat de man aangif te had gedaan bij de politie, scheen hij zóó door wanhoop aangegrepen, dat de politie hem later uit het water van de Blaak moest opdreggen. Hij werd toen aan hot bureau van droge kleeren voor zien. De persoon bij wie hij op bezoek was geweest, de 26-jarige J. S. werd ge arresteerd. De dasspeld is in hare wo ning aan den Visschersdijk teruggevon den. EEN VERSTROOIDE BEWOONSTER. Dinsdagmiddag bemerkte voorbijgangers dat uit een pand van de Oldenbarne- veldstraat te Rotterdam water van de trappen op het trottoir stroomde. Men waarschuwde do buren, waarvan er een reeds last van het natte element, dat -eijn appartementen binnendrong, onder vond, die zich naar boven begaf en de deur van de kouken der eerste verdie ping intrapte, waar de bewoonster de waterkraan open had laten staan en zioh daarna verwijderd had. DE KOUDE ZOMERTIJD. In het „Vad." wordt er de aandacht op gevestigd, dat in de 10 voorafgaande jaren de meeste dagen in 't begin van Juni koud waren en vele zelfs kouder dan nu, hoewel, liefc moet erkend worden dat Juni het dit jaar, vooral gedurendo do laatste dagen, wel wat bont maakt Van verschillende mensehen hoort men dat zij niet huiten de kachel konden cn hun stookmateriaal maar weer voor der dag haalden. Waarom ook niet? Ah 's winters de thermometer staat zooal hij nu doet, denkt niemand er aan de kachel weg te nemen, al is er dan ook verschil tussohen 50 gr. E. in den win ter en dezelfde temperatuur in den zo mer. Hier en daar branden dus de vuren weer en brengen de petroleumkacheltjes een weldadige warmte voort. De men- schen zeggen, dat op den langste® dag en wel op dien, waarop de storrekun- digen zeggen, dat het zomer wordt, do zomer evenals de goedkoope levensmid delen en de lage belastingen weggcblo- ven is. Do weerkundigen moeten helaas erkennen, dat de thermometer voortdu rend lager staat dan het eindcijfer van de belastingbiljetten. Hoe komt dat? Namelijk wat betreft die lage temperatuur. Eensdeels is het in ons land een vrij normaal klimatologisch verschijnsel, dat d Juni-maand vroeg of laat koud woo brengt. Alleen komt de koude dit jaar nogal laat en maakt daarom zooveel h meer indruk, en is de temperatuur ove het algemeen wel wat lager dan gewoon lijk bij Juni-koudo het geval is. De ther mometer kwam de laatste dagen maa even boven 10 gr. 0. (50 gr. E.) In de tweede plaats maken de straff wind en het gebrek aan zonneschijn,- bei de medewerkend aan de lage tempera tuur, de koude voelbaarder. De wind die de laatste dagen meest Noordwestelijk ei dus uit koude streken afkomstig was is de naaste oorzaak voor de lage tem peratuur. De dieper liggendo oorzaken die ook de koude van langen duur ma ken, zijn allereerst abnormaal lage tem peratuur van de boogere luchtlagen ei de wijze van luchtdrukverdeeling in West Europa en over den Atl. Oceaan, waar door bepaalde windstelsel onstaan, die koude lucht uit het Noorden over Eu ropa brengen. Zooals we zeiden, is deze weerstoestand voor ons land en omgeving in dezer tijd niet abnormaal, maar hij is ditmaa wat laat en wat sterker. Dat de koud langer duurt dan met het bogin van der astronomischen zomer overeenkomt, be wijst niets en is op zichzelf geen voor teeken van een kouden zomer. Over he karakter van den komenden zomer val niets te voorspellen, daarvoor ontbrekei goedo grondslagen. We kunnen slecht vreezen, dat de koude langer zal duren of hopen, dat het spoedig verbeteren zal We staan tegenover het te verwachten weer even machteloos als tegenover onz belastingbiljetten en we blijven even on wetepd omtrent onze meteorologische toe komst, als omtrent het toekomstig defi cit der rijksfinanciën. HIJ HAD ER GENOEG VAN. De gemeenteraad van Meerssen (L.) lelde een sociaal-democratisch raadslid, den heer Chr. Heurts, een papenvreter eerste klas, De heer Heuts was van huis uil R.-K., docfi óp een goeden dag ontpopt* hij zich als sociaal-democraat. Dies vond hij liet noodig in en buiten den raad ge weldig te keer te gaan tegen alles wat Roomsch is. Den burgemeester bestreedi hij op een laaghartige wijze, de geesteiijk-t hei-d werd verdacht gemaakt. Kortom) hel gewone proces ontwikkelde zich, dat bij de meeste socialisten valt waar te nes men. Hij werd een ijverig medewerker vajj „Limburgsch Toekomst", het sociaal-de. mocratische weekblad van Limburg, en de redactie liet geen gelegenheid voorbijgaan om kameraad Heuts te bewierooken. Eenigen tijd geleden kwam het bericht, dat Chr. Hents bedankt had, wegens ges zondheidsredenen, als lid van den gemeens teraad van Meerssen cn zich elders zou vestigen. De heer Heuts is nog verder ge gaan: hij heeft nu ook ontslag genomen als lid van de S. D. A. P., met welke partij hij niets meer te doen wil hebben. Heuts is ontnuchterd, hij is de eerste niet en zal ook de laatste niet zijn. (Tijd.) Duitsche pas-visa. Ter voorko ming van misverstand en teleurstel ling vestigt het Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken er de aandacht van belanghebbenden op, dat voor reizen n-ar Duitschiand, zoowel voor het be zette als het onbezette gebied, noj steeds een Duitsch visum, afgegeven door bet bevoegde Duitsche consu laat, noodzakelijk is. Zoo'n kwajongen. De Arnhem-' sclie recherche heeft aangehouden een 15-jarigen kantoorbediende uit Amster dam, die ten nadeele van de Alge mecne Bouwcredietbank aldaar een b-n langrijk bedrag verduisterde. Er was nog een bedrag van f 330 in zijn be zit Hij is naar Amsterdam overge bracht. Doodgevallen. Bij het spelen if, de verkoophal van de vischmarkt te Amersfoort, waarbij aan de handen langs een bovendorpel werd gescho ven, sloeg het 8-jarig jongetje 13. naar omlaag, kwam met het hoofd tegen een hek en was dood. Inbraak te Rotterdam. Dinsdag avond hebben zich dieven door een tuimelraam toegang verschaft tot da Chemische Fabriek Glim, aan de ICo- renaarstraat te Rotterdam. Na de ge- heele fabriek doorzocht te hebben, heeft men van een sleutelrekje den. sleutel van de buitendeur genomen, waardoor men met medeneming van het rijwiel van den directeur S., bet pand weder verlaten heeft. Gisteren middag zag een rechercheur den 23- jarigen looplmecbt R. G. de J. met een rijwiel bij een opkooper aan de Leewenlaan binnengaan De recher cheur volgde hem en kwam tot de onlciekking, dat het rijwiel dat van den lieer S. was. Schapen smokkelen. Over de Oost-Groningsche grens worden veel schapen gesmokkeld, de z.g. Achter- Emders, een puik scliaap. Opvallend is echter, dat vele dezer dieren ster ven, vermoedteijk omdat ze gift in krijgen, waardoor het blaten bij de grens wordt voorkomen. Verbrand. Te Groningen is een 6-jarig jongetje uit de Turftorenstraat in ©en emmer kokend water gevallen en aan de ernstige brandwonden in het ziekenhuis overleden. Van een wissen dood gered. Te Oldeboorn viel een 4-jarig knaapje in de Boven; zijne moeder en een buur vrouw bemerkten het. De moeder sprong het kind dadelijk na, maar geraakte zelf in levensgevaar en werd door de hum-vrouw gered. Op liaai angstgeschrei kwam een groentenkoop- man aansnellen, sprong te water cn redde het reeds zinkende knaapje van een anders wissen dood. Rog net bijtijds. In de Zand straat te Rotterdam zag een recher cheur van politie, dat een heer in gezelschap was van een vijftal be ruchte individuen. De man was onder den invloed van sterken drank. De politieman verzocht den heer met hem mcc te gaan eu toen nleek dat de halfdronken man niet minder dan f 20.000 bij zich had! Had de politie man niet tijdig ingegrepen, dan was dit bedrag zeer zeker in banden van de „vrienden" gevallen. Inbraak. Op klaarlichten dag is te Ellen ingebroken bij de familie T. Meer dan f 2000, benevens sieraden, werden gestolen. Goed bedacht. In de gemeente Haskcrland heeft een echtpaar, dat zijn 25-jarig huwelijk herdacht, 66 taarlcn ten geschenke ontvangen. Bu ren moesten helpen, om dezen stapel zoetigheid te verwerken. Lijk herkend. Eenige dagen ge leden is een lijk aangespoeld aan den Onrustpolder op Noord-Beveland. Iïet is thans herkend als dat van den kleermaker Iz. Ie Bleu, uit Breskeus, die sedert 16 Maart werd vermist. Een vlag gestolen. De heer J, K. W„, te Scheveningcn, had ter ge legenheid van de. komst des Japnn- schen kroonprins, de vlag uitgesto ken. Maar zij heeft niet lang getui genis afgelegd van zijn blijdschap over dit vorstelijke bezoek. De vlag is met den slok verdwenen. De politiehond. Twee agenten van de hondenbrigade te 's Hage heb ben daar aangehouden den 40-jarigen zwerver J. C. B., omdat hij zich schuldig had gemaakt aan diefstal van steenkolen. De arrestant verzette zich hevig, maar een politiehond liieip dapper mede en beet den man in zijn pink.Toen ging hij gedwee mee. Oplichting met een schilderij. Op verzoek van den burgemeester van Voorburg zijn te 's Hage aangehouden de 32-jarige koopman G. A. M J. H. en de 40-jarige commissionnair in schil derijen A. W. A. V. Zij hebben voor eenige weken te Voorburg bij den kunstschilder Y. W« een schilderij op zicht medegenomen en niets meer van zich laten hooren. Het tweetal is naar Voorburg gebracht. (Ingekomen .bil Pastoor SaulennJ Vori 'A. M. D. Oq Mr. Th. C. te Fatn. G. deJ!j klein offertve UI H. Hart voor J dom van tei n G. W. t" '-3SU Be rh et Afc'eelmg Alph Ned. R. K. Vo A. K. Alphen a Comité van - -Ct w K Wervers! L JT. M. W. N D te °bda J K. te A -ia j; W. A. v. d. aanleiding" van den stuk an de P L. te Rinnegt Uit Amsterdam A. B. Nieuwko- Uit Egmondbim A. S. 'Egmond a A. J. M. A. Ho Gr. te Noord e tjes mak-en een eere van het H het Heiligdom te Egmond aan A. W. te Rotte voor de nieuw kerk van de H. Maria C. M. Vol-endan C. J. Amsterdam I. T. Dr. N.-Bc H. W, Weel O Kleinere giften Firma E. Amste H TvEtTRÏi Gemeente Enkl Goedgekeurd o] Alp. reg. No. 7 lof. 73. Roos, I\ daal. Willem He.: hannes. 78. Sobo- Slooten, Auker. 82 Spoelslra, Ja hanne3. 84. Tuin Nicolaas. 85. V* -Wilhelm Leo. 87 89. de Waal, Ma Albert, 9S-. Wolj (15. Zwiep, Sjoerd.l Gemeente Venhi 1. Raas, Willij 5. Bieeker, Jocol Ier, 7. de Boer ïlheodorus. 9. Bru ier, G-errit. 11. 'j nelis. 14. van dd 15. Knijn, Simon, o-.torire. 19. Ruijter. ger, Jan. 21. Sd 22. Sjerps, Anthorj rit Jacobus. 25. Johann. 28. Wij ze-pli. 29. Wijnki BLO! BLOKKER. - I la toegestaan aai P. Rijkenbc-rg. Burg. Stand, bus Petra, van Johanna Sophie V Belasting. E ko in de vorjg. "Yas gekozen, te van net belasting- tneento heeft haarl Voorgesteld vvor geooUwfl en 20 c| bouwd te heffen, óp de Rijksinkon üo Vermogens- e hoofdsom "der po •te heffen. De commissie aan opcenten op lasting, omdat de progressief is, e tekening houdt n het gezin. BOVENE BOVENKARSPE schoon de prijs d' de marktvereenigi tends een week s zo Donderdag de handhaven. De f8.20-f8.40 de l tot f 7.40 de baal WERVlJ WERVERSHOO hear W. T.-bacrt- ee' ooi te Spierdij achtig, ia benoor aan de R. K. eob WOGNUM. A Burgemeester, vraap- t n de raa. Woensdag j.l. sr tot den Burgem het is nu ruil dat ik mij hier vs meente. En ik heel duidelijk de Vereeniging „V Veie ma!en be digd-e naar We: ter vergadering,! nts met U ml vriendschap slu Toen ik tot 1 werd benoemd, houder was de Rog meer intiem de gemeente wi wijze te dienen, prijs stel ik dat eSt-hap, het guftn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2