BiimeuL Nieuws, c Kerk en School. Orde ee Arbeid, Gemengd Nieuws Korte Berichten oet voorop en daarvoor willen wij ons gaarne eenige offers getroosten en de ver vulling van sommige onzer wensohen lot gelegener lijd uitstellen. Dat wil natuurlijk ook weer niet zeggen, dat wij van den anderen kant aan alle verlangens van onze ibondgenooen moeten tegemoet komen; aan een overleg als dit ligt liet beginsel van „geven en nemen" ten grondslag. Zoo zullen wij bijvoorbeeld niet kunnen aanvaarden 't door de Anti-Revolutionnai- rer, ingenomen en door den lieer De Mon- 1é Verloren in de Tweede Kamer verde digde standpunt in de militaire kwestie. Het streven naar ontwapening, ook door den Paus gewild, leeft te sterk in de Ka tholieke Partij, en ook op vermindering der persoonlijke laaien is het verlangen der Katholieken gerichl. Edoch, hoe wen- schelijk wij dit alles ook vinden, de vraag is. in hoeverre de vervuling onzer wen- schen op dit oogenblik opportuun geacht kan worden. Bij de beantwoording van deze vraag moet op de eerste plaats onze internatio nale posilie in hel oog worden gehouden. Er zijn bijvoorbeeld kwesties te regelen met onze Zuidelijke naburen, die mis schien wel mei het oog hierop nog steeds tot de tanden gewapend staan. Is het dan verstandig, dat wij ons geheel ontwapenen ten bij evenlueele onderhandelingen weer loos slaan bij iedere bedreiging gepaard met sabeigerinkel? Moeten onzen onder handelaars den ruggesteun onthouden, welke in een parate weermacht is gele gen? Om van mogelijke ernstiger gebeur lijkheden in dit verband maar te zwij gen. Als tweede motief om de ontwapening van ons land nog niet onmiddellijk door te voeren, kan gelden de overweging, dat ide ontwapeningsgedachte 'iangzaam-aan gaat vaardig word'en over de verschillende maties.Wor-dt bij internationale conferentie tot gedeeltelijke ontwapening besloten, dan zal in de mili'aire besnoeiingen waar- schijnijk een zekere evenredigheid in acht worden genomen. Daarom is het ge- wenscht, deze onderhandelingen af Ie wachten, althans daarop niet vooruit te loopen. Op grond van deze overwegingen lijkt liet ons niet uitgesloten, dat onze politici voorioopig tot een compromis zullen ko men met die der andere rechtsche partijen, ofschoon op dit punt, naar wij meenen te tweten nog geen overeenstemming is be reikt. Anders staat 't op een ander puut van verlichting der militaire lasten, n.l. wat Ibetreft het verblijf der militairen in de kazernes, dat wij, Katholieken zooveel imogelijk zouden wensohen verminderd te zien. In dit verband moet een regeling in het vooruitzicht zijn gesteld, welke zelfs 'onze stoutse verwachtingen overtreft, n.l. 3en, WAARBIJ NIEMAND ZAL VER PLICHT WORDEN TOT 'T VER- JLIJF IN DE KAZERNE. Bdhalve op het gebied der ontwapening gullen wij ook op andere punten onzen tijd hebben af te wachten om tot 'bevredi ging onzer verlangens te geraken. Zoo is idaar bijvoorbeeld de opheffing van het .processie-verbod. Waar wij met de christelijke partijen t>p politiek gebied wensohen samen te gaan zullen wij gevoeligheden van hel protestantsche volk hebben te ontzien. Reeds heeft de instelling van een definitief gezantschap bij den H. Stoel bij vele pro testanten de vrees gewekt voor een toene- taenden invloe l van Rome, zoodat men üiet den leiders der christelijke partijen niet zoo bijzonder euvel kan duiden, dat zij er op dit oogenglik weinig voor gevoe len aan de opheffing van het processie- Verbod mede te werken. Intu-ssohen is er In ons blad reeds op gewezen, dat wij zonder ons recht op vrije uitoefening van Hen godsdienst los te laten, de oogenblik- kelijbe vervulling van onzen wensoh inza ke de opheffing van het processieverbod niet vervangen, indien daardoor de s&men- Jyveridg met onze coalitiegenooten in ge- fvaar zou komen. Zonder veel moeite zouden deze en an- lüere moeilijkheden voorioopig uit d'en weg «ijn te ruimen door de aanstaande grond wetsherziening te beperken to de regeling Öer troonopvilging De andere kwesties \umnen blijven wachten tot 'n volgende {herziening, welke in verband met de fi- nancieele regeling ten behoeve der kerk genootschappen, tooh zeker niet zoo hee'l lang meer op zich zal laten wachten Biedt de portefeuille van Oorlog nog Enige moeilijkheden, de opossing der cri sis aan Financiën schijnt eenvoudiger te zullen gaan Alle redhtsche partijen zijn Ihet er over eens, dat bet nieuwe program van samenwerkig zal moeten staan in het iteeken der bezuiniging. De invoering van wetten, welke de schatkist veel geld kosten Zal de sociale maatregelen uitgezon derd zooveel mogelijk tot betere tijden moeten worden verschoven. Zoo zullen DE INVOERING VAN HET ZEVEN DE LEERJAAR op de lagere scholen, de UITBREIDING VAN HET AM- BACHTSONDERWIJS en tal van ande re wettelijke maatregelen nog eenigen tijd' imoeten wachten. Aldus zal VERHOO GING DER GRONDBELASTING 't struikelblok van Min, De Vries ach terwege kunnen blijven Moch in de toe komst toch versterking der middelen noo- idig zijn, de bcgrooting voor 1922 wijst, Zijn wij goed ingelicht, reeds een te kort :aan dan zal de nieuwe minister van Financiën allicht een andere belastingbron Weten. Uit het bovenstaande kan blijken, dat voor samenwerking tusschen de rechtsche partijen met eenigen goeden wil zeer goed nieuwe grondslagen zijn te vinden, waarop Sd'oor een gereconstrueerd rechtsch Kabi net met succes kan worden voortge bouwd. Naar het blad verder uit goede bron ter oore k'wam, is de oplossing der crisis tegen het einde dezer maand te verwach ten- 1 De Grondwetsherziening. v VOORLOOPIG VERSLAG. (Vervolg.) Grondgebied van het KoninlcryJc. f Vele leden konden zich met de, in art. 1 voorset 1 'e wijziging niet vereeiigen. Zij erkenden, dat het woord „bezit tingen" uit hot artikel moet verval1 en, maar daartoe zou de wijz'ging beperkt jikunnen blijven, zooals dan ook door de fStaatsccmmifs'e is voorgesteld. He: Re- geeringsvoorstel verwijst echter voor de omschrijving van het grondgebied van het Rijk n-ar bcnanrngen, waarvan tot begrip niet vaststaat, bijv. Suriname en Curasao. Daarom vroegen de hier aan het woord zijnde leden of het niet wensehelijker zou zijn de omschrijving van het Rijk in meer algemeenen zin te deen luiden, bijv. als omvattend het grondgebied in Europa, Azië en Ame rika. Somin'g^, laden achtten het noodzake lijk bij deze gelegenheid aan de Grond wet een zoo ruime redactie te geven. Deze leden voorzagen, daar men an ders bij de herziening van de wetgving voor Indië op moeilijkheden zou stuiten; men zou öf niet kunnen bepalen wa/t men wenscbelijk achtte, óf er zou hier voor opnieuw een herziening van de Grondwet noodzakelijk blijken. Eenige van deze leden verwezen inzonderheid naar. de amendementen in den Volksraad voorgesteld door het lid Van Hinloopen Labberton; hij wenseht aan Indië den naam te geven van Indonesia. Andere leden merkten echter op, dat het beter is de benaming „Koloniën" te behouden, omdat Nederlandseh-Indië en Suriname en Ourayao nu eenmaal kolo niën zijn. De benaming Indonesia aoht- ten zij kunstmatig en zonder voldoende historischen grondslag. Troonopvolging. Algemeen werd geklaagd over de so bere toelichting welke hij alle hoofd stukken is gegeven, maar welke sober- hoid bij dit hoofdstak het meeste be zwaar oplevert. De bepalingen betref fende de troonopvolging zijn dienten gevolge moeilijk te verstaan. Daarom zou men gaarne eenigszins uitvoeriger hier omtrent worden ingelicht, bijv. met een schema waarin de verschillende moge lijkheden van troonopvolging worden aan gegeven. De meeste leden juichten het toe, dat aan de verwachtingen van vele eventueel tot den troon te roepen leden van vreemde vorstenhuizen een einde zal wor den gemaakt. Verscheidene leien betreurden het, dat de Regeering niet verder is gegaan en het voorstel van de Staatscommissie niet heeft overgenomen, volgens hetwelk hij ontbreken van nakomelingen van Konih- gin Wilhelmina zal moeten worden be slist, of de monarchale regeeringsvorm door een anderen zal worden vervangen. Naar hunne meennig huldigt het voorstel van de Regeering een voorliefde voor het Koningschap, waarvoor geen redelijke grond bestaat. Dat Nederland thans een monarchie is, spruit niet voort uit theo retische voorkeur voor dezen regeerings vorm, da monarchie is ook niet een voort zetting van de staatkundige geschiede nis van ons land. Deze regeeringsvorm berust in hoofdzaak op de aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje. Wanneer te eeniger tijd de nakomelingen van Ko ningin Wilhelmina mochten ontbreken zou het nationale karakter van ons Ko ningschap en daarmede de waarde er van voor ons volk goeddeels verloren gaan. Daarom achtten zij het veel heter dat in dit geval een beslissing over den regee ringsvorm zal kunnen worden genomen. De Regeering, die in de Memorie van Toeliohting het betoog van de Staatscom missie overneemt dat de monarchale re geeringsvorm slechts een zegen voor het land is, zoolang behoud van een waarlijk nationaal Koningschap mogelijk is, had ook tot het voorstellen van een uitdruk kelijke beslissing over den regeerings vorm moeten komen. De Regeering be toogd -wel is waar, dat dit volgens de thans voorgestelde bepalingen ook zal kunnen geschieden door de Grondwet te wijzigen, doch deze stelling is slechts ten deele juist. Bij het ontbreken van nar- komelingen van Koningin Wilhelmina zijn de voorstanders van een monarchie in een voordeeüger positie dan die van een republiek, omdat zij de Grondwet op hun zijde hebben, die in art. 21 een Ko ningskeuze voorschrijft. Daarenboven zal voor wijziging van de Grondwet een ver sterkte meerderheid zijn vereischt. Een repuhlikeinsche meerderheid van de Volksvertegenwoordiging of van de be volking, kleiner dan twee derde, zal zich dus niet kunnen laten gelden. Ten. slotte merkten deze leden op, dat de verplichte keuze van een koning tot moeilijkheden kan leiden. De leden, dlie het voorstel der Regee ring verdedigden, merkten op, dat het verschil, met het voorstel der Staatscom missie niet groot is. indien op het oogen blik. dal tot de Koningskeuze zou moeten worden overgegaan, geen can dictaat aan wezig is, die vrij algemeen als de aange wezen troonopvolger wordt beschouwd, mag worden aangenomen, dut tot grond wetsherziening zal worden overgegaan, ten einde den republikeinschen regeerings vorm in te voeren. Hei voorste] der Staatscommissie strekt om voorwaardelijk aan te geven, wat in zekere omstandig heden zal kunnen geschieden, maar een dergelijke voorwaardelijke bepaling is on gebruikelijk. De vereischte voorziening be hoort te worden getroffen, wanneer de tijd daarvoor is aangebroken. Bovendien levert het voorstel der Staatscommissie het bezwaar op dat daardoor de moge lijkheid wordt geopend bij het leven van den regeerenden vorst over de verande ring aan den regeeringsvorm te beslissen. Sommige leden waren in beginsel te genstanders van den monarchisten regee ringsvorm en betoogden, dat in ons land de meeste groepen der bevolking van ouds niet monarchaal zijn. Zij oordeelden dat de boteekenis van het Koningschap ge ring is en dat in de gevallen, diat vorsten zich met Staatszaken bemoeien, die be moeiingen in den regel weinig goeds op leveren. Met name betoogden zit, dat de arbeidersklasse noch van cmonarchie, noch van het Huis van Oranje ooit veel goeds heeft ondervonden. Intusschen loo chende zij, dat thans geen meerderheid zou zijn ie vinden om te breken met het monarchale stelsel. Zij achtten het dan ook nutteloos hun denkbeelden daarom trent ui leen te zeilen en sloten zich voor ioopig aan bij de leden, die het stelsel der Staalscommissie verdedigden, omdat daardoor althans de mogelijkheid wordt geopend om hij het ontbreken van af stammelingen van Koningin Wilhelmina tot een Tepubliek te komen. Vele leden kwamen met kracht tegen deze beschouwingen op. De meesten hun- tjt f van het monarchale stelsel is w°rden ge-v rekend: maar het Koningschai ^ot>als bee tham bier te lande bestaat, '«cMen toe. jr Enkele leden konden, zich Tim' v< gen met de beperking van de*T<: volging tot de wettige nakomelk!1'1^ Koningin Wilhelmdnt. Zij slof01'" aam hij hetgeen daaromtrent doé1'11"- hoer De Momté Ver Loren in zijn T© derlijke nota wordt vermeld. r In de geschiedenis zijn lal van voor beelden bekend van vo orlre ffelijkevo rs ten die tot kort voor hun troonsbestijging vreemdelingen wanen. Misschien zullen zich bij het optreden van een vreemdten Vorst aanvankelijk ldoine moeilijkheden voordo-en. doch dit bezwaar moet niet worden overdreven. De meeste leden kwamen echter tegen de hierbij gevoerde beschouwingen op Ook hij behoud van die tegenwoordige bepalingen dier Grondwet betreffende de troonopvolging is buitenlandsche inmen ging niet onder alle omsi;Micl!igheden uitgesloten. Ofschoon vóór de geboorte van T'rm- ses Juliana de mogelijkheid1 aan het op treden van een vreemden troonopvolger geenszins tot de onmogelijkheden behoor de, was van eenig streven naar nadere kennismaking van die zjjde noodt iels ge bleken. Eenige leden vroegen waaTom men de troonopvolging laat aanvangen bij Wil lem I. Men zou immers kunnen bepalen dat de Kroon opgedragen is en blijft aan Koningin Wilhelmina en haar wettige na komelingen. Tevens zou de eisch vom Nederlanderschap moeten worden gesteld, welke thans in die Grondwet ontbreekt. Daar legen werd echter opgemerkt, dat geen nieuwe Grondwet wordt gemaakt, maar dat slechts wijzigingen in de gelden de worden voorgesield. Inkomen der Kroon. Vele leden betuigden hun instemming met de voorstellen tot het vermeerderen van het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis in overeenstemming Th et de verminderde waarde van het geld, doch zij betreurden het, dat het voorstel van de Staatscommissie ten aanzien van het in komen van de Koningin niet door de re geering is overgenomen. Zij spraken de hoop uit, dat dit alsnog zou geschieden en dat anders door de Staten-Generaal daartoe het initiatief zon worden genomen. Sommige leden, die de voorgestelde ver hooging toejuichten, konden zich niet ver eenigen met den daarvoor in de Memorie van Toelichting genoemden grond, de waardevermindering van het geld. Zij be toogden dat reeds voordat deze vermin- dreing intrad, de bedragen te laag waren voor een behoorlijke representatie. Eenige leden, die een yerhooging van het inkomen van de Koningin zeer ge- wenscht zouden achten, vroegen, of ingeval daartoe werd overgegaan niet zou kunnen worden bepaald, dat de inkomsten van het kroondomein aan den Staat komen. Sommige leden hadden bezwaar zoowel tegen verhooging van het inkomen van de Koningin, als tegen de voorgestelde ver hoogingen voor de leden van het Koninklijk Huis. Zij zouden ook de vrijstelling van personeele lasten willen zien vervallen. Eenige leden wilden de voorrechten, die worden toegekend aan de dochter des Ko- nings, die de vermoedelijke erfgenaam is van de Kroon, ook zien toegekend aan de kleindochter van den Koning, die in deze omstandigheden verkeert. Verklaring van oorlog. Verscheidene leden, die dc voorgestelde wijziging van artikel 58 toejuichten, waren met de formuleering van dit artikel de eenige bepaling der Grondwet, waar het vraagstuk van internationale geschillen wordt behandeld niet ingenomen. In plaats van het verklaren van oorlog als normale oplossing te vermelden, had de mogelijkheid van vreedzame beslechting op den voorgrond moeten worden gesteld. Deze leden sloten zich aan bij hetgeen daaromtrent in de nota-Schaper wordt vermeld en zouden overeenkomstig die nota het artikel aldus willen lezen: „De Koning tracht bij geschillen niet andere natiën naar oplossing langs scheidsrechter lijken weg en verklaart geen oorlog dan na voorafgaande toestemming van de Staten- Geneiaal. Eenige leden wilden voor de toestemming van de Staten-Generaal tot oorlogsverkla ring een versterkte meerderheid zien voor geschreven van 2/3, enkelen vanK. Enkele leden wilden zelfs de oorlogsverklaring af hankelijk maken van een voorafgaande volksstemming. Andere leden achtten de door dc regee ring voorgestelde wijziging geen verbete ring omdat daardoor onder bepaalde om standigheden het oogenblik, waarop een oorlog zal beginnen, aan den tegenstander wordt overgelaten. Daarom is ook het denk beeld van een voorafgaande volksstemming onuitvoerbaar. De hier aan het woord zijnde leden verklaarden echter zich tegen het voorstel der regeering niet te zullen verzetten, omdat daardoor aan een overi gens ongegronde critiek op onze staats instellingen een einde wordt gemaakt en de practische heteekenis van de voorge stelde wijziging, naar hun meening, gering is, Buitenlandsche betrekkingen (verdragen). In verhand met de door de regeering voorgestelde wijzigingen in de bevoegd heid van den Koning tot het sluiten van verdragen met vreemde mogendheden, brachten eenige leden het voorstel der Staatscommissie tot schrapping van artikel 57 ter sprake. Zij konden er zich niet mede vereenigen, dat de regeering dit voorstel niet heeft overgenomen. Andere leden vereenigden zich echter met de op vatting van de regeering zooals deze in de Memorie van Toelichting is neergelegd. De bevoegdheid, in dit artikel aan den Koning gegeven, is geen uitzondcringsbe- voegdheid. Wordt vervöigd. BEZUINIGING RIJKSUITGAVEN. Aan autoriteiten, colleges en ambte naren ressor toerende onder het De partement van Justitie heeft de Minis ter van Justitie de volgende circulaire gezonden betreffende bezuiniging op de Rijks-uitgaven: Ik heb de eer te uwer kennis te brengen, dat de steeds stijgende Rijks uitgaven het dringend noodzakelijk ma ken dat wettelijke en andere maatre gelen worden getroffen welke tot ver mindering van die uitgaven kunnen leiden. In verhand daarmede zal ik het op prijs stellen dat door u ern stig worde overwogen in hoeverre bij de inrichting van uwe administratie ncr vvenschtcn', weï fe Taaf tóet snnfKw vta^voi£ii$n^ Ran - wbWteö aan/te-" alle omstandigheden: tof-udie tot bezuiniging kan lei den zonder dat de belangen van den dienst of het algemeen belang daar door worden geschaad. Hierbjj ge lieve u «tel, aandacht te schenken aan de vraag, of in voldoende mate benut worden de moderne hulpmid delen op het gebied der administratie als daar zijn schrijfmachines, kaart- registers, feuilles enz. waarvan het ge bruik tot besparing op personeel kan ledden. Voor zoover de noodige vereen voudiging slechts tot stand kan wor den gebracht door wijziging van re gelen, vastgesteld bij wet, koninklijk besluit of ministerieele beschikking, zal ik dienaangaande gaarne de noo dige voorstellen ontvangen. Voor de verwerking dezer voorstellen komt het mij doelmatig voor, ieder voorstel ten aanzien van een bepaald punt op een afzonderlijk vel of afzonderlijke vel len papier wordt gesteld. Overleg ter zake met de daarvoor in aanmerkinng komende onder u werkzame ambte naren zal, naar ik vertrouw, in ver schillende gevallen wel in het be lang der zaak wezen. DE KUSTVERLICHTING. In verband niet de a.s. ontsteking van een bulplidht op dan ikustlichttoren te Scheveningen wordt van bevoegde zijde het navolgende medegedeeld Door een doeltreffende en gelukkige sa menwerking der 'laboratoria van het proef station van 's Rijks Kustverlichting en van de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, is het na langdurige in de jaren 19181920 plaats gehad hebbende proefnemingen geluk't ons een nieu-w-gloei- lampenitype te vervaardigen, dat uitnemend geschikt is om ais lichtbron in de uit len zen en prisma's samengestelde kustlicht- optieken te worden gebruiki. Deze nieuwe lampen, die omdat zij geen permanente bewaking behoeven, economi scher zijn dan -booglampen en c.a. 40 maal sterkere -lichtbundels geven dan pharoline gloeiiichllampen {een verbeterd soort pe- troleum-gloeilicht), zullen geleidelijk op dc voornaamste Nederland'sche kustlichten worden toegepast. Zij werden voor het eerst in Augustus 1920 op den bekenden „Brandaris" op Terschelling ingevoerd, waarom zij den naam van Brandaris-lampen 'hebben gekre gen. Met behulp van Brandarislampen is het thans mogelijk geworden om ook licht schepen met 'n zeer krachtig verkennings- lioht uït te rusten, heigeen tot nog toe practisch onmogelijk was. Ten behoeve van het zich voor den N. Waterweg bevindende station „Maas" wordt thans zulk en lichtschip gebouwd, dat een lichtsterkte zal krijgen van 1,2 millioen kaarsen en 80 pOt. van het jaar op 13 ZM. afstand te zien zal zijn, terwijl het thans aldaar uitliggende schip slechts 50 pOt. van het jaar op 11.5 Z.M. te zien is. Om verschillendo'nauti- sche en technisjhe redenen zal het nieu we lichtschip „Maas" het karakter moe ten krijgen wat thans kustlicht Scheve- veningen heeft n.l. elke 20 sec. een groep van 4 schitteringen. Het Seheve- veningsche kustlicht moet daarom bij tijds een ander karakter krijgen (elke 10 sec. een groep van 2 schitteringen) Aangezien hier levins een groo- ter lichttoestel zal worden goplaatst, waarmede een Versterking tot 10 mil lioen kaarsen wordt- bereikt en lbo-, vendien deze lichttoren voorzien mcot 'worden van een auxiliair lichttoestel ten behoeve van de luchtvaart, zal do lantaarn veranderd en van een glazen koepel voorzien worden. Daar de ver anderingen geruimen tijd in beslag zul len nemen, wordt het kustlicht tijdelijk vervangen door eon op don omloop van don toren te plaatsen huiplicht, dat 1 Aug. e.k. ontstoken zal worden en het nieuwe karakter zal tooaon. Dit huipil ht zal evonals het he.tacnd3 toestel voorzien zijn van eon Brandaris- lamp van 30 Amp maal 89 volt. De bundels zullen daardoor een lichtsterkte verkrijgen van 1 mil £-on kaarsen. Het bestaande liehttoeotel heeft slechts een lens en moet daarom snel ronddraaien, waardoor de lichtschitteringen uitorst kort zijn, wat de zichtbaarheid hona- deelt en d8 waarneming bemoeilijkt. Hoewel het huiplicht iets minder dan de halve lichtsterkte zal hebben van het bpstaande licht, zoo zal hots dooi den 6 maal langerenl duur zijner schitteringen veel beter tot zijn recht komen. Voor de scheepvaart zal deze tjjdelijke voorziening dus eer een ver betering dan een vermindering van den bestaanden toestond blijken te zijn. 25-iarig Regeeringsjubilee van de Koningin. In de vergadering van het Haagsehe öomité voor Volksfeesten is besloten, de herdenking van de 25-jarige regeering van de Koningin in het jaar 1923 luis terrijk te 's-Gravenhage te vieren. Daartoe zullen binnen korten tijd aan alle vereenigingen te 's-Gravenhage en Scheveningen uitnoodigingen worden ge zonden tot bijwoning van een n,og dit jaar to houden bijeenkomst, ten einde in gezamenlijk overleg een plan van feest viering te ontwerpen en vast te stellen. De besturen van vereenigingen, die met heit plan instemmen, kunnen, afge scheiden van de te ontvangen uitnoodi- ging, reeds thans schriftelijk daarvan doen blijken hij het secretariaat van het Haagsehe comité voor volksfeesten, Ko ningin Emmakade 126, Den Haag. FOTO-WEiDSTRIJD VERKEERSZON- DEN. Op initiatief van -den hoofdcommissa ris van politie, den (heer A. H. Sirks, zal dezen zomer te Rotterdam een wedstrijd gehouden worden, waaraan leder, die fo tografeert, kan deelnemen. Het gemeente bestuur heeft voor dezen wedstrijd een be drag in geld beschikbaar gesteld, waar door het mogelijk is één prijs van hon derd, twee van 50 en vier van 25 uit te loven, eventueel op verzoek der prijs- wimners te vervangen door een kunstvoor werp of tnedaiUe. Verder zullen nog eer- voüe vermeldingen toegekend kunnen worden. Gevraagd worden foto's (of daar van vervaardigde lantaarnplaatjes) van de 2.er verkeerszonden, als: zonder noodzaak RjKpöTtgnfd rtjslraSUTiS hötfden vSn praatje op de rijstraat; het onnoodig rij den met een kinderwagen op de rijstraat) het overateken van de rijstraat vlak voor een aankomend voertuig; een verliefd paar, dat gearmd per rij-wïel een drukke rijstraat berijdt, of eenige jongelui, die op een drukken verkeersweg op één gelid rij den en onderling elkander aam den schou der vasthonden; een bediende van een meubetmagazijn, die per rijwiel eenige stoelen of een kastje vervoert; het vlak langs een stilstaanden tramwagen rijden aan de zijde, waar passagiers den wagen moeten verlaten; het uit de file rijden van een auto om andere wagens te passeeren, enz. Het is de bedoeling om 'op deze wijze meer sympathie te verwekken voor ver- keersbelangen en de aandacht te vestigen op bovengenoemde en andere verkeers zonden. Bij voldoende resultaat bestaat het voornemen de laniaarnplaajes te doen vertooneu in de bioscopen en de foto's op andere wijze te publiceeren. (N. R. Ct.") R. K. SCHOOL VOOR MAATSCHAP PELIJK WERK TE AMSTERDAM. Het bestuur van den diocesanen R.K. Vrouwenbond afd. Amsterdam wilde gaarne de volgende punten ter kennis brengen omtrent bovengenoem de school. Het bestuur is er in geslaagd tot curatoren bereid te vinden: de zeereerw. moeder Clarentia, overste van dc R.K. II.B.S. voor meis jes: toe vrouw Th. Diepenbrock, voorzit ster R.K, Vr. B. afd. A'dam; de zeereerw. paler H. KitseLaar S.J., rector van het R.K. Gymnasium; de weled.gestr.' heer ïnr. A. Povel, lid van het bestuur v. h. R.K. Oud- armenkantoor; prof. rur. dr. Taverne; prof. dr. Van Rooy (van wien door ui ts ledigheid nog geen toestemmend antwoord is ingekomen). De volgende docenten zullen aan die school les geven: Godsdienst: weleerw. heer Buis. Zielkunde, Opvoedkunde en Eigen :geestelijke vorming: prof. G. v. d. Burg, van het Seminarie Ilageveld. Burgerlijk recht en Strafrecht: mr. dr. P, Witteman. Staathuishoudkunde: de eerwaarde Zuster Xaveriana v. d. R.K. II.B.S. voor meisjes. Staatsinrichting cn boekhouden; de eerwaarde Zuster Luise van dezelf de school. Spelleiding: mej. M. Evers. Huishoudkunde: mej. G. de Saim Tuinbouw: de lieer F. Bceiner. Voor de overige vakken zullen de docenten spoedig bekend gemaakt worden. De lessen worden gegeven op Dins dag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag, des middags cn des avonds. Het lesgeld bedraagt f 75—f 200 per jaar, naar vermogen. De lessen zullen half September aanvangen. Men wordt dringend verzocht, voor den geregclden gang van zaken zich vóór 15 Augustus op te geven aan het secretariaat van den Vrouwen bond, Sarphatistraat 15 (na 1 Aug. Amstel 5). DE BLINDSLANG. bi ons land' en andere gematigde streken van Europa kosnit een seort hagedis voor, die wegens haar gedaante in 't gewone leven veelal tot de slangen of wormen werd gerekend, zooais uit den naam blijkt. Hel is de hlindislang of hazehvorm, derlig of vijftig centimeter laing, zonder poolen, bruingrijs, glanzende schubben. Het 'dder ondarscliOiidit zich van de stangen door 'it beri't van oogleden. De hek met heel kleine tanden, zonder gif, kan zich niet ais die der stangen verbreeden. De hazel- wonn voedt zich met vormen, kleine slak ken en gladde rupsen, en overwintert on der dien grond. De staart breekt gemakke lijk af, zoodat men in Duitschtand ook vun breuk- of glassilang spreekt. De fantasie heeft aan dit onschuldige en zelfs zeer nuttige diertje allerlei eigen schappen en gebroken toegeschreven, die hot niet bezit. Men hield het voor bu'itengewotoin valsch en giftig. De vermeende blLndüioid verklaarde de volks etymologie hierdoor, dat de nachte gaal en de hazelworm voorheen elk ipaar één oog bezaten. Laat'slgenoemde leende zijn oog aan den nachtegaal, toen deze maar een feest moest en eens bijzonder mooi voor den dag wilde komen. De vogel gaf liet niet terug. Onder den boom, waar de nachtegaal woont, ligt sindsdien een bJindisfang, die zich wreken en het oog terugnamen wil. Wat de slechte inborst betreft, die men aan dien hazelworm toekende, zij gevezen op de sage, dat God hem blind maakte, omdat hij na de schepping der wereld op de vraag, wat hij doen viilde4 had geant woord:, dat hij het kind m den moeder schoot niet zou sparen. Overal waar hij voorkomt, geloofde men d'at hij uiterst ge vaarlijk zou zijn voor de mensehen en de dieren, als hij zien kon. Wanneer men het gefingeerd zonden- register overweegt van hot schepseltje, weilcs hekje te klein is om in een kin derpink te bijten, en in aanmerking neemt hoe vreemd de mensch vroeger de andere dieren karakteriseerde (den ezel dom, den leeuw edeimioedilg, enz.) dan neemt het vertrouwen in de beschrijvingen, die de menischen elkaar achterlieten, zeer zeker niet toe. Men neeft ze zwart op vit; maar dat is ook alles. DE PRIJZEN VAN AARDAPPELEN TE AKEN. De prijzen wan aardappelen te Aken zijn sterk aan het dalen. In vele winkels kosl een pond Hollandsohe aardappelen maar 1 Mark tot 1 Mank 30. In ITollandsch geld is dat 4 lot 5 cents. Men hoopt, dat bin nenkort in den kleinhandel de aardappe len zullen te krijgen zijn hel pond voor 60 tot 70 pfenning dus de kilogram voor 4 tot 6 cents. GEVEGHT TUSSGH-EN AMBTENAARS EN SMOKKELAARS.;. 'Nog versch in het geheugen is de göoole tntöcfoea IMeifcsteki en Hensogenraili bij Aken tttsscben smokkelaar» en ftmblcjia- ren, •wnaifrtf een ftuniHevador xrit Keulen, ood 37 jaar ■werd. doodfeesdhobeik Vedloden Vrijdag had oj>meirw aldaa} een gcTedhd plaats mei een bende smok- keiaars, schrijft <de L. K. Dezen kwamel scherp in verzet tegen de vorsch i-lilie iid* Daiiit-sóhe ikominiezen, waarbij schotel» werden gelost Daardoor werd oen smok- keiaar zwiaar geworwl'. Hij ontving een schol in de long en weid dadelijk naar hot hospitaal te Aiken gebracht. Men vreosl voor zijn Seven. Naar wij vernemen zijn hier in den l-aaitslen lijd vele ikiekie eni groote smokkèlbenden aan hel werk. voor namelijk personen uit Keulen, Duren, Dus- seldorf en Gobilenz. Deze benden zijn goed geoigamd'seeixl, hebben fietsen., 'karretjs enz., hebben va-sta ■plaatsen om vele arlÜkden te verbergen. Zij oefenen scherpe controle uil naar <ia ambtenaren, waar dezen zijn of niet zijn. Tc Didam hebben een drietal burge meesters hun woning. Jhr. E. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Zevenaar, heeft wegens den woningnood Sn laatstge noemde plaats, te Didam zijn woonhui, aangehouden. Voorts heeft de nieuwbe noemde burgervader van Didam, jhr. Van de Poll, zijn intrek in een houien gebouw genomen, terwijl ook de burgemeester van Herwen en Aerdt, mr. Schalbenkerk, rced'S geruimen tijd te Didam woont. Te Hollandsche Veld zijn verschil lende personen ernstig ziek geworden door het drinken van water uit een wijk. De watermolen van T. de Glee in het Laagland bij V/arga is door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Het 8-jarig zoontje van den Gerefor meerden predikant te Warns is 'van het dak der pastorie gevallen en d-ood opgenomen. De landbouwer C. aan den Weurt- schenweg te Nijmegen, deed aangifte dat van zijn koe, loopende in een wedde in de Biezen, een stuk van den staart is afge sneden, waardoor het dier hevig bloedde en C. genoodzaakt was oen veearts te raad plegen. In den Haag is aangehouden zekere C. A. S., inkasso-agent aan den Raad van Arbeid, verdacht van verduistering van oenige duizenden guldens ten nadeele var dien Raad, Te Lcggeloërveld is in den nacht van Maandag op Dinsdag tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in de woning van T. Schsevink. Deze is geheel af-go brand. Niets werd gered. Bij een onweer sioeg de bliksem in dt fabriek van de firma A. Mutsaers cn Zn., aan de Gasthuisstraat te Tilburg. De oenige schade was een gat in het dak. Vanaf hot strand voor het Grand- Hotel te Scheveningen is naar het posthuis op het Gevers-Deynootplein vervoerd het lijk van den 50-jarigen W. H., wonende in de Banderstraat te Rotterdam. H„ die liftporticr was in diet Grand-Hotcd, voelde zidh, na een had te hebben genomen, onwel en was tengevolge van een hartverlamming onmiddellijk dood. 'De commissaris van politie der le afdeeling te 's-Gravenhage, maakt hekend, dat in den nacht van 13 op 14 dezer op -de Vaillanttaan is aangetroffen in be- wusteloozen toestand een meisje, naar schatting 22 5 24 jaar. Door den Eers'ten Hulpdienst is zij over gebracht naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuiidwal. Haar identiteit is tot op heden niet vastgesteld kunnen worden, daar zij, hoe wel tot bewustzijn gekomen, geen antwoord geeft op vragen, tot haar gesteld. De commissaris voornoemd verzoekt aan 'hen, die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent het voormelde, zich te melden aan 't politiebureau van der Vennestraat, Den Haag, waar de portretten, op haar bevon den, zich bevonden. -De koffiehuislhouder P. te Nijmegen, deed aangifte, dat hij en zijn 28-jarige doch ter in zijn koffiehuis zijn mishandeld door zekeren F. v. L., omdat hij niet wilde tappen, daar L. zijn vorige vertering niet betaald had. Zekere S. te Nijmegen verzocht aan 't bureau van politie opsporing van zijn 19- jarigen zoon die Donderdagmiddag de ouderlijke woning verliet en tot heden niet t-crugkcerde. Maandagmiddag had te Nijverdal eei treurig ongeluk plaats op den eersten over weg vanaf Nijverdal op de Rijssenscliestc van het Hollandsche Locaalspoor. De hoer Kruising, directeur der boter- fahriek te Ommen, reed per motor in de richting Rijssen. Toen hij bovengenoemden overweg wilde oversteken, kwam juist da trein vanaf Rijssen waarmede K. in aan- x-ak'ing kwam. Met een ernstige wonde aan het achter hoofd werd de ongelukkige opgenomen, waarna hij spoedig overleed. De motor was geheel vernield. Kruising was 34 jaar oud en laat een vrouw met 2 kinderen achter. ACTIE DER REMMERS NED. SPOOR WEGEN. 17 Juli had te Utrecht een druk bezochte vergadering plaats van in „St. Raphael" georganiseerde remmers. Deze vergadering was door het Hoofd bestuur uitgeschreven, naar aanleiding vaD de uitspraak van -den Loonraad aangaande de indeeling der arbeiders in de loonrege ling 1921. Nadat de H. B. leden Hellemons, van Leur en Timmermans de stand van zaken uitvoerig hadden toegelicht en vele aan wezigen hunne meening hadden gezegd, werd met algemeene instemming het vol gende besluit genomen: „De arbeiders-remmer, georganiseerd in den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël", in vergadering hijeen op 17 Juli 1921, te Utrecht. gehoord den afloop van de bemoeiingei van den lonoraad inzake de opvoering der arbeiders-remmer in loonschaal II; spreekt hare goedkeuring uit over da wijze, waarop de vertegenwoordigers van „St. Raphael'' getracht hebben de belangen der remmers te ddenen; verzoekt aan het H. B. dringend nog maals pogingen bij de Directie te doen om voldoening voor de remmers te verkrijge11 en roept alle R.-K. remmers op, zich te organiseeren in „St. Raphaël" en door ver sterking der organisatie inwilliging der bil lijke verlangens te bevorderen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1921 | | pagina 2