ORDE EN ARBEID R.-K. School v4or Maatschappelijk werk le Amsterdam. Provinciale Staten van Noord- Hoüand. Parijs ontspoord. Nederland en België. Gemengd Nieuws. Kort© Berichten. Kerk en ScHoöT Koost en Kennis. Landbouw en Vlssch@rlj[, Nu het werken op maatschappelijk gebied hoe langer hoe meer op den voor grond gaat treden en het een dringende eisch is geworden, dat ieder, die tijd en Krachten heeft, zich wijdt aan maat schappelijk werk, nu zijn ook langza merhand de fouten en gebreken van dat werken aan het licht gekomen. Er is een gebrek aan goed geschoolde, goed onderlegde krachten. Er doet zich meer en meer de behoefte gevoelen aan een school voor maatschappelijk werk, waar op degelijke, eenvoudige, doch Vooral practische wijze de menschen voor hun taak in de maatschappij ge schikt gemaakt worden. En daarom heeft de R. K. Dioc. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem af deeling Amster dam het initiatief genomen, om tot oprichting van zulk een - school te ko men en hoopt het bestuur in September een dergelijke school te kunnen openen. Laten wij u in 't kort de beweegrede nen daartoe uiteenzetten. We voelen het al lang er is een gebrek aan ge schoolde werksters. Zeker, het werken is in de eerste plaats de liefde, die ons dringt, om andere menschen beter en daardoor gelukkiger te maken. Daar naast is de toewijding, het geven van geheel ons hart, van geheel ons zelf een onmisbare factorgoed inzicht in de zaken is dringend noodigmaar toch, een goede verstandelijke en wetenschap pelijke ontwikkeling is op 't oogen- blik een eisch voor iedere maatschap pelijke werkster. Bedeeling is geluk kig niet meer de hoofdfactor in ons maatschappelijk werk. Nu moet ge tracht v/orden kwaad en onheil te voorkomen, de menschen op te heffen, te verbeteren, om daardoor bedeeling onnoodig te maken. De kortere ar beidsdag, het meerdere loon heeft een snelle, misschien te snelle ommekeer gebracht ii het maatschappelijk le ven van den arbeider. De maatschap pelijke arbeidsters zijn er, om daar hulp te bieden. Maar hoe Ook dat moet eerst geleerd worden. In velen schuilt een goede kern, ze willen graag werken, maar weten niet hoe ze weten den juisten weg niet, En die manier van werken, den weg ertoe, de goede ontwikkeling van geest en verstand en hart, dat zal geleerd worden op die school voor maatschap pelijk werk. Maar is er niet al zoo'n school Eeker, en een heel goede ook, maar die school is niet katholiek. En voor katholieke maatschappelijke werk- ters is een katholieke opleiding noo dig. En dat kunnen we niet leeren op ©en neutrale school. Er is een gebrek gekomen in de maatschappij aan godsdienst, liefde en eenvoud. En dat moeten de maat schappelijke werksters terugbrengen. En dat kunnen wa alleen, wanneer we deze dingen zelf bezitten, maar ook geleerd hebben deze op anderen over te dragen. En wanneer dus in alles niet overheerschen een diep ge loof en diepe godsdienstzin, dan hun- pen we de menschen niet echt helpen. Een diep geloof en diepen godsdienst zin leert men niet op een neutrale instelling. Voor zich zelf kan men op loo'n school goed blijven -om ande- *en goed te maken, is iets diepers noo- iig- De behoefte aan zoo'n school doet zich dus allerwegen voelen. Amster dam is als middenpunt voor de school joed gelegen uit omliggende plaatsen "Kunnen velen er van mee profiteeren. En om juist een groot aantal vrou wen en meisjes te kunnen bereiken, zullen de lessen zóó gegeven worden, dat degenen, die uit andere plaatsen komen, gemakkelijk weer haar huis kunnen bereiken. Maar ook zullen de lessen zóó gegeven worden, dat niet de geheele week en.de geheels dag er mede gemoeid zijn, zoodat degenen, die thuis of elders werkzaamheden hebben, die mede volbrengen kunnen. De cursus zal bestaan uit twee leer jaren, en slechts datgene wat noodig In practisch is, zal onderwezen wor den. Kennis is goed, maar te veel kennis is voor sommigen overdaad. Er zullen vele practische werksters gevonden worden, die niet geschikt zouden zijn om heel veel theoriëen te verwerken. Dus alleen wat noodig is om practisch te werken, wordt onderwezen. Het eerste jaar dient om een alge- meene inleiding te geven van geheel het maatschappelijk werk. Daar zal gegeven worden 1. Overzicht van armenzorg en maat schappelijk hulpbetoon tot aan onzen tijd. 2. Staatsinrichting. 3. Staathuishoudkunde. 4. Sociologie. f 5. Huishoudkunde (volkskoken, voe dingsleer, warenkennis, paaien, ver stellen en boekhouden.) 6. Hygiëne. 7. Tuinbouw, i 8. Iets over jeugdwerk. Het practisch werken zal hoofd takelijk bestaan in 't bezoeken van Instellingen, debatingsclubs, bezoeken pan vergaderingen, kook- cn verstel- tursus. Het tweede jaar dient als opleiding zoor speciale vakken. Hierin treedt het practisch werk op den voorgrond; men krijgt opleiding voor één vak naar verkiezing (armbezoekster, wo- ninginspectrice, enquêtrice, reclas- seeringswerk, drankbestrijding, kin derwerk, bibliotheekwezen, enz.) en daarnaast een overzicht over de ande re vakken, omdat alle werken als één groot geheel samenhangen, en men van verschillende zaken op de hoogte nu e; zijn, om in één zaak goed |te kunnen werken. Zoowel in het eerste als in het tweede t De sneltrein Amsterdamuitvoering van fee ram® laar nrnt-nt ©on JaaI j A^ „i jaar wordt een voornaam deel gewijd aan het onderricht in godsdienstleer, eigen geestelijke vorming, zielkunde omdat dit voor katholieke maat schappelijke werksters van het groot ste belang is. Onze godsdienst moet ons vervullen, we moeten door en door katholiek zijn, dèn eerst zullen we de menschen, die we bewerken,beter,geluk kiger, godsdienstiger kunnen maken. Er is armoede in de maatschappij wel te verstaan een geestelijke armoede. En die kan alleen maar verholpen worden door de menschen geestelijk rijk te maken, d. w. z. te brengen tot het eenig ware, tot God en dat alleen kunnen kat holieke maatschappelijke werksters. De R. K. Vrouwenbond doet nu een oproep aan alle R. K. mannen en vrou wen en meisjes. Jongere vrouwen en meisjes,wordt leerling van de school en geeft u zelve. Maar er is geld noodig om deze school tot stand te brengen en in stand te houden. Roomsche mannen en vrouwen, ge voelt dat deze instelling noodig is. Steunt door uwe giften 1 De maatschappij heeft allen noodig geven wij gehoor aan de stem die, ons dat toeroept. Wij bidden dagelijks dat „Gods Rijk joekome aan allen," om onze medemenschen te brengen tot „Onzen Vader, die in de hemelen is," opdat Zijn H. Wil zoo volmaakt moge lijk moge geschieden. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mej. F. Haije, 2e secretaresse afd. A'dam R. K. Vr. B., Sarphatistraat 45, Amsterdam. Dinsdag kwamen do Provinciale Sta len in zomerzitting bijeen onder voor zitterschap van den Oommissaris der Ko ningin, J hr. Mr. Dr. A. RöeJL In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van don heer J. Q-. van Kuykhof, dien hij een bekwaam en ijve rig werker noemde. Aan de weduwe zal de verzekering worden gegeven van de deelneming in het verlies, dat haar ge troffen heeft. De vergadering hoorde deze woorden staande aan. Daarna had de loting voor de samen stelling der afdeelingen plaats. Tot buitengewoon lid van Ged. Sta ten werd herkozen mr. J. N. J. B. Heerkens Thijssen. De hee8n Hooy en Miohielsen haddon een voorstel ingediend, om de begrooting voor 1922 en verder alle begrootingen met meer in de zomer-, doch in de najaarszitting te behandelen, en om de bogrootingen in do afdeelingen te laten onderzoeken. De heer Hooy verdedigde de voorstal len. Mochten ex1 onoverkomelijke bezwa ren zijn, dan willen do voorstellers hun voorstellen voor do begrooting 1922 wel laten vervallen, dooh niet ten opzichte van de andere bogrootingen. Spr. is voorts voor het houden van algomeena beschou wingen, De voorzitter wees op de practische bezwaren, welke deze voorstellen met zich brengen, vooral ten opziohte van de bagrooting 1922. Daarom wil hij gebruik maken van de toezegging van da voor stellers en de woorden, daarop betrekking hebbende, uit bet voorstel schrappen. De verdere voorstellen kunnen dan naar Ged. Staten gaan om prae-advie3. De heer Kleerokoper steunt het voor stel en wil in do gelegenheid gesteld worden, ged achten wisseling te houden over de provinciale financieels aange legenheden. De heeren Hooy en Miohielsen hand haven hun oorspronkelijke voorstellen. De heer Hartendarf dient dan een amendement in, de woorden „begrootmg 1922" te schrappen. Dit wordt aange nomen met 38 tegen 29 stemmen. Het aldus gewijzigde voorstel gaat naar Ged. Staten om prae-advies. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot 19 Juli FACILITEITEN VOOR VREEMDE LINGEN HST ZWITSERLAND. De Zwitsersohe Legatie te 's-Graven- hage deelt het volgende mede, betref fende het verblijf van vreemdelingen in Zwitserland. Met ingang van 1 Juli 1921 zullen de volgende faciliteiten verleend worden aan vreemdelingen die zich naar Zwit serland begeven en in Zwitserland ver blijven: 1. De vreemdeling die niet langer dan acht dagen in Zwitserland vertoeft, wordt vrijgesteld van de verplichting om van zijn aankomst kennis te geven aan de politie, hetzij hij in een hotel of bij par ticulieren vorbbgft. Da verplichting om de hotel-lijst in te vullen blijft voor behouden. 2. De vreemdeling die in oen hotel, logement, een pension, een sanatorium of daarmede gelijk te stellen inrichting verblijf en naar Zwitserland is gekomen om andere redenen dan het zoeken van een betrekking, het uitoefenen van een beïoep of het kiezen van een woonplaats, is vrijgesteld van de verplichting om van zijn aankomst kennis te geven aan de politie en zulks gedurende de eerste drie maanden nadat men de grens is overgekomen. De verplichting tot invul ling van een hotellijst blijft voorbehouden. 3. Alle andere vreemdelingen zijd ver plicht van hun aankomst kennis te geven aan de politie ter plaatse waar zaj ver blijven, ten laatste op den achtsten dag nadat zij over de grens zijn gekomen, waarhij zij hun legitimatiebewijs hebben over te leggen. Op laatstbedoeld stuk wordt de aangifte van aankomst ver meld. 4- Het doen van aangifte van ver- trek bij de politie alvorens Zwitserland te verlaten is niet noodig. 6. Aanvragen over verlenging van ver blijf bekooren te worden gericht tot do bevoegde autoriteit ia het kanton. Zeven dooden en 23 gewonden. Uil Brussel komt het ontzettend be richt, dat de snelrein Amsterdam-Parijs welke van Bxussel-Midi Dinsdagavond te 11 u. 40 vertrok om te ongeveer 12.40 's nachts te Bergen te arriveeren te Hen- nuyères tusschen Tuhize en Braine-le Conrte gederailleerd is. Er zouden acht dooden en ook 23 gewonden zijn. Na-der wo-rdt bericht, dat dé postwa gen cn de drie Volgende wagons vernield zijn. De beambten, die in het poslrijtuig aan het werk waren, moeten -tot de slacht offers behooren. Volgens latere inlichtingen zijn de beide locomotieven die den expres-trein Amster damParijs trokken, ontspoord. De voor sle bagagewagen brak in tweeën. De in zittende conducteurs werden levensgevaar lijk gewond. Het postrijiuig dat achter de» bagage wagen kwam werd versplinterd, De overige wagens derailleerden maar vielen niet om. Uit het eerste onderzoek schijnt te blij ken dat nnen met een mdsdadigen aanslag le doen bad, want 6ommige stukken van do rails waren losgemaakt. Het parket is ter plaatse. Het ongeluk betreft den trein, die half zeven gisteravond uit Amsterdam vertrok ken is. Gewoonlijk heeft dcae trein veel reizigers voor Antwerpen, Brussel en ook Parijs. 1 STRAFPORT. Een ontvanger der registratie Bchrijft in de „N. Ort.".* „In artikel 33 der wet op de ver mogensbelasting staat: Indien de aange- dagene de verschuldigde belasting niet voor of op don verschijndag aanzuivert, zendt de ontvanger hom een gesloten waarschuwing om binnen drie dagen aan zijn verplichtingen tot betaling te vol doen. Indien op de woarsohuwing do be taling niet volgt, doet de ontvanger •hom een gesloten aanmaning toekomen. De wet verbiedt dus aan het Koninklijk besluit van 14 December 1919 (no. 44) to voldoen en open kaartformulieren te gebruiken en ik wil aannemen, dat de direoteur-generafll der Posterijen en Te legrafie voor de wet wel zal willen buk ken. Ik ben het geheel met hem eens dat vooral overheidsorganen de bepalingen van wetten moeten naleven. Het is dan ook zeer ongewensoht, dat de postadministratie zich boven de wet plaatst en monnikenwerk verricht." INTERNATIONAAL' HOE VAN ARBITRAGE. Vrijdag en Zaterdag a.s, rullen te Amsterdam aan het Gerechtshof zit tingen worden gehouden, van het In ternationaal Hof van Arbitrage dat gewoonlyk te Parijs vergadert Er rul len Fransch-Duitscho raken behan deld. worden,: Hulpverleening. Bij het Priestercomité tot hudpverleenin-g aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije, Zwijsen- straat 5, Tilburg, is ingekomen van 1 t/m 30 Juni 1921: 1.564,40, Kr. 21.909,26, R.M. 630,— Frs. Nihil. Vorige opgave bedroeg 14.072,67%, Kr. 83.361,45, R.M. 7.824,46 F». 25. Zoodat te totaal is ingekomen f 15,637,07% Kr. '106,270,70, R.M. 8.354,45, Pis. 25. DE NIEUWE GOUVERNEUE VAN OUBAQAO. Naar het „Huisgezin" verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. Brant- jea, advocaat-generaal bij het Hof te Am sterdam, tot gouverneur van Curasao, als opvolger van den hear Helfridh, die ontslag genomen heeft. DE SPOORWEGOVEREENKOMSTEN. De Regeering heeft het voornemen te den Raad van commissarissen der spoor wegen eenige per sonen op te nemen, die in de kringen der va'kvereenigtegen vertrou wen genieten. WETSONTWERP TOT VERHOOGING VAN HET TARIEF. De textielfabrikanten tn Twenthe héb ben aan de Tweede Komer met nadruk verzocht het wetsontwerp tot verhooging van het tarief van invoerrechten piet aan te nemen. HET KUYPERHUIS, i jip! In het laatst der vorige week' m zoo meldt de „Standaard" hebben de hee ren Pierre Schmi-t Co,, te 's-Gravenliage de door hen maar het ontwerp von den heer L. Cuseil geschilderde ramen voor een van de lokalen van 't dr. Kuyperhuis, geplaatst' en der Stichting ten geschenke aangeboden. Het eene raam (dr. Kuyperraam) d-o-et ons zien,op den bodem een s tapet boeken voorstellende de werken van dr. Kuyper; daarboven een lint waarop de woord-en: God, Oranje, Nederland, aanduidende dat aan deze drie de arbeid van dr. Kuyper was gewijd; opgaande Ier eene rijde van het middengedeelte een druivenwingerd en ter andere zijde een klimop waarvóór zijn aangegeven de initialen A.-R. P., voor stellende de A.-R. partij, die eenerzijd3 door haar liefde cn gebed dr. Kuyper te zijn arbeid heeft verkwikt en gesterkt en anderzijds door haar aanhankelijkheid aan den leader omhoog streefde. Midden in het bovengedeelte het portret van dr. Kuyper, waaronder te een cartouche, ais hoofdinhoud van zijn ler-en en werken, de woorden uit Rom. XI:36. Het tweede raam (dat der A.-R. partij) loont ons van onder: den Bijbel waarbo ven op een lint -de woorden: Gezag, Ge rechtigheid, Vrijheid, aanduidende dat Gods Woord de bron is waaruit die be ginselen zijn afgeleid; hierboven is op getrokken een boog met de initialen A. R. te den sluitsteen, aanduidende dat -de ,-R. partij uit die beginselen is opge bouwd; de oranjeboomien, die ter weers zijden van den boog opgaan, stellen voor de samenwerking van het huis van Oran je om cis volk naar die beginselen te richten. De vrijheid, die genoten wordt als het gezag in gerechtigheid wordt ge oefend, wordt vertolkt door den tekst uit Spreuken VHI: 15, 16, welke ook in dit raam in oen cartouche onder den sluit steen is geplaatst - waarvan de sohoone symboliek tot het hart spreekt, is voortreffejijk; sober van lijn «n kleur brengen rij de gedachten krach tig tot uütog; zij onderscheppen -het licht niet en geven do vertrekken iets voor naams Het portret -van dr. Kuyptr in het naar hem genoemde raam is uitstekend ...Profi, D' p- M- Fabius. Gisteren, Woensdag, was prof. Fabius 70 jaar. De farr.) „Rott." meldt, dot deze verjaardag niet feestelijk gevierd zal worden. Hat blad schrijft verder o.a.: „Niet in teohiriisch détaüwehk, niet in het vervuilen van een bestuurstaak waar het moeten rekenen met het mogelijke de handen bindt, niet in organisatorischen arbesd ligt rijn beleekenis. Had zijn weg hem daarheen geiairl, dan zou hij ook daar hebben geschitterd. Maar hij was ge durende meer dan veertig jaar hoog- iv6r82T, ;JIij groef te -de diepte der wetenschap. Hl] liet over de vragen van den dag het Echt van het beginsel stralen. Hij herin nerde de anti-revolutionaire richting aan de glorie van haar geschiedenis. Hij wees achter het toevallige het wezenlijke aan. Hij zocht de eeuwige beginselen boven dé vergankelijke compromissen. „Vefil schreef hij over de politiek van den dag. Maar zijn invloed was niet even redig aan zijn groote gaven, aan zijn meesterschap op zoo menig gebied Meer toenadering. Markies Imporiali, katholiek Senaatslid voor Hoei, heeft, als rapporteur over de begrooting. de verhouding tusschen Neder- tand en België ter sprake gebracht. Hij achtte het wensohelijk, dat de onder handelingen m<rt Nederland hervat werden. En wel voor beide landen, aangezien hen mi het Oosten een zelfde gevaar bedreigt. Hij had den indruk gekregen dat de open bare meaning te beide landen meer ver zoeningsgezind wordt, en dat moet zooveel mogelijk worden aangemoedigd. Hij wees op wat Nederland tijdens den oorlog voor de Belgische vluchtelingen had gedaan en eindigde met te zeggen, dat het soliopueu van een Westersoh blok voor beide landen een eisch vair de verdediging is. VERVERS-PLAMUURDERS. Eenigen tijd geleden zoo verhaalt pnof. Van der ICioes te „Bouwstoffen" vertoefde ik met twee bouwkundigen eenxge o ogenblikken in de uitspanning van 1'«-riks te Hillegersberg. Daar bespiedden wj] toevallig een verver, die buiten bezig wen het verfwerk der kozijndorpels te herstellen. De man had te de eene hand een plamuurmes en in de andere een kwast met witte verf. Telkens ging over eer veeg plamuur een veeg verf heen. Zoo ieta had ik nog nooit gezien. Op de eiland-stoep van het spoorweg station te Daift staat een lange reeks zit banken voor wachtende reizigers. Onlangs waren alle tegelijk voorzien van een waar schuwing: .geverfd" Letterlijk genomen, bleek dit niet waar te zijn: er warton wel lange gele vegen op te zien, maar 't was plamuur, ik kon 't er met den nagel aan poeder aflbnahfoen. Dit werk geschiedt natuurlijk niet zon der toezicht en waarschijnlijk volgens be stek. Ik zou den gedachtengang der di rectie wel eens willen leeren kermen, waarop zulk geknoei berust. Hoe kan een ambacht zóó ontaarden! Het Nederlandsche verfwerk heeft een bjjzon dor goeden naam gehad, maar men werpt dien tegenwoordig vrij algemeen te grabbel. KET WAAGGEBOUW TE DEVENTER. Naar de „Tel." verneemt, wordt het oude Waaggebouw te Deventer, met een ernstige ramp bedreigd. Als gevolg van hot hooge water is de grond, waarop het gebouw rust, gaan werken, zoodat er zich reeds sporen van verzakking vertoonen. Wordt niet spoedig ingegrepen, dan zijn de gevolgen niet ie overzien, daar de on dergrond een veenlaag bleek te zijn, die geen vasten steun meer biedt. De herstel lingskosten w-orden op minstens 20.000 geraamd. EEN VERGISSING. Te Hilversum werd 's avonds om 10 nor op den Ufcrechlschen weg een wande laar, de heer G., plotseling aangegrepen en op den grond geworpen. In plaats van een beroovteg, had een verontschuldiging plaats: de aanvaller had zich n.l. in den persoon vergist; 't was een ander, met wien hij een appeltje had te schillenl De aangevallene bekwam geen letsel, alleen waren zijn sigaren platgedrukt. De heer G. vertelde maaT niets van het ongeval thuis, om zijn vrouw niet ongerust te ma ken. Deze keek dus vreemd op, toen den volgenden morgen een taart en een kistje sigaren bezorgd werden met een briefje: „Ter herinnering aan een vergissing". Natimïlijk moest de lieer G. toen zijn wedervaren vertellenl (Dghl. v. Z.-H. HOE HET BUITENLAND WORDT IN GELICHT. Uit Amsterdam wordt aan de Barlijn- sche „Rote Fahne" een brief geschreven over het geval van den dienstweigeraar Groenendaal. Deze brief begint aldus: Te Amsterdam, 's-Gravenlhuge en Utrecht zijn groote stakingen uitgebroken naar aan leiding van het feit, dit de jonge revo- lutioimair Groenendaal, die weigerde den militairen dienst te vervullen en in een hongerstaking was getreden, door de Hollandsohe regeerteg zal ter dood wor den gebracht. Die laatste' woorden zijn natuurlijk 'n phetorische wending zegt de Benlijn- sche correspondent der N.R.Ct. maar t is even naituurlijk, dat ze door de le zers, dile niet volkomen op de hoogte zijn, naar de letter zullen worden opgevat en dus uiterst geschikt zijn om misver stand te verwekken. Dure jachtconsenten. Voor de jacht- consenfen te de heerlijkheid Brecdevoort bestaat ook dit jaar weer groote animo. De prijs van een consent is bepaald op f 175. Gejaagd mag worden op Woens dag en Donderdag. EEN FLINK BURGEMEESTER. Dat hei den burgemeester van Arn hem, den heer de Geer, die in parle ment en gemeente steeds bezuiniging voorstaat, ernst is, ook in de praktijk zuinigheid te betrachten, blijkt opnieuw uit een voorstel van B. en W*. van Arn hem aan den Raad, betreffende het rei zen op kost® van de gemeente. B. en Wi meenea, dat, indien ergens op bezuinigd kan worden, daarvoor ze ker de reiskostén in aanmerking komen, voorzoover hél reizen in de eerste klasse betreft. Daargelaten de vraag of dezelfde per sonen, wanneer zij voor eigen rekening op reis zijn, niet te den regel van eene lagere klasse zullen gebruik maken, be hoeft deze betrekkelijke luxe niet op kosten van de gemeeente te worden aan geboden. Burgemeester en Wethouders doen daarom betvoorstel geen boogere reis kosten dan die voor reizen in de tweede klasse te vergoeden. Het gevolg hier van zal zijn, dat zoowel zij die tot de eerste klasse behooren als zij, die in de tweede klasse zijn gerangschikt, de reiskosten voor het vervoer in de tweede klasse dor spoortreinen vergoed krijgen. VERDWIJNENDE HEIDEVELDEN. Langzaam maar zeker verdwijnen van de Veluwe de onmetelijke heidevelden en wordt dit landsdeel een bijna aaneenge sloten dennenbosch. De woeste gronden worden meer en meer in cultuur ge bracht, door ze te herscheppen in bouw land, maar meer nog door behossching. Nog pas enkele dagen geleden werd on der Loenen een heideveld Ier .grootte van 30 H.A. afgebrand, nadat eerst met de diepploeg, welke den grond to[ 50 c.M. omkeert, een brandvrije strook ter breed-( te van 10 M. gemaakt was. Dit ploegen geschiedt door zes paarden, welke met gelijkmaligen tred de heuvels beklimmen cn er weer afloopen. Terzelfder tijd werd bij het sanatorium te Beekbergen 12 H.A. akkermaalshout afgebrand, waarboven de heide uitstak. Het schillen, van dit hout n.l., welks groei door den meeldauw wordt belemmerd, is thans, nu de vraag naar looistof gering is, weinig loonend. De in zoo'n afgebrand terrein, met een betrekkelijk hunrusrijken bodem, geplante dennetjes schieten spoedig welig op. Van alle zijden wordt op het oogenhlik de heldeontgdnning en daarmede gepaard gaande boschaanlcg met kracht aangevat, zoowel te Beekber gen, Loenen, Hoenderloo, Kootwijk, Er- meio en Oldebroek, als de daartussclien gelegen plaatsen. BRAND TE VENLO. Maandagmiddag brak een. hevige uit slaande bramd idt in de slagerij en belendend woonhuis van den heer N. Bastiaens, op de Jodenstraat te Venlo. Het pakhuis brandde geheel uit en de beide aangrenzende woningen gedeel telijk, die daarenboven nog veel wa terschade beliepen. De brandweer tastte het vuur aan met twee slan gen op de waterleiding en wist voort woekeren der vlammen te voorkSnen. De schade is aanzienlijk daar veel verbrandde of vermeld werd. De nog overeind staande muurstukken moes ten voor de veiligheid en om op nieuw uitbreken van den brand te voorkomen, worden omvergehaald. Beide panden waren verzekerd. HOLLANDSOHE EN INDISCHE ZILVERBONS. Naar aanleiding van ds klachten over verwisseling van de Nederlandsche zilver bons van f 2.50 en de Indische munt biljetten van f I.en de geuito verwij ten tot de verantwoordelijke personen, dat voor beide betzelfde ontwerp is ga- kozen, schrijft men van ambtelijke zijde aan bet Haagsohe Anetakantoor: Toen tengevolge van de stijging van den zilver-prijs steeds meer grove zilve ren munt in Indië aan het verkeer wer den onttrokken, zoodat groot gevaar voor ontwrichting van het geldverkeer ont stond, moesten daartegen vooral op snelle wijze maatregelen worden genomen. Daarom werd o.a. ingediend de Wet van November 1919 tot verlaging van bet gehalte der Zilveren munten, welke wet echter niet zal worden uitgevoerd nu zulks niet meer noodzakelijk is gebleken. De door Amerika geleverde guldens- biljetten moesten in Indië worden ge nummerd, doch daar per dag slechts 100.000 biljetten konden worden afgo- leverd door de in Indië aanwezige num- mer-macktoes, moest ook uit Nederland worden geleverd. Daar er waarlijk een noodtoestand dreigde, was er geen tijd, een afzonderlijk ontwerp te laten ver vaardigen en daarom koos men de teeke- ning van de Nederlandsche zilverbon van 2.50. Naar mate het zilver, dat werd achtergehouden, weer in omloop komt, worden deze biljetten ingetrokken. Ver vanging van de tientallen millioenetn l!n- disclro muntbiljetten van f 1.door andere zou van de Indische schallast zulke groote finaneieele offers vergen, dat zulks zeker r_ict verantwoord zou zijn. Vlugge bestelling en strafport. Een briefkaart, den 17en September 1920 van Nigtevoclrt verzonden, werd den 30en Juni 1921 te Amsterdam bezorgd. Daar inmïddels het posttarief verhoogd was, moest de ontvanger strafport betalen. Overreden. To Helmond geraakte een 14-jarige jongen onder een met hout geladen kar, met het gevolg, dat hij zoo zwaar gekneusd werd, dat hij gistermid dag aan de gevolgen is overleden. Gevallen. Mej. Donkersloot uit Am sterdam, te Amerongen in pension, reed op lraar rijwiel den hellenden grintweg langs het Berghuisje af. Bij een bocht raakte zij haar stuur kwijt, zoodat zij tegen den grond sloeg. Bewusteloos werd zij naar het hotel vervoerd. Bij genees kundig onderzoek bleek dat zij een pols en een rib bad gebroken en ernstige kneuzingen bovendien had opgeloopen. Per auto werd zij naar Utrecht vervoerd on daar in het Diaeonessenhuis opgeno men. ter verpleging. Lijken opgehaald. Dinsdagmorgen zijn. door de rivierpolitie uit de Veerha ven en Maashaven te Rotterdam de lij ken opgehaald van twee onbekende mans personen, naar de kfeeding te oordeelen zeelieden. De leeftijd is naar schatting respectievelijk 45 cn 40 jaar. Een congres. „De Post van Holland" het pas opgerichte orgaan voor de Ne derlanders in Duitschland. meldt, dat den Gden Augustus waarschijnlijk te Essen of Dusseldorp een congres ge houden zal worden van Nederlandsche vereenigingen ia Duitschland. ï?e afschaffing van het ambulantismt Op 39 scholen te Rotterdam, Wear hei amlbulairtisme is afgeschaft, moesten, meldt „De Maasbode", in Juni j.l. 164 maal klassen gecombineerd worden cn 8 maal een klasse naar huis gezonden wow den wegens gebrek aan voldoende 'leen krachten. LEEFTIJD VAN ONDERWIJZERS. De Minister van O. heeft het volgende bepaald omtrent den leeftijd voor het deelnemen aan de examens voor onder* wijzer: „Behoudens het volbracht hebben van den leeftijd van 18 jaar op den dag van het schriftelijk examen zal aan het nai jaarsexamen ook kunnen worden deelge nomen d-oor candidaten. die op 1 Mei a'.s. de 4e klasse der normaal- of kweek* school zullen doorloopen hebben." VEREENIGING HOOFDEN R.K. SCHOLEN IN 'T BISDOM HAARLEM. Op Maandag 11 Juli, zal irt het St. Wil* libordus-patronaat naast de kerk van den H. Willihrordus buiten de veste aan den Amsteldijk te Amsterdam, de 97ste alge- meene vergadering van bovengenoemde vereenigrng gehouden worden. Het punt vafr behandeling is: de waar* de der schoolbioscoop als leermiddel. Teneinde de behandeling van het vraag* stuk der Schoolbioscoop zoo min moge lijk te bekorten, is hel Bestuur voorne mens de zaken van huishcudelijken aard, enz. tot later udl te stellen Foor hoofd eener school sollieiteeren. Voor de vacature voor hoofd eoner school te Amsterdam hebben zic% naar we uit goede bron vernemen, oor spronke'.ijk aan gemeld 38 4sollicitanten. Na hol besluit dor afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderw. dat alleen Bondsleden boven de 60 jaar zouden eollicileeren en dot jongeren, die bun stukken reeds halden ingezon den, doze terug behoorden te vragen, Ihebben 6 onderwijzers zich terug getrok ken, zoodat het aantal sollicitanten blijft 378. Hiervan zijn er 13 5vijftig jaar d daarboven, terwijl de groote meerder heid, 243, jonger is dan 59 jaar. DE KATIIOilEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Dr. L. N. Deckers. Maske rade in Utrecht (3 teekertirrgen van Joan Colette.) Mr. II. Viotta. -De berechti- ging der oorlogsmisdadigers (2 foto's). i Katholieke organisatie. Danle (2 fo to's.) Het zevende eeuwfeest en het na tionaal congres der Derde Orde (6 foto's), Wat de menschen verkwisten. Wat de elementen verwoesten. Bij het afscheid van Mgr. Berkvens. De IIoogEerw, Heer Mgr. Berkvens. De IIoogEerw Heer A. F. M. Sweens. Oud Urkcr bin> nenhiris. Een Lubinielski ontdekt. Eerste Nederlandsche Missie-Congres en Zrrid-Limburgsche missieweek 4e Maastricht „De Maasbode" twaalf-en-een-half jaar ochtopdblad. De wereldschokkend» strijd: Carpentier tegen Dempsey. Vijfde Geldersche Katholiekendag te Doetinchem (2 foto's) Prijsrebus „Wie is dat". Een reis om de wereld (2 foto's). TEKST: Het vrouwtje uit Amerika, dooi E. H. Uylings. Ode aan Annie, dooi Max. Dr. L. N. Deckers. O zoo, door Punt. Dante, door Jos. De schoon zuster, door O. v. Oi Beloofde hond jes, door Hoogeveen. Een reis om de wereld in 52 dagen, door Martin Berden. Wat je al niet leest ST. RAPHAEL. Een van de meest bloeiende en actieve sociale vereenigingen is wel de afdeeling Maastricht van den Nederl. R.K. Bond Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael". Zij hoekte in het laatste half jaar een aanwinst van 190 leden, zeodat het ledental inmiddels gestegen is tot 535. Op een klein getal na zijn ook alle R.K ambtenaren lid van St. Raphael De inschrijving van het 500ste lid is Zondagavond feestelijk door de afdeeling herdacht in de Stiehlng de Stuers. De feestrede werd gehouden door den Zeer eerw. heer II, J. M Donders, hoofdredac teur van het „Rechte Spoor". Staking geëindigd. De staking der transportarbeiders te Eroek op Langen* 'dijk, Noord-Scharwoude en Warmenimi* zen is geëindigd. In een conferentie van kooplieden, ar beiders en bestuursleden van tuinbouw organisaties hebben de arbeiders het con tract der kooplieden aanvaard. Het vervoer gaat thans weer zijn ge- regelden gang. TENTOONSTELLING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD", Dinsdagmiddag om 5 uur is het bestuur van de Vereen. „Stamboek voor het Ned. Trekpaard" officieel in het departement aan den Bezuidenhoulschewcg te 's-Iiaga door dsn minister van L., N. en H. ont vangen, ter gelegenheid van de Eerste Nationale Tentoonstelling van het Neder- andsriie Trekpaard, welke te 's-Graven- T r> wordt gehouden op Dinsdag 5. V, o-nsdag 6 en Donderdag 7 Juli. Do minister van Landbouw, de heer H. van IJsselsteyn, hield daarbij een rede, waarin hij deze tentoonstelling noemde een mijlpaal in de geschiedenis van de paardenfokkerij hier te lande cn een naoogst gewichtig feit voor den geheeleni Nederlandsehen landbouw. Immers, het fokken van trekpaarden is in de laatste 6 jaar met reuzenschreden vooruitgegaan, en zal als spr. ziah niet vergist in de teekenen des tijds, een bron. van zeer belangrijke inkomsten voor den Nederlandschen landbouwer kunnen wor- den. De ontwikkeling van dit bedrijf, aldus spr., is voor geen klein dc4l te danken aan de werkzaamheid van de Vereen. „Stamb. voor het Noderl. Trekpaard", die de nati onale tentoonstelling goorganiseeitl heeft Vervolgens begroette de Minister in de Fransdhe taal de vertegenwoordigers van Duitschland, België, Frankrijk, Italië, Zweden en Tsjecho-Slowakijc. De voorzitter van de Vereenigi«g „Stam boek voor het Nederlandsche Trekpaard", jhr. J. Van Vredenburch, heeft de .rede van den minister beantwoord. Spr. daitkto Z.Exc. voor zijn belangstelling ia de ver- eenigrng.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2