ONS BLAD binnenland PtOORDERBANK, 2d pCL EI BS El HUL lira aifap km BANK ASSOCIATIE VUTIEIH h iMFEÏÏZ 1834 n ÜDIElVElEEKiK 1853 Binnenl. Nieuws, FEUILLETON Onder Valschs ¥8ag No. 232 Per kwartaal voor Alkmaarf 2.— Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - TeJefoom: redactierwo!E633 4S3 goedkooper dan andere Juweliers No. 2 Zandblad 10 Gts VAN DER PÜTT 6 DE VLAM EINDHOVEN. Uit onze Oost. Gemengd Nieuws. Kapitaal en Reserven f 19.500.000. Direct.: K. VAN NIENES Jr. CredieSen, Deposito's, Aan- en Verkoop van Effecten. ALLE BANKZAKEN. Korte berichten 3' 14e JAARGANO NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 53 39 Abonnementsprijs: Voor buiten Alkmaar.tin Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 f hooger Advertentieprijs: Van i5 regels f 1.25 elke regel meer f 0 25; Reclames1 per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aanbod" bij voor< uitbetaling per plaatsing f 0.60 Met Geïllustreerd /«onaagsDidu u uu 1 huü^ci. Aan alTe abonné's"wordt op aanvrage gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag ^£j400p—^fJ2CO^— MOOIE SALARISSEN ENZ. Het Internationaal Arbeidsbureau van den Volkenbond is tot nu toe alleen be kend uit de buitengewoon goede salaris sen ii;e het zijn ambtenaren uitkeert. Salarissen van 50.000 of 75.000 francs schijnen daar niets bijzonders te zijn. Verder is ook een bekende noot, dat So cialisten daar gezochte, baantjesinenschen ook ALKiAAR - HOORN. Verstrekt credlef In Rekenirg-courant en tegen accept. zijn. Er komen nu berichten over andere prestaties van dat bureau, die het in goeden reuk brengen. Svenska Dagbladet heeft in Zweden een fed artikeltje legen hel bureau, dat pas te Stockholm heeft vergaderd: Het Zweed- sche pubiiek, schrijft het blad, begrijpt niet wat het I. A. B. hier heeft uitge voerd. Men krijgt den indruk dat deze organisatie slechts bestaat om haar zelfs wil zonder eenigen invloed le oefenen op het economische leven. Ze geeft flinke sa larissen aan tal van sociale politici die verder gelegenheid krijgen om fijne uit stapjes te doen, maar tot dusver is van practischen arbeid geen sprake. In ver band met de mooie frazen, die de leden en vooral de voorzitter van het I. A. B., de heer Thomas in den mond nemen, her innert het blad aan den grooten afstand tusschen woorden en daden. Mooie salarissen, mooie internationale reizen, inderdaad een mooie instelling, zegt Criticaster in de „Resb.", die maar niet begrijpen kan wat het Zweedsche publiek da-r tegen kan hebben. „Is het niet de richting van den tijd, maar te plukken wat er te halen valt? En als men het nog zóó kan plooien, dat ver der niets gebeurt, zo.odaf er ook geen an dere ongelukken plaats hekben, dan is dat een schitterende praestatie wal? Men zal nu wel mopperen, dat dit alle maal gaat op kosten der aangesloten lan den en tenso'tte op de bclastinsbela'crs. Maar ik vraag, of dat nu zoo erg is. Die aangesloten landen gaan binnenkort toch allemaal failliet. Of er die enkele mjl- lioentjes van dat bureau nog bijkomen, doet er dus niet toe.'Ook niet voor den belastingbetaler, die immers maar ééns gevild kan worden. Of hij nu crêpeert voor het militarisme langs den Rijn of voor dat bureau, maakt niets uit." Men ziet dus, dat, hoc men de zaak ook bekijkt, liet mopperen op dat bureau niets uithaalt. Laat men liever solliciteeren voor ambtenaar; Intern-Arbeidsbureau Geneve, is het adres VERTROUWEN EN WAAR- DEEREN. In cle „Iimb. Koerier" komt onder bo- 'enslaand opschrift eon artikelIjevoor, waarmee ook onze legers in 't algemeen hun voordeel kunnen doen en dat "wij daarom hier laten volgen: Waar in onzen- lijd niet genoeg op kan gewezen worden, wat met klem van ar- gumenten moet worden betoogd, wat moet doordringen tot ieders begrip, dat is, dat we vertrouwen moeten stellen, in. onze leiders op politiek en sociaal gebied. Zonder dat vertrouwen is geen vrucht baar werken mogelijk, zonder dat ver trouwen is alle moei te vol pogen, met tware offers vaak gepaard, slechts ijdele krachtsverspilling, ingespannen werken brengt, dan geen goede vruchten voort, in 2-1 k geval niet zooveel, als men met grond mocht verwachten, de uilslag is niet venred'-ig aan de gedane moeite. Onze mannen en vrouwen, de leden van onze politieke en sociale vereenigin- gen, zij moeten vertrouwen stellen in hunne leiders. Dat wil nu niet zeggen, dat ze zich moeten laten leiden als blin den, blindelings moeten doen en laten, wat die leiders ge- of verbieden. Verre 'andaar, zij mogen wel degelijk voorlich ting eischen, dat ze zich rekenschap kun nen geven van hun daden. Er moet b.v. riet van ons kiezerskorps kunnen gespro ken worden als van „stemvee, dat ter stembus gedreven wordt," met welken liefelijken naam we onze tegenstanders onze kiezers wel eens hoorden betitelen. Neen, dat is *t niet wat we bedoelen, i Ook niet, dal onze voormannen van al hun doen en laten tot in de kleinste bij zonderheden rekenschap en verantwoor ding moeten afleggen. Neen, dat zou een gezond werken in den weg staan, immers in de practijk zou 't onuitvoerbaar blij ken. En dan, zijn de leden van onze ver- eenigiitngen wel competent, wel bevoegd om over allerlei voorkomende gevallen met kennis van zaken te oordeelen? Met vol'o vrijheid kiezen we onze leiders en vooii-annen, maar eenmaal die keuze gedaan,"is 't ook onze plicht hen te vol gen.... met alle kracht te steunen en le waardeeren. Aan d'ien steun en die waar deering, die toch onontbeerlijtk zijn, ont breekt het wel eens. Laten we niet vallen in vitterijen, in kleingeestige critiek over allerlei Weinig heden. Zeker we behoeven nu niet alles goed te keuren, dit of dat had wel an ders kunnen gebeuren, in dit of dat ge val had men beter op een andere manier kunnen handelen. Zeker, we geven graag toe. dat ook onze leiders ook wel eens fouten begaan. Wie is volmaakt? Critiiek, opbouwende critiek, gezonde critiek is geenszins uit den booze, inte gendeel; maar wat wel uit den booze is, dat is dat vallen over kleinigheden, terwijl de groote zaak wordt uit het oog verlo ren en niet gewaardeerd; dat is dat cri- iisecren en nog eens critiseeren in werk plaats of café in geniepige niet-ondertee- kende ingezonden stukken in de krant. Neen critiek, gezonde critiek, we zeiden het reeds is goed. Maar dan flink voor de zaak uitkomen, en op ver gaderingen van de desbetreffende ver- eeniging-en flink durven zeggen waar j op staat; zich wenden tot onze voorman nen, die graag daarvoor te onzer be schikking staat, een arikd in de krant, met vollen naam onder teekend, en in he li oori ijken vorm. Altijd strijden op rid derlijke wijze met open vizier, dat zij uw leus. Katholieke mannen en vrouwen, stelt vertrouwen in uwe leiders, waardeert en steunt hun werken, en toont die waar deering ook met de daad. Dan zal door eendrachtige samenwerking ons werken onder Gods zegen vruchtbaar zijn, en voeren tot het gewenschte doel. Voor-ontwerp tot wijziging dei- Arbeidswet 1919. Aan liet voorontwerp van wet tot wij ziging der arbeidswet 1919, door Minister Aalbcrse bij den Ho ogen Raad van Ar beid aanhangig gemaakt onlleenen wc reeds melding maakten, onlleenen we aan de toelichting liet volgende: In de eerste plaats zóu op 24 Octo ber a.s. de mogelijkheid rijn uitgesloten om nachtarbeid toe te staan aan hoof den of bestuurders van bakkerijen. De minister is van meening dat een dergelijke bevoegdheid niet kan worden gemist. Naast ovendefeclen. ziekte van patroon of gezellen, pleit daarvoor de on dervinding, dat het modern ingerichte grootbedrijf aan nachtarbeid behoefte beeft, wil een economische exploitatie der ovens mogelijk zijn. Voorts wensebt de voorgestelde wijzi ging mogelijk te maken, dat b.v. St. Ni- colaas- of voorjaarsdruikte, inplaata van zooals thans aan iedere onderneming apart aan een geheele groep vam ondernemingen tegelijk vergunning loc verlenging of ver schuiving van den arbeidstijd kaai wor den gegeven. Intusschen beperkt het ontwerp jaetb niet uitsluitend tot punten, düe mot de teclmiek der wet verband houden. Kan thans b.v. verlenging of verschui ving van den normalen arbeidstijd door middel van een daartoe strekkende ver gunning slechts plaats hebben, indien in in een onderneming op bepaalde tijden gondags g©sS©iegiB van het jaar een opeenhooping van werk pleegt voor te komen, of zich in die on derneming bijzondere omstandigheden voordoen, dit ontwerp wil de mogelijk heid openen, dat de minister van arbeid ook zonder dat die faetOTen aanwezig zijn, toestaat dat van wettelijke voor schriften betreffende de regeling van den arbeidsduur woi-dt afgeweken, indien werkgevers en werknemers hieromtrent lot overeenstemming zijn gekomen. Afwijking van de wettelijke voorschrif ten zal ook worden toegestaan, als de bij de contractueele regeling overeengeko men arbeidsduur de wettelijke grenzen overschrijdt, indien echter een jaar-maxi mum van 2500 uren niet wordt over schreden. Het ontwerp maakt het ook mogelijk, dat in fabrieken, zooals glasfabrieken en steenbakkerijen, cte jongens van J4 jaar tegelijk met de mannen beginnen en ein- dlgen. Een nieuwe bepaling opent ten aanzien van mannen, werkzaam in verschillende bedrijven, welke zich met de bewerking van visch en schaaldieren bezig honden, de mogelijkheid van nachtarbeid. Een nieuw lid is aan art. 35 toege voegd-, waardoor een algemeen verkoop verbod van alle brood tot 10 uur 's morgens is vastgesteldi Evenals voor andere fabrieken of werk plaatsen, zegt de m inister, behoort ook voor brcodbakkerijen het beginsel toe passing te vinden, dat nachtarbeid toe laatbaar is, wanneer hij om technische en maatschappelijke redenen m-oet wor den verricht. De minister nu is mm oor deel, dat deze redenen met betrekking tot het modern ingericht grootbedrijfaan wezig zijn. Gezorgd dient echter te worden, dat het weder toelaten van nachtarbeid voor de arbeiders geen belangrijke verzwaring van hun taak medebrengt. Vandaar dat aan een vergunning tot nachtarbeid steeds de voorwaarde zal worden ver bonden, da t iedere arbeider op niet mear diar zes dagen in drie achtereenvolgende weken tusschen 10 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags mag werken. Voor jeugige personen 16 en 17 jaw in kantoren zal ook overwerk- vergunning kunnen worden gegeven. Voer verplegend personeel wordt een dubbele rustdag om de 14 dagen moge lijk g-eac-i'.U in plaats van één weke- lijksche. De kabinetscrisis Het „Vad." schrijft: „We hebben alle reden om aan te ne men dat het kaanerii-d Jhr. Mr. de Geer opvolger zal worden van nar. S. de Vries als minister van financiën". De ontwerpen: gebouw stoor de Tweede Kamer. Te 's-Hage is in «en locaaü van de Ridderzaal, bij verhindering van den Minister, Donderdagmiddag 8 uur door den secretaris-generaal de heer Saivcrda de Grave, de tentoonstelling geopend van bovengemelde ontwerpen. De eerste indruk dezer tentoonstelling is dat de inzenders, die zijn de aichiteoten dr. H. P. Beriage, de Bazel, J. Limburg, Ed. Cuypers, Jan Stuyt en het bureau van den Rijksbouwmeester, waarvoor de hee- reh Bremer en Prent de ontwerpen maak ten, belangrijk wenk hebben geleverd. De architecten ramen de bouwkosten vb or een nieuw gebouw aisvolgt: De Bazeil ƒ3.472.320; Berlage ƒ4.650.000; Ed. Cuypers 5.284,000; Knuttel 6,550,000; Lintburg ƒ4.040.000, Stuyt ƒ.4.418.120. CONCURRENTIE VAN HET BUITENLAND. In een vergadering van de R. E. Werkgeversvereeniging in het diocees Den Bosoh werd na een bespreking van de werkloosheidsverzekering een motie aangenomen, waarin er bij de Begeering op wordt aangedrongen de wetgeving zoodanig in te richten, dat belet wordt het vernietigen of knakken van eeni- gen voor het Nederlandsche volk belang rijken tak van nijverheid door een over matige concurrentie uit het buitenland, voortspruitend ojn. uit de grootare bin- nenlandsche koopkracht van het beta lingsmiddel in het importeerende land dan tot uitdrukking komt in dan bui- tenlandsohen wisselkoers, uit in het bui tenland bestaande slechtere axbeidsvoor- wêarden of minder vèr gaande sociale v igevhoig dan de hier te lande be staande. WtERELD-PERSCONGRES. Door tusschenkomat der Amerikaansche en Nederlandsche legeeringen is, naar wij vernemen, hier te lande een uitnoodiging voor de Nedarlandsche bladen ontvangen, om deel te nemen aam het persoongres dtet van 414 October te Honoloekne op Hawaii wordt gehouden. De Senaat der Ver. Staten heeft rich na een eenstemmig genomen besluit bij deze uünoodiging aangesloten. Het wereidpetrscongres is gesticht op de tentoonstelling in San Francüsco in 191b en telt thans als leden 2000 journa listen uit 40 landen. Van het Bof. H. M. de Koningin- Moeder is voornemens Zaterdagmiddag 16 dezer nacr het Loo te vertrekken, teneinde een paar weken bij H. M. de Koningin door te brengen. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen in de tweede week van Augus tus naar de residentie terug te keeren. LUCHTVAART-TENTOONSTELLING. Te Parijs wordt van 12 tot 27 Novem ber a.r. een luchtvaart-tentoonstelling ge bonden, de zevende expositie, welke ge organiseerd wordt door de Vereenigde Framsclie Luchtvaart-industrieën.. KASTEKORTEN. Bij de firma Francois Peek te Sema- rang is een kastekort ontdekt van ƒ40,009 Op het kantoor van den civiet gezag hebber te Seint Pamdjaag (Sumatra) is een kastekort van 50,000 geconstateerd. Verdacht wordt een commies. DE DROOGTE IN NOORD-LIMBURG. Ofschoon het overal slecht gesteld is met den landbouw en de weiden, lijdt Noord-Lfcnburg door de droogte bijvonder. Kantoor ALKMAARBREEBSTRAAT 11 Correspondentschap HOORNGROOTE NOORD 140 De Maas is tot een groote beek geworden. Het overvaren met ponten is hier en daar totaal onmogelijk. De grachten der kastce- len Well en Blijenbeek zijn uitgedroogd, wat bij menschenheugenis niet gebeurde. De Maas-wedden zijn verbrand. De uiter waarden zijn verpacht ter beweiding voor 100 gulden de hectare en er is geen spier tje gras op. De vóórwedde was nogal rede lijk in prijs. De aardappelen zijn klein; de kool groeit niet en bet drinkwater begint te ontbreken. Men riet verlangend uit naar een onweder. Langs de grens verdiende de jeugd in goede jaren nog al een goeden cent aan den bosdhbessenpluk in het Qeefsehe wald, waarvoor de Duitschers pemiissiebriefjes afgaven. Het droge weer heeft de bosch bessen klein gelaten en een kort leven be reid. Ze waren ook bitter en aldus is daar aan ook niets verdiend. Ook rondom Venlo is nood. De Venlo- sthen trekken met scharen naar het bede vaartsoord Genooy, een uur ten Noorden van Venlo, om te bidden voor de vruchten dter aarde, 't Is te hopen, in 't belang van landbouw en veeteelt en tuinbouw, dat er spoedig verandering kome. PASSEN AAN DE GRENS. Men schrjjfi van de Oostgrens aam het JffbL": Van tijd tot tijd dringen aan de grens geruchten door tot de bevolking, als zou de men zonder pas in 't kleine grens verkeer in Duitschlamd kunnen komen. Vooral bij feestelijke gelegenheden, zoo als kermissen, bals, harddraverijen of an dere bijeenkomsten in 'n Duitsche grens plaats, ziet men in plaatselijk berich ten verspreid, dat voor deze of derge lijke gelegenheden het bezoek van Ne derlanders zonder pas wordt toegestaan. Het schijnt, dat dergelijke geruchten ech ter niet altijd een serieusen achtergrond hebben. Ofschoon vele jongelui inder daad zonder pas de grens mogen over gaan, blijkt nu en dan, dat men eigen lijk min of meer is aangewezen op de gunst van den Duitsohen grensbewaar- der. Aan de grens is het bekend, dat men hij den eenen beambte zonder moei lijkheden passeeren kan, terwijl een an der, die toevallig grensdionst verricht en minder liberale opvattingen heeft over het passeeren, u zonder pardon het binnentreden van het Duitsche ge- hied beletten zal. Toch trekken des Zondags honderden de grens over, hetzij met of zonder ge- viseerden pas. Nu moet het dezer dagen voorgekomen rijm, dat ergens aan de grens Duitschers, eveneens zonder pa3 willende passeeren, door Nederlandsche grensbeambten terug gewezen zijn. Aan dezen maatregel is hei blijkbaar te wijten, dat vorige week eenige jonge lui te Elton zijn vastgehouden. Aange lokt door do mededeeling in de kranten, dit de kermis te Emmerik zonder pas kon worden bezocht, trokken zij, als vele anderen, de grens over. Zij moesten eon boete van ruim honderd mark betalen. Eén hunner moest het geld halen en pas daarna werden de jongelui vrijge laten. Men zij dus gewaarschuwd en ga niet over de grens zonder goeden pas. DE VERMISTE TERECHT. Men meldt uit Soest (Utr.) dat de verblijfplaats van den sedert 2 Juni te Soest vermisten ambtenaar t r secretaire N. T. Blans bekend geworden is. Blij— kons een hier ter lande ontvangen schrij ven, bevindt zich de verloren gov aande in hocgst overspannen zanuwtoestand in het Zuiden van Frankrijk. Vanwege het ge meentebestuur van Soest zal worden ge tracht de nman per auto naar zijn woon- pplaats terug te brengen. BRAND IN DE STAATS BOSSCHEN, De houtvesterij te Breda deelt mede, dat Donderdag bij vak 77, aan den straatweg van Gilze naar Chaam een ernstige boschbrand woedde in de staatkbossclien, waardoor 16Vs H.A. 8-jarige dennen, ter waarde van f 500 per H.A. in ascli werden gelegd. Mede door hul pvan enkele boeren uit den omtrek, bleef het overige als 'twarc bij een wonder gespaard, anders zou den niet minder dan 400 H.A. prach tige bosschen een prooi der vlammen geworden zijn. De oorzaak wordt ge weten aan het roekeloos met vuur om gaan door het publiek. De houtvesterij deelt nog mede, dat het toezicht zeer verscherpt is, en dat ook in het Mast- bosch om Breda bij de kleinere den- acmpl an tingen een extra wacht ge- is. EE OORZAAK VAN DEN BRAND. 1 Men meldt uit Arnhem dat de oorzaak van den brand bij de N.V. Houthandel voorheen firma G. T. Ooers aldaar, thans door de recherche is vastgesteld. Kinde ren hebben in het aangrenzend weiland met vuur gespeeld en bosehjes brandend Kras geworpen tegen den geteerden hou ten wand van den «tal waarin de brand lit to d. De teer a j vatte da !e ij 'hm hei vuur kroop ais net ware naar bjvetn en deelde zich aatm don op denzolddj opgeslagen hooivoorraad mede. VENLO NIET ACHTERUIT, Men schrijft uit Venlo aan de „Tijd"; In de couranten circuleert een berichtje „Venlo achteruit". Venlo zou in de laat ste tien jaren vijftien honderd inwoners hebben verloren. Waarheid is. dat Venlo had in 1910, 31 Dec. 17688 inwoners en in 1920, 31 Dec. 20844, volgens de voorloo- pige uitslag der volkstelling. Men is vermoedelijk in de war gekomen door de ontdekking dat tengevolge van meerdere oorzaken het getal inwoners, dat administratief in het vorig jaar bedroeg ruim 21500, nu geslonken is tot 20844. Dit. is vooral te danken aan vreemdelingen (Duitschers) die in den oorlog hierheen kwamen en zender vcrhuisbiljet weer weg trokken. Oplichting. Namena de Handelsmaat schappij Rotor te 's-Hage is bij de politie aangifte gedaan van oplichting van iOO.OoO sigaren, vermoedelijk door W. L., wonen de aan het Groenevregje. Typhus. De typhus te Zevenbergen f(N.Br.) breidt zich uiL Het Roode Kruis lit Breda verleent bijstand. Boender-cholera. In de omgeving van Laren (N.-H.) sterven in den laatslen lijd veel kippen aan hoender-cholera. VRIJ NAAR HET DUITSCH, TWEEDE DEEL. 41. „Daarover willen we later spreken Alvorens vrij verder gaan, moeten wij wat meer van hem weten.' „Meer!" Wanda lachte. „Nog meer dan zijn geheeie levensgeschiedenis?" „Gij vergeet, dat wij voor de waar heid zijner vertellingen geen ander bewijs hebben, dan zijn eigen woorden. Voor het overige heeft de zaak vol strekt geen haast, daar het, volgens dokter Muiier, zog verscheidene weken zal duren, alvorens uw beschermeling weer in staat zal zijn om te werken." "Wat een irreeselijke slag I" riep Wanda. „Helena, wat zie je bleek." Het onweer was nu met alle macht losgebroken. Weerlicht en donder volg den elkander haast zonder ophouden, Wi soms scheen de geheele lucht in vuur staan. Maar de paarden liepen vlug yoort en de torens van Brennerfaof Iteren reeds In de nabijheid. In vliegen de haast ging het door dè poort en juist stond het rijtuig stil, toen de sluizen des hemels geopend werden en een met dikke hagelsteenen vermengde stort regen neerpiaste. X. Drie maanden waren er verloopen sedert de familie Wallhagen Erzenbach had verlaten geen wonder dus, dat men in den kring hunner vroegere ken nissen slechts zelden aan hen dacht. Mevrouw Wilhelmi had met hare doch ter de voorgenomen badreis gedaan, en trachtte nu door verdubbelde spaar zaamheid het zeer geschokte evenwicht tusschen uitgaven en ontvangsten weer te nerstellen. Augusta noemde nooit den naam van haar vroegeren verloofdenaar het scheen had zij hem volkomen vergeten. Het eenigste, dat mevrouw Wilhelmi soms min of meer verontrustte, was de opmerking dat de stemming harer dochter in den laatsten tijd menigmaal plotseling veranderde, zonder eenige bijzondere reden te raidden van een vroolijk gezelschap, van een geanimeer .4? .conversatie, kon zij soms eensklaps in diepe mijmering verlinker, of korte verstrooide antwoorden geven, die dui delijk aantoonden, dat zrj voor het oogenblik hare geheel* omgeving had vergeten. Maar zulke toestanden waren betrekkelijk zeldzaam en gingen dan ook weer spoedig voorbij, zoodat de moeder de hoop koesterde, dat de tijd in het hart harer dochter spGwdig de laatste herinnering aan de ondervonden teleurstellingen zou uitdooven. „Mama, ziet u niet, hoe stijf die krul letjes op het voorhoofd zitten, juist alsof ik een pruik draag Ik heb het u wel vooruit gezegd, dat het zonder kappen niet zou gaan," „Lief kind, ik doe mijn best," her- nem mevrouw Wilhelmi, die achter den stoel harer dochter stond en zich in 't zweet haars aanschijns aftobde, om de weelderige haren tot een kunstmatig kapsel saam te voegen. „Gij weet hoe slecht onze kas voorzien is, en die kap per is zoo verschrikkelijk duur." Augusta antwoordde niet. „ïk geloof, dat het kapsel nu onver beterlijk is," merkte de moeder einde lijk aan. Het jonge meisje draaide het hoofd naar alle kantenhet beeld, dat de spiegel weerkaatste, stelde haar tame lijk tevreden. „Het gaat al, en het wordt toch niet beter, al werkt u er ook nog een uur aan, zeide zij op knorrigen toon. „Kon ik tenminste iets anders dragen, als die oude, grijze japon. Ik schaam mij haast, er al weer mee te voorschijn te ko men." „De mouwen zijn- naar de laatste mode veranderd en het garneersel is ook vernieuwd," troostte de moeder „men zal het nauwelijks herkennen." „Olga Schmitt draagt een en dezelfde japon niet meer dan hoogstens drie keer Mevrouw Wilhelmi zuchtte, terwijl zij hare dochter behulpzaam was bij het aantrekken van de versmade grijze japon. „Van hetgeen de familie Schmitt in een week kan verteren, moeten wij langer dan een jaar leven." „Dat is het juist. Ik ben dit armzalig leven moede I" riep Augusta driftig uit. „Wind u niet zoo op, gij weet, hoe licht uw neus rood wordt. En wat maakt het uit, dat gij vandaag minder elegant zij t, dan gij het wenscht De graaf komt niet voor het einde dezer week van zijn reis terug, en het zou dusjcne.er dan dwaas geweest zijn, als gij uw nieuw costuum niet tot een volgenden keer hadt bewa-rd." „Ja, dat is waar," stemde Augusta toe, terwijl zij hare lange handschoenen aantrok. „Ik hoop, dat mevrouw Hem ming geen eeuw op zich laat wachten. Zij is het vervelendste mensch, dat ik ken kon u maar meegaan, mama. Ik weet niet hoe het komt, maar ik heb een voorgevoel, dat ik dezen avond meer verdriet zal hebben dan plezier." „Het ware beter geweest, dat gij hadt kunnen besluiten thuis te blijven," zeide de moeder zuchtend. „Daarvoor was geen reden. Indien u wezenlijk ziek was, zou de zaak anders wezen, maar een kleine verkoudheid is toch zoo erg niet." Mevrouw Wilhelmi zuchtte weer en ging uitgeput op een stoel zitten. De dochter keek haar onderzoekend aan. Eensklaps ontwaarde zij, dat er in de laatste dagen een groote verandering met haar moeder had plaats gehad, of schoon zij het zich niet bewust was, waarin deze eigenlijk bestond. „Is u minder wel, mama vroeg zij met een plotseling ontwaakte be zorgdheid „uwe oogen staan do Heeft u misschien hoofdpijn?;' „Neen kind, maar gedurig hoesten vermoeit zoo." „Was het niet beter, dat wij den dokter lieten halen, mama „Daarmede is het in ieder geval nog tijd tot morgen, kind. Ik wilde.... maar neen, het is dwaasheid." „Wat dan, mama „Ik wilde juist zeggen, dat ik gaarne had, dat gij dezen avond bij mij bieeft in plaats van naar het concert te gaan. Maar dat gaat natuurlijk niet. Mevrouw Hemming zou het kwalijk nemen, zij is zoo gauw beleedigd." „En ik ben nu geheel gekapt en ge kleed, mama!" riep Augusta. „En ik heb zoo zelden een plezier I" Voor de deur hield een rijtuig stil, en spoedig daarna verscheen mevrouw Hemming, die beloofd had Augusta dien avond onder haar beschermende vleugelen te nemen. (Wordt vervolgd.).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 7