BINNENLAND. GEMENGDE BUITENL. BE IT RICHTEN. IV:r. MARCHANT OVER DE CRISIS. OVERSCHATTING DER ANTI I PROCESSIE-BEWEGING. EEN DURFAL. tsmnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer. Gemengd Nieuws. Korte Berichten iromïsclie samemwerking wenscht met Tur kije. Graaf Sforza deelde mede, dat hij werkt Ban een handelsverdrag met Rusland, het welk naar hij hoopte, spoedig een voldon gen feit zou zijn. Verder sprak de minister nog over het verdrag, met Zuid-Slavie afgesloten over Fitime. Tenslotte verklaarde hij zich overtuigd, dat het opgroeiende geslacht dankbaar zal zijn, want het vindt een vereenigd Italië dal vrij is binnen-zijn natuurlijke grenzen. Op verzoek van Giolitli werd een i ;otie van den (gematigden) soc. leider Turati verworpen met 234 legen 200 stemmen en tzes onthoudingen, nadat de premier de Ikwestie van vertrouwen had gesteld. DE ACTIE TEGEN HET ANTI-MIL1TA- RISME IN FRANKRIJK. De actie legen het wetsontwerp tol strenge bestraffing van de anti-militaris- itische agitatie neemt, naar uil Parijs aan het „H-bld." wordt geseind, toe De „bond van de rechten van den mensoh" en de Fran-scbe loge publiceeren heftige proles ten, waarbij vertelaard wordt, dat men nog nooit zoo ver gegaan is in den gewe tensdwang en dat men in de meest con servatieve monarchie liet niet zou wagen nildu-s de gewetensvrijheid aan te randen. De vrijmetselaars prolesteeren tevens teig-en de politiek lot begunstiging van de Ikaliho'liclke geestelijkheid en de congrega ties, terwijl zij tot bestrijding van de cle- tri-cale en reactionaire sirooaning oproe pen. Daarnevens wordt in liet parlement een ohslruclie voorbereid tegen de bespreking van liet ontwerp lot bestraffing van het anti-imilitarisme. De socialisten zullen tal- iooze amendementen indienen op elk •woord van het ontwerp, terwijl zij elk ■amendement langdurig willen bespreken. Men voorziet een parlementaire campag ne ais in den tijd van de Dreyfu-sAwestie In verband met de zeer heftige cam pagne, welke de „Humanilê" logen Bar- tthou, minister van oorlog, voert, naar aanleiding van diens wetsontwerp ter be- Istirijding van hei anli-mililaarisime, heeft 't Kamerlid kolonel Grandimaison den mi nister den volgender brief geschreven: „Ik heb de eer u ie vragen waarom er geen vervolging wordt ingesteld legen de „Humanité", wegens oiphitsing van mili tairen tot ongehoorzaamheid? Het zou onrechtvaardig zijn indien het blad aan -de verantwoordelijkheid, welk het aldus 'op zich heeft genomen, zou ontkomen." De wijze, waarop de „Hamvanité" Bare itbou bestrijdt, hlliike uit de volgende zin- Snede: „De sadistische Barthou. broeder van een deserteur, die ten gevolge eeuer amnestie in het land is teruggekeerd, tc- ivendien minister van oorlogenz." f AARDSCHOKKEN IN DEVONSHIRE De „Daily Chron." meldt dat Donder dagavond te Ilfraoom.be in n3 ird-Devoris- hire aardschokken Zijn gevoeld. Luid go J-o-rmei kwam uit de richting van de zee len de ruiten in de sla-I rinkelden. 11 schokken waren bef meest merkbaar langs de kust lussohen Saorte Point cn J. ntcu. De koning en de Korrngin .'f Nonr Wegen als-mede de Kroonprins zijn Zalere Id'ag te Reykjavik, de hoofdstad van IJs land, aangekomen, waar iij lo>r de e 'den van het Ilslandsche kabinet en de plaatselijke autoriteiten werden ontvan gen. De burgemeester liield 'n welkomst- rede, waaro-p de Koning in het IJslandsch antwoordde. In verband met de bestaande wrij Ving tussdhen Spanje en Frankrijk over de Tangersdhe kwestie, verdient een B T. A.-berieht uit Parijs vermelding, dat koning Alfons uit Londen in de Fran scire hoofdstad is aangekomen voor een [verblijf van twee dagen. de minste reden bestaat voor 3e meenïng, dat de katholieken van dat recht en die vrijhgid op eenigerlei wijze misbruik zou den maken, of anderer vrijheid te na ko men. Wel beschouwd, is het slechts een hand vol anti-papisten, die tegen de opheffing van het processie-verbod de groote trom roert, of laat roeren. En in verband hiermee mag er nog wel eens op worden gewezen, dat, zooa-ls de anti-rev. „N. Haagsche Crt." dezer dagen in herinnering bracht, het initiatief tot die op heffing feitelijk is uitgegaan van de Staats commissie voor de Grondwetsherziening, waarin niet meer dan twee katholieken zitting hadden naast twee geloovjge pro testanten, twee vrijzinnigen en één sociaal democraat. Tegenover dal feit komt de anti-papisti- scbe „Hetze" in oen nog vreemder licht te staan, wat haar beteekenis zeker niet ver hoogt. Het Vrijzinnig-Democratisch lid der Tweede Kamer Mr. H. P. Marchant schrijft in de „Vrijzinnig-Democraat" dat de handhaving van het Kabinet- Ru ys voor do verdere politieke ontwik keling de beste oplossing is, al verwacht hij, dat het Kabinet en de rechtsche co alitie daardoor niet sterker zullen worden. Zal ter wille van de agitatie, dlie in som mige 'kringen van ons volk is ontstaan, het processie-verbod gehandhaafd moeten blij ven, en het desbetreffende grondwetsartikel jyoorshands ongewijzigd? De vraag wordt gesteld en in verschil lenden zin beantwoord. Ook onder ons Katholieken. Na staat wel één ding vast, n.l. dat de ■katholieken er niet aan denken hun pro testantsche landgenooten op eenigerlei wij ze te krenken, of te provoceeren, en dat zij zich steeds inschikkelijk hebben getoond en zullen blijven toonen, om gevoeligheden en lot zekere hoogte zelfs vooroordeelen te .ontzien. Een goede verstandhouding met onze an dersdenkende medeburgers stellen wij ten zeerste op prijs, niet het minst met hen, die op positief-christeiijken grondslag staan. Wordt nu -deze verstandhouding bedreigd 'door de opheffing van het processie-ver- bod? Men wijst op de beroering, welke tegen die opheffing in liet land is ontstaan. Maar, zoo vraagt het „Centr." wordt de beteekenis daarvan niet overschat1 Het zijn toch herhaaldelijk dezelfde per sonen, die daarbij naar voren treden, niet bepaald overstelpend in getal, en voor het zncerendeel behoorende tot een kringetje dat steeds legen Rome heeft alarm geblazen en dit ook wei altijd zal blijven doen. Hebben wij nu aan de agitatie van die imenschen groote be Ie eken is te hechten en imocten wij daarvan ernstige gevolgen duchten, ook al hebben zij een paar hon derd, of zelfs een paar duizend geestver wanten onder hun gehoor? Wij mecnen het te mogen.betwijfelen. De April-beweging van 1853 vertoonde geheel andere afmetingen, viel bovendien in een lijd toen het anli-Roomsche vooroor deel veel sterker was dan thans cn toch, boe spoedig bedaarde de storm en hoe ge ring was het effeci! De dwaasheid en voosheid der beweging bleek eerst recht, toen de zaak, waartegen zij zich richtte, een voldongen feit was ge- Worden. Dat het thans anders zou loopen, indien nrt. 170 der Grondwet wijziging onderging, is niet aan te nemen. Maar zou het daarom wel zin hebben, 'dat artikel ongewijzigd te lalen en aldus ivoor onbepaalden tijd aan een groot deel dö1 bevolking de .qrbenniing tq onthouden |yan zijn recht en vrijheid? Deze vraag klemt te meer, daar er niet „Men kan buiten de coalitie wel van oordeel zijn, schrijft mr. Marchant dat liet vormen van een andere meer derheid met daaruit voortgekomen Kabi net wenschelijk is, doch wanneer de par tijen dor rechterzijde zonder uitzonde ring meenen, dat zij bijeen moeten blijven, is het vormen van een andere meerderheid niet mogelijk, omdat daar voor de medewerking van althans één dier partijen onmisbaar is. Hebben zij eenmaal de Kroon in dien zin gead viseerd, dan is er niet de minste reden om aan te nemen, dat zij hun inzicht zouden wijzigen en is het inwinnen vam advies van anderen volmaakt overbodig. „Het Volk" schreef hierover het vol gende: „Wat dit laatste betreft, dient nog opgemerkt, dat alleen de leiders van rechtsche Kamerfracties door de Konin gin gehoord zijn. Dit kan beteekenen, dat de Koningin zelf, krachtens haar particuliere politieke overtuiging, op be houd van een rechtsche regeering wenscht aan te sturen, wat dan echter een wel bewuste afwijking door haar zelve van hare constitutioneel© positie zou zijn. Het kan ook beteekenen, dat het enkel-over leggen met rechts haar door hare aan gewezen raadslieden is opgedrongen, zoo dat dezen haar dan uit de constiutioneele banen gedrongen zouden hebben. Om trent dit punt zal het gewenscht zijn, dat bij wijze van interpellatie, na het optreden van het nieuwe kabinet, het volle licht verspreid wordt. De Konin gin als werktuig van rechtsche politiek, het zou van niet te onderschatten betee kenis voor de positie van het koning schap zijn." Wat dit verloop van zaken te maken heeft met „de particuliere politieke over» utigiug" van de Koningin, is niet duidelijk; noch dat Hare aangewezen raadslieden Haar „uit de constitutioneéle banen gedrongen zouden hebben." De Kroon is geen oogenblik van die banen afgeweken. Aanvallen op het constitutioneel© ko ningschap v- besluit mr. Marchant moesten de tegenstanders daarvan niet doen op onhoudbare gronden. Dat ver zwakt niet het koningschap, doch den tegenstand. Zooals men weet, heeft de Koningin thans ook met de leiders der linksche partijen overleg gepleegd. (Bed.) De heer A. B. Kleerekoper, in 't hccle land welbekend, is een werkzaam meusch. Wei is hij op vacantie, maar niettemin ;evoelt hij een hevigen jeuk in zijn vingers om te schrijven. Voor „Het Volk" is hij officieel in de Sommcrfrisehe". Dies zoekt hij een uitweg en lucht zijn overkropt gemoed in.... „De Notenkra ker". En harde noten kraakt de sterke man. .Wilhelm hakt hout te Doorn. En zijn zoon nrolort in Wieringen. De Koningin en de Prinsen en de Hertogen zitten in badplaatsen en laten zich het eten goed smaken, dat het volk, dank zij hun bedrijf, te kort komt." Was het niet „Hel Volk", dat den dag daarop Beweerde, dat de Socialisten nooit persooimjke aanvallen ianceeren? Maar de brave Asser zet er niet bij, grin nikt de „N. Zeeuwsc'he Crt.": ,Ik zit in mijn vacantiedagen (deze wor den deftig in „Het Volk" aangegeven) ook aan 't strand en eet en drink dan goed en geniet van alles, wat er onder de zon of in dch nacht"I Wel denkt hij dan aan den armen schel- penvisscher aan 't strand en schrijft hij in de krabbels over: „Wee U, rijken!" maar dat doet hij pas, wanneer zijn patriciërs- vacantie voorbij is, dan wordt hij weer Volk met het Volle. - Ook vergeet Assertje te melden dat Pieter Jolles al naar 't buitenland is en er niet bijzonder sobertjes leeft „in de onbe kendheid, waar bet hem naar den vleeze gaat." Vriendjelief: niet alles van anideren af keuren en 1 'les van je eigen huis goedkeu ren. Dan loopt men te veel in de kijk als onbetrouwbaar krantenman. DE UITERSTE ZUINIGHEID. Onder dit ironieh opschrift publiceert de „Vrijzinnig Democraat" twee brieven, die het blad op een dag ontving en wolko een typisch beeld geven van de wijze waarop aan het Departement van Oorlog naar zuinigheid wordt gestreefd: „1. Een brief van een luitenant, die onder onze aandacht brengt, dat in de kleine garnizoenen, tot opheffing waar van besloten is, sedert April geen man schappen meer onder de wapenen zijn, doch daar niettemin blijven rondloopen 1 per bataljon irifanterio een Wfajcor, dieps adjudant, r-enige kapiteins, eenige luite nants, oen 20- of 30-tal qnderofHcieren voor wie absoluut geen werk is. Wordt het ontwerp-Bomans wet, dan komen er verder ook geen nieuwe miliciens binnen; wordt het geen wet, dan kunnen de nieiuw-opgekomenen zonder bezwaar in de andere garnizoenen worden geoefend. „Meai deelt ons mede, dat er aldus talloozen rondloopen. „Toch streeft de Begeering met de uiterste kraehts-inspanning naar beper king van het beroepskader, tot- groote bevrediging van de belastingschuldigen. „2. Do heer A. Wilod Versprille eerste luitenant der infanterie op non-activiteit, richt aan de Tweede Kamer een adres om zich te beklagen over de wijze, waarop hij aan de Artillerie-inrichtingen is be handeld. „In Februari 1918 verzocht de Di rectie hem, de leiding op zich te nemen van den aanmaak van Lewis-mitraiileurs, in het snelste tempo. De luitenant bouw de in ongeveer één jaar een fabriek en richtte die in. Toen hij was begon nen af te leveren, word een keurings commissie naast hem gesteld, waarvan vroeger geen sprake was geweest. Deze commissie formuleerde geen eischen, doeh keurde af en verlangde allerlei proef nemingen, zoodat „steeds grootere hoe veelheden onderdeelen als onbruikbaar ter zijde moesten worden gelegd en het Rijk ncodeloos op kosten werd gejaagd." Toen de aflevering in 1920 was verze kerd, droeg de Directie weder aan 'n andere commissie van bedrijfsehefs een onderzoek op. Zij rapporteerde na een on derzoek buiten den requestrant om, dat niet kon worden gerekend op regelnm- tige aflevering en requestrant werd weg gejaagd. Niettemin was reeds enkele maanden daarna de aflevering in vollen gang. „Requestrant schat de schade voor het land op één millioen." RECLAMES OP BELASTING-AAN- 'SLAGEN. Wij ontvingen het volgende perscom muniqué: In- den laa'tslen tijd komt het meer en meer voor 'dat men zich met zijn bezwaren tegen een aanslag in eenige belasting niet wendt tot de autoriteit welke de wet daar toe aanwijst (in den regel den Inspecteur der directe 'belastingen of den inspecteur ücr registratie of in beroep d'en raad van beroep voor de directe 'belastingen) doch tot den minister van Financiën. De reden voor een dergelijke handelwijze kan van verschillende aard zijn. Soms meent de belanghebbende blijkbaar, dat hij langs dien weg gemakkelijker aan zijn recM kan komen: een ander maal heeft hij den ter mijn van reclame of van beroep verzuimd en tracht hij alsnog zijn bezwaren op infor meel e wijze geldend te maken. Ook gebeurt liet wel, dat iemand naast een reclame bij den inspecteur bovendien nog een adres aan den minister richt, in de meening, dat daardoor aan zijn zaak meer dan ge wone aandacht zal worden gewijd. Het is daarom niet ondienstig dat het publiek er op gewezen wordt dat het Departement van. Financiën het brïiaaide- len van dergelijke reclames niet tot taak heeft. Konden tot dnsver verzoeken van den bovenomschreven aard aldaar nog wel eens worden ter hand genomen, het groote aantal der ingediende adressen maakt het voortgaan op dien weg onmogelijk. Voor bet vervolg zullen adressen betreffende aanslagen in de belastingen derhalve óf aan de bevoegde ambtenaren ter behande ling doorgezonden óf zonder meer ter zijde gelegd worden. Dit zij een aansporing, om het indienen van zulke verzoeken na te laten en reclames op de gewone wijze aan hel oordeel van de bevoegde autoriteit te onderwerpen. Dit laatste geldt mede voor bet geval, dat de termijn voor reclame ver streken mocht zijn. Weet in dat geval de aangeslagene de inspecteur van de onjuist heid van den aanslag te overtuigen, dan zal deze ambtenaar niet nalaten te zorgen, dat de aanslag alsnog verminderd wordt. Ondervindt een aangeslagene daarbij op eenige wijze bezwaren, dan wende hij zich tot den directeur der directe belastingen of lot den directeur -der registratie aan wien de wet de bevoegdheid om aanslagen ambtshalve te verminderen of daartoe le machtigen toekent. Het bovenstaande geldt uitteraard niet voor die verzoeken, waarvan de beslissing aan de koningin of aan den minister toe komt, zooals verzoeken om kwijtschelding van eeri verhooging van belasting in geval van navordering ofvan verzuim van aan gifte, of wel verzoeken om uitstel van beta ling van oorlogswinstbelasting. Deze ver zoeken diene men ook voor het vervolg in aan de koningin of aan den minister. DE DOMTOREN TE UTRECHT Op eenigszins feesteHjfce wijze is Zater dag j.'l. het feit der eerste steenlegging (26 Juni 1321) herdacht. Van 12 uur tot half één luidden de zware Dimklobken, waaronder de St. Sai- va'tor (wegende bijna 9000 K.G. en die ge luid moet worden door minstens 8 man), 'bijgenaam de boefklok. In e S't. Michaels- kapal in den toren, werd te 3 uur met eeni" ceremonieel doir den burgemeester, mr. J. P. F-ockema Andreae eene -tentoonsstaUing geopend van platen, betrekking 'hebbende op zijne geschiedenis len restauratie. Deze interessante -expositie blijft eene week ter bezichtiging aanwezg. Van half negen tot half -tien werd het carillon bespeeld -door den heer J. A. H. Wagenaar. denbekvamen klokkenist. EEN ANTI-MILITARISTEN BETOOGING IN DEN HAAG. Maandagmorgen om half elf werd van wege het Internationaal Anli-Miiitairisiisch Bureau in den tuin van het volksgebouw aan de Prinsengracht te 's-Hage een pro- itestvergadering gehouden inzake de gevan genneming van Herman Groen-endaa-1, den principiëeïen dienstweigeraar. Doze vergadering werd naar schatting bezocht door vijftien tot zestienhonderd personen, welke bijna allen getooid waren met een roode kaart, waarop stond te le zen: „Herman Groenendaal moet vrij". Een waardeerend schrijven werd voorgele zen van liet Tweede Kamerlid, den heer Drion. Een vijftal sprekers voerden het woord. De beer de Ligt uit Katwijk aan Zee zeide o.a. gekomen le zijn om openlijk de aanwezigen op te ruien.-Op straffe, dat zij den raam van revolutionnair niet m-eer mo gen dragen, eischic spr. van zijn toehoor ders de werkstaking en het weigeren van den dienst, en wekte op tot posten voor öpenBare geitouwen en tof liet schreeuwen op de tribune in de Tweede Kamer van de leus: „Herman Groenendaal moet vrij". Door de politie is wegens opruiing pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Twee moties werden aangenomen, waar in geeischt werd de onmiddellijke invrij- heidsstellmg van alle dienstweigeraars. Besloten werd deze moties onmiddellijk te doen brengen aan den Minister van Oor log, wonende in de Jan van Nassaustraat. Onder geleide van eenige agenten te paard, 'trok daarop een stoet van ongeveer zeshonderd personen, onder bet zingen van liederen door de stad naar de Jan van Nassaustraat, waar de politie evenwel reeds haar maatregelen had getroffen, zoodat de straat vanaf Benoorden'houtscheweg tot de eerstvolgende zijstraat was afgezet. Een delegatie, alsmede de moeder van Herman Groenendaal, werd eeh'ler door gelaten, teneinde een bezoek te brengen aan den Minister, die -hen echter niet wcnschte te o-nlvangen. Na ongeveer een kwartier te hebben ge wacht, meende de dienstdoende chef der politie een eind te moeten maken aan de ■demonstratie en verzocht hij die heeren heen te gaan. Dezen wenschten aan dit verzoek geen gehoor te geven, waarop de inspecteur hen in het belang der openbare orde en veilig heid gelastte, zich te verwijderen. Ook dit had niet het gewensebte resultaat, waarna de inspecteur en eenige agenten hun sa bel troikken en enkele klappen uitdeelden aan de betoogers, die met gekruiste armen protesteerden en vroegen, waarom men hen dan niet arresteerden, in plaats van te slaan. Hierop werden de heeven B. de Ligt uit Katwijk aan Zee en M. L. van der Es uit Soest, gearresteerd en begeleid door een schare demonstranten, die anti-militairistd- sche liederen zcmgen, naar het politiepost- tais-Bosolibrug gebracht, waar zij te on geveer 3 uur weder werden vrijgelaten. Inmiddels was de menigte welke bij de Jan van Nassaustraat stond te wachten, ■door agenten le voet en berieden politie verspreid, waarbij eveneens van de sabel werd gebruik gemaakt. De betoogers trokken hierna in groepjes door de stad, hier en daar een hord met een opschrift meedragend. Te ongeveer half vier was de rust weder geheel hersteld. Een nieuwe vliegweg. Een draadloos N. T. A.-bericht meldt, dat een nieuwe luchtweg is geopend over de woestijn tus- schen Palestina en Mesópotamië. Drie vliegmachines, van de Britsche luchtvloot, die de route hebben gemaakt, zijn te Bag dad aangekomen. De lengte van den weg, die gaat over gebied, dat bewoond wordt door met Brittarmië vriendschappelijk ver- keepende Arabische stammen, is ongeveer 580 mijl 'lang en is aanmerkelijk korter dan de meer naar het Noorden gelegen weg, die vroeger werd gebruikt. Hij loopt tu-ssctoen Ramleh en Bagdad. EEN MALDE MEID. Bij een landbouwer te Armervieensehe Srauaal is een door de dienstbode achter gelaten briefje op tafel gevonden, inhou dende, dait de daarbij gevoegde ring ver der door haar zuster gedragen moest worden en dat men haarzelf in het Kiel- diep vinden koe. Na met vereende krach ten gedregd te hebben, maar -te vergeefs, vond men haar toevallig in levenden lijve in een korenveld, waarin ze zich verstopt bad1. Redenen kon ze niet opgeven. Twee jaar geleden baalde ze iets dergelijks uit. Misschien het hoofd op hol gebracht door het lezen van detective-romans. INBRAAK IN EEN KERK. Zaterdagnacht' is ingebroken in de Ro'omscb-Katbolieke Kerir te Bu'ssloo bij Giietelo. De offerbus werd opengebroken en het geld ontvreemd. De inbreker hield' den gemeente-veldwachter Gietels, die hem •wilde arresteeren, een revolver voor en verdween op de fiets, zwaar beladen met vermoedelijk van andere inbraken afkom stige goederen. In denzelfden nacht is ingebroken in bet station Gaan deren der Gelder sche Stoomtram. De dief is door een ruit in de goederenloods binnengekomen. Ver mist wordt «en rijwiel en de kas van cir ca 140. DE SCHULDIGE GEPAKT. In den nadht van 9 o,p 10 Juli 1920 werd te Helmond in de Ambachtsschool ingebroken en een bedrag van 900 ont vreemd Verdacht b;etw>.- jarige W. v. C,, die inmiddels spoorloos verdwenen was. Zondag is hij door de recherche te Maastricht aangehouden en heeft hij hellend zi-cb aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Hij is o,p transport gesteld naar Helmond. HEIDEBRAND BIJ DEN HAAG. Zondagvoormiddag stond zonder tot nu toe bekende oorzaak, een terrein heide en helm ongeveer duizend vierkante meters giroot in de Westdriinen te Soheveningen plotseling in lichte laaie. Aangewakkerd door den wind, naderde het vuur bet la ge houtgewas en was het gevaar groot, dal daarna ook „De Wildhoeve" en an dere daarbij gelegen panden zonden wor den aangetast. Aan het beleidvol en door tastend optreden evenwel van den op zichter der gemeentetplantS'Oenen. G. van der Meiden, -daarin krachtig biigeslaan ■door enkele andere personen, onder wel ke ook een jonge dame, is 't te danken, d'at erger werd voor-komen en nog vóór de brandweer, dié heel kort Op zich liet wachten, ter plaatse verscheen, was men de vlamiimsn -meester. Tegen den middag ve-rsdhean de brand weer opnieuw, aangezien door 'den in middels feller geworden wind. de riarn- m'en bier en da-ar w-ed-er uitsloegen. Na ongevuru" een uur hard werken, bleek evenwel het vuur geheel gedoofd'. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Zondagavond tijdens de voorstelling ontstond in de Liixorbiosco-op le Eind hoven brand in de filimhewaarplaais bij •de cabine. Meerdere programma's vlogen in brand. De schade bedroeg circa f 5000 Het publiek verliet kalm het gebouw. Met behulp van minimraxen werd het vuur ge- MuS'Cbt. EEN BRANDSTICHTER. Uit Apeldoorn wordt bericht, dat de in voorloopig bewaring gestelde Van A. ver- dacfltt van Zaterdag IS dezer in het „Spel •deriholt" eigendom van i'hr. Teïxeara de Matto-s. opzettelijk brand le hebben ge sticht, waardoor tusschen de 3 a 4 H.A. van de mooiste aanplanting dezer uilge- strek-te bezitting verloren ging, heeft tlians cèn volledige bekentenis aflgelegd' en medegedeeld liet bo-söh op twee plaatsen in brand te hebben gestoken. TEGEN BET GEBRUIK VAN ALCOHOLI SCHE KNOEIPRODUCTEN. Naai' aanleiding der voorgestelde wijzi ging dei» Drankwet, acht de redactie van het „Maandblad tegen Vervalschingen", het wenschelijk het volgende te dier zake in bet midden te brengen, in verband niet de bestrijding der v-erval-schingen. Zooais bekend is, wenscht de Regeering het percentage voor in veriofzaken toe laatbare dranken_nict te verboogen tot 22 pet. een percentage hetwelk als maxi mum gesteld wo-rdt voor vele 'buiteniand- scbe wijnen (o.a. portwijn, sherry, enz.). Men is hier -blijkbaar uitgegaan van de meening, dat wijn met een dergelijk hoog alcoholgehalte minder schadelijk of be dwelmend zoude werken dan andere alco holische inhaemsche dranken, zooals jene ver, enz., terwijl buitendien hierop gelet zal zijn op de prolesten van verschillende landen, die wijnen met een hoog alcohol gehalte hier te lande invoeren. Hei komt ons voor, dat, behalve de va- deriandscbe industrie, ook de hygiëne door dezen maatregel in gedrang komt, terwijl de vervalschingen er door bevor derd zuii-en wordien. Indien overal werke lijk zuivere portwijnen, madetira, vermouth, enz. verstrekt werden, zoude er alleen sprake van kunnen zijn, dat de binnen- landscbe industrie hieronder zoude lijden, doch waar bet vaststaat, dat dikwijls al lerlei afschuwelijke „wijnbrouws-els" aan den anan gebracht worden m-oet beslist aangenomen worden, dat -onze voornoem de HoH'and'S'dbe artikelen zeker minder schadelijk voor de gezondheid geacht moeten worden, dan allerlei slechte na maaksels van bu-itenlandsohe dranken niet e-en gel'ijk alcoholgehalte van circa 22 pet. waarmede de markt overstroomd zoude worden bij het vaststellen van een zeer laag alcoholgehalte, voor verschillende nationale dranken, en waardoor deze ge weerd zouden worden. Het behoeft nauwelijks betoog, schrijft de redacteur, dr. van Hamei Roos, dat ook uit het oogpunt f' r drankbestrijding de voorgestelde wijziging niet zal baten, daar de hoeveelheid alcohol in -den vorm van vervalschte of nagemaakte wijnen ge- bruiikt, dezelfde zoude zijn als die van de veitboden H-oilandsche dranken, welker samenstelling buitendien veel gemakkelij ker gecontroleerd kan worden dan die van wijnen, gefabriceerd met behulp van allerlei .schadelijke essencen en eibers. Zoowel uit een hygiënisch als econo misch oogpunt behoort deze yetswijziglng z.i. verworpen te worden. DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Zaterdagmorgen werd aan het Muider- poortstalion te Amsterdam een spoorweg arbeider door de locomotief van een bin nenkomenden trein gegrepen, en tengevol ge daarvan gedood. De ongelukkige ver wachtte den trein -op een ander spoor cn waande zich 'tusschen de rails, waar hij liep, veilig. Zijn lijk is naar het gasthuis overge bracht. EEN ECHTPAAR VERDRONKEN. <i Zondagmiddag is een roeibootje, dat door 't bijzetten van een zeiltje tot zeil jacht was omgezet, door een rukwind, op de Vecht bij de Meindenscbe sluis, tus schen Loenen en Nieuwersluis, omgesla gen. Van as vier personen die zich in 't bootje bevonden, werd-en twee gered, maar 't sinds 3 maanden gehuwde eclit- paar Vonk, van Loenen, werd eenigen lijd na t' ongeluk levenloos opgehaald. Een uur later sloeg een dergelijk opge tuigd bootje, behoorende bij een hier lig gend woonschip, tusschen Breukelen en Nieuwersluis, eveneens om, maar dit liep zonder ongelukken af. AFGEGRAVEN VEEN IN BRAND GERAAKT. Vermoedelijk tengevolge vaa kwaadwil ligheid geraakte Zaterdagmiddag om streeks 3 uur een groote strook uitgegra ven veen, gelegen voorbij de voormalige gemeente Osdorp thans gemeente Amster dam in brand. De Amsterdamsche brand weer werd gewaarschuwd. Eerst ging een der hoofdibrandmeesters poolshoogte ne men. Hij oordeelde assistentie noodig, waarop van de hoofdwacht werd uitge rukt met d-e transportauto, waaraan als aanhangwagen een 'der beide kleine motor- spuitjes op twee wielen die aangekocht zijn voor de buitengemeenten, gekoppeld wa-s. Vier uur achtereen heeft deze machine -met twee slangen water gegeven. De blus- sehing was moeilijk want op sommige punten zat het vuur 1 Meter diep in den grond. ONNOODIGE GEHEIMZINNIGHEID. Wij lezen in het „Weekblad, voor gynm. en middelt, onderwijs": „De inspecteurs van liet M. O., heb ben aan. de voorzitters van de eind- examencommissies bericht, dat na de officiëele vergadering, waarin exami natoren en deskundigen de cijfers van het schriftelijk examen hebben vast gesteld, alleen die cijfers aan de can- didaten mogen worden meegedeeld, op grond waarvan vrijstelling wordt toe- geleend. „De examinatoren zullen deze bepa ling zeker met groote verwondering hebben vernomen. Het was steeds bij de eindexamens goede gewoonte, de voor bet schriftelijk werk toegekende cijfers aan de candidaten mee te dee- len. Met verlangen werden altijd deze cijfers verbeid. De leerlingen wisten dan, waai' zij aan toe waren en zetten zich vaak eerst tot rustig werken, als de agileerende onzekerheid voor hen was weggenomen. Een van de voor deden van het schoolexamen is zeker, dat de candidaten in hun gewone om geving door eigen leeraren geëxami neerd, kalmer werken. Maar wat is het gevolg van deze nieuwe bepaling? Dat de candidaten beklemd optrekken naar het mondeling examen. Een can- didaat bijv. met voor elk schriftelijk vak een 6 is in den waan, dat zijn werk hopeloos onvoldoende is ge weest. Hij heeft geen enkele vrijstel ling! En als wij in dezen lijd een jongen zien zwoegen op een vak, dat hij meent onvoldoende t« hebben, een ander verwaarloozend, waarin hij on voldoende is, mogen wij niets zeggen. Waarom niet? Waarvoor dient deze bepaling, die ons het zwijgen oplegt, terwijl wij met een enkel woord lei ding zouden kunnen geven bii de voor- r bereiding voor hef mondeling examenv Wat is de bedoeling van dit verbod, dat voo-r de jongens een nadeel is, dat het vroegere SLuheumien niet kende, een verbod, boven- dien sterk wordt i, CQ autonomie van elke examen-commissie dat waardoor oo-k in strijd is met bet karakter van een schoolexamen «Wij protesteeren tegen deze ver bodsbepaling 1" EEN NOODLOTTIGE SPRONG. De heer Aug. Vog.t te Amsterdam s-öhrijft het volgende in de „Tel.": Vrijdagmiddag wend mijn dochtertje van ruim 17 jaar -door 'l meisje, dat op de steigers belast met bet toezicht op de zwemsters te houden, thuis gebracht; zij was als .gewoonlijk na kantoortijd irn de zweminrichting van „O'boll" gaan zwem- men, in wellk.cn lak van s-port zij vrij be dreven is. Zij was van de le verdieping van d-sn toren gesprongen, zooals zij wet meer deed'; even na haar, terwijj zij am per in hot water neder gekomen was, begaat een ander meisje de grove on- voorziclilisheid, van dezelfde plank le „duiken-, met bet nwodfotttiig gevolg boven op haar hoofd- te duiken; zij had no-g, de kracht naar den kamt te zwemmen, doch raakte daar haar bewustzijn, kwijt, sedert dien is haar geheugen totaal in de war en hebben wij haar uit vrees voo-r het ergste onder geneeskunid.'ge behande ling doen stellen. (Zij is ter observalie in heit Bimnen-Ga-s'Hhuis opgenomen). Wij begrijpen zeer goed, dat zoo iets niet met opzet geschied is, maar jongelui van. 18 a 20 jaar modi-ten mij dunkt toch wel een beetje minder roekeloos duiken en springen. Na die noodlottige botsing heeft zij nog eenige huiikiuipen gehad en weet zidh nagenoeg niets te herinneren; voorrvaar vtoor ouders en een veelbelo vend m-elsje vain dien leeftijd e.en zware slag. Laten anderen liier een voorbeeld' aan nemen en toch vooral wat meer'be zonnen te werk gaan, en extra lor:- tot en waarschuwingsbord door de directrice op den springtoren aangebracht mag geen overvloedige weelde genoemd worden." Nog dient vermeldt, d'at volgens zeg gen van het steigermeisje, welke haar.,' Itoni'S bracht, door de -directrice van „Obell" zegge zes dokters waren opg-e-' böld, welke het of te ver vonden of niet thuis waren, zoodat haar aan de inricb-- ling geen directe hulp verleend kon wore den. EEN GtENTLEMAN-RIJWIELDIEF. Vrijdagavond kwam een als heer ge kleed persoon per rijtuig met twee paare den te Ilpendam (N.H.) en vroeg daar aan een veehouder, bij wien hij vroeger, als militair ingekwartierd geweest was, 100 ter leen. Toen het niet gelukte!, zou hij even te voet naar een andere „kennis" gaan. Later bleek, dat mijnheer op zijn weg daarheen een fiets had' weggenomen en eir vandoor was gegaan. De 'koetsier, die met zijn „lijn spul" te vergeefs gewacht had, kon toen zonder vrachtje weer in de richting Amster dam vertrekken. De politie heeft nog getrachtden rij- wieldief le achterhalen, d'odh is daarin niet geslaagd. EEN GRAPPIGE VERGISSING. i Ingevolge art. 2 der Huuraanzeg- gingswet is de Huurcommrssde te Arn hem overgegaan tot het hij deurwnax- ders-explot't doen beteekerlen van een bevelschrift, waarin den huiseigen a ai de verplichting wordt opgelegd, binnen een maand na dagteekening op ern stige wijze in de bewoning van liet leegstaande lniis te voorzien. Zulk een bevelschrift is ter hand gesteld aan iemand die hoewel zijn adres juist is vermeld tot zijn spijt moet verklaren, niet de eer te hebben, eigenaar van het aangegeven pand te zijn. En het meest komiselie is, dat itt het z.g, onbewoonde perceel zijn ge vestigd de kantoren van..,., den in specteur der Directe Belastingen. Arbeiderswoningen verbrand. Zon- dagarvorad is te AHpflien a.d. Rijm oen bldk ai^>eidcrs(waniTiig>eii afgebrand, berwoond door vier gejzinm'en. Het vuirr dealide zidh. ver dei' mede aan een houtloo-ds van de firma Spreij die mede met oe -daarin otp- igesiagen homltvoioirradten -gedeeltelijk werd vermeid, twee aangrenzende houtberg-- piaa lsen wast die brandweer te beh oud en. Oorzaak ombekend. Doodelijk motorongeluk. Te Roven-? Pekela is de motorrijder Twilkler Zaterdag van zijn sboemfiets geslingerd, tengevolge waarvan bij Zondag is everleden. Gesnapt. Een Amerikaansch zeeman, ■werd op 14 Juni te Rotterdam berooid in •een slecht befaamd perceel van 250 en. vier gouden Hingen. Dezer dagen zag de zeeman een auto rijden en hij herkende den chauffeur als dengene, die hem loon. imaaV bet bewuste perceel bad gereden. D&. cihai?tfeur werd gearresteerd en bij huis zoeking vond men in zijn woning een cïei, ringen terug. De chauffeur werd in hech tenis genomen en op den auto werd beslag gel'etgd. Droevig ongeval. Zondag geraakte hel zownlje van J. C. W. nil Utrecht, dat met zijn vader een fietstocht maakte, bij Miaars'sen in de Vecht. De vader die zijsv zoontje nasprong verdronk. Hel zoonlje werd gered. Brand. Te Balkanen (O.) is Zcnaag- avo-nd de woning van den landbouwer H. W. Krijt geheel afgebrand; de levende have werd gered en een klein gedeelte van dc-n inboedel. De brand ontstond in een hooi berg die oolk geheel in vlammen opging. Oorzaak onbekend. A'lles was laag ver-, (ze'kerd. Lief land. Te Emmer-Conipascuunii hebben in de veenderij van den verve nor B. kwaadwilligen een baggermolen en ceir locomobiel vernield. De ex-kroonprins naar Doorn. De ex- kroonprins, vergezeld door den burgemces-» ter van Wieringen, kwam Vrijdagavond le Doorn aan om voor eenige dagen een be zoek te brengen aan den ex-keizer. Valscbheid in geschrifte. Te Helmond zijn drie personen uit Venlo gearresteerd, verdacht van valsehheid in geschrifte, ten einde zich weekabonnementen voor arbei ders, door de Ned. Spoorwegen tc doen nib. reiken

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2