BSNNEMLAND OVER BEZUINIGING. DE NED. BANK ALS O. W.-ER. BinnenSandsch Nieuws, ALLEMAAL AMBTENAREN. EEN MODERNE ESTHER IN DE TWEEDE KAMER. TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. Korte Berichten Tims CoomSe Abl>ef in Coventry, bevatte udet minder dan 200 slaapkamers I Pepys zegt o.a. in zijn dagboek dat de eerste Earl of Craven (id061697) ge huwd was met de koningin van Bohamen. Een sch.illerende collectie schilderijen door die koningin aan Earl Craven geschonken, bevond zich nog in het bezit van den thans overleden edelman. De Pruisische minister van onder wijs heeft bepaald, dat in den loop van bel jaar, vermoedelijk in September, in de middelbare scholen en de kweekscholen voor onderwijzers, Danle herdacht zal worden. Maandagavond ontstond op de werf van Blohm Voss te Hamburg een groo ve brand, waardoor belangrijke doelen van de werf bedreigd werden. De brand weer slaagde er echter in, den brand !o> zijn haard ie beperken. De Londensche graafschapsraad gaat maatregelen nemen tegen de kappers, die Voor hun bewezen diensten vaak overdre ven belooning vragen. Zij zullen in hun salons een tarief-lijst moeien hangen en overtreding van dat bevel zal gestraft worden met een boete van 5 pond ster ling of o-nineming van de vergunning een kapperssalon te mogen hebben. De ..Loods", het orgaan van den Vrij heidsbond en meer speciaal van zijn slich ■Ier Mr. Treub, betreurt liet aanblijven van hel Rechtsche ministerie. Het weekblad wil een nationaal ,,bezui migingskabinet" en tot bezuinigen aebt lie de tegenwoordige rcgeerlng niet in staat Dat we een buitengewoon moeilijken liid beleven en dat eik ministerie, onver schillig van welke signatuur, daarvan de bezwaren zou ondervinden, schijnt niet lot liet begrip der „Loods"-redactie door te dringen. Het tegenwoordig Kabinet, hof Recht sche Kabinet, moet nu eenmaal onbe kwaam cn ongezind heeten ,,de tering naar nering te zetten," en voor 's lands - financiën het noodzakelijk evenwicht te vinden. Het „C-enlr." wijst er op, dat dit Loods- arlikel. eigenlijk een wat erg vervroegd vcrkieringsarlikel is. Nadrukkelijk wordt naar de slembus van hel volgende jaar verwezen! „Nu deze crisis ons het nationale bezui angings-kabinet, dat wij noodig hebben niet schijnt le zullen brengen, mogen de verkiezingen de vorming van zulk een Ka- huict tot resultaat hebben, om ons land te behoeden voor steeds grooter verarming, y'.ceds dichter nadering tot den onder- jang," schrijft het weekblad. Er zat dus in 1922 een bezuinigings- yiinistcrle moeten optreden, vermoedelijk ©mier leiding van den Vrijheidsbond. Wie dan zulk een ministerie zouden hebben le vormen en uit welke partijen het zou moeten voortkomen, behoort lot hel geheim der goden. En dit is hel eigenaardige, dat buiten de Kamer wel iedereen om bezuiniging en beperking der uilgaven roept, maar dat, wanneer het op specifeeren cn het sletlcn van daden aankomt, allerlei bezwaren worden gemaakt" De minister van Financiën heeft zich reeds meer dan eens terecht daarover be klaagd. En zoo kunnen wij ook in het geschrijf ,'an de „Loods" moeilijk iels anders zien dan hot lanceeren van een bijzonder haas tige verkiezings-cry, het aanheffen varl een strijdleus legen bet Rechtsche Kabi hol, dat zeker niet minder, dan welk an dere ministerie ook, zal willen bezuinigen "daar, waar bezuinigd kan worden. Felix, ook ai weer een ambtenaar van 3e Rechterlijke Macht In nagenoeg alle afdeelingsbestunen van den Vrijheidsbond is het ambtenarencorps vertegenwoordigd. Mr. Dresselhuys schijnt het zelf heel mooi te vinden. Hij is zelf toch ook uit den ambtenarenstand voortgekomen. Wij vinden het.schitterend. Als het zoo doorgaat, wordt de Vrijheidsbond nog een organisalie van hooger overheidsperso neel, en kan hij zich bij het N. V. V. aan sluiten." Reclame der S.S. voor Zeehmgge-Ilar- wieh? De „Tol." schrijft: Onze lezers zullen zich ongetwijfeld de klachten herinneren die zoowel in de Kamer als in de pers zijn verno men over de wijze waarop de directie der Nederlai.d che Spoorwegen den spoorweg dien t op V'ii.singen heeft geregeld; deze -egelL-g toch schaadt de belangen der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", de bekende route van Vlissingen naar Enge land in ernstige mate. Nu is ee- ige dagen geleden een nieu we verbinding luschon Engeland en het vasteland van Europa in hot leven geroe pen en wel via Harwich en Zeebrugge. Deze dienst zal natuurlijk de concurren tie met de „Zeeland" doen toenemen. En nu moeten wij het verrassende feit constateeren, dat blijkbaar de Nederl. Spoorwegen hun Anli-„Zce!and" politiek blijven voortzetten. Voor ons ligt n.l. de „Frankfurter Zeitung" van 5 Juli, tweede ochtendblad no. 90, waarin een advertentie voorkomt van den nieuwen dienst ZeebruggeHar wich. Aan hot slot van deze advertentie le zen wij „Verdere inlichtingen verstrekt het Verkeersbureau der Nederl. spoorwegen te Keulen, Domhof 14". Verder commentaar overbodig! Jjj_, MIDDENSTANDSBOND. Onze gulden is voor het oogenblik zeker, en misschien voor langen tijd, geen goud- gulden meer, schrijft tie „Haagsche Post". Gelijk de munten der meeste landen is hij lnindor waard dan zijn goud-equivalent van t'oorheen. Dat is het verlies van het pu bliek; een verlies dat uitdrukking vindt in hooger prijzen en meerdere levensduur te. Dil verlies van het publiek wordt na tuurlijk de winst der Ned. Bank, zoodra die het goud met winst afzet. „Gelukkig komt deze winst, dank zij de nieuwe bepalingen bij de oelrooiverlenging van 1918, voor een overweldigend deel ten bale van 's-lands Las; voor zcvcn-achlsta boven een matig minimum. De Bank zelf bon rit slechts één achtste voor zich. Maar •dat is altoos nog heel wat. Want daardoor betaalde zij in 19201921 nog 19.6 pCl. di vidend tegen 10 a 13 pCt. in het tijdvak 19111918. Ook betaalt zij daardoor meer tantièmes; directie en commissarissen, die Tien jaren geïrden nooit in eenig jaar f 200.000 kregen, verdeelden voor 1920 1921 niet minder dan 800.000." In weerwil van ingrijpende verandering tier winstverdeeling bij de octrooiverlon- ging van 1918, beliep donzuivere winsl, ver leden jaar 27.4 millioen tegen 7.4 millioen tien jaren geleden. Die winst komt voort, voor een deel, uit winst op goud, voor een onder deel houdt zij verband met het nog steeds reusachtige bedrag der papiercir- culatic. Maar hoe zij het ook aanlegt, de Bank moet de winsten, die zij aan den Staat afdraagt, leggen op den prijs dier diensten, welke zij aan het publiek be wijst. Wie nu die diensten geniet, moet de-' ze winst opbrengen. Hel is voornamelijk tie handel, die den prijs betaalt. De handel tlraagt via de Bank, ruim 22 millioen af laan de schatkist. Hij verhaalt dit geld, plus •winst cr op, op zijn afnemers. Door alle vertakkingen van het handelsverkeer, via grondstoffen, importeur, fabrikanten, gros sier, kleinhandelaar, vinden wij die 22 millioen terug, telkens afgewenteld op an deren, maar ook telkens vermeerderd met moor omzetwinst, totdat deze cijns uitein delijk is afgewenteld op den verbruiker. De verbruiker betaalt, zegt het blad, mis schien met alle winsten, veertig millioen. En zoo komen wij aan het punt, waarop onze criliek zich richt. Dc reusachtige Winst der Ned. Bank is mede een der oor zaken van de groote duurte, die ons land, Tneer dan eenig ander in Europa, teistert. De „Controleur" beeft do volgende ijboulade": „De voorzitter van den Vrijheidsbond in (Amsterdam is, naar men weet, Mr. Harm Smeenge, Griffier bij het Gerechtshof in (Amsterdam, en secretaris van de nieuwe Wdeeiin# Arnhem is nu geworden Mr. Op 20 Juli a.s. wordt te Botterdam de algemeene ve-gadering van den-Mid denstandsbond gehouden, en op 21 Ju li het congres. Daarop zal do heer Cornells te,oeff, directeur der Algemeene Cen trale Eaakvereeni-ing veer den Midden stand tg Amsterdam, de volgende stel lingen inzake „Hot Middenstands- en Credietwezen" verdedigen: Het Middenstandsbankwezen, van uit nemend belang vcor den aandeldrijven den en mdustri-e'on middenstand, heeft tevens groote beieekenis voor de gehee ls gemeenschap. Het vraagstuk betreffende het crediet- wezen voor den Middenstand kan al leen dan volledig opgelost worden, in dien dit omvat het geheele bankwezen voor zoover de handeldrijvende en in- dustricelen Middenstand daaraan behoef te heeft. Credielen te verstrekken zonder voor afgaand boekenonderzoek, alzoo alleen ge baseerd op de gestelde zekerheid, is on juist. Zoowel in het belang van den kan deldrijvenden en industrieelen Midden stand, als in het belang van -de Midden- standsbanken zal dus steeds op vooraf gaand boekenonderzoek worden aange drongen. Bankerediet meet uitsluitend dienen lot aanvulling van het werkkapitaal. De taak welke aan de Middenstandsbanken 13 op gedragen, n.l. om te voorzien in de cre- dietfcehcefte van den kandeldrijvenden en industii„e!en Middenstand eischt echter, dat het terugbetalen van het opgeno men bankerediet cok moet kunnen ge schieden met regelmatig kleine a lossin gen. Mevr. M. Wynaendts Erancken—Dy- serinck te 's-Gravenhage heeft een prae- advies uitgebracht over het onderwerp: „De vrouw in den middenstand". Daarin dringt ze aan op organisatie der vrou wen uit den middenstand en schrijft o.m.: „Men zoeko naar eenheid en toone daarin z'n ware beschaving, die ons als mensch tegenover mensch doet staan en alleen onderscheid erkent in werklust, in toewijding, in geestkracht, in ken nis desnoods, al is deze laatste soms ook meer een vrucht van gelukkige levensom standigheden dan van eigen nceste vlijt. Niemand, die do maatschappij voor uit wil brengen, zal naar nivelleering mogen streven, die altijd neerkomt op het naar beneden trekken der meer te- gaafden tot het peil van de middelmaat en daaronder. Maar wol moeten de dwaze standsvcoroordeelon, die juist door vrou wen uit éénzelfden „stand" dikwijls op zco kinderachtige wijze bestendigd wor den, met alle kracht bestreden! Eerst dan zal ze werkelijk haar stand voor uit kunnen brengen en een waardevolle schakel worden in het groote geheel." Dr. F E Posthuma te 'sGraven- liage, oud-minister van Landbouw, nraeadviseert inzake „De middenstand en overheidsbemoeiing". Daarbij merkt de schrijver o. m op: „Ik heb te weinig vertrouwen in den koopmansgeest en koopmansflair van ambtenaren in gemeentedienst om te kunnen aannemen, dat zij den voor zijn bestaan werkenden en in den. kleinhandel dikwijls vechtenden koop man zullen kunnen overtroeven. Gesteld echter dat door gebrek nan energie of door (overvloed' van onder nemingsgeest het grootste deel van den handeldrijvenden middenstand in een zeker artikel (of in zekere artikelen) de algemeene prijsvorming naar be neden niet volgt of naar boven vast houdt, dan kan 'de overheid het aan de verbruikers overlaten zich te orga- niseeren. En juist omdat ik een groot voorstander ben van de organisalie van verbruikers, zie ik in de bemoei ing van de overheid op dit terrein een groote hinderpaal. Ik kan mij met eenlge moeite er in denken, dat iemand van. meeting is, dat de overheid voor de burgers in alle opzichten moet zotten. Dat zjj bij 'de geboorte heeft te zorgen (al bf niet tegen vergoeding) voor een o verheids- vroed vrouw of dokter, voor een over- heidszuster of baker, voor een over- heidsmin of ldndermelk (met o ver heid sspeen en flesch), voor een over- heidswinkel waar wieg, beddegoed, kleeren, enz., verkrijgbaar zijn. Dat zij gedurende het leven zorgt voor o ver heidsbrood, kruideniers- cn grutters waren, overheidswoning, onderwijs (ook verdere geestelijke behoeften?) En dat zij bij den dood zorgt voor jdood zorgt voor overheids-afleggers, overheids-afleggers, aansprekers, dood kist en graf. Maar. richt dan de maatschappij daarop in! Zoolang dit echter niet het geval is, is voor mij overheidsbemoeiing in liddenstandsaangelegenheden uit den booze en zeker niet verkiesbaar, zoo lang er wegen zijn waarlangs de ge bruiker, als hij dit wenscht, zich zelf kan helpen. En wenscht hij dit niet. dan kan ik niet inzien, dat de over heidszorg hem moet omgeven." Als eenig geneesmiddel legen over heidsbemoeiing noemt dr. Posthuma: „Adressen aan de betrokken over heidsorganen kunnen nuttig zijn, beter is het hebben van goede vertegen woordigers in die organen, doch de eersleti geven niets en de tweede wei nig, als niet een stevige middenstands organisatie kracht kan bijzetten. Overheidsbemoeiing is tenslotte slechts te bestrijden op de plaatsen vanwaar die overheidsbemoeiing uit gaat en daar dringt men slechts door als men goed georganiseerd is. Het ligt buiten het bestek van dit praeadvies hierop nader in te gaan. maar ook voor de middenstanders geldt bij het bestrijden van overheids bemoeiing: praatjes vullen geen gaat jes. ëfi heeft ér <lus ook ntét naar gesollici teerd. Hij keeri op 'het laatst van Septem ber naar Indië terug en hoopt aan het einde der daarop volgende maand zijn ambtsbezigheden te hervatten. DE CRISIS-ENQUêTE-COMMISSIE. De eri sis - enj u te-connni ssoe heeft naar zevende verslag uitgebracht Daarin wor den behandeld: le. weigering van consenten lot uitvoer j van saccharine; 2e. de voorziening van het land met zoetstoffen: 3e. de verwerking van aardappelen tot aardappelpoeder ter voorziening in het tekort aan grondstoffen voor de broodbe- reiding; 4e. organisatie en administratie van het Rijkskantoor voor vee en paarden. ONGEVALLENVERZEKERING. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het tussclien Nederland en België gesloten verdrag betreffende onge vallenverzekering. In de Memorie van Toelichting zegt de Regeering o.a. dat de wensohelijkheid is gebleken om door een afbakening van de Nederlandsche en Belgische ongevallenwet waar het betreft ondernemingen, die, in één der beide betrokken Stalen gevestigd, haar bedrijf in beide Stalen uitoefenen, de mogelijkheid te voorkomen, dat dezelfde werklieden verzekerd zijn zoowel krachlens de Belgische als krachlens de Nederland sche ongevallenwet en bijgevolg de werk gevers voor dezelfde werklieden zoowel krachtens de eene als krachtens de andere wet lot het doen van uitgaven gehouden zijn. In verband daarmede werden in den hop van ltet jaar 1913 omtrent den inhoud van een te sluiten verdrag lussehen de Neder landsche en Belgische regeering bcsprekinl gen gevoerd, welke even vóór het uitbre ken van den oorlog tot overeenstemming vermochten le leiden. Op den basis ,dezt;r besprekingen is thans het verdrag tüsschcn Nederland cn België betreffende ongeval len verzekering tot stand gekomen, waar over de tekst als bijlage hij het onderha vige ontwerp van een goedkeuringswet is gevoegd. Bij de beslissing omtrent de vraag, wat het le sluiten verdrag zou moeten inhouden, golden de volgende overwegingen: Nederland heeft met Duitschland een verdrag gesloten, goedgekeurd bij de wel van 29 November 1907, staatsblad 316. Ook toen was een der hoofdredenen gelegen in den wensch om dubbele verzekering te voorkomen. Krachtens welke der beide On- gevallenwetgevingen, de Nederlandsche of de Duitsche een verzekerde eventueel aan spraak op schadeloosstelling had, was van ondergeschikt belang, omdat zoowel de om vang der schadeloosstelling, als de werk wijze, waarop schadeloosstelling wordt loegekend en een verzekerde zijn aanspra ken op schadeloosstelling kan doen gelden, in de twee wetgevingen op ongeveer de zelfde wijze geregeld zijn. Welke der beide wetgevingen, de Neder landsche of de Belgische, de voorkeur ver dient, kan in het midden worden gelalen. Bij een zoo aanmerkelijk verschil, behoort er, naar de meening van de Regeering, naar gestreefd te worden, dat de ingezete nen van beide landen, ook indien zij ten behoeve van een in hun eigen land geves tigde onderneming in 't andere land werk zaam zijn, zooveel mogelijk aan hun eigen wet onderworpen blijven. De bepaling van art. 3 van het Neder- landsch-Duitsch verdrag verdiende om die reden in casu geen aanbeveling. Daarom is in het met België gesloten verdrag het territorialiteitsbeginsel aange nomen, behalve ten aanzien van de per sonen, die ten behoeve van een in het land hunner woonplaats gevestigde onderneming in het andere land werkzaam zijn. Artikel 3 behelst een bijzondere regeling ten aanzien van transportondernemingen, waarvan de wensohelijkheid algemeen er kend is. Ten aanzien van een in België gevestigde spoorwegmaatschappij, die haar bedrijf ook in Nederland uitoefent, is op het rij dend gedeelte der onderneming uitsluitend de Belgische ongevallenwet van toepassing. De conducteur, die in Nederland zijn woon- plhats heeft en in Nederland bij het ver richten van zijn dienst door een ongeval wordt getroffen, wordt dus krachtens de Belgische ongevallenwet schadeloos gesteld. GROENEND AAL VOOR DEN KRIJGS RAAD. Vrijdag 16 dezer, '3 morgens 10 uur, zal voor den krijgsraad te 's-Gravenhage de zaak van den principieelen dienstweige raar Groewendaal behandeld worden. De zitting ral uitsluitend aan dit geval gewijd zijn en de behandeling zal, volgens beslissing van den president van den krijgsraad, mr. van Sloolen, die dezer da gen uit het buitenland is teruggekeerd, evenals met afle dienstweigeraarszaken het geval is, in het openbaar geschieden. Een onjuist bericht. Uit Indië is het volgende telegram ontvangen: „Heit „Balaviasch Handelsblad" imeldt, dlat mr. Meyroos, burgemeester van Bata ria, niet terugkeert ten; ihij waarschijn lijk den heer Zimmerman opvolgt ats bur- genree ster van Rotterdam", Aan het Haagsche Aneta-feantoor is ge bleken, dat dit bericht onanist ia. De heer Meyroos heef het burgemees tersambt jan Rotterdam nooit geambieerd Uitvoerig beantwoordt de commissie een klacht van een handelaar in saccharine, die er zich over beklaagde, dat hem her haalde malen consenten voor den uitvoer van saccharine waren geweigerd. Inzake de maatregelen ter zake van de zoetstofvoorziening genomen en omtrent de enkele kwesties, die daarmede verband houden, verkreeg de crisis-enquête-com missie van onderscheidene personen mon delinge en schriftelijke inlichtingen. De commissie brengt aan de regeering hulde voor het feit, dat zij steeds gedu rende de crisisjaren het land voor een te kort aan suiker heeft weten te vrijwaren. Het omtrent de saccharinepoliliek inge stelde onderzoek leidt de commissie tot dè conclusie, dat de saccharinepoliliek, achteraf beschouwd, mislukt is. Op de aangekochte voorraden is verlies geleden, terwijl het product geen aftrek vond. Met het conservatisme der bevolking ten aan zien van voedingsmiddelen is onvoldoende rekening gehouden. Vervolgens behandelt de commissie klachten over bijzondere heffing ad 50 per K.G., die exporteurs voor ui-tvoercon- senten aan de N.U.M. moesten betalen, of schoon zij, volgens hunne mededeelingen op dien uitvoer ten slotte verlies hebben geloden. Een nader onderzoek werd ingesteld naar de voor het campagnejaar 1919 1920 met de Centrale Suiker Mij. getroffen regeling. Onjuist noemt de commissie het, dat de Minister niet de Centrale Suikermaat schappij de bekende overeenkomst sloot, zonder zelfs een poging te doen tegelijker tijd de positie te regelen van hen, die sui ker van deze maatschappij in voorkoop hadden. Wat de verwerking van aardappelen tot aardappelpoederter voorziening in het tekort aan gronstoffen voor de brood- bereiding belreft, keurt de commissie af, dat ten gevolge van de uitermate trage behandeling van het onderwerp aardap- peipoederbereiding bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, ge- ruimen tijd moest verstrijkJcn, alvorens, niettegenstaande herhaald aandringen van andere zijde, beslissende stappen in deze richting werden gedaan. De commissie meent tenslotte, dat er, toen de omstandigheden, tengevolge van den wapenstilstand, gewijzigd waren, voor de regeering reden bestond, mede te wer ken tot minnelijke beëindiging van het contract met de firma Vlessktg Co. afge sloten. Zij begrijpt, dat die minnelijke be ëindiging moeilijk kon plaats hebben, zon der dat aan de firma Vifssxng Co. e netto-winst werd verzekerd, die, zij moge dan tenslotte eenigszins lager zijn uitge komen dan het haar toegekende bedrag van 700.000, in elk geval aanzienlijk is geweest. Organisatie en administratie van het Rijkskantoor voor vee en paarden. De cri sis-enquête-commissie komt, op grond van hare verhooren en van het verslag van den accountant o.a. tot de conclusie, dat, waren de administratie en boekhouding van het Rijkskantoor aanstonds door den Minister gesteld onder een eigen en ver antwoordelijk hoofd, ervaren op dit gebied en deskundig, dan zouden voor 's lands kas groote bedragen zijn bespaard en de ergernis zou niet zijn gegeven aan de bur gerij, welke thans in zoo ruime mate door dit Rijkskantoor en eveneens door andere Rijkskan toren gegeven is. De fouten schuilen niet in de benoe- van den heer Dijsselh-off, doch de fouten zijn gelegen in het feit, dat de heer Dijs- selhoff niet alleen belast werd met de or ganisatie van het opkoopen van vee, doch bovendien met de organisatie en admini stratie en boekhouding, waarvoor hij elke geschiktheid t-en eenemnale miste. Uit overweging, dat gebreken in de admini stratie zeer gemakkelijk kunnen lei-den tot oneerlijkheid onder de ambtenaren, heeft -de crisis-enquête-commissie naar het voor komen van oneerlijke handelingen nog een onderzoek ingesteld. Dergelijke handelin gen zijn haar echter niet gebleken. Wel keurt de crisis-enquête-commissie st-erik af, de buitensporige wijze, waarop geheel systeemloos salarisverhoogingen, gratifi catiën en cmo'umenten aan het personeel van dit Rijkskantoor werden toegekend, welke uitgaven slechts ten deele veront schuldigd kunnen worden, door te wijzen op de buitengewone prestaties, die van het personeel in drukke lijden werden ver langd. Eveneens keurt de commissie af, dat hij de liquidatie van het Rijkskantoor niet de voortvarendheid en zuinigheid zijn betracht, welke 's lands belang eischten. Het feit, dat personen gesalarieerd wer den door het Rijkskantoor, terwijl zij reeds elders een werkkring hadden geves tigd, moet worden afgekeurd. Deze werk wijze is te meer afkeurenswaardig, daar op nommige punten in de boekhouding een belangrijke achterstand moest worden geconstateerd, nadat de feitelijke werk zaamheden van het Rijkskantoor reeds een einde hadden genomen. Bij de eerste wederbijoenkomst van dc Tweede Kamer Dinsdagmiddag, heeft een manifestatie plaats gehad tegen dc gevan genhouding van den dienstweigeraar Groenendaal. Nog geen twee tellen, nadat de presi dent, mr. Kooien, de vergadering had ge opend, zag men een zeer net gekleede dame, met lichten mantel en hoed, de ver gaderzaal binnentreden en voortschrijden naar den voorzitterszetel. Deze dame begon, zich tot den voorzit ter wendend, met „Mijnheer de voorzit ter," een speech af te steken, en weldra hoorde men enkele klanken, waarvan de naam Groenendaal enkel hoorbaar was. Voor de rest was er niets te verstaan en buitendien kreeg de manifestante geen gelegenheid meer voort te gaan, daar zij, eerst met zachten drang, later, toen zij op oen der banken ter rechterzijde was gaan zitten, op iets dringender wijze, op last van den voorzitter, door den kamerbe waarder, den heer Hess en oenige boden, uit de vergaderzaal werd verwijderd eri daarna builen het gebouw gebracht. Bij het verlaten van het Kamergebouw gaf zij aan een journalist op te zijn me vrouw Stoop, geboren Snouck Hurgronje, wonende te Dordrecht. Zij beweerde in het bezit te zijn van oen toegangskaart tot de gereserveerde tribune. Of zij van die tribune af had willen spreken, dan wel op zettelijk zich tot de vergaderzaal zelf toe gang had verschaft, bleek niet duidelijk. Zij vroeg den journalist of liij het manuscript van hetgeen zij had willen zeggen, wilde hebben. Volgens dat manuscript liad zij het vol gende kenbaar willen maken: „Meneer de Voorzitter en gij allen, die hier aanwezig zijt, nu weet ik zoo goed hoe 't Esther, die wonder-lieflijke bloem uil 't Oude Testamentverhaal, te moede was, toen zij ongenood zich voor Aliasferus wierp, >net de -bede op de lippen om Joodsclie volk te sparen. Nooit zou ik den moed gehad hebben om hier te komen en de vertolkster te zijn van die duizenden moeders-, vrou wen-, en m-eisjesbede, als ik niet bezield was geworden door dien vrouwenmoed die moederliefde. Mijnheer de Voorzitter, die duizenden moeders en jonge vrouwen, zij vragen u de invrijlieidsstelling van Groenendaal en de andere dienstweigeraars. En als deze voorloopige Regcering dit niet kan geven, laat zij dan Groenendaal en dezulken in voorloopige vrijheid stellen, totdat cr een regeering is, die dan definitief een wet zal uitvaardigen. Bedenk toch dat gij uw broe- der's hoeder zijt. Bedenk toch dat hier een jongeman zelfmoord wil plegen. En waar moet 't naar toe, als gij dat niet voorkomt. Als een niet te stuiten besmettelijke ziekte zal deze malaise, deze drang naar zelfover- tuiging rondwaren, onze jongens en man nen zullen des te begeeriger hunkeren naar de bedwelmende woorden, om liever dood te gaan dan door le blijven leven in zoo'n mal-geordenden Staat Daarom mijnheer de Voorzitter en gij led-en van de Tweede Kamer, laat de zon riet ondergaan voor ge de clementie hebt gevraagd en verkregen voor de invrijheid stelling of voorloopige invrijheidstelling van deze dienstweigeraars. Wees gij de groole loyale Aliasferu-s en Iaat deze bede van die duizenden moeders en jongevrou- wen zijn de wondeaiieffijke stem van Esther, die zachte vrouw uit '-t schoone Oud-Teslomentische verhaal". Nadat zij dat manuscript had over handigd, verdween mevr. SloopSnouck Hurgronje, alias Esther, van 't tooneel. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat het incident ondor de Kamerleden niet weinig sensatie maakte. Mevrouw Stoop is de ecblgenoote van het socialistisch Statenlid: Dr. Stoop. Zou deze van den dwazen stap zijner echlge- noole geweten hebben? De mogelijkheid om de Kamer binnen te dringen wordt eenigszins begrijpelijk, ■wanneer men bedenkt, dat juffrouw Weslerman Dinsdag zou zitting nemen, zoodat de boden blijkbaar dachten dit nieuwe Kamerlid voor te hebben. Van mevrouw StoopSnouck Hurgronje is ook bekend, dat zij ter vorigen jare, op den 1 Mei-dag, eien poging heeft g-edaan om de mode vlag. te bevestigen aan de Groote Kerk le Dordrecht. Vergadering van 12 Juli. ORDE DER WERKZAAMHEDEN. De voorzitter stelt voor 7 September te vergaderen om vóór het nieuwe zittingjaar af te doen burgerlijke en militaire pensi oenwetten, Rijksuitkeering aan gemeenten, en -de technische herziening van de Kies wet. Aldus werd besloten. De heer DRESSELHUIJS V. B. stolt voor de rechtstoestand der ambtenaren aain de agenda toe te voegen. Het •jjerd zonder hoofd, stemming aan genomen. DE ZAAK-GROEWENDAAL. De heer VAN ZADELHOF, S. D. A. P., had een interpellatie willen aanvragen in zake Groenendaal. De Regeering ant woordt evenwel niet op interpellaties. Daarom bepaalt spr. zich tot een profest teg-en de gevangenhouding. De VOORZITTER ontneemt hem het woord. De heer KOTHEK S. P., wil de zaak op 7 September dadelijk besproken zien. De beer VAN RAVESTEIJN C. P. vraagt verlof tot een interpellatie over Groenen daal. De interpeUa-lie wordt toegestaan. De VOORZITTER wil haar houden o;p een nader te bepalen dag. De heer WIJNKOOP C. P. stelt voor morgen oen interpellatie te houden. De VOORZITTER ontraadt dit voorstel. De R-eg-eering heeft verzocht geen zak-en te behandelen, waarbij een of m-eer minis ters moeten tegenwoordig zijin. De heer MARCHANT, V.D., protesteert tegen het Kabinet, dat zich, door zich demissionair te noemen, onttrekt aan d-e ministarieele verantwoordelijkheid. Het voorstel-Wijn-kooip wordt verwor pen mot 55 tegen 28 stemmen. Het voorstót-Kollhek om -de interpellatie vooaan op de agenda van 7 Sept. te plaat sen wordt verworpen inel 60 tegen 22 stemmen. DE VERRADERLIJKE VALSCHE BAARD. Een 17-jarige bediende van. een zaak in de Burgemeester Weertslraat alhier, was een dag of veertien geleden spoorloos verdwenen. Daar er niels werd vermist, had het geval buiten den familiekring slechts weinig belangstelling, vertelt de ,TeI." Alleen bleek, dat de jongeman een rijwiel, aan zijn vader loebehoorend, had te gelde gemaakt, doch men ver wachtte dat hij wel weer berouwvol zou terugkeeren als het geld op was en dat hij niet langer dan een paar dagen zou wegblijven. Het jongemensch, dat van gegoede fa milie is en die nogal avontuurlijk aange legd is, lia-d behalve bet verkoopen van het rijwiel en het „deserleeren" ook nog iels gedaan dat niet door den beugel kon. Gebleken is, dat liij een oude lanlc in de buurt van Heusden had opgezocht, die hij wijsmaakte, dat hij zijn vacanlic bij haar kwam doorbrengen en die, van den prins geen kwaad wetend, hem op hartelijke wijze had ontvangen. Hij bleef er tot zijn geld schoon op waf en deelde toen zijn tante mee, dat de vai cautie was geëindigd en dat hij naar hui» terug ging. Had hij dit maar gedaan, dan was alle» in orde gekomen, maar helaas begon zijn lust tol avonturen hom in verkeerde ricl» ling te drijven. Hij durfde niet goed thuis te komen ook en ging op middelen zinnen om aan geld te komen. Het was Vrijdagavond en hij herinnerde zich dat op dien avond geld was opgeborgen in het kantoor waar hij vroeger werkzaam was. Hij kende d« geheele inrcliting van hel huis en hij be-i sloot te gaan inbreken. Te voet kwam hij in Arnhem aan ett toen hot donker was kwam hij nader door eeD naastliggendon tuin. klom over een schutting en drong daarna door een tuimelraam h-et kantoor binnen, waag hii vroeger had gewerkt. Met werktuigen, (tie hij uit het maga zijn en van den zolder haalde, brak hij een kast open en nam er een geldkistje uit. Later haalde hij nog een kleiner kistje uit het magazijn, en met deze voorwerpen verliet hij even ongezien het pand als hij er gekomen was. In de buurt van „broekterrein, het met sloot-en doorgraven woeste gebied dat eens industrie-terrein moet worden, opende hij met een hamer en beitel, eveneens meegenomen uit het magazijn, de geld« kistjes. In het eene vond hij een bedrag van 700 aan bankpapier, in het anders slechts wat specie tot een bedrag vsr 18. De ledige geldkistjes en het ge reedschap verborg -hij in een sloot in de nabijheid. Den ander— morgen vertrok hij al vroeg uit l un naar Nijmegen, kocht daar een fiets, een nieuw pak en de verraderlijke valsclie baard. En zoo ging de arme kerel, wiens kop waarschijnlijk op hol is gebracht door films cn detec- live-verhalen, op weg, zonder te weten' waarheen. Inmiddels was op het kanlooi de diefstal ontdekt. Onmiddellijk dacht men aan den vooim matigen jongste bediende, want het bieek' natuurlijk direct dat een en ander was gedaan, door iemand, die goed op heJ kantoor en het magazijn bekend was. Aangifte bij de politie volgde en i eenige uren daarna reeds telefoneerde de burgemeester van Heleren. nabij Wage- ningen. dat de dader van de inbraak wal 'gearresteerd. Wat was geschied? De veldwachter van Heleren. Leeuwin „in politiek" «en fietstochtje makend, was tegelijkertijd op de boot van hef Wageningsche Veer met een mijnheer, die een groolen, zwarten baard droeg, doch toen de politieman goe-l toekeek, bleek die baard valsch te zijn en eenmaal op den oever vroeg de veldwachter of d< man met de baard hem niet eens even zou willen volgen. In plaats daarvan sprong deze op zijn rijwiel en rees zoo snel mogelijk weg. Maar toen wist d« veldwachter dat hij hem juist hebben moest en een wilde jacht volgde. Her haaldelijk riep de veldwachter den vluch teling toe, stil te staan, doch deze trachtte! door steeds sneller te gaan riiden, te ont komen Toen loste de po-litieuian, nog steeds den gebaarden vluchteling per rij wiel achtervolgend, een schot. Hel fro f d-en jongeman niet, maar hij t "ggfetó op en toen hem de baard was afgenomen, bekende hij ongevraagd schuldig te zijn aan inbraak en gaf hij zich over. Naar Arnhem overgebracht, wees hij aan de Arnhemsche rechercheurs de plaats aan, waar hij de geld-kistjes in een sloot, ond-er een vlonder had verborgen Zij werden inderdaad gevonden, evenals de hamer en de beitel waarmee de kistjes waren opengebroken. Het bleek dat nog pl.m. f 500 van het geld over was. Slechts hetgeen uitgegeven was voor det fiets, het eostuum en den verraderlijken, zwarten baard, ontbrak. Het oude pak was nabij Nijmegen aan den kant van der weg i-n d-e struiken geworpen. Ook dit is teruggevonden toen de jongeman gister avond in gezelschap van een Arnhem- sch-en inspecteur van politie daarheen ging. De doder is beden Ier beschikking van den officier van justitie gesteld. Vechtpartij te Scheveningen. Tn <ld ■Keizerstraat in Sch-ev-emugen had Zater dagnacht om 12 uur een vechtpartij plaats tussclien een dronken persoon en een •koopman met visch, als gevolg waarvan een vo-lksop'Joop ontstond. Door een 4-tal agenten onder leiding van een brigadier werd die besc'ionkene, onder hevig verzet naar het poliliepostliuiS in -de Keizerstraat gebracht. H-et publiek meende evenwel parti; te moeten trekken voor de arrestant, en ten slotte maakte -de politie van de vuur wapen gebruik. De gearresteerde werd aan het Liooia verwond, terwijl zekere M. K. door een sabelhouw een niet ern-slige verwonding bekwam. Inbraak te 's-Gravenhage. Bil een 1 braak in (le melkinrichting „de Hoop aan lie N. W. Buitensingel te Den Haag is uit een houten kast een bedrag ran 2900 gestolen. Aanvaring. - Men meldt u,t p-ikoog: Ben plezierboot met 3.o0 passa giers uit Groningen en terugkomende van Schiermonnikoog liep door het ««men t verkeerd vaarwater -ten Westen van imarsura met volle vaart op een mossel bUDe scholc was zoo hevig -dat Uw boord een ware mme was van gebroken glazen en koppen. De hofmeesteres kree„ een ketel kokend water over de voeten Gelukkig was liet stil mooi weer, nnie had het omslaan der boot niet onwaa 'schijnlijk geweest, daar zich op de l«>ot 2 bovendekken bevinden I De droogte in Groningen. Jn meeste plaatsen dor provincie Groningen heersolvt weer totaal gebrek aan o"11'" water. Per emmer wordt gaarne o- i" I cent besteed. I In Wcsterwoide doet zich I droogte, d-ie nu al weken duurt, zich erg 1 "evoelen. De kor-engewassen fiolen reeds. alvorens het stroo zijn gewone vorming I krijgt en ze gaan zelfs liggen. Mei I groeien is 't gedaan. Bij 't aardapi-e-rte I was reeds slappe bladeren, H goen u •sterven beteekeiil en thans mede t-en gn ringeree opbrengst. Bunzings. ïn de Groninger- en Drent' schc monden werd-cn verbazend veel km" 'keus en kippen gekaapt. #j»n lijkt n-u. i'A. bunzings, vietil worden aangetroffen. B'J Weils worden Zaterdag zelfs 6 a vangst gevangen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2