Gemengd Nieuws. Luchtverkeer- Einneslandsch ülwii F DE KABINETSCRISIS. Verkeer en Posterijen. Korte Berichten ORDE EN ARBEID, sociale wetten lot stand brachten, dat zij volksvrienden waren in den diepsben zin van hei woord en reeds lang vóór hun Ministerschap hun naam gevestigd hadden ais oprechte emocraton, strijders voor de rechten der arbeiders en nauw meelevend met ris arbeidersbeweging. Van heiden kan gezegd worden, dat zij niet hun oude liefde I""iis gaven. En als men dan toch een ver- n.hil wil. dan kan men zeggen, dat Talmo neer li et hart des volks bezat dan Aal- feerse thans Maar hierin moet de jurist h<-i. schier immer aileggeu legen den theoloog. 'te vele ontwerpen die nog wachten aan hel departement van Arbeid, vragen om een krachtige, doorzeilende figuur als Minister Aalberse. Daar is het ontwerp ici verhoo- pmg der loongrens m de Invaliditeitswet, van 2000 lot 3000 gulden jaarloon. Voorts de Ziekteverzekering, de Aubeidsgeschitien- v et, ce wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering, Riikskinderfonds, de I.andi">uwongevailenwot, de wettelijke re geling der Coll. Arbcidsoveieenkomst enz. Minister A Mb er se is hiervoor de aange wezen m m. Hij kan met dn Kamer, die zoo lastig kan zijn, goed overweg. Hij heeft het vertrouwen in en builen het Parlement. En daarom is tiet aanblijven van den [loom- Bohen Tatma aan Arbeid toe te juichen. OP DE'HOOGTE' V'ij lezen in de „Resb.": Zij zaten gezellig hij eikaar, onder een kopje thee, en keuvelden wat over de ge beurtenissen der laatste dagen. Het waren allen mannen van beteekenis Katholieken, Sociaal-Democraten, Anti- Revolutionnairen en Chr.-Historischen. Van de Regeeringscrisis kwam het op het Djambi-vraagstuk, van het Djambi- vraagstuk op de interpellatie van de Com munisten en Sociaal-Democraten in den Haagschen Gemeenteraad, en daarna, als Ware het slechts één stap, kwam ook aan Be orde het processie-vraagstuk. „Jullie", zoo bromde een der A.-R.-en „met je processie! Ge weet zelf niet wat ge wilt en ge begrijpt niet, welk een be roerd vraagstuk gij daarmede aan de orde steldetl" „Ja," zoo merkte een zeer eerbiedwaar dige Ghr.-H. op, „hoe zal het gaan? Ik verwacht, dat een ieder zal gedwongen worden, om aan een processie den eerbied te betuigen, dien de Katholieken er gaarne aan zien gegeven, en dan staat het voor mij vast, dan kunnen twisten niet uitblij ven." „Och," zoo merkte de Katholiek op, „het Schijnt wel, dat de heeren de zaak niet zien, zooais zij moet beschouwd worden. Het is immers nog niet voorgekomen, dat een Ka tholiek eischte, dat door andersdenkenden eerbied werd betuigd aan het Heilig Sacra ment des Altaars, wanneer dit bijvoorbeeld door een onzer priester als laatste Spijze «an een zieke wordt gebracht." „Wal," zoo sprak weer de brommende A--R-. „hoe kun je dat weten, dat ziet im- teiers niemand I" „Nog nooit gezien," zei de eerbiedwaar dige Cihr.-H. „Ha, ha", lachte de Sociaal-Democraat, azijn dat nou heeren, die over het proces sieverbod moetien oordeelen? Zij weten nog adet oens, dat een priester, wanneer hij de 'jaatste Heilige Sacramenten gaat toedienen, spel de hand tusschen de jas looipt, zich biddend voortbeweegt en niemand groetl" „Habt gij dan," zoo vroeg de Katholiek, jgiog nooit gezien, hoe op straat door (Trouwen en mannen een stille hulde werd betuigd aan dea in allen eenvoud voort schrijdenden priester? Weet gij dan nog gdet eens, dat de Katholieken er prijs op Stellen, op die wijze ook hun God te iüenen?" De heeren, beteekenisvolle mannen in het ftpembare leven, bleven het antwoord pchulldlg. De Katholiek zesde: „En dat zijn nu de mannen, die moeten oordeelen over het Opheffen van het processieverbod!' Omtrent de oplossing der ministerieeile «risis verneemt het „Centr." dat deize nog ^rel eenigen tijd in beslag kan nemen. De tot dusver verspreide mededceKngen ISii geruchten over de reconstructie van het Kabinet zijn, zadht gesproken, voor barig en berusten slechts op gissingen. De ex-keizer, De secretaris-generaal Laigemeenen dienst mr. I. B. Kan ia en naar Huize Doom vertrokken tot %©t houden van verschillende besprekin- #en- Tegen de bezetting door Fransche zwarte troepen, Te Deventer heeft zich een comité gevormd, onder leiding van ér. W. D. van Renesse, dat stappen zal doen tof oprichting van een vereeniging met afceelingen in onderscheidene plaat- ïen, teneinde in contact met bui tenland- |che organisaties een massa-beweging op Jouw te zetten tegen de bezetting van het Rijnland door zwarte Fransche troepen. Binnenkort zal in het centrum des lands een algemeene vergadering worden ge houden, waarin de verdere actie zal wor den besproken en vastgesteld. GEMEENTELIJK BOUWTOEZICHT. De Minister van Arbeid heeft den ge meentebesturen doen wijzen op het voor schrift der gewijzigde Woningwet, dat voor iedere gemeente verplichtend stelt ihet hebben van een ambtenaar die toe zicht houdt op de naleving der voor schriften van de Bouwverordening en in hel algemeen op hetgeen voor de Volks huisvesting van belang is. Zijne Exc. ver zoekt. aan Gedeputeerde Staten hem mede te deeien, in welke gemeenten zulk toe zicht nog niet bestaat en blijkt voorne mens, alsdan in |e grijpen. De kleine plaltelands-gementen, waar Sneu in dit opzicht hier en daar nog wel ierg slecht uitgerust was, zullen thans dus hebben te zorgen voor een gemeente-op zichter, 't zij alleen, '1 zij in combinatie met buuTlgemeenten. j Uit de beschikbare gegevens Moet reedsT "Dubbele 'ongevalierwérzékéfing. 15e ."A. belastbaar inkomen daalt. De Invloed van de tijdsomstandigheden Schijnt zich te 's-Grarenhage, zegt de „N, Haagsche Crl." reeds af te spiegelen in het belastbaar inkomen', dat voor de InkoiustcE&eïasting in aaamsikaEB komt. niet onduidelijk blijken, dat het belast baar inkomen zich thans in dalende lijn beweegt. DE GEZANT IN DE VER. STATEN. Benoemd is tot Harer Majesteil's bui tengewoon Gezant en Gevolmachtigd Mi nister te Washing n Mr. J. C. A. Ever- wijn. KATHOLIEKE JOURNALISTEN. De Socialistische heer Kleereko- per, lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad, schrijft in de Rot- 'e/damsrhe „Voorwaarts" over de Katholieke pers en de katholieke jour nalisten. Dat wij niet tot z'n intimi behooren belwijst het volgende „liefelijke sluks- ke" „Als de woordvoerders van de Roomsche pers schelden, lasteren of spotten, word je beurtelings rood Yan ergernis, schaamte of schaterlach. En toch is dat de heldenrol, die ze allemaal spelen met vlotheid, oefe ning, techniek. Maar bovenal met aan geboren aanleg. Want schelden, spotten en lasteren, naïeve gemeenheid en neiligschennen- de gemeenheid, dat hoort nu eenmaal bij 't emplooi, zoo goed als véél siga ren, oceanen van bier en mhchtig zwaar eten. En je vergeeft het ze gemakkelijk omdat niets dan toorn zoo gemakke lijk ontwapent, niets den glimlach zoo ijlings terugtoovert, als de aanblik van bolle wangen, een welgedane buik ronding, de sappige genoegzaamheid van patertje-goedleven. Maar zouden ze uit die glundere rol vallen en op z'n Kuijperiaansch aan 't fleemen slaan in de tale Kanaans,. dan word je wit om den neus want wée om het hart. Hun wangen zijn nu eenmaal te rond, hun kelken te vol, te mensc'ne- lijk hun feilen voor zoetsappige kwe zelarij. Daarbij behoort de uitgestreken tro nie de zoete glimlach om den ingeval len mond, de vale deugdzaamheid op de papkoonen." Die Roomsche Journalisten schijnen den heer Kleerekooper wel dwars te zitten. Dit gezwets en deze scheldpar tij teekenen echter dezen wooden voorlichter" ten voeten uit. En ons deert het niet. EEN KERNACHTIGE INSTALLATIE- REDE. F. van Amstel vertelt in „Eigen Haard" van het werk der Ned. Over- zeetrustmaatschappij naar aanleiding van de plechtigheid te Haarlem 25 Juni 1,1., toen het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid aan de leden der uitvoerende commissie van de thans opgeheven Mij. in het Pa viljoen te Haarlem eereblijken uit reikte. Of liever de heer Van Amstel laat den voorzitter der Mij. van Nij verheid, den heer dr. Posthuma, spre ken. Uitvoerig geeft hl) de rederoering van den oud-minister tot den heer Van Aalst en zijn medeleden van de N. O. T. Wij hebben die rede nog eens gelezen. De heer Posthuma Is er wel in geslaagd een denkbeeld te geven van den zeer omvangrijken arbeid dier commissie, van de geniale orga nisatie die een arbeid, aanvankelijk berekend op een bescheiden personeel, doch weldra uitgedijd tot een 1000-tal beambten, beheerscht heeft, gedurende vier jaren lang, en vooral een denk beeld van de diensten door deze com missie en haar vertakkingen in den benarden tijd die achter ons ligt aan den onderhandschen handel en industrie bewezen. Dr. Posthuma heeft dat in zijn rede te Haarlem wel zeer goed doen ge voelen, aan den enormen arbeid van het geheel recht doen wedervaren, de persoonlijke verdiensten van elk der leden van het uitvoerend comité naar vorengebracht en in 't bijzonder gehuldigd de ziel van de N. O. T., den heer Van Aalst, die de vergaderingen der uitv. commissie, ook onder zeer 'zorgzame omstandigheden, wist te maken tot aangename, ja zelfs vroo- lijke bijeenkomsten. De heer Van Aalst bleef den voor zitter der Maatschappij van Nijver heid het antwoord intusschen niet schuldig. Hij herinnerde zich den voorzitter Posthuma, met wien de N. O. T.-menschen in die historische dagen veel te doen hadden. „Gij waart zoo zeide dr. Van Aalst in een figuurlijken Zin een echte lastpost, omdat gij u weinig stoordet aan onze overeenkomsten. Dat was, volgens u, werk voor uw collega van Buitenlandsche Zaken, doch „mijn kaas, mijn boter, mijn eieren," zooals gij u uitdruktet, gingen vóór alles. Waarmede ik wil zeggen, dat de vaderlandsche belangen u evenals ons na aan het hart lagen. „Ik wil 'Zoozeide dr. Van Aalst verder dezen vroegeren minister en zijn zorgen voor de hem toever trouwde belangen toch even ken schetsen. Het ging over een groote partij kaas, die hij wilde uitvoeren, doch waartegen wij om verschillende redenen bezwaar moesten maken. Het kwam tot wrijving en de kwestie liep zóó hoog, dat het noodig werd geoor deeld een commissie van onderzoek te benoemen. Daarin was de N. O. T. vertegenwoordigd. De commissie werd door minister Posthuma geïnstalleerd met de woorden„Ik moet u instal- leeren, doch ik verzoek u binnen 24 uur te zorgen dat de kaas er uit kan, want zij droogt 10.000 K.G. per dag in." „Deze korte, kernachtige installatie rede heeft op ons, kooplieden, indruk gemaakt en wij zijn tot overeen stemming gekomen." goedikeuriEg der Staten-Generaal wordt gevraagd <xp een met België gesloten ver- drag tot voorkoming van (tobbede onge vallen-verzekering. Cultuurondernemingen en een deel harer winst. Het Tweede Kamerlid mr. Dues- sel'huys vroeg den minister van Koloniën inlichtingen over de verplichting van cni- tuuxonderneming'en om een deel der winsf af te staan aan zg. „winsbaandeeTkassen." VERVOLGING VAN KOLTHEK TE WACHTEN? Naar men aan de „Tel." meedeeit, is tegen het Tweede Kamerlid Ko3th«& pro- ces-verbaail opgemaakt wegens opruiing in een vergadering door de S. A. M. V., jA Dinsdag te Appingedam gehouden. De Wielingenkwestie. Donderdag avond sprak in „De Werkende Stand" to Amsterdam, daartoe nitgenoodigd door de Federatie Amsterdam der S.D.A.P. het Belgische Kamerlid, de heer De Broucké- re, over bovenstaand onderwerp. Af Eéefï Puïafa tetas fwKSö «pMttgen van 11 M. 46 en ÏSL M. 10, op gen van 80 C.M. BLOEMEN IN DE ALPEN,- Aan de veten, die dezen .zomer weer naar Zwitserland, gaan, deze raadpluk geen bloemen zonder te weten waf gij plukt In de eerste plaats om dat ook de Ewitsersche flora, hoe rijk ook, niet onuitputtelijk is, en al te velen tr niet aan denken, dat zjj op bepaalde plaatsen sommige ptanten wel essa konden uitroeien; inderdaad zijn hier en daar enkele bloemen- soorten reeds zoo goed als verdwenen. Maar ten tweede, omdat er in ver schillende deelcn van Zwitserland, spe- Spreker meende hier van drie groepen !n Bemer-Oberland, veior- agen te kronen Rwoakor. 1. van die vra- «•«H5®™ bestaan, die het uitrukken vragen gen, die niet bestaan; 2. van die, welke wet bestaan; 3. van die, welke zouden moeten bestaan. Tot de eerste soort be hoort z.i. die territoriale kwestie. België aldus spreker zat tegen Holland nimmer handelen, als het eertijds door Duitschland behandeld werd. De „Wielimgenkwestie" bestaat, eigen lijk niet meer, evenmin als de partij van .nationalisme" en „annexionisme" nog levenskracht beaat. Slechts één afgevaar digde heeft deze partij in de Kamer ge bracht. De vragen, die wei bestaan zijn die, wel ke het leven van Brig if raken De oplos sing, waartoe men in Brussel gekomen is, dierat algemeen aangenomen te worded. De ..historische rechten" behooren hier geene rd te spreken; de dooden behooren den levenden hunne handelingen niet voor te schrijven. Misschien ware het beter ge weest, dat de Volkenbond deze zaak in behandeling had genomen. Dit is evenwel niet gebeurd. Het is hier een kwestie van recht. Misschien is arbitrage goed, maar heter lijflrt spreker echter een volken- bondsreehteflïjke uitspraak. De derde groep besprekende, komt spr. •op het feit, dat de wereld' een aïgemcene behoefte aan vrede heeft, een vrede in den volsten zin van het woord. De®e kan niet affleen worden „gemaakt" door een enten- te van weinige landen, die tot de machti ge behooren, ook de küeine dienen samen te gaan. In dit verband wijst spreker op Zweden's belang bij Rusland en Denem ar ken^ belang bij Duitschhmd. Reeds van ouds bestond het samengaan van Holland en Beflgië. Internatioaa! he! a it spreker hebben zij een groote taak te vervullen. Men dient internationaal samen te gaan. Spoorwegpersoneel en eerste hulp bij ongelukken. De directie d-er Ned. Spoorwegen beeft aan ihet personeel be kend gemaatot, dat d« artsen dr. J. C. de Bruin Kops en C. Th. Smit te 's-Ora- venhage en J. Piehengs te Groningen iéder voor een gedeelte van heft spoorweg net belast ajjn met het geven van lessen aan het personeel in het verleenen van eerste hudp bif ongehïkiken. Aaa hem, die bij een ongeval aan een ïéaróger of aan personeel der Maatschappij overko men, op doeltreffende wij-ze ecn&é, hulp verleent, zal ©en graltifjcatie worden toe gekend. Het station te Zwolle. Minister König beeft op de vragen van den beer De Vos van Steenwifk, betreffende bet doorrijden van de sneltreinen uit Amersfoort ver bui ten het station Zwolle, geantwoord, dat de S. S. 8 Juni hebben imoegedeeM, dat door het plaatsen van een waterkolom op bet tweede perron, 275 M. voorbij den te- gemwoordigen perronsovergang, gelegen heid zal gemaakt worden om den trein dichter bij dien overgang te doen etiHbou- dan, waardoor aan het bezwaar van den grooten afstand voor overstappende reizi gers wordt tegemoet gekomen. Er is bij haar op spoedige plaatsing van de water kraan aangedrongen. Afwijken van reisroute. De Neder- lamdsehe spoorwegen hebben het volgende bepaald: Verlangt ©en houder van een plaatsbe wijs (niet een abonnementskaart) te reizen over een reisweg, waarover dit plaatsbe wijs niet geldig is, dan kam hem zul'ks worden toegestaan, indien het personeel met zekerheid weet dat de reisweg, welken de reiziger wenscht te volgen, korter ia dom de reisweg, waarover het plaatsbewijs niet geldig ia. De reis mag echter niet af gebroken of geëindigr worden in dit tra ject, terwijl er vtoor moet worden gezorgd, dat de reiziger onderweg en bij aankomst geen moeilijkheden ondervindt LUCHTPOST. s Het blijkt, dat de frankeering van stok ken, die per luchtpost zijn te verzenden, herhaaldelijk onjuist geschiedt Nu eens worden deze stukken uitsluitend met ge wone frankeerzegels, dan weer uiltsluit- temd met lucbtpostzegels gefrankeerd. In beide gevallen wordt de correspondentie niet per luchtpost vervoerd. Ten einde vergissingen zooveel mogelijk te voorkomen, wordt er nog eens nadruk kelijk de aandacht op gevestigd, dat lucht- posteorrespondentie moet worden gefran keerd', wat de gewone porten en rechten betreft, met gewone frankeerzegels en wat het luchtrecht aangaat, met luchpost- Bet luchtrecht bedraagt voor België 10 cent en voor Frankrijk, Groot-Briitan- nië en Ierland en Duitschland 15 et per 2U grim. Corros ion Jentie voor verder ge legen landen kan mede per luchtpost wor den verzonden. Uiteraard moet in dit ge val *t luchtrecht worden voldaan, vastge steld voor het land, dat voor doorzending met de gewone middelen van vervoer, zorg draagt, dus 10 dan wel 15 cent per 20 graan, al naar gelang de correspon dentie moet worden doorgezonden door België, dan wel door één der drie andere genoemde landen. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat in verband mot de groote treinverbindin gen tusschen Amsterdam en Rotterdam geen postvervoer tusschen beide plaatsen per vliegtuig plaats vindit. Verzending per luchtpost in het bmnerfandsch ver keer komt dervalve niet voor. VLIEGEN ZONDER MOTOR. Naar uit Parijs geseind wordt, heeft do bekende wielrenner Pouiain de 10.000 frs gewonnen', die waren uitgeloofd voor dien eerste, die „door eigen kracht" meer. (lan .10 M, ylicgca zou. Met z{fn 'toe- vaa in het wild groeiend* planten, het plukken, verkoopea, koopen en verzenden van speciaal genoemde soorten daaronder edelweiss en het plukken enz. in massa van andere bloemen strafbaar stellen. Waarschijnlijk zal deze verordening in het reissefzoen wel aan openbare plaatsen, en in de Lateis worden aan geplakt; het is in elk geval goed dat men het weet, schrijft .-het „Ifbld." DE BOKb-KRANKZINNIGHEID, Hoe aanstekelijk deze ziekte op de jeugd wea-kt, blijkt uit het volgende verhaaltje in het 5 lolt. Nbl„": De namen van Carpentier en Demp- sey waren op aller lippen en hier en daar gaf men een boksséance, die veel publiek trok. Zoo was er één Maan dagavond tegen achten in de St. Lap-. rensstraat bij het hek van de AeadieU mie. Twee kampioenen waren zich met elkaar aan 't meten, met den scheids rechter erbij. Af en toe vielen er harde klappen, de knuisten van 't kleinste kereltje waren rood en paars. Vrou wen komen toeschieten, denken aan een vechtpartij en willen ze scheiden. Maar de „scheidsrechter" beduidt haar, dat daar Carpentier en Demp- sey bezig zijn, die gelijktijdig elkaar aanvallen.. Als dan de grootsten een fikschen. klap op zijn reukorgaan krijgt, roept de scheidsrechter „time" en de ronde is uit, maar de strijd on beslist Angstig gluurt de vrouw vau den concierge van het Gymnasium tus schen het raamgordijn. Daar komt een aangeschoten heertje aan cn vraagt heel belangstellend, wie Carpentier is van da twee. „Dat ben ik, meheer." zegt één der bengels, „En voor een dubbeltje zullen ze boksen," brengt de scheidsrechter in het midden. Maar daar heeft het heertje niet van terug. „Dan voor twee centen," roept men hem na. Inmiddels dagen weder twee nieuwe kampioenen op en vliegen op elkander in. Weldra is er een „knock out". Nu moet Carpentier nog over wonnen worden, maar daar komt een poiitie-agent op den volksoploop af en de boksers verdwijnen ijlings tot groote hilariteit van het publiek in de Nieuw- BUMBOONEN. B. en W: van Utrecht hebben het vólgende geantwoord op de vragen van Let raadslid, den heer G. Bruna, beti'ef- fende den verkoop van rumboonen: „Tegen den verkoop van rumboonen zou kunnen worden opgetreden indiert was uitgemaakt, dat de likeur, welke zich in die boonen bevindt, onder ster ken drank moet worden gerekend, zoo dat verkoop daarvan zou vallen onder de bepalingen van de Drankwet. Tcf dusver wordt aangenomen, dat dit niet bet geval is. Een poging, door den In specteur van bet toezicht op de nale ving van de Drankwet in de 1ste inspec tie in 1910 aangewend om door ®don rechter te doen uitmaken, of bet geoor loofd is, zonder vergunning bonbons te rsrkoopen, gevuld met likeur, is zonder gevolg gebleven. Zoodra het thans bij de Eerste Ka mer der Staten-Generaal aanhangige ontwerp tot wijziging van de Drankwet tot wet zal zijn verbeven, zal bet wel licht mogelijk zijn tegen dezen verkoop met meer succes op te treden. De poli tie zal aan deze zaak alsdan een bij- zondore aandacht wijden en een recht- terijjke uitspraak trachten uit te lokken. Overigens schijnen alleen de duur dere soorten rumboonen met rum ge vuld te zijn en de goedkoopere soorten met vruchtensappen. Van bet gebruik van laatstbedoelde boonen, dat wel bet meest zal voorkomen, zullen wel geen groote nadoelen te vreezen zijn. GEEN BELANGSTELLING MEER. Het comité van Actie voor de vrij lating van Groenendaal heeft Donderdag te 's-Gravenbage nog een vergadering gebonden in den tuin van bet Volksge- bcsiw. Als sprekers traden op de hee ren W. A. Walraven en B. Lansink Jr„ beiden uit Amsterdam. Do vergadering was niet druk bezocht. Vóór het gebouw, op de Prinsegracht was uiot de minste belangstelling meer. DE OOLEVAAB OP HOUTBUST. Op de Trekpaardententoonstelling te 's-Hage op „Houtrust" gehouden, is een veulen geboren. De gelukkige eigenaar is de heer Geelen uit Broekbuizen (Lim burg); de jonge hengst is zeer terecht „Souvenir van Houtrust" gedoopt. GEVOLGEN VAN PLAAGZUCHT. Woensdagavond plaagde het 12-jarig meisje T. P., aan de Sleephellingstraat te Rotterdam, een piasseerende Duitschen ma troos. Het meisje trachtte den vreemdeling de pet van bet hoofd te slaan. De matroos ■werd kwaad en liep bet meisje na. Op het zelfde moment, dat bij het plaagzieke kind een schop wilde geven, kwam het meisje te vallen, waardoor de matroos het kind het hoofd trapte. In beivusteloozen 'toestand wéri! lïèf naar fed MeïènöSuls over gebracht, waar een ernstige schedelbreuk geconstateerd werd. Des nachts b de matroos aan boord van bet Rqnscbtp „Mannheim", liggende in de Binnenhaven gearresteerd. GEVAARLIJK SMEEB. 1 He* „N. v. d. D." sohrijft: Men zal zich herinneren, dat ar enkele jaren geleden vergiftigingsgevallen zijn voorgekomen door het gebruik van ani- tine-koudeode smeermiddelen, waarmee leer en linnen zwart kan worden ge kleurd. De Keuringsdienst te Amsterdam heeft thans opnieuw de aanwezigheid van zulk eau smeermiddel, n:L „Panther Schwar- ze," geconstateerd. Waar de dienst dit middel aantreft, wordt het in beslag ge nomen. Het publiek zij tegen aankoop en gebruik van dit artikel gewaarschuwd. EELLE BRAND TE BIJSOOED. Te Bijsoord (Z.-H.) brak Donderdag morgen brand uit in de fabriek ran de Holl. Hout- en Metaalindustrie firma Linthorst en Go. De brand liet ziob ©rustig aanzien. Overal sloegen de vlam men uit; de propvolle fabriek stolid in lichtelaaie. De eenige brandspuit kon weinig uitrichten en bet was alleen te danken aan hot feit, dat or zoo goed als ei wind stond, dat niet meerdere porceclen in de aseb werden gelegd. Het „tAeelo fabrieksgebouw en bet woonhuis van den directeur brandden tot don grond af. Do oorzaak is onbekend. As- surantio dekt de schade. DE DROOGTE IN ZEELAND. De langdurige droogte 13 in de ver schillende deelen van Zeeland goed te melken. De weiden zijn rood en kaal, z"«dat bet vee reed3 moet worden bijge voerd. Drinken voor 't vee is er bijna in geen enkele weide meer. Sommige boeren gaan er than3 toe over Norton- pompen in de weiden te laten slaan en naar bet schijnt mot goed resultaat Op andere blaatsen pompt men door mid del van een motor de slooten vol water, teneinde de zwaar geteisterde gewassen nog zooveel mogelijk te reiden. EEN BROODPRIJZEN-WEDSTRIJD. Vanwege den Provincialen Frieschen Bakkersbond is te Leeuwarden een brood wedstrijd en -tentoonstelling geopend. Een 180-tal bakkers en anderen hebben producten van hun arbeid ingezonden. Een massa brooden van allerlei soort, samenstelling en vorm, enkelen van reus achtige afmetingen, zijn in de c meertzaal- Schaaf tentoongesteld. Ook vele aanver wante zaken zijn aanwezig: kneedmachi nes, meelsoorten, gereedschappen, aman del-machines, krentenzuiveraars, afvalpro ducten enz. De heer E. A. van Esso, uit Rotterdam, hield een kookdemonstratie. Juryleden zijn de heeren J. Vonk, te Leeuwarden; Wilmink, te Amsterdam, en van Eyck van Heslinga, te Arum. De tentoonstelling wordt druk bezocht. VAN EEN ZTEE KONIJN. 'n Ond vrouwtje. Had met vreugde zes kinderen groet gebracht. Allemaal een vak gekozen, en gelukkig getrouwd. En de oude moeder bleef alleen ach ter, met baar konijn, dat alles mee at, wat zij at. Het diertje was baar eenige aanspraak, baar eenige gezelschap, baar kameraad op baar ouden dag. Maar 't konijntje werd ziek, at niet meer, en toonde zich lusteloos. Vrouwtje peinsde zich suf wat ze baar makker zou geven om op te knappen, en besloot wat lekker malsoh gras te gaan snijden. In 't plantsoen, vlak bij d'r woning was gras genoeg. Dus toog ze er op uit, om medicijn te halen voor haar zieke konijn. In 't plantsoen, onder een struik, sneed ze een eenzaam polletje gras af, en ver- lsutigde zich al in bet vooruitzicht, dat de anders zoo jolige springer weer zou gaan eten, toen er plotseling 'n mam achter haar stond. In een manchesterpak met 'n groene pet op. p Een plantsoenwaohter, die 't vrouwtje bekerude. En daar stond zo nou voor den kan tonrechter. Zes kinderen bad ze groot gebracht, nooit was er een met de politie in aanraking geweest, en nu moest zij, op d'r ouden dag nog in de rechtszaal ver schijnen. De ambtenaar vroeg f 5.en de vrouw dacht aan baar konijn, dat ze tot dezen prijs behouden bad. Want 't frissehe gras bad Truitje er weer bovenop geholpen. (U. D.) DE ONTSPORING VAN DEN SNEL, TREIN AMSTERDAM—PARIJS. Do minister van sooorwegen Neujean, heeft in de Kamer verklaard, dat uit de wijze, waarop de wissel bij Hennuyères onklaar is gemaakt, gebleken is, dat de aanslag niet aan een Be'gisch spoorweg arbeiwer of beambte kan worden toege- s cii rev-en Inmiddels heeft het parket een belang rijke verklaring ontvangen van een con ducteur van een goederentrein, die Dins dagavond, enkele uren voor bet ongeluk plaats had, terwijl zijn trein te Hennuyè res stopte, een individu op de spoorbaan zag toopen in de nabijheid van den wis sel. De conducteur wilden den man vra gen, wat hij daar deed, doch toen deze den conducteur bemerkte, verdween hij in een haag naast de spoorlijn. De conducteur (kon een vrij nauwkeurig signalement van den verdachte opogevesn en ook daaruit -zou blijken, dat de dader niet onder liet Belgische spoorwegpersoneel moet worden gezocht De verdenking va» dö justitie is thans gevallen op vier mdmdtuen, die op den morgen na het ongeluk op de markt van bet naburige Braine-Ie-Conle met groote belangstelling naar den omvang van do ramp informeerden. Dit viertal wordt ijverig gezochit. In de vergadering van de afdeeting Bra- huiit van den Belgischen bond van spoor- wegpèraotteu apraic 8e voorzitter aé nora nR, dat door het onderzoek zul blijken dat den Belgischen spoorwegarbeiders geea bdaam treft „TOUT BBUXELLE8" KWAM ER Bij TE PAS. We lazen in bet „Hbid." van Ante werpen: Zondag «tonden da Brusselaars ver- pletst, ala aan den grond genageld. D» ketjes en de fiskadijna kregen alle kleu ren van dan rogonboog, hunne oogss rolden Y' vaarlijk van reehta naar links, hunne vuisten balden krampachtig, een •wit Óhuöm verscheen op hunne dn-n^q lippen en hunne haren rezen te bergel „Ziehier: Zondag, in den vroege mor gen '0 .ipperde aan het Ameriiaansch ge. zantoonap en aan bet consulaat der Ver een igde Staten de Amerikaansche vlag. En ook aan bet stadhuis hiug, nevens da Belgische vlag, de gestreepte en ge stemde vlag der Noord-Amerikaanscba Unie. De verontwaardiging was ten top ge stegen. Dat de gezant en de consul vau Amerika de zegepraal vierden van Yan kee Dempsev, dat kou er nog door, maar dat burgemeester Max zich vorbengda over den nederlaag van Oru-pentier en de Amerikaansche vlag c il uithangen, dkt was te grof. Eene delegatie van „L- tout Bruxel- les stormde de trappea op van het stadhuis, om aan Burgemeester Lax uit legging to vragen over hot x. Langen der Amerikaansche vlag, en om kracht dadig te protesteeren! Burgemeester Max was natuurlijk af wezig, maar een portier, die met zijn rinkelenden eleutolbos in de voorzaal heen en weer liep, stond de delegatie te woord en verzekerde dien erg zenuwaebtigen, sporfieven mannen, dat er geene spraak was van de overwinning van Dempsey, maar dat de burgemeester de Ameri kaansche vlag bad doen uitsteken, bij gelegenheid van den „Independence Day", 't is te zeggen van den verjaar dag van de onafhankelijkheid der Yer- eenigde Staten! En zóó word een groot gevaar afge weerd! 't Is een groot geluk voor de hoofdstad, dat er een portier is op bet Brusselscb stadhuis Een jonge dief. De jonge Louis T., uit den Haag, buurde eenige dagen gele den een prachtige kamer bij de echtge- nooten D., te Antwerpen Dezer dagen drong hij 's avonds in de slaapkamer van d'e echtelieden D. binnen en stal er vooi verscheidene duizenden franks, kleederen juweelen, alsook een sdhilderij van waar de. Men vermoedt dat hij naar het bui tenland is gevlucht, zegt liet L. N. Lijk gevonden. Donderdagmiddag vonden voorbijgangers onder Oegstgeest (Z.-H.) bij het groene kerkje in een sloot het lijk van een naar schatting 25-jarig man, dicht bij tegen een boom stond een rijwiel; in, de lasch. waarvan een naam kaartje met een naam en adres: Benoor- denhoutscheweg 3. Dén Haag. De nieuwe werkhoven op Vieringen. De eerste zinkstokken voor de nieuwe werklhaven op Wieringen zijn j 1. Woens dag op de plaats hunner bestemming neergelaten. Het waren stukken van 800 en 1040 M2 groot. Het werk trok vau den wal groote belangstelling. Inbraak. Te Afferaen bij Druten is een brutale inbraak gepleegd. De dief heef.t 's nachts een raam opgeschoven, de sleutels van de kasten uit de kleeren van j R. en diens vrouw gehaald en wat draag baar was op straat gezet. Daar beeft liij alles opengebroken en zich de geldswaar den toegeëigend. Goud en zilver heeft hij onaangeroerd gelaten. Overreden. Te Oollgenspina! (Z.) is bet dochtertje van den beer J. II. al spe lende onder een span hollende paarden gekomen. Het kind werd door de paarden omvergeworpen, waarna het onder den wagen kwam. Het werd zeer ernriig ge kneusd. Direct werd door den plaatsclii- ken diokter geneeskundige su'p verleend. Haar toestand is bevredigend. Verdronken. - Te Harmeien geraakte bet dochtertje van de weduwe H. in don vijver en verdronk. Verbrand. Donderdagmorgen zijn door het omvallen van een petroleum- toeslel de kleeren van de wed. B. op de Rijn- en Schiekade 1e Leiden in brand ge raakt. Op haar hulpgeroep schoten eenige hu ren toe. die de vlammen hebben gedoofd. In hoogst ernstigen toestand cn met lie vige rbandwonden overdekt is de vrouw naar 'het Academisch ziekenhuis vervoerd N. Vennootschap van stakers. Ti Arnhem zijn de georganiseerde loodgieters en fitters reeds zeven weken lang in sta king, in verband met het niet inwilligen win hun looneisohen. De stakende loodgieters, leden van den Alg. Ned. Melaalbewerkersbond hebben thans in overleg en met volle financieel? medewerking van het hoofdbestuur van den bond, besloten tot oprichting van ecu Naamlooze Vennootschap in bet loodgie ters- en fittersbedrijf. Deze vennootschap wordt een filiaal van een reeds gevestigde fabriek in de provincie, waarvan alle nnn- deelen zijn in handen van den Melaalbe werkersbond. Het hoofdbestuur heeft reeds een kapitaal voor dit doel beschikbaar ge steld. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST VOOR HET STUCADOORSBEDRIJS» Naar bet orgaan van den Ned. R.-K. Bouwva'karbeidersbond „Sint Joseph" meldt, is tusschen den Ned. Slucadoorspa- troonsbond en R.-K. Stucadoorsbond eencr- zijds en den Alg. Ned. Stucadoorsbond, R.-K. Bouwvakarbeidersbond „Si. Joseph" en Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond an derzijds oen landelijke collectieve overeen komst voor het stukadoorsbedrijf afgesle ten tot en met 30 April 1922. Het uurloon voor den volslagen orbeidet is voor de verschillende gemeenteklasscn als volgt vastgesteld: Stucadoors le kl. 94, 2e kl. 89, 3e kl. 84, 4e kl. 79, 5e kl. 74 en 6e kl. 69 ct. per uur. Opperlieden resp. 89, 82, 76, 69, 63 et) e et per uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2