Luchtverkeer. socialistische kunstjes. Binnenlandsch Nieuws» Gemengd nieuws Korte Berichten. Landbouw en Visscherij. Orde en Arbeid Kunst esi Konms. Halsde! en Nijverheid vice public". En Rome heerscht mei Pro- teslanten liberalen cu democraten, naar de cischen van de hooge poliliek. De democra tie wake niet beheerscht te worden!" Zooals men ziet, druipt dit citaat uit de .neutrale" Telegraaf van anli-papislisch venijn en steekt het „De Tribune" en „Het Volk" in 't te keer gaan tegen de recon- structic van liet kabinet Ruys naar de kroon. Mochten allen Katholieken, die jammer genoeg, de „Tel." nog dagelijks lezen, de oogen iocli eindelijk eens opengaan. „Hol Volk" geeft als volgt de „spreek uren van de wethouders" van Amsterdam: F. M. Wibant, Donderdag van 24 uur; dc heer F. J. A. M. Wierdels, Maandag nan 11uur; W'. II. Vliegen, Woensdag en Zaterdag om 12 uur; de lieer J. ter Haar Jr., Vrijdag van half 11 tol 12 uur; S. Rodrigues de Miranda, Donderdag van 2-1 uur (Keizersgracht 756) en de heer Dr. I. H. J. Vos, Donderdag 10 our (Tesselschadeslraat 9). Men ictle op de angstvalligheid, waar mede voor de namen der sociaal-democra- ti.'che wethouders het wooru „heer" is -weggelaten. Zijn deze wethouders nu zulke beroemd heden, dal bij heil dat woord even vreemd zou aandoen, als bij den naam van Rem brandt, Vondel, Beethoven? vraagl het „Gen Ir." Of moet mei de zorgvuldige weglating ervan het bewijs worden geleverd en de indruk gewekt, dat de S. D. A. P. slechts /uit proletariërs bestaat? Maar dan zal men nog iets meer achter wege moeten laten dan de titulatuur „heer". En zal uien in de S. D. A. P. ook niet anogen spreken van „mevrouw" en „juf frouw". In elk geval schijnt de z.g. „arbeiderspar tij" zulke kunstjes noodig te hebben, om haredemocratie te demonslreeren. Men mocht er anders eens aan gaan twij felen De kabineiscrisïs. Het Haagscïie Correspondentiebureau i&eint: Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat iedere mededeeling over een mogelijke venwiiisseLiug van portefeuilles en een oplreden van andere titularissen ten eenenmale voorbarig is. Meer bepaald is van een wisseling van portefeuilles van arbeid en financiën geen sprake, waaruit 'ook blijkt dat beschouwingen die daar aan zijn vastgeknoopt ioderen reeëlen on dergrond missen. H. M. de Koningin heeft de leiders der groepen van de linkerzijde in de Tweede Kamer, de heeren mr. Rink, m>r. Mar- chant en Schaper in conferentie ont- yangen. De Koningin, die Zaterdagmiddag half 2 uit Den Helder te 's-Gravehhage was aangekomen, is daarna per Staatsspoor ivan 6.43 uur naar Het Loo terugge keerd. RIJKSBUDEAU VOOR VLEESGH EN j VETTEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een briof van den minister van L., N. en H., inzake toekenning van schadeloosstelling aan gewezen amblenaren bij het Rijksbu reau voor vleesch en vetten, afdeeling yellen. De Minister herinnert daarin aam zijne bereidverklaring om de vraag, of schade loosstelling moet gegeven worden en hoeveel te doen onderzoeken door de Commissie Van Veen en de conclusie van die commissie te aanvaarden. Aan die belofte heeft de Minister vol daan; de Commissie van advies voor crisis-aangelegenheden (commisae-Van iVeen) heeft een uitvoerig onderzoek in gesteld en ook de betrokkenen opgeroe pen, ten einde in de gelegenheid te zijn ben persoonlijk le hoeren. Voor zoover aan die oproeping is gevolg gegeven, is dat geschied. Het rapport der commissie is sedert door den minister ontvangen en daaruit hlijkl, d'at zij tot de volgende conclusie as gekomen: „dal, op grond van de door haar verkregen aanwijzingen en getuige nissen, nadere schadeloosstelling niet noodzakelijk is te achten." WIJZIGING DER WONINGWET. Verschenen is het eindverslag der commissie van Rapporteurs aangaande het wetsontwerp „Wijziging van artikel 8 der Woningnoodwet'In dit verslag wordt opgemerkt, dat gevraagd werd of door den Minister van Binnenlandsche Zaken niet een aanschrijving lot de ge- meenlebesluren zou kunnen worden ge richt, aan de Regeering tijdig de noodege gegevens te verschaffen, welke deze voor een richtige uitvoering van de bc-palingen der Woningwet noodig heeft. Waar zijn ze geblevenIn de „N. R. Ct." klaagt de heer C. F. A. Koch, uit Groningen, er over, dat in die pers niets geslaan heefl dat op de algemeene ver gadering van het Roode Kruis, gehouden 20 Juni, aan het licht is gekomen, dat de tijdens den oorlog aan liet Roode Kruis geschonken ambiüancelreinen op diil oogenblik niet meer beslaan. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft deze treinen destijds overgedragen nan de militaire autoriteit. Het schijnL mij noodzakelijk toe, Schrijft de lieer Kocli, dat het Nederland^ (schc volk in kennis gesteld worde van klit feil. Het departement van oorlog zal idan wol bereid gevonden worden duide lijk le maken lioe het mogelijk is geweest, dat een zoo kostbaar geschenk, hetwelk ook na den oorlog voor ons land nog van groole waarde zou zijn geweest, verloren kan gaan. DEKOSTEN VAN LEVENSONDER HOUD. Volgens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek stegen in prijs Ide volgende artikelen: aardappelen, ter pen, hooi, tarwe, rogge, gerst, macaroni, Zemelen erwten, lijnolie, thee, cacao, peper, nmdvleesch, zalm, kaas, hennep, paardenhuiden, ruiiderliuiden, steenkolen, zilver, hars en gieleokes. Daarentegen Idaalden in meerdere of mindere mate o.m. de prijzen van haver, maïs, suiker, Mfsvleescli, scliapenvleescli, varfcens- vïcesoh, eieren, boten', «argaiSne, vlas, hout, ijzer en petroleum. DE DJAMBI-QUAESTIE. Het Eerste Kamerlid, de heer van Ernb- d-en heelt aan den minister van Koloniën gevraagd, of er behalve de laatste in het Oranjeboek afgedrukte nota namens bui- tenlandsche regeeringen, wellicht nog an dere missives te dezer zake ingezonden zijn en er nog andere vragen gesteld zijn dam die van den Japanschen ge-zanl, ver meld in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens het Djambi- wetsontwerp. Minister van Usselsteijn. De Minister van L., H. en N. is wegens lichteonge- S'lcldtheid verhinderd zijn werkzaamheden aan zijn departement te verrichten. Prins Hendrik in de lucht. Van Schiermonnikoog werd Zaterdagavond ge seind, dat twee watervliegtuigen, vermoe delijk mei Prins Hendrik aan boord, zui delijk van 'i eiland passeerden. - PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-IIOLLAND. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland geven in overweging aan de Provinciale Commissie Ier bevordering van de g-ed- tenfokikerij in Zuid-Holland voor 1921 een subsidie van f 3000 f 500 meer dan over 1919 en 1920) toe te kennen ten be hoeve van den R. K. en den neutralen bond van geitenfokvereenigingen in Zuid- Holland. Drankbestrijding. De Kruisbanier. Mat ingang van 1 Juli is in plaats van den lieer G. P. Bon te Den Haag tot algemeen administrateur van „De Kruisbanier" door hat federatief bestuur van „Sobriëtas" benoemd de heer J. Pessers, Villapark le Eindhoven. Met dezen datum houden, tengevolge der overname en het zelfstandig beheer van hel blad door „Sobriëtas,tevens de af zonderlijke administraties der Diocesane Kniisverbondten en Mariaboadcn op te bestaan. Verkeer en Posterijen. GOEDKOOPE VACANTIEKAARTEN. Het Comité Actie Duur reizen heeft vernomen, dat dezen z."liner, misschien met 1 Juli, weer goeikoope vacantie- kaarlien zuilen worden ingevoerd. Jhr. Mr. De Gijselaar. De toestand van jhr. De Gijselaar, burgemeester van Leiden, is de laatste dagen vooruitgaande. Er bestaat reden tot tevredenheid. Een zeldzaam krantenjubilê. Zater dag 2 Juli zal het 15Ó jaar geleden zijn, dat de Provinciale Noord-Birahanlsche en 's Herlogenbossdhe Courant werd opge richt. Zondag 3 Juli zal dit feit feestelijk werden herdacht. NED. R.K. BOND VAN HOTEL-, GAFE- EN RESTAURANTHOUDERS. Bovengenoemde bond hield te Roller- dam zijn eerste jaarvergadering. Met eenige passende woorden werd: de geestelijke adviseur fieinstalleerd, die in zijn dankwoord wees op het apostolaat, dat van dezen bond kan uitgaan. Telegrammen van trouw en aanhanke lijkheid werden gezonden aan H. M. de Koningin en Z. D H. den Aartsbisschop. Jaarverslag en rekening en verantwoor ding van den penningmeester werden goedgekeurd. Begrooting over 1921-1922 werd even eens goedgekeurd. Bij de Bestuursverkiezing werd de heer van Dam uit Gouda gekozen tot voorzit ter, het Bestuur werd aangevuld met de heeren Sneeboer uit Ben neb roek, Vis- sclhor nit Den Haag en Bijlmer uiit Am sterdam. Het Bestuur wensdhle het oordeel van de afdeelingen le vernemen over verschil lende punten van die Drankwet. Wij no- teeren hiervan de navolgende punten: lo. Vergunningsrecht en de Verlofzaken. Vergunningsrecht erfelijk in eerste lijn. Vergunningen A. en B. Men besloot het standpunt van hei Bestuur met toelichting te laten drukken en te zenden naar de afdeelingen. De afdeelingen zullen vervol gens hun advies aan het Bestuur uit brengen. Men besloot toi het uitgeven van een vakblad. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door en/kelen der aanwezigen. Hierna werd de goed geslaagde verga dering gesloten. De reis van PI. M. de Koningin naar Noorwegen. De torpedoboot ,,Z. 7" (commandant de luit. tor zee le ld. A. W. Sfavermnn) is aldus de „Tel." na op 's Rijkswerf te Hellevoet sluis de noodige voorzieningen te hebben onder gaan, Woensdag van daar naar Viissin- gen vertrokken. Zii zou, volgens genoemd blad, de „Me- rope", waarmede H< jtl. de Koningin den tocht naar Noorwegen zal doen van uit Amsterdam concoveeren. DE RIJNVAARTCOMMISSIE TE ROTTERDAM. Men méldt uit Rotterdam aan het „Hl-M." dat de Centrale Commissie voor de Rijnvaart, die. in haar nieuwe samen- steHmg, dezer dagen den Riin afvaart fin Nederland valien van ouds onder het Rijnvaart-traetaat de Rijn en de Lek tot aan Krimpen, benevens de Waal iot Go- rinchero) heden. Zaterdag een bezoek zal brengen aan Rotterdam. De commiss'e zou Vrijdagavond daar ier slede aankomen aan boord van de Hol'landia, van de Nederlandsche Stoom boot reedierij. Zaterdagochtend wordt een boottocht gemaakt met de Stad Rotter dam langs de rivier en door de Maas- en de Waalhaven, aangeboden door hel ge meentebestuur, waartoe de commissie des morgens 8 n. 30 dloor het dageliiksoh bestuur aan boord van de HoUandia wordt afgehaald Te elf uur zal men zich naar hei stadhuis beseven, waar de com missie door B en W„ den Raad en de Kamer van Koophandel zal worden ont vangen Tegen 1 uur gaat het gezelschap aan boord van de Batavier, teneinde een tocht naar Hoek van Holland te maken. President van dc commissie is de heer Cl avei He lid van den Franschen Senaat en oud-minister van Openbare Werkdn. Duiisdhland is o.m. vertegenwoordigd door den heer Wand; België door de heeren ing. Rovers, lid der Kamer: dir. De Stievenard, inspecteur en attaché bij het kabinet van 't ministerie van Spoor wegen, Marine. De Nederlandsehe afgevaardigden zijn de heeren prof jhr. mr. dr. Van Eysiuga A G. Kröller en C. A. Jolles, oud-inspec- teur-generaal van dien Rijkswaterstaat. De gedelegeerden worden bijgestaan door 'n groot gezelschap deskundigen, secretaris sen cn tolken. EEN ZAKKENDRAGERSGItDE. In 1642 reeds bestond te Tiel ocip zak- kendragersgilde, dat na de opheffing get gilden, zijn bestaan als corps voortzette tot 7 Maart 1891, toen liet door den Raad ontbonden werd. In 1803 had dit corps lot steun van oude en behoeftige leden een fonds opgericht, waaruit bij de opheffing alle '.eden en pensioentrekkenden een uit- keering ineens ontvingen. De bestemming van de overblijvende gelden werd door den Raad niet aangwezen. De Raad heeft besloten deze geiden, no minaal 4555.28, te bestemmen voor een Ondersteuningsfonds der gemeente Tiel, en uit de renite daarvan ie ondersteunen gewezen zakkendragers en bij gebreke daarvan, andere behoeftigen. van alle ge zindten. VERBLIJF VAN VREEMDELING IN ZWITSERLAND. In Zwitserland zijn van af 1 Juli bui tenlanders die voor andere doeleinden dan het aannemen van eqfi betrekking, het overnemen van zaken of hot zich vestigen, in Zwitserland binnenkomen, en hotel- en pensiongasten of bezoekers van sana toria of dergelijke inrichtingen, voor de eerste drie maanden na het overschrijden van den grens niet meer verplicht, zich bij de plaatselijke politie aan 1e melden. Voor het binnenkomen in Zwitserland tot het ondergaan van een kuur, Voor ge zondheid of zakendoeleinden, heeft men voor een verblijf tot drie maanden slechts noodig aan de grens een geviseerde pas to toonen. Andere formaliteiten zui'len niet meer te vervullen zijn. Het „afmelden", zooals dat tot nu toe plaats had, is niet meer noodig. De consulaten in het buitenland hebben opdracht gekregen immigranten en bui tenlanders die lot het ondergaan van een kuur naar Zwitserland komen, steeds een visum van drie maanden te verstrakken, ook wanneer een voor kiorleren tijd ver langd wordt. Verder is de aandacht der consulaten er op gevestigd, dat onderdanen van die staten met welke Zwitserland een over eenkomst betreffende speciale visa heeft getroffen, Frankrijk, Engeland, Noord- Amerika, België en Nederland, in hot be zit van deze speciale visa kunnen worden gesteld. Een speciaal visum is oen jaar geldig en verleent den bezitter tijdens den geldigheidsduur het recht, zon 'ter verdere formaliteiten de grens vrij ie overschrij den. AFSCHEID VAN MGR. SZEPTYCKI. Van Z.D.H. Mgr. Andreas Szeplycki, Aartsbisschop van Leopol, die dezer da gen naar Parijs vertrok, ontving de „Msib." een afscheidsbrief, waarin in zeer sympathieke bewoordingen dank werd be tuigd aan bet Kaïthoüelk orgaan te Rotter dam, voor de welwillende ontvangst den Prelaat in ons land bereid. DE REIS DER KONINGIN. Naar de „N. Crt.' verneemt, zal H.M. de Koningin, die aanvankelijk voornemens was na he tbezodk aan Helder Zaterdag middag omstreeks 4 uur rechtstreeks van daar naar Het Loo terug te keeren, eerst nog enkele uren naar Den Haag komen, klaarblijkelijk in verband meit de politieke omstan dagheden. Daarom zal haar verblijf te Helder eeni ge bekorting moeten ondergaan en zou H.M. dan, behoudens onvoorziene om standigheden, Zaterdagavond naar Het Loo terugkeeren uit de Residentie. Gepensionneerden bij de Ned. Spoonoe- gen. In de dezer dagen gehouden 12de algemeene bon dsvergadering, deelde de voorzitter mede, dat de Bond 2800 leden sterk was. Hij wees erop, dat thans de veriiooging van 40 pet. op de pensioenen door de Tweede- en Eerste Kamer der S. G. was goedgekeurd, en dat opname in het Staatsblad spoedig te verwachten is. De heer Mr. P. G. Amrooy ie Hilversum zal voortaan als rechtskundig adviseur voor den Bond optreden. Een motie werd aongenoman betreffen de de reedis aanhangig gemaakte onder werpen, ter verbetering van de bijna on houdbare positie der spoorweg-gepension- neerden, en oen krachtige actie te voeren bij de directie en de Regeering. In de motie wordt geëischt: le. dat aan alle gepensionneerden een pensioen toegekend wordt, gebaseerd op de laatste loonregeling en overeenkomstig hun vroegere functie; 2e. dat allen weduwen en weezen vam sipoorweg-gepensionncerden, na het over lijden van man of vader, drie maanden vol pensioen wordt uitbetaald, ongeacht de maand, waarin het overlijden plaats heeft; 3e. dal, evenals bij de Rijksgepension- neerden, de weduwen op maximum-pen sioen ook deel in de toekenning der ver- beierde pensionneering als 40 pet veriioo ging eniz. Hij neemt ontslag. Het soc. dem. raadslid, S. de Wolff te Amsterdam, heeft ontslag ais lid van den gemeenteraad ge nomen. Hij is het niet eens met de houding der soc.-democratische raadsfractie, in za ke de 8 Juni-stakers. Hij is van meening, dat de S. D. A. P. geen wethouderszetels mag bezet houden, wanneer blijkt, dat er van de zijde van het gemeentebestuur geen wijziging wordt gebracht in de bestraffing der 8 Juni-stakers in gemeentedienst. Zijn opvolger is de heer Jan A. van Zut- phen, secretaris van den A. N. D. B. Vrijheidsbond en S. D. A. P. De par tijleider van den Vrijheidsbond, Mr. II. C. Dresselhuys, heeft in een rede te Arn hem, de houding van den Vrijheidsbond bij de Amslerdamsche welboudersverkie- zingen afgekeurd. Hij achtte de samenwer king met de socialisten, die heeft plaats gehad, niet verstandig en niet juist. Kritiek op een ministerieele circulaire. In do Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van den Nationalen Wo ningraad, werd scherpe kritiek gevoerd op do bekende jongste circulaire van den Minister van Arbeid in zake den woning bouw. Zij werd een oorlogsverklaring aan de bouwveroenigingen genoemd. HET GROOTSTE LUCHTSCHIP. Uit Londen wordt aan de „Tel." gemeld, dat ingevolge de ervaring, opgedaan bij den bouw van het Engelsche luchtschip R 38 een nieuw luchtschip is ontworpen, dat een gasinhoud van 4 milüoen knbieken voet heeft, en 55 passagiers, benevens 13-500 E.G. aan vrachtgoederen kan mee nemen. Het kan den ononderbroken tocht naar Egypte doen in 40 uur. Donderdag deed het schip zijn eerste vlucht, die uitnemend slaagde, met 48 per- sopcp f>ay» bori's* ERNSTIG TRAMONGELUK. Zaterdagavond zijn op den Schiedam- schien dijk onder Schiedam, omstreeks 81J> uur twee trams, die in de richting Sefhdedam reden, op elkaar geloopen. Bij dit ongeluk zijn niet minder dan 7 per sonen gewond. liet ongeluk moet ziclli als volgt hebben toegedragen: De beide trams, ieder beslaade uit een motorwa gen en een bijwagen, reden op betrekke lijk korten afstand van elkaar. De eerste wagens waren juist in den dienst inge schakeld en bestuurder A. Greeve pro beerde nu en dan of de inrichting wel goed funolionneerde. Daar zij echter eeni ge vertraging hadden, volgden op korten afstand de volgende wagens. Toen nu plotseling bestuurder G. eJecLriseli remde, reed de volgende motorwagen, waarvan die bestuurder al het mogelijke deed om terstond te stoppen, niet een krachtigen stoot op den vooreen bijwagen. Door den geweldigen schok werden de ruilen ver nield, terwijl de buffers en de koppel slangen werden verbrijzeld, omgebogen sloot op den voorsten bewigen.Door den weggeslingerde glasscherven werden een zevental personen gewond, waarvan eeni ge diepe snijwonden aan aoofd en han- dten bekwamen. Van de conducteurs Lit en v. d. Poe! werden dc armen gewond. Conducteur Lit werd in liet ziekenhuis 'e Schiedam vorbonder. waar de genees heer kneuzing constateerde van den lin kerarm welke bekneld had gezeten. In Schiedam werden de meesten verbonden en kwamen de overigen hun schril, wal te boyten. De t materieele schade is aanzienlij*!. "Van de twee bijwagens zijn alle ruiten 'vernield, de paneelen en koppelingen. Van motorwagen 103 was het voorbaken flink beschadigd. Met de grootste moei Ie konden de koppelingen der wagens, die in de straat waren gedrongen, worden weggenomen. De drukke dienst tussdhen Schiedam cn Rotterdam ondervond geruicnen tijd ver traging. DE JONGSTE STORM OP SCHIER MONNIKOOG. De laatste storm, zoo schrijft men van dit eiland, heeft het waiter zeer opgejaagd, zoodat er uitgebreide broodolaaisen tier zeevogels, grootendects zijn ondergel-'o- pen en duizenden jonge vogels en eieren omgekomen zijn. De salonboot uit Gro ningen arriveerde mot een vertraging van 8 nur. Wegens de hooige golven en ster ken vloed heefl de boot eenige uren on der Oostmaborn ten anker gelegen. Ier- wijl Men te Zoutkamp, wegens den hoo- gen vloed, niet door de sluis mocht en ook daar een lieele polos heeft moeten wachten. Ook de duinen zijn weer org afgeslagen en de villa van den heer On nes nadert gestadig den afgrond. Het schijnt, dat mien van Rijkswege niets voor Schiermonnikoog wil doen. Zoo is ons eiland het eenige dat steiger noch haven heeft cn men moet er nog maar landen als eeuwen geleden. Daar onze badplaats in de laatste iaren steeds meer bezoek krijgt, hrtVben de belangheb benden o.a. de hotelhouders, herhaalde lijk aan den Minister van Waterstaat om veActerimg geadresseerd, doch altijd aan doovemans deur gelklopt. Dat tonnen getil besteed worden voor de verbetering van aanlegplaatsen PP Ameland en zijn verfoindingBpilaats Holwerd en geen kos- len worden gemaakt voor ons eiland, is wdffidht, oimidat de beritter van het eiland oen Duitscfhe graaf is. Maar kan deze niet biertoe worden verplicht? KERKBRAND. Zaterdag is te Arkel bij Gorincbem de hervormde koepelkerk uitgebrand. Eerst viel de koepel, die van vrij verren afstand uit de treinen en van den dijk zichtbaar was, naar beneden, en toen kreeg het vuur van binnen voedsel. Het orgel en enkele kostbaarheden konden gered worden. Alles brandde verder af. Alleen de dikke steenen muren staan er nog. De brandweer was spoedig ter plaalse, maar kon het kerkje niet meer redden. Het was de Ned. Herv. Kerk, in 1855 ge bouwd. De goten waren in reparatie en de oorzaak is vermoedelijk alweer onvoor zichtigheid van loodgieters. HULDE AAN EEN ROOVER. Een Amsterdamsche bloemenwinkelier, die ten zeerste met de revolutionnaire ar beidersbeweging sympathiseert, heeft, zoo meldt de „Tribune" een bos roode bloemen ter beschikking van het partijbestuur der communistische partij gesteld, met het ver zoek, deze bloemen den tot levenslangen gevangenisstraf veroordeelden Duitschen communist Max Hölz op te zenden. Het bestuur van de communistische partij heeft deze taak in dank aanvaard en deze zen ding naar Berlijn, vergezeld doen gaan van een brief, waarin hulde en sympathie aan Hölz wordt gebracht en hem de kracht en het uithoudingsvermogen wordt toege- wenscht, tot voor hem het uur der bevrij ding geslagen zal hebben. DE EERSTE VROUWELIJKE INGENIEUR. Vrijdag is te Delft mej. C. C. C. J. Koop man van Rijswijk door de vereeniging „Leeghwater" gehuldigd als de eerste vrou welijke student, die slaagde voor het inge nieursexamen van werktuigkundig inge nieur aan de Technische Hooge School te Delft. DOOR DE TRAM GEDOOD. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf, heeft op den Rotterdamschen dijk te Schiedam een tramongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. Een uit de richting Rotterdam komende motorwagen der R. E. T. M. was juist het z.g. Roode Hek ge passeerd, toen door tot nu toe onopgehel derde oorzaak, een op den dijk loopende man van omstreeks 24 jaar, de trambaan overstak en door den motorwagen werd ge grepen. De bestuurder remde onmiddellijk uit alle macht en bracht den wagen di rect tot stilstand. Het slachtoffer bleek echter reeds door de voorste wielen over reden te zijn. Het personeel was genood zaakt het motorrijtuig op te vijzelen, waar na de man, nog eenige leekeiven van leven gevend, per brancard naar een politiepost werd vervoerd. Hier verleende een genees heer de eerste hulp. Een kwartier later gaf de ongelukkige den geesl. Het slachtoffer, is G. J. R. en woont te Schiedam. De man leed den laalsten tijd aan aanvallen van zenuwen en zwaarmoe digheid. EEN NACHTELIJKE OMMEGANG. De als spot bedoelde maskerade der studenten, die Dinsdag bij dag door Utrechts straten trok, ia in den van Don derdag op Vrijdagnacht tusschen 12 en 3 uur een groot deel van de oude bin nenstad doorgetrokken, begeleid door mi litaire muziekkorpsen en beschenen door den gloed van oen honderdtal flambou wen der brandweer. Deze ommegang heeft, waar voor middernacht oen alge meene illuminatie ontstoken was, tien duizenden op do been gebracht en deed blijkens tot zonsopgang toe een buiten gewone drukte in de straten heerschen. Do nacht bood zeldzaam zacht, zo- mersch weer, zoodat het festijn in alle opzichten schitterend slaagde. Voor het huis van don burgemeostetr werden ververschingen aangeboden, ter wijl do gansche omtrek in gloed van Bengaalsch-licht werd gezet. Trouwens, op tal van andere punten der stad ont stak men vreugde-vuren in den vorm van Bengaalsche kaarsen en licht in de moest onderscheidene kleuren, wat het schouwspel in de hoogste mate fantas tisch maakte. Ook andere stadgenooten hadden de attentie aan den stoet verver schingen te presenteeren. Als deze nachtelijke ommegang bedeeld is geweest als oen proefneming om te zien, of men heden ten dage weder terug kaai keeren tot wat eon eeuw geleden algemeene traditie scheen, te weten een maskerade bij nacht onder fakkellicht, dan mag gezegd worden, dat die proef goed geslaagd is. HET ZONDENEEGISTER VAN EEN INBREKER. Bij hot verhoor door de politie is gebleken, dat de 23-jarige G. R. de J., die Dinsdag door een recherclioux te Rotterdam werd aangehouden toen hij oen rijwiel trachtte te verkoopen, door hem uit de chemische fabriek Glim aan de Karenaarstraat gestolen, nog een aan tal inbraken in en buiten de stad op zijn goweten heeft. Zoo is hij de dader van den inbraak in den naoht van 2 op 8 dezer bij den hoer L. aan den Schiedamschesingcl, bij dr. V. aan den Nieuwen Binnenweg in den naeht van 8 op 9 dezer, hij Mevr. 0. aan dom Provenierssingel van 12 op 13 Juni, ter wijl hij op 3 dezer nog heeft ingebroken in de waning van B. ain de Duysb- straat en op 18 dezer in het pakhuisi van de firma H. aan den Ruigeplaa'b- weg. Dit alle3 geschiedde in Rotterdam. Tevens heeft hij zich schuldig gemaakt aan den diefstal van 38 paar schoenen te Schiedam. Een groot gedeelte der gestolen goederen is te 's-Gravenhage in beslag genomen, zooals gouden en zilveren voorwerpen, 68 busje3 vlessoh- extraot enz. Volgens 's mans verklarin- heeft hij van zijn 23 jaar er reels vier in de gevangenis doorgebracht. Nog is gearresteerd een oud-medegevangen?, een zekere J., te Schiedam, wegens diefstal van een rijwiel Deze ontkende ten stel ligste. Op hem werd evenwel een zak doek gevonden, waaruit een monogram geknipt was. De zakdoek was indertijd door de eigenares van 't rijwiel om 't zadel gebonden. Zij vestigde de aandacht van de politie op het waschnuiamer van de zakdoek, dat met hot hare overeen kwam. De rijwieldief viel toon door de mandé. DIEFSTALLEN DOOR INSLUIPING. Terwijl in den naoht van Donderdag op Vrijdag de feestvreugde in Utrecht bij gelegenheid der lustrumfeesten in vollen gang was, werd in de Koekoek- buurt aldaar, op twee plaatsen diefstal gepleegd door middel van opensluiting. Tn beide gevallen gebeurde het in win kels; de bewoners waren afwezig, de stad in. Zij vonden bij terugkomst de winkeldeur van het slot, en hun woning geheel doorzocht. In den eenen winkel wordt voor een waarde aan contant geld vermist ruim f 400, in den anderen win kel voor ongeveer f 20. In beide pand*n zijn ook eenige sieraden gestolen. Deze inbraken doen sterk denken aan den inbraak, die Zondag werd gepleegd bij de familie Hoogland op de Biltstraat; niet onmogelijk is het dat hier dezelfde daders aan het werk zijn geweest. Ook in de Koekoekbuurt zijn de dieven bin nen gekomen met behulp van een val- sehen sleutel; zij hebben natuurlijk op den uitkijk gestaan om te wachten tot dat zij zekerheid hadden dat de bewo ners waren uitgegaan, naar do feesten in de stad. EEN ONTMOETING MET DEN KONING VAN DENEMARKEN. De WelEerw. heer J. van Rijckevorsel, oud-Helmondenaar, thans kapelaan te Haderslev (Denemarken) heeft een ont moeting gehad met den Koning van Denemarken, toen deze de provincie Sleeswijk bezocht, zoo lezen we in „Het Huisgezin." In een brief aan een zijner vrienden schrijft hij: „Eenige weken geleden is de koning van Denemarken hier op bezoek geweest. Ofschoon ik me daarover niet erg druk heb gemaakt, had ik toch geheel onver wachts een samenspraak met Zijne Ma jesteit. Ik was op bezoek naar een zieke, drie kwartier buiten de stad, toen ge heel onverwachts de koninklijke auto in 't zicht komt. Ik was alleen, ging in den vorm staan, en salueerde natuurlijk dieper dan ik gewoonlijk doo. Do koning, ingenomen door ik weet niet juist wat (misschien wol door mijn eerbiedwaardig kaal hoofd) liet zijn auto stil staan. *t Was in de nabijheid van een gi-ooto boerderij, waar intusschon een liecle partij boeren en buitenlui in ambtseos- tuum buiten stonden. De koning reikte mij do hand, erkende mij als katholiek priester en na een 9 h 10 minuten was do audiëntie afgeloopen; ik ontving weer oen hai'telijken handdruk en met een dubbol „Earwel" werd weder vorder ge tuft. Het word hier als iets heel bij zonders opgenomen, dat de koning zich met een katholiek priester onderhield. Inbraak te Buiksloot. Te Buiksloot is Vrijdagnacht op twee plaalsen ingebroken. De dieven werden verrast en achtervolgd door den nachtwaker, die er drie van dc vier te pakken kreeg. Zij zijn aan de po litie overgeleverd. Branden. Te Buren zijn Vrijdagnacht twee winkelhuizen Sn de Voorstraat ïotaST afgebrand. In het eene was een zaak vax manufacturen, koloniale waren enz. gevesj ligd. Daar is vermoedelijk de brand 011$ staan. In het andere was een bakkerij. 1^ huizen zijn eigendom van J. J. B. te P,ij£» wijk (N.-Br.) en werden bewoond door de> koopman \V. en den bakker S. Door krachtig oplreden van de brandweer luid ven de aangrenzende gebouwen behouden- Te Klazinavecn is Zaterdagnacht doo» onbekende oorzaak de winkelbehuizing va* den heer G. Kwint tol den grond toe afi gebrand. Dc bewoners konden met moeite, gered worden. He lagk strooprijs. Wegens deqj enorm lagen slrooprijs maken thans de hoeren in Drenthe van hunne slroopakkeu' vcelmtlcn in het weiland om in koud/ nachten het vee te beschuiten. Dief van diamanten aangehouden. De politie le Groningen heeft aangehouden' den chauffeur C. K. aldaar, die aldaar de vorige week een dame uit Assen had gere den en daarna een broche met 16 diaman ten, van groote waarde, die de dame had verloren, zicli had toegeëigend. Het geslo- Iene werd in de woning van den chauffeur gevonden. Lage waterstand. Te Leeuwarden hebben Vrijdag, wegens den lagen water stand, een aantal marktschepen de stad niet kunnen bereiken. Het vervoor te water gaat in de gehcele provincie met veel moeilijk heden gepaard en kan in lal van wijken in liet geheel niet geschieden. De waterstand is gemiddeld 16 c.M. beneden zamerpeil. Kozententoonstelling te Boskoop. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum der Vereeniging Boom- en Plan- tenheurs zal te Boskoop een Rozenton- toonstelling worden gehouden. Deze ten- totonstelling is bedoeld als eerste op>- leving na de voor Boskoop zoo moei lijke jaren. Niettegenstaande do opzet dezer on derneming bescheiden is, zal toch deza tentoonstelling zeer interessant worden. Do rozencultuur, één van da hoofdeul- turen der kleine kweekers, heeft velen tijdens den oorlog nog een bron van inkomsten gegeven. De kweekers zijn dan ook gedurende den oorlog onvermoeid werkzaam geble ven, de rozensoorten door vele nieuwig heden te verboteren, zoowel door eigen kweckkunst als door deze na den oorlog uit het buitenland te betrekken. Boskoop zal van 12 tot en met 17 Juli een schat van rozenbloemon laten zien zooals na den oorlog nog niet ver toond is. De loonsverlaging in de mijnindustrie Het bestuur van den Ghristelijken Mijnwerkersbond heeft een schrijven naar den minister van Landbouw gezonden, waarin wordt medegedeeld dat het be stuur geen vrijheid vindt om in den oogenblikkelijken toestand, het voorstel der directies n.l. f 2.50 aftrek per ge zinslid te aanvaarden, omdat hierdor de gehuwden met de meeste kinderen boven do 18 jaar, de meeste schade lijden- Het bestuur keurt de houding der mijndireeties af, die door aanplakking kennis gaven dat op 1 Juli de verlaging van do duurtetoeslagen zou intreden. Het gemeenschappelijk overleg wordt hier- <ncde ernstig in gevaar gebracht volgens den Bond. Het bestuur acht het doelloos zich ver- dor tot de contact-commissie te wenden en verzoekt den minister verder, in over leg met de vakorganisaties een commis sie te benoemen, waarin twee accoun tants zitting hebben, om zoo spoedig mogelijk het onderzoek naarde door da directie der Staatsmijnen verstrekte ge gevens te beginnen. In afwachting van dit onderzoek dringt het aan op schor sing van het door de directies genomen besluft. Uit de mijn-industrie. De Christe lijke mijnwerkersbond heeft er van af gezien om met de andere vakbonden in het mijnbedrijf, o.w. de socialistische or ganisatie, een zoogenaamd eenheidspro- gratn van eischen, in verband met de herziening der arbeidsovereenkomst, op te stellen. Dientengevolge zal o»k geen gezamenlijke actie worden gevoerd voor verkorting van den ondergrondsehen ar beidsdag van acht op zeven uur. Ontslag aangezegd. Naar de „Uttrechtsche öourjat" verneemt is aan het grootste gedeelte van het personeel der Levensverzekering-Mij. „Kosmos" te Zeist tegen 1 Juli a.s. ontslag uit zijn betrekking aangezegd. Invaliditeitswet. De opbrengst van den verkoop van invaliditeitszegels in de maand Mei 1921 bedroeg f 2.937.326,55. In goeden toestand terug. De voor Nederland, Engeland en Amerika be stemde schilderijen, welke op de ten toonstelling te Parijs geëxposeerd waren, zijn Zaterdagmorgen in goeden 'and te 's-Gravenhage, Rotterdam en -Amster dam aangekomen en zijn terstond naar do onderscheidene musea en particuliere bezitters doorgeznnden. Een werk van IF. v. d. Velde ontdekt Dc heer C. B. van Boliemen, restaurateur le 's-Gravenliage, kreeg een paneel to rcslaurecren dat volgens onderstelling van den eigenaar niel genoeg waarde had om er grooie restauratiekosten aan te besteden. Nu hel schoongemaakt cn gereslaureerd is lioudl dr. Hofstede de Groot liet voor een eclit, karakteristiek werk van Willem van der Velde den Oude. Het paneel meet 142 bij 97 'A en beeldt den zeeslag af tusselien Hollanders cn Zweden in de Soni op S No vember 1658. Tabaks-contract met Holland. Da Oostenrijksche Tabaks-regie heeft niet een Hollandsoho Exporigroep een con tract afgesloten voor de levering in den horfst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2