Binne&iSandscta Mleiswsl Kerk en School ORDE EN ARBEID, Gemengd Nieuws, Korte Berichten. fcelangr mee uifgericfii zou' kunnen wor den. Hij verklaart da Overtuiging te zijn toegedaan, dat heb alleen de steeds verder opgelreven bewapening 13 geweest die den oorlog verwekt heeft, en dat slechts ontwa oning den vrede waar- horgen kan, terwijl een nieuwe oorlog den ondergang der heschaa'de wereld ten ge volge zou hebben. En hij wijst erop, dat zeker voor ons land oen bijhouden der bewapening in financieel opzicht cf ten eenenmale ruïno3 zou ziju óf de noodigste hervormingen op sociaal go- bied, bijvro-bee'd wat de volkshuisvesting betreft,, zou onmogelijk maken. Vco-al het fmanetoe'o argument maakt in dezen tijd, nu eea ieder om bezuini ging roert, veel indruk. Zoo c't-ert „Han- delsbelanre 1" het arfi'el van tui'enant- generaa! Kcolemans Beiinen in de economisohe rubriek en voegt er de volgende kanfteehening hij: „In-to t io en handel klagen terecht over de Uo'o-sale las+en, die bun worden opgelegd on die, ah er met matiging intree't, nme'en leiden tot een belemme ring van de economische ontwikkeling. Toch mo-t in dit onzicht tuss-hen lasten en larfen onderscheiden worden. Wan neer uit de bedrijven zeer aanmerkelijke sommen geput worden voor verzekering der arbeiders teren ziekte, tegen onge vallen, tegen invnli Teit on tegen werk loosheid, zijn de bedragen daartoe zeker moeilijk op te brengen, maar staat daar toch altijd tegenover, dat de vocrdeelen, welke uit de aldus betaalde organisaties voortvloeien, indirekt weer aan het be drijf ten goede komen, da.t zijnerzijds immers ook belang er bij heeft, dat zijn arbeidskrachten niet onbeschermd aan liet lot zijn overgelaten en daardoor minder waardig worden. Hoogstens kan dan cr naar gestrrefd worden, dat sociale verze keringen als deze ook geheel ton goede komen aan personen, waarvoor zij be stemd zijn en dat niet door omslachtige en gebrekkige organisatie een onevenre dig deel der kosten besteed wordt aan een verspillende administratie. Met kos ten als die van bewapening is het ech ter een ander geval. Deze kosten, waar- Voor de belastingen toch in laatste in stantie ook door de bedrijven opgebracht moeten worden, drukken die bedrijven jonder da.t er een zoodanige bate te genover staat. Integendeel legt de mili taire organisatie in dezen tijd van Bchaarschte aan handen en aan grondstof fen nog beslag op oen deel daarvan, dat fins aan do eigenlijke economische pro ductie onttrokken wordt. Zoo vormen de- te kosten feitelijk haast uitsluitend faux ïrais, die de allereenvoudigste economi sche leer steeds zegt, dat allereerst ver meden moeten worden. Zoo belemmeren aij de economisohe ontwikkeling, wie<r Verzorging de eerste en do vruchtbaarste taak voor de georganiseerde gemeen schap behoorde te ziju." 1 Men moge nu voor of tegen alge- jjeele ontwapening zijn, dit staat intus- jKjhen vast als een paal boven water, dat deze uitingen van militaire personen Bn uit handelskringen er op wijzen, dat Br in den lande een sterke strooming J$s tegen aanzienlijke uitgaven voor leger én vloot. Elk nieuw ontwerp van leger- iwet, dat met deze strooming geen vol doende rekening houdt, zou op een nieuw fiasco voor de Regeering uitloopen. De Wielingenkwestie. Donderdag avond sprak in „De Werkende Stand" te Amsterdam, daartoe uitgenoodigd door lie Federatie Amsterdam der S.D.A.P. hot Belgische Kamerlid, de heer De Brouc'ké- ye, over bovenstaand onderwerp. Spreker meende hier van drie groepen dragen te kunnen spreken: X. van die vra gen, die niet bestaan; 2. van die, welke [wel beslaan; 3. van die, welke zouden moeten bestaan. Tot de eerste soort be hoort z.i. de territoriale kwestie. België aldus spreker zal tegen Holland nimmer handelen, als bet eertijds door Buitsöhland behandeld werd. Do „Wieliugenkwestie" bestaat, eigen lijk niet meer, evenmin als de partij van „nationalisme" en „annexionisme" nog levenskracht bezit. Slechts één afgevaar digde heeft deze partij in de Kamer ge bracht. De vragen, die wel bestaan zijn die, wel ke het leven van België raken. De oplas sing, waartoe men iu Brussel gekomen is, idient algemeen aangenomen te worden. De ^historische rechten" behooren hier geene rol te spreken; de dooden behooren den levenden hunne handelingen niet voor te schrijven. Misschien ware het beter ge. (freest, dat de Volkenbond deze zaak in behandeling had genomen. Dit is evenwel niet gebeurd. Het is hier een kwestie van c-eclit. Misschien is arbitrage goed, maar heter lijkt spreker echter een volken- hondsrechtelijke utspraak. De derde groep besprekende, komt spr, op bet feit, dat de wereld een algemeene behoefte aan vrede heeft, een vrede inden volsten zin van liet woord. Deze kan niet alleen worden „gemaakt" door een enten te van wéinige landen, die tot de .machti ge behooren, ook de kleine dienen samen (te gaan. In dit verband wijst spreker op 'Zweden's belang bij Rusland en Denemar- Iken's belang bij Duitscliiand. Reeds van ouds bestond het samengaan Ivan Holland en België. International bel uit spreker hebben zij een groote ïaak te vervullen. 1 Men dient internationaal samen te gaan. PROVINCIAAL PERSONEEL VAN r NOORD-HOLLAND, i To Amsterdam vergaderde het Pro vinciaal Personeel van Noord-Holland, van de R.K. en Ohr. Bonden van Over heidspersoneel, onder voorzitterschap van 4on heer A. Th. Wijnhof. Ook enkele Btaten-leden waren aanwezig. Mededeeling werd gedaan dat de afwij zende praeadviezen van Gedep. Staten, inzake vacantie, georganiseerd overleg, enz. reeds met eenige Staten-leden waren besproken. Algemeen werd betreurd, het lang uit blijven van de Koninklijke goedkeuring het ambtenaren-reglement, waardoor heel wal nr«toestanden zffn ontstaan, daar verschillende bedrijfshcofden eeaerzijds, het nog bestaande oude reglement, en anderzijd be-alingoa uit het nieuwe re glement toepassen, al naar gelang dit hun het" beate uitkomt. Dcor aio aanwezigen werd dan ook de wensckolijkheid uitgesproken, dat direct zal moeten worden overgegaan tot in voering van georganiseerd overleg. Aan do aanwe i o S'atenlelen werd verzocht, hiervoor krachtig te willen ijveren, om hierdoor de vele hestaande grieven te kunnen oplossen. Veieenig i g der Langedijkergemeenien Bjj de vier gemeentebesturen aan den Langen lijk is van Ged. Staten vanNcord- Holland b richt ontvangen, dat het wets ontwerp tot vereeniging der vier Lan- gendijkor-gemeenten aan het Ministerie van Binn nlandsche Zaken is verzonden en dat de behandeling in de Srtaten- Generaal binnen een maand kan worden tegemoet gezien. Verkeer en Posterijen. Nieuwe postzegels. In afwachting van de uitgifte van frankeerzegels van ge heel nieuw type zullen binnenkort aan de posl'ktntoor wort'-n toegezonden fran keerzegels van 5, 12)4 en 20 cent, welke overeenkomstig het bepaalde op het te Madrid gehouden postcongres, respectie velijk in Genua, roode cn blauw zijn ver vaardigd. De hierbedoelde frankeerzegels zijn aangemaakt in het z.g. waardecijfer. Met en verkoop van deze zegels mag eerst worden begonnen, als de voorraad der thans in gebruik zijnde zegels zal zijn uitgeput. Bij dienstorder is bepaald, dat voortaan alleen de expresse-stukken bij aankomst gestempeld moeten worden. Door deze bepaling zal een groote ar beidsbesparing en ook bespoediging in de bestelling verkregen worden aangezien tot nu toe alle brieven bij aankomst aan de rugzijde gestempeld werden. Recht afgeven zeebrieven. Bij hot afdedUngsondcrzoek gaven vele leden der Eerste Kamer aan de Regeering in over weging het voorstel tot heffing van een recht voor het afgeven van zoebrieven in te trekken. DE WIJZIGING DER INVALIDI- TEIT9- EN OUDERDOMSWETTEN. Bij het afdeeling?onderzoek der Tweede Kamer van de wetsontwerpen tot wijzi ging der Invaliditeitswet on tot wijzi ging der Ouderdomswet 1919, werd met betrokking tot de voorgestelde wijziging der invaliditeitswet door vele leden te leurstelling geuit over de late indiening van dit wetsontwerp, dat voornamelijk strekt om de loon- en inkomstengrena in eenige artikelen der Invaliditeitswet (van f 2000 tolt f 3000 te verhoogen. Huns inziens had de sterke stijging der Ioonen, die drie tot vier jaar geleden is inge treden, reeds veel vroeger moeten lei den tot eeu voorstel om de Invaliditeits wet met' de gewijzigde loonverhoudingen in overeenstemming te brengen. Andere leden waren van oordeel, dat de wetgever, ten aanzien van de ver hooging der loongrens in gevolge de Invaliditeitswet uiterst voorzichtig be hoort te zijn en betwijfelden of de thans voorgedragen verhooging met een beroep op de waardedaling van het geld, zooals wel gesohiedt, voldoende is gemo tiveerd. Ook uit een practisch oogpunt zal deze verhooging tot ongewensehte ge volgen leiden. De premie voor de ver plichte invaliditeits- en ouderdomsver- zokering wordt ten volle door den werk gever betaald. Verhoogt men de loon grens tot f 3000, dan zullen tallooze kleine werkgevers invaliditeits- en ouder- domspremie moeten betalen voor arbei ders, die in 'conomisoh opzicht veel meer draagkracht bezitten dan zij zelfmen wees in dit verband, als voorbeeld, op de aanzienlijke stijging der loonen, welke in de grafische vakken ten ge volge van het op 5 Januari 1920 in wer king getreden collectieve arbeidscontract is verkregen. Ook zal uitbreiding van den kring der verzekerden gedurende den overgangstijd een wellicht aanzien lijke vei-hooging der Staatsbijdrage aan het Invaliditeitsfonds ten gevolge heb ben en dus in den vorm van verhoogde belasting, ook op den kleinen wan drukken. Intusschen stelden sommigen hunner, in verhand met de door de regeering aangekondigde voornemens tot uitbrei-- ding der loonklassen, de vraag, of het wel noodzakelijk zal zijn, het premiebe drag voor loontrekkenden met inkomens tusschen f 2000 en f 3000 belangrijk te verhoogen en of het niet een juistere oplossing zou zijn, deze personen in staat te stellen zich voor eigen rekening, door het sluiten van een vrijwillige ouderdomsverzekering, een kooger pen sioen, dan krachtens de invaliditeitswet wordt toegekend, te verzekeren. Andere leden merkten op, dat de vrijwillige ouderdomsverzekering in dezen onvol doende helpt, daar zij niet voorziet in den nood hij invaliditeit. Huns inziens is verhooging van het premiebedrag voor deze groep loontrekkenden noodzakelijk. Somm'ge leden wenschten ook hij deze gelegenheid weder aan te dringen opeen spoedige inwerkingtreding der Ziekte wet. In verband met de mogelijkheid, dat dit ontwerp niet vdór October a.s. tot wet zal worden verheven, werd de vraag gesteld, of de verlening van den over gangstermijn in het eerste lid van art. 373 van één jaar tot 2 jaar wel voldoende is. Eindverslag. Eindverslag is uitge bracht om trent het voorstel van wet van de hoeren Romans en Deckers, tot het ne men van maatregelen ter voorkoming van de inlijving der voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1921. DE NOORSGHE REIS DER KONINGIN. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal de Noorsche reis der Koningin toöh d-oorgaan. Op 3 Aug. zullen H. M. en Prinses Juliana met de „Merope" van de Konihkl. Stoom boot Mij. die geheel voor dit doel wordt ingericht, naar Noorwegen uitvaren. Twee torpedobooten zulten het vaartuig begelei den. Ook wordt een stoombarkasje mee genomen, waarmede H. M. voornemens is bij haar bezoek aan de fjorden, tochtjes in den omtrek te maken, BEZUTNIGINGS-VOOPiSTELLBN. De Staatscommissie voor het bezniui- gingsvraagstuk (commissie Rink) heeft, volgens de „Tel." reeds verscheidene be zuinigingsvoorstellen aan de Regeering gedaan. Zoo heeft zij ia de laatste maan den voorstellen ingezonden omtrent be zuiniging bij de directie van Economi sche Zaken, hij de aid. Handel van het departement van Landbouw en bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten, benevens omtrent tal van kleinere zaken. Vermoedelijk zal in dit najaar een rapport verschijnen, waarin de commissie rsededeeling doet van den door haar verrichten arl oil ox er 1 et e r te half jaar. Vervoer leder naar Dvitschland. Wegens het aan het vervoer van zendin gen onverpakt .leder verhonden gevaar voor diefstal worden in verkeer met en over Dnitschland geen stukgoedzendingen onverpakt leder ten vervoer aangenomen, tenzij de afzender overeenkomstig het bepaalde in art. 9 (sub 2) van de In ternationale Overeenkomst (Bern 1890) in den vrachtbrief en in een verklaring het ontbreken der verpakking erkent. Nation. Nederl. Bedevaart naar Lourdes. Aan de Nationale Nederlandsche Be-cte< vaart, die den lften Juli aanstaande naar Lourdes vertrekt, zullen deelnemen 050 pelgrims, waaronder 45 priesters en 80 zieken. De intentie van de bedevaart is God en O. L. Vrouw te bedanken, dat ons vader land bevrijd is gebleven van de gruwelen des ooriog-s -en tweede intentie de bekee ring van ons vaderland. De havenreserve. - De werkgevers in het haveenbedrijf hebben de hulp van de regeering ingeroepen wegens de zware fi- nancieele lasten der havenreserve. De heer Paul Nijgh heeft verklaard dat de fond sen waaruit de bijdragen der werkgevers worden geput, zijn uitgeput, reden waar om de steun van het rijk is gevraagd, om dat het bes-taan der hav-em-eserve in -den tegenwoord-igen vorm onmogelijk is. Voor Rotterdam wordt per week 40,000 en voor Amsterdam 10,000 per week ge vraagd voor uilkeeringen. DE DROOGTE OP DE VELUWE. Men sohrijft van de Veluwe, dat ook daar in sommige plaatsen gebrek aan drinkwater dreigt. Voorat de landbouwende bevolking, die zich daar veelal nog be helpt met drinkwater-putten, ziet met zorg de toekomst tegemoet. Ook voor 't vee wordt het hier en daar benauwend. De slooten ziju leeg Voor 't vee moet het water in het land gebracht wor den. GROOTE BOSCHBRAND IN N.-BRABANT. Sedert Zaterdagochtend woedt een groote boschbrand onder de gemeenten Puile, Ossendreoht en Huijbergen. Ter hoogte van Groote Meir, eigt-uijom van deu heer Cogels te Antwerpen, zijn reeds 4 boerderijen ontruimd. Ruim 80 H.A. staan in brand. Militairen verleenen hulp, doch nog steeds breidt bet vuur zich uit. Nader wordt nog gemeld; Be boschbrand breidt zich voortdurend uit en is over den rijksweg Rergen-op Zoom—Antwerpen geslagen. Het vuur ■woedt over honderden H.A. boseh in de richting Saiidvliet. Voorloopig blijft het opgaand hout nog gespaard. Aan redden valt niet te denken. EEN NOODLANDING. Zaterdagmiddag moest de Dnitsohe vlieger Kurt Kirchen, die met oen Nederlander als passagier was opgestegen, boven Westhroek hij Htreeht een noodlanding doen wegens motorde fect. De machine raakte in een sloot en krrtelde, D inz't-toDien bekwamen Kirchen vloog voor rekening van de Rnliar.-l an m hf> Lvchtvaai tonder; i.emins-. DE TRAM VAN DEN WETHOUDER. Bekend is de persiflage op de Amsfer- damsche wethouders, mitsgaders hun da mes, die zoo graag in de gemeentelijke auto's rijden. De „Tel." levert nu een pendant. Heit blad bevat een lang ver haal, waaruit blijkt, dat wethouder Wi- baut, als hij zijn ochtendblad vergeten heeft, den conduetuur van de tram even als boodsohapjongen uitstuurt om er on derweg een aan de kiosk te koopen. Bij 'n vaste halte haalt de hollende conduc teur dan al puffend de tram weer in... Dat gebeurt niet op het platteland maar in de hoofdstad, waar de socialistische wethouders over hun ambtenaartjes en beambten als koelies beschikken... VOOR DE BEMANNING DER OMGESLA GEN REDDINGBOOT VAN SCHIERMON NIKOOG. Men meldt aan de „Maasbode", dat hier aan ieder -der roeiers van de reddingboot van Schiermonn-ikovg werd uitbetaald een bedrag van 250. De weduwe Dubblinga en de grootmoe der van den kleinen Tjeerd Visser ontvin gen een bedrag van tweeduizend gulden, bovendien is voor hen 'n belangrijk bedrag vastgezet, waarvan zij de rente kunnen trekken. ONDER DE AUTO EN GEDOOD. Zaterdagavond is op het Damrak te Am sterdam door een ziekenauto, die een krankzinnige vervoerde een man aangere den. De auto, die uit de Warmoesstraat kwam, wilde uitwijiken voor een tram, toen er plotseling een voetganger onder- schoot. Onmiddellijk stopte de auto en verleende het personeel hulp, doch kon den zwaargewonde niet in den auto trans porteeren. Spoedig was een andere auto van den geneeskundigen dienst ter plaatse, doch inmiddels bleek de man overleden. DE ONTSPORING VAN DEN SNEL-: TREIN AMSTERDAM—PA-RIJS. Gemeld wordt, dat in de nabijheid van de plaats der ramp werk hijgen in hei struikgewas zijn gevonden. Het pariket be zit de bewijzen, dat deze werktuigen ge diend hebben, pffl, d® ramp. t® veroorza ken, J -, v I MET KLEINE KINDEREN REIZEN PER VLIEGMACHINE Een verpleegster schrijft aan bet Hbld.: Dezer dagen heb ik <ie reds Amsterdam Parijs met twee kleine kinderen van 3}J en 2j% jaar heen en terug per vliegtuig ge daan, Oins vliegtuig was een Goliath Far- maa ni-et een Franschen aviateur en mé- canicden, en bood1 plaats voor 12 passa giers, 4 geheei voorin, dan de verheven zitplaats van den aviateur en een uittrek sel voor zijn helper, en daarna nog 8 zit plaatsen; aile 12 gemakkelijke rieten stoel tjes, die vaststonden, achter elkaar ge plaatst waren aan weerzijden en 'n loop je in *-t midden overlieten. We waren de eenige passagiers en ons werd aanbevolen voorin te gaan zitten. Daar was een -heele reeks vaste ruitjes, die overzicht gaven over den geheeien omlrek. 'k Had 't kleinste, een meisje op mijn schoot genomen en de oudste op het sl-oeltje naast mij gezet. Thuis lia-d ilk de kinderen al o-p -onze a.s. vliegtocht voorbereid en als we een vlieg machine zag-en, gezegd: „Kijk, voorin zit eenofficier, die stuurt, en achterin is een kamertje, net een tram, daar gaan wij in zitten!" -En ook voor het leven van de mo toren had ik hen gewaarschuwd-, en daar we per auto naar Amsterdam gingen, hen opm-enkzaac op gemaakt op het geraas van dien motor. Ze gingen heel vertrouwelijk mee naar binnen en we wuifden de ons weggebracht hebbende buitenstaanders toe. Daar be gonnen de schroeven (e draaien en de mo toren te werken, zoodat de stem verloren ging in li-et geraas. Ik schreeuwde den kleinen vent toe. nog eens te wuiven, maar hij deed zoo zielig onbeholpen, dat ik hem ook op mijn schoot tilde. En zóe met ons drieën éen plaats innemende, hebben we beide reizen gemaakt. De machine bolde eerst met h-orlen en slooten over het veld, eindelijkdaar stegen we, met soms een val, die her innert aan het neerdalen op oen schommel, maar is van veel korter duur. Ik -Meld de kin-d'reu stevig vast, ze toonden geen angst wel een soort spanning, die ik zelf ook ge voelde. Toen we goed -en wel boven waren, was 't alsof we eigenlijk stil stonden, 't Landschap schoof heel langzaam onder ons achteruit. Er was weinig wind, d'ien we bo vendien n-og mee hadden, zoodat we wei nig beweging van de machine bemerkten. 't Kleine meiske legde zich heel rustig tegen mij aan en al na Rotterdam sliep ze als een roos. 't Jochie liet ik eerst nog wat naar -buit-en zien en schreeuwde hem toe, dat daar allemaal weiden en huisjes wa ren. Als antwoord zag ik -hem half huilend zeggen: „pappa en mamma?" Ik riep dat deze ine-L de auto weer doorgingen, waar op hij half huilend „ja" knikte. Maar daarop vleide hij zich rustig tegen mij aan en was ook weldra in den dut.tot bij Brussel, daar -daalden wij onverwacht! We hadden gedacht ineens door te zullen gaan, maar er werd zeker geïnformeerd of er passagiers waren. Die. waren er niet en n-a een goed half uur, waarin we wat bloempjes -plukten en -een kleinigheid aten, vetrok-ken we weer. Geen sps^r van tegen zin in 't vervolgen van de reis. 't Daten viel erg mee. Allengs begon je meer te hooren, ook je eigijn slem, doch toen we geheel stilstonden, was ik bijna door. Ik stikte maar eens flink en wreef •mijn ooren en vroeg of de kind-eren ook zoo'-n raar gevoel in de oortjes hadden, waarop -de oudste „neen" zei. Later vroeg ik het -elikens weer, als we gedaald waren, maar ik h-eb 't ni„t kunnen uitmaken; ze vertoonden in elk geval geen doofheid! Na Brussel -bleven ze beiden stil; 't kleintje lui, zonder te slapen tegen mij aangeleund, de grootste in stille be- en verwondering over al-les, wal hij beneden zag. De eerste dagen sprak hij ni-et over de reis to-t-dat wij op d-e eerste verdieping van den Eiffc-ltoren waren, waair hij ineens uit liep: „Kijk, hier zijn we al geweest, boven al die kleine -huisjesl" Brussel had hij ge zien 1 Daar we de xvijz-e van teruggaan van de houding der kinderen zouden laten afhan gen, besloot i-k. na deze ervarir", ook weer per vliegtuig te zullen vertrekken. B-eid-en v-onden '1 best. Teruggaande is 't kleintje al gauw in slaap gevallen, ongeveer een uur. De groote z-al steeds met v-eel belang stelling naar buiten 1e kijken en at oii-der- wijl een paar bolorhamiii-elj-es met voel smaak. Toen 't kleintje wakker werd heb ben ze g-educlil speclakel gemaakt, gezon gen, wal in gewone doen, wel brullen za-1 geweest zijn, met hun -poppen en paard-jes gespeeld en met elkaar gekibbeld, (alles op mijn schoot) ails-of ze thuis waren. We reisden 't laatste gedeelte veel over grool-e -dikke wolken,, waarnaar we nu met groote verwondering weer opzi-en, bona niet kun nende geloovctn, dat we er werkelijk boven zijn geweest en dat we vanuit -die blauwe openingen op o-n-s lieve en mooie land je neerzagen. I-k zelf heb natuurlijk minder kunn-en waarnemen, dam als ik aJJeen ge weest was, maar op de terugreis, vooral 'r laatste gedeeTe, toen ze beiden wakker waren en meekeken, heb ik intens geno'en van ai de bekende plekjes van dat ged-eelbe va-n ons land. Op onzen terugtocht lia-dden we nogal last van „va-Hen", de bekende sch-ommelbewea-ing, -do-o-r tegenwind en warinlt-e-opstijging van de aarde. We von den 't alle dri-e onaangenaam, maar ik 'kon geen „angst" bij -de kinderen waarnemen. B-BS-MIET DOOR DEN B EDEL-BACIL. „Maatschappelijk Hulpbetoon" geeft 'n voorbeeld van de besmettelijkheid der bedeteiek-te. Een uian, die wegens iong- lijden zijn be--oep moesl opgeven, word dooT een vriend geholpen aan een som metje geld, waarvoor hij grondstoffen zou koopen ter vervaardiging van -huis- vlijtartik-elen. Maar: „Nu geviel het, dat deze vriend niet al te nauw van levens wandel was. Een zijner fouten was een liefhebberij lot bedelen. Om den t.b.c-lij- der 'le helpen, had hij een advertentie in een dagblad geplaatst en, waar 't succes groot was geweest, hielp hij den man ook vorder voort do-oir T doen ciircule-eren van inteekenlijst-en, door hemzelf van een aanbeveling voorzien. „Indien nu bij al die aanvragen de be doeling had voorgezeten den handel uit te breiden en 't geld, dat ruimschoots binnenvloeide, daar ook voor gebruikt ware, dan was er niet veel op deze wijze van doen aan, te merken geweest. „Evenwel: de bacil der bedelarij, bij <ïen vriend al aantwerig, had den, nog ietwat ziekelijken en wellicht daardoor gemakzuohBgen man, maar al te snor-'lig besimet! „Waarom rich zooveel moeite te geven met deni aanmaak van kartonnen doo- Ben en: ai ttul-ke artikelen, als van alle kanten, zóó piaar, geld toestroomde, waarvoor hij alleen maar fraaie brieven behoefde te schrijven? „Zoo werd- de kwaal, htstede van de betreurenswaardige oorzaak vim zijn vragen, rijn middel om geld te „verdie nen", zijn broodwinning 1 „De artikelen „in een gezin, waarvan alle leden longlijder zijn, vervaardigd1", „De ariakelen zo oafs de treffende woorden der prospectus hiiddten, liet hij maken door een ander. Hij bepaalde zich er toe, die in de middaguren op zijn gemak aan de klanten een kleine min derheid der gevers deed- de gave verge- zeldy gaan van een bestelling rond te brengen. „Zijn luiheid nam toe. 'i schrijven van al die brieven werd liem te veel. Vandaar da-t hij zidh verzekerde van de diensten van iemand toet een erg mooie 'hand en vloeien den stijl, die in 't vervolg zi jn verzoeken om hulp wel voor hem zou redïgeeren en verzenden. ,J)eze heer deed dat met een inder daad verrassende vaardigheid. Hij schreef epistels, die harten van steen vermurwen moesten en ook hij had uitstekend succes. Met liet gevolg, dat alras de ge dachte bij h-em opkwam: „waarom zou ik steeds den zak mijns vriends soekken en niet den mijnen?" een gedachte die snel gevolgd werd door den wensch c-n vol-ks-boekerij op te richten, voor welk nhi-Ian-iropiseh doel natuurlek de gelde lijke medewerking va-n men'schenivrienden noodig zou zijn. Sindsdien dreef hij ook „zaken voo-r eigen rekening". Dat hij zich over de volksboekerrij niet druk maakte, behoeft geen betoog. Had ooit een milde gever ernstig naar tien f.b.c.- lijder geïnformeerd? „En ziet: alzoo was de bed-elbacil naar No. 3 overgewipt!" BEN SCHOENÏEN-IDYLTJE. Pater Burgman schrijft uit Oeganda: Door erfenis was ik be-Uter geworden van een paar stevige en flinke schoenen. Ik droeg ze geregeld, xvant ze waren ■prachtig naar maat no. 46. Ten laatste werd ik door eenige spijkers, die den kop o-pstak-en, er aawherinnerdi, dat zeKs e-en missionaris niet zijn heele loven m-st de zelfde schoe-vm toe kan. P-oy-mdien top dien gapen-tte en ongèneesbike won-den 'het naderend eind-e der slumipers aan Ze hadd-en al een paar maanden dood ziek onder miin bed gelegen, toen d-e groote dag naderde, waarop een der Christen-meisjes van het don) in het hu welijksbootje zou stappen. Een gewichti ge s-tap, dien Euro-peesehe bruiden niet dan met keurige laarsjes doen. En zou dan ons Amerikaansch bruidje met bioo- te veét-en voor liet altaar m-oclen tred-n? Terwijl de missionaris zoo'n naar glim- merds waardeloos ha-d liggen? Na eenig wikken en wogen besloot ik, het beschreven schoeisel voor een dagje aan de rechlmatige pronkzucht d'er Afri- kaansche schoone ten offer te brengen. De missionaris is er nauw aan gewoon, om bij h-ooge kerkelijke en burgerldke feesten zijn. parochianen in zijn afgedra gen j-assen, vesten en broeken te zien op dagen, maar toen ons braid-ie thans me vrouw Die en Die, in miin zes-en"veerti gers kwam aanstappen, lachten we d-kke -tranen. Ik heli zelden iets zoo kod'd'gs gezien, zoc'n houding in.... zoo'n schoe nen! Dsn volgend-en dag -kwam mevrouw de geleende kostbaarheden terugbrengen, met d'ank voor het hooge voorrecht, ge trouwd Ie zijn in des missionaris' eigen schoenen! HET PAARD EN ZIJ-N STAART. Bij a.l de bewondering voor hel Neder landsche trekpaard van het Stamboek is het velen opgevallen, dat ook d-aar al gemeen wordt toegegeven aan de manie van coitpceren Waar dal nu goed voo-r is, kan niemand uit den -knoop doen. Die gewoonte is zeer kwellend voor de die ren, die hierdoor beroofd worden van hun natuurliik verdedigi-ngsmi-ddiel tegen ongedierte. En '1 is leelijk, afschuwelijk leeliik, zelfs juist bij het zware trekpaard Het „Vaderland" zegt dan ook terecht: „Het maakt 't van nature zware .paard door onnatuur grof en soms ielxvat ko misch. Hel onnoozeie stompje doet aan als een plukje haar op een kalen schedel. Het slaat idioot Een d-roef figuur als Samson met agfes-chor-en haar. De leelijke verminking groeit aan tof een ergernis als m-en ziel, hoe weelderig juist van nature de haar- en manengroei van deze dieren is. Als een go-rdii-n zoo dicht hangt de ponie x-oor de breede kon pen en de hengslepoot heeft de moo'st-e -haaenslohkous welke men zich denken kan. Hoe oneindig veel mooier zou de draven-de Ma-dam-e-kè, de merrie-kam pioen, zijn als een zwiepende volle slaat mee kon doen aan het zwierig ge fladder der''manen, wanneer hel dier zich in galop zet! Bij het krachtige trek paard hoort een hreedc, fo-rs-eh-e staart en dan zal liet bezwaar, dat yye van menig een hoorden, omtrent zekere logheid oer dieren, niet meer gehooTd worden. Do volle staart zal het d-ier verslanken cn vervolmaken. Wij bo-pen, dat een fokker t „wagen durft, eens e-en hengst en merrie in vol len staart-dos op te kweeken. Maar bo venal, dat het bestuur van hel Stamboek ©en eind maakt aan deze dwaze methode. DE ARBEIDERS-VRIENDEN. We lezen in de „Zuid-Limburger" het volgende geschiedenisje: 30 Juni. De sneltrein AmsterdamMaas tricht jaagt tusschen Utreoht's-Boseh door de eentonige weiden en poldervlakten, waarin de koebeesten zoeken naar wat gras dat door de dorrende droogte als be nauwend slechts spichtig opschiet en 't vale bruine kleur de frisch-groene weg vreet De sneltren geeft z'-n gewone aspect te zien als hij voortschuift op Den Bosch aan, nijdig voortgesleurd door den zwaar pui tenden Jumbo. Iu 'n derde klasse coupé zit 'n Amster- damsche familie, die de benauwde stads drukte gaat verwisselen voor het nog be nauwender vacantiefeestgedoe in het alles behalve landelijke rust-ademende Valken- burg. Pa leest ijverig „Het Volk", Ma snuffelt in het „rose weekblad" met den aardigen inhoud of te wel Haagsohe Post; de doch- ter-bakvisch met wijd-ontblooten ooievaars- nek is één en al verrukking over de koeien in de wei. In 'n hoek zit stil 'n Capuciin- rammelend z'n grooten houten kraligen ro zenkrans, vroom-hiddend z n brevier. Nu en dan drie paar nijdige blikken van de Amsterdamsche soci-faanilie in de rich ting van den biddenden 1110 nnikvan wien bloote voeten en witte koord neusopiialend worden begluurd.,,. De rest der ruimte wordt nog ingenomen door 'n Brabantsoh vrouwtje, blootshoofds zindelijk met bonten schort voor. De „Volklezer" kan het niet langer uit. houden; hij maakt veel ritselend gehaat met „Het Volk", kucht en kijkt en begint een gesprek met Brabantsch m-oe. dertje Als de meeste gelegenheidspraatjes be gint het met het weer, dan de droogte en met de droogte begint de eerste aanval op de verkapitalistisehe maatschappij en de verkeerde wereldorde. Brabantsoh moeder tje begrijpt niet veei van de stadhuiswoor den. Pater luistert en bidt en lacht soma fijntjes in z'n mooien vollen baard En moedertje begint mu haar leed te kla gen. Voor 2 maanden werd ze weduwe, z< was 12 jaar getrouwd (bijna 12'A lacht ze heel even) had nu 10 kinderen Schriikgezichten bij het hooren van dit kinderaantal hij de drie Amsterdammers. D'r man xvas timmerman geweest, had 'n zware kou gepakt, welke verwaarloosd was en binnen drie weken had de dood hem weggeru-kt uit het groote gezin. Z'n laatste verzoek was geweest, de gereed schappen te bewaren voor z'n oudsten elf jarigen jongen Een der kinderen was nu in Geldermal- sen.lag zwaar ziek, bijna stervende En de moeder xvas op dat bericht om 3 uur des nachts op stap gegaan; had te voet den 5-urig-en xveg afgelegd, omdat het ueld x-oor den trein er niet xvasen ging nu xveer naar de xvachtende kinderen Meelijdende menschen hadden haar do terugreis betaald. En terwijl de tranen al 'n verzachtende stroom o.ver de bieeke in gevallen kaken biggelden, snikte ze hel uil- de arme vrouw; het stuk mtnschenleed. Toen ze uitverteld xvas en de oogen sloot om met zichzelf te zijn in d'r bitter leed, vroeg de „VoIk"-lezer of d'r man ook val de arbeiderspartij was gexveest, of liij ook niet het geluk bad gehad socialist te ziju gexveest en voor de heerlijke rechten van het verdrukte proletariaat te hebben ge streden. Van de „rooijen"? snikte moedertje hel uit. Ja, drie jaar is hij er lid van gexveest en toen hij in 'n liopelooze staking gedreven werd, begon de ellende voor ons gezin. Alle geluk en welvaart en tevredenheid kwijnden uit ons huisje en om steun vra gend bij de kopstukken der beweging, hatj men niets dan wat kale beloften. En toen de ellende ten lop steeg en ik een jaar ten achter xvas met mijn huur, zoodat ik ieder oogenblik den deurwaarder verxvachttc, bleek achteraf, dat de buur in stilte was betaald door den „pastoor", op xvien mijn verblinde man drie jaar had gescholden.. ■En nu ben ik opgezocht door de Elisa- 1 ethvereeniging die reeds 5 mijner kinderen plaatste en van welke ik xvekeiijks, van mij onbekende katholieke zijde, 'n xveekgeld krijg Stilte in de coupé.De remmen sloe gen aan, de trein verminderde zijn vaart, 1 otsle en botste over de wissels, en de soci's familie zweeg En bij het uitstappen greep de Capucijn z'n kap en haalde uit z'u eigenaardige spaarpot, 'n paar züverbons, drukte moe. der die in de vuist en zeide: ,,'n Arme monnik, zoon van een kapi talist, geeft u dit graag. Mijn medebroeder; hadden gevlast op 'n sigaar, ook dte kun nen xve missen om nog armeren te helpen." De trein stond met een schok stil. De soci's kregen 'n dubbelen schok eu terwijl de bakvisch aan de dure kersen begon te zuigen, mama haar aardbeien aansprak en pap» zijn havanna oprookte, verdxveen moedertje in de bonte menschen- massa. Geen ko-peren cent kxvain uit da beurs der „arbeidersvrienden". Een mislukte onderneming. Naar be- kend is, xverd in 1917 le Woensel een Rijkskrankziimigengesticht met een boerde- rij opgericht. Deze boerderij, xvaaraan een 25-tal personen werkten, xvordt meldt de „Limb. Koerier" als gevolg van de te korten der exploitatie opgeheven, zoodat de gelden niet meer op de Staatsbegrooting van 1922 zullen voorkomen. Verduistering. Ten nadeele van een fabriek aan den Overtoom te Amsterdam, is door een bediende vermoedelijk eeu be dril" van J 5500 verduisterd. Aangehouden. Een inspecteur en 3 reo.i: --ars nebben op het s.s. „Koningin der Nederlanden" aangehouden oen 31-ja- rig-en vreemdeling en diens vrouw en kind. Hun aanhouding was door de polilie te Weenen verzocht, terzake oplichting van 500.000 kronen. Brand. Zaterdagmiddag is te Kedi- chem bij Gorinchem de groote boerderij van A. Kooij totaal afgebrand. Eenig vee bekxvam brandwonden, 150.000 pond hooi ging verloren. Dc brand woedde zoo hevig, dat boerderijen aan den overkant van de Lin-ge en op eenigen afstand gelegen iu brand raakten. Deze xverd-en echter ge- Lluselif. Gearresteerd. D-e politie ie ICerkrade ar resteerde txvee jeugdige Duilschers van 18 jaar, die in een dorp bij Keulen 3000 mark en gouden sieraden balden gesto len. In ver-schillende huizen hadden 'huis zoekingen pïaals. Oo'k xverden personen wegens heling gearresteerd. Een groof deel van het geslolene -kon in beslag ge nomen xv orden. Aangehouden. Op verz-oek vaa de marechaussee le Echt (Limb.) is rijdag -le Nijmegen aangehouden cn naar de ge vangenis te Roenn-onid overgebracht. L v, D., kantoorbediende bij de P-oslerijei te Echt, verdacht van diefstal van onge- x'cer 900, loebehoorende aan deu Slaal der Nederlanden. Brandstichting. Te Helden is Vrijdag aangehouden en naar de gevangenis I- Roermond ox-ergehrach t V/. v. E.. land bouwer aldaar, x-erdaclrt van opzettelijke brandstichting in zijn molen gepleegd in den nacht van 5 op 6 Mei 1920. Brand te Eindhoven. Bij een binnen brand in de glasfabriek van den beer Leufkens le Heerlen, is gistermiddag een gedeelte van die fabriek uitgebrand. brand ontstond door liet brei-en van ten flesch met brandende vl-oeislof. Dc schade xvord-t door verzekering gedekt. Verdronken. Te Roermond is Vnjdftjj de 58-ja-rige arbeider J. S. in de Roer ver dronken. Door een granaat gedood. Een 6-jarJS jongetje x-an v. d. S. te Pülle (N.-Bi-J door het spelen met een soort granaat ge dood. Het lichaam xvas geheel uit elkaar gereten. Doodelijk ongeval. Zaterdag is hel x jarig zoontje der weduwe P. te Groningen* onder een kar, met sleenen gel-den; ge* raakt. Het was onmiddellijk dood.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2