BINNENLAND. BSnnenlandsch tëfeuws. Kerk en School Gemengd ISSIeyws Korte Berichten. Kunst en Kennis Landbouw en Visscherij i Een slachtoffer van eigen onredelijkheid. Voor de -prineipieële dienstweigeraars slaat gelegenheid om dienst te nemen 1 - j het verplegend personeel. Wanneer zij ziah nu werkelijk op tiet zeer humane standpunt stelden, zanden de dienstweigeraars moeten zeggen, dal zij gaarne de gelegenheid zullen aangrijpen oin, wanneer zij niet aan den krijgsdienst willen de< 'nemen, althans zullen helpen om de eventueel geslagen wonden ie ver hinden. Nu is de dienstweigeraar-hongerstaker Gro-emendaal zelfs voor dit humane werk blijkbaar niet te vinden, en dan moest het toch voor een ieder duidelijk zijn, hoe dwaas hel is een martelaarskroon te wil len vlechten voor iemand, die door een misleidende propaganda tot dergelijke verstandelijke afdwaling wordt gebracht. Terecht vestigt de „Tijd" er de aan dacht op, dat de algemeene instemming der inolie-Drion, (ten gunste van vrijstel ling van dienstplicht wegens gemoet&be- Ewaren, volgens bij de wet te stellen rege len) er op wijst, dat de bevoegde over heid bereid is, aan ernstige gemoedsbe zwaren van principieele dienstweigeraars tegemoet te komen. Mochten er Kamerle den zijn, clie vreezen, dat de Regeering in dezen niet genoeg voortvarendheid zou aan den dag leggen, dan kunnen zij altijd, door het indienen van een initdatief-voor- stel, behandeling en regeling der zaak be spoedigen. „Maar den organisators van de straat- relletjes is het niet zoozer om het Be lang van enkele zoogenaamde* idealisten te doen! Uit het geval-Groenendaal, voor Wiens verzet feitelijk geen principieele aanleiding bestaat, vermits hij in geen ge val tot oorlogvoeren zal worden gedwon gen, trachten de revolulionnaire woelma- kers politieke munt te slaan. De brallende communisten, wier partij- genooten in Rusland ondeT bedreiging met de doodstraf de arbeiders dwingen dienst Ifce nemen in het bolchewistisch leger, de manifesteerende sociaal-democraten wier tooile broeders in de landen, waar zij het heft mede in handen hebben, aan ultra- miiitarisme doen. of soldaten ronselen ivoor het handhaven hunner macht tegen de binnenlamdsche burgerij, zij weten heel goed, dat het proclameeren van Stakingen en 't opruien tot gewelddadigen opstand tegen de politie averedhtsdhe mid delen zijn om de wettige regeling van een hangend vraagstuk door de wettige over heid te bevorderen. Zij weten dat eene re geering, welke het land niet wil prijsge ven aan volslagen anarchie, verplicht is de bestaande wetten te doen toepassen en over nieuwe maatregelen niet kan be raadslagen onder revoluüonnaire bedrei gingen en straatrumoer." Wanneer de betoogers werden gedTe- jven door de echte sympathie voor den jongen hongerstaker, moesten zij beginnen Imct te trachten hem van het onredelijke zijner houding te overtuigen, omdat ai- leen door het achterwege laten van onge paste manifestaties en een rustige behan deling in de Staten-Generaal, het deMcate Vraagstuk tot een voor de personen met (ernstige gemoedsbezwaren gunstige oplos sing kan worden gebracht. Juist zij, die oprecht medelijden gevoe len met den jongen man, die, afwijkend Van een begrijpelijk idealisme, het slacht offer wordt van edgen onredelijkheid, zul len niets dan afkeuring vinden voor de politieke volksmisleiders, die ter wille van leng partij-belang door straatrumoer een noriilale oplossing trachten te verhin- Heren. I KAASBEURS TE MAASTRICHT. Op de bovenzaal van het café Centraal, Grootestaat te Maastricht, werd Zaterdag middag te 2 uur een nieuwe Kaasbeurs geopend. De Bond van RK. Kaashandelaren in (Nederland, heeft daajrvoor het initiatief genomen. De bedoelipg is, dat de Kaashandelaren lust de verschillende oorden des lands al daar zullen samen komen met hun diver se monsters van de verschillende kaas- Soorten evenals dat reedis vele jaren te (Amsterdam gebeurt. Sinds ©enigen tijd is hiervoor in vele dagbladen reclame gemaakt opdat hoo pers uit het Zuiden van ons land ©venals uit het naburige België en Duitschiand te Maastricht zullen komen, om aldaar hun inkoopen te doen en daar gelegenheid te Vinden, zelve te kunnen kiezen wat ze Wenschen te koppen. Vele handelaren zijn reeds ingeschre ven en het is te verwachten dat vele koo- pers er gehruik van zullen maken om (hier voordeelig in te koopen. De Beurs zal eiken eersten en derden (Woensdag der maand gehouden worden. Nadat de Voorzitter van den Bond van R.K Kaashandelaren de talrijke aanwezi gen in zijn openingsrede hareMjk. welkom had geheetcn, memoreerde hij, hot ont staan en de ontwikkeling van den Bond, die Bisschoppelijk en Koninklijk is goed gekeurd. Spreker herdacht in een korf woord de imoeielijke tijden, welke de Kaashandel tiidens de oorlogsjaren had doorgemaakt. Hoe de Bond, soms in samenwerking met andere kaasvereenigi.ngen, vaak allen, in het besef van hun kracht en goed recht, had geleden en gestreden in tallooze ver gaderingen zoowel aan het ministerie als daarbuiten. Spreker meent, dat ook in vredestijd Samenwerking en onderiingen sleun den handel ten goede komen kan vandaar hef plan om na een zorgvuldig onderzoek, te Maastricht een Beurs te openen; hij Spreekt de wensch uit dat onder Gods on- inisharen zegen deze nieuw geopende Beurs in belang van koópers en verkoo- pers zal groeien en bloeien in lengte van '■dagen. k FFR8TE KAMER. MSfl Vergadering van Vrijdag 1 Juli. f' HET DJAMBI-ONTWERP. Voortgegaan wordt met de behandeling Van het Djambi-ontwerp. De heer MENDELS, S.D.A.P., vervolgt Zijn gisteren afgebroken rede. Hij betoogt dat de statuten en hel contract onvoldoen de zijn om het slaatshl sg voldoende ie (waarborgen en den staat voldoende zeg- tenscliap te geven. Evenmin wordt inten sieve exproïratie verzekert!. Spreker WljsT op de taktiek van de Koninklijke om oud- ministers en hoogere ambtenaren te be noemen tot directeur of commissaris. De heer BERGSMA, V.B., zal vooralsnog niet voor het ontwerp kunnen stemmen. De wijze waarop deze zaak is behandeld geeft geen vertrouwen. De heer DE WAAL MALEFYT, A.R., acht den voorgestelden exploitatievorm het voordeeligsl voor de Indische schat kist. Hij is het wat den internationalen kant der zaak betreft met den heer Cre- mer eens. Spreker deelt mede dat de heer Colijn zich in 1922 geheel los gemaakt zal heb ben van de Koninklijke en andere maat schappijen. Min. RUYS DE BEERENBROUCK, R.K., verklaart, dat de regeering zich al leen laat leiden door het algemeen belang. Het demissionair Kabinet wil de loopende zaken afdoen waartoe behooren de bij de Eerste Kamer in behandeling zijnde ont werpen zonder uitzondering. De afdoe ning van de Djambi-oniwerpen is noodig met het oog op de Indische financiën en de internationale betoekenis van de zaak. Minister DE GRAAFF betoogt dat zui vere staatsexploitatie groote bezwaren zou opleveren. Hij houdt vol dat de Bataaf- sche een Nederiandscb karakter draagt. Reciprociteit zou kunnen leiden tot veel te groote versnippering van terreinen. De heer Middelberg, regeeringscommis- saris, behandelt enkele detailpunten. MINISTER VAN KARNEBEEK komt op tegen de beweringen van den heer Men- deis, omtrent achterhoudendheid ten aan zien van de Amerikaaiische briefwisseling. Nederland is oud en wijs genoeg om zelf te kunnen beslissen wat het wil doen met zijn petroleum. En van Amerika is geen miskenning van dit recht te vreezen. De gevoerde correspondentie zal ons standpunt aan de overzijde van den Oceaan te beier doen begrijpen. De heer KRAUS, V. B., zal ondanks bezwaren vóór stemmen omdat hij geen verder uitstel wiL Het ontwerp wordt aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. Ten 5 uur worden de beraadslagingen verdaagd tot 's.aaonds half 9. Zitting van Vrijdagavond 1 Juli. De Kamer nam de wetsontwerpen aan, inzake den handelsnaam, vereenvoudigde rechtspleging in liolite strafzaken, de kin derrechters en het onder toezicht stellen van minderjarigen, de invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht en de in stelling van een bezuinigings-inspectie. De Kamer is uiteengegaan tot nadere bijeenroeping, waarschijnlijk op 26 Juli. TWEEDE NEDERLANDSCSHE KATHOLIEKENDAG*. Zooals reeds eenige maanden geleden Is medegedeeld, zal de tweede algemeene Katholiekendag niet gehouden worden in 1921, doch in de eerste helft van 1922. Thans kan aan deze mededeeling wor den toegevoegd, dat het hoofdbestuur in zijn onlangs gehouden vergadering heeft vastgesteld, dat de tweede Nederlandsohe Katholiekendag gehouden zal worden in de Pinkster week van het volgende jaar, en wel op Dinsdag, Woensdag en Don derdag 6, 7 en 8 Juni 1922. Tevens is besloten, dat deze Katho liekendag zal plaats hebbben te Nijme gen. HENRI KUIJPERS. De heer Henri Kuijpers, directeur van het dagblad de „Maasbode", is bij gele genheid van het 12 li-jarig bestaan van het blad als ochtendblad, door Z. H den Paus benoemd tot ridder in de Orde van den H Gregorrus den Grooien. De wetteloosheid in de Levensverzeke ring. De Vereenigiing van Nederland- sdhe Levensverzekering-Maatschappijen „De Unie" heeft na studie van het Rap port en Ontwerp van Wet tot wettelijke regeling yan het Levenisverzekeringsbe- drijf een adres gericht tot den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin adr eenige zeer voorname bezwaren tegen de bepalingen van het ontwerp der Com missie kenbaar maken. Zij waardeert dat de regeeringscommissie in haar ont werp het systeem van vrijheid en open baarheid heeft vastgelegd en dringt aan op een spoedig tot stand komen eener wettelijke regeling van het Levensverze- keringS'bedrijf De vereeniging herinnert aan haar verzoek, om afgevaardigden jlier ver eeniging. vóór het indienen van een re- geeringsontwerp tot wettelijke regeling van het levensverzekeo-ingsbedrijf, over het ontwerp der commissie gehoor te wil len verleenen. Dit adres is onderteekend door; Ver zekeringsbank „Victoria", Veenkolonia le Levensverzekering-Maatschappij, Cen trale Arbeidersverzekering- en Deposito- Bank, Groof-Noord-HoHandsdhe Vereeni ging van Levensverzekering en Lijfrente FILM-VERTOONING VERBODEN. Men seint ons: De burgemeester van Amersfoort heeft de vertooning d'er „Had-je-me-maar-fi'Im" verboden om re den z.i. de zaak De Gelder te tragisch is, om voor publieke vermakelijkheid te die nen. DE TOESTAND VAN GROENENDAAL. De „N. Cnt" meldt: Uit ter bevoegder plaatse ingewonnen in lichtingen blijkt, dat de hongerstaker Groenendaal het zeer wel maakt en dat hij de kunstmatige voeding door den mond dus niet door den neus zonder eenig verzet, geheel vrijwillig toelaat, en alleen bezwaar heeft tegen de manipulatie van slikken, Over zijn gezondheidstoestand zijn dan ook geenerlei klachten. Verder wordt omtrent de zaak G. zelf vernomen, dat hem in de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen waar hjj ver toeft, een verhoor is afgenomen door den officier-commissaris, vergezeld van diens secretaris. Tot Vrijdagmiddag was nog geen ver zoek tot voorloopige invrijheidstelling bij den krijgsraad ingekomen. De behandeling zijner zaak voor dien raad zal in de eerste dagen nog wel niet plaats hebben, wijl G.'s lichamelijke gesteldheid, hoewel gelyk ge meld, bevredigend, zulks nog niet geheel toelaat. Ook al de socialistische predikanten. De Vereeniging van Socialistische Predi kanten zond aan de Tweede Kamer, de Mi- nitters van Binufenl. Zaken, Oorlog en Jus titie een adres, waarin wordt aangedrongen op de onmiddellijke invrijheidstelling van den dienslweigeraar Herman Groenendaal, in afwachting van een wet, ten spoedigste moet regelen de rechten en plichten van dienstweigeraars om des gewetens wil. HEI ONTWERP BOMANS—DECKERS. Volgens het Voorl. Verslag (Tweede Kamerj" Kan fiïert Helt Tri 0fd aïIëeBngéa Wij algemeen vereenigen met het voorstel van wet der feeeren Bonians en Deckers tot t nemen van maatregelen ter voorkoming van de inlijving der voorloopig vrijge stelde dienstplichtigen der lichting 1921. Intusschen had de overhaaste indiening van dit voorstel, op denzelfden dag, waar op de ministerieele crisis was ontstaan, op verscheidene leden niet een onverdeeld gunstigen indruk gemaakt. Deze leden acht ten het optreden van de voorstellers, waar bij zelfs de schijn van zekeren politieken wedijver niet vermeden werd, niet gelukkig. Betoogd werd het, daargelaten de vraag, of een spoedige oproeping van de bedoelde 10000 man niet op onoverkomelijke tech nische moeilijkheden zoil stuiten, de Re geering allerminst verplicht is dezen aan stonds met 1 September op te roepen en in te lijven. En wat betreft de wenschelijkheid, dat de belanghebbenden spoedig zekerheid verkrij gen omlrcnt de vraag, of zij al dan niet zullen moeten opkomen, achtten de leden, hier aan het woord, het gekozen middel, ondeugdelijk. De Staten-Generaal kunnen geen enkele wet tot stand brengen zonder de medewerking der Regeering. En het mag wel als zeker worden aangenomen, dat geen der ministers, behoorende tot het tegen woordige kabinet, zoolang dit demission- nair is, bereid zal worden gevonden, aan het tot stand komen van de wet, wordt zij aangenomen, zijn medewerking te verlee nen. Bovendien behoort volgens verscheidene leden de vaststelling van het contingent tot de onderwerpen, waarbij de leiding en het initiatief aan de regeering moeten worden gelaten. Zeer vele leden daarentegen verklaar den zich met het wetsvoorstel zeer wel te kunnen vereenigen. Vele leden spraken den wensch uit, dat de Kamer dit voorstel spoedig in openbare behandeling zal nemen en er haar goedkeu ring aan hechten. Verschil van gevoelen bestond over de vraag, welke tfe financieele gevolgen van de aanneming van dit wetsvoorstel zouden zijn. JACHT OP WATERWILD IN NOORD- HOLLAND. De jacht op waterwild in de provincie Noord-Holland wordit Donderdag 21 Juli a.s. met zonsopgang geopend. TWEEDE NEDERDANDSCH'E KATHO LIEKENDAG. Thans kan als vaststaand worden mee gedeeld, dat de 2de Nederiansdhe Katho liekendag op Dinsdag, Woensdag en Don derdag, 6, 7 en 8 Juni te Nijmegen zal ge houden worden. VORSTELIJKE GIFT. Een onbekende uitt Rotterdam zond aan den secretaris-penningmeester van het GeertGroote-Genootschap (G.G.G.) 1000 gilden voor 'it stamfonds van dit genoot schap, als bewonderaar van de Catholic Truth Society, liet spreekt dat het bestuur oprecht dankabar is voor deze vorstelijke gift. (Maasb.) DE KABINETSCRISIS. In militaire kringen gaat, volgens de „Avp.", het gerucht dat öe minister van Oorlog niet uit het tegenwoordige kabinet zal treden, doch wijziging zal brengen in het verworpen art. 27 van het Dienst- plich twelson twerp. Naar verluidt, zullen door de Tweede Ivamer de miliaire pensioenwetten toch nog voor het op reces gaan der Kamer in openbare behandeling worden genomen. PASVISA VOOR'DUITSCHLAND. Het nieuwe tarief. Zooals men weet is het tarief voor de visa op passen voor Duitschiand verlaagd met ingang van 1 Juli. Daaromtrent wordt het volgende bekend gemaakt: Van 1 Juli af zullen voor pasvisa (schrijf- en portokosten inbegrepen) de volgende tarieven gelden: a. Voor een verblijf in het kleine grens verkeer 1.80. h. Voor de uitreiking van een reispas ƒ6,60. c. Voor het waarmerken van een pas: 1. voor heen- of doorreik f 9; 2. voor een been- of terugreis of een door- of terugreis 9; 3. voor meerdere heen-, door- of terug reizen (doorloopend visum); voor 3 maanden 15; voor 6 maanden 24; voor 12 maanden 36. De pas-kosten vervallen, wanneer ge lijktijdig een bedrag voor een visum moet worden betaald. Duitsdhers behoeven voor hun terugkeer naar Duitschiand geen visum. Zij dienen zich echter wel voor hun terugkeer naar Nederland van een visum voor de terug reis te voorzien, dat dan als terug-, door reis of doorloopend visum verstrekt zal worden voor de helft van het bovenge noemde tarief. Overigens wordt onder geen voorwaar den een vermindering van de tarieven toe gestaan. Verkeer en Posterijen. BESTELGOF.D-VERZEKERING. Naar de „Maasb." verneemt, kunnen thans bestelgoederen (gewoon- en snelver- voer) ten vervoer aangeboden aan de sta tions en de kantoren der firma van Gend en Loos thans verzekerd worden tegen diefstal, beschadiging vertraging enz. door opplakking van zogels der Algemeene reis bagage en goederenvorzekeringmaatschap- pij te Amsterdam. Uit onze Oost. WAARSCHUWING TEGEN COMMUNIS TISCHE CURSUS-LEIDERS. Uit Semarang wordt aan de „Sum. Post" gemeld: Gisteravond had hier de eerste commu nistische cursusvergadering plaats. Er wa ren 18 inlanders bijeen. Semiaoen deelde mede, dat hij door den resident was ge waarschuwd, en vroeg om stemming over al of niet voortzetting. Hij stemde zelf blanco. Twee personen stemden voor, 16 tegen het voortzetten van den cursus, waarna de bijeenkomst werd opgeheven. DE ZUID-LIMBURGSCHE MISSIE-WEEK. De feestelijke opening heeft te Maastricht plaats Zaterdag 9 Juli, 3 uur 's-namiddags, de sluiting is bepaald op Zondag 17 Juli, des avonds 7 uur. Gedurende de missie- week is de Centrale gevestigd in de Leo- Stichting, Breedestraat 17, Maastricht, waar alle inlichtingen, kaarten, program ma's, missieboeken, insignes, missieliederen te verkrijgen zijn. Bij de opening zullen de klokken van alle kerktorens de Missieweek inluiden. In deze missieweek zal dank zij het ini tiatief van den R.-K. Academischen Kring te Maastricht '1 Eerste Nederiandscb Mis siecongres gehouden worden en wel van 1214 Juli. Met dit congres zullen verschil lende feestvergaderingen gepaard gaan. Ge eerste gföoïe' algemeene Volksverga dering wordt Zondag 10 Juli in het Stads park gehouden met medewerking van de Kon. Harmonie en hel bekende Jongens koor van broeder Justinus, terwijl pater B. H. Molkenboer O. P. een rede zal houden. Donderdag 14 Juli spreekt pater dr. Jac. v. Ginneken S. J. in den Schouwburg over „Het kruistochtplan". Bene Kindermissie- spel wordt gegeven onder leiding van mej. AJard, terwijl levende beelden met zang onder leading van mevr. Derilla vertoond zullen worden. De slotvergadering heeft plaats in de St. Servatmskerk op Zondag 17 Juli 's avonds om 8 uur. De feestrede wordt gehouden door pater Borromaeus de Greeve O. F. M. De clou van de Missiefeesten wordt de Hïstorsiche Missieoptocht, welke Zondag 17 Juli gehouden wordt. Deze optocht belooft olie vorige te Maastricht gehouden, te overtreffen. De algemeene leiding berust bij den heer Alph. Otterdissen, die op dit gebied zijn sporen verdiend heeft. De optocht stelt voor „de weg van het Evangelie" door den loop der eeuwen in de 5 werelddeelen. PROTESTVERGADERING TE ROTTERDAM. Ook Rotterdam heeft zijn protest vergadering gehad in zake den dienst weigeraar Van Groenendaal. De re- volutionnaire kopstukken v. Ravesteyn, Eldering, Eckhard en Kolthek voerden Donderdagavond op die vergadering hel woord. Er waren ongeveer 2000 hoorders. De bijeenkomst had een kalm verloop en besloot met de aan neming van een motie, waarin de in vrijheidstelling van Groenendaal en die van De Ligt worden geëischt. Na afloop wachtten eenige honder den nieuwsgierigen op den Goudschen SingeL Er viel geen enkel incident voor. DE WIJNHANDELAAR-DIRIGENT. Een bekend dirigent van een be kende café-concert-gelegenheid te Rot terdam is, volgens het „R. Nbl.", be halve een groot musicus, een niet on handig zakenman. Hij doet in zijn vrijen tijd o. a, ook in wijn. Dezer dagen liet hij zich bij een directeur van een der machtige scheepvaartondernemingen aandienen. Hij werd beleefd ontvangen, maai de reeder keek hem toch wat vreemd aan. Kent u me niet? vroeg de mu sicus, lichtelijk gepikeerd. Jawel, ik heb* u wel eens gezien.... aarzelde do reeder, maar ik weet toch niet.,.. Ik ben de dirigent van de café- concertzaal.,.. Ach zoo, ja juist.,, en wat is er van uw dienst? Ik ben ook wijnhandelaar, ant woordde de dirigent, en nu kwam ik u vragen of ik niet in aanmerking zou kunnen komen voor de leverantie aan uw schepen. Ik dacht, u zou een kunstenaar ook wel eens in de gunst willen doen deelen.,.. De reeder keek wat onthutst. Wijnleverancier op onze schepen.,..? Ja mijnheer, hier hebt u mijn prijslijst, heerlijke wijn..,. De reeder bekeek aarzelend het boekje en zei toen: Ik wil er graag eens over den ken. Maar op het oogenblik spijt het me. Ik heb juist gisteren een or- dertje turn Mengelberg gegeven, weet u. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. De heer Marcus LevyPolak, van de fir ma Drukker en Polak te Amsterdam, is Woensdag gedood bij een auto-botsing in de buurt van het kasteel Donington (Enge land) terwijl hij met een gezelschap van nog drie personen op weg was van Lon den naar Manchester. De auto werd op zij geworpen door een lorrie. De heer Polak, die in de auto sliep, was dadelijk dood. De heer Drukker en e>en fabrikant uit Londen werden gewond. De chauffeur brak oen sleutelheen. Volgens te Amsterdam ontvangen berich ten is de heer Drukker weinig ongedeerd en zou de fabrikant, de heer Beal uit Lei- cester, aan de bekomen verwondingen overleden zijn. DE HOOEDOURSUS. Men 6eint uit Kampen aan de „Msb." Officieel is hier bekend geworden dat de hoofdcursus voorloopig te Kampen blijft. DE RELLETJES IN DEN HAAG. In de Residentie was het Vrijdag veel rustiger dan de vorige dagen. In het Volksgebouw werd niet vergaderd. Dit neemt niet weg, dat zich op de Prinse- grackt zeer vele nieuwsgierigen bevon den. Daar bereden politic echter voort durend patrouilleerden waren zij ver spreid en stelden zich alleen groepjes op aan den ingang van de zijstraten om bij eventueel© charges daarin te kunnen vluchten. Bij do Brouwersgracht vormde zich herhaaldelijk een haag van menschen, die echter nu en dan weer uit elkaar werden gejaagd. Bij de 's Gravenzande- laan zoowel ais op de Groote Markt ston den vele groepjes af te wachten of er iets gebeuren zou. Het Haagsche Vakcoinité en de I. A. M V. hebbben een manifest verspreid, waarin wordt opgewekt Maandag a.s. den arbeid naer te leggen en te komen op de openluchtmeeting des middags 2 uur. DE BRAND TE KATWIJK. Omtrent den brand, die de villa van den beer Hartz te Katwijk verwoest heeft, vernemen wij nader, dat omstreeks middernacht mevrouw Visser den brand ontdekte in een kist welke bestemd was wn schilderijen in te pakken en die stond op een zolder naast haar slaapkamer. Een brandende kaars had zij in den bals van een flesch geplaatst en op den zolder neergezet en toen zij zich eenige oogenblikken had verwijderd zag zij bij terugkeer dat de kist vuur gevat had. Zonder iemand van de huisgenooten, die allen reeds te bed lagen, te waarschuwen, heeft zij nog getracht den brand te blus- scben'. Dé waterleiding gaf echter bijna geen water en de hoeveelheid was riet voldoende om de vlammen te bluss* hen. De heer B. hoorde het geknetter van de vlammen, waarschuwde de andere" gas ten, dat er brand was en met vereende krachten hebben de huisgenooten ge tracht hetzij met kleine beetjes water hotzij met droog of nat zand den brand te blusschen. Doch alles bleek vruihte- loos. Toen men bemerkte dat er geen blusschen meer mogelijk was, werden de negen slapende kinderen in de villa ge wekt en werden inmiddels de bewoners van bet naastbijzijnde pand gewaar schuwd, om hulp te verleenen en de politie en brandweer te roepen. Toen de stoomspuit op de plaats des onbeiis was aangekomen en aan de brand- kranen was aangesloten, bleek het dat er geen voldoende wateraanvoer was. De heer L. stelde zich onmiddellijk beschik baar om naar de waterleiding te rijden, per motor, om te verzoeken om meer wateraanvoer. Niettegenstaande er meer druk gegeven werd, bleef de aanvoer onvoldoende om den brand to blusschen. Ongetwijfeld liad men anders dezen brand kunnen beperken tot het Noorde lijk gedeelte van het pand. Nu was hot geheele perceel aan de vlammen prijs gegeven. Een zee van vonken viel op do daar achter gelegen panden. Al3 een wonder kan het worden beschouwd, dat deze wo ningen geen vuur gevat hebben en dit to meer wijl er daarachter drie of vier hooibergen stonden. Deze bleven behou den doordat men ze zoo spoedig mogebjk met zeilen afdekte. Do bewoners vluchtten bij tientallen uit hun woningen, de meesten half ge kleed. De kinderen van den heer Vis ser worden opgenomen door de familie T. en brachten daar den nacht door. Behoudens een paar meubelstukken moest alles aan de vlammen worden prijsge geven. Ook een groot aantal schilder stukken van den heer V. zelf konden niet in veiligheid worden gebracht, dccb waren een prooi der vlammen. Hot ergste werd de eigenaar, de heer Hartz, door dezen brand getroffen. Naast het atelier waren diens schilderstukken in kisten neergezet. Al zijn werken die hij in den loop van ongeveer ^jertig jaren had vervaardigd, ongeveer 6000 stuks, zijn in enkele uren tijds verbrand. Hieronder waren stukken van groote waarde. Daar hij niet verzekerd is, be- toekent dit voor hem, naar men schat een schade van ongeveer f 100.000. Hot pand, dat in 1912 werd gebouwd, was slechts laag verzekerd. DE GESTOORDE MARKT TE 's-HAGE. De kooplieden in den Haag, hebben er Vrijdag onder mosten lijden, dat er sedert de laatste dagen op de Prinsegracbt, rel letjes plaats hobben. Zij moesten al om 3 uur hun kraampjes afbreken, hetgeen dan ook is geschied. Wel vonden do marktventers dezen maatregel mmder aangenaam, doch over 't algemeen werd de bepaling nogal gemoedelijk opgeno men, en zelfs als reclamemiddel ge bruikt. Zoo deed één der kooplieden zijn waar tegen billijker prijzen van de band, omdat het „vandaag revoluusje" was. Een ander gaf uiting aan zijn spijt, door aan een boom een biljet aan te plakken, waarop hij, met mooie, geklemde let ters, zijn „geaohte clienteelle" kond deed. dat „waar Zaterdag geen markt is," zijn koek daar en daar te verkrijgen was. Een confrater van dezen handigen koek- handelaar wees er eveneens zijn klanten op, dat zij Zaterdag niet van zijn „fijne bbesquit" verstoken behoefden te blijven. Om 4 uur wa^de markt geëindigd, al moesten er eenige kooplieden tot een beetje vlugger inpakken worden aange maand. Doch de mee3teu pakten stilletjes hun biezen, om naar huis tos te gaan. LEGENDE VAN DEN UTREGHTSGHEN KLOOSTERGANG. Aan ieder oud1 bouwwerk is de een of andere legende verbonden. Zoo heeft de SI. Jan te. 's Hertogeriboscïi b.v. zijn ver haal vande mlddeleeuwscben werkman, die zich te groot achtte om een pannetje met erwten leeg te eten. Ook aan de Urechtsche Kloostergang is een merkwaardige geschiedenis verbonden Wie de vensters van deze prachtige go- thieke galerij (ten onrechte zijn ze met glas-in-lood opgevuld) goed bekijkt zal bemerken dat hel uilloopen der steenen spijlen in de spitsbogen telkens op ver schillende wijzen is op gelost In ieder henster heeft (het beeldhouwwerk aldus een anderen vorm. Eén der ramen intus schen, gedegen in den Zuidhoek,, heeft iels zeer bijzonders Op bedriegelijke wij ze is in zijn spitsboog een touw uitgebei teld, dat tot taak schijnt te hebben de fragiele, uigtehouwen steen hij elkaar te binden. Op ©enigen afstand1 zou men zwe ren met een eciht touw te doen te heb ben, zoo keurig is het geheileld en men is dan ogk ol geneigd zijn verwonde ring uit te spreken over de weinige zorg die men aan dit bouwwerk besteedt, als men tot de ontdekking komt te zijn beet genomen. Wat is nu het uit de middeleeuwen overgeleverde verhaal omtrent dit touw? Een vader en zijn zoon, beiden steen houwers. waren aan 't werk aan het beeld bouwwerk van de Kloostergang, toen ze ruzie kregen. Daarbij kwam bet tot har- de woorden. De vader verweet den zoon dat hij een werkman ban niets was, een prulkerel, een beunhaas in ziin vak, nog niet in staat om op fatsoenlijke manier een rozet of'een kruisbloem te beitelen. De zoon Het zich dat niet aanleunen en gaf op zijn beurt z'n vader van katoen, die natuurlijk allerlei leeliiks kreeg le booren over zijn conservatisme, zijn achterlijkheid, zijn vastgegroeidheid aan oude methoden. Enfin, soortgelijke ru zies konten niet meer onder de vakmen- schen helaas, doch des te meer onder kunstbeoefenaars, ook tegenwoordig voor De zoon behield uit de ruzie bet ver langen om op zijn papa eens origineel wraak te nemen en hem meteen te be wijzen dat hij niet zoo'n beunhaas was als de oude heer wel wilde doen voor komen. Dies wachtte hij het schaftuur af en beitelde iu het raam waaraan ze Serig warëfi liet touw uff, dat thans nof iedereen verwondert door zjjn groote mt* tuuigie trouwheid. Toen de vader na den noen weer aan bet werk wilde tijgen, zag hij tot zija verbazing dat men een touw om zija gothische lijnen had gebonden. Nog niet erg in zijn humeur, greep hij mopperend naar z'11 mes om te zien hoe het op dat „touw" afschampte. Nu kreeg l>tj pas in de galen wat eT aan de hand was, waarop hij diende te erkennen, dat de jeugd toch ook nog wei eens val goeds kan presteeren. Aldus de legende van de Utredhlsch® Kloostergang, vertelt het „Centrum." EEN VREEMDE ZIEKTE EN IEPEN. Weinigen is het tot beden bekend, dat er een ziekte heerscht onder d» iepen, die zeer kwaadaardig is en zich reeds over hot gajische land heeft uit gebreid. In 1919 werd Sj voor het oorst waar genomen. De ziekte openbaart zich plotseling door een verdorring der uiterste takken van den top, om zioh vervolgens snel te verbreiden over den goheelen boom, die in zijn geheeol een schraal voorko men geeft Het volgende j'aar zijn de takken van don top door, en de geheele boom kwijnt Stam en wortels vertoonen direct na het optreden der ziokte bruine vlekken. Do ziokte openbaart zich soma in Mei, maar ook later bij jonge zoowel ala oude boomen. Vooral echter schijnt bijzonder vatbaar te zijn do Ulmus momontalis meer dan de Ulmus campestris. De kiem der ziekte is tot beden on bekend ondanks de vele onierzoekingea van don „Plantenziektekundigan Dienst" te Wageningen. Er zijn derhalve ook geen middelen bekend ter bestrijding. Een hotcldief achterhaald. De poli tie te Enschede lieeft als da'der van den,10 't hotel Industrie aldaar gepleegden dief stal van geld en vele gouden, zilveren en diamanten sieraden opgespoord, oen vroo- geren huisknecht van 't hotel, thans wonen de in Epe LW. Overreden. Donderdagnamiddag werd op de Groest te Hilversum bij de Veer- straat de 70-jarige De G. door een auto aangereden hij het oversteken van de straat Het vrouwtje werd opgenomen met inge drukte borst en gebracht naar de R.-K. Zie kenverpleging, waar de zwaar gewonde ter stond is bediend. De politie onderzocht na het ongeval in hoeverre de autobestuurder schuld kan hebben door te snel rijden. Brand. Te St. Johannesga (Fr.) U de vlam in de braadpan geslagen en brand ontstaan in de boerderij van J. Blokzijl, die geheel vernield werd. Twee rundere» en een geit kwamen om. Niets was ver zekerd. Lijk gevonden. -Te Winschoten is het lijk eener onbekende dame in een gracht gevonden. Diefstal. In feet begin van dez* week werden 4e Si'tard ten nadéele vai Maria B. ontvreemd een spaadbankboek. je waarop een bedrag van f 280, twea gouden damesringen en oen gouden hals ketting. Van dezen diefstal werd ver dacht een zekere V., die Donderdag dooB de recherche le Maastricht is aangehou den en bekend heeft zich aan 't misdrijf te hebben schuldig gemaakt. GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETEN SCHAPPEN. AMSTERDAM. De directie der N.V. Gebouw voor Kun. sten en Wetenschappen te Amsterdam, directeur de lieer G, II. Koopman, deelt ons mede, dat de N.V. eigenaresse is ge worden van de beide woonhuizen De Lai- resseslraat No. 5 en 7. welke onmiddel lijk grenzen aan hot terrein D, Lairesse- straat hoek Obrechtstraat, waarop het Gebouw voor Ivunslen en Wetenschappen is ontworpen. De overdracht der beide huizen heeft Vrijdag 1 Juli plaats gehad, evenals dit van het bouwterrein ten overslaan van den notaris E. Heimans. Met den aankoop van de beide huizen, hierboven bedoeld, welke tezamen niet minder dan 36 kamers bevatten, beoogt de directie eerstens, te zijner tijd hare ad ministratie te vestigen in de eigen omge ving van het Gebouw. Voorts zal een deel der ruimte worden ingericht voor da kantoren der regie en der technische dien sten, alsmede zullen een aantal kamera beschikbaar worden gehouden voor kun stenaars van elders, welke ais gasten in het gebouw zullen optreden. Te dien einde zal eene directe verbinding worde» gemaakt tusschen het woning-Jkomplex en hot ontworpen plan, zoodat van de ge projecteerde schouwburgen uit, het kanto ren- en hotelgebouw direct zal zijn te be reiken. De directie der N.V. Gebouw voor K. en W. meent, dat zij, met den aankoop de. beide huizen zich oen belangrijk bezit heeft verworven, dat ongetwijfeld hen, dis met de plannen dpr directie sympathise© ren, belang zal inboezemen. CONTROLE OP DE HARING. In de vergadering van de Recdersveree- niging voor de Nederlandsche haringvis- scherij te Scheveningen gehouden, is Ier sprake gekomen de u*enscliclijkheid vat een controle op haring buiten de ovenheids bemoeiing. De heer Uitdenboogaerdt uit Vlaardingen meende, dat de Reedersveree- niging een controle moest invoeren op de voor export bestemde haring en dan de afnemers in binnen- en buitenland op dezi keuring moesten wijzen. De belangen vai reeders en bandelaars gaan bier dcnzelfden kant uit en zoo kan de reputatie van da Hollandsche baring op de wereldmarkt weder worden gevestigd. Verschillende sprekers voerden hierover het woord, waarbij op de bezwaren van een verplichte keuring werd gewezen. De than» te Vlaardingen en Maassluis bestaande niet- verplichte keuring werd echter zeer toege juicht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2