Mulder Ctuax, BUITENLAND iandhoyw en Visscherij. SPORT EN SPEL. Handel en nijveriieicf. Gemengd Mieuws Korte Berichten. Alkmaar Kassiers Purmerend BEHANDELEN ALLE BANKZAKEN. De Poc-sclie opstand in Opper- Silezië. Met leven In baloestyism. De toestand in Ierland, Kunst en Kennis/ DE EXAMEN-ERAUDE IN DELFT. Da Senaat der Technische Hoogeschool te Delft keeft de volgende motie aan genomen Do Senaat der Technische Hongesehool, vergaderd den 27en Juni 1921, overwe gende, dat onlangs is komen vast te staan, dat studenten teekeniugen voor grooter of kleiner doel door andoren hebben doen vervaardigen en gepoogd hebben deze voor eigen werk, ten be hoeve van af te leggen examen te doen xdoorgaan overwegende, dat in meerdere of min dere mate voorkomend plaatsgebrek op do teokenzalen, mede aanleiding heeft gegeven tot het vervaardigen van tee- keningen buiten die zalen, en deze min der goede gewoonte voorts in go ja ren is bevorderd dor destijds noodzake lijke maatregelen, tot de grootst moge lijke bezuiniging op bet gebruik van brandstoffen overwegende, dat algemeone betrouw baarheid een van die eigenschappen van de Delfscho ingenieurs is, die buiten allo verdenking moet staan; overwegen de, dat handelingen als in don aanhef bedoeld, niet alleen op zichzelf ontoe laatbaar zijn, maar bovendien een zijn in eenr ichting, waardoor de boog te houden Betrouwbaarheid der Delftsche ingenieurs in de toekomst in gevaar wordt gebracht; spreekt zijn afkeuring en misnoegen uit over dergelijke handelingen en ver trouwt, dat gevoel van eigenwaarde en plichtbesef der studenten dergelijke po gingen tot misleiding in de toekomst zullen voorkomen, bij gebreke waarvan daartegen met de meeste gestrengheid zal worden opgetreden en brengt deze uitspraak door aan plakking ter kennis van alle ingeschre venen der Technische Hoogeschool. Een onheusch professor. De hoog- leeraar aan de Universiteit van Groningen, die zich zoo onhebbelijk gedroeg jegens een jurist, die op stellingen promoveerde, is prof. Mr. J. C. Vam Oven. De promotor Prof. Simon van der Aa 'Jpon-de echter zijn afkeuring van het ge beurde door den gepromoveerde op harte lijke wijze toe te spreken. DE ZEEUWSCHE MISSIEWEEK. Op de Zeeuwsche missie-dagen van Goes, Jas in de week van 2629 Juni voor heel udd-Beveland een missieweek georgani seerd. 19 stands van 19 missie-ordes en congregaties, waren daar vertegenwoor digd, behalve nog de gebruikelijke stands tvan het Haarlemsche missie-comité, de boekentafels en daarbij nog oen stand der boekwerken van Max; 19 missionairssen liebben hun voordrachten gehouden met lichbeelden, 's-morgens, 's-middags en 's-avonds, telkens voor stampvolle zalen. Heel Zuid-Beveland stond in vuur en Mam. Goes bad eiken dag het aanzien van leen Roomsch-en Zondag. Duizenden en duizenden bewoners van feeel de Streek hebben die dagen de Goe- Ische straiten gevuld. De missionarissen kwamen niet uitge- iroepen over het overweldigend succes der missieweek, een succes, dat zij geenszins bij ide koele Zeeuwen hadden verwacht! f DE ROZENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP. Voor de rozen-tentoonstelling te Boskoop hebben de Koninginnen medailles ge schonken. Reeds is voor f 500 A f 600 kan medailles ontvangen. De Boskoopsche kweekers loven prijzen uit aan de bezoe kers en wel een perk van 50 struikrozen Op elke duizend stembiljetten, die de da mes-bezoeksters mogen invullen met den naam van naar haar oordeel en smaak de mooiste rozén-variëteit van de temtoonstel- DE TENTOONSTELLING VAN HET TREKPAARD. De tentoonstelling op Houtrust (Scheve- tangen) is Donderdagmiddag o.a. bezocht door Minister Pop, vergezeld van zijn ad judant, jhr. W. Röell, de Tweede Kamer leden de Monté Verloren, Podk en van Sohaik en de gezanten van Roemenië, Portugal en België. Mede waren tegenwoordig het Tweede Kamerlid Rulgers en de gezanten van Bra zilië en Italië. De Koningin-Moeder, die met zeer veel belangstelling, het défilé der verschillende gaarden volgde, liet de eigenaars der kam pioenen bij zich ontbieden, met wie zij Zich geruimen tijd heetf onderhonden. Na den rondgang van den oogstwagen, Omringd door aho Limburgsche paarden, Zijn de vier urnen voorgeleid, welke lui den bijval hebben geoogst. Niet minder schitterend waren de acht en zestienspannen en tot slot is een span (van 32 paarden geformeerd. Ook deze zijn luide door het publiek toegejuicht. Te 5 uur, bij het einde der tentoonstel ling, verliet de Koningin-Moeder het ter- Irein. Donderdag hebben 8000 personen de (tentoonstelling bezocht, i 'Bloembollenveilmiy West Friesland". De eerste veiling van dit jaar van leverbare bollen te Bovenkarspel gehou den had veel succes. Er was groote ani mo en ongeveer 1.100.000 stuks zijn ver kocht. i JAARVERSLAG N. V B. Uit het jaarverslag van den N. V. B. blijkt, dal het aantal leden in 1921 be droeg 21875 tegen 18158 in 1920. Het aantal elftallen dat aan de competitie ■deelnam bedroeg 318 tegen 283 in 1920. De opbrengst van de internationale [wedstrijden tegen Zwitserland en Italië, jen van enkele oefenwedstrijden bedroeg ongeveer 50.000, waartegenover staat een onkosten-post voor de in liet buiten land door het Nederlandscilie Elftal ge speelde wedstrijden (de deelname aan de ölympiscfcï Spelen medegerekend) tot 'n bedrag v&k 9.000. De balans wijst een winstsaldo aan van 24 011.521^ en sluit met een be drag van 87.934.22. DE INTERNATIONALE POSITIE In verband met het spelen van inter nationale wedstrijden in het volgende sei zoen, hebben de volgende landen aan den Ergelsc.hen Voetbalbond meegedeeld dal zij geen interland-wedstrijden zullen spelen tegen de Centrale Rijken, Scliot land. Ierland. Wales, Frankrijk, België, Spanje. Denemarken en Noorwegen. Dat Denemarken op deze lijst zou voorkomen, was te voorzien, daar de Denen büzonder .prijs stellen op wedstrij den tegen Engelsche beroepself tallen, waarvoor ze blijkbaar gaarne hnn vrij heid om te spelen legen die landen, wel ke ze zelf verkiezen, prijs geven. Noor wegen op die lijst te vinden, Is eenigs- zi-ns verrassend1, daar de Noren tot nu toe zich niet aan de zijde van Engeland hebben geschaard. „N. R.Crt." IN BELGIë. Engeland heeft zich bereid verklaard, op een der Maandagen in October in En geland een internaiionalen wedstrijd' te- een Bel-'" te spelen, waarbij dan van Engelsche zi'de beroepsspelers zullen worden opgesteld Engeland beeft even wel geweigerd tegen België amateur-in ternationals te spelen, waaruit wel blijkt dat er in Engeland eenig wantrouwen bestaai tegen de Beigisobe amateurs-ver houdingen. „N. R. Crt." DE SULKEBPIBIJZEN. „Het Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" verneemt, dat de Centrale Suikermaatsehappij thans reeds suiker van ri--uwe campagne aanbiedt op f 49.50 ol wel 12 gulden per baal beneden de tegenwoordige noteering. Dit aanbod beteekent, dat ingaande October suiker verkrijgbaar zal zijn ook voor den consument tot ongeveer den prijs van voor den oorlog. Het blad herinnert er aan, dat bij den aanvang van de tegen woordige camnagne de suikerprijs f 95 per baal van 100 K.Q-. bedroeg, zoodat in een jaar tijd de prijs nagenoeg tot de helft terugviel. Bij informatie is aan de „Msb." ge bleken, dat de Centrale Suikerinaatschap- pij van Donderdag af suiker offreert voor f 49.50, doch alléén voor de maand No vember. Dat de prijs daarmede ongeveer bet niveau van vóór den oorlog zal berei ken is minstens vóórbarig. Kort voor den oorlog was de prijs ca. f42 f43. Bovendien hangt de detailprijs niet af van de contracten maar van den. wereld marktprijs. Vallen de oogsten tegen, eerst met September rijn daarover betrouwbare ge gevens beschikbaar, dan is een stijging waarschijnlijk. Omgekeerd kan een groote opbrengst de prijzen nog aanzienlijk doen dalen. EEN ZONDERLINGE VER DWIJNING. i Uit Praag wordt aan de N. R. Ot. gemeld: Sinds einde Februari wordt bier ver mist de Nederlander W. v. <L G., uit Den Haag. Den 28sten Februari kwam bij te Praag aan en sindsdien heeft zijn familie niets meer van hem ver nomen. Nasporingen op haar verzoek door het Nederlandsch gezantschap onderno men, waarbij moeite noch kosten ge spaard bleven, leverden geen resultaat op. Gebleken is, dat de beer Van der G. twee dagen te Praag in een hotel verbleef en daaruit met onbekende be stemming, met medeneming van een handkoffer, vertrok. Op zijn pas had hij slechts een Duifsch visum, dat echter 15 Maart verviel. Men beeft verder kunnen nagaan, dat hij slechts weinig geld bij zich had. Merkwaardig is hot, dat de Neder- landsche gezant alhier, jhr. Michiels van Verduynen, en de kanselier, de heer (lan sen, onafhankelijk van elkaar, in het door de familie toegezonden portret van den vermiste, onmiddellijk een Neder lander herkenden, met wien zij twee dagen tevoren hadden gesproken bij een voetbalwedstrijd, dien e en el ftal uit Maastricht hier speelde. De Praagsche politie acht het echter onmogelijk, dat deze Nederlander indeidaa/1 de heer Van der G. is geweest. '•"Ta DE DROOGTE. Men schrijft uit Boxmeer: Treurig begint het er hier in de Wei- don langs de Maas, in andere jaren een dorado voor het vee en vol van beloften, voor de boeren uit te zien, bijna geen spiertje groen gras is er meer te zien en als 't niet spoedig regent, zal er veel vee noodgedwongen opgeruimd moeten worden. Op de ont ginningen waar de weiden nog al wat droogte kunnen verdragen, dreigt even eens gebrek. De aardappelen, die bier vroeg zoo prachtig stonden en een rijken oogst be loofden, worden aangetast door de krul- ziekte. Oorzaak, al weer de droogte. Ook de nachtvorsten doen enorme schade. De boekweit is voor een groot deel verlo ren en ook de boonea hebben niet wei nig geleden. In de Betuwe zijn de weilanden en vooral de polders, waar het vee inge- schaard is, zóó kaal, dat de dieren er om zoo te zeggen niets meer vinden. De melkproductie gaat dan ook enorm terug. Zóó treurig heeft het er met het vee nog nimmer sinds menseben- heugenis uitgezien. Dat voorspelt: duur vleesch, dure melk cn dure boter. Wie meenen, dat de klei tegen zoo'n droogte kan, 3io heeft de plank ver .ffilS. De grond scheurt letterlijk open. EEN BRUTAAL STUKJE. Donderdagavond om 9 unr, dus bij vol daglicht, heeft, onder de oogen van den voor het paleis in het Noordeinde te 's-Hage geposleerden schildwacht en van den politiepost, aan den voet van het standbeeld, iemand kans gezien een. in bet fietsenrek geplaatst damesrijwiel weg te nemen. Met een smoesje was de dief even het paleis binnengetreden, om daarna zijn slag te slaan. Vad. EEN PROTEST VAN EX-KEIZER WILHELM. Wij lezen in de „TeL": Bij den gemeenteraad van Doorn is in gekomen een protest van den ex-keizer tegen zijn aanslag in de gemeentebelas ting. Daarbij protesteert hij niet, omdat deze aanslag te hoog zou zijn, maar te gen het feit, dat hij is aangeslagen. Hij beweert hierbij, dat (hij tegen zijn wil in Nederland verblijf lioudt en hier als *t ware wordt vastgehouden en daarom niet als vrij burger tot betaling verplicht is. De meerderheid van den Raad is echter van meoning, dat bij wel degelijk vrij willig naar Holland is gekomen en dat bij geiheel vrijwillig Doorn ais verblijfplaats gekozen heeft. Men is daarom niet ge negen, het protest te aanvaarden. Maat regelen zullen genomen worden om de uitvoering van den aanslag te verzekeren. Tevens moet de ex-keizer protest heb ben aangeteekend tegen den zeer hoogen aanslag in de Personeele belasting. EEN MUISJE MET EEN STAARTJE Uit Jersey-City (Vereenigde Staten) wordt gemeld, dat de advocaat van de reformvereeniging aldaar beeft geëischt, dat advocaat Tex Rickards. Dempsey voor het hof zal Jaten verschijnen om zich te verantwoorden op de beschuldi ging van gewelddadige aanranding op Car.pentier. Tevens worden pogingen ge daan, om de gouverneur van den slaat New-Jersey, Edwards, te vervolgen, om dat hij den bokswedstrijd heeft bijge woond, zonder in te grijpen, wat zijn plicht was als magistraat. AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Donderdagavond ten half negen is een heer bij de eerste halte op den Willems- parkweg te Amsterdam toen hij den rij weg wilde oversteken, door een taxi aan gereden. Hij werd bekneld tussohen bet spatbord van de taxi en bet tramlialtc- paaltie. Daarbij brak hij een been en werd aan het hoofd gewond. Bij onderzoek is gebleken, dat de heer, uil de Obrochtstraat komende, wilde over steken en dat hij zich dus op den rijweg bevond toen de atax aankwam. Deze reed niet met overmatige snelheid en heeft tij dig signalen gegeven. De gewonde werd in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Zijn kwetsuren zijn ernstig, hoewel, naar het schijnt, niet onrustwekkend. Hij is een 54-jarig bewoner van de Ten Kate- s'raat. Hondsdolheid. Te Hoogevccn -jDri) is een geval van hondsdolheid geconsta teerd. Het dier heeft zijn baas in den pols gebeten; deze zal zich naar Utrecht bege ven. Doodelijk ongeluk. Te Putte (N.Br.) is een 6-jarig jongetje bij het spelen door een soort granaat gedood. Baggermachines vernield. Te Valt- kermond zijn wederom de baggermachi nes van eenige vervcncrs totaal vernield. De daders bleven tot lieden onbekend. Smokkelarij. Te Emmerik hebben de commiezen én Juni voor 3 miilioen Mark aan gesmokkelde waren zooals meel, sui ker, hout en vruchten in beslag genomen. Een tegenvaller. Tijdens een hevigen brand, die het pension „Ruimzicht" met schuren en hooiberg te Oud-Loosdrecht in asch legde, was een der pensiongasten afwezig. Bij zijn terugkomst bleek 1700 aan papier verbrand te zijn, die niet in de verzekeringspremie was begrepen. Nog een doode. Het ongeluk in de staasmijn „Emma" bij Hoensbroek, heeft nog een menschenleven gevorderd. Ook de mijnwerker D., woonachtig te Brunssum, is kort na het ongeval aan de bekomen verwondingen overleden. De droogte. Het gemeentebestuur van Hariingen heeft de Londensohe boot „Starling" met gevulde tanks laten aan komen, wegens gebrek aan drinkwater. Er werd zoodoende 45000 L. aangevoerd. Het incident te Beuthen. De meerderheidssoeialist Cyrus, lid van de Opper-Silezische commissie van twaalf, protesteert in een schrijven aan Lerond. De Marini en Harold Stuart tegen de hou ding der Fransche bezetting in Beuthen, naar aanleiding van het incident bij den in- tooht der Engelsche troepen. Cyrus wijst er op,, dat de Fransche troepen de Duit schors, die aan de binnenrukkende Engel sche troepen ovaties brachten, met gummi knuppels en geweerkolven hebben geslagen. Toen de menigte trachtte „Deutschland, Deutscbland über alles" aan te heffen, vuurden de Frans elven, en daarbij werd de Fransche majoor, die met zijn gezicht naar de menigte en den rug naar zijn troepen stond, in den rug getroffen. De veronder stelling ligt voor de hand, zegt Cyrus, dat hij op tragische wijze door een kogel, afge schoten door een Franschen soldaat, is gedood. Want alleen Fransche soldaten stonden achter hem. Toen de leden van de Duitsche Sclbstschutz uit de huizen kwa men om de gewonden te verbinden, sloe gen de Fransche soldaten met geweerkol ven op hen in. De broeder van Cyrus kreeg een slag op hel hoofd. Cyrus legt er den nadruk op, dat de Sedbsfechulz, die na den dood van den Franschen majoor op straat verscheen, geen wapens bij zich had, zich tegen de Franschen geenszins agressief gedroeg en zich slechts met de gewonden bezighield. Verschillende leden van de Selbstschutz werden gearresteerd en op weg naar de Fransche kazerne door de Franschen zwaar mishandeld. Volgens het eenstemmige getuigenis van alle door Cyrus ondervraagde getuigen, hebben de Fransche officieren en soldaten zich als wilde dieren gedragen cn onge hoorde wredheden begaan. Cyrus protes- faeden begonnen met het proces tegen lui tenant-generaal Schack en generaal Kiuaka. Do aandrang van. het publiek was zeer groot. Tengevolge van de eergisteren gehouden demonstratie vóór generaal S tenger en tegen de Fransche gedelegeer den, is het politie-toezicht vooral bij het gerechtsgebouw versterkt. Bij de voorlezing van de lijst óct getui gen viel een klein incident voor. Een ge tuige uit den Elzas, directeur van de Rijn- kanaalverzekering in Straatsburg, ant woordde in het Fransoh: „présent!" De voorzitter: „U kunt toch Duitsdh spreken?" Getuige: „Jawel, mijnheer de president". De voorzitter: „Dan moet u ook in het I>ui!sell antwoorden en „hier" roepen." Getuige: „Ik ben echter als Fransch ge tuige gedagvaard." De voorzitter: „Een getuige als zooda nig heeft geen nationaliteit; in de Duitsche rechtzaal wordt Duitscli gesproken door ieder, die deze taal machtig is." Na het voorlezen van de getuigenlijst wijst de president er op, dat beklaagden beschuldigd worden zich door een reeks verkeerde maatregelen aan de versprei ding van een lyphus-epidemie te hebben schuldig gemaakt, waardoor een groot aantal gevangenen is gestorven. Generaal Schack wordt verantwoordelijk gesteld voor den dood van 3000 gevangenen. Hij moet met voorbedachte rade het nemen van hygiënische maatregelen in het kamp hebben belet. De door typhus aangetaste zieleen werden met gezonden samenge bracht. Desinfeclie-maatregclen zouden met opzet niet genomen zijn èeerf mei klem tégen de rowfieiS, Weite de Sis aobtsfte Ia 3d hxfct -tah 3a proces- Fransche troepen gedurende het geboete «en tegen die oorlogsmisdadigers werd verloop van bet betreurenswaardige inci dent hebben getoond en verzocht er zorg voor te dragen, dat de wederrechtelijk ge arresteerde en mishandelde Duitsohers on middellijk worden vrijgelaten, dat de Fran sche officieren en soldaten, die de gevan genen mishandeld hebben, ter verantwoor ding worden geroepen, en ten slotte dat ge neraal Demil, die voor de houding van zijn troepen verantwoordelijk is, van zijn com mando in Beuthen wordt ontheven. De moordenaar van den Fransdien ma joor moet een negentienjarige jongen zijn, wiens moeder gisteren is gearresteerd, daar de z<oon voortvluchtig is. Het stoffe lijk overschot van den vermoorden majoor werd gisteren met groote plechtigheid en onder deelneming van een groot aantal Fransahe en intergeallieerde officieren en troepen, aan het hoofd waarvan generaal Lerond stond, voortoopig te Gleiwitz bij gezet, om later in Frankrijk te worden bij gezet. Nog een uitlating van De Valera. De Valera heeft in een onderhoud met een correspondent van de „Chicago Tri bune gezegd, dat de vrede in Ierland mogelijk is indien de Britsche regeering inderdaad den wensch en wil heeft oen oplossing te zoeken, gebaseerd op recht en rechtvaardigheid. De constitutie der Iersche republiek bevatte niets om een on derzoek van een Brilsch voorstel tot nieu we relaties tusscben Britannië en Ierland te beletten. Een tegenspraak van Sir James Craig. Sir James Craig heeft Dinsdagavond aan de pers dien welen, dat hij wensch [e 'tegen te spreken de bewering dat zijn komst te Londen iets te doen had met de Iersche conferentie. Toen hij te Londen aankwam, was die reeds gehouden. Hij wts naar Londen gekomen om den koning het Adres van Antwoord van het Ulster- Parlement op de troonrede te overhandi gen en aan verschillende departementen besprekingen te houden in verband met het bestuur in Ulster. Overigens was hij nog tijdelijk te Londen voor particuliere aangelegenheden. De vooruitzichten. De correspondent der „Western Gaz." te Belfast meldt, dat hij een gesprek had met iemand, die met Downing Street te Londen in nauwe betrekking staat en die eergisteren (Donderdag)-morgen uit Lon den was "teruggekeerd. Ofschoon nog al lerlei moeilijkheden waren te overwinnen, werd, zeide hij, de toestand steeds helder der. Hij schreef dit grooendoels toe aan het feit, dat aMe belanghebbenden vurig d"en vrede wensbhen en bereid zijn daar voor te geven en te nemen. Hij was zeer getroffen door het staatsmansbeledd van generaal Smuts, die blijkbaar even zeer vrede in Ierland wil zien hersteld als des tijds in Zuid Afrika. De groote moeilijk heid ligt nog in Belfast, doch ook die kon, meende hij, overwonnen worden en reeds had het kabinet te Ulster eenige belangrij ke besluiten genomen vóór Sir James Craig jj. Dinsdag Belfast verliet. Vier nationalisten vermoord. In het district ten Zuiden van Newry en in het graafschap Armagh zijn Woensdag- Ti iorgen vier nationalisten door een bende van acht gewapende mannen, die in bur ger waren gekleed, maar verklaarden dat zij een militaire machtiging hadden, ver moord, aldus meldt de correspondent van de „Manchester Guardin" te Belfast. De conferentie te Londen. De ,Even. Stand." meldt dat de koning Buckingham Palace te Londen aan de premier heeft aangeboden om daar even tueel de Iersche conferentie te doen plaats hebben. Men weet dat ook de toen mis lukte Home Rule conferentie van hel begin van 1911, daar heeft plaats gehad. Als onpartijdig voorzitter der conferentie word't naast generaal Smuts ook genoemd de oud-,,speaker" Lowther. Een trein aangehouden en vernield. Honderd gewapende lieden hebben Woensdagmorgen bij Pomeroy, in het graafschap Tyrone, den goederentrein van Belfast naar Londonderry aangehou den en zestien waggons vol goederen een belling doen afrijden, zo i lat zij werden vernield. De trein werd verder in brand gestoken, doch ambtenaren slaagden erin, de vlammen te dooven. Zij konden ech ter r.'iel verhinderen, dal tfc post wei' 1 vernield. DE PROCESSEN l'E LEIPZIG. Meer en meer vormt zich in Frankrijk de meening, dat de berechting van de Duitsche oorlogsmisdadigers aan het ge rechtshof te Leipzig moet worden ont trokken. Dit kan gemakkelijk, omdat, zooals men weel, toen aan den aandrang van Duitschland, om zelf de berechting ter hand te mogen nemen, werd toegege ven, de nitdrukkeliike voorwaarde werd gemaakt, dat de geallieerden zich al hun rechten voorbehielden .ingeval de recht spraak hen niet mocht bevredigen. Volgens de „Matin" heeft Briand nog gisteravond het besluit genomen, de Fransche missie, aan het hoofd waarvan Matter staat, terug te roepen. Hij heeft telegrammen gericht eenerzijds aan Mat ter, met last onmiddelliik naar Parijs te rug te komen, anderzijds tot de Engel sche en Belgische regeering 0111 in over weging te geven eveneens hun juridische missie et Leipzig terug te roepen. Zoo zouden de geallieerden voortaan lnin be langstelling aan de Laipziger „comed'e" onttrekken, maar zich intusscben «lie rechten uit het verdrag van Versailles voortvloeiend, voorbehouden. Hoe het echter zal mogelii'k zijn, deze in de pTactijk Ie doen geiden, lijkt de vraag In elik geval echter betoogt men Ihier, dat onder deze 'omstandigheden de sancties van de bezetting der Rifbrsleden onmogelijk kunnen worden opgeheven. Niettemin komt een man als Hervê erte gen op om op grond" van den moord o,p majoor Montalgre cn van de uitspraken van Leipzig ver'rouwen aan het kabinet- Wirlh te ontzeggen. Wïrfh vindt dit alles net zoo onaange naam. oordeelt Hrvé. maar kan er niets aan doen daarom moeten we in vredes naam maar voortgaan hem de hand boven het hoofd te houden om te ver hinderen dat de rechtsche partijen aan het bewind komen. De vraag 6f men onder deze pms hul digheden de berechting der schuldsgen te Leipzig zal laten doorgaan, zal binnenkort een punt van bespreking tussohen de ge allieerden moeten uitmaken. Mon heeft kunnen lezen, schrijft de „Tijd", wat do directies dor spoorweg maatschappijen voornemens zijn te doen met haar vrouwelijk personeel, op groo te kantoren en men weet nu ook, dat er geruchten gaan, als zon bot bestuur van post- en telegraafdienst er aan den ken denzelfden weg op te gaan. Het kan en het zal niet uitblijven of ook op andere groote kantoren en bureaux gaat men van 't zelfde laken een pak snijden. In elk geval bet onderhoud van de presidente en de secretaresse van den Nationalen Vrouwenraad met de spoor- directies werkt als een knuppel in bet hoenderhok en het vrouwenorgaan „Evo lutie" maakt alarm. Het vereert de vrouwen, dio in de moderne beweging mede vooraan staan, dat zo do waarheid onder de oogen dur ven zien en niet aarzelen baar sexe-ge- nooten geducht de les te lezen. Maar het zou struisvogelpolitiek zijn, wanneer men zich hield, alsof de lichtzinnigheid en wuftheid der vrouwen op kantoor en ateliers slechts in bepaalde kringen heersclien. Ware dit zoo, onze katho lieke geestelijkheid zou niet genoodzaakt wezen tot het nemen van krasse maat regelen, wil zij de ergernis niet tot in de gewijde plaatsen zien doordringen. Wij zullen niet achter alles het slecht ste zooken en aannemen, dat er veel gebeurt uit zucht tot navolging en zon der boos opzet. Maar al neemt men bet verschijnsel ook van zijn beste zijde, dan is het nog nooiig, dat men nu rekening gaat houden met de gevolgen. En daar om is bet goed eens te lezen, wat Evo lutie", dat niet voor kwezels en pilaar- bijtst gs geschreven wordt, erover schrijft. Wij hebben bier te doen, zegt het blad, met de gevolgen der opvoeding van de laatst? jaren en van een toestand, waar bij de chefs niet meer 't personeel in banden hebben. Van het kind is een god gemaakt; het heeft noch gehoorza men, noch werken geleerd, en menseh geworden, bedankt het er hartelijk voor, van gewoonten te veranderen. Elk stroo tje zorgvuldig weggegrist van voor den kindervoet; bet kinderleven gemaakt tot een grooton uitgaansdag, met bet resul taat, dat da jonge generatie is: een on getoomde horde, slochts levende voor bet vermaak. Geklood in grand toilet, klaar voor bal of diner, wordt naar kantoor of winkel gegaan, het werk aldaar be schouwd en gedaan als een lastige ne venzaak. „Onlangs, schrijft „Evolutie hadden wij een onderhoud met een dame over die dagelijks aangetrokken jfeest- kleedijzij vond daar niets in; wij daa rentegen wel. Wij toch zijn bet volko men eens met Lady Astor, Engelsch Parlementslid, die zegt; om te werken moet je een werkpak hebben. En de in het wit geklcede, gedécolleteerde da me op witte schoentjes, gekapt hoofd, met parelen om den hals, moge een pretti- gon aanblik zijn in een danszaal, op kantoor of in winkel maakt zij een on- aangenamen, onhandigen indruk. „Ito fout ligt voor een groot aeel hier evenwel bij de toch messtal oudere hoofden van dienst, die zooiets toelaten. Dit komt vooral, doordien men niet meer opdnrft tegen de zoogenaamd onderge schikten. die uit solidariteit staken, als men ook maar ecnigszins meester wü zijn in eigen zaak. „Een tweede fout is deze, dat de ouders van een groot deel der verdie nende meisjes haar heel honorarium zelt laten houden. Gepocht wordt hier zelfs op" Alsof het ooit goed ware, jonge menschen, jongens zoowel als meisjes, rijkelijk van geld te voorzien. Er wordt daarmede dan ook omgesprongen, alsof er geen opkomen aan is. Weinig werden, veel uitgaan is na eenmaal aan de orde van den dag. Dit moet leiden tot^een catastrophe; hiervan een symptoom. Hef blad concludeert, dat hetgeen de vrouwenbeweging veroverd had, thans in de practijk bedorven, is. „Zullen" vraagt bet „vrouwen en meisjes in andere condities de les ter har te nemen, inzien, dat, wat een man geoor loofd is, nog niet een vrouw is toegestaan? Dat bovendien zij zich niet hebben te spie gelen aan haar mannelijke collega's, maar haar plicht en meer dan haar plicht heb ben te doen? Wij hopen het, maar gelooven het niet, Overal toch is een dusdanige wanorde in getreden, dat redderen schier niet meer mogelijk lijkt. Zou het misschien niet van eenige uitwerking kunnen zijn. zoo de vronwenWereen^mgen fo den lande, al of niet door bemiddeling van den Vrouwen, raad, haar afleeuring uitspraken over dg houding dezer vrouwen, die door haar ge, drag het de komende generatie onmogelijk hebben gemaakt, in deze branche haafl brood te verdienen?" Al komt hi deze strafpredikatie ai eena een woordje Fransch voor, zij is toch ver. staanbaar tot in de verste hoeken. Maar nu zijn wij minder pessimistisch dan het moderne vrouwenorgaan. Op een groot deel onzer bevolking moge het misbak, ken opvoedingsstelsel onzer kinderen zijxr uitwerking reejls lichben gehad, er is toch nog een ander gedeelte, dat voor de stem van eer en fatsoen en in elk geval voor da eischen der practijk niet doof zal blijven. Spoorwegdirecties en besturen van groote instellingen zuilen wèl doen, als ze geen onbesuisde maatregelen nemen en met bet badwater ook het kind in den put storten. ..Evolutie" merkt nog op, dat men wel wat eerder had kunnen ingrijpen en liet heeft gelijk, ais het doet uitkomen, dat ook de mannelijke chefs en collega's van het kwart-mondaine vxouwengoedje niet vrij uitgaan, wijl zij dikwijls de laffe schul digen zijn aan hetgeen, waarvoor nu en in het vervolg de vrouwen zul'cn moeten boeten. In hoofdzaak blijft echter dc oorzaak in de opvoeding zitten, door liét vrouwenor gaan zoo terecht gebrandmerkt. Het be gint met tegenzin in huisarbeid, afkeer van een heiboender of schuurlap, schrik voor kinderluren en keukendamp, vrees voor groene zeep en soda. Wordt daaraan toe gegeven dan is de wi open. Men moet „hooger op" en aast op kantoor of atelier. Veel gemakkelijker, veel „fesoendelijker" voor een meisje van onzen komaf! Mams. ■heef! het nu eenmaal niet verder gebracht dan tot eerzaam huismoeder, die haar vak verstaat. Dochters moeten wat beters wor den en gaan studeeren. Dan 'komen ze aan de buuTt. xamens, diploma's. Geen nei ging of lust om moeder in iets te helpen. Nog een jaartje cn het baar wordt „opge stoken". Jo en Trims en Betsy zijn gereed voor de lang hegeerde betrekking op kan toor. Werkpak je wil Lady Aslor. '1 Is wa' moois. Alsof men als meisje op kantoor is alleen om te werken. Vraag eens, of de directeuren, de oudere en jongere chefs ze daar eigenlijk wel voor in dienst nemen! „Redding schier niet meer mogelijk?'1 Komaan, niet gewanhoopt. Zouden er geen duizenden Nederlandsche jonge meisjes zijn, die tot inkeer willen komen en de schande uilwisschen van haar ge slacht, als er een razzia zou moeten plaats hebben op onze kantoren, bureaux, ban ken en ateliers. Het leven is toch waarachtig geen bal. Dat kunnen de lokalen der armbesturen dat kunnen de gasthuizen getuigen, waar meestal van ai die ballades de laatste hoofdstukken worden geschreven. NIEUWERE ONDERZOEKINGEN OVER MALARIAMUSKIETEN IN NEDERL.-IND1E. Over dit onderwerp komt in Teysman- nia, twee-en dertigste jaargang, afleve ring 1, een belangwekkende beschouwing voor van de hand van dr. K. W. Dam- mermann. Aan het artikel ontleehen we bet vol gende Niet alle muskieten zijn malaria-over brengers. Muskieten, die overdag steken zijn b. v. geen malaria-overbrengers het gevaar voor infectie bestaat alleen tus- schen zonsondergang en opgang. En ook van de anophelinen, die in de schemering en 's nachts actief zijn,zijn alleen be paalde soorten gevaarlijk. De beruchte malaria muskieten zij n da myzomia ludlowi ,die bijna uitsluitend aan de kust voorkomen in zout en brak water. Op Java zijn deze muskieten da hoofdschuldigen van de malaria te Tjilat- jap, te Cheribon, te Batavia, Sema- rang, en Soerabaja. In laatstgenoemde kustplaatsen vindt deze muskiet bijna uitsluitend haar broedplaatsen in de zee- vischvijvers vlak nabij de kust, waaruit de muskieten de meer naar binnen gele- gen kampongs en stadswijken opzoeken. Zoo komt te Batavia in kampongs langs de kust te midden der vischvijvers, bij kinderen een milt-index voor van 90 tot 100 p. Ct.,die geleidelijk naar het zui den afneemt. In de oude stad vindt men geen broedplaatsen, maar de volwassen muskieten worden veel in de huizen aan getroffen. In Semarang en Soerabaja doet zich betzelfde verschijnsel voor. Vroeger dacht men, dat de muskieten niet verder dan een halven Engelsohen mijl van lrun broedplaats konden vliegen en dat men op verderen afstanddus vei lig was. In Batavia is echter, even als vroe ger in de Panamakanaal-zone is geschied, de vliegwijdte bepaald door muskieten, met kleurstof bespoten, te laten uitvlie gen. Toen bleek dat de muskieten veel verder vliegen dan men gemeend had de grootste afstand van de ludlowi bedroeg 6.2 K. M. De muskieten zouden wellicht nog verder gevlogen zijn, wanneer zij niet waren opgehouden door de groote menschenmassa, die in de 6 K. M. breede strook leeft. Bij het onderzoek bleek, dat de muskieten des nachts bij groote massa dadelijk zuidwaarts vlieger, op hun prooi in de stad af en niet nabij de broedplaat, blijven, ook al zijn daar enkele woningen. Vroeger meende men, dat de v,scn in de vischvijvers de ontwikkeling van mus kieten belette en drong hoogstens aan op het schoonhouden der vischvijvers van waterplanten. Thans is echter gebleken, dat in de vischvijvers gedurende den nacht vele anophelinen uitkwamen bij 876 waarnemingen gemiddeld 44 per M2. per nacht. Dr. van Breemen schatte het aantal anophelinen dat in den gunstigsten tijd van het jaar per dag door de visch vijvers benoorden Batavia wordt voort gebracht, op 25 tot 100 miilioen. De ludlowi kunnen geen hoog zoutge halte verdragen. Het verdwijnen dezer muskieten uit de vischvijvers met hoog zoutgehalte, hetgeen als regel plaats zal grijpen tegen het einde van den Oostmoes son, verklaart de afneming van malaria in dien tijd, dien men te Batavia heeft waargenomen, De schrijver komt tot de conclusie,dat men de vischvijvers nabij de groote kust plaatsen geheel moet opruimen. Het denk- beeld om alleen een lange strook rondom den bebouwden kom van de steden vrij van broedplaatsen te maken, moet als niet af doende worden opgegeven, nu gebleken is, dat de muskieten tot 6 K. M. van hun broedplaats vliegen. Maakt men de zeevischvijvers niet on schadelijk, dan raakt men in de dn» groote kuststeden van Java dé malaria zeker nooit kwijt,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2