Kerk en School, Nederland en de Stille Zuidzee- conïerentie. De Kabinetscrisis. Nederlanders in België. De wijziging van do Arbeidswet Gemengd Nieuws. Korte Benchten. het vorder belachelijk, cLt tie weigering van do olie-eoncessios in Djambi iata te makon had met hot niet-zendon van «en uitnoodiging aau Nederland. Hij herhaalde, dat er niets tegen is, Noder- land tot de eonforontie uit te noodigen, Wannec^ de kwestie van het verre Oosten «-orden behandeld. Nederland zal zekor u'tgenoodigd worden.. Do zogsman van den correspondent deeldo verder mede, dat het Nelderland- Bcho go.-antscbap in Wasbing'.oa v-l'o.iig was ingelicht, EEN SOO. DEM. GEDEPU- TEEBDE 1 JE, UTBECHT? Naar „Hot Volk" verneemt,, heeft .de sociaal-demooratkclo Utrecht che S at:n- fractie haar vocrzit'.er, den heer B. J. J.. Weijkamp uit Baarn, ook voorzitter van do-gewestelijke partij-federatie, aan gewezen als haar candidaat voor den lvacanten zetel in het colllege van Ged. Staten (vac. baron v. Ittersum),. De rochtorgrcepen schijnen van plan dozen zetel voor links beschikbaar te stollen en er is een sterke strooming rechts om hem door een soc.-dem. te iloen bezetten. De samenstelling van hot college is 2 kath., 1 a.-r.„ X c.-h., 1 lib., 1 vacature. Er is dus wel kans dat de acht man sterke sociaal-democratische fracte eon zetel in het college van Gedeputer- den krijgt, zegt het blad. Het E. S. bureau meldde Zaterdag uit Tokio Het hier verschijnende Amerikaansche blad Japan Advertiser bevat een tele gram uit New-York, waarin wordt mede- gedoold, dat Nederlanid een wenk gaf aan de Ver. Staten van Amerika, waar uit kan worden opgemaakt, dat het ook voor de conferentie te Washington wen?oht te worden uitgenoodigd. Het blad ziet de reden hiervan in een vrees van Nederland voor Japan. Naar wij vernemen, zullen heden de leden der fracties van de rechterzijde in de Tweede Kamer een bijeenkomst houden, verhand houdende met de kabi netscrisis. De Koningin heeft heden enkele uren te 's-Gravenhage doorgebracht. Te on geveer half tien 's morgens per Staats spoor aangekomen, vertrok H.M. weder 'dos namiddags te 1 uur naar het Loo. De „Moniteur Beige" (Belgische Staatscourant) maakt het Koninklijk be sluit bekend, waardoor aan die Neder- lancl-che onderdanen, die op 1 Januari 1921 den 65-jarigen leeftijd hebben be reikt oef overschreden en die sedert zes 'jaren hun hoofdverblijf in België heb ben, ouderdomspensioen wordt verzekerd volgens do wet van 20 Augustus 1020. HET DTTITSÖHE PASSENBUKEAU TE AENHEM. De Duitsche consul te Arnhem deelt ons mede, dat tot nader order het Duit sohe passenbureau Dinsdags en Vrijdags gesloten zal zijn om achterstallige aan vragen te kunnen behandelen. Ook drin gende haast-aanvragen zullen op deze dagen blijven liggen. Zoodra echter een regelmatig afwikkelen der aanvragen weer mogelijk is, zal deze beperkende bepaling ingetrokken worden. Uit de residentie. De jeugdige dochters van de vorstin van Erbach-Schönberg, jongste zsuter van de Koningin-Moeder, zijn op het Loo aangekomen, ten einde eenige weken door te brengen met de Koningin en Komdn- gin-Moeder. Gedurende de vacantie waren reeds Benige, speelgenooten van de Prinses voor eenigen tijd op het Loo, terwijl nog an dere zullen komen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken heden zijn fa milie naar het buitenland vergezeld en zal hij daar eenige weken blijven ver toeven. Naar wij vernemen is de heer J. P. van Lonkhuijzen, directeur der Nederl. Heide Maatschappij door den Koning van BeTgië benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold II. DE HAVENRESEBVE. Tn de leringen der Eederatie van Transportarbeiders is men niet bereid in te gaan op de voorstellen die van Regeeringszijds zijn gedaan betreffende het voortbestaan der havenreserve. Men acht het niet mogelijk, dat de arbeiders f 1.per week storten voor het aanvul len van het tekort. Over deze kwes tie had gisteren in het Verkooploeaal een huishoudelijke vergadering plaats van de afdeeling Botterdam van de Fe deratie. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Dezer dagen werd geïnstalleerd het op Initiatief van de Vereaniigkig „Nederland in den Vreemde", ingestelde Comité „Ne derlandItalië". Het dool van het Comité is het versterken der vriendschappelijke handen tusschen heide landen. De vol gende personen hebben daarin zitting; N. Aphêl, Amsterdam; D. A. den Arend, Turijn; Dr. A. Bredins, Den Haag; Dr. A. W. Byvanck, S-ecre. Den Haag; Dr. W. G. C. Byvanck, Den Haag; Jan Diepen, Valkenburg (L.); S. P. van Eegben, Am sterdam; B. van Kaersma Buma, Den Haag; Mgr. Prof. Dr. A. II. L. Hiensen, Rome; Gen. Maj. Hoogeboom, Den Haag; Dr. G. J. Hoogewerff, Rome; J. P. Hörch- ner, Amsterdam; J. M. Hosang, Genua; J. Hndig, Rotterdam; P. J. de Kanter, Dord recht; II. Marines!, Rotterdam; Z.Exc. Jhr. Mt. O. F. A, M. van Ndspen tot Seve- naer, Rome; Z.Exc. Mr. J. II. van Royen, Rome; Prof. Dr. J. J. de Salverda de Grave, Amsterdam; Prof. Jhr. Dr. J. Six Amsterdam; Prof. Dr. K. Sneyders de .Vovcil. Leiden: Paul den Ten, Amsterdam; F. W. Baron van TuyM Van NeroostcerifcH, Vogelenzang; E. B. N. 'de Visser, Milaan; Mr. G. Vissering, Amsterdam; Mevr. A. Wilmink-Greve, Amsterdam; Mr. P. J. van Wijngaarden, voorzitter, Rotterdam. De houding van het N. V. V. Op een vergadering van hoofdbesturen der bij het N.V.V. aangesloten vakbonden werd medegedeeld, dat het oorspronke lijk in de bedoeling had gelegen, heit ont werp tot wijziging van do Arbeidswet reedis in October in, het .parlement te be handelen. Daar zulks echter onmogelijk is, diaax uiteraard de vertegenwoordigers van de vakbeweging in den Hoogen Raad! van. Arbeid eerst mét de besturen der bon den overleg dienen te plegen, heeft de commissie van 12 van dien Raad besiPo- fen het voor-ontwerp in September in behandeling te nenient Daaruit vloeit voort, dat het niet voor eind September in den Hoogen Raad kan worden behandeld1. Voor hel bakkersbedrijf is nn echter een noodwet te verwachten. De vergadering droeg het besttuur op, een krachtige agitatie tegen alle verslech teringen van dte huidige wet ie voeren. Het bestuur van het N.V.V. zal deze vrek vergaderen om alle bezwaren tegen het wetsontwerp vast te stelten en die middelen van actie te bespreken. Het nachtwerk op Zaterdag in broodbakkerijen. Het Hoofdbestuur van d'en Nederl. Roomsch-Kalholieken Bond van Bak kersgezellen e.a., d'en Nedlerl. Cemtn Bond van Christelijke Arbeiders in die Voeriings enz. bedrijven en dien Neutralen Bond van Arbeiders in dé Voedingsbedrijven schrijven 'het volgendle: Het door den Minister van Arbeid bij den Hoogen Raadi van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp der Arbeidswet 1919, bevat om. ia artikel 85 een nieuw vijfdie lid, dat, volgens den Minister ten regeling betreft die zoowel door werkge vers ais werknemers wordt gewenscht. „De Werkgevers" 1 aldus de Minister „wenscihen heit werken in den Vrij dagnacht voornamelijk om op Zaterda gen een tweedie bezorging te kunnen ont gaan. Het meerdere werk wordt dan ver plaatst naar den Vrijdagnacht, waardoor op Zaterdag de broodbereidfng om streeks den middag is afgeloopen. De bakkersgezellen krijgen op deze wijze een vrijen Zaterdagmiddag waarop steedis meer o.p prijs wordit gesteldl Het is ons niet duideHijk schrijven genoemde Hoofdbesturen 1 welke rede- mien de Minister heeft, om te veronder stellen,, dnit deze regeling ook door de gezellen wordt gewensehit, want noch schriftelijk, noch monde,ling hebben wij den Minister een dergelijk verlangen kenbaar gemaakt. KATHOLIEKE FILM-ACTIE. Onlangs hebben wij uitvoerig gewag ge maakt van de katholieke film-actie in Duitschland en in het bijzonder van het prachtige St Franciscus-spel, opgenomen door een Christelijke Bioscoopmaatschap pij te Miincben en waarover ook de Neder- landsche bezoekers van het katholieke werkliedencongres te Wörzburg opgetogen waren, schrijft „de Tijd". In verband met hat succes van den St Francdscusfilm werd herhaaldelijk door bevoegde katholieke autoriteiten da wensch geuit, dat met behulp van kapitaal nlt alle christelijke ianden, een groote organisatie zou worden gesticht tot het in beeld bren gen van katholieke heiligenlevens, chris telijke drama's, voor de film geënsceneer de christelijke legenden en verhalen, enz. Naar ons thans uit Berlijn wordt bericht, zouden internationale pogingen, om een Katholieke wereld-film-organisatie te stich ten, er goed voorslaan. Ook Nederland zal in deze actie worden betrokken, waarbij zich heeft aangesloten de met een kapitaal van anderhalf mi'.'ioen mark opgerichte Spera Film G. m. b. H., die zich de ver vaardiging van onberispelijke films ten doel stelt. Gelijk wij reeds meldden heeft Erzberger de zaak in handen. "WEENSÖHE ONDERSCHEIDINGEN. De oorrespondent van heit „HbL" in Weenen meldt, dat da gemeenteraad al daar aan consul-generaal Van Rooyon en mevrouw De Bordes, wegens hun ver diensten in de leiding van hot Neder- landsche comité tot steunverleoning, de ijzeren Salvator-medaille heeft verleend. De Grondwetsherziening. VOORLOOTIG VERSLAG. Verschenen is thans het vioorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel tot het in overweging nemen van een voorstel tolt verandering in het le, 2e, 3e, 4e, 5e, Ge, 7e, 8e, 9e en 10e hoofdstuk en dé Addi'tionee'e Artikelen der Grondwet Algemeens beschouwingen. Blijkens de algeirneene beschouwingen, waarmede het Stuk aanvangt, werd alge meen h ide gebracht aan die Staatscom missie voor die grondwetsherziening, die binnen zoo korten tijd haar rapport heeft uitgebracht en aan de Regeering voor de voorLivarendliei-d', bij de indiening van de ze ontwerpen betracht, Waardoor het mogelijk zal zijn 'die wetsontwerpen nog tijdens den tegenwoordigen zittingsduur te behanidelien. Tegenover eenige leden die de vraag stelden of er wel behoefte bestaat aan een eigenlijke grondwet in den zin vain een afzonderlijke wettelijke regeling, er o.a. op wijzende dat in Engeland nooit een Grondwet bestaan heeft en in ons land toch ook vele onderwerpen, die voor onze samenjeving van fundamenteel be lang zijn, uitsluitend in gewone wetten zijn geregeld, namen andere leden echter het bestaan van een Grondwet in be scherming, wegens de waarborgen die daarin aan de fundamenteels vrijheden worden verzekerd. Verder verklaarden eenige leden dat de voorgestelde herziening van de Grondwet van geringe beteekenis is en weinig belangstelling vermag te verwekken. Een belangrijk, voor oplossing rijp vraagstuk als de wijziging van art 171 is in ide herziening niet begrepen. Bijna al de voorgestelde wijzigingen zijn weinig in grijpend en zouden, voor zooverre het verboteringên zijn, nog wel eenigen tijd kunnen worden uitgesteld. De meeste dezer leden, die meenden zich hun stem te moeten voorbehouden over deze her ziening, erkenden echter het gewicht van de vöorgoslfeRfa wijzïgïngöft b'efocïfendo de troonopvolging en achtten die ook noodzakelijk. Zij zouden daarom oen Grondwetsherziening, die zich hiertoe be perkte, met instemming hebben begroet Wordt vervolgd. Uit onze Oost. AAN HET VEKKEEBD ADBES. Het „N. v. <L. D. v. N.-L" maakt 'molding van een zonderlinge geschiede nis. Hot was ten tijde van do Djambi- opstand. De benting Moeara Tebo was in nood doch op het laatste oogenblih kwam er redding in den persoon van den heer Bookmaker, met zijn drie werk bazen, de heeren Londt, Van Aart en Timmermohr, met zich brengende acht jachtgeweren en een kist patronen. Hem was de gevaarlijke post in de benting toevertrouwd, do bewaking van de poort. Hij haalde rijst toen er gebrek aan voed sel dreigde te ontstaan, hij sloeg den aanvaller van den controlleur dood. Kort om: hij gedroeg zich als een held. De heer Bookmaker was door den resident voorgedragen voor oen benoe ming tot Bidder in de Orde van Oranje Nassau. Het ridderkruis is dan ook uit gereikt, niet echter aan den opziohter der B. O. W.. den heer H. B. Book maker, doch aan den controleur B. B. de heer IL B. Bookmaker, een naam genoot van den eerste, die gedurende den Djambi-opstand in Boni zat. Nu rijst de vraag: heeft hier vergis sing plaats gehad, is m. a. w. de on derscheiding uitgereikt aan den ver keerden heer Bookmaker P Of is de B. keerden heer Bookmaker geen ridder orde waardig gekeurd, terwijL de contro leur van denzelfden naam er well een heeft verdiend? Het antwoord vinden wij in een schrijven van controleur Vogelesong aan den heer H E. Bookmaker, gedateerd: Weltevreden, 14 Maart 1921, en als volgt aanvangende: „Geachte heer Bookmaker. Ik ben aan het Departement en heb gehoord dat u de door u welverdiende onderscheiding krijgt. Een ambtenaar van de Secretarie heeft de stommiteit gehad, u te ver war ren met den controleur Bookmaker, die uw onderscheiding gekregen heeft. Deze fout. is bemerkt en zal worden her steld.. U kunt dus gerust zijn.." De Zuid-LimSiurgsche Missieweek. Zondag is de laatste dag van de goed geslaagde Znid-Limburgsohe Missieweek geweest Om 9 uur droeg Z. D. H. Mgr. Schrijnen in de St Servaliuskerlk een pontificale H. Mis op. Reeds im den morgen was in Maastricht merkbaar dat er iets bijzonders gaande was. Van alle kanten kwamen fietsen en auto's en toen ide extra treinen en de snel treinen binnenrolden, verspreididen zich homtordou en honderden over ide stad. En weldra was het zwart van de menschen ia de straten. Toen om drie uur de Mlssie- optooht uittrok was er een geweldige massa menschen op de been. Te half vier trok de Historisch-Reli gieuze optocht langs het Stadhuis. Onder een baldakijn hadden plaats ge nomen Z. D. H. de Bisschop van Roer mond, Mgr. Schrijnen, do Commissaris der Koningin, baron van Hövell tót Wes ter-flier, burgemeester v. Oppen en hunne echtgenooben, de zeereerw. heer Th. v. d. Marck, secretaris van, Z. D. H., de hoog- eerw. heeren Dekens Wouters en ltece- veur. Vóór het stadhuis zaten de missio narissen en gemoodigdien,. Wij merkten ojm. op de pastoors der stad, de wethou ders Nafzger, v. Oppen, Scheepkens v. Riempst, de secretaris Pfaff, het Tweede Kamerlid Henri Hermans, leden van Ged. Staten en Gemeenteraad, vele cerw. heeren geestelijken,, de leden van liet uitvoerend comité en comdté's. Het voorbijtrekken van den optocht duurde drie kwartier. Maastricht' heeft haar oude reputatie op het gebied van op tochten verre overtroffen. De opzet was tot in de ikleinse bijzonderheden doorgevoerd, in alle groepen was het oorspronkelijke volkomen behouden, zelfs tolt in, de mu ziekgezelschappen. De optoóht trok om 8 uur uit en word half zeven ontbonden. Alles had een schit terend verloop, de orde en regeling valt te prijzen. De schitterend geslaagde Zuid-Limburg- sche Missieweek is op waardige wijze ge stoten met een feestvergaderiing in de Sb Servatiuskenk. De feestrede werd gehouden door den zeereerw. pater Borromeus de Greeve O. F. M., die in een machtige rede het onderwerp behandelde: „Waarom en hoe missie-actie". Met tal van inslaande argu menten toomde de gewijde redenaar aan, dat priesteractie veronderstelt en eischt leekenactie. in een heerlijk overweldigend betoog, waarvan de argumenten, gegrepen werden uit het volle leven, toomde pater Borromeus aan, dat de missionarissen kun nen geholpen worden door gebed, het kweeken van nieuwe priesters en het steu nen met geld. De schitterend uitgewerkte en uitgesproken rede, waarvan wij slechts een résumé kunnen geven, werd enorm toegejuicht Do avond stond verder in het teek-en van zang en muziek. De Kon. Zangvereeniging „Maastrichter Staar" zong onder de bezielende leiding van Peter Gielen op de eerste plaats „Mag nificat" van Riga. De zangers gaven zich geheel, tenors en baissenget ui den vlooiden ineen, en het werd een machtig harmo nieus geheel. Na de pauze werd' gezongejj „Das Liebesmahl 'der Apostel" van Richard Wagner, met soli, koren en orkest Reeds vroeger hebben wij die weergave van dit machtig werk besproken. Laten wijvol staan melt te zeggen, dat de Staar er alles scheen opgezet te hebban om te „zingen" en de „Staar" ook werkelijk gezongen heeft op een wijze als .we in geen tijden gehoord hebben. Helt slotwoord wend gespróken door (kapelaan v. Kan, die op de eerste plaats dank bracht aan God! voor de schitterend geslaagde Missieweek en vervolgens den missionariissien en allen, die (hun steun ge geven baddem. Pater dr. Coisisiaimis Henitzen bracht ver volgens woorden van oprechten dank aan kapelaan v. Kan, dien hij de. dei gran de geheel® Missieweek noemde. HET iSCAPüLlSfSÏEEST. Be Carmel-Orde vierde Zaterdag ji. Kaar gloriefeest Zq herdacht bet oogenbük, waarop de H. Simon Stock haar zesde Prior Generaal, in H jaar 1251 te Cambridge in Engeland voor zijn Orde fai t H. Scapu lier van da H_ Maagd een onderpand barer bijzondere bescherming ontving. De plech tige viering van dat feest geschiedt op den Zondag na den 16en Juli. Mèt de Caiznel-Orde viert dan heel de loithoiicke wereld fjjesL Want alle katholie ken rijn door het dragen van dat kleed, waaraan Maria zooveel gunsten verbond en de Pausen m den Joop der eeuwen steeds nieuwe voorrechten en aflaten schonken, met de Orde van Cannel ver bonden. En het Scaputiersfeest van O. L. Vrouw van den Berg Carmel is een feest voor geheel de Kerk. Grondig en breedvoerig kan men den schat van geestelijke gunsten en voorrech ten en de voorwaarden, om daaraan deel achtig te worden, beschreven vinden in de laatste aflevering van „Carmelrozen", die geheel aan 't Scapulier van den Berg Carmel gewijd is. Onze eerbied voor dit wonderbaar Maria-ordeteeken wordt nog verhoogd als we bedenken, dat het thans bijna zeven eeuwen lang gedragen wordt door millioe- nen katholieken. Welke ridderorde telt zoovele ridders, zal ooit het aantal harer leden zoo hoog opvoeren? Het ScapuEer van O. L. Vrouw van den Berg Carmel werd vanaf 't jaar 1251 ge dragen door Pausen en vorsten, door groote geleerden en armen van geest, door mach tige rijken en eenvoudige armen. En nóg wordt het door even zoovelcn uit alle ran gen en standen gedragen. Hoe ongelooflijk zou dit velen modernen vrijdenkers onzer dagen toeschijnen, als zij het eens hoorden en overdachten. Het zou menigeen hunner wellicht oen medelijdend lachje ontlokken of een sarcastisch spot woord, als hij het wist. En als zij eens hoorden van de veie wonderen, gewrocht door dit Mariakleed, al eeuwen lang, ook in de twintigste eeuw, in de dagen van den wereldoorlog nog, met welke bittere ironie zouden sommigen dan wellicht spreken van middeleeuwsch bijgeloof. Maar met welk recht? Zij verlichte modernen der 20ste eeuw, dragen dikwijls openlijk en met veel os tentatie allerlei dwaze embleempjes, dui veltjes, aapjes, afgodbeeldjes, e.d., die hun op zee, in trein en tram of in de lucht moeten bewaren tegen onheil en ramp. Niet zelden ziet men aan hun auto's, mo torfietsen of vliegtuigen dergelijke bespot telijke teekens. Zelfs dametjes en dandy's rdt hun kuing, dje aan godsdienst „niets doen", doen dikwijls aan dergelijken onzin en dragen om den hals of horlogeketting de meest vreemdsoortige amuletten, die hen overal moeten vergezellen enbe schermen en geluk aanbrengen. Denk slechts aan de geheimzinnige swasbica- kruisjes, die bij sommigen hunner in trek zijn. Maar hebben ook die talismans en amu letten, die aapjes, duiveltjes, afgodjes, swasticakruisjes of slangetjes, waaraan zij in hun eigenaardige opvattingen zooveel waarde hechten, iemand hunner wonder baar besohermd, als gevaar in de lucht, op 't water of van 't vuur hen bedreigde? Werkte wel ooit één dezer voorwerpen een bewezen wonder voor hen? Aan 't Scapulier danikten en danken wel duizenden wonderbare bescherming en be houd in dergelijke gevaren. Authentieke be wijsstukken uit de geschiedenis van dit kleed zijn daar om er van te getuigen. Aan welke zijde dan 't bijgeloof? Niet aan den kant der duizenden katholieken, die vertrouwvol 't Scapulier der Carmelma- donna dragen, maar bij de bijgeloovige ver- Echtcn, die een dwaas vertrouwen stellen in deze zottigheden. In al hun ongeloof en versmading van godsdienst en gods dienstige practijloen laboreeren ze dikwijls jammerlijk aan bijgeloof, zonder het zelf te merken. Het niet te onderdrukken stre ven naar iels, dat hoven de stof uitgaat, vindt bij hen voedsel in dergelijke dwaze en buitennissige practijken. Deze opmerkingen mogen vooral die katholieken, die hun Scapulier of Scapu liermedaille maar liefst zoo geheim of ge heimzinnig mogelijk dragen en er haast niet voor durven uitkomen, dat zij Ed zijn van de Broederschap van het H. Scapulier, doen hesluiten hun riddertooi wat ridderlijker le dragen. Zij behoeven zich heuscli niet le schamen voor deze eeuwenoude katholieke ridderorde, zeker niet ten opzichte van hen, die ostentatief een of ander heidensch amu let dragen en daaraan in hun cxenlrieke opvattingen 'n buitennatuurlijke tooverach- tige kracht meen en te mogen toeschrijven. „De Stad Oss". HET VLIEGONGELUK TE VLIS- SINGEN. Men meldt nader uit Vlissingen: Zooals hekend is, heeft de heer Kok ker te Veere in de loodsen en op do terreinen van den marine-vliegdienst een vliegtugenfabriek in exploitatie ge bracht, waarin vooral Duitschers werk zaam zijn. Zaterdagmorgen was een pas gemonteerde eendekker naar het vlieg terrein nabij Vlissingen overgebracht en des middags zou de 31-jarige ingenieur ■Ofcto Schiitzemeisler, geboren te fiöfgen, Duitschland, met de machine eon proef vlucht maken. Hij steeg op, doch spoe dig bleek een der vleugells, die van het niouwe Triplexsysteem waren, stuk te rijn en was behoorlijk dalen blwkbaar niet meer mogelijk. Volgens de bewe gingen dar machine heeft de heer Sohützemeiater getracht in het kanaal neer te vaEen, terwijll hij om brandge vaar te voorkomen den motor stilzette. Was het hem gelukt in het wator of bijv. op de telegraafdraden langs de spoorlijn terecht te komen, dan was de val waarschijnlijk gebroken, nu viell de machine met een smak op de kreun van den keerdijk, de beide vleugels wa ren geheel stuk, de motor en andere metalen doelen waren geheel verwron gen, de staart was het minst beseha- tiigd. De vlieger was zwaar- aan het hoofd gewond, had verschillende gapen de wonden aan het lijf en toen de eer ste hnlp ter plaatse kwam en hem uit zijn benarde positie verloste, was hij reeds oen lijk. Het lijk van Sohütze- meistor werd per spoorwegwagon naar bei station en van daar per brancard verder vervoerd. 'm ONTAABDB MOEDER. Ben vrouw, wonende aan den Daal- schen dijk te Utrecht, is naar de psy chiatrische kliniek vervoerd, voor een ander onderzoek naar haar verstandelij ke vermogen». Een 14-jarig meisje wes geheel ver vuild en is, na gereinigd te sjjn, in bet Doorgangshuis geplaatst Uit een nader ingesteld onderzoek bleek dat de moedor aan godsdienstwaan zin leed en dat bet kind nog niet ter school had gegaan. Eiken dag word het moisje gedwon gen haar moeder te vergezellen naar liet kerkhof, om het grof van een overle den dochter te bezoeken. De vrouw kwam zich aan hot politie bureau n.b. nog wel beklagen over het bezoek van een politie-assistonte.. SPIJKERS DOOR DiE HERSENEN. Dr. Hcnri Reynes, buitengewoon hoog- leeraar aan die geneeskundige school te Marseille, hoeft in de Academie die Méd'i- cjiTie te Parijs een buitengewoon geval medegedeeld vam een gedlegeneroerdc, diie zich straffeloos dwars d-oor dien schedel itwiee spijkers in die hersenen heeft gesla gen. De jongeman, zenuwlijder, 25 jaar oud, had' reeds hcx-haaldielijk beproefd zich van het leven te herooven, 'hetgeen cr itoe geleid 'had om scherp toezicht op hem te houden. Ten spijl van alle voor zorgen, haid de zieke zich in den tuin van een steen moester weten He maken, ver volgens uit dén wand van zijn kamer spijkers waaraan schilderijen hingen, en die spijkers met den steen in zijn hersens gewerkt. Van deze operatie ondervond hij niet de minste gevolgen. Na eenige diagen bekend® de ongeluk kige aan zijn vader wat hij gedaan had en zoo kwam het geval ter oore van dr. Reynes, die eerSt aan de mogelijkheid van zoo iets niet wildé gelooven. De jon ge man had geen koorts en ook niet d'e minste pijn. Op het hoofd nam men eeni ge sporen van lilteekens waar. maar de spijkers waren zoo diep in liet hoofd, dat man van dé uiteinden, niets bemerkte. De dokter begon toen weer te twijfelen aan de geloofwaardigheid van dén ze nuwlijder, maar op diens aandringen on- dierzocht men de plaats met X-slralen en vond werkelijk in dé hersenen gedrongen twee spijkers. Zij werdén cr nu door een insnijding in dé huid. uit verwijderd. De spijkers zoogenaamde pointes de Pariswaren 3 cM. lang. De geschiedenis weclt van buitengewo ne gevallen van zelfmoord te verhalen, maar dit geval is toch zeer zeldfeaam en een nieuw voorbeeld van verwnnaing der hersenen zonder zichtbare gevolgen. VORST Hot klinkt bijna ongelooflijk en toch is het waar, dat het verleden week in ons land hard gevroren hoeft. an ver schillende kanten kwamen berichten over nachtvorsten. In don nacht van Donderdag op Vrij dag heeft het in Twenthe zoo hard ge vroren, dat op plekk-en, waar nog water in slootcn of lcuilen aanwezig was, te gen zonsopgang een ijslaagje werd waar genomen. Ook uit Oalemborg worden nachtvor sten gemeld. Door den nachtvorst zijn iu de ge meente Chaam verschillends velden met prachtige boekweit totaal bevroren. Ook de aardappelen hebben hierdoor veel ge leden. Bij dit gewas komt op veis plaatsen krulziekte voor. WAARAAN BOOMEN - STERVEN. In verschillende stelen, waaronder ook Delft, zijn vele hoornen aangetast door een geheimzinnige ziekte, waarvan de phytopatologisehe dienst den oorsprong nog niet kon aangeven, Thans is een der fraaie hooge hoo rnen op de Brabant-die Turfmarkt te Delft waarschijnlijk door deze ziekte aan getast; de bladeren zijn reeds aan het verdorren en de takken worden kaa±, 't gewone verschijnsel. De oorzaak van de ziekte van den boom is nu evenwel niet onbekend. Ge durende enkele weken heoft n.h op de Zaterdagsche markt een roomijsventer een vaste plaats onder den hoorn gehad. Deze man had de gewoonte na afloop van de markt het zoute water uit den ketel hij den hoorn te storten, ofschoon men hem waarschuwde dat de boom daarvan zou sterven. Het gevolg is reeds vermeld. 't Is hekend dat vele vronwen de ge woonte hebben het heete zoute aardap pelwater of zout tegen de boomen te werpen, ten einde het gras dat tusschen de steenen groeit, te doen verdorren. Zou soms daarin de oorzaak der ziekte van vele hoornen zijn te zoeken? DER VISSÖHEN DOOD. Men schrijft uit het Schependom aan de Geld: Door de droogte is in heit lage gedeel te van 't Schependom, dat vroeger nog al rijk van visch voorzien was, geen vischje meer te'bekennen. Verschillende kilo's paling enz. zijn uit da slooten en wete ringen gehaald. In do natte jaren, die we vroeger teldon kwamen ze van uit de Maas de weteringen op en bevolkten dan zoo de sloten en lolgravon. Nn is alles verdwenen. Waar nog oen poel wa ter staat, daar zorgt Spes patriae er wel voor, orn zo grondig te onderzoe ken, en als ze een lokker hapje mach tig worden, dit ia triomf naai buia te brengen. EEN WINSTGEVEND SPELLETJE Op oen eenzamen landweg, droorn- verioren reed een automobilist, Hij bad1 een mooien groolen wagen, die een aardig gangetje maken kon. Ais reoht- geaard automobilist liet bij den wagen loop en, dat het een lust was. Eigenlijk veel harder dam oorbaar was, maar de weg was eenzaam en droom verloren lagen hier en daar een paar gehuchten. Sneller en snel ler reed onze mam, maar eensklaps zette hjj de remmen aan, wamt midden op den weg stond oen boer met zijm armen te «waaien en beduidde den automobilist, dat bjj stoppen moest. Toen de wagen stilstond, kwam do boer, een oude grijze mam, aangestrompeld. En» wet* as anfomofcaM tmsxSS. *- Meneer zei de boer, u rijdt veeJ te has$ en ïe oom trol eeren hier lm de buurt. Ik beg geen vijand van amtomobdiSspteni meneejf Integendeel Leven en laten leven, zeg ik, Kijkt u mm eeas naar «Ee boomen daar iq de veste. Met deze woorden drukte de oude Loc* den automobilist een binocle im de bandag en deze ricSitte ze op het groepje boomen dat de boer aanwees, en dat een paar hon derd meter verder skxnd. En daar zag hij, verscholen tuschen de takken, de bekende hdamwe uniform vam een „bobbie", die daar blijkbaar een observatiepost Iiad irw gericht. Jongen, zed de automobilist, daar zat ik haast ai. Dank je wed, brave kereL Hij gaf de binocle terug en gaf den ouden hoer een geldstuk. Toen reed de auto ver der, maar mm heel minder snel dam kort te voren 1 Do oude boer strompelde, ma beleefd «am zijm pet te hebben getikt, naar den zijicamt van dien weg en ging Sm bet gra* zitten. Een handvol shillings haaide hij uit zijn zak cn bij ging zitten' iteüen. Er mompelde, zeer tevreden met rijm out vangsten: Dat was toch maar een reuzeri-idee vam me, mijn vogelverschrikker een ouwe po litic-u triform aan te trekken en hem daaï in de lakken vast te binden Hij spitste zijn ooren. Ln de verte Jdonï geluid van een zóemenden motor, eefl auto naderde. De brave laiKtoam posteer de rich weer midden1 op den weg, eetf goedgezinde luitdrukikiiig op zijn verweerd gelaal. En het spelletje begon -weer vaa voren af aan. Eentonig maar profijtelijk! HET K1NDERDRAMA TE AMSTERDAM, De toestand vam het elfjarig Itmaapje, dat gisteren door zijn zevenjarig zusje met een mes in den rug is bewerkt, is vooraih gaande. Uit het door de politie ingesteld onder zoek dis gebleken, dat het ideime meisje door haar broertje geplaagd werd, toen zij zal le breien en uit woede het mesje heeft opgenomen met het bekende gevolg. BRAND. Gistérenmorgen werd brand ontdekt op de vierde verdieping vam het pakhuis Da Palm, Bloemgracht te Amsterdam. Dit pakhuis is gebouwd achter de woonhui zen en wordt bereikt door een gang. In bet pakhuis is oen opslagplaats van koek en biscuit vam de firma F. II. v. cl. Maarei en van tabak van het Leidsche Veem. In de 'tabak woedde de braind. Hij was vermoede]ijtk ontstaan door hot onacht zaam wegwerpen van een brandende cigarette. De brand bleef beperkt tol het achter zolder gedeelte. De zware rook had de brand weer met veel materiaal doen uit', rukken. In de tabak was nog al schade. NAMAAK GILETTE MESJES. De Rotterclamsehe recherche, op zoek naar verra's ht pcoler Pompeia, entd T.tr in cea Botterdamrchen winkel valsche Gilette-mosjes verpakt en van opschrif ten voorsion als de oolite, voor de Gil lette Safoly razor Company ta Boston in den handel gebracht, doch van zeer inferieure kwaliteit. Ilaar nasporingen in deze zaak leidden tot de aanhouding van een koopman uit Den Haag en eon koopman uit Amsterdam, dio bekenden do valseko mesjes to hebben geïmpor teerd cn deze betrokken to hebben van eon Duitsohe fabriek. Te Botterdam nam ze 1000 dozijn va'sche mesje3 in beslag, terwijl ook de Haagsche politie pa ver scheidene winkels valsche mesjes'achter halen. De generaal-agent dor Boston- s he fa1 r ok ageort in Duitschland tegen, den» namaker van het door hem ver vaardigde fabrikaat. De twee Nederlandsolie kooplui zullei waarschijnlijk worden' vervolgd wegent overtreding van de art. 327, 329 bis et 329 van het W. v. S.. Tapvcrbod op kermisdagen, Het Provinciaal Drankweereomité in N- Holland heeft aan 88 gemeenten in deze provincie een adres gezonden, niet verzoek gedurende de kemiisdagm een tapverbod te willen invoeren. Geeonkm. Bij den Engelsclien Hoek, ten N. van Enkhuizen, is Vrij dagnacht het ijzeren tjalkschip „Time is money", door de hooge zee vol- geslagen eu gezonken. Hel vaartuig be hoorde aan G. van Assen te Zwolle en was geladen met schelpen van Ter- schelling voor Nieuw-Ams!erdam. De opvarenden zijn do-or rielterlieden ge red eu te Enkhuizen aan wal gebracht: Cheque ge trien. Namens esn Telo- f ion ndern m'ng to Amst rdim is a n- gifte gedaan, dat bij het afhalen van een aangeteekonden brief van af h9t hoofd postkantoor, welko brief een chèque van f 2000 moest bevatten, bleek, dat doze cb'q xe d.arin niet aanwezig was. Een inktwerper aan 't werk. Drie dames bc-bben aangifte gelaaa, in dsn omtrek van hst Bijksnyneum, het Leid- schepleia en het Vondolpark te Amstsr- dam, dat con onbekende hare kleeding' met zwarten inkt beeft bemorst. Ontsporing,. Zaterdagavond om half negen ontspoorde van e:n uit do Biet- landen komenden goederentrein, ter hoogte van do Zasnstraat, een goederen wagen. Het treinverkeer in de been- gaande richting Zaandam ondervond conige vertraging. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De schado is van geen beteekenis. In Zt O. Groningen en Langs bet Stadskanaal heeft bet zoo hevig gevroren, dat geheele kampen aardappelen tot d«a grond toe zwart zijn. In vele tuinen zijn ook de booncn totaal weegevroren. Ilct gebrek aan gras doet in du Groningsche voaiikoloaicn den booóprijJ sliifcu. Hel Friesehe hooi word't nu reeds met 150 175 betaald, 2 maal da prijs van Mei j.I. Bij het zwemmen in dé Eem is Zon< dagmitïdiag <le 17-jarige E. Kooi te Baarn verdrenken. Woensdag 20 Juni as. zal van bijmenwerf van do fa. Wed. K. Bronwel en Zoon te Zaandam te water wonden goj tóen do „Oranje II" welk jacht doel rti uitmaken in de wccSstrijdén om <ïc „0n« Ton Cup" in Engel and op 12 Augusta! u.5. en «$f}eiidie dafien,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2