„ONS BLAD" pm BUITENLAND. BINNENLAND. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: FEUILLETf >N Onder Vaische Vlag 14e JAARGANG Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25; elke regel meer f 0 25; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor uitbetaling per plaatsing f 0.60. f 400-, f 200,-, f 100,-, f 6O,f 35,-, f 15,-. Brieven uit Frankrijk "gemengde buitenl. be richten. DE HUICHELENDE COM MUNISTEN. No. 223 WOENSDAG 6 JULI 192/ NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD per kwartaal voor Alkmaarf 2. Voor buiten Alkmaarf 2 85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger. ADMINISTRATIE No. 433 REDACTIE No. 633 HKT BEVOLKINGSVRAAGSTUK IN FRANKRIJK. Kei is een niet te weerspreker feit dat Frankrijk gebukt gaat onder het tekort aan arbeidskrachten, vooral in het landbouwbedrijf. Men gevoelt thans maar al te sterk den invloed van het geringe aantal geboorten, van de ontvolking die in den loop der jaren heeft plaats gevonden. Het is niet alleen de oorlog die Frankrijk beroofd heeft van een groot aantal jonge man nen, die hun leven voor het vaderland hebben gegeven. Zeker, 1 y2 millioen mannen, in de kracht van hun leven weggerukt, het is een ontzaggelijk ge- taf dat ook in de toekomst van invloed zal zijn op de toename der bevolking. Maar reeds lang daarvoor was een groo- te afname van geboorten waar te ne men. Andere oorzaken hebben daartoe geleid, het verlangen vrij en onafhanke lijk te kunnen leven, zonder de zorgen van een groot gezin, zich financieel ruimer te kunnen bewegen, in één woord om het leven in volheid te genie ten, hebben zij hun eerste plicht ver zaakt. Zij vergaten daarbij dat juist het gezinsleven de grootste vreugde biedt en het kind de zonnestraal is in het menschelijk bestaan. Enkele cijfers om dien achteruitgang voor den oorlog duidelijk te maken. In 1880 bedroeg het aantal geboorten in Frankrijk 920.000 terwijl het in 1911 slechts 742.000 bedroeg, de kindersterf te was er ook grooter dan in andere lan den, ongeveer 20 op de duizend, tegen 17 en 16 in Duitschland en Engeland en zelfs 14 in Zweden en Noorwegen. Holland staat tusschen deze laatsten in. De oorlog heeft als op zoovele andere punten Frankrijk ook op dit punt wak ker geschud. Men heeft ondervonden hoe betrekkelijk gering het aantal sol daten was dat men in den strijd kon voeren, en men vroeg zich af, zouden wij niet eerder en vlugger hebben over wonnen indien onze bevolking om vangrijker was geweest. Doch niet deze vraag is het die ten slotte de belang Stelling waard is, niet of meer mannen opgeleid kunnen worden, om het vader land te dienen, niet of een oorlog gebaat tou zijn geweest met nog meer slacht offers, is van beteskonis, er is een hoo- gere wet, die de vrijwillige ontvolking verbiedt. En het al of niet gehoorzamen aan die Godswet, die tevens een natuur wet is, brengt met zich mee de welvaart en vooruitgang van een bevolking of den zedelijken en materieelen achter uitgang. Men heeft, God zij dank, de oogen niet gesloten, die geopend waren door den oorlog en van alle kanten wordt er op aangedrongen, worden maatregel er getroffen orn de groote 'ezinnen ih gunstiger levensvoorwaar den te plaatsen. Niet zonder angst tag men de toekomst tegemoet, rees het spook van een verdere ontvolking op, dat de statistiek maar al te duide lijk in cijfers had uitgedrukt, en die aantoonde dat Frankrijk in 1950, minstens 4 millioen inwoners minder zou tellen als op dezelfde wijze werd voortgegaan. Wij moeten dankbaar zijn dat thans een kentering is gekomen, maar alvorens te wijzen op de verschil lende maatregelen, die getroffen wor den, dienen wij echter er op te wijzen dat slechts een inniger geloof en een absolute gehoorzaamheid aan de wetten der kerk het resultaat kan brengen dat men van menschelijke voorschrif ten en materieel gunstige levensvoor waarden verwacht. Indien niet het be sef doordringt dat ieder kind een ge schenk van God is en de gezinsvreugde verhoogt, zal het weinig baten of een regeering de groote gezinnen bevoor deelt. Minister Clemenceau heeft indertijd een commissie in het leven geroepen om dit vraagstuk, de toename der be- voUing, te onderzoeken. Twee ge dachten gaven leiding aan de eventueel mies toekennes bij de geboorte, voor rechten schenker, aan groote gezinnen, vrijstelling van belasting en militairen dienst, en de formaliteiten aan het hu welijk verbonden, vereenvoudigen. Vooral de financieele voorrechten ver- diene onzen goedkeuring. Het is niet meer dan billijk dat zij, die grootere zorgen en lasten dragen en door hun vele kinderen het land onschatbare diensten bewijzen, op deze wijze tege moetkoming ondervinden. Zonder twij fel zal in deze richting worden voort gegaan. Reeds hebben verscheidene landbouw-organisaties het goede voor beeld gegeven en een van de grootste heeft sedert 1 Januari belangrijke be palingen vastgesteld. Zij keert een premie aan haar leden uit van 50 frs. per maand én wel gedurende twee maanden vóór en twee maanden na de geboorte van het kind. Bovendien geeft zij premies en wel maandelijksche, 10 frs. voor het derde, 10 frs. voor het vier de, 15 rs. voor het vijfde en 20 frs. voor het zesde en volgende kind tot deze den 14-jarigen leeftijd hebben bereikt. De groote bedragen hiervoor noodig, worden verkrégen doör bijdra gen in evenredigheid tot het aantal Hectaren grond dat de leden bezitten en dat ongeveer 4 frs. per Hectare bedraagt. Nog is het aantal niet groot dat bijdragen in deze kas stort, maar de instelling is nog te nieuw om reeds de gehoopte resultaten bereikt te kunr nen hebben. Het wijst er in ieder geval op hoe men doordrongen is van het idee dat een toename van bevolking een dringende eisch voor Frankrijk is. Op hygiënisch gebied, om de kinder sterfte tot geringere afmetingen terug te drijven wordt ook met kracht ge werkt en de op het oogenblik aller aan dacht trekkende tentoonstelling van moederschapszorg is een bewijs dat men zich bewust wordt van de verheven taak, die het menschdom in dit opzicht heeft te vervullen. Geen land dat een vruchtbaarder bodem heeft dan Frankrijk, maar dat zoozeer de krachten mist om een rijken en vollen oogst binnen te halen. Moge de toekomst ons toonen dat er thans werkelijk een verandering ten goede js gekomen, mogen vooral zedelijke, maar ook materieele voordeelen er toe mede werken, de bevolking van Frankrijk in belangrijke mate te doen toenemen. Voor de toekomst van Frankrijk is het noodig'dat ieder, er van harte instemt met dat zonnige gezegde „Als het kindje binnen komt, juicht gansc'n het huisgezin." Parijs 20 Juni 1921. Mr. P. v. S. De toestand in leriand. De stand der onderhandelingen. De geheele pers is öplimis>tisc.h gestemd ten aanzien van de onderhandelingen over •den vrede voor Ierland. De „Times" zegt: In kringen, waar eenige dagen geleden nog getwijfeld word, of de Valera voor het houden van een conferentie naar Londen zou komen, acht men den toestand door de conferentie gisteren te Dublin, gewijzigd. Het wordt nu niet alieen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk geacht, dat de Valera Lloyds George's uilnoodiging zal aanvaar den. De „Times" en andere bladen zeggen voorts, dat Maandagavond officieel te Du blin werd medegedeeld, dat Smuts te Du blin zou aankomen en met De Valera en andere Iersc'he leiders een onderhoud zou hebben. In officieele kringen ie Londen verklaart men, dat Smuts' bezoek van par ticulieren aard is. Hoe het ook zij, con cludeert de „Times", het bezoek zal van het hoogste belang zijn. Lord Midielon deelde bij zijn terugkeer van de conferentie te Dublin met de Va lera in een interview te Holyhead mede, dat hij tot zijn spijt niet in staat was, bij zonderheden van het resultaat der confe rentie te geven, daar de afgevaardigden waren overeengekomen, thans niets voor publicatie mee te deelen. Voor zoover hem- te nprnp" zeil' betrof, had hij reden om voldaan le n maatregelen. Men wilde pre-'zijn over de gemaakte vorderingen. Hij VRIJ NAAR HET DUITSCH. TWEEDE DEEL. 32. „Dat is het juistik weet niet, wat ik moet doen. Gij moet mij tijd laten urn er over na te denken." „Wij komen over eenige dagen weer hier, aanstaanden Zondag bijvoor- oeeld, en dan zult gij ons zeggen, waartoe gij besloten zijt." Tita schudde het hoofd. „Mijnheer Guthbridge komt tegen het einde der veek terug. Hij zou ons hier kunnen vinden." „Dat zou nog niets zijn 1" riep He- 'e,:a. „Wij behoeven hem niet te vree- t8r> menschen van zijn siag zijn altijd lafhartig." „Neen, neer., gedurende zijne aan wezigheid op Guru-gun moogtgij geen kon niet meer mededeelen, dan dat men eenige beslissingen had genomen. Lord Oranmore, eveneens geïnterviewd deelde mede, dat het verlangen naar vrede den boventoon voerde. De Valera en de Dublin Universiteit. De Engelsche bladen melden, dat De Valera candidaat is gesteld voor het Chan- cellor-schap der nationale universiteit van Ierland, ter vervulling der vacature, ont slaan door het overlijden van den katho lieken aartsbissoh-op van Dublin. Sir Harry Brittain gewond. De correspondent der „Daily News" seint dat het parlementslid Sir Harry Brittain, die thans als leider eener groep Britsehe journalisten een officieel bezoek aan Bel gië brengt, met nog twee andere journalis ten gewond werd in een automobielongeluk in de buurt van Spa. Hij weid naar het ziekenhuis vervoerd en het heet, dat zijn verwonding ernstig is. Een nader Reuler-lelegram meldt, dat vijf personen bij het ongeluk licht gewond werden en hun toestand geen reden geeft lot bezorgdheid. Chamberlain en Zuid-Ierland. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" verneemt, dat mi nister Austen Chamberlain, de leider der Unionisten, zijn gewicht in de weegschaal heeft geworpen ten gunste van een ver zoening met Ierland in den Kabinetsraad, die besloten heeft om vredesonderhandelin gen met de Valera te openen. Dit is van beteekenis, als men bedenkt, dat liet vorig jaar October de onderhandelingen werden afgebroken, als gevolg van de houding van Bonar Law, Chamberlain's voorganger en Sir Edward Carson. Chamberlain, onder steund door Lord Birkenhead, stelde zich op het standpunt, dat. „vergeven en verge ten" de grondtoon van 's-Konings Bood schap diende te zijn en dat zij diende ge volgd te worden door een onvoorwaarde lijk voorstel voor een conferentie. Gezegd wordt, dat in het bijzonder twee factoren op de houding van Chamberlain invloed hebben gehad. Ten eerste heeft hij het oor geleend aan zijn adviseurs, die van meening zijn dat een oplossing van de lersohe kwestie de eenige hoop voor de regeering kan uitmaken om nieuwe verkie zingen met-succes te doorstaan. Ten tweede houdt een vredelievende oplossing van het probleem ten nauwste verband met den fcegehwoordigen finaneieelen toestand, daar thans millioenen worden uitgegeven ter uit voering van de geweldpolitiek in Ierland* Chamberlain zon kraclitigén steun hebben ontvangen van Sir Robert Hornè en daar door zou ten slotte ook Lloyd George zijn overreed. De Poolsche opstand in Oppcr- Süazië. De politie. Vólgens een rondschrijven van den in- tergeall-icercicn controleur in -het district S-trelitz zal de nieuwe gemeentelij.ke po- liiie in O.-S. onder den burgemeester staan, die voor haar daden verantwoorde lijk is. Zij die meegedaan hebben aan den op stand kunnen geen deel uitmaken van dit corps. Certificaten zullen door den Ambisvorstcher afgegeven worden. De ontruiming. De intergealli-cerde. commissie maakt bekend, dat de terugtocht der Polen op 2 en 3 Juiii, volgens de voorschriften ge schiedde. Tusschen Oppeln en Beutnen loopen do treinen weer; lot aan Gleiwitz is het tele fonisch verkeer -hersteld. Pro-Poolsche betoogingen. De -fcevoiking van -liet plebisciet-gebied, dat tot op -heden door de opstandelingen bezet is geweest, heeft Zaterdag een bc- topging ge' ouden om met Polen verec- n:gd le w- den. De huizen waren met de nationale vlaggen versierd en groote op tochten trokken door de stralen. In ver gaderingen werd den ^opstandelingen hul de gebracht en geprotesteerd tegen -den terugkeer der Duitsche autoriteiten. De genomen besluiten zijn aan de intergeal- tieerde commissie meegedeeld. Ernstige ongeregeldheden ie lleiii'hen. Tijdens het binnenrukken van Bngel- sclio troepen in Beulhen, die door de bevolking luide begroet werden, viel plotseling do Fransche waoh-t de menig te met kolven en gummistokken aan.. Er vielen schoten, waarbij een Eransch majoor cn verschillende Eransche solda ten weiden gewond. Toen de menigte poogde een gewond burger in een huis te dragon, traden de Eransehen opnieuw tegen de menigte op. Door dit optreden kwamen verschillende vrouwen en kin deren om het leven. De Eranschen namen 20 burgers van Beuthen als gijzelaars in arrest, waaron der dc eerste en .tweede burgemeester. De-- namiddags werden de hoofdstraten ddotu- de Engelsche troepen bezet en dc -ust herstek). DE KONING EN DE KONINGIN VAN BELGIë TE LONDEN, riet Belgische Voirs-tenpaar is eenige dagen op bezoek in Engeland. Le Engelsche koning heeft aan het gastmaaldat ter eere van het Belgische vorstenpaar plaats had, een toast gehou den. Hij zeide volgons een B. T. A.- telegram ervan overtuigd t? zijn, dat zijn gr.hocio volk zonder uitzondering er mee zou instemmen zoo hij het Belgische vorstenpaar van harle welkom heette. De koning herinnerde aan de opofferingen en ontberingen die dc Geallieerden zich gemeenschappelijk hadden getroost en aan de triomfen, die. zij gemeenschappelijk had Ion gevierd. De figuur van den ko ning en die van zijn heldhaftige toege wijd o echlgenoote zouden in de geschie- nis als voorbeeld en leidslieden blijven schilferen. Hoewel Belg'.d niet ongeschon den nit den oorlog was te voorschijn gekomen, zete zijn materieel herstel zich met buitengewone snelheid voort, dank zij vooc een groot deel don ondoofbaren geest en verrassende werkzaamheid van zijn volk, terwijl zijn rc-geering onder de mo gendheden van Europa een positie in nam, dio zij - to danken had zoowel aan de wijsheid harer leidei'3 als aan den mortelen invloed, die van haar gedrag uitgaat en dien zij onvermoeid in dienst stolde van het gemeenschappelijk doel van den vredo. De koning der Belgen antwoordde dat de koningin en de koning zelf uiterst gevoelig waren voor de hartelijke ont vangst, (lio hun was ten deel gevallen en dat het Belgische volk zeer gevoe lig was voor de vriendschap, die hun bij rteze gelegenheid zoo gul bewezen werd- België zou nooit vergeten dat Grort-Britannië zjoli in den oorlog had gast l.i tot het afdwingen van eerbied voél Oi'JragcE cn het verzekeren van Belgiii's onafhankelijkheid. België twij felde er niet aan, of, zoo in de toekomst- zijn integriteit opnieuw mocht worden bedreig!, Engeland opnieuw zijn zwaard in do schaal zou werpen. De koning weidde verder uit over de handelsbe trekkingen, dis België cn E-ngcland nauw verbonden en slechts konden bijdragen tot het BUCCC3 van de gemeenschappe lijke pogingen der"*be!do landen en de komst van een cconomischen vrede, waar op do volkeren zoozeer hoopten. Hij her innerde ook aan hjt feit, dat de beide volkeren in eikaars nabijheid aan dezelfde groote b eschavingstaak arbeidden in den Congo, Zuid- en Oost-Afrika. Hij her dacht ten slotte wijlen Kitchener en miss Oavell. HET RPOCES STENGBR—CRUSIUS. Na-dat het O. M. in liet proces tegen majoor Crusius een gevangenisstraf van 2Yr jaar had g-eëisc-h', vo-lgden de plei dooien der verdedigers. De eersle verdediger wees er op, dat het toch een eigenaardigen indruk moet maken, wanneer een man, die alle krach ten heeft ingespannen om zijn vaderland te verdedigen, met gewone misdadigers gelijk wordt gesteld. Aan den anderen kant -klinkt het afs een hoon als in naam van het overal geschonden volkenrecht een dergelijke aanklacht wordt ingediend. Men behoeft slechts te denken aan de hongerklok kade van -Engeland cn de Fransclie „néttoyeursT Bewezen acht de verdediger alleen, dat Crusius het bevel lot doodschieten van gewonden te goeder trouw heeft doorge geven. Een Franseh rechtsgeleerde heeft in een opslel betoogd, dat het in Leipzig lot massa-vrijspraken moei komen, daar er geen wel bestaat, dde de handelingen der beklaagden strafbaar stelt. Op derge lijke wij'zc heeft zich de Engelsche Lord Chancel'ler geuit. Indien er dus volgens de voorschriften van het Volkenrecht geen strafvorm is, moet vrijspraak volgen. De tweede verdediger vult de uiteen zetting van zijn collega met betrekking lot het resultaat van de bewijsvoering aan en sluit zich aan hij het verzoek van den eersten verdediger om vrijspraak. Generaal Stenger spreekt ten slotte, zichtbaar bewogen, zijn voldoening er over uit, dat het hem is toegestaan zich hier te verdedigen tegen dc beschuldiging een dergelijk hevel gegeven te hebben. Hij zeide oa.: ..Tot mijn verdediging kan ik zeggen, dat ik nooit in den oorlog leis gedaan heb, wat het zonlicht niet kon velen. Ik heb nooit een militair bevel ge geven, dat niet ten volle in overeenstem ming was met de grondslagen van het volkenrecht. Met opgeheven hoofd kan ik voor de hoogste rechtbank van het rijk vcriciaren: Ik heb in den oorlog Diets ge daan dan mijn plicht tegenover het va derland, tegenover mijn keizer cn in het belang van hel leven der mij toevertrouw de dappere soldaten." Majoor Crusius verzekert, dat hij 1e goeder trouw gehandeld heeft cn ver zoekt voor liet geval van veroordeeling om verzachtende omstandigheden in aan merking le nemen en om aftrek van de preventieve hechtenis. Het vonnis zal waarschijnlijk heden, Woensdagmiddag om drie uur worden uitgesproken. DE TEN ONRECHTE VERNIELDE ZEPPELINS I)e compensaties, welke Duitschland zal moeten geven voor de zeven in strijd mef het vredesverdrag vernietigde Zeppelins, beslaan hierin, dat Duitschland aan de. ■inteigeallieerde controle-commissie voor de luchtvaart in goeden staat moet uit leveren de Duilsche Zeppelins „Boden- see'' en „Nordstern" Ier vervanging van Iwee der vernielde Zeppelins; voorts moet hei aan genoemde commissie de plannen uilleveren van alle vernielde Zeppelins, die alsdan volgens deze plannen de waar de zal vaststellen van de vijf overige lucht schepen. De geallieerden en geassocieer den zullen onder elkaar deze som verdoe len, die de Duilsche regeering in gouden Marken moet storten. De Duilsche rogeering zal echter het recht hebben om met goedvinden van. de betrokken mogendheid de betaling in specie te vervangen óf door dc levering van een le bouwen burgerlijk luchtschip type of van door genoemde mogendheid aan te wij-zen luchlvaartmateriaal, DE OPHEFFING DiER SANCTIES. Volgens de „Éclair" zal hef Fransclie standpunt op de aanstaande vergadering van den 'Oppersten 'Raad scherp afgeba kend zijn. Er is geen schuldvordering zonder onderpand. Welke ondeppa-nden bicden aan Frankrijk die geallieerden, welke bereid zouden zijn de o-pheffing der huidige sanclies le aanvaarden? Wij (aldus de „Éclair") zijn le minder van plan om waarborgen los te laten voor beloften, daar liet kabinet-Wirth niet zonder moeilijkheden zijn positie beves tigt en het zeker niet eeuwigdurend is. De rijkskanselier Wirth heeft bewijzen ge geven overigens van bescheiden aard -van zijn goeden wil.Welen wij wie hem morgen kan opvolgen? RUSLAND'S HANDEL. Een medewerker van het ,-Rl-i-I. Tage- blatt" had een onderhoud mef den gevol machtigde van de Russische handelsdele gatie te Berlijn. De Russische gevolmach tigde zeide, dat Ruslands -streven in de eerste plaats er op gericht is, de produc tie -door -het opnemen van buitenJandsch •kapitaal 1e verbeteren. Rusland tracht in zijn eigen belang zijn geheelen invoer niet alleen ill goud- te dekken, maar ook zijn groote natuurlijke rijkdommen le rea-li- sceren. Dientengevolge moeten de kooplie den, die bij tien handel met Ruslano be lang hebben, in tdie eersle plaats hun aan dacht wijden aan concessies. Ook conces sies op landbouw- en industriegebied komen in aanmerking. Het i-s ons voornemen, hei daarheen le leiden, da,t al-te Duitsche belanghebbenden dn de gelegenheid worden gesteld, de Rus sische waren 1e onderzoeken. Op het oogenblik is het echter nog niet mogelijk, dat de kooplieden -z.icili zelf naar Rusland begeven om ter plaatse de koopwaar ie (bezichtigen. GEEN HANDELS-VERDRAG MET FRANKRIJK. De „Moi'uliigpost" verneemt uit goed- ingedichte kringen, dat Krassin, de ver tegenwoordiger van de Sovjetregeering te Londen zich enkele dag-en geleden indi rect door tusschenkom-st van bepaalde Fransch-Russische zakenlieden cn finan ciers, lot de Fransche regecring heeft ge- venid' met het voorstel onderhandelingen te openen lot het sluiten van een handels overeenkomst tusschen de Sovjet e' Frankrijk. Krassin heeft er daarbij op ge wezen i Frankrijk het eenige land in Europa .as, dat de handelsbetrekkingen met Rusland nog niet had herval. Hei -blad zegt, «fat de Fransche regecring na drukkelijk heeft geweigerd, op Krassdn's voorstel in te gaan en duidelijk heeft ge maakt, dat zij geen aanleiding had om haar oorspronkelijk standpunt prijs te- geven. HET ENGElLSGH-JiA-PANSCHE VERDRAG. ■Een diplomatieke medewerker der „Daily Tel." schrijft: „Wat ook de wettelijke beteekenis is van de meening van den Engelse-hen Lord Chancellor, de politieke voordeelen er van zijn zeker duidelijk. Engeland kan aan de conferentie der drie Staten, betrok ken bij de Stille Oceaan-quaestie, deelne men in een sterke positie als het Er.- gelsoh-Japansche verdrag nog in wezen is. Een ontijdige opzegging zou Japan van ons vervreemd -kunnen hebben, zonde? eenig voordeel voor de Dominions of voor de Vereenigde Staten. De volgende twaalf maanden zijn door pessimisten steeds be schouwd aJ-s die, welke vermoedelijk de meest kritieke zouden blijken ten aanzien der Amerikaansoh-Japansche verhoudin gen en juist om die roden, nu wij eener- zijds de vriend en geassocieerde zijn van den een, en de bondgenoot van den ander, zullen wij in een buitengewoon goede -positie zijn om moeilijkheden die mochten rij/en, te kunnen overbruggen." RUSLAND'S VERVAL. De Rabotschi-e Put, een te Riga verschij nend blad, gewaagt van liet verval der Russische sleden. De 'huizen in de groote steden verkeeren in een ver schrikkelijk en slaat. Van vensters is geen sprake meer. planken vervangen het glas. De trappen zijn ten deele verrot, de binnenplaatsen stinken van hel vuil en <ie gemakken zijn door het gebrek aan rioLeerirg totaal ve> •vuïld. Doordal de go-ten ên riolen stuk zijn dringt het regenwater tot de funda menten door en verwoest deze. Te St. Petersburg zijn al enkele huizen ingeval len, Het gevaar van instorten is nog grooter dan dal van brand. Op het plat teland echter zijn lal van huizen reeds ia vlammen opgegaan. Volgens de „Mouse" zou Destrée, de Belgische minister van ouderwijs en kunst met October gezant van België ie Rome worden. Van 1 Januari af zal in België de handel in graan geheel vrij zijn. De staats bemoeiing zal inluissohen geleidelijk afne men. Uit mededeelingen van het Belgische departement van openbare werken blijkt, dat er door den oorlog 78000 .particuliere huizen verwoest of zwaar beschadigd zijn. waarvan er naar schatting nog 61000 moeten worden herbouwd. Daarbij komen dan nog de openbare gebouwen. Alleen in West-Vlaanderen werden ongeveer 250 kerken, 300 scholen, 16 kloosters enz. ge heel of gedeeltelijk vernield. De Opper-Siletzische opstandelingen geven eigen postzegels uit, die voor hél frankeeren van eigen poslzendingen bin nen liet opslandsgehied dien-en. Deze zegels hebben echter geen geldigheid voor de frankeering van post zen dingen naar plaatsen buiten dat gebied. Het loon der Belgische mijnarbeiders zal met ingang van 7 Augustus nogmaals met 5 worden verlaagd. Deze loons vermindering, de vierde sedert de Tt'»iv;nd Maart, zal gepaard gaan met een raYsiin- dering van dén prijs der steenkool. De Communisten, wicn hef slechts fe doen is o m stakingen, beroering, on rust en zoo mogelijk revolutie in 't land te verwekken, hebben het geval Groenen- daal gretig aangegrepen, ten einde hun misdadigs doeleinden wat vorder fe bren gen. De communisten in actie togen het mi litarisme, voor de eerbiediging van ge moedsbezwaren, voor gewetensvrijheid het is een krasse oomedie. Waar deze lie den de macht in handen hehhen, stampen zij het militarisme uit den gionil, on- poging doen, mij te zien of te spreken. Gij moet geduld hebben, totdat hij v/eer weg is. Waarschijnlijk vertrekt hij gauw weer, en dan zal ik u door Eifriede bericht geven." „Tante, het is al vijf uur," merkte deze aar, en Caspar kan ieder oogen blik komen." „Dat is waar, kind, dat is waar gij rnoet heengaan. Eifriede, ik weet, dat ik op u kan vertrouwen niemand mag weten, wat hier voorgevallen is." „Ik kan zwijgen, tante," antwoord de Eifriede. Weinig minuten later hadden allen behalve Tita, die op den knecht moest wachten, om haar terug te halen, het boschje verlaten. Helena ging zwij gende achter de anderen. In haar hoofd verdrongen zich duizenden vra gen en vermoedens. Had Guthbridge een vervalscht testament te voorschijn gebracht? Had hij een echt, dat gun stig was, voor haar vader doen verdwij nen Of het een of het ander moest waar zijn, dat was haar duidelijk. Maar zou het na verloop van zooveel jaren nog mogelijk zijn, dc bewijzen daarvan te leveren En in-Jien Tita ten slotte bij haar weigering bleef volharden, wat dan Terwijl Zij zich in vermoedens uit putte en afwisselend hoopte en vreesde, had Max Eifriede zijn arm aangeboden om haar over de oneffenheden van het stuk land, waar zij over moesten, weg te helpen, en was spoedig met haar in een levendig gesprek. Zij was zoo een voudig, zoo zonder alle aanmatiging, dat juist dit scherp contrast tusschen haar en Augusta hem onweerstaanbaar aantrok. De bittere ondervinding van het laatste halve jaar had iedere dwe perij in zijn gemoed uitgeroeid, daar van was hij overtuigd, en hem tot een nuchter man gemaakt, die voor roman tische aandoeningen volstrekt niet toe gankelijk meer was. Waarom zou hii zich dan niet overgeven aan de toover- macht, die hare tegenwoordigheid op hem uitoefende IX. Aan 't openstaande raam der zoo genaamde leerkamer in het witte huis zaten den volgenden morgen de beide meisjes met bijzonder ontevreden ge zichten. De hitte was zoo drukkend en, tengevolge daarvan, het leeren zoo ver velend, en ten overvloede had Helena hun juist medegedeeld, dat zij, in plaats van na het eten, reeds om tien uur naar Brennerhof zou gaan. Op ieder anderen tijd zou dat zoo erg niet geweest zijn, maar vandaag, nu zij door de ongesteld heid van mevrouw Rankhorst ook nog verhinderd werden, haren troost bij Eifriede te zoeken, gevoelde zij zich ten hoogsten verongelijkt. „Ik weet al, wat ons te wachten staat, Greta," zuchtte Hedwig. „De wasch is droog, en Anna denkt, da? 'het voor ons tijd is om te leeren strij ken." „Ba!" hernam Greta en trok een leelijk gezicht. „Waarom heeft uw vertrek naar dat oude nest, dan zoo'n groote haast," vroeg Hedwig, terwijl zij zich tot Helena wendde. „Kunt ge er dezen middag niet naar toe rijden „Ik heb u al gezegd, dat het kasteel meer dan drie uren van Brennerhof verwijderd is, en mijnheer Von Brenner heeft 'daar zaken, die natuurlijk eenigen tijd vereischen." „Ik wilde, dat ik in uw plaats was. Uit rijden gaan, spelevaren, wandelen, daarmede brengt gij de middagen door, terwijl Hedwig en ik altijd siudeeren en werken moeten." „Ja," hernam Hedwig, „maar wan neer zij eens mevrouw Von Brenner is» dan zal zij ons.. „Hedwig 1" In dezen uitroep lag zooveel veront waardiging, dat Hedwig vc.„chrikt zweeg. „Hedwig's aanmerking was dom,' zeide Greta na een kleine pauze, dra lend. „Maar gij gaat toch alle dagen of haast alle dagen met hem rijden." „Niet met hem, maar met zijn nicht Wanda," hernam H-iena, terwijl zij afwisselend rood en bleek werd. „Nu, hij is er dan toch bij." Helena --"leerde met koortsachtigc- gejaagdheL. aan de scheeve vaas op ai mis'.ukte teekenir-g van Hedwig. Zi' was, naar het sci.-.ën, te druk bezig om te kunnen antwoorden. (Wordt vervolgd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 1